ABD 10 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Senato Komisyonu Ermeni Tasarısını Görüşecek diye yazıyor. Haberde, Tasarı, 24 Nisan 2014’ün yıldönümü olarak kabul edildiği “Ermeni soykırımı anısına” Senato’nun ortak görüşünü ifade etme amacı taşıyor. Yasal bağlayıcılığı olmayacak bu tasarı, Başkan Barack Obama’ya Türk-Ermeni ilişkileri düzeltme yönünde çalışma çağrısında bulunuyor, ancak bu çabalar çerçevesinde Türkiye’nin soykırım iddialarını resmen kabul etmesi isteniyor.

 

Ermeni lobisinin Kongre’deki en büyük destekçilerinden biri olan Senatör Menendez’in Illinois eyaleti temsilcisi, Cumhuriyetçi Partili meslektaşı Mark Kirk’le birlikte hazırladığı tasarı, aynı zamanda Ermeni olaylarıyla ilgili “insanlığa karşı işlenen suçlar, etnik temizlik ve soykırım” içerikli resmi belgeler çerçevesinde Amerikan dış politikasının yönlendirilmesini ve Başkan’ın bu yönde çaba göstermesini istiyor.

 

VOA, Türki Amerikan Kurultayı'nda Gündem Hükümet Gülen Gerginliği diye yazıyor. Haberde, Washington’da Gülen Hareketi’ne yakın Türki Amerikan Birliği Kurultayına, önceki yıllardaki gibi bu yıl da onlarca Amerikalı Senatör ve Kongre Üyesi katılırken, Türkiye Büyükelçiliği’nden ve Ak Parti’den herhangi bir temsilci katılmadığı gözlendi.

 

Amerika’da Gülen Hareketine yakın derneklerin çatı kuruluşu olarak bilinen Turkic American Alliance (Türki Amerikan Birliği), ülkenin tüm eyaletlerinde faaliyet gösteriyor.

 

Birliğin son yıllarda yaptığı geleneksel toplantılardan Türki Amerikan Birliği Kurultayı’nın bu yıl dördüncüsü düzenlendi. Birliğin, başkent Washington’da yaptığı yıllık olağan toplantılara Amerika Meclisinin iki kanadından Senatör ve Kongre Üyelerinin yoğun katılımı dikkat çekiyor. Bu lobi çalışmasıyla Türkiye’nin tanıtımı yapılmaya çalışıldığı ifade ediliyor.

 

VOA, CPJ'den Türkiye'ye Basın Özgürlüğü Eleştirisi diye yazıyor. Haberde, Özellikle yolsuzluk iddiaları ve gizli görüşmelerin sosyal medya aracılığıyla kamuoyuna sızdırılmasının ardından hükümetin bu iddiaları duyuran medya organları ya da gazetecileri hedef aldığını bildiren CPJ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı açık mektupta bu konudaki kaygılara yer veriyor.

 

“Yakın geçmişe kadar Türkiye, özgürlük, demokrasi ve hoşgörü arayışındaki bölge için bir model olarak anılıyordu” denilen mektupta Türkiye’nin artık gerçek demokrasiyi tanımlayan ilke ve uygulamalardan uzaklaşmasından dolayı eleştiri aldığına dikkat çekildi.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Gelişen piyasalardaki toparlanma kısa ömürlü olabilir diye yazıyor. Haberde, Gelişmekte olan piyasalar Fed, İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası'nın arasında kaldı.

 

Ocak ayında küresel piyasalar, Fed'in parasal çıkış planının gelişmekte olan piyasalardaki parayı dolara yönelterek finansal krizi tetikleyip enflasyonu yükselteceğinden endişe ediyordu.

 

Üç ay sonra ise tam tersi bir güç gündemde, para yeniden gelişmekte olan piyasalara akıyor. Bu durum devam ederse balon ve para birimlerinin aşırı değerlenmesi gibi farklı sorunlara yol açabilir.

 

WSJ, Fed'in düşük enflasyon endişeleri büyüyor diye yazıyor. Haberde, Federal Reserve yetkilileri ABD'de düşük enflasyonun yakın zamanda yükselişe geçmeyeceği konusunda gittikçe daha fazla endişe duymaya başlarken, bu durum küresel merkez bankası yetkilileri arasında en yeni sıkıntı kaynağı oldu.

 

Fed 2014 yılına güçlenen ABD ekonomisinin düşük enflasyonu yüzde 1 seviyelerinden hedef seviye olan yüzde 2'ye doğru götüreceği umutlarıyla başlamıştı. Fakat alışılmamış derecede sert kış şartlarıyla başlayan yeni yıl hem ekonomik büyümeye engel teşkil etti hem de böylesine bir enflasyon artışına dair çok az işaret gönderdi.

 

Fed'in dün açıklanan toplantı tutanaklarında görüldü ki yetkililer son politika toplantısında düşük kalmaya devam eden enflasyondan dolayı endişelerini dile getirdiler. 18-19 Mart'ta gerçekleştirilen toplantıda enflasyonu artırabilmek umuduyla kısa vadede faizlerin sıfıra yakın seviyede kalacağına dair daha açık taahhüt verip vermeme konusunu tartışan Fed yetkilileri bunun yerine "bekle ve gör" stratejisini tercih etti.

 

WSJ, Fed, işsizlik hedefini gizli bir toplantıda düşürdü diye yazıyor. Haberde, Fed'in 18-19 Mart tarihlerinde düzenlediği Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanaklarında yetkililerin Mart başında gizli bir telekonferans yaptıkları ve bu görüşmede ilk faiz artışı için işsizliğin yüzde 6,5'e düşmesinin beklenmesinden vazgeçmeye karar verdikleri görüldü.

 

Tutanaklarda merkez bankası yetkililerinin, ileriye dönük rehberliğin değiştirilmesinin piyasaları etkilemesinden ciddi şekilde endişe ettikleri görüldü.

 

Toplantı tutanakları ayrıca piyasaların verilerdeki küçük değişimlere çok fazla anlam yüklemesinden endişe edildiğini gösterdi.

 

WSJ, Çin Merkez Bankası bankacılık sistemine likidite pompaladı diye yazıyor. Haberde, Çin Merkez Bankası, artan nakit talebinin dengelenmesine yardımcı olmak amacıyla dokuz hafta sonra ilk kez bankacılık sistemine para pompaladı.

 

Analistler enjeksiyonun bireylerin ve şirketlerin ödemelerini yapabilmeleri için ekstra fona ihiyaç duydukları vergi toplama sezonu öncesinde yapıldığına dikkat çekti. Buna ek olarak Perşembe günü açıklanan veriler ihracatın geçtiğimiz ay beklenmedik şekilde gerilediğini gösterdi.

 

Çin 10 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Ukrayna: Protesto krizini 48 saat içinde çözeceğiz başlıklı haberinde, Ukrayna geçici hükümeti İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Ukrayna'nın doğusundaki bazı bölgelerde yaşanan krizi 48 saat içinde görüşme yoluyla veya silah kullanarak çözeceklerini belirtti.

 

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk, Kharkiv ve Luhansk bölgelerinde Mart ayından bu yana protestolar düzenleniyor. Viktor Yanukoviç'in cumhurbaşkanlığından alınmasından sonra görevlendirilen yeni valilerin meşruiyetini tanımayan protestocular, bu bölgelere daha fazla yetki verilmesini ve bölgelerin konumuna ilişkin referandum yapılmasını istiyor.

 

AP tarafından verilen habere göre, 8 Nisan'da Donetsk bölgesindeki protestocular "geçici halk hükümeti" oluşturacaklarını ve 11 Mayıs'tan önce referandum yapılacağını ilan etti.

 

CRİ, Hamaney: Nükleer tesisleri kapatmayacağız başlıklı haberinde, İran'ın nükleer planını durdurmayacağı ve bilimsel araştırma personelinin Nükleer Silahların Yayılması Önleme Antlaşması çerçevesinde nükleer teknoloji geliştirme çalışmalarını sürdüreceği bildirildi.

