ABD 7 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Voice of America (VOA), Amerika’nın güneybatı sınırından ülkeye kaçak olarak onbinlerce çocuğun girmesi, Washington’da bir siyasi kavga başlattı. Cumhuriyetçi Partili muhalefet, Obama yönetimini sorumsuz ve karmaşık göçmenlik politikaları yüzünden eleştiriyor.

 

Demokrat Partililer ise, Orta Amerikalı bu çocukların ülkelerindeki sefalet ve şiddetten kaçtığını savunuyor. Beyaz Saray Cumhuriyetçiler’in sınıra Ulusal Muhafız yığma çağrısına karşı çıkıyor.

 

Sadece bu yıl içinde çoğu Guatemala, El Salvador ve Honduras’tan 52 bin çocuk, kendi başlarına Meksika üzerinden sınırı geçip Amerika’ya girdi. Çocukların çoğu sınır muhafızları tarafından gözetim altına alındı. Bir kısmı Amerika’daki akrabalarının, bir kısmı da bakıcı ailelerin yanına yerleştirildi.

 

VOA, Amerikan Hava Kuvvetleri, son nesil jetlerden F-35’lerin uçuşunu ikinci emre kadar askıya aldı. Karara geçen hafta uçaklardan birinin pistte alev alması neden oldu. ABD Savunma Bakanlığı, F-35’lerin tamamının incelenmesi talimatı verdi.

 

Geçen hafta Florida eyaletinde bulunan Elgin Hava Üssü’nde yaşanan arıza, Pentagon’un 400 milyar dolar harcadığı avcı uçaklarında yaşanan teknik arızaların son halkası oldu. Gerektiğinde dikine iniş kalkış gerçekleştirmek üzere de tasarlanan F-35’ler, Amerika’nın en pahalı avcı uçağı programı. Uçuşların gecikmesi de ayrıca maliyeti arttıran bir etken.

 

The Wall Street Journal (WSJ), ABD'ye gitmek isteyen yolculardan bazı bazı havalimanlarında uçağa binmeden önce akıllı telefonlarını açmaları istenecek. ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi (TSA), telefonları açılmayan veya bataryası boş olan akıllı telefonların uçağa sokulmasına izin verilmeyeceğini duyurdu.

 

ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, "global tehdit koşullarının" değerlendirilmesi ve güvenlik prosedürünün gözden geçirilmesi kapsamında geçen hafta yolcular için bekleme zamanını uzatacak artırılmış önlemlerin hayata geçirilmesini istemişti.

 

WSJ, Altının bu yıl yüzde 10 değer kazanması, uzun süredir sıkıntı yaşayan boğaların yaklaşık üç yıl önce başlayan ayı piyasasının nihayet sona ermiş olabileceğine dair umutlarını artırıyor.

 

Boğalar, yükselen enflasyona karşı hedge arama isteği, kurlardaki dalgalanmalar ve jeopolitik belirsizlikler nedeniyle altının yükselmeye devam edeceğini savunuyor.

 

WSJ, İsrail polisi, öldürülen üç İsrailli gencin intikamını almak için 16 yaşındaki Filistinli genci öldürdüklerini tahmin ettiği altı şüpheliyi tutukladı. Gençlerin öldürülmesi İsrail'de eylem ve çatışmalara neden olmuştu.

 

Filistinli başsavcı Abdelghani El Owaiwi'nin, otopsi sonuçlarının Muhammed Ebu Hudayr'ın yakılarak öldürüldüğünü gösterdiğini söylemesinin bir gün sonrasında 6 kişi tutuklandı. Gencin akrabalarından biri, yeni bir Filistin isyanını tetikleyebileceği tahmin edilen gerilimi dindirmeyeceğini söyledi.

 

WSJ, IMF Direktörü Christine Lagarde dün gerçekleştirdiği bir konuşmada ekonomik toparlanmanın kırılgan devam ettiği bazı büyük ekonomilerde kamu yatırım oranlarının artırılması gerektiğinin altını çizdi.

 

Böylesine bir yatırım gerçekleştirmeden önce bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Lagarde, ABD'de olduğu gibi altyapıların geliştirilmesi gibi önlemlerin bu şartlara dâhil olduğunu belirtti.

 

WSJ, ABD'de gıda fiyatları yükseliyor ve hassas bir soruyu da beraberinde getiriyor: Hamburger etinin fiyatı yükseldiği zaman enflasyondan sayılır mı?

