ABD 7 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Amerika’da işsizlik oranı son beş yılın en düşük seviyesine indi. Çalışma Bakanlığı verilerine göre, geçen ay, ekonomiye 288 bin yeni iş sahası eklendi. Bu da son iki yılın en yüksek net yeni iş sahası rakamı. Ancak son büyüme rakamları olumlu değil.

 

Amerika’da uzun ve sert bir kış sonrasında bahar havası istihdam rakamlarına da yansıdı. Hemen hemen tüm sektörlerde net yeni iş sahaları açıldı. Ekonomist John Silva anlatıyor:  “Kamu sektörü hariç tüm alanlarda yeni iş alımları oldu. Ortalama çalışılan saat sayısı da artış gösterdi.”

 

Ancak bazı ekonomistler hala ihtiyatlı. Örneğin Skype üzerinden konuşan Mark Hamrick, sektörel bazda artış olsa da, kalifiye işlerin azlığına işaret ediyor: “Gelir artışı hala pek parlak değil, son bir yılda saat başına alınan ücretlerde sadece yüzde 2’lik bir artış oldu. Dolayısıyla istihdam pazarında iyileşme olacaksa, ücretlerde de iyileşme beklenmeli.”

 

The Wall Street Journal (WSJ), Vatikan, son 10 yılda çocuk istismarı vakalarından dolayı yüzlerce papazı meslekten men ettiğini ve binlercesini cezalandırdığını açıkladı. Vatikan Birleşmiş Milletler panelinde kiliseyi sarsan skandalın peşinden gitme sözü verdi.

 

Birleşmiş Milletler'in İşkence Karşıtı Komitesi'ne yapılan açıklamalarda bir Vatikan delegesi, çocuk istismarı yaptığı tespit edilen din adamlarını koruma uygulamasını durdurduklarını ve kurbanlara maddi tazminat verdiklerini açıkladı. Vatikan, geçmişte suçlu din adamlarını farklı kiliselere tayin ediyordu ve bu uygulama yoğun bir şekilde eleştiriliyordu.

 

Vatikan'ın Cenevre Büyükelçisi Başpiskopos Silvano Tomasi, işkenceyi önleme anlaşmasının Kilise tarafından nasıl uygulandığını izleme toplantısının ikinci günü sırasında Birleşmiş Milletler paneli üyelerine, "(Katolik Kilisesi'nde) cezadan muaf tutulma iklimi yok. Evi tamamen temizlemeye ve istismarların tekrarlanmamasına yönelik bir kararlılık var," ifadesinde bulundu.

 

WSJ, Twitter yüzde -3.64 Inc'nin erken yatırımcıları ve çalışanları, sosyal medya şirketinin Kasım ayındaki halka arzından beri ilk büyük hisse satışı fırsatını Salı günü yakaladı. Ve bu fırsatı değerlendirdiler. Satışlardaki artış hisseye darbe vurarak yüzde 18 aşağı çekti ve piyasa değerini 4 milyar dolar azalttı.

 

Dealogic verilerine göre, Twitter'ın ikinci en büyük günlük düşüşü olan Salı günkü kayıp 2013'ün başından beri bir teknoloji hissesi için en kötü lockup bitiş günü olarak kaydedildi.

 

Yatırımcıların, Twitter'ın halka ilk arzında satın aldıkları hisseleri altı ay boyunca "elden çıkarmasını" engelleyen menkul değerler şirketlerinin getirdiği şartın kalkması hisse sahibi olanların yüzde 83'ünü hisselerini satması için serbest bıraktı. Şirketin kurucuların Jack Dorsey, Evan Williams ve CEO Dick Costolo'nun da içinde bulunduğu bir grup hissedar geçen ay hisseleri satmayacaklarını söylemişlerdi. Yani, Twitter'ın hisselerinin yüzde 34'ünü elinde tutan hissedarlar Salı günü satış yapmayacaklarını söylemişlerdi.

 

WSJ, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kamu özel ortaklığı ile yürütülen projelere Hazine garantisi getirilmesi ile ilgili soruları yanıtladı. Financial Times'ın Türkiye zirvesinde konuşan Şimşek, şu aşamaya kadar bu hazine garantilerini sadece üç projenin hak kazandığını belirtti.

 

"İzmit Köprüsü, Avrasya Tüneli ve 3. köprü. Her yıl bütçe kanunu belirlenir. Hazine acaba ne kadarlık bir borçlanmayı kaldırabilir. Bütçede bu rakam bu yıl 3 milyar dolardı. Herkes bilir ki bu konuda hem Maliye Bakanlığı hem Hazine Müsteşarlığı son derece hassas. Dikkatli bir şekilde ele alındıktan sonra mevzuat hazırlandı. Diyelim ki bu projelerden bir tanesi, farazi olarak konuşuyorum.

 

Beklendiği sonucu vermedi ve Hazine bir aşamada üstlendiği bu yükümlülükleri yerine getirmek zorunda kaldı, borcunu ödemek zorunda kaldı. Tabii ki bir karşılığı olmadan bunu alamazsınız. Mesela yeni havaalanını ele alalım. Atatürk Havaalanı geçen 10 yılda başlatıldı. O dönemde yurt içi yolcu trafiği 8 milyon kişiydi. Ve bu havaalanı 30 milyon insan için oluşturulmuştu ki bugün 60 milyon kişiye hizmet veriyor."

 

WSJ, Gezi Parkı olayları ile başlayıp 17 Aralık operasyonu ile süren siyasal ve sosyal krizler ise perakendenin büyüme hızını kesmedi. Ama bu büyüme tüketicinin artan harcama iştahından değil, kur nedeniyle fiyatlara yansıyan zamlardan geldi. Bunun sonucunda bu yılın ilk üç ayındaki perakende toplam satış hacmi, önceki yılın ilk 3 ayının yüzde 13 üzerinde gerçekleşti. Mart ayının ciro büyümesi ise bir önceki yıl aynı aya göre yüzde 10.3 oldu.

