ABD 30 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

VOA, Ramazan’ın insanların kendi kendileriyle hesaplaşma ve özveri zamanı olduğunun altını çizen Obama, Müslümanlar’ın bu dönemde yoksullara ve mağdurlara yardım ettiğini belirtti. Amerika’daki Müslümanlar birey, örgüt ve işletmelerin de gelir eşitsizliği ve yoksullukla fırsat eşitliği sağlayarak mücadele ettiğini kaydeden Obama, bunu yalnızca yardımlarla yapmadıklarını, aynı zamanda eğitim, beceri ve sağlık hizmeti de sağladıklarını sözlerine ekledi.

 

Obama’nın Beyaz Saray tarafından yayınlanan açıklamasında Ramazan’ın başkalarına kendimize davranılmasını istediğimiz gibi davranma sorumluluğunu hatırlattığı, bu sorumluluğun tüm inançları bir araya getiren temel ilkeler olduğu belirtti.Başkan Obama, her yıl olduğu gibi bu yıl da Amerikalı Müslümanlar’a iftar yemeği verecek.

 

VOA, İki yıl önce Bingazi’deki Amerikan konsolosluğuna saldıran grubun lideri olmakla suçlanan ve Amerika’ya getirilen Libyalı sanık, başkent Washington’da mahkemeye çıkarıldı. Amerikan donanmasına ait bir gemiyle getirilen Ahmet Ebu Hatallah, çıkarıldığı mahkemede suçsuz olduğunu savundu.

 

Amerikan hükümeti, Hatallah’ı 11 Eylül 2012’de Bingazi’deki konsolosluğa düzenlenen ve Büyükelçi Christopher Stevens’la birlikte üç büyükelçilik görevlisinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı düzenleyen çetenin lideri olmakla suçluyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Bank for International Settlement tarafından dün yayınlanan yıllık raporda hareketli finansal piyasaların aslında kırılgan küresel ekonomik ve jeopolitik görünümü yansıtmadığı uyarısı yapıldı.

 

Dünyanın en büyük merkez bankalarının oluşturduğu bir konsorsiyum olan BIS'ten bu uyarı gelirken, hisse, emtia ve tahvil gibi varlıklar 2014 yılının ilk yarısında geniş bir rallinin tadını çıkararak yatırımcıların merkez bankalarının kolay para politikasına yönelik iyimserliklerini yansıttı.

 

Raporda "Genel olarak piyasalardaki iyimserlik ve temel küresel ekonomik gelişmeler arasındaki bağlantılara bakıldığında kafaların karışmaması kolay değil" ifadeleri kullanıldı.

 

WSJ, ABD ekonomisi Şubat ayından bu yana ortalama 231,000 istihdam yaratarak 2009 ortalarında çıkılan resesyondan bu yana en yüksek ikinci rakama ulaştı. Ayrıca Wall Street Haziran ayı için de benzer bir rakam bekliyor.

 

Perşembe günü açıklanacak olan aylık istihdam raporu tatiller tarafından kısaltılan bir dönemi yansıtacak. Öte yandan otomobil satışları, ABD ticaret görünümü ve bazı imalat göstergeleri de son dönemlerde ekonomide gözle görülür bir güçlenme yaşandığı sinyallerini veriyor.

 

Çin 30 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin'in başkenti Beijing ile ülkenin en önemli finans merkezlerinden biri Shanghai kentini birbirine bağlayan yüksek hızlı tren hattı, hizmete girmesinden bu yana milyonlarca yolcu taşıdı.

 

Bugün Beijing-Shanghai yüksek hızlı tren hattının açılışının 3. yıldönümü.

 

Beijing-Shanghai yüksek hızlı tren hattının hizmete girmesinden bu yana geçen 3 yılda bu hatta taşınan yolcu sayısı 220 milyonu aşarken, bu sayı yıldan yıla daha da artıyor.

 

CRİ, Dünyada elmas ticaretinin başkenti olan Belçika'nın Antwerp kenti, Uzak Doğu'nun yükselen yıldızı Çin'in artan talebiyle meşgul. Elmas ihracat ve ithalat hacmi geçen yıl 60 milyar doları aşan Antwerp, dünya işlenmemiş elmas ticaretinin beşte dördüne aracılık ediyor.

