ABD 1 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Fransa’da Seçimler Hükümeti Salladı diye yazıyor. Haberde, Başbakan Jean Marc Ayrault’yu görevden alan Hollande bu görevi, İçişleri Bakanı Manuel Valls’e verdi. Valls’in “sosyal liberalizmin temsilcisi” olduğunu dile getiren parti içindeki sol kanat kazan kaldırdı.

 

Fransa’da hafta sonu ikinci turu yapılan yerel seçimlerde, ana muhalefet partisi UMP’nin birinci gelmesi, aşırı sağ Front National’in de ilk kez ülkede 6 büyük kentte belediye başkanı çıkarması, solu büyük yenilgiye uğrattı. Sosyalistlerin kalesi olarak bilinen pek çok il dâhil yaklaşık 150 önemli kent soldan sağa geçti. İktidardaki Sosyalist Parti’nin tek tesellisi ise Yeşiller Partisi’nin desteği ile Paris’i PS’in adayı Anne Hidalgo’nun kazanması oldu.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Rusya, Ukrayna sınırından çekilmeye başlıyor diye yazıyor. Haberde, Rusya dün yaptığı bir açıklamada Ukrayna sınırından yavaşça çekilmeye başlayabileceğini söylerken, Batı'da biraz şüpheyle karşılanan bu açıklama haftalar süren diplomatik çabaların ardından Rusya'nın bazı tavizler vermeye başlayabileceğini gösteriyor.

 

Bu açıklamaya rağmen Rusya'nın kaç askerini sınırdan çekeceği belli değil. Almanya hükümetinden yapılan açıklamada Putin'in Merkel'i arayarak askerlerine "kısmi çekilme" emri verdiğini söylediği belirtildi.

 

Rusya tarafından yapılan açıklamada ise bir kısım askerin Ukrayna sınırından ayrılarak yaklaşık 1,500 kilometre uzaklıktaki üslerine geri dönmelerinin emredildiği belirtildi. Ukrayna yetkilileri ise yaklaşık 20,000 askerin son günlerde sınırdan uzaklaştığını fakat 40,000 askerin daha bölgede bulunduğunu söylüyor.

 

ABD savunma bakanı Chuck Hagel, Rus askerlerinin çekilip çekilmediğini tam olarak bilmediğini belirtti. Hagel açıklamasında "O sınırda hala yüksek miktarda Rus askeri bulunuyor" dedi.

 

WSJ, Yıldız: Elektrik kesintilerinin nedeni trafoya giren kedi başlıklı haberinde, Enerji Bakanı Taner Yıldız seçim gecesi yaşanan elektrik kesintisine trafoya giren bir kedinin yol açtığını söyledi.

 

“Espri yapmıyorum arkadaşlar. Trafoya kedi girdi. Kesinti bundan yaşandı ama bu durum ilk kez yaşanmadı. Seçimden önce de yaşanmıştı. Bunu seçime bağlamak yanlış,” diyen Yıldız, bu durumda kasıt aramanın yanlış olduğunu belirtti.

 

Bakanın diğer açıklamaları ise şöyle:

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Genç MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çiftçi ve beraberindeki heyeti kabul etti.

 

WSJ, Seçime, itirazlar damga vurdu diye yazıyor. Haberde, Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından CHP, AKP ve BDP belli bölgelerde açıklanan oylara itiraz edeceklerine bildirdi. İtiraza, Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanan sandık sonuçlarıyla, partilerin elinde bulunan sonuçların farklı olması ve yapılan hataların ortaya çıkması yol açtı.

 

Seçim sonuçlarına en büyük itirazın adresi Başkent Ankara oldu. CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş'ın çağrısı üzerine yüzlerce gönüllü, Genel Merkez'e giderek tutanakları sistemlere girmeye başladı. YSK'nın açıkladığı sonuçlarla farklılık göstermesi ardından Yavaş resmi itirazda bulunacaklarını bildirdi.

 

ÇİN 1 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ) , AP Başkanı'ndan Xi Jinping'in ziyaretine övgü diye yazıyor. Haberde, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in AP ve AB kuruluşlarına yaptığı ziyaretlerin olumlu karşılandığını ve bu ziyaretlerin tam zamanında gerçekleştirildiğini söyledi.

 

Martin Schulz, dün (31 Mart) Xi Jinping ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Çin Cumhurbaşkanı Xi'nin ziyaretinin, Çin'in yeni liderinin Avrupa ile Çin arasındaki ilişkilerin sağlıklı bir şekilde gelişmesine önem verdiğini gösterdiğini belirtti.

 

Avrupa-Çin ilişkilerinin, dünya ekonomisinin istikrarı ve refahını etkileyen kritik bir nokta olduğuna işaret eden Schulz, iki tarafın birbirine bağımlı olduğunu kaydetti.

 

CRİ, Lufthansa, grev nedeniyle 3800 uçuşu iptal etti diye yazıyor. Haberde, Almanya'nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa, pilotların üç gün boyunca yapacağı grev nedeniyle yaklaşık 3 bin 800 uçuşu iptal etti.

 

Şirketin yaptığı yazılı açıklamada, pilotların bağlı olduğu "Kokpit Birliği" (Vereinigung Cockpit) sendikasının 2-4 Nisan'da grev yapma çağrısı üzerine, yaklaşık 3 bin 800 seferin iptal edildiği bildirildi.

 

Üç günlük grev, 420 binden fazla yolcuyu etkileyecek. Alman şirketinin pilotları ile uçuş mühendisleri, maaşlarına zam yapılmasını ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep ediyor. Eyleme, Lufthansa'nın 9 binden fazla çalışanı katılıyor.

 

CRİ, Çin'den Filipinler'e Kınama diye yazıyor. Haberde, Çin, Filipinler'in uluslararası mahkemeye Güney Çin Denizi anlaşmazlığı konusunda resmî talep sunması üzerine bu ülke nezdinde ciddi girişimlerde bulundu.

 

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Liu Zhenmin, dün (31 Mart) Filipinler'in Beijing Büyükelçisi Erlinda Basilio ile görüştü.

 

Liu, Filipinler'in söz konusu talebini, Çin'in bu konuda uluslararası hakemliği kabul etmediğini açıklamasına rağmen yaptığını hatırlattı. Liu Zhenmin, Çin hükümetinin Filipinler'in bu girişiminden büyük memnuniyetsizlik duyduğunu ve buna karşı çıktığını vurguladı.

 

CRİ, Avro Grubu: Kıbrıs'a mali yardıma gerek yok başlıklı haberinde, Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Kıbrıs'a yeni mali yardım sağlanmasının gerekmeyeceğini söyledi.

 

Dijsselbloem, dün (31 Mart) Brüksel'de basına verdiği demeçte, Kıbrıs yönetiminin ekonomik düzenleme planı çok etkili olduğundan, Avro Grubu'nun bu ülkeye daha fazla mali yardım sağlamasına gerek duyulmayacağını belirtti. Avro Grubu Başkanı, ayrıca Kıbrıs'taki bankacılık sistemine güvenin yeniden sağlandığına işaret etti.

 

CRİ, Kara kutu için zamanla yarış diye yazıyor. Haberde, Hint Okyanusu'nun güneyindeki arama çalışmaları dün (31 Mart) de devam ederken, 10 uçak ve 10 gemi ile yürütülen çalışmalarda ilerleme sağlanamadığı açıklandı.

 

Kara kutunun sinyalini uzaktan algılayabilen cihazlara sahip Avustralyalı "Ocean Shield" gemisinin, dün Perth kentinden hareket ettiği ve dört gün içinde bölgeye ulaşmasının beklendiği belirtildi.

