ABD 4 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Küba Twitter’ı 'Gizli Operasyon' mu? Diye yazıyor. Haberde, Programın “Küba Twitter”ı­ diye adlandırılan SMS sistemi Küba’nın İnternet kısıtlamalarını aşmasını sağlamış.

 

Sistem, programın arkasında Amerikan hükümetini bilmeyen on binlerce kişi tarafından kullanılmış. AP’nin haberine göre program iki yıl sürmüş.

 

Haberde programın Amerikan yasalarına uygun olup olmadığının anlaşılamadığı belirtiliyor. Amerikan yasalarına göre yapılacak herhangi bir gizli operasyon, Kongre’nin haberdar edilmesini ve Başkan’ın onayını gerektiriyor. AP’nin haberinde USAID’nin, programı kimin onayladığını açıklamadığı ve Beyaz Saray’ın haberdar olup olmadığını belirtmediği bildirildi.

 

Küba hükümeti olayla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

 

VOA, Hollande’ın ‘Krizle Mücadele’ Hükümeti diye yazıyor. Haberde, Seçim yenilgisinin ardından krizle mücadele için yeni bir yol haritası çizen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yola yeni bir hükümetle çıkıyor. Hollande, Başbakan Manuel Valls ile iki saat süren çalışmanın ardından yeni hükümeti belirledi. Sosyalistler'in renkli ismi, Hollande’ın dört çocuğunun annesi Segolene Royal de hükümete girdi.

 

Fransa’da 23-30 Mart tarihlerinde iki turlu olarak yapılan yerel seçimlerde yaşanan büyük yenilgiden sonra, Hollande hızla yeni kabineyi devreye soktu. Hollande, pek çok bakanlığı bir araya topladığı ‘süper bakanlar’dan oluşan bir kabine kurup bakan sayısını da 35’ten 16’ya indirdi. Hollande yeniden bakan dağılımında kadın-erkek eşitliğini korudu. Kabinede sekiz kadın sekiz erkek bakan görev yapacak. Bakanlarla beraber çalışacak devlet sekreterleri ise daha sonra açıklanacak.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Erdoğan: 3 dönem kuralından yanayım başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Cumhurbaşkanlığı konusunu kendi aramızda konuşuruz. Birbirimize sürpriz yapmayız” demecine “Ben de cumhurbaşkanına katılıyorum” cevabı veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 3 dönem kuralı konusunda da konuştu. Azerbaycan’a hareketi öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplayan Erdoğan “Uzun istişareler neticesinde bu kuralı koyduk. Çünkü inanıyorum Türkiye’de bu kuralın karşılığı var. Genel kurul bir tüzük değişikliliğine giderse olabilir. 3 dönem siyasi hayatın bittiği anlamına gelmez. 1 dönem ara, sonra yine devam etme şansı söz konusu” dedi.

 

Erdoğan Anadolu Ajansı Genel Müdürü’nün AKP Genel Merkezine gitmesiyle ilgili iddialar konusunda “Bütün ajans genel müdürleri merkezimize gelirler. Bu bizim devletimizin ajansıdır. Diğer ajansların yöneticileri gelince rahatsızlık olmuyor da Anadolu Ajansı gelince neden rahatsızlık oluyor? Daha önce benim danışmanım olduğu için mi rahatsızlık oluyor. Bu süreç içerisinde ikili ilişkimize gölge düşürenlere tabii ki mesafeliyim. Çünkü bunlar ahlaki olmayan yollara başvurdular. AA ne bir partinin, ne de kuruluşundur. Sadece devletindir. Milli bir kuruluşa bu tavrı doğru bulmuyorum” dedi.

 

WSJ, Beyaz Saray'dan Samsung'a selfie uyarısı diye yazıyor. Haberde, Beyzbol oyuncusu David Ortiz'in son oyunu pek tutmadı.

 

Beyaz Saray'da dün beyzbol dünya şampiyonu Boston Red Sox takımını kabul eden ABD başkanı Barack Obama'nın tören sırasında oyuncu David Ortiz ile çektirdiği selfie fotoğrafa Beyaz Saray'dan itiraz geldi.

 

Beyaz Saray basın sözcüsü Jay Carney dün yaptığı bir açıklamada başkanın yasal ekibinin Samsung'un selfie promosyonu kapsamında fotoğrafını kullanmasına karşı olduğunu söyledi.

 

Beyaz Saray'da gerçekleştirilen törende resmin çekildiği an her ne kadar spontane bir an gibi göründüyse de resim dakikalar sonra Samsung tarafından milyonlarca Twitter TWTR -3.67% takipçisiyle paylaşıldı.

 

WSJ, Yanukoviç göstericilere ateş açtırtmakla suçlanıyor diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'da konuyla ilgili soruşturmayı yürütenler eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'i Şubat ayında görevinden ayrılmak zorunda kalmadan önce onlarca protestocunun vurulması emrini vermekle suçluyor.

 

Perşembe günü açıklanan öncü bulgulara göre aralarında Rus güvenlik güçlerinin de bulunduğu müttefikler ve Yanukoviç, Ukrayna'nın en üst düzey yasa uygulama yetkilileri tarafından devlet gücüyle şiddet kullanmak ve meydanda neredeyse 3 ay kamp yapan göstericilerin kalaşnikoflar ve sniperlarla vurulmaları emrini vermekle suçlanıyor.

 

Dün gerçekleştirilen sunum Ukrayna'nın bağımsızlığını kazandığı 20 yılı aşkın süredir en kanlı şiddete yönelik ilk büyük araştırmaydı. 18-20 Şubat tarihlerinde zirve yapan şiddet birkaç gün sonra Moskova destekli Yanukoviç'i görevden ayrılmak zorunda bıraktı.

 

Çin 4 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Kırım'da kalan Ukrayna gemileri iade edilecek diye yazıyor. Haberde, Rusya'nın Kırım'da kalan Ukrayna Deniz Kuvvetleri'ne bağlı gemileri iade edeceği bildirildi.

 

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Viktor Çulkov, önceki gün (2 Nisan) yaptığı açıklamada, Kırım'da şu an Ukrayna Deniz Kuvvetleri'ne bağlı 25'i savaş gemisi 79 gemi bulunduğunu, bu gemilerin en kısa süre içinde iade edileceğini söyledi.

 

CRİ, Lübnan'daki Suriyeli mülteciler 1 milyonu aştı diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, şu ana kadar Lübnan'a kaçan ve mülteci kaydı yapılan Suriyeli sayısının 1 milyonu aştığını bildirdi.

 

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından dün (3 Nisan) yapılan açıklamada, Suriye krizinin Mart 2011'de patlak vermesinden bu yana, Lübnan'a kaçan ve kaydı yapılan Suriyeli mülteci sayısının 1 milyonun üzerine çıktığı belirtildi.

 

 "Suriye'den gelen ve yarısı çocuklardan oluşan mültecilerin sayısının Lübnan nüfusunun dörtte birine ulaştığı" ifade edilen açıklamada, bunun "küçük bir Akdeniz ülkesini sarsıcı şekilde etkilediği" dile getirildi.

