ABD 2 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Şili Gece Şiddetli Depremle Sarsıldı diye yazıyor. Haberde, Dün gece meydana gelen depremin merkez üssü, Şili’nin kuzeybatı kıyılarının 100 kilometre açığındaydı. Ülkede yer yer meydana gelen toprak kaymaları otoyolları kapattı, birçok yerde elektrik kesintileri yaşandı.

 

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet ülkede olağanüstü hal ilan etti, genel hasar konusunda tam bilgi edinmek için erken olduğunu açıkladı. Bachelet, geç saatlerde vatandaşlarına hitaben konuşmasında sükûnet çağrısında bulundu.

 

VOA, Yalova’da Başkanlık El Değiştirdi diye yazıyor. Haberde, 30 Mart yerel seçimlerinin üzerinden üç gün geçti ama ne tartışmalar bitti ne de itirazlar. Gayrı resmi sonuçlara göre, seçimleri bir oy farkla AKP adayı Yakup Koçal’ın kazandığı Yalova’da CHP’nin itirazı sonucu başkanlık el değiştirdi. 124 sandığa yapılan itiraz sonucu yapılan sayım sabah erken saatlerde sona erdi ve Yalova’nın yeni başkanı CHP adayı Vefa Salman oldu.

 

VOA, 'Cumhurbaşkanlığına AKP'den Tek Aday Çıkar' diye yazıyor. Haberde, 30 Mart yerel seçimlerini değerlendiren bazı uzmanlar seçimin gerçek galibinin, yolsuzluk iddiaları ve otoriterlik suçlamalarına rağmen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğu konusunda birleşiyor. Bu uzmanlara göre, Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı yolu da açılmış durumda.

 

Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının yerel seçimlerden ülke genelinde yüzde 45’lik bir başarıyla çıkmasının ardından hükümetin bundan sonra atacağı adımlar da Washington’da tartışılmaya başlandı. Wilson Center adlı düşünce kuruluşunun İstanbul, Ankara ve Washington’dan telekonferans aracılığıyla davet ettiği uzmanlar, “Fırtına öncesi” Türkiye’de seçimlerden sonraki olasılıkları tartıştı.

 

VOA, ‘Türkiye Bölgedeki Aktörlere Eşit Mesafede Durmalı’ başlıklı haberinde, Uluslararası Kriz Grubu uzmanı Collinsworth’e göre, ‘Türkiye’nin acil olarak 2008’den önceki mezhepsel tarafsızlığı esas alan ve ihtilaf halindeki taraflara eşit mesafede durmaya çalışan dış politikasına geri dönmesi gerekiyor’.

 

Haberde, Uluslararası Kriz Grubu Türkiye/Kıbrıs Projesi Uzmanı Didem Akyel Collinsworth, seçimlerden sonra Türkiye’nin bundan sonra izlemesini umdukları iç ve dış politikaları değerlendirdi.

 

Türkiye/Kıbrıs Projesi uzmanı olarak İstanbul’da görev yapan Collinsworth  önce iç politikayla ilgili beklentiler konusunda şunları söyledi:

 

“Önümüzdeki dönemde neler olacağının yanısıra nasıl olacağı da önemli olacak. Şu anda Başbakan Erdoğan ve AKP hükümeti ülke genelinde yüzde 45’in üzerinde destek alarak seçilmiş görünüyor. Kendilerine verilen bu siyasi sermayeyi nasıl kullanacakları önemli. Bundan sonraki süreçte Başbakan Erdoğan ve hükümeti attıkları adımlarda hukukun üstünlüğünü ve demokrasinin vazgeçilmez unsurlarının korunmasını ön planda tutacaklar mı bunlara dikkat etmek gerekiyor.”

 

VOA, ‘Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Adaylığı İçin Güçlendi' diye yazıyor. Haberde, 30 Mart günü yapılan yerel seçimler Türkiye’de olduğu kadar dünyanın tüm önemli başkentlerinde yakından izlendi. Washington da yerel seçimlere giden süreci, seçimleri ve sonuçlarını yakından takip eden başkentler arasında. Bazı Amerikalı uzmanlar seçimleri izlemek üzere Türkiye’ye giderken, bazı uzmanlar da yakından izledikleri seçim sürecine ilişkin değerlendirmelerini başkentte Türkiye’yi yakından takip edenlerle paylaştı.

 

Washington Enstitüsü Türkiye Araştırmaları Program Direktörü Soner Çağaptay da dün seçim sonrasını bir panelde değerlendirdi. Çağaptay, yerel seçimlere ilişkin genel değerlendirmesinde dört büyük partinin oy oranlarını arttırmış olmasının dikkati çeken ilk noktalardan biri olduğunu söyledi. 

 

VOA, Kırım Tatarları BM Barış Gücü Talep Etti diye yazıyor. Haberde, Deneyimli insan hakları eylemcisi 1966- 1986 yılları arasında altı kez Sovyet hapishanelerinde yatmıştı. Cemilev, BM Güvenlik Konseyi’nin New York’taki gayri resmi toplantısında konuştu.

 

Toplantıdan sonra Amerika’nın Sesi’nin Rusça Servisi ile görüşen Cemilev, Tatarlar’ın Rus yönetimi altında şiddetin hedefi haline gelmesinden korktuğunu söyledi ve Kırım’a uluslararası barış gücü gelmesi gerektiğini belirtti.

 

Cemilev endişeleri nedeniyle böyle bir talepleri olduğunu, ancak kararın Rusya’nın veto hakkı olan Güvenlik Konseyi’ne bağlı olması nedeniyle böyle bir şeyin gerçekleşmesinin zor olduğunu söyledi.

 

VOA, Fransız Sosyalistler'in Liberal Başbakanı Valls diye yazıyor. Haberde, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, seçim yenilgisinin ardından kendisine “güçlü ve liberal” bir Başbakan atadı. Hollande, “sorumluluk paktı” adıyla uygulamak istediği yeni liberal politikaları uygulamaya koyacak güçlü “mücadele hükümetini” yönetmek için İspanyol kökenli İçişleri Bakanı Manuel Valls’i seçti. Sosyalist Parti içindeki en sağ kanat olan ‘liberal kanadı’ temsil eden Manuel Valls, dün görevi devralarak Başbakanlık koltuğuna oturdu. Parti içerisinde de düşmanları hayli fazla olan Valls, sağın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye olan benzerliği nedeniyle “solun Sarkozy’si” diye de adlandırılıyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Kılıçdaroğlu: Adayda uzlaşırsak cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin işbirliği olabilir başlıklı haberinde, Türkiye'nin yerel seçimi bitti ancak bazı şehirlerde sonuçlar hala belirsiz. Şehirlerde itirazlar öne çıkarken muhalefet de beklediği oyu alamamış olmanın şaşkınlığını yaşıyor. The Wall Street Journal Türkiye'ye konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu röportaja başlamadan önce yerel seçim beklentisinin yüzde 30'ları yakalamak olduğunu söyledi. Alamamalarının nedeni olarak da toplumun kendi ekonomisini ikidar ile özdeşleştirmesini gösterdi. Ağustos ayında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin tek bir aday desteklemesine o adayın siyasi kimliği öne çıkmamış biri olması koşuluyla yeşil ışık yakan Kılıçdaroğlu, genel seçimlerde daha yüksek oy alacakları beklentisini de dile getirdi.

 

WSJ, Erdoğan'ın rakipleri seçimlere hile karıştığını iddia ediyor diye yazıyor. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim zaferi ardından düşmanlarına karşı verdiği baskı sözünün hayata geçtiği işaretleri görülürken Türkiye'de muhalefet Erdoğan'ın partisinin bazı bölgelerdeki seçimlere hile karıştırdığını iddia etti.

 

Erdoğan'ın önde gelen rakiplerine yakın şirketlerin borsada hisseleri değer kaybederken bazı gazeteler ise hükümetin internet sitelerine erişimi engellediğini iddia etti.

 

Ankara'da da polis seçim kurulu önünde toplanan gösterileri dağıtmak için tazyikli su kullandı.