 

Diğer yandan, Malezya Ulaştırma Bakan Vekili Hişamuddin Hüseyin, arama çalışmalarıyla ilgili bilgileri en kısa zamanda elde etmek için Malezya Başbakanı Necip Rezak'ın yarın Avustralya'nın Perth kentine gideceğini bildirdi.

 

CRİ, ABD'nin Hindistan'daki büyükelçisi istifa etti diye yazıyor. Haberde, ABD'nin Yeni Delhi Büyükelçisi Nancy Powell, görevinden istifa etti.

 

ABD'nin Yeni Delhi Büyükelçiliği'nin internet sayfasında dün (31 Mart) yer alan açıklamada, 37 yıllık meslek hayatına sahip Powell'ın, istifasını ABD Başkanı Barack Obama'ya sunduğu ve mayıs ayında emekliye ayrılacağı bildirildi.

 

Powell, istifasının nedeniyle ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, bunu bir süredir planladığını belirtti. Buna rağmen, dış kamuoyunda bu olayın, bir Hint diplomatın ABD'de yakalanmasıyla sıkı ilişkisi bulunduğu iddiası yer aldı.

 

CRİ, Fransa'da yeni Başbakan Manuel Vals diye yazıyor. Haberde, Fransa'da dün (31 Mart) yerel seçimlerin ikinci turunun gerçekleştirilmesinin ardından İçişleri Bakanı Manuel Valls başbakan olarak atandı.

 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın İçişleri Bakanı Manuel Valls'i yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiği bildirildi. Hollande, Fransa televizyonlarında canlı yayınlanan halka sesleniş konuşmasında, Jean-Marc Ayrault hükümetinin istifasını kabul ettiğini belirtti.

 

Seçimde halkın mesajını aldığını belirten Hollande, "Memnuniyetsizliğinizi dile getirdiniz. Mesajı kişisel olarak alıyorum. Bu durumda Fransa'nın yenilenmesi kaçınılmazdır" ifadesini kullandı.

 

Cumhuriyetin ortak değerleri olduğunu vurgulayan Hollande, adalet anlamında zor günlerden geçen Fransa'da herhangi bir ayrımcılığın mevzuubahis olmayacağını sözlerine ekledi.

 

CRİ, Peres: İran, nükleer silah geliştirmediğini ispatlamalı başlıklı haberinde, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, İran'ın 5+1 ülkeleri ile nihai anlaşmaya varması ve nükleer silah geliştirme planı bulunmadığını ispatlaması hâlinde "normal bir ülke" olabileceğini söyledi.

 

Şimon Peres, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile dün (31 Mart) Viyana'da görüştü.

 

Peres, daha sonra düzenlenen basın toplantısında, İsrail için en büyük tehdidi İran'ın oluşturduğuna işaret etti. İsrailli lider, Tahran yönetiminin nükleer silah geliştirme niyeti bulunmadığını ispat etmesi gerektiğini dile getirdi.

 

CRİ, Xi Jinping, Belçika Başbakanı ile görüştü diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün (31 Mart) Brüksel'de Belçika Başbakanı Elio Di Rupo ile bir araya geldi.

 

Görüşmede, yeni uluslararası koşullarda Çin ile Belçika arasındaki ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren sorunlar konusunda fikir alışverişinde bulunulduğu belirtildi. Birçok konuda mutabık kalan iki liderin, ikili ilişkileri kapsamlı dostluk, işbirliği ve ortaklık ilişkileri seviyesine yükseltmeye karar verdiği ifade edildi.

 

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Belçika tarafıyla beraber her alanı kapsayan işbirliğini hızlandırmaya hazır olduklarını vurguladı.

 

CRİ, Xi Jinping ve Barroso bir araya geldi diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün (31 Mart) Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'yla görüştü.

 

Xi Jinping, ekonominin küreselleşme çağında, Çin ile AB arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde işbirliği ve ortak kazancın anahtar rol oynadığını belirtti. Xi Jinping, iki tarafın Çin'in büyümesi ve Avrupa ekonomisinin yeniden canlanmasının getirdiği işbirliği fırsatlarından faydalanması gerektiğine işaret etti. Xi Jinping, iki tarafın ekonomik ve ticari sorunları eşit diyalog ve dostça müzakere yoluyla kontrol etmekte ısrar ederek, ticari anlaşmazlık ateşini bastırıp, gelişme ateşini yükseltmesi gerektiğini ifade etti. Xi Jinping, AB'nin piyasayı açık tutup, ticari yardım önlemlerini titizlikle almasını ve ticari anlaşmazlığı uygun şekilde kontrol etmesini beklediğini kaydetti. Xi Jinping ayrıca, iki tarafın uluslararası işlerdeki işbirliğini güçlendirerek, adil, mantıklı ve etkili uluslararası kuralların hazırlanmasını ilerletmek için ortaklaşa çaba harcaması gerektiğini dile getirdi.

 

Rusya 1 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Gazprom Ukrayna için gaz fiyatını 100 dolar arttırdı diye yazıyor. Haberde, Gazprom 1 Nisan’dan itibaren Ukrayna için gaz fiyatını bin metreküp başına 268.5 dolardan 385.5 dolara çıkardı. Aralık ayında yapılan indirim ise bundan böyle uygulanmayacak.

 

RUVR, Şoygu: Ukrayna'da Arap Baharı tipinde bir senaryo uygulanmıştır başlıklı haberinde, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna'da Arap Baharı tipinde bir senaryonun uygulandığını belirtti.

 

Şanghay İşbirliği Örgütü'nün savunma bakanları toplantısında söz alan Şoygu, ''Derin bir üzüntü ifade etmek isterim ki, maalesef Ukrayna'da Arap Baharı tipinde tasarlanmış bir senaryo uygulanmıştır'' şeklinde konuştu.

 

RUVR, Kırım Bakanlığı Ofisi Moskova, Sivastopol ve Simferopol’da yer alacak diye yazıyor. Haberde, Ria Novosti’nin hükümet kaynaklarına dayandırarak bildirdiğine göre, Kırım İşleri Bakanlığı’nın Moskova, Sivastopol ve Simferopol şehirlerinde ofislerinin yer alması düşünülüyor.

 

Kırım İşleri Bakanlığı Kırım ve Sivastopol federal yürütme organlarının etkinliğini arttırmak, Rusya’nın ekonomik, mali, kredi ve hukuki sistemlerine entegre olunması için Rusya Devlet Başkanı’nın kararnamesi ile 31 Mart’ta kurulmuştu. Bakanlık ayrıca Kırım’ın gelişimi ile ilgili devlet programları taslaklarını geliştirecek, daha sonrasında ise onların uygulanmasını koordine edecek. Bakanlığın başına 2008 yılından bu yana Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcılığı görevini yürüten 48 yaşındaki Oleg Savelyev getirildi.

 

RUVR, Washington'dan Ankara'ya: "Pensilvanya'daki beyefendiyi unutun" başlıklı haberinde, ABD Dışişleri Sözcüsü Harf, "Türk halkın seçimlere katılımından dolayı kutluyoruz" dedi. Günlük basın brifinginde soruları yanıtlayan Harf, Fethullah Gülen'le ilgili bir soruya ise "Pensilvanya'da yaşayan beyefendiyi unutun" yanıtını verdi.

 

Yerel seçimleri takip ettiklerini, kesin sonuçların henüz açıklanmadığını belirten Harf, "Açıkcası Türk halkını seçimlere katılımından dolayı kutluyoruz" diyerek, konuyla ilgili daha fazla yorumda veya analizde bulunmayacağını bildirdi.

