ABD 18 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Amerika 2012’de Amerika’nın Bingazi konsolosluğuna düzenlenen saldırının kilit şüphelilerinden birini yakaladığını açıkladı. Saldırıda ABD Büyükelçisi Christopher Stevens’ın yanı sıra üç Amerikalı konsolosluk görevlisi daha ölmüştü.

 

ABD Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada özel tim ve polis güçlerinin Ahmed Ebu Hatallah’ı pazar günü Bingazi yakınlarında ele geçirdiğini ve Libya dışında güvenli bir yerde tuttuğunu açıkladı. Hatallah, Ensar El Şeria isimli terör örgütünün Bingazi hücresinin üst düzey yöneticilerinden biri olarak tanımlanıyor. Hatallah’ın ABD’de yargılanması bekleniyor.

 

VOAAmerika’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü uzmanlarından Ömer Taşpınar, IŞİD terör örgütünün ilerlemesiyle başlayan ve Irak’ta son günlerde artan şiddet olaylarını Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi.

 

“Bence Türkiye IŞİD’in Irak ve Suriye’de potansiyel olarak yapacaklarını iyi hesaplamadı. Türkiye bir süredir Suriye nedeniyle mezhep dayanışması içinde. Tabii ki gönlünden geçen daha ılımlı İslam’ı desteklemekti. Amerika’yı da ikna edemedi. Amerika’nın da başarısızlığı var. Amerika açısından utanç verici Irak’ta yaşananlar. Türkiye’de Kürt sorunu açısından önemli. PYD ile savaşan IŞİD gerillalarına Türkiye’nin uzun süre üstü kapalı destek verdiği konusunda Batı’da bir izlenim oluştu. Sınırından geçen cihadist unsurlar konusunda Türkiye’nin yeterince aktif bir politika izlemediği, Batılı kaynaklarca hep söylendi. Şu aşamada Türkiye hata yaptığını fark etmeye başladı. Düşmanımın düşmanı dostumdur diye. IŞİD’in kendisine yapabileceklerini daha iyi görmüş oldu. Türkiye’nin buradan çıkaracağı ders artık Maliki’yi ekarte etmek yerine mezhepsel açıdan Sünniler’e yakın hissetmek yerine. Zira aksi takdirde İŞİD’le arasında bağlantı varmış gibi izlenim oluşuyor. Bu izlenim bir an evvel Türkiye gidermeli. Zaten  yaptıkları gösteriyor ki IŞİD Türkiye’nin dostu değil.”

 

VOA, Taleban tarafından beş yıl boyunca esir tutulan Amerikalı çavuş Bowe Bergdahl Amerika’ya döndü.  

 

Beş Taleban militanına karşılık serbest bırakılan Bowe Bergdahl, Almanya’da askeri bir hastanede kısa süreli tedavi gördükten sonra bu sabah Texas eyaletinin San Antonio kentindeki askeri hastaneye götürüldü. 

 

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Bowe Bergdahl’ın ruh ve beden sağlığına kavuşması için bir süre daha hastanede kalacağı belirtildi. 

 

The Wall Street Journal (WSJ), Irak'ta Sünni militanların ilerlemesinin, petrol üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmasıyla Türk Lirası pazartesi günü sabah saatlerinde dolar karşısında yüzde 0.67 gerileyerek 2.1363 düzeyini gördü. BIST 100 Endeksi yüzde 1.4, iShares MSCı Türkiye ETF endeksi yüzde 2.1 düştü; Turkcell'in hisseleri ise yüzde 2.7 değer kaybetti.

 

Aynı gün iki muhalefet partisi, CHP ve MHP, Ağustos'taki cumhurbaşkanlığı seçimleri için Ekmeleddin İhsanoğlu'nu çatı adayı olarak açıkladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da AKP'nin adayı olarak cumhurbaşkanlığına aday koyacağı tahmin ediliyor.

 

WSJ, Yarı özerk Kürdistan bölgesi, IŞİD'lilerin ayaklanmasını bastırmaya çalışan Bağdat'taki merkezi hükümetinin karşı çıkışına aldırmayarak, petrol ihracatını artırmayı planlıyor.

 

Kürdistan Bölgesel Hükümeti'nin Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami salı günü, bu hafta Ceyhan'dan 2 tanker Kürt petrolünün daha yüklenmesinin planlandığını açıkladı. Bu durum, Mayıs'tan bu yana aktarımı Ceyhan'dan yapılan Kürt petrolü nakliyatının sayısını dörde çıkarıyor.

 

WSJ, İngiliz Yüksek Mahkemesi (Privy Council) Çukurova Gurubu’nun Turkcell’deki dava konusu olan hissesine ilişkin Alfa Grubu’na yapılması gereken ödemenin süresini 23 Temmuz tarihine kadar uzatma kararı aldı.

 

İngiliz Yüksek Mahkemesi yaptığı yazılı açıklamada, mahkemenin 16 Haziran tarihinde tarafların dinlendiği bir oturum yapıldığı belirtildi.

