ABD 3 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Leyla İmret: 22 Yıl Sonra Döndü Başkan Oldu diye yazıyor. Haberde, Barış ve Demokrasi Partisi'nden 36 bin 403 oy alarak Şırnak'ın Cizre Belediye Başkanlığı'nı kazanan 27 yaşındaki Leyla İmret, kadın başkan olarak ilçede bir ilki gerçekleştirdi.

 

Leyla İmret, Cizreliler’den yüksek oy desteğini almanın yanısıra, Türkiye’nin en genç belediye başkanlarından biri de oldu. Ancak Cizre’yle 22 yıl süren bir ayrılık girmiş arasına. İmret, öyküsünü Amerika’nın Sesi’ne anlattı.

 

VOA, Ceylanpınar: BDP İtirazını YSK'ya Taşıyacak diye yazıyor. Haberde, Şanlıurfa’ya bağlı Ceylanpınar ilçesi, Suriye sınırıyla iç içe bir bölge.

 

Üç yıldır iç savaş yüzünden sınırın Suriye tarafında kanlı çatışmalar yaşanıyor. Ceylanpınar da sınıra yakınlığından dolayı vızır vızır uçuşan mermilerden, yolunu şaşıran top mermilerinden nasibini alıyor. Son üç yılda Türkiye, bu serseri kurşun ve top mermilerine Ceylanpınar’da on vatandaşını kurban verdi.

 

VOA, Fort Hood Üssü Yine Silahlı Saldırıya Sahne Oldu diye yazıyor. Haberde, Saldırganın inzibatlar üzerine gelirken silahını üzerine doğrultup kendini öldürdüğü belirtildi. Üssün komutanı Korgeneral Mark Milley, olayın terörle bağlantısı olmadığını, ancak nedeninin de açıklığa kavuşturulamadığını bildirdi.

 

Saldırıyı düzenleyen askerin 2011 yılında Irak’ta dört ay muharip görev yaptığı, posttravmatik stres bozukluğu tedavisi gördüğü açıklandı.

 

Chicago’da açıklama yapan Başkan Barack Obama, ölenlerin yakınlarına başsağlığı dilerken, benzer olayın yeniden yaşanmış olabileceğinden dolayı üzgün olduğunu söyledi.

 

VOA, Türkiye'ye 'DNS Korsanlığı' Suçlaması diye yazıyor. Haberde, Anayasa Mahkemesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter’e erişimin engellenmesiyle ilgili kararının ifade ve kişisel özgürlükleri ihlal ettiğini belirtti.

 

Hükümetin sosyal medya platformlarına erişimi engellemesiyle ilgili iki hukuki davadan biri olan Twitter ile ilgili kararda, Anayasa Mahkemesi engelin kaldırılması için ne gerekiyorsa biran önce yapılması kararını verdi.

 

Hükümetin bu karara herhangi bir şekilde tepki verip vermeyeceği henüz belli değil.

 

1News, 'Mahkeme Kararı Derhal Uygulanmalı' başlıklı haberinde, Anayasa Mahkemesi’nin Twitter yasağının kalkması yönünde aldığı karar hatırlatılan Marie Harf, Twitter’a uygulanan yasağın kalkması yönündeki görüşlerini daha önce vurguladıklarını, yasağın kalkmasını sağlayacak herhangi bir mahkeme kararının mümkün olduğunca hızla uygulanması gerektiğini söyledi.

 

Mahkeme kararının yalnızca Twitter için alındığının altını çizen Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Harf, “Açıkçası YouTube’un da yasaklanmaması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

 

VOA, ABD'den DHKP/C Liderlerinin Başına Ödül diye yazıyor. Haberde, Amerikan hükümeti, terör örgütü Devrimci Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi (DHKP/C) liderlerinden üç kişinin başına ödül koydu.

 

Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, Musa Asoğlu, Zerrin Sarı ve Seher Demir Şen’in bulunmasını sağlayacak bilgiyi verenlere 3’er milyon dolara kadar ödül vaat edildi.

 

DHKP/C’nin 1990’lardan bu yana Amerikan çıkarlarına, Amerikan askeri ve diplomatik personeliyle tesislerine, NATO personel ve tesislerine ve Türk hedeflerine saldırdığı hatırlatılan açıklamada, 1997 yılında yabancı terör örgütleri listesine alınan DHKP/C’nin Şubat 2013’te bir güvenlik görevlisinin ölümüyle sonuçlanan, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne düzenlenen bombalı intihar saldırısından sorumlu olduğu bildirildi.

 

Açıklamada, Musa Asoğlu’nun DHKP/C’nin en üst karar mekanizması olan merkez komitesi üyesi olduğu, örgütün Avrupa’da mali işlerinden ve finansman toplama işlerinden sorumlu olduğuna inanıldığı belirtiliyor. 1990’lı yıllarda Hollanda’da yaşarken örgüte kalına Asoğlu’nun, DHKP/C’nin kurucu lideri Dursun Karataş’ın 2008’de ölümünün ardından liderliği devraldığı kaydediliyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Çarşıda seçim ve gerginliği sürüyor diye yazıyor. Haberde, Aralık ayından bu yana siyasal gerilim yaşayan Türkiye'de 30 Mart'ta gerçekleştirilen seçimler henüz itirazlar nedeniyle tam anlamıyla sonuçlanamadı. Bu belirsizlik çarşıya da yansıdı. Seçimlerden 1 hafta önce satışların yeniden artış eğilimine girdiğini ifade eden perakendeciler seçim sonrası satışların yeniden düşüşe geçtiğiniz dile getiriyor. Genel yorum ise çarşıda heyecanın olduğu, ama hareketin olmadığı, satışların yüzde 15'e varan oranlarda düştüğü yönünde. Perakendeciler şimdi yılın en iyi 3 ayı olarak nitelendirdikleri Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında satış yapabilecekleri, tüketici güveninin azalmayacağı 3 ay umu ediyor.

 

Desa'nın Yönetim Kurulu Başkanı Melih Çelet sadece seçimlere bağlı olmaksızın bir hafta öncesinde satışların iyi olduğunu, paskalya ile ivme kazanıldığını, şu anda çok büyük bir durgunluk olduğunu söyledi. Bunun gerekçesini ise "İnsanlar yoruldu. Herkes yoruldu. Satın almayı rahat hisseden insanlar yapar. Moral motivasyon önemli" diye açıkladı. Bu durumu konuştuğu birçok perakendecinin doğruladığını ifade etti.

 

WSJ, Başçı: Faizler enflasyonu kontrol etmek için yeterli başlıklı haberinde, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Londra’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başçı, faiz artışından sıkı duruşlarının sürdüğünü ve sürmeye devam edeceğini, ancak enflasyonu kontrol etmek için sıkı duruşun yeterli olduğunu belirtti. Başçı, “Ancak gerekli görülürse ilave tedbir elbette alınabilir” dedi.

 

Zorunlu karşılıklarda düzenleme olabileceğine yönelik Mart ayı kararına yönelik bir soru üzerine ise Başçı, “Bu düzenlemenin ne zaman yapılabileceğine ilişkin bir takvim vermedik. Önce ihtiyaçları görmemiz gerekiyor” diye konuştu. Başçı konuşmasında ayrıca şu mesajlara yer verdi:

 

-Zorunlu karşılıklara yüzde 2.5-3 oranında faiz verilebilir.

 

-Döviz mevduatlarına çok büyük geçiş yok. Olanı da normal değerlendirmek gerekiyor. Şirketlerin döviz ihtiyacı var.

 

-Büyüme konusunda dışarıdaki analistlere göre daha iyimseriz.

 

-Türkiye adım adım dengeli büyüme dönemine giriyor.

 

-Fed politikalarında netlik oluştu. Ayrıca seçimlerle ilgili belirsizlik geride kalınca fiyatlamalar değişti. Birkaç haftadır fon girişi var.

 

-İlk çeyrekte büyüme yüzde 4′ün biraz altında kalacak.

 

Çin 3 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), ABD'de askerî üsse silahlı saldırı: 4 ölü diye yazıyor. Haberde, ABD'nin Texas eyaletindeki Fort Hood askerî üssünde bugün (3 Nisan) yapılan silahlı saldırıda, aralarında saldırganın da bulunduğu dört kişinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı bildirildi.

 

Texas eyaletindeki güvenlik yetkilileri, ölü ve yaralı sayısını doğrularken, saldırganın silahla intihar ettiğini düşündüklerini belirtti. Soruşturmanın devam ettiği saldırıda yaralılar hastanelere götürüldü.

 

Öte yandan, Texas Milletvekili Michael McCaul, saldırganın kimliğini Ivan Lopez olarak açıkladı.

 

Fort Hood askerî üssünde 2009 yılında da silahlı saldırı düzenlenmişti. Saldırıda, eski askerî psikiyatrist Binbaşı Nidal Hasan, 13 kişiyi öldürmüş ve 30'dan fazla kişiyi yaralamıştı.

 

CRİ, Çinli turist Malezya'da kaçırıldı diye yazıyor. Haberde, Çin vatandaşı bir kadın turistin dün akşam (2 Nisan) Malezya'nın Sabah eyaletine bağlı Semporna bölgesinde kaçırıldığı bildirildi.

 

Çin'in Kuching Başkonsolosluğu tarafından yapılan açıklamada, olayın Semporna'daki bir otelde meydana geldiği ve Çinli turistle birlikte, otel çalışanı Filipinli bir kişinin de kaçırıldığı belirtildi.

