ABD 28 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), İnsan Hakları İzleme'den YouTube Eleştirisi diye yazıyor. Haberde, İnsan Hakları İzleme örgütü, geçen hafta Twitter’ı erişime kapatan Ankara’nın son olarak YouTube video paylaşım sitesine erişimi engellemesinin “Türkiye’de ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim hakkı açısından felaket boyutlarında bir adım” olduğunu bildirdi.

 

Türk hükümetinin Twitter'dan bir hafta sonra YouTube'u da erişime kapatmasının uluslararası yansımaları yavaş yavaş hissedilirken, Amerika Dışişleri Bakanlığı'ndan bu konuda gelen ilk açıklama temkinliydi. Ancak merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme örgütünün eleştirisi daha ağır oldu.

 

VOA, Twitter Yasağında Gözler Anayasa Mahkemesi’nde diye yazıyor. Haberde, Yargı, dün itibariyle Twitter’a tümüyle erişim engellemesine karşı çıktı görüntüsü vermişti. Ankara 15’nci İdare Mahkemesi, dün TİB aleyhine yürütmeyi durdurma kararı verdi. Aradan bir günden fazla süre geçti ancak hükümetin bilgisi dahilinde Twitter’a erişim halen açılmadı.

 

Bugün ise İstanbul Anadolu 5’nci Sulh Ceza Mahkemesi, Twitter’ın kendi avukatıyla yaptığı itirazı reddetti. Twitter’ın itirazına red yanıt gelmesi, yargıdaki ‘çelişki’ olarak değerlendirildi. Hukuken Ankara 15’nci İdare Mahkemesi’nin kararı, İstanbul Anadolu 5’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararı karşısında ‘üst hüküm’ niteliğine sahip.

 

TİB ise, Twitter’a yasağı kaldırmasını gerektiren Ankara 15’nci İdare Mahkemesi’nin kararını uygulamamak için yasadaki 30 günlük süre gerekçesi arkasına saklanıyor. Şimdi Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru dosyaları çerçevesinde Twitter yasağını yeniden gündemine alması bekleniyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Yerel seçimler yatırımcılar için ne anlama geliyor? Diye yazıyor. Haberde, Pazar günü yapılacak yerel seçimler Türkiye için çok belirleyici olmayacak. Ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ile Haziran 2015'te yapılacak genel seçimler düşünüldüğünde takvim oldukça yoğun.

 

Bununla beraber ekonomik büyümenin bu yıl yarı yarıya azalarak yüzde 2'ye gerilemesi bekleniyor. Yerel siyasi karmaşa ile Fed'in parasal çıkışı başlatması borsaya ve liraya büyük zarar verdi. İki yıllık hükümet tahvili ile ölçülen borçlanma maliyetleri Pazartesi günü yüzde 11,6'ya yükselerek Temmuz 2009'dan bu yana görülen en yüksek seviyeye tırmandı.

 

WSJ, İşte Türkiye'nin Google'dan çıkarmasını istediği içerikler diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de yetkililer, Twitter TWTR yüzde +4.08 ardından YouTube'a erişimin engellemesine en büyük neden olarak mahkemelerin kararlarının bu sitelerce uygulanmamasını neden gösteriyor. Mahkemelerin bazı içeriklerin kaldırılmasını istediği teknoloji şirketleri içerisinde yalnızca bu iki şirket bulunmuyor. Dünyanın en büyük internet arama motorundan da bazı içeriklerin kaldırılması isteniyor.

 

Diğer teknoloji ve iletişim şirketleri gibi Google GOOG yüzde -1.59da yalnızca Türkiye değil tüm dünyada hükümet yetkililerinden ve mahkemelerden bazı içeriklerin kaldırılması ya da gözden geçirilmesi yönünde taleplerle karşılaşıyor. Google yayınladığı raporda Ocak-Haziran 2013 arasında ülke ülke hangi içeriklerin kaldırılmasının istendiğine ve bu isteklere nasıl yanıt verdiğine de yer veriyor.

 

Çin 28 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), IMF Ukrayna'ya yardım paketi sağlayacak diye yazıyor. Haberde, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Ukrayna'ya 14-18 milyar dolarlık yardım paketini sağlayacağı bildirildi.

 

IMF heyeti tarafından dün (27 Mart) Kiev'de yapılan açıklamada, heyet ile Ukrayna yönetimi arasında varılan ekonomik reform planıyla ilgili anlaşmaya göre, IMF'nin önümüzdeki iki sene içinde 14-18 milyar dolarlık yardım sağlayacağı belirtildi.

 

Açıklamada anlaşmanın, IMF yöneticileri ve İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylanmasının beklendiği ifade edildi. Ayrıca, Ukrayna yönetiminin etkili ve kaplamlı önlemler alarak Ukrayna ekonomisinin istikrara kavuşturulması ve uzun vadeli büyümesi için elverişli koşulları yaratmasından sonra, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun Nisan'da anlaşmayı inceleyeceği kaydedildi.

 

CRİ, Wang Yi, Fransa'yla ilişkileri değerlendirdi diye yazıyor. Haberde, Fransa'da bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Fransız meslektaşıyla birlikte ikili ilişkilerin tartışıldığı bir foruma katıldı.

 

Bakan Wang Yi, dün (27 Mart) Paris'te Xi Jinping'in Fransa ziyareti ve diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 50'inci yılı dolayısıyla düzenlenen Çin-Fransa İlişkileri Forumu'na katıldı. Wang Yi, geride kalan elli yılda Çin-Fransız ilişkilerinin iki ülke halkına refah getirmekle kalmayıp, Doğu-Batı medeniyetlerinin uyum içinde bir arada yaşamasına yardımcı olduğunu söyledi. Wang Yi, Xi Jinping'in son ziyaretinde iki ülke devlet başkanlarının ilişkileri sıkı ve kalıcı biçimde kapsamlı stratejik ortaklığın ileri aşamasına taşıma konusunda mutabık kaldıklarına işaret etti.

 

CRİ, Xi Jinping ve Hollande tekrar buluştu diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün (27 Mart) akşam Paris'te Fransız mevkidaşı François Hollande ile tekrar bir araya geldi. Görüşmede ikili ilişkilerle iki tarafı ilgilendiren ortak konularda fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Çin ve Fransa arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıldönümünde yaptığı resmi ziyaretin özel bir önem taşıdığına işaret eden Xi, Hollande ile Çin-Fransa ilişkisinde elde edilen başarılı geçmişi hatırlatarak bu başarıların ikili ilişkinin geleceğine de yön vereceğini ifade etti.

 

Çin ve Fransa'nın kalıcı ve yakın olan kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin yeni bir sayfasını açmayı kararlaştırdığını kaydeden Xi, bunun gelecekteki Çin ve Fransa ilişkisine yön veren, hedef koyan iyi bir potansiyel sunduğunu dile getirdi.

 

CRİ, Irak'ta kanlı gün: 18 ölü diye yazıyor. Haberde, Irak'ta dün (27 Mart) meydana gelen bir dizi saldırıda 18 kişi öldü, 45 kişi yaralandı.

 

Polis yetkililerinden alınan bilgiye göre, Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyindeki Adhamiya bölgesindeki bir pazar yerine dün akşam bomba yüklü araçlarla saldırı düzenlendi. Patlamalar en az 5 kişinin ölümüne, 21 kişinin yaralanmasına yol açtı.

 

Bağdat'ın batısındaki Amiriya semtinde meydana gelen iki ayrı bombalı saldırıda ise 4 kişi öldü, 9 kişi yaralandı. Bağdat'ın güneybatısındaki Saidiyah'ta düzenlenen bombalı saldırı ise 1 kişinin ölümüne, 8 kişinin yaralanmasına yol açtı.

 

CRİ, Mısır'ın yeni Savunma Bakanı Sıdkı Subhi diye yazıyor. Haberde, Mısır Savunma Bakanlığı'na Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sıdkı Subhi atandı.

 

Mısır Devlet Televizyonu tarafından verilen habere göre, Subhi dün (27 Mart) öğleden sonra geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un huzurunda yemin ettikten sonra görevine başladı. Bu arada Genelkurmay Başkanlığı'na da Tümgeneral Mahmud Hegazy atandı.

 

CRİ, Ukrayna sorununa ilişkin yeni karar onaylandı diye yazıyor. Haberde, BM Genel Kurulu tarafından dün (27 Mart) düzenlenen toplantıda Ukrayna sorunuyla ilgili yeni karar onaylandı.

