ABD 27 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığı ‘çatı adayı’ Ekmeleddin İhsanoğlu, siyasete ısınma turlarına hızlı başladı. AKP’den randevu alamayan İhsanoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Halkların Demokrasi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Demokratik Sol Parti ve Demokrat Parti’yi ziyaret etti.

 

Prof. Dr. İhsanoğlu, CHP temaslarında Atatürk, laiklik ve mezhep tartışmalarıyla ilgili, MHP temaslarında ise başörtüsüyle ilgili mesajlar verdi.

 

VOA, Çin,  resmi adı Şincan olan Doğu Türkistan bölgesinde çıkan şiddet olayları nedeniyle dokuz kişiyi daha halk önünde yapılan bir yargılama sonunda hapse mahkum etti.

 

Çin devlet medyasının yaptığı açıklamaya göre, mahkumlar, cihat çağrısı yapmak ve etnik bölücülük suçlarından 3 ila 14 yıl arasında değişen cezalara çarptırıldı.

 

Çin’in Halkın Günlüğü adlı gazetesinde, 3,000'den fazla kişinin katıldığı yargılamada amacın halkın desteğini kazanmak olduğu belirtildi. 

 

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, Şincan’daki olaylar nedeniyle başlatılan ve bir yıldır devam eden soruşturma ve güvenlik baskınları çerçevesinde 380 zanlı tutuklandı, bunlardan 315’i  mahkum edildi.

 

VOA, Amerika Ticaret Odası Başkan Yardımcılarından Khush Choksy, Türkiye’nin Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’na dahil olması ihtimalini Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi, Amerikan iş çevrelerinin Türkiye ile serbest ticaret anlaşması imzalanmasına verdiği desteği tekrarladı.

 

Türkiye, AB ile imzaladığı Gümrük Birliği Anlaşması’nın yaratabileceği olumsuz etkileri gidermek için Amerika ile Avrupa ülkeleri arasında müzakereleri başlatılan Transatlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı’nın (TTİP) dışında kalmak istemiyor. Ankara’nın, TTİP çerçevesinde gündeme getirdiği bir diğer alternatif de Amerika ile Türkiye arasında bir serbest ticaret anlaşması imzalanması formülü. Olası bir serbest ticaret anlaşması Amerika Ticaret Odası’nın da gündeminde. Yaklaşık 3 milyon Amerikan şirketini temsil eden çatı örgüt, olası bir serbest ticaret anlaşmasının iki ülke ekonomileri üzerindeki etkilerini araştıran bir çalışma yapıyor. Odanın konuyla ilgili raporu kısa süre sonra yayınlaması bekleniyor. Melek Çağlar, Amerika Ticaret Odası’nın, Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Khush Choksy ile rapor öncesinde, TTIP, Türk-Amerikan ekonomik ilişkileri ve olası serbest ticaret anlaşmasını konuştu.

 

The Wall Street Journal (WSJ), TÜSİAD 2000 yılından sonra ilk kez Türkiye'de Gelir Dağılımı konusunda bir rapor hazırladı. Bu rapora göre 2001 yılında 9 kat olan gelir eşitsizliği 2007 ylında 7'a indi. Ancak 2011'e kadar geçen 4 yılda gelir dağılımında bir gelişme yaşanmadı. Türkiye'de bölgeler arası gelir farkı 2 kata kadar ulaştı. İTÜ İşletme fakültesi öğretim üyeleri tarafından hazırlanan rapora göre 2002'de 0.44 olan gini katsayısı 2011'de 0.38 oldu.

 

WSJ, Bir müşteri 949 euroluk televizyon alarak nasıl 2000 euro kazanabilir? Kulağa perakende bilmecesi gibi geliyor, değil mi?

 

Ancak bu, İtalya'daki Media World zincirinin geçtiğimiz ay, Dünya Kupası'yla ilişkilendirerek organize ettiği yarışmanın bir parçası. Turnuvada İtalya'nın kazanacağına bahis oynayan alıcılar, eğer ülkeleri kazanırsa, alışverişlerinde yüzde 200 indirim kazanacak.

 

WSJ, Bakanlar Kurulu Şişe Cam grevini “genel sağlık ve milli güvenlik” gerekçesiyle 60 gün erteledi.

 

WSJ, Bebeğinizin hastalıklara yakalanmayan biri olmasını ister misiniz? Cambrian Genomics bunun üzerinde çalışıyor.

 

Şu an bilimadamları embriyonun tam genom dizilimini yapmayı başardı. CEO Austen Heinz, Cambrian Genomics'in üzerinde çalıştığı bir sonraki adımın genomlarda düzeltmeler ve iyileştirmeler yapmak olduğunu belirtti. Böylece çocuklar göğüs kanserine neden olan BRCA geni, kistik fibroz, Huntington hastalığı veya tek bir gen düzensizliğinden kaynaklanan bir hastalık ile doğmayacak.

