ABD 4 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), ‘Türk-Amerikan İlişkilerine Bir Tehdit Görmüyorum'

Türk Amerikan Konseyi’nin yıllık toplantısının kapanış konuşmasını yapan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, Türkiye’nin geriye gitme yönünde herhangi bir riskle karşı karşıya olduğuna inanmadığını söyledi.

 

Ricciardone, aklındaki sorunun Türkiye’nin ne kadar ilerleyebileceği ve bunu ne kadar çabuk başarabileceği olduğunu kaydetti. Türkiye’nin son 10-15 yıllık ilerlemesinin kendisini memnun ettiğini söyleyen Ricciardone, geçmiş performansların geleceğin başarı güvencesi olmadığını ama bunun Türkiye’nin avantajlarını gösterdiğini belirtti. Ricciardone, Türk-Amerikan dostluğunun ve ittifakının en büyük avantajının da bu ilişkilerin dayanıklılığı olduğunu, buna karşı bir tehdit görmediğini vurguladı.

 

Gelecek ay sonunda emekli olmaya hazırlanan Ricciardone, Başkan Barack Obama’nın John Bass’ı Ankara Büyükelçisi olarak aday göstermesini, Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Demokrat Parti New Jersey Senatörü Robert Menendez’le toplantı yaparken, Senatör’ün kendisinden öğrendiğini bildirdi. Ricciardone, Bass’ın hem meslektaşı hem arkadaşı olduğunu vurguladı ve bu karardan memnunluk duyduğunu açıkladı.

 

VOA, Amerika şimdilik yeni Filistin ulusal birlik hükümetiyle, dış yardımı sürdürme dahil birlikte çalışma niyetinde olduğunu bildiriyor.

 

Ancak Washington yeni hükümeti eylemlerine göre değerlendireceğini ve yaklaşımını buna göre ayarlayacağını belirtiyor.

 

ABD Dışişleri bakanlığı sözcüsü Jen Psaki Filistin lideri Mahmut Abbas tarafından açıklanan teknokratlardan kurulu yeni hükümette Gazze’yi kontrol eden ve Washington tarafından terörist örgüt olarak tanımlanan Hamas’a üye bakanlar bulunmadığını söyledi.

 

The Wall Street Journal (WSJ), TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz görevinden istifa etti

 

“Bir TÜSİAD yönetim kurulu üyesi The Wall Street Journal Türkiye’ye konuştu: Muharrem Bey’in kararını beklemiyorduk, çok büyük sürpriz oldu. Kendisi istifasını daha önceden bizimle istişare etmedi.”

 

WSJ, ŞAM, Suriye – Suriye Devlet Başkanı Beşar el Esad'ın iç savaşı yürütme gücü elde etmesi beklenen seçimlerde hükümet yanlıları seçim sandıklarını doldurdu ve seçim merkezlerinin içinde eylem düzenledi.

 

Rejimin, ülke içi ve dışındaki karşıtları, öfke dolu iç savaşın arasında adeta bir demokrasi parodisi gibi düzenlenen Salı günkü başkanlık seçiminden uzak durdu.

 

Şam'da gökyüzünde isyancıların elindeki bölgeleri bombalayan ordu uçakları dolanırken, neredeyse 40 aydır devam eden çatışma seçim esnasında da aralıksız sürdü.

 

Ülkede korku, yılgınlık ve coşkunluk karışımı bir hava hakimdi.

 

WSJ, Tiananmen meydanına gerçekleştirilen kanlı müdahalenin 25. yıldönümü anmaları öncesi Çin yabancı firmaları engelleyerek pazarı büyüme imkanı olarak gören firmalara yeni zorluklar sundu.

 

LinkedIn Corp. bir açıklama yaparak "Yerel sansür şartları şu anda Çin'de bize empoze edilmeye başlandı" derken, Google GOInc.'in arama ve diğer hizmetlerine dün ülkede ulaşılamadı. Sansür karşıtı aktivist grup GreatFire.org Gmail, çeviri ve neredeyse diğer bütün Google hizmetleri dahil olmak üzere şirkete yönelik engellemelerde son dönemlerde büyük bir artış gördüğünü belirtti.

 

Çin 20 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de Kuveyt Başbakanı Jaber Sabah'ı kabul etti.

 

Xi Jinping iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 43 yıl içinde ikili ilişkilerin hep sağlıklı ve itikrarlı geliştiğine, iki tarafın birbirlerinin güvenilir dost ve ortağı olduğuna dikkat çekti.

 

Tarafların temasları güçlendirerek, karşılıklı güveni pekiştirmesi ve karşılıklı olarak birbirlerinin çekirdek çıkarları ve önemli kaygılarına ilişkin sorunlarda kararlı destek vermesi gerektiğini belirten Xi Jinping, enerjide stratejik ortaklık ilişkisinin oluşturulmasına ortak çaba harcanması gerektiğini de kaydetti.

