ABD 5 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi (VOA), Amerika, Kongo Demokratik Cumhuriyetine ekonomik yardıma hazır olduğunu ancak önce Cumhurbaşkanı Joseph Kabila’nın görev süresi dolduğunda çekileceği yolunda güvence vermesini istediğini bildiriyor.

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry başkent Kinhasa’da Kabila ile yaptığı özel görüşmede kendisinden anayasaya uyarak 2016’dü üçüncü kez cumhurbaşkanlığına adaylığını koymamasını istedi. Kabila’nın Amerika’nın talebini kabul edip etmediği henüz bilinmiyor.

Kerry,  Kabila ile yaptığı görüşmede ülkenin doğusunda faaliyet gösteren isyancılarla mücadele konusunu da ele aldı.

 

Afrika ziyareti sırasında dünyanın diğer bölgelerindeki krizlere değinmeyi de ihmal etmeyen Kerry, Ukrayna’da ayrılıkçı Rus militanlar tarafından bir haftadır rehin tutulan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) gözlemcilerinin serbest bırakılma kararını övdü. Kerry ayrıca, Kinşasa’dayken Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la telefon görüşmesi yaptı.

 

VOA, Başkan Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna krizini diplomatik yollardan çözme yönünde adım atmaması durumunda Rusya’ya karşı ek yaptırımlar uygulanacağı uyarısında bulundu.

 

Başkan Obama, Rus liderlerin Ukrayna’nın istikrarını bozmaya devam etmesi durumunda Amerika ve Avrupa Birliği’nin ekonomik ve diplomatik yaptırımlar dahil, derhal ek adımlar atacağını bildirdi.

 

Almanya Başbakanı Merkel, ne Amerika’nın ne de kendi ülkesinin bu aşamaya gelmek istediğini, ama bir noktadan sonra bu adımı atmanın artık kaçınılmaz olacağını söyledi. Merkel alacakları kararın tamamen Rusya’ya bağlı olduğunun altını çizdi. İki hafta önce Cenevre’de varılan ve Ukrayna’da hükümet ve Rusya’ya bağlanmak isteyen milisler arasındaki gerginliği azaltmayı hedefleyen anlaşma başarısız kalmıştı.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, ABD ekonomisindeki güçlenmeye rağmen Fed'in faiz artırımını düşünmesi için henüz çok erken olduğunu söyledi.

 

Merkez Bankası'nın son tur tahvil alımlarına karşı olan ve kendisini enflasyon şahini olarak tanımlayan Fisher, ABD ekonomik büyümesinde ilk çeyrekte yaşanan zayıflamanın "hava şartları ile ilişkili tek sefere mahsus" bir durum olduğunu ifade etti. Cuma günü tarım dışı istihdamdaki 288 binlik artıştan cesaret alan Fisher, iyi trendin muhtemelen daha da devam edeceğini söyledi.

 

Fox News'e verdiği demeçte Fisher, "Son rakamların benzerini göreceğimize inanıyoruz. Ben kesinlikle inanıyorum. Doğru yöne doğru hareket ediyoruz." dedi.

 

WSJ, Birleşik Arap Emirlikleri'nin telekom şirketi Etisalat, Batı Afrika'daki operasyonlarını 650 milyon dolara (1,4 milyar lira) Maroc Telekom'a satacak. Bu satış Etisalat'ın geçen yıl Maroc Telekom'un yüzde 53'ünü satın almak için Fransız Vivendi ile daha önce varılan anlaşmanın bir parçası.

 

Abu Dabi merkezli Etisalat, bu satış ile Benin, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gabon, Fildişi Sahili, Nijer ve Togo'da operasyonlarını Maroc Telekom'a devredecek. Böylece Fas'tan yönetilecek bir Batı Afrika telekom devi yaratılacak.

 

Maroc Telekom'un halihazırda Moritanya, Burkina Faso, Mali ve Gabon'da iştirakleri bulunuyor. Etisalat, Maroc Telekom'un satışının tamamlanması ardından 10 ülkeyi kapsayan Fransızca konuşan 42 milyon civarındaki aboneyi kapsayacak bir telekom şirketi kurmayı amaçlıyor. Etisalat, Afrika'daki operasyonlarını birleştirmeye gerekçe olarak düşük sermaye giderlerini, potansiyel mobil veri gelirini ve güçlü yönetimi gösteriyor.

 

 

WSJ, Enflasyon 2 yılın zirvesine çıkarken, Merkez Bankası'nın faiz indiriminde erken davranmasını zora soktu. TÜFE aylık yüzde yüzde 1.34 oranında artarken, yüzde 0.9 olan beklentilerin üzerinde geldi. Yıllık TÜFE ise yüzde 9.38 ile Nisan 2012'den bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

 

Enflasyonun artışında giyim ve ayakkabı kalemi ile gıda kalemi yaptı. Aylık yüzde 13.10 artan giyim ve ayakkabı, enflasyona 0.86 ile en yüksek katkıyı yapan kalem oldu. Yüzde 1.42 yükselen gıda fiyatlarının katkısı ise 0.32 puan oldu.

