ABD 30 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi (VOA), Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın Insight Turkey’nin 4. yıllık olağan toplantısı için geldiği başkent Washington’da gündeminde iç siyasetteki gelişmeler vardı. Atalay, demokratikleşme paketinden cumhurbaşkanlığı seçimine kadar birçok başlığa değindi.

 

Temasları kapsamında Amerika İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Tony Blinken ile sabah saatlerinde bir görüşme gerçekleştiren Atalay, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı SETA 4'üncü Yıllık Konferansı'nda konuştu.

 

VOA, NBA Başkanı Adam Silver, Clippers takımının başkanı Sterling’in tüm NBA maçlarından ve faaliyetlerinden uzaklaştırılması kararının alındığını, hiçbir şekilde basketbol ligiyle ilgili girişimlere katılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

 

Adam Silver ayrıca, NBA takım başkanlarına çağrı yaparak Sterling’i, Clippers’ı satışa çıkarmaya zorlayacaklarını bildirdi. Silver bu konuda takım başkanlarından yeterli desteği göreceğinden emin olduğunu, Clippers dışında NBA liginde oynayan 29 takımın başkanının yüzde 75’inden gelecek onayın Sterling’i, Clippers’ı satmaya zorlamaya yeteceğini belirtti. Donald Sterling ayrıca NBA kurallarınca verilen en ağır para cezası olan 2,5 milyon dolar ödeyecek.

 

Sterling’in eski kız arkadaşına “siyahlarla yakınlığını açığa çıkarmaması” yönünde söylediği sözlerin ses kaydının ortaya çıkması büyük tepkilere yol açmıştı. NBA Başkanı Silver da, Sterling’in açıklamalarını “ağır hakaret dolu ve zararlı” diye niteledi.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın yılın ikinci Enflasyon Raporu'nda faizlerde kademeli ve ölçülü indirime gidebilecekleri yönünde verdiği mesajlar piyasalarda coşkuyla karşılandı. Gösterge tahvili faizi 0,35 puan birden düşerek yüzde 9,22 ile 17 Aralık'ta bu yana en düşük seviyeye indi.

 

Faizlerdeki düşüş borsada banka hisselerini olumlu etkiledi. Banka hisselerindeki yükseliş yüzde 2'yi aşarken, borsadaki yükseliş yüzde 1'i geçti. Döviz piyasası açıklamalara pozitif tepki verdi. Güne 2,1260 seviyesinden başlayan dolar kuru 2,1140'a kadar indi.

 

WSJ, Fed'in iki günlük politika toplantısı bugün TSİ 21:00'da yapılacak açıklama ile sona erecek. Fed Başkanı Janet Yellen bu defa basın toplantısı düzenlemeyecek. Yetkililer de ekonomik beklentilerinde yaptıkları güncellemeleri yayınlamayacaklar. Yine de politika açıklamasında yapılan her değişiklik yetkililerin düşünceleri hakkında ipucu sağlayacaktır. Işte bugün yapılacak açıklamada dikkat edilmesi gereken 5 konu:

 

1. Ekonomik görünümde yapılan ince ayarlara dikkat edin.

 

2. Enflasyon dilinin değişmesi muhtemel değil.

 

3. Parasal çıkış devam edecektir.

 

4. İleriye dönük rehberlikte değişim olmayacaktır.

 

5. Karşıt görüşe sahip olan bir yetkililer faizlerin ne zaman artırılacağına ilişkin tartışmalar yeniden alevlendiğinde yeniden sahneye çıkacaktır.

 

WSJ, The Wall Street Journal ve NBC News'in gerçekleştirdiği ankete katılan yüksek sayıdaki ABD'li, ülkelerinin Rusya ile restleşmelerin yaşanmasına rağmen dünya sahnesindeki rolünün azalmasını istiyor.

 

Geçtiğimiz yıllara oranla büyük farklılık gösteren ankete katılanların neredeyse yarısı dünya sahnesinde daha az görünmek isterken, katılımcıların beşte biri daha aktif olunması gerektiğini savundu.

 

Anket sonuçlarından önce Salı günü ABD başkanı Barack Obama, Rusya'nın AB ve ABD yaptırımlarına rağmen anlaşmayı çiğneyerek Ukrayna'da karışıklık yaratmaya devam ettiğini duyurmuştu. Rusya yanlısı militanlar Ukrayna'nın doğusunda daha fazla kontrol sağlarken, uydudan elde edilen resimler Rusya'nın onbinlerce askerini çekmeye yönelik bir hareketinin olmadığını gösterdi.

 

WSJ, TÜSİAD 1 Mayıs ile ilgili açıklama yaptı. TÜSİAD’dan yapılan basın açıklaması şöyle:

 

“Emeğe ve çalışan haklarına saygı demokratik kültürün, çalışma hayatının daha iyi standartlara kavuşturulması toplumsal refahın vazgeçilmez bir unsurudur. İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, kayıt dışılık ile mücadele edilmesi, kadın istihdamının artırılması ve sosyal diyalog esas alınarak çalışma yaşamının geliştirilmesi devlet, işçi ve işveren kesimlerinin işbirliği yapması gereken en önemli konulardır.

 

1 Mayıs 1977’de Taksim’de yaşanan menfur olayın halen aydınlığa kavuşturulmamış olması vicdanlarda açık bir yaradır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu sene de bu olayın ve tüm faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması dileğimizi tekrarlıyoruz.”

 

Çin 30 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün (29 Nisan) başkent Beijing'de ABD'nin eski Maliye Bakanı Timothy Geithner'le bir araya geldi.

