ABD 7 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

The Wall Street Journal (WSJ), Kılıç: Temel hak ve özgürlükler evrensel değerlerdir başlıklı haberinde, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, geçen hafta mahkemenin Twitter yasağının kaldıran kararının ardından yapılan yorumları değerlendirdi. Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Karara saygı duymuyorum, gayrimilli buluyorum' yorumuna 'Şüphesiz ki bu görüşleri öne sürenler ifade özgürlüklerini kullanmışlardır' dedi. Kılıç şöyle konuştu:

 

"Temel hak ve özgürlüklerle ilgili hatırlarsanız 2004'te anayasa da bir değişiklik oldu. 90'ncı madde, temel hak ve özgürlüklerle ilgili konularda eğer bizim ulusal yasalarımızla uluslararası anlaşma ve sözleşmelerde bir çatışma olursa, uluslararası anlaşmaların esas alınması gerektiğini söyler. Evrensel hukuku uygulama gayreti içinde olan bir kurumuz. Kararları böyle değerlendiremezsiniz. Temel hak ve özgürlükler evrensel değerlerdir. Şüphesiz ki bu görüşleri öne sürenler ifade özgürlüklerini kullanmışlardır."

 

WSJ, Avrupa bankalarının boşluğunu ABD'liler dolduruyor diye yazıyor. Haberde, ABD'li yatırım firmaları küçük çaplı firmalara Avrupa genelinde kredi verirken, bölge bankaları zayıf ekonomik toparlanma ve yeni düzenlemelerle beraber daha az kredi sağlıyor.

 

ABD merkezli Czech Asset Management, KKR KKR yüzde -0.21 & Co., Sankaty Advisors ve Taconic Capital Advisors LP gibi bazı gruplar küçük ve orta ölçekli Avrupa firmalarına kredi verirken, önümüzdeki aylarda bu anlaşmalarının sayısını daha da artırmayı planlıyor.

 

Connecticut merkezli Czech Asset Management direktörü Steve Czech, "ABD direkt fonlama firmaları ufak bankalarmış gibi hizmet veriyorlar ve Avrupa genelinde ufak firmalara kredi sağlıyorlar" dedi.

 

Çin 7 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Seul: KDHC'nin eylemleri karşısında önlemler artmalı diye yazıyor. Haberde, Kore Cumhuriyeti (KC) Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, güvenlik ve savunma birimlerinden Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) provokatif girişimleri karşısında önlemleri artırmalarını istedi.

 

Park Geun-hye, başkent Seul'deki Mavi Saray'da dün (7 Nisan) düzenlenen toplantıda, son günlerde ardı ardına füzeler fırlatan KDHC'nin, nükleer denemeler de yapabileceğini açıkladığını hatırlattı.

 

Bunun yanı sıra, KDHC'nin "Kuzey Sınır Hattı" açıklarında düzenlediği tatbikatta, top mermilerinin Kore Cumhuriyeti deniz sahasına düştüğüne işaret eden Park, bunun KC vatandaşları, özellikle de sınır bölgesinde yaşayanlar arasında paniğe yol açtığını ifade etti. Koreli lider, dolayısıyla ilgili birimlerin tedbirlerini artırması gerektiğini vurguladı.

 

CRİ, İran'dan AP'nin kararına sert tepki diye yazıyor. Haberde, Tahran yönetiminin, Avrupa Parlamentosu'nun AB-İran ilişkilerine dair aldığı karardan büyük memnuniyetsizlik duyduğu açıklandı.

 

Kararda, İran'daki insan hakları durumuyla ilgili birçok madde yer aldı.

 

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, dün (6 Nisan) İran Meclisi Millî Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu yetkilileriyle yaptığı görüşmede, söz konusu karara karşılık vermek üzere, Avrupa Parlamentosu (AP) kafilelerinin İran'ı ziyaretlerine izin vermeyebileceklerini belirtti.

 

CRİ, ABD'den İran'a uçak parçası izni diye yazıyor. Haberde, ABD'li şirketler Boeing ve General Electric'in İran'a 35 yıl aradan sonra uçak parçaları ihraç etmesine izin verildi.

 

Boeing şirketi sözcüsü, Maliye Bakanlığı'ndan, İran'a uçak parçaları ihracı için onay belgesini aldıklarını söyledi. Ancak Boeing, yalnızca İran İslam Devrimi'nin yapıldığı 1979 yılından önce sattığı uçakların parçalarını değiştirebilecek. Sözcü, bakanlığın, Boeing şirketinin İran'a yeni yolcu uçağı satmasına ise izin vermediğini vurguladı.

 

CRİ, Kayıp uçağı arama çalışmaları sürüyor diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı kayıp uçağı arama çalışmalarına bugün (7 Nisan) de devam ediliyor.

 

Avustralya'da bulunan Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, bugünkü arama çalışmalarına 12 uçak ve 14 geminin katılacağı belirtildi.

 

Aranacak bölgenin yüzölçümünün 234 bin kilometrekareyi bulacağı ifade edilen açıklamada, öğleden sonra yağacak yağmur dışında, hava durumunun tüm gün iyi olacağı dile getirildi.

 

Merkezin baş koordinatörü Angus Houston, dün yaptığı açıklamada, Çin'e ait "Deniz Devriye 01" gemisinin yakaladığı sinyallerin "cesaretlendirici" olduğunu söyledi. Houston, Avustralya Deniz Kuvvetleri'nin kara kutuyu bulma cihazları taşıyan Okyanus Kalkanı (Ocean Shield) gemisi ile İngiliz Donanması'na bağlı HMS Echo adlı geminin, sinyal alınan deniz açıklarına gönderildiğini kaydetti.

 

CRİ, ABD'den Bağdat Havaalanı'nı kullanmama uyarısı diye yazıyor. Haberde, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği, vatandaşlarına salı gününe kadar Bağdat Uluslararası Havaalanı'nı kullanmama uyarısında bulundu.

