ABD 24 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi (VOA), Irak’ta temaslarını sürdüren Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Sünni İslamcı militanların Irak’taki ilerleyişine son verilmesi için çözümün Bağdat'ta kapsayıcı bir hükümet kurulmasını olduğunu söyledi.

 

Kerry, Salı günü Erbil’de Bölgesel Kürt Yönetimi lideri lideri Mesut Barzani ile görüştü. Irak’ın “yeni bir gerçekle karşı karşıya” olduğunu belirten Barzani, Kürtler'in krizi sona erdirme yolları aradığını söyledi.

 

VOA, Golan Tepelerine yakın Suriye toprakları içinde İsrail’in düzenlediği hava saldırılarında 10 Suriye askerinin öldürüldüğü bildiriliyor.

 

Merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü Pazartesi günkü saldırıda İsrail savaş uçaklarının iki tank ve iki topçu bataryasını tahrip ettiklerini de haber verdi.

 

VOA, Mısır’da bir mahkeme Müslüman Kardeşler’i destekledikleri ve yalan haber yayınladıkları gerekçesiyle yargılanan üç Al Jazeera çalışanına yedişer yıl hapis cezası verdi

 

Uluslararası kamuoyunun da yakından takip ettiği davada yargılanan ve iddiaları reddeden gazeteciler Pazartesi günü başkent Kahire’de hakim karşısına çıktı. Avustralyalı Peter Greste, Mısır asıllı Kanadalı Muhammet Fehmi ve Mısırlı Baher Muhammet isimli gazeteciler, Katar merkezli Al Jazeera televizyonu için çalışıyordu. 

 

VOA, Birleşmiş Milletler’e göre giderek zenginleşen ve kentleşen dünya nüfusunun ihtiyacını karşılamak için gıda üretiminin yüzde 70 oranında artması gerekiyor. Dünya Gıda Vakfı Başkanı Kenneth Quinn’e göre bu, insanlık tarihinin en çetin mücadelesi: “2050’ye kadar dünya nüfusu 2 milyar daha artacak. Bunca insana yetecek kadar gıdayı nasıl üreteceğiz?”

 

Bu soruya yanıtı bilim veriyor. NASA Laboratuvarı’ndan Darren Drewry başkanlığında yapılan soya fasülyesi araştırması buna bir örnek. Drewry, bir bilgisayar modeli kullanarak daha az suya ihtiyacı olan ve uzaya ışık yansıtarak küresel ısınmanın etkilerini azaltacak süper soya fasülyesinin peşinde:  “İklim değişikliği yağış dağılımını, yağış miktarını ve yağışın ne zaman düşeceğini etkiliyor. Tarımsal faaliyetler bu durumdan son derece olumsuz yönde etkileniyor.”

 

The Wall Street Journal (WSJ), Borsa 24 Mart tarihinden bu yana ralli içerisinde. BIST 100 endeksinin yüzde 25 getiri sağladığı bu yükseliş yoluna devam edebilir. Ancak bazı riskler borsada yükselişe oynayan yatırımcıların yani 'boğa'ların son aylardaki zaferlerine gölge düşürebilir!

 

ABD ve Avrupa merkez bankalarının uzun süre daha düşük faiz ve gevşek para politikalarına devam edeceği beklentisi küresel piyasalarda ve dolayısıyla Türkiye piyasalarında iyimserliği artırıyor. Ancak ABD'de hem enflasyon hem de büyüme verilerinde ivme yukarı yönlü. Bu da faizlerde uzun süre sonra bir yükseliş senaryosunun konuşulması ve ilerleyen haftalarda Fed'in olağan dışı yumuşak tavrından geri adım atması demek olabilir.

 

WSJ, Den Haag'daki Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü pazartesi günü, aylar süren çalışmalardan sonra Suriye'nin kimyasal silah programındaki, sülfür hardal ve sarinin öncül maddeleri de dahil olmak üzere, tüm tehlikeli maddelerin ülkenin dışına çıkarıldığını söyledi.

 

Açıklama, diplomatik ve lojistik olarak bir dönüm noktasına işaret ediyor. Daha önce hiçbir ülkedeki kimyasal mühimmatın tamamı sınır dışına çıkarılmamıştı. Şimdi bu öldürücü kimyasallar, yüklendiği Amerikan gemisinde imha edilecek.

 

WSJ, Toyota, BMW, BMW.XE +2.47% Chrysler, Ford, Honda, Mazda 7261.TO -0.20% ve Nissan'ın içinde bulunduğu 7 büyük otomobil üreticisi Pazartesi günü bazı koşullarda patlama riski bulunan hava yastıklarıyla donatılmış otomobilleri geri çağıracaklarını açıkladı.

 

Bu hamle Takata'un ürettiği sorunlu olması muhtemel olan hava yastığı şişiricilerini daha önceki bulup tamir etme çabalarının genişletilmesi anlamına geliyor.

 

WSJ, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 75  baz puan indirerek yüzde 8,75′e çekti. The Wall Street Journal anketine katılan 12 ekonomistin 11′i 50 baz puan indirim beklediğini açıklamıştı. Faiz koridorunda bir değişiklik yapılmadı. Banka, bir önceki toplantısında da faizleri yarım puan indirmişti.

 

Bankadan karar sonrası yapılan açılamada, Haziran’dan itibaren enflasyonda baz etkisinin de etkisiyle kayda değer bir düşüş görüleceği belirtilirken şöyle dendi: “Kurul, küresel likidite koşullarındaki iyileşmeyi de dikkate alarak bir haftalık repo faizinde ölçülü bir indirime gitmiştir”.

