Suriye'de terör örgütü IŞİD'in kalesi Rakka'ya yönelik operasyon yaklaşırken, sivillerin kaçışı da hızlandı. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü’ne göre bölgeden kaçan sivil sayısı 10 bine ulaşmış durumda. Türkmenler ise Suriye’de yaşanan istikrarsızlıktan en fazla etkilenen topluluk oldu. Bayır Bucak’ta ve Halep’te Türkmenler yurtlarından oldu ve çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldı. Türkmenlerin uzun süre abluka altında bulunduğu Hama ile Humus arasındaki bölge ise Türkiye’de neredeyse hiç gündeme gelmedi.

 

Suriye Türkmenlerinin Hama ve Humus arasında maruz kaldığı ablukayı Tarık Sülo Cevizci TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Açıkçası son süreçte, Suriye’deki gelişmeler dünyanın bütün dikkatini Rakka’ya çekmiş vaziyetteydi ama esasen dikkat çekmek istediğim bölge Suriye’nin orta bölgesinde tam olarak yer alan Hama-Humus ortasında bir kısmı Hama’ya bağlı bir kısmı da Humus’a bağlı bir Türkmen bölgesidir. Yaklaşık olarak oradaki mücadele beşinci seneyi bulmuştur ve oranın dünya ile irtibatı uzun bir süre boyunca kesiktir. Söz konusu bölge, çok fazla Türkiye’ye yakın olmadığı için de Türkiye’nin gündemin gelmiş bir bölge değildir. Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı ikinci bölge ve Suriye’de Rusya’nın ilk bombaladığı bölge orasıdır.

 

“Esad Rejimi, Türkmenlerin ile Sürülmesi İçin Plan İçerisindedir”

 

Bu bölge şöyle bir tehditle karşı karşıyadır; en son Esad yönünden gelen açıklamalar insanları tedirgin hale getirmiştir. Açıklama şu şekildedir; iki ay içerisinde bu bölgedeki bütün muhalif unsurları o bölgeden uzaklaştırmak, bu bölgeyi tamamen Esad kontrolü altına sokmaya çalışacaklarını ifade etmişlerdir. Bu şu anlama gelmektedir; o bölgede muhalif unsur dediğimiz zaman en başta Türkmenler gelmektedir. Elli bine yakın nüfusu olan bir bölgenin yüzde 80’i Türkmenlerden oluşan bir bölgedir. Humus’tan ve civar köylerden de o bölgeye zamanla göç olduğu için orası nispeten güvenilir bölge olduğu için Türkmenler tarafından oranın nüfusu biraz artmıştır. O bölge şimdi böyle bir tehditle karşı karşıyadır. Esad rejimi, Türkmenlerin oradan sürülmesi ve o bölgenin tamamen demografik yapısının değiştirilmesine yönelik bir plan içerisindedir.

 

“Türkmen Dağında Üç Köyün Haricinde Bir Türkmen Bölgesi Yoktur”

 

Bu, dünya ve Türkiye gündeminde çok fazla gündeme gelmiş bir konudur. Ben sizin aracılığınızla bu bölgeyi gündeme getirmek istemekteyim. Suriye’de Türkmenlerin yaşadığı sayılı bölgelerden birisidir. Gün geçtikçe o bölgede Türkmen nüfusu azalırsa Suriye Türkmenlerinin neredeyse yüzde 80’i ve %90’ı eski yerlerinden sürülmüş olacaklar ve yerlerinden yurtlarından edilmiş olacaklardır. Türkmen dağında malumunuz 2015 olaylarında zirve yapan o saldırılardan sonra Türkmenler o bölgeden tamamen sürülmüştür. Şu an Türkmen dağında üç köyün haricinde bir Türkmen bölgesi yok. O bölgede zaten sivil yaşam yoktur. Sadece Türkmenler, Fırat Kalkanı harekatıyla birlikte temizlenen IŞİD’den ve diğer terörist unsurlarından temizlenen bölgede  Türkmen varlığı bugüne kadar güçlü bir şekilde devam etmektedir. Hama ile Humus arasındaki o Türkmen bölgesi de böyle bir riskle karşı karşıyadır. Korkarız ki, bu son operasyonla birlikte o bölgedeki de son Türkmen varlığı da bu yapılacak operasyonla birlikte bitirilecek ve bir Türkmen bölgesi daha maalesef Türkmen yurdu olmaktan ve Türkmen bölgesi olmaktan çıkacaktır.