ABD 29 Nisan Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi (VOA), Amerika’da Hortumlar Yüzünden 21 Kişi Öldü

Kötü hava koşulları ve hortumlar iki gün içinde üç eyalette ev ve işyerlerini yerlebir etti, 21 kişinin ölmesine, yüzlerce kişinin de yaralanmasına neden oldu. Birçok kişinin de enkaz altında kaldığı sanılıyor

 

Alabama, Arkansas ve Mississippi eyaletlerinde Pazar gününden buyana etkili olan fırtına ve hortumlar yüzünden onbinlerce kişi evsiz ve elektriksiz kaldı. Binalar, evler ve işyerleri yıkıldı. Kurtarma ekipleri enkaz altında arama yapıyor, sağ kalmış olabilecek kişilere ulaşmaya çalışıyor.

 

Alabama’da hortumların devam etmesinden kaygı duyuluyor. Dün Mississippi’nin Tupelo kentinde yüzlyerce evin yıkılmasına neden olan hortum ve şiddetli fırtına, ağaçları söktü, elektrik direklerini devirdi. Karayolları kapandı, ulaşım aksadı. Daha sonra Alabama’nın Athens kentine geçen hortum yüzünden en az iki kişi öldü.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Yatırımcılar ve analistler bu yıl yeniden ortaya çıkmaya hazırlanan El Nino'nun gıda ve diğer ürün fiyatlarını artırma tehdidi ortaya çıkardığını söylüyorlar.

 

Pasifik Okyanusu'nda yükselen sıcaklıklar ABD resmi hava tahmincilerinin bu yıl sonuna kadar El Nino'nun yeniden görüleceği beklentilerini yüzde 65'e çıkardı. El Nino, Pasifik'teki rüzgarlar yavaşladığında veya yön değiştirdiğinde ortaya çıkıyor. 1997 yılında en ağırı yaşanan El Nino o yıl yüksek miktarda yağmura, toprak kaymasına ve Avustralya'da su sıkıntısına neden olmuştu.

 

Emtia yatırımcıları, işlemcileri ve analistleri El Nino'nun gıda fiyatlarında neden olduğu artışın nikel, kahve ve soya fasulyesi gibi farklı ürünler üzerinde etkisini gösterdiğini söylüyor. Societe Generale SA GLE.FR +4.83% bu hava anormalliği üzerinden işlem yapmak isteyen bir müşterisinin isteği üzerine El Nino emtia endeksi geliştirdi.

 

WSJ, 18 üyeli Euro bölgesi'nde tüketici güveni Nisan ayında zayıfladı. Bu zayıflama, Avrupa Birliği ile Rusya arasında Kırım'ın ilhak edilmesi üzerine artan tansiyonu yansıtıyor olabilir.

 

Ancak istihdam piyasasına ilişkin değerlendirmelerin daha olumlu olması ve fiyat artışlarının gelecek aylarda bir süredir kaydedilenden daha düşük olacağı beklentisiyle tüketicilerin beklentilerindeki iyimserlik artmaya devam ediyor.

 

Avrupa Komisyonu'ndan yapılan açıklamada Mart ayında 102.5 olan ekonomik algı göstergesinin Nisan ayında 102.0'a gerilediği belirtildi. Böylece veri Nisan 2013'ten bu yana ilk kez gerilemiş oldu. The Wall Street Journal'ın anketine katılan 16 ekonomist ise verinin 103.0'a yükselmesini bekliyordu.

 

WSJ, ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Microsoft MSFT yüzde -0.42 'un Internet Explorer tarayıcısında bu hafta sonu ortaya çıkan güvenlik açığının "sisteminizin tamamen ele geçirilmesine neden olabileceği" uyarısında bulundu. Yetkililer Microsoft'un yazılım güncellemeleri yoluyla sorunu çözünceye kadar kullanıcıların farklı tarayıcılar kullanmasını tavsiye ediyor.

 

NetMarketShare.com sitesine göre açıktan etkilenen Internet Explorer tarayıcısının versiyonları tarayıcı pazarının yüzde 56'sını oluşturuyor. Ayrıca Windows XP işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarda bu açık hiçbir zaman giderilmeyecek: Microsoft 8 Nisan'da XP'ye desteğini durdurmuştu. Bu da bu işletim sistemi için artık yazılım güncellemesi gelmeyeceği anlamına geliyor. (Microsoft bilgisayarları hacker saldırılarından korumak için ayrı bir araç sunuyor. Şirket yazılımın bu senaryoda saldırıları azaltabileceğini belirtiyor.)

 

WSJ, Tahran'dan Salı günü yapılan açıklamada China National Petroleum Corp. (CNPC) şirketi ile devasa bir İran petrol sahasının geliştirilmesi için yapılan 2.5 milyar dolarlık anlaşmanın iptal edildiği belirtildi.

 

Avrupa'nın İran'a yatırım yapma yasağını getirmesinin ardından Batılı petrol şirketlerinin çekilmesi ile Çin sürece dahil olmuştu.

