ABD 22 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde kalabalık bir pazaryerini hedef alan bombalı saldırıda 31 kişinin öldüğü bildiriliyor.

 

Çin resmi haber ajansı Xinhua, Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Renmin Parkı yakınlarındaki pazaryerinde iki arazi aracının kalabalığa daldığını duyurdu. Saldırıda 90 kişi de yaralandı.

 

Görgü tanıkları, araçtakilerin kalabalığa patlayıcı maddeler attığını ve yaklaşık 10-12 patlama duyduklarını belirtiyor. Xinhua, araçlardan birinin infilak ettiğin bildirdi. Diğer araç hakkında ise bilgi verilmedi.

 

VOA, Fransa’da ülkenin genişletilmiş demiryolu ağı için ısmarlanan 2 bin tren yalnızca çok hızlı değil, aynı zamanda çok geniş.

 

RFF sözcüsü trenlerin ülkedeki peronlar için çok geniş olduğunu kabul etti. Yapılan hata masraflı tamir çalışmalarına neden oldu.

 

Hata RFF’nin Fransız Demiryolu Şirketi’ne (SNCF) hatalı boyutları iletmesi üzerine oluşmuş.

 

Boyutları son 30 yil içinde inşa edilen peronlara göre verilse de Fransa’nın 1200 peronunun çoğunluğu 50 seneden eski.

 

VOA, Rusya Cumhurbaşkanı, Ukrayna’da Pazar günü yapılacak seçimlerin meşruluğu konusunda kuşkuları olduğunu, ancak seçimlerin rahat bir ortamda geçmesi için Rus askerlerinin sınırdan çekilmeye başladığını bildirdi

 

Resmi ziyaret için bulunduğu Çin’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vladimir Putin, “kendi halkına karşı güç kullanan ve basını kısıtlayan” bir yönetimle ilişki kurmalarının zor olacağını söyledi. Ukrayna 18 Mayıs’ta Kremlin yanlısı yazılar yazan bir web sitesinin iki muhabirini gözaltına almıştı. Putin Ukrayna’nın bu gazetecilere muamelesinin “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

 

VOA, Çin ve Rusya, on yıl süren pazarlık sürecinin ardından 400 milyar dolarlık bir doğal gaz anlaşmasına imza attı. Şangay’da imzalanan ve 30 yılı kapsayan anlaşma, Sibirya’dan uzatılacak bir boru hattıyla Çin’e doğal gaz taşınmasını öngörüyor

 

İki ülkenin enerji şirketlerinin başkanları anlaşmaya imza atarken, imza töreninde Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de hazır bulundu.

 

Anlaşma iki ülkenin de çıkarları açısından önemli bir adım oluşturdu. Kırım’ı ilhak etmesinin ardından Amerika ve Batı ülkelerinin yaptırımlarına maruz kalan Rusya, doğal gazını Avrupa dışında da satacak pazarlar arıyordu.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Asya hisseleri bugün sabah Wall Street'ten gelen pozitif yansıma ve Çin imalat sektörünün iyileşme sinyalleri vermesi üzerine ilerleme kaydetti.

 

HSBC yüzde -0.37 Çin imalat verilerinin Mayıs ayında 49.7'ye yükseldiğini gösteren verilerin ardından Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 0.8 yükseldi.

 

Her ne kadar rakam genişleme sınırı olan 50'nin altında kalsa da son zamanlarda gelen rakamlar Çin imalat sektöründe istikrarın yavaş yavaş yakalanmaya başlandığını gösteriyor.

 

Öte yandan Hong Kong işlemlerinde Moskova ve Pekin'in yüzlerce milyar dolarlık gaz anlaşması imzalamasının ardından gaz şirketlerinin hisselerinde de yükseliş yaşandı. China Resources Gas Group 1193.HK yüzde +3.48 ve China Gas Holdings yüzde 4.5 ve yüzde 6 ilerleme kaydetti.

 

WSJ, Federal Reserve eski başkanı Ben S. Bernanke son dönemlerde hedge-fonu yöneticileriyle katıldığı ve her seferinde yaklaşık 250,000 dolar aldığı yemeklerde merkez bankasının gevşek para politikasının uzun süre devam edeceğini söylüyor. Fakat Bernanke’nin bu konuşmaları son zamanlarda ABD tahvillerinde yaşanan artışın da sebebi olabilir mi?

 

Reuters ve The New York Times haberlerine göre Bernanke’nin kapalı kapılar arkasında gerçekleştirilen yemeklerde açıkladığı görüşleri Fortress Investment Group’tan Michael Novogratz ve Appaloosa Management’ten David Tepper gibi dünyanın en büyük yatırımcılarının görüşlerini şekillendiriyor. 

 

WSJ, Fransız medya grubu Vivendi Perşembe günü yaptığı açıklamada ABD'li video oyun şirketi Activision Blizzard ATVI yüzde +0.19'daki hisselerinin yüzde 5,8'ini 866 milyon dolar civarında satacağını açıkladı.

