ABD 20 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

The Voice of Amerika (VOA), Birkaç gün önce IMF de Amerika'nın büyüme tahminlerini düşürmüştü.

 

Banka, istihdam piyasasında düzelmenin devam ettiğini bildirdi, ancak FED Başkanı Janet Yellen, işsizlik oranının hala çok yüksek olduğunu açıkladı. Yellen Washington’da FED yetkilileriyle iki gün süren görüşmelere katıldı. Görüşmelerin sonunda ABD Merkez Bankası, ekonominin canlandırılmasını amaçlayan tahvil alımlarını aşamalı olarak azaltmaya devam kararı aldı.

 

VOA, Başkan Barack Obama  Irak hükümetine İslamcı militanlarla savaşta yardımcı olmak üzere 300 Amerikalı askeri danışman göndereceğini açıkladı.

 

Obama Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada ancak Amerikan askerlerinin Irak’a dönmeyeceğini ısrarla vurguladı.

 

VOA, 21 Temmuz Amerikan Yüksek Mahkemesi’nin verdiği çok önemli bir kararın 25’inci yıldönümü. Mahkemenin 5’e karşı 4 oyla aldığı kararla Amerikan bayrağını yakmanın ifade özgürlüğü kapsamına girdiğine karar verilmişti.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Kerkük, IRAK- Irak askerleri, Sünni cihatçıların geçtiğimiz hafta petrol zengini bölgede ilerlemesi karşısında Kerkük'ten kaçarken, bölgenin Kürt Valisi Necmaldin Karim, bombalanan duvarların ardında güvenlik amirleriyle bir araya geldi.

 

Kararları, Kürt birlikleri Peşmergeler'e yakındaki şehirlerden ilerlemelerini, Irak üslerini işgal etmek ve Kerkük petrol yatağını korumak oldu.

 

30 yıl Washington'da yaşamış olan Karim, kararın çok çabuk alındığını söyleyerek, "Geçtiğimiz haftayı sadece değişim olarak tanımlamak yetersiz kalır. İşler tepetaklak oldu" dedi.

 

WSJ, ABD başkanı Barack Obama dün yaklaşık 300 ABD özel harekat mensubunu Irak'a göndererirken, aşırı Sünni gruplara yönelik hava operasyonlarının yakın zamanda gerçekleşmeyeceği sinyalini verdi ve Bağdat'ın üzerinde yeni bir hükümet oluşturmaya dair baskıyı artırdı.

 

Obama planını ulusal güvenlik danışmanlarıyla buluştuktan sonra basına açıkladı. Ayrıca ABD başkanı konuşmasının büyük bölümünü ayırıcı politikalarından dolayı Irak'taki huzursuzluğun nedeni olarak gösterilen Maliki'yi eleştirmekle geçirdi.

 

WSJ, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure, Euro Bölgesi'nde enflasyonun uzun bir süre düşük kalması halinde parasal genişleme olarak bilinen geniş çaplı varlık alımları yapılabileceğini ancak şimdilik böyle bir politikaya ihtiyaç olmadığını söyledi.

 

Coeure Avrupa Birliği maliye bakanları toplantısı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada parasal genişleme konusunda, "Mümkün ama şu an için gerekli değil," diye konuştu.

 

WSJ, Facebook, dün dünyanın büyük kesiminde internet sayfasını ve uygulamalarını etkileyen bir kesinti yaşamış ardından yayına yeniden başlamıştı.

 

Yaklaşık 30 dakika süren kesinti Asya'dan Ortadoğu ve Avrupa'ya kadar sosyal medya sitesinin işleyişini durdurmuştu. Ana sayfada ise şu mesaj yer almıştı: "Özür dileriz, bir şeyler ters gitti."

 

Facebook'un Asya-Pasifik sözcüsü Charlene Chian konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bugün erken saatlerde (Perşembe), insanların Facebook'ta paylaşım yapmasını engelleyen kısa süreli bir sorun yaşadık. Sorunu hızla çözdük ve şu an yüzde 100 geri dönmüş durumdayız. Sebep olduğumuz rahatsızlık nedeniyle özür dileriz." dedi.

 

WSJ, J.P. Morgan, perşembe günü yayınladığı strateji raporunda, "Gelişen piyasalardaki boğa piyasasının yılın ikinci yarısında da devam edeceğinden eminiz" değerlendirmesinde bulundu. iShares MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi son 3 ayda yüzde 13.8 ile SPDR S&P 500 ETF'lerdeki kazançların iki katının üzerinde yükseldi.