 

Bağdat Büyükelçiliği'nin internet sitesinde dün (6 Nisan) yayımlanan duyuruda, ABD hükümet yetkilileri ve büyükelçilik personelinin, salı gününe kadar Bağdat Uluslararası Havaalanı'nı kullanmasına izin verilmediği belirtilirken, ABD vatandaşlarına, güvenlik gerekçesiyle söz konusu havaalanından seyahat etmeme uyarısı yapıldı. Ancak, duyuruda güvenlik gerekçesine ilişkin bilgi verilmedi.

 

CRİ, Kayıp uçağın aranması: Umut verici sinyaller alındı diye yazıyor. Haberde, Kayıp Malezya uçağının aranmasına devam edilirken, Çin ve Avustralya gemileri kara kutununkiyle aynı frekansta sinyaller tespit etti.

 

Arama çalışmalarını yöneten koordinasyon merkezi yetkilisi Angus Houston, bugün (6 Nisan) yaptığı açıklamada, Haixun 01 adlı Çin gemisi tarafından "önemli ve heyecan verici bir ipucu bulunduğunu", Avustralya'nın benzer bir sinyal tespit ettiğini söyledi. Avustralya Hava Kuvvetleri'nin arama çalışmalarında Çin tarafından alınan sinyali değerlendireceğini belirten Houston ayrıca, söz konusu sinyaller doğrultusunda "arama sahasının güney kısmına ağırlık verilebileceğine" işaret etti.

 

CRİ, Yunnan'da deprem: Yaralı sayısı 26'ya çıktı diye yazıyor. Haberde, Yunnan eyaletinde meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremde yaralı sayısı 26'ya yükseldi.

 

Yunnan eyaletine bağlı Yongshan İli Basın Ofisi tarafından verilen bilgilere göre, dün (5 Nisan) saat 23.30 itibariyle Yongshan depremi 5'i ağır olmak üzere 26 kişinin yaralanmasına yol açtı. Bölgedeki 10 kasaba ile 70 köyde bulunan 68 bin 600 kişi depremden etkilendi. Çok sayıda evin yanı sıra, çeşitli altyapı tesisleri de hasar gördü.

 

Edinilen bilgilere göre bugün sabahın erken saatleri itibariyle, Yunnan eyaleti hükümeti depremle mücadele için 3 milyon yuanın yanı sıra 2 bin çadır, bin mont ve bin yorganı afet bölgesine göndermeyi kararlaştırdı.

 

CRİ, Obama'dan Afganistan açıklaması diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan seçimlerinin bu ülkenin demokratik bir geleceğe sahip olması ve uluslararası toplumdan devamlı destek kazanması için "son derece önemli" olduğunu belirtti.

 

Obama, dün (5 Nisan) yaptığı açıklamada, ABD'nin egemen, bağımsız, istikrarlı, birleşik ve demokratik bir Afganistan'ı desteklemeye ve seçimle ortaya çıkan yeni hükümetle "karşılıklı saygı ve sorumluluk temelinde" ortaklık ilişkilerini geliştirmeye devam edeceğini kaydetti.

 

CRİ, AB: Ukrayna sorununa ortak çaba harcanmalı diye yazıyor. Haberde, Yunanistan'da bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları Ukrayna'daki krizi görüştü.

 

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Toplantısı dün (5 Nisan) Yunanistan'ın başkenti Atina'da sona erdi. Ukrayna krizinin de ele alındığı iki günlük toplantıda, çözüm için ortak tutum benimsenmesi istendi.

 

Toplantının ardından konuşan AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, başlıca gündem maddelerinden birinin Ukrayna krizi olduğunu belirterek, bu ülkenin egemenlik ve istikrarının tehdit edilmesi halinde alınacak ortak önlemlerin görüşüldüğünü kaydetti.

 

CRİ, Filistin-İsrail müzakerecileri Kudüs'te buluşacak diye yazıyor. Haberde, ABD, Filistin ve İsrailli müzakerecilerin çıkmaza giren barış görüşmelerini kurtarmak için bugün (6 Nisan) Kudüs'te bir araya geleceği bildirildi.

 

İsmini açıklamayı istemeyen bir Filistinli yetkili, İsrail ve Filistinli görüşmecilerin önceki gün Kudüs'te görüşmelerin uzatılması için gizlice görüştüğünü, ancak anlaşmaya varamayan tarafların bugün tekrar buluşmayı kararlaştırdığını ifade etti.

 

Rusya 7 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Snowden Amerikan istihbaratını açığa çıkardığı için ödül aldı diye yazıyor. Haberde, New York Times yayın grubunun pazartesi günü yayınladığı habere göre, Amerikan istihbaratının eski görevlisi Edward Snowden Ridenhour Ödülleri’nin “gerçekler” dalında ödüle layık görüldü.

 

Bu ödüle Snowden ile beraber ona gizli belgeleri yayınlamaya yardım eden yönetmen ve gazeteci Laura Poytres sahip olacak.

 

RUVR, Güneydoğu Ukrayna sakinleri bölgelerinin statüleri konusunda referandum yapılmasını talep ediyorlar diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’nın güneydoğusundaki Harkov, Donetsk, Mariupol, Lugansk ve ayrıca Odessa şehirlerinde binlerce kişinin katıldığı mitingler düzenleniyor. İnsanlar bölgelerinin statüsü konusunda referandum gerçekleştirilmesini talep ediyorlar.

 

Harkov’da Maydan karşıtı eylemciler çadırkent kurarak ülkenin meşru olarak seçilmiş olan cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç dönene kadar orada kalmayı planlıyorlar. Yüzlerce gösterici bölge idaresini işgal etti. Şu anki Ukrayna hükümetinin takip ettiği istikametten memnun olmayan insanlar ülkenin federasyona dönüşmesini talep ediyorlar.

 

RUVR, Kuzey Kore’de yaklaşık 1 200 devlet görevlisi idam edilecek diye yazıyor. Haberde, Çarşamba günü açılacak olan Kuzey Kore Parlamentosu’nun yeni oturumu sonrasında Kuzey Kore yönetimi ve onların ailelerinden oluşan yaklaşık 1200 kişi idam edilecek ve kampa gönderilecek.

 

RUVR, Hizbullah: Artık Esad rejimini hiçbir şey tehdit etmiyor Başlıklı haberinde, İran’ın IRNA Ajansı’nın pazartesi gecesi bildirdiğine göre, Lübnan’ın Şii örgütü lideri Şeyh Hasan Nasrallah Suriye rejimini artık hiçbir şeyin tehdit etmediğini bildirdi.