 

Perakendede mart ayında en hızlı büyüme gıda, içecek ve tütün oranında oldu. Perakendecilerin mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış, KDV hariç cirolarına bakıldığında gıda, içecek ve tütün alanında Mart ayındaki büyüme yüzde 19.8'e ulaştı. Büyümede ikinciliği yüzde 13.9 ile tekstil, giyim ve ayakkabı sektörü aldı. Kişisel bakım ise yüzde 13.6 ile üçüncülüğü aldı.

 

WSJ, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, büyüme hedeflerini henüz revize etmediklerini belirterek, "Bir süre daha gelişmelerin izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Revizyon için erken olduğunu düşünüyoruz. Nasıl geçen seneyi Türkiye yüzde 4'lük büyümeyle kapattıysa ki 4'ü kimse beklemiyordu. Bu sene yüzde 4'e ulaşma ihtimalimizi biz hala gerçekçi görüyoruz" dedi.

 

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Bakanlar Konseyi Toplantısı için Paris'te bulunan Başbakan Yardımcısı Babacan, OECD Türkiye Daimi Temsilciliği'nde temaslarını değerlendirdi. Babacan, "Büyüme hedeflerimizi henüz revize etmiş değiliz. Bir süre daha gelişmelerin izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Revizyon için erken olduğunu düşünüyoruz. Nasıl geçen seneyi Türkiye yüzde 4'lük büyümeyle kapattıysa ki 4'ü kimse beklemiyordu. Bu sene yüzde 4'e ulaşma ihtimalimizi biz hala gerçekçi görüyoruz. Bir ihtimal var ama aşağı doğru riskler de var" diye konuştu.

 

WSJ, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da krizin çözümü için Ukrayna’daki diyaloga açık olduklarını söylerken Ukrayna sınırındaki askerlerini çektiklerini söyledi.

 

Putin, hükümetin ülkenin doğusunda ve güneyindeki bölgeler ile dialog kurması, askeri operasyonlara son vermesi ve bu bölgelerde yaşayanlara haklarının güvence altında olduğunu hissettirmesi gerektiğini söyledi.

 

Ukrayna’nın güney ve doğu bölgelerinde 11 Mayıs’ta yapılacak olan referandumun, ülkede tansiyonun düşürülmesi amacıyla ertelenmesini  isteyen Putin, 25 Mayıs’ta yapılacak devlet başkanlığı seçiminin doğru yönde bir adım olduğunu ancak bu seçimin yapılabilmesi için Ukrayna’nın heryerinde şiddetin durması gerektiğini savundu. Rusya’nın Ukrayna krizinin çözümü için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu, ancak çözümün anahtarının Rusya’nın elinde olmadığını ifade eden Putin, krizden Ukrayna’daki geçici hükümeti ve onun destekçilerini sorumlu tuttu. Putin, krizin çözümü için Merkel tarafından ortaya atılan yuvarlak masa toplantısı önerisine destek verirken, Rus askerlerinin Ukrayna sınırından çekildiğini de vurguladı.

 

Çin 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin Başbakanı Li Keqiang'ın Afrika Birliği merkezinde ilişkilerin geleceği üzerine yaptığı konuşma büyük ilgi topladı.

 

Sudanlı siyaset analisti Muhammed Hasan Said, Başbakan Li'nin konuşmasını gerçekçi olarak niteledi. Çin-Afrika ilişkilerinin güçlendirilmesi açısından konuşmanın net ve somut içerik taşıdığını ifade eden Hasan Said, Çin halkı, hükümeti ve liderlerinin Afrika'yla ilişkileri sağlamlaştırma konusundaki samimi iradesinin de konuşmaya yansıdığını söyledi.

 

Zimbabweli bir akademisyen olan Johnson da, söz konusu konuşmanın Çin-Afrika işbirliğini tazeleyici nitelik taşıdığını belirterek, Afrika'nın uzun zamandır ilişkileri daha üst seviyede görmek istediğini kaydetti.

 

CRİ, Afrika seyahatinde bulunan Çin Başbakanı Li Keqiang, ikinci durağı olan Nijerya'ya dün (6 Mayıs) ulaşarak bu ülkedeki resmi ziyaretine başladı.

 

Li Keqiang, ziyaretine başlarken yaptığı açıklamada, Afrika'da en büyük ekonomi haline gelen Nijerya'nın Çin için önemli işbirliği ortağı olduğunu söyledi. Çin ile Nijerya arasındaki üst düzey temaslarla stratejik ortaklık ilişkilerinin yeni bir döneme girdiğini kaydeden Li, Nijerya liderleriyle ikili ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren ortak sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulunmayı beklediğini belirtti. Li, ziyaretiyle geleneksel dostluk ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğine katkıda bulunmak istediğini de ifade etti.

 

Li Keqiang'ın Nijerya ziyareti sırasında Abuja kentinde düzenlenecek olan Dünya Ekonomik Forumu Afrika Zirvesi'ne katılması da planlandı.

 

CRİ, Çin Başbakanı Li Keqiang, Afrika'da istihdama destek amacıyla emek yoğun endüstri kollarını kıtaya transfer edebileceklerini söyledi.

 

Li Keqiang, dün (6 Mayıs) Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da çeşitli bölge ülkelerinden 30 temsilcinin katılımıyla düzenlenen ekonomi, kültür ve ticaret toplantısına katıldı. Başbakan Li, burada yaptığı konuşmada, ekonomi ve ticaretle kültürün birbirine sıkıca bağlanarak işbirliğine hız veren iki motor haline geldiğini ifade etti. İstihdamın, yaşam koşullarının iyileştirilmesinin temeli olduğuna işaret eden Li Keqiang, bu amaçla başta emek yoğun sektörlerde uygun endüstri transferine hazır olduklarını söyledi.