 

WSJ, Türkiye'de özel sektör son yıllarda yatırım yaparken artık daha temkinli davranıyor. TÜİK verilerine göre son 11 çeyrektir özel sektör yatırımları zayıf seyrediyor. Ekonomist ve reel sektör temsilcilerine göre yavaşlayan iç talep ve yükselen kurlara son dönemde siyasi belirsizlik de eklenince yatırımlar durgunluğa sürüklendi

 

WSJ, Çarşamba akşamı Fed’in piyasaları Yellen konuşması ve beklentilerin doğrulanmasıyla pozitif bir yöne göndermesinin ardından bugün piyasalarda çok etkili olacak herhangi bir veri yok. Fakat IŞİD’in Irak’ta ilerleyişi ve petrol rafinerileri dışarısında ortaya çıkan gelişmeler emtia fiyatlarını etkilemeye devam edecektir. Dün açıklanan ABD işsizlik başvuruları istihdam pazarında olumlu yönde gelişmeler olduğunu gösterdi ve piyasanın bir nebze olumlu yönde ilerlemesini sağladı.

 

Çin 20 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu(CRİ), İpek Yolu Ekonomik Kemeri başlıklı uluslararası seminer 26-27 Haziran'da Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de yapılacak.

Seminerin teması İpek Yolu Ekonomik Kemeri:Yeni Ortak Fırsat olarak belirlendi.

 

CRİ, Çin Devlet İnternet Bilgi Ofisi'nin bugün düzenlediği toplantıda, internet yoluyla yayınlanan şiddet ve terör içerikli işitsel ve görsel malzemelerin temizlenmesi işleminin başladığı açıklandı.

 

Yurt dışından şiddet ve terör içerikli işitsel ve görsel malzemelerin Çin'de yaygınlaştırlması engellenecek. Yasaya aykırı internet siteleri kapatılacak ve bu siteleri işletenler cezalandırılacak. İşletmelerin yönetim sorumluluklarını yerine getirmesi istenecek.

 

CRİ, Barış İçinde Bir Arada Yaşamanın 5 İlkesi'nin 60. yıldönümü dolayısıyla 28-29 Haziran günlerinde Beijing'de anma etkinlikleri düzenlenecek.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Qin Gang, bugün yaptığı açıklamada, Çin, Hindistan ve Birmanya'nın ortak kararı uyarınca 28 Haziran'da düzenlenecek anma toplantısına Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 29 Haziran günü verilecek resepsiyona ise Başbakan Li Keqiang'ın katılacağını belirtti.

 

CRİ, İpek Yolu seferi kapsamında Xi'an'dan yola çıkan ilk tren yarın Urumçi kentine varacak.

 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde 6 günlük gezi turunu kapsayan ve yine Xi'an'da sona erecek söz konusu seferler, toplam 11 gün sürecek.

 

CRİ, Li Keqiang'ın İngiltere'ye yaptığı ziyaret Avrupa'da çeşitli kesimlerce başarılı olarak değerlendirildi.

 

Avrupa UIuslararası Siyaset ve Ekonomik Araştırma Merkezi Başkanı Fredrik Erixon, ziyaretin ekonomik ve ticari ilişkileri arttırarak ortak kazanç temelini güçlendireceğine inandığını belirtti.

 

Eski İngiltere Maliye Bakan Yardımcısı Liam Byrne de ziyaretle İngiliz liderlerin Çin'in hedef ve politikalarını daha iyi anladığını belirtti.

 

CRİ, Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Yunanistan Parlamentosu Başkanı Evangelos Meimarakis'le görüştü.

 

Li Keqiang, Çin ile Yunanistan arasındaki dostluğun derin olduğunu ve iki ülke ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde geliştirildiğini belirtti.

 

Li Keqiang, Çin'in Yunanistan'la çeşitli alanlardaki işbirliğini daha da genişletmeye hazır olduğunu ifade etti.

 

CRİ, Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Yunanistan ziyaretine başlayarak mevkidaşı Antonis Samaras'la görüştü.

 

Li ve Samaras, Atina'da gerçekleşen görüşmede ikili ilişkiler ve işbirliğinin derinleştirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulundu.