 

Pazartesi günü Al Safir gazetesinde ilk kısmı yayınlanacak olan demecinde konuşan Nasrallah “Suriye rejiminin çökeceği konusunda artık bir tehdit bulunmamaktadır. Biz ayrıca Suriye’nin bölünmesi ile ilgili tehditleri de geride bıraktık” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Ukrayna Rus vatandaşlarının Ukrayna topraklarında kalış süresine limit koydu diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’da ülke topraklarında Rus vatandaşlarının kalış süresine sınırlama getirilmesi yürürlüğe giriyor.

 

Ukrayna Devlet Sınır Koruma Dairesi ve ayrıca Dışişleri Bakanlığı’nın koyduğu yeni kurallar gereği Rus vatandaşları ilk girişinden itibaren Ukrayna’da 6 aylık süre zarfında en fazla 90 gün kalabilecek.

 

Ukrayna Devlet Sınır Koruma Dairesi’nin Ukrayna Bakanlar Kurulu’na dayandırarak yaptığı açıklamada “7 Nisan saat 00:00’dan (Rusya saatiyle 01:00) itibaren Ukrayna Devlet Sınır Koruma Dairesi Rus vatandaşlarının Ukrayna’da kalış süresi ile ilgili koyduğu talepleri uygulayıp uygulamadıklarını kontrol etmeye başlayacak” ifadelerine yer verildi.

 

İngiltere 7 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Afganistan’daki Devlet Başkanı seçiminin ardından “iktidar oyununun” başladığını haber veriyor Times gazetesi.

 

Kabil’deki Jeremy Kelly’ye konuşan Batılı bir yetkili, “Şimdi gerçek politika başlıyor” ifadesini kullanıyor.

 

Eski bakanlardan Abdullah Abdullah ile Eşraf Gani’nin ikinci tura kalmasının beklendiği aktarılan habere göre, yeni Devlet Başkanı’nı, diğer 6 adayın kimi destekleyeceği belirleyecek.

 

Taliban hareketinin 2011’deki Amerikan müdahalesiyle devrilmesinden bu yana iktidarda olan Hamid Karzai’nin desteklediği Zalmay Resul ile Abdullah’ın akşam yemeğinde bir araya geldiklerine dikkat çekiliyor.

 

Siyasi yorumcu Harun Mir ise “Hiçbir aday listesi kendi başına ülkeyi yönetmeye yeterli gelemez” diyor. Mir, Paştun olan Gani’nin listesinde hiçbir Tacik isim yer almadığını, Tacik olan Abdullah’ın listesinde de ülkenin en büyük etnik grubu olan Paştunlardan önemli bir kişi bulunmadığını anlatıyor. Mir’e göre ulusal birliğin korunması için uzlaşma şart.

 

Haberde, Taliban militanlarının tehditlerine rağmen 2009’da 4 buçuk milyonda kalan oy sayısının 7 milyona çıktığı belirtiliyor.

 

Ancak Taliban’ın güçlü olduğu güneydeki Helmand eyaletinin 100 bin nüfuslu Sangin bölgesinde sadece 2 bin kişinin oy kullandığı kaydedilmiş.

 

Daily Telegraph gazetesinin başyazısında, seçimde ilk 3 sırada yer alması beklenen adayların hepsinin de, Aralık ayından sonra Amerikan askeri varlığının devam etmesine olanak tanıyacak güvenlik anlaşmasını imzalamaktan yana olduğunun altı çiziliyor.

 

“Afgan iyimserliği” başlıklı yazıda şöyle deniyor: “Şimdilik bu seçim nadiren görülen bir olay özelliği taşıyor: Afganistan’da ümit verici bir an.”

 

Guardian’ın birinci sayfasındaki haberlerden biri, bugün başlayan Hindistan genel seçimleriyle ilgili. 9 gün sürecek seçimlerde 800 milyondan fazla seçmen sandığa davet ediliyor.

 

Jason Burke, Hindistan’ın bağımsızlığını kazandığı 1947’den beri siyaset sahnesinde baskın olan Nehru-Gandi ailesinin liderlik ettiği Kongre partisinin büyük bir hezimete uğrayabileceği vurgulanıyor.

 

Seçimlerde sürpriz yapması beklenen parti ise yolsuzluk karşıtı Sıradan Adam Partisi:

 

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Raghuram Rajan, eğer hükümetler küresel ekonomiyi yeniden dizayn etmek için anlaşamazsa, 2007 – 2008’dekine benzer krizlerin tekrar edeceği uyarısı yapıyor.

 

Times’a konuşan eski IMF baş ekonomisti, sıcak paranın 1990’lardan beri ‘atlıkarınca’ misali sanayileşmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasında gidip geldiğini anlatıyor.

 

Eski ABD Hazine Bakanı ve Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Lawrence Summers ise Financial Times’taki makalesinde dünya ekonomisinde tekrar büyümeye geçilebilmesinin yollarını irdeliyor.

 

IMF’nin gelişmiş ülkelerde “uzun süreli ekonomik durgunluk” tespiti yaptığını belirten Summers; Türkiye, Brezilya, Çin, Güney Kore ve Rusya gibi gelişmekte olan ülkelerde de büyümenin gerilediğini belirtiyor.

 

Summers şöyle diyor: “Gelişmekte olan ülkelere sermaye akışını ve ihracatı desteklemek zorunludur. En önemlisi de, sözleşmeleri ve mülkiyet haklarını hiçe sayma sinyalleri veren otoriter hükümetlerin olduğu bazı ülkelerde popülist tehditlere karşı siyasi adımlar; yatırımcının ve ödeme garantili maliyenin korunmasıdır. Bu çerçevede ABD Kongresi’nin IMF’nin ödeme garantili finans kabiliyetini güçlendirmesi yönünde karar alması mecburidir.”

 

Times’taki başka bir haberde, İran’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin iktidara geldiği 10 ay içinde infaz edilen idam cezası sayısında büyük artış olduğuna işaret ediliyor.