 

Kentin elmas tüccarlarını temsil eden Dünya Altın Merkezi'nin CEO'su Ari Epstein, Çin'in gelecek beş yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri'ni geride bırakacağını söyledi. CEO Ari Epstein, talepteki belirgin canlanmaya ek olarak, Çinli tüketicilerin elması bir yatırım aracı olarak görmeye başlamasına paralel olarak bu ülkeye ihracatta keskin bir artış meydana geldiğini belirterek, bu eğilimin devam edeceğini ve Çin'in 2016 yılına kadar en büyük elmas destinasyonu haline geleceğini kaydetti.

 

CRİ Çin'in Mayıs'ta Rusya'dan yaptığı ham petrol ithalatı, yüzde 53,2 artarak 14 milyar 570 milyon yuana ulaştı. Böylece Çin'in Rusya'dan ham petrol ithalatı, son 13 ay içinde en yüksek seviyeye çıktı.

 

Çin Ulusal Gümrük İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre, ham petrol, Çin'in Rusya'dan yaptığı ithalatta en büyük payı oluşturuyor. Çin ise Rusya'ya ağırlıkla konfeksiyon satıyor. Ancak Çin'in Rusya'ya yaptığı konfeksiyon ihracatı, Mayıs'ta yüzde 2,2 oranında azalarak 4 milyar yuana indi.

 

Açıklamada, Çin ve Rusya arasındaki ticaretin, Mayıs ayında, bir önceki aya göre yüzde 6,8 oranında arttığı belirtildi. Bu yılın ilk 5 ayında ise Çin'in Rusya'yla yaptığı toplam ticaret hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 oranında artarak 225 milyar 970 milyon yuana ulaştı. Rusya, Çin'in 9. ticaret ortağı konumunda.

 

CRİ, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nde (KDHC) göz altına alınan 2 Amerikalı turistin "KDHC'ye karşı düşmanca faaliyetlerde bulundukları" şüphesiyle araştırmanın sürdürüldüğü ve yargılanacakları bildirildi.

 

KDHC Merkezi Haber Ajansı'nın bugün yayınladığı habere göre, ilgili birim yargılama kararını doğruladı.

 

Miller Matthew Todd ve Jeffrey Edward Fowle adlı iki Amerikalı turistin "düşmanca faaliyetlerde bulunduğuna" dair deliller bulunduğu iddia ediliyor.

 

CRİ, Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi'nin düzenlediği Xinjiang Çalışma Toplantısı televizyon, gazete ve internet aracılığıyla yayınlandı ve halk tarafından ilgiyle takip edildi. Toplantıyı takip edenler Xinjiang'ın daha güzel geleceği hakkında yapılan değerlendirmeleri dinleme imkanı buldu.

 

CRİ, ABD'nin ekonomik ambargo uyguladığı ülkelerdeki şirketlere ait para transferleri Fransız BNP Paribas bankasına pahalıya patladı.

 

Fransız hükümetinin çağrılarına rağmen ABD makamları bankaya 9 milyar dolara yakın ceza kesti.

 

Fransız basınında yer alan haberlere göre, banka ile ABD makamları dün uzlaşma sağladı. Mutabakat gereği, banka 8.9 milyar dolarlık cezayı ödeyecek.

 

BNP Paribas bankasının 2002-2009 yılları arasında ABD'nin ambargo uyguladığı ülkelere yönelik dolar transferlerine aracılık ettiği ortaya çıkmıştı. İran ve Sudan başta olmak üzere ABD ambargosu altındaki ülkelerdeki şirketlere yapılan para transferleri banka BNP Parisbas tarafından başka ülkelerden banka ve kuruluşlara ait kodlar üzerinden gerçekleştirilmişti. Uluslararası hukuka aykırı olmayan bu işlemler, ABD'nin ambargosunu deldi.

 

BNP Paribas, ABD yargısının diğer adli takip uygulamalarına maruz kalmamak için cezayı ödemeyi kabul etti.

 

CRİ, İsrail ordusu dün akşam Gazze Şeridi'nin güneyindeki bölgeyi bombaladı. 1 Filistinli hayatını kaybetti.

 

İsrail ordusu Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğusunda yer alan roket fırlatma üssünü bombaladı. Olayda 1 Hamas mensubu hayatını kaybederken, çok sayıda kişi yaralandı.

