Ermenistan Meclisi, ilk kez cumhurbaşkanı seçmek için oy kullandı. Mecliste yapılan oylamada Armen Sarkisyan yeni cumhurbaşkanı olarak seçildi. Serj Sarkisyan’dan sonra cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak olan Armen Sarkisyan, 9 Nisan’da yemin ederek göreve başlayacak ve ülkede parlamenter sistem yürürlüğe girecek.  2015’te yapılan anayasa referandumu ile parlamenter sisteme geçen Ermenistan'da 2 Nisan 2017'de yapılan parlamento seçimlerini oyların yüzde 49,21'ini alan Ermenistan Cumhuriyet Partisi kazanmıştı. Partinin lideri Serj Sarkisyan'ın, görev süresi bittikten sonra başbakan olabileceği öngörülüyor.

 

Ermenistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini ve Armen Sarkisyan döneminde Ermenistan siyasetindeki olası gelişmeleri Avrasya Güvenlik ve Strateji Araştırmalar Merkezi (ATSAM) Başkanı Hatem Cabbarlı, TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Ermenistan’ın 27 yıllık bağımsızlık tarihinde nihayet Ermenistan’da doğan biri 2 Mart 2018 tarihinde parlamento tarafından Ermenistan Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Oylamada 90 lehine, 10 alehine, 1 geçersiz oy çıkmıştır. Bu şanslı ya da aynı zamanda şanssız olarak görülebilecek adamın ismi Armen Vardanoviç Sarkisyan’dır.

 

“Sarkisyan, Çaldığı Minareyi Kılıfına Uydurmaya Çalışsa da…”

 

1 Mart tarihinde Ermenistan Parlamentosunda Armen Sarkisyan milletvekilleri tarafından dinlenildi. Meclis karşısında cumhurbaşkanı seçildiği takdirde programı ve gelecekteki faaliyetleri hakkında bilgi veren Sarkisyan’ın bütün milletvekillerini, Ermeni milletini ve diaspora Ermenilerini kucaklayacak kadar uzun ve güçlü kollarının olmadığı belli oldu. Mecliste muhalif ELK bloğunun eleştirileri ve zor soruları ile karşı karşıya kalan Armen Sarkisyan’ın verdiği cevaplar tatmin edici olmamıştır. ELK Bloğu’nun Sarkisyan’a karşı asıl argümanlarından biri de onun vatandaşlığı meselesi olmuştur. Bununla alakalı sorulan soruyan Sarkisyan şöyle cevap vermiştir; “Evet, ben Büyük Britanya vatandaşı oldum. 2000 yılında ben büyükelçilik görevinden alındıktan sonra Britanya vatandaşlığı için başvuru yaptım ve 2002 yılında da vatandaşlığı aldım. Daha sonra 2011’de Britanya vatandaşlığından çıktım.”[1]

 

Bu noktada ister sitemez başka sorular da ortaya çıkıyor. Dünyada, Britanya’nın sadece pasaportunun Ermenistan devletinden daha muteber ve ciddi kabul edilmesine, Sarkisyan’a sosyal ve ticaret alanında inanılmaz üstünlükler sunulmasına bakmadan Britanya vatandaşlığından çıkmasına ne sebep olmuştu? Hem de Ermenistan Anayasası’nda cumhurbaşkanı olmak için Ermenistan vatandaşı olmak ve son 7 sene bu ülkede yaşama zorunluluğu getirilmeden evvel… Sarkisyan iyi bir fizik ve matematikçidir. Bunu belirtmek gerekmektedir. Hesap kitaptan ve bilgisayar işlerinde ustadır ama bu yetenekleri olsa da 2018’de Ermenistan’da cumhurbaşkanı seçilebilmesi için tam da anayasada belirtilen şartlara uygun olarak bundan 7 yıl önce Britanya vatandaşlığından çıkması gerektiğini hesaplayamazdı. Aslında Sarkisyan, çaldığı minareyi kılıfına uydurmaya çalışsa da minarenin ucu kılıftan hayli çokça çıkmakta ve görünmektedir.

 

“Cumhurbaşkanının Yetkileri Çok Az ve Sembolik Bir Karakter Taşımakta”

 

Sarkisyan’ın adaylığını iktidardaki Ermenistan Cumhuriyet Partisi ve Taşnaksütyun Partisi’nden oluşan koalisyon hükümeti desteklemiştir.[2] Muhalif Çiçeklenen Ermenistan Partisi de kenardan destek vermiştir. Bazı ihtimallere göre Ermenistan parlamenter sisteme geçtiğinde Çiçeklenen Ermenistan Partisi de koalisyon hükümetinde yer alabilir.