 

Norveç’teki İran İnsan Hakları örgütünün verilerine göre, geçen yıl 687 kişi idam cezasına çarptırıldı. Bu cezaların 487’si Ruhani’nin başa gelmesinden sonra infaz edildi.

 

Örgütün sözcüsü Mahmud Emiri Muğaddem, ölüm cezasının siyasi bir araç olduğunu belirterek şöyle diyor: “Seçimden sonra ortaya çıkan değişim umudu rejim için çok tehlikeliydi. İnfazlardaki artış, Batıya karşı esnekliğin ülke içinde değişim olacağı anlamına gelmediğini gösterme amaçlı.”

 

Hugh Tomsilon imzalı haberde, İran devleti içindeki muhafazakâr odağın, ‘ılımlı’ olarak görülen Ruhani’nin iktidara gelmesinin ardından nükleer program konusunda Batı ülkeleriyle uzlaşma yoluna gidilmesine rağmen gücünü koruduğu vurgulanıyor.

 

Almanya 7 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung yorumunda, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki rolüne şu satırlarla değiniyor:

 

“Ana koalisyon ortağı Hrıstiyan Demokrat Birlik, Avrupa Parlamentosu seçimleri için liste başı aday belirlemiş. Avrupa Hrıstiyan Demokrat ve muhafazakâr partilerinin liste başında ise başka bir isim bulunuyor. Tabii bir de Başbakan Merkel var. Birlik partilerinin seçim kampanyasındaki yıldızının kim olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Eylül ayındaki Alman genel seçimlerinde olduğu gibi bu kez de Angela Merkel Alman seçmenin kendisiyle özdeşleştirdiği istikrar vaadini tekrarlayarak, Avrupalı seçmeni ikna edecek. Avrupa genelindeki seçimlerde milli menfaatler öne çıkar. Almanya'da ise seçmenin pusulası Angela Merkel'i gösterir.”

 

Nürnberger Zeitung, Afganistan'daki devlet başkanlığı seçimlerine katılımın yüksek olmasını şöyle yorumluyor:

 

“Afganlar çaresizliğin verdiği cesaretle sandığa koştular. Çünkü, ülkelerindeki küçük değişim umudunun her an sönebileceğinin bilincindeler. NATO'nun görevi bu yıl sona erecek ve Afganistan, seçimle gücünü arttıran demokratlarla Taliban arasındaki mücadele bütün hışmıyla patlak verecek. Bu çatışmayı kimin kazanacağı meçhul. Cumartesi günkü seçimin uzun yıllar bu adı hak eden son oylama olması ihtimali yüksektir.”

 

Die Welt gazetesinin yorumunda ise Afganları demokrasiye alıştırmanın kolay olmadığı belirtiliyor:

 

“Bu seçime de hile karıştı. Taliban ve güçlü iktidar odakları seçmene yine gözdağı vermeye kalkıştı. Ancak Afganistan'da siyasetin giderek baştakilerin değil, halkın koyduğu kurallara göre işlediği gözden kaçmıyor. Ülkenin söz sahipleri, halkın şeffaflık ve dürüstlük ihtiyacına karşılık verebilecek bir seçim süreci hazırladılar. Demokrasi dinamiğinin İSAF'ın görev süresinin dolmasına az zaman kala işlemeye başladığını unutmamak gerekir. Belki politikacılar önlerindeki korunmasız dönemin de baskısıyla Afganistan halkının taleplerine daha fazla kulak verirler.”

 

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesinin yorumunda pamuk ipliğine bağlı olan Ortadoğu barış süreci büyüteç altına alınıyor:

 

“Şimdiki İsrail hükümetinin Filistinlilerle uzlaşma üzerinden çözüm arayacağını sanmak hayalperestlik olur. Kurtarılmak istenen nedir? Bu sorunun yanıtını barış şansının tükenmeye yüz tutmasında ve beyhude yere yürütülen kriz yönetiminde aramak gerekir. Diyaloğun kopması zincirleme reaksiyon doğurabilir. Bunun üçüncü bir intifada olması gerekmez. Ama istikrarsızlık daha da tehlikeli hâl alır. Barış sürecinin başarılı olabilmesi için, farklı bir şartlandırma şuuru gerekebilir. Örneğin, tarafların herkese aynı medeni ve insanlık hakkını tanımak gerektiğini idrak etmeleri gibi.”

 

Ukrayna 7 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Doğu Ukrayna’da Tehlike Çanları diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'nın doğusundaki 3 kentte Rusya yanlıları hükümet binalarını bastı.

 

Donetsk, Luhansk ve Harkiv kentlerinde polisle çatışan göstericiler binalara Rus bayrağı asarak bağımsızlık için referandum çağrısı yaptı.

 

Başkent Kiev'de olağanüstü güvenlik toplantısı yapıldı.

 

Göstericiler, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in kitlesel gösteriler nedeniyle ülkeyi terk etmek zorunda kalmasının ardından Rusya tarafından ilhak edilen Kırım bölgesini örnek alıyor.

 

İran 7 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), İslamî Şura Meclisi Milletvekili Hüseyin Ali Hacı Deligani, İranlı Milletvekilleri "İran'ın AB'ye karşı stratejisi" başlıklı bir tasarıyı meclis başkanlık divanına sunduğunu açıkladı.

 

FHA, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve nükleer müzakereci heyet bugün Viyana’ya gitti.

 

FHA, Türkiye yönetimi Ürdün yönetimi ile birlikte Suriye’ye gönderilmek ve teröristlerin Enfal operasyonuna katılmak üzere terörist eğitimi yapıyor. Bu da Türkiye'yi Suriye batağına batırma anlamına geliyor.

 

FHA, Umman Dışişleri Bakanı, İran’ın İslami bilimler âlimlerinin sahip oldukları konumlarına değinerek, onların İslami fıkıhtaki gelişmelerde oynadıkları rollerini vurguladı.

 

FHA, İran Atom Enerji Teşkilatı Sözcüsü “Atom Enerji Teşkilatı üyelerinden bir grup 9 Nisan İran Milli Nükleer Teknoloji Günü nedeniyle İslam İnkılabı Rehberini ziyaret ediyor” dedi.

