ABD 28 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Wall Street Journal, Ukrayna’da Kasım ayında başlayan ve geçtiğimiz iki hafta içerisinde daha şiddetli bir hal alan protestolar sonucunda ülke Başbakanı Mykola Azarov istifasını sunduğunu belirtti. 

 

Wall Street Journal, “Türkiye finansal krizi tersine çevirmeye çalışıyor” başlıklı haberinde siyasi istikrarsızlık, zedelenen güven ve dünyanın en hızlı düşen para birimine sahip Türkiye Merkez Bankası Salı günü acil bir toplantı yapacağını açıkladığını yazdı. Gelişen piyasaların bir zamanlar altın ülkesi olan ülkenin durumu istikrarsızlaştıran krizi tersine çevirip çevirmeyeceği yakından takip ediliyor.(28 Ocak 14)

 

Wall Street Journal, Hindistan Merkez Bankası’ndan sürpriz faiz artışı başlıklı haberinde Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) borç verme faizinde sürpriz şekilde artışa gitmesi fiyatların yükselmesi ile mücadeledeki kararlılığa işaret ettini açıkladı.( 28 Ocak 14)

 

 

Wall Street Journal, Mısır'da ordu destekli hükümet tarafından yapılan açıklamada parlamento oylamasından önce erken Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidileceği belirtti.

  

Amerika’nın Sesi, Arap Baharı’nın başladığı Tunus’ta parlamento yeni anayasaya onay verdiğini açıkladı. Anayasa Arap dünyasının en ilerici anayasalarından biri olarak yankı uyandırdı. 2011’de Bin Ali yönetimini deviren Tunus, Arap Baharı’nı başlatan ülke olarak tanınıyor. Anayasa Pazar günü parlamentoda 216 oyun 200’ünü alarak onaylandı.

 

Amerika’nın Sesi, Mısır askeri konseyi geçen yıl İslamcı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi deviren ordu komutanı General Abdül Fettah el-Sissi’nin başkan adaylığını destekleme kararı aldığını açıkladı. Resmi haber ajansı MENA el-Sissi’nin adaylığını önümüzdeki saatlerde resmen açıklayacağını bildirdi.

 

Amerika’nın Sesi, Suriye Barış Görüşmeleri Çıkmaza Girdi, Cenevre’de sürdürülen Suriye barış görüşmelerinde tarafların geçici yönetim kurulması konusunda anlaşmazlığı düştüğü ve müzakerelerin durduğu bildiriliyor. Cenevre-2 görüşmelerinin temel amacı, Suriye’de geçiş hükümeti oluşturulması. Ancak uzmanlar bu hedefe ulaşmanın zor olduğu görüşünde.

 

Amerika’nın Sesi, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin, 2014’ten sonra ülkede ABD ve NATO güçlerinin kalmasına olanak sağlayacak anlaşmaları imzalamakta gecikmesi İttifak’ı zor bir karar almaya itebilir.

 

Amerika’nın Sesi, Alman Bakan İslam Konferansında Konuştu, Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin Almanya İslam Konferansı’na yeni çehre kazandırılması yönündeki açıklaması ve bunun için Müslüman kuruluşlarla biraraya gelmesi ülke gündemine oturdu. Almanya’da yaşayan Müslümanları temsil eden örgütlerin temsilcileriyle Berlin’de buluşan de Maiziere, Alman İslam Konferansı’nı son yıllardaki tartışmalardan dolayı şimdiye kadarki şekliyle sürdürmek istemediğini duyurdu. Bakan de Maiziere‚ “Müslümanlar Almanya'nın bir parçasıdır” şeklinde bir açıklama yaptı.

 

Rusya 28 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Rusya’nın Sesi Radyosu “Fransa Cumhurbaşkanı Ankara’ya Ermeni soykırımını kabul etme çağrısı yapıyor” başlıklı haberinde “Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande pazartesi günü yaptığı açıklamada Türk yetkililerin 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ermenilerin topluca öldürülmesini daha fazla inkâr etmemesi gerektiğini bildirdi.

 

Türkiye’ye resmi ziyaretinin ilk gününde Ankara’da gerçekleştirilen basın konferansında gazetecilere hitap eden Fransa Cumhurbaşkanı “Bu tür olayları hatırlamak her zaman acı vericidir, ancak bu çalışmanın yapılması gerekir” şeklinde konuştu. Bununla beraber Fransa’nın mutlaka yükümlülüklerini yerine getireceğini ve Ermeni soykırımını inkar etmeyi suç sayan yasayı kabul edeceğini ifade etti.

 

2012 yılı ocak ayında Fransa Parlamentosu o zamanki Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy desteği ile 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ermenilerin topluca öldürülmesinin inkar edilmesini suç sayan yasayı onaylamış, ancak bir süre sonra Fransa Anayasası Kontrolü Üst Kurulu bu düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu kabul edip onu iptal etmişti. Daha sonrasında şu anki Fransa Cumhurbaşkanı birçok defa 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ermenilerin topluca öldürülmesinin inkâr edilmesini suç sayan yasanın yeniden düzenlenmesi ve kabul edilmesini savunmuştu” diye yazıyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu başlığında “Sarıgül: Olayın aydınlanması lazım” diye yazan haberde Şişli Belediyesi'nin Esentepe'deki binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce silahla ateş edildi. Şişli Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül, belediyeye gelerek olay hakkında bilgi aldı, "Olayın mutlaka aydınlanması lazım" dedi

 

Rusya’nın Sesi Radyosu “Rusya-AB Zirvesi Brüksel’de açılıyor” diye yazıyor. Haberde,  Bir gün sürecek olacak Rusya-AB Zirvesi Brüksel’de gerçekleşecek. Taraflar önemli stratejik alanlarda işbirliği üzerinde odaklanmayı planlarken, bununla beraber AB’nin önerisi ile Ukrayna’daki durumun da görüşülme olasılığı bulunuyor diye belirtiliyor.

 

Rusya’nın Sesi Radyosu Bu yılın ilk uzay görevi başarıyla tamamlandı diye yazıyor. RSR, haberinde Uluslararası Uzay İstasyonu Komutanı Oleg Kotov ile araç mühendisi Sergey Ryazanskiy, Zvezda (Yıldız) isimli modülün dış yüzeyine iki kamera monte ederek görevi başarıyla tamamladı ve araca geri döndü. Konuya ilişkin haberi, Moskova yakınlarında bulunan Uçuş Yönetim merkezi sözcüsü duyurdu olarak yazıyor.

