ABD 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Gergin Seçimden AKP Zaferle Çıktı diye yazıyor. Haberde, İtiraz tutanakları, elektrik kesintileri, hile iddiaları, can kayıpları ve son dakikada el değiştiren seçim sonuçlarıyla Türkiye, son yılların en tartışmalı ve gergin seçimini geride bıraktı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, bu seçimin tartışmasız galibi Adalet ve Kalkınma Partisi. 2009 seçimlerine göre oyunu neredeyse 7 puan arttıran iktidar partisi, sabaha karşı gelen sonuçlarla hem Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni korudu hem de bir önceki dönem CHP’ye kaptırdığı Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni geri alarak zaferini perçinledi.

 

VOA, Ankara'da İtiraz Yolu Göründü diye yazıyor. Haberde, Türkiye’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin önemli farkla kazandığı yerel seçimlerde oy sayımında son yüzde 10’a gelindi. İstanbul Büyükşehir’i AKP adayı Kadir Topbaş alırken, başa baş mücadele götüren Ankara’da iki aday kendi zaferlerini ilan etti.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisini 30 Mart yerel seçimlerinin galibi ilan ettiği balkon konuşmasında oldukça sert mesajlar verdi.

 

Erdoğan, kendisini yolsuzlukla suçlayan ve devlet sırlarını yaydığını iddia ettiği kesimler hakkında, “inlerine gireceğiz” ifadesini kullandı. “Devletin içinde devlet olmaz” diyen Erdoğan, sözlerine “Hangi kurumumuzun içine girmişlerse girmişler, bizler iyi niyetimizin kurbanı olduk. Artık bunları ayıklama zamanı gelmiştir hukuk içinde, yasalar içinde” diye konuştu.

 

VOA, ‘Sonuçlar Türkiye’yi Yeni Karışıklık Ortamına İtti’ başlıklı haberinde, Partilerüstü Politika Merkezi Dış Politika Projesi Direktör Vekili Blaise Misztal, seçim sonuçlarını değerlendirdi.

 

“Yerel seçimlerden hala kesin sonuçlar alınmamış olsa da, ortaya çıkan genel tablo Türkiye’nin hala siyasi gerginlik ortamından çıkamamış olduğudur. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetini hedef alan geniş çaplı yolsuzluk suçlamalarıyla yaklaşık üç aydır devam eden çalkantıya rağmen yerel seçimler net bir çözüm getiremedi. Hatta seçimler toplumun ne denli bölünmüş olduğunu ortaya koydu.  Son yerel seçimlerin yapıldığı 2009 yılından bu yana halkın çizgisi çok az değişti, bu değişim muhalefetin hanesine yazıldı.” Diye belirtti.

 

VOA, Eski ABD Büyükelçisi: ‘Muhalefet Hala Etkin Değil’ başlıklı haberinde, 2005-2008 yılları arasında Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği görevini yürüten Ross Wilson yerel seçimleri Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi.

 

“İlk alınan sonuçlar AK Parti’nin Türk seçmeninin önemli bir çoğunluğunu elinde tuttuğunu, muhalefetin ise hala tabanını etkili biçimde genişletemediğini ve iktidara karşı etkin olamadığını ortaya koydu” diye belirtti.

 

VOA, Fransa'da Sosyalistler'i Paris Kurtardı diye yazıyor. Haberde, Fransa’da iki turlu olarak yapılan yerel seçimlerde iktidardaki Sosyalist Parti büyük yenilgiye uğrarken, iki kadın adayın kıran kırana mücadelesine sahne olan Paris ‘Yeniden Sol’ dedi. PS’in adayı Anne Hidalgo dünyanın en çok ziyaret edilen kentinin anahtarını almayı başarırken, ülke genelinde solun kalesi olan pek çok il sağa geçti. Aşırı sağ Ulusal Cephe (FN) de kendi tarihinde bir zafere imza atarak ilk kez 6 büyük kentte belediye başkanlığı kazandı.

 

Fransa’da dün 45 milyon seçmenin yüzde 61.5’i sandığa giderken, iktidara tepki duyan seçmenin yüzde 38.5’i boykot etmeyi tercih etti. Seçimlere katılım, birinci turdan daha düşük oranda gerçekleşirken, Sosyalistler iki tur arasındaki bir haftalık sürede, yenilgi şokunu atlatamadı. İki tur arası gelen yüksek işsizlik rakamı ve hafta boyu konuşulan kabine revizyonu dedikoduları da iktidardaki Sosyalist Parti’yi zayıflattı. Seçmen, belediye başkanını seçmek için sandığa gitse de, solun ağır yenilgi almasında ülke genelindeki politikalar belirleyici oldu.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Kuzey ve Güney Kore arasında gerilim artıyor diye yazıyor. Haberde, Kuzey ve Güney Kore birbirlerinin deniz sınırlarına ateş açarken, henüz bir toprak parçası veya insanın bulunduğu yaşam alanı vurulmadı. Agence France-Press’in Güney Kore Genelkurmay sözcüsüne dayandırdığı açıklamaya göre “Şimdilik her iki taraf da denize ateş ediyor.” Ateşin açıldığı bölgeye yakın bir adada yaşayan Güney Koreliler bulundukları yeri terk etti. Yetkililer Kuzey Kore’nin gerçek mermilerle yapılan bir tatbikat sırasında Güney Kore bölgesine ateş açtığını ve sonrasında Güney Kore’nin karşılık verdiğini belirtiyor.

 

WSJ, ABD ve Rusya'nın görüşmeleri krizi sonlandıramadı diye yazıyor. Haberde, ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları John Kerry ve Sergei Lavrov Pazar günü gerçekleştirdikleri 4 saatlik toplantıda Avrupa'da daha büyük bir istikrarsızlığa yol açabilecek Ukrayna krizi konusunda elle tutulur bir ilerleme sağlayamadı.

 

Görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Kerry, Rusya'dan Ukrayna'nın doğu sınırına yığılan binlerce askeri çekeceği konusunda bir garanti almadığını belirtti.

 

Dışişleri Bakanları ayrıca Ukrayna'nın siyasi sistemi konusunda da herhangi bir ortak noktaya varamadılar. Kerry meslektaşının Ukrayna'da tansiyonu düşürmeyi istediklerini söylediğini fakat herhangi spesifik bir öneride bulunmadığını belirtti.

 

Kerry yaptığı açıklamada "Ukrayna konusunda gerçek bir ilerleme sınıra yığılan büyük sayıda Rus askerinin geri çekilmesini de içine almak zorunda. Bu akşam sayın dışişleri bakanıyla bu güçler hakkındaki endişelerimizi konuştuk" dedi.

 

WSJ, Ankara'da iki aday kendisini galip ilan etti diye yazıyor. Haberde, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş yaptığı basın açıklamasında kendisinin "yüzde 49" oy oranıyla ipi göğüsleyeceğini söylemesinin ardından AKP adayı Melih Gökçek de kendinin kazandığını iddia etti.

 

İki aday da bir diğerinin partisini manipülasyon yapmakla suçladı ve gözlemcilerin sandıkları terk etmemesini istedi.

 

Seçim sonuçlarını veren Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı'nın aktardığı rakamları arasındaki fark önce CHP yetkililerini harekete geçirdi. İstanbul'un bazı bölgelerindeki elektrik kesintilerini de eleştiren CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, şehirde Mustafa Sarıgül'ün önde olduğunu iddia etti.

 

WSJ, Sandıktan çıkan ilk sonuçlar Erdoğan diyor diye yazıyor. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün yapılan ve iktidarına karşı yapılmış bir referandum olarak görülen seçimlerden zaferle çıkmış gibi görünüyor ancak rakip partilerin dolandırıcılık ve manipülasyon ithamları karşısında zafer, kifayetsiz duruyor.

 

Sandık çıkış anketleri AKP'nin ulusal çapta net şekilde çoğunlukta olduğunu gösterse de net sonuçlar TSİ 21:00 itibariyle netleşmiş değil. Anadolu Ajansı sandıkların yüzde 41'i açılmışken AKP'nin oylarının yüzde 48 olduğunu, CHP'nin oylarının ise yüzde 28 olduğunu gösterdi. Cihan Haber Ajansı'na göre ise AKP'nin oyları yüzde 44, CHP'nin oyları ise yüzde 22.