 

FHA, Suriye’nin Humus eyaletinde dün gerçekleştirilen bir patlama sonucu, Özgür Ordu örgütü mensubu ve aralarında Komutanların da bulunduğu 40 kişi öldü.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanlığı bir bildiri yayınlayıp, 4 sınır koruyucunun geceli gündüzlü sıkı çabalar sonucu serbest bırakıldıklarını belirtti.

 

FHA, Avrupa Parlamentosunun İran aleyhine aldığı son karar üzerine, AB’nin Dönem Başkanı olan Yunanistan’ın İran Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağırıldı.

 

FHA, İran’ın Portekiz Büyükelçisi, Avrupa’nın İran’la teamüle şiddetle ihtiyaç duyduğunu belirterek “Mazenderan’dan ticari bir heyetin Portekiz’i ziyaret etmesi ihracatı arttıracaktır” dedi.

 

FHA, İran Cumhurbaşkanı Ruhani, kaçırılan sınır koruyucuların serbest bırakılmalarının Hükümetle Silahlı Kuvvetlerin tedbirleri sayesinde gerçekleştiğini vurguladı.

 

FHA, Myanmar’ın en büyük kenti Yangon'da Budist gruplar, Müslümanlarına yaşadığı köye saldırarak evleri yağmaladı.

 

FHA, Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen'in, yerel seçimi kazandıkları belediyelerdeki okul kantinlerinde Müslüman ve Musevi öğrenciler için domuz eti yerine alternatif menü verilmesi uygulamasına son vereceklerini açıklaması tepki ile karşılandı.

 

FHA, TBMM Başkanı Cemil Çiçek Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile ilgili “Yetkili ve sorumsuz cumhurbaşkanı ile etkili başbakan arasındaki ilişki sağlıklı olmaz” uyarısında bulundu.

 

İran Radyosu (İRİB), Rusya taraftarları Ukrayna'da gösteri yaptılar diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'nın Harkov ve Luhansek kentlerinde Rusya yanlıları yaptıkları gösteride bazı devlet binalarını kontrollerine geçirdiler.

 

Rusya bayraklarını taşıyan göstericiler, polisin müdahale etmesi ardından polisle çatıştılar.

Göstericiler kentlerinin Rusya'ya ilhakıyla ilgili olarak referandum yapılmasını istediler.

 

İRİB, Irak'ın Felluce kentinde IŞİD güçleri kentin suyunu kesti! Diye yazıyor. Haberde, Irak başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Irak'ın batısındaki el’Anbar eyaletinde yer alan Felluce kentinde Irak Şam İslam Devleti terör örgütü güçlerinin kentin bir bölümünün suyunu kestiği bildirildi.

 

Sümeriye News sitesinin haberine göre, Irak başbakanı Maliki de, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, teröristlerin Felluce kentinin bazı bölümlerinin suyunu keserek kent halkını tehdit ettiğini bildirdi.

 

İRİB, Seymoor Hersh: 'Suriye'deki sarin gazı kullanımından Türkiye'nin haberi vardı' diye yazıyor. Haberde, Amerikalı Pulitzer ödüllü tanınmış gazeteci Seymour Hersh, London Review of Books'ta yer alan haber-analizinde şok bir iddia ortaya attı. Hersh, kendisine gelen bilgilere göre geçtiğimiz Ağustos ayında Suriye'de en'Nusra terör örgütü tarafından düzenlenen kimyasal saldırıdan Türkiye'nin bizzat haberinin olduğunu bildirdi.

 

Söz konusu gazeteci, 21 ağustos 2013'te gerçekleşen kimyasal saldırıdan asıl hedefin Amerika ve Batılıların Suriye'ye saldırı için bir bahane arayışı olduğunu ve bunun bizzat Türkiye başbakanı Erdoğan tarafından da bilindiğinin altını çizdi.

 

İRİB, Yunanistan büyükelçisi İran Dışişleri Bakanlığına çağrıldı! Diye yazıyor. Haberde, İran Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosunun İran karşıtı bildiriyi onaylamasına tepki olarak, Yunanistan'ın Tahran büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

 

İran dışişleri bakanlığının yabancı işleri sorumlu genel müdürlüğünün yayınladığı bildiride, İran Dışişleri Bakanlığı Batı Avrupa Genel Müdürünün Pazar günü Yunanistan İran büyükelçisiyle Tahran'da yaptığı görüşmede, Avrupa Parlamentosunun İran karşıtı kararnameyi onaylamasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği kaydedildi.

 

İRİB, Ruhani ve Laricani'nin İran sınır güvenlik güçlerinin serbest bırakılması yönündeki tebrik mesajı! Diye yazıyor. Haberde, İslami İran Cumhurbaşkanı İran’ın terörizm ve şiddet karşısındaki politikasının kesin ve değişmez olduğunu kaydetti.

 

Cumhurbaşkanlığı enformasyon sitesinin bildirdiğine göre, İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Pazar günü İran sınır güvenlik güçlerinin serbest bırakılmasıyla ilgili olarak,  İslam inkılâbı rehberi ve İran halkını tebrik ederek, bu başarının bir kez daha İran'ın terör ve şiddet karşısındaki politikasının kesin, ilkeli ve değişmez olduğunu gösterdiğini belirtti.

 

İRİB, Irak'tan Türkiye'ye petrol ihracatı azaldı diye yazıyor. Haberde, Irak'ın kendi içinde ve özellikle bu ülkenin kuzey bölgesinde yaşanan sorunlardan dolayı Irak’ın milli petrol boru hattından Türkiye'ye ihraç ettiği petrol miktarında önemli bir düşüşün olduğu bildirildi.

 

Alınan haberlere göre, Irak merkezi hükümeti ile Kuzey Irak’taki yerel yönetim arasında petrol üzerinde yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı Irak'ın ham petrolünü taşıyan Kerkük-Ceyhan boru hattı kanalıyla ham petrol ihracat miktarında önemli bir azalmanın olduğu anlaşılıyor.

 

Irak'ın Mart 2014'de söz konusu boru hattından sadece 40 bin varil petrolü Türkiye'ye ihraç ettiği ve bu miktarın 2007'den bu yana en düşük rakam olduğu bildirildi.