 

Muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) seçim kurulundaki oy sayılarının manipüle edildiği iddiası ile başkent ve diğer bazı şehirlerde oyların yeniden sayılması için başvuruda bulundu. CHP'li Mansur Yavaş Salı günü yaptığı açıklamada, "Ankara'da adil bir seçim olmamıştır. Seçimi biz kazandık. Oylarımızın çalınmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

 

WSJ, ABD'nin Ortadoğu'da barış çabaları sonuç vermiyor diye yazıyor. Haberde, Obama hükümetinin Ortadoğu'da özellikle Filistin-İsrail sorununa barışçıl bir çözüm bulmak için harcadığı çabalar çökme noktasına yaklaşırken, Dışişleri Bakanı John Kerry bölgeye bugün gerçekleştireceği ziyareti iptal etti.

 

İsrail ve Filistin arasında barış görüşmelerinin resmen çökmesi, Suriye'deki iç savaşı bitiremeyen ve Rusya ile tansiyonların yükseldiği bir dönem yaşayan Obama'nın dış politikasına ağır bir darbe olacak.

 

Obama daha önce yaptığı açıklamalarda Ortadoğu krizini çözmenin ikinci döneminin en önemli 3 uluslararası hedeflerinden bir tanesi olacağını söylemişti. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, Obama'nın İsrail'e belirli sayıda mahkumu serbest bırakması karşılığında ABD'li ajan Jonathan Pollard'ı önermesini eleştirdi. Her iki taraf da bu adımın Beyaz Saray'ın dış politikada bir başarı yakalamak için köşeye sıkıştığı anlamına geldiğini söylüyor.

 

Çin 2 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), NATO'dan Rusya'ya yaptırım diye yazıyor. Haberde, NATO'nun 28 üyesi, dün Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinin ardından ilk kez toplandı.

 

İttifakın doğusu ve doğu komşularını Rusya'ya karşı güçlendirmeye hazırlanan NATO, Moskova'ya karşı yaptırım uygulanacağını açıkladı.

 

Ukrayna'da Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in devrilmesiyle başlayan, Kırım'ın referandumla Rusya'ya bağlanmasının ardından daha da artan gerilim azalmıyor.

 

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyesi 28 ülkenin dışişleri bakanı, Rusya'nın Kırım'ı "ilhak etmesinin" ardından ilk kez dün (1 Nisan) Brüksel'de toplanarak Ukrayna krizini ele aldı.

 

CRİ, Irak'ta seçim başladı diye yazıyor. Haberde, Irak'ta ABD ordusunun çekilmesinin ardından yapılan ilk genel seçim dün (1 Nisan) başladı.

 

Irak Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, seçim sırasında güvenlik birimleriyle işbirliği yapılarak, ülke genelinde emniyetin sağlanacağı belirtildi.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Irak'tan sorumlu özel elçisi Nikolay Mladenov, seçim kurulunun çalışmalarını takdirle değerlendirdiklerini açıkladı.

 

CRİ, Xi Jinping'in Brüksel'deki konuşmasına olumlu tepkiler diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Avrupa Koleji'nde dün (1 Nisan) yaptığı konuşma, yabancı temsilciler tarafından olumlu karşılandı.

 

Konuşmasında, Çin'in durumu ve gelişme süreciyle ilgili bilgiler veren Xi Jinping, Çin ve Avrupa Birliği'ne (AB) barış, kalkınma, reform ve medeniyet köprüleri kurulması için ortaklaşa çaba harcama çağrısında bulundu.

 

Avrupa'daki farklı çevrelerden önemli şahsiyetler, Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşması sayesinde, Avrupalıların Çin'i daha kapsamlı ve doğru şekilde öğreneceğini belirtti. Konuşmanın, ayrıca Çin ve AB arasındaki ilişkilerin geleceği için de büyük önem taşıdığı ifade edildi.

 

CRİ, Uçağı arama çalışmalarında büyük zorluklar var diye yazıyor. Haberde, Hint Okyanusu'nun güneyinde 10 uçak ve 9 geminin katılımıyla süren kayıp uçağı arama çalışmalarında büyük zorluklarla karşılaşıldığı belirtildi.

 

Avustralya'nın Perth kentinde kurulan Kurtarma Koordinasyon Merkezi sorumlusu Angeles Houston, Malezya Havayolları'na ait MH370 kayıp uçağı arama çalışmalarında büyük zorluklar bulunduğunu, uçağı bulma ihtimalinin düşük olduğunu açıkladı.

 

CRİ, Ukrayna'da çok uluslu tatbikatlar yapılacak diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Parlamentosu, çok uluslu ortak askerî tatbikatlar çerçevesinde yabancı silahlı kuvvetlerin ülkeye girişine izin verdi.

 

Ukrayna Savunma Bakanı Vekili Aleksandr Kuzmuk, dün (1 Nisan) yaptığı açıklamada, yapılacak askerî tatbikatların dünya barış gücü hareketlerine ve insani arama-kurtarma çalışmalarına katılmayı ve ülkeyi korumayı amaçladığına işaret etti.

 

Ukrayna yasalarına göre tatbikata en fazla 2 bin 500 Ukraynalı asker ve 2 bin 500 yabancı asker katılabileceği açıklandı.

 

Diğer yandan, ABD'li ve Ukraynalı yetkililer arasında dün Kiev'de bir görüşme yapıldı.

 

CRİ, Şili'de 8,3 büyüklüğünde deprem diye yazıyor. Haberde, Şili'nin kuzey kıyısı açıklarında 8,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

 

Şili Ulusal Deprem Merkezi tarafından yapılan açıklamada, yerel saatle dün (1 Nisan) 20.46'da meydana gelen depremin şiddeti 8,3 olarak kaydedildi.

 

Sarsıntının yüzeyden 10 kilometre derinlikte gerçekleştiği, depremin doğurduğu tsunami dalgalarının ülkenin kuzey kıyılarındaki bazı bölgelere vurduğu açıklandı.

 

CRİ, Çinli ve Türk iş adamları İstanbul'da buluştu diye yazıyor. Haberde, TÜSİAD ve DEİK işbirliğiyle düzenlenen "Çin'i Anlamak ve Çin ile İş Yapmak" başlıklı konferansta Çinli ve Türk iş adamları bir araya geldi.

 

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından organize edilen konferans dün (1 Nisan) İstanbul'da yapıldı.

 

Konferansa Çin'in Ankara Büyükelçisi Gong Xiaosheng ve Türkiye'de faaliyet gösteren Çin firmalarından temsilcilerin yanı sıra, Türkiye'nin sanayi ve ticaret çevrelerinden şahsiyetler dâhil olmak üzere 200'e yakın temsilci katıldı.

 

CRİ, Filistin, BM kuruluşlarına katılacak diye yazıyor. Haberde, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, sekiz ay süredir askıdaki Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşlarına ve uluslararası sözleşmelere katılma sürecini yeniden başlatacaklarını açıkladı.

 

Abbas, dün (1 Nisan) bir resmî başvuru belgesine imza atarken yaptığı konuşmada, Filistin'in, BM'ye bağlı 15 kuruluşa ve uluslararası sözleşmelere katılım başvurularını en kısa süre içinde sunacağını söyledi.

 

Bu girişimin, İsrail'in, anlaşmaya uymayı reddederek kalan 26 Filistinli tutukluyu serbest bırakmamasına karşılık olduğuna işaret eden Abbas, İsrail yönetiminin sözünü tutmaması durumunda, Filistin'in 63 uluslararası kuruluş ve sözleşmeye katılacağını kaydetti.

 

CRİ, Xi Jinping, Çin'e döndü diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dört ülkeyi kapsayan Avrupa ziyaretini tamamlayarak bu sabah (2 Nisan) başkent Beijing'e döndü.

 

Ziyareti esnasında Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılan Xi Jinping, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Paris'teki genel merkezi ile Avrupa Birliği'nin (AB) Brüksel'deki genel merkezine ziyaretlerde bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e eşlik edenler arasında eşi Peng Liyuan'ın yanı sıra, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi üyelerinden Wang Huning ve Li Zhanshu ile Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi yer aldı.

 

CRİ, Li Keqiang Boao Asya Forumu'na katılacak diye yazıyor. Haberde, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın Hainan eyaletinde 8 Nisan'da başlayacak Boao Asya Forumu'na katılacağı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, bugün (1 Nisan) düzenlenen basın toplantısında, Başbakan Li Keqiang'ın Forum'un açılışına katılarak bir konuşma yapacağını söyledi.