 

Doğu Sabah eyalet birimleri, olayı açıklığa kavuşturmak için Çin'le temasta bulunacaklarını ve bilgi paylaşacaklarını ifade etti.

 

CRİ, Şili'de 7,6'lık artçı deprem diye yazıyor. Haberde, Şili'nin kuzey kıyısı açıklarında dün (2 Nisan) 7,6 büyüklüğünde bir artçı deprem meydana geldiği bildirildi.

 

Şili'de önceki gün yaşanan 8,2 büyüklüğündeki şiddetli depremden bir gün sonra, ülke bu kez 7,6 büyüklüğünde bir artçı depremle sarsıldı.

 

Sarsıntıların yol açtığı tsunami dalgalarının, Japonya çevresindeki deniz sahasına kadar ulaştığı açıklandı.

 

Çin Devlet Deniz Müdürlüğü tarafından bugün yapılan açıklamada, tsunaminin Çin'i fazla etkilemeyeceği bildirildi.

 

CRİ, Çin, makine ve ekipman imalatında zirvede diye yazıyor. Haberde, Çin'de 2013 yılında gerçekleştirilen makine ve ekipman imalatı hacmi 20 trilyon yuanı geçerek, dünya toplamının üçte birine ulaştı.

 

Çin Sanayi ve Bilişim Bakan Yardımcısı Su Bo dün (2 Nisan) Beijing'de yaptığı konuşmada, Çin'in makine ve ekipman imalatı alanında dünya genelinde ilk sıraya oturduğuna işaret etti.

 

Su Bo, 2013 yılında elektrik üretiminde kullanılan donanımların imalatında 120 milyon kilovata ulaşıldığını, bu miktarın, dünya toplamının yüzde 60'ını oluşturduğunu hatırlattı.

 

Bunun yanı sıra, Çin'in gemi üretiminin de dünya genelindeki toplam üretimin yüzde 41'ini bulduğuna dikkat çeken Su Bo, araç imalatında da bu alandaki toplam üretimin yüzde 25'inin Çin tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti.

 

CRİ, Filistin'den uluslararası sözleşmelere katılım başvurusu diye yazıyor. Haberde, Filistin, dün (2 Nisan) 15 uluslararası sözleşmeye katılma talebine dair resmî başvuru belgesini sundu.

 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, önceki gün düzenlenen basın toplantısında, İsrail'in tutuklu Filistinlileri serbest bırakma sözünü tutmamasına karşılık olarak, sekiz aydır askıdaki BM kuruluşlarına ve uluslararası sözleşmelere katılım sürecini yeniden başlattıklarını açıkladı.

 

BM Sözcülük Ofisi tarafından dün yapılan açıklamada, Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Robert Serry'in Filistin'in sunduğu başvuru belgesini aldığı belirtildi. Açıklamaya göre Filistin, "Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi" ve "Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi"nin yanı sıra çocuk, kadın ve engellilerin hakları ile yolsuzlukla ilgili 13 uluslararası sözleşmeye katılmak için başvuruda bulundu.

 

CRİ, Yanukoviç: Seçimde aceleye gerek yok başlıklı haberinde, Ukrayna Parlamentosu tarafından görevinden alınan Viktor Yanukoviç, cumhurbaşkanlığı seçiminin aceleyle yapılmaması gerektiğini söyledi.

 

Viktor Yanukoviç, dün (2 Nisan) Rusya'da AP haber ajansı ile Rus NTV televizyon kanalına verdiği demeçte, Ukrayna'da öncelikle devlet sistemine dair referandum ile anayasa reformu yapılması gerektiğine işaret etti.

 

Yanukoviç, "Referandumdan sonra hem meclis hem de cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmalıdır. Cumhurbaşkanlığı seçimi için aceleyle karar almak, ülkeyi daha da istikrarsızlaştırır" diye konuştu.

 

CRİ, Malezya'dan Çinli yolcu yakınları için toplantı diye yazıyor. Haberde, Malezya hükümeti, kayıp uçaktaki Çinli yolcuların yakınlarına bilgi verme amacıyla dün (2 Nisan) Putrajaya kentinde özel bir toplantı düzenledi.

 

Malezya Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, dünkü toplantıda yolcu yakınlarına mümkün olduğunca ayrıntılı bilgiler verildiği belirtildi. Açıklamada, Malezya hükümetinin elde ettiği doğru ve net bilgileri zamanında paylaşmaya önem verdiği vurgulandı.

 

CRİ, IMF Başkanı'ndan zayıf büyüme uyarısı diye yazıyor. Haberde, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, gerilemeden çıkan dünya ekonomisinin, büyüme hızının tahmin edilenden düşük olduğunu belirtti.

 

Lagarde, dün (2 Nisan) Johns Hopkings Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, dünya ekonomisinin kriz dönemine kıyasla güvenli hâle döndüğüne işaret ederek, buna rağmen büyüme hızının tatmin edici olmadığını söyledi.

 

Önlem alınmaması hâlinde, yavaş büyümenin uzun süre devam edeceğine dikkat çeken IMF Başkanı, bunun yeterli istihdam olanağı sağlayamayacağını ve halkın yaşam seviyesinin istikrarlı ve devamlı yükselmesinden doğacak ihtiyaçları karşılayamayacağını belirtti.

 

CRİ, Çin: Kayıp uçağı aramaktan vazgeçmeyeceğiz başlıklı haberinde, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, yedi Çin gemisinin Malezya Havayolları'na ait kayıp uçağı aramaya devam ettiğini, Çin'in arama çabalarından vazgeçmeyeceğini belirtti.

 

Hong Lei, bugün (2 Nisan) düzenlenen basın toplantısında, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın bu sabah Avustralya Başbakanı Tony Abbott'la telefon görüşmesi yaptığını kaydetti.

 

Sözcü Hong Lei'nin verdiği bilgiye göre, görüşmede öncelikle kayıp uçaktaki Çinli yolcuların yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunan Abbott, Avustralya'nın arama çalışmalarına katılımı ve soruşturma faaliyetleri hakkında Li Keqiang'a bilgi verdi.

 

CRİ, Türkiye'de en az 80 bin Alzheimer hastası var diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de Alzheimer hastalığı bulunanların sayısının 250 bini bulmuş olabileceği açıklandı.

 

Ankara Üniversitesi (AÜ) Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Emine Özmete, Türkiye'de tanı koyulan hastaların sayısına ya da kullandığı ilaçlara bakıldığında yaklaşık 80 bin alzheimer hastası bulunduğunu bildirdi. Alzheimer hastalığında özel bir bakım sürecinin olması gerektiğini, bakım verenlerin, ailelerin psiko-sosyal desteğe çok fazla ihtiyaçları olduğunu ifade eden Özmete, "Türkiye'de tanı koyulan hastaların sayısına ya da kullandığı ilaçlara baktığımızda yaklaşık 80 bin alzheimer hastası bulunmaktadır. Ancak tahminler 200-250 bin alzheimer hastası olduğu yönünde" ifadesini kullandı.

 

Rusya 3 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya ile ABD arasında füze savunma sistemleri alanında işbirliği yok diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov Washington’un küresel füze savunma sistemlerinin Rusya’ya karşı yönlendirilmediğine yönelik Moskova’ya hukuki yükümlülük garantisi sunmayı reddettiği için Rusya ile ABD arasında füze savunma sistemleri alanında işbirliği olmadığını belirtti.

RUVR, Pakistan eski cumhurbaşkanına suikast düzenlendi diye yazıyor. Haberde, Pakistan gazetesi DAWN’ın bildirdiğine göre, perşembe sabahı Pakistan’ın başkenti İslamabad’da ülkenin eski cumhurbaşkanı General Pervez Müşerref’in konvoyu yolunda bir patlama meydana geldi.

 

Polis terör saldırısının hedefinin özellikle Müşerref olduğunu duyurdu. Patlama sonucunda ölen ya da yaralanan olmazken, eski cumhurbaşkanı güvenli bir şekilde İslamabad yakınlarındaki konağına ulaşmayı başardı.

 

RUVR, Amerikan üssündeki silahlı saldırıyı Irak’ta görev yapan asker gerçekleştirdi diye yazıyor. Haberde, France Press Ajansı’nın bildirdiğine göre, Amerika’nın Texas eyaletindeki Fort Hood askeri üssü komutanı Korgeneral Mark Millie silahlı saldırıyı 2011 yılında Irak’ta görev yapan ve travma sonrası stres teşhisi (Irak sendromu) konulan askerin gerçekleştirdiğini belirtti.

 

General askeri görevini yerine getiren bu kişinin ruhsal sorunları olduğu ve bu nedenle kendisine “Vietnam, Afgan ve Irak sendromu” olarak bilinen travma sonrası stres hastalığı teşhisi konulduğunu ifade etti.

 

RUVR, “Rusya’yı göz ardı eden, kaybeder” başlıklı haberinde, Rusya ile Batı arasında Ukrayna gerginliği dinmiyor. NATO, dün Brüksel’deki toplantısında Rusya ile sivil ve askeri işbirliğini askıya aldığını açıkladı. Toplantıda alınan kararı, 27 üye ülkeyle birlikte Türkiye de imzaladı. NATO’nun aldığı kararın perde arkasını Barış Adıbelli, RS FM’de yorumladı.

