ABD 23 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Son aylarda Başkan Barack Obama dış politika yaklaşımının aşırı ihtiyatlı olması sonucu Suriye, Çin ve Rusya gibi rakiplerini cesaretlendirdiği gerekçesiyle eleştiriliyor. Beyaz Saray ise güçlü görünmenin sadece askeri kuvvetten ibaret olmadığını savunuyor. Peki, Amerika hala dünyanın jandarması rolünü oynuyor mu?

 

Ağustos 2013’de Şam’ın banliyösü Guta’da onlarca kadın, erkek ve çocuk, hükümet kuvvetlerinin kimyasal silah saldırısı yüzünden öldü.

 

VOA, Türkiye'de Kürt Sorunu'nun çözümünde yasal adımlar atılmaması nedeniyle AKP Hükümeti'ne yönelik eleştiriler devam ederken; Kürtler'in son siyasi parti adresi olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) özetle "Özerk Kürdistan talebimiz vazgeçilmez ancak Türkiye'yi demokrasiyle yönetmeye de talibiz" mesajını verdi.

 

HDP 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, Barış ve Demokrasi Partisi'ndeki performansıyla beğeni toplayan Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP Eş Genel Başkanı olarak seçildi.

 

VOA, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Ukrayna’nın doğusundaki krizde çatışan tüm taraflar arasında” kapsamlı diyalog” çağrısında bulundu.

 

Putin Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun tekyanlı ateşkes ilanını memnunlukla karşıladığını belirtti.

 

VOA, Batı Şeria’da kaybolan üç İsrailli genci arama çalışmaları sürerken çıkan çatışmalarda İsrail askerleri iki Filistinliyi öldürdü.

 

İsrail ordusu, Filistinlilerden birinin Nablus’da bir uyarı ateşine uymayarak “tehdit edici biçimde” askerlere yaklaşması üzerine vurulduğunu açıkladı. Filistinlinin ailesi Fransız Haber ajansına kendisinin akli dengesinin yerinde olmadığını bildirdi.

 

The Wall Street Journal (WSJ), ABD Başkanı Barack Obama pazar günü yayınlanan röportajında, Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) olarak bilinen örgütün, bölgede istikrarsızlığa neden olabileceği ve bir gün ABD'yi de tehdit edebileceği uyarısında bulundu.

 

ABD'de CBS kanalında yayınlanan "Face the Nation" programına çıkan ABD başkanı, "Orada, ABD'ye karşı planları olan çok fazla grubun bulunduğunu, ABD'nin dikkatli olması gerektiğini" söyledi.

 

WSJ, Merkez Bankası yarın faiz kararı için toplanacak. Piyasalar, geçen ay 50 baz puanla başlayan indirim sürecinin benzer şekilde devam etmesini bekliyor. Ancak akıllarda ortak bir soru var: Irak'ta yükselen jeopolitik risk Merkez Bankası'nı faiz indiriminde ürkütür mü?

 

Irak ve Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) son haftalarda Musul başta olmak üzere, Irak'ta birçok şehri hızlı bir şekilde ele geçirmesi Türk diplomatlarını esir alması Türkiye'ye ekonomisini dolaylı ve doğrudan yollarla etkiliyor. Yükselen petrol fiyatları Türkiye'nin enerji maliyetini ve enflasyonu artırma olasılığını gündeme taşırken, 12 milyar dolarlık ihracatı ile ikinci büyük pazarına yönelik ticaretin sekteye uğrama riski cari açık ve Türk Lirası (TL) üzerinde baskı yaratma riskini doğuruyor.

 

WSJ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak'tan sevk edilen birinci tankerdeki petrolün hesabının yaklaşık 97 milyon dolar olduğunu ve Halkbank'a 93 milyon doların yatırıldığını bildirdi.

 

Yıldız, Türkiye üzerinden uluslararası piyasalara sevk edilen Kuzey Irak petrolü konusundaki sorular üzerine, şu ana kadar 3 kargonun yüklendiğini ve adresleri için yola çıktığını söyledi.

 

WSJ, Amazon.com uygulama geliştiricilerine yeni Fire akıllı telefonunda geliştirilen her uygulama için $5,000 sanal para vermeyi vaat ediyor. Bu hamle Amazon'un yeni tanıtılan cihazına daha fazla uygulama çekmek için attığı bir adım olarak görülüyor.

 

Amazon internet sitesinde Cuma günü yapılan bir açıklamaya göre teşvikler arasında Amazon Web Hizmetleri için 500 dolarlık kredi, şirketin cloud hizmeti ve Amazon'un mobil reklam şebekesinde ücretsiz tanıtımı gibi fırsatlar bulunuyor.

 

WSJ, Obama hükümetinin bir numaralı diplomati Irak'taki Sünni ayaklanmasına karşı destek toplamak için Ortadoğu'ya ayak basarken, ABD bölgenin etnik ve mezhepsel bölünmeleriyle karşı karşıya.