 

Afrika'da kalkınma ve yoksullukla mücadele davasına katkı yapmak amacıyla, teknoloji ve deneyim paylaşımının yanı sıra, altyapı projelerine katılımı da teşvik edeceklerine işaret eden Li Keqiang, eğitim alanında da işbirliğinin güçlendirileceğini belirtti.

 

CRİ, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Genel Sekreteri Xi Jinping, bu sabah Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Halka Öncelik Partisi Başkanı Song Chuyu ile görüştü.

 

Xi Jinping, Taiwan Boğazı iki yakası arasındaki ilişkilerin barışçı şekilde gelişmesinin, iki kesimdeki vatandaşların ortak tercihi olduğunu, iki yakanın bundan birlikte yararlanabileceğini belirtti. Xi Jinping, iki yaka arasındaki ilişkilerin barışçı gelişmesinin gerçekleştirilmesi için iki yakadaki vatandaşların birbirine güvenmesi gerektiğini kaydetti.

 

Xi Jinping ayrıca, iki yaka arasındaki ilişkilerin barışçı gelişmesinin geniş görünüme sahip olduğunu, iç kesimde reformun kapsamlı şekilde derinleştirilmesi ve dışa açılmanın genişletilmesinin, iki yaka arasındaki ekonomik işbirliğine büyük itici güç sağlayacağını vurguladı.

 

CRİ, Çin Komünist Partisi Merkezi Askeri Komisyon Başkan Yardımcısı Fan Changlong bugün (7 Mayıs) Beijing'de İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan ile bir araya geldi.

 

Fan Changlong görüşmede yaptığı konuşmada, Çin tarafının İran'la el ele vererek, karşılıklı siyasi güveni artırmaya ve gerçekçi işbirliğini pekiştirmeye hazır olduğunu, böylece iki ülke arasındaki ilişkileri yeni düzeye taşıyacaklarını vurguladı. Çin'in İran ordusuyla ilişkilere büyük önem verdiğini kaydeden Fan, ilişkilerin geliştirilmesine aktif bir tavırla yaklaştıklarını söyledi. Fan, iki ordu arasındaki işbirliğinin, Çin ve İran halklarının temel çıkarlarına uygun olduğu gibi, iki ülke arasındaki ilişkilerin kapsamlı gelişmesine de yardımcı olduğunu belirtti.

 

CRİ, Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Genel Sekreteri Dmitri Mezentsev, kısa süre sonra Çin'de düzenlenecek Asya'da İşbirliği ve Güven Artıcı Önlemler Konferansı'nın (AİGK/CICA) Asya ülkelerinin güvenlik sorunuyla başa çıkması için elverişli bir platform olacağını söyledi.

 

SİÖ Genel Sekreteri Dmitri Mezentsev, dün (6 Mayıs) Çin Uluslararası Radyosu'na (CRI) verdiği demeçte, terörizmle mücadele, tek bir ülkenin sorumluluğu olamaz dedi. Sorunun ancak ortak çabalarla etkin şekilde çözülebileceğine dikkat çeken Mezentsev, Çin'de yapılacak söz konusu konferansın, bölgede terörle mücadele çalışmalarına katkıda bulunacağına inandığını dile getirdi.

 

CRİ, Çin, Orta Asya Nükleer Silahlardan Arındırılmış Bölge Anlaşması Protokolü'nün imzalanmasını olumlu karşılıyor. Nükleer silah sahibi Çin, ABD, Rusya, İngiltere ve Fransa, dün (6 Mayıs) New York'taki Birleşmiş Milletler merkezinde söz konusu protokolü imzaladı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, protokolün imzalanmasının adı geçen 5 ülke ve Orta Asya ülkelerinin ortak çabalarının sonucu olduğunu ifade etti.

 

Hua Chunying, Çin'in öteden beri nükleer alanda küresel yönetimin güçlendirilmesi için çaba harcadığını, nükleer silahlardan aındırılmış bölgelerin oluşturulması için uluslararası çabaları desteklediğini hatırlattı. Çin'in, geçerli bir neden olmaksızın, nükleer silah sahibi olmayan ülke veya bölgelere karşı nükleer silah kullanma tehdidinde bulunmama konsusunda taahhütte bulunan tek ülke olduğuna dikkat çeken sözcü, söz konusu protokolün Çin'in temel nükleer politikasını yansıttığını dile getirdi.

 

CRİ, 24. Dünya Ekonomik Forumu Afrika Zirvesi Nijerya'nın başkenti Abuja'da bugün (7 Mayıs) başladı. Zirveye 70'ten fazla ülkeden siyasetçiler ve iş dünyasından temsilciler dahil 900'ü aşkın kişi katıldı. Katılımcılar, Afrika ekonomisinin gelişme ufkunu ve karşı karşıya bulunulan zorlukları ele alacak. 3 gün sürecek zirvenin ana teması "hoşgörülü gelişmenin ilerletilmesi, istihdam fırsatı yaratılması" olarak belirlendi.

 

Nijerya ziyaretini sürdüren Çin Başbakanı Li Keqiang da zirvede hazır bulunacak. Başbakan Li zirvede Çin ile Afrika arasında karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin pekiştirilmesi, Afrika'nın hoşgörülü gelişmesinin ilerletilmesi ve Çin-Afrika ortak gelişmesinin gerçekleştirilmesiyle ilgili önemli bir konuşma yapacak.

 

Rusya 7 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan resmi açıklamada, Kiev’in evrensel insan hakları kurallarını açıkça ihlal ettiği ve Batılı ülkelerin de bu duruma göz yumdukları ifade edildi.

 

Bilindiği üzere, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay da dün verdiği demeçte, Ukrayna’da can kaybına neden olan şiddet ve çatışma ortamından duyduğu derin kaygıyı dile getirmiş ve özellikle Ukrayna’nın Odessa kentinde geçtiğimiz günlerde yaşan ve 40’dan fazla vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan trajediye dikkat çekmişti.