 

Harf, "seçimlerde hile olduğuna yönelik bazı haberlerin bulunduğunun" sorulması üzerine, "bu tür haberleri gördüklerini, dünyadaki diğer seçimlerde de belirttikleri gibi, yetkililerin, seçimlerle ilgili inanılırlılığı olan her türlü usulsüzlük iddialarını araştırması çağrısında bulunduklarını" vurguladı.

 

RUVR, Beyaz Saray’a ateş açan Amerikalı 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı diye yazıyor. Haberde, Tüfekle Beyaz Saray binasına 8 el ateş açan Amerikalı 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Başlangıçta 23 yaşındaki Oscar Ortega Hernandez’e ABD Başkanı Barack Obama’ya suikast girişimi atfedilmişti. Sonuçta suçun işlendiği anda ABD Başkanı’nın eşi ile beraber Beyaz Saray’ın dışında olması nedeniyle bu suçlama kaldırıldı.

 

RUVR, Şanghay İşbirliği Örgütü ŞİÖ Doğu’da daha etkili olmaya başlıyor diye yazıyor. Haberde, Salı günü Tacikistan Savunma Bakanı Sherali Mirzo ile ikili bir görüşme gerçekleştiren Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) en önemli oluşumlardan biri haline geldiği ve uluslararası ilişkilerde daha fazla ağırlık kazanmaya başladığını belirtti.

 

Şoygu konuşmasında ŞİÖ’nün sadece Orta Asya’da değil, aynı zamanda Doğu’da da önemli bir oluşum haline geldiğini vurguladı. Ona göre, şu anda ŞİÖ kapsamında 15 yıl, bazı maddelere göre ise 20 yıllık dönemi kapsayan görüşülmesi gereken birçok konu yer alıyor. Bunlar hem askeri, hem de askeri-teknik işbirliğini kapsıyor.

 

RUVR, NATO herhangi bir Avrupa ülkesini bünyesine almaya hazır diye yazıyor. Haberde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü’nün herhangi bir Avrupa ülkesini bünyesine almaya hazır olduğunu belirtti.

 

Kerry konu ile ilgili yaptığı açıklamasında “ABD NATO’nun kapılarının üyelikle ilgili yükümlülük ve sorumlulukları alabilecek, ayrıca Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliğine katkıda bulunacak herhangi bir Avrupa ülkesine açık olduğunu onaylayarak müttefiklerine dâhil oluyor” ifadelerine yer verdi. Öte yandan, üyelik için herhangi bir aday ülke adı vermedi.

 

RUVR, Kiev’de insanların üzerine ateş açan sağ radikal tutuklandı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Arsen Avakov’un bildirdiğine göre, Sağ Sektör eylemcisi Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Maydan’daki savunma kuvvetleri askerlerine ateş açtı. Bunun sonucunda 3 kişi yaralanırken, bunlardan birinin durumunun ağır olduğu bildiriliyor.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı ve devlet memurları gelir beyannamesinde bulundular diye yazıyor. Haberde, Ria Novosti’nin 1 Nisan’da bildirdiğine göre, Rusya Devlet Başkanı, Kremlin idari yönetimi ve hükümet üyeleri gelir ve giderleri ile ilgili beyannamede bulundular.

 

Rusya Devlet Başkanı Basın Sekreteri Dmitriy Peskov’un sözlerine göre, beyannameler sunuldu ve gerekli denetlemelerden geçecek. Onun edindiği bilgilere göre, şu ana kadar hiçbir ihlalle karşılaşılmadı. Örneğin, Kremlin’deki devlet memurlarının hiçbirinin yabancı bankalarda hesapları bulunmuyor.

 

RUVR, Türk topçu birliği Suriye topraklarını bombaladı diye yazıyor. Haberde, France Press Ajansı’nın bildirdiğine göre, Türk topçu birliği Suriye topraklarını bombaladı.

 

Bombardıman ateşi bir hafta önce Türkiye’nin Hatay şehrine gerçekleştirilen Suriye’nin füze saldırısı ve bunun sonucunda Suriyeli mültecinin yaralanmasına karşılık gerçekleştirildi. Yaşlı kadın cami yakınlarına füzenin düştüğü anda mülteci kampında bulunuyordu.

 

Hatay yönetimi sözcüsü konu ile ilgili açıklamasında “Yeni askeri doktrine uygun olarak topçu birliğimiz Suriye’ye ateş açarak karşılık verdi” şeklinde konuştu.

 

İngiltere 1 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Financial Times ilk sayfasında "Seçim sonuçları Erdoğan'ı güçlendirdi" diyor. Gazeteye göre yerel seçimlerin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aday olduğu takdirde Türkiye'nin halk tarafından seçilecek ilk cumhurbaşkanı olmaya çok yakın.

 

Gazetenin iç sayfalarındaki Daniel Dombey imzalı haberde ise seçimlerdeki başarısı sonrası Erdoğan'ın artık kaderini kendisinin tayin edeceği vurgulanmış.

 

Financial Times'ın İstanbul'daki muhabiri, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP)'nin yerel seçimlerde oyların yüzde 45,5'ini aldığını, Erdoğan'ın ise cumhurbaşkanı seçilmek için yüzde 50 oya ihtiyaç duyduğunu hatırlatmış.

 

Dombey, Erdoğan'ın kalan oyu eski laik elite şüphe ile yaklaşan Kürt partilerini destekleyenlerden almaya çalışabileceğini söylüyor.

"Muharebeyi kazandı ama savaş bitmedi"

 

Financial Times'ın internet sayfasında yer bulan bir yazının başlığı ise "Erdoğan son muharabeyi kazandı ama savaş henüz bitmedi". Yazıyı kaleme alan ise geçmişte Türkiye'de de görev yapmış olan Financial Times'ın dış haberler editörlerinden David Gardner.

 

Gardner, Erdoğan'ın ve AKP'nin "şaşılacak derece güçlü bir oy toplama makinesi" olduklarını söylüyor. AKP'nin 2002'den bu yana üst üste altıncı seçim zaferini kazandığını ve bu sürede iki kez de referandumdan galip çıktığını hatırlatmış Gardner.

 

Yazarın dikkat çektiği nokta ise son yerel seçimlerin temelde AKP ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) arasında geçmemesi ve iktidar partisi ile Gülen Cemaati arasında ölümcül bir mücadele olması.

 

Gardner'a göre yolsuzluk dosyalarının sızdırılmasına yönelik bir kampanya yürüten, hatta ulusal güvenlik alanına da giren Gülen Cemaati mensupları kendilerine fazla güvenmiş görünüyor.

 

Erdoğan'ın zafer konuşmasındaki "İnlerine gireceğiz" cümlesini hatırlatan Gardner, mevcut kinci tavrını sürdürmesi halinde, Erdoğan'ın da altından kalkamayacağı işlere girebileceği kanısında.

 

"Bu seçim sonucu etkileyici olursa olsun Erdoğan muharebeyi kazandı, savaşı değil" diyen Financial Times editörünün yazısında şu satırlar var:

 

"Beklenmedik derecede başarılı seçim sonucu, Erdoğan'ın artık cumhurbaşkanı adayı olmak ile dördüncü dönem başbakanlık yapmak arasında bir tercih yapması gerektiği anlamına geliyor. Erdoğan daha önce parti liderlerinin en fazla üç dönem görev yapmalarına imkan veren AKP tüzüğüne uyma sözü vermişti. Ancak yürütme gücünü koruması ve partisini kontrol etmeyi sürdürmesi için, büyük oranda resmi ve partiler üstü bir görev olan cumhurbaşkanlığı yerine başbakanlığı seçmesi, genel seçimlerin de Mayıs 2015'ten çok daha önce yapılması gerekir."

