ABD 27 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi (VOA), Bugün Amerika’da savaşlarda ölen askerleri anma günü. Her yıl Mayıs ayının son Pazartesi kutlanan anma günü, ABD'de geleneksel olarak yaz mevsiminin başlangıcı da kabul ediliyor.

 

Ulusal Anma Günü’nde, milyonlarca Amerikalı 1865’teki İç Savaş’tan bu yana, Irak ve Afganistan dahil tüm savaşlarda hayatlarını kaybeden askerleri anıyor. Anma Günü nedeniyle savaşlarda ölen Amerikalılar için sabah saatlerinde saygı duruşunda bulunuldu, mezarlarla anıtlar ziyaret edildi.

 

​Ülke çapında kutlanan Ulusal Anma Günü nedeniyle resmi daireler, özel işyerleri ve okullar tatil, aileler askeri mezarlıkları ziyaret edip gelenek haline gelen küçük bayraklar bırakıyor.

 

VOA, Bağdat hükümeti Türkiye üzerinden satılan Kuzey Irak petrolü konusunda hukuki yola başvurma kararı aldı. Merkezi hükümet Kuzey Irak petrolünü taşıyan ilk dev tankerin Türkiye’den ayrılmasından sonra konuyu arabuluculuk yapması için Uluslararası Ticaret

Uzmanları bu kararın uzun süredir devam eden siyasi anlaşmazlıkta yeni bir dönüm noktası olacağını düşünüyor. Bağdat uzun süredir Kuzey Irak’ın özerkliğini genişletme hamlelerini etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

 

Bağdat bu çerçevede Kuzey Irak petrolünün merkezi yönetimden izin alınmadan satılmasına itiraz ediyordu. Ancak bu uyarılara rağmen 1 milyon varillik Kürt petrolünün satışı yapıldı. Irak, Ankara’yı bu tür bir satışın yasadışı olacağı konusunda uyarıyordu.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Geçen hafta Dışişleri Bakanı John Kerry Boston Koleji'nden mezun olacak üniversite öğrencilerine yaptığı konuşmada iklim değişikliğinin "ciddi sonuçlarına" karşı uyarılarda bulundu. Kerry, "Dünyadaki bilim adamlarının yüzde 97'si bize bu durumun acil olduğunu söylüyor," dedi.

 

Kerry bu yüzde 97'yi nereden çıkardı? Belki 16 Mayıs'ta Twitter TWTR -3.34% 'da "Bilim adamlarının yüzde 97'si katılıyor: #iklim değişikliği gerçek ve insanlardan kaynaklanan bir tehlike," yazan patronu Başkan Obama'dan almıştır. Veya belki de kendi internet sitesinde biraz daha temkinli bir dille, "Bilim adamlarının yüzde 97'si son yüzyıldaki küresel ısınma trendlerinin büyük ihtimalle insan aktivitelerinden kaynaklandığını kabul ediyor," yazan NASA'dan almıştır.

 

WSJ, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, açıkladığı yeni bir dış politika ajandasıyla hem Vietnam'a olan yardımları Çin'e rağmen artırmaya hem de Rusya başkanı Vladimir Putin'in Batı'dan gittikçe izole olmasının ardından onu misafir etmeyi hedeflediğini duyurdu.

 

The Wall Street Journal ile Cuma günü gerçekleştirilen bir röportajda Abe, Çin'in aynı zamanda Japonya tarafından da sahiplenilmeye çalışılan sularda tek başına petrol arama aktivitesine girmesinin bölgedeki "gerginliği yeniden yükselttiğini" söyledi. Güneydoğu Asya liderlerini geçtiğimiz yıl misafir eden ve Çin'in güç gösterisine karşı kendisini dengeleyici güç olarak gösteren Abe, "Güçle veya baskıyla statükonun değişmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

 

WSJ, Özellikle geçtiğimiz haftanın ortasından bu yana Asya’da ilginç gerginlikler birbirini izlemeye başlıyor. Çin ve Rusya arasında imzalanan devasa enerji anlaşmasının ardından gerilimin hızla artması dikkat çekiyor.

 

WSJ, Tüketici Güven Endeksi, Mayıs ayında 78,5′den 76′ya indi. Şubat’ta 69.2 seviyesine kadar inen güven endeksi iki ay boyunca hızlı bir yükselişe geçmişti.

Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi %4,4 oranında azalarak, Mayıs ayında 81,6 değerine düştü. Bu azalış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

 

WSJ, Tokyo'da hisseler bugün 7 haftanın zirvesini görürken, Hong Kong'da konut satışlarına yönelik endişelerden dolayı hisseler ilerleme kaydedemedi.