 

İstanbul ve Ankara'da ise hem hükümet hem de muhalefet zaferlerini açıklarken birbirlerini düzenbazlıkla itham etti.

 

WSJ, Seçim gecesi veri karışıklığına muhalefet de şaşırdı diye yazıyor. Haberde, Seçim sonuçları açıklanırken Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı arasındaki farklar tartışma yarattı.

 

Sonar'ın Başkanı Hakan Bayrakçı sonuçların açılan sandık sayısındaki farktan kaynaklanıyor olabileceğini dile getirirken MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural oranlardaki farklılık nedeniyle şaşkın olduklarını, daha önce böyle bir durum yaşamadıklarını dile getirdi.

 

Vural "Şu anda sonuçlar konusunda bir yorum yapamayacağız. Çünkü farklı kanallardan gelen sonuçlar kaynaklı bu farkı bilemiyorum" diye konuştu.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise iki ajansı da ciddiye almadıklarını, sonuçları Yüksek Seçim Kurulu aracılığıyla izlemeye çalıştıklarını ifade etti. Anadolu Ajansı'nın bir devlet ajansı olduğunu hatırlatan Tekin, "Bu gayri ciddiliktir. Dünyanın her yerinde devlet ajansları ciddiyet içerisinde çalışır. Nereden aldıklarını bilmiyorum ama her iki taraf da YSK'dan alıyor diye biliyorum. Ama bu kadar tezat iki sonucu ilk kez yaşıyorum. 30 yıldır siyasetteyim" diye konuştu..

 

Çin 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin: Güney Çin Denizi sorununda tutumumuz net başlıklı haberinde, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Güney Çin Denizi sorunu konusundaki tutumlarının net ve tutarlı olduğunu söyledi.

 

Filipinler'in dün (30 Mart) uluslararası bir mahkemeye Güney Çin Denizi anlaşmazlığıyla ilgili arabuluculuk yapılması için resmî talepte bulunduğu açıklandı.

 

Sözcü Hong Lei, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Güney Çin Denizi sorununda uluslararası hakemliği kabul etmeyeceklerini vurguladı. Sözcü, Çin'in Nansha Adaları ile karasularındaki egemenliğinin tartışılmaz olduğunu vurguladı.

 

CRİ, Rusya: Ukrayna'da ulusal diyalog başlatılmalı başlıklı haberinde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, uluslararası toplumdan Ukrayna yönetimini ulusal diyalog başlatarak, krizi istişare yoluyla çözmeye çağırmasını istedi.

 

Lavrov, dün (30 Mart) yaptığı açıklamada, Ukrayna krizinin Rusya-Ukrayna ilişkileri açısından bir mesele değil, Ukrayna'nın iç sorunu olduğunu kaydetti.

 

Batılı ülkelerin Ukrayna'daki krizle ilgili Uluslararası Temas Grubu kurulması önerilerini kabul etmeyeceklerini belirten Lavrov, bu öneriye göre, Rusya ve Ukrayna'nın Batılı ülkelerin denetimi altında bir anlaşmaya varacağını, bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

 

CRİ, Avustralya: Uçağa ait bir cisme rastlanmadı başlıklı haberinde, Avustralya, önceki gün (29 Mart) iki gemi tarafından çıkarılan cismin kayıp uçağa ait olmadığını açıkladı.

 

Avustralya Deniz Güvenlik İdaresi, dün gece yaptığı açıklamada, dünkü arama-kurtarma çalışmalarında uçağa ait herhangi bir cisme rastlanmadığını belirtti.

 

Diğer yandan, Xuelong adlı bilimsel araştırma gemisi dâhil, Çin'e ait sekiz geminin Hint Okyanusu'nun güneyinde yürütülen arama çalışmalarına katıldığı ifade edildi.

 

CRİ, Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimi mayıs sonunda diye yazıyor. Haberde, Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun 26–27 Mayıs günlerinde düzenleneceği açıklandı.

 

Mısır Yüksek Seçim Kurulu, dün (30 Mart) başkent Kahire'de düzenlenen basın toplantısında, cumhurbaşkanlığı için aday gösterme ve kayıt sürecinin 20 Nisan'a dek devam edeceğini duyurdu.

 

İlk tur seçim sonucunun 5 Haziran'a kadar açıklanacağı belirtilirken, ilk turdan sonuç çıkmaması durumunda ikinci turun 16–17 Haziran günlerinde düzenleneceği ve nihai seçim sonucunun en geç 26 Haziran'da ilan edileceği açıklandı.

 

CRİ, Yerel seçimde oyların çoğunluğu AK Parti'nin diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de yerel seçimlerde oyların çoğunluğunu AK Parti'nin kazandığı açıklandı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün (30 Mart) başkent Ankara'daki AK Parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, partisinin yerel seçimlerde oyların çoğunluğunu topladığını belirtti.

 

Açılan sandıkların ortaya koyduğu sonuçlara göre, AK Parti oyların yüzde 45,5'ini, CHP ise yüzde 28,6'sını kazandı.

 

MHP'nin oylarının yüzde 15,5 olduğu, BDP'nin de ülke genelinde oyların yüzde 4,1'ini aldığı belirtildi.

 

CRİ, Xi Jinping: Çin-Belçika ilişkileri daha da gelişecek başlıklı haberinde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün (30 Mart) Brüksel'de Belçika Kralı Philippe ile bir araya geldi.

 

Xi Jinping, görüşmeden önce Kral Philippe tarafından sarayın önündeki meydanda törenle karşılandı.

 

Xi Jinping, görüşmede Çin Cumhurbaşkanı olarak görevine başladıktan sonra, Belçika'yı ve Avrupa Birliği (AB) genel merkezini ilk kez ziyaret ettiğini belirtirken, bu ziyaretin özel bir anlam taşıdığına işaret etti.

 

Xi, ziyaretinin hem Çin-Belçika hem de Çin-AB ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmasını umduğunu ifade etti.

 

CRİ, İpek Yolu Ekonomik Birliği kuruldu diye yazıyor. Haberde, İpek Yolu Ekonomik Birliği, kısa süre önce Xinjiang Uygur Bölgesi'nin merkezi Urumçi kentinde kuruldu.

 

Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Tacikistan ve Ukrayna'dan sivil kuruluşların katılımıyla oluşturulan birlik, İpek Yolu güzergâhındaki ülke ve bölgelerin ticari dernekleri ile üye işletmecileri arasında temas ve işbirliğini artırmayı amaçlıyor.

 

Birliğe katılan ülkeler arasında Ermenistan Ulusal Kalkınma Müdürlüğü, Kırgızistan Sanayici ve İşadamları Derneği ile Tacikistan Sanayici ve İşadamları Derneği, Shanghai İthalat ve İhracat Odası, Xinjiang Üretim ve İnşaat Birlikleri'ne (XPCC) uluslararası temsilcilik, Kiev Sanayici ve İşadamları Derneği, Almatı Sanayici ve İşadamları Derneği ile Karağandı Sanayici ve İşadamları Derneği bulunuyor.

 

CRİ, Irak'ta şiddet olayları: 23 ölü diye yazıyor. Haberde, Irak'ta dün (30 Mart) meydana gelen çok sayıda saldırıda 23 kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

 

Irak güvenlik birimleri, dün sabah hükümet karşıtı bir grup militan tarafından Bağdat'ın 50 kilometre batısındaki Felluce kentinde bulunan bir askerî kampa düzenlenen saldırı sonucunda dokuz askerin hayatını kaybettiğini, 14 kişinin yaralandığını açıkladı. Aynı gün, Musul'un güneyindeki bir askerî kampı hedef alan bir başka saldırıda ise yedi askerin yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

CRİ, Çin'e ait I1-76 tipi uçak Perth kentine döndü diye yazıyor. Haberde, Çin'in "Deniz Devriye 01" gemisi bugün "Xuelong" gemisinden görevi devraldı.

 

Çin devriye gemisi "Deniz Devriye 01"in kaptanı Jiang Long bugün (30 Mart) yaptığı konuşmada, "Deniz Devriye 01" gemisinin Avustralya'nın belirlediği arama bölgesinde komuta gemisi olarak görev yapacağını belirtti.

 

Jiang Long, Avustralya'nın yüzölçümü yaklaşık 1 milyon 150 bin kilometrekarelik alanı kapsayan ve Perth kentine 540 deniz mili mesafede bulunan bölgeyi önemli arama bölgesi olarak belirlediğini, dolayısıyla Çin gemilerinin söz konusu bölgede arama çalışmalarını yürüteceğini kaydetti.