 

CRİ, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Ukrayna'da cumhurbaşkanlığına seçilen Petro Poroşenko'yu kutladı.

 

Poroşenko'yla bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Xi Jinping , Çin'in Ukrayna'yla ilişkilere önem verdiğini belirtti.

 

Xi Jinping, karşılıklı saygı ve eşitliğe dayalı yarar temelinde Ukrayna'yla her alandaki somut işbirliğini geliştirmeye ve halkarın mutluluğu için çalışmaya hazır olduklarını dile getirdi.

 

CRİ, Çin Arap ülkeleriyle terörle mücadele alanındaki işbirliğini güçlendirecek.

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Beijing'de Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 6. Bakanlar Toplantısı'na katılan Yemen Dışişleri Bakanı Abu Al Kirbi ile bir araya geldi. Bakanlar, iki tarafı ilgilendiren birçok sorunda fikir birliğine ulaştı.

 

Wang Yi, Yemen'in Çin'in Batı Asya ve Kuzey Afrika bölgesinde samimi ve güvenilir bir dostu olduğunu, iki ülkenin halkı arasındaki geleneksel dostluğun derin olduğunu kaydetti.

 

CRİ, Çin, Suriye'de ateşkesin derhal sağlanması çağrısını yineledi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Suriye'de halkın büyük zorluklar çektiğini belirterek, şiddetin derhal durdurulmasını istedi.

 

CRİ, Çin, Mısır'da cumhurbaşkanlığına seçilen Abdul Fettah Sisi'yi kutladı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Mısır'da Cumhurbaşkanı Sisi'yi seçilmesinden ötürü tebrik etti. Çin'in Mısır'la geleneksel dostluk ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu belirten Hong Lei, şunları söyledi:

 

"Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sorunsuz gerçekleştirilmesi ve Sayın Sisi'nin cumhurbaşkanı seçilmesini kutluyoruz. Mısır'ın bir an evvel istikrar, kalkınma, kalıcı barışa kavuşmasını ve bölgesel barışla istikrarın korunmasına katkıyı sürdürmesini diliyoruz. Çin, Mısır'la müşterek çaba gösterek iki halk arasındaki geleneksel dostluğu geliştirmeye, her alandaki karşılıklı işbirliğini derinleştirmeye, stratejik işbirliği ilişkisini daha öteye taşımaya hazırdır''

 

CRİ, Çin Komünist Partisi'nin resmî yayın organı Halkın Günlüğü gazetesinde yer alan yorumda, dinî işlerin dikkatle uygulanması gerektiği vurgulandı.

 

Gazetenin bugünkü nüshasında yayımlanan yorumda, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde millî dayanışma ve dinî uyumun ilerletilmesi için izlenmesi gereken temel ilkenin, dinî işlerin dikkatle yapılması, dinin sosyalist toplumla uyumunun gerçekleştirilmesi ve dinî çevrelerden kişiler ile inanç sahibi vatandaşların ekonomik ve toplumsal gelişmeleri ilerletmekte aktif rol oynamasının sağlanması olduğu belirtildi.

 

Yorumda, bunun ayrıca Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in İkinci Merkezi Xinjiang Çalışma Toplantısı'nda ileri sürdüğü dinî çalışmaların amacı ve yöntemi olduğuna dikkat çekildi.

 

CRİ, Çin, dünya ekonomisinin büyümesini sağlayan motor konumunu koruyor.

 

IHS Global Insight'ten ekonomist Brian Jackson, Halkın Günlüğü gazetesinin bugünkü nüshasında kaleme aldığı yazıda, GSYİH'nin büyüme hızındaki düşüşe rağmen, Çin'in dünya ticareti ve ekonomisinin önemli bir katılımcısı olduğu gerçeğinin değişmediğini ifade etti.

 

İlk çeyrekte Çin'in büyüme hızının yüzde 7,4'e kadar düşmesinin ardında birçok unsur bulunduğu kaydedilen yazıda, yavaşlamanın ekonomik bir felaket olmadığı, beklentiler dâhilinde olduğu belirtildi.

 

CRİ, Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu kapsamında yapılacak 6'ncı bakanlar toplantısının açılış töreni yarın başkent Beijing'de düzenlenecek.

 

Çin Uluslararası Radyosu (CRI) açılış törenini Çince, İngilizce, Arapça ve Fransızca olarak radyo ve internet üzerinden canlı yayınlayacak.