 

Rusya’nın Sesi Radyosu Ukrayna’da olağanüstü hal edilmesi, ülkedeki durumu daha da ciddileştirecek diye yazıyor haberde, Avrupa’nın diplomasi lideri Catherine Ashton, böyle bir uyarıda bulundu diye belirtiliyor. Haberde Catherine Ashton’un haberine yer veriliyor. Ashton, “Hükümetin olağanüstü hal ilan etmeye hazırlandığı konusunda çıkan haberlerden kaygı duyuyorum. Böyle bir durum Ukrayna’da yaşananları daha da ciddileştirecek ve bu yöndeki gelişmeler hiç kimsenin lehine olmayacak. Muhalefet liderlerine ise şiddete başvuran kesimden ayrılmaları yönünde çağrıda bulunuyorum” dedi.

 

Rusya’nın Sesi Radyosu Humus’un militanlar tarafından ele geçirilen eski bölgelerinden kadın ve çocukların tahliye edilmesi için her şey hazır. Haberi Vali Talal El Barazzi duyurdu diye yazıyor.

 

Suriye yönetiminin halen BM görevlilerinden tahliye edilecek kişi sayısına ilişkin bilgi beklediğini ifade eden Vali, “İsteyen herkes tehlikeli bölgeleri terk edebilir, gerekli gıda ve sağlık yardımı alabilir” açıklamasında bulundu.

 

Çin 28 Ocak’ta Bunları Konuştu:

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ) Cenevre'de gündem insani yardım başlıklı haberinde Suriye hükümeti ve muhalefet arasındaki görüşmeler İsviçre'nin Cenevre kentinde bugün (28 Ocak) de devam ediyor. İnsani yardımların Humus'a ulaştırılması konusunda taraflar henüz anlaşamadı diye yazıyor.

 

CRİ, Çankaya Köşkü'nde tarihi buluşma diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande onuruna Çankaya Köşkü'nde yemek verdi.

 

CRİ, Erdoğan İran'a gidecek diye yazıyor. Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri'nin davetine icabetle 28-29 Ocak'ta beraberindeki heyetle İran'a resmi ziyaret gerçekleştirecek diye belirtiliyor.

 

CRİ, Çin'de büyük ölçekli işletmelerin kârı arttı diye yazıyor. Çin Devlet İstatistik Bürosu tarafından bugün (28 Ocak) açıklanan verilere göre, ülke genelindeki büyük ölçekli sanayi işletmelerinin 2013 yılında gerçekleştirdiği kâr oranı 2012 yılına göre yüzde 12,2 artışla 6 trilyon 280 milyar yuanı buldu.

 

Ülke genelindeki 41 sanayi sektöründen 35'sinin kâr oranında 2012 yılına göre artış kaydedildi diye yazıyor.

 

CRİ, Sisi'ye yeşil ışık diye yazıyor. Haberde, Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi cumhurbaşkanlığı yarışına katılacak.

 

Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi dün (27Ocak) Sisi'nin Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı görevinden ayrılma başvurusunu kabul etti. Mısır anayasasına göre, cumhurbaşkanlığı adayının seçimlere katılmak için askeri görevinden ayrılması gerekiyor diye belirtiliyor.

 

CRİ,  Sosyal hizmete büyük yatırım başlıklı haberinde, Çin'de 2013 yılında sosyal hizmetler için gerçekleştirilen toplam harcama 365 milyar 590 milyon yuana ulaştı diye yazıyor.

 

Çin Sivil İşler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, doğal afetlerle mücadele için 12 milyar 130 milyon yuan, asgari yaşam güvencesi için 156 milyar 640 milyon yuan harcandı. Ülke için hayatını kaybedenlerin ailelerine ödenen tazminat 50 milyar 980 milyon yuana, toplumsal mali yardım ise 13 milyar 640 milyon yuana ulaştı.

 

CRİ, Kırgızistan'da aşırı dinci örgüte darbe başlıklı haberinde Kırgızistan polisi aşırı dinci örgüte operasyon yaptı. 25 Ocak'ta yürütülen operasyonda İslami Liberal Partisi'ne mensup 5 kişi yakalandı.

 

Operasyonda örgütsel döküman ve çok sayıda CD ele geçirildi diye yazıyor.

 

CRİ, Almanya 2. Dünya Savaşı'ndaki suçlar için özür diledi diye yazıyor. Haberde, Almanya, 2. Dünya Savaşı'ndaki eylemleri için bir kez daha özür diledi.

 

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck dün (27 Ocak) eski Sovyetler Birliği halkının Leningrad kentini savunma savaşında elde ettiği zaferin 70. yıldönümü nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bir mektup gönderdi. Gauck, Nazi yönetimindeki Almanya'nın 2. Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği'ni işgal etmiş olmasından derin üzüntü duyduklarını ifade ederek, bunun utanç verici olduğunu vurguladı.

 

CRİ, Brüksel'de Çin-AB stratejik diyalogu diye yazıyor. Haberde, Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Catherine Ashton ile birlikte dün (27 Ocak) Brüksel'de 4. Tur Çin-AB Üst Düzey Stratejik Diyalogu'nu ortaklaşa yönetti.

 

Yang Jiechi burada yaptığı konuşmada, Çin ile AB arasında dayanışmaya dayalı ortaklık ilişkisi bulunduğuna dikkat çekti. Yang Jiechi gelecek 10 yılın, ikili ilişkilerin geliştirilmesi için stratejik fırsatlar sunacak bir dönem olacağını belirtti. Devlet Müşaviri Yang, iki tarafın karşılıklı stratejik güveni artırmaları, ekonomik büyümeye destek vermeleri, uluslararası işlerdeki işbirliğini yoğunlaştırmaları, uluslararası hukuku korumaları, dünya barışı, istikrarı ve refahının korunması için yeni katkılarda bulunmaları gerektiğini ifade etti.

 

CRİ, Tarım Petrol Ocağı'nda ham petrol üretimi 100 milyon tonu aştı diye yazıyor. Haberde, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Tarım Petrol Ocağı'nda ham petrol üretim miktarı bu ayın ortası itibariyle 100 milyon tonu aştı diye belirtiyor.