 

Nikkei endeksi yüzde 0.8 ilerleyerek 14,172.68 puan oldu ve üst üste 4. kazanç seansını gerçekleştirdi. İşlemciler endeksin dün teknik bir gösterge olan seviyenin üzerinde Şubat ayından bu yana ilk defa kapandığını not ederek bunun önemli bir sinyal olabileceğini belirtiyor.

 

Çin 27 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, Japon ordusuna ait bir uçağın Rus-Çin askeri tatbikat alanına girmesini son derece tehlikeli bir provokasyon olarak nitelendirdi.

 

Qing Gang, dün (26 Mayıs) düzenlenen basın toplantısında, Japonya'nın yanlış anlamalardan kaynaklanabilecek çatışmaları önlemek üzere, eylemlerini titizlikle kontrol etmesi gerektiğini vurguladı.

 

Qin Gang ayrıca, Çin'in askeri tatbikatın yapılacağı hava ve deniz sahalarını daha evvelden ilan ettiğini belirterek: "Ancak, bu duyuruyu göz ardı eden Japonya, yine de casus uçağını Çin'in Doğu Çin Denizi'ndeki hava savunma tanıma bölgesine gönderdi ve Çin-Rusya ortak askeri tatbikatını gözetledi. İşin aslı budur'' dedi.

 

CRİ, Kore Cumhuriyeti'nde resmi temaslarda bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, başkent Seul'de dün (26 Mayıs) mevkidaşı Yun Byung-se'yle görüştü.

 

Dışişleri Bakanı Wang, görüşmede ilişkilerin tarihin en iyi döneminde bulunduğunu ve iki ülkenin yeni bir gelişme fırsatıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Stratejik işbirliği ortaklığı ilişkisinin karşılıklı güven temelinde kapsamlı biçimde derinleştirilmesi gerektiğini belirten Wang Yi ayrıca, işbirliğinin etkin biçimde yeni alanlara yayılmasını ve güvence altına alınmasını istedi.

 

CRİ, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kore Cumhuriyeti'nin başkenti Seul'de Cumhurbaşkanı Park Geun-hye'yle görüştü.

 

Park Geun-hye, dün (26 Mayıs) gerçekleşen görüşmede, Sewol isimli geminin batmasından sonra verdiği destekten ötürü Çin'e teşekkür etti. Urumçi'de düzenlenen terör saldırısını kınayan Park, uluslararası toplumun terörizme karşı ortak mücadele göstetermesi gerektiğini vurguladı.

 

Park ayrıca, Çin'le stratejik işbirliği ortaklığını zenginleştirmek istediklerini belirterek, somut işbirliğini güçlendirmek için Çin'le üst düzey yakın temas arzu ettiklerini kaydetti. Çin'e Kore yarımadası nükleer sorununda oynadığı yapıcı rolden dolayı teşekkür eden Park, Çin'le birlikte yarımadada barış ve istikrarı ortaklaşa korumaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

 

CRİ, Hindistan Başbakanı Narendra Modi bugün (26 Mayıs) ant içerek görevine başladı. Çin Başbakanı Li Keqiang, Modi'ye kutlama mesajı gönderdi.

 

Başbakan Li Keqiang, mesajında komşu ülkeler olan Çin ve Hindistan'ın yeni kalkınan iki dev ekonomi olduğunu ve ikili ilişkilerin ulusal sınırları aşıp küresel ve stratejik önem taşıdığını belirtti. Li Keqiang, Çin'in öteden beri Hindistan'la ilişileri dış politikasının öncelikli alanlarından biri olarak gördüğünü vurguladı..

 

CRİ, Çin ile Rusya arasında düzenlenen müşterek deniz tatbikatı bugün (26 Mayıs) sona erdi.

 

Tatbikata komutan eden Çin Deniz Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Koramiral Tian Zhong ve Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Koramiral Aleksandr Fedotenko, bugün düzenlenen törende deniz tatbikatının başarılı geçtiğini açıkladılar.

 

Çinli, Koramirali Tian Zhong, strateji, kapsam, eşgüdüm ve uygulama bakımından tatbikatta atılım kaydedildiğini, deniz kuvvetlerinin bölgesel güvenlik ve istikrarı koruma kararlılığını gösterdiğini belirtti.

 

Rus Koramiral Aleksandr Fedotenko, büyük deniz güçleri olan iki ülkenin deniz kuvvetlerinin, Asya-Pasifik bölgesindeki barışa etkili güvence sağlaması ve işbirliğini sürdürerek dostluğu geliştirmesi gerektiğini söyledi.