 

Rusya 4 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya FSB Sınır İdaresi Başkanı Vladimir Kulişov, sınırdaki durumu istikrarsızlaştırdıkları yönünde Ukrayna’dan gelen suçlamaları kararlı bir şekilde reddetti.

 

Kiev, Rusya’nın, bağımsızlık yanlıları ve Ukrayna ordusu arasında iki aydır şiddetli çatışmaların yaşandığı Güneydoğu Ukrayna’da gerginliğin tırmanmasına katkı yaptığını açıklamıştı. Ukrayna yönetimine göre Rusya, çatışmaların yaşandığı bölgelere silahlı kişiler ile silah gönderiyor.

 

RUVR, Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Anayasa Komitesi Başkan Yardımcısı Aleksey Aleksandrov, Suriye’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılan Rusya gözlemciler misyonunun oy verme işlemini meşru olarak tanıdığını açıkladı.

 

Aleksandrov, “Suriye’de seçimler yapıldı, onlar meşru, hiçbir hukuki şikayetimiz yok” dedi.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı’nın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın diğer ülkelerle işbirliğine açık olduğunu, ancak G8 formatına geri dönülmesi konusunun görüşülmediği açıkladı.

 

Rus Haber Servisi radyosuna konuşan Peskov, “Şu an içi böyle bir format yok, bu nedenle konuşulacak bir şey de yok. Rusya işbirliğine açık. Ortaklarımızdan sinyal gelirse konuşulacak konu da olur” dedi.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, yaptığı açıklamada, Putin ile Ukrayna’nın kısa bir süre önce seçilen Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun Normandiya’da karşılaşacaklarını, ancak ikili arasında herhangi bir görüşme gerçekleştirilmesinin planlanmadığını belirtti.

 

Rus Haber Servisi’ne bugün yaptığı açıklamada, Obama’nın Poroşenko ile görüşmesi için Putin’e yaptığı çağrıyı da yorumlayan Peskov, ‘‘Gerçekleştirilecek olan anma törenlerinde liderler öyle ya da böyle bir şekilde aynı grupta yer alacaklardır. Bu sebeple birtakım temasların yaşanması mümkündür’’ şeklinde konuştu.

 

RUVR, İtar Tass’ın askeri ve diplomatik kaynaklara dayandırarak bildirdiğine göre, 28 Mayıs’ta Karadeniz sularına giren Fransız fırkateyni “Surcouf” Rusya’nın Karadeniz filosundaki askeri tesislerin elektronik istihbaratı ile meşgul oluyor ve ayrıca Kırım kıyı bölgelerindeki idari ve stratejik hedefleri izliyor.

 

Haber kaynağının sözlerine göre, Fransız donanmasına ait gemi Karadeniz’in kuzey kesiminde manevralar gerçekleştiriyor ve belli aralıklarla Kırım kıyılarına 50-60 kilometre yaklaşıyor. Surcouf bununla beraber Rusya’nın karasuları içerisine girmiyor.

 

RUVR, ABD, dünyada askeri varlığını arttırmak için Ukrayna’da meydana gelen olayları kullanmamalı.

 

 Gazetecilere salı günü bu yönde bir konuşma yapan Rusya Federasyonu BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, “Politikalar, Ukrayna’daki durumdan faydalanılarak “kas geliştirmek” için kullanılması yönünde olacaksa, gelişmeler genel uluslararası etkileşime zarar verecek” dedi.

 

RUVR, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye konulu Cenevre müzakerelerinin uzun zaman önce tekrar başlaması gerektiği görüşünü dile getirdi.

 

Bogdanov, Suriye’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Cenevre diyalogunun tekrar başlaması için fırsat sağlayıp sağlamayacağı sorusuna, “Rusya, bu müzakerelerin uzun zaman önce tekrar başlatılması gerektiğini düşünüyor” yanıtını verdi.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Filistin İmparatorluk Ortodoks Cemaati tarafından düzenlenen konferansa gönderdiği yazılı mesajında, dış kaynaklı bir takım güç odaklarının kendilerine özgü değerleri Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında bulunan ülkelere dayatmaya yönelik girişimlerinin son derece tehlikeli sonuçlar yaratabileceğini belirtti.

 

İngiltere 4 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Financial Times gazetesi internet sitesindeki haberinde, Türkiye'de video paylaşım sitesi YouTube'a yönelik erişim engelinin kaldırıldığını duyuruyor. Gazetenin İstanbul'daki muhabiri Daniel Dombey, Türkiye'de YouTube'a iki aydan uzun bir sürenin ardından yeniden girilebildiğini, hükümetin ise uluslararası medyaya yönelik eleştirilerini artırdığını belirtiyor.

 

Financial Times'ın dikkat çektiği nokta ise YouTube'a yönelik erişim engelinin kaldırılmasının, hükümetin politika değişikliğinin bir sonucu olmaması.