 

Özellikle gıda harcamaları bütçelerinin büyük kısmını oluşturan düşük gelirli ABD'liler için bu anlama geliyor. Fakat merkez bankaları biraz daha incelikli bir açıyla yaklaşıyor konuya. Yetkililer bazen gıda fiyatlarının da ötesinde uzun vadeli etkili olabilecek faktörlere bakarak, bu ürünlerin fiyatlarında yaşanan dalgalanmayı gözardı etmek istiyorlar.

 

Fakat Federal Reserve son dönemlerde ortaya çıkan ekonomik verilerin ardından etin fiyatında yaşanan değişimleri nasıl yorumlayacağı konusunda bir ikilemde kaldı.

 

Çin 7 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin Başbakanı Li Keqiang ve konuk mevkidaşı Angela Merkel, Beijing'de bugün ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Merkel'le yaptıkları görüşme hakkında bilgi veren Başbakan Li Keqiang, bu ziyaretle iki ülke arasında üst düzey finans diyalog mekanizması kurulduğunu söyledi.

 

CRİ, Çin'de son günlerde yaşanan şiddetli yağışlar sonucu 15 kişi öldü, 8 kişi kayboldu.

 

Çin'de 3 Temmuz'dan itibaren başlayan şiddetli yağışlar özellikle doğu ve kuzey bölgelerinde sel ve heyelanlara yol açtı.

 

Çin Ulusal Afet Zararlarını Azaltma Ofisi verilerine göre, aşırı yağışlardan bugüne kadar yaklaşık 6 milyon kişi etkilendi, 60 binden fazla kişi oturdukları yerlerden tahliye edildi. Toplam 360 bin hektarlık tarımsal alan zarar gördü ve 3,4 milyar yuan tutarında doğrudan ekonomik kayıp gerçekleşti.

 

CRİ, Çin Halkının Japon Saldırganlığına Karşı Direniş Savaşı'nın 77'inci yıldönümünde bugün bir anma töreni yapıldı.

 

Beijing'deki Japon Saldırganlığına Karşı Direniş Müzesi'nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Xi Jinping de katıldı ve bir konuşma yaptı.

 

CRİ, Xinjiang'da hızla gelişen orman turizmi turizm gelirlerinin yarıdan fazlasını oluşturuyor.

 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde geçen yıl orman turizminde gerçekleştirilen gelir 41 milyar yuanı (6,6 milyar ABD Doları) aşarak, toplam turizm gelirlerinin yüzde 62'sini oluşturdu.

 

CRİ, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Brezilya'daki BRICS Zirvesi'ne katılmak üzere bu ülkeyi ziyaret edeceğini bildirdi.

 

Sözcü Qin Gang, ziyaretin Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in daveti üzerine 15-16 Temmuz tarihlerinde gerçekleşeceğini belirtti.

 

Qin Gang ayrıca, Xi Jinping'in 17-23 Temmuz tarihleri arasında Brezilya, Arjantin, Venezuella ve Küba'ya resmi ziyaretlerde bulunacağını kaydetti.

 

Rusya 7 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Fransa’nın başkenti Paris’te, Doğu Ukrayna’daki savaşın derhal sonlandırılması için gösteri yapıldı.

 

Gösteri, Donbass milislerinin Ukrayna ordusunun kuşatmasını kırarak Slavyansk’tan çekilmek zorunda kaldığı gün düzenlendi. Agenceinfolibre sitesinin verdiği habere göre yüzlerce kişi, Cumhuriyet Meydanı’na gelerek Donbass halkına desteğini bildirdi ve kardeşin kardeşi öldürdüğü savaşa son verilmesini talep etti.

 

RUVR, Almanya’da ABD lehine casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanan çifte ajanın, Amerikan merkezi haberalma teşkilatı CIA için çalıştığı tahmin ediliyor.

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, Alman dış istihbarat teşkilatı BND’deki kendi kaynağına dayandırdığı haberinde, CIA için çalıştığı düşünülen ajanın BND’den 200’den fazla gizli belge çaldığını ileri sürdü.

 

RUVR, İran’da dış ilişkilerde sıkı politika taraftarları, ülkenin eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejat’ın izlediği politikaya geri dönmesini sağlamak amacıyla “Biz endişeliyiz” sloganı altında bir kampanya başlattı.

 

İRNA ajansının verdiği habere göre muhalifler, Batı ile müzakerelerin ulusal çıkarlara zıt olduğu görüşünde. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ılımlı politikasını eleştiren muhalifler, hükümetin nükleer program konusunda 5+1 Grubu’yla müzakerelerde başarılı olmak çabasında tüm yumurtaları aynı sepete koyduğunu söylüyor.