 

Rusya 27 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi (RUVR), Kiev, Ukrayna’da süresinden önce düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarını ilan etti.

 

Seçimleri milyarder Petr Poroşenko kazandı. Merkez seçim komisyonunun verilerine göre katılım oranı yüzde 60’ı aştı. Bu arada ülkenin bazı bölgeleri oylamaya katılmadı. Bir sürü bölgede çatışmalar yaşandı. Bu koşullarda yapılan seçimler uluslararası standartlara uymadığı için meşru sayılamaz. Ama onlar Ukrayna’daki durumun normalleşmesi şansını veriyor, bu yüzden Rusya dahilinde birçok ülke yeni Ukrayna yetkilileriyle diyalog kurmaya hazır.

 

RUVR, Shanghai’de “Deniz etkileşimi-2014” Rus-Çin askeri deniz tatbikatları tümamlandı.

 

İki ülkenin tatbikat yöneticileri, gelecek “deniz etkileşiminin” geçeceği bölgenin artık seçimine başladılar. Tatbikatların sonuçları ayrıntılı şekilde incelenecek. Fakat artık şimdiden Rusya ve Çin’in sıradan korsan karşıtı ve anti-terör tatbikatlarının kapsamını aşan çok çetin deniz operasyonları yapılabileceği anlaşılıyor.

 

Bilinmeyen hava hedefi ortaya çıkarıldı. Hedef, iki ülkenin savaş gemilerine yaklaşıyor. Belirlenmesi amacıyla, havaya Rus Su-30MK2 ve Çin J-10 uçakları kaldırıldı. Açıklandığına göre, bu rakibin pilotsuz uçağıdır. Pilotsuz aygıt, filoyu yok edebilecek. Fakat dakikada 6 bin el ateş yapabilecek Rus 6 namlulu AK-630 topçu tesisi, uçağın gemiye tehlikeli bir mesafeye yaklaşmasına olanak vermeden onu delik deşik ediyor. Bu anda hidroakustikler, Rus ve Çin gemileri filosuna yaklaşan denizaltıyı ortaya çıkarıyor. Vaktinde kaydedilen denizaltı roketatardan çıkarılan deniz bombalarla vuruluyor.

 

RUVR, Önümüzdeki yıl Avrasya coğrafyasında son çeyrek yüzyılın en büyük olan eşi görülmemiş devletler arası projesi hayata geçirilecek.

 

Söz konusu proje, yeni üyelerin katılmasına açık olacak Rusya, Kazakistan ve Belarus’tan oluşan Avrasya Ekonomik Birliği’dir. Dünya ekonomisi merkezinin doğuya doğru kayması koşullarında Rusya küresel ekonomik büyüme merkezine dönüşen Asya Pasifik bölgesinde de daha aktif şekilde faaliyet gösterecek. Uzmanlara göre Avrasya bütünleşme sürecinin gelişmesi çeşitli Batı birliklerinin çok ciddi rakiplerinin ortaya çıktığına işaret ediyor.

 

RUVR, Rusya Milli Takımı Minsk’te gerçekleşen Dünya Hokey Şampiyonası’nda birinci oldu. Rusya final maçında Finlandiya’yı 5:2 (1:1, 2:1, 2:0) yenmeyi başardı.

 

Rusya’nın ilk golü Sergey Şirokov’un sert vuruşuyla gelirken, Finlandiya takımı İiro Pakarinen ve Olli Palolo’nun attıkları iki golle öne geçmeyi başardı. Rusya Aleksandr Oveçkin ve Evgeniy Malkin’in golleri ile tekrar üstün duruma geçerken, maçın skorunu ise Danis Zaripov belirledi.

 

İngiltere 27 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, AB karşıtı ve aşırı sağcı partilerin kazandığı zaferi İngiltere gazetelerindeki ağırlığını korumaya devam ediyor. Gazetelerdeki haber ve yorumlar Avrupa Birliği'nin geleceğinin yanı sıra iç siyasete olası etkilerine odaklanıyor.

 

Daily Telegraph gazetesi, aralarında iktidardaki Muhafazakâr Parti'nin büyük bağışçılarının da bulunduğu iş adamlarının hükümete Avrupa Birliği'yle İngiltere'nin ilişkilerini yeniden düzenleme çağrısı yaptıklarını aktarıyor.

 

Gazeteye göre, iş adamları "muğlak vaatlerin" seçimlerden birinci parti olarak çıkan Avrupa Birliği karşıtı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'ni (UKIP) daha da güçlendireceğini söylüyor.

 

Daily Telegraph, bu partinin lideri Nigel Farage'ın 2015'te yapılması planlanan genel seçimlerde de başarı elde edeceklerini belirterek "Bu daha bir şey değil" dediğini belirtiyor.