 

Hong Lei, Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Kazakistan Başbakanı Serik Ahmedov, Kore Cumhuriyeti Başbakanı Jeong Hongwon, Laos Başbakanı Thongsing Thammavong, Namibya Başbakanı Hage Geingob, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Doğu Timor Başbakanı Xanana Gusmao, Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovych ve Vietnam Başbakan Yardımcısı Vu Duc Dam'ın da foruma katılacağını açıkladı.

 

Rusya 2 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Ukrayna ile yaptığı Karadeniz donanması anlaşmalarını feshetti diye yazıyor. Haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya ile Ukrayna arasında imzalanan Rus Karadeniz donanması ile ilgili dört anlaşmanın feshedilmesine ilişkin kanunu imzaladı.

 

Belgede kanunun resmi olarak yayınlanması tarihinden itibaren yürürlüğe girdiği belirtiliyor. Söz konusu, Sovyetler Birliği Karadeniz Filosunun bölünmesi parametreleri, bununla ilgili karşılıklı ödemeler, Rusya Karadeniz Filosunun Ukrayna’da bulunması statüsü ve koşullarına ilişkin Rusya ve Ukrayna arasında 1997 yılının Mayıs ayında imzalanan anlaşmalardır.

 

RUVR, Rusya: Ukrayna’daki kriz siyasilerin maceracılığı nedeniyle meydana geldi diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı Ukrayna’daki ekonomik krizin siyasi maceracılık ve vatandaşların geleceği ile ilglenmeyen hükümetin sorumsuzluğu nedeniyle meydana geldiğini düşünüyor.

 

Bakanlık tarafindan konu ile ilgili yapılan açıklamada “Ukrayna anayasasına getirilecek olan değişiklerle ilgili hazırlıkların amacının önceki metinlerin göze hoş görünür ufak bir düzeltmesi değil, dayanıklı, güvenilir ve Ukrayna toplumu tarafından algılanan derin bir şekilde çalışma yapılarak güncellenmiş toplumsal bir sözleşme olması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, Washington Barack Obama’nın Kosova ile ilgili ifadelerini düzeltti diye yazıyor. Haberde, Washington bariz hataları ortadan kaldırmak amacıyla ABD Başkanı Barack Obama’nın Kosova ile ilgili ifadelerini düzeltti, ancak bununla beraber bunu açıkça itiraf etmedi.

 

İtar Tass’ın konu ile ilgili sorusuna yazılı cevap gönderen ABD yönetimi yüksek rütbeli sözcüsü “ABD Başkanı Kosova ile ilgili olarak uzun yıllar süren kapsamlı müzakerelerinin sonucunda ve uluslararası toplumun liderlik rolüyle bağımsızlık kazandığı benzersiz durumu kastetti” ifadelerine yer verdi. Öte yandan, orada referandum yapılmadığı için herhangi bir referandumdan söz edilmedi.

 

RUVR, Yalova 5 oy farkla CHP'ye geçti diye yazıyor. Haberde, Yalova’da AK Parti adayının bir oyla seçimi kazanmasına CHP'li aday itiraz etmişti. İl Seçim Kurulu’nun yeniden sayım kararı aldığı 124 sandıktan çıkan sonuca göre, belediye başkanlığını 5 oy farkla CHP kazandı.

 

Yalova İl Seçim Kurulu, CHP ve AK Parti'nin seçim sonuçlarına yaptığı itirazları kabul etti ve 126 sandıktaki oyların yeniden sayılmasını kararlaştırdı.

Söz konusu sandıklardaki oyların sayımı sabaha karşı bitti ve resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanlığını, 5 oy farkla CHP'nin kazandığı bildirildi. AK Parti 'nin bugün bazı sandıklara itiraz edeceği iddia ediliyor.

 

Vefa Salman'ın 5 oy farkıyla seçimi kazandığını doğrulayan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin açıklama yapması bekleniyor.

 

RUVR, BM Cenevre-3 hazırlıklarına başladı diye yazıyor. Haberde, İtar Tass Ajansı’nın bildirdiğine göre, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Suriye konulu Cenevre-3 adını taşıyacak olan üçüncü konferansın gerçekleştirilmesine yönelik hazırlıklar başladığını bildirdi.

 

Ayrıca, yılın başında başlatılan Cenevre-2 sürecinin ise istenen sonuçları getirmediğini vurguladı.

Brüksel’deki basın konferansında bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri “Bizim uluslararası toplumun siyasi iradesini hayata geçirmesi gerekir. Cenevre-2 büyük bir potansiyel getirmedi ve onun için Cenevre-3 konferansının gerçekleşmesi için yoğun bir şekilde çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, ABD Ukrayna nedeniyle Karadeniz’e savaş gemisi gönderebilecek diye yazıyor. Haberde, France Press Ajansı’nın Pentagon üst düzey yetkilisine dayandırarak bildirdiğine göre, Pentagon Ukrayna etrafında süren gerilim nedeniyle Karadeniz’e askeri gemi gönderilmesini düşünüyor.

 

Pentagon sözcüsü konu ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada “Ele alınan önerilerden bazıları Karadeniz’e bir askeri geminin daha gönderilmesini öngörüyor” ifadelerine yer verdi. Öte yandan, onun sözlerine göre yakın bir zamanda Avrupa’ya NATO’nun büyük çaptaki tatbikatı için subay grubu gönderilecek.

 

RUVR, ABD Temsilciler Meclisi Rusya’ya karşı yaptırım paketini kabul etti diye yazıyor. Haberde, ABD Temsilciler Meclisi salı günü Ukrayna’ya ekonomik yardım paketi ve Kırım’ın Rusya’ya dâhil olmasına karşı yaptırım paketini kabul etti.

 

Tasarıyı 378 kongre üyesi desteklerken, 34 üye ise karşı çıktı. Bu tasarı Temsilciler Meclisi tarafından geçen hafta kabul edilen benzer bir belgedeki kelimelerden kayda değer olmayan az farklı olma özelliği taşıyor. Onu geçen hafta Senato onaylamıştı.

 

İngiltere 2 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Eski ekonomiden sorumlu devlet bakanı Kemal Derviş, Financial Times gazetesi için bir yazı kaleme almış. Geçmişte Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili olan Derviş, halen ABD'deki düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü'nün Başkan Yardımcısı.

 

Derviş'in Financial Times'taki yazısının başlığı "Türkiye'de muhalefet güçlü yönlerini yeniden keşfetmeli".

 

Kemal Derviş, seçmenin yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AKP) ezici bir destek vermediğini söylüyor. Derviş, yüzde 45 oy olan AKP'nin son genel seçimlerdeki oy oranının yüzde 50 olduğunu, 2010'daki referandumunda da seçmenlerin yüzde 57'sinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın savunduğu anayasa değişikliklerine destek verdiğini hatırlatmış.

 

AKP'nin muhalefetin üçe bölünmesinin avantajını kullandığını vurgulayan Derviş, "Geçtiğimiz aylarda tanık olduğumuz yıkıcı ve kutuplaştırıcı siyaset son bulmalı." diyor.

 

Derviş'e göre Türkiye'nin yeniden demokratik ve ekonomik açıdan başarılı bir ülke olarak belirmesi için üç şeye ihtiyaç var:

 

"AKP gerçekten demokratik bir muhafazakâr parti olmalı. Partinin lider kadrosu da iyi yönetim ile sürdürülebilir ekonomik başarı arasındaki bağı kavrayabilmeli…CHP merkez solda Avrupalı bir sosyal demokrat parti olmalı. Liberal bir toplumun ve hukukun üstünlüğünün savunucusu olmalı…Büyük oranda laik Kürtlerden destek alan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) de Türkiye'nin Kürtlerinin müreffeh olacakları ve demokratik bir ülkede barış içinde yaşayacakları bir geleceği hedeflemeli."