 

"Eğer Erdoğan beklerse, ekonomik büyümedeki düşüş olumsuz etkilerini göstermeye başlayacaktır. Özellikle de para politikalarının dünya çapında yavaş yavaş sıkılaştırılmasının ucuz para döneminin sonunu getireceği ve Türkiye'nin kısa vadeli sermaye akışlarına karşı ne kadar korunmasız olduğunun daha da ortaya çıkacağı düşünüldüğünde."

 

"Seçmenin önemli bir bölümünün desteğini almak normalde piyasalara istikrar mesajı verir. Ancak bu durum, Erdoğan düşmanlarına sert sözlerle saldırmaya, hukukun üstünlüğünü bir tarafa bırakmaya ve herşeyden önemlisi de iş dünyasında ve medyada düşman sayılan kişilerden intikam almaya devam ederse değişebilir."

 

"Seçimler geride kalmış, Sayın Erdoğan daha da güçlenmiş olsa da, bu da değişebilir. Devlet kurumlarının ve hukukun daha da ayaklar altına alınması, internete ve ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlamalar, özellikle de yeni yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının hasıraltı edilmesi, kitlesel protesto gösterilerini kısa sürede yeniden alevlendirebilir."

 

"Son seçim öncesi kendisini çok az dizginleyen bir Başbakan, zaferinden sonra muhtemelen bunu kendisine hakim olmasına yönelik bir öğüt olarak görmeyecektir."

 

TL son üç ayın en yüksek düzeyinde

 

Financial Times'ın 'Şirketler ve Piyasalar' ekindeki haberde ise AKP'nin yerel seçimleri kazanmasının ardından Türk Lirası'nın son üç ayın en yüksek seviyesine çıktığı belirtiliyor.

 

Doların aralık ayından bu yana ilk kez 2,14 TL'ye düştüğü vurgulanan haberde, kamuoyu yoklamalarının AKP'nin galibiyetini öngörmesi nedeniyle piyasaların seçim sonuçlarını geçen hafta büyük ölçüde fiyatladıkları hatırlatılmış.

 

"Nereye gittiğimizden emin değilim"

 

Daily Telegraph gazetesinin iç sayfalarındaki haberin başlığı ise "Erdoğan düşmanlarını 'Bedelini ödeyeceksiniz' diyerek uyardı". Gazetenin Orta Doğu muhabiri Robert Tait, Erdoğan'ın öfkesinin büyük oranda Fethullah Gülen'e yönelik olduğunu vurgulamış.

 

Haberde, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Prof. Soli Özel'in şu yorumu da yer alıyor:

 

"Erdoğan'ın, düşmanları olarak adlandırdığı kişilerin ondan korkmaları için ortada sebebler var. Türkiye'de bir demokrasi krizi yaşıyoruz. Nereye gittiğimizden emin değilim ancak yönümüzün kesinlikle demokrasinin restorasyonu olmadığı açık."

 

"Türkiye derin şekilde bölünmüş bir ülke"

 

Guardian gazetesinden Simon Tisdall'ın yazısının başlığı, "Uzlaşmazlık Erdoğan'ın işine yarıyor".

 

Yazara göre pazar günkü yerel seçimlerin sonuçları Başbakan Erdoğan için dikkate değer bir kişisel zafer. "Erdoğan'ın karşıtları ise sonucu Türkiye demokrasisi için önemli bir yenilgi ve gelecekte giderek artacak otoriter bir anlayışın üzüntü verici bir işareti olarak göreceklerdir" demiş Simon Tisdall.

 

Erdoğan'ın zafer konuşmasındaki "Bedelini ödeyecekler" cümlesine dikkat çeken Tisdall'ın yazısında şu satırlar yer alıyor:

 

"Bundan sonra olacaklar, çok sayıda Türkü üzecektir. Türkiye artık çok açık bir biçimde ve derin bir şekilde bölünmüş bir ülke. En büyük korku da, Erdoğan'ın bundan sonra yapacaklarının farklılıkları daha da derinleştirme ihtimali."

 

"Türk demokrasisi için iyi haber olabilir"

 

ABD'de, Michigan State Üniversitesi Orta Doğu uzmanı Prof. Dr. Muhammed Eyüp ise Guardian'ın internet sitesinde yayınlanan yazısında, Erdoğan'ın seçim zaferinin Türk demokrasisi açısından iyi haber olabileceğini söylüyor.

 

"Batılı gözler için, yolsuzlukla ve otoriter eğilimlerle suçlanan bir liderin yeniden seçilmesi şaşırtıcı olabilir" diyen Eyüp'ün yazısında şu tespitler yer alıyor:

 

"Seçim sonuçları Türk siyasetini şartları içinde değerlendirildiğinde daha az kafa karıştırıcı. Yolsuzluk AKP'nin iktidara geldiği 2002'ye kadar Türk siyasi sisteminin sık görülen bir özelliğiydi. Parti de kısa bir süre öncesine dek göreceli olarak temiz bir sicile sahip görünüyordu… Yerel seçimlerin sonuçları, Gülen hareketinin Türkiye'nin iç siyasetine etkisinin neredeyse hiç olmadığını gösterdi… AKP’nin çarpıcı zaferine katkı sağlayan bir diğer faktör de, en büyük rakibi CHP'nin ülkenin güneydoğusundaki Kürt bölgelerinde neredeyse hiç varlık gösterememesiydi."

 

"Yorumcular, seçim zaferinin Erdoğan'ın otoriter tavrını daha da artıracağını varsayıyor. Bununla birlikte eğer seçimler sonrası kendisini güvende hisseder, günlük siyasetin ağız dalaşlarının ötesine geçebilir ve otoriter eğilimlerini dizginleyebilirse, Erdoğan'ın Türk demokrasisine çok yararı dokunur."

 

"Erdoğan maskaralıkları ile saygınlığını yitirdi"

 

Independent gazetesi ise başyazısında bir kelime oyunu ile İngilizce de "Ciddi konuşalım" anlamında kullanılan "Talking Turkey" diyor. Gazeteye göre Başbakan Erdoğan, iktidara sarılmanın cazibesine direnmeli.

 

Erdoğan'ın zafer konuşmasındaki üslubunu, özellikle de "Onların inlerine gireceğiz" şeklindeki sözlerini hatırlatmış Independent.

 

Gazete böylesi bir konuşmanın, kısa bir süre öncesine kadar ılımlı, demokratik ve laik bir devlete örnek olarak gösterilen bir ülke için hayra alamet olmadığını belirtiyor.

 

Yazı şöyle son buluyor:

 

"Sayın Erdoğan hafta sonu testi geçmiş olabilir ancak yaptığı maskaralıklar saygınlığını yitirmesine neden oldu. Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu son şey ise benzer davranışların daha fazlası."