 

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, Pillay’ın dünkü demecine de değinildi ve BM Yüksek Komiseri Navi Pillay’ın sözlerinin Batılı patronlarının desteğini alan Kiev’deki gayrimeşru yönetimin, evrensel insan hakları normlarını açıkça ihlal ettiğini ve Batılı ülkelerin de bu duruma göz yumdukları gerçeğini onaylar nitelikte olduğuna vurgu yapıldı.

 

RUVR, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, ABD’ye Ukrayna yönetiminin Avrupa perspektifini izlemesi için onlara bir teleskop hediye etmeyi teklif etti.

 

Rogozin, Twitter hesabından yaptığı bu açıklamayla, ABD’den Ukrayna sınır muhafızlarına dikenli tel ve dürbün hediye edileceği haberini yorumladı.

 

Rus yetkili, “Dikeni, tamam, anladık. Demokrasi ve Ukrayna’nın devlet bütünlüğünün korunması için gerekli. Ancak dürbün… En iyisi cuntaya en baştan teleskop hediye etsinler, Ukrayna’nın Avrupa perspektiflerini izleyebilmeleri için” dedi.

 

RUVR, Incom Gayrimenkul adlı şirket tarafından yapılan açıklamada, Moskova’daki en pahalı dairenin, en ucuz daireden 325 kat daha pahalı olduğu ifade edildi.

 

Şirketin ilgili basın açıklamasında, Moskova’da şu an satılmakta olan en ucuz dairelerin fiyatının 2,6 milyon ruble (yaklaşık 154 bin lira) olduğu belirtilerek, söz konusu dairelerin 10 metrekare büyüklüğünde ve mutfaklarının da sadece 1 metrekare olduğu ifade edildi.

 

Incom Gayrimenkul’ün verdiği bilgilere göre, Moskova’daki en pahalı daire ise 9 katlı bir binanın üst katlarında inşa edilmiş ve 1820 metrekare büyüklüğünde olan ‘‘süper penthouse’’ tipi daire. 1500 metrekare net yaşam alanı bulunan ve mutfağının da 50 metrekare olduğu dairenin özel asansörü, salona şömine kurmaya imkan tanıyan baca çıkışı ve havuz yeri de bulunuyor. Söz konusu dairenin fiyatı 845 milyon ruble (yaklaşık 49 milyon 917 bin lira).

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı Didier Burkhalter’e Ukrayna’daki durumu analiz etmeyi ve krizden çıkış yollarını aramayı teklif etti.

 

Rusya lideri, Kremlin’de kabul ettiği Burkhalter’e, Moskova’ya “tam zamanında” geldiğini, çünkü İsviçre’nin halihazırda AGİT’e başkanlık ettiğini söyledi. Putin, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik tutumunun bilindiğini kaydetti.

 

Öte yandan AGİT başkanı Moskova’ya, Ukrayna’daki gerginliği yatıştırmaya yönelik tekliflerle geldi. Taraflar, Ukrayna’daki durumu konuşuyor. Rusya Devlet Başkanı, “Ukrayna’daki ağır ve trajik olayları” Burkhalter ile daha önce de görüştüğünü hatırlattı.

 

RUVR, Rusya’nın Kırım’dan sorumlu Bakanı Oleg Savelyev, Kırım’da çalışmak isteyen Amerikan şirketlerinin ABD Dışişleri Bakanlığı’nın büyük baskısıyla karşılaştığını açıkladı.

 

Gazetecilere konuşan Savelyev, “Yarımadanın gelişimi konusunda aktiflik sergileyen somut şirketler konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı’nın büyük baskısı ile karşı karşıyayız” dedi.

 

Öte yandan Kerç Boğazı üzerinde köprü inşaatı projesine birçok yabancı şirketin ilgi gösterdiğini ifade eden bakan, Rusya Ulaştırma Bakanlığı’nın Çin temsilcilerinden teklifler aldığını belirtti.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da federal yapı taraftarlarını 11 Mayıs’ta planlanan referandumu daha geç tarihlere ertelemeye davet ettiklerini açıkladı.

 

Putin, AGİT Başkanı Didier Burkhalter ile görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Rusya, Ukrayna’da ortaya çıkan ve halen en kötü senaryoya göre aktif bir şekilde gelişen krizden, 22-23 Şubat’ta Kiev’de darbe organize eden ve radikal sağcı ve aşırı milliyetçi unsurları silahsızlandırmak için hiçbir şey yapmayanların sorumlu olduğunu düşünüyor” dedi.

 

Kiev yönetimini Ukrayna’nın güneydoğusundaki tüm cezalandırma operasyonlarına derhal son vermeye çağıran Rus lider, bu eylemlerin bölünmüşlüğü daha da derinleştirdiğini vurguladı. Ukrayna’daki krizin bir an önce ve bu ülkenin tüm vatandaşlarının çıkarları dikkate alınarak çözüme kavuşmasını istediklerini vurguladı.

 

İngiltere 7 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Financial Times gazetesinin Türkiye özel dosyası ekinde Daniel Dombey tarafından kaleme alınan başyazıda, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçiminin belirsizlik yarattığı yorumu tıklayın yapılıyor.

 

Özel dosya için makale yazan bir diğer isim Andrew Finkel ise, 17 Aralık süreci ve yolsuzluk iddialarının inşaat sektörü üzerinde baskı yarattığını ifade ediyor.