 

Ancak İran ile altı dünya gücü arasında sağlanan geçici nükleer anlaşma, Tahran'ın Pekin'e karşı daha iddialı olmasına neden oldu. Bazı yetkililer, Çin'in uluslararası yaptırımlardan haksız avantaj sağladığını düşünüyor.

 

Çin 29 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Orta Asya ve Çin'in batısındaki doğal gazın doğuya nakledilmesi sayesinde Çin'de doğal gaz çağının kapısı açıldı.

 

Verilere göre 2002-2013 yılları arasında Çin'in doğal gaz üretimi yılda 6 milyar 200 milyon metreküp arttı. Söz konusu projeyle Orta Asya ülkelerinden 73 milyar metreküpten fazla doğal gaz ithal edildi. 2013'te Çin'de tüketilen doğal gazın yüzde 16,5'i Orta Asya'dan nakledildi.

 

Enerji arzında "yeşil itici güç"ün artması, Çin'in enerji yapısını iyileştirdi. Orta Asya ve Çin'in batısındaki doğal gazın doğuya nakledilmesi, temiz enerjinin gelişmesine de katkı yaptı. Temiz enerjinin gerçekleştirilmesi hem halkın yaşam kalitesini yükseltme ve ekolojik çevreyi iyileştirme hem de enerji yapısının düzeltilmesi için büyük önem taşıyor.

 

CRİ, Çin Kıyı Emniyeti'ne bağlı gemiler, bugün (29 Nisan) Çin'in Diaoyu Adası sularında devriye gezdi.

 

Çin Devlet Deniz Müdürlüğü tarafından bugün verilen bilgiye göre, Çin Kıyı Emniyeti'ne bağlı 2401, 2102 ve 2166 numaralı filolar, Diaoyu Adası deniz sahasına geçerek, bölgede devriye gezdi.

 

CRİ, Asya'da İşbirliği ve Güven Artıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) 4. Zirvesi'nin 20–21 Mayıs günlerinde Çin'in Shanghai kentinde düzenleneceği açıklandı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, bugün (29 Nisan) düzenlenen olağan basın toplantısında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in başkanlık edeceği toplantıya, AİGK üyesi ve gözlemci ülkelerden liderler veya temsilcilerin yanı sıra, ilgili uluslararası örgütlerin yetkilileri ve çeşitli konukların davet edildiğini söyledi.

 

Zirvenin teması, "Diyalog, Güven ve İşbirliğini Güçlendirerek, Barışçı, İstikrarlı ve İşbirliğine Dayalı Yeni bir Asya İnşası" olarak belirlendi.

 

1993 yılında kurulan AİGK, üyeleri arasında güven artırıcı tedbirlerin geliştirilmesini amaçlayan bir diyalog ve danışma platformu niteliği taşıyor. AİGK'ye üye 20 ülke bulunuyor.

 

Shanghai'deki buluşmanın, AİGK tarihindeki en büyük zirve olması bekleniyor. 2014 ila 2016 arasında başkanlığını Çin'in yürüteceği AİGK'nin 2010 yılı zirvesi İstanbul'da yapılmıştı. Shanghai'de düzenlenecek bu yılki zirveye Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katılacak.

 

CRİ, Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün (29 Nisan) başkent Beijing'de ABD'nin eski Maliye Bakanı Timothy Geithner'le bir araya geldi.

 

Li Keqiang, karmaşık ve değişken uluslararası durum karşısında, Çin ve ABD'nin, çatışmama, zıtlaşmama, karşılıklı saygı, işbirliği ve kazan-kazan ilkeleri doğrultusunda, yeni tip büyük ülke ilişkilerinin gelişmesini hızlandırarak anlaşmazlıkları uygun şekilde çözmesi gerektiğini söyledi. Li Keqiang, bunun iki tarafın çıkarlarına uyduğu gibi, dünya ve bölgenin barış ve istikrarı için de yararlı olacağını dile getirdi.

 

Görüşmede, Çin'de reform ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiye işaret eden Li Keqiang, reformun büyümeye itici güç ve destek sağladığını kaydederek, reformların kapsamlı şekilde derinleşmesi ve dışa açılma boyutunun büyümesinin, Çin-ABD ekonomik ve ticari işbirliği için daha geniş ufuklar açtığını vurguladı.

 

Rusya 28 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Şoygu, Pentagon Başkanı ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna’da Rus sabotaj ve istihbarat grupları bulunduğuna ilişkin iddiaları yalanladı. Bakan ayrıca, Ukrayna’daki gerginliği azaltmak için ilgili taraflarla görüşme yapmaya hazır olduklarını teyit etti.

ABD ve NATO silahlı güçlerinin Doğu Avrupa’da Rusya sınırları yakınında etkinliklerinin artmasını kabul edilemez olarak değerlendiren Rusya Federasyonu Savunma Bakanı, Pentagon Başkanını Ukrayna’daki durumla ilgili “polemik derecesini” azami düzeyde düşürmeye de davet etti.