 

Armen Sarkisyan Ermenistan’ın İngiltere’deki büyükelçisi olarak görev yapmıştır. Daha sonra ticaret ile meşgul olmuştur. İngiltere’de vatandaşlığı vardır ama daha sonra kendisinin söylediği gibi bundan çıkmıştır. Son anayasa değişikliğine göre yetkileri çok azdır ve sembolik bir karakter taşımaktadır. Hatta Milli Güvenlik Kurulu toplantısında bile katılma hakkı yoktur.

 

Sarkisyan, 1996-1997 yıllarında Ermenistan Dışişleri Bakanı olmuştur. Başbakanlık makamından Savunma Bakanı Vazken Sarkisyan’ın zorlaması neticesinde (bazı kaynaklar Vazken Sarkisyan’ın Başbakan Armen Sarkisyan’ı makam odasında dövdüğünü ve ağır yaraldığını belirtmektedir) istifa etmesi dikkate alındığında cesaretsiz ve siyasi iradesi zayıf biri olarak karakterize edilebilir. Ermenistan’da iktidar için çatışmalara aktif olarak katılmamıştır.[3]

 

“Ermenistan’da Doğan İlk Cumhurbaşkanı”

 

Serj Sarkisyan, başbakanlık için en iddialı kişidir ve başbakan olacağı için de son anayasa değişikliği referandumundan bütün önemli yetkileri başbakana yani kendine vermiştir. Muhalif olan ELK Bloğu buna itiraz etmiş ve halkı mitinge çağırmıştır.

 

Ermenistan, dördüncü cumhurbaşkanını seçti. Armen Sarkisyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı olan Ermenistan doğumlu ilk kişidir. Diğerleri diaspora temsilcilerinden olmuştur. İlk üç cumhurbaşkanından birincisi Levon Ter-Petrosyan Halep’te, diğer ikisi de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde doğmuştur.

 

“10 Kişi Öldürüldü, Kimse Adalet Karşısına Çıkarılmadı”

 

Ermenistan’da cumhurbaşkanlığı seçimleri sakin geçse de 9 Nisan’da Armen Sarkisyan’ın cumhurbaşkanlığı görevleri icra etmeye başlaması ve Serj Sarkisyan’ın ise başbakanlık koltuğuna oturmasından sonra bu vaziyet değişebilir. Bu süreçte 2008 senesinde Serj Sarkisyan cumhurbaşkanlığı seçildikten sonra bu duruma itiraz edenlere karşı 1 Mart’ta ordu ve polis güçlerinin müdahalesi sonucu 10 kişinin ölümü (bazı kaynaklar ölü sayısını 25 olarak vermiştir)  ile neticelenen benzer bir karışıklıklığın yaşanma olasılığı da vardır. Burada belirtmeliyiz ki, protesto mitingine giden 10 kişinin öldürülmesiyle alakalı olarak kimse cinayetten dolayı adalet önüne getirilmemiştir.

 

“Karabağ Klanı, Hakimiyeti Ermenistan Ermenilerine ‘Çıplak’ Verdi”

 

Ermenistan’da “Karabağ Klanı” hakimiyeti Ermenistan Ermenilerine “çıplak” teslim edilmiştir. Yani, cumhurbaşkanının hiçbir ciddi yetkisi yoktur. Önümüzdeki süreçte Ermenistan’da cumhurbaşkanı sadece kanunları imzalayacak ve gelen misafirlerle akşam yemeği yiyecektir. Ermenistan’da yine “Karabağ Klanı” iktidarda olacaktır.

 

Ermenistan’da iç siyaset oyununa bir ara verilmiştir ve ikinci perde önümüzdeki 9 Nisan tarihinde açılacaktır. İkinci perdede neler yaşanacak göreceğiz.

 


[1] До какого года Армен Саркисян был гражданином Великобритании http://www.lragir.am/­index/rus/0/country/view/61320, 01 Марта 2018.

[2] Парламент Армении выберет президента: кандидат выглядел неубедительно https://regnum.ru/­news/polit/2386057.html, 1 марта 2018.

[3] Избиение одного Саркисяна другим: не пора ли поставить точку в этой истории?  http://armenianreport.com/pubs/177015/, 21 Января 2018.