 

BM Genel Kurulu tarafından dün gerçekleştirilen toplantının ana gündemi Ukrayna sorunu oldu. Toplantıda Ukrayna dâhil olmak üzere bazı ülkeler tarafından hazırlanan Ukrayna'nın toprak bütünlüğü başlıklı tasarı için oylama yapıldı. Oylama sonucuna göre, ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın aralarında bulunduğu 100 ülke kabul oyu kullandı, Rusya, Küba, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Venezuela gibi 11 ülke ret oyu kullandı, Çin, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika ve Özbekistan gibi 58 ülke çekimser oy kullandı. BM Genel Kurulu'nun ilgili kuralları gereğince karar tasarısının kabulünde oy çoğunluğu esas alınıyor ve herhangi bir ülkenin veto hakkı bulunmuyor.

 

CRİ, Çin-Fransa ilişkisinin 50. yıldönümü kutlandı diye yazıyor. Haberde, Çin ve Fransa arasındaki diplomatik ilişkinin 50. yıldönümü dün (27 Mart) Paris'te düzenlenen törenle kutlandı.

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande törende birer konuşma yaptı.

 

Xi Jinping konuşmasında geçen 50 yıl içinde iki ülke ve halklarının ikili ilişkileri geliştirirken bağımsızlık, karşılıklı anlayış, ileri görüşlülük, işbirliği ve ortak kazanç ruhu oluşturduğuna dikkat çekti. Her iki ülkenin de kendilerinin somut koşullarına uygun kalkınma yolunu bulmanın yanı sıra bağımsız diplomatik politika izlemekte ısrar ederek, çok taraflılık, çok kutupluluk için çalıştığına işaret eden Xi Jinping, iki tarafın birbirlerine karşılıklı saygı ve güven göstererek, eşit davrandığını da ifade etti.

 

CRİ, Kötü hava arama çalışmalarını durdurmadı diye yazıyor. Haberde, Çin, Malezya Havayolları'na ait kayıp uçağı arama çalışmalarına kötü hava koşullarına rağmen ara vermedi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei dün (27 Mart) yaptığı açıklamada, sekiz Çin gemisinin önümüzdeki birkaç gün içinde uçağın düşme olasılığının bulunduğu bölgeye giderek arama çalışmalarına devam edeceğini söyledi. Hong Lei, Çin'in deniz ve hava güçlerinin tam koordinasyon içinde arama çalışmalarını kapsamlı şekilde yaparak kayıp uçağı bulma çalışmalarında önemli rol oynamayı sürdüreceğini kaydetti.

 

CRİ, Xi, Paris'te UNESCO merkezini ziyaret etti diye yazıyor. Haberde, Fransa ziyaretinde bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Paris'te dün (27 Mart) Birleşmiş Milletler Eğitim, Kültür ve Bilim Organizasyonu (UNESCO) merkezini ziyaret etti.

 

UNESCO Genel Sekreteri İrina Bokova'ya yaptığı görüşmede Xi Jinping, uluslararası durumun son derece karmaşıklaştığına ve insanlığın karşı karşıya kaldığı ortak tehditlerin arttığına dikkat çekerek, devletler ve insanlar arasında anlayış ve işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. UNESCO'nun rolünün elzem olduğunu belirten Xi Jinping, Çin'in özellikle Afrika ülkeleriyle en az gelişmiş ülkelerde sürdürülebilir kalkınma ve kültürün korunması için organizasyona desteğini artırma niyetinde bulunduğunu söyledi. Xi Jinping, bu amaçla alacakları önlemlerden birinin Afrika'da eğitime destek vermek amacıyla öğrenci burslarının sayısını arttırmak olduğunu kaydetti.

 

Rusya 28 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR) , YouTube tutkusu dinmek bilmiyor diye yazıyor. Haberde, Hürriyet gazetesinin haberine göre, Türk yetkililer ve YouTube video paylaşım sitesi arasında siteye erişimdeki engelin kaldırılması için görüşmeler gerçekleştiriliyor.

 

Gazeteye göre, YouTube skandal kaydı silmeyi kabul etmesi durumunda İstanbul siteye erişim yasağını kaldırabilecek.

 

RUVR, Putin Çin’e S-400 kompleksi satışını onayladı diye yazıyor. Haberde, Kommersant gazetesinin Kremlin’e yakın kaynaklara dayandırarak yayınladığı habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çin’e S-400 füze sistemlerinin satışını prensip olarak kabul etti.

 

Bununla beraber Federal Askeri-Teknik İşbirliği Dairesi Başkanı Aleksandr Fomin şu an Çin ile füze sistemlerinin satışı konusunda görüşmelerin sürdüğünü doğruladı. Çin’e füze sistemlerinin satışı ile ilgili karar 2014 yılı başında alınmıştı.

 

RUVR, Rusya: BM Genel Kurulu’nun Ukrayna ile ilgili kararı zarar vericidir diye yazıyor. Haberde, Cuma günü Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından bakanlığın internet sitesinde yayınlanan bildiride Rusya Dışişleri Bakanlığı BM Genel Kurulu’nun Ukrayna ile ilgili kararı zarar verici olarak adlandırdı ve uluslararası topluma o ülkedeki durumun istikrara kavuşması için çalışılması çağrısı yapıldı.

 

BM Genel Kurulu geçen gün çoğunluğun oylarıyla geçenlerde gerçekleşen Kırım’daki referandumun hükümsüz olduğunun adlandırıldığı bir tasarıyı kabul etti. Bu karar tasarısı lehine 100 ülke oy kullanırken, 11 ülke karşı çıktı, 58 ülke ise çekimser kaldı.

 

RUVR, ABD, AB ve BM’den 'Youtube' tepkisi diye yazıyor. Haberde, YouTube'un kapatılmasına dünyadan tepkiler geldi. Avrupa Birliği Komisyonu Üyesi Stefan Füle, Twitter'ın engellenmesine de vurgu yaparak "Bu nerede son bulacak?" diye sordu. ABD'den yapılan açıklamada da Twitter açıklamasında olduğu gibi "İfade özgürlüğünün kısıtlanmasına karşıyız" denildi.

 

Twitter'ın ardından YouTube'a erişimin engellenmesine dünyadan tepkiler geldi.

 

Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, "Önce Twitter sonra YouTube. Türkiye, bu nerede son bulacak?" tweet'i attı.

 

Füle, ikinci tweet'inde de "Bilgi paylaşma özgürlüğüne saygı duyulmalı, kısıtlamlar orantılı olmalı" dedi.

 

RUVR, Ukrayna’da Sağ Sektör’ün yasaklanması konusu gözden geçiriliyor diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Vatan Partisi kaynaklarının Ria Novosti’ye bildirdiğine göre, Ukrayna güvenlik birimleri Ukrayna Millet Meclisi etrafındaki olaylar nedeniyle Sağ Sektör radikal hareketini yasaklama olasılığının görüşülmesi için cuma gecesi acil bir toplantı gerçekleştirdi.

 

Açıklamaya göre, bu toplantıya özellikle Ukrayna Milli Güvenlik Dairesi Başkanı Andrey Parubiy ve milletvekili Oleg Tyagnibok da katıldı. Toplantı sonrasında Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov Sağ Sektör’ün radikalliğini göz önüne alarak onun yöneticileri ile sınırlı kalınmamasını, bu örgütün tamamen yasaklanmasını önerdi.

 

RUVR, Moskovalı Türkologlar Türkiye siyasetini ve ekonomisini konuştu diye yazıyor. Haberde, Moskova’da bulunan Dünya Edebiyatı Kütüphanesi bünyesinde faaliyet gösteren Rus – Türk Bilim Merkezi’nde düzenlenen yuvarlak masa toplantısında bir araya gelen Rus Türkologlar, Türkiye ekonomisinin bugün içinde bulunduğu durumu, kısa bir süre sonra düzenlenecek olan yerel seçimlere ilişkin politik güç dengesini ve Türk siyasi hayatındaki İslam faktörünü konuştu.

 

RUVR, "YouTube ve Twitter’in engellenmesi Türkiye’nin yükümlülüklerini ihlal etmesidir" başlıklı haberinde, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Özgürlük İşleri Sorumlusu Dunya Miyatoviç Türkiye’de internet servisi YouTube ile Twitter’e erişimin engellenmesinin Türkiye’nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı üyesi olarak yükümlülüklerini ihlal olduğunu belirtti.

 

Miyatoviç’in konu ile ilgili olarak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı internet sitesinde yayınlanan bildirisinde “Türkiye’de bir hafta içerisinde YouTube ve Twitter’e erişim engellendi. Demokratik ülkelerde erişimin engellenmesi yoluyla sansür uygulanması kabul edilemez ve bu durum Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın ve Türkiye’nin bağlı olduğu diğer uluslararası standartların birçok yükümlülüğünü ihlaldir. Ben Türkiye yönetimine geleneksel ve online medya şeklinde informasyon ve medya özgürlüğüne serbest akışı koruması ve en kısa zamanda YouTube’ye erişimi yeniden sağlaması, ayrıca dünkü siteye yasağı iptal eden mahkeme kararından sonra Twitter’e erişimin gecikmeden tekrardan sağlanması çağrısı yapıyorum” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, ABD Kongresi Ukrayna’ya yardım ve Rusya’ya karşı yaptırım yasa tasarısını onayladı diye yazıyor. Haberde, Reuters Ajansı’nın bildirdiğine göre, ABD Kongresi’nin her iki meclisi de 27 Mart’ta Ukrayna’ya mali yardım tahsis edilmesi ve Rusya’ya karşı yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

 

ABD Yasama Organı Alt Meclis’te 399 kişi tasarıyı desteklerken, sadece 19 kişi karşı oy kullandı. Kongre Üst Meclisi’nde ise yasa tasarısı aynı şekilde büyük bir çoğunluğun oylarıyla kabul edildi.