 

Çekirdek enflasyondaki verileri ise çift haneye ulaştı. Özel kapsamlı H endeksi Nisan'da yüzde 10.05'e ulaştı. En dar kapsamlı TÜFE göstergesi olan I endeksi yüzde 9.74 ile Mart 2007'den bu yana en yüksek düzeyi gördü.

 

WSJ, Avrupa Birliği (AB), 2015 yılına kadar aşamalı bir toparlanma beklediğini ve bu toparlanmanın en kırılgan üyelerde dahi görüleceği tahmininde bulundu ancak çok düşük enflasyonun ve Rusya kaynaklı gerilimin krizden çıkış yolunu tıkayabileceği uyarısında bulundu.

 

Avrupa Birliği'nin yürütme organı Avrupa Komisyonu'nun ekonomistler bugün yaptığı açıklamada artan iş dünyası güveni, kriz ilişkili belirsizliğin azalması ve risk algısındaki değişimin etkisi ile büyümenin hızlanacağı tahmininde de bulundu.

 

İki yıldır devam eden daralma ardından Euro Bölgesi'nde bu yıl büyümenin yüzde 1,2, gelecek yıl ise yüzde 1,7 artması bekleniyor. Komisyon, bu ılımlı büyümenin etkisi ile 18 üyelik para bloğunda geçen yıl yüzde 12 olan işsizlik oranının bu yıl yüzde 11,8'e, gelecek yıl yüzde 11,4'e düşeceği tahmininde bulundu.

 

Çin 26 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu(CRİ), Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, Çin halkının yasalar çerçevesinde din ve inanç özgürlüklerine sahip olduğunu belirtti.

 

Qin Gang dün (4 Mayıs) ABD Uluslarararası Din Özgürlüğü Komisyonu tarafından yayınlanan ve Çin'in yine "özellikle izlenen ülke" olarak gösterildiği raporu değerlendirdi.

 

Qin Gang, Çin hükümetinin vatandaşlarının din ve inanç özgürlüklerini kanunen güvence altına aldığını ve Çin halkının yasalar çerçevesinde din ve inanç özgürlüklerine yeteri kadar sahip olduğunu kaydetti. Qin Gang, Çin yasalarının hiç kimsenin din bahanesiyle suç eylemlerinde bulunmasına da izin vermediğinin altını çizdi.

CRİ, Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin ve Etiyopya arasındaki geleneksel dostluğun daha da sağlamlaştırılmasını ve ikili ilişkilerde yeni ilerleme kaydedilmesini umduğunu söyledi.

 

Li Keqiang dün (4 Mayıs) Addis Ababa'da Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn'le görüştü. Etiyopya'da son yıllarda kaydedilen ekonomik ve sosyal başarıları takdirle değerlendiren Çin Başbakanı, Çin ile Etiyopya arasındaki dostça işbirliğinin güçlendirilmesinin her iki tarafın temel ve uzun vadeli çıkarlarına uygun olduğuna işaret etti. Li Keqiang, Çin'in Etiyopya ile yoğun üst düzey temasları sürdürerek, karşılıklı siyasi güveni daha da artırmak için çaba harcamaya, bunun yanı sıra şirket ve finans kuruluşlarının Etiyopya'daki inşa projelerine katılmalarını teşvik etmeye hazır olduğunu belirtti.

 

CRİ, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) askeri gözlemcilerinin serbest bırakılması için ilgili tarafların harcadığı yapıcı çabalardan övgüyle söz etti. Yedi AGİT gözlemcisi Ukrayna'nın doğusundaki Slaviyanski kentinde 3 Mayıs'ta serbest bırakılmıştı.

 

Hua Chunying, Beijing'de bugün (5 Mayıs) düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Hua, Ukrayna'daki tarafların ve uluslararası toplumun, ülkedeki gergin durumun yumuşatılmasına yararlı önlemleri sürdürmesi, şiddetten vazgeçmesi, fikir ayrılıklarını siyasi diyalog yoluyla barışçı şekilde çözmeleri, krizin çözümünde siyasi yörüngeye dönülmesi arzusunu dile getirdi.

 

CRİ, Çin Devlet Müşaviri ve Savunma Bakanı Chang Wanquan, bugün (5 Mayıs) Beijing'de İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Hüseyin Dehqan ile görştü.

 

Chang Wanquan, görüşmede yaptığı konuşmada, Çin-İran ilişkilerinin aktif ve istikrarlı gelişme eğilimini koruduğuna işaret etti. Bakan Chang, iki ülke arasında üst düzey temasların yoğun bir şekilde yapıldığını, karşılıklı siyasi güvenin sürekli derinleştirildiğini kaydetti. Chang, son yıllarda iki ordu arasında karşılıklı ziyaretlerin artırıldığını, profesyonel temas ve personel eğitim alanında işbirliğinin sürekli genişletildiğini dile getirdi. Chang Wanquan, iki tarafın ortak çabalarıyla, iki ülke ve iki ordu arasındaki dostça ilişkilerin daha da geliştirileceğine inandığını sözlerine ekledi.