 

ABD'li ve bölgesel yetkililer aralarındaki görüş ayrılıklarının son zamanlarda daha da derinleştiğini itiraf ederken, bu ayrılık son zamanlarda Irak ve Suriye'de farklı şehirleri ele geçiren IŞİD'in ilerleyişine verilecek muhtemel bir cevabı geciktiriyor.

 

Güvenlik görevlileri IŞİD'in Pazar günü 2 Irak şehrini daha kontrolü altına alması ve Ürdün ve Suriye sınırlarını ele geçirmesinin ardından örgütü durdurma görevinin daha da aciliyet kazandığını belirtiyor.

 

Çin 23 Haziran‘da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Xinjiang'da terörle mücadele operasyonunun başlamasından bu yana 32 terörist grubun yakalandığı, 380 şüphelinin ele geçirildiği açıklandı.

 

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında, bölgede şiddet ve terörle mücadele operasyonunun başladığı 23 Mayıs'tan bu yana kaydedilen gelişmeler açıklandı. Yaklaşık bir aylık süreçte, 32 terörist grubun yakalandığı, 380 zanlı ve 65 firarinin tutuklandığı belirtilirken, bölge mahkemelerinde 120 dava açıldığı ve 315 kişinin hüküm giydiği ifade edildi.

 

CRİ, Çin, 2013 yılında internet üzerinden perakende satışların 1,85 trilyon yuana (yaklaşık 303 milyar ABD Doları) ulaşmasıyla dünya genelinde birinci sıraya yükseldi.

 

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Shen Danyang, yılın ilk beş ayında internet üzerinden gerçekleştirilen perakende satışların yüzde 32,5 artışla hızlı büyüme eğilimini koruduğunu söyledi.

 

CRİ, Çin'deki dünya miras sayısı 47'ye yükseldi.

 

Katar'ın başkenti Doha'da 22 Haziran'da devam eden 38. Dünya Mirasları Konferansı'nda, yeni dünya mirası adayları için ilk oylama yapıldı.

 

22 Haziran'da gerçekleştirilen ilk tur oylamada, Çin'in bağımsız başvurusu olan Büyük Kanal ve Çin'in Kırgızistan ve Kazakistan ile ortak başvurusu olan "Tarihi İpek Yolu'nun başlangıç noktası ve Tanrı Dağları güzergahı" onaylandı. Böylece Çin'deki dünya mirası sayısı 47'ye yükseldi.

 

CRİ, Yunanistan ziyaretini sürdüren Çin Başbakanı Li Keqiang, dün mevkidaşı Antonis Samaras'la birlikte Kandiye(Herakleion) Müzesi'nin yeni binasının açılış törenine katıldı.

 

Başbakan Li'nin ziyaret sırasında Ortak Bildiri yayınlanırken, karşılıklı kültür merkezleri kurulması dahil birçok işbirliği belgesi imzalandı.

 

Li Keqiang, Çin ve Yunan medeniyetleri arasındaki iletişimin iki ülke arasında çok yönlü işbirliğinin ilerletilmesine yardımcı olacağına işaret etti.

 

CRİ, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın 19-21 Haziran'da Yunanistan'a yaptığı resmi ziyaret, uluslararası toplumda olumlu karşılandı.

 

Çeşitli medya kuruluşları, verimli geçen ziyaretin iki ülke arasında çeşitli alanlardaki gerçekçi işbirliğini yeni düzeye taşıyacağını belirtiyor.

 

Fransa'da yayın yapan European Times gazetesinde yer alan haberlerde, Çin ile Yunanistan arasındaki yakın temasların iki ülke liderlerinin siyasi aklını gösterdiğine işaret edilerek, bunun Çin-Yunanistan ikili ilişkilerini yeni düzeye taşıyacağına ve Çin-AB ilişkilerini geliştireceğine vurgu yapıldı.

 

CRİ, 3. Dünya Barış Forumu bugün Beijing'deki Tsinghua Üniversitesi'nde düzenlendi.

 

Çin Devlet Müşaviri Yang Yiechi forumun açılışında bir konuşma yaptı.

 

Yang Jiechi konuşmasında, Asya'nın daha güzel geleceği için bölgesel güvenlik ve işbirliğiyle ilgili yeni bir anlayış belirlenmesi ve yeni önlemler alınması gerektiğini söyledi.

 

Rusya 23 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da çatışan tarafları tüm askeri eylemlere son vermeye ve müzakere masasına oturmaya çağırdı.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Rusya lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petr Poroşenko’nun teklif ettiği barış planının, müzakerelere yönelik pratik adımlar olmadan “uygulanabilir ve gerçekçi” olamayacağını vurguladı.

 

RUVR, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD’li muadili John Kerry arasında telefon görüşmesi gerçekleşti.

 

Lavrov, Ukrayna’da askeri eylemler tamamen sonlandırılmadan, kapsamlı ateşkes sağlanmadan ve doğrudan müzakereler başlamadan gerginliğin yatıştırılmasının imkansız olduğunu söyledi.