 

NATO, Kırım politikası nedeniyle Rusya ile tüm sivil ve askeri işbirliğini askıya aldığını açıkladı. Karar, NATO Dışişleri Bakanları'nın dün Brüksel'de yaptığı toplantıda alındı. Toplantıda Polonya başta olmak üzere bölgedeki ülkelerin sınır güvenliğinin arttırılması da kararlaştırıldı. NATO'nun yaptırım kararına ilk tepki, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin’den geldi. Rogozin, "NATO 2008 yılında da 3 aylık bir dondurma karar almış, ama Aralık ayına doğru ‘erimeye’ başlamışlardı. Soğuk Savaş bu, haliyle donuyorlar" dedi.

 

RUVR, Gül: Cumhurbaşkanlığını konuşmanın zamanı geldi başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Gül, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylık konusunu Başbakan Erdoğan’la konuşmasının zamanının geldiğini söyledi.

 

Resmi ziyarette bulunduğu Kuveyt’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Hürriyet Gazetesi'nde Taha Akyol imzasıyla yayınlanan habere göre; Gül, “Cumhurbaşkanlığına adaylığım konusunu konuşmanın zamanı geldi” dedi. Başbakan olma ihtimalini dışlamayan Gül, Erdoğan’la bu konularda birbirlerine sürpriz yapmayacaklarını, konuşarak karar vereceklerini belirtti.

 

RUVR, Ukrayna’da olası Maydan keskin nişancıları gözaltına alındı diye yazıyor. Haberde, Ukrinform Ajansı’nın bugün bildirdiğine göre, Ukrayna Başsavcılığı, Güvenlik Servisi ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri 20 Şubat’ta Kiev’in merkezinde ateş açarak toplu bir şekilde katliam gerçekleştirme şüphesiyle Berkut Özel Kuvvet Birimi görevlisi üç kişiyi gözaltına aldı.

 

Ajans konu ile ilgili olarak Başsavcı Oleg Mahnitskiy’in “Gözaltına alınan kişiler “Kara Bölük” diye adlandırılan Berkut’un Kiev Özel Bölüğü görevlileridir. Onlar toplu katliamdan şüpheleniyorlar” sözlerini aktardı. Mahnitskiy sözlerine “Geçen çarşamba akşamı bir operasyon gerçekleştirildi, konu ile ilgili olarak dava açıldı. 20 Şubat’taki olaylara karışmakla şüphelenilen diğer kişiler belirlendi” ifadelerini ekledi.

 

RUVR, ABD'de Türkiye’yi eleştiren tasarı teklifi diye yazıyor. Haberde, Amerikan Kongresi’nden dört Temsilciler Meclisi üyesi, Türk hükümetinden Twitter ve YouTube yasağını kaldırmasını isteyen bir karar tasarısı sundu.

 

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre; Karar tasarısında Temsilciler Meclisi’nin İletişim ve Teknoloji Alt Komisyonu kıdemli üyelerinden Demokrat Partili California Milletvekili Anna Eschoo, Demokrat Parti Massachusetts Milletvekilleri Joe Kennedy ile Bill Keating ve Cumhuriyetçi Parti Pennsylvania Milletvekili Tom Marino’nun imzaları bulunuyor.

 

RUVR, Rusya ile İran 20 milyar dolarlık petrol satış anlaşması imzalayabilir diye yazıyor. Haberde, Rusya ile İran arasında İran’dan petrol sevkiyatına karşılık Rus ekipman ve ürünlerinin alımı anlaşması imzalanabilecek. Satış anlaşmasının toplam rakamı yaklaşık 20 milyar dolar olacak.

 

RUVR, Şili kıyılarında yeni bir şiddetli deprem meydana geldi diye yazıyor. Haberde, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu internet sitesinden bildirildiğine göre, perşembe günü Şili’nin Pasifik kıyılarında iki gün içindeki üçüncü şiddetli deprem meydana geldi. Meydana gelen son depremin şiddeti 7.4 büyüklüğünde oldu.

 

Sarsıntılar yerel saate göre 02:43’te (Moskova saatiyle 06:43) meydana geldi. Depremin merkez üssü yaklaşık 226 bin kişinin yaşadığı Şili’nin İquique şehrinin güneybatısına 40 kilometre mesafedeki Pasifik Okyanusu’nda yer aldı. Depremin merkezi 10 kilometre derinlikte bulunuyordu.

 

RUVR, Şili kıyılarında yeni bir şiddetli deprem meydana geldi diye yazıyor. Haberde, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu internet sitesinden bildirildiğine göre, perşembe günü Şili’nin Pasifik kıyılarında iki gün içindeki üçüncü şiddetli deprem meydana geldi. Meydana gelen son depremin şiddeti 7.4 büyüklüğünde oldu.

 

Sarsıntılar yerel saate göre 02:43’te (Moskova saatiyle 06:43) meydana geldi. Depremin merkez üssü yaklaşık 226 bin kişinin yaşadığı Şili’nin İquique şehrinin güneybatısına 40 kilometre mesafedeki Pasifik Okyanusu’nda yer aldı. Depremin merkezi 10 kilometre derinlikte bulunuyordu.

 

RUVR, ABD askeri üssünde karşılıklı silahlı atışma diye yazıyor. Haberde, Texas’taki Fort Food Amerikan askeri üssünde birkaç silah sesi duyuldu.

 

Yerel televizyon kanalı KWTX’nin bildirdiğine göre, karşılıklı silahlı çatışmada 3 kişi öldü, 16 asker yaralandı. Üste bulunan herkese güvenli bir yere sığınma talimatı verildi.

 

France Presse Ajansı’nın televizyon kanalına dayandırarak bldirdiğine göre, gri Toyota’daki 45’lik tabancaya sahip beyaz tenli bir erkek ateş açtı. Yaralılardan en az biri tedavi için hastaneye kaldırıldı. CNN suçlunun intihar ettiğini bildirirken, ancak bu resmi olarak doğrulanmadı. Bazı verilere göre, ona yardım eden bir suç ortağı bulunuyordu.

 

İngiltere 3 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'nin dün Twitter'a erişim engelinin kaldırılmasına yönelik kararı, Financial Times gazetesinin ilk baskısına yetişmemiş.

 

Ancak bu gelişme, gazetenin internet sitesinde duyuruluyor.

 

Financial Times'ın haberinin başlığı, "Türkiye'nin en yüksek mahkemesi Twitter yasağını bozdu". Gazetenin İstanbul'daki Türkiye muhabiri Daniel Dombey, Anayasa Mahkemesi'nin Twitter'a erişim engelini ifade özgürlüğünün ihlali olarak değerlendirdiğini belirtiyor.

Gazeteye göre mahkemenin kararı, Erdoğan hükümetine darbe.

 

Financial Times, çarşamba akşamı itibarı ile Türkiye'de Twitter yasağının hala yürürlükte göründüğünü, siteye sadece Sanal Özel Ağlar (VPN) gibi ince teknik çözümler ile girilebildiğini vurguluyor.

 

Twitter'a erişim engelini Anayasa Mahkemesi'ne taşıyanlardan biri de İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Yaman Akdenizdi.

 

Financial Times'a konuşan Akdeniz, mahkemenin 'ifade özgürlüğü için tarihi bir karar' aldığını söylemiş ve eklemiş:

 

"Türkiye'de daha yüksek bir mahkeme yok. Bu nedenle (yetkililerin) karara uymaları gerek. Yapabilecekleri birşey yok zira kararı temyize götüremezler."

 

Yaman Akdeniz ayrıca, YouTube'a yönelik erişim engelinin kaldırılması için de Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunabileceğini söylemiş.

 

Financial Times'ın editörlerinden David Gardner'ın gazetedeki yazısının başlığı ise "Otoriter Erdoğan çekici olmayan bir örnek oluşturuyor".

 

David Gardner, Erdoğan'a göre demokraside önemli olan tek şeyin seçimler olduğunu söylüyor.

 

"Sayın Erdoğan yargı bağımsızlığı gibi hukukun üstünlüğü prensibinin temellerinden birini bir tarafa koydu, devletin Twitter ve YouTube gibi ifade özgürlüğü için önemli siteler üzerindeki kontrolünü artırdı, kinci bir tarvırla, karşısına geçen eski müttefiki yargıçların, polislerin ve casusların kökünü kurutma sözü verdi" demiş Gardner.

 

Financial Times editörü, 'Erdoğan'ın inatçı otoriterliğinin Türkiye'yi bölgesi için giderek daha az cazip bir örneğe dönüştürdüğünü' vurguluyor.

 

Türkiye'nin dışında yakında Irak ve Mısır'da da seçimlerin yapılacağını hatırlatan David Gardner, Erdoğan ile Mısır'da darbecilerin lideri-cumhurbaşkanı adayı Abdülfettah Sisi ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki arasında benzerlikler olduğunu savunuyor. Gardner yazısını şöyle noktalamış:

 

"Tüm bu liderlerin ortak yönü, vatandaşlarına alan bırakma ve kendilerini idare hakkını verme konusunda aciz olmaları. Bunun bir nedeni de şu: vatandaşın bireysel haklarının bulunduğu ancak kurumların güvenliğinden toplumun sorumlu olduğu fikri onlara yabancı. Seçilmiş olabilirler ama demokrasi sultanlar, firavunlar ya da Sayın Maliki örneğinde olduğu gibi komplocu bir hizip lideri ile ilgili birşey değildir."

 

Times gazetesinden David Aaronovitch'in bugünkü yazısının başlığı ise "Demokrasiye benzeyen ancak kötü kokan ne?".

 

David Aaronovitch sorusunu şöyle yanıtlamış: "Halkına oy hakkı veren ancak muhaliflere acımasızca davranan ve sorunlarından yabancıları sorumlu tutan bir ülke."