 

CRİ, Çin, Irak Meclis seçimlerini olumlu karşıladıklarını açıkladı.

 

Irak'ta 3. Dönem Meclis seçimleri 30 Nisan'da yapıldı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün (5 Mayıs) Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Çin'in seçimlerle ilgili değerlendirmesini açıkladı. Sözcü Hua Chunying, seçimlerin Irak'ta çeşitli siyasi güçler arasındaki dayanışmayı güçlendirmesini arzu ettiğini bildirdi.

 

Sözcü Hua Chunying ayrıca, seçimlerin Irak'ta siyasi uzlaşma ile ekonomik yeniden yapılanmaya ivme kazandırması, böylece ülkede uzun vadeli barışın gerçekleştirilmesi arzusunu dile getirdi.

 

CRİ, Guangdong Fuarı adıyla bilinen Çin İthal ve İhraç Malları Fuarı'nın 115'incisi bugün (5 Mayıs) Guangdong eyaletinin merkezi Guangzhou'da sona erdi.

 

Fuar Sözcüsü Liu Jianjun'un verdiği bilgiye göre, fuara 214 ülke ve bölgeden 188 binden fazla alıcı katıldı. Toplam alıcı sayısı geçen döneme göre yüzde 0,81 azalırken, Afrika kıtasından gelen alıcı sayısında yüzde 29 artış oldu. Bu artış, Çin ile Afrika arasındaki ekonomik bağların giderek yoğunlaşmasının göstergesi olarak yorumlandı.

 

Guangdong Fuarı'nda gerçekleştirilen ihracat, geçen döneme göre yüzde 2,01 azalarak 31 milyar ABD Doları'nda kaldı. İhracattaki azalışın, geleneksel pazarlarda dinamizm eksikliğinden, yeni kalkınan pazarlarda talep yetersizliğinden kaynaklandığı belirtiliyor. Öte yandan, Çin'in ihracatında BRICS ülkeleri ile ABD'nin payı artarken, AB, Japonya ve ASEAN'ın payı azalıyor.

 

CRİ, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Çin'in Afganistan'daki toprak kayması olayını yakından takip ettiğini, gerekli yardımı sağlayacağını söyledi.

 

Afganistan'da 2 Mayıs'ta meydana gelen toprak kayması büyük can ve mal kaybına yol açmıştı.

 

Sözcü Hua, bugün (5 Mayıs) Beijing'de yaptığı basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'ye mesaj göndererek, ölenler için başsağlığı dilediğini, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin de Afganistan Dışişleri Bakanı Ahmed Osmani'ye mesaj gönderdiğini kaydetti.

 

CRİ, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin çeşitli kademelerden yetkilileri, bölge halkının, gelişmeden en kazançlı taraf olmasını sağlamak için kapsamlı çalışma yürüteceklerini açıkladılar.

 

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, kısa süre önce Xinjiang'da inceleme yaptı. Xi, kalkınmanın Xinjiang'da mevcut tüm sorunların çözümünde kritik önem taşıdığına işaret ederek, gelişmenin, çeşitli etnik gruplar arasında dayanışma ve halkın refahını artırma temelinde gerçekleştirilmesinin önemini vurguladı.

 

Genel Sekreter'in konuşması, Xinjiang'ın çeşitli kademelerden yetkileri arasında geniş yankı uyandırdı. Xinjiang Özerk Bölgesi Hükümet Başkan Yardımcısı Huang Wei bir açıklama yaparak, halkın acilen ihtiyaç duyduğu projelerle özel toplulukları ilgilendiren projelere öncelik vereceklerini söyledi.

 

Kaşgar İdari Amir Yardımcısı Wang Yongzhi, azınlık etnik grupların istihdamını artırmanın, önümüzdeki günlerde tüm Xinjiang'da, özellikle Xinjiang'ın güney kesiminde en önemli çalışma olacağını bildirdi. Wang Yongzhi açıklamasında, tekstil, konfeksiyon ve tarımsal ürünlere, genel olarak imâlata ağırlık vereceklerini kaydetti.

 

Gongdong eyaletinin Xinjiang'a yardım çalışmaları sorumlusu Fang Lixu, Xinjiang halkının yaşam seviyesini yükseltecek projelerle istihdam ve eğitim çalışmalarına, önümüzdeki günlerde daha fazla insani ve mali yardım sağlayacaklarını söyledi.

 

Rusya 5 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigoriy Karasin, Ukrayna’daki suç politikasına son vermek için Kiev’e yönelik acil uluslararası yaptırımların kabul edilmesi gerektiğini açıkladı.