 

RUVR, Davutoğlu: Türkiye Cumhuriyeti'ne savaş ilanı başlıklı haberinde, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bugün internete yüklenen güvenlik toplantısının ses kayıtlarına yönelik yaptığı açıklamada "Bu açık şekilde Türkiye Cumhuriyeti devletine ve milletine savaş ilanıdır" dedi.

 

RUVR, “Soyuz” astronotlar ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na sabitlendi diye yazıyor. Haberde, İnterfaks Ajansı’nın 28 Mart sabahı erken saatlerde bildirdiğine göre, uzay aracı “Soyuz TMA-12M” içerisindeki üç astronotla beraber Uluslararası Uzay İstasyonu’na sabitlendi.

 

Uçuş Kontrol Merkezi sözcüsü Soyuz’un Uluslararası Uzay İstasyonu ile sabitlenmesinin hesap edilen saat olan Moskova saatiyle 3:56’da otomatik olarak gerçekleştiğini belirtti ve uzay aracındaki tüm sistemin normal bir şekilde çalıştığını sözlerine ekledi.

 

İngiltere 28 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Türkiye'de Twitter'den sonra YouTube'a da erişimin engellenmesi İngiltere gazetelerinde geniş yer buluyor.

 

Financial Times gazetesi baş sayfasında, üst düzey ulusal güvenlik yetkililerinin Suriye'yle muhtemel bir savaşı değerlendirdikleri iddia edilen konuşma kayıtları nedeniyle, zor durumdaki hükümetin YouTube'a erişimi engellediğini aktarıyor.

 

Gazete, kararın 'Erdoğan'ın, iktidarı için bir referanduma dönüştürdüğü yerel seçimlerin hemen öncesinde gerginliğin arttığı bir döneme rastladığına" dikkat çekiyor.

 

Haberde, hükümetin geçen hafta da "yolsuzluk iddialarının yayılması için kullanılan Twitter'ı kapattığı, ABD'nin bunu kitap yakmaya benzettiği belirterek şöyle deniyor:

 

"Fakat, YouTube'a konan son ses kaydı daha önce Erdoğan ve yakın çevresi arasında geçtiği öne sürülen, zan altında bırakıcı kayıtlardan daha da yakıcı görünüyor. Kayıt, Pazar günkü seçimler öncesinde siyasi kavgayı daha da kızıştırdı. Erdoğan bu seçimlerde muhaliflerine yanıt olarak ikna edici bir zafer elde etmeye çalışıyor. Son bir kamuoyu yoklaması, AKP'ye desteğin yüzde 46 olduğuna işaret ediyor. Ancak parti, İstanbul ve Ankara'yı elinde tutmak için mücadele ediyor."

 

Haberde, Erdoğan'ın bazı müttefiklerinin ulusal güvenliği tehlikeye atması nedeniyle bu kayıtların ters tepeceğine inandıkları belirtilen yazıda, bu ay kaydedildiği düşünülen bant kaydında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Suriye'ye askeri müdahale için nasıl zemin oluşturabileceğini tartıştığı iddia ediliyor.

 

Orhan Pamuk: Kötüyken daha da kötü oldu

 

Financial Times, Davutoğlu'nun bu konuşmaların gizlice kaydedilmesini "savaş ilanı" olarak nitelediğini aktarıyor.

 

Guardian gazetesi de, birinci sayfasında Yazarlar Birliği Pen'in Twitter'ın yasaklanmasına bir açık mektup yayımlayarak sert tepki gösterdiğini aktarıyor.

 

Haberde Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk'un Türkiye'de durumun "kötüden daha da kötüye hatta korkunca doğru gittiğini söylediği" belirtiliyor.

 

Pamuk, Guardian'a mülakatında "Türkiye'de ifade özgürlüğünün şimdiki kadar kötü olduğu zaman oldu. 2008'de YouTube'un kapandığı zaman gibi. Ama o zaman en azından gelecek konusunda umutluyduk. Oysa şimdi değiliz." diyor.

 

Aynı gazetede yer alan yerel seçimlerle ilgili bir haberde ise, 'Türkiye'nin seçimde Erdoğan konusundaki hükmünü vereceği" belirtiliyor.

 

Okmeydanı'ndan izlenimlere yer verilen yazıda özetle şöyle deniyor:

 

"İstanbul'un merkezinden 10 dakika uzaklıktaki semtte, hükümeti destekleyen muhafazakarlarla, solcu muhalefeti destekleyen mahalleleri ayıran 'sınır'ı zırhlı polis araçları koruyor. Okmeydanı Türkiye'nin en büyük şehrini ve başkenti kimin yöneteceğine karar verilecek olan seçimler öncesinde ortadan ikiye bölünmüş durumda. Semtte seçimler öncesinde polisle çatışmalarda iki gencin ölmesi nedeniyle gerginlik had safhada."

 

"Seçimler, geçen yazki sokak gösterilerinden sonra Erdoğan için ilk sınav. Erdoğan'ın 11 yıllık iktidarı birçok açıdan ciddi zorluklarla karşı karşıya ve otoriter tarzına muhalefet artıyor. Erdoğan, yolsuzluk iddiaları karşısında, halkı sadık olanlar ve hainler olarak bölme stratejisini benimsemiş görünüyor. Böl ve yönet stratejisinin sonuçları Okmeydanı'nda çok belirgin. Okmeydanı'nın yukarı kısmında Alevi azınlık yaşıyor. Duvar yazıları radikal solcu grupların hakimiyetine işaret ediyor. Duvarlarda 'Faşistler Giremez' ve 'Berkin Elvan Ölümsüzdür' yazıyor."

 

'Sınır'ın diğer tarafında ise İslamcı ve sağcı partilerin bayrakları dalgalanıyor. Duvarlarda 'Okmeydanı Komünizme Mezar Olacak' ve 'Şehitler Ölmez' yazıyor. İki gencin de babasının çocuklarının ölümünün istismar edilmemesi çağrısına rağmen Erdoğan, semtteki çatışmalarda başında vurulan 22 yaşındaki Burakcan Karamanoğlu'nu şehit, ekmek almaya giderken öldürülen 15 yaşındaki Berkin Elvan'ı da terörist olarak niteliyor."

 

"Semtteki bir tekstil işçisi, Erdoğan'ın idaresi altında hayatın daha iyi olduğunu söylüyor;

 

'Daha önce suç vardı. Sokaklar pisdi. Dükkanlarda alınacak bir şey yoktu. Şimdi bol bol her şeyimiz var. Barış da var. Askerler ölmüyor. CHP, iyi bir lider çıkarırsa oyumu veririm. Ama kimseyi göremiyoruz' diyor."

 

"Başka biriyse Erdoğan'ın yönetim tarzının bu şekilde devam edemeyeceğini söylüyor;

 

'Türkiye'de insanların yarısı Erdoğan'ı koşulsuz seviyor. Diğer yarısı da gerçekten nefret ediyor. Bir yarısı onun sesini duymaya, posterlerde yüzünü görmeye ya da televizyonda görmeye dayanamıyor. Bir ülkeyi böyle nasıl yönetebilirsiniz?"

'Baskıcı önlemler'

 

Independent gazetesinde ise "Skandalı örtbas etmek için baskıcı önlemler" başlıklı bir haberde, Milliyet gazetesinin sahibi Erdoğan Demirören'le Başbakan Erdoğan arasında geçtiği öne sürülen bir telefon kaydına gönderme yapılarak şöyle deniyor:

 

'Türkiye'nin likit gaz pazarının yüzde 15'ini elinde tutan Demirören, Erdoğan'ın hakaretlerinden sonra 'Benden ne yapmamı istiyorsun' diyerek ağlamaya başlıyor. Buna benzer kayıtlar, Erdoğan'ın liderliğini zayıflatıyor. Dün YouTube'a konulan bir ses kaydında dışişleri bakanı, istihbarat başkanı ve diğer üst düzey yetkililer, Suriye'ye muhtemel müdahaleyi tartışıyor. Bu kayıtın gerçek olup olmadığı belli değil ama hükümetin arka arkaya sosyal medya sitelerini kapatma kararı Erdoğan'ın denetiminde olan bilgiyi susturmak için neler yapabileceğini ortaya koyuyor."