 

Finkel'ın makalesinde, "Yolsuzluk soruşturmasıyla birlikte Başbakan'a yakın inşaat sektörü temsilcilerine ait olduğu iddia edilen ses kayıtları servis edildi. Siyasi belirsizliğin artmasıyla konut kredi faizleri de hızla yükselişe geçti. Tüm bu yaşananlar ülke istihdamının yüzde 7,5'ini sağlayan inşaat sektöründe işlerin yavaşlamasına neden oldu. Türkiye'nin önünde daha iki önemli seçim var. Siyasi tansiyon yüksek kalmaya devam ederken işlerin normale dönüp dönmeyeceği konusunda ise fikirler farklılaşıyor" deniyor.

 

Makale'de hükümetin inşaat sektörünü canlı tutmak için İstanbul'a üçüncü havalimanı gibi mega projeleri devreye soktuğu ifade ediliyor ve "Ancak artık bu tür büyük projeler için dış finansman bulmak çok zor olacak. Finansmana getirilen Hazine garantisi ise, ahlaki tehlikeleri içinde barındırıyor" deniyor.

 

BBC Yönetim Kurulu Başkanı Lord Chris Patten'in sağlık sorunları nedeniyle görevini bırakması Guardian gazetesinin birinci sayfasında yer aldı. Haberde, kalp hastası olan 69 yaşındaki Patten'ın, Nisan ayı içerisinde bypass ameliyatı geçirdiği hatırlatılıyor. "Parlamento seçimler öncesinde BBC'nin başına yeni bir ismi atamak zorunda" denen haberde, kulislerde Sony'nin Yönetim Kurulu Başkanı Howard Stringer'ın isminin konuşulduğu ifade ediliyor.

 

Guardian'ın haberinde BBC'nin yeni patronunun göreve gelir gelmez İngiltere genel seçimlerini ve olası İskoçya bağımsızlık referandumunu ele alması gerektiği vurgulanıyor.

 

Daily Telegraph gazetesinde ise, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nden (OECD) İngiltere'ye gelen emlak balonu uyarısına yer veriliyor. Haberde, OECD'nin İngiliz yetkililere "Ev almak isteyenlerin daha yüklü ilk ödemeler yapması ön koşulunu getirin" tavsiyesinde bulunduğu ifade ediliyor.

 

İngiltere Merkez Bankası yetkililerinin de ekonomi için en büyük riskin konut fiyatlarındaki hızlı artış olduğu bilgisi haberde yer alıyor. İşçi Partisi lideri Ed Miliband'ın ise, konut fiyatlarını yükselten yabancı alıcılara karşı kuralların daha katı hale getirilmesini talep ettiği vurgulanıyor.

 

Times gazetesinde yer alan bir makalede, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Avrupa'nın içindeki aşırı sağcılar tarafından takdir edilmesi ele alınmış. "Yeni Mussolini ve onun maço yandaşları" başlıklı yazıda, "Antwerp'ten Viyana'ya aşırı sağcılar Putin'in Avrupa Birliği'ne (AB) kafa tutmasını ve Ukrayna'daki sinsi Avrupa darbesi girişimini engelllemeye çalışmasını takdirle karşılıyor" deniyor.

 

Makale şöyle devam ediyor: "Ancak ne yazık ki Avrupalı aşırı sağcılar bir şeyi anlayamıyor. Putim geleneklere geri dönmeye çalışan bir post komünist lider değil, parlamentoların ülkeleri zayıflattığına inanan Mussolini tarzı bir post faşist. Son Ukrayna örneği Putin'in ülke sınırlarına karşı hiçbir saygısı olmadığını da gösterdi."

 

Almanya 6 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Soçi’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nın başlamasına az bir zaman kala Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in miting ve gösteri eylemleri düzenlenmesine ilişkin yasağı kaldırması olumlu yankı buldu. Ancak Saarbrücker Zeitung yorumunda Putin’e ilişkin çekincelerini şöyle dile getiriyor:

 

“Vladimir Putin gerçek bir demokratlığa bürünmedi. Kremlin şefi sadece şu anki diktatör imajını düzelterek, milyarlık prestij projesini, Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları’nı kurtarmaya çalışıyor. Böyle bir durumda Putin bedel ödemeye hazır ve bu yüzden de aslında ‘can sıkıcı olan’ vatandaş protestolarına izin veriyor. Ama dikkat! Putin bu girişimiyle düşünce özgürlüğünü kastetmiyor. Putin yönetimi gösterilerin nerede, hangi zamanda ve içerikte olacağını bizzat belirliyor. Hiçbir çözüm bulunamadığı takdirde de gösterilerin yapılacağı caddede buldozerler bir gecede düzeltme çalışmalarına başlıyorlar ve böylece gösteriler baştan engellenmiş oluyor. Sonra da buna şanssızlık deniyor, ya da Putinvari siyaset!”

 

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi Irak ve Ortadoğu bağlamındaki yorumunda ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu’yu barışa kavuşturma hedeflerinin başarısızlığa uğradığını belirterek şu görüşlere yer veriyor: “Terör örgütü El Kaide, Suriye ve Irak’ta gövde gösterisinde bulunuyor. Aşırı güçlerin Felluce’ye bayrak dikmeleri hayra alâmet değil! Sünnilerin kalesi konumundaki bu kentte bir zamanlar Amerikan askerî birlikleri, Irak Ordusu ve kabilelere bağlı milisler, aşırı güçlerle yıllar boyunca ağır savaşmışlardı. Felluce’nin şimdi yeniden fanatiklerin eline geçmesi, El Kaide milislerinin uzun dayanma iradeleri olduğunu gösteriyor. Spor ayakkabılı, kalaşnikoflu fanatikler, Şiiler ile Sünniler arasındaki eski anlaşmazlıkları yeniden deşiyorlar. Öte yandan Felluce örneği, müttefik askerî birliklerin Afganistan’dan çekilmesinden sonra bu ülkede de gelecek perspektifinin karanlık olacağına işâret ediyor. Önümüzdeki yıllar kanlı geçebilir.”