 

CRİ, KDHC: Yeni tip nükleer denemeden vazgeçmiş değiliz başlıklı haberinde, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) yeni tip nükleer deneme ihtimalini dışlamadığını açıkladı.

 

KDHC Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bugün (30 Mart) bir açıklama yaptı. Açıklamada ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi yoluyla KDHC'yi tecrit etmesine karşı, bu ülkenin yeni tip nükleer denemeyi dışlamadığı kaydedildi. Bu sayede KDHC'nin nükleer caydırıcılık kapasitesinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

 

Açıklamada ABD'nin durmadan "Pyongyang'ı işgal etmeyi" hedef alan nükleer savaş tatbikatı gerçekleştirdiğine dikkat çekilerek, KDHC'nin de kendi nükleer caydırıcılık gücünü değerlendirip orta ve uzun mesafeli hedefleri vurma eğitimini sürdüreceği bildirildi.

 

Rusya 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Gül: Türkiye çok partili sistemin en iyi dönemini yaşıyor başlıklı haberinde, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün gerçekleştirilen yerel seçimlerde eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’nin çok partili demokratik sistemin en iyi dönemini yaşadığını söyledi.

 

Oy kullandığı Çankaya İlkokulu’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, ‘‘Oldukça sert bir seçim dönemi oldu. Ancak vatandaşlarımız emin olsunlar… Devletimiz ve devletimizin tüm kurumları son derece güçlüdür. Karşı karşıya kaldığımız tüm sorunlar, hukuk devleti yapısı içerisinde çözüme kavuşturulacaktır ve Türkiye kendi yolunda cesaretle ilerlemeye devam edecektir. Bugün çok partili ve demokratik sistemimizin en iyi dönemini yaşamaktayız’’ dedi.

 

RUVR, Pakistan Eski Cumhurbaşkanı vatana ihanetle suçlanıyor diye yazıyor. Haberde, Pakistan gazetesi DAWN’ın bildirdiğine göre, Pakistan Eski Cumhurbaşkanı General Pervez Müşerref’in devlete ihanet davasını yürüten İslamabad Özel Mahkemesi pazartesi günü ona bu suçu işleme ile ilgili resmi bir suçlamada bulundu.

 

Mahkemede bizzat hazır bulunan 70 yaşındaki general kendisine yöneltilen suçun asılsız olduğunu belirterek, masum olduğunu ifade etti.

 

Müşerref’in avukatı duruşmada Müşerref’e Dubai’ye uçup yaşlı annesi ile görüşebilmesi için suç isnat edilmemesi ricasında bulundu.

 

RUVR, Kuzey Kore ile Güney Kore birbirlerine topçu ateşinde bulundular diye yazıyor. Haberde, France Press Ajansı’nın bildirdiğine göre, Kuzey Kore ile Güney Kore 31 Mart Pazartesi günü deniz sınırına yakın bir yerde karşılıklı topçu ateşi gerçekleştirdiler.

 

Daha önce Kuzey Kore Güney Kore’ye Sarı Deniz’de eğitim atışları yapma niyetinde bulunduğunu bildirmişti. Güney Kore Savunma Bakanlığı sözcülerine göre, Kuzey Kore mermilerinin bir kısmı Güney Kore deniz sınırına düştü. Daha sonrasında topçu ateşi ile karşılık verilmesi kararlaştırıldı.

 

RUVR, Yerel seçimler dünya basında diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de yerel yöneticilerin belirlendiği seçimlere dünya basını da büyük ilgi gösterdi. Dış basında ortak kanı, Başbakan Erdoğan'ın kesin ve büyük bir zafer kazandığı yönünde.

 

RUVR, ABD Suriye’ye taşınabilir hava savunma sistemleri teslimatına karşı çıkıyor diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Paris’te Amerikan meslektaşı ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Rusya tarafına Amerika’nın Suriye’ye taşınabilir hava savunma sistemleri sevkiyatı yapılmasına karşı olduğunu belirttiğini söyledi.

 

RUVR, “Millet tuzakları bozmuştur…” başlıklı haberinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara’da Ak Parti Genel Merkezi Binası önünde toplanan AK Partililere seslendi. Erdoğan, “Statüko bugün çok büyük bir darbe almıştır. Kirli ilişkiler, adı konulmamış ittfaklar bugün kaybetmiştir” dedi.

 

Başbakan Erdoğan, konuşması öncesi ailesiyle birlikte AK Parti Genel Merkezi balkonundan partilileri selamladı. Erdoğan'ın bir yanında eşi Emine Erdoğan diğer yanında ise oğlu Bilal Erdoğan vardı. Konuşması sırasında balkonda, Başbakan Yardımları Beşir Atalay ve Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AKP Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Hüseyin Çelik ve Mehmet Ali Şahin ile yolsuzluk soruşturması sonrası hükümetten ayrılan Egemen Bağış da vardı.

 

RUVR, Lavrov federalizmin Ukrayna’nın kurtuluşu için tek çıkış yolu olduğunu belirtti diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ukrayna’nın ülkedeki krizden tek çıkış yolunun federalizm olduğunu belirtti.

 

İnterfaks Ajansı’nın bildirdiğine göre, Lavrov bu şekildeki açıklamayı 30 Mart’ta Paris’te gerçekleşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesi sonrasında yaptı.

 

Lavrov’a göre, Ukrayna yönetiminin başlıca görevi ülkenin birliğini korumak olduğu için federalizm anayasa reformlarının önemli bir parçasıdır. Rusya Dışişleri Bakanı sözlerine Ukrayna’nın doğu ve batısının farklı değerlere sahip olduğunu ekleyerek, bu yüzden ülke yönetiminin uzlaşmacı bir çözüm bulması gerektiğini belirtti. Ayrıca, Ukrayna’nın her bölgesinin kendi yönetimini kendisinin seçmesi gerektiğini ifade etti ve Ukrayna’nın bu sorunu kendisinin çözmesi gerektiği için bu sürece kimsenin müdahale etmemesi gerektiğini vurguladı.

 

RUVR, Topbaş'tan zafer konuşması diye yazıyor. Haberde, Kadir Topbaş, yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Sonucun kendisine yeni ve büyük bir sorumluluk yüklediğini söyleyen Topbaş, "İstanbullular 'Kadir ağabey' dediler. Böyle bir onuru, gururu yaşarken, hizmetlerimizi ardı arkası kesilmeden sürdüreceğiz" dedi.

 

Yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanlığında yerel seçimlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

 

Bir "demokrasi yarışı"nı daha geride bıraktıklarını belirten Topbaş, hizmet aşkları ve sevdalarının, gayretli çalışmalarıyla devam edeceğini anlattı.

 

RUVR, Lavrov: Ne Rusya ne de Amerika Ukrayna’ya herhangi bir planı yaptırabilir başlıklı haberinde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Paris’te gerçekleşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada ne Rusya ne de Amerika’nın Ukrayna’ya herhangi bir planı dayatıp zorla yaptırabileceğini belirtti.

 

RUVR, Erdoğan yerel seçimlerde partisinin zaferini ilan etti diye yazıyor. Haberde, France Presse Ajansı’nın 30 Mart Pazar günü bildirdiğine göre, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan onun partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) ülkede gerçekleşen son yerel seçimlerde zafer elde ettiğini ilan etti.

 

Bununla beraber Ankara’daki Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi balkonundan kendisini destekleyenlere seslenen Erdoğan, kendisinin itibarını lekelemek ve iktidardan uzaklaştırmak için uğraşan muhaliflerin bunun hesabını vereceğini vaad etti.

 

İngiltere 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Financial Times'taki haberin başlığı, "Erdoğan ulusal seçimlerde zaferini ilan etti".

 

Gazetenin İstanbul'daki muhabiri Daniel Dombey, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zafer ilanında, Gülen Cemaati mensuplarına karşı kısa sürede sert önlem alacağı sinyali verdiğini söylüyor.

 

Daniel Dombey, Erdoğan'ın düşmanlarını yolsuzluk soruşturmasının ve bir dizi gizli bilginin sızdırılmasıyla suçladığını hatırlatıyor.

 

Dombey'nin dikkat çektiği bir diğer nokta da, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığına hazır olabileceğinin sinyalini vermesi.