 

WSJ, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ay başında bölge bankalarını hane halkına ve şirketlere daha çok kredi vermeye teşvik etmeyi amaçlayan bir likidite programı açıkladı.

 

AMB'nin fikri bankalara ucuz finansman sağlamak ancak bir yandan da bankaların elde ettikleri bu paraları hükümet tahviline yatırmalarının önüne geçmek. Bankalar Merkez Bankası'nın daha önce sağladığı ucuz finansmanlarda bu yolu kullanarak faiz oranlarından memnun edici spreadler elde etmiş ancak sorunlu ekonomilerini destekleyecek hiçbir şey yapmamıştı.

 

WSJ, Tesla Motors ve SpaceX CEO'su Elon Musk'ın yapay zekadan doğabilecek "terminatör" benzeri sonuçlara karşı tetikte olunması şeklindeki konuşmasının hemen ardından bir başka teknoloji meraklısı robotların gücünün sevgiyi, neşeyi ve barışı yayacağını söyleyerek buna karşı çıktı.

 

Japon telekomünikasyon ve internet şirketi Softbank'ın CEO'su Masayoshi Son, Japon şirketinin Pepper adlı robotuna Cuma günü yapılan yıllık genel hissedarlar toplantısında sahnede yer verdi. İkili tekerlemeler ile birbiriyle yarıştı. Pepper, bir tekerlemeyi Son'dan 100 milyon kat daha hızlı söyledi. Sonuç salonda kahkahaları da beraberinde getirdi.

 

Çin 24 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Ukrayna'daki gerginliği yumuşatacak tüm çabaları olumlu karşıladıklarını bildirdi.

 

Sözcü Hua Chunying, Çin'in Ukrayna'daki gelişmeleri öteden beri yakından takip ettiğini, bu ülkedeki kargaşanın sürmesinin bölgede güvenlik, istikrar ve kalkınmayı olumsuz etkileyeceğini belirtti.

 

Çatışan tarafların ateşkes ilan ettiğini hatırlatan Hua, ilgili tarafların bu konuda yoğun temaslarda bulunduğunu ve bunu olumlu karşıladıklarını kaydetti.

 

CRİ, Xinjiang'ın Urumçi kentinde 1,55 ton uyuşturucu imha edildi.

 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de bugün eroin ve afyon dahil olmak üzere 1,55 ton çeşitli uyuşturucu madde yakılarak yok edildi.

 

CRİ, Çin, Afganistan'daki seçim sürecinde ilgili taraflara diyalog çağrısında bulundu.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Afganistan'da seçimlerle ilgili son gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, ilgili tarafara diyalog yoluyla çözüm çağrısında bulundu.

 

Afgan halkının iradesine saygı gösterdiklerine işaret eden Sözcü Hua, seçim sürecinin istikrarlı ve başarılı biçimde tamamlanacağına inandıklarını kaydetti.

 

CRİ, Çin Suriye'de kimyasal silah imhasının tamamlanmasını bir başarı olarak değerlendirdi.

 

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Suriye'deki kimyasal silahların kalan kısmının dün ülke dışına çıkarıldığını açıkladı ve bunu imha sürecinde önemli bir kilometre taşı olarak nitelendirdi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying de bugün konuyla bir değerlendirme yaptı.

 

CRİ, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yönetimi ile Shenzhen Belediyesi, ortak yatırımla Kaşgar Üniversitesi'ni kuracak.

 

Xinjiang yönetimi ile Shenzhen Belediyesi, Xinjiang'ın güney kesiminde önemli bir eğitim hamlesine imza atmak üzere bir işbirliği anlaşması imzaladı.

 

Buna göre, Kaşgar Üniversitesi'nin kurulması için toplam 2 milyar yuan yatırım yapılacak.

 

CRİ, Çin'in Ukrayna'daki durumun gevşemesine yardımcı olacak bütün çabalara olumlu yaklaştığı bildirildi.

 

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun kısa süre önce ortaya koyduğu barış planı ve ateşkesi değerlendiren Hua Chunying, Ukrayna'daki gerginliğin gevşemesini sağlayacak tüm çabaları olumlu karşıladıklarını kaydetti.

 

Hua Chunying, ilgili tarafların sorunun siyasi çözüm için uygun koşulları yaratmasını umduklarını söyledi.

 

CRİ, Çin, Japonya'nın işgal tarihiyle samimiyetle yüzleşmesini ve Kono Bildirisi dahil olmak üzere uluslararası topluma verdiği sözleri tutmasını istedi.

 

Japon hükümeti kısa süre önce Kono Bildirisi'ne ilişkin anket sonuçları açıkladı.

 

Söz konusu anketten sorumlu yetkili, seks kölelerinin ifadelerini tarihi doğrulamak yerine acımak için aldığını, Kore Cumhuriyeti (KC) ve Japonya'nın söz konusu bildirinin içeriği için eşgüdümde bulunduğunu ifade etti.

 

CRİ, Çin'e ait Tianhe-2 adlı süper bilgisayarı, dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayar listesinde zirveye yerleşti.

 

Uluslararası Top 500 Örgütü bugün dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayar sıralamasını açıkladı.

 

Tianhe-2 ABD'nin Titan adlı süper bilgisayarını geride bırakarak üst üste 3'üncü kez birinci sırada yer aldı.