 

Irak’ta gelinen son duruma ilişkin olarak Lüneburg’ta yayımlanan Landeszeitung gazetesi de yorumunda batının takınması gereken siyasî tavrı irdeliyor: “Irak’ta şu sıralar tarihin en çelişkili durumları yaşanmakta. Bundan 12 yıl önce o zamanki Amerikan Başkanı George W. Bush, Saddam Hüseyin’e karşı başlattığı savaşı iki yalana, Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu ve El Kaide terör örgütünün bu ülkedeki varlığına dayandırmıştı. Irak diktatörünün iktidardan alaşağı edilmesi, söz konusu bu ikinci yalanın gerçeğe dönüşmesinin zeminini hazırladı. Batının dinsel grupların etkisi altındaki ülkedeki iç savaş durumuna bir kez daha askerî müdahalede bulunmasının fazla bir getirisi olmayacaktır. Ancak kökten dinci Körfez krallıkları İran ya da Suriye’deki Şiilere karşı cephe oluşturduklarında, batılı ülkeler sürekli biçimde onların yükümlülüğü altına girmeseler, bunun yararı daha fazla olurdu.”

 

Berliner Zeitung ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ortadoğu’daki mekik diplomasisini yorum sütununa taşımış: “Kerry Ürdün ve Suudi Arabistan’a yaptığı kısa ziyaretlerde Ortadoğu için hazırladığı çerçeve anlaşmasına bu ülkelerden destek bulacak mı, bulamayacak mı? Birçok şey bu gelişmeye bağlı. Kerry’nin destek sağlaması, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Filistinlilerin Başkanı Abbas’ı ikna anlamında tam bir joker olabilir. Filistin ve İsrail’den oluşan iki bağımsız devlet çözümü hâlâ mümkün ve yapılabilir görünüyor. Ancak eğer Kerry en ufak bir başarı sağlayamayacak olursa, yıllar boyunca kimse, bu her an patlamaya hazır bomba niteliğindeki anlaşmazlığa çözüm bulmaya yanaşmayacaktır. O nedenle ‘yolun açık olsun John Kerry’ diyoruz.”

 

İran 7 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Keyhan gazetesi Ukrayna krizinin had safhaya ulaştığını ilk sayfadan duyuruyor. Gazetede Bahreyn'de despot Al-ı Halife rejimi güvenlik güçlerinin doğrudan halka ateş açması, Suriye'deki teröristlerin Batı'nın verdiği yeni gelişmiş silahlarla askeri üsler ve kamu binalarını hedef alması gibi haberler göze çarparken, İslami İran dışişleri bakan yardımcısı ve nükleer müzakere heyet üyesi Abbas Irakçi'nin 5+1 ile nükleer müzakereler konusunda yaptığı açıklamasını konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor:

 

“İslami İran Dışişleri bakanı yardımcısı Abbas Irakçi, 5+1 üyeleri ciddi olduğu takdirde nihai anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu vurguladı. The Guardian gazetesine mülakat veren Irakçi, 5+1 grubu ciddi olduğu takdirde 20 Temmuz'a kadar nükleer meselede nihai ve geniş kapsamlı anlaşma sağlanacağını belirtti.

 

İran ve Amerika arasında eski güvensizlik durumuna temas eden Irakçi, çözümlenmemiş teknik sorunlar ve ayrıca dış mihrakların müzakereleri sabote etmesi, nihai anlaşma yolunda var olan engeller olduğunu kaydetti. Irakçi, dışarıda bazı karanlık çevrelerin müzakerelerin başarılı olmasını engellemeye çalıştığını, bu çevreler İran'ın nükleer meselesi barışçıl yollardan çözümlenmesini istemediğini vurguladı.

 

Öte yandan Rusya Dışişleri bakanı yardımcısı Sergei Riabekov, İran ve 5+1 grubu arasında yeni tur müzakerelerde nihai metnin bazı bölümleri üzerinde uzlaşma sağlanması gerektiğini belirtti. Rusya'nın 5+1 grubundaki temsilcisi Riabekov, 4. turun sonunda en azından nihai metnin bazı maddeleri üzerine uzlaşmaya varmaları gerektiğini ifade etti.”

 

Risalet gazetesinde Siyonist rejim askerlerinin Batı Yaka'da protesto gösterisi düzenleyen Filistinlilere baskın düzenlemesi, Irak ordusunun El-ambar'da teröristlere karşı geniş çaplı operasyon için düğmeye basması gibi haberler ön plana çıkarılırken Bahreyn gelişmelerini konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor:

 

“Bahreyn'de 3 seneyi aşkın bir süredir despot Halife rejimine karşı halk ayaklanması devam ediyor. Sözde insan hakları havarilği yapan batılı ülkelerin sessizliği sürerken, Halife rejimi Suudi Arabistan'ın da verdiği askeri yardımla, kendi halkını bastırmak için en acımsazı ve vahşi yötemlere başvurmaktan çekinmiyor. Despot rejim güvenlik güçleri Bahreyn'li vatandaşların evlerine gece baskınalrı düzenleyerek, ülkede vahşet ortamı oluşturmaya çalışıyor. Halife rejimi güvenlik güçleri yaşlı, çocuk demeden şiddetle bastırdığı insanların birçoğunu tutuklayıp cezaevlerine götürerek ağır işkencelere maruz bırakıyor. Bu bağlamda Bahreyn medyası dün Halife rejimi güvenlik güçleri Sitre çarşısında protestoculara karşı rastgele ateş açtığını duyurdu.

 

Haberde, açılan ateş sonucu Sitre çarşısının bazı bölümlerinde yangın çıktığı belirtildi. Halife rejimi İçişleri Bakanlığı ise güvenlik güçlerinin açtığı ateşe değinmeksizin, protestocuların Sitre polis merkezine molotof kokteyllerle saldırdığını iddia etti. Halife rejiminin halka karşı işlediği bütün cinayetler ve izlediği baskıcı politikalar, Bahreyn halkını sindiremezken, üstelik despot rejime karşı halk nefretinin daha da artması ve protesto gösterilerinin daha da geniş boyut kazanmasına neden olmuş bulunuyor.”