 

Li Keqiang görüşmede, iki ülkenin her zaman birbirinin çekirdek çıkarları ve kaygılarını düşündüklerine dikkat çekerek, iki taraf arasındaki karşılıklı güven ve işbirliğinin devamlı olarak artırıldığına işaret etti.

 

CRİ, Çin, terörle mücadele konusunda uluslararası toplumdan destek bekliyor.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, bugün yaptığı konuşmada, Çin'in "Doğu Türkistan İslami Hareketi'ne darbe indirme çabalarını uluslararası toplumun anlayışla karşılamasını ve destek vermesini istedi. Hua, çeşitli biçimlerdeki terör güçlerinin internet ve diğer bilişim teknolojileri kanalıyla gerçekleştirdiği tüm terör faaliyetlerine karşı konulması arzusunu dile getirdi.

 

Rusya 20 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigoriy Karasin, Rusya’nın yeni Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin ile işbirliğine hazır olduğunu açıkladı.

 

RIA Novosti’ye konuşan Karasin, “Yeni bakana başarılar diliyoruz ve onunla temaslara hazırız” dedi.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı Sergey İvanov, Ukraynalı mültecilere sadece Rusya’nın yardım etmesi, Birleşmiş Milletler nezdindeki uluslararası insani örgütlerin ise sessiz kalmasından duyduğu şaşkınlığı dile getirdi.

 

İvanov, Taganrog kentinde Ukraynalı mültecilerle ilgili yapılan toplantıda, askeri çatışmanın devam ettiği Ukrayna’nın güneydoğusundaki durumun dramatik olarak geliştiğini vurguladı. Bununla birlikte bu sıcak bölgeden kaçan mültecilere pratik ve gerçek yardımı sağlayan tek ülkenin Rusya olduğunu ifade eden başkan, uluslararası örgütlerin Ukraynalı mültecilere yönelik tavrını çifte standartlar olarak nitelendirdi.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, perşembe günü Ukraynalı mevkidaşı Petr Poroşenko ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Açıklamayı yapan Devlet Başkanı’nın Basın Danışmanı Dmitriy Peskov, “Rusya-Ukrayna ilişkilerine dair güncel konular değerlendirildi. Vladimir Putin ayrıca, krizde gerçekçi bir çözüm elde etmek amacıyla Ukrayna’nın güneydoğusundaki çatışma bölgelerinde ateşe son vermenin önemini vurguladı” dedi.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanlığı Basın Danışmanı Dmitriy Peskov’un gazetecilere yaptığı açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin perşembe günü Ukraynalı meslektaşı Petro Poroşenko ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 

Onun sözlerine göre, Putin Rusya ile Ukrayna ikili ilişkilerindeki güncel konuların tartışılmasının yanısıra çatışmalarda kalıcı bir çözüm elde etmek amacıyla Ukrayna’nın güneydoğusundaki çatışma bölgelerinde ateşkes sağlanmasının önemini vurguladı.

 

RUVR, İzvestiya gazetesinin cuma günü yayınladığı habere göre, Rusya Devlet Başkanlığı Basın Danışmanı Dmitriy Peskov Avustralya’ya yönelik misilleme yaptırım olasılığının bulunduğunu bildirdi.

 

Perşembe günü Avustralya Dışişleri Bakanlığı Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne yönelik tehdit oluşturan 50 Rus vatandaşı ve 11 Rus şirketine yönelik mali yaptırımlar ve seyahat kısıtlamalarının yürürlülüğe girdiğini duyurdu.

 

RUVR, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yaptığı açıklamada Moskova ile Brüksel arasındaki yaklaşım farklılıklarına rağmen Rusya ile AB arasındaki sınır ötesi işbirliği çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

 

Cuma günü Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda Rusya Federasyonu Bölge Başkanları Kurul Toplantısı’nda bir konuşma yapan Lavrov, Rusya’nın siyasileştirilmemiş böyle bir uygulamaya ihtiyaç olduğunu gördüğünü belirtti ve “Bu durum bölgelerde talep görmekte ve iyi komşuluk, karşılıklı güven ve anlayış için güzel bir atmosfer oluşmaktadır” şeklinde konuştu.

 

RUVR, Rusya’nın AGİT Daimi Temsilcisi Andrey Kelin, yaptığı açıklamada, Kiev Hükümeti’nin emri doğrultusunda Ukrayna’nın doğusunda gerçekleştirilmekte olan askeri operasyonların neredeyse etnik temizlik seviyesine eriştiğini kaydetti.