 

CRİ, Çin'in Birleşmiş Milletler tarafından (BM) Suriye krizinin siyasi çözümü için yapılan çabaları desteklediği bildirildi.

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un 20 Haziran'da Suriye krizi için sunduğu 6 maddelik öneriyi değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, siyasi çözüm eğiliminin korunması için özel temsilci Brahimi'nin yerine bir an evvel atama yapılmasını istediklerini belirtti.

 

CRİ, Xinjiang'da terörle mücadele operasyonunun başlamasından bu yana 32 terörist grubun yakalandığı, 380 şüphelinin ele geçirildiği açıklandı.

 

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında, bölgede şiddet ve terörle mücadele operasyonunun başladığı 23 Mayıs'tan bu yana kaydedilen gelişmeler açıklandı. Yaklaşık bir aylık süreçte, 32 terörist grubun yakalandığı, 380 zanlı ve 65 firarinin tutuklandığı belirtilirken, bölge mahkemelerinde 120 dava açıldığı ve 315 kişinin hüküm giydiği ifade edildi.

 

Rusya 24 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Polonya Dışişleri Bakanı Radoslav Sikorski’nin, Varşova ile Washington arasındaki ilişkileri eleştiren sözleri, siyasi bağlamda gerçekçi olduğunu gösteriyor. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Sikorski’nin internete düşen eleştirilerini böyle değerlendirdi. Bakanlığın Enformasyon ve Basın Departmanı’nda, “Sikorski’nin yorumu siyasi bağlamda gerçekçi olduğunu gösteriyor. ABD hakkında sert ifadeler kullanması, ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Victoria Nuland’ın Avrupa Birliği’ne ilişkin aşağılayıcı ve kaba sözlerine bir nevi cevap olarak değerlendirilebilir” açıklaması yapıldı.

 

RUVR, Moskova polisi, bir başkent üniversitesi rektörü tarafından kurulan randevu evi zincirinin faaliyetlerine son verdi. Haberi, İTAR-TASS’a başkent polisinin basın idaresi duyurdu.

 

RUVR, Rusya Federasyonu’nda mühendislik fakültelerinin gelişmesi için son sekiz yıldır 54 milyar rublenin üzerinde yatırım yapıldı. Mühendislik mesleğinin “toplumdaki itibarı arttı.” Bilim ve Eğitim Konseyi toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, böyle bir açıklama yaptı.

 

Mühendislik kariyerinin, statü ve maddi getiri olarak çekiciliğinin sürekli arttığını söyleyen Putin, “Ülkede, büyük sanayi projeler hayata geçiriliyor. Söz konusu projeler çerçevesinde çalışmak, mühendisler için gerçekten de ilgi odağı ve azim kaynağı oluyor” dedi ve “matematik, fizik ve kimya derslerine gün geçtikçe daha çok öğrenci tarafından ilgi gösterilmesinin doğal bir süreç olduğunu” belirtti.

 

RUVR, Pazartesi günü “Etkin Vatandaş” projesi kapsamında bir oylama başlatıldı. Söz konusu referandumla kullanılamaz durumda olan Şuhov Kulesi’nin kaderi belirlenecek.

 

Moskova vatandaşlarına; kulenin sağlamlaştırılması, restorasyonu ve işletmesi içi açık ihaleye çıkılması, kulenin sökülerek restore edilmesi ve başka bir yere dikilmesi, sökülerek restore edilip Şabolovka sokağındaki tarihi yerine yeniden dikilmesi ve Şuhov Kulesi’ni kurtarmak için özel çözüm önerilmesi olmak üzere dört cevap seçeneği veriliyor.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko’ya mektup göndererek, “Rusya Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna’da kullanılması hakkında” Federasyon Konseyi kararının iptal edilmesini teklif etti.

 

RUVR, Rusya Federasyonu’nda yaşayan yabancıların hukuki durumunu düzenleyen kanunda değişiklik öngören yasa tasarısı Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylandı.

 

İlgili değişikliğe göre, Rusya’da faaliyet gösteren ve kendi dilinde yayın yapan yabancı basın kuruluşlarında çalışan gazeteciler, bundan sonra Rusça, Rusya Tarihi ve temel Rus kanunlarını bilmek zorunda olmayacak.

 

RUVR, Dolar kuru Moskova Borsası’nda işlemlerin başlamasıyla 17 kopeek düşerek 33.95 rubleye geriledi. Amerikan para birimi bu şekilde bu yılın ocak ayından bu yana ilk defa 34 rublenin altına düşmüş oldu. Avro ise 16 kopeek değer kaybederek 46.25 ruble seviyesine düştü. Son satışlarda hesaplanan döviz sepeti 15 kopeek ucuzlayarak 39.50 ruble seviyesine indi.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 10 Haziran’da Duma Meclisi tarafından kabul edilen ve 18 Haziran’da Federasyon Konseyi tarafından onaylanan “Rusya Federasyonu Beden Eğitimi ve Spor” adlı yasa düzenlemesini imzaladı. Bununla ilgili açıklama Rusya Devlet Başkanlığı Basın Dairesi’nden gelirken, bu belgenin milli spor türlerinin gelişimine ve sevdirilmesine yönelik olduğuna işaret edildi.