 

WSJ, Fed Başkanı Janet Yellen, eski Fed Başkanı Ben S. Bernanke, Fed toplantı kararları ve Fed’in ekonomik beklentileri… Her ne kadar dünyanın birçok bölgesinde piyasanın kapanış saati sonrasına denk gelse de ABD saatiyle 13:45-14:30 arası başlayacak ve devam edecek olan bütün bu olaylar zinciri piyasalarda gözle görülür oynamalara neden olabilir. Her ne kadar Fed’in varlık alımlarını 10 milyar dolar daha indirerek 35 milyar dolara çekmesine kesin gözüyle bakılsa da ekonomik tespitler ve beklentiler yatırımcılara faiz artışı konusunda bazı ipuçları sunabilir. Dün açıklanan raporda Fed’in baz aldığı enflasyon göstergesi yıllık yüzde 1.6 olarak gerçekleşti; Fed’in hedefi yıllık yüzde 2 enflasyon. Endişeye kapılmaya mahal var mı bunu bu akşam gerek Bernanke’nin gerekse Yellen’in konuşmalarında görebiliriz. Faiz artışı için böylece işsizlik ve enflasyon hedeflerine yaklaşılmış, geriye istihdam ve ekonomik büyüme rakamları kalmış olacak.

 

WSJ, ABD'de dün açıklanan rakamların enflasyonda bir yükseliş olduğunu göstermesinin ardından Fed'in ekonomiye verdiği desteği beklenenden daha yakın bir sürede kesmesi gerekip gerekmediği tartışmaları yeniden gündeme geliyor.

 

Çalışma Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamaya göre tüketici fiyatları Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0.4 yükselerek 1 yıldan uzun bir sürenin en büyük artışını gerçekleştirdi. Rakamlar market ürünlerinden akaryakıta, kiradan ilaçlara kadar hanehalkı ürünlerinin birçoğuna zam geldiğini gösterdi. Volatilite gösteren gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek fiyat endeksi ise yüzde 0.3 yükselerek Ağustos 2011'den bu yana en yüksek artışı gerçekleştirdi.

 

Çin 18 Haziran‘da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin ve İngiltere tarafından Londra'da ortaklaşa bir bildiri yayımlandı.

 

Ortak bildiride, İngiltere'nin Tibet'in bağımsızlığını desteklemediği kaydedildi.

 

Bildiride, iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin güçlendirilerek, ticaret, finans, nükleer enerji, havacılık, kültürel değişim ve bilim gibi alanlardaki işbirliğinin derinleştirileceğine işaret edildi.

 

CRİ, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Vietnam'la sorunlar üzerinde dürüst ve derin şekilde fikir alışverişinde bulunmak istediklerini belirtti.

 

Devlet Müşaviri Yang Jiechi'nın Vietnam Başbakan Yardımcısı Phim Binh Minh'in davetlisi olarak bugün bu ülkeye gittiğini ve Vietnamlı liderlerle ikili ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunacağını bildirdi.

 

CRİ, Çin Başbakanı Li Keqiang, Londra'da mevkidaşı David Cameron'la dün bir araya geldi.

 

Li Keqiang, küreselleşmenin derinleştiğine dikkat çekerek, Çin ve İngiltere'nin karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde birbirlerinin kaygılarını göz önüne alması gerektiğini kaydetti.

 

İkili ilişkilerin siyasi temelinin sürekli olarak sağlamlaştırılmasını isteyen Li, her iki tarafın ortaklaşa büyüme ve hoşgörülü gelişmeyi hızlandırması gerektiğine işaret etti.

 

CRİ, Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) dün Güney-Güney İşbirliği semineri düzenledi.

 

Seminere katılan Çinli temsilci çok taraflı tarımsal işbirliğinin güçlendirilmesini istedi.

 

Seminerde tarım alanında Güney-Güney İşbirliği'nde elde edilen başarılar ve sonraki hedefler ele alındı.

 

Çin Tarım Bakan Yardımcısı Chen Xiaohua, seminerde gıda güvenliği sorunlarının küresel dengesiz gelişme, ekonomik büyümenin güçsüz olması ve barışın tehdit edilmesine yol açtığını kaydetti.

 

CRİ, Çin'in tüketim piyasasında işleyiş bu yıl temel olarak istikrarlı seyrediyor.

 

Çin'in tüketim piyasası, iç talebi ölçen önemli bir sinyal olarak öteden beri dikkat çekiyor.

 

Resmi istatistiklere göre, toplumsal tüketim ürünlerinin Mayıs ayı perakende satış miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.5 oranında artışla 2 trilyon 125 milyar yuana ulaşarak, bu yılki en yüksek artışı gerçekleştirdi.

 

CRİ, Xinjiang'da bu yıl 12 bin üst düzey mesleki personel eğitilecek. Plana göre, eğitime katılan her personele bin ile 10 bin yuan arasında mali destek sağlanacak.

 

Plan, işletmelerde çalışanların uzmanlık seviyesini yükseltmeyi ve meslekte usta sayısını artırmayı amaçlıyor.

 

CRİ, Çin, terörle mücadele alanında Pakistan'la temas ve işbirliğini güçlendirecek.