 

İsrail tarafı Gazze Şeridi'nden İsrail'e dün 4 adet roket fırlatıldığını ve İsrail'in buna karşılık vermek için hava saldırısı düzenlediğini iddia ediyor.

 

Gazze Şeridi'ndeki silahlı militanlar bu ayın ortasından itibaren İsrail'e tekrar roket saldırısı düzenlemeye başladı. Filistinli gruplar, İsrail'in kaybolan üç Yahudi genci arama bahanesiyle Batı Şeria'da çok sayıda Hamas üyesini tutuklamasına karşı İsrail'e misilleme yapmayı amaçlıyor.

 

Rusya 30 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Dışişleri Bakanlığı, Irak’a silahların daha önce imzalanan sözleşmelere göre sağlandığını açıkladı.

 

Rusya’dan Irak’a Su-25 savaş uçaklarının sevkiyatıyla ilgili haberleri yorumlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, silah sevkiyatının tamamlandığını söyledi.

 

Dünya basını, Rusyalı uzmanların 12 Su-25 jetlerini göreve hazır duruma getirmek için Irak’a geldiğini açıklamıştı. Uçaklar, Bağdat yönetimi tarafından militanlarla mücadele için sipariş edilmişti. Jetlerin, 2-3 gün içinde göreve hazır duruma getirilmesi bekleniyor.

 

RUVR, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna yönetiminin Rusyalı gazetecilerin çalışmalarını engellemeye yönelik eylemlerinden duyduğu öfkeyi dile getirerek basın mensuplarına yapılan baskıyı sonlandırmaya çağırdı.

 

Bakanlığın internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Tüm baskılara ve yargısız infazlara derhal son verilmesini ve suçluların cezalandırılmasını talep ediyoruz. Ukrayna artık insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanındaki uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye başlamalı” denildi.

 

Açıklamada, Rusyalı gazetecilere saldırıların, Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun Güneydoğu Ukrayna’daki durumu çözmeye hazır olduğunu açıkladığı bu sıralarda meydana geldiği kaydedildi. Aslında ise Ukrayna yönetiminin, doğrudan provokasyonlar dahil olmak üzere her türden yöntemlerle Rusya vatandaşlarının hayatını tehlikeye attığı vurgulandı.

 

RUVR, Kamçatka Bölgesel Yönetimi Basın Dairesi tarafından yapılan açıklamada, bu yılkı kış saati uygulamasından vazgeçildiği belirtildi.

 

Söz konusu karar, Rusya Federasyonu Parlamentosu’nun alt kanadı olan Duma’nın milletvekilleri Sergey Kalaşnikov ve Vadim Dengin’in Kamçatkalı yerel yönetim ve STK temsilcileri ile gerçekleştirdikleri görüşmede alındı.

 

Duma Sağlık Komitesi Başkanı Sergey Kalaşnikov, Kamçatkalı yetkililerin şu anki saat uygulamasının devam ettirilmesi yönünde görüş bildirdiklerini belirttiği açıklamasında, ‘‘Bölge yönetimlerinin mevcut görüşlerinin söz konusu meselenin çözüm sürecinde belirleyici olduğunu düşündüğümüz için, Kamçatka’nın şu anki saat diliminde kalmasını öngören genelgeyi imzaladık’’ şeklinde konuştu.

 

Öte yandan, Duma’nın kış saati uygulamasına yeniden dönülmesi konusunda karar alması halinde ise Kamçatka ile beraber aynı saat dilimi içinde yer alan 10 kadar bölge ile Moskova arasındaki zaman farkı 9 saat olacak.

 

İngiltere 30 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Guardian muhabiri Martin Chulov ise Bağdat'tan yazdığı haberinde Iraklıların iki ordu arasında sıkılıp kaldığını ve korku içinde yaşadığını belirtiyor.

 

Chulov, Irak'ın kuzeyindeki Bakuba kentinin sakinleriyle görüşmüş.

Chulov'un görüştüğü kişiler kuzeylerinde IŞİD'in bulunduğunu, güneylerinde ise Irak ordusu ve Şii militanların yer aldığını, korku içinde olduklarını söylemişler.

 

Financial Times  gazetesi Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki peşmergelerle ilgili bir haber dikkat çekiyor. Haberde peşmergelerin yeterli askeri teçhizatları olmamalarından ve düşük ücret almaktan kaynaklanan şikâyetleri aktarılıyor. Peşmergeler Kerkük'te, IŞİD'in Kürt bölgesine doğru olasıu ilerleyişini durdurmak için bekliyor.