 

ITAR-TASS haber ajansına konuşan Karasin, “Tüm eylemlerimiz buna yönelik. Rusya devlet başkanı da dışişleri bakanı da uluslararası ortakları ile sürekli temas halindeler, Ukrayna’da yaşanan trajedileri konuşuyorlar ve Kiev yönetiminin kendi ülkesindeki duruma beceriksiz ve sorumsuz bir şekilde yaklaştığı bu zor durumdan nasıl çıkılacağını düşünüyorlar” dedi.

 

Karasin, “Çabalarımız devam edecek. Daha önce varılan tüm anlaşmaların uygulanması gerekir. Şimdilik, başta kendi ülkesinde güç kullanımından vazgeçmeye ilişkin olmak üzere hiçbir anlaşma uygulanmadı” ifadesini kullandı.

 

RUVR, Ukrayna parlamentosu Yüksek Rada tarafından başbakanlık görevine atanan Arseniy Yatsenyuk, Odessa’da 2 Mayıs’ta 46 kişinin öldüğü olayların sorumluluğunu Rusya’ya yüklemeye çalıştı.

 

Bugün Odessa’yı ziyaret eden Yatsenyuk, Cumhuriyet Başsavcılığı’na, “tüm birimlerden ortak bir acil soruşturma ekibinin kurulması; tüm sorumluların, organizatörlerin, Rusya yönetimi altında Ukrayna ve Odessa’ya ölümcül saldırı başlatan herkesin bulunması” talimatını verdi.

 

RUVR, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna ordusunun ülkenin doğusunda “bazı kentlere saldırırken diğerleri kuşatarak” operasyon yürüttüğü sırada Batı’da bu ülkede yaşanan trajik olaylara ilişkin bilgi ablukası yaşandığını açıkladı.

 

Bakanlık, “Hatta AGİT çevrelerinde bile kimsenin bugün Ukrayna’da kanın aktığını ve ordunun silahsız insanlara ateş açtığını bilmiyor olması dikkat çekici. Bu durumda hangi ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünden konuşabiliriz?” sorusunu yöneltti.

 

RUVR, Ukrayna’nın Donetsk kentinde federalizm taraftarları, askeri savcılık ve Leninskiy İlçesi İcra Komitesi binalarına girdi.

 

Aktivistler tarafından ilan edilen Donetsk Halk Cumhuriyeti yönetiminden RIA Novosti haber ajansına yapılan açıklamada, “Göstericiler az önce binaları ele geçirdi, kimse mukavemet göstermedi” denildi. Diğer ayrıntıların henüz bilinmediği belirtildi.

 

İngiltere 5 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Guardian gazetesi İngiliz basınının büyük bölümü gibi gözaltına alındıktan sonra herhangi bir suçlama olmadan serbest bırakılan Kuzey İrlanda'nın Sinn Féin partisinin lideri Gerry Adams'ın açıklamalarını manşetten duyurdu.

 

1972 yılında İrlanda Cumhuriyet Ordusu IRA örgütü tarafından kaçırılıp öldürülen Jean McConville davası kapsamında gözaltına alınan Adams, 4 gün gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı.

 

Gazetenin haberinde "Adams neredeyse 5 gün gözaltında tutulmasına karşın Kuzey İrlanda'daki polis güçlerine karşı olmadığını vurguladı" deniyor ve Adams'ın şu açıklamalarına yer veriliyor: "Her şeye rağmen Birleşik Krallığa bağlı polis güçlerini desteklemeye devam ediyoruz. McConville ailesine bir kez daha taziyelerimi iletiyorum ancak onlara mesajım ne yaparsak yapalım Jean McConville'i geri getiremeyeceğimizdir."

Haberde McConville ailesinin Adams aleyhinde dava açmaya hazırlandığı belirtiliyor ve ailenin en yaşlı ferdi Helen McKendry'nin açıklamalarına yer veriliyor.

Adams ile mahkemede hesaplaşmaya hazır olduklarını söyleyen McKendry şunları söylüyor: "IRA yöneticilerinin annemizin ölümünü '42 yıllık cinayet' sözüyle ifade ettiğini biliyoruz. Bu iğrenç bir tanımlama. Sanki bir önemi kalmamış gibi konuşuyorlar. Kanlı Pazar da 42 yıl önce olmuştu ve herkes o günü çok iyi hatırlıyor. Biz de annemizin ölümünü asla unutmayacağız ve adalet yerini bulana kadar mücadelemize devam edeceğiz."

 

Times gazetesinde başyazılardan birisinde Ukrayna'da yayılan çatışmalara yer veriliyor ve Moskova'nın artık Ukrayna'daki Rus yanlılarını kontrol edemediği savunuluyor.