 

Li Keqiang, karmaşık ve değişken uluslararası durum karşısında, Çin ve ABD'nin, çatışmama, zıtlaşmama, karşılıklı saygı, işbirliği ve kazan-kazan ilkeleri doğrultusunda, yeni tip büyük ülke ilişkilerinin gelişmesini hızlandırarak anlaşmazlıkları uygun şekilde çözmesi gerektiğini söyledi. Li Keqiang, bunun iki tarafın çıkarlarına uyduğu gibi, dünya ve bölgenin barış ve istikrarı için de yararlı olacağını dile getirdi.

 

Görüşmede, Çin'de reform ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiye işaret eden Li Keqiang, reformun büyümeye itici güç ve destek sağladığını kaydederek, reformların kapsamlı şekilde derinleşmesi ve dışa açılma boyutunun büyümesinin, Çin-ABD ekonomik ve ticari işbirliği için daha geniş ufuklar açtığını vurguladı.

 

CRİ, Tibet Özerk Bölgesi'nde otlaklarda ekolojik ortamın korunmasına mali destek projesi sürüyor. Projenin uygulandığı 2009 yılından 2013 yılının sonuna kadar otlakların korunması için toplam 6 milyar 435 milyon RMB para desteği sağlandı.

 

Otlaklarda ekolojik ortamın korunmasına mali destek mekanizmasına göre, hayvan otlatmayan veya hükümet tarafından belirlenen miktardan daha az otlatan çobanlara her yıl sabit miktarda para desteği veriliyor. Bunun yanı sıra üretim malzemesi için her çobana yılda 500 yuanlık para desteği sağlanıyor.

 

CRİ, Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, şu aşamada Filistin-İsrail barış görüşmelerinin kritik bir dönemeçte olduğunu ve sürecin güven, sabır ve cesarete ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

 

Liu Jieyi dün (29 Nisan) New York'taki BM Merkezi'nde yaptığı konuşmada, geçen yılın Temmuz ayında Filistin-İsrail görüşmelerinin yeniden başlatıldığını ve iki tarafın farklı bakış açılarına sahip olmalarına rağmen barış görüşmelerinin ilerletilmesi için çaba gösterdiğini ifade etti.

 

Barış görüşmeleri sürecinde sabırlı olunması gerektiğini hatırlatan Liu Jieyi, bir gecede çözüme ulaşma ihtimali olmadığını kaydetti. Çinli temsilci, BM'nin ilgili kararları ve Arap Barış Çağrısı başta olmak üzere ilgili taraflar arasında varılan anlaşmalar ve fikir birliğinin, Filistin-İsrail barışı için esas olduğunu belirtti. Liu Jieyi konuşmasında, iki tarafın sorumlulukları ortaklaşa üstlenmeleri durumunda barışı tesis edebileceklerinin altını çizdi.

 

CRİ, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası'nın (ICBC) Türkiye Tekstil Bankası'nın yüzde 75,5'ini almak için GSD holding ile sözleşme imzaladığı açıklandı. Satış bedeli 669 milyon Türk Lirası (316 milyon ABD doları) olarak belirlendi.

 

ICBC tarafından dün (29 Nisan) yapılan açıklamaya göre, satış işlemi iki ülke hükümetlerinin onayına sunulacak.

 

Çin, Türkiye'nin 3. büyük ticaret ortağı. İki ülke arasındaki yıllık ticaret hacmi 28 milyar doları aştı. İşlemlerin tamamlanmasının ardından, iki ülkenin işadamları arasındaki finansal işlerin kolaylaşacağı, ICBC'ye de yeni ticari fırsatlar doğacağı belirtiliyor.

 

CRİ, Çin Başbakanı Li Keqiang 4-11 Mayıs günlerinde dört Afrika ülkesini ziyaret edecek.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang bugün (30 Nisan) düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Li Keqiang'ın, Etiyopya Başbakanı Hailemariam Dessalegn, Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan, Angola Cumhurbaşkanı Jose Eduardo dos Santos ve Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta'nın davetlisi olarak 4-11 Mayıs günlerinde adı geçen ülkelere resmi ziyarette bulunacağını açıkladı.

 

Afrika Birliği'nin dönem başkanlığını yürüten Moritanya Cumhurbaşkanı Mohamed Abdülaziz ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Nkosazana Dlamini Zuma'ın daveti üzerine Li Keqiang 5 Mayıs tarihinde Afrika Birliği merkezini ziyaret edecek.

 

Başbakan Li, Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab'ın davetlisi olan 8 Mayıs'ta Nijerya'nın başkenti Abuja'da düzenlenecek 24. Dünya Ekonomik Forumu Afrika Zirvesi'ne iştirak edecek.

 

Rusya 30 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi (RUVR), Putin: Ukrayna krizinin çözümü konusunda ABD’nin tutumu, ta başından beri krizi yönettiklerini ancak önce gölgede kalmayı tercih etmiş olduklarını gösteriyor. Salı günü gazetecilerle konuşan Vladimir Putin bunları ifade etti.

 

Putin, Batının Rusya’ya karşı yaptırım politikalarına devam etmesi durumunda, Rusya yönetiminin de enerji dâhil kilit sektörlerde kimlerin ve ne şekilde çalıştığını gözden geçirmek zorunda kalacağını belirtti

 

AB ve ABD yaptırımlarının Avrasya entegrasyonunu nasıl etkileyeceği konusunda gazetecilerin sorusunu cevaplayan Putin, "Hiçbir şekilde etkileyemeyecek, çünkü süreç sadece söz konusu entegrasyonla ilgili ülkelerin konusu” dedi.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Sivil Toplumu Geliştirme ve İnsan Hakları Konseyi, hapishanede bulunan mahkûmlara bireysel çalışma imkânı vererek bir deneme uygulamayı önerdi.