 

WSJ, Ortadoğu yangın yeri. Irak ve Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Suriye'den Irak'a bu kadar hızlı ilerlemesi, Washington ve Brüksel'i rahatsız ediyor. İsrail, çılgınca Batı Şeria'da kaçırılan üç genci ararken, Filistin-İsrail krizi de yeniden ısınmaya başladı. Büyük güçler ayrıca İran'la da nükleer silah programı üzerinde tartışmaya devam ediyor.

 

Bu krizlerin hiçbirinin kolay bir çözümü yok ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa'nın arka bahçesinde şekillendirdiği politikalar, bu krizleri şiddetlendirdi.

 

WSJ, Beyaz Saray dün yaptığı bir çağrıyla Irak ve bölgedeki diğer ülkelere sıçradığını düşündüğü iç savaştaki rolünü gözle görülür derecede artıracak bir adımın sinyallerini verdi ve ılımlı Suriye muhalefetini silahlandırmak ve eğitmek için harekete geçti.

 

Obama hükümeti Suriye muhalefetine destek için Kongre'den 500 milyon dolarlık bir istekte bulundu ve bölgede gittikçe büyüyen militan hareketlenmesinin önüne geçmek için alarm verdiği sinyallerini gönderdi.

 

Çin 27 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin, Libya'da düzenlenen meclis seçimlerini memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, seçimlerin başarıyla düzenlenmesinin siyasi geçiş sürecindeki en önemli gelişmelerden biri olduğunu ve Çin'in bunu memnuniyetle karşıladığını belirtti.

 

Libya'yı Çin'in dost ülkelerinden biri olarak niteleyen Sözcü Qin Gang, bu ülkenin siyasi geçişle ekonomik yeniden yapılanma sürecini ilerleterek bir an önce istikrar ve refaha kavuşmasını beklediklerini ifade etti.

 

CRİ, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kore Cumhuriyeti Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin daveti üzerine bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qing Gang, Cumhurbaşkanı Xi'nin mevkidaşı Park'ın daveti üzerine Kore Cumhuriyeti'ne büyük anlam taşıyan bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.

 

CRİ, Shanghai İşbirliği Örgütü'nün planladığı Barış Görevi – 2014 adlı müşterek askeri tatbikat 24-29 Ağustos'ta İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde icra edilecek.

 

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yang Yujun, tatbikatın planlamasının üst düzey görüşmelerle yapıldığını ve ilgili hazırlıkların sürdüğünü bildirdi.

 

Sözcü Yang Yujın, tatbikatın amaçları arasında terörizm, bölücülük ve aşırıcılıkla mücadele, bölgesel barış ve istikrarı koruma, karşılıklı işbirliğini güçlendirme hedeflerinin yer aldığını kaydetti.

 

CRİ, Çin, Hong Kong'un siyasi sistemiyle ilgili konulara dış müdahaleye karşı çıktığını kaydetti.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, siyasi sistem konusunun Hong Kong ve Çin'in içişi olduğunu vurgulayarak, diğer ülkelerin buna karışmaması gerektiğini söyledi.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, kısa süre önce Hong Kong'un kendi özel idare amirini seçmesine ilişkin yorumda bulunmuştu.

 

CRİ, Çin, Irak'taki vatandaşlarının güvenli biçimde ülkeyi terk etmeleri için ilgili birimlerle koordinasyon içinde çaba gösteriyor.

 

Irak'ta tırmanan gerginlik Çin vatandaşları ve şirketlerinin güvenliğini tehdit ederken, Çin Dışişleri Bakanlığı acil durum mekanizmalarını harekete geçirdi ve tahliye çalışmalarını hızlandırdı.

 

Epoch Times, Bilgisayarcı Yu Chao on yılını Pekin cezaevinde geçirdi, çünkü Falun Gong uygulayıcılarına yapılan işkencelerle ilgili raporları yurtdışına aktarıyordu. Çin rejimine karşı barışçıl direnişi, 15 yıl önce, 25 Nisan 1999 yılında başladı.

 

25 Nisan 1999’da 10.000 kişi Pekin’de imza ofisinin önünde protestoya katılmıştı. Farklı sosyal sınıflardan olmalarına rağmen insanları birbirlerine bağlayan tek bir bağ vardı. Geleneksel bir meditasyon uygulaması olan Falun Gong’un yasaklanmasına engel olmak istiyorlardı.

 

Rejim protestoyu sebep göstererek zaten var olan nefret-propagandasını yaymayı planlıyordu. Plana göre öldürülen kimse olmamalıydı. Bu kez önemsedikleri fotoğraflar, uluslararası camiada sansasyon yaratmak amacıyla kullanılacaktı. Polis o gün, protestoyu kasten imza ofisinden uzak tuttu ve yakınlardaki hükümet binalarının yer aldığı Zhongnanhai ilçesine yönlendirdi. Ve daha sonra bunu fırsat bilip, Çin devlet medyasında ”Falun Gong uygulayıcıları hükümeti kuşattı” şeklinde haberler yayınlattı.

 

Rusya 27 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Avrupa Birliği Enerji Komiseri Günther Oettinger, mevcut şekliyle Güney Akım projesini destekleyen AB üyesi ülkeleri tehdit etti.