 

RUVR, Adıgey Cumhuriyeti Rusya Federasyonuna dahil olup ülkenin güneyindeki Kafkas Dağlarında bulunuyor. “Çay yolu” dünyanın en kuzey çayın plantasyonlarından geçiyor. Bu çay, dünyada en iyi olanlarından biri olarak tanındı. Buradaki çay yetiştirmekle ilgili deneyim eşsizdir. Çay sıcaksever bir bitki ve genelde subtropikal iklim bölgesinde yetişir. Adıgey böyle bir bölgede bulunmuyor, buranın iklimi çay yetiştirmek için pek te uygun değil.

 

Adıgey’de ilk çay çalıları 1938 dikilmişti. Bunlar deneme bitkileriydi. Bitkiler kök almış, hatta soğuklarla ilgili testlere dayanabilmişti: 1950 yılnda çay plantasyonlarındaki soğuklar kar üstünde eksi 40 dereceye bile çıkmıştı.

 

Son zamanlara kadar Adıgey plantasyonlarında Çin’in Anhoy eyaletinde yetişen eski “Tsimen” çeşidinden bir çay türü yetiştiriliyordu. Çayın yetiştiği yeni yerle ilgili olarak ona “Adıgey” adı verildi. Bundan birkaç yıl önce yerli yetiştiriciler, kendileri yetiştiren ve böyle ad taşıyan orijinal çayı patentaya aldılar.

 

İngiltere 29 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Bugün İngiltere basınında sınıfta öğrencilerin gözü önünde öldürülen İspanyolca öğretmeni, ABD’den Rusya’ya ek yaptırımlar, ilaç sektöründe Pfizer’ın AstraZeneca’yı satın alma çabası gündemde.

 

İngiltere’nin Leeds kentinde bir okulda 15 yaşındaki öğrencisi tarafından sınıfında bıçaklanarak öldürülen öğretmen, İngiliz basınında ağırlıklı olarak manşet. Independent gazetesi “Sınıfta ölüm” başlığını seçerken, Times “15 yaşındaki çocuk sınıfta öğretmenini ölene kadar bıçakladı,” diyor.

 

Daily Telegraph da 61 yaşında öldürülen öğretmen Anne Maguire’yi manşetine taşımış. Gazete 15 yaşındaki katil zanlısının anne ve babasının boşanmasından sonra içe kapandığını yazıyor.

 

Independent ise, öğrencinin daha önce Maguire ile birden fazla kez tartışma yaşadığını yazmış. Gazeteye göre bazı öğrenciler katil zanlısının alkol kullandığını da söylemiş. The Independent Maguire’nin “okulun annesi” olarak tanındığını yazarken, 15 yaşındaki saldırganın yazıcıdan çıktı almak için sınıftan çıktığını ve iddialara göre döndüğünde bıçak çektiğini yazıyor.

 

Times’in haberinde yer alan öğrenci tanıklıklarına göreyse, 15 yaşındaki çocuk öğretmenine arkadan saldırmış. Maguire ensesinden ve sırtından bıçaklanmış.

Birden fazla öğrenci Magurie’ye saldırmakla suçlanan arkadaşlarının bıçak taşımakla övündüğünü söylüyor. Başarılı bir öğrenci olan saldırganın İspanyolca hocasına karşı takıntı geliştirdiği de gazetenin haberinde yer alıyor. Öğrencilerden biri çocuğun İspanyolca hariç her şeyde iyi olduğunu, Maguire’den ise nefret ettiğini ve onun ölmesini istediğini söylüyor.

 

Financial Times gazetesi Pfizer’in AstraZeneca’yı satın almak için verdiği savaşı ve bunu hem ABD hem Britanya’daki siyasi yankılarını yazmış. Pfizer’in AstraZeneca’ya görüşme çağrısı yapmasının ardından İngiliz şirketi AstraZeneca’nın hisselerinin yüzde 15’lik bir yükseliş yaşadığını yazan gazete, Downing Street’in olası birleşmeye temkinli ama olumlu yaklaştığını yazıyor. Bazı siyasetçiler ve sendikalar ise olası bir birleşme sonunda işten çıkarmalar ve de yatırımlar konusunda endişeli.

 

Guardian ise Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi UKİP’in Mayıs ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimleri yaklaşırken yeni yapılan bir ankete göre birinci parti olarak çıkmasının, İngiltere’deki diğer siyasi partileri nasıl harekete geçirdiğini yazıyor. Gazete diğer tüm partilerin bir araya gelerek UKİP’in seçim kampanyasına karşı harekete geçeceğini söylüyor.

 

Daily Telegraph ise İngiltere ve Wales’de kanser hastaları üzerinde yapılan bir araştırmada hastaların yüzde 50’sinin iyileştiğini yazıyor. 7 milyon hasta üzerinde yapılan araştırmaya göre hastaların yarısı en az 10 sene daha yaşamayı ümit edebilirler.

 

Times da basit bir kan testi ile yaşı ilerlemiş erkeklerin kansere yakalanma riskinin artık anlaşılabildiğini yazıyor. Testin dayandığı nokta son keşiflerle beraber beyaz kan hücrelerinde aynı tür bozukluğa sahip erkeklerin bu bozukluğa sahip olmayanlara göre kanser riskinin dört kat fazla olduğunun keşfedilmesi.