 

Financial Times, UKIP'in muhalefetteki İşçi Partisi'nin oylarını göz diktiğini kaydediyor. Gazetenin manşetinde Başbakan David Cameron'ın, seçimlerde yaşanan "şokun" ardından aralarında Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de bulunduğu AB liderlerini arayarak Avrupa Komisyonu'na yeni yüzler getirilmesi çağrısında bulunduğunu yazıyor.

 

Financial Times'a göre, İngiltere Başbakanı, eski Lüksemburg Başbakanı ve Eurogrup Başkanı Jean-Claude Juncker'in Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığı'na karşı çıkması çağrısında bulundu.Juncker, Mart'ta son parlamento seçimlerinde ağır kayıplara uğramasına rağmen en fazla sandalye kazanan grup olan merkez sağ Avrupa Halk Partisi'nin adayı seçilmişti.

 

Cameron, görüştüğü liderlere Avrupa Parlamentosu seçimlerinin bir dönüm noktası olarak görülmesi ve "önümüzdeki beş yılın geçen beş yıl gibi olmaması gerektiğini" söyledi. Bu gece Brüksel'de bir araya gelerek seçim sonuçlarını değerlendirecek liderlerin ana gündem maddesi, AB'nin yürütme organındaki görev dağılımı olacak.

 

Juncker, seçim sonuçlarını yorumlarken, "Sonuçlar Avrupa Halk Partisi'nin birinci olduğunu göstermiştir. Kimseye yalvarmıyorum. Ben seçim kazandım" dedi. Ancak David Cameron, partisinin milletvekillerine Juncker'in adaylığının ve Lüksemburg'un Euro'yu merkeze oturtan entegre bir Avrupa vizyonunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

Independent gazetesi de AB karşıtı ve sağcı partilerin seçim başarısının AB'yle ilgili birçok soruyu gündeme getirdiğini belirterek "Bu sonuçlar Avrupa Birliği'ni ve hükümetlerini yıkar mı?" diye soruyor. "Çok zor. Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen ve UKIP lideri Farage'ın esip gürlemelerine karşın 751 üyeli parlamentoda hala Avrupa Birliği yanlısı partilerin hakimiyeti var. Mevcut projeksiyonlara göre merkez sağ Avrupa Halk Partisi'nin 213, Sosyalist ve Demokratların 190 sandalyesi var. Buna Liberal ve Yeşiller'in toplam 117 sandalyesini de ekleyince ılımlıların açık bir çoğunluğu olduğunu görürüz. Bu partiler, aşırı sağdan nefret ediyor ve küçük partilerin nüfuzunu engellemek için şimdi ittifak oluşturma konusunda daha fazla nedenleri var."

 

AB Guardian yazarı Timothy Garton Ash, "Avrupa her türden mutsuzun kıtası" başlıklı yazısında "Bu birliğin insanlar daha iyi bir yaşam sunmak için kuruldu. Bu bir araç. Amaç değil. Ama şimdi eski siyasetin artık geçerliliğini yitirdiğini gösteriyor. Sonu gelmeyen kurumsal tartışmalar yetti. Mesele daha fazla ya da daha az Avrupa değil, neyin daha çok, neyin daha az olması gerektiğidir" diyor.

 

Financial Times'ta yer alan bir analizde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın yarın West Point'te dış politika odaklı önemli bir konuşma yapacağını aktarıyor. Analizde, 2012'de ikinci kez başkan seçildiği seçimler yürüttüğü kampanyada dış politikayı ana gündem maddesi olmaktan çıkaran Obama'nın Cumhuriyetçiler tarafından bu alanda kararsız bir politika izlemekle suçlandığı, dışarıda da müttefiklerinin benzer eleştiriler getirdiği kaydediliyor.

 

Analizde Suudi Arabistan'ın eski İstihbarat Servisi Başkanı Prens Türki el Faysal'ın "Kurt kuzuyu yiyor ve sürüyü kurtaracak bir çoban yok" sözlerine yer veriliyor. Brookings Enstitüsü'nden Jeremy Shapiro ise "Uluslararası politikada böyle yapısal bir değişiklikle ABD'nin farklı yöntemlerle idare edilmesi gerekiyor. Ama hala yeni gerçekliğin şokunu yaşıyoruz" derken, Zbigniew Brzezinski, "Obama'nın doğru içgüdüleri var. Ama bunları her zaman hedeflerine ulaşmasını sağlayacak diplomatik stratejilere dönüştüremiyor" görüşünü savunuyor.