 

Bu satış ardından Vivendi'nin Activision'daki hisseleri yarı yarıya azalmış olacak. Şirket geri kalan hisselerini ise daha sonra satmayı planladığını kaydetti. Satış ön talep toplama süreci ile yapılacak. Sonucun New York'un Nasdaq borsası açılmadan önce açıklanması bekleniyor.

 

WSJ, Fed'in ABD'de faiz oranlarını ultra düşük seviyelerde tutmak amacıyla yaptığı devasa boyuta ulaşan tahvil alımlarını eleştiren Kansas City Fed Başkanı Esther George gevşek para politikasını sona erdirmenin kolay olmayacağını söyledi.

 

Esther George uzun vadeli faiz oranlarının hala yüksek olduğuna dikkat çekerek Merkez Bankası'nın zamanlama konusunda sorun yaşayacağını iddia etti.

 

WSJ, Fed Başkanı Janet Yellen son zamanlarda istihdam piyasasının oldukça yavaşladığını ve bunun da hem enflasyonu hem maaşları düşük seviyelerde tutacağını savundu fakat öyle görünüyor ki başkan henüz bütün meslektaşlarını ikna edebilmiş değil.

 

Fed'in 29-30 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen toplantısının tutanakları bu konuda uzun tartışmalar yaşandığını gösterdi ve istihdam piyasasındaki gevşekliğin banka yetkilileri tarafından önümüzdeki günlerde yapılacak faiz tartışmalarının merkezinde olacağı sinyalini verdi.

 

Çin 22 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in eşi Peng Liyuan, Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) Zirvesi'ne katılan farklı ülkelerden liderlerin eşleriyle birlikte bugün (21 Mayıs) Çin'e özgü bir sanat gösterisi seyretti.

 

Ev sahibi Peng Liyuan'ın misafirleri arasında, Kamboçya Başbakanı Hun Sen'in eşi Bun Rany Hun Sen, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in eşi Raisa Atambayeva ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in eşi Mehriban Aliyeva yer aldı.

 

Peng Liyuan, liderlerin eşleriyle beraber Çin'in geleneksel el sanatları eserlerinin yer aldığı bir sergiyi ziyaret etti ve aralarında "Pekin Operası"ndan parçaların da bulunduğu Çin kültürünün yansıtıldığı bir gösteri izledi.

 

CRİ, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'nin Sayıbak bölgesindeki bir pazarda bugün (22 Mayıs) saat 7:50'de bir patlama meydana geldi. Ölü ve yaralılar olduğu bildiriliyor.

 

Xinjiang bölge yönetimi ve Urumçi Belediyesi'nin ilgili birimleri olay anında müdahale etmeye başladı. Yaralılar hastaneya kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 

CRİ, Çin'de internet işlem ölçeği geçen sene 5,3 trilyon yuanı aştı.

 

Çin İnternet Derneği ve Çin İnternet Ağı Bilgi Merkezi tarafından yayımlanan 2014 Çin İnternet Gelişme Raporu'na göre, 2013 yılında Çin internet ödemelerinde işlem ölçeği 5 triyon 373 milyar yuna ulaştı. Bunun yüzde 50'sini online alışveriş, internet oyunları ve B2B elektronik ticareti gibi alanlar oluşturuyor.

 

Rapora göre, mobil internet kullanımı, internet gelişmesinin itici gücü oldu. 2013 yılında Çinli mobil internet kullanıcılarının sayısı 500 milyonu aştı.

 

CRİ, Urumçi'de meydana gelen ve 31 kişinin ölümüne neden olan terör olayının detayları belli oluyor.

 

Bugün saat 7:50'de plakasız iki araç Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'in Sayıbak bölgesindeki bir pazarda bulunan vatandaşları hedef aldı, araçların kalabalığın arasına dalmasının ardından çifte patlama meydana geldi. Olayda 31 kişi hayatını kaybederken, 90'dan fazla kişi yaralandı.

 

Olayın ardından Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi Jinping, olayın derhal çözülerek teröristlerin cezalandırılması talimatını verdi. Xi, yaralanan vatandaşların en iyi şekilde tedavi edilmesini ve hayatını kaybedenlerin ailelerinin teselli edilmesini istedi. Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla bölgedeki güvenlik tedbirleri de güçlendirilecek .

 

CRİ, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa'yla Shanghai'da bugün (22 Mayıs) bir araya geldi.

 

Xi Jinping görüşmede, Çin'in Sri Lanka'yı güvenilebilir dost ve Güney Asya, Hint Okyanusu bölgesindeki önemli bir işbirliği ortağı olarak gördüğünü söyledi. Sri Lanka'nın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için harcadığı çabaları kararlılıkla desteklediklerini ifade eden Xi, insan haklarını bahane ederek Sri Llanka'nın iç işlerine karışma girişimlerine karşı çıktıklarını söyledi.

 

Xi, 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu İnşası ve Asya Altyapı Tesisleri Yatırım Bankası'nın oluşturulması konusunda Sri Lanka'nın önemli bir işbirliği ortağı olduğuna dikkat çekti. Xi ayrıca tarafların deniz ekonomisi, liman inşası, deniz güvenliği ve işbirliği alanında bir an önce sonuç alacak adımlar atması gerektiğini ifade etti. Serbest ticaret bölgesi görüşmelerinin bir an önce başlatılmasına işaret eden Xi Jinping, Çin işletmelerinim Sri Lanka'ya yatırım yapmalarını Çin hükümetinin teşvik ettiğini sözlerine ekledi.