 

İran dini lideri Hamaney dün 9 Nisan Ulusal Nükleer Teknoloji Günü dolayısıyla İran Ataom Enerjisi Ajansı yetkilisi ve nükleer çalışmalar alanındaki bazı uzmanlarla görüştü. Hamaney görüşmede, İran'ın nükleer planını durdurmayacağını ve nükleer tesislerini kapatmayacağını ifade ederek, Viyana'da sürdürülen müzakerelere katılan İran heyetinin, İran'ın meşru nükleer haklarından vazgeçmeyeceğini belirtti.

 

Hamaney, nükleer teknolojinin birçok alanda kullanıldığını, ancak İran açısından nükleer çalışmaların ülkeye özgüven verdiğini ve bilimsel teknoloji alanındaki başarılar için sağlam bir zemin oluşturduğunu söyledi.

 

CRİ, ABD'den Karadeniz'e füze destroyeri diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'nın doğu sınırındaki gerginliğin tırmanmasıyla birlikte, Pentagon bir füze destroyerinin bugün (10 Nisan) ortak tatbikata katılmak için Karadeniz'e gideceğini doğruladı.

 

Pentagon sözücüsü Steve Warren, bugün yaptığı açıklamada "Aegis" füze savunma sistemiyle donatılmış ve "Tomahawk" füzesiyle geliştirilmiş "USS Donald Cook" adlı geminin Karadeniz'e gittiğini söyledi. Sözcü, füze destroyerinin, ABD'nin bölgedeki güvenliğini korumayı ve NATO müteffiklerine ve Karadeniz'deki ortaklarına güven vermeyi amaçladığını belirtti. "USS Donald Cook" kodlu savaş gemisi, Karadeniz'de ortak tatbikata katılarak, savaşa hazırlanma seviyesini ve koordinasyon içinde savaş kabiliyetini yükselterek, ABD'nin müteffikleriyle ve ortaklarıyla savunma ilişkilerini derinleştirecek.

 

Karadeniz'e füze destroyeri gönderilmesi, hafta içinde Ukrayna'daki durumun kötüleşmesinden sonra ABD'nin aldığı diğer bir önlem. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, önceki gün (8 Nisan) yaptığı açıklamada, Rusya'nın, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı güçleri kışkırtarak kaos yaratma ve Ukrayna'yı bölme niyetinde olduğunu, ABD'nin Rusya'ya karşı yeni tur yaptırımlar hazırlayacağını kaydetti.

 

CRİ, Nükleer müzakerelerde yeni aşama diye yazıyor. Haberde, İran nükleer sorununa ilişkin altı ülke (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya) ile İran arasında nükleer sorunu üzerinde yürütülen müzakerelerin 3. turu Viyana'da dün (9 Nisan) sona erdi.

Müzakerelere başkanlık eden AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, müzakerelerin Mayıs ayında bir sonraki aşamaya gireceğini açıkladı.

 

Ashton ile Cevad Zarif düzenledikleri ortak basın toplantısında ortak bildiri okudular. Bildiride "müzakerelerde bir sonraki aşamaya gireceğiz, bütün kritik alanlarda fikir ayrılıklarını tüm olanaklarla gidermeye çalışacağız, olası kapsamlı anlaşmaların somut içeriğiyle ilgili çalışmaları başlatacağız" ifadesine yer verildi.

 

Yeni tur müzakerelerin Viyana'da 13 Mayıs'ta yapılması bekleniyor.

 

CRİ, Putin: Ukrayna'ya ekonomik desteği sürdüreceğiz başlıklı haberinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Ukrayna'ya ekonomik destek vermeye devam ederek bu ülkeye milyonlarca ABD doları yardım sağlayacağını söyledi.

 

Putin dün (9 Nisan) Moskova'da devlet başkanlığında düzenlenen bir toplantıda, "Avrupalı ortaklarımız Ukrayna yönetiminin meşruiyetini tanıdılar ancak Ukrayna'ya yardım etmediler, bir dolar veya bir avro bile vermediler" dedi.

 

Putin, Kiev yönetiminin meşruiyetini tanımayan Rusya'nın ise bu ülkeye ekonomik destek ve sermaye yardımı sağlamaya devam ettiğini söyledi. Putin, Sanayi ve Bilişim Bakanlığı'nın Ukraynalı işbirliği ortaklarıyla imzalanan sözleşmelere uymasını ve Ukrayna'daki gelişmelerini göğüslemek için hazırlık yapmasını istedi. Ancak Ukrayna'nın iki ülke arasındaki enerji işbirliğinde yükümlülüğünü yerine getirmeme eyleminin iki ülke arasındaki işbirliğine engel oluşturduğuna işaret eden Putin, Ukrayna'nın 3 milyar dolarlık doğalgaz borcu olduğunu, bu meselenin müzakere yoluyla çözülmesini beklediğini ifade etti. Putin, Ukrayna'nın müzakereyi reddetmesi durumunda Rusya'nın sözleşme şartlarına göre hareket edeceğini dile getirdi.

 

CRİ, Li Keqiang, Navaz Şerif'le bir araya gelecek diye yazıyor. Haberde, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın davet üzerine Bo'ao Asya Forumu 2014 Yıllık Toplantısı'na katılan Pakistan Başbakanı Navaz Şerif yarın Başbakan Li ile bir araya gelecek.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei dün (9 Nisan) düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, görüşmede tarafların ikili ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren konular üzerinde fikir alışverişinde bulunacağı belirtti.

 

Sözcü Hong Lei, Çin'in görüşmeyle ilgili haberleri zamanında açıklayacağını belirtti.

 

CRİ, Kayıp uçağı arama çalışması bölgesel işbirliğinin ispatı diye yazıyor. Haberde, Çin Başbakanı Li Keqiang, Malezya Havayolları'na ait kayıp uçağı arama çalışmalarında ortaya konan uluslararası işbirliği, bölge ülkelerinin el ele vererek tehditleri göğüsleme yeteneğine sahip olduğunu kanıtlamıştır dedi.

 

Başbakan Li Keqiang dün (9 Nisan) Hainan eyaletinin Sanya kentinde Avustralya Başbakanı Tony Abbott'le yıllık olağan görüşmesini yaptı. Li Keqiang, Avustralya'nın, kayıp uçağı aramak için büyük çaba harcamasını ve Çin'in arama çalışmalarına katılmasına kolaylık sağlamasını takdirle değerlendirdi.

 

Kayıp uçağı arama çalışmalarında kaydedilen son gelişmeler hakkında bilgi veren Avustralya Başbakanı Abbott, Çin'in arama sürecinde önemli rol oynadığına işaret ederek, Avustralya'nın arama çalışmalarında koordinasyonu sürdüreceğini ifade etti.

 

CRİ, Çin ve Avustralya dışişleri bakanları Sanya'da görüştü diye yazıyor. Haberde, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün (9 Nisan) Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop'le görüştü. Wang ve Bishop, ikili ilişkiler ve Malezya Havayolları'na ait kayıp uçağı arama çalışmaları üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

 

Wang Yi, dün Hainan eyaletinin Sanya bölgesinde Avustralya Dışişleri Bakanı Bishop'le görüştü. Wang görüşmede, Çin ve Avustralya'nın Asya-Pasifik bölgesinin iki önemli ülkesi olduğunu, Avustralya'nın bölgesel barış ve istikrarı korumada olumlu rol oynamasını umduğunu söyledi.

 

Rusya 10 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Kırım’da 80 binden fazla kişi Rus pasaportu aldı diye yazıyor. Haberde, Kırım’da şu ana kadar 80 bin kişi Rus pasaportu alırken, ancak iki katı daha fazla müracaatta bulunuldu.

 

177 noktada belgeleri düzenlemek mümkün oluyor. Kendi başlarına hareket edip gitmesi zor olan kişiler için Federal Göçmenler Dairesi (FMS) tarafından tüm Kırım Cumhuriyeti’nde özel seyyar gruplar oluşturuldu. Bunlar arasında yardıma ihtiyacı olan Büyük Vatan Savaşı’nın birçok gazisi yer alıyor. FMS şubelerinde kuyruklar oluşurken, yerel yönetim isteyen herkesin kırmızı renkteki Rus pasaportunu alacaklarını belirterek kalabalığı sakinleştiriyor. Öte yandan, Kırımlılar Rus pasaportu olmadan dahi yaklaşık bir aydır Rusya Federasyonu vatandaşlarının tüm haklarına sahip bulunuyorlar.