 

Almanya 27 MAyıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Soçi’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nın başlamasına az bir zaman kala Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in miting ve gösteri eylemleri düzenlenmesine ilişkin yasağı kaldırması olumlu yankı buldu. Ancak Saarbrücker Zeitung yorumunda Putin’e ilişkin çekincelerini şöyle dile getiriyor:

 

“Vladimir Putin gerçek bir demokratlığa bürünmedi. Kremlin şefi sadece şu anki diktatör imajını düzelterek, milyarlık prestij projesini, Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları’nı kurtarmaya çalışıyor. Böyle bir durumda Putin bedel ödemeye hazır ve bu yüzden de aslında ‘can sıkıcı olan’ vatandaş protestolarına izin veriyor. Ama dikkat! Putin bu girişimiyle düşünce özgürlüğünü kastetmiyor. Putin yönetimi gösterilerin nerede, hangi zamanda ve içerikte olacağını bizzat belirliyor. Hiçbir çözüm bulunamadığı takdirde de gösterilerin yapılacağı caddede buldozerler bir gecede düzeltme çalışmalarına başlıyorlar ve böylece gösteriler baştan engellenmiş oluyor. Sonra da buna şanssızlık deniyor, ya da Putinvari siyaset!”

 

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi Irak ve Ortadoğu bağlamındaki yorumunda ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu’yu barışa kavuşturma hedeflerinin başarısızlığa uğradığını belirterek şu görüşlere yer veriyor:

“Terör örgütü El Kaide, Suriye ve Irak’ta gövde gösterisinde bulunuyor. Aşırı güçlerin Felluce’ye bayrak dikmeleri hayra alâmet değil! Sünnilerin kalesi konumundaki bu kentte bir zamanlar Amerikan askerî birlikleri, Irak Ordusu ve kabilelere bağlı milisler, aşırı güçlerle yıllar boyunca ağır savaşmışlardı. Felluce’nin şimdi yeniden fanatiklerin eline geçmesi, El Kaide milislerinin uzun dayanma iradeleri olduğunu gösteriyor. Spor ayakkabılı, kalaşnikoflu fanatikler, Şiiler ile Sünniler arasındaki eski anlaşmazlıkları yeniden deşiyorlar. Öte yandan Felluce örneği, müttefik askerî birliklerin Afganistan’dan çekilmesinden sonra bu ülkede de gelecek perspektifinin karanlık olacağına işâret ediyor. Önümüzdeki yıllar kanlı geçebilir.”

 

rak’ta gelinen son duruma ilişkin olarak Lüneburg’ta yayımlanan Landeszeitung gazetesi de yorumunda batının takınması gereken siyasî tavrı irdeliyor:

 

“Irak’ta şu sıralar tarihin en çelişkili durumları yaşanmakta. Bundan 12 yıl önce o zamanki Amerikan Başkanı George W. Bush, Saddam Hüseyin’e karşı başlattığı savaşı iki yalana, Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu ve El Kaide terör örgütünün bu ülkedeki varlığına dayandırmıştı. Irak diktatörünün iktidardan alaşağı edilmesi, söz konusu bu ikinci yalanın gerçeğe dönüşmesinin zeminini hazırladı. Batının dinsel grupların etkisi altındaki ülkedeki iç savaş durumuna bir kez daha askerî müdahalede bulunmasının fazla bir getirisi olmayacaktır. Ancak kökten dinci Körfez krallıkları İran ya da Suriye’deki Şiilere karşı cephe oluşturduklarında, batılı ülkeler sürekli biçimde onların yükümlülüğü altına girmeseler, bunun yararı daha fazla olurdu.”

 

Berliner Zeitung ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ortadoğu’daki mekik diplomasisini yorum sütununa taşımış:

 

“Kerry Ürdün ve Suudi Arabistan’a yaptığı kısa ziyaretlerde Ortadoğu için hazırladığı çerçeve anlaşmasına bu ülkelerden destek bulacak mı, bulamayacak mı? Birçok şey bu gelişmeye bağlı. Kerry’nin destek sağlaması, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Filistinlilerin Başkanı Abbas’ı ikna anlamında tam bir joker olabilir. Filistin ve İsrail’den oluşan iki bağımsız devlet çözümü hâlâ mümkün ve yapılabilir görünüyor. Ancak eğer Kerry en ufak bir başarı sağlayamayacak olursa, yıllar boyunca kimse, bu her an patlamaya hazır bomba niteliğindeki anlaşmazlığa çözüm bulmaya yanaşmayacaktır. O nedenle ‘yolun açık olsun John Kerry’ diyoruz.”