 

RUVR, Ukrayna’da olup bitenlerle ilgili haberleri seyretmesi her geçen gün insanın zoruna gelmeye başlıyor. Çerçevede yakılan sokaklar, yıkılan evlerin yanında ağlayan kadınlar, insanların parçalanmış kalıntıları, küçük çocuk tabutlarını görmek olası.

 

Tüm bunlar, Ukrayna askerleri tarafından ağır toplardan, salvo halinde ateş yapan araçlar, hava kuvvetleri uçaklarından açılan ateşe maruz kalan Ukrayna Güney Doğu bölgesindeki yerleşim noktalarıdır.

 

RUVR, Rusya’nın son çevre dostu hafif fırlatma aracı “Angara-1.2PP”nin yarın fırlatma rampasına yerleştirileceği bildirildi.

 

Uzaycılık sektöründen bir kaynağa dayandırılan haberi RIA Novosti ajansı geçti.

İlk denemenin 25 Haziran’da yapılması planlanıyordu. Ek testler nedeniyle deneme 27 Haziran’a ertelenmişti. Ancak fırlatma, sistem tarafından otomatikman iptal edilmişti.

 

İngiltere 7 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

BBC, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yaptığı hava operasyonlarında dokuz Filistinli militan öldürüldü. Filistinli Hamas örgütü, ülkenin güneyindeki Refah kentine yapılan saldırıda altı militanın hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

Diğer üç militanın ise, Gazze'ye karşılık olarak düzenlenen hava saldırısında öldüğü belirtildi.

İsrail, Gazze'den yapılan 20 kadar roket saldırısına karşılık olarak operasyon düzenlediğini söyledi.

 

Gazze'deki acil servis, Refah'taki iki militanın ölümünü teyit etti. Diğer ölen militanların ise enkazın altında kaldığı tahmin ediliyor.

Daha erken saatlerde Gazze kenti merkezindeki bir mülteci kampının yakınlarına yapılan saldırıda, iki Filistinli militan öldürülmüştü.

 

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları bir açıklama yaparak, "İsrail'in saldırılara karşılık çok büyük bir bedel ödeyeceğini" söyledi. Bu operasyonların, 2012 yılından bu yana İslamcı gruba karşı en büyük tek saldırı olduğu söyleniyor.

 

BBC, Ukrayna hükümet güçleri, Rus yanlısı isyancıların elindeki iki doğu şehrini geri aldıklarını söylüyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko'nun internet sitesinde, ulusal bayrağın Artyomivsk ve Druzhkivka'da göndere çekildiği belirtildi.

 

Hükümet güçleri bir gün önce de, isyancıların kalesi sayılan Sloviansk kentinde kontrolü ele geçirmişti. Bu arada, isyancılara destek veren büyük kalabalıklar, bölgesel merkez Donetsk'de bir mitinge katıldı. Ruya yanlısı savaşçıları Donetsk'de yeniden toplandığı ve silahları ele geçirmek için gardiyan merkezine saldırdığı bildiriliyor.

 

BBC, Papa Francis, Vatikan'a bağlı katolik rahiplerin tacizine maruz kalan mağdurlarla görüşecek.

 

Papa'nın iki İrlandalı, iki İngiliz ve iki Alman mağdurla bugün sabah ayininin ardından biraraya gelmesi bekleniyor. Papa Francis daha önce yaptığı açıklamalarda çocukların rahipler tarafından taciz edilmesini "Satanist ayinlerden farkı yok" sözleriyle nitelemişti.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Vatikan'ı taciz olaylarına karşı daha etkin önlemler almaya çağırıyor ve tacizci rahiplerin de cezalandırılmasını talep ediyor.

 

Financial Times, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığını değerlendiren gazete, "Başbakanın keyfi ve despotik tavırları ülkenin refahı için bir tehdit arzediyor" diyor. Yazıda, geçen on yıl içinde Erdoğan'ın ülkenin iktisadi ve siyasi dönüşümü için övüldüğünü belirtiliyor.

 

Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına adaylığını ilan ettiği bir dönemde ülkenin siyasi çalkantı içinde olduğu kaydediliyor. Financial Times'a göre ekonomi zayıflıyor ve Erdoğan uluslararası itibarını yitiriyor.