 

Financial Times'a göre Erdoğan, Gülencilere karşı yakında harekete geçeceğinin sinyalini şu sözlerle verdi:

 

"Kaçanlar kaçtı. Bazıları yarın da kaçabilir ha… Bundan sonra, dedim ya, inlerine gireceğiz. Hesabını bunun ödeyecekler. Bedelini ödeyecekler."

 

Yine Financial Times'a göre Erdoğan'ın zafer konuşmasında, cumhurbaşkanlığına aday olabileceğinin sinyali ise şu sözlerde saklı:

 

"Bundan sonra da bu can, bu tende oldukça, üzerimize hangi emanet yüklenirse Allah'ın izniyle ona sadakatle sahip çıkmaya çalışacağız."

 

Financial Times'a konuşan ABD'nin eski Türkiye büyükelçilerinden Ross Wilson yerel seçimlerle ilgili şunları söylemiş:

 

"Seçim bir dönüm noktası olabilir ancak belirsizliğe son vereceğini düşünmüyorum. Çünkü gelecekte çok daha önemli seçimler yapılacak."

 

"Türkiye'de iç siyaset daha dramatik, belirsiz ve bazı açılardan 10 yıldan uzun süredir görülmemiş şekilde istikrarsız bir hal aldı. Türkiye'nin büyük zorluklarla elde ettiği kazanımlar son buluyor gibi. Türkiye'yi ülkenin Avrupa'daki, NATO'daki, bölgedeki rolünü önemseyen herkes kaygı duymalı."

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Profesör Yaman Akdeniz de Financial Times'a yaptığı açıklamada Türkiye'de gelinen noktada internete erişim açısından ciddi kaygıları olduğunu söylemiş ve eklemiş:

 

"Hükümetin internete erişimi kontrol ermesi açısından daha da kötü bir noktaya ilerliyoruz. Bu alanda daha önce görüşmemiş düzeyde sansür uygulanıyor."

 

Daily Telegraph haberinin başlığında "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan zaferini ilan etti" derken, Times "Krizlerin sarstığı Erdoğan seçim zaferini ilan etti" demiş haberinin başlığında.

 

Guardian ise seçimden önce "güç durumda" olduğunu hatırlattığı Başbakan Erdoğan'ın hakkındaki ciddi suçlamaları püskürtmüş göründüğünü belirtiyor.

 

Gazete Türkiye'deki yerel seçimlerin Başbakan Erdoğan'ın popülaritesini ölçen bir barometre olarak görüldüğünü, AKP'nin ise önemli bir zafer kazandığını vurgulamış.

 

Guardian'a göre Erdoğan muhtemelen seçimler sonrası güç mücadelesinde daha da fazla hâkimiyet sağlamaya çalışacak.

 

Gazetenin haberinde şu satırlar da yer almış:

 

"Seçimlerdeki başarısı Erdoğan'ı ağustos ayında cumhurbaşkanı adayı olması yolunda cesaretlendirecektir. Bazıları bu başarının otoriter eğilimleri artırmasından, siyasetteki ve devlet kurumlarındaki muhaliflere karşı sert bir hesaplaşma döneminin habercisi olmasından korkuyor."

 

Almanya 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Lüneburg'da yayımlanan Landeszeitung adlı gazetenin Türkiye'deki mahalli idareler seçimlerine ayırdığı yorum özetle şöyle:

 

“Rakip başkan adaylarının taraftarları arasındaki çatışmalarda sekiz kişinin ölmesi, Türkiye'deki yerel seçimlerin sadece belediye başkanlarının belirlenmesinden çok daha fazla önem taşıdığını göstermeye yeter. Erdoğan on bir yıldır, Kürt meselesi de dâhil olmak üzere Türkiye'yi birleştirmeyi başaramadı. Toplumda derin bir kutuplaşma oldu. AKP'nin kendini arınmış İslamcıların partisi olarak lanse etmesine rağmen, Türkiye'yi köklü bir şekilde İslamlaştırma hedefini güttüğü anlaşılıyor. Erdoğan, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlıklarının yeniden kazanılması kendine verilmiş güvenoyu addedecektir. İncelik gösteremeyen otokrat lider demokratik usullerle Türkiye'yi demokratik değerlerden uzaklaştıracaktır.”

 

Stuttgarter Zeitung yerel seçimleri konu alan yorumunda Türk toplumunun bölünmüşlüğüne işaret ediyor:

 

“Recep Tayyip Erdoğan bölünmüş bir ülkenin başbakanlığını yapıyor. Muhafazakar seçmenlerini kendi safında koruyabilmek için son aylarda kasıtlı olarak bölünmüşlüğü daha da derinleştirdi. Bunun siyasi bedeli yüksek olur, siyasi atmosfer kirlenir. Şimdi gereken uzlaşmacılık, şeffaflık ve diyalogdur ki bunların hiçbiri Erdoğan'ın son aylarda takındığı siyasi üsluba uymamaktadır. Hükümet başkanı muhaliflerine hasım gözüyle baktığı sürece Türkiye huzura kavuşmayacaktır.”

 

Leipziger Volkszeitung gazetesi Ukrayna'daki devlet başkanlı adaylarına ayırdığı yorumda şu görüşlere yer veriyor:

 

“Eski dünya boks şampiyonu Vitali Kliçko ringi terk ediyor. Seçim mücadelesinden önce yapılan objektif analizler Kliçko'nun Almanya'da daha popüler olduğunu gösterdi. Yumruklarıyla milyoner olan eski boksör artık servetini çikolatayla yapan Petro Poroşenko'yu destekleyecek. Dışişleri ve Ekonomi Bakanlığı yapmış olan Poroşenko hiç olmazsa siyasi tecrübe toplamış bir aday. Ancak o da farklı devlet başkanlarına bakanlık yaparken son derece esnek davranmış ve siyasi tutumunda sürpriz değişiklikler olmuştu. Ancak Poroşenko, kamuoyuna sızan nefret dolu ifadeleriyle demokrasi anlayışından kuşku uyandıran Timoşenko'ya göre daha güvenilir bir adaydır.”

 

Bielefeld'de yayımlanan Neue Westfaelische gazetesi Rrusya ile ABD arasındaki yakınlaşma arayışını şu cümlelerle değerlendiriyor:

 

“İlk uzlaşma sinyalleri gelmeye başladı. Vladimir Putin'in telefonla Barack Obama'yı aramış olması, Kremlin liderinin mutlak çatışma ortamına sürüklenmek istemediğini gösterdi. Lakin, ürkek yumuşama sinyallerine rağmen Kırım'ı Ukrayna'dan koparıp almak Rusya Devlet Başkanı'na yetecek mi, yoksa Putin nüfuz alanını daha da genişletmeyi mi amaçlıyor, o belli değil.

 

Bir noktada Putin'in politikasına anlayış göstermek gerekir. Batı'nın NATO'yu Rusya'nın ön bahçesi durumundaki Ukrayna'ya kadar genişletmeye çalışması, hataydı. Rusya'yı eleştiren Avrupalı politikacılar bile artık bunu teslim ediyor. Ukrayna için bulanabilecek tek çözüm azami pozisyonlar arasında olmayanıdır. Önemli olan, Putin'e karşı sertleşme ile boyun eğme arasında seçim yapmak değil, çözüm üretebilmektir. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gözlemcilerinin görevlendirilmesi isabetli olmuştur. Krizde AGİT'e daha fazla sorumluluk verilmeli ve söz hakkı tanınmalıdır. Soğuk Savaş'tan kalma bu oluşumda krizde taraf olan bütün devletler temsil edilmektedir.”

 

İran 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

İran Radyosu (İRİB), Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihi açıklandı diye yazıyor. Haberde, Mısır Merkez Seçim Komitesi, cumhurbaşkanlığı seçimleri için resmi tarih belirledi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun 26-27 Mayıs'ta yapılacağı duyuruldu.

 

Reuters ajansının verdiği habere göre gerekirse ikinci tur 16-17 Haziran'da yapılacak. Seçim sonuçları oylamayı takip eden en fazla 10 gün sonra açıklanacak.

 

Aday kayıtları 31 Mart Pazartesi günü başlayacak ve 20 Nisan'a kadar sürecek.

 

İRİB, Erdoğan yerel seçimlerde partisinin zaferini ilan etti diye yazıyor. Haberde, France Presse Ajansı'nın 30 Mart Pazar günü bildirdiğine göre, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan onun partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) ülkede gerçekleşen son yerel seçimlerde zafer elde ettiğini ilan etti.