 

CRİ, Malezya: Kaçırılan iki kişi şu an güvende başlıklı haberinde, Malezya polisi, bir tatil beldesinde kaçırılan iki kişinin şu an güvende olduğuna inandıklarını açıkladı.

 

Malezya güvenlik birimlerince dün (3 Nisan) yapılan açıklamada, Sabah eyaletine bağlı Semporna bölgesine yakın bir tatil beldesinde 29 yaşındaki Çinli bir kadın turist ve Filipinli bir çalışanın, silahlı yedi kişi tarafından kaçırıldığı hatırlatıldı.

 

Açıklamada, olayın tatil beldesi çalışanı kişinin yardımıyla gerçekleştirildiğinin tahmin edildiği, buna dair bazı kanıtlar bulunduğu belirtildi.

 

CRİ, Rusya-ABD Başkanlık Komisyonu çalışmaları durduruldu diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, Washington'un, Rusya-ABD Başkanlık Komisyonu çerçevesindeki temasları durdurma kararının "mantıksız" olduğunu ve bundan üzüntü duyduklarını belirtti.

 

Lukaşeviç, dün (3 Nisan) Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinden yaptığı açıklamada, ABD'nin söz konusu kararının, Rusya'yı, "Kırım halkının uluslararası hukuka tamamen uygun şekilde iradesini özgürce ortaya koymasını desteklediği için" cezalandırmayı amaçladığını kaydetti.

 

CRİ, Kayıp uçağı arama çalışmaları sürüyor diye yazıyor. Haberde, Çin'in de aralarında bulunduğu farklı ülkelere ait gemi ve uçakların, kayıp uçağı arama çalışmalarını Hint Okyanusu'nun güneyinde dün (3 Nisan) de sürdürdüğü, ancak şu ana kadar bir ilerleme sağlanamadığı açıklandı.

 

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, yaptığı açıklamada, Malezya Havayolları'na ait MH 370 sefer sayılı kayıp uçağı arama çalışmalarının, "insanlık tarihindeki en zor arama çalışması" olduğunu, buna rağmen çalışmaları ellerinden gelen en iyi şekilde sürdüreceklerini ve yolcu yakınlarını umutsuzluğa düşürmeyeceklerini söyledi.

 

CRİ, Ban Ki-moon'dan "sandık başına" çağrısı diye yazıyor. Haberde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, tüm Afgan seçmenleri, yarın (5 Nisan) yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gitmeye çağırdı.

 

Ban Ki-moon, dün sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, seçimin Afganistan için hayati önem taşıdığını hatırlattı. Ban Ki-moon, Afganistan'daki kadın ve erkek tüm vatandaşlara oy kullanarak, ülkenin geleceğini belirleme konusunda kendi fikirlerini ortaya koyma çağrısında bulundu.

 

Bunun yanı sıra, herhangi bir örgüt veya toplulukça şiddet eylemlerine başvurulmasına karşı çıkan Genel Sekreter Ban Ki-moon, özellikle Taliban'ın, seçim çalışmalarına katılan personel ve gözlemciler ile seçmenler, adaylar ve sandıkların bulunduğu yerleri hedef alan saldırılar düzenleneceği yönündeki açıklamasını sert bir dille kınadı.

 

CRİ, Kerry'den Filistin-İsrail görüşmelerine destek diye yazıyor. Haberde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Filistin ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinin sürmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

 

Filistinli bir yetkili, Kerry'nin dün (3 Nisan) Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la yaptığı telefon görüşmesinde, barış görüşmelerine devam edilmesini sağlayacaklarını belirttiğini, iki liderin önümüzdeki birkaç gün de temaslarını sürdürmeyi kararlaştırdığını kaydetti.

 

CRİ, Türkiye enflasyon arttı diye yazıyor. Haberde, Martta Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 1,13, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,74 arttı.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına ilişkin TÜFE ve Yİ-ÜFE verilerini açıkladı. Buna göre, Mart ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 7,70, yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 6,95 artış gösterdi.

 

Aylık bazda TÜFE yüzde 1,13, Yİ-ÜFE yüzde 0,74 artarken, yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 8,39, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 12,31 olarak gerçekleşti.

 

CRİ, Çin, KDHC ve KC arasında diyalogdan yana diye yazıyor. Haberde, Çin'in öteden beri Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ve Kore Cumhuriyeti (KC) arasındaki ilişkinin diyalogla düzeltilmesinden yana olduğu bildirildi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, bugün (3 Nisan) KC Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin kısa süre önce Almanya ziyaretinde verdiği demeci değerlendirdi. Hong Lei, Park'ın Kore Yarımadası'ndaki barışçıl birleştirme hayaline ilişkin olarak şunları söyledi:

 

"Kore Yarımadası'nın komşusu olarak, KDHC ve KC'nin ikili ilişkiyi düzeltmek için diyalogda bulunarak uzlaşmayla işbirliğini hızlandırıp sonunda bağımsızlık, barış ve birleştirmeyi gerçekleştirmesinden yanayız. İlgili tarafları Çin ile birlikte bölgesel durumu yumuşatmaya çaba göstermeye davet ediyoruz. Yarımadada nükleersizleşmenin gerçekleştirilmesi, bölgesel barış ve istikrarın korunması için tarafları Çin ile birlikte Altılı Görüşme sürecini hızlandırmaya çağırıyorum."

 

CRİ, Çin'in reformları dünya için fırsat diye yazıyor. Haberde, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Zhang Dejiang bugün (3 Nisan) Beijing'de Çin'i ziyaret eden Sudan Meclis Başkanı Fatih İzzeddin'le görüştü.

 

Zhang Dejiang görüşmede, Çin'de uygulanan reformun hem kapsamlı ve sürdürülebilir gelişme hem de Sudan gibi dünya ülkeleri için yeni işbirliği fırsatları yaratacağını belirtti.

 

Zhang Dejiang, Sudan'ın Çin'le diplomatik ilişkileri en erken kuran Afrika ve Arap ülkelerinden biri olduğunu, aradan geçen 55 yılda ikili ilişkilerin iyi biçimde geliştiğini ifade etti. Zhang Dejiang, Sudan'da gelişmeyi destekleyerek işbirliği alanlarını genişleteceklerini belirterek, iki ülke meclisleri arasında dostluk e temasların korunduğuna işaret etti.

 

Rusya 4 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), "Cumhurbaşkanımızın kanaatini paylaşıyorum" başlıklı haberinde, Azerbaycan ziyareti öncesi havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili, "Sayın Cumhurbaşkanımızın 'konuyu aramızda müzakere ederek bir karara varırız' kanaatini ben de paylaşıyorum" dedi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili, "Sayın Cumhurbaşkanımızın konuyu aramızda müzakere ederek bir karara varırız kanaatini ben de paylaşıyorum" dedi.