 

Rusya 22 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, tatbikata katılan 4 demiryolu kademesi ve askerleri taşıyan 15 adet İl-76 uçağı çarşamba günü Rostov, Belgorod ve Bryansk Bölgeleri’ndeki daimi konum yerlerine gönderildi.

 

Askerlerin sevki Rusya Savunma Bakanlığı’nın talimatını uygulama amacıyla gerçekleştirildi. Güzergah yaz tatil sezonunun başlaması ile beraber ortaya çıkan yüksek yoğunluktaki otoyollarını en az şekilde boşaltma şeklinde oluşturuldu.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce yaptığı açıklamada Ukrayna’da gerçekleştirilecek olan seçimler için daha elverişli koşulları meydana getirmek amacıyla Ukrayna ile sınır bölgelerde askerlerin tatbikat yerlerinden çekilmesi emrini verdiğini bildirmişti.

 

RUVR, Başbakan Yardımcısı Arınç, "Soma'daki maden faciası için adli soruşturma başladı. Kimse kendini savcı yerine koymasın" dedi. Başbakan Erdoğan'ın Soma ziyaretinde kimseye yumruk atmadığını söyleyen Arınç, Başbakanlık Müşaviri Yerkel içinse "Tekme feci, rapor trajikomik" ifadelerini kullandı.

 

Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'da toplandı. Yaklaşık 8 saat süren toplantı sonrası, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç kameralar karşısına geçti.

 

RUVR, Simferopol’da Pervaya Konnaya Sokakta bir otomobilin infilak etmesi sonucu bir erkek yaralandı. Haberi, İTAR-TASS ajansına Olağanüstü Haller Bakanlığı Kırım Bölge Müdürlüğü Basın İdaresi duyurdu.

 

 Bölge Müdürlüğünde, “Bir aracın infilak ederek yandığı haberi, Bakanlığımızın nöbetçi birimine saat 17.50’de ulaştı. Patlamada bir erkek yaralandı. Orta derecede yaralanmaları olan kişi hastaneye kaldırıldı” açıklaması yapıldı.

 

İngiltere 22 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Financial Times gazetesi, alışveriş sitesi tıklayın eBay'in siber saldırı nedeniyle kullanıcılarına şifrelerini değiştirmeleri uyarısını yapmasını baş sayfasına taşıyor.

 

Dünyanın önde gelen alışveriş sitelerinden olan eBay, uğradığı siber saldırıda hacker'ların şifre, telefon numarası, adres ve diğer kişisel verilere erişim sağlayabilmesi üzerine 128 milyon kullanıcısına "şifrenizi değiştirin" uyarısı yapmıştı.

 

Firmanın, internette güvenli ödeme için kullanılan PayPal sistemine ve kredi kartı bilgilerine de erişildiği yönünde bir kanıt olmadığını belirtmesine rağmen gazete şirketlerin korunmasız olabildiğine dikkat çekiyor.

 

"eBay'a düzenlenen siber saldırı, güçlü güvenlik ekiplerine sahip ve daha önce tarihlerinde hiçbir veri ihlali kaydı bulunmayan köklü internet sitelerinin de korunmasız olabileceğini gösteriyor (…) Yatırımcılar şirketlerin karşı karşıya kalabileceği siber risklere daha çok dikkat ediyor."

 

eBay internet sitesine yönelik siber saldırıyı baş sayfa manşetinden gören bir diğer gazete de The Daily Telegraph. Gazetede, yaklaşık 15 milyon İngiliz kullanıcının kişisel bilgilerinin de çalınmış olabileceğine dikkat çekiyor ve saldırıyı dünyanın en büyük güvenlik ihlali olarak tanımlıyor. Haberde, Şubat sonu ve Mart ayı başında siber saldırıya maruz kalan eBay'ın kullanıcılarının şifrelerini değiştirmemesi durumunda sayfaya bir sonraki girişlerinde bunu yapmaya mecbur bırakılacakları belirtiliyor.

 

Financial Times gazetesinin baş sayfada yer verdiği bir diğer gelişme de Rusya ve Çin arasında imzalanan 400 milyar dolarlık tıklayın doğal gaz anlaşması. Gazete anlaşma için, "Moskova, Avrupa'nın Rusya olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığı bir dönemde doğu komşusuyla yeni ve önemli bir ihracat pazarına sahip oldu" diyor.

 

"Anlaşma, Moskova ve Batı arasındaki ilişkilerin gerildiği bir dönemde Çin ve Rusya arasındaki bağların da güçlendiğine işaret ediyor. Ama Gazprom'un bazı tavizler vermeye zorlandığı da aşikâr. Pekin'de gaz sanayiinin içinden isimler, Gazprom'un uluslararası arenada yalnızlığa itildiği bir dönemde Çin'in daha sıkı pazarlık yapabildiğini söylüyor."