 

RUVR, İnternet ortamındaki telif haklarının korunması hakkında hazırlanan ve kabul edilen kanun tasarısı üzerine yorum yapan uzmanların, söz konusu yasal düzenleme ile birlikte bir başkasına ait metinlerin internette paylaşılması ya da retweet edilmesinin kanuni takibata takılabileceği şeklinde ortaya attıkları iddialar Rusya İletişim ve Kitle İletişim Bakanlığı tarafından yalanlandı.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’daki mevcut durum hakkında AB yetkililerince hazırlanmış ve AB Komisyonu tarafından da dün kabul edilmiş olan resmi açıklama metninde yer alan değerlendirmelerin hem önyargılı, hem de gerçeklikten uzak olduğu belirtildi.

 

RUVR, Bilindiği üzere, Ukrayna’daki durum hakkında hazırlanan tebliğ, dün Lüksemburg’da toplanan Avrupa Konseyi Dışişleri Toplantısı’nda kabul edilmişti.

 

IŞİD’in Irak’ta ilerleyişiyle birlikte, Ortadoğu’da sınırların yeniden çizilmesi ihtimali tartışılıyor. Peki Irak’ın bölünmesi senaryosu gündeme gelirse Türkiye’nin bu durumdan herhangi bir kazanımı olabilir mi?

 

Geçtiğimiz hafta Vatan Gazetesi yazarı – akademisyen Doç. Hüseyin Yayman, Irak’ta yaşananların domino etkisi yaratarak bölgedeki sınırları değiştirebileceğini gündeme getirdi ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlığını ilan etmesi durumunda, Musul ve Kerkük’ün de dahil olduğu büyük bir alanın Türkiye’ye bağlanabileceğini öne sürdü.

 

RUVR, Rusya’nın Yoşkar Ola Kenti’nde gerçekleştirile n buluşmada, Birleşik Rusya Partisi üyeleri ile bir araya gelen Başbakan Dmitri Medvedev, burada yaptığı konuşmada, birtakım devletlerin dayatmaları sonucunda Ukrayna’da patlak veren olayların özel teknolojiler yardımıyla körüklenerek toplumun bazı kesimlerine empoze edildiğini; aksi takdirde, söz konusu olayların bu seviyeye kadar ulaşmasının mümkün olmadığını ifade etti.

 

İngiltere 24 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Financial Times, IŞİD militanlarının Suriye ve Irak arasında kendi hakimiyet alanını yaratarak, bölgedeki sınırları yok etmeye çalıştığını yazıyor. Gazete IŞİD'in bu taktikle rakiplerine gelecek yardımları bastırabileceğini ve engelleyebileceğini ifade ediyor.

 

Haberde, bu durumun Suriye'deki diğer muhalifleri bastırabielceği endişesine de yer veriliyor. Financial Times, Türkiye sınırındaki Azaz kentinin IŞİD'in eline geçmesi halinde, örgütün diğer muhalif gruplara yardımı engelleyebileceğini belirtiyor.

 

Gazeteye konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahman, şunları diyor: "IŞİD için şu anda en önemli şey Suriye ve Irak sınırlarını birleştirmek. Asıl hedef bu. … Örgüt böylece kontrol ettiği alanı Halep'ten Irak-İran sınırına kadar genişletmek istiyor."

 

Haberde ayrıca, Suriye sınırındaki kasabaları ele geçiren örgütün sıradaki hedefinin Hadisa kentindeki baraj olduğu belirtiliyor. Bu barajın Irak için önemli bir enerji ve su kaynağı olduğu da vurgulanıyor.

 

Independent gazetesi, Irak'taki krizi "Kerry'nin çabaları Irak'ı kurtarmakta geç mi kaldı?" başlıklı bir yazıyla ele alıyor. Patrick Cockburn'ün kaleme aldığı yazıda, IŞİD'in Ürdün ve Suriye sınırındaki başarılarının bölünme korkusunu tetiklediği belirtiliyor. Cockburn, Irak'ın 1947'lerdeki Hindistan'ı andırdığını yazıyor ve hindistan'ın o dönemde yaşanan katliamlar nedeniyle geçirdiği demografik değişimi hatırlatıyor.

 

Obama ve Kerry'nin Sünni, Şii ve Kürtlerin ortaklaştığı bir yönetim önerdiğini ifade eden Cockburn, bu çözüm için geç kalınmış olabileceğini söylüyor. Gazeteci, Sünni ağırlıklı bölgelerde çoktan Irak hükümeti kontrolü kaybettiğini ve güç paylaşımı söz konusu bölgeler için bir anlam ifade etmeyebileceğini belirtiyor.

 

Yazıda Iraklı yetkililerin açıklamalarına da yer veriliyor. Buna göre Maliki, ABD'den IŞİD'in eğitim kamplarına hava operasyonu yapmasını istiyor ancak Kerry herhangi bir sivil ölümünün önüne geçmek için çok dikkat ettikleri cevabını verdiği belirtiliyor.

 

IŞİD'in Şiilerin dine ihanet ettiklerine inandığını ve onların ölümü hak ettiğini düşündüğünü kaydeden Cockburn, bu nedenle de güçlerin paylaşıldığı bir Irak yönetiminin çözüm olamayacağını söylüyor.

 

Times gazetesi "IŞİD ele geçirdiği Amerikan silahlarıyla terör saçıyor" başlıklı bir haberle, Irak'ta yaşananları ele alıyor. Haberde, IŞİD'in Irak'ta ele geçirdiği Amerikan askeri araçlarını Suriye'de kullandığı yazıyor.