 

İran 27 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Cumhuri İslami gazetesi İslam İnkılabı rehberi Ayetullah Hamanei'nin İslami Şura Meclisi başkanı ve milletvekillerini kabulünde yaptığı açıklamasını ilk sayfadan duyuruyor.

 

Gazetede Irak'ta yeni başbakan için istişarelerin başlaması, Nijerya kuzeyinde Bokoharam teröristlerinin 3 köye düzenlediği terör eyleminde 28 kişinin hayatını kaybetmesi, Mısır'da göstermelik cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başlaması gibi haberler ön plana çıkarılırken Avrupa'ın demokrasi iddiasını konu eden bir değerlendirme yazısı dikkatimizi çekiyor.

Risalet gazetesinde Suriye'de ordunun dış destekli teröristlere karşı başarılı operasyonları sürdürmesi, Bahreyn'de despot Al-ı Halife rejimi güvenlik güçlerinin cenaze töreni düzenleyen kalabalığa şiddetle müdahale etmesi, İran Savunma Bakanı General Hüseyin Dehgan'ın İran'ın füze kapasitesinin müzakere konusu olamayacağını vurgulaması gibi haberler göze çarparken, İslami İran dışişleri bakan yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahian'ın Amerika'nın Ortadoğu politikaları üzerine yaptığı değerlendirmesini konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor.

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde İslami Şura meclisi Başkanı Uluslararası İşler Danışmanı Hüseyin Şeyhülislam'ın, Suriye konulu Tahran konferansının 1 Haziran'da düzenleneceği ve 30'a yakın ülkenin bu konferansa katılacaklarını söylemesi, Suudi Arabistan'ın Suriye'ye yönelik şom politikalarının devam etmesi, Bahreyn'de Halife rejiminin inkılapçı halkı şiddetle bastırmayı sürdürmesi, Siyonist ırkçı rejim askerlerinin Batı Yaka'da protestocu Filistinlilere baskın düzenlemesi gibi habertlere yer verilirken, İŞİD teröristlerinin Irak'ta İran'lı teknesyenlere saldırının sorumlusu olduğuna dair bir haber dikkatimizi çekiyor.

 

Suriye 27 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün; Ürdün Krallık hükümetinin Suriye'nin Amman büyükelçisini istenmeyen şahsiyet olarak ifade eden ve herhangi bir geçerli nedeni olmayan tuhaf kararına ilişkin bir beyan açıkladı.

 

Bakanlık SANA’nın bir nüshasını aldığı beyanında; Ürdün krallık hükümetinin aldığı bu kararın iki ülkedeki kardeş halklar arasındaki ilişkilerin düzeyini yansıtmadığını belirtti.

 

SANA, Yüksek Seçim Yargı Komitesi Başkanı Hişam el Şaar, Komitenin çalışmalarında tamamen bağımsız olduğunu ve hiçbir tarafın çalışma veya yetkilerine müdahale hakkının olmadığını belirtti.

 

Yargıç Şaar SANA’ya verdiği demeçte komiyenin hiç kimsenin otoritesi altında olmadığını, çalışmalarına başlamasından bu yana dört yıl boyunca görev ve inisiyatiflerinden azledilmediğini açıkladı.

 

SANA, Yardım Yüksek Komisyonu bugünkü toplantısına başkanlık eden Başbakan Vail Halaki; Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın yönlendirmesiyle hükümetin, insani yardımların vatan topraklarında yaşayan bütün vatandaşlara ulaştırılmasına büyük bir önem verdiğini dile getirdi.

 

Hükümetin, insani yardım ile ilgili uluslararası örgütlerle, ulusal ilke ve değerler bağlılık çerçevesinde işbirliği ve koordinasyon sağlamak için büyük bir çaba harcadığına işaret eden Halaki; hükümetin, ayrıca ülkenin bütün bölgelerine ayırım gözetmesizin tabi hizmet ve yardım sağlanmasına da büyük bir hassasiyetle yaklaştığını beyan etti.

 

SANA, Bundan üç sene öncesine kadar dünya Suriye’nin bütün şehirlerinin isimlerini bile bilmezdi tam olarak…. Sonra terör saldırıları ve teröre karşı sergilenen destansı direnişlerle Suriye şehirleri, beldeleri, köyleri hatta caddeleri bile dünyaca ün kazandı… ve gelinen süreçte, anayasal cumhurbaşkanlık seçimlerini ve teröre karşı mücadeleyi destekleyen kitlesel gösteriler, ülkenin bütün meydanlarının isimleriyle birlikte Suriye halkının vatana vefa ve bağlılığını dünyanın hafızasına kazıyorlar…

 

Civar bölge ve köylerden gelen geniş kitlelerin katılımıyla düzenlenen gösteri Şam Kırsalının Yebrud Kenti meydanını şenlik alanına çevirdi.