 

İngiltere 28 Ocak'ta Bunları Konuştu:

 

Merkez Bankası'nın Türk Lirası'ndaki düşüşe karşı bu akşam olağanüstü Para Politikası Kurulu toplantısı yapacak olması bugün hem Financial Times hem de Daily Telegraph gazetelerinde ele alınıyor.

 

Finacial Times'ta Daniel Dombey imzasıyla yayınlanan haberde Türkiye'de Merkez Bankası'nın 'kriz toplantısı' yapacağı belirtiliyor.

 

Dombey yazının başında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aylardır, ülkenin büyümesini durdurmaya çalışmaya kararlı olduğunu iddia ettiği 'faiz lobisinden' sık sık yakınarak faiz oranlarını artırmaya direndiğini belirttikten sonra özetle şunları ekliyor:

 

"Erdoğan geçen hafta, gösterge faiz oranlarını yükseltmeyi, bir koro halindeki ekonomi uzmanı ve yatırımcıların böylesi bir adımın gerekli olduğu yönündeki uyarılarına rağmen reddeden Merkez Bankası'nı tebrik etti."

 

"Ancak dün Merkez Bankası piyasa baskısına boyun eğdi ve fiyat istikrarı için gerekli tedbirlerini almak için bugün olağanüstü bir toplantı yapacağını duyurdu. Kararı saat 22.00'de açıklanacak. Merkez Bankası'nın aylık düzenli toplantısından sadece bir hafta sonra böyle bir toplantı çağrısının yapılması yaygın bir şekilde, yakında yapılması muhtemel bir faiz oranı artışının sinyali olarak yorumlanıyor."

 

Haberde faiz oranlarının artırılmasını savunan bazı uzmanların görüşüne de başvurmuş olan Dombey, "Bazı uzmanlar Merkez Bankası'nın bu açıklamasını son çare olarak tarif ediyor" diyor.

 

Daily Telegraph'ın ekonomi ekinde de Türkiye'yi ilgilendiren bir haber bulunuyor. Gazete, dünyanın en büyük yatırım fonu şirketi Fidelity'nin gelişmekte olan piyasaların karaya oturma riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısını yaptığını yazıyor. Habere göre Fidelity ,Türkiye ve Arjantin'de yetkililerin yerel kurlarını desteklemeye yönelmesi ve dünya çapında borsaların düşmesiyle, gelişmekte olan piyalasarda suların çekildiği uyarısını yapıyor.

 

Fidelty'nin uluslarası yatırım müdürlerinden Dominic Rossi, Batı'da piyasaya para pompalamanın sona ermesi ve Çin'in maliye politikalarındaki değişikliklerin, gelişmekte olan piyasalardaki varlık sınıflarında sermaye maliyetini artırdığını belirtiyor. "Bu filmi daha önce görmüştük" diyen Rossi, bahsettiği durumda gelişmekte olan piyasaların birbiri ardına karaya oturtulduğunu belirtiyor ve ilk karaya oturacakların Türkiye ve Arjantin gibi en güçsüzleri olacağını, bunları Brezliya, Rusya ve diğerlerinin takip edeceğini söylüyor. Haberde Türkiye'de Merkez Bankası'nın olağanüstü toplantısının 'radikal eylemin' kaçınılmaz olduğu söylentilerine neden olduğu belirtilirken Arjantin'deyse devalüasyona gidildiği aktarılıyor.

 

Daily Telegraph, Çin'deki zayıf imalat verilerinin zayıflığının ve ABD Merkez Bankası'nın teşvik programının tahvil alım satımıyla ilgili kaygıların Türkiye ve Arjantin'in sorunlarını şiddetlendirdiği aktarıyor.

 

Cockburn Adra’ da Geçtiğimiz ay Adra'da Cihatcı gruplar tarafında sivillere yönelik katliam yapıldığına dair haberler basına yansımıştı. 11 Aralık'ta El Kaide bağlantılı grupların Adra'ya baskın yaptığını yazan Cockburn, olayın görgü tanıklarıyla da konuşmuş.

 

"Olaydan kurtulanlar dini azınlıklardan (Alevi, Hristiyan, Dürzi, Şii) en az 32 kişinin hemen öldürüldüğünü veya ellerindeki listelerle ev ev dolaşan silahlı kişilerin yanına götürüldüğünü söylüyor" diye yazıyor

 

Cihatcıların hala Adra'nın bir bölümünü elinde tutması nedeniyle henüz yaşananların detaylarının teyit edilemediğini belirten Cockburn bununla birlikte olaydan kurtulanların bir katliamın yaşandığı konusunda hiç bir şüpheleri bulunmadığını belirtiyor. Cockburn bazı yetkililere neden karşı atak yapıp Adra'yı geri almadıklarını da sormuş. Cockburn Adra'da Suriye ordusu ve silahlı muhaliflerin çatışmalara devam ettiğini ancak hiçbir tarafın henüz nihai bir üstünlük elde edemediğini belirtiyor.

 

Almanya 28 Ocak'ta Bunları Konuştu:

 

Wetzlarer Neue Zeitung, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in muhaliflere hükümete katılma çağrısı yaptığı Ukrayna’daki durumu ele alıyor:

 

“Devlet Başkanı Yanukoviç’in muhalefete yaptığı, bazı muhalif liderlerin hükümete entegre edilmesi teklifi becerikli bir satranç hamlesinden başka bir şey değil. Eski dünya boks şampiyonu Vitali Kliçko ve meclis eski başkanı Arseny Yatsenyuk haklı olarak bu teklifi reddetti. Çünkü bu, durumu yatıştırmayıp, tersine muhalefetin öfkesini daha da tırmandırırdı. Ancak aynı zamanda muhalefetteki Batı yanlısı, ilerici politikacılar da artık barışçı, nesnel talepleri olan toplumsal bir güç olarak algılanmadıklarını bilmek zorunda. Muhalefet atılan her molotof kokteyliyle inandırıcılığından bir parça daha kaybediyor.”