 

RUVR, Rusya Silahlı Kuvvetleri Batı Askeri Bölge Komutanlığı Basın Dairesi tarafından bugün yapılan açıklamada, ülkenin Avrupa toprakları üzerinde bulunan Kaliningrad Bölgesi’nde gerçekleştirilmekte olan tatbikatta, üzerinde bombaatar ve ağır makineli tüfek bulunan Platforma – M tipi savaş robotlarının ve Gruşa tipi İHA’ların kullanıldığı belirtildi.

 

RUVR, Cuma günü (bugün) Gazprom tarafından yapılan açıklamaya göre, Rus gazının Ukrayna üzerinden Avrupa’ya transit geçişi sözleşmelerdeki hacim miktarı olan günlük yaklaşık 186 milyon metreküp şeklinde gerçekleşiyor.

 

16 Haziran Pazartesi günü Rus şirketi Gazprom uzun süren ve sonuç alınamayan borcun ödenmesi ile ilgili müzakereler sonrasında Ukrayna’ya gaz sevkiyatını durdurdu ve şu an onun doğalgaz taşıma sistemine sadece transit geçiş hacmi kadar gaz sevkediliyor. Bununla beraber Gazprom ile Avrupa Komisyonu Ukrayna’nın gaz rezervlerini harcadıktan sonra kışın sorunlar yaşama riski bulunduğuna dikkat çekiyorlar.

 

İngiltere 20 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Financial Times Balyoz davasındaki tahliye kararıyla ilgili haberinde, "Türk yakın tarihinin en önemli davalarından birinde mahkemenin kararı, tutuklu yakınlarının gözyaşlarıyla karşılandı" diyor.

 

Gazeteye konuşan, davanın önde gelen sanıklarından emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın damadı, akademisyen Dani Rodrik "Bundan Türkiye'nin demokratikleşmesi gibi bir sonuç çıkarmıyorum. Bu sadece ülkede siyasi dengelerin değiştiğini gösteriyor" diyor.

 

Financial Times davanın bir aşamasında ordudaki muvazzaf general ve amirallerin yüzde 20'sinin demir parmaklıkların arkasına düştüğünü, davanın askerlerden sonunda hesap sorulduğunu savunanlarla bunun bir cadı avına dönüştürüldüğünü düşünenler olmak üzere halkı böldüğünü belirtiyor.

 

Gazete, mahkemenin kararının Başbakan Erdoğan'la, Fethullah Gülen arasında şiddetli bir savaşın yaşandığı bir döneme rastladığını vurguluyor. Financial Times, daha önce "eski askeri düzenin Erdoğan ve Gülen'cilerin ortak düşmanı olduğunu", ancak Başbakan'ın, "eski müttefikiyle arasındaki gerilimin tırmanmasından sonra askerlerle ilişkilerini düzeltme çabasına girdiğini" yazıyor.

 

Irak ve ABD'nin olası müdahalesiyle ilgili haberler, bugün de gazetelerde geniş yer buluyor. Financial Times, manşetinde Obama'nın Irak'a 300 'askeri danışman' göndereceğini, bu askerlerin "ülkeyi mezhep temelli bir iç savaşın eşiğine getiren Sünni isyancılarla ilgili istihbarat toplayacağını" ve bu bilgilerin olası nokta operasyonlarında kullanılacağı mesajını verdiğini aktarıyor. Gazete Obama'nın Amerikan birliklerinin çekilmesinden iki-buçuk yıl sonra Irak'a asker göndermesini strateji değişikliği olarak niteliyor.

 

Daily Telegraph gazetesinin manşetinde de Irak var. Gazetenin özel haberinde Irak'taki eski koalisyon güçlerinin komutanı ve eski CIA Başkanı emekli Orgeneral David Petraeus'ın "ABD, Batı'yı korumak için cihatçıları vurmalı" dediğini aktarıyor. Petreaus, Irak Şam İslam Devleti örgütünün liderlerini hedef alacak sınırlı nokta operasyonlarını destekleyeceğini söylüyor.

 

Times gazetesi de manşetinde ABD Başkanı'nın Irak'la ilgili açıklamalarına yer veriyor ve "Obama Iraklı isyancıları vurmaya hazır" diyor.