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde İslami İran Savunma Bakanı General Hüseyin Dehgan'ın, Çin ziyaretinin devamında bu ülkenin uzay merkezini ve bazı askeri birliklerini ziyaret etmesi, İran ve Pakistan'ın ortak sınırda güvenliği arttırma konusunda mutabık kalması gibi haberlere yer verilirken İslami İran'ın savunma alanında yeni askeri kazanımlarını konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor:

 

“İslam İran ordusu yerli uzmanlar vasıtasıyla her geçen gün askeri alanda yeni kazanımlar elde ederek, düşmanlara karşı caydırıcı gücüne güç katmaya devam ediyor. Bu bağlamda Hatemul Enbiya Hava Savunma Karargahı Komutanı General Ferzad İsmaili, İran radar, füze ve İHA yapımı alanında kayda değer kazanımlar elde ettiğini duyurdu.

 

General Ferzad İsmaili, İran hava savunması için eski Saddam rejiminin dayattığı 8 yıllık savaş değerli deneyimlere vesile olduğunu belirtti. İran'ın son yıllarda hava savunma sistemleri alanında kaydettiği ilerlemelere temas eden General İsmaili, hava savunma uzmanlarının kaydettiği gelişme emsalsiz olduğunu ifade etti. General İsmaili, İranlı genç uzmanlar radar, füze ve İHA ve diğer gerekli askeri teçhizatların yapımı alanında göz kamaştırıcı kazanımlara imza attığını kaydetti.”

 

Suriye 7 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Altı Mayıs Şehitler Günü Münasebetiyle Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad ve eşi Esma Hanım dün şehit çocuklarıyla bir araya geldi.

 

Buluşmanın başında Cumhurbaşkanı el Esad Şehitler Gününün hepimiz açısından büyük bir değer ve önemi olduğunu belirtirken Suriyeliler için anlamına vurgu yaptı. El Esad Suriye ve Suriyelilerin her daim vatanı koruyan ve canlarını vatan için feda eden şehitler ve aileleriyle yurdun her yerinde gurur duyduğunun altını çizdi.

 

Şehit çocuklarına seslenen el Esad; her şehit çocuğunun, kanını vatan ve vatandaşlarının korunması uğruna feda eden babası – annesiyle gurur duyması gerektiğini belirtti. El Esad; “herkes sizin ve aileniz gibi cesur ve güçlü olması halinde teröristlere zafer kazanırız..” dedi.

 

SANA, Yüksek Anayasa Mahkemesi sözcüsü Macit Hadra; cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylık başvurusunda bulunan ve başvurusu kabul edilmeyenlerden 6 kişinin itiraz dilekçesi takdim ettiklerini söyledi.

 

Hadra mahkemenin anayasa ve kanunlar çerçevesinde önümüzdeki üç günlük süre içinde itiraz taleplerini inceleyip 10-05-2014 tarihine denk düşen Cumartesi günü mesai saatinin bitiminde cumhurbaşkanlığı seçimlerine başvuruların nihai sonuçlarını ilan edeceğini açıkladı.

 

Hadra başvuruları kabul edilmeyip itiraz dilekçeleri takdim edenlerin Ali oğlu Ahmet Ksyia, Hasan oğlu Ali el Hasan, Muhammed oğlu Beşir el Balah, Abda oğlu Halit Kreydi, Mihail oğlu Semih Musa ve Ahmet oğlu Semir Mualla olduklarını açıkladı.

 

SANA, Tarihte barış, hoşgörü, kardeşlik, sevgi üzerine kurulu zengin kültürel yapısıyla bilinen Suriye halkı ve bu halkın evlatlarından oluşan kahraman ordusu, konu; vatan toprakları, egemenliği ve bağımsızlığı olunca evlatlarını koruyan bir anne kaplan misali düşmanın karşısına dikilir.

 

Askeri bir kaynak, kahraman ordu birliklerimizin Halep Kentinin el Ramuse, Leyramon ve Şeyh Neccar Sanayi Kentinin yanı sıra kırsala düşen Kefer Hamra, Hreytan, Anedan, Daret Azze, Han el Asel, Handrat ve el Cendol Bulvarı bölgelerinde teröristlerin yuva ve kümelenme yerlerini hedef aldıklarını belirtti.

 

SANA, Mesleki Sendikalar, cumhurbaşkanlığı seçiminin anayasal olarak belirlenen tarihte yapılmasının; Suriye kararının bağımsızlık ve egemenliğine ilaveten Suriye halkının ordu birliklerimizden esinlenen güç, kararlılık ve iradesinin bir kanıtı olduğunu belirtti.

 

Sendikalar bugün yayınladıkları ve SANA’nın birer nüsha alığı beyanlarında; cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılacak her oyun tekfirci ve hain teröristlerin göğüslerinde bir kurşun niteliğinde olduğunu vurguladı.

 

Sendikalar seçimlerin Suriye'nin toprak ve halk birliği ile birlikte istikrar ve egemenliğinin korunmasına garantör teşkil ettiğini ifade etti.

 

SANA, Homs Valisi Telal el Berazi gerekli tüm tertibatların yapılması ardından Homs Kentinin eski semtlerindeki silahlıların ilk grubunun çıkmaya başladıklarını belirtti.

 

SANA’ya açıklamasında Barazi; silahlıların eski semtlerden çıkmalarına eş zamanlı olarak Homs kentinin tamamının silah ve silahlılardan arınmış olması yönünde uzlaşma ve teslim olanların kanuni durumlarını düzeltme çalışmaları başlamasının beklendiğini ifade etti.