 

Times yazarının bu noktada örnek verdiği ülkeler, Rusya ve İran. Hatta Aaronovitch'e göre Rusya dünyada 'sahte demokrasiye' en iyi örnek.

 

Sözü bu noktadan Türkiye'ye getiren Aaronovitch, "Acaba Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bilinçli bir şekilde Rusya ve İran'a bakarak, 'Bravo!' mu diyor?" sorunu yöneltmiş.

 

Times yazarı, iktidarının ilk yıllarında liberal demokrasi yolunda adımlar atan Erdoğan'ın, en az son iki yıldır bu süreci tersine çevirdiği kanısında. Erdoğan'ın seçim zaferi öncesi Twitter ve YouTube'u 'yasakladığını' hatırlatan Aaronovitch, yazısını şöyle noktalamış:

 

"Sahte demokratlar, tıpkı Marx'ın yazdığı gibi kendi mezarlarını kazarlar. Kelimenin tam anlamıyla öyledir. Muhazakârlığın ve otoriteye müracaatın kombinasyonunun, modern herhangi bir toplumun başarılı olmasını istediği eğitimli gençler için cezbedici çok az yanı vardır. Gelecekte daha fazla ülkede daha fazla yoğunlaşacak olsa da, gençlerin dış dünya ile bağlantısını kesme çabaları bence başarısız olacaktır. Kahrolsun sahte demokratlar!"

 

Independent gazetesinin Antakya'daki muhabiri Isabel Hunter, Suriye Devrim Cephesi Lideri Cemal Maruf'la özel bir mülakat yapmış.

 

Gazetedeki haberin başlığı, "Batı'nın Suriye'deki son umudu, 'El Kaide benim sorunum değil' diyor".

 

Independent'a göre Suriyeli isyancıların ılımlı komutanının bu itirafı, Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı verilen savaşta tarafların nasıl çabukça saf değiştirebileceklerini gösteriyor.

 

Antakya'da gazeteye konuşan Cemal Maruf, savaşçılarının El Kaide'nin Suriye'deki resmi kolu olan Nusra Cephesi ile ortak operasyonlar yürüttüğünü kabul etmiş.

 

Haberde bu itirafın Batı'nın Suriye'deki savaşa müdahalesi üzerinde önemli etkileri olabileceği belirtiliyor. Zira ABD ve İngiltere, Esad'ın görevden uzaklaştırılması için savaşan isyancılara destek verse de, ağır silah yardımı konusunda tereddüt ediyor. Washington ve Londra, söz konusu silahların Batı'yı hedef alabilecek radikal grupların eline geçmesinden endişeli.

 

Independent muhabiri Isabel Hunter ise 36 yaşındaki eski inşaat işçisi Cemal Maruf'un 20 gündür Türkiye'de cepheden uzakta olduğunu yazmış. Hunter'a göre Maruf'un bu dönemde düşük bir profil çizmesinin nedeni, geçmişte El Kaide'ye bağlı olan Irak Şam İslam Devleti'nin kendisine suikast düzenleyeceği korkusu.

 

Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final ilk maçları dün akşam tamamlandı. Fransa'da oynanan maçta Paris St-Germain Chelsea'yi 3-1 mağlup etti.

 

Guardian gazetesi spor ekinde, Chelsea taraftarlarının Paris'teki taşkınlıklarına değinmiş. Gazetenin Paris'teki muhabiri Kim Willsher, taraftarların kentin merkezindeki turistik bölgelerde Nazi selamı verdikleri ve bazı kafeler ile dükkanların camlarını kırdıklarını yazmış.

 

Görgü tanıkları, Chelsealilerin ırkçı İngiliz Savunma Ligi örgütü lehine sloganlar attıklarını ve Paris St-Germain taraftarlarına saldırdıklarını söylüyor.

 

İngiliz taraftarların kafelerde oturanlara şişeler attıkları, polisin müdahalesi sonrası da Seine nehri kıyısında stada alınmaları yasak olan fanatik Paris St-Germain taraftarları ile çatıştıkları da gelen haberler arasında. Çatışmalarda iki kişinin yaralandığı bildiriliyor.

 

Futbol dünyasında dün en çok konuşulan haber, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) dünyanın önde gelen kulüplerinden Barcelona'ya 14 ay tranfer yasağı koymasıydı. Kararın gerekçesi, kulübün 18 yaşın altındaki yabancı oyuncular ile transfer sözleşmesi imzalanmaması kuralını ihlal etmesiydi.

 

Daily Telegraph gazetesi spor ekinde, transfer yasağının "21. yüzyılın en başarılı kulübü" Barcelona'da karışıklığa yol açtığını belirtiyor.

 

Gazetenin spor muhabiri Ben Rumsby kulübün son bir yıl içinde arka arkaya skandallar ile sarsıldığına dikkat çekmiş. Rumsby'nin Barcelona'ya yönelik 'çocuk kaçakçılığı' suçlaması dışında hatırlattığı skandallar, Brezilyalı yıldız Neymar'ın transferi ile ilgili olarak açılan cezai soruşturma ve kulübün sembol isimlerinden Arjantinli Lionel Messi'nin vergi kaçakçılığı ile suçlanması.

 

Haberde, Barcelona'nın üstüste iki yaz transfer yapmasının önlenmesinin, kadroyu yenilemek isteyen kulüpte kaosa yol açtığı, 121 milyon euroluk transfer anlaşmalarını tehlikeye girdiği, mevcut anlaşmaların durumunun da belirsiz olduğu vurgulanmış.

 

Barcelona'nın Borussia Mönchengladbach'ın Alman kalecisi Marc-Andre ter-Stegen ve Messi'ye benzetilen Hırvat milli takımının oyuncusu Alen Haliloviç ile resmi sözleşme imzalaması bekleniyordu.

 

Almanya 3 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Alman basınında NATO'nun Ukrayna krizindeki rolü, Yunanistan ve asgari ücretle ilgili tartışmalara dair yorumlar göze çarpıyor.

 

Bild-Zeitung, Ukrayna krizinde Yeşiller partisinden Jürgen Trittin'in NATO'yu eleştiren tutumunun ele alındığı bir yoruma yer veriyor:

 

“NATO Doğu Avrupa'daki müttefiklerini Rusya'ya karşı güçlendirmek istediği için, Yeşiller Eski Meclis Grubu Başkanı Jürgen Trittin, ‘savaş çığırtkanlığına son verilmesini' talep edebiliyor. Nasıl yani? Rusya lideri Putin, Kırım'ı ilhak edebiliyor, birliklerini Ukrayna'nın doğu sınırına gönderebiliyor ve Trittin savaş çığırtkanlarını Batı'nın ortasında arıyor, öyle mi? Yeni analizler yerine eski refleksler! Yeşil-siyah hükümet bir ihtimalken, Trittin dışişleri bakanı olmanın rüyasını görüyordu. Şimdi de Moskova'nın tehdidi altındaki ülkelere İttifak'ın destek vermesini engellemeye çalışıyor. Ona kesin minnet duyacaklardır! Batı, haftalarca yaptırımlar üzerine tartıştı, nihayetinde büyük çabalar sonucu banka hesaplarının dondurulması ve seyahat yasağı getirilmesi gibi yaptırımlar üzerinde uzlaşıldı. Bu krizin askerî bir çözümü yok.”

 

Die Welt gazetesinde ise Yunanistan'ın yeniden finans piyasalarından borçlanabilecek duruma gelmesi konu ediliyor:

 

“Kulağa paradoksmuş gibi gelse de, Yunanistan'ın Avrupalı ortakları yerine serbest piyasadan borç alabilmesi bir başarı. Atina'daki bankalar, sigorta şirketleri ve fonlar konkordato ilanının iki yıl ardından yeniden tahvillerine alıcı bulabiliyorsa, bu büyük bir güven göstergesidir. Yunanistan, iflastan kurtarılmasının karşılığında egemenlik haklarının ve karar özgürlüğünün elinden alınmasını sineye çekmek zorunda kaldı, bu ülkenin bugününü olduğu gibi yarınını da etkileyecek. Yunanistan'a ve Avrupa Birliği'ne bu politikanın başarı getirmesini dilemek gerekir. Ve tabii ki Yunanistan'ın eski sistemin ülkeyi iflasa sürükleyen yiyicilerine değil, kendisine fayda sağlayacak ve büyümeye yol açacak bir maliye ve ekonomi politikası uygulamasını da ümit etmeli.”

 

Almanya'da bakanlar kurulu uzun süren tartışmalardan sonra asgari ücret yasa tasarısını kabul etti. Yasada, çalışanlara saat başı 8,5 euroluk asgari ücret uygulaması getirilmesi öngörülüyor. Heilbronner Stimme gazetesindeki yorum şöyle:

 

“Günlük politik akışın dışında, bu tür ayrıntılarla ilgili tartışmalar yürütülmesi tipik Alman yasama sürecinin güzel bir örneği. Bir şey yürürlüğe giriyor, fakat kimseyi kızdırmamak için tam bir istisnalar ve özel kurallar silsilesiyle birlikte… Asgari ücretle ilgili duruma bakıldığında, bu durum oldukça üzücü. Üstelik sadece bu istisnalarla bir bürokrasi canavarı yaratıldığı için değil, aynı zamanda asgari cüretin etik açıdan olağan bir ücretlendirme biçimi olması gerektiği için de… Müreffeh Almanya'nın Avrupa içerisinde bu konuda neden bir istisna teşkil etmesi gerektiğinin anlaşılır hiçbir yanı yok.”