 

"Polisin bazı bakanların oğullarını gözaltına almasından sonra hükümet giderek daha derin skandallara batıyor. Pazar günkü yerel seçimler, 11 yıllık Erdoğan iktidarı için bir referandum olarak görülüyor. Genişleyen rüşvet soruşturması, geçen yaz Gezi Parkı protestolarına sert müdahale ve ekonominin yavaşlamaya başlaması nedeniyle Erdoğan büyük baskı altında. "

 

Economist: Erdoğan'ın çıkışı yok

 

İngiliz Economist dergisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın giderek daha "otokratik" bir lider haline gelmeye başladığını ve ülkesine zarar vermekte olduğunu öne sürüyor.

Yazıda özetle şöyle deniyor:

 

"Erdoğan'ın Vladimir Putin'e teşekkür etmeli. Çünkü Rusya Federasyonu Başkanı'nın Ukrayna'ya saldırısı haftalarca manşetleri işgal etti. Bu yolsuzluk skandalından, kendisini ve müttefiklerini korumak için tasarladığı gibi görülen, özgürlükleri sınırlayıcı bir dizi yasa nedeniyle uluslararası alanda az bir kınamayla kurtulmasını sağladı."

 

Erdoğan'ın seçmenlerin desteğine sahip olduğuna inandığına dikkat çeken dergi, 2002'de 'etkileyici bir seçim başarısıyla' iktidara gelen AKP'nin 2007'de yüzde 47'ye 2011'de de neredeyse yüzde 50 oya ulaştığını belirterek şöyle devam ediyor:

 

"Erdoğan koyu bir çoğunlukçu yaklaşım benimsedi. Seçmen desteği olduğu sürece muhalefeti, protestocuları, yargıçları, savcıları ya da Avrupa'yı dikkate almadan ne isterse yapmaya hakkı olduğunu düşündü. Kurumların zayıf olduğu, güçler ayrılığının yetersiz olduğu bir ülkede böyle bir görüş kaçınılmaz olarak otoriter rejime kayış demektir."

 

"30 Mart'ta Başbakan'ın halk desteği Gezi protestoları ve yolsuzluk soruşturmasından sonra ilk kez sınanacak. Erdoğan bu seçimi, kendisi ve partisi için referanduma dönüştürdü. Erdoğan seçimlerden iyi sonuç alırsa, halkın sert politikalarına onay verdiğini iddia edecek. Sonuç son derece belirsiz. CHP ve MHP zayıf. AKP, Bursa, Kayseri ve Konya dahil Anadolu'da hala güçlü. Ama son bir yıl içinde AKP'nin desteği azaldı. CHP, sessiz bir şekilde Ankara'yı alacağından emin. Hatta, AKP'yi Erdoğan'ın siyasi kariyerine başladığı İstanbul'da alt etmeyi umuyor. Eğer AKP kötü sonuç alırsa, bir bakanın öngördüğü gibi bölünebilir."

 

"11 yıllık iktidarı, Gezi ve yolsuzluk davaları dışında Erdoğan'ın seçmenlere yorucu gelmesinin bir başka nedeni de ekonomi. IMF'ye göre, büyüme trendi yüzde 7'den yüzde 3'e düştü. Bu, işsizliğin artmasını durdurmaya yetecek bir oran değil. Türkiye OECD içinde en fazla cari açığı olan ülke. Bu yabancıların güveni açısından Türkiye'yi kırılgan hale getiriyor. Nitekim geçen Nisan'dan bu yana Türk parasının değeri dolar karşısında yüzde 24 düştü ve bu enflasyonu yukarı çekti."

 

"Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonominin alarm verdiği yolundaki uyarıları reddediyor. Amerika'nın faizlerin yükselebileceği sinyalini vermesinden sonra tüm yükselen ekonomilerin etkilediğini, Türkiye'nin Dünya Ekonomik Forumu'nun rekabet gücü endeksinde 77'ncilikten 44'ncülüğe yükseldiğini söylüyor. Ama Türk ekonomisinin zayıflıkları ortada. Türkiye, OECD içinde kadınların iş gücü piyasası içindeki payı en düşük olan ülke. Türkiye Dünya Bankası'nın İş Yapma Kolaylığı listesinde 69. sırada. Türk ekonomisi birçok açıdan orta gelir kapanı içinde: Anadolu kaplanlarının tekstil, mobilya, beyaz eşya ve otomotiv sektöründe sahip olduğu düşük maliyet avantajı, yükselen ücretler (ve fiyatlar) nedeniyle silindi, fakat verimlilik ve vasıflar, daha yüksek değer yaratacak bir üretime geçmeye yetecek kadar iyi değil."

 

"En önemlisi, Türkiye'nin siyasi yönünün belirsiz olması. Yeni Avrupa Bakanı 2014'ün AB yılı olacağını söylüyor, ama üyeliğe halk desteğinin yüzde 70'ten yüzde 40'a düştüğünü de kabul ediyor. Gerçekte AB ile müzakereler durdu ve büyük ölçüde Erdoğan'ın ilgisini kaybetmesi nedeniyle yeniden başlaması olası değil. Türkiye'nin Nato üyeliği konusunda da daha dışlayıcı olmaya başladığı söyleniyor."

 

"Erdoğan bundan sonra me yapabilir? Ağustos'ta cumhurbaşkanlığına aday olmayı umuyordu. Ancak son yaşananlar, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına çıkma şansını azalttı. Bu büyük ölçüde cumhurbaşkanının yetkilerini artıracak düzenlemeler yapamamasından kaynaklanıyor. Bu nedenle yeniden Gül'ün aday olmasını tercih edebilir ve üç dönem kuralını yıkabilir. Bu başbakan olarak kalmasını sağlar ve belki gelecek yıl yapılacak seçimler erkene alınır. Ancak böyle bir adım Erdoğan'ın otokratik yöntemlerine ilişkin eleştirileri haklı çıkarır."

 

"Bazıları bununla Putin'in dördüncü kez başkan olma arzusu arasında paralellik kuruyor. CHP milletvekili Aykan Erdemir, bunu sığınaklarında, etrafı evet efendimcilerle çevrilmiş diğer zor durumdaki liderlerin durumuna benzetiyor. Özetle söylemek gerekirse Erdoğan'ın çıkışı yok. Fakat bulsa, ülkesi için iyi olur."

 

Almanya 28 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Frankfurter Rundschau gazetesi çifte vatandaşlık konusunda varılan uzlaşmayı şöyle değerlendiriyor:

 

“Hrıstiyan Demokrat Birlik ve Sosyal Demokrat Parti, Alman vatandaşlığı yasasında çifte vatandaşlığa kapıyı, koalisyonun küçük ortağı Hrıstiyan Sosyal Birlik'in arzu ettiğinden biraz daha fazla açtı. Sosyal Demokrat – Yeşiller ortaklığında yönetilen eyaletlerin de desteğiyle Sosyal Demokrat Parti, Birlik partilerini ikna edebildi. Ancak şurası kesin ki büyük koalisyondan daha fazlası bekleniyordu. Uyum politikaları daha akıllıca ve insancıl olsaydı, vatandaşlık yasası büyük bir reformdan geçirilir ve burada on yıllardır yaşayan ve çalışan herkese çifte vatandaşlığın kapısı açılırdı. Ancak maalesef öyle olmadı…”

 

General-Anzeiger gazetesinde de aynı konuya ilişkin şu satırları okuyoruz:

 

“Varılan uzlaşma elbette bütün sorunların çözümü değil. Ancak Almanya modern bir vatandaşlık yasasına sahip olmak için adım adım ilerliyor. Adaletsizlikler azaltılıyor, ancak tamamen yok edildikleri söylenemez. Gençleri 23 yaşına kadar ait olacağı vatandaşlıkla ilgili bir seçim yapmaya zorlayan opsiyon modeli dünden beri artık yok.”

 

Nordsee-Zeitung da Almanya'daki nitelikli eleman sıkıntısına işaret ederek şu değerlendirmeye yer veriyor:

 

“Yaşlanan nüfusu ile nitelikli iş gücü sıkıntısı çeken Almanya, zaten burada yaşıyor olan gençlere hoyratça davranıyor. Bunu anlayan birileri var mı? Zira bunun aksinin olması gerekirdi. Yani şöyle: Evet, buraya hoş geldiniz. Biz sizi istiyoruz ve size ihtiyacımız var. Avrupa Birliği'nde her iki ülkeden biri çifte vatandaşlığı koşulsuz kabul ediyor…”

 

Der Tagesspiegel gazetesinde ise Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Almanya ziyareti irdeleniyor:

 

“Çin, Almanya'nın Asya'da en önemli, dünya çapında da üçüncü büyük ticari ortağı… Sekiz yıl sonra Almanya'yı ziyaret eden ilk Çin Devlet Başkanı olan Şi Cinping kalabalık bir heyetle geliyor: Cinping'in ekonomi heyetinde 100'den fazla kişi yer alıyor ve bu seyahatte milyarlarca euroluk yatırımların görüşülmesi bekleniyor. Ziyaretin jeostratejik boyutunun yanı sıra Pekin’le ilişkilerin geliştirilmesi için çaba gösteren Başbakan Angela Merkel de ABD Başkanı'yla birlikte Batılı öncü bir lider olarak yer edindi. Merkel Doğu'da dünyanın en güçlü kadını olarak görülüyor. Ancak Çin'deki demokratikleşme ve insan hakları ihlalleri ile ilgili sorunları da konuşması gereken Merkel'in aynı zamanda Batı'nın Çin'i kendi yanına çekme girişiminin başarısızlığa uğramasını da engellemesi gerekiyor.”