 

Yazıda hükümetin sadece Anayasa Mahkemesi'nin kararını uyguladığı vurgulanıyor. Türkiye'de YouTube'a erişim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan'ın da aralarında olduğu üst düzey yetkililerinin Suriye konulu bir toplantıdaki konuşma kayıtlarının yayımlanması sonrası 27 Mart tarihinden itibaren engellenmişti.

 

YouTube'un sahibi Google şirketi ise Türkiye'de mahkemelere yaptığı başvurular sonrası siteye erişim engelinin kalkmasından dolayı memnun olduğunu duyurmuştu.

 

Financial Times ise bu gelişmelerle birlikte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü Meclis grup konuşmasında cumartesi günü İstanbul'da canlı yayın sırasında gözaltına alınan CNN muhabiri Ivan Watson'ın ajan olduğunu ima ettiğini, daha önce de Alman Der Spiegel dergisinin ve BBC'nin muhabirlerini eleştirdiğini hatırlatmış.

 

Gazeteye konuşan ABD'nin Pensilvanya eyaletindeki Lehigh Üniversitesi'nden Türkiye uzmanı Henri Barkey ise Erdoğan'ın suçlamaları ile ilgili olarak şu yorumu yapmış:

 

"Tüm bu komplo iddiaları, Erdoğan'ın seçmen tabanını bir arada tutmasına yardımcı oluyor. Ancak tüm bu komplo teorileri ile ortaya çıkıp daha sonra onlara inanmamamazlık yapamazsınız".

 

Guardian gazetesi de, Türkiye'de YouTube'a yönelik erişim yasağının kaldırılmasına sayfalarında kısaca yer vermiş. Gazete okuyucularına, Anayasa Mahkemesi'nin geçen hafta siteye erişimin engellenmesinin ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğine hükmettiğini hatırlatıyor.

 

Guardian'ın haberinde hatırlatılan diğer noktalar ise Başbakan Erdoğan'ın siteye erişimin yasaklanmasına yol açan kaydın YouTube'da yayınlanmasını "vatana ihanet" olarak nitelendirmesi ve Türkiye'de Twitter'a yönelik erişim engelinin de Nisan ayında kaldırılmış olması.

 

Independent gazetesi de Erdoğan'ın dün CNN muhabiri Ivan Watson'a yönelik suçlamalarına sayfalarında kısaca yer vermiş. Gazete, Erdoğan'ın Watson'a "ajan" yaftası yapıştırdığını belirtiyor.

 

Independent'ın bugünkü manşeti ise "Varil bombası ve seçim sandığı: Esad iktidarda kalmayı nasıl başardı?"

 

Gazetenin halen Şam'daki tecrübeli Orta Doğu muhabiri Robert Fisk kinayeli bir dille Mısır'da yüzde 93,7 oyla Cumhurbaşkanı seçilen eski Mareşal Abdülfettah Sisi'nin seçim zaferini sadece Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın gölgede bırakacağını söylüyor.

 

Suriye'de dün yapılan başkanlık seçimine değinen Fisk ülkede sadece nüfusun yüzde 60'ının, rejimin kontrolündeki Suriye'nin yüzde 40'lık bölümünde oy kullanabildiğini hatırlatıyor.

Fisk, Esad karşısındaki isyancı güçlerin zayıflayan laiklerden ve korkutucu İslamcılardan oluştuğunu, bu grupların derin bir şekilde bölündüklerini belirtiyor.

 

Independent muhabirinin tahmini Esad'ın oyların yüzde 90'ını alacağı şeklinde. Ancak Robert Fisk bu oranın yüzde 95 olabileceği tahmininde bulunanların da olduğunu söylüyor.

 

"Gerçekten yanıtını bilmek istediğimiz şey geçen hafta Mısır'da, dün de Suriye'de bu seçimlerin neden yapıldığı? Seçimler güçlü fakat mükemmel olmayan Avrupa'daki demokratik sisteme uygun hareket edip (ya da onu taklit edip) anlamsız oy oranları ile daha iyisini yapma arzusunu mu yansıtoyor? demiş Fisk. Suriye'de dünkü seçim ile ilgili görüşünü ise haberinin son cümlesinde özetlemiş:

 

Times gazetesinin iç sayfalarında ise İngiltere'yi memnun edecek bir haber var.

 

Cameron, AB karşıtlarının oylarını büyük oranda artırdığı Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri sonrası eski Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker'in yeni Avrupa Komisyonu Başkanı olmasına karşı çıkmıştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Juncker'i desteklediğini açıklamıştı.