 

Suudi Arabistan'ın Londra Büyükelçisi Prens Muhammed bin Navaf el Suud ise Daily Telegraph'taki makalesinde İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'ne Irak'a karışmamaları tavsiyesinde bulunuyor.

 

Suudi Büyükelçi yazısında krizin Irak'taki mezhepsel ayrılıklardan kaynaklandığını belirterek çözümün Irak içinde aranması gerektiğini söylüyor ve "Bizim, İngiltere'nin Amerika'nın ya da herhangi bir ülkenin soruna dahil olmasına, her türlü dış müdahaleye karşıyız. Bu Irak'ın sorunu ve Iraklılar kendileri çözmeli. Irak'ın işlerine karışılması krizin daha da tırmanması riskini doğurur ve Iraklı Şiiler ve Sünniler arasında daha büyük güvensizlik yaratır" diyor.

 

Prens Muhammed bin Navaf el Suud, Irak Şam İslam Devleti'nin güçlenmesinden Başbakan Nuri el Maliki'yi sorumlu tutuyor ve şunları yazıyor: "Maliki'nin Sünni protestocu gruplara karşı şiddet ve ölümcül müdahaleyi içeren arsız mezhepçi gündemi Sünni hakkı ötekileştirdi. Irak Hükümeti'nin ABD'den IŞİD'e karşı hava saldırısı talebi Irak halkına ihanettir. Bu talep çılgınlıktır. Korumakla görevli olduğu halkı hiçe saymaktır."

 

Financial Times gazetesi yazarı David Gardner da Nuri el Maliki'nin "Şii bir mini Saddam"a dönüştüğünü öne sürüyor ve ABD'nin Irak Başbakanı'nın hava saldırısı talebine olumlu yanıt vermesi, İran'la fiili işbirliği ve Şii milislerin seferber edilmesinin Sünni isyancıların rüyalarının gerçek olması anlamına geleceğini yazıyor.

 

Yazar bu iddiasını Katar'ın eski ABD Büyükelçisi Şeyh Nasır bin Hamad el Halife'nin Twitter mesajıyla destekliyor:

"Batı'nın cani Nuri el Maliki'yi desteklemek için Irak'a herhangi bir müdahalesi tüm Sünni Araplar ve Müslümanlar tarafından kendilerine karşı bir savaş gibi algılanacak."

 

Almanya 20 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

İspanya'da VI. Felipe'nin krallık dönemi resmen başladı. Stuttgarter Zeitung gazetesinde konuyla ilgili şu yorum dikkat çekiyor:

 

“İspanya’nın yeni kralı Felipe, tahtın insanlara yakın olması, onların saygısını, güvenilirliğini kazanması gerektiğini söyledi. Bu sözleri İspanyol parlamentosunun önünde dinlenecek olursa, Kral’ın sıradan insanların gerçekliğinden oldukça uzakta olduğu görülür. Kral, bu insanların hayatı üzerinde yıllardır egemenlik kuran, gelecekleri konusunda endişelendiren kriz dramını birkaç cümleyle geçiştirdi. Felipe kriz hakkındaki birkaç beylik söylemin yeterli olmayacağını bilmeli. İşsizlerin, evlerinden atılanların güvenini kazanmak istiyorsa, her sözü ve jestiyle durumun ciddiyetini kavradığını göstermeli.”

 

Neue Osnabrücker Zeitung'da da yeni İspanya Kralı'na ilişkin bir yorum yer alıyor:

 

“VI. Felipe, vatandaşların kralı olmak istiyor. Güzel bir slogan! Ancak İspanya’nın yeni kralı için halkın güvenini kazanmak oldukça zor. İspanya’nın Dünya Kupası'nda Şili karşısında aldığı yenilgi sonucu turnuvaya veda etmesi, İspanyol toplumunun genelindeki bunalımlı havaya uygun düşüyor. Ekonomik canlanma yıllarından geriye hiçbir şey kalmadı. Euro krizinin ardından düşüş eğilimini koruyan İspanyol ekonomisinin bu gidişatı henüz değiştirilebilmiş değil. I. Juan Carlos, İspanyollar evlerini ve işlerini kaybederken, Afrika’da ava çıkmakla büyük bir hata yaptı. VI. Felipe, krizin kaybedenlerinin kralı olmalı. Ancak bu şekilde hürmet görmeyi başarır.”