 

Almanya 1 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Westfälische Nachrichten adlı gazetede yer alan yorumda, Erdoğan'ın bundan sonra atacağı adımlara dikkat çekiliyor:

 

“Türkiye artık Avrupa Birliği’nin bir üye adayı değil ve aynı zamanda Avrupa ile Ortadoğu arasında köprü olma işlevini de yerine getirmiyor. Erdoğan elde ettiği zaferi, yürüttüğü siyasetin onayı olarak değerlendiriyor… Ve şimdi korkulan, Erdoğan’ın elindeki tüm olanaklarla iç politikadaki karşıtlarına karşı hücuma geçmesi… “

 

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesinde de şu satırları okuyoruz:

 

“Seçim zaferinin sonuçları sorunlu görünüyor. Erdoğan, bu zaferi hakkındaki yolsuzluk suçlamalarından siyaseten aklanma olarak değerlendiriyor. Adli soruşturmaları ise polis ve yargıda başlattığı tasfiyelerle olanaksız hale getirdi. Erdoğan zaferini, siyasi karşıtlarına yönelik acımasız bir operasyon başlatma misyonu olarak da yorumlayabilir. Nitekim seçim gecesi muhaliflerini, en başta da ılımlı İslamcı din adamı Fetullah Gülen’i ve yandaşlarını tehdit etti ve ‘onların köklerinin kazınmasının zamanının geldiğini‘ söyledi. Uzlaşmak yerine bölmek, Erdoğan’ın sloganı haline gelmiş durumda. Bu adamın cumhurbaşkanlığına aday olma ihtimali oldukça rahatsız edici.“

 

Badische Neueste Nachrichten gazetesinde yer alan yorumda da Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye ilişkin tutumu irdeleniyor:

 

“Ankara’da artık Avrupa Birliği’nin gündemde olmaması sadece Erdoğan’dan kaynaklanmıyor. Avrupa Birliği’nin kendisi de son yıllarda Türkiye konusunu ihmal ediyor. Avrupalıların Müslüman bir ülkeyi kabul etmeyi isteyip istemediği konusunda şimdiye kadar görüş birliği içinde olmaması yüzünden Ankara’ya kimi zaman inandırıcı kimi zaman da inandırıcı olmayan gerekçelerle mesafe konuldu. Avrupa Birliği süreci geciktirirken, birçok Türk de Avrupa arzusunu kaybetti. Erdoğan’ın Avrupa Birliği’ne karşı kuşkulu tutumu da bu hayal kırıklığının bir sonucu. Ayrıca Başbakan’ın muhafazakâr seçmenlerinin, demokratik reformlara ilişkin Erdoğan karşıtı Türklerden ve Avrupalılardan bambaşka fikirleri var.“

 

Thüringische Landeszeitung gazetesi ise Ankara'ya yaptırım uygulanması gerektiğini savunuyor:

 

“Türkiye daha uzun bir süre Avrupa Birliği’ne üye olmamalı. Avrupa’nın değerlerini Türkiye’de sadece azınlıkta kalan bir kesim paylaşıyor. Erdoğan, Avrupa Birliği için göz hizasında bir muhatap olamaz. Erdoğan demokrasiye zarar vermeye devam ediyor, Avrupa Birliği'nin Ankara'ya karşı yaptırım kararı alması gerekli.“

 

İran 1 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), ABD Merkez Bankası Başkanı “ABD ekonomisinin bir süre için olağanüstü bir desteğe ihtiyacı var” dedi.

 

FHA, Rusya ve Fransa Dışişleri Bakanları dün Paris’te kapalı kapılar ardında görüştüler.

 

FHA, Filistin Özerk Teşkilatı, Siyonist İsrail’in Filistinli 4. esir grubunun serbest bırakılmasına karşı müzakerelerin uzatılmasına ilişkin teklifini reddetti.

 

FHA, Ukrayna Savunma Bakanlığından bir yetkili, Rusya’nın Ukrayna’yla sınır bölgesine yerleştirdiği asker sayısını azalttığını söyledi.

 

FHA, Yeni Zelanda'nın İran'a atadığı yeni Büyükelçisi İmnen Oşansi güven mektubunu Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'e sundu.

 

FHA, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahian, Cumhurbaşkanı Ruhani'nin davet mektubunu Kuveyt Emiri'ne teslim etti.

 

FHA, İslam Kalkınma Bankası Irak'ın ticari projelerini geliştirme çerçevesinde Bağdat yönetimine 217 milyon dolar mali destek tahsis etti.

 

FHA, Reuters Haber Ajansı, İran Şubat ayında Cenevre anlaşmasında belirlenen tavandan daha fazla petrol sattığını iddia etti.

 

FHA, Yemen Cumhurbaşkanı Hadi Mansur, İran İslam Cumhuriyeti'ni Yemen'in içişlerine karışmakla suçladı.

 

FHA, Japonya Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı İran'ın bu ülkeye petrol ihracatı Şubat ayında artış kaydettiğini açıkladı.

 

FHA, İslam inkılâbı rehberi Ayetullah Hamanei 12 Ferverdin İslam Cumhuriyeti Günü dolaysıyla bazı mahkûmları affetti.

 

FHA, Irak Başbakanı Enerji İşleri Yardımcısı, İranlı firmaların bu ülkenin onarım işlerine katılmaları talebinde bulundu.

 

FHA, Suriye Ordusunun dün, Kuzey Rif Lazkiya bölgesinde ilerleme operasyonlarını durdururken, teröristlerle çıkan çatışmalarda El Nusra örgütü elebaşlarından biri öldürüldü.

 

İran Radyosu (İRİB), Halep'in kurtuluşu yakın diye yazıyor. Haberde, Amerika basını, Halep kentinin yakında teröristlerden tamamen kurtulacağını ve temizleneceğini yazdı.

 

Amerika basınından World Tribune gazetesi dünkü sayısında Suriye ordusunun Halep'te kontrolünü sağlamlaştırdığını ve hali hazırda kentin yüzde 80'inin ordu güçlerinin elinde bulunduğunu yazdı.

 

Söz konusu gazete bir batılı diplomattan naklen Suriye ordusunun 3 yönden ilerlediğini ve kentin eski mahallelerine yetiştiğini belirtti.

 

Suriye'nin ikinci büyük kenti olan Halep'in yakında teröristlerden tamamen kurtulacağı haberi, ordu güçlerinin son günlerde ülkenin batısında Kalemun bölgesinde stratejik Yebrud gibi bölgelerde ilerlediği bir dönemde duyuluyor.

 

İRİB, Suriye füze savunma sistemleri ülke sahasını korumaya hazır diye yazıyor. Haberde, Suriye ordusu, ülkede füze savunma sisteminin Türkiye savaş uçaklarının saldırılarına karşı tamamen teyakkuzda olduğunu bildirdi.

 

Tesnim haber ajansının, Kuveyt er-Ray gazetesinin haberine dayanarak bildirdiğine göre Suriye ordusu dün yayınladığı bildiri ile Suriye füze savunma sistemlerinin, saldırgan Türkiye savaş uçaklarının Suriye hava sahasına girmeleri anında onları düşürmeye hazır olduğunu duyurdu.

 

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde bir Suriye savaş uçağı Türkiye Suriye sınır bölgesinde uçuşu sırasında Türkiye ordusu tarafından düşürülmüştü.

 

İRİB, Filistinliler Siyonistlere karşılık verdi diye yazıyor. Haberde, Filistin'de bir grup genç, Siyonistlerin önceki gün düzenledikleri saldırıya misillemede bulunarak, Ürdün nehri batı yakasında el-Halil kentindeki bir askeri üsse saldırdılar.

 

Filistin enformasyon merkezinin Filistinli güvenlik kaynaklarına dayanarak bildirdiğine göre bir grup Filistinli genç dün Molotof kokteyli ile el-Halil kentine bağlı Helhul sitesi yakınlarında Siyonist rejimin kontrol noktasına saldırdı.

 

İRİB, Cameron Rusya'yı tehdit etti diye yazıyor. Haberde, İngiltere başbakanı Rusya'ya karşı yeni yaptırımlardan söz etti.

 

PRESSTV'nin dün verdiği habere göre İngiltere başbakanı David Cameron İngiltere parlamentosunda yaptığı konuşmada, kendi tabiri ile Rusya'nın Ukrayna gelişmelerindeki müdahalesi hakkında uyarıda bulunurken, bu olayın AB ile Rusya arasındaki ticari ilişkileri ve enerji sektörünü olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.