 

Oettinger, Alman Handelsblatt gazetesi için kaleme aldığı makalede, bazı AB ülkelerinin Rusya’yla doğalgaz boru hattının inşaatına ilişkin, ortaklaşa kabul edilen Avrupa hukukunu ihlal eden anlaşmaları imzalamasının Avrupa Komisyonu açısından kabul edilemez olduğunu yazdı. Komiser, AB ülkelerini, Avrupa hukukuna uygun hale getirilinceye kadar projeyi askıya almaya çağırdı.

 

RUVR, İnguşetya’da Müslümanların kutsal kitabı Kuran-ı Kerim İnguş diline çevrildi. Bunun üzerinde son dört yıl İnguşetya’nın tanınmış Arap dilbilimcileri ve ilahiyatçıları Magomed Harsiev ve Hamzat Tangiev çalışmalar gerçekleştirdiler. Çevirinin redaksiyonu ise Rusya’nın saygıdeğer öğretmeni Madina Azieva tarafından yapıldı.

 

RUVR, CBRE gayrimenkul danışmanlık şirketinin Global Prime Office Occupancy Costs (Dünya ofis kiralama fiyatları) çerçevesinde yaptığı araştırma sonuçlarına göre, dünyanın en pahalı ofis kiralama fiyatları listesinde Moskova beşinci sıraya dizildi.

 

Sonuç raporuna göre, Londra’nın Wes-End ofis piyasası dünyanın en pahalı ofis piyasası olmaya devam ediyor. Ofis kiralama fiyatları feet kare için yılda ortalama 277 dolar (1 metrekare için 2,96 bin dolar) olan Wes-End, listesinin en başındaki yerini aldı.

 

RUVR, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko cuma günü Brüksel’deki AB zirvesinde Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasının ekonomi bölümünü imzaladı.

 

Belgenin altına Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy imza attı.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı açıklamada, Kiev’de meydana gelen anayasa karşıtı ve dışarıdan destekli darbenin gölgesinde yaşayan ve Rusya ile AB arasında suni bir seçim yapmaya zorlanan Ukrayna toplumunun kendi içinde bölündüğünü kaydetti.

Söz konusu süreçte en fazla mağdur olan kesimin sivil vatandaşlar olduğunu belirten Putin, açıklamasının devamında ise şunları söyledi: ‘‘Ukrayna’nın güneydoğu kısımlarında akan kan bir türlü durmamakta ve söz konusu bölgelerde gerçek bir insani dram yaşanmaktadır. Evlerini terk etmek zorunda kalan binlerce mülteci, içerisinde Rusya’nın da olduğu komşu ülkelere sığınmaktadır. Sadece görevlerini yapmakta olan gazeteciler kasten öldürülmektedir. Saldırganların uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı olan yasadışı eylemlerine tıpkı Rusya’nın Kiev Büyükelçiliği ve Odessa Konsolosluğu’nda yaşanan olaylarda olduğu gibi diplomatlar da maruz kalmaktadır’’.

 

İngiltere 27 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

İngiltere'de yayınlanan Economist dergisi bu hafta Balyoz davasında verilen hak ihlali kararını ve Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığını ele alıyor.

 

Yazıda, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı sürecinde tüm kesimlerden destek aradığı belirtiliyor.

Davada sunulan dijital delillere karşı sanıklardan Çetin Doğan'ın kızı Pınar Doğan ve eşi Dani Rodrik'in yürüttüğü sahte delil kampanyasına değiniliyor ve Anayasa Mahkemesi'nin tanıkların dinlenmemesi ve dijital deliller nedeniyle hak ihlaline karar verdiğini ifade ediyor.

Aynı gün 96 yaşındaki Kenan Evren hakkında darbe nedeniyle verilen müebbet hapis cezasına dair, Dani Rodrik'in tweeti paylaşılıyor. Rodrik, tweetinde "Erdoğan bu kararlarla Sizi hapse atabilirim ve hapisten çıkarabilirim mesajı veriyor" demişti.

 

Evren kararının generallere bir mesaj olduğu belirtilen yazıda, Balyoz davası kararınınsa Gülen cemaatine bir yanıt olduğu kaydediliyor. Dergi, Erdoğan'ın orduyla ve Kürtlerle iyi giden ilişkilerinin de, Ağustos'ta seçilebileceğine yönelik ihtimalleri artırdığını yazıyor.

 

Financial Times bugün Irak kriziyle ilgili bir haber kaleme alıyor. Gazeteye göre uzmanlar, IŞİD militanlarının sofistike yöntemlerine ve stratejik bir şekilde yönetildiğine dikkat çekiyor ve ülkeyi bölebileceğini söylüyor.

 

Uzmanlar, Irak'taki siyasi çıkmaz devam ederse ve uluslararası destek artırılmazsa, bir iç savaşın çıkabileceğini söylüyor. Bir diğer endişe de, IŞİD'in ele geçirdiği askeri teçhizatlar. Örgütün elindeki teçhizat ve militan sayısı tam olarak bilinmese de, en düşük tahminler bile endişe yaratıyor.