 

Maerkische Oderzeitung'da da aynı konuya yer veriliyor:

 

“İsviçre peyniri gibi delik deşik edilmeyecek bir asgari ücret yasası hazırlamak, sosyal demokrat koalisyon ortaklarının hedefiydi. Yasayı eleştirenler biraz ileri gitse de, şu anda durum gerçekten de delik deşik bir peyniri andırıyor. Zira uzun dönemli işsizler, gençler ve düşük ücretli işlerdeki geçiş döneminde olanlar için dikkat çekici sınırlamalar göze çarpıyor, şayet Federal Meclis yasayı bu şekilde onaylarsa. Ancak durum çok kötü de değil. Çalışma Bakanı Andrea Nahles'in de teslim etmek zorunda kaldığı gibi, saatte 8,5 euroluk asgari ücretin yürürlüğe girmesi halinde sorun yaşayabilecek branşlar var. Bu, işletmelerdeki ve branşlardaki ekonomik koşulların çok farklı şekillenebileceğine dair geç gelen bir itiraf.”

 

İran 3 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), Suriye’ye Barış Ziyaretçileri kervanının yola çıkması üzerine bu kervan üyelerinden ilk grup, Avusturyalı savaş karşıtı bir keşişle birlikte dün İran’a geldi.

 

FHA, Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen bir intihar eyleminde bu ülke Ordusundan 6 asker öldü, 17 kişi yaralandı.

 

FHA, Pakistan Dışişleri Bakanı, bu ülke Başbakanı Nevaz Şerif’in İranlı üst düzey yetkililerle görüşme niyetiyle gelecek Mayıs veya Haziran’da Tahran’ı ziyaret edeceğini söyledi.

 

FHA, ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, İsrail’le Filistin Özerk Filistin Teşkilatı arasındaki uzlaşma müzakerelerinde ilerleme olmamasından hoşnut olmadığını belirtti.

 

FHA, Suriye’nin kuzeyinde dün bu ülke Ordusuyla terör unsurları arasında yaşanan çatışmalarda El Kaide’nin Çeçen elebaşılarından biri öldürüldü.

 

FHA, İranlı politikacı Muctaba Şakiri AB, uyuşturucu madde kaçakçılarını idam ettiği için İran'a teşekkür etmesi gerektiğini vurguladı.

 

FHA, İran ve 5+1 grubu uzman heyetleri Cenevre anlaşması çerçevesinde üçüncü kez Viyana'da bir araya geliyor.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Milletvekili Ali Asger Zarei, meclisin Avrupalıların müdahaleci kararnamesine gereken tepkiyi göstereceğini vurguladı.

 

FHA, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye milletinin terörle mücadelede zaferden başka hiç bir seçeneği olmadığını vurguladı.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkan vekili Mansur Hakikatpur, İran bundan böyle Avrupa'ya kaçak edilen uyuşturucu madde ile mücadelenin bedelini ödememesi gerektiğini belirtti.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Milletvekili Muhammed Hasan Aseferi İran seçimleri dünyanın en serbest seçimleri olduğunu vurguladı.

 

FHA, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem, Avrupa parlamentosunun İran karşıtı insan hakları kararnamesi yapıcı ve gerçekçi olmadığını vurguladı.

 

FHA, Ahmet Turan Alkan cemaate yapılacak operasyonu doğruladı ancak bu operasyonun sınırlı olacağını ve “ine girilmeyeceği” ni söyledi.

 

FHA, Özellikle CHP'nin elektrik kesintileriyle ilgili eleştirilerine sandık cevap verdi. Buna göre kesinti olan illerde muhalefet kazandı.

 

FHA, Seçim sonuçları sıkı CHP'li Bekir Coşkun'un bile sigortalarını attırdı. Bekir Coşkun hayatının en ağır CHP yazılarından birine imza attı.

 

FHA, İnternethaber'e konuşan Hüseyin Gülerce'nin açıklamaları gündeme oturdu. Zaman yazarı, bu kez kendi gazetesine ince bir mesaj yolladı.

 

İran Radyosu (İRİB), Rusya: NATO'nun kararı soğuk savaş dönemini çağrıştırıyor diye yazıyor. Haberde, Rusya dışişleri bakanlığı NATO'nun Moskova ile ilişiklileri askıya alma kararının soğuk savaş dönemini hatırlattığını belirtti.

 

Fars haber ajansının bildirdiğine göre Rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç dün yaptığı açıklamada söz konusu kararın soğuk savaş dönemi keşmekeşlerini çağrıştırdığını söyledi.

 

Kırım'ın Rusya'ya ilhakı ardından 28 NATO üyesi Salı günü yaptıkları açıklamada Moskova ile tüm işbirliklerini askıya aldıklarını duyurdular.

Bunun üzerine NATO genel sekreteri Anders Fog Rasmusen de dün yaptığı açıklamada Rusya'nın Ukrayna'ya daha fazla müdahale etmekle "tarihi bir hata " işlemiş olacağını söyledi.

 

İRİB, Suriye-Türkiye sınırında uçaksavar füzeleri konuşlandı diye yazıyor. Haberde, Suriye uçaksavar füzelerini Türkiye ile ortak sınır bölgesine yerleştirdi.

 

Irak'ın Borasa haber ajansının bildirdiğine göre Suriye söz konusu füzelerin konuşlanması ile kuzey komşunun saldırgan uçaklarını düşürmek hedefinde olduğu ifade edildi.

 

Hatırlanacağı gibi Türkiye ordusu Suriye'ye ait bir savaş uçağını teröristlerin mevzilerine saldırı sırasında düşürdü.

 

Suriye söz konusu olayın Türkiye'nin Suriye'ye açıkça tecavüzü olarak değerlendirdi.

Suriye hükümeti ayrıca Türkiye yönetimini Kesep kentinde teröristleri açıkça desteklemekle suçladı.

 

İRİB, Gül Arap ülkelerin daha fazla yatırımlarını istedi diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Fars Körfezi Arap ülkelerinden Türkiye'de daha fazla yatırım yapmalarını istedi.

 

Fransa haberin bildirdiğine göre Kuveyt ziyareti kapsamında Türk ve Kuveytli işadamları ile bir araya gelen Gül, son yerel seçimlerde AKP'nin zaferine işaretle, Türkiye'de yatırımın siyasi istikrara sebep olduğunu ifade etti.

 

İRİB, Davutoğlu uluslararası aktörlerin iktidar partiyi yok etmeyi planladığını Davutoğlu diye yazıyor. Haberde, Türkiye dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu bazı uluslararası aktörler ve paralel devleti, AKP'yi yok etmeye çalışmakla suçladı.

 

Dün Türkiye medyasında yer alan haberlere göre AKP'nin Türkiye yerel seçimlerde zaferi ardından NATO toplantısı için Brüksel'e giden Davutoğlu muhabirlere yaptığı açıklamada, Türkiye halkının kendi oyları ile AKP'ye destek verdiklerini söyledi.

 

Davutoğlu paralel devlet ve bazı uluslararası aktörlerin AKP'yi yok etmeyi planladıklarını ifade etti.

 

İRİB, Ukrayna Rusya ile müzakere önerisinde bulundu diye yazıyor. Haberde, Ukrayna geçici başbakanı Rusya ile müzakerelere başlanmasını istedi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre Ukrayna geçici başbakanı Arseni Yatseniyok dün Kiev'de yatırım sempozyumunda yaptığı konuşmada Rusya ile ikili ilişkilerin kurulması için müzakerelerin başlamasından yana olduklarını ve bir an önce iki dışişleri bakanlarının bir araya gelmesi gerektiğini belirtti.

 

Ukrayna başbakanı ayrıca Kırım'ı Rusya'ya ilhakını asla kabul etmediğini, fakat buna rağmen ticaret ve enerji alanlarında iki ülke görüşmelerini istediğini belirtti.

Ukrayna başbakanı ayrıca dışişleri bakanlarının görüşmesi için hazırlıklı olduklarını da sözlerine ekledi.

 

İRİB, Ukrayna Rusya ile müzakere önerisinde bulundu diye yazıyor. Haberde, Ukrayna geçici başbakanı Rusya ile müzakerelere başlanmasını istedi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre Ukrayna geçici başbakanı Arseni Yatseniyok dün Kiev'de yatırım sempozyumunda yaptığı konuşmada Rusya ile ikili ilişkilerin kurulması için müzakerelerin başlamasından yana olduklarını ve bir an önce iki dışişleri bakanlarının bir araya gelmesi gerektiğini belirtti.

 

Ukrayna başbakanı ayrıca Kırım'ı Rusya'ya ilhakını asla kabul etmediğini, fakat buna rağmen ticaret ve enerji alanlarında iki ülke görüşmelerini istediğini belirtti.

 

Ukrayna başbakanı ayrıca dışişleri bakanlarının görüşmesi için hazırlıklı olduklarını da sözlerine ekledi.

 

İRİB, Maliki Irak'ta terörizmin yenilgiye uğradığını vurguladı diye yazıyor. Haberde, Irak başbakanı teröristlerin Irak halkı iradesini zayıflatma çabalarının hüsrana uğradığını belirtti.

 

Lübnan el-Ahd sitesinin haberine göre Irak başbakanı Nuri Maliki dün yaptığı açıklamada silahlı grupların Irak halkı iradesini kırmakta başarısız kaldıklarını, Irak halkının ise parlamento seçimlerine geniş çapta katılacaklarını söyledi.

 

Maliki Irak seçim rekabet ortamının olumlu olduğuna işaretle, halktan, ülkenin ilerlemesi için katkı sağlayabilecek adaylara oy vermelerini istedi.