 

Almanya 29 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un Türkiye temaslarındaki açıklamaları Alman basınında geniş yer buldu. Gazetelerde Gauck'un açıklamalarına ilişkin farklı değerlendirmeler göze çarpıyor.

 

Stuttgarter Zeitung gazetesi, Joachim Gauck'un Türk hükümetine ve Başbakan Erdoğan'a son derece net mesajlar verdiği görüşünde. Yorumda Erdoğan'ın Avrupa Birliği konusunda nasıl bir politika izleyeceğini göstermesi gerektiği vurgulanıyor:

 

"Son aylarda Türkiye Başbakanı Erdoğan dünyaya kendini bir 'demokrat' olarak değil, 'başına buyruk bir despot‘ olarak sundu. Bu açıdan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un Erdoğan'a karşı net ve nesnel şekilde formüle edilerek yönelttiği eleştiri, Erdoğan için büyük bir şans. Şimdi Erdoğan'ın bu şansı kullanıp kullanmayacağı bekleniyor. Bugüne kadar kendisini eleştirenleri ya siyasi olarak yok etti ya da onları görmezden geldi. Gauck ise topu ona attı. Şimdi kendinden emin Başbakan Erdoğan'ın ülkesinin Batı'ya yönelmesinden yana mı karşı mı göstermesi gerekiyor. Avrupa Birliği'ne karşı mı yoksa yana mı?"

 

Handelsblatt gazetesi ise Türkiye'de son aylardaki gelişmeler ışığında Joachim Gauck'u net ve açık mesajlar vermemekle eleştiriyor. Yorum şöyle:

 

Türkiye yolsuzluk, Twitter yasağı ve artan milliyetçilikle 10 yıl öncesine göre Avrupa Birliği'ne daha uzak bir noktada. Bu bakımdan Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'dan Ankara ziyaretinde, Türklerin AB üyeliği arzusuna ilişkin çok daha net ifadeler kullanması beklenirdi. Türk hükümeti, Taksim Meydanı'ndaki direnişi coplayarak bastırıyor, yargıya ve polis teşkilatına müdahale ediyor. Tüm bunlar hakkında açıkça konuşmak için önemli bir fırsat oluşmuştu. Ancak maalesef Joachim Gauck bir kez daha cesaret gösteremedi. Peki şimdi değilse, ne zaman? İşte bunu Cumhurbaşkanı'ndan öğrenmek istiyoruz.

 

Die Welt gazetesi de Gauck'un Türkiye ziyaretine dair değerlendirmelere yer veriyor. Gazete, Gauck'un Türk hükümetinin politikalarına dair değerlendirme yapma hakkı olduğunu belirtiyor. Sebebini ise şöyle açıklıyor;

 

"Erdoğan her geçen gün Avrupa Birliği'nden, Avrupa kulübünün bir üyesi olmak için belirli kuralları tanıyan devletlerden daha da fazla uzaklaşıyor. Gauck'un, işte bu Avrupa topluluğu adına Türkiye politikalarındaki dilek ve gerçeklik arasındaki uçurumu dillendirmeye hakkı var. Ancak aynı zamanda otoriter bir rejimin alçaklığını bizzat yaşamış biri olarak Gauck, pozisyon almada kişisel olarak da bir sorumluluk hissediyor. Bu nedenle de Ankara'daki konuşmasında, hukuk devleti ve insan haklarına vurgu yaptı. Diplomasi nezaketini bir kenara bırakıp, endişesini anlatacak şiddetli kelimeler seçerek kendini korkutan gelişmelerden bahsetti. Bir Cumhurbaşkanı daha net olamazdı.”

 

Süddeutsche Zeitung gazetesinin ise Gauck'un Türkiye ziyaretine dair yorumu şöyle;

"Gauck, bir yıl önceki hükümet karşıtı kitlesel protesto gösterileri ve yine hükümetin odağında bulunduğu yolsuzluk skandalından sonra Türkiye'yi ziyaret eden ilk Batılı üst düzey temsilci. Gauck, sade konuşmasını tarihi bir an olarak adlandırdı. Gauck, yaptığı konuşma ile risk aldı, ama aynı zamanda bir yükümlülüktü. Türkiye'ye bu denli ilgi gösteren biri, ülkeyi zor zamanlarda da yalnız bırakmamalı."

 

İran 28 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Keyhan gazetesinde Uluslararası UAEA denetçilerinden bir grubun İran'la UAEA arası işbirliği çerçevesinde Tahran'ı ziyaret ettiğinin duyurulması, Rusya Cumhurbaşkanı Putin'in ABD ve AB'nin ülkesi aleyhine koyduğu ambargolara tepki olarak, iç üretimle bu ambargoları telafi edebileceklerini belirtmesi gibi haberler göze çarparken Al-I Suud rejiminin insan hakları ihlallerini konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor.