 

Almanya 7 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Nordwest-Zeitung gazetesinde yer alan haberde, Irak'ta ilerleyişi süren Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne ilişkin bir yoruma yer veriliyor:

 

“İslamcı terör kurumsallaşıyor, örgüt devlet organları oluşturuyor. IŞİD yeraltından çıkmışa benziyor, artık kendisini gizlenmek zorunda hissetmiyor. Afganistan'daki Taliban egemenliği ile görmezden gelinemeyecek düzeyde paralellikler mevcut. Bu rejim, 2001 yılında Batı'nın devasa askeri operasyonu ile devrilebilmişti. Irak'ta halifelik ilan eden IŞİD için de benzer bir yaklaşımın gündeme gelmesi kaygı uyandırıyor.”

 

Mannheimer Morgen gazetesinde ise Irak'taki durum bağımsızlık arayaşındaki Kürtler açısından değerlendiriliyor:

 

“Bağımsız bir Kürt devleti; bu eski hayal Kürtler için şu ana kadar gerçeğe dönüşmeye hayli uzaktı. Fakat mevcut koşullar çerçevsinde bu hayalin gerçekleşmesi an meselesi. IŞİD militanlarının Irak'taki ilerleyişi, Kürtlerin petrol zengini Kerkük'ü ele geçirmesine olanak sağladı. Kürtler, kenti kuzey Irak'taki özerk bölgelerine dahil etmek istiyor. Kuzey Irak Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani, referandum yapılacağını duyurdu.

 

 Kuzey Irak'ta çoğunluk bağımsızlığa destek verirse, yeni bir devletin kurulmasını kim engelleyebilir ki? Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Bağdat, IŞİD militanları ile zaten yeterince meşgul. Moral olarak bozguna uğramış olan Irak ordusu, ikinci bir cephe savaşına kesinlikle hazır durumda değil. Sünni Taliban da Kürtlerle bir ihtilafı göze alamaz. Yani bağımsızlık için şans hiç de az değil.”

 

Heilbronner Stimme, Almanya'da Federal Başsavcılık'ın talimatıyla geçen hafta bir Federal Haberalma Servisi (BND) çalışanı gözaltına alınmıştı.

 

 Dış istihbarat örgütü BND personelinin sorgusunda 2 yıl içinde toplam 218 gizli belgeyi ABD İstihbaratı'na aktardığını itiraf ettiği öne sürüldü. Olay, iki ülke arasında iplerin gerilmesine neden oldu. Heilbronner Stimme'de de skandala ilişkin bir yorum göze çarpıyor:

 

“ABD, bencilce davranıyor ve ortaklarını yeterince ciddiye almıyor. Snowden olayından ders çıkarmak bir yana, güveni daha da fazla sarsan ABD için anlaşılan o ki transatlantik ittifak fazla bir anlam ifade etmiyor. Müsamaha dönemi kapandı. Resmi olarak kaygılı bir duruş sergilemek yeterli değil. ABD'nin son hatalı davranışı cezasız kalmamalı. Aksi takdirde, ABD'nin yeminlerine kimse inanamaz.”

 

Frankfurter Rundschau'da da aynı konudaki bir yoruma yer veriliyor:

 

“Temel haklar siyasi konjonktürden bağımsız olarak müzakere konusu haline getiriliyor. Transatlantik değerler ittifakı, demokrasilerin birliği, büyük bir ‘miş gibi' ortaklığına dönüşmek üzere. Vatandaşlık haklarının güvence altında olmadığı bir vatandaşlık zemininde ortaklıktan söz edilemez.

 

Değerler topluluğu gerekçe gösterilerek, transatlantik ilişkileri bir düşmanlık olarak betimlemekten her kim çekinirse, hiç değilse bu dostluk içerisinde açık bir düşmanlık boyutundan söz etmek zorunda. Cumhurbaşkanı Joachim Gauck söz almalı. Özgürlüklerin savunucusu Gauck, özgürlükçü temel düzenimizi savunmak için konuşmalı. ‘Yeter artık!' demek kafi gelmiyor, özgürlüğe vurgu yapan bir konuşma yapılması şart.”

 

İran 7 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Keyhan, gazetesinde İran'la 5+1 arasında Viyana'da 6. tur müzakerelerin başlaması, Bahreyn'de Halife rejimi güvenlik güçlerinin halkın evlerine gece baskınları düzenlemesi, Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda 1930 sandık oyunun yeniden sayılacağının duyurulması gibi haberlere yer verilirken, Siyonist ırkçı rejimin Filistinlilere yönelik işlediği cinayetlerini konu eden bir haber yer alıyor.