 

Federasyon Konseyinde parlamento görüşmeleri sırasında konuşan İnsan Hakları Konsey Başkanı Mihail Fedotov, “Öngördüğümüz deneme çerçevesinde bireysel çalışma faaliyeti öneriyoruz. Bireysel çalışma faaliyeti, girişimcilik benzeri ancak bazı hukuki farklılıklar içeren bir faaliyet olacak. Bir el sanatı ustası, veya Fedoskino, Hohlama (Rus el sanatı türleri) gibi el sanatları alanlarında ressam olarak çalışmış birinin cezaevine girdiğini düşünün. Onun eldiven dikmesi daha mı uygun olacak? En iyi bildiği işi tapması daha uygun değil mi.” açıklamasında bulundu.

 

RUVR, Rusya’nın İjevsk kentinde bulunan ve en büyük hissedarının devlet şirketi Rostec olduğu Kalaşnikov A.Ş.’nin resmi internet sitesinden yayın yapan Orujeynik – Silahtar gazetesi tarafından geçilen haberde, АК-47, АК-74 ve АКМ tipi otomatik tüfeklerin 3 boyutlu görüntülerinin tescilli ticari marka olarak kabul edilmesi için şirketin gereken başvuruları yaptığı belirtilerek, söz konusu başvuruların toplamda 21 ürünü kapsadığı ifade edildi.

 

Gazetenin ilgili haberde şu ifadelere yer verildi: ‘‘Üzerinde Kalaşnikov marka otomatik tüfeğin görüntüsünün bulunduğu t-shirt, fincan, çakmak ve hatta mobilya gibi birçok tipte hediyelik ürünler, Dünya’nın her yerinde yoğun bir şekilde üretilmektedir. Tescilli ticari marka için yapılmış olan söz konusu başvuru hem bu pazarın kontrol edilmesine, hem de Kalaşnikov markasının tarihi değerinin korunmasına olanak tanıyacaktır’’.

 

İngiltere 30 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Bugün İngiltere basınında, Leeds’te öğrencisi tarafından öldürülen İspanyolca öğretmeninin ve katil zanlısının hayatıyla ilgili haberler öne çıkıyor.

 

Times gazetesi öğretmen Ann Maguire’in kız kardeşi genç yaşta kanserden dolayı hayatını kaybettikten sonra iki yeğenine baktığını yazıyor. 15 yaşındaki katil zanlısının ise daha önce knedine zarar verme eğilimi olduğu ve ağabeyinin de Maguire’in öğrencisi olduğu belirtiliyor. Maguire’in okula metal dedektörü konması durumunda buna karşı çıkan öğretmenlerden olacağı söyleniyor.

 

Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi UKİP’in Oldham’dan yerel meclis üyesi adayı Jackie Garnett’in Facebook sayfasında İslam’ın Britanya’da yasaklanıp tüm camilerin kapatılması çağrısı yaptığını da yazan gazete, daha önce ırkçılık eleştirilerinin hedefi olan başka bir meclis üyesi adayı William Henwood’un ise partiden ayrıldığını yazdı.

 

Independent gazetesi de ilk sayfasının büyük kısmını öldürülen öğretmen Ann Maguire’e ayırmış. Gazete öğrencilerinin ve çalışma arkadaşlarının Maguire anısına okul önüne bıraktıklarına ve öğretmeni nasıl andıklarına odaklanıyor.

 

Başka bir haberinde ise The Independent dokuz sene önce bir polis tarafından öldürülen Azelle Rodney için geciken adalete odaklanıyor. Rodney’in annesi Susan Alexander ile konuşan gazete annenin “Oğlum 9 yıl önce polis kurşunlarının yağmuruyla öldürüldü ve ben hala onu gömemedim,” diyor.

 

Azelle’in davasında neredeyse hiçbir şey zamanında gerçekleştirilmemiş. Azelle’in ölümünün hukuksuz olduğu kararı ancak 9 ay önce verilebilmiş, öte yandan genci vuran polis memurunun yargılanıp yargılanmayacağı hala belirsiz.

 

Azelle vurulduğu sırada başka iki kişiyle beraber bir arabanın içerisindeymiş. Polis arabanın Kolombiyalı uyuşturucu kartellerini soymaya gittiğinden şüpheleniyormuş. Arabada silah bulunmuş ancak öldüğünde Azelle’in elinde silah yokmuş.

 

Azelle’in cenazesinin kaldırımdan kaldırılması 16 saat, ailenin bilgilendirilmesi neredeyse 24 saat sürmüş. Aile olay yerine vardığında oğullarının kanı hala kaldırımdaymış. Ölümle ilgili kamu soruşturmasının açılması 5 yıl sürmüş, sonuçlanması ise olayın olduğu tarihten 7 yıl sonra gerçekleşmiş. Aile Mayıs ayında polis memurunun yargılanıp yargılanmayacağının belli olmasını bekliyor. Eğer olmazsa, anne Susan henüz bu ihtimale kendisini hazırlamadığını söylüyor.