 

RUVR, AB ile Rusya arasında Kırım yüzünden ilişkilerin zor bir hal alması Güney Akım’ı tehdit etmiyor diye yazıyor. Haberde, Reuters Ajansı’na bir demeç veren Bulgaristan Dışişleri Bakanı Cristian Vigenin Kırım’ın Rusya’ya dahil olması sonrasında ortaya çıkan AB ile Rusya arasındaki durumun Güney Akım gaz boru hattını gerçekleştirmeyi tehdit etmediğini bildirdi.

 

Bakan konu ile ilgili açıklamasında “Kimse projenin varlığını sorgulayamaz. Ancak, bununla beraber siyasi ilişkiler karmaşık bir hal alıyor ve bu kararların alınmasındaki hızlılığı etkileyebilir” ifadelerine yer verdi. O bununla beraber şu an teknik konulardaki görüşmelerin devam ettiğini vurguladı.

 

RUVR, Güney Kore ilk defa uzun menzilli balistik füze denemesi yaptı diye yazıyor. Haberde, Yonhap Ajansı’nın cuma günü bildirdiğine göre, Güney Kore komşu Kuzey Kore’deki herhangi bir hedefi vurma yeteneğine sahip uzun menzilli balistik füze denemesini başarıyla gerçekleştirdi.

 

Kaynak tarafından yapılan açıklamada “23 Mart günü Askeri Araştırmalar Ajansı 500 kilometre menzilli füze fırlatımı gerçekleştirdi. Savaş başlığı 1 ton ağırlığında olurken, deneme Güney Kore’nin batısındaki Chungcheong şehrinin Taean ilçesinde gerçekleştirildi” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, Gül: Özerklik, Türkiye gerçeği ile bağdaşmıyor başlıklı haberinde, Kürt siyasetçilerin "demokratik özerklik" talebine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "İki ayrı millet, iki ayrı yapı var gibi göstermek herkese zarardır. Bunların Türkiye gerçeği ile bağdaşmadığını söylüyorum" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveyt ziyaretinin son gününde gazetecilerin gündeme yönelik sorularını yanıtladı.

 

Özerklik tartışmalarına ilişkin değerlendirmede bulunan Gül, "Bunlar Türkiye gerçeği ile bağdaşmıyor. İki ayrı millet, iki ayrı yapı var gibi göstermek herkese zarardır. Bu kabul edilemez." şeklinde konuştu.

 

RUVR, Karakas’ta öğrencilerin dağıtılması sırasında 7 kişi yaralandı diye yazıyor. Haberde, Perşembe günü Karakas’taki Venezuela Merkez Üniversitesi öğrencilerinin gösterisinin dağıtılması anında en az 7 kişi yaralandı.

 

O kişiler yüksek enflasyon ve temel ihtiyaç maddelerinin yetersizliğine karşı protesto gösterisi düzenleyerek hükümet binalarından birine yönelmeyi hedeflediler. Ancak, polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanarak öğrencilerin üniversite kampüsünden dışarı çıkmalarına müsaade etmedi.

 

RUVR, Gabriel Garcia Marquez hastaneye yatırıldı diye yazıyor. Haberde, Associated Press Ajansı’nın Meksika Sağlık Bakanlığı’na dayandırarak bildirdiğine göre, dünyaca ünlü Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez Mexico City’de hastaneye kaldırıldı.

 

Doktorlara göre, 87 yaşındaki yazar zatürre teşhisi ile hastaneye kaldırıldı, ancak bu henüz resmi olarak doğrulanmadı. Bununla beraber Milenio kanalı Marquez’in organizmasında su kaybının olduğunu iddia etti.

 

RUVR, Türkiye'den "Montrö" açıklaması diye yazıyor. Haberde, Rusya, ABD savaş gemilerinin Karadeniz'de bulunma sürelerine dikkat edilmesi konusunda Türkiye'yi uyardı. Montrö Boğazlar Sözleşmesi hatırlatılarak yapılan bu uyarıya Türkiye de yazılı bir açıklamayla yanıt verdi.

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, son dönemde Amerikan savaş gemilerinin Karadeniz'de süre ihlali yaptığını belirterek, Montrö Anlaşması'nın katı biçimde uygulanmasını talep etmişti.

 

RUVR, Rusya’da terör saldırısı hazırlığında olmakla şüphelenilen Ukraynalılar gözaltına alındı diye yazıyor. Haberde, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Basın Dairesi’nin bildirdiğine göre, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Rusya’nın 7 farklı bölgesinde terör saldırısı düzenleme hazırlığında olmakla şüphelenilen 25 Ukrayna vatandaşının gözaltına alındığını doğruladı.

 

Daha önce Rus NTV kanalı 14-16 Mart tarihleri arasında Rostov, Volgograd, Tiver, Oryol, Belgorod bölgeleri, Kalmıkya ve Tataristan Cumhuriyetleri olmak üzere Rusya’nın 7 farklı bölgesinde terör saldırısı hazırlığı yapıldığı bilgisini yayınlamıştı.

 

RUVR, Amerika’da CIA sorgulama metodlarının gizli tutulması istendi diye yazıyor. Haberde, Reuters Ajansı’nın bildirdiğine göre, ABD Kongre Senatosu İstihbarat Komitesi perşembe günü terörden şüphelenilerek gözaltına alınan kişilerin sorgulama metodlarının gizli tutulması ile ilgili 480 sayfalık milletvekilleri tarafından hazırlanan CIA proğramı raporunu kabul etti.

 

 Senatörler raporun tam metnini düzeltme ve eklemeler yapmak üzere incelemesi ve gözden geçirmesi için ABD Başkanı Barack Obama’ya gönderdiler.

 

Belgenin tam metni 6 bin 300 sayfayı geçiyor ve terör suçuyla şüphelenerek gözaltına alınanların sistematik bir şekilde işkence edilmesinden dolayı Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nı sert bir şekilde eleştiriyor.

 

İngiltere 4 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

İngiltere'de yayınlanan haftalık Economist dergisi son sayısında başyazılarından birini, Türkiye'de geçtiğimiz pazar günü yapılan yerel seçimlerin sonuçlarına ayırmış.

 

Dergi, "Bağışlayıcı ol Büyük Sultan" başlıklı yazıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, beklenmedik şekilde açık farkla kazandığı seçimler sonrası büyüklük göstermesi gerektiğini yazıyor.

 

Economist geçen yıl Gezi protestoları sırasında, Başbakanın Sultan kıyafetleriyle resmedildiği bir kapakla çıkmış ve kapakta Erdoğan'a atfen, "Demokrat mı sultan mı?" diye sormuştu.

 

Dergi son sayısındaki başyazısında ise Erdoğan'ın kamuoyu araştırmalarının gösterdiğinden de iyi bir sonuç alarak muhaliflerini şaşkına çevirdiğini savunuyor. Economist'i endişelendiren ise Başbakanın giderek daha da otoriter bir davranış sergilemesi ve sonuçta Türkiye'de kutuplaşmanın artması.

