Dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 65'ine hükmeden ülkeler ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada'dan oluşan G7 Zirvesi İtalya'nın Sicilya adasındaki Taormina şehrinde başlamıştır.

 

Avrupa Birliği'nin de temsil edildiği G7 zirvesine Amerika, Fransa, İtalya ve İngiltere temsilcileri ilk kez katılırken, 26-27 Mayıs tarihlerinde yapılacak zirvede iklim değişikliği, göç, siber güvenlik ve bir dizi ticaret anlaşmalarının yapılması beklenmektedir. Rusya'nın Ukrayna'nın bağımsızlığı konusunda G7 ülkelerinin istediği adımları atmamasından dolayı, uygulanan ambargonun devamı yönünde bir kararın da bu anlaşmalara eklenmesi tahmin edilmektedir.

 

Zirvede Avrupa Birliği'ni temsil eden Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, yaptığı açıklamada Rusya ve İran'ın Suriye'de gerçek bir ateşkes için nüfuzlarını kullanmaları gerektiğini vurgularken, özellikle Avrupa, Asya ve Ortadoğu'da barış ve güvenliği tehdit eden küresel sorunlara karşı birlikte karşı koyulmazsa, dünyadaki durumun kontrolden çıkabileceği uyarısında bulunmuştur.

 

Zirvede akıl ve sağduyuyu temsil eden Tusk'un yanı sıra, hem toplantıya geç kalarak, hem de dün Belçika'da "Almanlar kötü, çok kötü kötü" şeklinde bir söz sarf ettiği Alman gazetelerinde yazan Trump ise yine "Olay adam" olarak öne çıkmıştır.

 

Zirve öncesi verilen mesajlar da her ne kadar dünyanın bütününü ilgilendiren konulara değinilse de G7 ülkelerinin yine kendi çıkarları doğrultusunda hareket edecekleri ve kendi imzaladıkları bildirileri bir kenera atacakları da zirvenin değişmez bir gerçeği olarak öne çıkmaktadır.

 

Örneğin, her sene Afrika'da açlıktan ve toplu hastalıklardan insan onuruna aykırı bir şekilde can veren insanlara yardım edileceği yönünde kararlara rağmen, Afrika'da değişen bir şey olmazken, G7'nin bu yılda Afrika'nın sorunları hakkında açıklama yapması beklenmektedir.

 

Bununla beraber, bu yılki zirvede teknolojinin beraberinde getirdiği sorunların da sıkça konuşulması ve siber güvenlik hakkında, hayata geçirilecek tedbirler alınmasıyla birlikte, Trump'ın korumacı iktisat politikalarının masaya yatırılması ve ABD'den Paris'te imzalanan uluslararası iklim değişikliği anlaşmasını rafa kaldırılmamasının istenmesi de zirvenin öne çıkanları arasında dikkat çekmektedir..

 

Trump'ın özellikle korumacı iktisat politikaları hakkında vereceği cevapları tahmin etmek zor değildir. Bu açıdan bakıldığında 2 gün sürecek zirveden, dünyanın gidişatını değiştirecek sonuçlar çıkmasını beklemek de son derede iyimser bir yaklaşım olacaktır.