 

İRİB, Bahreyn rejimi muhalifleri ağır cezalara çarptırdı diye yazıyor. Haberde, Bahreyn'de dikta rejimin baskıları devam ederken dün Bahreyn'de bir mahkeme dikta rejim muhalifi 7 kişiye 15 yıl hapis cezası verdi.

 

Fransa haber ajansının bildirdiğine göre, mahkeme dikta rejim aleyhinde gösterilere katılmaktan ve bir güvenlik gücünü yaralamaktan dolayı 7 kişi hakkında 15 yıl hapis cezası verdi.

 

Mahkeme, gösterileri ülkenin güvenliği aleyhinde bir komplo olarak niteleyerek 7 kişiyi de ülkenin güvenliği aleyhinde eylem yaptıkları suçlamasıyla cezaya çarptırırken, sanıklara savunma hakkının verilmemesi ise dikkatlerden kaçmadı.

 

İRİB, Livni: İsrail mesken bakanı sözde barış müzakerelerini bozacağını bildirdi başlıklı haberinde, Terör rejimi İsrail'in sözde adalet bakanı Livni, bu rejimin mesken bakanının İsrail'in işgalindeki Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim siteleri projeleri ve planlarıyla İsrail ve özerk Filistin yönetimi arasındaki sözde barış müzakerelerini açık bir şekilde bozmaya çalışmakla suçladı.

 

Livni, Siyonist rejim televizyonuna verdiği demeçte bu rejimin mesken bakanını ağır dille itham ederken, İsrail ve özerk Filistin yönetimi arasında müzakerelerin devam ettiği bir sırada mesken bakanının Ebu Ganim bölgesinde yeni site projelerinin olduğunu açıklaması bu müzakereleri etkisiz hale getirmek olduğunu belirterek sert dille eleştirdi.

 

İRİB, Nasrullah: Suriye'de yönetimin devrilmesi rüyası artık bitmiştir başlıklı haberinde, Lübnan Hizbullah hareketi genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Suriye'de yönetimin devrilmesi tehlikesinin sona erdiğini ve aynı şekilde bu ülkenin parçalanması riskinin de ortadan kalktığını söyledi.

 

İRNA'nın haberine göre, Nasrullah dün Lübnan basınından es'Sefir gazetesine verdiği demeçte,  Suriye'ye yönelik dayatılan savaştan asıl hedefin, bu ülkede demokrasinin oluşturulması, adaletin sağlanması ve fesatla mücadele olmadığını aksine Suriye’de Beşar Esad yönetimine ilkeli siyasetlerindeki tutumunu değiştirmesi olduğunu söyledi.

 

İRİB, Arjantin'de Türkiye aleyhinde gösteri diye yazıyor. Haberde, Arjantin'de Türkiye büyükelçiliği önünde bu ülkedeki Suriyeliler ve Ermeniler Türkiye karşıtı gösteri düzenlediler.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre, Bounes Aires'te Türkiye büyükelçiliği önünde düzenlenen gösteriye yüzlerce Suriyeli ve Ermeni katılırken, Suriye'nin Lazkiye eyaletinde teröristlere yönelik Türkiye'nin yardımları kınandı.

 

Göstericiler Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın terörist gruplara yönelik Türkiye hükümetinin tutumlarını kınayan slogan atarlarken, Suriye'de yabancı uyruklu teröristlerin ülkelerine dönmeleri ve Suriye halkının geleceğini kendilerinin belirlemesi gerektiğini bildirdiler.

 

İRİB, İran ve Rusya arasında petrol alanında 20 milyar dolarlık anlaşma diye yazıyor. Haberde, İslami İran Milli Petrol Şirketi genel müdürü Rukneddin Cevadi, İran ve Rusya arasında petrol alanında 20 milyar dolarlık bir anlaşmanın yakın bir zamanda imzalanacağını bildirdi.

 

Mehr haber ajansına verdiği demeçte,   iki ülke arasında petrol alanında 20 milyar dolarlık bir anlaşmanın son aşamasına gelindiğini belirten Cevadi, taraflar arasında görüşmelerin ciddi bir şekilde sürdüğünü ama halihazırda nihai aşamaya gelinmediğini söyledi.

 

İRİB, Velayeti: Avrupa Parlamentosu'nun İran aleyhindeki bildirisinin bir değeri yok başlıklı haberinde, İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı Ali Ekber Velayeti,  Avrupa Parlamentosu'nun İran'da insan haklarıyla ilgili olarak yayınladığı son kararnamenin bir değerinin olmadığını söyledi.

 

İSNA haber ajansının bildirdiğine göre, Velayeti,  dün Tahran'da gazetecilere verdiği demeçte,  söz konusu Avrupa Parlamentosu gerçekte Amerika ve müttefiklerinin  bağımsız ülkelere baskı yapmak ve şom hedeflerini gerçekleştirmek için  kullandığı  bir maşa olduğunu belirterek, batılıların yolundan gitmeyen ve onların değerlerini önemsemeyen her ülkenin sözde uyduruk delillerle  insan hakları ihlaliyle ilgili olarak suçlandıklarının görüldüğünü söyledi.

 

İran'ın kendi anayasası ve İslami ve insani değerleri takip ettiğini belirten İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı Ali Ekber Velayeti, İran aleyhindeki kara propagandanın İran’ın doğru yolundan döndürmeyeceğinin bilinmesini gerektiğini söyledi.

 

İRİB, Erakçi: Nisan ayının sonlarında nihai anlaşmanın taslağı hazırlanacak başlıklı haberinde, İslami İran dışişleri bakan yardımcısı ve İran nükleer heyeti üst düzey üyesi Seyyid Abbas Erakçi, İran ve 5+1 grubu arasında yapılan nükleer müzakereler hakkında yaptığı açıklamada, taraflar arasında nihai anlaşma taslağının nisan ayının sonlarında hazırlanma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

 

Presstv'nin bildirdiğine göre, Erakçi, İran ve 5+1 grubunun halihazırda müzakere yoluyla görüşlerinin yakınlaşabileceği ve  ihtilaflarının azalabileceğine işaretle bu çerçevede nihai anlaşma taslağının nisan ayının sonlarına kadar hazırlanmasının da muhtemel olduğunu söyledi.