 

Maliki ayrıca ülkede istikrar ve güvenliğin sağlanması, hizmetlerin sunulmasının halkın geniş katılımı ile gerçekleşebileceğini, halkın seçimlere geniş katılımı için seçim komisyonun tüm imkânları kullanması gerektiğini söyledi.

 

İRİB, Lübnan doğusuna 3 füze isabet etti diye yazıyor. Haberde, Terörist tekfirci gruplar Lübnan'ın doğusunda Beka yerleşim bölgesinde 3 füze attılar.

 

Lübnan milli haber ajansının dün bildirdiğine göre 3 füzenin el-Lebuh, ve el-Beni Osman yerleşim bölgelerine isabet etmesi sonucu bir işçi ölürken 3 kişi de yaralandı.

 

Lübnan'ın doğusundaki dağlık bölgeden füzelerin atılma sorumluluğunu ise "Belbek ehlisünnet özgürlükçü tugayları" adlı grup üstlendi.

 

Terörist gruplar son aylarda Suriye ordusunun ardı ardına kazandığı zaferler sonrasında Lübnan'ın çeşitli bölgelerine füze saldırısı düzenleyerek, Suriye krizini Lübnan'a yaymaya çalışıyorlar.

 

İRİB, Arap Birliği olağanüstü oturum talep etti diye yazıyor. Haberde, Arap Birliği dün yaptığı açıklamada Siyonist rejim ve Filistin özerk teşkilatı arasındaki uzlaşma müzakerelerin yenilgiye uğramasını incelemek üzere 9 Nisan tarihinde olağanüstü oturum düzenliyor.

 

Fransa haberin Kahire'den bildirdiğine göre Arap Birliği genel sekreteri Nebil el-Arabi söz konusu olağanüstü oturum hakkında muhabirlere yaptığı açıklamada, oturumda Siyonist İsrail rejiminin Filistinli tutukluları serbest bırakmaması konusunun inceleneceğini söyledi.

 

İRİB, Suriye ordusu 4 stratejik bölgeyi ele geçirdi diye yazıyor. Haberde, Suriye ordusu operasyonları ile Şam banliyösünde "Adra el-Amaliye" sitesinde 4 yeni stratejik bölge ele geçirildi.

 

Fars haber ajansının bildirdiğine göre Suriye ordu birlikleri 4 stratejik bölgede kontrolü sağladılar.

 

Suriye ordusu tarafından kurtarılan bölgelerde 4 önemli bina stratejik bir bölgede bulunuyor. Söz konusu bölge Suriye ordusunun gelecek operasyonlarının başarılı olması için büyük önem taşıyor.

 

İRİB, Rusya teröristlerin Suriye cinayetlerini kınadı diye yazıyor. Haberde, Rusya dışişleri bakanlığı yayınladığı bildiri ile teröristlerin Suriye'nin kuzeyinde Kesep kentindeki cinayetlerini kınadı.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre Rusya dışişleri bakanlığı söz konusu bildiride Kesep cinayetinin BM tarafından araştırılmasını istedi.

 

Türkiye ve Suriye ortak sınırında olan Kesep halkın çoğunluğu Ermenilerden oluşuyor.

 

Söz konusu bildiride ayrıca radikal grupların vahşi cinayeti kınanırken, güvenlik konseyinin olayı araştırarak görüş bildirmesi gerektiği ifade ediliyor.

 

İRİB, İran'ın Amerika'daki ticari-idari binasının tevkifine tepki diye yazıyor. Haberde, İran İslami şura meclisi dış siyaset ve ulusal güvenlik komisyonu üyesi Amerikalıların sahip olduğu hırsla dünya toplumunun güvenini kazanamayacaklarını söyledi.

 

İran İslami şura meclisi dış siyaset ve ulusal güvenlik komisyonu yönetim kurulu üyesi Muhammed Hasan Asferi Genç Muhabirler Kulübü'ne verdiği demeçte, New York'ta İran'a ait ticari-idari binanın illegal bir şekilde tevkif edilmesinin, İran halkı ve yönetiminin Amerika'ya asla güvenemeyeceklerinin sebebini ortaya koyduğunu söyledi.

 

İRİB, İranlı sınır muhafızlarının son durumu diye yazıyor. Haberde, İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Asya ve Okyanusya işler yardımcısı, edinilen haberlere göre rehin alınan İranlı sınır muhafızları sağlığının yerinde olduğunu belirtti.

 

İbrahim Rahimpur dün İRNA'ya verdiği demeçte İranlı sınır muhafızları kaçıran Ceyş-ul Adl terör grubunun tüm tehditlerine rağmen edinilen bilgilere göre sınır muhafızlarının sağlığının yerinde olduğunu, terör grubunun aptalca bir girişimde bulunmadığının anlaşıldığını belirtti.

 

Söz konusu sınır muhafızlarının kurtarılması için çeşitli çalışmalar ve görüşmelerin yapıldığına değinen Rahimpur şimdiye kadar İranlı sınır muhafızının şehit edilmesine dair hiçbir kanıtın mevcut olmadığını söyledi.

 

Ceyş-ul Adl terör grubu Salı akşamı yayınladığı bildiri ile müzakerelerin sona ermesine kadar İranlı sınır muhafızlarını hiçbir tehlikenin tehdit etmediğini belirtmişti.

 

İRİB, Ergenekon Davası'nın gerekçeli kararı tamamlandı diye yazıyor. Haberde, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 kitaptan oluşan yaklaşık 16 bin 600 sayfalık Ergenekon Davası'nın gerekçeli kararının redaktesinin tamamlandığını bildirdi.

 

Mahkeme, 5 Ağustos 2013'te verdiği kararın gerekçesinin redaktesini 12  günde tamamladı. Yaklaşık 16 bin 600 sayfalık 3 kitaptan oluşan gerekçeli karar, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'ne (UYAP) yüklendi.

 

Kararın, onaylama işleminin elektronik imza sorunu nedeniyle yarın gerçekleşeceği, ardından sistem üzerinden görülebileceği belirtildi.

 

İRİB, Suriye'nin mevcut durumu bölge için tehlikeli diye yazıyor. Haberde, İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Arap ve Afrika işler yardımcısı Suriye'ye teröristler gönderme ve onlara silah sevkiyatının durmadığı müddetçe, suirye halkının acılarının son bulacağından umutlu olmadığını belirtti.

 

Dışişleri bakan yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan dün BAE dışişlerinden sorumlu devlet bakanı Enver Gargaş ile Abudabi'de yaptığı görüşmede, Suriye'de yaşanan durumun bölge ülkeleri için tehlikeli olduğunu belirtti.

 

Suriye 3 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Lübnan Ordusu Trablus’ta Güvenlik Planına Devam Ediyor diye yazıyor. Haberde, Lübnan ordu birlikleri dün Lübnan’ın kuzeyine düşen Trablus Kentinde güvenlik planını hayata geçirme operasyonunu sürdürürken, Bab el Tübbane ile Cebel Muhsin bölgelerini birbirinden ayıran semtlere girdi.

 

Lübnan Ulusal enformasyon Ajansı Lübnanlı ordu birliklerinin uluslararası Trablus otobanın Bab el Tübbane yönü üzerinde konuşlandığını ifade ederken, kanun kaçaklarını yakalamak amacıyla barikatlar kurduğunu belirtti.

 

Ajans ordu helikopterlerinin gece boyunca Trablus semalarında keşif uçuşları yaptıklarını ifade ederek, ordu birliklerinin de bölgenin muhtelif bölgelerinde kimlik kontrolü yaptıklarını aktardı.

 

SANA, Keseb Bölgesindeki Ahalinin Evlerinden Edilmesi Erdoğan’ın Teröristlere Sağladığı Destekle Olmuştur diye yazıyor. Haberde, Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandiyan, Suriyeli Ermeni ve diğer vatandaşları evlerinden edenlerin Lazkiye’nin Kuzey kırsalında ki Keseb bölgesine Receb Tayyib Erdoğan hükümetinin sağladığı açık destekle Türkiye sınırından sızan silahlı terör gruplarının olduklarını belirtti.

 

Rus ITAR TASS haber ajansı Nalbandiyan’ın sözlerinden naklen, Kaideye bağlı silahlı grupların Türkiye sınırı kanalıyla Keseb bölgesine sızdıklarını ve bunun Türkiye desteğinin varlığına delil oluşturduğunu belirterek, teröristlerin Suriye’ye sızıp ahali ve mülklerine saldırılarının menedilmesine çağrı yaptı.

 

Ermenistan’ın Suriye’deki vatandaşlarının çıkarlarını garantiye almak için elinden gelen çabayı harcadığına dikkat çekerek Rusya’nın bu terör suçlarını kınayan tutumunu hatırlattı.

 

SANA, Suriye’deki Krizin Çözümü Teröristlere Silah Akışını Durdurmakta Yatıyor diye yazıyor. Haberde, Arap ve Afrika İşlerinden Sorumlu İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullehyan, Suriye’deki krizin çözümü ve Suriye halkının acılarını sona erdirmenin Suriye’deki teröristlere silah akılının durdurulmasında yattığını belirtti.

 

İran Haber Ajansı IRNA Abdullehyan’ın Birleşik Arap Emirliklerinde Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş ile görüşmesinden naklen, Suriye’de hali hazırdaki durumun devam etmesinin bölge ülkelerine tehdit oluşturduğunu belirtti.