 

Yazı şöyle devam ediyor: "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'da güç kullanarak haritaların değişmesine neden oldu ve bir anlamda cin şişeden çıktı. Ukrayna'daki Rus yanlıları artık güç kullanarak istedikleri siyasi sonuçlara ulaşabileceklerini düşünüyorlar. Onları tekrar gerçekliğe döndürme görevi ise yine Putin'e düşüyor." Makalede, Putin'in Rusya yanlılarını kontrol altına almaması durumunda Doğu Avrupa'nın bir anda 1990'ların Balkanları gibi olabileceği ileri sürülüyor.

 

Moskova'nın en kritik amacının Ukrayna'nın Batı'ya ve NATO'ya yaklaşmaması olduğunu belirten makalede "Ancak Putin bu amaca ulaşmak için yanlış yolları tercih ediyor. 11 Mayıs'ta Donetsk bölgesinde Kırım benzeri bir referandum yapılacak ve yüksek ihtimalle Rus yanlıları uluslararası çevrelerce tanınmayan bir zafer ilan edecek.

 

Ancak bölünmüş bir Ukrayna Rusya'nın işine yaramaz. Bunun yerine Putin'in Rusya'sı Ukrayna'da uzlaşı yolunu seçmeli ve oluşacak yeni koalisyon hükümetinde Rus yanlılarının çıkarlarını temsil edecek bir partinin bulunmasını sağlamalı. Böylece, yeni Kiev hükümetinin Batı'ya yaklaşma amacıyla atacağı adımlar koalisyonun Rus yanlısı ayağı ile engellenebilir."

'Suriye'ye yaptırımları İngiliz işadamı mı deldi?'

 

Independent gazetesinde yer alan bir haberde ise, Suriye'ye uygulanan yaptırımları Londra'nın lüks semtlerinden birisinde oturan Ahmed Feras Diri adlı işadamının delmiş olabileceğine yer veriliyor. Haberde, "1 milyon sterlinlik bir evde yaşayan Diri, Suriye'ye kimyasal silah için kullanılabilecek teknolojileri ihraç etmekle suçlanıyor. ABD yaptırımları bu tür teçhizatların ihracına karşı kesin olarak yasaklamakta. Suçlamaların ardından Diri'nin ABD'ye iadesi gündeme gelmiş durumda" deniyor.

 

Haberde Suriye asıllı İngiliz işadamının, ABD'den aldığı laboratuvar ekipmanlarını naylon faturalar düzenleyerek ve hayali alıcılar göstererek Suriye'ye satmakla suçlandığı belirtiliyor.

Haber şöyle devam ediyor: "ABD'nin Pennsylvania eyaletinden Şam'a kadar uzanan bir kaçakçılık zincirinde Ahmad Feras Diri'nin aracılık rolünü üstlendiği sanılıyor. ABD'li yetkililer, Diri'nin ABD'den sipariş ettiği ekipmanların Suriye'ye ulaştırıldığını tespit ettiklerini söylüyorlar. Ahmed Feras Diri'nin ABD yaptırımlarını ihlal ettiği iddialarıyla ABD'ye iade edilmesi gündemde. Eğer iade gerçekleşirse Diri'nin uzun yıllar hapis yatması olası."

 

Daily Telegraph gazetesi, ırkçılıkla suçlanan İngiltere Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) lideri Nigel Farage'ın açıklamalarına geniş yer verdi. Partisine yöneltilen 'ırkçılık' suçlamasını reddeden Farage, yaklaşan yerel seçimlerde tüm etnik azınlıklardan adaylar çıkaracaklarını söyledi.

 

Haberde Farage'ın BBC'ye verdiği röportajda söylediği şu sözlerine yer veriliyor: "Hayatımda hiçbir zaman pozitif ayrımcılığa inanmadım ve insanlara eşit muamele yapılması gerektiğini savundum. Şimdi her gün partimizin ırkçı olduğu yönünde iddiaları okumak zorundayım. Göreceksiniz bu hafta içerisinde bu iddialara en güzel yanıtları vereceğiz."

 

Financial Times gazetesinde ise, son yılların en büyük şirket satın almalarından birisi olmaya aday olan Pfizer-AstraZeneca görüşmeleri manşete taşınmış.

 

Haberde İşçi Partisi lideri Ed Miliband'ın şu açıklamalarına yer veriliyor: "Başbakan David Cameron ABD'li ilaç devi Pfizer için adeta tezahürat yapıyor gibi. Bu kadar hassas bir sektörde gerçekleşmesi muhtemel bir satın alma için hükümetin kamu yararını gözetmesi şart. AstraZeneca İngiltere için stratejik öneme sahip bir ilaç şirketi. Böyle bir şirketin yabancı sermayeye satışı konusunda hükümet daha hassas olmalı."

 

Haberde Başbakanlıktan Miliband'a gelen yanıta da yer veriliyor. Açıklamada, "Hükümet olarak Pfizer için 'tezahürat' yaptığımız doğru değil. İstihdam için ve İngiltere'nin bilimsel gelişimi için çaba sarf ediyoruz" deniyor.