 

"İstikrarsız bir ülkede böylesi bölücü bir söylem tehlikelidir" denilen yazı şöyle sürüyor:

 

"90'lı yılların kaos ortamından sonra Türkiye 10 yıl boyunca Sayın Erdoğan'ın yönetiminde istikrarlı ve müreffeh bir dönem geçirdi. Bu dönemin iki güçlü çıpası vardı: Bunların ilki başta IMF sonra da mali piyasalarca desteklenen doğru makroekonomik politika, diğeri de Sayın Erdoğan'ın Ekim 2005'te üyelik müzakerelerine başlaması ile muhtemel Avrupa Birliği üyeliğiydi. Türkiye bugün bunların ikisini de kaybetme riskiyle yüzyüze."

 

Economist, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olmayı planlar göründüğünü yazmış. Birçok kişinin de, onun Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023'te bu makamda oturmayı ve kutlamalarda 'Atatürk'ten bu yana Türkiye'nin en büyük lideri' olarak tescil edilmeyi beklediğine inandığını eklemiş. Dergideki başyazı şöyle noktalanıyor:

 

"Atatürk'ün de otoriter dürtüleri vardı ama o Türkler tarafından 'birleştirici' bir kişi olarak hatırlanıyor. Eğer Sayın Erdoğan da aynı şekilde hatırlanmak istiyorsa, sadece bu hafta kendisine destek verenlerin değil tüm Türklerin çıkarlarını temsil etme yolunda daha fazlasını yapmaya çalışmalıdır."

 

Economist'in Avrupa sayfalarındaki yazının başlığı ise "Erdoğan'ın şansı açık".

 

AK Parti'nin yerel seçimleri seçmenleri kendisine inandırarak kazandığı belirtilen yazıda sorulan soru ise "Peki bundan sonra ne olacak?".

 

Kürtlerin cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'ı desteklemesinin beklendiği, başbakanlık için de en güçlü adayın da hala Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olduğu belirtilmiş yazıda. Yazı şöyle noktalanıyor:

 

"Ekonominin durgunluğa gittiği, Gülen Cemaati mensuplarının da muhtemelen teslim olmayacakları düşünülürse, Sayın Erdoğan belki de AK Parti'nin üç dönem kuralını ortadan kaldırıp dördüncü kez başbakanlığa aday olabilir. Bu kendisine dört yıl daha Meclis'te dokunulmazlık zırhı verecektir."

 

"Bazı çevreler Erdoğan'ın ekonomik durgunluğun etkilerin hissedilmeden erken seçime gidebileceği yolunda spekülasyonlar yapıyor. AK Parti seçimler sonrası Meclis'te üçte iki çoğunluk sağlarsa, Sayın Erdoğan'ın uzun süredir hayalini kurduğu yürütme yetkisi açısından daha güçlü bir Cumhurbaşkanı olmasını sağlayacak şekilde anayasayı yeniden yazabilir. Her koşulda 30 Mart'taki seçimler bir kez daha gösterdi ki, Sayın Erdoğan hala Türkiye'nin baskın siyasi figürü."

 

Financial Times'ın internet sitesindeki haberin başlığı ise "Twitter yasağına son verilirken, Türkiye'de seçimlerde hile yapıldığı iddiaları su yüzüne çıkıyor".

 

Daniel Dombey ve Funda Güler imzalı haberde, AK Parti'nin yerel seçim başarısından dört gün sonra Anayasa Mahkemesi'nin Twitter yasağının kalkması yönündeki kararını uygulamak zorunda kaldığı belirtiliyor.

 

Haberde hükümetin Anyasa Mahkemesi'nin kararını yaklaşık 24 saat tereddüt ettikten sonra kaldırdığı da vurgulanıyor.

 

Gazete, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce bazı yolsuzluk iddialarının aktarılmasında kullanılan Twitter'ın 'kökünü kurutma' sözü verdiğini hatırlatmış.

 

Financial Times'ın haberinde şu satırlar da yer alıyor:

 

"İddiaların ve ses kayıtlarının internet ortamına sızdırılması-ki hükümet bu kayıtların çoğunun montaj olduğunu söylüyor-şimdilik durduruldu. Ancak Sayın Erdoğan seçim gecesi izlenimini verdiği şekilde, zaferi sonrası devlet kurumlarında çok sayıda takipçisi olan Gülen Hareketi'ne karşı sert önlemler alırsa, kayıtların devamı gelebilir."

 

Financial Times, AK Parti'nin seçimlerde hile yapıldığı iddialarını bastırmak zorunda kaldığını da savunmuş:

 

"Hile iddiaları ve Twitter hadisesi, ülke siyasetindeki sertliği gözler önüne seriyor. Bu durum Ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde hile girişimlerinin şimdiden başladığına yönelik kaygıları artırdı."

 

Financial Times'a konuşan Stockholm School of Economics'ten Türkiye uzmanı Erik Meyersson ise hile yapılmasının Türkiye'deki seçimlerin alışıldık bir özelliği olduğunu söylemiş ve eklemiş:

 

"CHP hile yapıldığına dair bir açık kanıt bulmaya çalışıyor. Bu gibi durumlarda açık kanıtlar bile göreceli olarak önemsiz olabilir ama eğer birşeylerin yanlış gittiğini gösterirseniz bu size diğer sorunları bulmaya çalışmak için zaman kazandırır."

 

Türkiye'de Twitter'a erişimin engellenmesine yönelik yasağın kalkmasına, Guardian ve Times gazeteleri de sayfalarında kısaca yer vermişler.

 

Times'taki haberde Anayasa Mahkemesi'nin söz konusu engellemenin ifade özgürlüğüne aykırı olduğu hükmüne vardığı hatırlatılıyor.

 

Guardian'daki haberde ise Türkiye'de YouTube'a erişim engelinin hala sürdüğüne dikkat çekiliyor.

 

Haberi internet sitesinden duyuran Daily Telegraph gazetesi de YouTube'a yönelik erişim engelinin kalkması için yasal yollara başvurulduğunu yazıyor.

 

Daily Telegraph gazetesinin spor ekinin manşeti ise "Chelsea'de temizlik".

 

Gazete, Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final ilk maçında Paris St Germain'e 3-1 yenilen takımın menajeri Jose Mourinho'nun tüm forvetlerini sezon sonunda değiştirmek istediğini yazıyor.

 

Mourinho'nun satılmasını istediği forvetler; Fernando Torres, Samuel Eto'o, Demba Ba ve Everton'da kiralık olarak forma giyen Romelu Lukaku.

 

Daily Telegraph'a göre Mourinho'nun transfer listesinin başında Atletico Madrid'den Diego Costa ile Bayern Münih'den Mario Mandzukic var.

 

Mourinho'nun bu isimlere yedek olacak bir forveti daha istediğini yazan gazete, Galatasaray'da forma giyen Chelsea'nin eski oyuncusu Didier Drogba'nın sözleşmesinin sezon sonunda biteceğini ve potansiyel diğer adayların aksine Drogba'nın bonservisinin elinde olduğunu yazmış.