 

Batılı bir üst düzey askeri yetkili, örgütün ele geçirdiği teçhizatın "oyun değiştirme" gücüne haiz olduğunu söylüyor. Ancak IŞİD'in gücü elindeki askeri malzemeden değil, yıllardır yaptığı planlardan, sofistike taktik ve yönetiminden geliyor. ABD istihbaratından Jessica Lewis, IŞİD'in yöntemlerinin bir terörist örgütten çok, bir ordudan beklenen yöntemler olduğunu söylüyor.

 

Lewis'e göre IŞİD Bağdat'ı ele geçirmek, ülkeyi bölmek ve yönetimi ele almak istiyor.

 

Financial Times gazetesinde yer alan bir diğer haberse, Kürtlerin Kerkük'ü bırakmayacağını yazıyor. Haberde, Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani'nin Kerkük'e süpriz bir ziyaret yaptığı ve bölgeden askerlerini geri çekmeyeceğine dair söz verdiği belirtiliyor.

 

Gazete geçen hafta bir intihar bombacısının kente saldırı düzenlediğini yazıyor. Buna göre halk, kentte IŞİD'e veya diğer örgütlere bağlı militanların hücrelerinin bulunduğundan ve harekete geçtiğinden endişeleniyor. Haberde, Barzani'nin Kerkük'e daha fazla güvenlik kuvveti göndereceği konusunda söz verdiği belirtiliyor.

 

Kürt liderin "Kürt topraklarından bir karışından bile vazgeçmeyiz. Kerkük yeniden Kürdistan'ın bir parçası olursa, ona ne kadar iyi hizmet vereceğimiz açıktır" dediği ifade edildi.

 

"Kürtler Kerkük'ü yalnızca tarihi başkentleri olarak değil, aynı zamanda bağımsızlıklarını ekonomik olarak sağlayabilecek güvence olarak da görüyorlar."

 

Haberde, Barzani'nin daha önce Kerkük'ün Kürdistan'a katılıp katılmayacağını bir referandum konusu yapabileceği ve hatta Kürdistan'ın bağımsızlığa gidebileceği konusunda bazı ipuçları verdiği hatırlatılıyor.

 

Independent gazetesinde bir yazı kaleme alan Patrick Cockburn, İngiltere'nin Irak'a müdahalede geç kaldığını yazıyor.

 

Yazıda, dün Bağdat'ta konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'ın ulusal birlik çağrısı yaptığı belirtiliyor. Cockburn ise artık böyle bir ulusal birliğin kalmadığını söylüyor.

Gazeteci, Irak'ın geçen ay Sünniler, Şiiler ve Kürtler olarak üçe bölündüğünü ifade ediyor ve bunu şu örnekle açıklıyor:

 

"Bağdat, Kürt başkenti Erbil'den yalnızca 200 mil uzaklıkta. Bir ay önce Bağdat'tan Erbil'e bir kamyon kiralamak 500 ABD Doları tutuyordu, şimdiyse 10.000 ABD Doları isteniyor."

 

Cockburn'e göre Hague'in mesajı, uluslararası desteğin ancak Irak'taki grupların bir araya gelmesi halinde sağlanacağına işaret ediyor. Ama gazeteciye göre böyle bir bağın gerçek hayatta karşılığı yok.

 

Maliki'nin gitmesi yönünde mesajların verildiği belirtilen yazıya göre, tüm suçu Maliki'ye yüklemek, IŞİD'in tüm Şiileri öldürmek istediği gerçeğininin göz ardı edilmesine yol açıyor.

Hague'ın IŞİD'e silah ve para yardımının önüne geçilmesi yönündeki konuşmasını Cockburn şöyle yorumluyor:

 

"Türkiye, 2012 ve 2013'te çok sayıda cihatçının Suriye sınırını geçmesine izin veriyordu. O zaman Irak ve Suriye'ye cihatçıların giriş yapması Batı'nın lehine görülüyordu ama şimdi durdurulması isteniyor."

 

Yazıda Hague'e "Suriyeli muhaliflere verilen silahların bugün Irak ordusuna karşı kullanıldığı" sorusunun yöneltildiği belirtiliyor. Ve Hague, Cockburn'e göre standart bir yanıt vererek, İngiltere'nin silah yardımı yapmadığını söylüyor.

 

"IŞİD tutukluları, 'ılımlı' Suriye muhalefetine Suudiler ve Körfez ülkeleri silah yardımı yaptığında çok memnun oluyorlardı çünkü bu silahlar doğrudan IŞİD ordusuna gidiyordu."

 

Times bugün Irak'ın IŞİD'e karşı hava operasyonu başlatacağını yazıyor.

 

Iraklı özel komandoların Tikrit'te bir üniversiteyi üs olarak belirlediği kaydedilen haberde, üsse varan helikopterlere ateş açıldığı ve içlerinden birinin kaybolduğu belirtiliyor.

 

Üniversitenin Tikrit kentinin dışında ve Beici kasabası yolunda olduğu ifade ediliyor. Tikrit operasyonunun Başbakan Nuri El Maliki'nin "Radikal askeri tedbirler alınması gerektiği" açıklamasının ardından geldiğine dikkat çekiliyor.