Pakistan son günlerde teröristlere darbe indirmek için askeri operasyonlar düzenliyor. Bu operasyonlarda "Doğu Türkistan İslami Hareketi" üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda terörist öldürüldü.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, uluslararası terörist faaliyetlerden büyük zarar gören Pakistan'ın, kendisini terörizmle mücadeleye adadığını belirtti.

 

CRİ, Ürdün'ün BM Daimi Temsilcisi Zeyd Raad Zeyd El Huseyin, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'ne seçildi. Yeni görevinden dolayı Hüseyin'i tebrik eden Çin, insan hakları davasına destek vereceğini açıkladı.

 

BM 68. Genel Kurulu'nun bugün düzenlenen toplantısında Genel Sekreter Ban Ki-moon'un önerdiği aday onaylandı. Ürdün'ün BM Daimi Temsilcisi Zeyd Raad Zeyd El Huseyin, İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'ne atandı.

 

Rusya 18 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Bugün Ukrayna Cumhurbaşkanı ile bir telefon görüşmesi yapan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da medya mensuplarına koşulsuz güvenlik sağlanmasının gerekliliğini vurguladı. Böyle bir açıklama yapan Rusya liderinin Basın Danışmanı Dmitriy Peskov, “İki lider, Rusya-Ukrayna arasında ikili ilişkilerle ilgili güncel konuları istişare etti. Ukrayna’nın güneydoğusunda süren çatışmalar konusunda ateşin sona erdirilmesi ihtimalinden bahsedildi. Lugansk bölgesinde Rus gazetecilerin öldürülmesi gibi acı olaylarla ilgili endişelerini dile getiren Vladimir Putin, Ukrayna’da çatışma bölgelerinde çalışan medya temsilcileri için koşulsuz güvenlik sağlanması gerektiğini de vurguladı” dedi.

 

RUVR, Ukrayna’da hayatını kaybeden Rus gazeteci İgor Kornelük’un yakınlarına başsağlığı dileyen Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitriy Medvedev, kendilerini yönetim olarak adlandıranların ülkede yaşanan durumdan sorumlu olduklarını ve kan dökülmesine son vermek de onların elinde olduğunu belirtti.

 

RUVR, Rusya, Ukrayna yönetiminden, Lugansk yakınlarında Rusya Devlet Televizyon ve Radyo Şirketi’nin (VGTRK) muhabiri Igor Kornelyuk’un öldüğü ve ses yönetmeni Anton Voloşin’in kaybolduğu trajediyle ilgili tarafsız bir soruşturma yürütülmesini talep etti.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı yazılı açıklamada, “17 Haziran’da Lugansk yakınlarında yeni bir korkunç trajedi yaşandı. Ukrayna ordusunun herhangi bir askeri tesisin bulunmadığı yere yönelik havan saldırısı sonucu VGTRK muhabiri Igor Kornelyuk hayatını kaybetti. İş arkadaşı ses yönetmeni Anton Voloşin ise kayboldu” denildi.

 

RUVR, Rusya, uluslararası toplumun tüm sorumlu üyelerini, Irak hükümetine ülkelerinde barış ve güvenliğini sağlama çabalarını enerjik bir şekilde desteklemeye çağırdı.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı yazılı açıklamada, Irak’ta aşırılık yanlılarının geniş ölçekli dış finansal ve maddi destekle gerçekleşen aktivasyonunun, sadece Suriye ve Irak’ı değil bölgenin tüm ülkelerini ve genel olarak uluslararası toplumu tehdit eden bir terörizm ocağının ortaya çıkmasına yol açabileceği belirtildi.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT’in Ukrayna’daki krizin çözümü için hazırlanmış olan yol haritasına uygun hareket etmesi için Kiev üzerindeki etkisini arttırması gerektiğini kaydetti.

 

Açıklamasının devamında Ukrayna krizinin çözüme kavuşturulması sürecinde AGİT’in rolünün arttırılması fikrinin ve bu örgütün Ukrayna’daki gözetim faaliyetlerinin Rusya tarafından desteklendiğini söyleyen Lavrov, İsviçre tarafından hazırlanmış olan yol haritasını da takdirle karşıladıklarını belirtti.

 

RUVR, Dünyanın en kapsamlı ve geniş katılımlı petrol buluşması olan "21. Dünya Petrol Kongresi", Moskova'daki tarihi Kremlin Sarayı'nda düzenlenen törenle başladı.

 

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen kongrenin ülke delegasyonları, Kremlin Sarayı'nda düzenlenen açılış töreninde bir araya geldi. 80'i aşkın ülkeden 5 bin kişinin katılacağı kongrenin açılış konuşmasını yapması beklenen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, açılış gecesine katılmadı.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün yaptığı açıklamada, Moskova’nın Ukrayna’daki aşırılık yanlısı radikaller ve Neonaziler tarafından gerçekleştirilmekte olan eylemlerinin frenlenerek kontrol altına alınması adına Batılı ortaklarından gereken adımları atmalarını beklediğini kaydetti.