 

SANA, Suriye’de Savaşan Batılı Teröristler Ülkelerine Dönerek Hükümet ve Sivil Hedefleri Vurma Niyetinde diye yazıyor. Haberde, Suriye’deki terörist grupları desteklemede parmağı olan batılı ülkeler, Suriye’ye ihraç ettikleri teröristlerin geri dönüşleri ve Avrupa toplumu dâhilinde terör suçu işlemelerine yönelik endişe derecesini arttırdı.

 

Fransa istihbarat cihazı bu eylemin zorluğunu belirtmesine rağmen Suriye’den dönen ve Suriye’ye giden teröristleri yakından izleme yolunda ki dayatmalara sığındı.

 

AFP’nin raporuna göre Fransız istihbaratı Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin desteğiyle Türkiye sınırından Suriye’ye sızan teröristlerin Fransız istihbarat teşkilatı tarafından denetlenmesi zorluğuna ve bu uğurda kötü sürprizlerle karşılaşılabileceğine işaret etti.

 

SANA, Putin’den el Esad’a: Rusya, Tüm Alanlarda Yardımlarını Sürdürecek başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad dün sabah saatlerinde merkezi Rusya'da olan Filistinli Ortodoks İmparatorluk Cemiyeti heyetini cemiyet başkanı Sergei Stepashin başkanlığında kabul etti.

 

Görüşmede cemiyet başkanı Stepashin Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’den sözlü bir mesajı Cumhurbaşkanı el Esad’a iletti.

 

Başkan Putin mesajında Rusya'nın; Batılı ve bölgesel kimi devletlerin desteği ile maruz kaldığı uluslar arası teröre karşı savaşında Suriye halkının direnişini pekiştirmek amacıyla tüm alanlarda desteğini sürdüreceğini belirtti.

 

Cumhurbaşkanı el Esad; Suriye ve halkını destekleyen ilkeli ve sabit tutumlarından dolayı Rusya'nın tutumlarının takdire şayan olduğunu ifade ederken, iki dost ülke arasındaki koordinasyon ve işbirliğinden memnuniyetini dile getirdi.

 

SANA, Fransa, Tekfirci Teröristlere Örtü Teşkil Ediyor diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak dün Fransa dışişleri bakanlığının Suriye devleti ve halkına karşı pervasız ve düşmanca politikalarını sürdürdüğünü, Fransa kamuoyunu da Suriye'de krizin başlamasından beri aldatmakla birlikte gerçekleri çarpıtma çabalarını da devam ettirdiğini belirtti.

 

Kaynak dün SANA’ya yaptığı açıklamada; Fransa dışişleri bakanlığının bu bağlamda 31-03-2014 tarihinde yayınladığı bildiride Türkiye hükümetinin askeri ve lojistik desteği ile Suriye'nin Keseb Bölgesine saldıran tekfirci terör çetelerinin vahşetlerine örtü teşkil etmeye çalıştığını ifade etti.

 

SANA, Teröristler Elektrik Santralini Hedef Aldı diye yazıyor. Haberde, Elektrik Bakanı İmad Hamis eli kanlı terör gruplarının Berze Elektrik Santralini 3 havan füzesiyle hedef aldıklarını söyledi.

 

Bakan Hamis teröristlerin sabotaj eylemi neticesinde Şam Kentinin bir kısım semtlerinde elektrik kesintisinin olduğunu belirtti.

 

Azerbaycan 3 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Yunanistan'da "cami için referandum" önerisine tepki diye yazıyor. Haberde, Yunanistan'da Atina Belediye Başkan adayı Spilyotopulos'un Atina'da inşa edilmesi planlanan cami için referandum yapılacağı yönündeki sözlerine Din İşlerinden sorumlu Genel Sekreter Kalancis sert tepki gösterdi.

 

Yunanistan'da Yeni Demokrasi Partisi'nin Atina Belediye Başkan adayı Aris Spilyotopulos'un seçilmesi durumunda Atina'da inşa edilmesi planlanan cami için referandum yapılacağı yönündeki sözlerine Din İşlerinden sorumlu Genel Sekreter Yorgo Kalancis sert tepki gösterdi.

 

Kalancis, yaptığı yazılı açıklamada, Atina'nın Votanikos semtinde inşa edilmesi planlanan caminin referanduma sunulmasının ülkeyi uluslararası düzeyde "rezil" duruma düşüreceğini savundu.

 

1News, Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu: Toprağımızdan işgalciler çıkarılmalı başlıklı haberinde, Kırım Tatar Türkleri lideri Kırımoğlu, "İşgalcilerin bizim toprağımızdan çıkarılması için çok daha ciddi adımlar atılması lazım"dedi.

 

Kırım Tatar Türkleri lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi sonrasında uluslararası toplumun attığı adımların yetersizliğine işaret ederek, “İşgalcilerin bizim toprağımızdan çıkarılması için çok daha ciddi adımlar atılması lazım” dedi.

 

Kırım Tatar Türkleri lideri Kırımoğlu, BM Güvenlik Konseyi’nin davetlisi olarak geldiği ABD’deki temasları hakkında bilgi verdi.

 

1News, Irak'ta bombalı saldırı: 5 asker öldü diye yazıyor. Haberde, Irak'ın kuzeyindeki Selahaddin kentinin Tuzhurmatu ilçesinde meydana gelen patlamada 5 asker hayatını kaybetti.

 

Tuzhurmatu kaymakamı Şelal Abdül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Süleymanbeg ile Tuzhurmartu karayolu üzerinde bulunan bir lokantanın yakınında bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu 5 askerin öldüğünü, 12 sivilin yaralandığını belirtti.

 

Patlama nedeniyle çevredeki dükkân ve araçlarda hasar meydana geldi.

 

1News, Dünya ekonomisi uzun sürecek düşük büyüme riski altında diye yazıyor. Haberde, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, "Dünya ekonomisi uzun sürecek düşük büyüme riski altında. Sorunların çözümü için uluslararası işbirliği gerekli" dedi.

 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Washington’daki Johns Hopkins Üniversitesi İleri Uluslararası İlişkiler Okulu'nda (SAIS) yaptığı konuşmada, gelecek hafta düzenlenecek IMF bahar dönemi toplantıları öncesi dünya ekonomisinin genel görünümüyle ilgili görüşlerini açıkladı.

 

Uluslararası işbirliğinin önemine işaret eden Lagarde, ülkelerin bir araya gelerek doğru politikaları işbirliği içinde alıp uygulamadığı takdirde dünya ekonomisinin uzun yıllar sürecek düşük ve potansiyel altı büyüme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

 

1News, İsrail Filistinlilerin evlerini yıktı diye yazıyor. Haberde, İsrail, Kudüs'ün kuzeyindeki El-Baba bölgesinde Filistinlilere ait çok sayıda ev ve ağılı yıktı.

 

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, 1948'de bölgeye göç eden ve Cehalin Arapları olarak adlandırılan Filistinlilerin ev ve ağılları ruhsatsız olduğu gerekçesiyle İsrail ordusunun gözetiminde buldozerlerle yıkıldı.

 

Bölgedeki 24 evin daha yıkılma ihtimali olduğu ifade edildi.

 

1News, Keseb'te çatışmalar şiddetlendi diye yazıyor. Haberde, Lazkiye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesindeki Kırkbeş Tepesi ve çevresinde çatışmalar şiddetlendi.

 

Yaklaşık 2 hafta önce rejim birlikleriyle muhalifler arasında Suriye'nin Keseb kasabası ve çevresinde başlayan çatışmalar aralıklarla devam ediyor. Alınan bilgiye göre, dün akşam saatlerinde Esed rejimine bağlı birlikler, muhaliflerin kontrolüne geçen Bayırbucak Türkmen Bölgesindeki Kırkbeş Tepesi'ne savaş uçaklarıyla ve karadan saldırı düzenledi.

 

1News, Davutoğlu: Hukuki karardır, değerlendirmesi yapılır başlıklı haberinde, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin Twitter ile ilgili kararına ilişkin, "Anayasa Mahkememizin aldığı karar hukuki karardır. Tabi bunun değerlendirmesi yapılır'' dedi.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin BMGK geçici üyeliği konusunda çalışma yapmak üzere geldiği New York'ta Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Toplantısı'nın açılış konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi konusunda ne zaman bir gelişme beklenebileceği yönündeki soruyu yanıtlayan Davutoğlu, iki ülke ilişkilerinin düzelmesinde belirlenen 3 temel prensipten ''özrün" geçen yıl gerçekleştiğini, tazminat konusunda son dönemde ciddi ilerleme sağlandığını, Filistin'e ambargonun kaldırılması ve Türkiye'nin Filistin ile irtibatında da bazı görüşmeler olduğunu hatırlatarak, ''Bu aşamada biz önümüzdeki dönemde olumlu gelişmeler bekliyoruz ama bunun ne zaman olacağını zaman gösterecek'' diye konuştu.

 

1News, John Kerry: Azerbaycan’dan büyük miktarda doğalgazın nakli gündemdedir diye yazıyor. Haberde, John Kerry, “ABD ve Avrupa enerji kaynaklarının naklinde çeşitlendirmeye gidilmesi için çok çalışmalılar ve Azerbaycan’dan büyük miktarda doğalgazın nakli gündemdedir” dedi.

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Brüksel’de AB-ABD Enerji Konseyi toplantısında konuştu.

 

Kerry’nin ABD Dışişleri Bakanlığının resmi internet sayfasında yayınlanan konuşmasında, “Güney Doğalgaz Koridoru üzerinden Azerbaycan’dan büyük miktarlarda doğalgazın Türkiye’ye, oradan da Avrupa’ya nakli için alternatif arayışları bugün gündemdedir” ifadeleri yer alıyor.