 

Guardian gazetesi ise İngiltere hapishanelerinin masraflarını kısmaları için uygulanmaya başlayan yeni bir mali programı birinci sayfasına taşımış. Buna göre, her bir hapishane yıllık masrafını 2200 sterlin azaltmak zorunda. Bu, hapishanelere ayrılan bütçede yüzde 24’lük bir kesinti demek. Dahası Adalet Bakanı Chris Grayling, bütçeyi daha da kısarak Oakwood hapishanesindeki daha az maliyetli modeli uygulama amacında. Ancak The Guardian, Oakwood hapishanesinden çıkan eski mahpuslarla ve orada çalışan gardiyanlarla konuşarak, Ocak ayında bir isyana da sahne olan Oakwood’da hapishane görevlilerinin mahpusları kontrol altına almakta zorlandıklarını yazmış.

 

Times gazetesi ise birinci sayfasında Çin ekonomisinin şu anda dünyanın en büyük ekonomisi ünvanını elinde bulunduran ABD’yi geçmek üzere olduğunu yazıyor. Gazetenin haberine göre tahminlerin çok daha öncesinde, bu yılın sonunda Çin öne geçecek. ABD 1872 yılında dünyanın en büyük ekonomisi olma ünvanını Birleşik Krallık’ın elinden almıştı. Ekonomistlerin çoğu Çin’in 2019 yılında bu seviyeye geleceğini öngörüyordu.

 

Almanya 30 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un dört günlük Türkiye ziyareti kapsamındaki temasları Alman basınında geniş yer buluyor. Gauck'un Türkiye'ye yönelik eleştirilerine karşı Türkiye Başbakanı Erdoğan'dan gelen sert açıklamaları ise gezinin en çok yankı bulan boyutu oldu. Süddeutsche Zeitung gazetesi şu değerlendirmeyi yapıyor:

 

"Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan eleştiriye pek katlanamıyor. Bu, bilinen bir şey. O nedenle de Almanya Cumhurbaşkanı'nın sözlerine sert tepki göstermesi şaşılacak bir durum değil. Ancak Erdoğan'ın konuşmasındaki ses tonu o kadar keskin ki, bunun ancak iki açıklaması olabilir: Birincisi; Gauck, Türkiye'de demokrasinin durumuna yönelik doğru bir tespit yaptı. İkincisi de; Erdoğan yeniden bir seçim kampanyası sürecinde. Bu kez, cumhurbaşkanlığı yolunda…“

 

Aynı konuya dair değerlendirme yapan bir diğer gazete de Die Weltç. Gazete, Erdoğan'ın sert açıklamalarını AB ilişkileri açısından ele alıyor. Yorum şöyle:

 

"Türkiye ile AB arasındaki diyalogta bir model ortaya çıktı. Avrupalılar, uygarca bir arada yaşamla ilgili sözel kurallara uymak için çabalıyor, Türk tarafı ise Avrupa ve Avrupa'nın politikacılarına hakaret etme özgürlüğünü kullanıyor. Bunun en taze örneği, Erdoğan'ın Almanya Cumhurbaşkanı'na yönelik sözleri: Erdoğan, Gauck'un Türkiye ziyaretinde 'çirkin şeyler söylediğini, çünkü onun hâlâ kendisini bir rahip sandığını' söyledi. Erdoğan bir sonraki Almanya ziyaretinde, bu kez tıpkı Gauck'un yaptığı gibi kendisinin de Alman hükümetini eleştireceğini açıkladı. Ağustos ayında cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Erdoğan, Almanya'daki Türklerin oyları için propaganda yapıyor. O yüzden belki Erdoğan'a şimdi bir deyimi hatırlatmakta fayda var: Her ne kadar onsuz olunabilse de nezaket bir erdemdir."

 

Alman basınında öne çıkan bir diğer konu ise Almanya'nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in objektiflere yansıyan sıcak kucaklaşması. Almanya'nın 1998-2005 yılları arasındaki 7'nci başbakanı Schröder'in Putin ile bir araya geldiği St. Petersburg'daki coşkulu karşılaşmadan objektiflere yansıyan fotoğraf büyük ses getirdi. 7 Nisan'da 70 yaşına giren Schröder'in direktörlüğünü yaptığı Kuzey Akım Şirketi'nin resepsiyonunda Putin'le kucaklaşması tepki topladı. Süddeutsche Zeitung gazetesi, Ukrayna krizi nedeniyle Batı ile Rusya arasındaki gerilime dikkat çekerek Schröder'in böyle bir zamanda Putin ile olan samimiyetini eleştiriyor:

 

"Şu günlerde Alman Ordusu'nun üç subayı ve bir de çevirmen Ukrayna'nın doğusunda Rus ayrılıkçılar tarafından rehin alınmış durumda. Onlar Rusya Devlet Başkanı'nın rehineleri değil, ancak kabul edilmeli ki Putin, rehineciler üzerinde etkili olabilirdi. Artık sivil bir şahıs olan Gerhard Schröder'in, Alman Ordusu'na karşı bir yükümlülüğü bulunmuyor. Ancak eski bir başbakan olarak kendisinden, görev süresinde önemli bir role sahip olan orduya karşı daha hassas olması beklenirdi. O nedenle, Putin ve Schröder'in St Petersburg'daki Yusupov Sarayı'nın önünde, fotoğrafçıların flaşları altındaki sıcak kucaklaşmalarına akıl sır erdirilemiyor. Evet, bu saygısızlık.“

 

Rhein-Zeitung gazetesi de ikilinin buluşmasını, 'cezalandırılması gereken bir kucaklaşma' başlığıyla taşıyor yorum sütunlarına:

 

"Gerhard Schröder, demokratik dünyanın Putin'in Rusya sınırlarını aşan iktidar iddiasına karşı çaresizliği karşısında, Putin ile kardeşliğini açıkça gösteriyorsa, bu kınanmalıdır. Putin, devletler hukukunu ezip geçerken, demokratik Batı'nın elinde kalan tek çare Rusları siyasi açıdan izole eden bir tutum takınmak. Ancak sıcak kucaklaşmasıyla eski başbakan, Batı'nın zaten az sayıdaki baskı araçlarına karşı bir tutum sergilemiş oluyor."