 

Bununla beraber Ankara'daki Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi balkonundan kendisini destekleyenlere seslenen Erdoğan, kendisinin itibarını lekelemek ve iktidardan uzaklaştırmak için uğraşan muhaliflerin bunun hesabını vereceğini vaad etti.

 

İRİB, Lavrov: Ne Rusya ne de Amerika Ukrayna'ya herhangi bir planı yaptırabilir başlıklı haberinde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Paris'te gerçekleşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada ne Rusya ne de Amerika'nın Ukrayna'ya herhangi bir planı dayatıp zorla yaptırabileceğini belirtti.

 

Rusya Dışişleri Bakanı konu ile ilgili olarak "Biz Amerikalılarla beraber görüşmelerimizin faydalı olduğu anayasa reformunu görüştük. Anladığım kadarıyla Ukraynalı yetkililer bunu yapmayı taahhüt ettiler. Biz federalizmin bu reformların önemli bir bileşeni olduğuna inanıyoruz. Bu herşeyden önce istisnasız ülkenin tüm bölgelerinin çıkarları hesaba katılarak Ukrayna'nın birliğini sağlar. Ülkenin tek bir devlet olarak işlev görmesi için tüm bölgeler arasında uzlaşma ve fikir birliği bulmak gerekir. Biz bunu Ukraynalıların kendilerinin çözmesi gerektiğini kabul ediyoruz. Burada üniter devlet modeli işlememektedir. Ne Rusya ne de Amerika Ukrayna'ya herhangi bir planı yaptırabilir" ifadelerine yer verdi.

 

İRİB, Türkiye'de Yerel Seçim Sonuçları Netleşmeye Başladı diye yazıyor. Haberde, Oy kullanma hakkına sahip 52 milyon 721 bin 589 seçmenin bulunduğu Türkiye, dün yerel yönetimler için sandık başına gitti.

 

Ak partinin açık arayla seçimleri önde götürdüğü dünkü seçimlerde

 

Açılan Sandık Oranı(%) : 97,54

 

Kullanılan oy: 39.098.528,

 

Geçerli Oy: 37.542.261

 

Katılım Oranı(%) : 87,12

 

Toplam Seçmen : 52.695.832

 

Açılan sandıklarda partilere göre oy dağılımı Ak Parti %44. 14'le birinci sırada yer alırken

 

CHP %29.03 le ikinci ve MHP ise .94'le 3. sırada yer almıştır.

 

Yerel seçimlerde halkın oyunun rengi büyük oranda belli olurken, en büyük heyecan Ankara'da Gökçek ile Yavaş arasında yaşandı. Son sandıkların açılmasıyla Melih Gökçek seçimi kazanan isim oldu.

 

2014 Yerel Seçimleri'nin en çekişmeli ili Ankara oldu.

 

AK Parti'nin adayı Melih Gökçek ile CHP'nin MHP'li adayı Mansur Yavaş arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı.

 

Şimdiye kadar oyların %99.5'u sayıldı.

Açılan sandıklara göre, AK Parti'nin adayı Melih Gökçek %44,7 oranıyla seçimi kazanırken, CHP'li aday Mansur Yavaş ise %43,8'le ikinci sırada yer aldı.

 

İstanbul'da seçimi AK Parti adayı Kadir Topbaş kazandı. CHP adayı Mustafa Sarıgül'e üstünlük sağlayan Topbaş gece yarısından sonra yaptığı konuşmada "AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kadir Topbaş, "Bir demokrasi yarışını daha geride bıraktık. Kazanan demokrasi, kazanan İstanbul, kazanan Türkiye… Hayırlı olsun" dedi.

 

İRİB, Ukrayna'nın güney doğu bölgeleri özerklik istedi diye yazıyor. Haberde, Dün Ukrayna'nın Harkov kentinde binlerce kişi tarafından düzenlenen gösteride halk ülkenin güney doğusundaki 8 bölgenin özerkliğini istedi.

 

İtartas haber ajansının bildirdiğine göre göstericiler Moskova konsolosluğu önünde toplanarak, bölgenin özerkliği için Rusya'nın yardımı ile adilane referandum düzenlenmesini istedi.

 

Göstericiler ayrıca Polonya konsolosluğu önde de Batılı ülkelerdir Ukrayna'nın içişlerine karışmaması yönünde slogan attılar.

 

Bilindiği üzere son günlerde Kırım yarım adasında düzenlenen referandumda halkın %96'sı Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılmasına ve Rusya'ya ilhak edilmesine oy vermesi, batının itirazına sebep olmuştur.

 

İRİB, Bahreyn'de hükümet karşıtı gösteri diye yazıyor. Haberde, Bahreyn halkı çeşitli bölgelerde düzenledikleri gösterilerde, Al-ı Halife rejimin cinayetlerini örtbas etme hedefi ile ülkede ülkede Formula-1 yarışmalarının düzenlenmesini protesto etti.

 

El-Alem haber kanalının bildirdiğine göre Bahreyn halkı dün düzenledikleri gösteride attıkları sloganlarda ülkede Formula-1 yarışmalarına muhalefetlerini belirtirken, Al-ı Halife rejimin devrilmesi zaruretini vurguladılar.

 

İRİB, Şam yönetimi 500 isyancıyı serbest bıraktı diye yazıyor. Haberde, Suriye resmi haber ajansı SANA dün verdiği haberde 500 isyancının hükümet tarafından serbest bırakıldığını belirtti.

 

Habere göre Şam yönetimi barışçı çalışmalarının devamında son günlerde Dera eyaletinde teslim olan 500 isyancıyı, Senamin sitesinde serbest bıraktı.

 

Sana bu bağlamda düzenlenen törende Suriye başmüftüsü Ahmet Hassun'un serbest bırakılan söz konusu isyancılardan bundan sonra teröristlerle mücadeleye destek vermelerini istedi.

 

İRİB, Gazze'de yine çocuklar yaralandı diye yazıyor. Haberde, Gazze şeridinde 7 çocuk yaralandı.

 

Lübnan el-Meyadin TV kanalı dün akşam saatlerinde Gazze'de nedeni bilinmeyen bir patlamanın sonucu biri ağır olmak üzere 7 çocuğun yaralandığını belirtti.

 

2006 yılından itibaren Siyonist rejimin Gazze şeridine uyguladığı ağır ambargonun devam etmesi nedeni ile bölgede insani facia yaşanmakta.

 

Gazze şeridi, Filistin halkının mazlumiyet sembolüne dönüşmüşken, dünya kamuoyu 21. y.y.in bu insanlık ayıbına son verilmesini haykırıyor.

 

İRİB, Toprak gününde Gazze'de gösteri diye yazıyor. Haberde, Ürdün nehri batı yakası ve Gazze şeridi, toprak günü nedeni ile gösterilere sahne oldu.

 

Kuveyt haber ajansı KUNA'nın bildirdiğine göre Ürdün nehri batı yakası ve Gazze şeridi sakinleri 30 mart toprak günü nedeni ile çeşitli Filistinli grupların daveti üzerine Filistin topraklarının Siyonist rejim İsrail tarafından işgalini kınadılar.

 

38. toprak günü yıldönümünde göstericiler taşıdıkları Filistin bayrakları ile Filistin topraklarının tümünün işgalden kurtarılmasını vurguladılar.

 

Ulusal barış ve vahdetin gerçekleşmesine dair sloganlar atan göstericiler işgalin son bulmasına kadar direnişin devam edeceğinin altını çizdiler.

 

İRİB, Süleyman şah türbesi, Suriye'ye güç göndermeye bir bahane diye yazıyor. Haberde, Türkiye milli savunma bakanı İsmet Yılmaz, IŞİD tarafından tehdit edilen Süleyman Şah türbesinin bordo berelilere emanet edilmesiyle ilgili olarak, bölgeyi her zaman özel kuvvetlerle takviye ettiklerini, bir sıkıntının olmadığını ve her türlü tedbiri aldıklarını belirtti.

 

Bilindiği gibi Suriye sınırından 30 km mesafede olan Süleyman Şah türbesinin koruma görevi, Suriye'nin bağımsızlığı ardından Ankara ve Şam arasında varılan anlaşma uyarınca Türkiye'ye verilmişti.