 

RUVR, “Hersh Türkiye’ye haksızlık ediyor” başlıklı haberinde, ABD’li gazeteci Seymour Hersh’in, Guta’da kullanılan kimyasal silahların Türkiye’den gittiği yönündeki iddialarına dair tartışmalar sürüyor. Hersh’in iddialarını, gazeteci Sedat Aral RS FM’de değerlendirdi.

 

“Ali Topuz’la Dünya Hali”ne konuk olan Sedat Aral, Hersh’in ‘Guta’da kullanılan kimyasal silahların arkasında Türkiye vardı’ iddiasını değerlendirdi. Aral, Hersh’in sadece Türkiye’yi hedef göstermekle haksızlık ettiğini söyledi ve Guta’daki kimyasal saldırının perde arkasında ABD’nin olabileceğini belirtti.

 

RUVR, Okul öğrencisi Amerika’daki okullardan birinde katliam gerçekleştirdi diye yazıyor. Haberde, Çarşamba günü Amerika’nın doğusundaki Pensilvanya eyaletindeki okullardan birinde 16 yaşındaki okul öğrencisinin gerçekleştirdiği katliam neticesinde en az 22 kişi bıçak yarası aldı.

 

 Olayda okulun koruması ve 21 okul öğrencisi yaralandı. Doktorlar yaralılardan 5 kişinin durumunun ağır olduğunu bildiriyor.

 

Olay Pittsburgh kasabasındaki yerlerden birinde derslerin başlamasına az bir zaman kala meydana geldi. İki bıçağa sahip olan üst sınıf okul öğrencisi bir anda okula dalarak rastgele yoluna çıkan herkese bıçakla saldırmaya başladı. Okulun tedrisat müdürü yardımıyla polis saldırganı gözaltına aldı.

 

RUVR, Rus parlamento üyesi AKPM’yi ikiyüzlülükle suçladı diye yazıyor. Haberde, Rusya parlamentosunun alt meclisi olan Rusya Millet Meclisi (DUMA) Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Rusya’yı yıl sonuna kadar oy verme hakkından mahrum etmek isteyen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyelerinin konumunu sert bir şekilde eleştirdi.

 

Perşembe gecesi Twitter’deki hesabına bir mesaj bırakan Puşkov “Belgrad’ı harap eden, Irak’ı işgal eden ve Libya’yı bombalayan AKPM’dekilerin çoğunluğu beklenmedik bir anda korkunç bir şekilde uluslararası hukuku savunmaya başladı. Ama kendileri için değil, başkaları için” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Rusya Büyükelçisi Karlov: Montrö ihlal edildi başlıklı haberinde, Ukrayna’daki krize yaklaşımı karşısında, “Türkiye’nin tutumuna saygı duyuyoruz” diyen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Türkiye’nin Karadeniz’deki bir Amerikan gemisi için Montrö Anlaşması’nı ihlal ettiğini ifade etti.

 

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Atılım Üniversitesi’nde ilki düzenlenen “Diplomasi saati” etkinliğine konuk oldu. “Kırım, Kırım’da referandum ve Rusya’nın görüşleri” üzerine açıklamalarda bulunan Karlov, soruları da yanıtladı. Karlov, özetle şu mesajları verdi:

 

“Ukrayna’da muhalefetin anlaşmaya göre talepleri karşılanmıştı ancak yetinmedi ve Yanukoviç’e karşı darbe yaptı. Rusya olarak şunu söyleyebiliriz, Yanukoviç görevi süresince çok yanlış yaptı ve Ukrayna’daki durumdan sorumludur. Ancak Ukrayna anayasasında seçilmiş devlet başkanını uzaklaştırmak sadece 3 sebeple mümkün. Birinci gerekçe kendisinin istifa yazısı, ikinci sebep devlet başkanının vefatı üçüncü ise yasal görevden uzaklaştırılma sebebinin başlatılması. Ukrayna’da üçüncü sebep kullanılmadı. Yanukoviç anayasaya aykırı bir şekilde iktidardan uzaklaştırıldı ve darbe gerçekleştirildi”.

 

RUVR, Güney Kore ve ABD büyük bir tatbikat gerçekleştirecek diye yazıyor. Haberde, Kyodo Ajansı’nın Güney Kore Savunma Bakanlığı’na dayandırarak bildirdiğine göre, Güney Kore ve ABD askeri hava kuvvetleri Güney Kore topraklarında büyük bir tatbikat gerçekleştirecek.

 

Tatbikat 11-25 Nisan tarihleri arasında yapılacak ve buna 1 400 kişi, 103 F-15 savaş uçağı katılacak.

 

RUVR, Yunanistan Merkez Bankası'na bombalı saldırı diye yazıyor. Haberde, Bombayı yerleştiren kişinin bir televizyon kanalına ihbarı üzerine binanın boşaltılması sonucu ölen ya da yaralanan olmadı.

 

Yunanistan'ın başkenti Atina'da, Yunanistan Merkez Bankası (TE) binasının önünde şiddetli patlama meydana geldi. Patlama öncesinde özel bir televizyon kanalını telefonla arayan kimliği belirsiz kişi, bankanın önüne bırakılan bir araçtaki 75 kilogram patlayıcı madde bulunduğunu belirterek, ihbarda bulundu.

 

Bunun üzerine güvenlik güçleri binayı boşaltarak çevre güvenliğini sağladı.

 

RUVR, Türkiye Rusya’dan doğalgaz alımında herhangi bir sorun yaşanmasını beklemiyor diye yazıyor. Haberde, Bugün yayınlanan Japonya’nın iş gazetesi Nikkei’ye bir demeç veren Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ukrayna ile yaşanan kriz ortamında Ankara’nın Rusya ile enerji ilişkilerinde herhangi bir sorun beklenmediği görüşlerini belirtti.

 

Davutoğlu Ukrayna üzerinden Rus doğalgazının sevkiyatının istikrarı konusundaki bir soruyu yanıtlayarak “Bizim Rusya ile enerji anlaşmasında herşey açıkça belirtilmiştir. Gazın olası yetmeme sıkıntısına bağlı herhangi bir kriz beklemiyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, İsrail uzaya casus uydu gönderdi diye yazıyor. Haberde, Jerusalem Post gazetesinin İsrail Savunma Bakanlığı’na dayandırarak yayınladığı habere göre, İsrail ordusu çarşamba günü uzaya yeni bir “Ofek-10” casus uydu gönderdi.

 

“Ofek-10” İsrail Aircraft Industries şirketi tarafından üretilen “Ofek” uydu serisinin son modeli olma özelliği taşıyor. Daha önceki bu serilerde olduğu gibi “Ofek-10” Shavit roket taşıyıcısı yardımıyla Tel Aviv’in güneyindeki Palmachim askeri hava üssünden fırlatıldı. Uydu fırlatıldıktan kısa bir süre sonra istenilen yörüngesine oturdu. Onun şu anda önemli sistemlerin çalışmasını kontrol etmek için bir dizi testten geçmesi gerekiyor.

 

RUVR, Lavrov ve Kerry Ukrayna’daki durumu barışsal bir şekilde çözmek gerektiğini belirtti diye yazıyor. Haberde, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Washington saatiyle çarşamba akşamı (Moskova saatiyle perşembe gecesi) bildirdiğine göre, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bir günde iki defa Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonla görüştü.

 

Dışişleri Bakanlığı’nın bildirisinde “ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında bugün ikinci defa gerçekleşen telefon görüşmesinde Ukrayna’nın doğusundaki önemli şehirlerde güvenlik durumunun diyalog yardımıyla barışsal bir şekilde çözülmesinin önemine değinildi. Her ikisi de siyasi amaçlar için güç kullanılmasını reddetti. Görüşmede Suriye’den kimyasal silahların çıkarılması konusu da ele alındı” denildi.

 

RUVR, Donetsk’teki protestocular hücum beklentisinde diye yazıyor. Haberde, Ria Novosti muhabirinin olay yerinden aktardığına göre, Ukrayna’nın federasyona dönüşme taraftarı yüzlerce kişi Donetsk’in merkezindeki bölge idari binasını korumaya devam ediyor.