 

Landeszeitung gazetesinde, Irak'ta ilerleyişini sürdüren ve bölgeye korku saçan IŞİD örgütüne ilişkin bir yorum göze çarpıyor:

 

”Bağdat titriyor, Washington duraksıyor. IŞİD'e karşı kara birliklerinin gönderilmesi bir tabu. Havadan yapılacak bir bombardıman konusunda da Pentagon henüz net bir karar vermiş değil. Irak, Beyaz Saray stratejistlerinin dış politikada aşırıya kaçmasının cezasını iki kez ödedi. George W. Bush yönetiminde Amerikan imparatorluğu demokrasi adına bir haçlı savaşı başlattı. Demokrasi fenerini yakmak yerine, kaos yangının kıvılcımını çaktılar. Bu ateş altında, Barack Obama 19'uncu yüzyılın izolasyon reflekslerine geri döndü. Şayet vahşi bir terör hücresinin oluşumunun engellenmesi isteniyorsa, askeri müdahale şart. Bu noktada, aceleci bir şekilde reddedilmesine karşın, İran'ı da çözümün bir parçası haline getirmek ve işbirliği yapmak yerinde olur.”

 

Mannheimer Morgen gazetesindeki yorumda ise Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle Avrupa sınırındaki mülteci dramlarına değiniliyor:

 

“Kontrolsüz kitlesel göç ve binlerce kişinin Avrupa’nın sınırlarında hayatını kaybetmesi, AB'nin insani alandaki en büyük başarısızlığı. Neden sığınma arayanlara, henüz yola çıkmadan AB'nin büyükelçiliklerine başvuruda bulunma şansı verilmiyor? Olumlu bir yanıt, güvenilir ve yasal bir yolculuğun garantisi olurdu.”

 

İran 20 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), Reuters Haber Ajansı, Fransa’nın Renault firması İran’da faaliyetine yeniden başlamak üzere Amerika ve Fransa yönetimleri ile müzakerelere başladığını duyurdu.

 

FHA, Irak’ta yaşanan son olayları ve IŞİD terör örgütünün İran sınırında güvensizlik yaratma ihtimalini değerlendiren General Şadmani, başta Amerika olmak üzere düşmanların ilk amacı İran sınırlarını güvensiz hale getirmek olduğunu, ancak İran’ın hazırlık seviyesi bu konuda belirleyici rol ifa ettiğini kaydetti.

 

FHA, Bazı güvenilir kaynaklar, Hindistan yönetimi İran’a olan petrol borcunu BAE merkez bankası üzerinden ödeyeceğini açıkladı.

 

FHA, Reuters Haber Ajansı, Hindistan yönetimi İran’a olan petrol borcunun bir kısmını BAE merkez bankası üzerinden ödeyeceğini yazdı.

 

Reuters, söz konusu borcun, İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan ve İran’ın bloke edilen 4.2 milyar dolarlık mal varlığının serbest bırakılmasını öngören Cenevre anlaşması çerçevesinde ödeneceğini kaydetti.

 

FHA- Irak güvenlik güçleri, IŞİD terör örgütünden ele geçirilen silahların korsan İsrail yapımı silahlar olduğunu açıkladı.

 

Irak güvenlik güçleri, Diyale eyaletinde IŞİD terör örgütünden ele geçirilen silahların korsan İsrail yapımı silahlar olduğunu açıkladı.

 

FHA- Petrol Bakanı Yardımcısı ve Doğalgaz Milli Firması Başkanı Hamid Rıza Iraki 21. Uluslararası Petrol Kongresi’ne katılmak üzere Moskova’ya gitti.

 

FHA- Amerika’nın Foxnews kanalı, Amerika’da bazı siyaset çevreleri Başkan Obama’dan Irak Başbakanı Nuri Maliki’yi açıkça istifa etmeye çağırmasını istemesi için baskılarını arttırdığını belirtti.

 

Washington, Irak Başbakanı Maliki’nin Iraklı Sünni vatandaşları hükümet erkanlarına ortak etmediğini ve belki de bunu istemediğini ileri sürüyor.

 

Irak’ta IŞİD terör örgütü Musul ve diğer bazı kentlere saldırmasının ardından Amerikalı yetkililer yaşanan güvenlik krizinden Maliki’yi sorumlu tutmaya çalışıyor.