 

3 Siyonist yerleşimcinin Batı Yaka'da ortalıktan kayboluşu macerası sonunda söz konusu 3 yerleşimcinin cesetlerinin bulunmasıyla sona erdi. Fakat Siyonist rejim bu hadiseyi Ramazan ayında Filistinlilere yönelik cinayetlerini arttırmak için bir malzeme olarak kullanmaya başladı.

 

Risalet,  gazetesinde Mısır'da askeri darbe yıl dönümünde Mursi yandaşlarının protesto gösterisi düzenlemesi, Ukrayna cumhurbaşkanı Poroşenko'nun ateşkes kararının uzatılmasına karşı çıkarak, bu ülke Doğusunda ayrılıkçılara saldırı için ordusya talimat vermesi, Siyonist rejimin Gazze ve Batı Yaka'ya hava, deniz ve karadan saldırı düzenlemesi gibi haberler ön plana çıkarılırken, Irak ordusunun Selahaddin bölgesinde IŞİD teröristlerine ağır darbe vurduğunu konu eden bir haber yer alıyor:

 

Irak Selahaddin Valilik Konseyi Başkanı Ahmed El Kerim, Irak Ordusu ve güvenlik güçlerinin IŞİD terör örgütü unsurlarıyla mücadelesinde önemli ilerlemeler kaydettiklerini ve IŞİD mensuplarından birçoğunun kadın kılığı içerisinde, sivil ve aile taşıtlarıyla Selahaddin'den El Cezire bölgeleri ve Hamreyn dağlarına doğru kaçtıkları ve böylece bölgenin bu teröristlerden temizlendiğini söyledi.

 

El Kerim ayrıca "IŞİD, bazı bölge ülkelerinin destekleri sayesinde güç kazandığına değinerek "Onlar bölgeyi karmaşa ve kaos ortamına sokma niyetindeler. Bu teröristler kimilerinin propagandalarının aksine kuşkusuz Ehl-i Sünnet'i korumak için Irak'a gelmemişlerdir. Bunlar gerçekte din ve mezhep örtüsü altında herkesi öldürmekten ve her şeyi yağmalamaktan çekinmeyen Tekfirci bir örgütü teşkil ediyorlar. Bunların İslam'la bir ilgisi yok" diye vurguladı.

 

Fars Haber Ajansı,  internet sitesinde Irak ordusunun Musul'da IŞİD teröristlerine yönelik geniş çaplı operasyon başlatması, İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu üyesi Ahmet Bahşayeş Erdestani'nin, Amerika'nın aşırı talepleri İran ile 5+1'in nihai anlaşmaya varmasını zorlaştırdığını belirtmesi gibi haberler ön plana çıkarılırken Bahreyn'de Halife rejimi güvenlik güçlerinin halka karşı şiddet uyguladığını konu eden bir habere sayfasına taşımış.  Haberin genel özeti ise şöyle:

 

Bahreyn'de despot Halife rejimi güvenlik güçleri inkılapçı halka karşı şiddet politikasını sürdürüyor. Bu bağlamda Halife rejimi güvenlik güçleri dün başkent Maname'de barışçıl protesto gösterisi düzenleyen kalabalığa şiddetle müdahale ederek birçok protestocuyu ağır yaraladı. Güvenlik güçleri bununla yetinmeyerek birçok protestocuyu tutuklayarak berisiz yerlere götürdü.

 

Bulgaristan 7 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Bulgaristan Radyosu (BNR), Hollywood yıldızı Steven Seagal, Burgas havaalanına iniş yaptı. Seagal, Karadeniz’in Sveti Vlas beldesinde iş adamları olan yakın arkadaşları ile birlikte tatil yapmak için ve onlarla ortak hayırsever inisyatif imkânlarını görüşmek için Bulgaristan’a geldiğini açıkladı.

 

 BNR, Ulusal çapta temsili olan dört işveren örgütü ve iki sendika konfederasyonunun ortak bildirgesinde siyasetçilere gerginliği tırmandırmaktan vazgeçme çağrısı yapılıyor ve ülke yönetiminin etrafında birleşmesi gereken öncelikli hedefler belirtiliyor.

 

 İş çevreleri ve sendikalar, Halk Meclisi’nde ve Avrupa Parlamentosu’nda temsil olunan partileri 5 Ağustos’a kadar büyük enerji projeleri ve 2020 yılına kadarki işbirliği sözleşmeleri konusunda anlaşmaya çağırıyorlar. Bildirgede toplumun sakinleştirilmesi yönünde çabalar harcanmazsa altı kuruluşun sonbaharda yapılacak erken seçimlerden önce kökten eylemler düzenlemeye hazır oldukları belirtiliyor.