 

İnsanlar orada ateş yakıyor, şarkı söylüyor ve Kiev’e sadık güvenlik güçlerinin olası hücumunu bekleyerek dağılmıyorlar. Şu anda bölge idari binası üç sıra mobilya, otomobil lastikleri, tamponları ve dikenli tellerle çevrilmiş bulunuyor. Binanın üst tarafında Rusya ve Donetsk Cumhuriyeti bayrakları, Rusya yanlısı sloganlar asılmış durumda.

 

İngiltere 10 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

“Tamamen onun ilk beraat edeceklerden olacağını bekliyordum… Savcılık dosya mahkemeye gitmeden önce onu sorgulamamıştı bile. Sorduğumda bana yargıcın soru soracağını söylediler.”

 

Mısır’da idama mahkûm edilen 529 kişiden biri olan Ahmed Eyd’in eşi Maha Seyyid’e ait olan bu sözler Financial Times’ın haberinde yer alıyor.

 

Minye kentinde kurulan mahkeme kararını toplam 50 dakikalık iki duruşma sonrasında vermiş.

 

Hemen hepsi geçen yıl Temmuz ayında devrilen Müslüman Kardeşler üyesi Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarı olan 545 sanığa yöneltilen suçlamalar aynı: Matay polis şefi yardımcısını öldürmek, bir polisi öldürmeye teşebbüs, polis merkezini basarak silahlara el koymak.

 

Söz konusu olaylar geçen yıl 14 Ağustos günü başkent Kahire’de Mursi yanlılarına polis müdahalesinde onlarca kişinin ölmesinin ardından patlak vermişti. Minye’de üç gün süren olaylarda polis merkezinin yanında kiliseler ve Hristiyanlara ait işyerleri ateşe verilmişti.

Seyyid, avukat olan eşinin şiddet olaylarıyla ilgisi bulunmadığını, hatta Müslüman Kardeşler üyesi olmadığını ısrarla söylüyor.

 

Avukat Ahmed Şabib, sanık ailelerinin topluca hareket etmekten bile korktuğunu söylüyor.

Müslüman Kardeşler’e karşı olan Avukatlar Sendikası Minye Şube Başkanı Tarık Fuda bile, yargılamanın adaletsiz olduğunu ve kargaşaya yol açabileceğini dile getiriyor: “Bu hüküm İhvan’a sempatiyi artırarak negatif etkide bulundu. Doğru, Minye’deki gösteriler küçük ama asıl mesele insanların içinde kalan kısım. Şimdi bir şey yapmıyorlar ama bir sorun ortaya çıkarsa öfke patlaması meydana gelebilir.”

 

İdam kararlarını veren Yargıç Said Yusuf’un karşısına 1500 civarında sanığın daha çıkması bekleniyor.

 

Minye Valisi Selah Ziyade, Müslüman Kardeşler hareketini “ABD ile işbirliği halinde Mısır’ı bölmeye çalışmakla” suçlarken, mahkeme kararlarının nihai olmadığını ve çok basamaklı temyiz sürecinin olacağını hatırlatıyor.

 

Habere göre, hukukçular kararların temyiz sürecinde bozulmasını öngörüyor fakat halkın yargı sistemine güveni kalmamış durumda.

 

Times gazetesindeki bir haberde, Ürdün’de ABD’liler tarafından eğitildiği söylenen bir Özgür Suriye Ordusu savaşçısının anlattıkları aktarılıyor.

20 yaşındaki militan, 3 yıl önce Suriye rejimine karşı başkaldırının ortaya çıkış noktası olan Dera’dan gönderilmiş.

 

“Amerikalılar tarafından eğitildik. Onlara ilk isimleriyle sesleniyorduk ve bizimle İngilizce konuşuyorlardı” diyen savaşçı, koşu ve dayanıklılık eğitimlerinin yanı sıra; otomatik silahlar, el bombaları, anti-tank mayınları ve Red Arrow SPG-9 gibi anti-tank füzeleri üzerine eğitim aldıklarını belirtiyor.

 

Suriye Devrimi ve Muhalefet Güçleri Ulusal Koalisyonu yetkilisi Raym Ellaf ise “gelişmiş silahlar” istediklerini” belirterek, “Çözüm siyasidir fakat ona ancak ÖSO kendisini hava kuvveti tekeline karşı direnebilirse ulaşabiliriz” diyor.

 

Financial Times’taki bir haberde, Baltık ülkelerinin Rusya’nın Ukrayna’daki girişimlerinin ardından NATO’dan topraklarında varlık göstermesini istediği ifade ediliyor.

 

Ukrayna’nın Kırım bölgesinin Rusya tarafından ilhak edilmesi nedeniyle kaygıları artan ülkeler arasında Estonya, Letonya ve Litvanya sıralanıyor.

Estonya Savunma Bakanı Sven Mikser şöyle diyor: “Bölgede olabildiğince güçlü bir NATO izi görmek istiyoruz… İnanmakta yalnız değilim ki daha güçlü caydırıcı güç kara güçleridir; ister burada, Baltıklar’da kalıcı olsun, isterse Türkiye’deki gibi dönüşümlü birlikler olsun.”

 

Bir diplomat ise henüz kara güçlerinin masada olmadığını, çünkü bunun Rusya tarafından nasıl algılanacağı konusunda kaygı bulunduğunu söylüyor.

 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile röportajı dün yayımlanan Guardian yazarı Seumas Milne, bugün izlenimlerini paylaşıyor.

 

Uzunca yazının başlığı özet niteliğinde: “Venezuela, protestonun ayrıcalıkların savunulması için de olabileceğini gösteriyor.”

 

Son aylarda sosyalist hükümete karşı protestolarda 39 kişinin ölümünü değerlendiren Milne’e göre, “Seçkinlerin çıkarı doğrultusunda Batı destekli sokak eylemi düzenli olarak kullanılıyor.”

 

Milne, ABD karşıtlığının yüksek olduğu ülkelerde benzer hareketlerin ortaya çıkabileceğini öngörüyor.

 

Independent gazetesinin dünya sayfalarının kapağı, krizle ekonomisi iflas eden Yunanistan’ın yeniden tahvil piyasalarına dönüş yapmasına ayrılmış.

 

Atina’daki Nathalie Savaricas, hükümetin kâğıt satarak milyarlarca Euro elde etmeye heveslenmesine karşın, sokakta yoksulluğun ve işsizliğin sürdüğünü anlatıyor örneklerle.

 

Hamish McRae ise analizinde, “Bu Yunanistan’ın sefaletinin sonu değil ama bir dönüm noktası” darken, 4 yıl önceki krizde Yunanistan’da büyük kayıp yaşayan yatırımcıların artık daha dikkatli olacağını söylüyor.

 

Almanya 10 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Offenburger Tageblatt, Ukrayna'nın doğusunda yükselen tansiyonu şu sözlerle yorumluyor:

 

“Ukrayna'nın bir bütün olarak geleceği yok artık. Rusya ülkenin doğusunu ilhak etme yoluna girdi. Peki, kim Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu amaca ulaşmasını engelleyebilir ki? Kimse. Zira ABD ve AB bakmakla yetiniyor. Sert bir çatışmanın içine girmek bakımından Ukrayna fazlasıyla önemsiz. Kulağa pek hoş gelmese de durum bu. Brüksel tepki vermek için çıtayı çok yükseltti. Eğer Rus birlikleri Ukrayna'ya girecek olursa o zaman ekonomik yaptırımlar gündeme gelecek. Oysa Putin'in Ukrayna'da kendi birliklerine ihtiyacı yok. Kırım'ın ele geçirilmesini hazırlayan ve mevcut durumda Ukrayna'yı istikrarsızlaştıran, tepeden tırnağa kadar silahlı, anonim yardakçıları var.”

