Rehberlik hizmeti veren mobil uygulamalar, özellikle son dönemde kullanıcıların yaptığı sorgulamaların ekran görüntülerini alarak sosyal medya hesaplarında paylaşmasıyla popülerlik kazandı. Başka kişilerin telefon rehberlerinde nasıl kayıtlı olduğunu merak eden kullanıcılar, numara sorgulaması yapabilmek için bu uygulamalara yoğun ilgi gösterdi. Kişilerin telefon numarası ve diğer bilgilerini toplayarak rehber oluşturan mobil uygulamalar ve internet siteleri kişisel verilerin korunmasına yönelik endişeleri de beraberinde getirdi.

 

Bilgi Teknolojileri Kurumu, milyonlarca kullanıcının indirdiği ve Google Play listesinde bir numaraya yerleşen GetContact uygulamasıyla bir kez daha gündeme gelen rehber uygulamalarıyla ilgili inceleme başlattı. 25 programı incelemeye alan kurumun Başkanı Fatih Sayan, Hürriyet’e yaptığı açıklamada kullanıcıların rızası olmadan paylaşım yapan programlara erişim engeli getireceklerini söyledi.

 

Google ve Aplle ile iletişime geçtiklerini belirten Sayan, “Bu tür programlar, kullanıcının iznini aldıktan sonra paylaşımda bulunuyor. Eğer kullanıcının açık rızası varsa, yasal olarak bir şey yapmamız mümkün değil. Programları inceliyoruz, eğer kullanıcıların rızası olmadan paylaşım tespit edersek, tespit edilen programa erişim engeli getireceğiz” dedi.

 

Son günlerin popüler uygulaması GetContact ile ilgili merak edilenleri ve uygulamanın risklerini Av. Kürşat Ergün, TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

“Özel Hayata Müdahale ve Kişisel Verilerin Korunması Açısından Risk”

 

Bu uygulama kişilerin telefon rehberlerine ulaşabilmenin yanı sıra onay verilmesi halinde fotoğraf be videolarına da erişim yetkisi almaktadır. Bu verileri depolamaktadır ve hangi amaçla kullanacağı da belli değildir. Bu durum milyonlarca kişinin özel hayatına müdahale ve kişisel verilerin korunması açısından risk teşkil etmektedir.

 

“Uygulamayı Telefondan Kaldırmak Verilerin Ulaşılmasına Engel Değil”

 

Elde edilen verilere ulaşım ile ilgili bu ge benzer nitelikli birçok uygulamaya kullanıcılar ne yazık ki, onay vermektedir. İstihbarat örgütlerinin ve bunun yanı sıra çok farklı ticari yapıların eline geçebilecek bu bilgilerin ne amaçla kullanılacağını kestirebilmek mümkün değildir. Uygulamayı telefondan kaldırmak bu verilerin ulaşılmasını ortadan kaldırmaz. Ulaşılan ve depolanan verileri de yok etmez.

 

“Kullanıcılar, Uygulamaların Her Türlü Talebine Onay Vermemeli”

 

Kullanıcılar bu tür uygulamaları indirirken dikkatli olmalı ve uygulama tarafından talep edilen her türlü talebe onay vermemelidirler. Bu durum hemen hemen tüm sosyal medya uygulamaları ve bu çeşit uygulamalar için geçerlidir.