 

CHP ile ilgili satırlarında "Avrupa merkez solunun kardeş partisinde etnik şövenizme yer olamaz." demiş Derviş. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yönetimini hukukun üstünlüğünden yana ve şiddete karşı uyarıcı tavrı nedeniyle övmüş ve CHP'ye de bir çağrıda bulunmuş:

 

"Türkiye'nin merkez sol muhalefeti kasetlere odaklanmaktan kaçınmalı, ekonomiye yoğunlaşmalı ve tıpkı 1970'lerde güçlü şekilde gösterdiği gibi büyük bir çoğunluk için konuşabilme yeteneğini yeniden keşfetmelidir. Sayın Erdoğan'ın iktidar tekeline sadece böyle meydan okunabilir. Üstelik bu tavır, AKP içindeki ılımlılara da yardımcı olabilir. Böylece, Türkiye'nin Kürtlerine ve Aleviler ile dini vecibelerini yerine getiren Sünniler gibi diğer gruplarına da güven verilebilir."

 

"Türkiye'de seçime gölge düştü"

 

Times gazetesinin iç sayfalarındaki haberin başlığı ise "Kayıp oylar ve esrarengiz elektrik kesintileri Türkiye'de seçime gölge düşürdü".

 

Gazetenin İstanbul'daki muhabiri Alexander Christie-Miller, dün Ankara'da Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde toplanan binden fazla göstericinin Başbakan Erdoğan'ı, hafta sonundaki yerel seçimlerde hile yapmakla suçladıklarını aktarmış.

 

Haberde göstericiler ile CHP'nin İstanbul ve Ankara adaylarının seçimler sırasındaki elektriklerin şüpheli biçimde kesildiğini, seçim sandıklarının kaybolduğunu, oyların yanlış sayıldığını iddia ettikleri belirtiliyor.

 

Times'ın haberinde Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın dün gazetecilere yaptığı şu açıklamaya da yer verilmiş:

 

"Espri yapmıyorum arkadaşlar. Trafoya kedi girdi. Kesinti bundan yaşandı…Bunu seçime bağlamak yanlış."

 

Erdoğan aleyhtarı slogana müdahale

 

Guardian'ın iç sayfalarındaki haberin başlığı ise "Seçmenler oyların yeniden sayılmasını talep ederken, Türk polisi Ankara'da tazyikli su kullandı".

 

Gazetedeki haberde, YSK önünde toplanan kalabalığın "Hırsız Tayyip!" şeklinde sloganlar atması sonrası, polisin müdahale ettiği belirtilmiş.

 

Guardian'ın haberinde CHP'nin özellikle Ankara ve Antalya'da sonuçlara itiraz ettiği, partinin Ankara adayı Mansur Yavaş'ın gerekirse Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini söylediği, CHP İstanbul adayı Mustafa Sarıgül'ün de kentte tüm oyların yeniden sayılması çağrısında bulunduğu bilgileri de yer alıyor.

 

Haberde iki gelişmeye daha yer verilmiş. Bu gelişmeler: Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde usulsüzlük iddiaları sonrası çıkan çatışmalarin ardindan polisin göstericileri gözyaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanarak dağıtması ile Osmaniye'nin Düziçi İlçesi'nde altı okulun çöplerinde, üzerinde CHP ve MHP'ye 'Evet' mührü basılı kullanılmış oy pusulalarının bulunması.

 

"İngiltere mayın tarlasına girdi"

 

İngiltere Başbakanı David Cameron, Müslüman Kardeşler hareketinin ülkedeki faaliyetlerinin incelenmesini istemişti.

 

Independent gazetesindeki Kim Sengupta imzalı haberde, İngiltere'nin bu hareketiyle

 

'mayın tarlasına girdiği' belirtilmiş.

 

Gazetenin muhabiri, "Mısır merkezli bu hareket gerçekten bir terör tehdidi mi oluşturuyor?" diye sormuş ve daha sonra da kendi sorduğu soruyu yanıtlamış:

 

"Böyle olduğunu söylemek Orta Doğu'da bazılarının işine geliyor."

 

Independent muhabiri İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan bazı yetkililerin, Müslüman Kardeşler'in faaliyetlerinin yasaklanmasına yönelik tartışmalardan rahatsız olduklarını söylüyor. Kim Sengupta'ya göre bu çevreler, böylesi bir adımın hareketin destekçilerini çok daha radikal gruplara itebileceğini düşünüyor.

 

Haber şöyle noktalanmış:

 

"Başbakan'ın Müslüman Kardeşler hakkındaki gözüken bilgi eksikliği de tuhaf bulunuyor. Diplomatlar ve istihbarat yetkilileri, muhalefet yılları boyunca hareket ile teması korudu. Hatta (eski Mısır Cumhurbaşkanı) Mursi'nin hükümetinin üyeleri sık sık gayriresmi görüşmeler için İngiltere'nin Kahire Büyükelçisi'nin evine uğrarlardı."

 

Hollande'ın 'Royal ikilemi'

 

Bugünkü bazın özetimizde son haberimiz Daily Telegraph gazetesinden. Gazetenin iç sayfalarındaki bir haberin başlığında, "Hollande'ın Royal ikilemi" ifadesi var.

 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Sosyalist Parti'nin son yerel seçimlerde aldığı başarısız sonuç sonrası Başbakan Jean-Marc Ayrault'yu görevden almıştı. Hollande'ın 'savaş hükümetinin' başında eski İçişleri Bakanı Manuel Valls olacak.

 

Daily Telegraph'ın Paris muhabiri Henry Samuel'e göre Hollande şimdi kişisel ve siyasi bir ikilem ile karşı karşıya.

 

Zira Hollande, eski hayat arkadaşı ve dört çocuğunun annesi Ségolène Royal'in yeni hükümette olup olmayacağına karar vermek zorunda.

 

Royal, 2007'de Sosyalist Parti'nin cumhurbaşkanı adayı olmuş ancak seçimde Nicolas Sarkozy'e yenilmişti.

 

Daily Telegraph'daki haberde, Royal'in Eğitim-Bilim-Gençlik ya da Adalet Bakanı olacağı yönünde spekülasyonların arttığı belirtiliyor.

 

Henry Samuel haberinde, Royal'in üç yıl önce Hollande hakkında sarfettiği şu sözleri de hatırlatmış:

 

"Fransa halkı onun siyasette 30 yıldır başardığı tek bir şeyi sayabilir mi?"

 

Almanya 2 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Nürnberger Nachrichten gazetesinde NATO'nun Rusya'ya yönelik tepkisi ele alınıyor:

 

“Ukrayna ve Kırım krizi ne kadar derinleşmiş olsa da birkaç gün öncesine kadar herkes şundan emindi: Soğuk Savaş'a dönüş mümkün değil. Son gelişmeler bundan kuşku duyulmasına yol açıyor. NATO'nun Rusya ile askeri ilişkileri askıya almasının belli bir mantığı var. Fakat yine de bir müzakere kanalı bu şekilde tıkanmış oluyor. Ermenistan, Azerbaycan ve Moldova ile yalnızca siyasi değil, askeri olarak da işbirliği yapılması planları ise bomba etkisine sahip.”

 

Magdeburg'da yayımlanan Volkstimme'de NATO ile ilgili bir yoruma yer veriyor;

 

“Doğu Avrupalı NATO ülkeleri, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimden dolayı diken üstünde. İttifak olanlara tepki gösterdi ve bir koruma kalkanı oluşturmayı başardı. Baltık bölgesinde hava sahasının Alman savaş uçakları ile denetlenmesi planlanıyor. Polonya ve Romanya da askeri birliklerine takviye talep ediyor. Fakat bölgede öncelikle radarla keşif faaliyetlerinin yürütülmesi amaçlanıyor. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Ramussen, karadan bir harekât istemiyor. İttifak, aleni savunma sinyallerine karşın, denge çabasını koruyor. Her ne olursa olsun, Kırım krizi NATO'nun kendisine gelmesini sağladı. Baltık ülkeleri, neden İttifak'a dâhil olduklarını şimdi daha iyi anladı. Ukrayna için üyelik perspektifi mevcut olmayacak. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier bunu makul bir şekilde dile getirdi. Ukrayna'nın önce kendisini toplaması gerekiyor, olası bir NATO üyeliği Rusya tarafından ‘provokasyon' olarak algılanabilir.”