 

Kuşkusuz Al-ı Suud rejimi dünya çapında insan hakları ihlali yapan başlıca ülkeler arasındadır. Al-ı Suud rejimi aslında sözde uluslararası insan hakları kuruluşları ve Amerika gibi ülkelerin himayesi altında insan hakları ihlallerini sürdürüyor. Son dönemlerde Al-ı Suud rejiminin ülke çapında işlediği cinayetler ve insan hakları ihalleri, başta Doğu bölgeler olmak üzere ülkenin birçok bölgesinde halk itirazlarına neden olmuş bulunuyor. Fakat Al-ı Suud rejimi halkın haklı isteklerini yerine getireceğine, bütün itirazları şiddetle bastırmaya çalışıyor. Öte yandan sözde insan hakları savunucusu iddiasında olan Batılı ülkeler de, kukla Al-ı Suud rejimini kendi çıkarlarını koruduğu için korumaya çalışıyor.

 

Cumhuri İslami gazetesinde İslami İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İran ve Pakistan sınırında kaygıları gidermek için bazı güvenlik tedbirleri alınması gerektiğini vurgulaması, Rusya'nın Astarahan kenti Gümrük Kurumu Başkanı Aleksandr Nikoloyeviç'in, Rusya İran'la ticari ilişkilerini geliştirmek istediğini vurgulaması gibi haberler ön plana çıkarılırken, Siyonist rejimin Filistin'de site inşaatını konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor.

 

Siyonist ırkçı rejim işgal ettiği Filistin topraklarında Yahudi site inşaatını ivedilikle sürdürüyor. Amerika ve AB'nin görünüşte siyonist rejimin site inşaatını kınadığı durumda bile korsan rejimin yerleşim birimi inşatını sürdürmesi, Siyonist işgalci rejimin hatta kendi müttefiklerini bile dinlemediğini gösteriyor. Siyonist rejimin işgal ettiği Filistin topraklarında yürütttüğü Yahudileştirme politikası ve ırkçı faaliyeteleri, bu rejimle özerk teşkilatın müzakere masasına oturmasının ne kadar yanlış bir girişim olduğunu gösteriyor. Bugünlerde Hamas ve Fetih'in Gazze Şeridi ve Ürdün batı yakasında milli vahdet hükümetinin kurulması konusunda mutabık kalması Amerika'nın tedirginliği ve siyonist rejimin öfkelenmesine neden olmuş bulunuyor. Eldeki veriler Siyonist rejimin Filistin özerk teşkilatıyla sözde barış müzakerelerini sürdürürken, işgal ettiği Filistin topraklarında Yahudi site inşaatını yüzde 130 arttırdığını gösteriyor.

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde Suriye ordusunun Halep'te teröristlere ağır darbe indirmesi, Rusya savunma bakanı Sergey Şoygo'nun Amerika'nın Rusya sınırında askeri hareketliliğinin endişe verici olduğunu duyurması gibi haberlere yer verilirken, Amerika'da sağlık sisteminin sorunlu olduğuna dair bir yazı dikkatimizi çekiyor.

 

Amerika, dünyanın en pahalı sağlık sistemine sahip. Ancak bu sistem, yeterince verimli değil. Amerikalı hastalar, paralarının karşılığında iyi hizmet alamıyor. Amerikan sağlık sistemini inceleyen iki araştırma bu sonuçları verdi. VOA'den Carol Pearson, parasal kaynakların nereye gittiğini ve sistemi düzeltmek için neler yapılması gerektiğini araştırdı.

 

VOA'in haberine göre Amerika'da sağlık hizmetlerinin maliyeti son 30 yılda iki kat arttı ancak Amerikalılar, 1980'li yıllara oranla daha sağlıklı sayılmaz. Uzmanlar, Amerikalılar'ın 2011'de sağlık hizmetlerine 2 buçuk ila 3 trilyon dolar harcadığını, bu tutarın diğer gelişmiş ülkelerden fazla olduğunu söylüyor.

 

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD'nin yeni raporuna göre Amerika'ın sağlık harcamaları, diğer üye ülkelerden iki buçuk kat daha fazla. Buna rağmen Amerika, yaşam süresi açısından 36 üyeli örgütün listesinde 26'ıncı sırada, yani diğer gelişmiş ülkelerin gerisinde kalıyor.

 

Suriye 29 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Şam’ın Şağur Semtinde teröristlerin fırlattıkları 4 havan mermisinden ikisi Bedrettin el Haseni Şeriaat Bilimleri Enstitüsüne isabet ederek geneli öğrencilerden oluşan 14 vatandaşımızın şehit düşmesine ve 86 vatandaşımızın da yaralanmasına neden oldu.

 

Konuyla ilgili Şam Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada teröristlerin fırlattıkları diğer 2 havan mermisinin enstitü civarında düştüğü ve beşeri hasarın olmadığı ifade edildi. Kaynak havan mermilerinin isabet ettiği Enstitü binasında ciddi hasar meydana geldiği belirti.

 

SANA, alk Meclisi Başkanı Muhammed Cihad el Lahham meclisin bugün Yüksek Anayasa Mahkemesinden cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylık için 4 başvuru aldığını ilan etti.

 

Halk Meclisinin düzenlediği oturumda Lahham Yüksek Anayasa Mahkemesinin meclise Muhammed oğlu 1973 Homs doğumlu Ali Vennüs, Muhammed Vecih kızı 1962 Şam doğumlu Azza el Hallak, Salih oğlu 1967 İdlib kırsalı doğumlu Talii Nasır ve Mihail oğlu 1963 Kunaytra kırsalı doğumlu Semih Musa’nın cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylık başvurularında bulunduklarını bildirdiğini belirtti.