 

Azerbaycan 7 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

1News.az, BM Genel Sekreterinden Afganistan'a seçim tebriği diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Afganistan'daki tarihi Cumhurbaşkanlığı ve Vilayet Şurası seçimlerinden dolayı Afgan halkını tebrik etti.

 

Afganistan'daki seçimler nedeniyle bir mesaj yayımlayan Genel Sekreter Ban, seçimlerin, ''Afganistan'da gücün ilk demokratik geçişi açısından önemli bir adım'' olduğunu ifade etti.

 

Genel Sekreter Ban, oy verme işlemine katılan milyonlarca kadın ve erkeğin oy pusulalarının, ''cesaretin bir göstergesi'' olduğunu ve böylelikle ''Afganistan'ın geleceğini şekillendirmede haklarını kullandıklarını'' belirtti.

 

Afganistan halkının önemli bir başarı sağladığını kaydeden Ban, Afganların oylarını kullanmaları konusunda tehdit ve gözdağı aldığını, oylarını kullanırken de şiddet suçu işleyenlerin kazanamayacakları konusunda güçlü mesaj gönderdiklerini bildirdi.

 

1News, Uzman görüşü: Erdoğan’ın Azerbaycan ziyareti ülkelerimiz arasında karşılıklı anlaşma olduğunu bir kez daha gösterdi başlıklı haberinde, New Baku Post Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tofig Abbasov, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan ziyaretini değerlendirdi.

 

“Azerbaycan’la Türkiye kötü niyetlilerin beklentilerini boşa çıkararak çoktan özel ilişkiler kurmuş” diye konuşan Abbasov, Erdoğan’ın Azerbaycan ziyaretinin iki devlet arasında karşılıklı anlaşma ve iyi ilişkilerin olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

 

Her iki ülkenin Avrasya coğrafyasında önemli konuma gelmesi için müsait koşulların bulunduğunu kaydeden Abbasov, her iki ülkenin bölgesel, jeopolitik sorunlar, Türk dünyasının diğer ülkelerle ilişkileri konusunda ortak pozisyon ve bakış açısı ortaya koydukların belirtti.

 

“İki ülkenin üst düzey yetkilileri arasındaki ilişkiler düzenli ve sürekli nitelik taşıyor. Bu ise gerçekten de birbirimizi tamamladığımızı ve çıkarlarımızın örtüştüğünü gösteriyor” diye Abbasov vurguladı.

 

1News, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu: Kıbrıs Türk halkının hakkını hukukunu korumaya çalışıyoruz başlıklı haberinde, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Ada'da Kıbrıs Türk halkının hakkını, hukukunu koruyacak bir anlaşma için çalışıyoruz" dedi.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ada’da Kıbrıs Türk halkının hakkını, hukukunu koruyacak bir anlaşma için çalıştıklarını belirterek, “Bir antlaşma yapılacaksa iki taraf da kazançlı çıkmalı. İyi bir antlaşma, benim kabul edebileceğim antlaşma böyle bir antlaşmadır. Kıbrıs Türk halkını daha iyiye götürmeyecek, tam tersine sıkıntılarımızı artıracak bir dayatmaya asla evet demeyeceğimi herkes bilmelidir” dedi.

 

1News, Mursi'nin dinleneceği duruşmalar gizli yapılacak diye yazıyor. Haberde, Mısır'da Mursi ile 14 sanığın yargılandığı "İttihadiye olayları" davasında, tanıkların dinleneceği duruşmaların gizli yapılması kararlaştırıldı.

 

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmanın başında mahkeme heyeti, "soruşturmanın gizliliği ve ulusal güvenliği korumayı" gerekçe göstererek, tanıkların dinlendiği celselerin gizli yapılmasını kararlaştırdı.

 

Bir süre devam eden duruşmayı daha sonra "tanıkların ifadelerinin tamamlanması için" 12 Nisan'a erteleyen mahkeme heyeti, başsavcılıktan, sanıkların avukatlarıyla görüşmelerine imkân sağlamasını istedi.

 

1News, Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Ermeni Patrikliği ile işbirliği yürütülüyor başlıklı haberinde, Türkiye Dışişleri Bakanlığından, Keseb bölgesinde yaşayan Ermenilerin rahat edebilmesini teminen Türkiye Ermenileri Patrikliği ve Ermeni cemaatiyle yakın işbirliği yürütüldüğü bildirildi.

 

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin, Suriye'de son üç yıldır rejimin, halkın meşru taleplerini bastırma çabasıyla uyguladığı benzersiz şiddet ve vahşetten kurtulmaya çalışan Suriye halkına hiçbir ayrım gözetmeksizin kapılarını açtığı ve son olarak Keseb ve civarındaki çatışmalardan etkilenen tüm sivillere yardımcı olmaya çalıştığı bildirildi.

 

1News, Rusya yanlıları Donetsk Valiliği'ne girdi diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'nın Donetsk kentinde valilik binasına giren Rusya yanlısı göstericiler, binadaki Ukrayna bayrağını indirdi.

 

Donetsk Bölge Valiliği binası önünde toplanan yaklaşık 2 bin Rusya yanlısı gösterici, "Rusya" ve "referandum" sloganları attı.

 

Daha sonra kapı ve pencereleri kırarak valilik binasına giren göstericiler, bina girişindeki Ukrayna bayrağını kaldırıp Rusya bayrağı dikti. Bu sırada bina önünde önlem alan güvenlik güçleri, göstericilere müdahale etmedi.

 

Güvenlik güçlerinin girişini engellemek üzere valilik binasının önünde barikat kuran göstericiler, bir süre sonra güvenlik güçlerinden temsilcilerle görüştü.

 

1News, Suriye'den Türk savaş uçağına taciz diye yazıyor. Haberde, Devriye görevi yapan Türk savaş uçağına Hatay üzerindeyken Suriye'de konuşlu füze sistemlerince 10 saniye süreyle radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunuldu.

 

Türkiye – Suriye sınırında devriye görevi yapan Türk savaş uçağına Hatay üzerindeyken, Suriye'de konuşlu füze sistemlerince 10 saniye süreyle radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunuldu.