 

Independent gazetesi yazarı Sam Wallace'a göre ise Chelsea'nin yaşadığı forvet sorununda Mourinho'nun da payı var.

 

Sam Wallace bu görüşüne gerekçe olarak, Portekizli teknik adamın sezon başında Manchester United'ın kararlılığını hafife alarak Wayne Rooney'yi transfer etmeye çalışmasını ve Lukaku'yu Everton'a kiraya vermesini gösteriyor.

 

Independent yazarı, Lukaku'nun halen ligde 12 golü bulunduğunu, bu sayının da Torres ve Eto'o'nun toplam gol sayısına eş olduğunu hatırlatmış.

 

Almanya 4 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi dünkü açıklamasında, rekor düzeyde düşük olan ana faiz haddinin yüzde 0,25 seviyesinde olmaya devam edeceğinin ve fiyatların düşmesi eğilimi yani deflasyonla mücadele için gevşek para politikasından vazgeçilmeyeceğinin sinyallerini verdi.

 

Westdeutsche Zeitung'un aynı konuyla ilgili yorumu ise şöyle:

 

“Prensipte, merkez bankasının yatırımı ve tüketimi canlandırmak amacıyla faiz oranlarını düşürerek, piyasaya para sürmesi ile deflasyonla mücadele edilebilir. Fakat Alman ekonomisi açısından bakıldığında böyle bir önleme ihtiyaç yok. Düşen fiyatların büyük bir bölümü, enerji ve gıda alanını kapsıyor. Bu alanlarda, dayanıklı tüketim mallarına kıyasla tüketici zaten tüketimde çekimser davranabiliyor. Fakat daha sonra diğer malların fiyatları da düşüyor. İşsizlik oranı düşük, ücretler yüksek ve tüketim canlı olduğu sürece bir sorunumuz yok. Fakat durumlar tersine dönebilir.”

 

Stuttgarter Zeitung'da aynı konudaki yorumda müreffeh ülkelerin ekonomisine dikkat çekiliyor:

 

“Son konjonktür verileri, kriz ülkelerinde dahi ekonomik büyüme olduğunu gösteriyor. Avrupa Merkez Bankası'nın para arzının bu canlanmayı daha da hızlandırması olası. Fakat ana faiz haddini rekor seviyeye indirerek 0,25'e çeken ve orada bırakan Merkez Bankası, Almanya gibi ekonomik açıdan güçlü ülkeleri de göz önünde bulundurmak zorunda. Düşük faiz politikasının sonucu olarak hakim olan enflasyon beklentisi henüz gerçeğe dönüşmedi, bilakis, Almanya'da yıllık enflasyon oranı mart ayında yüzde 1'e geriledi. Buna rağmen, son yıllardaki gevşek faiz politikasının bazı abartılı durumlara yol açtığının emareleri kimi piyasalarda gözleniyor. Alman metropollerindeki emlak fiyatları veya borsalar buna iyi birer örnek.”

 

Badisches Tagesblatt gazetesinde ise Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği'nin Afrika zirvesi ele alınıyor. Zirvede kıtalar arasında ticaretin geliştirilmesi için işbirliğinin sıkılaştırılması kararı alınmıştı. Yorum şöyle:

 

“Menfaat yönetimi elinde bulunduruyor. Söz konusu olan ticaret, Avrupalıların dikte ettiği koşullar altında yapılmak şartıyla. Başbakan Angela Merkel, iş yapmak isteyen Avrupalılar için Afrika'nın ‘bir fırsatlar kıtası' olduğunu söyledi. Ancak Avrupa Birliği'nin o kadar uğraşını verdiği değerlerin hiç sözü geçmiyor. Ne de olsa her şey yasal, neden Avrupa yeni pazarlar aramasın ki? Fakat durum böyleyse, yüksek hedeflerin belirlendiği bir ‘zirve'den bahsetmemek gerekir. Çünkü ikiyüzlülüğün hâkim olduğu bir zirve kimseye lazım değil. Lampedusa kıyılarında mülteci taşıyan teknelerin batması vakaları tekerrür edecek. Zira insan kaçakçıları Brüksel'deki zirvenin sonuç bildirgesini kaale almaz.”

 

Nürnberger Nachrichten gazetesinde de aynı konuda bir yorum göze çarpıyor:

 

“Güney'deki komşuları kibirli bir tavırla ‘hiçbir şeyleri olmayan, yardıma muhtaç' ülkeler olarak algılamak yerine, onları eşit seviyede ekonomik partnerler olarak görmenin vakti geldi. Avrupa ve Federal Hükümet, ihracat teminatları vererek, yatırımların güvence altına alınmasını sağlayabilir. Afrikalıların, Avrupa'daki meslek veya üniversite eğitimi almasının koşulları kolaylaştırılabilir, çatışmalı bölgelerde iç savaş yaşanmaması için barış gücü gönderilebilir. Böylece, Alman Ordusu'nun Afrika'daki kriz bölgelerine gönderilmesi tartışması da bu denli itibar kaybetmemiş olur.”

 

İran 4 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

İran Radyosu (İRİB), Rusya'dan Suriye açıklaması diye yazıyor. Haberde, Rusya dışişleri bakanı en kısa zamanda Suriye'de teröre son verilmesinin zaruri olduğunu söyledi.

 

Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın, teröristlere silah gönderilmesine karşı olduğunu zira bu durumun Suriye’de terör ve buhranın devam etmesine neden olduğunu söyledi.

 

Bu arada Suriye müzakerelerinin üçüncü oturum gündemi belirlendi. Açıklamayı yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, "Müzakerelerin üçüncü oturum gündemi, prensip olarak belirlendi.

 

İRİB, Arabistan ve Katar Suriye'de teröristlerin silah tedarikçileri diye yazıyor. Haberde, Suudi Arabistan ve Katar, Suriye'de terör örgütlerini silahlandırmaya devam ediyorlar.

 

Filistin el'Menar gazetesinin internet sitesine göre, Katar ve Arabistan,  kendi alımlarını gizlemek amacıyla aracılar kanalıyla silah piyasalarından aldığı silahları Suriye'deki terör örgütlerine göndermeye devam ediyor.

 

Bu arada habere göre,  söz konusu rejimlerin başta siyonist İsrail olmak üzere batılı ülkelerin üretimi olan silahları satın almak için onmilyonlarca dolar harcadıkları bildirilirken sözkonusu ülkeler hakkında Suriye yönetimi de daha önce teröristleri silahlandırdığı gerekçesiyle BM'lere şikâyette bulunmuştu.

 

İRİB, Avrupa Birliği Parlamentosu İran aleyhinde yeni bildiri diye yazıyor. Haberde, Avrupa Birliği Parlamentosu dün Fransa'nın Strazburg kentindeki binasında İran aleyhinde 23 maddeden oluşan yeni bir bildiri yayınladı.