 

Cameron, Avrupa komisyonunun, Rusya'ya karşı yaptırım taslağı hazırlayarak, gerektiğinde yaptırımları uygulayacağını söyledi.

 

İRİB, 1 Nisan İran halkının kendi kaderini belirleme günü diye yazıyor. Haberde, Bugün 1 Nisan'a tekabül eden İran takvimiyle 12 Ferverdin İran İslam cumhuriyetinin ilan edildiği, inkılâpçı ve mümin İran halkının kendi iradesi ile İslami izzeti gerçekleştirdiği ve kaderini belirlediği gündür.

 

İRİB, Yayladağı'na 4 top mermisi düştü diye yazıyor. Haberde, Suriye'deki çatışmalar sırasında atıldığı tahmin edilen 4 top mermisi Türkiye'nin sınır Yayladağı ilçesine düştü. Olayda 1 kişinin yaralandığı belirtildi.

 

Doğan haber ajansının bildirdiğine göre Suriye'de muhalifler ve ordu güçleri arasındaki çatışmalar sırasında atıldığı öne sürülen 4 top mermisinden biri, Suriyelilerin kaldığı kampın yakınına düştü. Olayda 1 Suriyeli yaralandı.

 

Habere göre top mermilerinden birinin isabet etmesi sonucu bir cami duvarı hasar görürken, diğer top mermileri ise Güzelyurt köyündeki bir bahçe ile boş araziye düştü, bir evin camları kırıldı.

 

İRİB, Erdoğan laiklerin kalesini bu kez de fethedemedi diye yazıyor. Haberde, Türkiye yerel seçimlerinde kıyasıya rekabetin yaşandığı İzmir'de AK Parti, CHP'nin kalesini yıkamadı.

 

AK Parti adayı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'a rağmen büyük şehirde hüsrana uğradı. Mevcut başkan ve CHP'nin adayı Aziz Kocaoğlu yine İzmir Büyükşehir belediye başkanı oldu. Ancak CHP ilçelerde kayıplar yaşadı. İzmir'de CHP'nin oy oranı yaklaşık yüzde 50'ye varırken, AKP adayının oy oranı yüzde 35'lerde kaldı. Aziz Kocaoğlu'nun önceki seçim sonuçlarında oyların yüzde 54'ten fazlasını aldığı dikkat çekiyordu.

 

İRİB, Ruhani: Fars Körfezi İran ekonomisinin çarpan kalbidir başlıklı haberinde, İslami İran cumhurbaşkanı, Fars Körfezi'nin İslami İran'ın ekonomik hareketliliğin çarpan kalbi olduğunu belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün Kiş adası ziyareti çerçevesinde Fars Körfezi'nin potansiyellerinden azami ölçüde yararlanması gerektiğini söyledi.

 

Ruhani Fars Körfezi ve Umman Denizinin İran'ı dünyaya bağlayan bölge olduğunu ifade etti.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre İslami İran cumhurbaşkanı dün akşam Kiş adasına yaptığı iki günlük ziyareti çerçevesinde Hendorabi adasına giderek, turizm alanında gerçekleşen faaliyetleri yakından inceleyip fidan dikti.

 

İRİB, İran bilim üretmede dünya sıralamasında 20. Sırada diye yazıyor. Haberde, İran dünya sıralamasında dünyanın 20. Sırasında yer almayı başardı.

 

Muhabirimizin bildirdiğine göre Bölgesel Bilim ve Teknoloji Enformasyon Merkezi Başkanı ve İslam Dünyasında Bilim Atıf Merkezi (ISC) sorumlusu Cafer Mehrdad yaptığı açıklamada, İranlı bilim adamlarının çalışmaları sayesinde İran İslam cumhuriyetinin 2014'ün başından itibaren 27 bin 388 makale ile dünya bilim üretme sıralamasında 20. Sırada yer aldığını belirtti.

 

Mehrdad verilerin Scopus merkezi tarafından kayda geçildiğini de belirtti.

 

İslam Dünyasında Bilim Atıf Merkezi (ISC) sorumlusu İran'ın sıralamadaki 20. Basamakta yer almasının İran için büyük bir başarı olduğuna işaretle, ilim ve teknolojiye gereken desteğin verilmesi ve üniversitelerin çalışmalarına uygun ve gereken itibarın verilmesi ile bir kaç basamak daha yükselebileceğini, hatta ilk 10 ülke arasında yer alabileceğini belirtti.

 

İRİB, Kılıçdaroğlu: Erdoğan demokrasiyi tehdit etti başlıklı haberinde, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bir basın toplantısı düzenleyerek yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

 

Kılıçdaroğlu Türkiye başbakanının bir diktatör olarak demokrasi ve sosyal kurumları tehdit ettiğini ifade ederek, seçimlerin demokrasiyi güçlendirdiğini söyledi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre Türkiye seçimlerinden bir gün sonra açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın seçim zaferinden sonra yaptığı konuşmaya işaretle, " Hiç alışkın olmadığımız bir tarzda, diktatöre üslup bir tarzda demokrasi tehdit ediliyor" dedi.

 

İRİB, Mısır mahkemesi 33 kişiyi hapse mahkûm etti diye yazıyor. Haberde, Mısır'da bir mahkeme azledilen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yandaşı 33 kişiyi, izinsiz gösterilerde şiddete başvurma suçundan 6 yıl hapse mahkûm etti.

Fransa haber ajansının Kahire'den bildirdiğine göre mahkeme açısından İhvan-ül Müslümin üyesi olan söz konusu kişiler, aralık ayında İskenderiye kentinde Mursi yandaşları ve muhalifleri arasında yaşanan çatışmada şiddete başvurdukları nedeni ile suçlu bulundu.

 

Suriye 1 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), ABD’nin, Terör Çetelerine Anti Uçak Füzeleri Vermeyeceğini Söyledi diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün ABD’li mevkidaşı John Kerry’nin kendisine Washington idaresinin ‘Suriye muhalefeti’ olarak adlandırılan silahlı gruplara anti uçak füzelerinin temin edilmesine karşı çıktığını bildirdiğini açıkladı.

 

Lavrov Pazar günü Paris’te Kerry ile bulunduğu temasların ardından yaptığı ve RT’nin aktardığı açıklamalarında medya araçlarının öne sürdüğü ve ABD başkanı Barack Obama’nın Suudi Arabistan ziyaretinde Suudi yetkililerle ele aldığı ‘silahlı gruplara anti uçak füzeleri temin etme’ meselesini Kerry ile masaya yatırdığını söyledi. Lavrov, Kerry’nin kendisine ABD idaresinin böyle bir şeyi reddettiğini ve silahlı gruplara anti uçak füzeleri verilmesine karşı olduğunu belirttiğini ifade etti.

 

SANA, Antakya ve Tüm Doğu Süryani Ortodokslar Yeni Patriklerini Seçtiler diye yazıyor. Haberde, Antakya ve Tüm Doğu Süryani Ortodoksların Cebel Lübnan Bölgesi Atşana Beldesindeki Patrikliğinde dün yapılan oylamada hakkın rahmetine kavuşan Patrik I. Zakka Aiwas’ın yerine Mar Ignatios Afram Kerim Antakya ve Tüm Doğu Süryani Ortodokslar patriği olarak seçildi.