 

Minsk’e gerçekleştirdiği resmi ziyaretin sonuçlarını değerlendirdiği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lavrov, ‘‘Mevcut konjonktürde yaşanan sıkıntılar husussunda eninde sonunda aklıselimin galip geleceğini düşünüyoruz. Batılı ortaklarımızın söz konusu kriz durumunu daha da içinden çıkılmaz bir hale getirmek yerine; çözüm elde etmek için bu sıkıntıları siyasi arenaya taşıyacağı inancındayız’’ şeklinde konuştu.

 

RUVR, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Avrupa Birliği Enerji Komiseri Günther Oettinger ile düzenli telefon görüşmeleri yaptığını, ancak Ukrayna’nın gayri yapıcı tavrı yüzünden halihazırda yeni istişarelere ihtiyaç duyulmadığını açıkladı.

 

Novak, ilgili açıklamayı, doğalgaz konulu Rusya-Ukrayna-AB toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptı.

Rusya’nın doğalgaz devi Gazprom, bugün Ukrayna’ya gaz sevkiyatını durdurdu. Neden olarak, Kiev’in anlaşmaya uymaması ve gereken 1,95 milyar dolarlık borcunu kapatmaması gösterildi.

 

İngiltere 18 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Financial Times gazetesi, manşetinde Irak'ın kuzeyinde bir dizi kent ve kasabayı ele geçiren ve Bağdat'a doğru ilerlediği bildirilen Irak Şam İslam Devleti IŞİD örgütünün tıpkı şirketler gibi, eylemleriyle ilgili olarak bilançolar açıkladığını yazıyor.

 

Habere göre, 2012'den beri yıllık döküm yayımlayan örgüt bu raporlarda, düzenlediği bombalı saldırılar, suikastlar, intihar eylemleri, kurduğu kontrol noktaları ve İslam dinine geçirttiği "kâfirlerin" sayısına yer veriyor.

 

Sadece 2013'te örgütün 10,000 eylem düzenlediği, 1000 suikast gerçekleştirildiği, 4000 ayrı noktaya kez ev yapımı patlayıcı düzenekler yerleştirildiği, yüzlerce radikal İslamcı militanın hapisten kaçmasının sağlandığı belirtiliyor.

 

Financial Times'a göre bu bilgilerin çoğunu doğrulayan ABD merkezli "Study of War" kuruluşun analizi, örgütün Iraklı yetkililerin iddia ettiği gibi "ayaktakımından" ibaret olmadığı aksine bir Sünni devleti kurma hedefi olan, kurumsal kimliği bulunan örgütlü bir askeri yapı olduğuna işaret ediyor. Uzmanlara göre, 15 bin kadar savaşçısı bulunan örgütün "bilanço" yayımlamasının amacı, bağışçılarına bu para ve silahlarla neler yapıldığını göstermek olabilir.

 

Guardian gazetesi, IŞİD militanları Bağdat'a ilerlerken atacağı adımları değerlendiren Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın, Irak'ta hava saldırıları düzenlenmesi çağrılarına ihtiyatla yaklaştığını belirtiyor.

 

Gazeteye göre Pazartesi akşamı Bağdat elçiliklerini korumak için buradaki askeri varlıklarını takviye etme kararı aldıktan sonra danışmanlarıyla bir araya gelen Obama, ülkeyi yeniden birleştirecek daha uzun vadeli bir siyasi plan olmadığı sürece, askeri müdahalenin çok fazla faydası olmayacağını yolundaki görüşünü yineledi.

 

Guardian, ABD Irak'ta ne yapacağını planlarken İran'ın ülkedeki ağırlığını artırmaya başladığını, Devrim Muhafızları'nın bölgesel gücü olan Kudüs Gücü'nün komutanı Kasım Süleymani'nin Bağdat'a giderek Sünni isyancıların nasıl yenilgiye uğratılabileceği konusunda Iraklı yetkililere yardımcı olduğunu aktarıyor. Haberde, Iraklı yetkililerin Süleymani'nin gelişini önceden ABD'ye bildirdiğine dikkat çekiyor.

 

Independent muhabiri Patrick Cockburn ise Bağdat'tan gönderdiği yazısında Irak'ın mezhep savaşına sürüklenebileceğini belirtiyor. Cockburn'ün haberinde Irak polisi ya da Şii milislerin 63 Sünni tutsağı öldürdüklerinin ortaya çıktığı kaydediliyor. Bu tutsaklar, Irak Şam İslam Devleti örgütü militanlarının saldırı düzenlediği Bakuba kentindeki bir polis karakolunda öldürüldü.

 

Irak Savunma Bakanlığı'nın sözcüsü bu tutsakların IŞİD'in bombardımanıyla öldüğünü söylerken, morg yetkilileri bu kişilerin yakın mesafeden defalarca ateş edilerek öldürüldüğünü belirtiyor. Cockburn, hafta sonunda örgütün Tikrit'te 1700 Irak askerinin infazına dair görüntüler yayımladığını hatırlatarak, savaşın Bağdat'a gelebileceği yolundaki endişelerin arttığını vurguluyor.