 

Gazete, IŞİD'in Kürt bölgesine yönelik olası saldırısında Kürtler'in yenilmesinin kolay olmadığını belirtiyor.."

 

Independent,"Cameron'ın AB'ye 'içi boş tehdidi" başlıklı haberinde Independent, farklı AB ülkelerinden diplomatların Cameron'ın tavrına yönelik eleştirilerine yer veriyor.

 

Gazeteye konuşan ve isimleri verilmeyen diplomatlar, 'Cameron'ın bu uyarısının ters tepebileceği' uyarısında bulunuyor.Bir diplomat, 'bu tehdidin, Cameron'ın AB'den istediklerini alması için iyi bir yol olmadığını' söylüyor.

 

Bir başka AB diplomatı, Birlik içindeki yaygın görüşün 'İngiltere'nin AB'den ayrılacak kadar aptal olmadığı yönünde olduğunu' söylüyor. Görüşüne başvurulan diğer bir diplomatsa 'İngiltere'nin şikayetçi tonunun rahatsızlık yarattığını' belirtmiş.

 

Independent'ın şu an Bağdat'ta bulunan Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn, Tikrit'teki çatışmaları ele alan bir haber yazmış.

 

Cockburn, Tikrit'e geri alınmasının Irak lideri Maliki için faydalı olacağını söylüyor. Tikrit'ten yeni ayrılan Abu Nahib adlı bir kişi Cockburn'e Tikrit'teki durumla ilgili şunları söylemiş:

 

"Tikrit şu an bir hayalet kent. Tikrit hâlâ IŞİD'in elinde. Ama kentin hemen dışında çok sayıda asker var ve rasgele bombardıman yapılıyor."

 

Cockburn, IŞİD militanlarının hem Sünni hem Şiiler'in yaşadığı bölgelere girmesiyle örgütün saldırı ivmesinin nispeten düşer göründüğünü aktarıyor.

 

Cockburn birçok Şii'nin gönüllü olarak cepheye gittiğini belirtiyor. Gazetecinin Bağdat'taki Tahrir Meydanı'ndaki bir gösteri sırasında konuştuğu Abu Sadık adlı eylemci şöyle demiş: "IŞİD Bağdat'a gelirse kanımızın son damlasına kadar savaşacağız."

 

Daily Telegraph, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkenti Erbil'de, Irak'ın en büyük aşiretinlerinden birinin lideriyle röportaj gerçekleştirmiş.

 

Sünni Duleym Aşireti lideri Ali Hatem Süleymani, Irak Başbakanı Nuri Maliki görevini bırakana kadar IŞİD'le ittifaklarına devam edeceklerini söylüyor.

 

IŞİD'in gerçekleştirdiği katliamları savunmayan Süleymani bununla birlikte IŞİD'le birlikte hareket etmeme ve birleşik bir Sünni-Şii hükümeti kurma çabalarına destek verme yönündeki çağrılara olumlu yanıt vermiyor.

 

Süleymani şunları söylüyor: "IŞİD ve El Kaide ile istediğimiz zaman savaşabiliriz. Ama şimdi topraklarımız ve aşiretlerimiz için savaşıyoruz. IŞİD'den sorumlu değiliz. Maliki'nin ne yaptığına bir bakın. İki mülyon mülteciye bakın. Maliki yıktı ve öldürdü, o zaman dünya neredeydi?"

 

Süleymani, Sünni aşiretlerin olduğu bölgelere daha fazla yerinden yönetim imkanı verecek yapıdaki bir birleşik Irak'ın yaratılmasının hâlâ mümkün olduğunu söylüyor.

Süleymani'ye göre bunun ön şartlarıysa yeni bir Anayasa hazırlanması ve Maliki'nin yer almadığı bir hükümet kurulması.

 

Times, Tikrit'teki gelişmelerle ilgili haberinde Tikrit'in önemine değinmiş. Gazete, eski Irak lideri Saddam Hüseyin'in memleketi olan Tikrit'in modern Irak tarihi açısından sembolik anlamları olduğunu yazıyor.