 

Times ise Merkel'in şimdi bu görev için Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı ve eski Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde'ın düşünülmesi gerektiğini söylediğini yazıyor.

 

Gazetenin haberine göre Merkel bu yöndeki görüşünü Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a iletmiş.

 

Times, Lagarde'ın hem muhafazakar bir siyasetçi hem de İngiltere Maliye Bakanı George Osborne'a yakın bir isim olduğunu hatırlatıyor.

 

Ancak gazetenin vurguladığı bir diğer nokta, Hollande'ın muhtemelen Merkel'e kulak asmayacağı.

 

"Sosyalist bir Cumhurbaşkanının siyasi bir rakibinin Brüksel'de üst düzey bir görev üstlenmesini garip bulacaktır. Özellikle de 58 yaşındaki Lagarde'ın gözünün Fransa Cumhurbaşkanlığı koltuğunda olduğu düşünülürse" demiş Times…

 

İngiliz Daily Telegraph gazetesi dün 2022 Dünya Kupası'nın Katar'a rüşvet sonucu verildiği iddiaları ile ilgili UEFA Başkanı Michel Platini'nin de baskı altında olduğunu yazmıştı.

 

Michel Platini'nin, oylamadan bir ay önce Paris'teki Elysée Sarayı'nda, rüşvet iddialarının merkezindeki Katarlı eski eski Asya Futbol Konfederasyonu Başkanı ve FIFA Başkan Yardımcısı Muhammed Bin Hammam'la gizli bir görüşme yaptığı ortaya çıkmıştı.

 

Haber sonrası Daily Telegraph'a bir mektup gönderen Platini, o dönem kendisiyle aynı konumdaki bir kişiyle görüşmesinin komplo olarak görülmesini "şaşırtıcı" bulduğunu söylüyor. Bin Hammam'la Katar'ın adaylığını görüşmediklerini belirten Platini'nin mektunbunda şu ifadeler yer alıyor:

 

"Sayın Muhamed Bin Hammam'la 2010 yılında çeşitli görüşmeler yaptığım açıktır. Zira ikimiz de 2002'den bu yana FIFA İcra Kurulu Üyesi'ydik. Sayın Bin Hammam'la yaptığım görüşmelerde, muhtemel FIFA başkan adaylığım tartışıldı. Doğrusu Sayın Bin Hamam beni, 2011'deki FIFA Başkanlığı Seçimi'nde aday olmama ikna etmeye çalışıyordu."

 

Platini seçimde aday olmayınca Bin Hammam FIFA Başkanı Sepp Blatter'e rakip olmak istemişti. Ancak Bin Hammam, rüşvet verdiğine yönelik iddialar yüzünden FIFA Etik Komitesi'nin kararı ile aday olamamış, daha sonra da ömür boyu futboldan men edilmişti.

Daily Telegraph ise bugünkü haberinde Platini'ye yakın bazı kaynakların Fransız Le Monde gazetesine yaptıkları açıklamaları aktarmış.

 

Adı açıklanmayan kaynaklar, Platini'nin Bin Hammam'la görüşmesini medyaya Blatter'in sızdırdığına inanıyor.

 

Platini'nin ise önümüzdeki yıl FIFA başkanlığına aday olmayı değerlendirdiği düşünülüyor.

 

Almanya 4 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

NATO, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya'ya karşı yeni önlemler almaya hazırlanıyor. ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa ziyaretinin ilk durağı olan Varşova'da Doğu Avrupa için bir milyar dolarlık güvenlik planı hazırlanacağını duyurdu. Konuya ilişkin Badische Neueste Nachrichten gazetesinin yorumunda şu görüşler dikkat çekiyor:

 

“NATO üyesi doğu Avrupalı ülkeler, en azından kendilerine yoğun finans ve askerî personel yardımı yapacağını vaat eden Amerikan Başkanı’na güven duyabilecekler. Obama’nın şu anki yardım planı ile kıyaslandığında NATO’nun şimdiye kadarki tavrı çok ürkek kalıyor. Zaten Rusya Devlet Başkanı Putin de NATO’nun böyle davranacağını hesap etmişti. NATO Baltık Denizi’ne mayın gemileri göndereceğini, birkaç savaş uçağının yerini değiştireceğini, birkaç küçük manevra düzenleyeceğini duyurdu ve şimdi de Polonya’nın Stettin kentindeki bir komutanlığı daha fazla personel ile donatacağını açıkladı. Yani yapacaklarının hepsi bu muydu?”