 

RUVR, Polis, Çeçenistan’ın başkenti Groznıy’da öldürüldü. Çeçenistan Soruşturma Komitesi sözcüsü, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

 

Çeçenistan Emniyet Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre kimliği belirsiz bir kişi, saat 12.35’te (TSİ 11.35) Ahmet Kadırov Sokağı üzerindeki yer üstü geçitte 39 yaşındaki polise ateş açarak öldürdü. Polis, devriye sırasında şüphe uyandıran çantalı bir kişiyi durdurarak belgeleri göstermesini istedi. Durdurulan kişi, belgelerini inceleyen polisi tabancasıyla başından vurdu ve silahını alarak bilinmeyen yönde kayboldu.

 

RUVR, Kanada Başbakanı Stephen Harper, Rusya ve Ukrayna’nın 11 vatandaşına karşı daha yaptırımların kabul edildiğini açıkladı.

 

Kanada hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre Harper, bu kişilerin Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ihlaline destek verdiğini ileri sürdü. Kanada Başbakanı, “Ukrayna’daki krizden sorumlu olanlar üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

 

RUVR, Rusya’nın güneyindeki Rostov Bölgesi’nin Ukrayna’yla sınırda yer alan Gukovo uluslararası otomobil geçiş noktasının Ukrayna tarafından açılan ateş nedeniyle kapatıldığı bildirildi.

 

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Rostov Bölgesi Sınır İdaresi Sözcüsü Vasiliy Malayev, “Halihazırda tarafımızdan, sınır kapılarından biri olan Gukovo kapatıldı” diye açıkladı.

 

RUVR, Rusya’da mayıs ayında işsizlik oranının yüzde 5,3’ten 4,9’a gerileyerek tarihi düşük seviyesine indiği bildirildi.

 

Rusya İstatistik Kurumu Rosstat’tan yapılana açıklamaya göre bir önceki rekor, yüzde 5,2 ile Ağustos 2012’de gerçekleşmişti.

 

RUVR, 22 Haziran, Rusya’da anı ve keder günüdür. 73 yıl önce 22 Haziranda nazi Almanyası savaş ilan etmeden Sovyetler Birliğine saldırmıştı. Dört yıl içinde naziliğe karşı yapılan savaş, Sovyetler Birliğinde yaşıyan halklar için Büyük Anayurt savaşı oldu.

 

1941 yılına doğru Sovyetler Birliğinde endüstrileşme progamının uygulanma hızı artmıştı. Ordunun yeni tür silahlarla donatılmasına başlanmıştı. Fakat bir sıra objektif ve sübjektif nedenler yüzünden ülkemiz büyük savaşa hazır değildi. Sovyet istihbaratçıları Hitler’in Sovyetler Birliğine karşı büyük bir saldırı gerçekleştirmeye hazırlandığı üstüne bilgiler veriyorlardı. Buna rağmen Kremlin yönetimi nazi diktatörünün 1939 Ağustosunda bağlanan ve “Ribbentrop-Molotov paktı” adı ile bilinen Sovyet-Alman Saldırmazlık paktını ihlal edeceğine inanmak istemiyordu.

 

RUVR, Rusya, yabancı ülkelerde inşa ettiği nükleer santraller sayısı bakımından dünyada lider sayılıyor Bu alandaki hizmetler piyasasının -ı Rusya’ya aittir. Rus teknolojilerine ve kalifye uzmanlarına talep arzı aşıyor. Uzmanların kanısınca Rusyanın önde gelmesini sağlayan iki başlıca faktör var. Çok yıllık deneyim ve etkili öneriler.

 

RUVR, 100 yıl önce Moskova Rusya’nın kalbi, Sankt-Petersburg, ülkenin başı ve Nijniy Novgorod kenti ülkenin cebi olarak nitelendiriliyordu. O zaman Rusya imparatorluğunun en büyük ticaret merkezi olan Nijniy Novgorod devlet hazinesine oldukça büyük gelir sağlıyordu. Bunun için de bu kent “ülkenin cebi” olarak sayılıyordu. Nijniy Novgorod’da her yıl düzenlenen fuar tüm dünyada ün salmıştır. Bu fuara her yıl 200 bin kişi geliyordu. Halbuki kentte o zaman topu topu 20 bin kişi yaşıyordu.

 

RUVR, Libya'da hükümete karşı bayrak açan emekli Tuğgeneral Hafter'e bağlı birliklerin, "Türk ve Katar vatandaşlarına ülkenin doğusundan ayrılmaları için 48 saat süre verdikleri" bildirildi.