 

Ukrayna 30 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Ukrayna geçici Devlet Başkanı ve aynı zamanda Parlamento Başkanı olan Aleksandr Turçinov’dan korkutan açıklama. Zerkalo Nedeli’nin haberine göre, bu sabah bölge valileri ile Kiev’de bir araya gelen Aleksandr Turçinov, Ukrayna ordusunun tam savaş konumuna getirildiğini söyledi.

 

Rusya’nın Mayıs bayramları sırasında (1 Mayıs ve 9 Mayıs Zafer Bayramı) Ukrayna’ya saldıracağına yönelik ellerinde istihbarat bilgisi olduğunu kaydeden Turçinov, ordunun tam savaş konumuna getirildiğini bildirdi. Öte yandan Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye niyeti olmadığını söylemişti.

 

Ukrayna’nın Sesi, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’da alıkoyulan AGİT denetçilerine ilişkin bir açıklama yaptı.

“No: 131, 30 Nisan 2014, Ukrayna’da Tırmanan Gerginlik ve AGİT Viyana Belgesi Askeri Denetimcilerinin Rehin Tutulması Hk.

 

Ukrayna’nın doğu ve güney bölgelerinde son haftalarda meydana gelen olayların, Ukrayna-Rusya-ABD ve AB arasında 17 Nisan’da Cenevre’de kabul edilen Ortak Açıklama’yla varılan mutabakata rağmen artarak devam etmesi kaygı vericidir.

 

Bu bağlamda, sözkonusu bölgelerde yaşanan şiddet olaylarını, kamu binalarının işgalini, alıkoymalar ile özellikle AGİT Viyana Belgesi kapsamında görev yapan yabancı silahsız askeri denetimcilerin rehin alınmalarını, mevcut krizi daha da derinleştiren vahim gelişmeler olarak görüyoruz. Bahsekonu denetimcilerin bir an önce serbest bırakılmalarını temenni ediyoruz.

 

Gerilimin düşürülmesi ve sivil halkın güvenliğinin temini için, tarafları, Cenevre Ortak Açıklaması ile üzerinde mutabakata varılan tedbirleri tam olarak ve daha fazla gecikmeksizin hayata geçirmeye davet ediyoruz.

 

AGİT Özel Gözlem Misyonu’nun gerilimin düşürülmesi ve ülke çapında barış, istikrar ve güvenliğin güçlendirilmesi yönündeki gayretlerine tam desteğimizi yineliyoruz.”

 

Ukrayna’nın Sesi,   Ukrayna’nın doğusunda, görevini yerine getirmeyen görevlilerinin çoğu görevden alınacak. Açıklamayı, Ukrayna Devletbaşkanı Aleksandr Turçinov yaptı. Turçinov ayrıca, bazı polis görevlilerinin ihanet ettiğini belirtti.

 

Turçinov’un vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmayı kaydeden RİA Novosti, şu sözlerine yer verdi: “Ülkemizin doğusunda yaşanan gelişmeler, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde emniyet güçlerine mensup bazı görevlilerin çalışmadığını, aciz olduğunu ve hatta ihanet içinde olduğunu gösterdi. Ukrayna emniyet güçlerinin terörle mücadelede ortaya koyduğu düşük verim ve başarısızlığın nedeni de bunalar. Doğuda emniyet güçlerinin büyük çoğunluğu vatandaşların güvenliğini sağlamaktan aciz.”

 

Ukrayna’nın Sesi, CENK RO-RO Denizcilik Şirketi Şubat 2014 Kırım’ın tek taraflı bağımsızlığını ilan etmesi ve Rusya Federasyonuna bağlanması ile durdurduğu deniz seferlerini yeniden başlıyor. Cenk Denizcilik tarafından yapılan açıklamaya göre Zonguldak – Sevastopol seferleri yeniden başladı

 

29.04.2014 Salı günü Zonguldak Limanından hareket eden Cenk Y gemisi 30.04.2014 Çarşamba sabahı bugün Sevastopol Limanına varacağı bildirildi.

 

Şirketten yapılan açıklamaya göre gemi, araçların dönüşü ile şoförlerden gelen talep doğrultusunda 02.05.2014 Cuma veya 03.05.2014 Cumartesi günü Sevastopol limanından Zonguldak limana hareket edeceği belirtildi

 

İran 30 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Keyhan gazetesinde Uluslararası UAEA denetçilerinden bir grubun İran'la UAEA arası işbirliği çerçevesinde Tahran'ı ziyaret ettiğinin duyurulması, Rusya Cumhurbaşkanı Putin'in ABD ve AB'nin ülkesi aleyhine koyduğu ambargolara tepki olarak, iç üretimle bu ambargoları telafi edebileceklerini belirtmesi gibi haberler göze çarparken Al-I Suud rejiminin insan hakları ihlallerini konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor.