 

Braunschweiger Zeitung'un aynı konudaki yorumu şöyle:

 

“Sınırda bekleyen 40 bin askerlik Rus tehdidi karşısında Ukrayna baskı altında. Putin huzur içinde bekleyebilir. Eğer Ukraynalılar daha da huzursuz hale gelirse ve komşu ülkede bir iç savaş çıkacak olursa Rus birlikleri göreve hazır. Batılı devlet adamları Putin'in bu alaycı pişkinliği karşısında solda sıfır kalıyor. ABD, NATO ve AB'nin başka yaptırım imkanları bulunmuyor. Batı, sonuçları öngörülemez olduğu için askeri bir müdahalede de bulunmayacak. O zaman Putin'in oyuncağı durumundaki Ukrayna'ya olan hevesini kaybetmesini ümit etmekten başka geriye bir şey kalmıyor.”

 

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesi, İspanya'nın özerk bölgesi Katalonya'da bağımsızlık talebinin daha yüksek sesle dile getirilmesini şöyle yorumluyor:

 

“İspanyol parlamentosu üç Katalonya partisinin bağımsızlık referandumu yapılması talebini reddetti. Uluslararası hukuk uzmanları ayrılmanın ancak ciddi insan hakları ihlalleri söz konusu olduğunda gündeme gelebileceği noktasında birleşiyor. Yani devletin bir bölgesindeki insanlar, diğerlerinin sahip olduğu özgürlüklere sahip olmadığında. Ama Katalonya baskı altında değil. Bağımsızlık çabasının arkasında yatan nedenlerden biri ekonomik: Katalonya, İspanya'nın zengin bölgeleri arasında. Bir diğeri ise duygusal: Birçok Katalan kendini İspanyol olarak hissetmiyor. Ama böyle bir sürecin sonu yok. Eğer ayrılıkçılığa kapı aralanacak olursa o zaman herkesin kendi devletini kurduğu bir modele varılacak. Küresel zorlukların olduğu bir dünyada bu kötü bir model olur.”

 

Die Welt gazetesi mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerini taşıyor yorum sütunlarına:

 

“Avrupa'da yaşıyoruz ama bu Avrupalıların olmadığı bir Avrupa. Bir Avrupa Parlamentomuz var. Dünyadaki tek doğrudan seçilen uluslar üstü kurum ama bu millet meclisi Avrupa Birliği vatandaşları üzerindeki etkisini her gün daha da yitiriyor. Peki, bu durum Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra değişecek mi? Hayır. Avrupa buna tahammül edebilir mi? Evet. Seçilmiş Avrupa Birliği Parlamentosu antlaşmalarda yapılan değişiklikler sonucunda hiç olmadığı kadar güçlü hale gelecek. Bir kriz parlamentosuna dönüşecek. Avrupa Birliği'nin içinde bulunduğu en çetin dönemde onun sureti haline gelecek. Yoksa bizim de artık ‘yaşanan bir Avrupa' ya da ‘Avrupa kimliği' gibi hayaller kurmaktan vazgeçmemiz lazım. İkisi belki de hiçbir zaman olmayacak. Hele hele küçük, gözetim altına alınabilir bölgelerde egemen olma arzusunun hüküm sürdüğü, ekonomik krizin ve güvencesizliğin olduğu bu zor zamanlarda hiç.”

 

İran 10 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), Önceki gün başlayan Deniz Yıldızı 2014’ tatbikatı, 14 Nisan'a kadar devam edecek.

 

FHA, Snowden dünyayı sarsacak tüyler ürperten açıklamalarda bulundu: “ABD bütün ülkeleri dinleyip onlara operasyon yapıyor”.

 

FHA, A Haber’de Sevilay Yükselir’in moderatörlüğündeki “Yüzde Yüz Siyaset” programında “AYM’nin Twitter kararı” tartışmaya açıldı.

 

Haberde, Avukat Kezban Hatemi, Avukat Fidel Okan, Sabah Gazetesi Özel İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şimşek ve Adli Bilişim Uzmanı Ercan Kılıç'ın konuk olduğu program yine gerilimli dakikalara sahne oldu. Anayasa Mahkemesi'nin anayasal suç işlediğini öne süren Hatemi, "Burası muz cumhuriyeti ya da dingonun ahırı değil. AYM hukuku bypass etti" dedi.

 

FHA, Çanakkale Boğazı’ndan sabah saatlerinde 2 Rus savaş gemisi geçti.

 

FHA, Her fırsatta kendisini pek mutasavvıf ve manevi göstermeye çalışan Gülen’in aslında hiç de öyle olmadığı, “umur-u dünyevi” yi Allah’a bırakmak yerine mahkemelere bırakmayı yeğlediği ortaya çıktı.

 

FHA, AK Parti İzmir İl Teşkilatı, Mısır'da, mahkemenin Müslüman Kardeşler üyesi 528 kişi hakkında verdiği idam cezası kararına Konak Meydanı'nda tepki gösterdi.

 

FHA, Siyonist teröristler 9 Nisan 1948'de Kudüs'ün yakınındaki Deir Yasin'de 254 kişiyi katletmişti. Katliamı gerçekleştiren İsrail başbakanlarından Menahem Begin, "Bu eylemi yapmasaydık İsrail olmayacaktı" demişti.

 

FHA, Rusya medyası, 32 gündür kayıp Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağının kaçırıldığı ve rehinelerin Pakistan’da yerin altında tutulduğunu ileri sürdü.

 

FHA, Paralel Yapı'nın içinde yıllarca görev alan Prof. Dr. Ahmet Keleş, A Haber'de yaptığı konuşmada Fethullah Gülen’in ABD’ye çalıştığını ve kendi ülkesinin geleceğine kastettiğini açıkladı.

 

FHA, Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin ilginç bir tespitte bulundu: Abdullah Gül'e bir iş düşmeyebilir!

 

FHA, Dünyaca ünlü Venezuela’lı eylemci Çakal Carlos Dünya Time sitesinde yayınlanan röportajda, yerel seçimleri ve AK Parti cemaat savaşı için ilginç açıklamalar yaptı…

 

FHA, Yerel seçimlerden mağlubiyetle ayrılan CHP, kongre üyeleri ve Amerikalı düşünce kuruluşlarıyla 30 Mart Yerel Seçimleri'nin sonuçlarını değerlendirmek üzere ABD'ye bir heyet gönderdi.

 

FHA, Yenişafak yazarı Salih Tuna bugünkü yazısında Gülen Hareketi'nin cumhurbaşkanlığı seçimleriyle Abdullah Gül üzerinden nifak çıkarmaya çalışacaklarını söyledi…

 

FHA, Mecliste Kılıçdaroğlu’na saldıran kişinin AKP üyesi olduğu ortaya çıktı. AKP yetkilileri, bu şahsı ihraç ettiklerini açıklayarak Kılıçdaroğlu’ndan özür dilediler.

 

İran Radyosu (İRİB), Arap Birliği Dışişleri Bakanları'ndan ABD'ye çağrı diye yazıyor. Haberde, Siyonist İsrail ile özerk Filistin yönetimi arasında sözde barış müzakerelerinin "başarısızlığından" siyonist İsrail'i sorumlu tutan Arap Birliği Dışişleri Bakanları, ABD'ye müzakerelerin yeniden başlatılması çağrısında bulundu.

 

Mısır'ın başkenti Kahire'de gerçekleşen Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından yapılan yazılı açıklamada, "İsrail, barış sürecine bağlı kalmamış, müzakereler çerçevesinde salıvermesi öngörülen Filistinli tutukluların 4. grubunu bırakmayı ve 1967 sınırlarının baz alındığı iki devletli çözüm temelinde bağımsız Filistin devletinin kurulmasını reddetmiştir" denildi.

 

İRİB, Maliki'den dış güçlere uyarı diye yazıyor. Haberde, Irak başbakanı Nuri el'Maliki, Irak aleyhinde fitneye destek veren ülkelerin bu girişimlerini kınayarak, Irak'ın buhran içinde olmasının Irak aleyhindeki ülkelerin de yararına olmayacağını söyledi.

 

Maliki, Kut kentinde seçim propagandasında yaptığı konuşmada, Irak'ın sebat içinde olduğu zaman bölge ülkelerinin de bundan olumlu etkileneceğini ama bugün Irak içinde teröristlere destek veren dış güçler ve özellikle bazı bölge ülkelerinin bu girişimlerinin kabul edilemez olduğunu zira bu girişimlerinin bizzat söz konusu ülkeleri de tehdit edeceğini bilmeleri gerektiğini söyledi.