 

Hafter'e bağlı grupların sözcüsü Albay Muhammed el-Hicazi özel Et-Tedamun ajansına yaptığı açıklamada, "Doğudaki Emsa'ad Sınır Kapısı'ndan batıdaki Sirte şehrine kadar uzanan bölgede yaşayan Türk ve Katar vatandaşlarının 48 saat içinde bulundukları yeri terk etmesi gerekiyor" dedi.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşme sırasında, genel olarak Ukrayna Cumhurbaşkanı Petr Poroşenko’nun ülkenin güneydoğusundaki krizin barışçıl çözümü için planını destekledi. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Rusya lideri, ifade edilen niyetlerin gerçek ateşkesle desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

 

İngiltere 23 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Financial Times, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bu hafta başlayan Orta Doğu ve Avrupa gezisinde, IŞİD'e yönelik bir müdahale için destek arayacağını yazıyor. Buna göre Kerry, Iraklı Sünnilerin IŞİD'le bağlarını koparmaları ve Irak'ta mezhepler üstü bir hükümet kurulması için Sünni müttefiklerine başvuracak.

 

Financial Times, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta hava saldırısına dair açıklamasına da yer veriyor. Başbakan Erdoğan, hava saldırılarının sivil ölümleriyle sonuçlanabileceğini, bölgede militan ve sivillerin iç içe yaşadığını söylemişti.

 

Gazete, NATO üyesi olan Türkiye'nin, Irak'a olası bir askeri müdahale durumunda potansiyel müttefik olarak görüldüğünü yazıyor.

 

Gazetede İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'in "Saddam Hüseyin'in devrilmesi bu krize yol açmadı" başlıklı yazısına da yer verilmiş. Blair yazısında, Saddam Hüseyin'in bundan 11 yıl önce devrildiğini belirtiyor ve o günden bugüne iki konuya şu ifadelerle dikkat çekiyor:

 

"Bundan dört sene önce Irak'taki IŞİD ve diğer El Kaide benzeri cihatçı gruplar; Amerikan, İngiliz ve Sünni aşiretlerin işbirliği karşısında yenilgiye uğruyor ve etkisiz kalıyordu. Suriye'deki iç savaş onları tekrar ayağa kaldırdı. Dolayısıyla Suriye'de müdahaleden kaçınmak da sonuçları olan bir seçimdi."

 

"Diğer bir konu ise, Arap ayaklanmalarını ve eski rejimlerin yıkılışını göz önünde bulundurmadan, Orta Doğu'ya ilişkin hiçbir analizin anlamlı kılınamaz. Bu ayaklanmaların Irak'a sıçramayacağını düşünmek garip olurdu. Ve Saddam Hüseyin sağ olsaydı, ayaklanmalara tepkisi Mübarek'ten çok Esad'a benzeyecekti. 2003'te hangi kararı almış olursak olalım, 2014'te zor bir seçimle karşı karşıya kalacaktık."

 

Bugün karşı karşıya kalınan zorluğun 2003'te ya da bugün yapılan tercihler olmadığını belirten Blair, asıl sorunun radikal İslamcılık olduğunu ve bu sorunun evrensel hale geldiğini ifade ediyor.

 

Blair, kısa vadede Irak'ta hükümetin değişmesi ve Suriye'de iki taraf dışında bir yönetime gidilmesi gerektiğini söylüyor. Uzun vadede ise radikallerin terör kampanyası yaptığı yerlerde onlara karşılık verecek gücü ellerinde bulundurmaları gerektiğini belirtiyor.

 

Guardian gazetesi de Irak'taki krize geniş yer ayırmış. Gazetede yer alan haberde, IŞİD militanlarının Irak'ın batı sınırının büyük kısmını ele geçirdiği yazıyor. Örgütün Ürdün sınırına dayanmasının krizi büyütebileceğine dikkat çekilen haberde, ülkeye yapılacak muhtemel bir ABD operasyonu ele alınıyor.

 

Gazete ABD Başkanı Obama'nın "IŞİD'in bölgede çatışmanın yayılmasına sebep olabileceği ve uzun vadede ABD'ye tehlike oluşturabileceği" açıklamalarına yer veriyor. Obama, Yemen'deki El Kaide ve Batı Afrika'daki Boko Haram'a da atıf yaparak, IŞİD'in bu tür sorunlardan yalnızca biri olduğunu söylüyor.

 

Suriye'ye müdahale edilmediği için bu krizin çıktığı iddialarını reddeden Obama'nın şu ifadelerine yer veriliyor: "Bundan sonra daha hedefe yönelik bir strateji izleyeceğiz ve bu sefer Irak hükümeti ve ordusuyla hem işbirliği yapacağız hem de onları eğiteceğiz."

 

Independent gazetesi bugün manşetine IŞİD'in Irak'taki ilerleyişini taşıyor. Gazete, Patrick Cockburn ve Robert Fisk'in Irak krizi hakkındaki yazılarına yer veriyor. Patrick Cockburn'ün "ABD-İran bir an önce işbirliği yapmalılar, barbarlar kapıda" başlıklı yazısında, Irak'ın şiddetli bir bölünme yaşadığı belirtiliyor. Cockburn, Irak'ın içindeki üç temel grup olan Sünni, Şii ve Kürtlerin de birbirleriyle çatıştığını ifade ediyor. Yazı şöyle devam ediyor:

 

"Iraklılar kendilerini "yabancıların oyuncağı" olarak görüyor ve bu yabancıların başında da ABD ve İran geliyor. Washington ve Tahran'ın çatışmalarının yanı sıra Irak konusunda oldukça karmaşık ve gizli bir işbirliği geçmişi var. Her ikisi de Saddam Hüseyin'in gitmesini istiyordu ve gitmesine sevindi. Her ikisi de Şii-Kürt bir hükümet istiyordu. Ancak Irak'taki baskın güç olma konusundaki rekabet, ülke için kötü sonuçlara yol açtı."