 

Söz konusu bildiri, İran'ın insan haklarını ihlal ettiğine dair iddialarının ardından onaylandı.

 

Avrupa Parlamentosunun İran aleyhindeki bildirisinde İran'da başta 4 yıl önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan fitne girişiminde tutukluların serbest bırakılmaması, eşcinsellerin özgürlüklerine yönelik kısıtlamaların olması gibi konular yer alıyor.

 

İRİB, Terör rejimi İsrail Gazze'ye saldırdı diye yazıyor. Haberde, Terör rejimi İsrail savaş uçakları bu sabah Gazze'ye hava saldırısı düzenledi.

 

Alınan haberlere göre, korsan rejime ait savaş uçaklarının Gazze'nin 7 ayrı noktasını hedef aldığı bildirilirken,  Gazze sağlık bakanlığı yetkilileri ise saldırıda ölen ve yaralanan konusunda bir bilgi almadıklarını söyledi.

 

Bu arada Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanı Dr. Mufid El-Muhallelati, Gazze Şeridi'ndeki Uluslararası Kızılhaç Örgütü ofisinin kendilerine gelecek yılbaşından itibaren Gazze'de sağlık alanında sundukları yardımı keseceklerini bildirdiğini söyledi.

 

İRİB, IMF: Rusya olmasa Ukrayna ekonomik felakete sürüklenirdi diye yazıyor. Haberde, IMF Başkanı Christine Lagarde, "Rusya'nın birkaç ay önce yaptığı yardım olmasaydı Ukrayna ekonomik felakete sürüklenirdi" dedi.

 

Ukrayna'nın hâlihazırda finansal piyasalara erişiminin olmadığını söyleyen Lagarde, IMF'nin bedava para dağıtmadığını vurguladı.

 

Rusya, geçtiğimiz yılın sonlarında Ukrayna'nın 15 milyar dolarlık eurobondlarını almaya karar vermişti. 3 milyar dolarlık ilk dilim aralık ayında satın alınmıştı. Aynı zaman Rus doğalgazının indirimli fiyattan satılması anlaşmasına varılmıştı. Ancak Ukrayna'daki politik krizin derinleşmesi bağlamında Rusya, mali yardımını durdurarak tüm doğalgaz kolaylıklarını iptal etmişti.

 

İRİB, Rusya Ukrayna'ya gaz sübvansiyonunu kaldırdı diye yazıyor. Haberde, Rusya'nın devlet şirketi Gazprom, fiyat indirimini sona erdirmesinin ardından Ukrayna'ya sattığı doğalgaz fiyatını 100 dolar daha artırdı.

 

Gazprom yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya indirimli fiyattan doğal gaz satışının iptal edilmesinin ardından Ukrayna'ya gaz satış fiyatına bir zam daha yaptığını açıkladı. Böylece Gazprom Ukrayna'ya sattığı doğalgazın fiyatını iki gün içinde ikinci kez arttırarak 485 dolara çıkardı.

 

İRİB, Davutoğlu'ndan El'Kaide'ye destek vermedikleri iddiası diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin BMGK geçici üyeliği konusunda çalışma yapmak üzere gittiği New York'ta Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Toplantısı'nın açılış konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

Davutoğlu, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim gecesi ''balkon konuşması''ndaki ifadelerine atıfta bulunurken Türkiye'nin Suriye'de el'Kaide teröristlerine yardım yaptığı yönündeki iddiaları reddetti.

 

İRİB, Adana eski savcısından Erdoğan aleyhinde suç duyurusu diye yazıyor. Haberde, Adana'da Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait olduğu iddia edilen TIR'ların durdurulup aranmasıyla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Aziz Takçı, başbakan Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

TMK 10. maddesiyle görevli savcı, Erdoğan'ın, 'Sen bunu nereye servis edeceksin?', 'Bunu ne adına yapıyorsun?' ve 'paralel savcı' ifadelerinin hakaret ve iftira suçu oluşturduğunu belirtti. 19 Ocak'ta yaşanan olayda, Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolundan Ceyhan'a giden ve silah yüklü olduğu iddia edilen 2 TIR, durdurularak aranmış, talimatı veren iki savcı görevden alınmıştı.

 

İRİB, Anayasa Mahkemesi: Twitter yasağı kanuna aykırı başlıklı haberinde, Anayasa Mahkemesi, Twitter yasağının 'ifade özgürlüğüne yönelik ağır müdahale' ve 'hak ihlali' olduğuna karar verdi. Bireysel başvurular üzerine alınan kararda, idare mahkemesinin verdiği yürütme durdurmayı uygulamayan TİB'in, yükümlülüğünü yerine getirmediği ifade edildi. İhlalin ve sonuçların ortadan kaldırılması için karar TİB'e gönderildi.

 

İRİB, İran kaçırılan sınır muhafızlarının serbest bırakılması için çabasını sürdürüyor diye yazıyor. Haberde, İran İslam Cumhuriyeti, Pakistan sınırında yer alana Sistan ve Belucistan eyaletinde bir süre önce kaçırılan İranlı sınır muhafızlarını kurtarmak için diplomatik çalışmalarını sürdürüyor.

 

Sistan ve Belucistan eyalet valisi Ali Oset Haşimi, kaçırılan İranlı sınır güvenlik güçlerinin serbest bırakılması için bir yandan diplomatik çalışmaların diğer yandan da bölgenin güvenilir ve ileri gelenleriyle çalışmaların sürdüğünü söyledi.

 

İRİB, Sultanifer: İran'a gelmek için talepler arttı başlıklı haberinde, İslami İran Cumhurbaşkanı yardımcısı ve İran kültür mirasları, el sanayi ve turizm kurumu başkanı Mesud Sultanifer, dünya turizm kurumunun verilerine göre İran'ın 2013 yılında turizm güvenliği açısından dünyada 17. sırada yer aldığını söyledi.

 

İRNA'nın haberine göre,  Sultanifer, dün  İran'ın kuzeyinde yer alan Horasanı Rezevi eyalet valisi Ali Rıza Reşidayan ile görüşmesinde, İran'da güvenliğin  istenilen düzeyde olması hasebiyle  yabancı turistlerin İran'a gelme taleplerinde  son aylarda önemli oranda artış olduğunu söyledi.

 

İRİB, Zarif: Nükleer müzakerelerin başarılı sürecinde İslam inkılabı rehberinin rolü çok önemli başlıklı haberinde, İslami İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif,  İran ve 5+1 grubu arasında devam eden nükleer müzakerelerden başarılı sonuç alınmasında İslam inkılabı rehberinin stratejisi ve her hürlü yardımı ile İran milletinin vermiş olduğu desteğin bulunduğunu söyledi.

 

İRİB, BM'den Amerika'ya Ebu Talibi'ye vize konusunda infiali tepki diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler sözcüsü Ferhan Hak, İran'ın BM'deki yeni temsilcisi Hamid Ebu Talibi'ye Amerika'nın vize konusunda çıkardığı engele infiali tutum sergilediği açıklamasında; "Bu konu İran ve Amerika arasındadır ve bu konuda BM'nin müdahalesi sözkonusu değildir' şeklinde garip bir tutum sergiledi.