 

FHA, El-Moniter haber sitesi bazı kaynaklara dayandırdığı raporunda, Rusya ve Çin heyetleri İran’ın santrifüj sayısının azaltılması konusunda Batı’dan yana tavır koyduklarını yazdı.

 

Raporda, Rusya ve Çin heyetleri buna karşın İran’a dayatılan yaptırımların bir an önce hafifletilmesini savundukları ve İran’ın da bu talebine destek verdikleri kaydedildi.

 

Çin’in başmüzakerecisi Vang Gun Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iki tarafın kazançlı çıkacağı bir anlaşmadan söz edilirken, her iki tarafın karşı tarafın kaygılarını geniş çapta gidermesi gerektiğini belirtmişti.

 

FHA, Amerika yönetiminin Irak’ta IŞİD teröristleri ile savaşta İran yönetimi ile işbirliğine sıcak bakmadığını belirten Pelosi, bunun sebebini, İranlı yetkililere güvenmeme şeklinde açıkladı.

 

Bir basın toplantısında gazetecilere konuşan Pelosi, Amerika yönetimi İran’ın nükleer silah elde etmesini engellemeye çalıştığı bir sırada böyle bir işbirliği mümkün olmadığını ileri sürdü.

 

FHA, Viyana’da bir basın toplantısı düzenleyen Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, İran ve 5+1 grubu arasındaki müzakerelerde sonuca ulaşmayı umduklarını belirtti.

 

Alman Bakan Steinmeier, İran’ın müzakereleri erteletme çabasına dair hiç bir işaret görünmediğini vurguladı.

 

FHA, Irak İslam alimleri birliğinin toplantısında çıkan kararlar bir anda ülkenin bütün Müslümanlarını bir araya getirdi.

 

Şia ve Sünni Müslüman alimler, CIA-MOSAD menşeli IŞİD terör örgütüne karşı cihad edince Irak’ta hem Şia, hem Sünni Müslümanlar bir kez daha bir araya geldi.

 

Şia Müslümanların oluşturduğu gönüllü birlikler Telafer’i kurtarmaya yönelirken, Sünni Müslümanlar Selahattin ve Musul’a doğru yürüdü.

 

Suriye 20 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi; Suriye’nin, Özel Siyasi Sorunlar ve Sömürgeciliğin Sonlandırılması Komisyonu yönetim kurulu adaylarından birinin İsrail olmasına, şiddetle itiraz ettiğini dile getirdi.

 

Özel Siyasi Meseleler ve Sömürgeciliği Sonlandırma Komisyonunun Yönetim Kurulu Üyelerini belirlemek üzere düzenlediği toplantıda konuyla ilgili bir beyan okuyan Caferi; Batı Avrupa Grubu, ABD, İsrail, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın Yönetim Kurulu Üyeliğine bir İsrailliyi aday göstermelerine, Suriye’nin şiddetle itiraz ettiğini dile getirdi.

 

SANA, Silahlı terör gruplarının zulmü ve tehditleri sonucu Lübnan topraklarındaki Tufeyl Beldesine kaçmak zorunda kalan yaklaşık 100 kişiden oluşan 10 aile dün anavatanlarındaki evlerine ve topraklarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadılar.

 

Bilineceği üzere son birkaç gündür Havş el Arap ve Assal el Verd beldeleri sakinleri kahraman birliklerimizin koruması ve refakatiyle evlerine dönmeye devam ediyorlar.

 

SANA, Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Hıdır Urfalı; Lazkiye ve Tartus limanlarına büyük miktarda gıda ve farklı tüketim malzemelerinin ulaştığını ifade ederek en yakın zamanda vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde piyasaya sürüleceğini belirtti.

 

Halep’te ekonomi ve toplumsal temsilcilerle dün bir araya gelen Urfalı; devletin vatandaşlara karşı görev ve sorumluluklarından hiçbir şekilde vazgeçmediğine işaret ederek Lazkiye ve Tartus limanlarına ulaşan gıda ve tüketim malzemelerinin büyük oranda vatandaşların ihtiyaçlarını karşılanabileceğini belirtti.

 

SANA, Homs Valiliğinde yetkili bir kaynak gaddar bombalı eylemde aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 6 vatandaşın şehit, 40 vatandaşın da yaralı düştüklerini belirtti.