 

"Washington ve Tahran, IŞİD karşısında dehşete kapıldılar ancak yine de örgütü durdurmak için işbirliği yapmaya yanaşmıyorlar. … Gerçekte, Suriye ve Irak'taki ABD ve İran varlığıyla iki ülke arasındaki nükleer anlaşma bir şekilde birbirlerini etkiliyor. Ancak İran'la işbirliği fikri ABD'de hala siyasi olarak sorunlu. … ABD ve İran ileride muhtemelen yarı gizli bir işbirliği gerçekleştirecektir. Ama IŞİD kılığındaki barbarlar Bağdat'ın kapısına dayanmış durumda ve derhal sıkı bir işbirliğine ihtiyaç var."

 

Robert Fisk yazısında olası bir Irak müdahalesine dair eleştirilerini dile getiriyor. Fisk'in yazısında şu ifadeler dikkat çekiyor: "Eğer savaşa girersek, Iraklı Sünnilere karşı Şiilerin tarafını tutmuş olacağız. Suriye'de Beşar Esad'ın Alevi hükümetine karşı Sünni muhalifleri desteklediğimiz gibi. … Ama hala Suriye ve Irak'taki çatışmalar birbirinden bağımsızmış gibi davranıyoruz."

 

"2011'den sonra muhalifler Beşar Esad'ın acımasız ordusunu yendikçe mutlu oluyorduk. Ama şimdi Maliki'yi tehdit eden aynı muhalifler." Yazısına Rusya'nın Esad'ı desteklediğini, ABD'nin ise Irak'a hava müdahalesi planladığını belirterek devam eden Fisk, şu soruyu soruyor:

 

"Sevgili dostumuz Suudi Arabistan'ın Suriye ve Irak'taki muhaliflere desteği ile ABD'nin Orta Doğu politikasında İsrail kölesi olduğu. İşte tartışmamamız gerekn bu iki konuyu unutmayalım."

 

Daily Telegraph gazetesinde Kürt istihbaratının İngiltere'yi IŞİD tehdidi konusunda uyardığı haberi yer alıyor. Haberde, gazeteye konuşan yetkililerin beş ay önce kendilerine Kürt istihbaratından IŞİD'in Musul'a saldıracağı istihbaratının geldiği yazıyor. Gazeteye konuşan Kürt istihbarat servisi başkanı Rooz Bahjat da, bu bilgileri İngiliz yetkililere ilettiklerini, hangi askeri taktiklerle Musul'u ele geçirdiklerini bile söylediklerini ancak yetkililerin duymazdan geldiğini söylüyor.

 

Haberde ayrıca Talabani'nin Irak'ta ve Suriye'de olanlar nedeniyle Obama'yı suçladığı yazıyor. Talabani "İngilizler Irak'tan geriye kalanı korumak için Irak ordusunu desteklemeli" diyor.

 

Times gazetesinde, olası bir ABD-İran işbirliğine dair eleştiriler yer alıyor. Köşe yazarı Melanie Phillips'in yazısında, IŞİD'in işgalinden daha kötüsünün İran'la bir işbirliği olduğu belirtiliyor. İran'ın bir gecede düşmandan dosta dönüştüğünü söyleyen Phillips, bunun sebebinin İngiltere ve ABD'nin Irak'a ayak basmak konusunda çekinmeleri olduğunu ifade ediyor.

 

Phillips'e göre İran'la Irak konusunda işbirliği yapmak, Irak'ın Sünni ve Şii olarak bölünmesine ve Batı'ya karşı ikili bir terörizm yuvası oluşturmasına sebep olabilir. Yazar, ayrıca Irak'taki karışıklığın da baş sorumlusunun İran olduğunu iddia ediyor. Phillips Şii İran ve Sünni IŞİD'in Esad rejimiyle işbirliği içinde Irak'ı yok etmeye çalıştığı iddiasına da yer veriyor. Ve Batı'nın her aşamada İran'ı küçümsediğine dikkat çekiyor.

 

Gazetede yer alan bir başka yazıdaysa, IŞİD'e karşı bir Batı müdahalesi olması gerektiği, aksi takdirde Orta Doğu'nun büyük bir krize sürüklenebileceği belirtiliyor. Fakat bunun İran'ın bir adım geri atarak ve olumlu bir rol oynayarak yapabileceği ifade ediliyor. Buna göre İran, Şii ve Sünnilerin gücü paylaşacağı konusunda ikna olmalı. Yazıda ayrıca Batı'nın Irak konusunda hedeflerinin açık olması gerektiği ve bu hedefte İran'ın bir müttefik olarak değil, üzerine düşeni yapan bir aktör olarak yer alması gerektiği belirtiliyor.