 

SANA, Şam Kırsalının Harasta Banliyösü, Kudseyya, Harcela, Sahnaya, Buldan, Arne, Katana, Sabura, Deyratiye, Nebek ve Kara bölge ve beldelerinde geniş halk kitlelerinin katılımıyla düzenlenen yürüyüşler vatana duyulan sevgi ve bağlılığın bir ifadesi oldu.

 

SANA, Seçimler Yüksek Yargı Komitesi bugün ilk oturumunu düzenleyerek, illerdeki yan komitelerini belirledi.

 

SANA muhabiri komitenin bu yıl için seçim sicillerinin tetkik edilmesinden emin olmak için gerekli icraatları aldığını aktardı.

 

SANA, Elektrik Bakanı İmad Hamis Hindistanlı Cosmos Group Başkanı Anil Kumar Agrawal ve ona eşlik eden heyetle birlikte elektrik sektöründe Hindistanlı şirketlerle işbirliğini pekiştirme ve yeni sözleşmeler imzalama olanaklarını masaya yatırdı.

 

Oturumda Bakan Hamis Suriye'de elektrik sektörünün yeniden yapılandırılması ve geliştirilmesi için bakanlığın 19 milyar euro maliyetindeki plan ve projeleri hakkında Hindistanlı heyete bilgi aktardı.

 

Hamis Hindistanlı şirketler ve ekonomik faaliyetleri Suriye'de mevcut yatırım olanakları ve bu bağlamda sağlanan toleransları incelemeye davet etti.

 

SANA, Yüksek Öğretim Bakanı Malik Ali öğretimin sağlıklı ve güvenli bir şekilde sürdürülmesiyle birlikte öğrencilerin haklarını almaları ve güvenli bir şekilde sınavlarını takdim etmeleri için gerekli tüm icraatların alındığını belirtti.

 

Fırat Üniversitesi Rakka fakülteleri öğrencilerinin Şam Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde takdim ettikleri sınavların seyrini inceleyen Bakan Ali; bakanlığın sürekli olarak öğrencilerin işlemlerini yakından takip edip karşılaştıkları zorlukları kaldırmaya büyük özen gösterdiğini söyledi.

 

SANA, İran Dışişleri Bakanlığı resmi sözcüsü Murdiya Afham; Suriye'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin olmasının dünyanın tüm halklarının olduğu gibi Suriye halkının da meşru ve doğal hakkı olduğunu vurgularken uluslar arası toplumu Suriye halkının bu hakkına saygı duymasına çağırdı.

 

Düzenlediği basın toplantısında Afham; Suriye'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gayet önemli bir süreç olduğunu ifade etti. Bu sürecin Suriye'de kan ve şiddete son vermekle birlikte krizi sonlandırmaya işaret teşkil edebileceğini belirten Afham; Suriye'deki krizin siyasi çözümüne ülkesinin desteğini yineledi.

 

SANA, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat, gurbette yaşayan Suriyelilerin oynadıkları önemli rol, teröre ve başta İsrail, ABD ve Arap bölgesindeki işbirlikçilerinin desteklediği, finanse ettiği ve barındırdığı teröristlerle mücadelede anavatanlarının yanında durmalarını takdirle karşıladıklarını söyledi.

 

Mikdat, dün öğleden sonra İsveç’te Suriyeli gurbetçilerden oluşan dayanışma heyetiyle bir araya gelişinde, Suriye’deki vatandaşların gurbetçilerin onurlu davranışlarını yakından izlediklerini söyleyerek batılı ülkelerin başta Cumhurbaşkanlığı seçimleri olmak üzere izlediği çifte standartlı politikalarını kınadı.

 

Azerbaycan 29 Nisan’da Bunları Konuşuyor   

 

1News.az, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dün Belçika eski Başbakanı Yves Leterme’i kabul etti.

 

Belçika eski Başbakanı Yves Leterme, 2. Açık Toplumlar Küresel Forumu’nun en iyi şekilde organize edildiğini ve verimli müzakerelerin yapıldığını memnuniyetle kaydetti. Yves Leterme, Azerbaycan’ın hızlı kalkınmasıyla örnek bir ülke olduğunu vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan’da son yıllarda düzenli olarak birçok önemli uluslararası etkiliğin düzenlendiğini belirterek, Açık Toplumlar Küresel Forumu’nun da geleneksel nitelik kazanacağını umduğunu kaydetti.

 

1News, Ortak Toplumlar 2. Küresel Forumunda (II Global Shared Societies) konuşma yapan Türkiye eski Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Dağlık Karabağ sorununun Kafkasya bölgesinde barış için en büyük tehdit olduğunu belirtti.

 

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ ve çevredeki 7 ilçenin Ermenistan tarafından işgal edildiğini, 1 milyonun üzerinde insanın mülteci durumuna düştüğünü vurgulayan Çetin, AGİT Minsk Grubunun 20 yılı aşkın bir süredir izlediği politikanın bir sonuç vermediğini, sorunun çözümü için daha kesin adımların atılması gerektiğini ifade etti.