 

İran 28 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

İran Radyosu (İRİB), Beşar Esad'dan terörizmin yayılması konusunda uyarı diye yazıyor. Haberde, Suriye Cumhurbaşkanı, batı ve bazı bölge yönetimlerince desteklenen terörizm ve aşırıcılığın yayılması konusunda uyarıda bulundu.

 

SANA'nın bildirdiğine göre Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad dün Milletvekili Samvel Farmanyan başkanlığında Ermenistan Parlamentosundan bir heyeti kabul etti.

 

Ermenistan heyet üyeleri görüşmede Ermenistan Başkanı Serj Sarkisyan'dan sözlü bir mesajı Suriye Cumhurbaşkanı Esad'a aktardı. Sarkisyan mesajında silahlı terör gruplarının Türkiye'nin desteği ile Lazkiye kırsalının Keseb Bölgesine saldırılarını kınadı. Sarkisyan Suriye devletinin Ermeni ve tüm vatandaşlarının korunması için harcadığı çabaların şükran ve takdire şayan olduğunu ifade etti.

 

İRİB, Sisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığını protesto edenlere saldırı diye yazıyor. Haberde, Mısır'ın çeşitli kentlerinde, Savunma Bakanlığından istifa eden Abdulfettah es-Sisi'nin cumhurbaşkanı adaylığı protesto eden öğrencilere ordu birlikleri saldırdı.

 

Darbe karşıtı eylemciler, başkent Kahire, Minya, Dimyat, Eş-Şarkiyye ve Beni Suveyf kentlerinde, Sisi'nin cumhurbaşkanı adaylığını protesto etti.

 

Başkent Kahire'deki El-Ezher ve Aynu'ş Şems üniversitelerinde düzenlenen gösteride öğrenciler, "Askerler hükmetmeyecek", "Mısır devlettir, kışla değil" şeklinde sloganlar attı. Her iki üniversitenin öğrencileri, kampüslerden Savunma Bakanlığı'na doğru yürüyüşe geçti. Güvenlik güçleri, bakanlık konutu önüne gelen öğrencilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

 

İRİB, Ankara ve Telaviv tazminat konusunda anlaşma eşiğinde diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri, 2010'da Gazze'ye giden insani yardım konvoyu Mavi Marmara'ya İsrail'in düzenlediği baskında şehid olan Türklere İsrail tarafından tazminat ödenmesi konusunda görüş birliğine varma hususunda Türkiye ve İsrail'in "büyük ilerleme" kaydettiklerini ifade etti.

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya'da AFP'ye yaptığı açıklamada, 2010'da Gazze'ye giden insani yardım konvoyu Mavi Marmara'ya İsrail'in düzenlediği baskında şehid düşen Türklere İsrail tarafından tazminat ödenmesi konusunda görüş birliğine varma hususunda Türkiye ve İsrail'in "büyük ilerleme" kaydettiklerini belirterek, "İki tarafın beklentileri arasındaki uçurum, derinliğini kaybediyor. Büyük ilerlemeler kaydedildi. Ama nihai bir görüş birliğine varmak için iki tarafın bir daha bir araya gelmesi lazım." dedi.

 

İRİB, Erdoğan'dan muhaliflerine ağır suçlama diye yazıyor. Haberde, Türkiye Başbakanı, Dışişleri Bakanlığı ile ilgili dinlemelere sert tepki göstererek, bunları yapanların ahlaksız ve namussuz olduğunu söyledi.

 

Diyarbakır'da halka hitap eden Türkiye Başbakanı Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı ile ilgili dinlemelere cevap verdi.

 

Erdoğan, "Pensilvanya cehalet içinde. Bugün Youtube'ye yine bir şey düşürdüler. Dışişleri Bakanlığı'na ulusal güvenliğimizle ilgili, Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'yle alakalı bir görüşme yapılıyor. Bunu Youtube'ye düşürdüler. Bu ahlaksızlık, namussuzluktur. Bunların inine gireceğiz inine. Şu hale bak, bu kadar önemli bir görüşmeyi ortam dinlemesi yaparak, sen kime servis ediyorsun. Bunların okullarında ne kadar okuyan çocuklarınız varsa alın. Biz size Milli Eğitim Bakanlığı olarak ücretsiz takviye kursları vereceğiz. Bunlara güvenmeyin. Bunların okullarından çocuklarınızı alın. Bize okullarımız yeter" dedi.

 

İRİB, TSK: Suriye füze sistemleri Türk F-16 uçaklarına 14 kez tacizde bulundu başlıklı haberinde, Türkiye Genelkurmay Başkanlığı, dün F-16 uçaklarına Suriye'de konuşlu SA-2, SA-5 ve SA-8 füze sistemleri tarafından, toplam iki dakika 20 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle 14 kez tacizde bulunulduğunu açıkladı.

 

Türkiye Genelkurmay Başkanlığı'nın 'Günlük Faaliyetler' başlığı altında paylaştığı bilgilerde "Türkiye-Suriye hudut bölgesinde "Hava Muharebe Devriye Görevi" icra eden iki adet F-16 uçağımız, Suriye'ye ait bir adet SU-24 uçağının, Yayladağı / Hatay güneyinde sınırımıza doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirilmiş, Dört adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir. İcra edilen bu görevler esnasında, F-16 uçaklarımıza Suriye'de konuşlu SA-2, SA-5 ve SA-8 füze sistemleri tarafından, toplam iki dakika 20 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle 14 kez tacizde bulunulmuştur."

 

İRİB, Ruhani, Afganistan'da Nevruz bölgesi ülkelerle çeşitli konuları ele aldı diye yazıyor. Haberde, İslami İran cumhurbaşkanı Afganistan ziyareti dönüşü yaptığı açıklamada Nevruz bölgesi 8 ülke ile çeşitli ilmi, ekonomik ve kültürel konuları ele alarak fikir teatisinde bulunulduğunu belirtti.

 

İSNA'nın bildirdiğine göre cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün akşam (Perşembe) Afganistan ziyareti ve bu ülkede düzenlenen Nevruz kutlama töreni dönüşü Mehrabad havaalanında yaptığı açıklama ziyaret amacının Nevruz kutlamaları olduğunu, kuliste de 8 Nevruz bölgesi ülke yetkilileri ile çeşitli görüşmelerin yapıldığını belirtti.

 

İRİB, Türkiye'de Twitter'in ardından Youtube da kapandı diye yazıyor. Haberde, Türkiye Twitter yasağını konuşurken, Suriye ile ilgili tapelerin sızmasının ardından video paylaşım sitesi Youtube'a da yasak getirildi.

 

Kapatmanın mahkeme kararı olmadan yapıldığı ve idari tedbir uygulandığı belirtildi.

 

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından yapılan açıklamada "5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (youtube.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (27/03/2014 tarih ve 490.05.01.2014.-48125 sayılı) kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından idari tedbir uygulanmaktadır. " belirtildi.

 

İRİB, Ruhani ve Karzai görüştü diye yazıyor. Haberde, İslami İran cumhurbaşkanı, Afganistan'da güvenliğin Afganistan güvenlik güçleri tarafından sağlanması ve bir an önce yabancı güçlerin bu ülkeyi terk etme zaruretine vurgu yaptı.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün Afganistan cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile Kabil'de bir araya gelerek başta ulusal barış projesi ve cumhurbaşkanlık seçimleri, demokratik seçimlerin yapılması ve halkın adaletli bir biçimde seçimlere katılarak kaderlerini belirlemeleri olmak üzere bu ülkede güvenliğin son durumunu ele aldılar.

 

Ruhani ayrıca Nevruz bayramını Afganistan cumhurbaşkanı ve halkına tebrik ederek, farsça konuşan uygarlıklar ve Nevruzu kutlayan tüm milletlerin kalkınma ve refaha doğru yol almalarını diledi.

 

İRİB, Pakistan konsolosluğu önünde gösteri diye yazıyor. Haberde, İran'ın kuzey doğu kentlerinden Meşhed'de halk, kaçırılan İranlı sınır muhafızlarının serbest bırakılmasındaki Pakistan yetkililerinin müsamaha karlığını kınamak için dün gösteri düzenledi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre göstericiler, sömürgeci güçler ve bölgedeki bazı gerici hükümetlerin desteğindeki terör gruplarının eylemlerini kınarken, kaçırılan sınır muhafızlarının bir an önce serbest bırakılmasını istediler.