 

Irak Başbakanlık Sözcüsü Ali Musevi, gazeteye yaptığı açıklamada, Başbakan'ın Sünni ve Kürtlerle yeni bir hükümet kurmak konusunda kararlı olduğunu belirtiyor. Kürtlerin tam bağımsız bir devlet yolunda ilerleyebileceği yazan haberde, İsrail Dışişleri Bakanı'nın "Kürtlerin bağımsızlığı kaçınılmaz bir sonuç ve İsrail bir Kürt devletinin bağımsızlığını derhal tanıyacaktır" sözleri de yer alıyor.

 

Guardian gazetesinde yer alan bir analizde, Suriye Başkanı Beşar Esad'ın radikal İslamcılarla arasının bozulduğu yazıyor. Esad karşıtlarının genellikle kendisini cihatçılarla ortaklık yapmakla suçladığı belirtilen yazıda, Suriye'nin Irak'a yaptığı hava operasyonunun farklı bir mesaj içerdiği ifade ediliyor.

 

Operasyonlar, bir zamanlar Suriye hükümeti ile cihatçılar arasındaki "fırsatçı" ilişkinin sonu olarak yorumlanıyor. Gücü artan IŞİD'in artık Esad için yarardan ziyade tehdide dönüştüğü belirtiliyor. Yazıda, kanıtlamak zor da olsa, Suriye istihbaratının radikal gruplara sızdığı söyleniyor.

 

Gazete, geçen aylarda El Kaide'yle ilişkili olan El Nusra ve IŞİD'in Suriye rejimine petrol satarak finanse edildiği iddialarını hatırlatıyor. Esad'ın son gelişmelerden sonra IŞİD'i daha fazla ciddiye almış olabileceği belirtiliyor.

 

Almanya 27 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Düsseldorf Eyalet Mahkemesi'nin bir kiracının evinde aşırı sigara içmesi nedeniyle, evden çıkarılmasına hükmetmesi basında geniş yer buldu.

 

Düsseldorf Eyalet Mahkemesi, 75 yaşındaki bir adamın, sigara dumanı komşuları rahatsız ettiği gerekçesiyle yaşadığı evden çıkmasına hükmetti. Mahkeme kararına dair farklı değerlendirmeler yapılıyor. Kararı destekleyenler ve tüm sigara kullanıcılarını içermemesi gerektiğine dair yorumlar yapılıyor.

 

Süddeutsche Zeitung gazetesinin konuya dair yorumu şöyle;

 

"Mahkeme, böylesi özel vakalar için haklı olarak bir durdurma kararı aldı. Başkaları kronik olarak etkilenip tehlike altına girdiği anda, evde zevk almanın sınırları başlıyor. Sigara kullanan yaşlı adamın avukatı, perşembe günü kiracılar için kötü bir haber verdi. Ancak aslında tam tersi, bu iyi bir haber: Çoğunluk ve kiracılar artık pervasızlara karşı koruma altına alınmış oldu."

 

Trierischer Volksfreund gazetesinin aynı konuya dair yorumu ise şöyle;

 

"Düsseldorf yargıçları, olayın merkezindeki can alıcı soruyu yöneltmeyecek kadar akıllı davrandılar. Onlar sigara içilmesini nasıl buluyorsunuz sorusu yerine havalandırmaya ne dersin sorusunu yönelttiler. Ve bu da tam gelinmesi gereken noktaydı. Yan komşuları için durumu öyle vahim bir hale getirdi ki, tüm duman duvarlardan sızdı. Farklı şekilde formüle etmek gerekirse, yaşlı adam toplum yaşamına aykırı yaşadı."

 

Mitteldeutsche Zeitung gazetesinin ise aynı konuya dair yorumu;

 

"Sigara içenler ve içmeyenler net şekilde birbirlerinden ayrılınca mı yeniden huzur sağlanacak? Bu kadar ileri mi gidilmeli? Bireysel özgürlüklerini, komşularına fiziksel zarar verecek kadar ileri taşıyan militan sigara içiciler, normal sigara kullanıcılarına iyilik etmiyor. Kendi dört duvarı içinde sigara içme hakkını sonuna kadar sömürenler, komşuları histerik şekilde tepki verdiklerinde ve ev sahibi engel olmaya çalıştığında hiç şaşırmasınlar. Adam, birlikte yaşamın kurallarına yeteri ölçüde uymakla yükümlü ve karşılığında aynı saygıyı da talep etme hakkına sahip. Ancak hayır genel bir evde sigara içme yasağı getirilmemeli. Tabii kimse mantıksızca zarar görmeye de tahammül göstermek zorunda değil."