 

1News, İhvan'dan soruşturma kararıyla ilgili açıklama diye yazıyor. Haberde, İhvan, "Birleşik Krallık'taki aktivitelerini kısıtlamaya yönelik İngiliz hükümetinin her uygunsuz girişimini İngiliz mahkemelerine taşıyacağını" bildirdi.

 

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), "Birleşik Krallık'taki aktivitelerini kısıtlamaya yönelik İngiliz hükümetinin her uygunsuz girişimini İngiliz mahkemelerine taşıyacağını" bildirdi.

 

İngiliz hükümeti dün, teşkilatla ilgili endişeler ve şiddet içerikli aşırıcılıkla ilgili iddialar bulunduğunu ve İhvan'ın İngiltere'deki faaliyetlerini inceleyecek bir komisyon kurma kararı alındığını açıklamıştı. Müslüman Kardeşler'in İngiltere'deki avukatlık bürosu ITN tarafından teşkilat adına bugün konuya ilişkin açıklama yapıldı.

 

1News, Şili sallanmaya devam ediyor diye yazıyor. Haberde, Güney Amerika ülkelerinden Şili'de dünkü 8,2 büyüklüğündeki depremin ardından bu kez de 7,6'lık artçı şok kaydedildi.

 

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, sarsıntının büyüklüğünü önce 7,8 olarak açıkladı, daha sonra 7,6'ya düşürdü.

 

Merkez üssü Iquique kentinin 19 kilometre güneyinde olan artçı şokun, 25 kilometre derinlikle meydana geldiği belirlendi. Sarsıntıdan 45 dakika önce de 6,4 büyüklüğündeki başka bir artı şok kaydedilmişti.

 

Şili donanması, sarsıntının ardından tsunami uyarısı yaptı ve deniz seviyesine yakın bölgelerde yaşayanlar yüksek bölgelere tahliye edildi.

 

1News, Fransa'da yeni hükümet kuruldu diye yazıyor. Haberde, Fransa'da Başbakan Manuel Valls tarafından kurulan bakanlar kurulu, bu ülkenin siyaset tarihinde önemli bir yeniliğe de imza atacak.

 

Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, yeni hükümetin aynı zamanda dış ticaretten sorumlu bakanı olarak da görev yapacak.

 

Fransız basını, seçmenlerin Valls’den sonra en fazla başbakanlık koltuğunu yakıştırdıkları Fabius’un, ilave görevi ile "Yeni hükümet içinde stratejik ağırlığının da artacağı" yorumunu yapıyor.

 

1News, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül'den Kuveyt Emiri Şeyh Sabah'a tarihi mektup diye yazıyor. Haberde, Tükiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için bulunduğu Kuveyt'te, Emir Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'a, bir caminin açılışına dair 114 yıllık tarihi bir mektup verdi.

 

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre Gül'ün, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah'a verdiği, Kuveyt'teki Hamidiye Camisi'nin açılışına dair mektup, 21 Eylül 1900 tarihini taşıyor.

 

Kuveyt Hakimi Mübarekküssabah Paşa'nın Basra Valisi Muhsin Paşa'ya 114 yıllık önce gönderdiği mektupta, Kuveyt'te inşaatı tamamlanan caminin, dönemin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid'in ismiyle (Hamidiye Camisi) açıldığı anlatılıyor.

 

1News, Ergenekon Davası'nın gerekçeli kararı tamamlandı diye yazıyor. Haberde, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 kitaptan oluşan yaklaşık 16 bin 600 sayfalık Ergenekon Davası'nın gerekçeli kararının tamamlandığını bildirdi.

 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 kitaptan oluşan yaklaşık 16 bin 600 sayfalık Ergenekon Davası'nın gerekçeli kararının redaktesinin tamamlandığını bildirdi.

 

Mahkeme, 5 Ağustos 2013'te verdiği kararın gerekçesinin redaktesini 12 günde tamamladı. Yaklaşık 16 bin 600 sayfalık 3 kitaptan oluşan gerekçeli karar, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'ne (UYAP) yüklendi.

 

1News, Esad havadan ve karadan bombaladı: 100 ölü diye yazıyor. Haberde, Suriye'de, Esed'e bağlı ordu güçlerinin çeşitli kentlerde, kara ve havadan muhaliflere yönelik düzenlediği saldırılar sonucunda 5'i çocuk, 5'i kadın olmak üzere 100 kişi öldü.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin kara ve havadan muhaliflere yönelik düzenlediği saldırılar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 44, İdlib'de 25, Halep'te 15, Humus ve Dera'da 4'er, Lazkiye ve Kuneytra'da 3'er, Hama ve Deyru'z Zor'da birer olmak üzere 100 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

Bu arada, Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamada da Suriye ordusuna bağlı helikopter ve savaş uçaklarının Halep'te muhaliflerin kontrolünde olan bölge ve beldeleri bombalamasında çok sayıda yerleşim yerinin yıkıldığı ve hasar gördüğü ifade edildi.

 

1News, Anayasa Mahkemesi'nden Twitter kararı diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, Twitter'ın engellenmesiyle ilgili yapılan başvurularda başvurucuların haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

 

Anayasa Mahkemesi, Twitter'a tebdir amaçlı erişimin engellenmesiyle ilgili yapılan bireysel başvurularda, başvurucuların haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

 

TİB'in, sosyal paylaşım sitesi Twitter'a tedbir amaçlı erişimin engellenmesi kararı üzerine, 3 kişi Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu.

 

Başvuruları ele alan Anayasa Mahkemesi, başvurucuların haklarının ihlal edildiğini, erişimin engellenmesinin, ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğine karar verdi.

 

Bulgaristan 3 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Televizyonda çalışan gazeteci, bir yıldan kısa süre içinde ikinci defa aynı olayı yaşıyor. “24 çasa” gazetesinin sözlerini aktardığı İçişleri Bakanı Tsvetlin Yovçev: “Olay, büyük ihtimalle kasıtlıdır. Failinin bulunması için gerekenler yapılıyor” açıklamasında bulundu. “Standart” gazetesi, Genka Şikerova’nın çalıştığı televizyon kanalı tarafından olayla ilgili yapılan açıklamanın bir bölümünü aktarıyor. Açıklamada gazeteciye karşı düzenlenen bir saldırının bütün Bulgar toplumu için doğrudan tehlike oluşturduğu belirtiliyor. “Trud” gazetesi Genka Şikerova’nın sözlerini aktarıyor: “Kundakçı beni ekrandan indirmeyecek” diyor Genka.

 

Gazeteler, okurların dikkatini 25 Mayıs ayında yapılacak AP seçimlerinin gelenek üzerine coşkulu ve gürültülü bir şekilde geçen lise mezuniyet balolarına göstereceği etkiye çekiyor. 24 ve 25 Mayıs’ta lise mezunlarını uğurlama törenleri yapılmayacak, çünkü bu tarihlerde okullarda seçim sandıkları bulunacak. “Trud” gazetesi, pedagogların çocukları kültür evi, okumaevi ve tiyatro salonlarına yönlendirmek zorunda olacaklarını yazıyor, çünkü Sofya Müfettişliği Şefi Vanya Kastreva’nın sözlerine göre “sandık yerlerinde hazırlık döneminde dış kişilere erişim imkanı sağlanmayacaktır”.

 

Çoğu gazeteler tüm polis görevlilerinin düzenli olarak yalan detektörüne tabi tutulacakları haberine yer veriyorlar. Amaç onların İçişleri Bakanlığına karşı dürüst olup olmadıklarının yoklanmasıdır. “24 çasa” haberi verirken poligraf testlerinin hükümetin küçük suçlarla mücadele planının bir bölümü olduğunu belirtiyor ve geçen yıl içinde ülkede bu türden 120 bin suçun işlendiğini de ekliyor.

 

“Monitor” gazetesinde “BSP’li ve DPS’li 117 milletvekili Plevneliev’i Anayasa Mahkemesine verdi” başlığını okuyoruz. Haberde parlamenterlerin Anayasa Mahkemesine suç duyurusunda bulunmaları nedeninin cumhurbaşkanı tarafından Merkez Seçim Komisyonu üyelerini tayin tebliği olduğu belirtiliyor. “Sega” gazetesine göre “Plevneliev’e karşı Anayasa atağı” söz konusudur. Gazete, cumhurbaşkanı tarafından Anayasa ihlali yapıldığının tespit edilmesi halinde yetkilerine son verildiğinin altını çiziyor.

 

“Trud” gazetesi ülkedeki elektrik tedarik şirketlerinin 1 Temmuz tarihi itibari il elektrik fiyatına yüzde 8 ila 14 arasında değişen oranda zam getirilmesini istediklerini bildiriyor.

 

“Monitor” gazetesi gece tarifesinde istenen zammın yüzde 28’i bulduğunu ekliyor ve Haziran ayının ortasına kadar Enerji ve Su Denetim Devlet Komisyonu DKEVR’ın elektrik dağıtım şirketlerinin önerisi ile ilgili karar alacağını da belirtiyor.

 

“Monitor” ve “Sega” gazeteleri, Sofya’nın merkezi demiryolu istasyonunda büyük onarımın başlayacağını haber veriyorlar. 18 ay sonra bitecek olan onarım işlerinin toplam maliyeti 40 milyon avroya yakındır. Gerekli kaynaklar, AB operasyonel programından sağlanacak.