 

Frankfurt'ta yayımlanan Märkische Oderzeitung Polonya'nın NATO'dan asker talebini ele alıyor:

 

“Polonya Dışişleri Bakanı NATO'nun ülkesinde asker konuşlandırması talebinde bulundu. Polonya'dan bakıldığında bu tutum gayet anlaşılır. Çünkü ülke, tarihi boyunca defalarca Rusya tarafından susturuldu veya hâkimiyet altına alındı. Ayrıca Batı'nın Kırım'ın Rusya'ya ilhakını öyle ya da böyle kabullenmiş olması da şaşkınlıkla karşılanıyor. Gorbaçov'un 1990'da verdiği NATO'yu doğuya doğru genişletmeme sözünün tutulup tutulmadığı tartışması Polonya'da pek de iyi karşılanmıyor. Neticede ülke kendi özgür iradesiyle İttifak'a katılma kararı aldı. Donald Tusk yönetimindeki hükümet, Rusya ile iyi ilişkiler arzuladıklarını açıkça ortaya koydu. Ancak bu dilek Rusya'da yankı bulmazsa, sabır taşabilir.”

 

Straubinger Tagblatt da Ukrayna krizini taşıyor yorum sütunlarına:

 

“Ukrayna'daki AGİT gözlemci misyonu bir kenara bırakılırsa, diplomasinin bariz bir biçimde meydana çıkan etkisizliği, provokatörlerin sesinin olması gerekenden daha yüksek çıkmasına neden oluyor. Tabii ki yeni bir gerginlik ne Doğu'nun ne de Batı'nın işine gelir. Ancak sorun, bu görüşün şu ana kadar Rusya tarafından paylaşılmıyor oluşunda.”

 

İran 2 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), ABD Genel Kurmay Başkanı “İsrail, ABD’nin icap ettiğinde İran’a karşı askeri saldırıda bulunabileceğini biliyor” dedi.

 

FHA, NATO dün, bu teşkilat üyesi Dışişleri Bakanları toplantısında, Rusya’la olan fiili bütün işbirliğini askıya alma kararı aldığını ilan etti.

 

FHA, Filistinli kaynaklar, uzlaşma müzakerelerinde kriz yaşandığını belirterek “Kerry’le Abbas’ın Çarşamba günü görüşmesi iptal edildi” dediler.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Emirabdullahiyan, Kuveyt Emiriyle görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin İran’a davet mesajını kendisine teslim etti.

 

FHA, Beyaz Saray Sözcüsü, ABD Başkanı Obama’nın henüz İsrailli casusun serbest bırakılmasıyla ilgili bir karar almadığını söyledi.

 

FHA, İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu üyesi “Avrupa Parlamentosu İran karşıtı kararlarla boşuna vakit tüketiyor” dedi.

 

FHA, İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu üyesi, Avrupa Parlamentosunun İran karşıtı kararından söz ederken “İran’da azınlıkların haklarının ihlal edildiği iddiası çok komik” dedi.

 

FHA, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Macid Tahti Revançi, İran İslam Cumhuriyeti 5+1 grubu ile iyi niyet çerçevesinde müzakere masasına oturduğunu vurguladı.

 

FHA, Sipahiler Ordusu komutanlarından General Ramazan Şerif, korsan İsrail'in demir kubbe füze savunma sistemini son denemesi, bu sistemin işgalci siyonistlere güvenlik getirmediğini ortaya koyduğunu belirtti.

 

FHA, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Rahimpur, Türkmenistan'da Hazar Denizi kıyı ülkeleri zirvesine katıldı.

 

FHA, Filistin halk kurtuluş cephesi siyasi büro üyesi Ali Aziz, İran ve Suriye bölgede direnişin nabzı olduğunu vurguladı.

 

FHA, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem, İran'ın Yemen'in içişlerine karıştığı iddiası asılsız olduğunu açıkladı.

 

FHA, CHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı Mehmet Yıldırım, CHP’li seçmene MHP’ye destek vermeleri yönünde işarette bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu istifaya çağırdı.

 

İran Radyosu (İRİB), Rusya ve Amerika dışişleri bakanları görüştü diye yazıyor. Haberde, Rusya ve Amerika dışişleri bakanları gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Ukrayna'yı ele aldılar.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre Rusya dışişleri bakanlığı dün yaptığı açıklamada Sergey Lavruf'un Amerikalı mevkidaşı John Kerry ile yaptığı görüşmede, iki taraf arsında Paris'te gerçekleşen görüşme sonuçları uyarınca  Ukrayna krizinin çözümlenmesi için fikir teatisinde bulundular.

 

İRİB, Bahreyn halkı Formula-1 'e karşı diye yazıyor. Haberde, Fransa haberin Salı günü Dubai'den bildirdiğine göre Bahreyn'de en büyük Şii kurumun ülkede Formula-1 yarışmaların yapılmaması için geniş çapta gösterilerin düzenlenmesini istedi.

 

İRİB, Mısır Asivet'te 45 kişi yaralandı diye yazıyor. Haberde, Mısır'ın azledilen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yandaşları ve güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmada en az 45 kişi yaralandı.

 

PRESSTV'nin haberine göre söz konusu yaralılardan 15'i kız öğrenci ve 2'si de polis güçlerinden oluşuyor.

 

Bu arada Kahire, İskenderiye ve el-Mansure kentlerindeki çatışmaların da devam ettiği belirtiliyor.

 

Mısır'da eski savunma bakanı Abdulfettah Sisi'nin adaylıktan çekilmesi ve yargılanmasını isteyen protestocular ve polis güçleri arasında çatışmalar sürüyor.

 

İRİB, Çeçenistan Keseb cinayetini kınadı diye yazıyor. Haberde, Özerk Çeçenistan Cumhurbaşkanı Suriye'nin Keseb kentinde sivillerin katliam edilmesini kınadı.

 

El-Meyadin TV kanalının bildirdiğine göre Ramazan Gadirov bu bağlamda yaptığı açıklamada kendilerine "Cihadiyun" diyenlerin bir İslam ülkesini zayıf düşürmek için yabancıların emirlerini yerine getirdiğini söyledi.

Gadirof söz konusu cinayeti işleyen teröristlerin batının mali ve silah desteğinde olduğunu ve batının da Suriye'nin viraneye çevrilmesi ve Müslüman ülkelerin zayıflamasını istediğinin söyledi.

 

İRİB, Teröristler Şam yakınlarına kimyasal saldırı planlıyor diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin BM temsilcisi teröristlerin başkent Şam'a kimyasal saldırı planladığını belirtti.

 

El-Meyadin TV kanalının haberine göre Beşar Caferi dün yaptığı açıklamada, teröristler arasındaki görüşmelerin tespit edilmesi nedeni ile onların Şam'ın güneyinde Cuber bölgesine kimyasal saldırı düzenleme planları yaptığının anlaşıldığını söyledi.

 

Suriyeli diplomat teröristlerin  Cuber bölgesine kimyasal saldırı planladıklarını ifade etti.

 

İRİB, Siyonist rejim Ankara'yı uyardı diye yazıyor. Haberde, Siyonist rejim casusluk servisi MOSSAD'ın eski başkan yardımcısı David Maidan, Suriye'ye yönelik olası operasyon konusunda Ankara'ya kimyasal silah uyarısında bulundu.

 

Taraf gazetesinin haberine göre, Türkiye'nin Suriye'ye ait uçağı düşürmesinin ardından, Pazartesi günü, Maidan'ın gizlice Ankara'ya giderek MİT müsteşarı Hakan Fidan ile görüştü. Görüşmede, Maidan'ın, Suriye konusunda Ankara'ya bir takım uyarılarda bulunduğu öğrenildi. Buna göre, Maidan, Ankara'nın Suriye'ye yönelik olası operasyonun risklerine dikkat çekti. Maidan, Suriye'nin elinde bulunan kimyasal silahlara ve uzun menzilli füzelere dikkat çekerek, Suriye dünyanın en büyük kimyasal silah stoklarına sahip ülkeler arasında yer aldığını söyledi.

 

İRİB, Halit Meşal'in İran ziyareti hazırlıkları yapıldı diye yazıyor. Haberde, HAMAS siyasi büro üyesi Mahmut ez-Zahar yaptığı açıklamada Halit Meşal'in Tahran ziyaretinin başarılı geçmesi ve bazı yetkililer ile görüşmesi için birçok faaliyetin yapıldığını belirtti.

 

Filistin El-Yevm internet sitesinin dün bildirdiğine göre Mahmut ez-Zahar el-Ahbar gazetesine yaptığı açıklamada geçen son baharda yapılması planlanan ziyaretin şimdiye kadar birkaç sebepten dolayı ertelendiğini söyledi.