 

Almanya 26 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Soçi’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nın başlamasına az bir zaman kala Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in miting ve gösteri eylemleri düzenlenmesine ilişkin yasağı kaldırması olumlu yankı buldu. Ancak Saarbrücker Zeitung yorumunda Putin’e ilişkin çekincelerini şöyle dile getiriyor:

 

“Vladimir Putin gerçek bir demokratlığa bürünmedi. Kremlin şefi sadece şu anki diktatör imajını düzelterek, milyarlık prestij projesini, Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları’nı kurtarmaya çalışıyor. Böyle bir durumda Putin bedel ödemeye hazır ve bu yüzden de aslında ‘can sıkıcı olan’ vatandaş protestolarına izin veriyor. Ama dikkat! Putin bu girişimiyle düşünce özgürlüğünü kastetmiyor. Putin yönetimi gösterilerin nerede, hangi zamanda ve içerikte olacağını bizzat belirliyor. Hiçbir çözüm bulunamadığı takdirde de gösterilerin yapılacağı caddede buldozerler bir gecede düzeltme çalışmalarına başlıyorlar ve böylece gösteriler baştan engellenmiş oluyor. Sonra da buna şanssızlık deniyor, ya da Putinvari siyaset!”

 

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi Irak ve Ortadoğu bağlamındaki yorumunda ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu’yu barışa kavuşturma hedeflerinin başarısızlığa uğradığını belirterek şu görüşlere yer veriyor “Terör örgütü El Kaide, Suriye ve Irak’ta gövde gösterisinde bulunuyor. Aşırı güçlerin Felluce’ye bayrak dikmeleri hayra alâmet değil! Sünnilerin kalesi konumundaki bu kentte bir zamanlar Amerikan askerî birlikleri, Irak Ordusu ve kabilelere bağlı milisler, aşırı güçlerle yıllar boyunca ağır savaşmışlardı. Felluce’nin şimdi yeniden fanatiklerin eline geçmesi, El Kaide milislerinin uzun dayanma iradeleri olduğunu gösteriyor. Spor ayakkabılı, kalaşnikoflu fanatikler, Şiiler ile Sünniler arasındaki eski anlaşmazlıkları yeniden deşiyorlar. Öte yandan Felluce örneği, müttefik askerî birliklerin Afganistan’dan çekilmesinden sonra bu ülkede de gelecek perspektifinin karanlık olacağına işâret ediyor. Önümüzdeki yıllar kanlı geçebilir.”

 

Irak’ta gelinen son duruma ilişkin olarak Lüneburg’ta yayımlanan Landeszeitung gazetesi de yorumunda batının takınması gereken siyasî tavrı irdeliyor: “Irak’ta şu sıralar tarihin en çelişkili durumları yaşanmakta. Bundan 12 yıl önce o zamanki Amerikan Başkanı George W. Bush, Saddam Hüseyin’e karşı başlattığı savaşı iki yalana, Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu ve El Kaide terör örgütünün bu ülkedeki varlığına dayandırmıştı. Irak diktatörünün iktidardan alaşağı edilmesi, söz konusu bu ikinci yalanın gerçeğe dönüşmesinin zeminini hazırladı. Batının dinsel grupların etkisi altındaki ülkedeki iç savaş durumuna bir kez daha askerî müdahalede bulunmasının fazla bir getirisi olmayacaktır. Ancak kökten dinci Körfez krallıkları İran ya da Suriye’deki Şiilere karşı cephe oluşturduklarında, batılı ülkeler sürekli biçimde onların yükümlülüğü altına girmeseler, bunun yararı daha fazla olurdu.”

 

Berliner Zeitung ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ortadoğu’daki mekik diplomasisini yorum sütununa taşımış: “Kerry Ürdün ve Suudi Arabistan’a yaptığı kısa ziyaretlerde Ortadoğu için hazırladığı çerçeve anlaşmasına bu ülkelerden destek bulacak mı, bulamayacak mı? Birçok şey bu gelişmeye bağlı. Kerry’nin destek sağlaması, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Filistinlilerin Başkanı Abbas’ı ikna anlamında tam bir joker olabilir. Filistin ve İsrail’den oluşan iki bağımsız devlet çözümü hâlâ mümkün ve yapılabilir görünüyor. Ancak eğer Kerry en ufak bir başarı sağlayamayacak olursa, yıllar boyunca kimse, bu her an patlamaya hazır bomba niteliğindeki anlaşmazlığa çözüm bulmaya yanaşmayacaktır. O nedenle ‘yolun açık olsun John Kerry’ diyoruz.”

 

İran 5 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Keyhan gazetesinde Suriye ordusunun Homs kentinde teröristlere yönelik geniş çaplı operasyon başlatması, Filistin'li direniş gruplarının Siyonist rejimi resmiyete tanımayacaklarını vurgulaması, Ukrayna Doğusunda kanlı çatışmaların devam etmesi, İslami İran ve Çin Savunma Bakanları Pekin'de yaptıkları görüşmede savunma alanında işbirliğine vurgu yapmaları gibi haberler göze çarparken Bahreyn gelişmelerini konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor.