 

2006 yılında büyük umutlarla başlatılan ve Alman devletiyle Müslüman kuruluşlar arasında diyaloğu geliştirmeyi hedefleyen İslam Konferansı bir süre sonra hayal kırıklığına dönüşmüştü. Bir önceki içişleri bakanının güvenlik konusunu öne çıkarması nedeniyle tıkanma noktasına gelen İslam Konferansı’nda şimdi ise yeni bir başlangıç umudu doğdu. Yeni İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere İslam Konferansı’na yeni bir yön verilmesini istiyor. Süddeutsche Zeitung’un yorumu şöyle:

 

“Temelde devlet ile Müslümanlar arasındaki diyalog, 2006 yılında İslam Konferansı’nı hayata geçiren dönemin içişleri bakanı Wolfgang Schäuble’nin sloganı doğrultusunda yürümeli. Yani dinler devlet ve toplum içinde yerlerini alırlarsa, olumlu bir din-toplum ilişkisine dahil olurlarsa sivil toplumu güçlendirebilirler. Bu Hrıstiyanlık için olduğu gibi İslam için de geçerli ve bu nedenle ayrıntıda çok çaba gerektirse de İslam’ın ülke kültürünün bir parçası haline gelmesi gerekir.”

 

Frankfurter Rundschau Gazetesi ise Tunus’ta geçici meclisin kabul ettiği yeni anayasayı konu alıyor:

 

“Tunus bölgenin en ilerici anayasasını kabul etti. Şeriattan tek kelime yok, kadınlar erkeklerle eşit haklara sahip. İktidardaki İslamcı Nahda Hareketi Partisi, örgütlü bir sivil toplum ve güçlü bir sendikanın baskısı karşısında bu iki konuda geri adım attı. Raylar döşendi. Şimdi önemli olan, yeni anayasaya uygulamada da riayet edilip edilmeyeceği. Eski anayasa ayaklar altına alınmıştı. Ama sonuçta Tunus’un kaderi, Yasemin Devrimi’ni başlatan, ülkenin ihmal edilmiş iç kesimlerindeki gençlere iş ve yaşam perspektifi sunulup sunulamayacağına bağlı olacak.”

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’de yapılacak Olimpiyat Kış Oyunları öncesindeki politikalarını eleştiriyor:

 

“Putin, Soçi’de dünyaya ‘kendi’ Rusyasını göstermek istiyor. Şimdiden bunu başardığı söylenebilir. Büyüteçten süzülürcesine bu projede, onun yarattığı siyasî sistemin tüm tipik özelliklerine rastlanabiliyor. Putin’in gücünün nasıl Rusya’nın zaafına dönüştüğünü Soçi’de görmek mümkün. Yarı tropikal bir kıyı beldesinin yedi yıldan bile az bir sürede kış sporları bölgesine dönüştürülmesini isterse, bunu bile yapabilir. Putin bu işin çok önemli olduğunu açıkladığı için, anlamı ve masrafı hakkında tartışılmadı. Bunun sonucu ise yolsuzluklar, çevre tahribatı ve karşı çıkmaya çalışan herkese karşı keyfî uygulamalar. Son yıllarda Soçi’de yasalar sadece Olimpiyat Kış Oyunları’nın önünü tıkamadıkları sürece geçerli oldu.”

 

Ukrayna 28 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Ukrayna’nın Sesi, “AZAROV İSTİFA ETTİ” diye başlık attı. Haberde, Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov bugün istifa ettiğini açıkladı. Dört yıldır görevde olan Azarov yaptığı açıklamada, “Ülkedeki çatışmalara barış getirmesi amacıyla kişisel bir karar alarak cumhurbaşkanına istifamı sundum” dedi.

 

Bu gelişmelerden sonra Ukrayna parlamentosunda bugün başlayan özel oturumda milletvekillerinin, son protesto dalgasının fitilini ateşleyen, protestoları kısıtlayıcı yasaların rafa kaldırılmasını oylamaları bekleniyor. Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç söz konusu yasaların yürürlükten kaldırılmasını önerdi ancak milletvekillerinin bu tutumu benimseyip benimsemeyeceği henüz belirsiz.

 

Ukrayna’nın Sesi, Eski Cumhurbaşkanları Verhovna Rada’da başlıklı haberinde 16 Ocak'ta Ukrayna Verhovna Rada'sının aldığı kararları protesto için Euromeydan eylemcileri ile polis arasında başlayan çatışmalar can almış ve çok sayıda polis ve gösterici yaralanmıştı.

 

Eylemcilerin Ukrayna bölgelerinde devlet binalarını işgallere başlamış, durum üzerine Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç muhalefet liderleri ile bir araya gelerek çözüm yolu aradı. Bugün toplanan olağan üstü parlamento toplantısına Ukrayna’nın eski cumhurbaşkanları, Kravçuk, Kuçma, Yuşenko Verhovna Rada’da oturumu izliyor.

 

Ukrayna’nın Sesi,  “Türkiye: Ukrayna’yı Yakından Takip Ediyoruz” başlıklı haberinde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Ukrayna’daki son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

 

“Komşumuz ve stratejik ortağımız Ukrayna’daki gelişmeleri yakından ve dikkate izliyoruz. Son günlerdeki hadiselerde can kaybı yaşanması, sorunun tüm tarafların katılımıyla ve diyalog yoluyla bir an önce çözülmesi gereğini ortaya koymaktadır. Temennimiz, Yönetim ile muhalefet arasında sürmekte olan görüşmelerde krizin demokratik çerçevede aşılmasını sağlayacak bir uzlaşıya varılmasıdır. Ukrayna’da kamu düzeninin ve istikrarın tesisini, Ukrayna halkının huzuru ve Türkiye-Ukrayna ilişkileri kadar, bölgesel istikrar ve işbirliği boyutuyla da önemsiyoruz.”

 

İran 28 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Fars Haber Ajansı (FHA) İranlı uzmanların tasarım ve yapımını gerçekleştirdiği Hug ve Skyguard füzeleri kontrol sistemleri simülatörleri görücüye çıktı.

 

FHA, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın Tahran ziyareti sırasında Rehber’le görüşeceğini açıkladı.

Haftalık basın toplantısında gazetecilere açıklama yapan Efhem, Başbakan Erdoğan’ın bugün Tahran’a geleceğini belirtti. Efhem, Başbakan Erdoğan Tahran temasları çerçevesinde İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamanei, Cumhurbaşkanı Ruhani ve Dışişleri Bakanı Zarif’le görüşeceğini kaydetti.