 

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde, günlük faaliyetlere ilişkin bilgi verildi.

 

Bulgaristan 7 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Bulgaristan Radyosu (BNR), Başbakan Plamen Oreşarski’nin Vietnam ziyareti devam ediyor diye yazıyor. Haberde, Bir araya gelen Başbakan Plamen Oreşarski ve Vietnam Başbakanı Nguyan Tan Dung, yatırımların ve ticaretin karşılıklı teşviki ile Bulgaristan ve Vietnam arasındaki işbirliğini yoğunlaştırmak istediklerini açıkladılar. İkili görüşme Başbakan Oreşarski’nin Vietnam’a gerçekleştirdiği resmi ziyaretinin çerçevesinde yapıldı. Plamen Oreşarski, Vietnam iyi gelişen ekonomisine hayran kaldığını ve Bulgaristan’ın ekonomik gelişiminin hızlandırılması yönünde sarfedilen çabalar hakkında bilgi verdi. Öte yandan Nguyan Tan Dung, ekonomi, eğitim, turizm, savunma ve güvenlik gibi alanlarında işbirliğin teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.

 

BNR, Kent Dükü Prens Edward Bulgaristan’a gelecek diye yazıyor. Haberde, Kent dükü Prens Edward, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in daveti üzerine Bulgaristan’a gelecek. İngiliz Milletler Topluluğu Savaş Mezarlıkları Komisyon Başkanı olan Prens Edward’ın ziyareti Birinci Dünya Savaşının 100. yıldönümü münasebetiyle düzenleniyor. Cumhurbaşkanlığı basın merkezince yapılan açıklamaya göre, bu yıldönümü, Avrupa ülkelerinin barışması ve Birleşik Avrupa’nın ortak geleceğine dikkat çevirmek için bir vesiledir.

 

Enerji sektöründeki durum, bugünkü gazetelerde geniş yer buluyor. Bu konuda “24 çasa” gazetesine demeç veren Başbakan Plamen Oreşarski, “Enerji sektöründe tekniksel iflas durumunu bulduk. Devlet hiçbir şeye müdahale etmiyor. Yasal prosedür gereği Ulusal Elektrik Kurumu NEK, elektrik dağıtım şirketlerinin icraatlarına itiraz ediyor.” Aynı konuya “Telegraf” gazetesi farklı yorum getiriyor. Gazete, Cumhurbaşkanı Plevneliev’in medya tarafından bundan kısa süre önce Viyana’da Avusturyalı şirket EVN’de ikinci adam olan kişi ile yaptığı gizli görüşme ile ilgili kendisine yöneltilen sorulara kısa yanıtlar vermekle yetindiğini yazıyor. “Plevneliev, Enerji ve Su Düzenleme Devlet Komisyonu DKEVR Avusturyalı şirketten NEK’e borcu olan 216 milyon 600 bin levayı talep ederken bu görüşmede devletin menfaatini nasıl savunmuş olduğu yönünde sorulan asıl soruyu yanıtsız bıraktı”  diye belirtilmektedir gazetenin haberinde.

 

Bugünkü gazetelerde yer verilen başka bir konu da Ukrayna krizi bağlamında Bulgaristan ve NATO arasındaki ilişkiler olmaktadır. “Standart” gazetesinde “NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, bu hafta içinde Bulgaristan ziyaretinde bulunacak” haberini okuyoruz. Habere göre Cumhurbaşkanı ve Genel Sekreterin üzerinde duracakları konular arasında Bulgaristan’da Libyalı askerlere eğitim verilmesi için gerekli hazırlıkların yapılması konusu da yer alabilir. “Sega” gazetesi de aynı habere yer veriyor ve okurlarına bundan sayılı günler önce Rasmussen’in yardımcılarından biri olan Terry Stamatopulos’un ülkemizi ziyaret ederek Bulgaristan’ın NATO üyeliğinin 10. Yılı ile ilgili kutlamalara katıldığını hatırlatıyor. Bu ziyaretten dolayı Anders Fogh Rasmussen’in ziyareti sürpriz niteliğini taşıyor. Anlaşılan Ukrayna ve Kırım’daki kriz ziyarete damga vuracak.

 

“Trud” gazetesinin manşetinde karsız geçen kışa inat turist akışında kaydedilen artış yer alıyor. Pamporovo, Borovets ve Bansko olmak üzere kış tatil merkezlerimizde kış sezonu sonunda yüzde 10’luk artış kaydedildi. Bu arada en büyük artış Türkiye’den gelen turistlerin sayısında izleniyor. Gazete kış beldelerinde başarılı sezon haberinin devamında Bansko’nun İngiltere’de çıkan “Telegraf” gazetesinin yaşamak için en iyi yer sıralamasında 3. yerde sıralandığını yazıyor. Bansko, yaşanacak en iyi yer sıralamasında İspanya’nın Endülüs ve Fransa’nın Gaskonya bölgelerinin hemen ardından, Paris, Tokyo ve Amsterdam’dan önce yer alıyor.

 

“Sega” gazetesinde “Dünyada 15 milyon kişi Bulgarca konuşuyor” başlığı ile dikkat çekiyor. “Bulgar Hafızası” vakfı tarafından verilen bilgiye dayanan gazetenin haberine göre bu sayıya Bulgaristan ve yakın topraklarda yaşayan Bulgarlar’ın dışında Banat, Besarabya’da yaşayanlar, Orta Avrupa, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney ve Orta Amerika’ya göç edenler ve onların çocukları dâhil olmaktadır.

 

“Presa” gazetesinin sayfalarında ise Sofya’da bulunan “Sveta Ekaterina” Üniversite Hastanesinin Yürütüm Müdürü prof. Genço Naçev’in “Sağlık sektörüne tahsisi edilen paranın ikiye katlanması” çağrıdı yer alıyor. Progesör Naçev’e göre sağlık hizmetleri hükümetin öncelikleri arasında yer almıyor. Avrupa’da sağlık sektörüne ayrılan kaynaklar, GSYİH’nın yüzde onuna yakın iken bizde yüzde 7’nin altında kalıyor.