 

İran 23 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Keyhan gazetesinde, Ukrayna Doğusunda gerginliğin devam etmesi, Lübnan Hizbullahı'nın bu ülke halkına düşmanların komplolarına karşı birlik çağrısında bulunması, Siyonist rejim askerlerinin Mescidi Aksaya saldırı düzenlemesi gibi haberlere yer verilirken Bahreyn gelişmelerini konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor:

 

Bahreyn'in Suudi Arabistan tarafından işgali dosyası ve bu ülkede inkılapçı halkın Suudilerce katliam edilişi, unutulmayacak bir konudur. Bu bağlamda Al-ı Suud rejimi Halife rejimi eşliğinde Bahreyn halkına yönelik katliam girişimini sürdürüyor. Aslında bugün Bahreyn ve Ortadoğu'da yaşanan krizlerin temelinde Al-ı Suud ve Al-ı Halife rejiminin izlediği siyasetler yatıyor. Al-ı Suud rejiminin bölgedeki fitneci girşimleri hız kesmeden devam ediyor. Al-ı Suud rejiminin terörist en-nusre cephesi ve Elkaide bağlantılı teröristleri açıkça desteklemesi, Riyad'ın bölgede terörizmin odak noktası haline geldiğini gösteriyor. Bu Doğrultuda Amerika yönetimi de Suud Arabistan'ın izlediği politikasını destekliyor. Sitre adasında protestocuların Suudi askerlerin yardımıyla bastırılması, protestocuları dağıtmak için gerçek mermi, göz yaşartıcı ve zehirli gazlar kullnaması alışılagelmiş bir durumdur. Şimdiye kadar Halife rejimi güvenlik güçleri Suudi işgalci askerlerin işbirliğiyle Bahreyn'li inkılapçılara karşı izlediği şiddet politikasında, yüzlerce Bahreyn'li vatandaş hayatını kaybederken, birçoğu da ağır yaralanmış bulunuyor.

 

Risalet gazetesinde Reuters Haber Ajansı, Kuzey Irak'ın ham petrolü, Türkiye'nin yardımı ile korsan İsrail'in Aşkalan liman kentine boşaltıldığını duyurması, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi'nin Sözcüsü Michael Mann'ın, 5+1 siyasi temsilcileri haftaya Brüksel'de bir araya geleceğini açıklaması gibi haberler ön plana çıkarılırken, Amerika'nın başını çektiği emperyalist güçlerin Ortadoğu'da izlediği politikasını konu eden bir değerlendirme yazısı dikkatimizi çekiyor:

 

Amerika ve İngiltere Suudi Arabistan ve Katar üzerinden Suriye'de büyük bir terör çetesini yönetiyor. Suriye olaylarına bakıldığında Türkiye'nin de Amerika'nın kurduğu söz konusu terör çetesinde rol ifa ettiği gözleniyor. Suudi Arabistan ise bölgede terörist grupların takviye edilmesi konusunda Batının kullandığı en aktif ülkedir. Amerika bölgede çeşitli terör grupları vasıtasıyla huzursuzluk ve kaos ortamı yaratarak, bölgede kendi varlığına meşruiyet kılıfı giydirmeye çalışıyor. Nitekim Beyaz Saray yetkilileri, Sudiye yönetimine karşı isyancıları gelişmiş silahlarla donattığını açıkça ifade etmektedir. Irak'ta yaşanan krizin perde arkasına bakıldığına dış aktörlerin payının ne kadar büyük olduğu anlaşılıyor. Irak içindeki Baas patisi kalıntılarının Irak yönetimi ve halkına ihanetiyle birlikte Suudi Arabistan gibi kukla rejimlerin yardımıyla Irak topraklarına sızan IŞİD teröristleri, kanlı mezhep çatışmasını tetikliyor. Suriye'de halkın dayanışması ve ordunun dik duruş sergilemesi karşısında hedefine ulaşamayan güçler, bu kez IŞİD teröristlerini Irak'a yönlendirerek, Direniş cephesinden intikam almaya çalışıyor. Fakat gerçek olan şu ki, Irak'ın duyarlı halkı, daha önce de olduğu gibi, emperyalistlerin şom oyununa gelmeyecek ve birlikteliğini koruyarak, düşmanların planlarını suya düşürecektir.

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde Rusya cumhurbaşkanı Putin'in ülkesinin Irak yönetimi ve ordusuna terörizmle mücadelede yardımcı olacağını söylemesi, Suriye ordusunun ülke genelinde teröristlere karşı başarılı operasyonlarını sürdürmesi gibi haberler ön plana çıkarılırken İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei'nin Danışmanı ve Nizamın Maslahatını Belirleme Kurumu Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Ali Ekber Velayeti'nin terörizmle mücadele vurgusunu konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor:

 

Nizamın Maslahatını Belirleme Kurumu Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Ali Ekber Velayeti, Uluslararası Şanghay Etüt Merkezi yetkilileri ile müzakerelerinin kulisinde Irak, Suriye, terörizm ve bölgesel meselelerin ele alındığı bir oturuma katıldı.