 

Ermenistan’ın Dağlık Karabağ çevresindeki 5-6 ilçeden çekilmesi gerektiğine dikkat çeken Çetin, bu adımın barış ve istikrarın sağlanması yönünde önemli bir adım olabileceğini vurguladı.

 

1News, Dünyaca ünlü keman ustası, 15 Grammy ve 4 Emmy ödülü sahibi Itzhak Perlman dün Haydar Aliyev Merkezi’nde bir konser verdi. Klasik müzik gecesi, ünlü oftalmoloji uzmanı Ord. Prof. Dr. Zarife Aliyeva’nın 91. doğum yıldönümü dolayısıyla düzenlendi.

 

Yahudi asıllı ABD’li keman ustasına Bakü’deki konserinde Sri Lankalı piyanocu Rohan de Silva eşlik etti. Klasik müzik gecesinde büyük besteciler Ludwig van Beethoven, Richard Strauss ve Claude Debussy’nin ölümsüz eserleri seslendirildi.

 

Itzhak Perlman, 1945 yılında, Tel Aviv’de doğdu ve burada radyodan dinlediği ilk klasik müzik ile kemana olan ilgisi başladı. ABD’ye taşınmadan önce Shulamit Konservatuarında ve Tel-Aviv Müzik akademisinde Rivka Goldgart ile çalıştı.

 

1News, Hazar Denizi’nin Azerbaycan’a ait bölümünde bugün gece bir deprem meydana geldiği bildirildi.

 

Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Ulusal Sismolojik Araştırmalar Merkezinden yapılan açıklamaya göre, deprem bugün gece saat 01.51’de (TSİ 28 Nisan saat 23.51’de) kaydedildi.

 

Açıklamada, Hazar açıklarında yerin 58 km altında meydana gelen 3,5 büyüklüğündeki depremin karada hissedilmediği belirtildi.

 

1News, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Azerbaycan’ı ziyaret edecek.

 

Azerbaycan’ın İran Büyükelçisi Cavanşir Ahundov’un verdiği bilgiye göre, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetiyle ülkemizi ziyarette bulunacak.

 

Ziyaretin İran Cumhurbaşkanının çalışma grafiğine uygun bir zamanda gerçekleştirileceğini belirten Cavanşir Ahunduv, kesin tarih konusunda bir bilgi vermedi.

 

1News, Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Miheil Saakaşvili, Bakü’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şunu anlamamız gerekir ki, bu koşullarda, özellikle de Ukrayna’daki kriz dikkate alınarak Avrupa’daki jeopolitik strateji değişiyor ve Azerbaycan belirleyici konuma geliyor” diye konuştu.

 

Saakaşvili, Avrupa ülkelerinin, enerji konusunda tehlikeyle karşı karşıya kalabileceklerinin farkında olduklarını belirtti.

 

1News, İşgalci Ermenistan ordusuna bağlı birlikler Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında ateşkes ihlallerini dün de sürdürdü.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığının basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, işgalci Ermenistan birlikleri son 24 saatte cephe hattının farklı noktalarında olmak üzere ateşkesi toplam 27 kez ihlal etti.

 

Açıklamada, işgalci Ermenistan birliklerinin dün ve bugün gece Ermenistan’ın Noyemberyan ilçesine bağlı Barekamayan köyündeki mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Gazah ilçesine bağlı Kemerli köyündeki mevzilerine ateş açtıkları belirtildi.

 

1News, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Novruz Memmedov, gazetecilere bugün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Doğu Ortaklığı Zirvesi’nde Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a verdiği cevabı değerlendirdi.

 

Novruz Memmedov, “Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin gerçekten de ne kadar üst düzeyde olduğuna bir kez daha tanıklık yaptık. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev gerçekten de dostlukta, kardeşlikte ve ortaklıkta ne denli güvenilir olduğunu bir kez daha ortaya koydu” diye konuştu.

 

1News, Azerbaycan Savunma Bakanlığının basın hizmetinden yapılan açıklamada, dört Ermeni askerinin Azerbaycan tarafına geçtiğine ilişkin resmi bilginin bulunmadığı belirtildi.

 

Daha önce bazı basın kuruluşlarında, cephe hattının Füzuli ilçesi bölümünde 4 Ermeni askerinin Azerbaycan tarafına geçtiklerine ilişkin haber yer aldı. Haberde, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin 1 subayı ve 3 askerinin Azerbaycan tarafına teslim oldukları belirtilmiş, bu neden olarak askerlerin Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarında görev yapmayı reddetmeleri gösterilmişti.

 

1News, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün Japonya Bakanlar Kuruluna bağlı Olimpiyat Kurumu Başkanı, Başbakan Sağlık ve Spor Konuları Özel Danışmanı Takeo Hirata’yı kabul etti.

 

Japonya Olimpiyat Kurumu Başkanı, Başbakan Sağlık ve Spor Konuları Özel Danışmanı Takeo Hirata Azerbaycan’a daha önce yaptığı ziyaretleri ve Milli Lider Haydar Aliyev’le görüşmesini anımsadı.