 

Gazete, bunun IŞİD'in bölgede yarattığı tehdide delil olduğunu belirtiyor. Gazeteye konuşan İslam Ordusu muhaliflerinden Abdurrahman El Halabi, Halep'te "kurtardıkları" bölgelerin IŞİD tehdidi altında olduğunu söylüyor.

 

Haberde, IŞİD'in Ürdün'ü tehdit eden videolar yayımladığı ve Ürdün sınırına giderek yaklaştığı, Ürdün'ün ise sınırdaki güvenliği güçlendirdiği belirtiliyor.

 

Financial Times da, Suriye ve Irak'taki çatışma alanların arasındaki bağlantının giderek daha görünür hale geldiğini söylüyor. Bazı muhaliflerin gazeteye yaptığı açıklamaya göre, Irak'taki ABD üslerinden alınan tank ve diğer askeri araçlar artık Suriye'de kullanılıyor.

 

Daily Telegraph gazetesi, IŞİD'in Ürdün sınırına dayandığını yazıyor. Haberde, Irak'ın batı sınırının tamamen örgütün kontrolüne geçtiği belirtiliyor.

 

Merkezi Irak hükümetinin Suriye'yle tek bağlantısının Rabia sınır kapısı olduğu kaydedilen haberde, bu kapının Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında olduğu da vurgulanıyor. Ürdün kralı Abdullah'ın Arap baharından etkilenmediğini ifade eden gazete, ülkeye yönelik İslami operasyon tehlikesinin arttığını belirtiyor.

 

Gazete, Irak hükümetinin Kürt peşmergeleri ve İran Devrim Muhafızları ve ona bağlı El Kudüs ordusundan yardım isteyerek IŞİD'in Bağdat'a yönelik ilerlemesini yavaşlattığını söylüyor.

 

Guardian gazetesi ise manşete Mısır'da hapis cezası verilen gazetecileri taşımış. Gazete, Mısır'daki muhalefet yasağının bedelinin gazetecilere ödetildiğini yazıyor. El Cezire muhabirlerine verilen yüksek cezaların uluslararası kamuoyunda öfkeye yol açtığını belirten gazete, Kerry'nin kararı "kan dondurucu ve gaddar" olarak tanımladığını, Cameron'ın ise kararı kınadığını yazıyor.

 

Gazetenin başyazısında da Mısır'da verilen karar "Gazetecilerin terörist aktivitelere yardım ettiği iddiası komikti, Mahkeme'nin bu kişileri ibret olsun diye cezalandırdığı hissi ise çok güçlüydü" sözleriyle eleştiriliyor.

 

Almanya 24 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Frankfurter Rundschau gazetesi, Irak'taki mevcut durumu Irak Başbakanı Nuri El Maliki açısından değerlendiren bir yoruma yer veriyor. Yorum şöyle;

 

"Irak için Maliki olmadan durum daha kolay olurdu. Bunu Washington'da böyle görüyor. Ne var ki Şii hükümet başkanı Maliki'nin, görevden çekileceğine dair görünürde hiçbir işaret yok. ABD Dışişleri Bakanı Kerry de bunu talep etmiyor zira elinde Maliki'yi harekete geçirecek bir şey bulunmuyor. ABD Dışişleri Bakanı'nın rolü bir bakıma, kurbağaya derenin kurutulmasında bir sorun görüp görmediğini soracak bir peyzaj mimarından ibaret. Bu durum da Kerry'nin Bağdat ziyaretini diplomatik bir görev için imkânsız hale getiriyor. IŞİD'in ilerleyişini durdurmak için daha fazla Amerikan askeri yardımı çağrıları artacağa benziyor…"

 

Nürnberger Zeitung gazetesi de Irak Başbakanı Maliki'nin politikalarını değerlendiriyor, Irak'ta olası bir bölünme durumunda kurulacak bölgelere dair bir de yorumda bulunuyor;

 

"Üç yıl önce Şii hükümet başkanı Nuri El Maliki, ülke içinde sevilmeyen Amerikan askerlerinin tez elden ülkeden çıkmasını istiyordu. Şimdi, işgal gücünden yalvarırcasına ülkede koşar adımlarla ilerleyen IŞİD'e karşı silah yardımı istiyor. Öte yandan dün Bağdat'ı sürpriz şekilde ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Iraklıların diledikleri şekilde yardım taleplerini yerine getiremeyecek. Maliki görev süresi boyunca sadece Sünni ve Kürtleri değil aynı zamanda kendi çevresindeki bazı Şiileri de kendine düşman etmeyi başardı. Bunun ucundan dönülemez sonucu da ülkede ayrılmış bir Kürdistan ve hâlihazırda oluşmaya başlayan bir Sünnitistan. Hatta kimi gözlemciler, Irak'ın dört bölgeye bölüneceğini tahmin ediyor; güneyde bir Şii ve kuzeybatıda bir Alevi bölgesi…"

 

Straubinger Zeitung gazetesi ise sıkça gündeme getirildiği gibi Irak'taki mevcut durumda ABD'nin de payı olduğuna dair bir değerlendirme yapıyor. Yorum şöyle;

 

"Irak'ın içinde bulunduğu durumda, Washington suçsuz değil. Yedi yıl boyunca Irak'ı, Nuri El Maliki'ye hibe ettiler. Obama, IŞİD' karşı birliklerle savaş başlatmak adına, askeri müdahaleden kaçınma politikasından vazgeçerse, bölgedeki durum daha da ağır bir hal alacak. Bu ayrıca, dış politikada vaadini yerine getiremeyen Obama için iç politikada bir takım sıkıntılara yol açacak. Obama, aceleci şekilde askerleri geri çekmesiyle kendisini ve Irak'ı büyük bir sıkıntıya soktu. Bu durum karşısında o ve şef diplomatı Kerry, korkutucu ve çaresiz bir izlenim yaratıyor."