 

“Bahreyn'de despot Al- Halife rejiminin inkılapçı halka karşı baskıcı şiddet politikası devam ediyor. Halife rejiminin halka karşı işlediği cinayetleri konusunda açıklama yapan Bahreyn'li siyasi aktivist Cevad Hüseyin, ülkesinde insan hakları durumu çok tehlikeli ve facia boyutuna ulaştığını belirterek, bu duruma acilen bir çare bulunmasını istedi. Bahreyn toprakları gazetecilerin ve muhabirlerin hapishanesine dönüştüğünü kaydeden Hüseyin, hali hazırda rejime bağlı olmayan çok sayıda bağımsız gazeteci ve muhabirin hapishanelerde yattığını kaydetti.

 

Cumhuri İslami gazetesinde İAEK eski Başkanı Feridun Abbasi'nin, İngiliz casusluk örgütü MI6'in şehit Alimuhammedi suikastinde eli bulunduğundan emin olduğunu vurgulaması, İran ve İtalya parlamentoları dostluk grubu İtalyan Eşbaşkanı Atore Rozato'nun, Roma yönetimi nükleer müzakere sürecini desteklediğini vurgulaması, Dünya Bankası yayınladığı son raporunda, Amerika dünyanın bir numaralı ekonomisi olma yerini Çin'e bırakmak üzere olduğunu belirtmesi gibi haberler ön plana çıkarılırken, Suudi Arabistan'ın Ukrayna Doğusuna terörist gönderdiğini konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor: “Adının açıklanmasını istemeyen bir Arap güvenlik kaynağı, Arabistan Ukrayna'ya tekfirci terörist göndererek Rusya'dan Suriye intikamını aldığını belirtti. Söz konusu Arap güvenlik kaynağı, Arabistan rejimi Suriye'de desteklediği Suud ve Çeçen teröristleri bir kaç uçakla Kiyev'e gönderdiğini belirtti. Arap güvenlik kaynağı, Suriye yönetimine karşı savaşan Suud ve Çeçen teröristlerin şimdiye kadar Riyad'ın askeri ve mali desteği ile beslendiğini ve şimdi Riyad'ın isteği doğrultusunda Ukrayna'ya geçtiklerini kaydetti.”

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi'nin, ABD ve AB yaptırımları İran milletinin çelik iradesini asla etkileyemeyeceğini vurgulaması, İslami İran Genel Kurmay Başkanı yardımcısı General Mesut Cezayiri'nin, Ordu ve İslam İnkılabı muhafızlar ordusunun nizamın ve inkılabın hizmetinde olan iki güç olduğunu vurgulaması, Bahreyn'de Halife rejiminin protestocuları şiddetle bastırması, Rusya cumhurbaşkanı Putin'in Almanya başbakanı Merkel ile telofon görüşmesinde Doğu Ukrayna'da Rusya yanlısı muhaliflerle Kiyev yönetiminin müzakere masasına oturması gerektiğini vurgulaması gibi haberlere yer verilirken, İslami İran'ın sağlık hizmetlerinde bölgede bir numaralı olduğunu konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor: “BM Tahran temsilcisi Gary Levis, İran, sağlık hizmetlerinin niteliği ve kapsamı bakamından bölgede en seçkin konumda yer aldığını açıkladı. İran'ın Babolser kentinde düzenlenen Malarya ile mücadele oturumuna katılan Levis, İran sağlık hizmetlerinin niteliği ve kapsamı bakımından bölgede en seçkin konumda yer aldığını belirtti. Levis, son yıllarda BM çeşitli programları ve fonları çerçevesinde Malarya hastalığı ile mücadeleyi desteklediğini kaydetti.”

 

Suriye 5 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Halk Meclisi Başkanı Muhammed Cihat el Lahham dost birçok ülkede parlamento başkanları, parlamenterler ve yurtsever cemiyetlere ayrı ayrı mesajlar gönderdi.

 

Lahham mesajlarında parlamento ve meclislerden Suriye'de 03 Haziran 2014 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini izlemeleri ve takip etmeleri için uzman üyelerini göndermelerine çağırdı.

 

Seçimlere Suriye'nin muhtelif halk kesimleri ve bileşenlerinin yanı sıra tüm siyasi akımları ve sosyal kesimlerinden 24 adaylık başvurusunun yapıldığına işaret eden Lahham; anayasa ve kanunlar gereğince belirlenen tarihte yapılacak seçimleri izlemeleri için dost ülkelerden seçim uzmanı ya da parlamenterlerden oluşan heyetler göndermelerine davet etti.

 

SANA, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif; Suriye ve Ukrayna’daki krizler dahil olmak üzere uluslar arası tüm krizlere en uygun çözümün siyasi ve barışçıl yollar olduğunu belirtti.