 

İRİB, Suriye'deki silahlı muhaliflerden yeni bir cinayet daha! Başlıklı haberinde, Suriye'deki silahlı teröristler, bu ülkedeki cinayetlerinin devamında 16 kişiyi daha katlettiler.

 

Fars haber ajansının bildirdiğine göre, silahlı terör grupları dün Humus şehrinin Kerm El Zeytun bölgesi sakinlerinden aralarında kadınlar ve çocukların da bulunduğu 16 kişiyi şehrin merkezinde katlettiler.

 

Öte yandan Kerm El Luyz etrafında meydana gelen 2 patlama ve olayda 25 kişinin ölmesi ve 107 kişinin yaralanmasından birkaç saat sonra sözkonusu cinayetin işlendiği belirtildi.

 

Humus şehrinde meydana gelen söz konusu patlamada çok sayıda kadın ve çocuk da hayatı kaybetti.

 

İRİB, YSK, CHP'nin Ankara itirazını oybirliğiyle reddetti diye yazıyor. Haberde, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) dünkü toplantısında Ankara'da CHP'nin yaptığı itirazı reddedildi. CHP, Ankara seçimlerinin iptali için başvuruda bulunmuştu. Başvurunun oy birliğiyle reddedildiği belirtiliyor.

 

YSK'nın dünkü toplantısında Ankara'da CHP'nin, Yalova'da ise Ak Parti'nin seçim sonuçlarına itirazlarını değerlendirmesi kararını açıklaması bekleniyordu.

 

YSK, MHP'nin Kastamonu seçim sonuçlarına yaptığı itirazı kabul ederek, iddiaların İl Seçim Kurulu'nca incelenmesine karar verdi. MHP, 30 Mart seçimlerinde Kastamonu'da AK Parti'nin 245 oy farkıyla belediyeyi kazanmasının ardından, 130 seçim tutanağında yanlış yapıldığı, 320 kişinin oy kullanma ehliyeti olmadığı halde oy kullandığı iddialarıyla İl Seçim Kuruluna başvurmuştu.

 

İRİB, Türkiye kentlerinde Mısır'da 529 kişi hakkında idam cezasına tepkiler diye yazıyor. Haberde, Mısır'da darbeden sonra kurulan geçici yönetimin darbe karşıtları aleyhinde göstericilere yönelik verdiği idam cezalarına Türkiye'nin çeşitli kentlerinde tepkiler çığ gibi büyürken bu arada Türkiye meclisinde de 4 parti Mısır’daki idam kararını kınayan ortak bildiriye imza attılar.

 

TBMM'deki 4 parti ortak bildiri yayınladı. Meclis'te grubu bulunan siyasi partiler, Mısır'da alınan idam kararına karşı bildiri yayınladı. AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin ortak imzasını taşıyan bildiride, alınan idam kararlarından vazgeçilmesi istendi. Mısır halkının, hiçbir dış etki olmadan kendi geleceklerini belirleme gücünde olunduğu ifade edildi.

 

İRİB, Türkiye meclisinde güvenlik önemleri arttırıldı diye yazıyor. Haberde, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na grup toplantısı öncesinde yumruklu saldırıya uğramasının ardından Meclis'te güvenlik önlemleri artırıldı. Bundan böyle milletvekillerine de ziyaretçi bildirim zorunluluğu getirildi.

 

Tehdit, şantaj, yaralama, mekâna zorla girme gibi nedenlerden dolayı hakkında 26 sabıka kaydı çıkan saldırganın ilk ifadesinde "Gıcık oluyorum, vatan haini olarak görüyorum" dediği bildirildi.

 

Bu arada Türkiye basınının yazdığına göre, CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik yumruklu saldırıya tepki yağıyor.

 

Türkiye başbakanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıyı kınarken, cumhurbaşkanı Gül, Kılıçdaroğlu'nu telefonla arayarak, uğradığı saldırıdan dolayı geçmiş olsun dileğinde bulundu.

 

İRİB, Amano: İran UAEK ile güzel bir işbirliği yapıyor başlıklı haberinde, Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu genel müdürü Yukia Amano, İran İslam Cumhuriyeti'nin kendileriyle çok iyi bir işbirliği içinde olduğunu itiraf etti.

 

Reuters'in bildirdiğine göre, Amano,  dün Oslo'da yaptığı açıklamada, İran'ın, Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu uzmanlarının nükleer tesislerini incelemesi için son derece  yakın bir işbirliği sergilediğini belirterek, İran'ın kendileriyle bu işbirliğinden  son derece memnun olduklarını söyledi.

 

İRİB, Van'da İran ve Türkiye arasında sınır güvenliğini oturumu diye yazıyor. Haberde, Van'da, İran İslam Cumhuriyeti ile Türkiye arasında sınır güvenliği toplantısı yapıldı. İRNA'nın bildirdiğine göre,

 

İran Selmas Kenti Yabancılar Şube Müdürü Yarbay Nasır Salekniya, beraberindeki 10 kişilik heyet, Kapıköy-Razi hudut kapısından giriş yaparak Van'da, Van Valisi Aydın Nezih Doğan ile bir süre görüştü. Heyet daha sonra Valilik toplantı salonunda iki ülke arasında sınır güvenliği konulu toplantıya katıldı.

 

İRİB, Salihi: Nükleer alanda ilerleme İran'ın milli gücüdür başlıklı haberinde, İslami İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi,  İran'ın nükleer alanda ilerlemesinin gerçekte milli bir güç olduğunu ve bu gücüyle de ülkenin önemli bir sıçrama yaşadığını gösterdiğini söyledi.

 

Salihi,  İran'ın Kanal 2 televizyon programında İran İslam Cumhuriyeti'nin nükleer alandaki faaliyetlerine temas ederek, İran'ın nükleer enerji alanında elde ettiği başarılara temas ederek, bu doğrultuda İran İslam cumhuriyetinin kurucusu imam Humeyni rahmetullahi aleyhin 'biz her şeyi yapabiliriz'  sloganını hayata geçirdiklerini ve bunun milli bir iftihar olduğunu söyledi.

 

İRİB, Laricani Barış Ziyaretçileri Uluslararası Hareketi üyeleri ile görüştüler diye yazıyor. Haberde, İslami İran Meclisi başkanı Ali Laricani, dün Barış Ziyaretçileri Uluslar arası Hareketi üyelerini kabulünde, Afganistan ve Irak'a yönelik askeri müdahalelerin bölge ve dünyada terörizmin artmasından başka bir sonuç getirmediğini belirterek, bugün Suriye'de esef verici gelişmelere şahit olduklarını zira terörizmin Suriye'yi yok etmeye dayalı bir senaryosunun açık bir şekilde görüldüğünü bildirdi.

 

İslami İran meclis başkanı Laricani,  İran’ın Suriye buhranıyla ilgili olarak daha baştan sorunun siyasi yolla halledilmesi ve demokrasi sürecini desteklediğini belirttiğini hatırlatarak,  Suriye'ye yönelik müdahaleleri de kınadığını dile getirdi ve 'Suriye'de siyasi gruplar arasında uzlaşma yolları ve demokratik tercih sorunun çözümünde büyük yardımı olur' dedi.

 

İRİB, Zarif ve Ashton ortak basın toplantısı düzenledi diye yazıyor. Haberde, İslami İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Avrupa Birliği dış siyaset sorumlusu Cathrine Ashton düzenledikleri ortak  basın toplantısında,  İran ve 5+1 grubu arasında düzenlenen 3. tur nükleer müzakereler  konusunda ayrıntılı açıklamalarda bulundular.

 

Zarif, dün Ashton ile düzenlediği basın toplantısında, 3. tur müzakerelerde tarafların görüşlerini yakınlaştırmak için çaba harcadıklarını bildirirken, sözkonusu 3. tur müzakerelerin Cenevre anlaşmaları esasına göre yapıldığını belirterek; taraflar arasında ihtilafların ortadan kaldırılması için ciddi olarak görüşmelerin yapıldığını dile getirdi.

 

Avrupa Birliği dış siyaset sorumlusu Ashton da,  söz konusu ortak basın toplantısında, İran ve Avrupa Birliği'nin İran'ın nükleer dosyasıyla ilgili sorunun müzakere yoluyla halledilmesi için yoğun çaba gösterdiklerini zira bu sorunun ancak diplomatik yolla giderileceğine inandıklarını söyledi.