 

Reutlinger Generalanzeiger gazetesi aynı konudaki yorumunda Almanya’nın tavrına da değiniyor:

 

“NATO olanlara tepki göstermek istiyor ama bunu nasıl yapacağını bilemiyor. Kırım’ın Rusya’ya bağlanması ve Ukrayna krizi NATO için sürpriz oldu. Ve Rusya ile stratejik ortaklık suya düştü. Safça ve arzularının rüyasında Moskova’nın adım adım batıdan uzaklaştığını göremedi. Şimdi ise meydan okumalardan ve hasımlıktan söz ediliyor. Özellikle Baltık devletleri ile Polonya Moskova tarafından tehdit edildikleri hissini yaşıyorlar. Estonya ile Letonya’da büyük Rus azınlık grupları yaşıyor. Ve Baltık ülkeleri ile Polonya, 1939’daki Hitler-Stalin Paktı’nın olumsuz sonuçlarını bizzat yaşamışlardı. Tüm bunlardan dolayıdır ki bu ülkeler Almanya’nın Moskova’ya karşı temkinli bir tavır almasını hiçbir biçimde onaylamıyorlar.”

 

Trierischer Volksfreunde adlı gazete ise Berlin Nüfus ve Kalkınma Enstitüsü’nün göç ve uyum konulu yeni araştırmasına ilişkin yorumunda son derece eleştirel görüşlere yer veriyor:

 

“Sadece az sayıda (göçmenin) yüksek okul olgunluğuna ulaştığı ve akademik mezuniyet kazandığı saptanıyor. Nüfus araştırmacılarına göre bu durum öncelikle birinci ve ikinci nesil Türk göçmenlerin sahip oldukları düşük düzeydeki eğitim seviyelerini çocuklarına devretmiş olmalarından ve devretmeye devam edeceklerinden kaynaklanıyor. Bu noktada sadece Alman eğitim politikaları başarısız kalmamıştır, bu durum genel olarak uygulanan göç politikalarının da acizlik belgesidir. Şu an devam eden göç patlaması, ayrıca yeni göçmenlerin çoğunlukla kalifiye elamanlardan oluşması nedeniyle, ne yazık ki bu sorun gözlerden uzak kalıyor.”

 

Frankfurter Rundschau gazetesi ise Çin Yönetimi’nin Tiananmen katliamının yıldönümünde internetteki arama motoru Google’ın hizmetlerini neden yasakladığına ilişkin bir yorum yayınlamış. Yorumda şu satırları okuyoruz:

 

“Çin’in sansürcüleri Google hizmetlerini bloke ediyorlar, zira iktidar partisi, arama motorunun ‘Tiananmen’ adını anmasından, daha da kötüsü İlâhi Barış anlamına gelen bu meydanda 4 Haziran 1989 yılında meydana gelenleri tüm vahşetiyle etrafa yaymasından son derece korkuyor. Hükümetin sürekli sözünü ettiği o güçlenmiş Çin hani nerede? Google hizmetlerini engelleyen Çin Komünist Partisi gücünü değil, zaafiyetini sergilemiş oluyor. Çünkü parti yönetiminin hiçbir gücü olmadığını öne sürdüğü azınlık, partiyi temel ilkelerinde, iktidarın sadece kendisine ait olması gerektiği konusunda tehdit ediyor.”

 

Suriye 4 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Vatan koruyucuları ordu birliklerimiz bugün de tekfirci ve hain terör gruplarına karşı operasyonlarını başarıyla sürdürerek onları sayı ve teçhizatlarıyla ağır kayıplara uğratmaya devam etti.

 

Lazkiye Kırsalında Yabancı Teröristler Öldürüldü

 

Askeri kaynak ordu birliklerimizin Lazkiye kırsalının kuzeyinde Bermasa Vadisi üzerinden Haffe Bölgesine sızmaya çalışan bir terör grubuna karşı koyduğunu belirtti.

 

Kaynak çatışmada geneli yabancılardan oluşan terör grubundaki teröristlerin tamamının ölü yaralı ele geçirildiklerini aktardı.

 

SANA, Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine yoğun bir şekilde katılan ve Suriye tarihinde onurlu, egemen ve mücadeleci yeni bir sürece başlamak için seçim sonuçlarını bekleyen Suriyeli tüm vatandaşları selamladı.

 

Cumhurbaşkanlığı facebook sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında; “Suriyeliler alışılageldiği gibi ölüm, terör ve kendine kapanma mantığına karşı meydan okuma, umut ve yaşam mantığını kanıtlamaktalar.. Suriyeliler bugün tüm dünyaya vatanlarına ve egemenliklerine sımsıkı tutunduklarını, tüm zorluklara rağmen kendileri ve vatanlarının geleceğini yapılandırma azim ve kararlılıklarını göstermekteler…” ifadelerine yer verdi.