 

FHA, Sipahiler Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Ali Fedevi, Sipahilerin deniz kuvvetleri bünyesinde güdümlü hücumbotlar birliği kurulduğunu açıkladı: NATO Genel Sekreteri “NATO’nun önümüzdeki aylarda Afganistan’da kalma veya bu ülkeden çekilme konusunda zor bir karar almak zorunda” dedi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin Kabil’la Washington arasında güvenlik anlaşmasını imzalamaktan kaçınması üzerine NATO, gelecek aylarda Afganistan’la ilgili zor bir dönem geçirecek. Zira bu yılsonuna kadar bu ülkeden çekilme veya orada kalma konusunda karar alması gerekiyor diye yazıyor.

 

FHA, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande “Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda Fransa’da referandum yapacağız” dedi.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Zarif “Suriye halkının kaderi oy sandıkları vasıtasıyla belirlenmeli” dedi.

 

FHA,  Suriye Enformasyon Bakanı, Suriye Karşıtı Ulusal Koalisyonu grubunun Cenevre-2’de Şam’ın önerisine karşı çıkmasına değinip “Bunlar Suriye’yi yok etme çabasında” dedi.

 

FHA, ABD Maliye Bakanı Yardımcısı, İran’la ticari mübadelede olmak isteyen şirketlere hitaben “İran’la ticaret yolu bir gün açılabilir, ama o gün bugün değil” uyarısında bulundu.

 

FHA, Mısır Askeri Konseyi, Abdülfettah El Sisi’nin bu ülkenin Cumhurbaşkanlığına adaylığını koymak üzere Savunma Bakanlığı görevinden istifa etmesini onayladı diye yazıyor.

 

FHA, Suriye Hükümeti Heyetiyle Suriyeli muhalifler Temsilcileri yeniden müzakerelerde bulunmak üzere hala Cenevre’de bulunuyorlar.

 

FHA, OPEC Genel Sekreteri, İran, Irak ve Libya’nın petrol üretimlerinin artacağını belirterek “Diğer üyelerimiz üretimlerini azaltacaklar” dedi.

 

FHA, İran’ı ziyaret etmesi beklenen İsveç Dışişleri Bakanı Karl Bilt, İran İslam Cumhuriyeti nizamını dikta rejimlere benzetme küstahlığında bulundu.

 

FHA, İnsan Hakları Merkezi Başkanı Muhammed Cevad Laricani, İran nükleer programını şeffaflaştırmaktan asla korkmadığını ve bu alanda faaliyetlerini ilerleteceğini vurguladı.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Zerdüşti azınlığın Milletvekili Ferruh Erdişiriyan, önümüzdeki günlerde İmam Humeyni –ks- ile biat tazeleyeceklerini açıkladı.

 

FHA, Kum Dini İlimler Merkezi öğretim üyesi Ayetullah Garravi, Vahabi şeyhlerin nikah cidahı fetvası Suriye’den sonra şimdi Irak’ta uygulanmaya başladığı uyarısında bulundu.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, İran nükleer faaliyetini yavaşlatırsa, Batı bu kez insan hakları bahanesini ileri süreceğini belirtti.

 

FHA, Lübnan’ın Cebel-i Amel müftüsü Şeyh Hasan Abdullah İslam dünyasını saran krizin ancak Kum, Necef, Medine ve Kahire arasında diyalogla çözümlenebileceğini belirtti.

 

İran Radyosu (İRİB), Teröristler Felluce'de katliam yaptı.  Haberde, Irak ordu güçlerinin ülkenin batısında teröristlere yönelik operasyonları devam ederken, teröristler yeni bir cinayette bulunarak 30 ordu mensubunu katlettiler.

 

İRİB, İran'dan BM Teşkilatına Mektup: Diplomatlara Karşı Terör Saldırıları Durdurulsun. Haberde, İran İslam Cumhuriyetinin BM nezdinde ki temsilciliği, BM Genel sekreterine bir mektup göndererek, İranlı diplomatlara yönelik yapılan terör saldırılarının sorumlularının yasal işlemlere tabii tutulmalarını istedi.

 

İRİB, Brucerdi: İran ve Türkiye bölgede barışın sağlanması yönünde çaba harcamalı. Haberde, İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı, bölgenin iki önemli ülkesi olarak İran ve Türkiye'nin bölge barışının sağlanması yönünde ortak hareket etmeleri gerektiğini belirtti.

 

İRİB, İran Merkez Bankası: İran'da enflasyon düşüşe geçmiştir.

 

İRİB, Arınç: Suriye Krizinin Son Bulması Amacıyla Her Türlü Teklifi Destekliyoruz. Haberde, Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü, Türkiye'nin Suriye krizini sona erdirecek her türlü görüşe destek verdiğini bildirdi.

 

İRİB, Amerika, muhaliflere silah göndermeyi yeniden başlattı. Haberde, Bir aylık bir duraklama ardından Amerika hükümeti, Suriye'de isyancı ve terör gruplarına silah ve askeri teçhizat gönderme işlemini tekrar başlattı.

 

Suriye 28 Ocak’ta Bunları Konuştu:

 

Suriye Arap Haber Ajansı SANA sitesinde verdiği haberde “Tüm Yıkım ve Ölümlere Rağmen Yegane Dertleri Yönetimi Ele Geçirmektir” başlığını kullanarak Büseyna Şaban’ın açıklamalarına yer verdi.Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre'deki resmi heyetinin başkan yardımcısı ve Cumhurbaşkanlığında siyasi ve basın danışmanı Büseyna Şaban; Suriye halkının çıkarlarının bizzat bu halk tarafından bilindiğini belirtirken, kendi açısından neyin iyi neyin kötü olduğunu Batılı yada bölgesel kimi devletler değil de bu halkın kendisinin belirleyeceğini vurguladı.”