 

Suriye 10 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Dört Ülke Arasında Agresif Yakın Bir İttifak Var diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi; Suriye hükümetine karşı meydan okumakla birlikte Suriye halkı ve hizmet altyapı şebekesine karşı en çirkef terör eylemlerinde bulunmaları için tekfirci teröristleri gönderme amacıyla Türkiye, İsrail, Katar ve Suudi Arabistan otoriteleri arasında Suriye'ye karşı agresif ve yakın bir ittifakın bulunduğunu belirtti.

 

Uluslar arası İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay’ın Salı günü Suriye'deki insan hakları konusunda Uluslararası Güvenlik Konseyine takdim ettiği brifing ve ardından yaptığı basın açıklamalarına cevap olarak düzenlediği basın konferansında Caferi; Pillay’ın Suriye hükümetinin insan haklarını ihlal ettiğine ilişkin suçlamalarını eleştirdi. Caferi Pillay’ın Suriye'deki krizin üstüne 3 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen şu ana dek Suriye'ye hiçbir ziyarette bulunmadığına, Suriye hükümetinin belgelerle kendisine takdim ettiği tüm bilgileri hiçe saydığına dikkat çekti.

 

SANA, Terör Uluslararası Bir Nitelik Taşıyor diye yazıyor. Haberde, Rusya'da Federal Güvenlik Ajansı Müdürü Alexander Bortnikov dünyayı tehdit eden terörün uluslar arası niteliğe sahip olduğunu belirtirken, Suriye'nin tanık olduğu durumların Ortadoğu'nun her yerinde yıkıcı gücün aktifleştirilmesine katkı sağladığını söyledi.

 

Rus istihbarat teşkilatına ortak yabancı istihbarat cihazları başkanlarının katılımıyla Rusya'nın Suchi Kentinde düzenlenen 13. Oturumların açılışında konuşan Bortnikov; Kaide terör örgütünün faaliyetlerinin kasılmasına rağmen dünyayı tehdit eden terörün uluslar arası bir nitelik taşıdığını ve bu süreç içinde gücünü göstermeye çalıştığını ifade etti.

 

SANA, Felluce’de Suyu Kesen Teröristler Suçlarına Suç Katıyor diye yazıyor. Haberde, Irak Başbakanı Nuri el Maliki, sözde Irak ve Şam’da İslam Devleti örgütü ile onunla koalisyon kuran diğer terör gruplarının Felluce’de suyu kesmelerinin Irak halkını hedef alan günlük suçlarına bir yenisini eklediğini belirtti.

 

Maliki dün yaptığı haftalık konuşmasında, suyu kesmenin insan, hayvan ve canlıların yaşamını kesme anlamına geldiğini ve bunun söz konusu teröristlerin onlarla bağdaşmayan herkesi cezalandırma, fitneyi yayma, siyasi süreci yıkma ve intikam alma vesilelerini kullanmaktan geri kalmayacaklarının bir delili sayıldığını söyledi.

 

Azerbaycan 10 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov: Montrö ihlal edildi başlıklı haberinde, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ukrayna’daki krizin ardından Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını, “Ocak ayında söyleseler inanmazdım. Beklenmedik bir gelişmeydi” sözleriyle değerlendirdi. Ankara’nın, Ukrayna’daki krize yaklaşımı karşısında, “Türkiye’nin tutumuna saygı duyuyoruz” diyen Karlov, öte yandan ülkesinin, “Türkiye, Karadeniz’deki bir Amerikan gemisi için Montrö anlaşmasını ihlal etti” tezini savundu.

 

Büyükelçi Karlov’a eleştiri emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş’tan geldi. Karakuş, “Türkiye imzalandığından bugüne Montrö’nün arkasındadır. Rusya Federasyonu huzurlu olabilir” dedi.

 

1News, Hasan Ruhani: Bölgedeki mevcut ülke sınırlarının değiştirilmesi kabul edilemez başlıklı haberinde, Azerbaycan’la İran arasında dün yapılan belgelerin imza töreninin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani basın için birer açıklama yaptılar.

 

Açıklamasına, Cumhurbaşkanı Aliyev ve beraberindeki heyete İran’ı ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek başlayan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani şunları kaydetti:

 

“Sayın Cumhurbaşkanı ile ilk görüşmemiz Davos Forumu çerçevesinde gerçekleşti. O görüşmede ilişkilerimizin geleceği açısından önemli kararlar aldık. Bugün gerek heyetlerin katılımıyla, gerekse baş başa yaptığımız görüşmelerde ülkelerimiz arasındaki ilişkiler konusunda tüm alanları kapsayacak şekilde müzakereler yaptık. Azerbaycan Cumhuriyeti ve İran İslam Cumhuriyeti iki yakın komşu, dost ve kardeş ülkelerdir. Ülkelerimiz arasındaki samimi ilişkiler halklarımızın ve aynı zamanda bölgenin yararınadır.”

 

Ruhani, gerek iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, gerekse de toplumsal ve diğer konularda Cumhurbaşkanı Aliyev’le aralarında bir görüş birliğinin olduğunun altını çizdi.

 

1News, Avrupa'ya "ırkçılık ve islamofobi" uyarısı başlıklı haberinde, AB Bakanı Çavuşoğlu, "Avrupa Parlamentosu'nda ırkçı partilerin sandalyesinin artması AB'nin geleceğini tehdit eder" dedi.

 

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, gelecek ay yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ırkçı, yabancı düşmanı ve İslamofobik siyasi hareketlere set çekilmesi çağrısında bulundu.

 

Çavuşoğlu, Belçika Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Joelle Milquet, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneğinin (TÜMSİAD) Brüksel Temsilciliğinde düzenlenen "Avrupa’nın büyümesinde göçmen kökenli girişimcilerin katkısı" konulu konferansta konuştu.

 

1News, Dışişleri Bakan Yardımcısı: Dağlık Karabağ sorununa ilişkin görüşmelerde karşı tarafın tutumu değişmedi başlıklı haberinde, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Ezimov basına yaptığı açıklamasında, Dağlık Karabağ sorununa ilişkin barış görüşmelerinde herhangi bir ilerlemenin kaydedilmediğini belirtti.

 

1News, Suriye'de savaş durulmuyor diye yazıyor. Haberde, Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik düzenlediği operasyonlarda 7'si kadın 89 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejime bağlı güçlerin muhaliflerin denetiminde olan bölgelere kara ve havadan gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 30, Humus'ta 20, Halep'te 10, Haseke'de 5, Hama, Dera ve Deyru'z Zor'da 5'er, İdlib'te 4, Kuneytra ve Suveyda'da ikişer ile Lazkiye kentinde bir olmak üzere toplam 89 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

1News, Endonezya genel seçimleri sonuçlandı diye yazıyor. Haberde, Hızlı sayım sonuçlarına göre, Endonezya Demokratik Mücadele Partisi seçimi kazandı.

 

Endonezya’da dün yapılan genel seçime ilişkin hızlı sayım sonuçları, Endonezya Demokratik Mücadele Partisi'nin (PDI-P) seçimin galibi olduğunu gösteriyor.

 

ABD’nin başkenti Washington’daki Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (CSIS), resmi sonuçların 1 ay sonra açıklanacak olmasına karşın oy verme merkezlerindeki kayıtlı 186 milyon oy arasından rastgele örnekleme yoluyla yapılan sayımlara göre PDI-P’nin seçimi kazandığını duyurdu.

 

1News, TBMM Genel Kurulu'nda, Mısır'la ilgili ortak deklarasyon kabul edildi diye yazıyor. Haberde, TBMM Genel Kurulu'nda, Mısır'da 528 kişi hakkında idam kararı verilmesine ilişkin ortak deklarasyon okundu.

 

TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin imzasıyla Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararı konusunda ortak deklarasyon okundu.

 

Birleşimi yöneten Başkanvekili Meral Akşener'in okuduğu deklarasyonda, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin, kardeş ülke Mısır'da cereyan eden olayları yakından ve kaygıyla izlendiği belirtildi.