 

Kahire'deki bir mahkeme El Cezire'nin üç muhabirini yedişer yıl hapse mahkûm etti. Gıyabında yargılanan diğer dokuz medya mensubu da, Mısır'da terör örgütü ilan edilip yasaklanan Müslüman Kardeşleri destekledikleri gerekçesiyle onar yıl hapse mahkûm edildi, iki sanık ise beraat etti. Konu Alman basınında da yer buldu. Landeszeitung gazetesi, Mısır'da son dönem olanlarla ülkenin yeniden Arap Baharı öncesine döndüğü yorumunu yapıyor;

 

"Yüzlerce Müslüman Kardeşler üyesine keyfi ölüm cezası ve tek suçları beğenilmeyen haberler yapmak olan gazetecilere karşı yüksek hapis cezaları… Mısır yeniden ilk olduğu yerde, Arap Baharı öncesindeki gibi keyfe keder uygulamaların yapıldığı polis devleti konumunda bulunuyor. İktidardaki cunta Mısırlılara güvenlik ve ilerleme vaat ediyor. Bu şüphesiz birçok Mısırlının altına imza atabilecekleri bir hedef. Ancak aynı zamanda Kahire'nin sadece muhalifleri bitirmeyi denemesi durumunda başarısızlığa uğrayacak bir hedef. Müslüman Kardeşlerin dillendirdikleri toplumsal çelişkiler ve yoksulluk gerçek. Muhalif kafalar yok edildiklerinde, bunlar da yok olmayacaklar. Mısır yeni bir isyana doğru yol alıyor."

 

İran 24 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Risalet gazetesinde Siyonist rejim İsrail'in Gazze'nin su ve elektriğini keseceği tehdidinde bulunması, Bahreyn'de Halife rejimine karşı halk ayaklanmasının devam etmesi gibi haberler ön plana çıkarılırken, İŞİD teröri örgütünün CİA ve MOSSAD tarafından bölgede bir maşa olarak kullanıldığına dair bir değerlendirme yazısısı dikkatimizi çekiyor. Yazıda kısaca şunları okuyoruz:

 

CIA-MOSAD menşeli IŞİD terör örgütünün sadece bir maşa olduğuna dikkat çeken Siyaset uzmanı Kazımi, bu tür örgütlerin kendilerinin değil, arkalarındaki güçlerin doğru tanınması gerektiğini kaydetti.

 

Söz konusu siyaset uzmanı, konuya ilişin değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: " Bu tür terör örgütleri sadece bir devletin tekelinde olmadığından hiçbir kanun ve kural tanımaz ve bu nedenle de kendilerini yaratan devlet veya kurumları da kolaylıkla hedef alırlar. Bulundukları bölgenin düzenini uzun vadede bozar, ya da güçlü bir karşılık aldıklarında imha edilirler. Ülkeler bu tür örgütleri birbirlerine baskı aracı olarak da kullandıklarından kolayca el de değiştirebilme niteliği de taşırlar. El Kaide bunun en bariz örneğidir. IŞİD'e Suriye'de yapılan yardımlar Türkiye sınırlarından geçtiği için bu kanlı örgüt şimdi Irak'a geçtiği gibi yarın aynı kolaylıkla Türkiye'ye de geçebilir. Çünkü çoğu eşkıya olan paralı askerler de vardır bu örgütlerde. Baasçı komutanlarla korsan İsrail istihbaratı da bu örgütü kullandığından hiç umulmadık hedeflere de yönelebilir ve kolayca efendilerine saldırabilirler. Musul ve Telafer'de hamile 2 kadını herkesin gözü önünde tekbirlerle öldüren bir örgütten bahsediyoruz. Bir Müslüman , Müslümanı öldürmez, hele bir kadına asla ateş etmez ve bunu da tekbir getirerek yapmaz. Bu, ancak İslamla alay eden ve Müslümanı karalamak isteyen Mosad ve CIA'nın yöntemidir. Sünnilikle alakaları olamdığı halde kendilerini Sünni tanıtlamarının nedeni Sünnileri karalamak ve mezhep savaşı çıkarmaktır. Onlar bunu yaparken, efendileri, bölgeyi somürmeye çalışacak.

 

Cumhuri İslami gazetesinde Doğu Ukrayna'da gerginliğin devam etmesi, Siyonist rejimin Batı Yaka'da protesto eylemi düzenleyen Filistinlilere baskın düzenlemesi gibi haberler göze çarparken Lübnan Hizbullahı'nın Direniş vurgusunu konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor. Haberde kısaca şunları okuyoruz:

 

Lübnan Hizbullahı, tekfircilerin tehdit ve baskıları, Hizbullah'ın Suriye'yi savunma konusu başta olmak üzere diğer konularda tutumunu değiştiremeyeceğini duyurdu.

 

Hizbullah icra konseyi başkan yardımcısı Şeyh Nebil Kavuk Hizbullah'a yönelik yapılan tehditler ve baskılara karşı yaptığı açıklamda, tekfircilerin terör eylemleri, Hizbullah'ın kendi tutumundan geri adım atmasına sebep olamayacağını duyurdu. Teröristlerin Lübnan'ın siyasi denklemini değiştirmekten aciz olduğunu kaydeden Kavuk teröristlerin siyasi ve güvenlik konusunda en ufak bir başarı bile elde edemediğini belirtti.