 

Bir başka haberinde SANA “Koalisyon Heyeti' Yurtsever Hiçbir Suriyelinin Reddetmeyeceği Beyanı Reddetti” ifadelerini kullandı. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre’deki resmi heyeti Suriye'nin ulusal egemenliğine saygı ve gasp edilen tüm topraklarının geri alınmasıyla birlikte radikallik, hoşgörüsüzlük ve tekfirci düşüncelerin her şeklinin reddedilmesini öngören siyasi temel bir ilkeler beyanı takdim ederken; ‘muhalefet’ olarak adlandırılan koalisyon heyeti bu beyanı reddetti.

 

Resmi heyetin takdim ettiği beyan aynı zamanda teröristleri destekleyen devletlerden teröre silah, eğitim, bilgi yada barınak desteğini kesmelerinin yanı sıra terör eylemlerine medyatik provokasyon yapmamalarının talep edilmesini öngörüyor.”

 

SANA bir haberinde ise Omra El Zoubi’nin “Suriyeliler Nerede Olurlarsa Olsunlar Eşittir” ifadelerine yer verdi. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Cenevre II Konferansında Suriye resmi heyetinin başkan yardımcısı Enformasyon Bakanı Omran el Zoubi heyete eşik eden basın ekibine yaptığı açıklamada; Suriye devletinin nerede olurlarsa olsun istisnasız tüm Suriyelilere eşit baktığını belirtti.

 

Zoubi resmi heyetin Cenevre’de bulunmasının insani yardımlarla hiçbir ilgisi olmadığını vurgularken, İnsani yardımların politikada baskı aracı olarak kullanılmaması gerektiğini, çünkü Suriye devletinin bu yardımları her zaman yapmakta olduğunu ifade etti.

 

Zoubi, sayıları ne olursa olsun eski Homs kentinde bulunanların Suriye vatandaşı olduklarını ve devletin onlara karşı görevini yerine getirmeye çalıştığını belirterek medya organlarının muhalefet koalisyonunun Cenevre’de başarı sağladığına ilişkin iddialarının asılsız olduğunu çünkü hazırlıkların daha önce tamamlandığı ve üzerinde çalışmalar yapıldığının altını çizdi.

 

“Kapalı oturumlarda bu listeleri ibraz edemiyorlarsa eğer basına da ibraz etmediklerini söyleyecekler çünkü ellerinde böyle bir belge yok” diye konuşan Zoubi, Suriye devletinin çocuk ve kadınları tutuklamadığı, sadece silah taşıyan ya da katliamlara katılan kadınları tutukladığının altını çizdi.

 

Suriye'nin Cenevre'deki resmi heyetinin başkan yardımcısı Enformasyon Bakanı el Zoubi; resmi heyetin bugün BM Suriye özel temsilcisi el Ahdar el İbrahimi'nin huzurunda koalisyon heyetine sunduğu siyasi temel ilkeler beyanını takdim etmesi ardındın beyanı güzel bir şekilde okumadan bile reddettiğini açıkladı.”

 

Bir haberinde SANA, “Beyanı Reddetmeleriyle Gerçeklerini Ortaya Koydular”başlığı altında;

 

“Suriye'nin Cenevre’deki resmi heyetinin üyesi Dışişleri ve Gurbetiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat; resmi heyetin Cenevre II konferansının başından beri bu konferansın çıkmaza girmemesine büyük bir özen ve gayret gösterdiğini belirtirken, ‘muhalefet’ olarak adlandırılan koalisyon heyeti ve arkalarında duranların tam tersine konferansı çıkmaza geçirmek için her gayreti gösterdiklerini ifade etti.” ifadelerine yer verdi.

 

Bir başka haberinde SANA İran Dışişleri Bakanı’nın açıklamalarına yer verdi. Haberin ayrıntıları şöyledir:

 

“İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, Suriye krizine siyasi çözüm bulma ve şiddeti durdurma gerekliliğini yineledi.

 

Zarif Fransa eski Dışişleri Bakanı Herve de Charette’le görüşmesi sırasında Suriye halkının kendi kaderini seçim sandıklarında belirlemesi gerektiğine dikkat çekerek batılıların Suriye’de seçim olması halinde Suriye halkının belirleyeceği geleceğin iddialarıyla çelişeceğini çok iyi bildiklerinin altını çizdi.”

 

 

SANA bir diğer haberinde ise Antakya ve Tüm Doğu Rum Ortodoks Patriği Patrik Yuhanna X. Yazıcı’nın açıklamalarında bahsetti. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Antakya ve Tüm Doğu Rum Ortodoks Patriği Patrik Yuhanna X. Yazıcı, Suriye’deki krizin çözümü için ön koşulsuz siyasi diyalogun ve başkalarını kabullenmenin önemini belirterek dünya hükümetlerinin barışın sağlanmasında acilen rol oynaması zorunluluğunu vurguladı.

 

Patrik Yazıcı, Kremlin’de Konferanslar Salonunda yaptığı konuşmada, Suriye’nin başkalarını tekfir etmekle değil kabul etmekle, masum sivil insanların kanlarının akıtılmasını durduracak ön koşulsuz diyalog ve siyasi çözümle ayakta duracağına işaret etti.”

 

SANA’nın “Terörün Sonu Olmadığını Anlayıp Teslim Oldular” başlığı altında verdiği haberinde şunları okuyoruz:

 

“Terör olaylarına karıştıktan sonra pişmanlık duyan ve Hama’da silahlarıyla birlikte ilgili kurumlara teslim olan 25 kişi durumları gözden geçirilip düzenlendikten ve vatan güvenliğini tehdit edecek faaliyetlere bir daha katılmama taahhüdünde bulunduktan sonra serbest bırakıldılar. Serbest bırakılanlarla valilik binasındaki Güvenlik Salonunda bir araya gelen Hama Valisi Ğassan Halef; vatanın bütün evlatlarını kucaklayacak bir genişliğe sahip olduğunu dile getirerek silahlı terör grupları ve her türlü komploculuk karşısında yapılması gereken tek şeyin vatanı savunmak olduğunu belirtti.”