 

Kuşkusuz Al-ı Suud rejimi dünya çapında insan hakları ihlali yapan başlıca ülkeler arasındadır. Al-ı Suud rejimi aslında sözde uluslararası insan hakları kuruluşları ve Amerika gibi ülkelerin himayesi altında insan hakları ihlallerini sürdürüyor. Son dönemlerde Al-ı Suud rejiminin ülke çapında işlediği cinayetler ve insan hakları ihalleri, başta Doğu bölgeler olmak üzere ülkenin birçok bölgesinde halk itirazlarına neden olmuş bulunuyor. Fakat Al-ı Suud rejimi halkın haklı isteklerini yerine getireceğine, bütün itirazları şiddetle bastırmaya çalışıyor. Öte yandan sözde insan hakları savunucusu iddiasında olan Batılı ülkeler de, kukla Al-ı Suud rejimini kendi çıkarlarını koruduğu için korumaya çalışıyor.

 

Cumhuri İslami gazetesinde İslami İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İran ve Pakistan sınırında kaygıları gidermek için bazı güvenlik tedbirleri alınması gerektiğini vurgulaması, Rusya'nın Astarahan kenti Gümrük Kurumu Başkanı Aleksandr Nikoloyeviç'in, Rusya İran'la ticari ilişkilerini geliştirmek istediğini vurgulaması gibi haberler ön plana çıkarılırken, Siyonist rejimin Filistin'de site inşaatını konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor.

 

Siyonist ırkçı rejim işgal ettiği Filistin topraklarında Yahudi site inşaatını ivedilikle sürdürüyor. Amerika ve AB'nin görünüşte siyonist rejimin site inşaatını kınadığı durumda bile korsan rejimin yerleşim birimi inşatını sürdürmesi, Siyonist işgalci rejimin hatta kendi müttefiklerini bile dinlemediğini gösteriyor. Siyonist rejimin işgal ettiği Filistin topraklarında yürütttüğü Yahudileştirme politikası ve ırkçı faaliyeteleri, bu rejimle özerk teşkilatın müzakere masasına oturmasının ne kadar yanlış bir girişim olduğunu gösteriyor. Bugünlerde Hamas ve Fetih'in Gazze Şeridi ve Ürdün batı yakasında milli vahdet hükümetinin kurulması konusunda mutabık kalması Amerika'nın tedirginliği ve siyonist rejimin öfkelenmesine neden olmuş bulunuyor. Eldeki veriler Siyonist rejimin Filistin özerk teşkilatıyla sözde barış müzakerelerini sürdürürken, işgal ettiği Filistin topraklarında Yahudi site inşaatını yüzde 130 arttırdığını gösteriyor.

Fars Haber Ajansı internet sitesinde Suriye ordusunun Halep'te teröristlere ağır darbe indirmesi, Rusya savunma bakanı Sergey Şoygo'nun Amerika'nın Rusya sınırında askeri hareketliliğinin endişe verici olduğunu duyurması gibi haberlere yer verilirken, Amerika'da sağlık sisteminin sorunlu olduğuna dair bir yazı dikkatimizi çekiyor.

 

Amerika, dünyanın en pahalı sağlık sistemine sahip. Ancak bu sistem, yeterince verimli değil. Amerikalı hastalar, paralarının karşılığında iyi hizmet alamıyor. Amerikan sağlık sistemini inceleyen iki araştırma bu sonuçları verdi. VOA'den Carol Pearson, parasal kaynakların nereye gittiğini ve sistemi düzeltmek için neler yapılması gerektiğini araştırdı.

 

VOA'in haberine göre Amerika'da sağlık hizmetlerinin maliyeti son 30 yılda iki kat arttı ancak Amerikalılar, 1980'li yıllara oranla daha sağlıklı sayılmaz. Uzmanlar, Amerikalılar'ın 2011'de sağlık hizmetlerine 2 buçuk ila 3 trilyon dolar harcadığını, bu tutarın diğer gelişmiş ülkelerden fazla olduğunu söylüyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD'nin yeni raporuna göre Amerika'ın sağlık harcamaları, diğer üye ülkelerden iki buçuk kat daha fazla. Buna rağmen Amerika, yaşam süresi açısından 36 üyeli örgütün listesinde 26'ıncı sırada, yani diğer gelişmiş ülkelerin gerisinde kalıyor.

 

Suriye 30 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Rusya Dışişleri Bakanlığı Moskova’nın Kiev ve Berlin’deki otoritelerden Suriye’deki silahlı terör gruplarının Ukrayna silahlarıyla silahlandırılması ihtimaline yönelik çıkan haberlerle ilgili açıklama beklediğini ilan etti.

 

Rusya Today elektronik sitesi Rusya Dışişleri Bakanlığının yayınladığı beyandan naklen, bazı medya organlarında Ukrayna yapımı silahların Almanya’ya ihraç edilmesiyle ilgili haberlerin dolaştığını ve bu silahları ihraç etmekle Suriyeli silahlıların ilgilendikleri yönünde olduğunu ifade etti.

 

Almanya’da yayınlanan Der Spigel dergisi dün Almanya’nın 2011 yılından itibaren Suriye’deki silahlı terör gruplarına Ukrayna’dan hafif otomatik silahların gönderilmesinde parmağı olduğunu ortaya çıkarmış ve Almanya Dışişleri Bakanlığının Ukraynalı resmi bir silah şirketinin Almanya’ya silah ihraç ettiğini itiraf ettiğine işaret etmişti.

 

SANA, Başbakan Vail Halaki başkanlığında düzenlediği haftalık toplantısında kabine, işçilerin 1 Mayıs işçi bayramını kutladı ve Suriye’deki işçi sınıfının toplumun bütün bileşenleriyle kenetlenmesiyle Suriye’de ekonomik, sosyal ve kalkınsal dönüşümlerde güçlü bir irade sergilediğini belirtti.