 

Guardian'ın başyazısında Irak'taki kriz sonrasında ABD ile İran arasındaki yakınlaşma işaretleriyle ilgili olarak "Bir yıl önce birisi, Amerika Birleşik Devletleri'yle İran'ın büyük bir uluslararası krizde işbirliği yapacağını söyleseydi, aklını yitirdiği düşünülürdü. Yakınlaşma derecesi abartılmamalı ama Irak Şam İslam Devleti örgütünden kaynaklanan tehdit ortak iki ülkeyi ortak noktada buluşturdu" deniyor.

 

"IŞİD'in diğer ucunda Suriye var. Örgüte karşı etkili bir mücadele verilecekse oradan da sıkıştırılmalı. Esad rejiminin bazı cihatçı gruplarla cihatçı olmayan gruplara kıyasla daha az istekli savaştığı öne sürülüyor. Suriye'nin, cihatçıların ayakta kalmasına ve görülebilir olmasına ihtiyacı var. Burada amaç, rejimi teröre karşı bir kale gibi göstermek ve düşmanlarının birbirine boğazlatmak. İran bunun değişmesine yardımcı olabilir ve Suriye hükümetini, ABD'nin arabuluculuğuyla rejimde bir ölçüde yapılacak rehabilitasyon karşılığında Suriye hükümetini gerçek barışı görüşmelerine ikna edebilir mi?"

 

Financial Times yazarı David Gardner, Mardin mahreçli yazısında IŞİD'in saldırısı sonrasında Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Kerkük'ü alarak topraklarını üçte bir oranında genişlettiğine dikkat çekiyor.

 

Kürdistan Yönetimi'nin bunu Kerkük'ü ve petrol tesislerini IŞİD'den korumak için yaptığını söylediğini hatırlatan yazar, kentin Kürtlerin Kudüs'ü gibi görüldüğünü vurguluyor: "Kerkük'ü bir kurşun bile atmadan alan güçlü Peşmerge ordusu, sağlam kaynakları ve genişleyen topraklarıyla şimdi Iraklı Kürtler bağımsızlık dışında her şeye sahip. Peki ya sınırın diğer tarafında, 30 yıllık savaşı sona erdirmek için Ankara'yla görüşmeler yapan ve sayıları dört kat daha fazla olan Kürtler ve iç savaş sırasında daha fazla özerkliğe sahip olan Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürtler?"

 

Geçen yıl Suriye'de yaşananların, Erdoğan'ı Kürt barış girişimi başlatması için harekete geçirdiğini belirten yazar, Başbakan'ın krizi fırsata dönüştürmeye çalıştığını vurguluyor:

 

"Erdoğan'ın asıl amacı, uluslararası sınırları değiştirmeden Suriyeli ve Iraklı Kürtler, bir Sünni nüfuz alanında buluşturacak bir Türkosfer; bir ekonomik refah bölgesi yaratmaktı. Bu aynı zamanda Tahran, Bağdat, Şam ve Beyrut'a kadar uzanan Şii eksenine karşı yalıtım sağlayacaktı. Şimdiyse Kürtlerin, Türklerin ve diğer bölgesel aktörler Sünni IŞİD'e karşı yalıtıma ihtiyaç duyuyor. Türkiye'nin güneydoğusunda geçen yıl ilan edilen ateşkese rağmen sabırlar tükeniyor."

 

"Ancak Erdoğan'ın Ağustos'ta başbakanlıktan cumhurbaşkanlığına geçebilmesi için muhtemelen Kürt oylarına ihtiyaç duyacak. Türkiyeli Kürtler, özellikle Iraklı ve Suriyeli Kürtlerin parçalanmakta olan ülkelerinde kalıp kalmamayı düşündükleri mevcut kargaşa ortamında jestler bekliyorlar. Mardin Belediye Başkanı AHmet Türk, "Yeni Orta Doğu'da Kürtler önemli bir aktör. Başbakan'a sorunu birlikte çözebilmemiz için bizimle masaya oturmasını tavsiye ediyorum" diyor.

 

Almanya 18 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgütün Irak'ta pek çok kenti ele geçirdikten sonra, başkent Bağdat'a da yaklaşmış olması Batılı ülkelerde endişeleri derinleştiriyor. ABD Başkanı Barack Obama, Bağdat'taki büyükelçiliği korumak üzere ülkeye 275 Amerikan askeri gönderileceğini duyurdu. Nürnberger Nachrichten gazetesinde konuyla ilgili olarak şu yorum dikkat çekiyor:

 

“ABD Başkanı Barack Obama'nın Irak'a askerî birlik göndermeyi ihtimaller dışında bırakmasının üzerinden sadece beş gün geçti. Bu beş günün sonunda ABD, Irak'ın başkenti Bağdat'ın IŞİD'in kontrolüne geçmesi tehlikesi nedeniyle Irak'a asker gönderileceğini açıkladı. Amerikan dış politikasının geçerlilik süresi işte bu kadar. 275 Amerikan askerinin, ilk etapta ABD Büyükelçiliği'ni korumak için gönderildiğine de fazla inanılmamalı. IŞİD'e karşı savaşabilecek seçkin askerler konuşlandırılacak.”