 

Azerbaycan 28 Ocak’ta Bunları Konuştu:

 

Azerbaycan 1News.az sitesi Ermenistan birlikleri son bir günde ateşkesi 196 kez ihlal etti. Haberde, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamada, işgalci Ermenistan birliklerinin son bir günde cephe hattının farklı noktalarında ateşkesi tam 196 kez ihlal ettiği belirtildi.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, işgalci Ermenistan birlikleri dün ve bugün gece Ermenistan’ın Berd ilçesine bağlı Aygedzor köyünde bulunan mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Tovuz ilçesine bağlı Muncuglu köyü, Ermenistan’ın İcevan ilçesine bağlı Berkaber köyündeki mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Gazah ilçesine bağlı Gızılhacılı köyü, Ermenistan’ın Krasnoselsk ilçesi hudutları içindeki tepelerde bulunan mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Gedebey ilçesinin hudutları içinde bulunan mevzilerine ateş açtı.

 

 

1News.az, Bakü’de yapılacak ilk Avrupa Oyunları’na 500 gün kaldı. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenecek Avrupa Oyunları’nın açılış törenine tam 500 gün kaldı.

 

1News.az, Gül-Hollande görüşmesinde “soykırım” atışması başlıklı haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın görüşmesine soykırım iddiaları ve Türkiye’nin AB’ye tam üyelik müzakereleri damgasını vurdu.

 

1News.az, Hollande’ın Azerbaycan ziyaretinin tarihi belli oldu.

 

1News.az, Mursi yeniden hakim karşısında başlıklı haberde, Darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi, ''hapishane baskını ve firar'' suçlamasıyla hakkında açılan davada hakim karşısına çıktı.

 

1News.az, Türkiye ile Fransa arasında ikili anlaşmalar imzalandı. Haberde, Türkiye’ye bir devlet ziyareti gerçekleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, 22 yıl aradan Fransa’dan Cumhurbaşkanı düzeyindeki bu ilk ziyaretin tarihî değere sahip olduğunu söyledi.

 

1News.az, Afganistan’da Taliban’a operasyon: 17 ölü. Haberde, Afganistan’da son 24 saatte Taliban’a yönelik operasyonlarda 17 militan öldü, 7’si de yaralandı.

 

Afganistan İçişleri Bakanlığı internet üzerinden yaptığı açıklamada, operasyonların Helmand, Logar, Vardak, Uruzgan, Kunduz ve Lağman vilayetlerinde gerçekleştiğini, 11 Taliban üyesinin de yakalandığını belirtti.

 

1News.az,  Başbakanın katılımıyla Savunma Bakanlığında yapılan toplantıda ordunun savaş kabiliyeti görüşüldü. Habere göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı İlham Aliyev’in ordunun yeniden yapılandırılması alanında belirlediği hedeflerin gerçekleştirilmesiyle ilgili olarak Savunma Bakanlığında Başbakan Artur Rasizade başkanlığında değerlendirme toplantısı düzenlendi.

 

1News.az,  IŞİD'E bağlı birliklerin Halep'te Türkmenlerin yoğun olarak bulunduğu belde ve köye ağır silahlarla saldırı düzenlediği bildirildi. Habere göre, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'ndaki (SMDK) Türkmen Cephesi Temsilcisi Ziyad Hasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Halep kentine bağlı Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Çoban Bey beldesini 200 araçlık birliklerle kuşattığını belirterek, "IŞİD sabahtan bu yana beldeye ve Hava Höyük Türkmen köyüne havan topuyla saldırıyor" dedi.

 

1News.az,  Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç ile muhalefet liderleri, 16 Ocak’ta kabul edilen yasaların iptali ve olaylarda tutuklananlar için af konusunda anlaşmaya vardı.

 

1News.az,  ABD’li Eşbaşkan: Dağlık Karabağ sorununun taraflarının barış için çalışmaları gerekir. Habere göre, AGİT Minsk Grubu ABD’li Eşbaşkanı James Warlick, Azerbaycan ve Ermenistan’ı barışa çağırdı.

 

1News.az,  Abdullah Gül: Türkiye ile Fransa politikaları örtüşen iki ülkedir. Habere göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ve Fransa'nın, küresel ve bölgesel birçok konuda bakış açıları ve politikaları büyük ölçüde örtüşen iki ülke olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ve Fransa'nın, küresel ve bölgesel birçok konuda bakış açıları ve politikaları büyük ölçüde örtüşen iki ülke olduğunu belirterek "Pozitif bir gündemle sürdürülecek Türkiye-Fransa ilişkilerinin, tüm bu meselelerin hallinde müspet bir sinerji oluşturacağı da aşikardır" dedi.

 

1News.az,  Azerbaycan’la Kazakistan arasında siyasi istişareler yapılacak. Haberin ayrıntılarında, Azerbaycan-Kazakistan Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi istişarelerin yapılacağı bildirildi.

 

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, istişareler Hazar’a kıyıdaş ülkelerin dışişleri bakan yardımcıları düzeyindeki Özel Çalışma Grubunun müteakip 35. toplantısı çerçevesinde gerçekleştirilecek.

 

1News.az,  Amran'da Husiler ile kabile mensupları arasında çıkan çatışmalarda 14 kişi öldü. Habere göre, Ülkenin kuzeyinde yer alan Amran iline bağlı Havs ilçesinde Şii Husiler ile Selefi kabile mensupları arasında dün gece yeniden alevlenen çatışmalarda 12'si Husilerden olmak üzere toplam 14 kişinin hayatını kaybettiği ve en az 4 kişinin yaralandığı kaydedildi.

 

1News.az,  ABD'de kokain istifası. Habere göre, ABD'de Cumhuriyetçi Kongre üyesi Trey Radel, kokain kullandığı sebebiyle Kongreden istifa etmek zorunda kaldı.

 

1News.az,  Erdoğan: İhanet boyutunda bir planı devreye sokmak istiyorlar. Haberde, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "İhanet boyutunda bir planı devreye sokmak istediler ve hala da istiyorlar" dedi.

 

Başbakan Erdoğan, "Kampanyalarla Türkiye demokrasisi yıpratılırken ekonomisine darbe vurulmaya çalışıldı" ifadelerini kullandı.

 

1News.az,  Pentagon'dan Sisi'ye destek telefonu. Habere göre, Pentagon Sözcüsü John Kirby, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ile Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştiğini söyledi.

 

Yazılı açıklama yapan Kirby, Hagel ile Sisi arasındaki görüşmede, "Mısır'daki anayasa referandumunun tamamlanması, geçen hafta sonundaki gösteriler ve Mısır'ın siyasi geçiş sürecinde bir sonraki adımlar" konularının ele alındığını belirtti.