 

Independent gazetesi de dünya haberleri sayfasında Rusya ve Çin arasındaki anlaşmaya tam sayfa ayırmış. "10 yıldan uzun bir süre sonunda varılan anlaşma, Ukrayna krizinin başlamasından bu yana Avrupa ile olan ticari bağımlılığını kesip Asya'da daha karlı bir yolculuğa çıkan Putin'e kendisiyle övünmesi için bir sebep verdi."

 

"Fakat anlaşma yalnızca ticari değil Ruslar açısından aynı zamanda diplomatik bir darbe. Geleneksel olarak toprak bütünlüğüne sahip çıkan ve ayrılıkçı hareketlere karşı duran Çin, Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesine şüpheyle yaklaşmış ve BM Güvenlik Konseyi ile BM Genel Kurulu'nda çekimser kalmıştı." Gazete, 'prensiplere bağlı olmak ve siyasi pragmatizmin' ayrı tutulduğunu belirtip Çin-Rusya ilişkileri uzmanı Dr. Bobo Lo'nun da şu sözlerine yer veriyor:

"Çin, Rusya'nın Kırım'ı almasından ve Ukrayna'da istikrarı bozmasından memnun değildi. Ama Çin, Rusya'nın Batı ile bozulan ilişkilerinden faydalanıyor. Ukrayna'daki durumdan en çok faydalanan Çin oldu."

 

Guardian'da yer alan bir haberde, Luton kentindeki bağımsız bir ilkokulda müfettişlerin radikal İslamcı ve Selefi değerlerine göre bir müfredat uygulandığı yönündeki rapor üzerine okulun kapatılma veya Eğitim Bakanlığı'na devredilme ihtimaliyle karşı karşıya olduğu yazıyor.

 

Henüz resmi olarak yayınlanmayan raporla ilgili ayrıntıları aktaran Guardian gazetesindeki habere göre, İngiltere'de bağımsız okulları denetleyen Eğitim Standartları ve Çocuk Hizmetleri Bürosu (Ofsted) müfettişleri Luton'daki ilkokulda yaptıkları denetimde 'öğrencilere Selefi inancının benimsetildiği' kanısına vardı. Müfettişlerin Olive Tree adlı okulla ilgili raporlarında, "çocukları modern İngiltere yaşam tarzına hazırlamadığı, Müslüman bir devlete uygun bir hayata yönelik eğittiği" belirtiliyor.

 

Guardian gazetesinin haberinde yer alan raporun içeriğinde, şu ifadeler yer alıyor: "Çocukların kütüphanesindeki bazı kitaplarda muhafazakâr Selefi inancı ve Suudi Arabistan'daki toplum ve dine uygun içerikler var. Bu kitaplarda kadınları taşlamak gibi İngiltere toplumunda yeri olmayan cezalar tanıtılıyor." Okul yönetimi ise denetim kurumuna yaptığı açıklamada, müfettişlerin çocuklara eşcinsellikle ilgili sorular sorması nedeniyle velileri tarafından okuldan uzaklaştırıldıklarını ve denetimlerini de kısa kesmek zorunda kaldıklarını belirtiyor.

 

Okulla ilgili soruşturma, başöğretmenin BBC'nin radyo programında "ideal bir İslam devletinde eşcinselliğin ölümle cezalandırılması gerektiği" yönündeki sözleri üzerine başlatılmıştı. Guardian'ın haberine göre okul yönetimi, raporda belirtildiği türden kitapların kütüphanelerinde bulunmadığını, müfettişlerin 'okulda aralarında Ann Frank'ın günlüklerinin de bulunduğu farklı inançlara ait kitaplar olduğunu fark etmediğini' belirtti. Haberde, İngiltere Müslüman Konseyi'nin de denetçi kuruluşa yazdığı mektupta 'bağımsız okullarda eşcinsellikle ilgili eğitim politikasının açıklığa kavuşturulmasını' talep etti ve eşcinsellikle ilgili soruların yalnızca Müslüman okullarda sorulmadığına dair kanıt gösterilmesini istedi. Guardian gazetesi haberinde, müfettişlerin raporunda eşcinsellikle ilgili herhangi bir ifade bulunmadığını belirtiyor.

 

The Times gazetesinin baş sayfa manşetinde İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi'nin (NHS) ileri yaştaki hastalar çoğunlukta olmak üzere gece geç saatlerde taburcu ederek hasta bakım odalarını boşaltmasına yönelik eleştiriler içeren bir haber yer alıyor.

 

"Her gece 400 hasta hastanedeki yataklarından atılıyor" başlıklı haberde, uygulamaya kısıtlamalar getirileceği yönündeki sözlere rağmen yüz binlerce hastanın gecenin bir vakti apar topar taburcu edilmeye devam edildiği belirtiliyor. The Times gazetesinin araştırmasına göre son iki yılda çoğu ileri yaştaki hastalar olmak üzere 300 bin hastanın gece saat 11 ila sabah saat 6 arasında uyandırılarak gidecek evleri olmasa bile yataklarından kaldırılıp apar topar taburcu edildi.