 

Der Tagesspiegel'deki yorumda ise Ortadoğu'da kartların yeniden dağıtıldığı değerlendirmesine yer veriliyor:

 

“Ortadoğu'nun kaderi Londra veya Washington'dan belirlenemez. Sömürgeci güçlerin masa üstünde şekillendirdiği devlet sınırları ve biçimlerinden giderek kopan bölge, tarihi bir yeniden inşanın eşiğinde. IŞİD, askerî üstünlüğe sahip olmasından ötürü değil, devlet yapısındaki istikrarsızlığı ve farklı etnik gruplar, mezhepler arasındaki düşmanlığı nasıl kendi lehine kullanabileceğini bildiği için bu kadar başarılı. Bu yeniden inşa süreci Batı için de sancılı olacak. Fakat sürecin öncülüğünü bölge üstlenmeli. Irak'ın toprak bütünlüğünü koruyamayarak, küçük devletlere ayrılması bunun bir parçası olsa da…”

 

Alman basınında ele alınan diğer bir konuda ABD ile AB arasında müzakereleri süren serbest ticaret anlaşması, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP). Müzakerelerde özellikle tarım politikaları konusundaki farklılıklar anlaşmazlığa yol açıyor. Rhein Zeitung'daki yorum şöyle:

 

“Bir yanda vatandaşlarının dünya görüşüne göre öngörülü hareket eden ve sağlığı tehlikeye atabilecek her tür gıdayı yasaklayan AB. Diğer yanda ise ancak bilimsel bulgular olduğunda bir şeylere inanan ABD. Bu esnada, tüketicilerin kobay faresine döneceği eleştirisi dile getiriliyor. Yanlış değil. Fakat bu farklı yaklaşımlar, çok sayıda uyumlaştırılabilecek yasa varken, istisnai maddeler üzerinde yoğunlaşılmasına sebebiyet veriyor. Sonuçta TTIP, branşlara özgü kurallarla genişletilecek olan bir çerçeve anlaşma olacak. Tepkiler anlaşılır, fakat birçok noktada gerçeklikle örtüşmüyor.”

 

Die Welt'in yorum sütunlarında da TTIP müzakereleri ele alınıyor: Almanya'da bir şeytan dolaşıyor. Aylardır bazı yerlerde yüzünü gösteriyor, bazen gazetelerde bir sözcük olarak, bazen de televizyonda klorlu tavuk olarak. Söz konusu olan serbest ticaret anlaşması. Bu anlaşmanın, Batı değerler entegrasyonunu güçlendireceği öne sürülüyor. Bunun ötesinde, anlaşma Amerikalıları Avrupa ile uzun süreli bir evlilik bağıyla bağlıyor. Şunu söylemek gerekli olduğu kadar kaçınılmaz da: Washington olmadan AB bütün bu olup bitenin kıyısında kalan bir kum tanesini andırıyor. Almanya'da kapitalizme güçlü bir şekilde bağlılığını ilan eden insanların sayısı giderek azalıyor. Onun yerine, ABD'ye yönelik güvensizlik ve Don Juan benzeri bir eğilim sezinleniyor, bağlılığın olmadığı küçük flörtler. Hesaplı bir ekonomi politikası ve dış politika daha farklı olurdu.

 

İran 18 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Cumhuri İslami gazetesinde Siyonist ırkçı rejimin Suriye'deki teröristlerle gizli işbirliğinin açığa vurulması, Bahreyn'de despot Al-ı Halife rejimi güvenlik güçlerinin halkın evlerine gece baskınları düzenleyerek dehşet saçması, Libya'nın Bingazi kentinde huzursuzluğun devam etmesi gibi haberler göze çarparken, Irak ordusunun bu ülkede IŞİD teröristlerine karşı geniş çaplı operasyonlarını konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor:

 

Irak ordusunun bu ülkede İŞİD teröristlerine karşı geniş çaplı operasyonları devam ediyor.

Bu bağlamda Irak ordusu Hava Kuvvetleri, binlerce kişinin evini terkettiği Salahaddin vilayetinin merkezi Tikrit'e yakın bölgelere saldırılar düzenleyerek, IŞİD ve silahlı gruplara ait olan noktaları hedef aldı. İlk saldırıda 200'den fazla teröristin helak edildiği bildirildi.

Öte yandan Irak Hava Kuvvetleri'nin Musul'a düzenlediği saldırıda İŞİD üyesi 10 teröristin helak edildiği belirtildi.

 

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, Irak Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları Musul'un güneyindeki el-Gazlani askeri üssünün de aralarında bulunduğu bazı hedefleri vurdu.

Irak ordusunun Diyala vilayetindeki operasyonlarında ise, IŞİD teröristlerinden 29 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

 

Irak ordusu Dicle Operasyon Birliği Komutanı Korgeneral Abdulemir ez-Zeydi, Diyala vilayetinin merkezi Bakuba kenti çevresinde, güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda Cezire'de 17, El-Azim kasabasında ise 12 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti.

 

İRNA haber ajansı internet sitesinde Siyonist ırkçı rejim savaş uçaklarının Gazze'ye saldırı düzenlemesi, Bahreyn'de despot Halife rejimine karşı halk ayaklanmamsının devam etmesi gibi haberler ön plana çıkarılırken, Irak'taki Türkmenlerin İŞİD teröristlerine karşı koymak amacıyla silahlandığını konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor:

 

CIA-MOSAD menşeli IŞİD terör örgütünün Musul'u ve Telafer'i ele geçirmesinden sonra Kerkük'teki Türkmenler, güvenliklerini sağlamak için silahlanmaya başladı.