 

Başbakan Halaki, işçi sınıfının hali hazırdaki şartlarda zalim ekonomik savaşla mücadele ile ulusal ekonominin gücünü pekiştirmede ulusal sektör olduğunu ispatladığını belirterek Suriye’nin güçlü kalması için elinden geleni yaptığını ve yapmaya devam edeceğini vurguladı.

 

SANA, Petrol ve Madeni Servetler Bakanlığında yetkili bir kaynak Güney Bölgesine elektrik enerjisi sağlayan santralleri beseleyen doğalgaz boru hattının terör çeteleri tarafından Homs kırsalı Mhasse Bölgesinde sabotaj eylemine maruz kaldığını belirtti.

 

Kaynak SANA’ya açıklamasında teröristlerin boru hattını havaya uçurmalarıyla boru hattında alevlerin yükseldiğini ve yaklaşık 4 milyon metreküp doğal gazın ziyan olduğunu ifade etti.

 

SANA, Dış güç ve hükümetlerin desteği ile vatan topraklarında terör ve vahşet estiren terör çetelerine karşı efsanevi bir mücadele sergileyen ordu birliklerimize destek ve takdir mitingleri yurdun muhtelif bölgelerinde devam ediyor.

 

Hama’da Pamuk İplik Kurumu işçileri bugün bu bağlamda işçi ve emekçi sınıfından kalabalık kitlelerin katılımıyla kurum merkezi önünde büyük bir miting düzenledi.

 

Kitleler terör çeteleri ve onları destekleyen tarafları şiddetle kınarken, vatan koruyucularımızı takdirle selamladılar.

 

SANA, Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, Suriyelilerin kanlarını geçen 3 yıl boyunca akıtmada müzmin hale gelen bazı ülkelerin delegelerinin “orta doğudaki durumlar” bendiyle ilgili beyanatlarında Suriye ve bölgede terör ve radikalizmi destekleyici proje hizmetine akmaktan başka bir şeye akmayan kışkırtıcı ve dezenformasyonlu yollarla Suriye’deki durumlardan söz etmekten geri kalmadı.

 

Caferi delegelerin kelimelerinde işgalci İsrail’in Suriye’nin Golan işgalini sona erdirmesi yollarını sona erdirmesi için ayrılan bu bendin temel cevherinden uzaklaştıklarını vurguladı.

 

Caferi, aralarında eski Homs kentinde iki bombalı araçla düzenlenen 36 vatandaşın şehit düşmesi ve 86 kişinin yaralanmasına yol açan terör patlaması yanı sıra Şam’ın Şağur Semtinde 14 çocuğun şehit düşmesi 86 çocuğun da yaralanmasına neden olan teröristlerin havan toplarıyla düzenledikleri terör eylemlerinin bulunduğu Suriye’yi vuran terör eylemlerinden bahsetmemelerinin çok üzücü bir durum olduğunu söyledi.

 

SANA, Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad ve eşi Esma el Esad, Suriye kanunları gereğince ailede tek erkek çocuğun askerlik görevinden muaf tutulmalarına rağmen askeri birliklere katılan ve vatanlarını savunmaları sırasında hayatlarını kaybeden şehit yakınlarını kabul etti.

 

Cumhurbaşkanı el Esad, Suriye halkının bu savaşta maruz kaldıklarının başka yerde görülmesi mümkün olmayan Suriyeli vatandaş nezdinde ki en bariz ulusal durumlar olduğunu, tek çocuklarını kaybedebileceğini bilmesine rağmen Suriye’nin tarihini ve evlatlarının geleceğini savunmak için silahlı kuvvetlere katılması için teşvik eden ve ona izin veren ailelerin de vatanseverliğin en yüce değerlerini temsil ettiklerini söyledi.

 

Azerbaycan 30 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Azerbaycan Savunma Bakanlığının basın hizmetinden yapılan açıklamada, dört Ermeni askerinin Azerbaycan tarafına geçtiğine ilişkin resmi bilginin bulunmadığı belirtildi.

 

Daha önce bazı basın kuruluşlarında, cephe hattının Füzuli ilçesi bölümünde 4 Ermeni askerinin Azerbaycan tarafına geçtiklerine ilişkin haber yer aldı. Haberde, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin 1 subayı ve 3 askerinin Azerbaycan tarafına teslim oldukları belirtilmiş, bu neden olarak askerlerin Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarında görev yapmayı reddetmeleri gösterilmişti.

 

Savunma Bakanlığının basın hizmetinden yapılan açıklamada ise, bilginin doğrulanması durumunda bakanlığın internet sayfasında yayınlanacağı kaydedildi.

 

1News, Avrupa Birliği’nin (AB) Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komiseri Stefan Füle Bakanların Visegrad görüşmesinin AB’nin Doğu Ortaklığı programına bağlılığının daha bir işareti olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

 

Brüksel’in Doğu Ortaklığı programına bağlılığını bir daha ortaya koyduğunu vurgulayan Füle, “Moldova vatandaşları AB ülkelerine vizesiz gidebilecekler. Önümüzdeki aylarda Ukrayna, Gürcistan ve Moldova ile Ortaklık Anlaşmasının imzalanma süreci tamamlanacak. Biz genel plan gereği Azerbaycan ve Ermenistan’la işbirliğini geliştirmekte, Belarus’la da çalışmalarımızı sürdürmekte istekliyiz. Doğu Avrupa ortaklarımız zorlu süreçten geçtiler ve başka geleceği hak ediyorlar. Bu konuda onlara yardımcı olmak istiyoruz” diye konuştu.