 

Takeo Hirata aradan geçen süre zarfında Azerbaycan’da yaşanan hızlı kalkınma sürecinin kendisinde derin izlenim bıraktığını söyledi.

 

Bulgaristan 18 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Trud, Yeni teklif edilen Ceza Kanunu (NK) projesi olduğu gibi kabul edilirse ülkede futbol maçlarını ayarlamak artık suç kapsamına girmeyecek. Bakanlar Kurulu tarafından meclise sunulan yasa tasarısında kulüp şefleri arasında yapılan maç ayarlamaları, hakemlere rüşvet teklif etmek veya belirli oyuncuların bazı maçlara katılmamaları konusunda herhangi bir söz geçmediği görüldü. Söz konusu projede yarışmacılara rüşvet teklif etme ile ilgili sadece bir metnin yer aldığı, ayrıca futbol maçlarının ayarlanması ve acımasız iddiaların önünün kesilmesi ile ilgili FİFA ve AB tarafından önerilen ve 2011 yılında kanunda yer alan metinlerin çıkarıldığı anlaşıldı. Konuyla ilgili Bulgaristan Futbol Birliği’nin meclisteki hukuk komisyonuna bu boşlukların giderilmesi için bir mektup göndermesi bekleniyor. Meclisteki Hukuk Komisyonu Başkanı Çetin Kazak, kanundaki boşlukların birinci ile ikinci metin okumaları sırasında düzeltileceğine söz verdi.

 

24 Çasa, Piyasa Ekonomisi Enstitüsü uzmanları ülkedeki gelir eşitsizliği hakkında raporunu açıkladı. Buna göre, iller bazında ülkede en büyük gelir eşitsizliği Sliven şehrinde, en az ise Blagoevgrad şehrinde ölçüldü. Sliven şehrinde yüzde 20 varlıklı aileler ile yoksul aileler arasındaki gelir eşitsizliği oranı yüzde 12.6, Pazarcık’ta yüzde 11.6, Vidin şehrinde ise yüzde 10.8 oldu. Bu oranın ülke genelindeki ortalaması ise yüzde 6 oldu. En düşük seviyedeki gelir eşitsiliği ise Blagoevgrad şehrinde ölçüldü. Bu şehirde varlıklı ile yoksul aileler arasındaki oran 3.5, Sofya’da 3.8, Gabrovo ile Kırcali şehirlerinde ise yüzde 4 oldu. Ayrıca Vidin ve Sliven bölgelerinde yaşayan vatandaşların çoğunun yoksulluk sınırı altında bulundukları, en az yoksul vatandaşın ise Blagoevgrad, Loveç ve Sofya bölgelerinde yaşadığı ortaya çıktı.

 

Standart, KNSB sendikası tarafından çalışmanın ücretlenmesi konusunda düzenlenen konferansta söz alan Başbakan Plamen Oreşarski, iş dünyasına yönelerek maaşların yükseltilmesini fakat bunun düzenli şekilde yapılmasını önerdi. Başbakan işverenlere yaptığı uyarısında maaşların yükseltilmesinin ekonomik büyüme ve şirketlerin rekabet gücü düzeyinde olması gerektiğini kaydetti. Başbakan Oreşarski ayrıca sendika yetkililerinin iş dünyasına ani maaş artışı baskınında bulunmamaları gerektiğini, işverenlerin de çalışanlara fazla para vermekten korkmamalarını istedi. Oreşarski, ani artışların rekabet gücünü kaybetmeye sebep olabileceğini kaydetti.

 

Klassa, Ulusal İnşaat Denetleme Müdürlüğü’nün (DNSK) Sofya şubesinin iki müdür tarafından idare edildiği açıklandı. Açıklama Sofya merkezdeki ‘Alabin’ 35 nolu adreste bulunan kuruluş yetkilileri tarafından yapıldı. Sözkonusu garip vakanın kurumun müdürlüğünü yapan Elena Boyanova’nın 24 Mart tarihinde sağlık izninden görevine geri dönmesi sırasında makamında Anatoliy Mladenov’u bulmasıyla başlar. Yaklaşık bir aydan beri iki idareci aynı makamı paylaştıkları ve belgelerin altına her birinin imza attığı öğrenildi. Kurumda çalışan personelin anlattıklarına göre, sabah en erken kim gelirse onun makam koltuğuna oturduğu görüldü.

 

Sega, Savcılık yetkilileri, dün resmi olmayan bir açıklamada Başbakan Plamen Oreşarski’nin kabine şefi olan Mariya Divizieva’ya yönelik suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Aynı soruşturma kapsamında dün Sofya Temyiz Mahkemesi Başkanı General Veselin Pengezov ile Askeri Temyiz Mahkemesi Başkanı Albay Petır Petkov da suçlanıyor. Söz konusu iki üst düzey mahkeme yetkilisi görevlerini kötüye kullandıkları ve 2009 yılında Avrupa Birliği programlarından kaynak alabilmek için sahte bilgi ibrazında bulunmasıyla suçlanıyor.