 

İRİB, Şili'de Tsunami alarmı! Diye yazıyor. Haberde, Güney Amerika ülkesi Şili'de 8.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

 

İlk anda depremin büyüklüğünü 8 olarak açıklayan ABD Deprem Araştırmaları Merkezi, dakikalar sonra yaptığı düzeltme ile depremin büyüklüğünü 8.2 olarak değiştirdi.

 

Depremin ardından Pasifik Okyanusu'nda oluşan iki metrelik tsunami dalgaları Şili kıyılarına ulaştı. Depremin hemen ardından ülkenin kıyı şeridinde yaşayanların acil tahliyesi istendi. Ayrıca Peru ve Ekvador için de tsunami uyarısı yapıldı.

 

İRİB, İran ve Türkmenistan ilişkilerinin gelişmesi vurgulandı diye yazıyor. Haberde, Türkmenistan dışişleri bakanı İran İslam Cumhuriyeti ile her alanda ilişkileri geliştirmek istediklerini vurguladı.

 

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığınca yapılan açıklamada, Türkmenistan cumhurbaşkanı yardımcısı ve dışişleri bakanı Reşid Meredov ile Aşkabad'da yapılan görüşmede İran dışişleri bakanı Asya ve Okyanusya işler yardımcısı İbrahim Rahimpur, İslami İran Cumhurbaşkanının resmi Tahran ziyareti davetini hatırlatarak, iki ülke ilişkilerinin tüm siyasi, kültürel ve ekonomik alanlarında gelişmesini istedi.

 

İRİB, Ruhani Kuveyt emirini davet etti diye yazıyor. Haberde, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri bakanı Arap ve Afrika işler yardımcısı dün Kuveyt emiri şeyh Sabah el-Hamd el-Cabir es-Sabah ile yaptığı ziyarette Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin kendisini Tahran'a davet mektubunu iletti.

 

İRNA'nın Kuveyt'ten bildirdiğine göre Kuveyt emiri de yapılan davetten dolayı teşekkür ederek, bölgesel kapsamlı işbirliğinin her zaman Kuveyt açısından önemli olduğunu zira bu konunun bölge ülkeleri ve Kuveyt'in çıkarlarını sağladığını belirterek, Tahran ziyaretinin gerçekleşeceğini vurguladı.

 

İRİB, SP adayı katil zanlısı 15 kişi tutuklandı diye yazıyor. Haberde, Uğradığı bıçaklı saldırıda yaşamını yitiren Tillo İlçesi'nde SP'li Belediye Başkan adayı Behmen Aydın'ın cinayeti ile ilgili 15 kişi gözaltına alındı.

 

Pazartesi uğradığı silahlı saldırıda bıçak darbesinin kalbine isabet ettiği Behmen Aydın, hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

 

Güvenlik güçleri, kaçan saldırganları yakalamak için kapsamlı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında polis, seçimde Tillo Belediye Başkanlığı'nı yeniden kazanan AKPli Mehmet Mesut Memduhoğlu'nun da bulunduğu 15 kişiyi gözaltına aldı.

 

İRİB, Mansur Yavaş sonuçlara itiraz etti diye yazıyor. Haberde, Ankara'da Melih Gökçek 'zafer' açıklaması yaparken CHP'li Mansur Yavaş, sonuçlara itiraz edeceklerini açıkladı.

 

Yavaş twitter hesabından yaptığı açıklamada "Bugün, gün boyunca sandık tutanakları ile YSK verilerini karşılaştırarak itiraz dilekçelerimizi hazırlayacağız. İstanbul gibi bir metropolün sonuçları saatler öncesinden belli olurken Ankara'nın seçim sonuçlarının sabaha kadar girilmemesi skandaldır" dedi.

 

İRİB, Ruhani Erdoğan’ı kutladı diye yazıyor. Haberde, İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün akşam Türkiye başbakanı Recep Tayyib Erdoğan'ı arayarak Türkiye yerel seçimlerinde AKP'nin zaferini kutladı.

İRNA'nın cumhurbaşkanlık enformasyon merkezinden naklen bildirdiğine göre Hasan Ruhani Türkiye başbakanı Recep Tayyib Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmede halkın seçimlere geniş katılımını demokrasinin zaferi olarak değerlendirdi.

 

Ruhani " Müslüman ve kardeş komşu" Türkiye ile ilişkileri geliştirmenin İran İslam Cumhuriyetinin dış siyaset önceliklerinden olduğuna işaretle ikili ilişkilerin gelişmesine vurgu yaptı.

 

İRİB, Siyonist rejimin demir kubbe projesi amacı diye yazıyor. Haberde, ran İslami şura meclisi dış siyaset ve ulusal güvenlik komisyon üyesi Siyonist rejimin demir kubbe projesi ile ilgili propagandalardan karşı tarafı korkutmayı amaçladığını söyledi.

 

İran İslami şura meclisi dış siyaset ve ulusal güvenlik komisyon üyesi İsmail Koseri Fars haber ajansına yaptığı açıklamada, Siyonist rejimin demir kubbe füze savunma sisteminin 2 füzenin atışı ile ilgili hatasına işaretle, Siyonist rejimin söz konusu sistemin büyük ve önemli kabiliyetlere sahip olduğunu propaganda etmekle, bir çeşit psikolojik savaş yürütmeye çalıştığını söyledi.

 

Suriye 2 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Türkiye Hükümeti Orduyu Meşgul Etmek İstedi diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi; silahlı terör grupların, daha sonra Suriye hükümetini itham etmek için Şam’ın Cobar Bölgesinde kimyasal silah kullanma planları yaptıklarını belirterek, ilgili kurumların bu planlara ilişkin bir telefon konuşması yakaladığına işaret etti.

 

RT Kanalı ile telefon bağlantısında Caferi 25 Mart tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) genel sekreteri ve Uluslararası Güvenlik Konseyi başkanına gönderdiği eş iki mektupta oldukça önemli iki meseleye dikkat çektiğini belirtti.

 

SANA, Keseb Saldırıları Güvenlik Konseyinde Tartışılmalıdır diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Genady Gatilov dün; silahlı terör gruplarının Lazkiye kırsalının Türkiye sınırlarına yakın Keseb Bölgesinde işledikleri suçları tartışma amacıyla Uluslararası Güvenlik Konseyini olağanüstü bir oturum düzenlemeye çağırdı.

 

RT web sitesinin aktardığı ve kendi twitter hesabında paylaştığı açıklamalarında Gatilov; ‘Keseb Bölgesinde Ermeni vatandaşlara ateş açılma meselesini soruşturmak gerekiyor.. Güvenlik Konseyinin de bu meseleyi en kısa zamanda masaya yatırması gerekiyor..” ifadesini kullandı.

 

SANA, Suriye'deki Terör Gruplarına Silah Desteği Devam Ediyor diye yazıyor. Haberde, Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu Batılı ve Arap körfez ülkelerinin Suriye'deki silahlı terör gruplarına silah ve daha başka desteklerini sürdürdüklerini belirtirken, bundan dolayı da Suriye'deki durumların hala gergin olduğunu ifade etti.

 

Şanghay İşbirliği Örgütü'nde üye ülkelerin savunma bakanlarının Tacikistan’ın Khujand Kentinde düzenledikleri oturum ardından yaptığı açıklamada Shoigu; Libya'da çatışan silahlı militanların Suriye'ye girdiklerine dikkat çekti. Shoigu bu silahlı militanların Tunus, Cezayir, Mısır ve Suriye'de ‘muhalifleri’ desteklediklerini ifade ederken, Şanghay İşbirliği Örgütünün bu gibi savunma davalarına önem vermesi gerektiğini söyledi.

 

SANA, Fransız Annenin Gençlerin Terör Saflarında Savaşmak İçin Oyuna Getirilmesine Karşı Hamlesi diye yazıyor. Haberde, Fransız yazar Anne Laure Fremont, Suriye’de terörist grupların saflarında yer alan ve orada ölen Fransız gençlerin ailelerinin, Suriye’de “cihat” adı altında gençlerin beyinleriyle oynayan terörist şebekelere ve Fransız hükümetinin bu soruna yönelik suskunluğuna karşı bir hamle başlattıklarını ortaya çıkardı.