 

Zarif Ermeni mevkidaşı Edward Nalbandyan ile Tahran’da bugün düzenlediği ortak basın toplantısında; ülkesinin bölgede güvenlik, istikrar ve dostluğun yayılması temennisinde olduğunu, bu bağlamda da hiçbir çabayı esirgemeyeceğini ifade etti.

 

Nalbandyan ile temaslarında Suriye ve Ukrayna’daki krizler dahil olmak üzere ortak önem taşıyan uluslararası meseleleri masaya yatırdıklarını belirten Zarif; görüşmelerde iki tarafın ortak bir vizyon sergilediklerini, bu vizyonun da krizlerin barışçıl yollarla çözülmesi gereğinde birleştiğini belirtti. Zarif görüşmelerinde ayrıca iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldıklarını ifade ederken, enerji, ulaşım ve bankacılık alanlarında ortak yatırımları değerlendirdiklerini söyledi.

 

SANA, Başkent Şam’daki Doğum ve Kadın Hastalıkları Hastanesi bugün; vatan ve vatandaşların güvenliğini sağlamada bulundukları fedakârlıklara takdir olarak bir gün süreyle kan bağışı kampanyası başlattı.

 

Kampanyaya katılan Sağlık Bakanı Saad el Nayif; kampanyanın Suriye'yi devlet ve halk olarak hedef alan hırçın terörden kurtaran vatan koruyucularımıza şükran ve takdirin bir ifadesi olduğunu belirtti.

 

Nayif vatandaşların gönüllü olarak bulundukları kan bağışı ve kampanyaları sayesinde krizin başından beri hiçbir kan grubunda eksiklik yaşanmadığını belirtti.

 

SANA, Adalet Bakanlığı bugün uzman ve deneyim sahiplerinin görüş ve önerilerini bildirmeleri için bakanlığın resmi web sitesin üzerinde bir dizi kanun tasarısı paylaştığını ilan etti.

 

Bakanlık bugün yaptığı açıklamada on gün süreyle yayınlanan kanun tasarılarının veri ve bilgi kanun tasarısı, yeminli tercüman kanun tasarısı ve yargı sicilleri kanun tasarısı olduğunu ifade ederken, bu adımın kapsamlı yargı reformu kapsamında atıldığını belirtti.

 

SANA, Tekfirci ve hain terör çeteleri kadın, çocuk, yaşlı demeden sivilleri gaddar terör saldırılarıyla hedef almaya devam ediyorlar

 

Hama Valiliğinde yetkili bir kaynak teröristlerin bugün Hama iline tabi Selemiye kırsalında Saen – Şeyh Hilal karayolu üzerinde yerleştirdikleri bir bomba düzeneklerini masum sivil vatandaşların geçişi sırasında havaya uçurduklarını söyledi.

 

Kaynak bombalı terör eyleminde aralarında 2 çocuk ve 1 kadının bulunduğu toplam 5 sivil vatandaşın yaralandığını belirtti.

 

 

SANA, Yüksek Anayasa Mahkemesinin Cumhurbaşkanlığı aday isimlerini ilan etmesiyle birlikte Suriye anayasa ve kanunlar gereğince seçimlerin zamanında yapılacağını defalarca ilan etmesi çerçevesinde Cumhurbaşkanını seçmek için ulusal istihkakta birinci aşamayı aşmış oluyor.

 

“Modern Suriye tarihinde Cumhurbaşkanlık seçimleri bir dönüm noktası sayılıyor” bu sözler uzman, analizci ve izleyenlerin demeçleridir.

 

SANA, Başbakan Vail el Halaki bugün; uygarlık köprüleri kuran ve tarihi derin köklere dayanan barışsever asil ve gerçek Suriye ideolojisinin tekfircilik ve şiddete dayalı bir ideolojiye yenik düşmesinin mümkün olmadığını belirtti.

 

Sanatçılar Sendikasının yürütme kurulu üyelerini sendika başkanı Fadya Hattab başkanlığında bugün kabul eden Başbakan Halaki; Suriyeli sanatçıların sahip oldukları siyasi ve kültürel birikime dikkat çekti. Halaki Suriyeli sanatçıların yurtsever ve milli tutumlara sahip olduklarına işaret ederek, dünya genelinde beğeni kazanan asil bir sanat çağrısına sahip olduklarını ifade etti.

 

SANA, Üç yılı aşkın bir süredir vatan topraklarında uygulanmadık zulüm bırakmayan silahlı terör grupları karşısına etten bir kalkan gibi vatanın her karış toprağını kahramanca savunan ordu birliklerimiz bugün de kahramanlık destanlarına yenilerini eklediler.

 

Askeri bir kaynak kahraman ordu birliklerimizin Halep ve kırsalında düzenledikleri nitelikli operasyonlar sonucunda çok sayıda terör yuvasını yok etmekle birlikte orada bulunan teröristlerin tümünü bertaraf ettiklerini dile getirdi.