 

İRİB, NATO: Hürmüz boğazında ticari bir gemi saldırıya uğradı başlıklı haberinde, NATO'nun denizcilik sektörü, ticari bir geminin dün Hürmüz boğazında İran ve Umman arasında bir hücum botu tarafından saldırıya uğradığını iddia etti.

 

Fars haber ajansının Reuters'ten naklen verdiği habere göre NATO'nun denizcilik sektörü bir ticari geminin İran ile Umman arasında yer alan Hürmüz boğazında bir hücum botu tarafından saldırıya uğradığını belirtti.

 

NATO denizcilik sektörü hangi ülke bayrağını taşıdığı belli olmayan geminin Pazar sabahı iki kez yakın mesafeden makineli tüfekli 6 kişiyi taşıyan bir hücum bot tarafından saldırıya uğradığını, saldırının ise tazyikli su ile püskürtüldüğünü belirtti. Gemi ve mürettebatının saldırıda hasar görmediği ifade edildi.

 

İRİB, Cihangiri Afganistanlı mevkidaşını kutladı diye yazıyor. Haberde, İslami İran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı İshak Cihangiri, Afganistan'da Yunus Kanuni'nin cumhurbaşkanı birinci yardımcısı olarak atanmasını tebrik etti.

 

Cumhurbaşkanlık enformasyon merkezinin bildirdiğine göre Cihangir'inin kutlama mesajında, Kanuni'nin sahip olduğu yetenekler ve kabiliyetler sayesinde görevde olduğu sürede iki ülke ve iki milletin ilişkilerinde altın bir sayfa açılacağından emin olduğu belirtiliyor.

 

İRİB, Ehfam: İran karşıtı insan hakları bildirisi yapıcı değil başlıklı haberinde, İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü İran ile ilgili BM insan hakları konseyinde bildirinin onaylanmasını, siyasi hedefler doğrultusunda ve çelişkili kriterlere dayanarak alındığını, bu sürecin devam etmesinin ise yapıcı olmamasından esef duyduğunu belirtti.

 

Fars haber ajansının bildirdiğine göre İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Merziye Efham yaptığı açıklamada söz konusu bildirinin ülkeler arasında ayırıma yönelik bir girişim olduğunu, belirli kriterleri başkalarına dayatma ve insan hakları uluslar arası araçlarına engel olarak değerlendirerek, İran İslam cumhuriyetinin, insan hakları ile ilgili bu tutumun yapıcı olmadığı kanaatinde olduğunu belirtti.

 

İRİB, Kılıçdaroğlu'na kötü haber! Diye yazıyor. Haberde, Türkiye enerji ve tabii kaynaklar bakan Taner Yıldız'dan Kılıçdaroğlu için şok iddia geldi.

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız, tapeleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sızmadan önce bildiğini iddia ederken "Onun da ifadesine mutlaka başvurulacaktır" dedi.

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız, katıldığı bir programda sızan Suriye tapeleri ile ilgili olarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tapeleri sızmadan önce bildiğini iddia ederek,''Onun da ifadesine mutlaka başvurulacaktır'' ifadesinin kullandı.

 

İRİB, Polis tasfiye dalgası Tunceli'yi de vurdu diye yazıyor. Haberde, Tunceli yeni Emniyet Müdürü Fahrettin Şen, terör ve istihbarat şube müdürlerinin de bulunduğu toplam 7 şube müdürünü görevden alarak yerlerine yenilerini atadı.

 

Geçtiğimiz hafta Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz'ın Özel Harekat Şube Müdürü, yardımcısı ve 9 özel harekat polisinin Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından görevden alınması yönündeki talimatını kabul etmeyerek başlayan deprem devam ediyor. Tunceli Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Fahrettin Şen, göreve gelir gelmez terör ve istihbarat şube müdürlerinin de bulunduğu toplam 7 şube müdürünü görevden alarak yerlerine yenilerini atadı.

 

İRİB, AK Parti Kayseri Milletvekili partisinden istifa etti diye yazıyor. Haberde, AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüz kaya, twitter hesabından paylaştığı istifa dilekçesinde, "üzülerek görüyorum ki, son zamanlarda demokrasi, hukuk ve uzlaşma konularındaki parti politikaları ile şahsi görüşüm uyuşmamaktadır. Bu nedenle Adalet ve Kalkınma Partisi'nden istifa etme kararı almış bulunuyorum. Bu güne kadar birlikte çalıştığım tüm arkadaşlarımdan haklarını helal etmelerini temenni ediyorum. Milletimize ve şehrime bağımsız olarak hizmet etmeye devam edeceğim" dedi.

 

İRİB, Başarılı ekonomi, halkın katılımı ile gerçekleşir diye yazıyor. Haberde, İran İslami şura meclisi bütçe ve planlama komisyon üyesi, halkın sahnede hazır olduğu ve alınan ekonomi kararlarda orak olan bir ekonominin başarılı olduğunu belirtti.

 

Muhammed Mehdi Rehberi dün İRNA'ya verdiği demeçte, hicri şemsi 1393 yılının İslam inkılâbı rehberi tarafından "cihadi idarecilik ve milli iradeyle ekonomi ve kültür" yılı olarak adlandırılmasına işaretle, üretim artışının ekonominin temeli olduğunu, bu yüzden halkın, sanayide ortak olması ile rekabetin oluşacağı ve bunun ise ürünlerin kalitesinde etkili olacağını söyledi.

 

Mehdi Rehberi ayrıca çiftçilere destek verme ve ülke içi kapasiteleri en verimli şekilde kullanmanın ise ekonomiyi canlandıracağını belirtti.

 

İRİB, Cumhurbaşkanı ekonomi kalkınmaya vurgu yaptı diye yazıyor. Haberde, İslami İran cumhurbaşkanı yeni hicri şemsi yılında ekonomi kalkınma, iş fırsatlarına engellerin ortadan kaldırılması ve yeni iş sahaların açılmasına vurgu yaptı.

 

Cumhurbaşkanlık enformasyon merkezinin bildirdiğine göre yeni yılda cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkanlığında dün direniş ekonomi koordinasyon komitesinin ilk oturumunda, nakit sübvansiyon alma şartlarına uygun olan ailelerin kayıt konusu ile ilgili bütçe tasarısının gerçekleşeme kademeleri gündeme geldi.

 

Suriye 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Devlet ve Halk Olarak Suriye'nin Taziyelerini Takdim Etti diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın yönlendirmeleri doğrultusunda Suriye'nin Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi dün Washington'da Kuzey Amerika’da Antakya Ortodoks Kilisesi Metropoliti ve New York Piskoposu Philip Saliba’nın cenaze törenine katıldı.

 

Metropolit Saliba’nın naşı toprağa verilmek üzere New York Vilayetine tabi Brooklyn Kentindeki Mar Nicholas Kilisesinden Pennsylvania Eyaletindeki Ortodoks Köyüne taşındı.

 

SANA, Fransa ve Bulgaristan’da Türk Büyükelçilikleri Önünde Protesto Gösterileri diye yazıyor. Haberde, Suriye’ye yönelik Türkiye’nin saldırısı ve girişimini reddetmek amacıyla Fransa’da Fransız, Türk ve Ermeni vatandaşların katılımıyla Fransa’da yaşayan Suriyeli gurbetçilerimiz Başkent Paris’teki Türk Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenledi gösteride Suriye bayraklarıyla Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın resimlerini taşıdılar.

 

Katılımcılar ayrıca, Erdoğanlı Türkiye’nin Suriye’nin içişlerine müdahalesini kınayan ve reddeden pankartlar taşıdılar.

 

Suriyeli gurbetçilerimiz ayrıca, Recep Tayyip Erdoğan hükümeti tarafından destek ve örtüyle Türkiye sınırları kanalıyla giren silahlı terör gruplarıyla mücadelesinde Suriye Arap ordusunun yanında durduklarını yinelediler.

 

SANA, Hem Suriye, Hem de Bölge Kurtuluşunun Anahtarı Suriye'de diye yazıyor. Haberde, Antakya ve Tüm Doğu Rum Katolikler Patriği Grigorios III Lahham Suriye'de barış ve istikrarın yeniden sağlanması için dua çağrısında bulundu.