 

Azerbaycan 4 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Erdoğan: Azerbaycan ziyaretim uluslararası ilişkilerimiz bakımından büyük önem arz ediyor başlıklı haberinde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan ziyareti öncesi havalimanında basın açıklaması yaptı. Erdoğan gündeme dair birçok konuda soruları yanıtladı.

 

Erdoğan balkon konuşmasından sonra ilk kez konuştu.

 

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları…

 

* Günü birlik çalışma ziyareti yapmak üzere az sonra Bakü’ye hareket ediyorum. Yerel seçimlerin ardından gerçekleştirdiğim bu ilk resmi ziyaretimiz hem sembolik olarak hem de uluslararası ilişkilerimiz bakımından büyük önem arz ediyor.

 

1News, Obama'yı kızdıran fotoğraf diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Barack Obama da bir akıllı telefon üreticisinin 'selfie' reklam tuzağına düştü. Beyaz Saray, Obama'nın 'selfie'li reklama alet edilmesine tepki gösterdi.

 

1 Nisan günü Beyaz Saray’da Boston Sox beyzbol takımını kabul eden Obama, David Ortiz’in ricası üzerine selfie çektirmeyi kabul etti. Ancak beyzbolcu Ortiz, bir teknoloji şirketiyle anlaşmalıydı ve Obama bunu bilmiyordu.

 

Söz konusu şirketin akıllı telefonuyla çekilen 'selfie' fotoğrafı, Twitter’da binlerce kez retweet edildi hatta şirket de bu kareyi takipçileriyle paylaştı. Firma, son 'selfie'yle ilgili olarak “Ortiz’in Beyaz Saray’ı ziyaret edeceğini duyunca, David ve ekibinin taraftarlarıyla nasıl fotoğraf paylaşabileceği konusunda çalıştık. Resim çekip çekemeyeceğini, çekecekse nasıl olacağını bilmiyorduk” dedi.

 

1News, Davutoğlu, Türkiye için destek istedi diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin BMGK'ya geçici üyeliği adaylığına destek arama çalışmaları kapsamında Karayip ülkeleri ve Afrika Birliği ülkelerinin daimi temsilcileriyle bir araya geldi.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye'nin 2015-2016 BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Geçici Üyeliği için New York'ta temaslarını sürdürdü.

 

Bakan Davutoğlu, Karayipler Birliği (CARİCOM) üyesi ülkelerin daimi temsilcileriyle öğle çalışma yemeğinde buluşurken, Afrika Birliği Misyonu'nda Afrika Grubu daimi temsilcilerine de ayrı bir toplantıda konuşma yaptı.

 

1News, Türkiye Çin’den, onlar ise Rusya’dan… Diye yazıyor. Haberde, Türkiye’ye uzun menzilli hava savunma füzesi için kendi HQ-9 sistemini teklif eden Çin, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini almak için harekete geçti.

 

Rusya Federal Askeri Teknik Şirketi Başkanı Aleksandr Fomin, 26 Mart’ta Rus basınına yaptığı açıklamada Çin ile füze sistemlerinin satışı konusunda görüşmelerin sürdüğünü doğruladı. Çin’e füze sistemlerinin satışı ile ilgili karar 2014 yılı başında alındığını belirten Fomin, Çin ile füzelerin miktarı ve fiyatı üzerinde görüşmeler sürdüğünü bildirdi. Türkiye, Çin’in Rusya’dan alacağı S-400 füze sistemlerini ihalede saf dışı bırakmıştı. Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında 26 Eylül 2013’de Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda yapılan toplantıda Çin ile sözleşme görüşmelerine başlama kararı alınmıştı.

 

1News, Azerbaycan’la Türkiye arasında sınır güvenliğinin artırılması konuları görüşüldü diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Devlet Sınır Güvenliği Hizmeti (DSGH) Başkanı Elçin Guliyev, ülkemizi ziyarette bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’i kabul etti.

 

Edinilen bilgiye göre, Devlet Sınır Güvenliği Hizmeti İdaresinde Orgeneral Hulusi Akar için karşılama töreni düzenlendi. Törenin ardından Hulusi Akar Onur Defterini imzaladı.

 

Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi İsmail Coşkun’un da katıldığı görüşmede, Elçin Guliyev konukları selamladı, Azerbaycan devlet sınırında durum, Dağlık Karabağ sorunu dolayısıyla Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si ve Azerbaycan-İran sınırının 132 kilometresinin işgal edilmesi, bu bölgelerin kaçakçılık ve diğer yasadışı amaçlar için kullanıldığı ile ilgili bilgi verdi.

 

1News, Suriye'de 78 kişi öldürüldü diye yazıyor. Haberde, Suriye İnsan Hakları Örgütü, Esed'e bağlı ordu güçlerinin muhaliflerin yoğunlukta yaşadığı kentlere ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 5'i çocuk, 8'i kadın olmak üzere 78 kişinin öldüğünü açıkladı.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Beşşar Esed'e bağlı ordu güçlerinin muhaliflerin yoğunlukta yaşadığı kentlere ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 5'i çocuk, 8'i kadın olmak üzere 78 kişinin öldüğünü açıkladı.

 

1News, Rus NATO’su KGAÖ, Moskova’da toplandı diye yazıyor. Haberde, Rusya’nın öncülüğünde eski Sovyet ülkelerinin oluşturduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkeleri dışişleri bakanları Moskova’da bir araya geldi. KGAÖ zirvesi sonrası basına değerlendirmede bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO ile askıya alınan ilişkilerin zirvede ele alınmadığını söyledi.

 

Konuyu müzakere etmediklerini ifade eden Lavrov, “KGAÖ üye ülkelerin güvenliği ile ilgili konulara yoğunlaşıyor. Bugünkü görüşmelerimizde de temel olarak bu konuyu değerlendirdik…” dedi.

 

1News, ABD Senatosu'nda Ermeni tasarısı sunuldu diye yazıyor. Haberde, ABD Senatosu'nda 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen bir karar tasarısı sunuldu.

 

Ermeni lobisinin güçlü destekçilerinden Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat senatör Robert Menendez ve Cumhuriyetçi Parti Illinois senatörü Mark Kirk tarafından sunulan tasarı, ABD Başkanı'na 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıması çağrısında bulunuyor.

 

Senato Dış İlişkiler Komitesi'ne sunulan tasarıda, "Başkan, Ermeni 'soykırımıyla' ilgili gerçeklerin Türkiye Cumhuriyeti evleti tarafından tam biçimde tanınmasını içeren adil, yapıcı, istikrarlı ve kalıcı bir Türk-Ermeni ilişkisi doğrultusunda çalışmalı" ifadesi kullanıldı.