 

SANA, Suriye'de 3 Haziran Salı günü yapılan cumhurbaşkanlı seçimlerini izleyen uluslar arası parlamenterler, bağımsız şahsiyetler, sivil toplum ve halk örgütleri bugün Şam’daki Dama Rose Otelinde basın toplantısı düzenleyerek nihai bildirilerini ilan ettiler.

 

Basın toplantısında uluslar arası heyetler; Suriye'de yapılan seçimlerin kanuni ve meşru olduğunu belirterek, demokratik ve şeffaf bir ortam içinde geçtiğini vurguladılar. Heyet üyeleri Suriye halkının oldukça yoğun bir katılımla seçimlere katılıp oy kullandıklarını ifade etti.

 

SANA, Yüksek Seçim Komitesi Başkanı Yargıç Hişam el Şear; cumhurbaşkanı seçimlerinde oy kullanmanın yurdun tüm bölgelerinde Salı gecesi saat 00:00’da sona erdiğini ve sandıkların açılıp oy sayımına başlandığını ilan etti.

 

Komite daha önce yayınladığı beyanda; geniş halk kitlelerinin seçim merkezlerini doldurmaları ve geç saatlere yoğunluğun devam etmesi nedeniyle oy kullanma süresinin gece yarısı saat 00:00’a dek beş saat uzatıldığını açıklamıştı.

 

SANA, Hain ve tekfirci terör çeteleri efendileri dış güçlerle birlikte uğradıkları siyasi ve askeri hezimetlerini hazmedemeyip hınçlarını masum sivil vatandaşlardan almaya devam ediyorlar.

 

Şam Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak teröristlerin Şam’da Bağdat Caddesinin yanı sıra Hayat Hastanesi yakınları, Mezraa Semtindeki Abdullah Bin Zübeyr civarı, Ebu Remmane Semtinde Suudi Arabistan Büyükelçiliği civarı, Ravda Bölgesinde Aliye el Mehdi Okulu civarı, Beramke Semtinde eski Hukuk Fakültesi binasının çatısı ve Doğum ve Kadın Hastalıkları Hastanesinin civarı, Halep Caddesinde bir vatandaşın ev çatısı ve Rükneddin Bölgesinde Hişam Snan Hastanesi civarı olmak sivil yerleşim alanlarını 9 havan mermisiyle hedef aldıklarını aktardı.

 

SANA, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dünyada medeniyet sahibi olduğunu ve terörle mücadele ettiğini iddia eden Batılı devletlerin Suriye, Lübnan Afganistan ve daha başka devletlerde teröre her türlü askeri ve mali desteği takdim ettiklerini belirtti.

 

İmam Ali Hamine’inin 25. Vefat yıldönümünde Tahran’da yaptığı konuşmada Ruhani; Batılı devletlerin bölgede Müslüman kimi devletlerle birlikte Suriye, Irak, Lübnan, Afganistan ve daha başka devletleri parçalama amacıyla komplo planları hazırladıklarını söyledi.

 

SANA, Vakıflar Bakanı Muhammed Abdüssettar el Seyit; Antakya ve Tüm Doğu Süryani Ortodokslar Patriği Dünya Süryani Ortodokslar Kilisesi Yüksek Başkanı St Ignatios II. Afram’ın Müslüman din adamları ve ulemalarıyla birlikte cumhurbaşkanı seçimlerine katılmasının temsil ettiği sembolün önem ve takdirine dikkat çekerken, bunun ulusal birlik beraberliğin eşsiz modelini oluşturduğunu ifade etti.

 

Müslüman din adamlarından bir heyetin başında bugün Şam’ın Bab Tuma Semtindeki St Curcos Süryani Ortodokslar Katedralliğini ziyaret ederek Antakya ve Tüm Doğu Süryani Ortodokslar Patriği ve Dünya Süryani Ortodokslar Kilisesi Yüksek Başkanı misyonlarını teslim almasıyla Patrik II. Afram’ı kutladı.

 

SANA, Rusya'nın Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin; ABD, İngiltere ve Fransa'nın destekleri ile Avustralya, Ürdün ve Lüksemburg’un Suriye'deki insani durumlara ilişkin karar tasarısında BM misakının askeri güç kullanmaya izin verecek yedinci bendinin zikredilmesine karşı Rusya'nın kararlı tutumunu bir kez daha vurguladı.

 

Ukrayna’ya ilişkin karar tasarısının Güvenlik Konseyinde onaylanması mukabilinde Rusya'nın Suriye'deki insani durumlara ilişkin söz konusu Batılı karar tasarısını oylamaya hazır olup olmadığına ilişkin bir soruya cevabında Churkin; iki mesele arasında hiçbir bağlantının olmadığını belirtti.