 

Jubile Yılının başlangıcı münasebetiyle Lübnan'ın Con Beldesindeki Bşara Kilisesinde düzenlenen dini törende yaptığı konuşmada III Lahham; Suriye'de dün hem Suriye'nin hem de bölge devletlerinin kurtuluş anahtarı bulunduğunu belirtti.

 

SANA, Tekfiri Terörle Mücadele Bütün Dünya Ülkelerini İlgilendiriyor diye yazıyor. Haberde, Antakya ve Tüm Doğu Rum Ortodoks Patriği Patrik X. Yuhanna Yazıcı dün Lübnan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Cubran Basil ile Lübnan, Suriye ve bölgedeki durumları görüştü.

 

Basil yaptığı açıklamada, bölgeye ithal edilen ve yabancı olan terörün her şeyi tekfir ettiğini ve ondan değişik olan her şeyi kabul etmediğini söyleyerek bu durumun bütün dünya ülkelerini ilgilendirdiğine işaret etti.

 

SANA, ABD ve NATO Dünya Güvenliğini Tehdit Ediyor diye yazıyor. Haberde, Amerikan Bolivarcı Halklar Paktı ALBA Grubu ülkeleri dün ABD ve Kuzey Atlantik Paktı NATO’dan politikalarıyla uyuşmayan hükümetleri değiştirme amacıyla yönetimleri değiştirme politikalarına son vermelerini talep etti.

 

ALBA Grubu ülkeleri Bolivya, Küba, Ekvador, Venezüella ve Nikaragua ABD ve NATO’nun kendi politikalarıyla uyuşmayan yönetimleri değiştirme çabalarının dünya güvenliği ve istikrarını tehdit eden en büyük tehlikelerden biri sayıldığının altını çizdi. Söz konusu ülkeler ortak bir tutumla bu çabaların aynı zamanda Birleşmiş milletler misakı ve kararlarının yanı sıra uluslar arası kararlara da büyük bir ihlal teşkil ettiğine dikkat çekti.

 

ALBA Grubu devletlerinin bu tutumları BM genel kurulunda Ukrayna’daki durumların tartışıldığı bir oturumda ilan edildi.

 

SANA, Teröre Destek Koordinasyonu İkili İlişkileri Düzeltti diye yazıyor. Haberde, Amerikan Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes ABD başkanı Barack Obama2nın son olarak Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesi ve Al Suud rejimiyle Suriye'deki terör gruplarına destek meselelerini tartışması ardından iki ülkenin Suriye'deki durumlara ilişkin tutum koordinasyonunda iyileşmenin olduğunu ortaya çıkardı.

 

İsrailli ikinci Kanal Televizyonunun aktardığı açıklamalarında Rhodes; Obama’nın Suudi rejimi yetkilileriyle Suriye'deki terör gruplarına destek koordinasyonunda bulunmasının iki ülke arasındaki ilişkileri birkaç ay öncesine nazaran çok daha iyi konuma taşıdığını aktardı.

 

Azerbaycan 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Türkiye yerel seçim sonuçları dünya basınında diye yazıyor. Haberde, Dünya medyası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümete yönelik kitlesel protesto gösterilerine ve yolsuzluk iddialarına rağmen yerel seçimlerden galibiyetle çıktığına dikkat çekti.

 

1News, ABD'deki heyelanda ölü sayısı 21'e yükseldi diye yazıyor. Haberde, ABD'nin kuzeybatısındaki Washington eyaletinde cumartesi günü meydana gelen heyelanın ardından bir kişinin daha cesedine ulaşıldığı ve ölü sayısının 21'e yükseldiği açıklandı.

 

Seattle'ın 96 kilometre kuzeybatısında geçen hafta cumartesi günü meydana gelen heyelanın bir kasabayı toprak altına almasının ardından, kayıp sayısıyla ilgili yapılan açıklamada, 30 kişiden haber alınamadığı bildirildi.

 

Bugüne kadar 27 cesede ulaşılırken, cesetlerin Snohomish kasabası Adli Tıp Merkezi'nde kimlik tesbiti için bekletildiğinden, resmi ölü sayısı 21 olarak belirtildi.

 

1News, Kırımoğlu BMGK'da konuşacak diye yazıyor. Haberde, Kırım Tatarlarının lideri, Kırım Tatar Milli Meclisi eski başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu bugün BM Güvenlik Kurulu toplantısında konuşma yapacak.

 

BMGK toplantısı Ukrayna ve Litvanya'nın girişimi ile düzenleniyor. Toplantıda Kırım'daki durum görüşülecek.

 

Mustafa Kırımoğlu ABD yerel saati ile 15:00'da konuşma yapacak.

 

BMGK toplantısında Kırımlı gazeteci, "Gazeteci Araştırmaları Merkezi" internet sitesinin genel yayın yönetmeni Valentin Samar da konuşacak.

 

1News, 31 Mart’ı unutmanın bedeli… diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan’da 30 bin kişinin katledildiği 31 Mart’ın unutulması Hocalı Soykırımı’nın yaşanmasına neden oldu. Bu tür olayların intikam duygusuyla hatırlanması tabii ki temenni edilemez. Ama hem tarihi adaletin yerini bulması, hem işgallere ve katliamlara prim tanınmaması, hem de yeni saldırıların ve işgallerin önlenmesi adına tarihi hafızanın canlı tutulması yararlı olacaktır…

 

1News, Obama’ya insan hakları tepkisi diye yazıyor. Haberde, Suudi Arabistan’a yaptığı iki günlük ziyaretin ardından dün ülkeden ayrılan ABD Başkanı Barack Obama, Suudi yönetimiyle görüşmelerde ülkedeki insan hakları ve kadınlara baskı konularını gündeme getirmediği için insan hakları örgütlerinin tepkisini çekti.

 

Önceki gün Suudi Kralı Abdullah’la görüşen Obama, dün Riyad’dan ayrılmadan hemen önce, Suudi kadın aktivist Dr. Maha El Muneef’le bir araya geldi. Ülkesinde aile içi şiddete ve çocuk istismarına karşı çalışmalarıyla tanınan ve Ulusal Aile Güvenliği Programı Başkanı olan Muneef’e ABD’nin her yıl verdiği Cesaret Kadını Nişanı’nı veren Obama, “Aslında bu ödülü eşim Michelle Obama vermek istiyordu. Sayın Muneef’in de bu ödülü Michelle yerine benden aldığı için hayal kırıklığı yaşadığını biliyorum” diye espri yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, “Maha El Muneef’in çalışmaları sayesinde Suudi Arabistan’da ilk defa aile içi şiddet suç kapsamına alınmıştır” denildi.

 

1News, Paris’e kadın başkan diye yazıyor. Haberde, Fransa’da yerel seçimlerin ikinci turunda iktidardaki Sosyalist Parti büyük yenilgiye uğradı ancak başkenti kaybetmedi. PS’in adayı Anne Hidalgo Paris’in ilk kadın belediye başkanı olurken, ülke genelinde solun kalesi olan birçok il sağa geçti. Aşırı sağ Ulusal Cephe de kendi tarihinde bir zafere imza atarak ilk kez ülkenin 6 büyük kentinde belediye başkanlığı kazandı.

 

1News, Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu 26 – 27 Mayıs'ta diye yazıyor. Haberde, Mısır Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun, 26 – 27 Mayıs tarihlerinde yapılacağını duyurdu.

 

Mısır'da Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun 26-27 Mayıs'ta yapılacağını bildirdi.

 

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Enver el-Asi, düzenlediği basın toplantısında, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Cumhurbaşkanı adaylarının başvurularının 31 Mart'ta başlayacağını aktaran El-Asi, adaylık başvurusunun 20 Nisan'da sona ereceğini belirtti.

 

1News, Slovakya’ya milyoner devlet başkanı diye yazıyor. Haberde, Slovakya’da milyoner işadamı Andrej Kiska (51), ülkenin komünizm geçmişi olmayan ilk devlet başkanı seçildi. Herhangi bir partiden aday olmayan Kiska, zafer konuşmasında 5 yıllık görev süresince tüm maaşını hayır kurumlarına bağışlayacağını söyledi.

 

Başkent Bratislava’da yaptığı açıklamada “Halkın cumhurbaşkanlığına güvenini yeniden sağlamak istiyorum. Daha insani bir siyaset için çalışacağım” diyen Kiska, yüzde 99’u açılan oyların yüzde 59.4’ünü aldı. Rakibi sosyalist demokrat Slovakya Başbakanı Robert Fico’nun (49) oyları ise yüzde 40.6’da kaldı. Slovak analistler, sonuçları “Bu seçimler Fico iktidarı için bir referandum niteliğindeydi ve o da çok açık bir şekilde kaybetti.