 

Lübecker Nachrichten ise konuyu şu şekilde değerlendiriyor;

 

"Kendi dört duvarımın içinde istediğim her şeyi yaparım. Düsseldorf Eyalet Mahkemesi işte tam da bu görüşe dokundurdu. Üstelik de haklı bir gerekçeyle. Zira başka insanlara zarar verdiği anda, gereksinimlerin özgürce karşılanmasının sınırı da başlıyor. Bu oldukça eski ilkeye dair bir örnek; 'Kimse bana evimin salonunda maç seyretmemi engelleyemez. Ancak geç saatlerde oynanan bir maçta televizyonun sesini komşumun uyuyamayacağı kadar yüksek açarsam, o zaman bireysel özgürlüğün ötesine geçmiş oluyorum.' Düsseldorf Eyalet Mahkemesi tam da bu noktada devreye girdi. 75 yaşındaki adam evinde tüm ev dumanlarla kaplanıp, komşuları etkilenene kadar sigara içti. Evini düzenli olarak havalandırıp, kül tablasını boşaltmak gibi diğer insanların etkilenmesini engelleyecek şeyleri ise yapmadı…"

 

Suriye 27 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Askeri bir kaynak kahraman ordu birliklerimizin Dera’da Enhal-Semlin yolu üzerinde teröristlere ait bir araç konvoyu ve Enhal beldesinin kuzeyinde de bir terör yuvasının imha ettiklerini dile getirdi.

 

SANA, Suriye’nin Birlemiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi; Uluslararası Güvenlik Konseyinde ‘Kaide Örgütüne tabi terör oluşumları’ olarak sınıflandırılmış örgütlerin ‘silahlı muhalif cemaatler’ olarak nitelendirilmesinin tam anlamıyla bir skandal olduğunu belirtti.

 

Güvenlik Konseyinin dün ‘Suriye’de insani yardımların ulaştırılmasına ilişkin 2139 sayılı kararın hayata geçirilmesiyle’ ilgili oturumunda yaptığı konuşmada Caferi; BM genel sekreterinin insani işlemler vekili Vallery Amos’un Suriye’deki insani durumlara ilişkin raporunun Suriye’deki gerçekleri bir bütün olarak almadığını ve sadece bir bölümünü yansıttığını belirtti.

 

SANA, Çiftçiler genel birliği bugün Şam’daki merkezinde düzenlediği 2014 yılı birinci devre oturumlarında ülkedeki tarım durumu, tarım ürünlerinin pazarlanma oranları ve çiftçilerin karşılaştıkları sorunları masaya yatırdı.

 

Oturumlara katılan Başbakan Vail el Halaki yaptığı konuşmada; hükümetin gıda güvenliğini sağlama amacıyla acil ve uzun süreçli stratejik planlar belirleme çalışmalarına ışık tutarken, gıda güvenliğinin sağlanması ve bu bağlamda temel role sahip çiftçilerin karşılaştıkları sorunları çözmeyi öncelikleri arasında saydığını vurguladı.

 

SANA, İçişleri Bakanı Ulusal Uyuşturucuyla Mücadele Komitesi Başkanı Muhammed el Şear; Suriye’nin tamahkarlar, sömürücüler, hainler, komplocular yada aşağılıklar için hiçbir zaman yurt olmayacağını belirterek onurlu Suriyelilerin her zaman vatan egemenliği, onuru ve şanını pekiştireceğini belirtti.

 

SANA, Rusya Başkanının Ortadoğu Özel temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov; Rusya’nın uzun bir süre önce ABD’ye Suriye’deki kriz konusunda üçlü bir görüşmenin yapılmasını önerdiğini ve hala cevap beklediğini söyledi.

 

Bogdanov bugün basına yaptığı açıklamalarda Moskova’nın aynı zamanda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-monn’dan BM Suriye temsilcisi Ahdar İbrahimi’nin yerini alacak kişiyi belirlemesini beklediğini ifade etti.

 

SANA, İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdüllehyan kimi tarafların Suriye’deki silahlı terör gruplarına takdim ettikleri desteğe dikkat çekerek, bunun bölge güvenliğinin geleceğine oluşturduğu tehlikeye karşı uyardı.

 

Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütünün ortak komisyonu başkanı Sigrid Kaag ile bugün Tahran’da bulunduğu temaslarda Abdüllehyan; Suriye’deki krizin ancak ve ancak siyasi yollarla çözülebileceğini bir kez daha vurguladı.

 

SANA, Vakıflar Bakanı Muhammed Abdüssettar el Seyit; Antakya ve Tüm Doğu Süryani Ortodokslar Patriği Dünya Süryani Ortodokslar Kilisesi Yüksek Başkanı St Ignatios II. Afram’ın Müslüman din adamları ve ulemalarıyla birlikte cumhurbaşkanı seçimlerine katılmasının temsil ettiği sembolün önem ve takdirine dikkat çekerken, bunun ulusal birlik beraberliğin eşsiz modelini oluşturduğunu ifade etti.

 

Müslüman din adamlarından bir heyetin başında bugün Şam’ın Bab Tuma Semtindeki St Curcos Süryani Ortodokslar Katedralliğini ziyaret ederek Antakya ve Tüm Doğu Süryani Ortodokslar Patriği ve Dünya Süryani Ortodokslar Kilisesi Yüksek Başkanı misyonlarını teslim almasıyla Patrik II. Afram’ı kutladı.