 

SANA, Bakanlar Milletvekillerinin Sorularını Cevapladı diye yazıyor. Haberde, Halk Meclisi dün başkanı Muhammed Cihat el Lahham başkanlığında düzenlediği oturumda elektrik, tarım ve arazi ıslahı, sanayi, ekonomi ve dış ticaret bakanlarının vatandaşları ilgilendiren hizmet konularına ilişkin çalışmaları hakkında takdim ettikleri sunumları dinledi.

 

Oturumda Elektrik Bakanı İmad Hamis, Tarım ve Arazi Islahı Bakanı Ahmet el Kadiri, Sanayi Bakanı Kemalettin Tuma ve Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Hızır Urfalı’nın bakanlıklarının çalışmaları hakkında meclise bilgi sunarken milletvekillerinin sorularını da cevapladılar.

 

SANA, Erdoğan'ın Suriye'ye Geçirdiği Teröristlerin Tümü Yabancıdır diye yazıyor. Haberde, Enformasyon Bakanı Omran el Zoubi Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin dünyanın her yerinden gelen azılı terör gruplarının organizeli bir şekilde Lazkiye kırsalının Keseb Bölgesine girmelerini kolaylaştırmakla başta 1373 sayılı karar olmak üzere terörün muhtelif şekillerini suç olarak sayan uluslararası kararlara büyük bir ihlal teşkil ettiğini belirtti.

 

SANA, Suriye’nin Teröre Karşı Zaferi Yakındır diye yazıyor. Haberde, Protestan Ermeni Taifesi Başkanı Piskopos Hartion Süleyman, Suriye halkının tekfiri teröre karşı kaynaşması ve Suriye Arap ordusunun ve silahlı kuvvetlerinin kanlı grupların terörüne kahramanlıkla mücadele etmesi sayesinde Suriye zaferinin yakın olduğunu belirtti.

 

Süleyman dün Lazkiye kentindeki Süryani Ortodoks Kilisesinde ikamet etmekte olan Keseb bölgesi ahalilerine düzenlediği ziyareti sırasında, göç eden herkesin evine geri dönmesi için terörle mücadelede aynı safta durmaya çağırdı.

 

Azerbaycan 1 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Katalonya'da referandum yapılmayacağından emin diye yazıyor. Haberde, İspanya Adalet Bakanı Alberto Ruiz Gallardon, Katalonya özerk yönetim hükümetinin, 9 Kasım'da yapmak istediği bağımsızlık yanlısı referandumun "kesinlikle yapılmayacağını" söyledi.

 

İspanya'nın güncel meselelerini AA'ya değerlendiren Adalet Bakanı Alberto Ruiz Gallardon, "Anayasa sadece bir grubun kendi geleceğine karar vermesine müsade etmiyor. İspanyol egemenliği, İspanyol halkının geneline aittir ve egemenlikle bağlantılı herhangi bir karar, başkaları veya bir taraf tarafından alınamaz" dedi.

 

Gallardon, "Bunu, Ukrayna meselesinde AB de tanımıştır. Kırım tek taraflı olarak karar aldığında AB, Ukrayna Anayasası’na karşı karar alınıp uygulanamayacağını açıkladı. Bu örnek, çok açık bir şekilde anayasal kuralların çizgisini belirliyor. Ben kesinlikle eminim ki, Katalonya'da bu referandum yapılmayacak" şeklinde konuştu.

 

1News, Afganistan'da 29 Taliban militanı öldürüldü diye yazıyor. Haberde, Afganistan'da Taliban'a yönelik yürütülen operasyonlarda 29 militan öldürüldü, 11 militan yaralandı.

 

Afganistan İçişleri Bakanlığı, son 24 saatte Afgan güvenlik güçleri tarafından Taliban'a yönelik Kunar, Nangarhar, Lağman, Bağlan, Zabul, Vardak, Gazne, Paktiya ve Helmand vilayetlerinde düzenlenen operasyonlarda 29 militanın öldürüldüğünü, 11 militanın yaralandığını açıkladı.

 

Operasyonlarda 11 Taliban üyesinin yakalandığı, çok sayıda silah ve patlayıcının ele geçirildiği bildirildi. İçişleri Bakanlığı, operasyonlarda güvenlik güçlerinin kaybı olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.

 

1News, Fukuşima yakınlarındaki kent tekrar açılıyor diye yazıyor. Haberde, Japonya, 3 yıl önceki deprem ve tsunami felaketinin ardından ilk kez Fukuşima nükleer santralinin 20 kilometre çevresindeki tahliye bölgesinde yer alan bir kentin tekrar açılacağını açıkladı.

 

Halk, radyasyon endişesi nedeniyle evlerine dönmek konusunda kararsız

 

Yetkililer, radyasyon düzeyinin düşmesinin ardından 357 kişinin Tamura kentindeki 117 eve dönmesine izin verildiğini söyledi. Ancak yöre halkının, radyasyonun özellikle çocuklar üzerindeki etkisinden duydukları endişe nedeniyle evlerine dönmek konusunda kararsız olduğu belirtildi.

 

1News, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt'e gidecek diye yazıyor. Haberde, Kuveyt Emiri, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül'ü ülkesine davet etti.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah'ın davetlisi olarak bugün Kuveyt’e gidecek.

 

Gül’ü Kuveyt Havalanı’nda Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Salih Murat Tamer ve diğer ilgililer karşılayacak. Gül, sıkı güvenlik önlemleri altında kalacağı devlet konuk evine geçecek.

 

Cumhurbaşkanı'nın Kuveyt ziyareti 3 Nisan’a kadar sürecek. Cumhurbaşkanı Gül, Emir Şeyh Sabah'ın yanı sıra Kuveyt Meclis Başkanı, Başbakanı ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı'yla da görüşme yapacak.

 

1News, NSA'nın Türk liderleri de dinlediği iddia edildi diye yazıyor. Haberde, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın, Washington yönetiminin siyasi talimatları doğrultusunda Türk liderleri de dinlediği iddia edildi.

 

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), Washington yönetiminin siyasi talimatları doğrultusunda Türk liderleri de dinlediği iddia edildi.

 

Almanya’da bugün yayımlanan “Der NSA Komplex” adlı kitapta yer alan ve gizli belgelere dayandırılan iddiaya göre, NSA’in hakkında en yoğun istihbarat faaliyeti yürüttüğü ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

 

NSA’in eski çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı gizli belgelerin ayrıntılarına yer verilen kitapta, Türk siyasi liderlerinin iletişimlerinin, NSA’in “en yüksek ikinci grupta” yürütülen istihbarat faaliyetleri kapsamında dinlendiği ileri sürüldü.

 

1News, Rusya tutumunu değiştirirse Cenevre-3'e katılabiliriz diye yazıyor. Haberde, SMDK, Rusya'nın, Suriye krizindeki tutumunu değiştirmesi durumunda düzenlenmesi muhtemel bir Cenevre-3 Konferansı'na katılmayı görüşebileceğini duyurdu.

 

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) sözcüsü Luey Safi, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Suriye krizindeki tutumunu değiştirme konusunda Rusya'yı ikna etmesi durumunda konferansa katılmayı görüşebileceklerini belirtti.

 

SMDK'nın Rusya'dan, Suriye krizine siyasi çözüm konusunda Esed rejimine baskı yapmasını veya rejim üzerindeki uluslararası korumayı kaldırmasını istediğini aktaran Safi, Rusya'nın, siyasi çözüm konusunda ısrarlı tutumunu görmeleri halinde muhtemel bir Cenevre-3 Konferansı'na katılmayı tartışabileceklerini kaydetti.

 

1News, Türkiye Moskova Büyükelçiliği önünde Ermeni gösterisi diye yazıyor. Haberde, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği önüne gelen 15 kadar Ermeni eylemci, Suriye’nin Kesap kentinde Ermenilere karşı yapıldığı iddia edilen katliamı protesto etti.