 

1News, 76 ilin belediye başkanı belli oldu diye yazıyor. Haberde, Resmi olmayan sonuçlara göre, 76 ilin belediye başkanı belli oldu. 48 ilde AK Parti'nin adayları kazanırken, 11 ilde CHP, 9 ilde BDP, 7 ilde MHP'nin belediye başkan adayları sandıktan birinci çıktı. Bağımsız adayın kazandığı tek il Mardin oldu.

 

1News, İsrail Filistinlilerin salıverilmesinden vazgeçti diye yazıyor. Haberde, İsrail Hükümeti'nin, İsrail hapishanesindeki Filistinlilerin salınma kararından vazgeçtiği bildirildi.

 

İsrail News'te yer alan habere göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Bakanlar Kurulun'da yaptığı açıklamada, İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkûmların "bir karşılığı olmadan" serbest bırakılmasının mümkün olmayacağını belirtti.

 

Netanyahu, bugünlerde devam eden görüşmelerin önümüzdeki seçimler nedeniyle bir anlaşmayla sonuçlanmasını beklemediğini ifade etti.

 

1News, Kaçırılan İspanyol gazeteciler ülkelerinde diye yazıyor. Haberde, Suriye'de kaçırıldıktan yaklaşık altı ay sonra özgürlüklerine kavuşan iki İspanyol gazeteci ülkelerine götürüldü.

 

Geçen eylül ayında kaçırıldıktan 194 gün sonra serbest kalan El Mundo gazetesinin Ortadoğu Temsilcisi Javier Espinosa ve serbest fotoğrafçı Ricardo Garcia, İspanyol Savunma Bakanlığı'nın tedarik ettiği Falcon 900 tipi askeri uçakla Türkiye'den Madrid'e getirildi.

 

Madrid'deki askeri havaalanı Torrejon de Ardoz'a inen uçaktan çıkan İspanyol gazetecileri, İspanya Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Soraya Saenz de Santamaria, İspanya gizli servisi teşkilatı Ulusal İstihbarat Merkezi (CNI) Direktörü Felix Sanz Roldan, El Mundo gazetesinin Genel yayın Yönetmeni Casimiro Garcia Abadillo ile gazetecilerin aileleri ve çalışma arkadaşları karşıladı.

 

1News, Erdoğan: Millet istiklaline uzanan elleri sandığa gömdü diye yazıyor. Haberde, AK Parti Genel Merkezi'nin balkonundan vatandaşlara hitap eden Türkiye Başbakanı Erdoğan, "Millet istiklaline uzanan elleri sandığa gömmüştür" dedi.

 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti genel merkezinde vatandaşlara seslendi. Kürsüye, eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal ve kızı Sümeyye Erdoğan ile çıkan Erdoğan, ailesiyle bir süre vatandaşları selamladı.

 

Başbakan Erdoğan, konuşmasına, "81 vilayeti, 77 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını bu akşam bir kez daha muhabbetle kucaklıyor ve selamlıyorum" diyerek başladı.

 

Ankara'dan, AK Parti Genel Merkezinden 81 vilayetle, dünyanın tüm dost, kardeş başkentlerini, tüm şehirlerini yürekten selamladığını söyleyen Erdoğan, binlerce kişinin toplandığı Üsküp Meydanı'na telekonferansla az önce bağlandığını ve onlara hitap ettiğini, onların da Türkiye'nin coşkusunu paylaştığını aktardı.

 

1News, Mısır'da Sisi ve Sabbahi tarafları çatıştı diye yazıyor. Haberde, Mısır'da cumhurbaşkanlığı adaylarından Sisi taraftarları ile Sabbahi taraftarları arasında ilk kez çatışma çıktı.

 

Mısır’daki cumhurbaşkanlığı seçimi için Abdulfettah es-Sisi taraftarları ile Hamdin Sabbahi taraftarları arasında çatışma çıktı.

 

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye göre, ülkenin kuzeyindeki İskenderiye kentinde iki grup arasında çıkan tartışma kısa müddet sonra çatışmaya dönüştü. Cumhurbaşkanlığı seçiminin iki önemli adaylarından biri olan eski savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi’nin adaylığı için gösteri yapan grupla karşılaşan diğer cumhurbaşkanı adayı Hamdin Sabbahi'nin aralarında bulunduğu Halk Akımı Platformu üyeleri arasındaki çatışmada bazı göstericiler hafif yaralandı.

 

1News, Seçim kavgalarında 9 kişi yaşamını yitirdi diye yazıyor. Haberde, Türkiye genelinde seçim sırasında meydana gelen olaylarda 9 kişi öldü, 5'i güvenli görevlisi 69 kişi yaralandı.

 

AA muhabirinin İçişleri Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde 6, Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde 2 ve Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde 1 kişi muhtar seçiminde çıkan kavgalar sonucu yaşamını yitirdi.

 

Hatay'da 18, Ankara ve Şanlıurfa'da 12'şer, Konya 7, Iğdır 5, Gaziantep 4, Elazığ ve Diyarbakır 3'er, İstanbul'da 2, Amasya, Kırşehir ve Rize'de birer kişi seçimde çıkan olaylarda yaralandı.

 

Bulgaristan 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

“Trud” gazetesinin manşetinde “Sığınmacıların adres kayıtlarında kara borsa” başlıklı haberde Bulgaristan’da bulunan sığınmacıların adres kaydı yaptırmak için 250 avroya kadar para ödediklerini okuyoruz. Devlet Mülteciler Ajansında 20’den çok kişinin kayıtlı olduğu bazı adreslere dair bilgiler mevcuttur. Hükümet dışı örgütler de Suriye’li sığınmacıların adreslerini kullanmak için evsahiplerine para ödemiş oldukları yönünde beyanda bulunduklarını bildirdiler. Mülteciler Ajansı tarafından adres ticaretine yakında son verileceği açıklaması yapıldı.

 

“Capital” gazetesi, Bulgaristan’ın “Güney Akım” konusunda çifte oyun oynadığını yazıyor. Gazetenin haberine göre Plamen Oreşarski hükümeti, son aylarda Avrupa Komisyonunu yapılanlara dair kasıtlı bir şekilde yanıltarak “Güney Akım” gaz boru hattı projesinden dolayı Brüksel ile ciddi ihtilafa girmiştir. Hükümet gaz boru hattının herhalükarda kurulacağını açıklarken Avrupa Komisyonu yapılanlardan ciddi kaygı duyduğunu ifade ettiği bir anda boru hatının Bulgaristan bölümününün kurulması ihalesini kazanan şirketin açıklanması bekleniyor.

 

“Monitor” gazetesinin bir haberine göre önümüzdeki aylarda AB ülkelerinde yargılanıp orada hapis yatan Bulgaristan vatandaşları, Bulgaristan’a aktarılabilecek. Avrupa Komisyonu bundan birkaç yıl önce hapis cezasının uygulandığı mahkeme hükümlerinin karşılıklı olarak tanınmasına dair onaylanan çerçeve kararını uygulamaya koymayı kararlaştırsa bu önleme geçilecektir. Adalet Bakanlığı verilerine göre şu anda AB devletlerinde hapis cezası çeken 2000’den çok vatandaş vardır. Onların çoğu, Yunanistan, Belçika ve Almanya’da bulunuyorlar.

 

“24 çasa” gazetesinin manşetinde “Sofya’nın yakınında 3 hektarlık kapalı deniz” başlığını okuyoruz. Söz konusu tesis, Sofya’nın yakınında Musaçevo’ya yakın uydu şehir projesi hayata geçirildikten sonra kurulacaktır. Yapmacık güneş, dalga ve denizin yer alacağı tesis, Honkong ve Singapur paraları ile oluşturulan yatırım fonu tarafından finanse edilecek.

 

“Sega” gazetesinde Emeklilik Sistemi Garanti Devlet Fonunda biriken yaklaşık 1 milyar 700 milyon avronun artık 3. yıldır yatırım getirisi olarak 1 leva bile getirmediğini okuyoruz. Fon kaynakları ile nüfus krizinin doruğa ulaşması beklenen 2020 yılından sonra vatandaşların alacağı emeklilikler garantilenmelidir.