 

Velayeti, Rusya yönetimi eski Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra eksi konumunu ve nüfuzunu yeniden kazanmaya başladığını belirterek İran, Çin ve Rusya'nın radikalizm ve terörizmle mücadelede işbirliği yapmaları kaçınılmaz zaruret olduğunu vurguladı.

 

Bölge ülkelerinin radikalizm ve terörizme karşı ortak politika izlemesi gerektiğini kaydeden Velayeti, bölgedeki radikal ve tekfirci grupların, bütün ülkelerin güvenliğini tehdit ettiğini vurguladı.

 

Suriye 23 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı(SANA), Terörist Baher Abdülkerim el-Veys, Suudi Arabistan’ın Suriyelilerin kanını akıtan terörist Nusra Cephesinin ana finansörlerinden olduğunu belirtirken Suud Ailesi, İsrail, Katar, İngiltere ve Amerikan’ın 3 yıldır Suriye’yi hedef alan teröre bulaştıklarına dair yeni bir delil sundu.

 

Deyrezzor’daki Fırat Üniversitesinde asistanlık yaptığını belirten terörist el-Veys Suriye televizyonunun yayınladığı itiraflarında, 2011 yılında Suriye’de olayların başladığı ilk dönemde “Fetih el-İslam” örgütüne mensup Mazhar el-Veys’in hapishaneden çıktıktan sonra Deyrezzor’da açtığı “Cihatçı Fikir Enstitüsüne” girdiğini bildirdi.

 

SANA, Çocukların Suriye’deki silahlı çatışmalara katılması, terör eylemlerinde kullanılması ve uluslar arası kanunların güvence altına aldığı insan haklarının ihlal edilmesine yeniden vurgu yapan Uluslar arası İnsan Hakları Örgütü “Human Rights Watch” Suriye’deki sözde Muhalif Gruplarını çocukların silahlı çatışmalarda kullanılmasına son vermeye çağırdı.

 

İnsan Hakları İzleme Örgütü dün Suriye’deki silahlı grupların çocukların savaşta ve silahlı çatışmalarda kullanmasına ilişkin yayınladığı ve AFP’nin aktardığı raporda, bu grupları finanse eden ülkeleri savaş suçu işleme suçuyla yargılanabilecekleri konusunda uyararak Suriye’deki muhalefet gruplarının 15 yaşındaki çocukları bazı durumlarda eğitim verme bahanesiyle silahlı çatışmalarda kullandığını belirtti.

 

SANA, Silahlı terör grupları halkın canını hedef alan faaliyetleri kapsamında dün Şam’ın Kefer Süse bölgesinde sivil konutların yoğunluklu olarak bulunduğu Halid Bin Velit caddesinde yerleştirdikleri patlayıcı düzeneği ile vahşet ve korku saçtılar.

 

Şam Emniyet Müdürlüğünde yetkili bir kaynak; siyah bir poşetin içinde kaldırıma bırakılan patlayıcı düzeneği ile sivil vatandaşların canına kasteden terör eylemi sonucunda şans eseri can kaybı olmadığını zararın maddi hasarla sınırlı kaldığını beyan etti.

 

SANA, Ordu birliklerimiz Dera’ya el-Yaduda ve Atman yoluyla sızmaya çalışan silahlı bir terör grubunu, Enhel kentine bağlı Kıyta köyünde ise bir eve sızma girişimden bulunan başka bir grubu ağır kayıplara uğratarak üyelerini ölü ve yaralı düşürdü.

 

SANA, Filistin Kurtuluş Örgütünün (FKÖ) Şam’daki Siyasi Daire Müdürü Büyükelçi Enver Abdülhadi; dün akşam saatlerinde Suriye devleti ve FKÖ’nün denetimi altında Şam’da Filistinli mültecilerin yoğun olarak yaşadıkları Yermük Semtinin silah ve silahlılardan tahliye edilmesini amaçlayan bir anlaşma imzalandığını açıkladı.

 

Abdülhadi SANA’ya açıklamasında Yermük sakinlerinin uzun süreden beri yaşadıkları ıstırap ve acılarına son verip evlerine dönmelerini sağlamayı amaçlayan söz konusu anlaşma kapsamında Yermük’te bulunan ve teslim olup genel af kararından faydalanmak isteyenlerin kanuni durumlarının düzeltilmesini öngördüğünü söyledi.

 

SANA, Halk Meclisi bugün başkanı Muhammed Cihat el Lahham başkanlığında düzenlediği oturumda Sanayi Bakanı Kemalettin Tuma’nın milletvekillerinin sözlü sorularına cevaplarını dinledi

 

Milletvekilleri oturumda Tuma’ya yönelttikleri sorularında Suriye’nin yaşadığı koşullar dahilinde sanayi kurumlarının durumuyla birlikte kamu sanayi sektörünün önümüzdeki süreç içinde kalkındırılması amacıyla bakanlığın aldığı icraatlar ve bulunduğu çalışmalara odaklandılar.