 

Bulgaristan 27 Haziran’da Bunları Konuşuyor 

 

Cumhuri İslami gazetesi haftalık siyasi yorum yazısında geçen hafta boyunca dünya genelinde en önemli gelişmeleri okuyucularla paylaşıyor. Suriye ordusunun ülke çapında dış destekli teröristlere karşı başarılı operasyonlarını sürdürmesi, Ukrayna Doğusunda gerginliğin devam etmesi, Siyonist rejim askerlerinin Gazze'ye saldırı düzenlemesi gibi haberlere değinilen yazıda Baheryn gelişmelerini konu eden satırlar ön plana çıkarılıyor:

 

Bahreyn halkı, Halife rejimi güvenlik güçlerince tahrip edilen Camiler'de namaz kılarak, bu ülkede Camileri Halife rejimine karşı savunmaya hazır olduklarını duyurdu. Yıkılan Camiler yeniden yapılıncaya değin Camilerin yıkıntısı üzerinde namaz kılmaya devam edeceklerini duyuran kalabalık Halife rejiminin İslam karşıtı girişimlerini kınadı.

 

Öte yandan bir bildiri yayınlayan Bahreyn'li gençler koalisyonu, Bahreyn halkını Halife rejimince tahrip edilen Camilerde namaz kılmaya çağırarak, Bahreyn'li vatandaşların Camiler ve İslami kutsallıklarına sahip çıkmasını istedi. Bu bağlamda Bahreyn'li dini alim Şeyh Beşar El-ali yaptığı açıklamada Halife rejimi yetkililerinin şimdiye kadar Bahreyn'de birçok Cami'yi tahrip ederek Müslümanların kutsallıklarına hakaret ettiğine temasla, Camilerin yeniden yapılması gerektiğini vurguladı. Öte yandan Bahreyn'li muhalif partiler, bu ülkede yapılacak seçimleri boykot ettiğini duyurdu. Söz konusu muhalif patiler, Halife rejiminin Bahreyn'li vatandaşlara yönelik hak ihlalleri ve işlediği cinayetlere işaretle, mevcut durumda seçimlerin boykot edilmesi, mantıklı bir karar olduğu,  Halife rejiminin Bahreyn halkının haklı isteklerine kulak tıkaması devam ettiği sürece, seçimlere katılmanın anlamsız olduğunu duyurdu.

 

Cam-I Cem gazetesinde Irak'ın Fazilet Partisi liderlerinden Susan Saad, siyonistler ve Batı, Amerika başkan yardımcısı Jeo Biden'in Irak'ı bölme planını hayata geçirme peşinde olduklarını açıklaması, Irak'ın Tahran Büyükelçisi Muhammed Macid Şeyh'in, Irak'ta gerçekleşen son genel seçimlerin teröristleri ve hamilerini şok ettiğini vurgulaması gibi haberlere yer verilirken İslami İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Habibullah Seyyari'nin, İran'ın 30. Deniz görev grubuyla ilgili yaptığı açıklamasını konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor:

İslami İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Seyyari, 30. Deniz görev grubu yaklaşık iki ay önce uluslararası açık denizlerde göreve başladığını ve Aden Körfezi, Babul Mendeb ve Kızıldeniz'de güvenliği sağladığını kaydetti.

 

Amiral Seyyari 30. Deniz görev grubu önümüzdeki ay yurda döneceğini belirtti. İran donanmasının uluslararası açık denizlerde varlığı, temel stratejileri olduğunu belirten Amiral Seyyari, İran donanması ne zaman gerekli olursa uluslararası açık sularda görev yapacağını ifade etti.

 

Amiral Seyyari İran donanması şimdiye kadar Akdeniz ve Büyük Okyanus'ta görev yaptığını ve Atlas Okyanusu ve diğer uluslararası açık denizlere de uluslararası yasalar çerçevesinde açılacaklarını vurguladı.

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde Batı'nın terörizme karşı çifte standart yaklaşımını konu eden bir değerlendirme yazısı dikkatimizi çekiyor. Yazıda kısaca şunları okuyoruz:

 

Batı'nın terörizme yönelik çifte standart yaklaşımı yadsınamaz bir gerçektir. Bu bağlamda Batılı ülkeler terörist gruplara karşı farklı tutumlar sergilemektedir. Zira terörist grupların birçoğu Amerika başta olmak üzere Batılı ülkelerce destekleniyor.