 

1News, Ankara'dan Rusya'nın Montrö uyarısına cevap diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Montrö Sözleşmesi'ne ilişkin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a atfen basında yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Montrö Sözleşmesi'ne ilişkin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a atfen basında yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

 

Bilgiç, konuya ilişkin soruya verdiği yazılı yanıtta, "Türkiye, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni 78 yıldır titizlikle uygulamaktadır. Montrö Sözleşmesi’nin uygulanması bağlamında Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı'na atfen basına yansıyan iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır" ifadesini kullandı.

 

1News, İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı diye yazıyor. Haberde, İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin değişik yerlerine düzenlediği 16 hava saldırısında 2 Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

 

AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, İsrail savaş uçakları Gazze'deki değişik yerlere 16 füze saldırısı düzenledi.

 

Saldırıda, Filistinli grupların eğitim kampları, boş araziler, bir çamaşır makinesi fabrikası ve bir demirci atölyesinin hedef alındığı belirtildi.

 

1News, Türkiye Başbakanı Erdoğan'dan üçüncü köprüye inceleme diye yazıyor. Haberde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da yapılacak üçüncü boğaz köprüsünün inşaatında incelemelerde bulundu.

 

Seçimler sonrası 31 Mart'tan bu yana Kısıklı'daki konutunda istirahat eden Başbakan Erdoğan, konutundan çıkarak, evinin yakınlarındaki İSPARK'a ait helikopter pistine geldi.

 

Başbakan Erdoğan'ın konutundan piste gelişi sırasında yoldan geçen vatandaşlar, kendisine sevgi gösterisinde bulunurken, Erdoğan da vatandaşlara el sallayarak karşılık verdi.

 

1News, Sarkisyan istifa etti diye yazıyor. Haberde, Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan istifa etti.

 

Ermenistan basınında yer alan haberlere göre, Ermenistan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı ve Cumhuriyetçi Parti Milletvekili Eduard Şarmazanov, partisinin bugünkü toplantısında, Başbakan Sarkisyan'ın bir ay önce hazırlayıp sunduğu istifasının değerlendirildiğini bildirdi.

 

Şarmazanov, Başbakan Sarkisyan'ın istifasının Cumhuriyetçi Parti tarafından kabul edildiğini duyurdu.

 

1News, Lavrov’dan Amerikan gemileri konusunda Türkiye’ye uyarı diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD savaş gemilerinin Karadeniz’de bulunma süresini aştığı ve Montrö Sözleşmesi’nin ihlal edildiği gerekçesi ile Türkiye ve ABD’nin dikkatini çektiklerini söyledi.

 

Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerlan İdrisov’la birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Lavrov, “Bizim sahip olduğumuz Montrö Sözleşmesi’ne göre Karadeniz’de kıyısı olmayan ülkelera ait savaş gemilerinin ağırlıkları ve bulunma süreleri konusunda net kriterler var. Biz Amerikan savaş gemilerinin iki kez takvime uymadıkları konusunda dikkatleri çektik…” dedi.

 

Bulgaristan 4 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

“Trud” gazetesi, Bulgaristan’ın her an NATO’nun askeri desteğine güvenebileceğine dair teminat aldığını bildiriyor. Bu etapta bu teklif, hükümet tarafından görüşülmedi. İktidar, yeni avcı uçaklarının satın alınması gerektiği fikri etrafında birleşti. NATO dışişleri bakanlarının Brüksel toplantısına katılan Dışişleri bakanı Vigenin şu açıklamada bulundu: “Bu tür desteğin sağlanması için gerekli hazırlık ortadadır. Yeter ki isteyelim. Böyle desteğe ihtiyaç olup olmaması Savunma Bakanlığının takdirindedir”. Savunma Bakanı Angel Naydenov’un konu ile ilgili görüşü, “Dnevnik” gazetesinin sayfalarında yer alıyor. “Şu anda ortaklarımızdan ek kadro ve teknik araçlarının konuşlandırılmasını talep etmek için ortada bir gereklilik görmüyoruz” diyor Savunma Bakanı. Cumhurbaşkanı ise bu konuda farklı bir kanı paylaşıyor. “Standart” gazetesinin haberine göre Cumhurbaşkanı Plevneliev, Kırım’ın ilhak edilmesinden dolayı Avrupa ve Rusya arasındaki gerginlik yüzünden bizde daha büyük NATO mevcudiyetine çağırdı. Brüksel ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı, Bulgaristan’da ve NATO’da daha çok NATO çağırısında bulunacağını açıklamıştı.

 

“Sega” gazetesinde “Avrupa Parlamentosu, yolsuzluktan dolayı Bulgaristan’ı utanç direğine çıkardı” haberini okuyoruz. Haber, ülkemize tahsis edilen AB fonlarının durdurulması önerisi ile ilgilidir. Bu önerinin yasal neticeleri yoksa da böylece siyasi bir uyarıda bulunuluyor. 496 “evet”, “72” hayır oyu ve 44 çekimser oyla onaylanan AB Komisyonunun 2012 bütçesinin uygulanması sorumluluğundan beraat kararında ayrı bir bölüm olarak yer alan “Bulgaristan’da ilerleme kaydedilmemesi” adı ile 296. Madde yer almaktadır. “Sega” gazetesine konuşan fonlardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Zinaida Zlatanova “Para durmayacak” diyor. Zlatanova, kararnamenin şimdiki hükümetin çalışmalarına ilişkin bir değerlendirme olarak yorumlandığına hayret ettiğini belirtirken hükümetin GERB’in kötü yönetiminin bıraktığı mirası gidermeye çalıştığını da ekliyor.

 

GERB’in Merkez Seçim Komisyonu üye sayısının 19’dan 20’ye çıkarılması yönünde sunduğu teklif, dün Halk Meclisinde 104 “evet”, “46” hayır oyu ve 11 çekimser oyla kabul edildi. GERB ve DPS’nin destekledikleri teklif konusunda “Bulgaristan için koalisyon” hayır oyu kullandı, diye beliritliyor “Duma” gazetesinin haberinde. Milletvekilleri, dün ayrıca ülkede tarım arazisi satın almak isteyen tüzel ve gerçek kişiler için ikamet süresini üç yıldan beş yıla çıkardılar.

 

Yıllardır ertelenen eğitim reformu ile ilgili yeni sürpriz yaşandı. Zorunlu eğitim konusunda Eğitim Bakanlığı tarafından çelişkili sinyaller verilirken, Bulgaristan Öğretmenleri Sendikası, tuhaf bir öneride bulundu, temel eğitimin IX. sınıfta bitirilmesini teklif etti. Haberi veren “Sega” gazetesi, bu teklifle lise eğitimi içeriğinin bulanık hale getirileceği yorumunda bulunuyor.

 

“Trud” gazetesi, laboratuarların sarhoş sürücü testlerini keyfi bir şekilde yapmakta olduklarının alarmını veriyor, çünkü kan numunelerinin alınması ve muhafaza edilmesine ilişkin tek bir tıbbi standart yoktur.