 

Rus basınında yer alan haberlerde yasadışı yollarla silahlandırılan bazı grupların Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı Suriye’nin Kesap kentinde katliam yaptığı ve 80 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

Itar-Tass’ın haberine göre eylemci gruptan Edgar Grig, Ermenilere karşı işlenen katliamda Türkiye’den gelen militanların da yer aldığını savundu.

 

1News, Liderlerden Erdoğan'a tebrik diye yazıyor. Haberde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ve Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İzzetbegoviç, Türkiye Başbakanı Erdoğan'ı tebrik etti.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, partisinin yerel seçimlerdeki başarısından dolayı telefonla arayarak tebrik etti.

 

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Putin, Türkiye’deki 30 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’nin büyük başarı elde ettiğinin ortaya çıkmasının ardından Başbakan Erdoğan'ı telefonla aradı.

 

Putin’in, görüşmede, Erdoğan’ı yerel seçimlerde elde edilen zaferden dolayı kutladığı, bundan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, başarı dileklerini ilettiği öğrenildi.

 

1News, Gül, Başbakan Erdoğan ile görüştü diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

 

Çankaya Köşkü'ndeki haftalık olağan görüşme, basına kapalı olarak yaklaşık bir saat sürdü.

 

1News, Fransa'da Valls yeni hükümeti kuracak diye yazıyor. Haberde, Fransa'da yerel seçimlerin ikinci turunun yapılmasının ardından İçişleri Bakanı Manuel Valls Başbakan olarak atandı.

 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın İçişleri Bakanı Manuel Valls'i yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiği bildirildi.

 

Hollande, Fransa televizyonlarında canlı yayınlanan halka sesleniş konuşmasında, Jean-Marc Ayrault hükümetinin istifasını kabul ettiğini belirterek, "Manuel Valls'ı hükümeti kurmakla görevlendirdim. Bu nitelikleri taşıdığını düşünüyorum. Bu bir 'mücadele' hükümeti olacak" dedi.

 

1News, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Anastasiadis ara bölgede buluştu diye yazıyor. Haberde, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile ara bölgede bir araya geldi.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'ın ev sahipliğinde Kıbrıs müzakere süreci çerçevesinde ara bölgede görüştü.

 

Yaklaşık 2,5 saat süren görüşmede, müzakereciler Kudret Özersay ile Andreas Mavroyannis de hazır bulundu.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Anastasiadis ile özlü konuları ele aldıklarını belirterek, “Verimli bir toplantı olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

 

1News, Kırım Türkleri'nin Lideri Kırımoğlu, BM'de konuştu diye yazıyor. Haberde, BM'nin Vesayet Konseyi'ndeki ''Arria Formülü'' toplantısına katılan Kırım Tatar Türkleri lideri Kırımoğlu, Kırım'daki insan hakları ve basın özgürlüğünü anlattı.

 

Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Birleşmiş Milletler'in (BM) Vesayet Konseyi'nde (Trusteeship Conseil) Ukrayna'da alınması gerekecek tedbirler, Kırım'daki insan hakları ve basın özgürlüğü konusunda BMGK üyelerine bilgi verdi.

 

Kırımoğlu, Kırım Yarımadası'nın temsilcisi olarak Litvanya tarafından davet edildiği BM'nin Vesayet Konseyi'nde, BMGK üyelerine, uluslararası barış ve güvenlik sorunları hakkında bilgi verilmesine imkân sağlayan gayrı resmi nitelikteki ''Arria Formülü'' toplantısına katılarak bir konuşma yaptı.

 

1News, Suriye'de 54 kişi öldü diye yazıyor. Haberde, Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 4'ü çocuk 54 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin muhaliflerin denetiminde olan bölgelere hava ve karadan düzenlediği operasyonlar sonucunda İdlib ve başkent Şam'ın banliyölerinde 15'er, Halep'te 9, Humus'ta 8, Deyru'z Zor'da 4, Dera'da 2 ve Hama'da bir olmak üzere 54 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

Bulgaristan 1 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

“Trud” gazetesi, Başkent Büyük Belediye Başkan Yardımcısı Stoyan Tonev’in gazeteye verdiği demeci, “Kuytu Vitoşa zengin başkentlileri hasta ediyor” başlığı ile yayımlıyor bugün. Sözlerine göre ikamet yerleri ve teşhisler itibari ile yapılan Sofya’nın sağlık haritası artık hazırdı. Haritadan hangi semtte ne gibi hastalıkların çoğunlukta olduğu anlaşılıyor. Başkent sakinlerinin yüzde sadece 18’lik bölümü emeklilerden oluşuyorsa da özellikle Sofya’nın merkezinde olmak üzere kalp damar hastalıkları ve nörolojik bozukluklar çoğunluktadır. Azınlıkların oturduğu başkentin kenar mahallelerinde ise enfeksiyon hastalıkları sıklıkla görülmektedir. Bu arada Sofya’nın lüks semtlerinde ve özellikle de Vitoşa dağının kuzey eteklerinde yaşayanlarda akciğer hastalıkları sık sık görülüyor.

 

Yine “Trud” gazetesine göre önümüzdeki 4-5 yılda çalışma piyasasında hiçbir yenilik beklenmiyor. Piyasada en çık talep edilen işçiler, satış elemanları olmaya devam edecek. Bu arada şu anda da yetersiz kalan öğretmen, hemşire, doktor, programlama uzmanları ve mühendisler ise önümüzdeki dönemde de kıt olmaya devam edecek. Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan tahminler bunu gösteriyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde 270 000 kadar yeni iş yeri açılacak, çoğu için en azından lise mezunu olanlar aday olabilecek.

 

“Monitor” gazetesinde yer alan bir haberde tarım sektörü temsilcilerinin işlenmeyen tarım arazileri için vergi getirilmesini talep ettiklerini okuyoruz. Tarım alanında iş sahibi olanlar, şu anda Bulgaristan’da sahiplerinin ilgilenmedikleri 1,5 milyon dekarın üzerinde toprakların bulunduğunun alarmını veriyorlar. Tarım Bakanı Dimitır Grekov de terk edilmiş tarlalara vergi uygulanmasından yana çıktı. Tarım topraklarının kullanılmasına adanan yuvarlak masa toplantısında Bakan Grekov, arazilerin konsolidasyonuna ilişkin yasa, çok geç kalmıştır ve daha 90’lı yılların sonunda hazırlanmalıydı.

 

“Sega” gazetesinde ülke vatandaşlarının, sigortalı olsalar bile, geçen her yılla sağlık faaliyetleri için gittikçe çok para ödemekte olduklarını okuyoruz. Son 6 yılda bir kişinin sağlık harcamaları yüzde 58 oranında artarken kamu harcamaları ancak yüzde 23 oranında artmış bulunuyor. 2002 yılında bir kişi tarafından resmi olarak yapılan ek sağlık ödemeleri 66 leva olurken 2012 yılında ilave ödemeler 212 levayı buluyor.

 

“Standart” gazetesinde “Başbakan Victoria Nuland’a Bulgaristan’ın Rusya hakkında yaptırımların uygulanmasına karşı olduğunu açıkladı” haberini okuyoruz. Bulgaristan Rusya hakkında 3. ekonomik yaptırım paketinin uygulanmayacağını ummuyor. Başbakan Oreşarski bu görüşü ülkemizi 1 günlük çalışma ziyaretinde bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’a aktardı. Başbakan muhtemel yaptırımların Bulgaristan dâhil AB üyesi devletler üzerinde negatif etki göstereceği görüşünü paylaşıyor.