 

Nitekim Suriye ve Irak gelişmelerine bakıldığında Beyaz Saray'ın terörist gruplara yönelik destekçi yaklaşımına tanıklık ediyoruz. Batının terörizme yönelik takındığı tavır Uluslararası arenada defalarca tartışma konusu olmuştur. Aslında Batının terörizme karşı izlediği çifte standart tutum, hiçbir gerekçeyle mazur görülemez. Son dönemlerde Rusya'nın BM temsilcisi Vitaly Churkin Irak ve Suriye'de birbiriyle bağlantılı olan ve aynı kökten türeyen terörist gruplara karşı bazı ülkelerin takındığı çelişkili tavrını eleştirdi. Churkin, Bazı Batılı ülkelerin Irak ve Suriye'deki teröristlere karşı izlediği çifte standart tutumunun öfke verici bir olay olduğunu söyledi. Söz konusu Rus diplomat, bazı Batılı ülkeler Irak'taki aktif teröristleri kınarken, öbür yandan aynı grupların Suriye'deki eylemlerine destek vermesi, Kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

Bulgaristan 27 Haziran’da Bunları Konuşuyor 

 

Radio Bulgaria (BNR), Her yıl Haziran ayının sonunda Küstendil’de Kiraz şenliği düzenleniyor. Kiraz diyarı Küstendil’de kiraz mevsimi heyecanla bekleniyor, çünkü kiraz yazın müjdecisi ve berekete açılan kapıdır bu yörede. Küstendil tarafında meyveli ağaç yetiştiriciliği her zaman rağbette olduğu için bu bölgeye “Bulgaristan’ın meyveli ağaç bahçesi” de deniliyor.

 

BNR, Bulgaristan’ın AB’deki daimi temsilcisi Dimitır Tsançev, Avrupa Komisyonu Genişleme ve Komşuluk politikasından sorumlu Stefan Füle’nin kabine başkanı Simon Mordue ile Avrupa komiserinin medyada yayınlanan bir röportajına ilişkin görüştü. Euroactive'nin haberine göre, Füle, röportajda Romanya ve Bulgaristan’ın AB’ye katılımı genişleme sürecine olan güveni sarstığını söylüyor. Elçi Tsançev, Komiserin yanlış anlaşıldığı ve medya haberinin düzeltilmesi yönünde adımların atılacağına dair teminatlar aldı. Füle’nin röportajda yansıttığı tutum Bulgar tarafı için gerekçesiz ve mantıksızdır, çünkü komiser daha önce bir çok kez adli reformlar, yolsuzluklar ve organize suç alanlarında yetersiz ilerlemeden dolayı Bulgaristan ve Romanya için yürürlüğe koyulan işbirliği ve değerlendirme mekanizmasının kaldırılmasından yana olduğunu dile getirmişti.

 

BNR, Hükümet, Avro değerinde tahvillerini başarıyla tedavüle çıkardı. Kabine, yüzde 3.056’lık getiri 1milyar 493 milyon Avroluk dış borç aldı. Bu rakam başbakan Plamen Oreşarski’nin hafta başında yüzde 4’lük ortalama getiri tahmininin altıdadır. Uzmanlar, ülkemizin düşürülen reytingi karşısında tahvillere ilginin büyük olduğu yorumunda bulundular. Avrp tahvillerinin vadesi 10 yıldır, ödeme ise Eylül 2024’te. Yeni borç kaynaklarıeski borçlarının ve bütçe açığının kapatılması için kullanılacak.

 

BNR, Savunma Bakanlığından alınan bilgiye göre Afganistan’da görev yapan 26. Bulgar askeri kontenjanının baş çavuşu olan astsubay İvelin İncov, hizmetinden dolayı Georgia Valisi tarafından “askeri katkılar madalyası” ile ödüllendirildi. Astsubay İncov, bu yüksek nişanı Kabil’de bulunan “Fenix” üssünde Bulgar kontenjanı tarafından destek verilmesine olan katkılarından dolayı layık görüldü.

 

BNR, Tuna nehrinin Bulgaristan, Ruse yakınındaki bölümü bulanık sularla sabahladı. Bunun nedeni, Tuna nehrine akan Yantra nehrinin geçen hafta sonundaki sağanak yağışlardan dolayı çamurlu sular getirmesidir. Tuna nehrini Araştırma Ajansı’ndan alınan bilgiye göre çamurlu su seyrüseferle ilgili sorun yaratmayacak. Bu arada rüzgarın saatte 122 kilometreyi bulan şiddeti, endişe vericidir. Tuna’da yüzen gemilere uyarı gönderilirken daha küçük yüzücü araçların demir atmaları tavsiye edildi.

 

BNR, Bulgaristan Merkez Bankası, Bulgar bankacılık sisteminin iyi göstergelere sahip ve pürüzsüz ve sorunsuz çalıştığının bir çok kez altını çizmiştir. BNB (Bulgaristan Merkez Bankası) Müdürü İvan İkrov bu açıklamada bulundu. Son günlerde, bankalara örgütlü saldırılar yapılarak devletin istikrarsızlığa sürüklenmesi amaçlanıyor. Kurumsal bankası ile ilgili skandalın ardından Birinci Yatırım Bankası (Fibank) da art niyetli söylentilerin odağı oldu. İvan İskrov, yaptığı özel açıklamada, söz konusu suç girişimlerin, ülkenin milli güvenliğinin ana taşı olan vatandaşların birikimleri ve mali istikrara yönelik olduğunu söyledi. BNB, vatandaşların birikimlerini garanti etmek için bütün araçları ve kaynakları kullanacaktır ve yalan söylentilere karşı Savcılık, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Milli Güvenlik Ajansı(DANS) tarafından ilgili yasal önlemlerin alınması için ısrar etmektedir.