 

Hastaların kiminin üzerlerinde gecelikle, kiminin gerekli belgeler teslim edilmeden kiminin de korumasız veya tehlikeli durumlarına rağmen hastaneden çıkarıldıkları belirtiliyor. Gazetenin haberinde sağlık yetkililerinin bu uygulamayı ancak istisnai durumlarda yapacaklarına dair verdikleri sözler hatırlatılıyor, fakat uygulamanın da yaygın olduğuna dikkat çekiliyor.

 

Almanya 22 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Soçi’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nın başlamasına az bir zaman kala Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in miting ve gösteri eylemleri düzenlenmesine ilişkin yasağı kaldırması olumlu yankı buldu. Ancak Saarbrücker Zeitung yorumunda Putin’e ilişkin çekincelerini şöyle dile getiriyor:

 

“Vladimir Putin gerçek bir demokratlığa bürünmedi. Kremlin şefi sadece şu anki diktatör imajını düzelterek, milyarlık prestij projesini, Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları’nı kurtarmaya çalışıyor. Böyle bir durumda Putin bedel ödemeye hazır ve bu yüzden de aslında ‘can sıkıcı olan’ vatandaş protestolarına izin veriyor. Ama dikkat! Putin bu girişimiyle düşünce özgürlüğünü kastetmiyor. Putin yönetimi gösterilerin nerede, hangi zamanda ve içerikte olacağını bizzat belirliyor. Hiçbir çözüm bulunamadığı takdirde de gösterilerin yapılacağı caddede buldozerler bir gecede düzeltme çalışmalarına başlıyorlar ve böylece gösteriler baştan engellenmiş oluyor. Sonra da buna şanssızlık deniyor, ya da Putinvari siyaset!”

 

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi Irak ve Ortadoğu bağlamındaki yorumunda ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu’yu barışa kavuşturma hedeflerinin başarısızlığa uğradığını belirterek şu görüşlere yer veriyor:

 

“Terör örgütü El Kaide, Suriye ve Irak’ta gövde gösterisinde bulunuyor. Aşırı güçlerin Felluce’ye bayrak dikmeleri hayra alâmet değil! Sünnilerin kalesi konumundaki bu kentte bir zamanlar Amerikan askerî birlikleri, Irak Ordusu ve kabilelere bağlı milisler, aşırı güçlerle yıllar boyunca ağır savaşmışlardı. Felluce’nin şimdi yeniden fanatiklerin eline geçmesi, El Kaide milislerinin uzun dayanma iradeleri olduğunu gösteriyor. Spor ayakkabılı, kalaşnikoflu fanatikler, Şiiler ile Sünniler arasındaki eski anlaşmazlıkları yeniden deşiyorlar. Öte yandan Felluce örneği, müttefik askerî birliklerin Afganistan’dan çekilmesinden sonra bu ülkede de gelecek perspektifinin karanlık olacağına işâret ediyor. Önümüzdeki yıllar kanlı geçebilir.”

 

Irak’ta gelinen son duruma ilişkin olarak Lüneburg’ta yayımlanan Landeszeitung gazetesi de yorumunda batının takınması gereken siyasî tavrı irdeliyor:

 

“Irak’ta şu sıralar tarihin en çelişkili durumları yaşanmakta. Bundan 12 yıl önce o zamanki Amerikan Başkanı George W. Bush, Saddam Hüseyin’e karşı başlattığı savaşı iki yalana, Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu ve El Kaide terör örgütünün bu ülkedeki varlığına dayandırmıştı. Irak diktatörünün iktidardan alaşağı edilmesi, söz konusu bu ikinci yalanın gerçeğe dönüşmesinin zeminini hazırladı. Batının dinsel grupların etkisi altındaki ülkedeki iç savaş durumuna bir kez daha askerî müdahalede bulunmasının fazla bir getirisi olmayacaktır. Ancak kökten dinci Körfez krallıkları İran ya da Suriye’deki Şiilere karşı cephe oluşturduklarında, batılı ülkeler sürekli biçimde onların yükümlülüğü altına girmeseler, bunun yararı daha fazla olurdu.”

 

Berliner Zeitung ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ortadoğu’daki mekik diplomasisini yorum sütununa taşımış:

 

“Kerry Ürdün ve Suudi Arabistan’a yaptığı kısa ziyaretlerde Ortadoğu için hazırladığı çerçeve anlaşmasına bu ülkelerden destek bulacak mı, bulamayacak mı? Birçok şey bu gelişmeye bağlı. Kerry’nin destek sağlaması, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Filistinlilerin Başkanı Abbas’ı ikna anlamında tam bir joker olabilir. Filistin ve İsrail’den oluşan iki bağımsız devlet çözümü hâlâ mümkün ve yapılabilir görünüyor. Ancak eğer Kerry en ufak bir başarı sağlayamayacak olursa, yıllar boyunca kimse, bu her an patlamaya hazır bomba niteliğindeki anlaşmazlığa çözüm bulmaya yanaşmayacaktır. O nedenle ‘yolun açık olsun John Kerry’ diyoruz.”