 

Barazi silahlıların çıkmaları ve uzlaşma sürecinin sadece eski semtleri değil, tüm Homs’un tamamını kapsaması yönünde çalışmalar yapıldığını söyledi.

 

Homs Valisi Barazi silahlıların çıkması ardından ordu birliklerimizin derhal arama tarama operasyonları başlatacaklarını, mevcut bomba düzenekleri, bubi tuzakları ve mayınları temizlemelerinin yanı sıra silahlıların kurmuş oldukları barikatları da kaldıracaklarını belirtti.

 

SANA, Dünyanın muhtelif devletlerinde bulunan Suriye büyükelçilikleri yurtdışında bulunan Suriyeli tüm vatandaşları büyükelçiliklere başvuruda bulunup seçim listelerine kayıt yapmalarına çağırdı.

 

Büyükelçilikler bulundukları ülkelerde geçerli oturma izni bulunan Suriyelilerin pasaportlarıyla birlikte başvuruda bulunmalarına çağırırken, 28-04-2014 tarihinde başlayan seçim listeleri kayıt işlemlerinin 16-05-2014 tarihinde sona ereceğine dikkat çekti. Kayıt işlemlerinin büyükelçiliklerde her gün saat 08’den saat 20’e kadar devam ettiğini belirten büyükelçilikler; Suriye’de yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin daha önce belirlendiği gibi yurtdışındaki büyükelçiliklerde 28-05-2014 tarihinde büyükelçilikler binalarında saat 07’den saat 19’a kadar yapılacağını ifade etti.

 

SANA, Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Hızır Urfalı bugün Güney Afrika’nın Şam Büyükelçisi Shaun Byneveldt ile iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirme ve mevcut anlaşmaları etkinleştirme olanaklarını masaya yatırdı.

 

Görüşmede iki taraf Suriye'de yeniden yapılandırma sürecinde iki ülke arasındaki ortak yatırımlar ve ikili ticaret hacmini arttırma yolları masaya yatırıldı.

 

SANA, İran Şura Meclisinde Milli Güvenlik ve Dış Poliitka Komitesi Başkanı Alauddin Brojerdi; Suriye'de yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, ülkede güvenlik ve barışın geri dönmesine katkı sağlayacağı konusunda ülkesinin tutumunu yineledi.

 

Brojerdi’nin bu tutumu Slovakya Dışişleri Bakanlığında Siyasi İşlemler Müdürü Lubomir Rhak ile görüşmesinde geldi.

 

Bulgaristan 6 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Radio Bulgaria (BNR), Bulgaristan Milli Radyosu, 80. yıldönümünü konserler, ülke genelinde açık hava sahnelerinde turne, Sofya’da bir müzik festivali, 21. asırdaki radyo hakkında bir bilimsel konferans, yuvarlak masa toplantıları ve sergiler ile kaydediyor. Kampanyaya Bulgaristan Milli Radyosu Genel Müdürü Radoslav Yankulov tarafından start verildi. Radyonun programlarında kamu medyasının Altın Fonu’ndan yıldönümüne adanan arşiv programları dinletilecektir. Kutlamaların patronu Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev olacak. Bulgaristan Milli Radyosu’nun 80. yılı gelecek yılın Ocak ayında dolacak. O zaman bir posta pulu da geçerli kılınacak ve büyük bir olasılıkla bir jübile maden parası tedavüle çıkarılacaktır.

 

BNR, Halk Meclisi’nde konuşan Başbakan Plamen Oreşarski, “Ukrayna’daki durum konusundaki bir ay önceki konumumuzu değiştirmemişiz. Buna göre bizi iki tarafı da provokasyonlardan çekinmelerine ve diplomatik ve siyasi araçlarla durumu düzenlemelerine çağırıyoruz” dedi. Başbakan Oreşarski, şu an Bulgaristan’a doğalgaz tedariklerinin durdurulması doğrultusunda tahminler olmadığını, ama böyle bir riskin ortada olmaya devam ettiğini açıkladı.

 

BNR, “Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya gibi ülkelere 90’lı yıllarda başlayan otomobil inşaatı patlamasından birçok yapısal nedenlerden dolayı uzak kaldı” diye belirtiyor Reuters ajansı Ruse şehrinden bir haberine dayanarak. Reuters ajansı, bunun ama yavaş yavaş değiştiğini, daha da çok parça üreticisinin Bulgaristan’ın konumu, düşük vergiler ve emek harcamaları ve dövizin avroya bağlanması durumundan çekilmiş olduğunun altını çiziyor. Reuters ajansı, bir uzmanın fikrini aktararak uygun konumun ve ucuz iş gücünün, otomobil parçaları üreticilerinin Bulgaristan’a yeşil alan için variyant gözüyle baktığı anlamına geldiğini yazdı.

 

BNR, Bulgaristan, Arap dünyasından yüksek gelirli turistler çekme imkanlarıyla yeni çehresini gösteriyor. Bu, Yakın Doğu’nun Dubai’daki Arabian Travel Market adlı en önemli uluslararası turistik fuarında gösterildi. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Bulgaristan’ın fuara katılımını artık iki yıldır düzenliyor. Fuarda Bulgaristan, deniz, kaplıca, SPA, lüks otellerde aile ve eğlence tatilleri için mükemmel imkanlarını tanıtıyor. Bu turistik öneriler, Bulgar standına Arap ortakları ve diğer ülkelerin fuar çerçevesindeki temsilcileri arasında büyük ilgi uyandırdı.

 

BNR, Bulgaristan Merkez Bankası’nın istatistiklerine göre Mart ayı sonunda hanelerin banka tasarrufları 20 milyar avroluk sınırı aşmıştır. 2014 yılının sadece ilk üç ayında banka tasarrufları 500 milyon avro arttı. Bu paraların yarısı bankaların ödediği 20 milyar avroluk faizlerden oluşuyor ve Bulgaristan’ın yıllık GSYİH’nın neredeyse yarısı kadardır.