 

Sözde Ceyş-ul Adl adlı terör grubu şubat ayında Sistan Beluçistan eyaletinin Cekigur bölgesinde İranlı 5 sınır muhafızını kaçırarak Pakistan topraklarına aktarmıştı.

 

İRİB, İlham Aliyev yakında Tahran'ı ziyaret edecek diye yazıyor. Haberde, İran İslam cumhuriyetinin Bakü büyükelçisi, Azerbaycan cumhurbaşkanının gelecek günlerde ikili ilişkilerin geliştirilmesi amacı ile Tahran'ı ziyaret edeceğini bildirdi.

 

Fars haber ajansının bildirdiğine göre Muhsin Pakaayin dün konu ile ilişkin yaptığı açıklamada, iki ülke halkının asırlar boyunca birçok ortaklıkla yan yana yaşadığını, çeşitli dini, tarihi, kültürel ve geleneğin ise derin ilişkilerin varlığını ispatladığını belirtti.

 

İRİB, İlham Aliyev yakında Tahran'ı ziyaret edecek diye yazıyor. Haberde, İran İslam cumhuriyetinin Bakü büyükelçisi, Azerbaycan cumhurbaşkanının gelecek günlerde ikili ilişkilerin geliştirilmesi amacı ile Tahran'ı ziyaret edeceğini bildirdi.

 

Fars haber ajansının bildirdiğine göre Muhsin Pakaayin dün konu ile ilişkin yaptığı açıklamada, iki ülke halkının asırlar boyunca birçok ortaklıkla yan yana yaşadığını, çeşitli dini, tarihi, kültürel ve geleneğin ise derin ilişkilerin varlığını ispatladığını belirtti.

 

İRİB, Türkiye'de protesto eylemleri devam ediyor diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de hükümetin Suriye politikasına karşı itirazlar devam ediyor.

 

Bu bağlamda halk düzenlediği protesto gösterilerinde Ankara'nın Suriye içişlerine ve özellikle de Lazkiye'nin kuzey banliyösünde terörist gruplara verilen desteği kınadı.

 

Bu bağlamda İskenderun'da halk üst üste düzenlediği protesto gösterilerinde başbakan Erdoğan ve AKP politikalarına itiraz etti.

 

Bu arada Ermenistan'ın başkentinde halk BMT binası önünde düzenlediği gösteride Ankara'nın Suriye siyasetlerini, özellikle de Lazkiye banliyösünde teröristlere verdiği desteği kınadı.

 

İRİB, Suriye basını Arap'ların sessizliğine tepkili diye yazıyor. Haberde, Suriye gazeteleri, Çarşamba günü Kuveyt'te çalışmalarına son veren Arap Birliği dönem zirve toplantısının görüş ve tutumuna tepki gösterdi.

Haber merkezinin bildirdiğine göre Suriye'de iktidar partisi basın organı el-Baas gazetesinin dünkü haberine göre zirveye katılanlar, sahip oldukları siyasi nifak ve iki yüzlü politikalarının dorukta olduğunu gözler önüne serdiler.

 

Gazetenin haberine göre, her zaman Arap ülkelerinin ulusal güvenliğinin tehlikede olmasından kaygılı olduğunu gösteren Arap Birliği genel sekreteri Nebil el-Arabi, zirvedeki konuşmasında Türkiye'nin 3 yıl boyunca teröristlere verdiği destekle Suriye ulusal güvenliğini ihlal ettiğine hiç değinmedi.

 

İRİB, Irak'ta ordu operasyonları devam ediyor diye yazıyor. Haberde, Irak ordu birlikleri Diyale'de IŞİD üyesi 3 teröristin etkisiz hale getirtildiğini duyurdu.

 

Lübnan el-Meyadin TV kanalı dün verdiği haberde, Irak ordu birliklerinin teröristlere karşı operasyonlarının devamında Diyale'nin kuzey kasabalarında IŞİD üyesi 3 teröristi öldürdüğünü açıkladı.

 

Bu arada Irak ordusu ve ülkenin kuzey bölgelerini ele geçirmek isteyen terör grupları arasında yaşanan çatışmada 17 teröristin öldürüldüğü, teçhizatlarının da imha edildiği belirtildi.

 

İRİB, Rusya ve Ukrayna sınırında 100 bin Rus askerin konuşlandığı iddiası diye yazıyor. Haberde, Ukrayna, Moskova'nın ortak sınırlara 100 bin asker konuşlandırdığını iddia etti.

 

Haber merkezinin bildirdiğine göre Ukrayna geçici hükümetinde savunma yetkilisi Andrey Parubi dün yaptığı açıklamada Rusya'nın ortak sınırlarda 100 bin asker konuşlandırdığını iddia etti.

 

Ukrayna ulusal güvenlik konseyi başkanı Kiev'de yaptığı açıklamada söz konusu güçlerin Harkiv ve Donetsk kentleri yakınlarında konuşlandığını belirtti.

 

İRİB, Kırım'ın Katılması ve Ukrayna Olaylarından Sonra Tutum Değişmedi diye yazıyor. Haberde, Rusya Başkanının Ortadoğu Özel temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov ülkesinin Suriye'deki krize ilişkin tutumunun uluslar arası kanunlar ve BM misakına dayalı olduğunu belirtti.

 

RT kanalına bugün yaptığı açıklamada Bogdanov; Rusya'nın bu tutumunun sabit olduğunu, Kırım'ın Rusya'ya katılması ve Ukrayna'da yaşanan olaylardan sonra da bu tutumda hiçbir değişikliğin olmadığını vurguladı.

 

Suriye'deki krize çözümün uluslar arası düzeyde herkesin çabalarını birleştirmesi ve bu bağlamda ortak bir iradenin olmasını gerektirdiğini belirten Bogdanov; Moskova'nın durumları basit gibi yansıtmak istemediğini, hızlı bir çözümün de mümkün olmadığını söyledi.

 

İRİB, Teröristlerin Kazıdığı Tünel İmha Edildi diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör gruplarının Eski Homs Kenti semtlerinde katliam ve terör suçları için silah sevkiyatı ve ulaşımda kullandıkları bir tünel kahraman birliklerimiz tarafından ortaya çıkartılarak imha edildi.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan askeri bir kaynak; kahraman birliklerimizin ortaya çıkardıkları tünelin Korniş Caddesinden Subaylar Kulübü ve Postaneye kadar uzandığına işaret ederek, tünelin içinde kazı aletleri, siper olarak kullanılan kum torbaları ve mayınlı bölgeler bulunduğunun altını çizdi.

 

İRİB, Mısır'daki idam kararına protestolar diye yazıyor. Haberde, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye "şiddete teşvik" suçlamasıyla idam cezası verilmesi yönündeki karar Diyarbakır ve Sakarya'da protesto edildi.

 

Diyarbakır'da Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyeleri, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye "şiddete teşvik" suçlamasıyla idam cezası verilmesi yönündeki karara tepki gösterdi.

 

Yenişehir ilçesindeki AZC Plaza önünde bir araya gelen ve "Cuntanın idam kararı İslami direnişi yıldıramaz", "Bütün ümmet tek yürek" yazılı dövizler taşıyan Özgür-Der üyeleri, Türkçe ve Kürtçe, "İhvan'ın direnişi, ümmetin direnişidir" sloganları atarak, kararı protesto etti.

 

İRİB, Bahreyn ordu sözcüsünün Şii müslümanlar aleyhindeki konuşmasına tepki diye yazıyor. Haberde, Bahreyn Milli Vefak Cemiyeti, Bahreyn'de dikta rejimin halka yönelik baskıcı siyasetlerinin devam ettiğini bildirirken bu arada Bahreyn ordu sözcüsünün şii müslümanların şiddetle bastırılması yönündeki açıklamasının da küstahça olduğunu belirterek kınadı.

 

Lübnan el'Ahd sitesinin haberine göre, Milli Vefak Cemiyeti yayınladığı bildiride, ordu sözcüsü Halid Elbu Ayni'nin Şii müslümanlar aleyhindeki konuşmasının küstahça olduğu belirterek kınandı ve bu açıklamanın açık bir şekilde Bahreyn ordusunun Şii müslümanlara yönelik nefret ve tepkisinin açık ispatı olduğuna vurgu yapıldı.

 

İRİB, Türkiye'de Youtube de yasaklandı diye yazıyor. Haberde, Gündeme bomba gibi düşen Suriye ile ilgili ses kaydıyla ilgili Youtube'a erişim yasağı geldi.

 

Türkiye twitter yasağını konuşurken, Suriye ile ilgili tapelerin sızmasının ardından video paylaşım sitesi Youtube hakkında da erişim yasağı getirildi.