 

İran 22 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Keyhan gazetesi İslam İnkılabı rehberi Ayetullah Hamanei'nin İran nüfus genel siyasetlerini tebliği ettiğini ilk sayfadan duyuruyor. Gazetede Irak parlamento seçimlerini kazanan Maliki'nin Irak'lı bütün siyasi gruplarla işbirliğine hazır olduklarını vurgulaması, Suriye ordusunun ülke çapında dış destekli teröristlere karşı başarılı operasyonlarını sürdürmesi, Libya'da huzursuzluğun had safhaya ulaşması gibi haberler göze çarparken, Filistin gelişmelerini konu eden bir değerlendirme yazısı dikkatimizi çekiyor:

 

“Siyonistlerin bir taraftan sözde barış müzakerelerinde başarısız kalırken, diğer taraftan Ortadoğu gelişmelerinde etkin rol ifa edememesi, gözlemcilerin Siyonist elebaşları Netanyahu ve Liberman'dan yenik düşen 2 siyasetçi olarak söz etmesini beraberinde getirmiş bulunuyor.

Bu bağlamda Siyonist İsrail radyosu, Siyonist rejimin yakında kurulması beklenen Filistin milli vahdet hükümeti konusunda kendisini bir diplomatik yenilgiye hazırladığını duyurdu.

 

Siyonist ırkçı rejim Filistin milli vahdet hükünetinin kurulması için Hamas'ın Siyonist rejimi resmiyete tanıması gerektiğini ileri sürse de Hamas, daha önceki ilkelerinden geri adım atmayarak, ırkçı rejimi hiçbir zaman resmiyete tanımayacağını duyurdu.

 

Siyonist rejim son yıllarda uluslararası arenada zayıf konuma düşmüş bulunuyor. Bu arada korsan rejimin hatta uluslararası müttefiklerinin de giderek desteğini kaybettiği gözleniyor.”

 

Risalet gazetesinde Rusya ve Çin'in  askeri ve ekonomik alanda işbirliği anlaşması imzalaması, Uluslararası Af örgütünün Bahreyn'de insan hakları durumunun kaygı verici olduğunu duyurması, kahire'de darbe rejimini protesto edenlerle polis güçleri arasında çatışma yaşanması gibi haberlere yer verilirken, İran'a dayatılan yaptırımların hafifletilmesi, bölgede ticaretin canlanmasına neden olduğuna dair bir haber dikkatimizi çekiyor.

 

“Dubai'de faaliyet yürüten Aramex taşımacılık firması icra müdürü Hasan Haşim, İran'a dayatılan yaptırımların hafifletilmesi bölgede ticareti canlandıracağını ve bu durumdan en çok da Dubai kârlı çıkacağını belirtti. Haşim, İran'a dayatılan yaptırımların hafifletilmesi ile beraber bölgenin taşımacılık kutbu yani İran ile BAE arasındaki ticari ilişkilerin yeniden başlamasını beklediklerini vurguladı.

 

Yaptırımların kaldırılmasının etkisine değinen Haşim, İran ile Dubai arasındaki mesafe deniz üzerinden sadece iki saat olduğunu, bu durum ve yaptırımların kaldırılması bölge ticaretinde büyük bir açılım olacağını ve tüm bölge de yararlanacağını kaydetti.”

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde İslami İran İstihbarat Bakanı Seyydi Muhammed Alevi'nin tekfirci grupların bütün İslam dünyası için büyük tehdit olduğunu vurgulaması, Lübnan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri eşiğinde Suudi Arabistan'ın Lübnan içişlerine yönelik müdahaleci girişimerlini yoğunlaştırması, Tayland'da ordunun yaşanan huzursuzluklar dolayısıyla sokağa çıkma yasağı ilan etmesi, Siyonist rejim askerlerinin Mescidi Aksa'ya baskın düzenlemesi, İslami İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem'in Wall Street Journal gazetesinin, İran'ın Suriye'de savaşmaları için Afganlıları işe aldığına dair iddiasını tamamen uydurma olarak nitelemesi gibi haberlere yer verilirken İran'la nükleer anlaşma konusunda Çin ve Rusya'nın yayınladığı bildiriyi konu eden bir haber dikkatimzi çekiyor:

 

“Rusya ve Çin cumhurbaşkanları yayınladıkları ortak bildiride, İran'ın nükleer dosyasına taraf olan ülkelerden Tahran yönetimi ile nihai anlaşmaya varmak için çaba harcamalarını istedi. Rusya ve Çin liderleri bildiride müzakere taraflarından, müzakereleri olumsuz etkileyecek her türlü olumsuz yaklaşımdan uzak bir şekilde uzlaşmayı amaçlamalarını istedi.

 

Bildiri, Rusya ve Çin liderlerinin ikili görüşmelerinden sonra yayınladı. Bilindiği gibi İslami İran NPT çerçevesinde barışçıl nükleer faaliyetlerini yürütmesine rağmen, Amerika ve batlı müttefikleri, nükleer müzakerelerde çeşitli bahaneler ileri sürerek, nihai anlaşmaya varmayı engelliyor.”

 

Suriye 22 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani; kimi uluslar arası ve bölgesel tarafların Suriye'ye silah ve radikal terör grupları göndermekle insani facianın fitilini ateşlediklerini belirtti.