 

Türkmenlerin yaşadığı tedirginlik, düzenlenen basın toplantısında da kendini gösterdi. Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşed Salihi'nin üzerindeki çelik yelekle katıldığı toplantıya partililer de ellerindeki silahlarla hazır bulundu.

 

Salihi, yaptığı açıklamada ülkedeki tüm tarafların silahlandığına dikkati çekerek, "Türkmenlerin de kendilerini korumak için silahlanma hakları vardır. Bölgemizi ve halkımızı korumak için bunu yapmak zorundayız, vatanımızı çapulculara bırakacak değiliz" dedi.

Türkmen nüfusun yaşadığı Telafer'in, IŞİD'in eline geçmesinden sonra endişelerinin arttığını ifade eden Salihi, bir mezhep savaşına doğru gidildiğini savunarak, biran önce gereken tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Viyana 5 müzakerelerinde nihai anlaşma taslığını yazmaya başlayabileceklerini açıklaması, Mısır'da Mursi taraftarlarının protesto gösterilerini sürdürmesi gibi haberlere yer verilirken Amerika'nın Almanya'daki gizli casusluk üslerinin ortaya çıkmasına dair bir yazı dikkatimizi çekiyor:

 

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) eski çalışanı Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelerden Almanya dosyasının ayrıntılarını ilk kez açıklayan Der Spiegel, NSA'nın Avrupa'daki operasyon merkezinin Almanya'nın Hessen eyaletindeki Grisheim kentinde olduğunu öne sürdü.

 

NSA'nın Avrupa, Afrika ülkeleri, Afganistan başta olmak üzere birçok bölgedeki dijital casusluk faaliyetlerini Almanya'daki gizli merkezlerden takip ettiğini yazan dergi, gizli servis tarafından uydu, fiber optik kablolar ve gelişmiş teknikler kullanılarak kaydedilen telefon ve internet haberleşmelerinin bir bölümünün analizinin Almanya'da yapıldığını, bazı verilerin de Almanya'dan ABD'ye aktarıldığını bildirdi.

 

Habere göre, NSA'nın Almanya'da en az 6 önemli gizli üssü, tesis ve merkezi var.

 

Snowden belgelerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonunu dinlediğinin geçen yılın ekim ayında ortaya çıkmasının ardından çok sayıda girişim yapılmasına karşın ABD tarafının bilgi vermeye yanaşmadığına dikkat çekilen haberde, "NSA'nın Almanya dışında hiçbir Avrupa ülkesinde böylesine gizli bir teknik takip altyapısı bulunmamaktadır. Bu sadece güvenlik isteği değil, her şey üzerinde mutlak kontrol arzusuyla açıklanabilir." değerlendirmesine yer verildi.

 

Suriye 18 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı(SANA), Şam Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak hain ve tekfirci terör çetelerinin fırlattıkları havan mermilerinin Şam’da Tedamun, Abbasiler, Ticaret ve Esad Kütüphanesi yakınlarına düştüğünü belirtti.

 

Kaynak gaddar saldırılarda aralarında 3 çocuğun bulunduğu 7 vatandaşın yaralandığını açıkladı.

 

SANA, Yardım Yüksek Komisyonu üyeleri bugün düzenledikleri toplantıda; ülkeye yardım getirilmesi için sınır kapılarından sağlanan kolaylıkları tartıştılar.

 

Komisyonun ülke dışından sınır kapıları aracılığıyla ülkeye gelen yardım kafilelerinin çalışmalarının kolaylaştırılmasına büyük önem verdiğine dikkat çeken toplantı katılımcıları; insani yardım konusunun kimi dış güçler tarafından siyasi propaganda malzemesi olarak kullanıldığına dikkat çektiler.

 

SANA, Semra Beldesi çokuluslu terör çetelerinden temizlenerek güvelik ve istikrar sağlandı.

 

Beldenin sarp bir doğa yapısına sahip olmasına rağmen vatan koruyucularımız karadan ve denizden beldeye yaptığı çıkartmada geneli yabancı olan çok sayıda teröristi ölü yaralı ele geçirdi.

 

SANA, Suriye’de bulunan Filistinli halk ve meslek örgütleri Yermük sakinleri adına yayınlanan bildiriyi kınayarak bildiride yazılan hiçbir şeyin gerçekle hiçbir ilgisi bulunmadığını ifade ettiler.

 

Filistinli halk ve meslek örgütleri bugün yayınladıkları ve bir nüshası SANA’ya ulaştırılan beyanda; Yermük Smtinde yaşayan Filistinliler adına yayınlanan uyduruk ve gerçeklikten uzak bir bildiri yayınlanmış olduğuna dikkat çekerek Yermük Semtinde meydana gelen bütün şiddet olayların ve kaçırılan insanların sorumlularının silahlı terör grupları olduğunun altını çizdiler.