 

Times, Saddam Hüseyin'in yaşarken bu kentte saraylar yaptırdığını, ABD işgali sonrası bu sarayların yağmalandığını, binaların ABD birlikleri tarafından kullanıldığını, Saddam Hüseyin'in parçası olduğu Ebu Nasır aşiretinin hâlâ bu kentte yaşadığını, Saddam Hüseyin'in mezarının da kentin hemen dışında olduğunu yazıyor.

 

Times, Beyrut mahreciyle verdiği bir haberde ise IŞİD'in Suriye'nin Halep kentinde rakip muhalif grup üyesi sekiz militanı çarmıha gererek öldürdüğünü aktarıyor.

 

Diğer İngiliz gazetelerinin yanında Times, IŞİD'in halifelik ilanına sayfalarında en fazla yer veren gazete. Ana sayfadan anonslanan haberde IŞİD'in bu adımının, El Kaide yanlısı örgütlerin öfkesini üzerine çekeceği belirtiliyor.

 

Haberde görüşüne yer verilen Brookings Doha Merkezi'nden Charles Lister, ''Meşruiyeti konusunda hangi kanıya varılırsa varılsın, bu halifelik ilanı, uluslararası cihad hareketi açısından 11 Eylül'den bu yana en önemli gelişme" yorumunu yapıyor.

 

Almanya 30 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Süddeutsche Zeitung, un yorumunda İtalya'nın Avrupa Birliği açısından taşıdığı önem ele alınıyor:

 

“İtalya 1 Temmuz'da AB dönem başkanlığını devraldığında gözler genç Başbakan Matteo Renzi'ye çevrilecek. Berlusconi döneminde yapıcı rol oynamayan İtalya, AB'nin kurucu üyesi olarak yeniden sorumluluk üstlenebilir.

 

 Renzi iki önemli konuyu öne çıkaracak: Bir türlü başarılamayan ekonomik büyüme ve kıtanın güneyindeki mülteci sorunu. Ama Renzi elini yakabilir de. Büyük beklentiler yarattığı için düşüşü de ani olabilir. İtalya Başbakanı şimdiye kadar reformculuk iddiasını yerine getirebilmiş değil. Avrupa en azından İtalya'nın yeniden aileye katılmasından memnuniyet duyabilir.”

 

Badische Zeitung, Fransa'nın Rusya Federasyonu ile savunma işbirliğini sürdürmesini eleştiriyor:

 

“Fransa'nın bir yandan Devlet Başkanı Vladimir Putin'i yaptırımla tehdit edip diğer yandan Rusya'ya milyarlarca dolarlık askerî teçhizat satması, hatta Rus askerlerini eğitmesi, yaptırım tehditlerinin ne kadar gülünç kaçtığını göstermeye yeter. Rusya'ya satılacak askerî malzemenin Brüksel tarafından belirlenen yaptırım kapsamına girmemesi durumu değiştirmez. Krizdeki Fransız tersanelerinden müşteriler arasında tercih yapması istenemeyeceğine göre Paris yönetiminin siyasi ağırlığını koyması gerekirdi.”

 

Rheinische Post, gazetesinin yorumunda, Rusya'nın katkısı olmadan Ukrayna krizinin sona erdirilemeyeceği vurgulanıyor:

 

“Rusya iradesinin ortaya koymadan Ukrayna'nın doğusuna barış getirilemez. Bunu, AGİT gözlemcilerinin serbest bırakılmasında da gördük. Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, gözlemcilerin serbest bırakılması için ayrılıkçılarla yapılan pazarlıkta Rusya'nın önemli rol oynadığını boşuna söylemedi.

 

Ayrılıkçı gruplar Moskova'nın desteklediği ölçüde güçlü olabilir. Ukrayna yönetimi Rusya sınırının doğusunda kontrolü tamamen kaybettiği için bu bölgeden ülkeye silah sokmak kolaylaştı. Ukrayna Devlet Başkanı'nın barış planı iki ülke arasındaki sınırda tampon bölge oluşturulmasını da öngörüyor. Taraflar arasında uzlaşma sağlanırsa bu bölgeyi denetleme görevi devletler camiasına düşecek. Bu adım atılana kadar Avrupa Birliği ve ABD Moskova'ya azami ölçüde baskı yapmalıdır. Yoksa hiçbir şey değişmez.”