 

Bombalı eylemin Nezha, Vadi el Deheb ve Yeni Akrema semtlerinin yol ayırımında insnaların yoğun olarak bulunduğu bir bölgede meydana geldiğine dikkat çeken kaynak; vatandaşların işyerleri ve araçlarında da büyük hasarların oluştuğunu aktardı.

 

SANA, Avusturyalı hukuksal ve insani örgütlerin yanı sıra Türk sol partilerin katıldığı gösteride katılımcılar Erdoğan ve hükümetinin Suriye ve halkına yönelik düşmancı, çokuluslu tekfirci ve hain terör çetelerini destekleyen politikalarını şiddetle kınadılar.

 

Gösteriye katılanlar aynı zamanda Erdoğan ve hükümetinin Türkiye'de sivil vatandaşlara karşı güç kullanma, baskı ve dayatma politikalarını kınadılar.

 

SANA, lk Meclisi Başkanı Muhammed Cihat el Lahham Demokratik Kore Halk Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı Ri Su Yong ve ona eşlik eden heyet ile temaslarında Suriye de Demokratik Kore’nin; iki ülke ve halklarına sömürücü politikaları ve ajandalarını dayatmaya çalışan aynı düşmana karşı mücadele ettiklerini belirtti.

 

SANA, Başbakan Vail el Halaki bugün sabah saatlerinde Şam Üniversitesinin bir dizi fakültelerine saha gezilerinde bulunarak üniversite öğrencilerinin final seyrini inceledi.

 

Öğrencilerin raht bir ortamda finallerini vermeleri önemine dikkat çeken Halaki; vatanın kalkınmasında öğretim ve deneyimin rolüne işaret etti.

 

SANA, Kaynak gaddar saldırılarda aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 9 vatandaşın yaralandığını belirtirken vatandaşlara ait araç, işyerleri ve evlerin hasar gördüğünü ifade etti.

 

Homs Kentinin Zehra Semtinde ise teröristlerin fırlattıkları 2 havan mermisi neticesinde 2 vatandaş şehit düştü, 7 vatandaş da yaralandı.

 

SANA, Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi, 3 Haziran tarihinde Suriye’de düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçim sürecini izleyen ABD’li heyet ile birlikte ortak basın konferansı düzenledi.

 

Seçimlerin uluslararası standartların göz önünde bulundurularak düzenlendiğine dikkat çeken Caferi; seçimlerde demokrasinin en temel ilkelerinden biri olan çoğulculuk ilkesinin somut olarak gözlemlendiğini belirtti.

 

New York’tan Savaşlara Karşı Mücadele alanında Aktivist Cudi Bylo; suriye’ye karşı sürdürülen Batı destekli savaşın etkilerini daha iyi bir şekilde anlamak amacıyla Suriye’de düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerini baştan sona kadar izlediğini dile getirerek Suriye Halkının seçimlere gösterdiği ilgi ve katılımı övgüyle anlattı.

 

SANA, Avustralya Dış İşleri Bakanı Julie Bishop; yaklaşık 150 Avustralyalının, Suriye ve Irak’ta bulunan silahlı terör gruplarına katılmış olduklarını ifade etti.

 

Avustralya ulusal medya araçlarında yayınlanan haberlerde Bishop’un, Suriye ve Irak’ta bulunan silahlı terör gruplarına katılmış olan Avustralya vatandaşlarının ülkeye dönmelerinin bir tehdit unsuru teşkil ettiğini dile getirdiğini aktardı.

 

Güvenlik Ajanslarının bilgi ve önerileri doğrultusunda Avustralya’nın güvenliği için kimi yolculuk rezervasyonlarının iptal edildiğine dikkat çeken Bishop; Avustralyalılar arasından normalin üzerinde bir sayının söz konusu silahlı terör gruplarını katılmış olduğunu belirtti.

 

SANA, Rusya Dışişleri Bakanlığı; Batı’yı Suriye’de silahlı terör gruplarını desteklemesinden doğacak sonuçlara karşı dikkatli olması gereğine işaret ederek Suriye halkının tercihlerine ve iradesine saygı gösterme çağrısında bulundu.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüs Alexander Ukashević bugün yaptığı ve Today Rusya sitesinde yayınlanan açıklamasında; Batı’nın Suriye’de bulunan silahlı terör gruplarını desteklemesinin vahim sonuçları olacağını ifade etti.