 

Çin Halk Cumhuriyetinin Shanghai Kentinde düzenlenen 4. Asya İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA)toplantılarında yaptığı konuşmada; Suriye'de kriz süresinin uzamasının, CICA devletleri dahi Suriye'nin dışına uzanması tehlikesine karşı uyardı.

 

Ruhani Suriye'de güven ve istikrarı sağlamanın, hükümet ve şiddeti reddeden diğer grupları bir araya getirecek ulusal diyalog için gerekli ortam ve zemini hazırlamaya bağlı olduğunun altını çizdi.

 

SANA, Suriyeliler üç yılı aşkın bir süredir sürdürdükleri direniş sonucunda teröre karşı kazandıkları şanlı zaferin coşkusu ve cumhurbaşkanlığı seçimleri heyecanıyla ülke meydanlarını şenlik alanlarına çevirdiler.

 

SANA, Enformasyon bakanı Omran el Zoubi Suriye'nin eş zamanlı olarak askeri ve siyasi zaferlere tanık olduğunu belirtirken, ordu ve halkın omuz omuza terörle mücadeledeki onurlu mücadeleleri sayesinde meydanda güç dengesinin değişmekte olduğunu ifade etti.

 

Demokratik Kore’nin Şam Büyükelçisi Zhang Seong ile dün bir araya gelen Bakan Zoubi; Suriyelilerin, aralarında Koreli şirketlerin de bulunduğu gerçek dostlarının yardımlarıyla Suriye'yi yeniden yapılandıracaklarını belirtti.

 

Bakan Zoubi Suriye'nin devlet ve halk olarak, Kore ve halkının 50 yıla yakın bir süredir ABD ve Batının dayatmalarına karşı mücadelesini takdirle karşıladıklarını ifade etti.

 

SANA, Ulusal Uzlaşma İşlerinden Sorumlu Devlet bakanı Ali Haydar dün Şam’da Uluslararası Kızılhaç Temsilciliği Başkanı Boris Michel ile görüşmesinde devletin çatışmada bir taraf olmadığının altını çizerek, tüm Suriyelilerin babası ve gözetmeni olduğunu, nerede olursa olsun istisnasız her Suriyeli vatandaşa büyük bir önem verdiğine vurgu yaptı.

 

Bakan Haydar bakanlık ile Kızılhaç arasındaki ortak dosyaları çözmenin, ulusal uzlaşmaya varmak için provokasyon göstergelerini azaltma çerçevesinde olduğunu ifade etti. Haydar insani meselelerin politikleştirilmemesi gereğinin altını çizdi.

 

Savaş koşulları ve şiddet ortamının tutuklulara ilişkin veri toplama çalışmalarını olumsuz etkilediğine işaret eden Haydar; bu durumda bir iyileşmenin olduğunu, her şeye rağmen bu konuda Kızılhaç ile işbirliğinin mümkün olduğunu söyledi.

 

SANA, Askeri bir kaynak ordu birliklerimizin Halep kırsalında Hakop Kalesini kontrolüne aldığını aktarırken, teröristlerin hazırladıkları birçok tünel, hendek ve siperleri tahrip ettiklerini belirtti.

 

Vatan koruyucuları ordu birliklerimiz daha önce Halep kırsalında Merkez Cezaevi civarında bulunan Heylat Tepesi ve dibinde bulunan Heylat Beldesini terör çetelerinden temizleyerek güvenliği sağladı.

 

Askeri bir kaynak; ordu birliklerimizin sıkı bir çembere alması ardından cezaevi civarındaki bölgelere doğru başarıyla ilerlemeye devam ettiğini belirtti. Ordu birliklerimizin teröristlerin bölgede yerleştirdikleri bomba düzenekleri ve bubi tuzaklarını etkisiz hale getirme operasyonlarını sürdürdüğünü belirten kaynak; operasyonlarda yüksek sayıda teröristin silah ve araçlarıyla etkisiz hale getirildiklerini ifade etti.

 

SANA, Gazeteciler Birliği’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin Salı günü düzenlediği seminerde katılımcılar; Suriye ve yönetiminin, dışarıdan gelen talimat-telkinleri reddeden ulusal tutumları ve direnişi destekleyen tavrı nedeniyle saldırılara hedef olduğunu dile getirdiler.

 

Dış mihrakların silahlı terör grupları aracılığıyla uyguladıkları komplo karşısında Suriye’nin, halkı-ordusu ve yönetimi ile büyük bir direniş sergilediğine işaret eden katılımcılar; komplocular ve terörist güçler karşısında kazanılan zaferin gelecek nesillerin barış ve demokrasi yolunu aydınlatacağını vurguladılar.

 

SANA, Milli olimpiyat oyuncumuz Fatima Meyya; önümüzdeki Ağustos ayının ortalarında Çin’de düzenlenecek olimpiyatlara katılacak yarışmacıları belirleyen ve Bangkok Kentinde düzenlenen Tayland olimpiyat oyunlarında 2000 bin metre engelli koşu yarışını 7.14.11 dakikada bitirerek altın madalya kazandı.