 

1News, Şahdeniz konsorsiyumu, Şahdeniz havzasının işlenmesinin 2. fazı kapsamında BOS Shelf LLC, Saipem Contracting Netherlands B.V. ve Star Gulf FZCO konsorsiyumu ile denizde taşıma ve montaj işlerine ilişkin büyük sözleşme imzaladı.

 

BP Azerbaijan şirketinden yapılan açıklamaya göre, Şahdeniz-2 ve Güney Kafkasya Boru Hattının Genişletilmesi projelerinin bir bölümünü kapsayan sözleşmenin toplam bedeli 1,8 milyar dolar.

 

Sözleşmenin kapsamına iki deniz platformunun mesnet bloklarının ve üst modüllerinin, deniz altı üretim sistemlerinin ve deniz altı konstrüksiyonların açık denize taşınması ve montajı işleri, 360 kilometreden fazla deniz altı boru hattının inşası, destek hizmetleri ve 3 montaj gemisinin modernizasyonu işleri giriyor. Sözleşme kapsamındaki işlerin 2017 sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.

 

1News, İşgalci Ermenistan ordusuna bağlı birlikler Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında ateşkes ihlallerini sürdürüyor.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, işgalci Ermenistan birlikleri dün ve bugün gece Ermenistan’ın İcevan ilçesine bağlı Berkaber köylerinde bulunan mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Gazah ilçesine bağlı Gızılhacılı köylerindeki mevzilerine ateş açtılar.

 

Bunun dışında, Azerbaycan’ın Ağdam ilçesine bağlı Baş Gervend ve Şıhlar köyleri ile Göygöl ve Hocavend ilçelerinin hudutları içerisindeki tepelerde konuşlanan işgalci Ermenistan birliklerinin de Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin karşı mevzilerine ateş açtıkları ifade edildi.

 

1News, Türkiye Başbakanı Erdoğan, "Umut ediyorum ki gerek Ermenistan devleti gerek Ermeni Diasporası bizim bu yürekli adımımızı görür, aynı cesur tavrı onlardan da bekleriz" dedi.

 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada bazı tarihi olayların 100. yıl dönümlerine yaklaşırken, bu korkuları ve bu korkuların bir tehdit aracı olarak kullanılmasını artık masaya yatırmaları, bu korkuların üzerine artık cesaretle gitmeleri gerektiğini belirterek, "Tarihle ve tarihin gerçekleriyle yüzleşmek, sadece bizim, sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, milletimizin yapacağı bir yüzleşme değildir. Bunu sadece bizim yapmamız yetmez" dedi.

 

1News, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Visegrad Grubu ve AB Doğu Ortaklığı ülkeleri dışişleri bakanlarının gayri resmi toplantısında konuşma yaptı.

 

Bakanların Visegrad Grubu (V4) ile Doğu Ortaklığı ülkeleri arasında ortak faaliyetlerin artırılmasına yönelik geleneksel yıllık toplantıya dönüştüğünü belirten Memmedyarov, “Biz, düzenli olarak karşılıklı ilgi uyandıran konularda üst düzey siyasi diyalogun yapılmasını destekliyoruz. Bizim ülkeler, aynı zamanda Parlamentolar düzeyinde de işbirliğini sürdürüyor. V4 ülkelerinin bir çoğu ile ortak Hükümetlerarası komisyonlar söz konusu işbirliğinin ekonomik boyutlarının pekiştirilmesi için iyi bir platformdur” diye konuştu.

 

1News, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları Polonya’nın başkenti Varşova’da bir araya gelerek Dağlık Karabağ sorununun çözümünü görüştüler.

 

AGİT Minsk Grubunun ABD’li Eşbaşkanı James Warlick kişisel Twitter hesabında görüşmeyle ilgili şu sözlere yer verdi: “Biz Dağlık Karabağ sorununun barış yoluyla çözümü için çalışmalarımızı sürdürmekte kararlıyız.”

 

Varşova’da yapılan görüşmeye AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları İgor Popov (Rusya), James Warlick (ABD), Jacques Faure (Fransa) ve AGİT Dönem Başkanının Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk katıldı.

 

1News, Azerbaycan Devlet Petrol Akademisinde (ADPA) 30 Nisan 2009’da gerçekleştirilen terör eyleminde 12 kişi hayatını kaybetmiş, 13 kişi yaralanmıştı.

 

30 Nisan 2009 tarihinde sabah saatlerinde ADPA’nın Dilara Aliyeva Sokağı 227 adresindeki ikinci binasına gelen Gürcistan vatandaşı 1980 doğumlu Ferda Gadirov idari binanın zemin katından beşinci katına kadar önüne çıkan herkese Makarov marka tabancadan rastgele ateş ederek, 12 kişiyi öldürmüş, 13 kişiyi yaralamış ve ardından intihar etmişti.

 

Olayla ilgili Azerbaycan Ceza Kanunu’nun terör başta olmak üzere değişik maddeleri ile açılan soruşturma sonucunda Ferda Gadirov’un gerçekleştirdiği terör eyleminin Ermenistan istihbarat birimleri tarafından planlanarak uygulandığı ortaya çıkarıldı.

 

1News, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ı kabul etti.

 

Görüşmede çeşitli alanlarda iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişiminden duyulan memnuniyet ifade edildi, yüksek teknolojiler ve tarım alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi ile ilgili konular üzerine görüş alışverişi yapıldı.