 

BNR, Sofya’nın sembollerinden biri olan Boyana Kilisesi, başkentte ilk defa düzenlenen Ortaçağ Panayırına evsahipliği yapıyor. Katılımcılar, XI.-XIV. yüzyılda sadece Bulgaristan topraklarında değil, Bizans, Doğu, Batı ve Kuzey Avrupa ve Yakın Doğu’da yaşamış olan Ortaçağ insanlarının günlük hayatını, zanaatlarını, askeri yetenekleri ve kültürünü gözler önüne seriyorlar.

 

 Panayırda Ortaçağ silahları, ok atışları görülebilir, eski müzik aletlerinde çalınan müzik dinlenebilir, kitaplarda anlatılan şekilde yiyecek ve içecek hazırlanışı izlenebilir. Panayır organizasyonunda yer alan Ortaçağ Eskrim Ekolü’nden Mario Filipov’un sözlerine göre

 

BNR, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, yıl ortasında devlet bütçesinin gerçekleşimesinin endişe verici olduğunu belirterek bütçenin revize edilmesi konusunda ısrar etti. Aksi takdirde geçici hükümetin çalışmaları engellenecektir.

 

Devlet Başkanı’na göre Ulusal Sağlık Sigorta Kurumu’nun bütçesini güncelleme çağrısından dolayı da bütçenin yeniden görüşülmesi gereklidir. Plevneliev, bütçenin revize edilmesi dışında Parlamento’nun Bulgaristan Merkez Bankasını destekleme adına önlemlerin almasını bekliyor. Bu bağlamda cumhurbaşkanı, parlamento gruplarının yarınki siyasi danışmalarında bu önlemlerin alınması için gerekli uzlaşmanın sağlanmaısnı ümidettiğini ekledi.

 

Suriye 7 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), İran Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, bölgeyi hedef alan plan hedefinin çatışmaları kanlı üsluplarla körüklemek olduğunu belirterek, bu planla mücadele etmek, siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri muhtelif vesilelerle ortadan kaldırmaya çağırdı.

 

Laricani, Irak ve Şam Devleti terör örgütünün yaptıklarının bölgeyi gerginleştirme girişimi olduğunu bunun delilinin ise halihazırda cereyan edenlere yönelik İsrail rahatlığı olduğuna dikkat çekti.

 

Mecliste ulusal güvenlik ve dış politika komitesi sözcüsü Hasan Nakva Husni, Laricani’nin komitenin toplantı esnasında, uluslararası gelişmeler, bölgesel olaylar ve Kaideye bağlı sözde Irak ve Şam Devleti terör örgütünün Irak’ta yaptıklarının sadece Irakla mahsur olmadığını bilakis bölgesel bir dava olduğunu belirttiğini söyledi.

 

SANA, İran Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Mesut Cezairi; özellikle Suriye ve Irak olmak üzere tüm bölgeye karşı yürütülen terör savaşının merkez operasyon odasının Amerika tarafından kontrol edilip yönetildiğini belirtti.

 

İranlı Fars Haber Ajansının bugün aktardığı açıklamalarında Cezairi; Suriye ve Irak’la birlikte bölge genelinde bulunan terör örgütleri ve gruplarının bulundukları eylemlerin dünyadaki hegemonyacı güçlerin bölge halklarına yönelik stratejilerinin bir parçası olduğunu ifade etti.

 

Bölgede yaşanan olay ve gelişmelere ilişkin yapılan araştırma ve incelemelerle birlikte durum ve gerçeklerin; hegemonyacı güçlerin bu stratejilerinin ABD boyunduruğu altına girmeyi reddeden devletler ve halklara karşı kullanıldığını ortaya çıkardığını belirtti.

 

SANA, İngiltere, Suriye’de bulunan silahlı terör gruplarına katıldıkları tahmin edilen vatandaşlarının banka hesaplarını dondurarak, bugüne kadar silahlı terör gruplarını destekleyerek dünya kamuoyunda oluşturduğu olumsuz tabloyu değiştirmek için gecikmiş de olsa bir girişimde bulundu.

 

İngiltere Radyo Kurumu BBC İngiltere Maliye Bakanlığının, ikisi son dönemlerde Suriye’deki silahlı terör gruplarına katılan gençlerinin tutuklanmasıyla adını duyuran Cardiff Kentinden İngiltereli toplam 3 vatandaşın hesaplarını dondurduğunu aktardı.