 

Alınan karar az önce 3G internet erişimi sağlayan GSM operatörleri ile internet erişim hizmeti veren TTNET ve Superonline gibi ISP şirketlerine tebliğ edildi.

 

Yasaklama kararı, gün içinde operatörler ve şirketler tarafından aşama aşama uygulamaya konacak.

 

İRİB, Türkiye'den Suriye'ye giren 500'den fazla terörist öldürüldü diye yazıyor. Haberde, Suriye hava kuvvetlerinin Türkiye topraklarından Suriye giren teröristlere yönelik düzenlediği hava operasyonlarında en az 500 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

 

El'alem kanalının bildirdiğine göre, Suriye ordusunun hava operasyonunda teröristlerin çok ağır kayıp verdiği anlaşılıyor.

 

Bu arada Süleyman Şah türbesi üzerinden Türk Silahlı Kuvvetlerini Suriye'ye sokma girişimleriyle ilgili Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin'den önemli bir açıklama geldi. Türkiye medyasından Ulusal Kanal'ın verdiği habere göre, Pekin; IŞİD terör örgütünü kastederek "Türkiye'nin desteklediği örgüt, niye Türkiye'yi karşısına alsın" dedi.

 

İRİB, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan ses kaydı açıklaması diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bakanlık Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in, Suriye sınırları içindeki Türk toprağı Süleyman Şah Türbesine yönelik saldırıyı değerlendirmek üzere yaptıkları görüşmeye ilişkin olduğu iddia edilen ses kayıtlarıyla ilgili resmi açıklama geldi.

 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

"Genel olarak Suriye'deki çatışmaların ülkemiz için yarattığı risk ve tehditlerin değerlendirilmesi, bu tehditler karşısında alınabilecek tedbirlerin görüşülmesi, bu bağlamda da, Suriye içinde yer alan vatan toprağı Süleyman Şah Saygı Karakolu'na yönelik tehditlerin ele alınması amacıyla, ulusal güvenliğimizle ilgili konularda birinci derecede yetkili olan devlet görevlilerimizin katılımıyla gerçekleştirilen bir kriz yönetimi toplantısının ses kayıtlarının, bugün (27 Mart) internet üzerinden sosyal medya aracılığıyla bazı bölümleri tahrif edilerek yayınlandığı görülmüştür.

 

Suriye 28 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Sarkisyan'dan el Esad'a Mesaj diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad dün Ermenistan Parlamentosundan bir heyeti Milletvekili Samvel Farmanyan başkanlığında kabul ettiği belirtildi. Ermeni heyet üyeleri görüşmede Ermenistan Başkanı Serj Sarkisyan’dan sözlü bir mesajı Cumhurbaşkanı el Esad’a aktardı. Sarkisyan mesajında silahlı terör gruplarının Türkiye'nin desteği ile Lazkiye kırsalının Keseb Bölgesine saldırılarını kınadı. Sarkisyan Suriye devletinin Ermeni ve tüm vatandaşlarının korunması için harcadığı çabaların şükran ve takdire şayan olduğunu ifade etti.

 

SANA, Teröre Karşı Sürdürülen Onurlu Mücadele Zaferle Taçlandırılıyor diye yazıyor. Haberde, kahraman birliklerimiz; Suriye’ye ve kendi halklarına düşman devletlerin finans ve silah desteği ile vatan topraklarını kan gölüne çevirmeye çalışan silahlı terör gruplarına karşı sürdürdükleri onurlu mücadeleyi zaferle taçlandırma ahdini yerine getirdikleri belirtildi. 

 

SANA, Ermen Semtinde Bombalı Eylem diye yazıyor. Haberde, eli kanlı gaddar teröristler dün Homs Kentinin Ermen Semtindeki ana caddede bomba yüklü bir aracı havaya uçurduğu belirtildi.

 

SANA, Türkiye ve İsrail'in Teröre Desteklerinden Uyardık diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin Birleşmiş Millerdeki Daimi temsilcisi Beşşar el Caferi; Türkiye ordusunun Lazkiye kırsalının kuzeyinde silahlı terör gruplarının eylemlerine askeri örtü sağladığını belirtti. Caferi BM’nin New York’taki merkezinde düzenlediği basın toplantısında; işgalici İsrail’in de ateşkes bölgesi ve civarında teröristlerin kolay bir şekilde hareket etmeleri ve sivil insanlara saldırmalarına destek ve kolaylık sağladığını ifade etti.

 

SANA, Patrik Ayvaz’ın Naaşı Şam Bab Tuma Meydanından Katedrale Omuzlarla Taşındı diye yazıyor. Haberde, Antakya ve Tüm Doğu Süryani Ortodoks Patrikliği Patriği, Dünya Süryani Ortodoks Kilisesi Yüksek Başkanı Mar Ignatius Zakka I. Ayvaz’ın naaşı Şam’ın Bab Tuma meydanına vardı. Patrik Ayvaz’ın naşı için Bab Tuma meydanında kitlesel ve resmi bir karşılama düzenlenirken Patriğin naaşı meydandan Mar Georgios Sürayani Ortodoks Katedraline kadar omuzlarda taşındı.

 

SANA, Keseb Bölgesinden Göç Ettirilenlerin Durumlarını İzleme Komitesi Kuruldu diye yazıyor. Haberde, İlk Yardım Yüksek Komitesi dün düzenlediği toplantısında görevi Lazkiye’nin Keseb bölgesinden silahlı grupların terörü sonucunda göç edenlerin durumlarını izleme komitesinin teşkil edilmesi, sağlık ve acil ihtiyaçlarının acilen temin edilmesini onayladı.

 

SANA, Ammar Bin Yasir ve Veysel Karani Hazretlerine Saldırılar Tekfirilerin İzledikleri Yolun Devamıdır diye yazıyor. Haberde, Vakıflar Bakanlığı silahlı terör gruplarının Rakka kentinde sahabe Ammar Bin Yaser ile tabiilerin seyidi Veysel Karani makamına yönelik düzenlediği yıkım eylemlerinin, gerçek İslam’ın portresini karalamak amacıyla destekçileri tarafından finanse edilen kiralık grupların izlediği tekfiri ve karanlık yolun devamı olduğunu belirtti.

 

SANA, Şam ve Homs’ta 23 Unsur Silahlarıyla Birlikte Teslim Oldular diye yazıyor.  Haberde, Şam Kırsalının Kisve Bölgesinin el Tayyiba ve Mkaylbiye Beldelerinde silahlı 21 unsur, Homs Kentinin Cub el Cendelli ve Karabis Semtlerinde de 2 unsur silahlarıyla birlikte ilgili kurumlara teslim oldular.

 

SANA, Cumhurbaşkanı Esad Patrik Ayvaz’ın Ailesine Derin Taziye Dileklerini Sundu diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ı teklifiyle Suriye’nin Lübnan Büyükelçisi Ali Abdulkerim Ali, Antakya ve tüm doğu patriği, Dünya Süryani Ortodoks Kilisesi Yüksek Başkanı Mar Ignatius Zakka I. Ayvaz için Beyrut Eşrefiye’de Mar Efram Süryani Ortodoks Kilisesinde düzenlenen cenaze merasimi sırasında en derin taziyelerini sundu.

 

SANA, Kırım’ın Katılması ve Ukrayna Olaylarından Sonra Tutum Değişmedi diye yazıyor. Haberde, Rusya Başkanının Ortadoğu Özel temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov ülkesinin Suriye'deki krize ilişkin tutumunun uluslar arası kanunlar ve BM misakına dayalı olduğunu belirtti.

 

SANA, İran Terör Gruplarının Kutsal Mekanları Hedef Almasını Kınadı diye yazıyor. Haberde İran Dışişleri Bakanlığı; Silahlı Terör Gruplarının, Suriye’de kutsal ve dini değer teşkil eden eser ve mekânlara saldırılarını şiddetle kınadı.

 

SANA, Çocukların Beslenme Yetersizliğini Ortaya Çıkarma Ve İlaçların Sağlanması diye yazıyor. Haberde, Sağlık Bakanı Saad el Nayef, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) temsilcisi Elizabeth Hof ve UNİCEF örgütü bölge temsilcisi James Kengori ile çocukların beslenme durumlarını iyileştirmek ile beslenme yetersizliği durumlarını ortaya çıkarmanın yanı sıra münasip ilaçların sağlanması için ortak planları görüştü.

 

SANA, Teröristlerin Kazıdığı Tünel İmha Edildi diye yazıyor. Haberde Silahlı terör gruplarının Eski Homs Kenti semtlerinde katliam ve terör suçları için silah sevkiyatı ve ulaşımda kullandıkları bir tünel kahraman birliklerimiz tarafından ortaya çıkartılarak imha edildi.