 

SANA, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani silahlı terör gruplarının ‘İslam ve cihat’ adı altında Suriye, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan’da çocukları öldürme, kadınlara tecavüz etme ve evleri yıkma gibi bulunduğu vahşi eylemleri kınadı.

 

Uluslar arası İmam el Hasan Konferansında konuşan Ruhani; terör gruplarının bu eylemlerinin din ile hiçbir ilgisi olmadığını belirterek, bu eylemlerin günümüzde İslam aleminin yaşadığı en büyük musibet olduğunu söyledi.

 

Bulgaristan 23 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Radio Bulgaria BNR, Geçen hafta ülkemizde yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenler anısına bugün ulusal yas günü ilan edildi. Perşembe akşamı saat 17:00 sularında başlayan şiddetli yağmur yağışı can kayıbına yol açtı. Resmi bilgilere göre, Varna’da 11,Dobriç şehrinde ise bir kişi hayatını kaybetti.. Ülke genelinde yüzlerce gönüllü sel felaketi yaşanan bölgelere giderek sel mağdurlarının evlerini ve sokakları temizleme çalışmalarına katıldı. Çalışmalara ordu ve içişleri Bakanlığı da katıldı. Hükümet bütün sel zararlarının karşılanacağını bildirdi.

 

BNR, Başbakan Plamen Oreşarski başkentte çıkan bir gazeteye verdiği demeçte, başında bulunduğu kabinenin bir önceki hükümetin ardından “buffer” olması için programlandığını ve bir sonraki hükümetin kurulmasından önce istikrar sağlayıcı rolününün olduğunu ileri sürdü. Şimdiki kabine, daha önce benzeri görülmeyen parlamento ve paralamento dışı muhalefet baskısı altında çalışan geçici kabine olarak hafızalarda kalacak. Başbakana göre böyle bir ortamda geçen seneki yönetim programının yerine getirilmesi fevkalade bir başarıdır.

 

BNR, Başbakan Yardımcısı Daniela Bobeva “Bulgaristan’ın kuzeydoğusunu vuran sel felaketinin yol açtığı hasar henüz değerlendirilmiş değil. Tüm hasarlar karşılanack, önemli olan havanın iyi olması ve yeni sellerin yaşanmamasıdır” açıklamasında bulundu ve toplam hasar tutarı değerlendirildikten sonra ne kadarının mevcut para ile karşılanabileceği ve nereden ek kaynak aranacağına karar verileceğini de ekledi. “AB’nin destek sağlayacağını duydum, bakalım ne kadar ve nasıl destek sağlanacak. Vatandaşlar da afetzedelerle dayanışma içindedir, en acil ihtiyaçları karşılamaya çalışıyorlar. Devlet kurumları da üzerine düşeni yapacaklardır” şeklinde konuştu Daniela Bobeva.

 

BNR, Bu akşam Varna’da 22.si başlayan “Aşk çılgınlıktır” uluslararası film festivalinin açılışında İvan Niçev’in yönetmenliğinde çekilen ve Bulgaristan ve İsrail’in ortak yapımı olan “Bulgar rapsodisi” filmi gösterilecek. İvan Niçev’in filmleri yarışma programında yer almayacak, fakat yönetmene Bulgar sinemasına katkı ödülü sunulacak. “Altın Afrodit” ödülü için Fransa, Belçika, İngiltere, İspanya ve Türkiye’den 12 film yarışacak.

 

BNR, Tarım Bakanı Dimitır Grekov’un bildirdiği gibi ülkede buğday ekili arazilerden yaklaşık 250 bin dekar, düşen yoğun yağışlardan dolayı tamami ile çökmüş durumdadır. Baknın sözlerine göre bu arazilerden beklenen verim, toplam buğday rekoltesinin yüzde 25’ini oluşturuyor. Bu durum büyük mihtimalle buğday fiyatının zamlanmasına yol açacak.

 

BNR, İnsan kaçakçılığı, dünya çapında uyuşturucu ve silah kaçakçılığından sonra üçüncü en büyük suç sektörüdur. Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre insan kaçakçılığından elde edilen yıllık kazanç 23 milyar avroyu buluyor. Dünya çapında zorla çalıştırılan insanların sayısı 21 milyon olurken, AB genelinde bu sayı 880 bin olarak hesaplanıyor. Bu kuru istatistik verilerinin arkasında gerçek insanların hikayeleri var. Çağdaş kölelik şekli denen bu olaya karşı koyma mekanizmalarının bulunması için 19 ve 20 Haziran günleri Sofya’da Avrupa’nın 20 devletinden insan kaçakçılığının önlenmesi ve kurbanların desteklenmesi alanında çalışan 32 sivil toplum örgütünün temsilcileri bir araya geldiler.