 

Yazar Fransız Lö Figaro gazetesinde “Fransız bir cihatçının annesi başkalarının oyuna getirilmesini istemiyor” başlığı altında dün yayınlanan makalesinde bu hamleyi geçen Aralık ayında Homs bölgesinde düzenlediği bir intihar saldırısında ölen Fransız genç Nicolas’ın annesi Dominik Bons’un başlattığını ve sosyal paylaşım sitelerinde buna karşıt olarak Suriye’ye daha fazla gencin gitmemesi için bir hamle başlattığını söyledi.

 

SANA, Keseb’teki Ermenilere Yönelik Erdoğan Hükümeti Destekli Terör Saldırıları Kınandı diye yazıyor. Haberde, Doğu Hıristiyanları Cemiyeti Keseb ve çevresindeki yeni tekfiri terör saldırısı ile Kilise ve dini rumuzlara yönelik ihlaller yanı sıra yüzlerce Ermeni ailenin zorla göç ettirilmelerini şiddetle kınadı.

 

Lübnan’ın Baabda kentindeki Keldaniler Piskoposluğunda Piskopos Semir Mazlum başkanlığında düzenlenen görüşmede, radikal İslamcı terör gruplarının söz konusu bölgede düzenledikleri eylemlere ve bütün dünyanın suskunluğuna yönelik şaşkınlıklarını dile getirdiler.

 

Mazlum, güvenli bir bölgenin nasıl olurda bir anda kurtarılacak operasyon haline dönüştüğünü garipseyerek bu bölgenin daha önce görmediği ve tanık olmadığı karanlık ideolojiyi yaymak ve kimliğini değiştirme amaçlı kasıtlı bir planın yürütüldüğünü dile getirdi.

 

Azerbaycan 2 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Nijerya'da intihar saldırısı: 21 ölü diye yazıyor. Haberde, Nijerya’nın Maiduguri kentinde intihar saldırısı girişiminde bulunan 4 Boko Haram militanının üzerlerindeki patlayıcıların askerlerin açtığı ateş nedeniyle infilak etmesi sonucu 21 kişi öldü.

 

Nijerya’nın Maiduguri kentinde intihar saldırısı girişiminde bulunan 4 Boko Haram militanının üzerlerindeki patlayıcıların askerlerin açtığı ateş nedeniyle infilak etmesi sonucu 6'sı militan olmak üzere 21 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

 

1News, Rusya, Ukrayna ile anlaşmaları feshetti diye yazıyor. Haberde, Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus Karadeniz Filosu'nun Kırım karasularında konuşlandırılmasına yönelik Ukrayna ile yapılan anlaşmaların feshine ilişkin kararı imzaladı.

 

Kremlin resmi internet sayfasında yayımlanan açıklamada, Karadeniz Filosu'nun Ukrayna sınırlarındaki Kırım'da konuşlandırılmasıyla ilgili 4 anlaşmanın feshedilmesi amacıyla 28 Mart'ta RusyaParlamenstosu'na sunulduğu hatırlatıldı.

 

Parlamentonun alt kanadı Duma'da oybirliğiyle kabul edilen kanun tasarısının dün de Federasyon Konseyi'nden geçtiği bildirildi. Rusya Devlet Başkanı Putin'in imzaladığı Federal Kanun'un yayımlandığı tarihten itibaren geçerli olacağı belirtildi.

 

1News, Katar Emiri Arap ülkeleri turuna çıkıyor diye yazıyor. Haberde, Katar Emiri Temim bin Hamad al Sani, bugün Sudan'dan başlayacak, Cezayir ve Tunus'la devam edecek Arap ülkeleri turuna çıkıyor.

 

Katar resmi haber ajansı QNA'ya göre, Katar Emiri Temim, Arap ülkeleri turuna bugün Sudan'dan başlayacak.

 

Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir'in tüm Sudanlıları Emir'i karşılamaya çağırdığı bildirildi. Katar'ın ülkesine ekonomik ve diplomatik desteklerini hatırlatan Beşir, Sudan'ın tüm sorunlarında Katar'ın yanlarında yer aldığına işaret etti.

 

1News, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Müslümanlar tahliye edilecek diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki 19 bin Müslümanın, Hristiyan militanların saldırılarından korunmaları amacıyla tahliye edileceğini açıkladı.

 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Sözcüsü Fatoumata Lejeune-Kaba, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, Hristiyan Anti-balaka militanlarının başta başkent Bangui olmak üzere pekçok şehrin giriş çıkışlarını kontrol altında tuttuğunu belirtti.

 

1News, Apple ve Samsung savaşa hazırlanıyor diye yazıyor. Haberde, Teknoloji dünyasının iki devi Apple ve Samsung yeni patent ihlalleri iddialarıyla yeniden mahkeme yoluna gidecek.

 

Dünyanın en büyük iki akıllı telefon üreticisi Apple ve Samsung, patent ihlali gerekçesiyle yeni bir davada buluşuyor.

 

Daha önce de sayısız kez patent ihlalleriyle ilgili mahkemeye çıkan Güney Koreli akıllı telefon üreticisi Samsung, 2012 yılında davayı kaybetmiş ve ABD’li rakibine milyarlarca dolar para ödeme cezası almıştı.

 

1News, ABD-Türkiye ilişkilerinde flaş gelişme diye yazıyor. Haberde, Türkiye’deki Twitter ve YouTube yasaklarının da etkisiyle, ABD Kongresi’nde Türkiye aleyhtarı karar tasarılarında patlama yaşanıyor. Bir Senato kınaması, Başkan Obama’ya giden bir şikâyet mektubu, Hıristiyanların Türkiye’de el konulan mallarına ilişkin bir tasarının ardından, şimdi de Temsilciler Meclisi’nde Türk hükümetini sert bir dille eleştiren ve sosyal medya yasaklarını kaldırmaya davet eden başka bir karar tasarısı hazırlandı.

 

1News, Fransa’ya yeni Sarkozy diye yazıyor. Haberde, Hafta sonu tamamlanan yerel seçimlerde oy kaybeden Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, yeni başbakan atadı. İçişleri Bakanı Manuel Valls, yeni Fransa Başbakanı oldu. Katalan göçmeni bir ailenin oğlu olan Valls’in geleceğin cumhurbaşkanı olabileceği yorumları yapılıyor.

 

1News, Putin’e ‘Hitler’ benzetmesi Almanya’yı karıştırdı diye yazıyor. Haberde, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble’nin Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasıyla ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Nazi lideri Adolf Hitler’e benzetmesi tepki çekti.

 

Önceki gün Berlin’de öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada Schaeuble, Rusya’nın Kırım’ı ilhakını, Adolf Hitler’in Avusturya’yı ilhakına benzeterek “Hitler bu yöntemleri Südet’de kullanmıştı. Bütün bunları tarihten biliyoruz” dedi. Maliye Bakanlığı sözcüsü daha sonra “Bakan’ın Rusya Devlet Başkanı’nı Hitler’e benzettiği izlenimi oluşmuşsa bu yanlıştır” açıklaması yapsa da siyasilerden tepki geldi. Başbakan Angela Merkel, Kırım’ın ilhak edilmesiyle uluslararası hukukun ihlal edildiğini söylerken benzetmeyle ilgili “Kırım’ın ilhakını farklı bir durum olarak değerlendiriyorum” dedi. Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir bu tür benzetmelerin gerekli olmadığını söyledi. Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen ise Rusya ile olan ilişkilerin yıpratılmaması için Schaeuble’nin özür dilemesini istedi.

 

1News, Kırım Tatarları iki temsilci görevlendirecek diye yazıyor. Haberde, Kırım Tatarları, mevcut Kırım hükümetinde iki temsilci görevlendirme kararı aldı.

 

Kırım Tatar Milli Meclisi, Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden ve Rusya ile ilhak anlaşması imzalayan mevcut Kırım yönetiminde iki temsilci görevlendirme kararı aldı.

 

Hafta sonu toplanan Kırım Tatar Milli Kurultayı'nın çeşitli konularda etki verdiği KTMM, bugünkü toplantısında, mevcut Kırım hükümetinde Tatarlarının iki temsilcisinin de yer almasını kararlaştırdı.