 

1News, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı: NATO Rusya sınırına ordu yığmayı planlıyor başlıklı haberinde, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoli Antonov, Ukrayna krizi nedeni ile NATO’nun Rusya sınırında askeri varlığını artırmayı planladığını söyledi.

 

Moskova’da düzenlenen bir konferansta konuşan Antonov, Rusya’ya komşu ülkelerin topraklarında NATO’nun askeri yığınak yapacağına dair bilgi aldıklarını ve dünya politikasında çok ciddi değişimlerin yaşandığını kaydetti.

 

Güven, açıklık ve öngörülebilirliğin siyasiler ve askeri yetkililer arasında önemli değerler olarak durduğunu ifade eden Rusya Savunma Bakan Yardımcısı, “Renkli devrimler uluslar arası gelişmelerde yeni bir fenomen oldu. Özellikle de istenmeyen yönetimleri şiddet kullanmadan devirmek için. Sonrasında ise vaat edildiği gibi demokrasi ya da özgürlükler yerine kaos oluyor.” uyarısı yaptı.

 

1News, Avrasya Enerji Koridoru Washington'da Masaya Yatırıldı diye yazıyor. Haberde, Türki-Amerikan Birliği'nin (TAA) başkent Washington DC’de düzenlediği olağan kurultay, 'Avrasya Enerji Koridoru ve Enerji Güvenliği' konulu panelle devam etti.

 

Türki-Amerikan Birliği'nin (TAA) başkent Washington DC’de düzenlediği olağan kurultay, 'Avrasya Enerji Koridoru ve Enerji Güvenliği' konulu panelle devam etti.

 

ABD Enerji Bakanlığı Orta Doğu, Afrika ve Avrasya sorumlusu Andrea Lockwood, enerji güvenliği ve geleceği için heyecanlı ve zorlu bir dönemde olunduğunu belirtti. Lockwood, "Dünyada artan nüfüs, artan talep, artan gelirler görüyoruz. Enerjiye ulaşımda da bir artış var. Bu, aslında iyi bir şey ama enerji güvenliği ve iklim değişikliğiyle ilgili bazı zorlukları da beraberinde getiriyor." dedi. ABD Başkanı Barack Obama’nın da enerji zorluklarıyla ilgilendiğini söyleyen Lockwood, "Obama, temiz enerji kullanımının artırılmasını istiyor. Her türlü enerji kaynağının artan talebi karşılamada kullanılmasının tüm uluslar için gerekli olduğunu düşünüyor." diye konuştu.

 

1News, Davutoğlu: Başbakanımız, Cumhurbaşkanı olmak isterlerse hem hakkıdır hem de buna gücü yeter başlıklı haberinde, Bakan Davutoğlu, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili tartışmalara ilişkin,"Başbakanımız, Cumhurbaşkanı olmak isterlerse hem hakkıdır hem de buna gücü yeter" dedi.

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili tartışmalara ilişkin, "Kimse hiçbir şekilde tereddüt ifade etme hakkına da haddine de sahip değildir. Sayın Başbakanımız, Cumhurbaşkanı olmak isterlerse hem hakkıdır hem de buna gücü yeter" dedi.

 

1News, AKPM, Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımıyor diye yazıyor. Haberde, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığını açıkladı.

 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), "Yasa dışı" olarak tanımladığı Kırım’ın Rusya tarafından tek taraflı ilhakını tanımadığını bildirdi.

 

AKPM, Ukrayna’daki son gelişmelerle ilgili hazırladığı rapor ve buna bağlı karar tasarısını bu akşam kabul etti.

 

Kararda, "Sözde referandum, anayasaya aykırı, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakının hiçbir yasal değeri yok ve Avrupa Konseyi tarafından tanınmıyor" ifadesi kullanıldı.

 

Bulgaristan 10 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

“Standart” gazetesi bugün “İpotek kredilerimizi daha erken kapatırsak ücret ödemeyeceğiz” başlığı altında banka ve kredi şirketlerine borçlu binlerce vatandaşı ilgilendiren konuyu gündeme taşıyor. Bugün çıkan bütün gazeteler Halk Meclisi’nin ipotek borçlarının erken kapatılması durumunda ücretlerin kaldırılması kararına yer veriyorlar. Kanun tasarısını sunan milletvekilleri kredi piyasasının canlanmasını umuyorlar, çünkü tüketicilerin eski borçlarını kapatmalarını ve bankalarla yeni anlaşmalar imzalamalarını bekliyorlar.

 

“24 çasa” gazetesi, Bulgaristan’daki hanelerin bankalara 10 milyar avro gibi devasa bir rakamla borçlu olduklarını yazıyor. Hane borçları, Bulgaristan’in GSYH’ın yüzde 23 oranına eşittir. “24 çasa” gazetesi bir analize yer veriyor ve şimdilik tüketici kredilere daha büyük talep olduğuna dikkat çekiyor. Ev satın almak için kullanılan ipotek kredilerine ilgi düşüyor. Şirketlerin iş kredilerine ilgisi hafif bir bir şekilde artmıştır. Şirketlerin kredilerini de tüketici ve ev kredilerine eklersek rakam 27 milyar avroyu buluyor. Gazetenin gerçekleştirdiği kıyaslamaya göre, kredi borçları GSYH’ın yaklaşık yüzde 70’ine eşittir.

 

“Monitor” gazetesi, Çocukları Koruma Devlet Ajansına 2013 yılında şiddet gören çocuk veya ona bakacak kimsesi olmayan çocuklarla ilgili her ay 30’ar telefon geldiğini yazıyor. Gazete, bu rakamları sunarken bir yıl zarfında risk içinde çocukların sayısı iki kat arttığını da duyuruyor. Ajanstan yapılan açıklamaya göre, “Aile içi şiddet artarken şiddet uygulayan kişiler ise anne babalardır”. Sosyal görevliler, çocukların herhangi bir problemin ortaya çıktığında çok nadir itiraf ettiklerini belirtirken şiddet olayları hakkında telefon ihbarları genelde akrabalardan veya komşulardan geliyor ki onlar bu şiddeti bizzat şahit oluyorlar.

 

“Monitor” gazetesi, emlak şirketleri çalışanlarının bilgilerine dayanarak, Rusların, Bulgaristan Karadeniz’in küçük tatil yerlerinde yazlık villa satın alma olaylarının arttığını ve artık onların amacının oralara yerleşmek olduğunu duyuruyor. Genelde Ruslar arasında, bir veya iki yatak odalı dairelere büyük talep varken anlaşmanın imzalanması açısından dairenin denize yakınlığı, iyi inşaat ve altyapı öncelik olarak kabul ediliyor. Rus müşteriler tarafından sadece geleneksel tatil köylerine değil aynı zamanda Pomoriye, Sozopol, Tsarevo gibi küçük deniz köylerine de büyük ilgi var. Emlak sektöründeki Rus yatırımcılar emlak ajanlarıyla paylaştıklarına göre, emekliye ayrıldıklarında tamamen Bulgaristan’a yerleşmeyi düşünüyorlar.

 

Bulgaristan’da ciddi bir şekilde hissedilen krizden dolayı, birçok işveren ve şirket müdürü Paskalya Yortusu nedeniyle çalışanlarına ek para vermeyecek. Çalışanlarının bu endişelerini “Monitor” gazetesi de paylaşırken şirketlerinin büyük bir kısmının güç durumda olduğunu ve bundan dolayı ek para verme imkânlarının olmadığının altını çiziyor. Devlet memurları ise ancak ve ancak “Maaş” fonunda tasarrufların biriktiği durumlarda ek para alabilecektir. Gazete, Hükümet tarafından 10 ile 25 avro arasında sağlanılan Paskalya primlerinin emeklilere verildiğini de belirtmeden geçemiyor.

 

Bulgar bayan yarışmacı Milka Maneva, Tel Aviv’te düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nda 69 kilogram kategoride gümüş madalya kazandı. “24 çasa” gazetesi spor sayfalarında, Bulgar yarışmacının rakibinden 3 kilogram daha zayıf olduğunu de belirtiyor. Ayrıca gazete, halterde bir sporcunun yarıştığı kategoride daha zayıf olması olağanüstü bir durumdur.