 

SANA, Sosyalist Arap el Baas Partisi Ulusal Yönetim Genel Sekreter Yardımcısı Hilal Hilal, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Suriye Arap ordusunun teröre karşı savaşında art arda sağladığı zafer dizisine eklenecek olan Suriye’nin büyük zaferi olduğunu belirtti.

 

Deyrezzor kentinde resmi daire müdürleri ekonomik, sosyal, kitlesel, dini ve parti faaliyetleriyle bir araya gelişinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 3 Haziran’da yapılmasının Suriye’de demokrasi mefhumunu pekiştirmeyi temsil ettiğine işaret eden Hilal, bütün Suriyelileri aktif katılıma çağırdı.

 

SANA, Vatan koruyucuları ordu birliklerimiz; teröristlerin daha önce Şam kırsalı Malula Beldesine saldırıları esnasında tahrip ettikleri Hz Meryem’in bir heykelini daha önce bulunduğu Mar Serkis ve Bahus Manastırına yeniden diktiler.

 

Uzmanlar tarafından onarılan heykelin yerine dikilmesi münasebetiyle düzenlenen etkinliğe ordudan subayların yanı sıra Malula ve civar bölgelerden sivil toplum ve halk faaliyetleri katıldı.

 

SANA, Rusya Federasyonu Hükümet Başkanı Yardımcısı Dmitry Rogozin; Suriye'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin anayasa gereğince ve bu anayasanın belirlediği tarihte düzenlendiğine dikkat çekerken, Batılı yetkililerin bu seçimlere karşı tutumunu eleştirdi.

 

Rus Kommersant Gazetesinin dün yayınladığı açıklamalarında Rogozin; Suriye'ye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad ile bulunduğu temasları pozitif olarak nitelendirdi.

 

Rogozin uluslar arası davalarda Rusya ve Çin arasında pekişen görüş birliğine işaret ederek, Suriye halkının Batının halk savaşlarına götüren çabalarını idrak ettiğini söyledi.

 

SANA, Suriye Arap Haber Ajansı SANA Genel Müdürü Ahmet Davva, İran Haber Ajansı İRNA Genel Müdürü Muhammed Hudadi ile başta uzmanlıklar olmak üzere Suriye ve İran arasında gelişmiş ilişkileri bütün alanlara yansıtan iki ajans arasındaki işbirliğini geliştirme yollarını görüştü.

 

Hudadi, ajansın Suriye’deki olayları takip etmek için bir hücre kurduğuna işaret ederek; “Hali hazırdaki meydan okumalarla mücadelede haber alanında işbirliği için temel bulunuyor” dedi.

 

SANA, Sağlık Bakanı Saad el Nayef Suriye’deki sağlık durumunun silahlı terör grupları tarafından hedef alınması sonucuyla karşılaştığı bütün zorluklara ve meydan okumalara rağmen istikrarlı olduğunu ve Bakanlığın bütün illerde başta aşı ve müzmin hasatlıklar için özel ilaçlar olmak üzere sağlık hizmetlerini bedava sunmaya devam ettiğini bir kez daha yineledi.

 

SANA, İşçi Sendikaları Genel Federasyonu Başkanı Şaban Azzuz dün Arap Bankacılık Ticaret, Sigorta ve Mali İşler Birliğinden birlik başkanı Salih Kıllıye başkanlığındaki bir heyetle temaslarda bulundu.

 

Azzuz toplantıda Suriye'nin krizin başından beri işçi sektörü olmak üzere altyapı, hizmet ve ekonomi kurumlarına sistematik saldırılara tanık odluğunu belirtti.

 

İşçi sektörü, fabrika ve imalathanelerin terör saldırıları neticesinde maruz kaldığı hasara dikkat çeken Azzuz, terör gruplarının özel ve kamu sektörü ayırmaksızın toplumun ekonomik ve sosyal altyapısını hedef aldıklarını belirtti.

 

SANA, Fransa Eski Dışişleri Bakanı Roland Dumas; Suriye Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, halkın görüşüne ve iradesine başvurulması yönüyle iyi bir gelişme olduğuna işaret ederek, Fransa’nın seçimlerle ilgili aldığı tutumu komik bir tutum olarak nitelendirdi.

 

SANA’nın Paris’teki muhabirine röportaj veren Dumas; Fransa hükümetinin, Fransa’da yaşayan Suriyelilerin seçimlere katılma haklarını kullanmalarını engelleme kararının, siyasi nitelikli bir karar olup Suriye’nin içişlerine müdahale niteliği taşıdığını belirtti.