 

Kavuk ayrıca Lübnan Güvenlik güçlerinin terör grupları kalıntıların Lübnan'ın hangi noktalarında saklandığını iyi bildiğini ve bu konuda kimsenin yardımına muhtaç olmadığı ve Direnişin terör örgütlerine karşı ülkeyi savunabilecek güçte olduğunu söyledi.

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde Ennusre cephesi teröristlerinin Suudi Arabistan'ın Suriye'deki teröristleri desteklediğini açıkça itiraf etmesi, Afganistan'da cumhurbaşkanı adayı Abdullah Abdullah taraftarlarının seçimlerin manipüle edilmesine karşı düzenlediği gösteride, oy sayım sürecinin durdurulmasını istemesi gibi haberler göze çarparken, IŞİD terör örgütüyle ilgili bir yazı dikkatimizi çekiyor. Yazıda kısaca şunları okuyoruz:

 

IŞİD terör örgütünün Iraka girmesinin nedeni Suriye'de başarısız olmasıdır. Olayın seçimler sonrasına denk getirilmesi tesadüf değildir, bir amaç da, halkın iradesini yok saymak ve bunu Sünnilik adına yaparak Sünnileri kışkırtmaktır. Ama çok az bir aşırı kesim dışında, ırak Sünnileri bu oyuna gelmedi ve IŞİD Terör çetesine katılmadı. Bir İslam devleti iddiasıyla ortaya çıkan IŞİD terör örgütü Irakın batısı ve Suriyenin güneyini hedef almakla asıl amacının Siyonist İsraili rahatlatmak ve Irak'ı parçalamak olduğunu gösterdi.

 

İşid çetesinin Suudi Arabistan araçlarını kullanması ve silahlarının neredeyse tamamının korsan İsrail yapımı olması herşeyi anlatmaya yetiyor aslında.

 

Suriye 24 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Sınır koruma muhafızları bugün Ürdün sınırları üzerinden Teysya Köyü yakınlarında Suriye topraklarına girmeye çalışan teröristleri ağır kayıplarla geri püskürttü.

 

Askeri bir kaynak sınır muhafızlarının aynı zamanda yine Ürdün sınırları yakınlarında el Şaab Köyü yakınlarında Suudi Arabistanlı bir aracı içindeki tüm teröristlerle birlikte imha etti.

 

SANA, Haseke Sağlık Müdürlüğü bugün terör mağdurlarının ikamet ettiği geçici konut merkezlerinde ve ilde bulunan bütün sağlık merkezlerinde kızamık aşısı kampanyası çalışmalarına başladı.

 

Haseke Sağlık Müdürü Yardımcısı Malik Ataullah SANA’ya yaptığı açıklamada kızamık aşısı kampanyası çalışmalarının hafta sonuna kadar devam edeceğine dikkat çekerek bu süre içerisinde 5 yaş ve altı toplam 130 bin çocuğun aşılanmasının hedeflendiğini belirtti.

 

SANA, Halk Meclisi bugün başkanı Muhammed Cihat el Lahham başkanlığında düzenlediği oturumda; yeni noter kanunu içeren kanun tasarısını onayladı.

 

Oturumda söz hakkı alan Adalet Bakanı Necm el Ahmet; noterliğe ilişkin kanun tasarısının Suriye’de yenilenen anayasa ve yasama kanunlarıyla entegrasyonu amaçladığını açıkladı.

 

SANA, Başta ABD, Fransa, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar olmak üzere terörü destekleyen devletler askeri eğitim kampları, finans, istihbarat ve envai çeşit desteklerini sürdürüyorlar.

 

Libya’nın başkenti Trablus’ta Katar Şeyhliği tarafından hazırlanmış bir belge Fas ve Kuzey Afrika bölgelerinden “Irak ve Şam’da İslam Devleti” (İŞİD) isimli terör örgütüne katılmak üzere 1800 terörist hazırlandığını ortaya çıkardı.

 

SANA, Çin Halk Cumhuriyeti, Suriye’de yaşanmakta olan krizin siyasi yöntemlerle çözülmesini desteklediğin yineleyerek Suriye’nin geleceğinin Suriyeliler tarafından belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Çin Haber Ajansı Xinhua Çih Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Chun Yang’ın dün düzenlediği basın açıklamasında, Pekin’in Suriye’de siyasi çözüme ulaşılmasına büyük bir önem verdiğini dile getirdiğini aktardı.

 

SANA, Rusya’nın Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin; kimi devletlerin Suriye ve Irak’taki teröre yönelik izledikleri çifte standartlı tutum ve politikalarını ‘vahşi’ olarak nitelendirdi.

RT’nin aktardığı açıklamalarında Churkin bugün; kimi devletlerin Irak’ta terör gruplarını kınadıkları bir zamanda Suriye’de aynı terör gruplarını muhtelif şekilde değerlendirmelerinin barbarlığın tam kendisi olduğunu söyledi.

 

SANA, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye’deki kimyasal maddelerin ülke toprakları dışına tahliye edilmesi çalışmalarında Suriye hükümetinin sergilediği işbirliğini övdü.