 

Olimpiyat yarışlarında milli oyuncumuz Meys Berhum ok atma yarışlarında 40.56 m bir rakam kaydederek altıncı sırada yer aldı.

 

Bulgaristan 8 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Trud, Alışveriş sözkonusu olduğunda ve özellikle giyim alınması konusunda bayanların erkeklere kıyasla beş kat daha hızlı oldukları tespit edildi. Konuyla ilgili Ulusal İstatistik Kurumu yaptığı değerlendirmede 2013 yılı içinde 100 aileye oratalama 147 bayan elbisesi ile 27 erkek gömleği düştüğünü açıkladı. Ayrıca ayakkabı ve elbisesi konsunda bayanların yine tercih edilen müşteriler arasında oldukları öğrenildi. Teknoloji ürünleri konusunda ise tercih edilen favori ürünün televizyon olduğu görüldü. Şohpen ile çamaşır makinesinde ise eskilerin kullanılmaz halde oldukları takdirde yenilendiği görüldü. Bulaşık makinesi ise birçok bayanın hayalinde bulunduğu anlaşıldı. Vatandaşların gıda satın alma konusunda cömert oldukları, ancak kalitesiz ve ucuz ürünler tercih edildiği anlaşıldı.

 

24 Çasa, Gorna Oryahovitsa şehrindeki polis ekipleri 65 yaşındaki Nikola Manev’e kelepçe takarak tutukladı. Manev birkaç gün önce TV7 televizyonuna çıkarak yoksul bir hayat sürdükleri için buna son vermek amacıyla ilk önce hasta eşini öldüreceğini ve daha sonra da kendi hayatına son vereceğini açıklamıştı. Emekli vatandaş konuşması sırasında son sarı stotinkaları ile iki mermi aldığını, bir de tabanca bulundurduğunu göstermişti. Televizyonda yapılan yayının birçok vatandaş tarafından izlendiği için aileye yardım seferberliği başlatılması ile yayınlanan röportajın emniyet ve savcılık tarafından da takip edildiği anlaşıldı. Sözkonusu kurumlar emekli vatandaş tarafından yapılan açıklamayı cinayete teşebbüs olarak algıladıklarını vurguladı. Vatandaşın polisler tarafından tutuklanmasına ise gazeteciler şahit oldu. Manev’in 24 saat tutuklu kalması bekleniyor. Hasta ve yürüme özürlüsü olan eşi ise operasyonun ardından evde kilitli olarak kaldığı görüldü.

 

Standart, Koca Balkan dağlarında yaklaşık 70 saat süren Survivor’un ardından kayıp olan üniversite öğrencileri dün öğleden sonra sağ olarak kurtarıldı. Viktor, Veselin ile Hristo Balkan’ın Cendem bölgesinden kendileri kurtuldu. Kurtarma operasyonuna katılan üç helikopterin kendilerine ulaşmadan önce öğrencilerin ‘Tıja’ Su Elektrik Santrali bölgesine ulaştıkları öğrenildi. ‘Dört gündür birşey yemedik, sadece nehirlerden su içerek ve kulübelerde geceleyerek buralara gelebildik’ öğrencilerin ilk sözleri oldu. Öğrencilerin dağlık bölgede yaklaşık 30 km. mesafe yürüdükleri anlaşıldı.

 

Klassa, Gallup International kamuoyu araştırma kuruluşunun 8 ila 15 Mayıs tarihleri arasında yaptığı geleneksel anket sonuçları açıklandı. Buna göre, Avrupa Parlamentosu seçimleri eğer bugün yapılsaydı, BSP partisi için vatandaşların yüzde 18.3’ü, GERB partisi için yüzde 18.3, BBTS- yüzde 7.2 ve DPS için yüzde 7.1 oy kullanacaktı. Araştırmaya göre, BSP ile GERB arasında eşitlik devam ediyor. ‘Sansürsüz Bulgaristan’ oluşumunun AP parlamentosuna girmesine bir taraftan kesin gözüyle bakılırken, diğer taraftan ise oluşum için desteğin sadece vaatler üzerine yapıldığından kazanmasının kesinleşmediği belirtildi. Fakat DPS partisinin üçüncülüğü garantilediğine kesin gözüyle bakılıyor.

 

Sega, Sofya Şehir Savcılığı (SGP) ile Ulusal Güvenlik Teşkilatı Dairesi (DANS) yetkilileri Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’e yönelik başlatılan geniş çaplı saldırıya katılarak Cumhurbaşkanı’nın Cumhuriyet’e yönelik suç işlediğini iddia ederek yasadışı bir soruşturma gerçekleştirdi. Buna gerekçe olarak ise ‘Sansürsüz Bulgaristan’ lideri Nikolay Barekov tarafından yapılan ihbarda Cumhurbaşkanı Plevneliev’in mart ayı içinde Viyana’da EVN Elektrik Dağıtım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Stefan Şişkoviç ile ikili görüşme yapması gerekçe olarak gösterildi. Sözkonusu soruşturmanın başlatılmasından birkaç gün sonra ise operasyon kanundışı olduğu için Başsavcı Tsotir Tsatsarov tarafından durduruldu.