 

Bulgaristan 4 Haziran’da Bunları Konuşuyor 

Trud, Avrupa Komisyonu ‘Güney Akım’ doğalgaz boru hattı projesinin durdurulmasını istemesine rağmen Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) yönetimi bu projenin devam edilmesini kararlaştırdı. Konu hakkında parti toplantısı sonrasında konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Dragomir Stoynev, ‘Güney Akım’ projesinin Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginliğin esiri olmaması gerektiğini savundu.

 

24 Çasa, Uzun vadeli hava tahmin raporlarına göre: Ağustos ayında da seller bekleniyor

Büyük çaplı meteoroloji merkezleri arasında görülen tutarsızlıklar bu yıl içindeki uzun vadeli hava tahmin raporlarına da yansıdı. Bölgemizde beklenilen yağış miktarlarının normal seviyenin üzerinde, normale yakın ve yaklaşık miktarları arasında fark olmadığı görüldü. Gazeteye tahminlerini açıklayan BAN’a bağlı Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Enstitüsü Başkan Yardımcısı Prof. Valeri Spiridonov, büyük risk alarak Haziran ayı ülke genelinde görülecek hava sıcaklığının normal derecelere yakın ve üzerinde olacağını, fakat bazı bölgelerde yağmur yağışlarının normallerin üzerinde görülebileceğini belirtti. Spiridonov, Temmuz ayının kurak ve sıcak geçebileceğini, Ağustos ayının ise sıcak, fakat büyük miktarlı yağmur yağışlarının da görülebileceği tahmininde bulundu.

 

Standart, ‘Güney Akım’ projesinden dolayı Brüksel ellerimizi bağladı. Avrupa Komisyonu’nun doğalgaz boru hattından dolayı ülkeye cezai işlem kararı almasından hemen sonra ikinci kötü haber geldi. Şehir bölgelerinin ve turizmin gelişmesiyle ilgili yapılan projeler de donduruldu. Konu hakkında açıklamada bulunan AB Bölgesel Politikalar Komiseri Johannes Hahn’ın sözcüsü Shirin Wheeler, Bölgesel Kalkınma Operasyonel Program kapsamında 90 milyon euroluk kaynağın ‘Program kapsamında ciddi yönetim ve denetim sisteminde eksiklikler bulunduğu’ gerekçesiyle durdurulduğunu kaydetti. Brüksel tarafından gönderilen mektubun Bölgesel Kalkınma Bakanlığı tarafından resmi olarak açıklanmasından hemen önce ise Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev cezai işlemin Rusya için stratejik proje hükmünde olan ‘Güney Akım’ ile bağlantılı olduğunu açıkladı.

 

Klassa, Avrupa projelerine 166 milyon leva değerinde finansal düzeltmeler yapıldı. Başbakanlık basın merkezinden yapılan açıklamada, 2007-2013 dönemlerini kapsayan Avrupa Birliği Yapısal ve Uyum Fonları kapsamında yürütülen mali düzeltmeler sonucunda elde edilen mali etkinin şuana kadar 166 milyon leva olduğu belirtildi.

 

Sega, Ticaret piyasasında haksız uygulamaların önünün kesilmesi için iktidardaki partiler tarafından Rekabetin Korunması Kanunu kapsamında sunulan değişiklikler rekabet için tehlikeli görüldü. Önerilen tekliflerin yerli üreticilerin dış piyasalara çıkışını engelleyebilir. Ayrıca büyük çaplı market zincirlerinin dış tedarikçilere yönelebileceği de beklentiler arasında. Böylece fiyatların yükselebileceği bu uygulamalardan en çok kaybeden tarafın ise vatandaşların olabileceği uyarısında bulunuldu. Söz konusu tahminler, hipermarketler ile işverenler temsilcileri, ekonomi uzmanları ve üreticiler tarafından gündeme sunuldu. Ekonomi Bakanı Dragomir Stoynev’in de söz konusu projeye yönelik ciddi eleştirileri bulunuyor.

 

Monitor, Kalorifer daireleri kalorifer fiyatının zamlanması konusunda geri adım attı. Devlet Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu (DKEVR) ile Kalorifer Daireleri yetkilileri, daha önce öngördükleri yüzde 10 oranında zam uygulamasından geri adım atarak daha düşük seviyede zam yapılması için düşünme süresi istedi. DKEVR Başkanı Boyan Boev, 6 Haziran’da kalorifer dairelerinin tüm öneri ve eleştirilerinin masaya yatırılacağını ve geçici bir rapor hazırlanacağını kaydetti. 9 Haziran’da ise komisyon yetkilileri ve kalorifer dairesi yetkilileri arasında görüşme planlanıyor. 30 Haziran tarihine kadar ise yapılan öneriler hakkında toplumsal görüşlerin de beyan edilmesi bekleniyor.