 

Ban dün yayınladığı ve AFP’nin aktardığı beyanında; Suriye hükümetinin işbirliğinin takdire şayan olduğunu belirterek, bu bağlamda BM ve Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütünün ortak komisyonuna ilaveten destek ve yardımlarda bulunan tüm devletlere şükranlarını ifade etti.

 

Bulgaristan 24 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Radio Bulgar (BNR), Bulgar halkının çok eskilere dayanan inancına göre Enövden günü, yılın en gizemli günüdür. Bu günde doğanın mucizevi güç edindiği, otların tedavi özelliği kazandığı, kaynaklardan ise canlı suyun fışkırdığına inanılır. İnsanların bilincinden Enövden yaz mevsiminini başındaki güneşle ve güneş ışığı ile alakalıdır. Rivayetler ve şarkılar, putperestlik zamanında yaşamış olan Enö karakterini anlatıyorlar. Bu günde Enö, omuzlarına kürkünü atıp gelecek kış mevsimi için kar siparişi vermek üzere yola çıkıyor. Halkın inanışına göre şu an güneş, yaza doğru yürüdüğü yolun sonuna gelmiş ve kışa dönmek üzere geri dönmeye hazırlanıyor.

 

BNR, Balkanlar’da ilk buz karting pisti Karadeniz kıyısındaki Zlatni Pyasıtsi beldesinde açıldı. ‘İce Karting’  dünyada suni kaplamalı yedinci pist, gerçek buzu andıran pist kış sporları ve karting sporseverlere unutulmayacak anlar yaşatacak. Toplam metre karesi 2000. 12 araç var. Pist uzunluğu 200 metre, genişliği 6 metre, izleyici tribünleri de mevcut.

 

BNR, Avrupa Tüketici Merkezi’nin Bulgaristan Şubesi, ard arda üçüncü yıl Sofya havaalanında “yolcu gişesi” açıyor.Gişenin işlevi Ortak Avrupa Pazarının sunduğu imkanlar hakkında gerekli ve yararlı bilgileri Avrupa tüketicilerine sunmaktır. Sofya Havaalanının 2’nci terminalinin “gidenler” salonunda, yolcuların AB’de yolculuk ve alış –veriş konusunda haklarıyla ilgili sorularına cevap alabilecekleri, iptal edilen ya da geciken uçak seferleri, kayıp bagaj vs. konularında danışabilecekleri ve şikayet dilekçelerini sunabilecekleri hususi bir stand olacak.

 

BNR, Ülkemizde buğday kıtlığı yaşanmayacak. Tarım ve Gıda Bakanı Dimitır Grekov bu açıklamada bulundu. Sözlerine göre, yeni mahsul buğdayın kötü kaliteli olmayacak ve ekmek fiyatı zamlanmayacak. Tarım Bakanı, son verilere dayanarak yoğun yağmur yağışlarının 357 bin dekar alanı etkilediğini 59 bin dekar buğday ekini ise tamamen harap olduğunu açıkladı. Yağışlardan önce 4-5 ton buğday hasadı beklenirken, şu an hasadın yüzde 20 oranında yada yaklaşık 1 milyon ton az olması bekleniyor.

 

BNR, AB Dışişleri Konseyi’nin Lüksemburg’taki toplantısında Dışlişleri Bakanı Kristian Vigenin, Ukrayna ve Rusya arasındaki doğalgaz anlaşmazlığı konusunda uzlaşma sağlanmasının ülkemiz için son derece önem taşıdığını belirtti. Bakan Vigenin, Bulgaristan’ın Ukrayna üzerinden tarnsit doğalgaz tedarikine tamamıyla bağımlı olduğunu ve her hangi bir kesintinin milli güvenlik için tehdit oluşturduğunu belirtti. Bakan Vigenin, Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımların bir sonraki aşamasına geçilmesi için dayanakların olmadığını ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko’nun planını desteklediğine dair görüş bildirdi.

 

BNR, ‘Rekabetgücü’ Avrupa operasyönel programınca teknolojik modernizasyon için 142 onaylanan firma ile anlaşma imzalanmayacak. 96 milyon Avro değerinde Avrupa projeleri Ekonomi ve enerji bakanlığı tarafından durduruldu. Bunu ‘Rekabetgücü Avrupa  fonları’ müdürü Eli Miluşeva bildirdi. Miluşeva firmaların klasmanında değişikliklere yol açan eşitlik prensibinin ihlalleri saptandığını, paraların kaybedilmeyeceğini rezerv projeler arasında paylaşılacağını izah etti.

 

BNR, Dünyanın birçok yerinde kenevirin yasallaşması için tartışmalar yapılıyor. Kenevir otu, doğal haliyle Danimarka, İtalya, Portekiz, Belçika, İsrail ve Kanada’da ve ABD’nin bazı eyaletlerinde ilaç listesine alınmıştır. Geçen yıl tıp esrarı yasal olarak Çekya’da eczanelerde satışa sunuldu. Kenevir, kanser, Parkinson, skleroz ve sedef hastalığına karşı bir ilaç olarak kullanılıyor. Romanya da, esrarın ilaç şekliyle yasal ürüne getiren 10. AB ülkesi oldu. Fakat Bulgaristan’da esrarın ilaç ve uyuşturucu şekliyle kullanımı arasında fark yapılmıyor. Bulgaristan’da kenevirin serbest kullanımı ve yasaklardan kaldırılması yönündeki ilk tartışma masası da bu sorunu ele aldı. Kenevir yetiştirme ve kullanımın serbest bırakılması yeniden gündeme getirildi.