 

Neue Osnabrücker Zeitung, Irak'taki tehlikeli gelişmeleri konu alan yorumunda "bıçağın kemiğe dayandığını" yazıyor:

 

“Irak hükümetinin alelacele Rusya'dan beş savaş uçağı satın alması stratejik bakımdan anlaşılabilir bir adımdır. IŞİD milisi Bağdat kapılarına dayandı. Tikrit'teki çarpışmalar şiddetleniyor. Irak hava kuvvetleri henüz kurulma aşamasında.

 

ABD'nin verdiği F-16'ların göreve hazır hale getirilmesi aylar alacak. Rus Su-25'leri ise derhal havalanabilir ve ABD'nin iç politik çekinceler yüzünden cesaret edemediği hava saldırılarını yapabilir. Irak böylelikle Washington'a, "bize yardım etmezseniz biz yapacağımızı biliriz" mesajı göndermiş oluyor.”

 

İran 30 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Keyhan Gazetesi, İslami İran Genel Kurmay Başkanı Yardımcısı General Mesut Cezayiri, teröristlerin İran'ı tehdit etmeye kalkışmaları durumunda onlara ve hamilerine ezici cevap verileceğini vurguladı.

 

IŞİD terör örgütünün son günlerde Irak'ta işlediği cinayetleri değerlendiren General Cezayiri, son yıllarda bölgede türetilen terör örgütlerinin atıkları, özellikle son bir iki yılda Suriye'de yeniden yapılandırıldığını ve şimdi de Irak'ta ortaya çıktıklarını belirtti.

 

General Cezayiri, teröristlerin Irak'taki varlığı başta Amerika olmak üzere küresel güçlerin düzenlediği senaryo çerçevesinde gündeme geldiğini ifade etti. Bu senaryonun bölgedeki uygulayıcıları da Arabistan gibi rejimler olduğunu belirten General Cezayiri, teröristlerin İran'ı tehdit etmeye kalkışmaları durumunda onlara ve hamilerine ezici cevap verileceğini vurguladı.

 

Fars Haber Ajansı  İslami İran cumhurbaşkanı Bilim ve Teknoloji İşleri yardımcısı Surna Settari Glüstan eyaletinin merkezi Gorgan'da üniversite çevresi, elit kesim ve temel bilim alanıyla ilgili şirket yöneticilerinden oluşan bir grup arasında yaptığı konuşmada "Ticarileştirme üniversitelerin geleceğini oluşturuyor. Buna göre, bilimsel merkezlerin bu yönde hareket etmeleri gerekiyor" dedi.

 

Settari daha sonra, ülkede yüzbin icadın kayıtlara geçtiğini belirterek "Bugün tespit edilmesi gereken en önemli öncelik bunların ticarileştirmeleridir" diye vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı Bilim ve Teknoloji İşleri yardımcısı Settari ayrıca, Bilim ve Teknoloji Yardımcılığının bilim ve dünşünce adamlarını araştırma ve ticarileştirme alanlarında desteklediğine dikkat çekerek "Ticarileştirme alanı büyük riskler taşıdığından bu alana adım atan üstatlar Bilim ve Teknoloji yardımcılığına bağlı merkezler tarafından destekleniyorlar" diye kaydetti

 

Cumhuri İslami  gazetesi, Mısır'ın İslami Etüt Merkezi üyesi Muhammed Şahat Cündi, IŞİD terör örgütü hiç bir zaman Ehl-i Sünneti temsil etmediğini vurguladı. IŞİD terör örgütünün mahiyetini değerlendiren Mısırlı uzman Cündi, IŞİD şiddet, katliam ve cinayet çizgisini izlediğini ve silahlarını da Müslümanlara karşı doğrulttuğunu belirtti. Cündi, oysa IŞİD'in bu hareketi, İslam dininde kesinlikle haram ilan edildiğini vurguladı.

 

IŞİD'in izlediği yolun batıl bir yol olduğu, herkesçe bilinen bir gerçek olduğunu kaydeden Cündi, İslam dünyasında bütün güçler IŞİD terör örgütü ile mücadele için birlik olması gerektiğini kaydetti.

 

IŞİD terör örgütü hiç bir zaman Ehl-i Sünneti temsil etmediğini belirten Cündi, Ehl-i Sünnet asla Şii Müslümanlarla savaşmaya hakkı olmadığını ifade etti.