Reyhanlı’da yaşanan olay, henüz kesinleşmeyen can kaybı rakamlarıyla bile bize ağır geliyor. Bu saldırı operasyonunun arkasında Baas yönetimiyle Suriye gizli servisinin çıkması kuvvetle muhtemeldir. Başka bir gücün çıkması büyük sürpriz olacaktır.

 

Bu çerçevede hızlı yapılacak bir değerlendirmede şu sonuçlara varılacaktır:

 

– Bu saldırı operasyonunun gerçekleştirilişi ve arkasında bıraktığı sonuçlar bize Refik HARİRİ suikastını hatırlatıyor. O operasyonda da kullanılan patlayıcının miktarı büyüktü ve olay yerinde birkaç metre çapında çukur meydana gelmişti. Operasyonda patlayıcı yüklü araç kullanılmıştı. Operasyonu, Al Muhabarat’ın gerçekleştirdiği daha sonra kanıtlarıyla ortaya konmuştu ve Suriye resmen suçlanmıştı.

 

– Operasyon, başbakanın beddualı açıklamasına gizli servis üzerinden verilmiş bir cevap gibi görünmektedir.

 

– Reyhanlı 12 Eylül’den önceki anarşi döneminde Acilciler örgütünün etkili olduğu bir ilçeydi. O günleri bilenler Acilciler’in arkasında Baas Yönetiminin ve Al Muhabarat’ın olduğunu çok iyi hatırlayacaklardır. Bugünkü operasyonun burada gerçekleştirilmesi Reyhanlı’nın özellik seçilmesinde bu geçmişin izlerini taşıyor olması şeklinde değerlendirilebilecektir. Yani, geçmişte kurulmuş olan irtibat ve muhabereyi Suriye gizli servisinin istediği anda tekrar canlandırılabildiği söylenebilir.

 

– Onca amansızlığına rağmen Baas yönetiminin ve onun gizli servisinin eski istihbarat ilişki ve irtibatlarını kaybetmemiş olduğu anlaşılıyor.

 

– 1986 yılında MKE’ye yapılan sabotaj operasyonunu Suriye gizli servisinin planlayıp, Filistinli elemanları aracılığıyla gerçekleştirdiğini hatırlayalım.

 

– Al Muhabarat dünyanın sayılı ve Ortadoğu’nun İsrail’den sonra gelen en güçlü saldırı-sabotaj yeteneği olan gizli servisidir. Bu yönüyle Baas yönetiminin hasımlarına karşı kullandığı en etkili ve caydırıcı gücüdür. Anlaşılan o ki bu gücünü hâlâ koruyor.

 

– Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Suriye içinde ve sınırlarımıza yakın bölgelerde denetim noktaları oluşturamadığı, oluşturmuş olsa bile etkili hale getiremediği ortaya çıkıyor. Oysa çatışmanın ilk günlerinden itibaren Suriye ordusuyla Reyhanlı’nın karşısındaki yerleşim birimlerinde mücadeleye girmişti. Yani buralar çatışmanın etkisi altına yeni giren bir bölgede değil.

 

– Cilvegözü Sınır Kapısı’nda gerçekleştirilen bomba yüklü araç operasyonunun sonuçlarını Muhabarat’ın iyi değerlendirdiği ve pratik çıkarımlarda bulunduğu anlaşılıyor. Bu operasyonun ikinci aşamasında sınır kapısıyla yetinilmediği, tehdit ve uyarının daha etkili olması için özellikle sınırdan içeri girilerek yapıldığı değerlendirilebilir.

 

– Operasyonda kullanılan araçlar ister Türkiye ister Suriye’ye kayıtlı olsunlar, bu olayla bir kez daha kanıtlanmıştır ki, güvenliğin sadece aktif güvenlik birimlerine havale edilmesi yeterli olmamaktadır. Kamu disiplini, kayıt ve denetimin önemi son derece büyüktür.