 

Bulgaristan 28 Ocak'ta Bunları Konuştu:

 

Sofya Üniversitesi’nin işgaline artık son verilmiş olmasına rağmen bu konu bugünkü basının ana konuları arasında kalıyor.

 

Trud’ gazetesi konu ile ilgili olarak şunları yazıyor: ‘Hiçbir resmi kurumun protestolarına son vermeyi üstlenmediği anlaşılınca Sofya Üniversitesi’nin 20 kadar genç tarafından işgalinin de belirsiz bir süre için devam edemeyeceği belli oldu. ‘Uyanık öğrenciler’ tarafından bile desteklenmediği anlaşılan Üniversite Rektörlüğü’nün ikinci işgali yüzünden binlerce öğrencinin sınav dönemi, proje adaylıkları ile öğrenci burslarının ödenmesi suya düşmek üzeredir. Sofya Üniversitesi Rektörü Prof. İvan İlçev’in bundan once de uyardığı gibi, kendisi dün Savcılığa işgal konusunda bilgi vererek ‘sıcak patatesi’ ona teslim etti. Aslında üniversite korumalarının bile işgalciler tarafından kovulmasından sonra akademik yönetimin başka seçeneği kalmadı.

 

Sega’ gazetesi Sofya Üniversitesi’ndeki gelişmelere ilk kez bazı siyasilerin doğrudan karıştığı olayına vurgu yapıyor. Üniversite kapıları önüne Güçlü Bulgaristan için Demokratlar Partisi’ nin /DSB/ lideri Radan Kınev, Vatandaşların Bulgaristan'ı Hareketi'nden (DBG)Nayden Zelenogorski ve Demokratik Güçler Birliği SDS lideri Boris Lukarski geldiler. Radan Kınev, bu yüksek öğretim kuruluşunun özerkliğini savunmak üzere geldiğini belirtti. Daha sonra GERB Partisi lideri Boyko Borisov Facebook’ta bu konuya ilişkin tutumunu ifade ederken şöyle yazdı: ‘Öğretim kuruluşlarının işgaliyle bu hükümetin devrilmesinin sağlanacağına inanmıyorum.Üniversitelerde politika üretilmediği için öğrencilere temsilcilerini daha yarın GERB Partisi merkezine göndermeye çağırıyorum. Orada onlarla beraber siyasi taleplerini dinleyip görüşeceğiz’. ‘Ataka’ Partisinin lideri Volen Siderov ise polis görevlilerinin eylemsizliğinden dolayı İçişleri Bakanı Tsvetlin Yovçev’in istifasını istedi.

 

Trud’ gazetesi,‘Sol Güçlerin Havaya Uçurulmuş Kulesi’ başlığı altında BSP’ndeki sarsıntı sonuçları ile ilgili iki senaryo lanse ediyor: ‘ABV, BSP’nin seçim oylarından alıyor. Yerle bir edilmiş kule öyküsü budur. Son sosyolojik tahminler doğru çıkarsa şimdi seçimler düzenlenirse GERB Partisi birinci, BSP ise ikinci sırada yer alacaklar. GERB lideri 25 Mayıs akşamı halkın önüne çıkarak ‘BSP’ üzerinde yeniden zafer elde ettim’ diyecek. Ve galip pozisyonundan hareketle erken seçim isteyecek. O durumda sol güçlerin kulesi yerle bir edilmiş durumda olacak. O zaman yalnız Pırvanov ile Stanişev arasında değil, aynı zamanda Pırvanov ile BSP arasındaki ayrılma bir gerçeğe dönüşecek.İki no’lu senaryo gereğince BSP minimal hasarlarla bundan çıkabilir. Bu, ABV’nin seçimlerdeki başarısızlığı durumunda mümkün olabilir. Öte yandan Pırvanov- Stanişev debatının kamuoyunda yarattığı ilginin sol güçleri seferber ederek, BSP’nin galipler podyumunun en yüksek basamağına çıkmasını sağlaması da mümkün olacak. O zaman BSP lideri Stanişev ile Pırvanov ‘birbirini bağışlaması ve her şeyi unutmaları olasıdır’ çünkü bu sol güçlerin sıradan taraftarlarının isteği olacak.

 

Capital Daily’ gazetesinin verdiği bilgiye göre devlet yerel yatırımcılardan 400 milyon leva daha alacak. Böylece yıl başından alınan krediler 900 milyon levaya ulaşıyor. Dolayısıyla hükümetin 2014 yılı için belirlediği kredi tavanı 1.2 milyar levadır. Tahvil satışı aracılığıyla Ocak ayında Tarım bakanı Dimitır Grekov tarafından aylar önce vaadedilmiş olan tarım sübvansiyonlarının ödenmesi gerçekleştirildi. Mali rezerv yasada belirlenen minimuma kadar indiği ve bütçe girdileri yeterli olmadığı için bu tek çareydi. Gazetenin yazdığına göre bu kaynaklar bundan sonra AB Komisyonu tarafından iade edilecek.

 

Yolsuzluk ve Organize Suçla Mücadele Merkezi BORKOR müdürü Boyko Velinov, ‘24 çasa’ Gazetesine açıklamasında: ‘Ciddi mali riski olan beş yolsuzluk alanı belirledik. Bunlar Avrupa programlarını, genel tarım politikası alanındaki milli ödemeler ile ek ödemeleri, ilaç politikasını, özelleştirme ile özelleştirme sonrası denetimi, yeraltı zenginliklerinin kullanımı ve sahiplenmesini dahil ediyor. BORKOR, riskli yolsuzluk alanları ile yürürlükteki yasalar üzerinde gözetim gerçekleştirilmesinin belirlenmesi ve yasalarda değişiklikler yapılma teklifleri diye iki özel çalışma grubu oluşturuyor’ diyor.

 

Standart’ gazetesinin sansyonel bir başlığında ‘Bulgaristan’dan bir çingene Yunanistan’da 7 milyon Avro kazandı’ deniyor. Haskovo köylerinden birinden olan bu dilenci komşu ülkedeki süper jackpotu elde etti. Krivo selo halkına göre uğurlu hemşerileri Selim yakın bir zaman önce Yunanistan’dan yurda dönmüştür ve evi şimdi korumalar tarafından muhafaza ediliyor.