 

SANA, Başbakan Vail Halaki başkanlığında dün haftalık toplantısını düzenleyen Bakanlar Kurulu, Maliye ve Muhasebe Mesleklerinde Çalışanları Sendikasının kurulmasına ilişkin tasarı karara bağlandı.

 

Başbakan Halaki; hükümetin içinde bulunduğumuz ve ileriki süreçlere dönük önceliklerinin; sanayi, tarım, hizmet ve idari sektörlerinin yeniden inşası ve özel sektörün gücünü pekiştirmek olacağını dile getirdi.

 

SANA, Deyrezzor Başsavcısı Müsteşar Kemal Dağir; 09/06/2014 tarihinden önce işlenen suçların affını öngören 2014/22 sayılı genel af kararı kapsamında il genelinde şu ana dek 57 kişinin serbest bırakıldığını söyledi.

 

SANA, BM’nin Cenevre’deki Ofisinde Suriye Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı Muhammet Muhammed; Uluslararası Soruşturma Komisyonunun, Suriye’deki durumlara ilişkin yayınladığı raporu eleştirdi.

 

Cenevre’de İnsan Hakları Komisyonunda Suriye’deki Durumlara İlişkin Soruşturma Komisyonu ile interaktif oturum sırasında Suriye Cumhuriyeti tarafından yayınlanan beyanda; Komisyonun, Suriye düşmanlarının ajandalarını uygulamakta olduğunu kanıtladığı ifade edildi.

 

SANA, Şam Başsavcısı Ahmet Zahir Bekri 2014/22 sayılı genel af kararından şu ana dek Şam Adliyesinin kayıtlarına göre 959 kişinin tam olarak faydalandığını açıklarken, 240 kişinin de cüzi bir şekilde faydalandıklarını belirtti.

 

SANA, Homs Valiliğinde yetkili bir kaynak Homs Kenti ve kırsalında silahlarıyla birlikte güvenlik kurumlarına teslim olan 55 kişinin serbest bırakıldıklarını söyledi.

 

Kaynak serbest bırakılanların yeniden ulusal güvenlik ve istikrarı sarsacak eylemlere katılmama taahhüdü imzalamaları ardından normal yaşamlarına döndüklerini ifade etti.

 

SANA, Rusya hükümetinden Suriye halkına on ton insani yardım taşıyan Rus uçağı Lazkiye’deki Uluslararası Basil Havalimanına indi.

 

Bulgaristan 18 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Radio Bulgaria BNR, Halk Meclisi, düzenlenen özel oturumda yaklaşık 4 saatlik tartışmaların ardından Cumhurbaşakanı Rosen Plevneliev’in Girişim Komitesinin desteği seçim kuralları değişikliği referandum önerisini reddetti. Öneri zorunlu ve majoriter seçim sistemiyle seçilmeleri ile elektronik oy kullanma konusunda referandum yapılmasıyla ilgiliydi. Girişim Komitesi ilkbaharda refarandumu destek adına Anayasa gereğince 500 binin üzerinde imza topladı.

 

BNR, Yunanistan’ın Halkidiki yarımadasındaki Aynoroz keşiş özerkliğinde yeni iktidar seçildi. Bulgar Aziz Georgi Zograf manastırından bir temsilci de dahil edildi. Dört keşişten ibaret olan yeni iktidarın başında Dionisiat manastırından keşiş Simeon. Aynoroz veya Kutsal Dağ özerk keşiş toplumudur ve Yunanistan’a bağlıdır. 20 Ortodoks manastırı var. Yarımadada sadece keşişlere yaşama izni var, toplam nüfusu 1400 kişi.

 

BNR,  Sofya’da görüşen Başbakan Plamen Oreşarski ve AB Komisyonu iklimden sorumlu üyesi Connie Hedegard bu fikir etrafında birleştiler. Komisyon üyesinin Sofya’da yaptığı bir günlük ziyareti sırasında yapılan görüşmelerin esas konusu, önümüzdeki 15 yıllık döneme ilişkin iklimle ilgili belirlenen yüksek hedeflere dair AB içindeki tartışmalar oldu. Orta vadeli yeni Enerji Stratejisinde yer alan bu hedeflere göre 2030 yılına kadar birlik üyesi ülkeler sera gazı emisyonlarını 1990 yılındaki seviyelere göre yüzde 40 oranında azaltmalıdır. Bu hedef özellikle Bulgaristan olmak üzere birçok ülkeyi zor durumda bırakıyor.

 

“Presa” gazetesinin haberine göre Bulgar hükümeti, Dobruca kömür havzasında doğalgaz araması için Amerikan “Park place energy” şirketine izin verdi. Buna göre Kuzeydoğu Bulgaristan’da 397 metre karelik alan araştırılacak. “Park place energy” şirketinin doğalgaz yataklarını bulduğuna dair ticari kayıt yapması durumunda 35 yıla kadar istihsal imtiyazı alacak. Bazı uzmanlara göre, yataklarda en az 7 milyar metre küp, diğer bazılarına göre ise 30 milyar metre küp mavi yakıt var. Ülkemizde yıllık tüketim ise 2.8 milyar metre küptür.