 

1News, Hostesi rehin alınan uçak Münih'e geri döndü diye yazıyor. Haberde, Almanya'nın en büyük hava yolu şirketi Lufthansa'nın Budapeşte'ye gitmek üzere Münih'ten kalkan uçağı, Macaristan uyruklu bir kişinin hostesi rehin alması nedeniyle Münih Havalimanı'na geri döndü. Hostes ve uçaktaki iki görevliyi yaralayan zanlı, gözaltına alındı.

 

"Münchener Merkur" gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre, Lufthansa'nın Münih-Budapeşte seferini yapmak üzere saat 11.15'te havalanan yolcu uçağındaki bir hostes, sınır dışı edilmek üzere Budapeşte'ye götürülen Macaristan uyruklu kişi tarafından kesici aletle tehdit edilerek rehin alındı.

1News, Esed yine varil bombasıyla vurdu: 15 ölü diye yazıyor. Haberde, Suriye Ordusuna bağlı helikopterin Halep'in Maaret el Artik beldesine varil bombasıyla düzenlediği saldırıda 15 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Halep'teki yerel aktivistlerden Mustafa Sultan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, orduya bağlı helikopterin Maaret el Artik beldesine "varil bombasıyla" düzenlediği saldırılarda aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 15 kişinin hayatını kaybettiğini ve onlarca kişinin yaralandığını söyledi.

 

Sivil savunma ekiplerinin, saldırıda yakılan evlerin enkazından ölü ve yaralıları çıkartmaya çalıştığını ifade eden Sultan, saldırı sonucunda yaralananların çevredeki halk tarafından araçlarla sahra hastanelerine taşındığını kaydetti.

 

1News, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül Kuveyt Başbakanı ile görüştü diye yazıyor. Haberde, Kuveyt'te temaslarını sürdüren Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir Mübarek es-Sabah'ı kabul etti.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir Mübarek el-Hamad es-Sabah'ı kabul etti.

 

Beyan Sarayı'nda, başlangıcında görüntü alınmasının ardından basına kapalı gerçekleşen kabulde, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da bulundu.

 

1News, Şili'de 8,2 büyüklüğünde deprem diye yazıyor. Haberde, Güney Amerika ülkesi Şili'de 8,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

 

ABD Jeoloji Enstitüsü, meydana gelen depremin büyüklüğünü ilk olarak 8 olarak bildirdi. Enstütü depremin büyüklüğünü daha sonra yaptığı açıklamayla 8,2 olarak değiştirdi.

 

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi, yerel saat ile 18.46'da meydana gelen depremin merkez üssünün ülkenin kuzeyindeki Iquique şehri açıklarında olduğunu açıkladı.

 

Depremin hemen ardından Pasifik'e kıyısı olan Latin Amerika ülkelerinde tsunami alarmı verildi.

 

1News, NATO’dan Rusya’ya yaptırım diye yazıyor. Haberde, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Rusya ile tüm sivil ve askeri işbirliğinin askıya alınması kararlaştırıldı.

 

NATO dışişleri bakanları tarafından yayımlanan açıklamada, askıya alma kararına rağmen NATO-Rusya Konseyi’nde kriz konusunda görüş alışverişine olanak tanımak amacıyla büyükelçiler ve üst düzeyde siyasi diyaloğun devam edebileceği belirtildi.

 

Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal ettiği, Avrupa-Atlantik Ortaklığı’ndaki ilke ve taahhütlerine aykırı şekilde hareket ettiği belirtilen açıklamada, işbirliğinin temelini oluşturması gereken güvenin ciddi şekilde ihlal edildiği vurgulandı.

 

1News, Davutoğlu: Her ülke tedbir alır başlıklı haberinde, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, YouTube'a erişimin engellenmesine ilişkin, "Her ülke kendi vatandaşlarının hukukunu korur ve ulusal güvenliğiyle ilgili konularda tedbir alır" dedi.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile NATO karargâhında bir araya gelerek, AB Komiseri tarafından Twitter ve YouTube konusunda yapılan açıklamalara yönelik Türkiye’nin kaygı ve kanaatlerini aktardı.

 

Bulgaristan 2 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Bugünkü gazeteler Cumhurbaşkanı Plevneliev’in açıklamalarını yorumluyor. Plevneliev Bulgar hava kuvvetlerinin uçuş kaynaklarının tüketilmesini ve orduyu yıpratmayı da dâhil eden olası Rus komployu ima etmişti. Plevneliev Rus casus uçaklarının uçuşlarının sıklaştığından söz ederek,  sadece yıl başından bu yana haftada 2 ila 10 kez  Karadeniz sınırlarımızdan savaşçı uçakların kalkması  gerektiğini  ekledi. ‘Sega’ gazetesi devlet başkanının varsayımlarının yürütme iktidarınki ile alakası olmadığını yorumluyor. Gayri resmi verilere göre, fakat Rus tarafı savaşçı uçaklarımızın onarımını boykot etmektedir. Yedek parça sevkiyatı birkaç kez suya düşmektedir. Bununla ilgili olarak askeri yetkililer hava kuvvetlerinin Rusya’ya bağımlılığından kaçınmak üzere yeni Batı tipi avcı uçağının satın alınmasında ısrar ediyorlar.

 

‘Monitor’ gazetesinin ekibi son günlerde ülkede meydana gelen ağır trafik kazalarının şahitleriyle görüştü. ‘Trakya’ otobanındaki son kazanın sebebi sis ve duman olduğu anlaşıldı. Bu kazada iki kişi öldü, diğer 15 yaralandı. Yine aynı günlerde Popovo’da  aşırı hız nedeniyle üç genç hayatını kaybetti. Kazalarda zarar görenlerin derneğinden hızın kontrol edilmesinin kazaların sayısının azaltılmasının bir yolu olduğunu ileri sürerken, otobanlarda maksimum hızın saatte 140 km’den, saatte 130 km’ye indirilmesini istiyorlar.

 

‘Sega’ gazetesi  ‘Amnesty International’  örgütünün bir çağırısını aktarırken AB devletlerinin yetkililerin mülteciler için şartları iyileştirinceye dek Bulgaristana mülteci  iade etmemesi gerektiğini yazıyor.  Amnesty International’  örgütüne göre mültecilerin yaşadığı koşullar ‘iğrenç’ , ‘aşırı kalabalık odalar,  beslenme kalitesiz’ , insanlarla çalışma prosedürleri uygun değildir. ‘Trud’ gazetesinden ise bugün mültecilerin kötü yaşama şartlarından dolayı başkentte AK binası önünde protestoya çıkacağını öğreniyoruz.

 

‘Standart’ gazetesi Bulgar softuer sanayisinin yılda 1 milyar doların üstünde mal ve hizmet ihraç ettiğini yazıyor. Bu sektör devletin GSYH’nın  %6’sını oluşturmaktadır. Bu alanda ortalama maaş 1200 Avro ki bu ülkede ortalama maaşın üş katıdır. Ülkede bilişim endüstrisi ihracata yönelik olup, ürünün %90’ı Batı Avrupa, ABD ve Kanada’ya ihraç edilmektedir.

 

‘Sega’ gazetesi Sivil savunmanın 1 Nisan günü 11 şehirde sirenlerin denemesinin,  gerçek  afet durumunda vatandaşa faydasız  olduğunu kanıtladı.  10 şehirde siren için 21 milyon Avro harcandı. Vatandaşlar gerçek alarm sinyali duyunca ne yapacağını bilmiyor. Hatta bazı kişiler dünkü denemeleri duyunca tekno şov veya sirk reklamı yapıldığı görüşündeydi.

 

‘Standart’ gazetesi Bulgaristan’da en sık ziyaret edilen mağara olan ‘Ledenika’ nın yeraltı varyeteye dönüşeceğini yazıyor. İşitsel ve ışık efektli koreografi ile buz sahasında temsiller sahnelenecek. Mağara duaların gerçekleştiği yer olarak da ünlüdür.  Proje Vratsa belediyesine aittir.

 

‘Trud’ gazetesi en başarılı Bulgar tenisçisi Grigor Dimitrov ‘un iki listeye girdiğini yazıyor. Dünya listesinde 15. yeri alan Grigor ATP internet sitesinin en güzel 10 vuruş listesinde de dâhil edildi. Grigor’un bu vuruşu Şubat ayında Roterdam turnuvasında Rusyalı Dmitriy Tursunov karşılaşmasından.