 

Bulgaristan 27 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

TRUD, ‘Oreşarski’ kabinesinde bir aya kadar değişiklik yapılması bekleniyor. Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından sözkonusu ihtimalin gündeme gelmesi bekleniyor. Kabinede ilk değişiklik Çevre Bakanlığında yapılacak. Bakan İskra Mihaylova Avrupa Parlamentosu milletvekilliğine hazırlanması için 1 Temmuz’a kadar şuanki görevinden ayrılması gerekiyor. AP seçimlerinden sonra ise birkaç güne kadar BSP ile DPS’nin kabine hakkında görüşmeler başlatmaları planlanıyor. Eğer kabine iktidarda kalırsa ikinci adım olarak yönetim programını da güncellemesi gerekecek.

 

24 ÇASA, BSP partisinin seçim aday listesinde 15. sıralamada yer alan Momçil Nekov, parti lideri olan Sergey Stanişev’i birincilikten aldı. Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre, Silistra şehrinden olan 28 yaşındaki siyasi uzmanı PES liderinden daha fazla kişisel oy aldığı ortaya çıktı. Sözkonusu sonuçların 15/15 olgusunun meyvesi olabileceği tahmin ediliyor. BSP partisinin seçmenleri oylama sırasında karışıklık yaşadıkları ve ilk önce partinin numarası olan 15’i seçtikleri, daha sonra da listede 15 sırada olan şahisyetin ismini seçtikleri tahmin ediliyor. Kesin sonuçlar belli olmadan önce Merkez Seçim Komisyonu değerlendirme yapmaktan kaçındı.

 

STANDART, Şuan ki kabinenin oluşumunda emeği olan BSP partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerini kaybetmesinin ardından kabinenin geleceği hakkında siyasi parti merkezlerinde üç temel öneri gündeme getirildi. Bunlar arasında, kabinenin temel bir değişiklikten geçirilmesi, varolan meclis çatısı altında yeni hükümetin oluşturulması ve acil erken seçim yapılması yer aldı. Merkez Seçim Komisyonu seçim sonuçlarını saymak ile meşgul olurken, siyasi parti merkezleri ise kabine hakkında iktidar ortağı olan DPS’nin görüşünü bekleyerek farklı hesaplar yapmaya devam etti. DPS milletvekilleri perşembe günü görüşülmesi plananan enerji konusundaki gensoruyu desteklemeyeceklerini, ancak kabinede köklü değişiklik yapılabileceği sinyalini verdi. Seçimler öncesi ortaya atılan duyumlarda Eğitim Bakanı Aneliya Klisarova, Sağlık Bakanı Tanya Andreeva ile Tarım Bakanı Dimitır Grekov’un görevden alınabileceği yayılmıştı.

 

NOVİNAR, İlk belirlemelere rağmen, cumartesi günü bir değil tam iki depremin bir arada meydana geldiği anlaşıldı. Yunanistan basını tarafından açıklanan hebere göre, Prof. Kostas Papazahos yaptığı açıklamada, ilk sarsıntının saat 12.25 sularında Richter ölçeğine göre 6.3 büyüklüğünde olduğu, ikinci sarsıntının ise daha büyük olduğu ve 6.5’e ulaştığı kaydedildi.

 

KLASSA, Avrupa Parlamentosundaki 751 milletvekili ile ilgili seçimler en çok oy kaybeden parti tarafından kazanıldı. Fransa ve İngiltre’de ise seçimlerin aşırı sağcılar ve AB karşıtları tarafınan kazanılması bu ülkelerde sarsıntıya neden oldu. AP’deki ilk sonuçlara göre Hıristiyan Demokrat ve sağ partilerin Avrupa Halk Partisi (EPP) 211, Sosyalist grubu 196, Liberal grup 75 ve Yeşiller 58 sandalye kazandı.

 

SEGA, AP seçimlerinin ardından ilk yapılacak işlemin kabinede bir revizyon yapılması oldu. Kabinede revizyona giden yol ise Delyan Peevski’nin milletvekili adaylığını şuan Çevre Bakanı olan İskra Mihaylova’ya devretmesi ile açılmış oldu. Merkez Seçim Komisyonu tarafından ülke genelinde işleme konulan protokollerin yüzde 97’sine göre, DPS partisinin kazandığı yüzde 17 oy ile BSP partisinin aldığı yüzde 19 seviyesine yaklaştığı ve ensesinde soluduğu anlaşıldı. İlk parti ise yüzde 30.47 oya ile GERB oldu.