 

SANA, Avupalı Vefa Hamlesi 600 Filistinli Şehit Annesini Ödüllendirdi diye yazıyor. Haberde, Sosyal İşler Bakanlığının gözetiminde Avrupalı Vefa Hamlesi dün Şam’ın Feyhaa Kentinde resmi ve kitlesel faaliyetlerin katılımıyla Filistinli 600 şehit annesini ödüllendirdi.

 

SANA, Teröristlerin Kaçırdıkları Tarihi Eserler Tedmur Müzesine Teslim Edildi diye yazıyor. Haberde,  Yetkili birimler, teröristlerin Suriye dışına kaçırmak üzere Homs kırsalı Tedmur çiftlikleri bölgesindeki hücrelerine taşıdıkları ve tarihleri 1. ve 2. Miladi yıllara dayanan 8 tarihi eser parçasına el koydu.

 

Azerbaycan 28 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Azerbaycan BM Temsilciliği: Azerbaycan aşırıcılık, radikalizm ve bölücülüğün tüm biçimlerini kınıyor diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan’ın BM’deki Daimi Temsilcisinin Yardımcısı Tofig Musayev, BM Genel Kurulunda Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekleyen kararla ilgili görüşmeler sırasında yaptığı konuşmasında Azerbaycan’ın aşırıcılık, radikalizm ve bölücülüğün her türlüsünü kınadığını söyledi.

 

BM Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Musayev Azerbaycan’ın kararın lehinde oy kullandığını belirterek, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü, egemenlik ve uluslararası düzeyde tanınan sınırların değiştirilemeyeceği şeklindeki ana ilkelere bağlı kaldığını ve bu ilkelerin uluslararası ilişkilerin temelini oluşturduğunu kaydetti.

 

1News, İsrail'den Türk hastanesi için bir ilk diye yazıyor. Haberde, Türkiye'nin Gazze'de yaptırdığı Türk hastanesine gidecek inşaat malzemelerinin geçişine izin verildi.

 

İsrail, Türkiye'nin yardımıyla Gazze'de yapılmakta olan hastande kullanılacak inşaat malzemelerinin geçişine izin vereceğini açıkladı.

 

Hastane projesi için ilk defa böyle bir izn veren İsrail'in bu hamlesi, Ankara-Tel Aviv arasında ilişkilerin normalleşmesi için yürütülen çabalar sırasında geldi.

 

1News, Dünyada geçen yıl en az 778 kişi idam edildi diye yazıyor. Haberde, "Amnesty International"ın (Uluslararası Af Örgütü) idam cezalarıyla ilgili yeni istatistiklerini içeren raporuna göre, geçen bir yıl içinde, 22 ülkede en az 778 kişi idam edildi.

 

Örgütün yayımladığı bu yılki raporda, idam cezasıyla ilgili tam verilere ulaşılamayan Çin'de tek başına 21 ülkeden daha fazla idam kararının infaz edildiği belirtildi.

 

Uluslararası Af Örgütü BM Temsilcisi Jose Luis Diaz, örgütün son bir yıl içinde, ülke başına infaz sayısı ile idam cezalarındaki önemli eğilimlere dikkati çeken raporu hakkında BM'deki uluslararası medyaya bilgi verdi.

 

Diaz, raporu sunumunda yaptığı açıklamada, 2013 yılında dünya genelinde en çok idamın gerçekleştirildiği ülkelerin sırasıyla Çin, İran, Irak, Suudi Arabistan, ABD ve Somali olduğu bildirildi.

 

1News, ABD Hava Kuvvetleri'nde 9 komutan ihraç ediliyor diye yazıyor. Haberde, ABD Hava Kuvvetleri'ni sarsan, nükleer füze programı sınavlarındaki kopya skandalı nedeniyle Hava Kuvvetleri'nden orta rütbeli 9 komutanın ihraç edilmesi kararı alındı.

 

Savunma Bakanlığı'nın Hava Kuvvetleri'nden sorumlu yetkilisi Deborah Lee James, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, kopya skandalıyla ilgili olarak orta rütbeli 9 komutanın ihraç edilmesinin kararlaştırıldığını ve onlarca subaya disiplin cezaları verileceğini açıkladı.

 

James, ihraç edilecek komutanların, Montana'daki Malmstrom Hava Gücü Üssü'nde görev yaptıklarını belirtirken, Kıtalararası Balistik Füze Gücü'nde görevli personelin çalışma koşullarının ve morallerinin iyileştirilmesi için önlemler alındığını da söyledi.

 

1News, Stefan Füle: Bu nerede son bulacak? Başlıklı haberinde, YouTube'un kapatılmasına dünyadan tepkiler geldi. Avrupa Birliği Komisyonu Üyesi Stefan Füle, Twitter'ın engellenmesine de vurgu yaparak "Bu nerede son bulacak?" diye sordu. ABD'den yapılan açıklamada da Twitter açıklamasında olduğu gibi "İfade özgürlüğünün kısıtlanmasına karşıyız" denildi.

 

Twitter'ın ardından YouTube'a erişimin engellenmesine dünyadan tepkiler geldi.

 

Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, "Önce Twitter sonra YouTube. Türkiye, bu nerede son bulacak?" tweet'i attı.

 

1News, BM Genel Kurulu’nun Ukrayna tasarısına kimler karşı çıktı? Diye yazıyor. Haberde, BM Genel Kurulu, dünkü toplantısında Rusya'nın Kırım'ı ilhakının yasa dışı olduğuna ilişkin Ukrayna tasarısını kabul etti. Oylamada 100 “evet”, 11 “hayır” oyu kullanıldı. 58 ülke çekimser kaldı.

 

BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen kararda, 16 Mart’ta Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sevastopol kentinde yapılan referandumun yasal olmadığı ve Kırım Özerk Cumhuriyeti veya Sevastopol kentinin statüsünde değişikliklerin yapılması için esas olamayacağı denildi.

 

1News, Türkiye'den Suriye topraklarına top atışı diye yazıyor. Haberde, Suriye sınırındaki çatışmalar şiddetlenirken, sınırın Türkiye tarafında yine tedirginlik arttı. Gün içinde Hatay'ın Yayladağı ilçesinde kırsal alanlara toplam 3 top mermisi isabet etti. İlçe merkezi yakınına düşen son merminin ardından Suriye tarafına top atışları yapıldı.

 

Son top mermisi saat 17.30 sıralarında öğretmenevine yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta yol kenarına düştü.

 

Merminin düştüğü yerde yaklaşık 1 metre çapında çukur oluştuğu, yol kenarındaki istinat duvarın yıkıldığı ve elektrik tellerinin koptuğu görüldü.

 

1News, Timoşenko adaylığını açıkladı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’nın eski Başbakanı Yuliya Timoşenko (53), Mayıs’taki devlet başkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıkladı.

 

Timoşenko, Ukrayna’nın bütünlüğü için seçimlere girdiğini söyledi. Bu açıklama, Timoşenko’nun Kırım’ı ilhak eden Rusya’ya göndermesi olarak yorumlandı. Devrik Devlet Başkanı Yanukoviç’in ülkeden gitmesinin ardından 3 yıldır tutulduğu hapisten şubat ayında serbest kalan Timoşenko, 2010’da da devlet başkanlığı için aday olmuş, yarışı Rusya yanlısı Yanukoviç’e çok az bir farkla kaptırmıştı.

 

1News, Putin: Rusya kendi ulusal ödeme sistemini kuracak başlıklı haberinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ulusal ödeme sisteminin kuracaklarını açıkladı. Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının ardından ABD yaptırımları yüzünden bazı Rus bankalarının MasterCard ve Visa ödeme sistemiyle işlem yapmaları engellenmişti.

 

Moskova’ya yakın Novo Ogaryovo rezidansında Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi üyeleriyle bir araya gelen Putin, Japonya ve Çin’de uygulanan çalışmaları örnek gösterdi.

 

1News, BMGK'dan Kuzey Kore'ye füze kınaması diye yazıyor. Haberde, ABD'nin isteği üzerine toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, Kuzey Kore'yi balistik füze denemelerinden dolayı kınadı.

 

15 üyeli BMGK, Dönem Başkanı Lüksemburg BM Daimi Temsilcisi Sylvie Lucas'ın başkanlığında Kuzey Kore'nin 2 orta menzilli balistik füze denemesi nedeniyle kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.

 

Toplantıda, Kuzey Kore balistik füze denemesinden dolayı kınanırken, Büyükelçi Slyvie Lucas, Kuzey Kore'nin, BM kararlarını ihlal eden hareketleri gerekçesiyle ''uygun bir cevap'' niteliğindeki tasarılar üzerinde görüşmelere devam edileceğini söyledi.

 

1News, Obama: IMF ile Ukrayna’nın anlaşması önemli bir adım diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Barack Obama, Uluslararası Para Fonu ile Ukrayna’nın 14 ile 18 milyar dolarlık kredi diliminde anlaşmasını önemli bir adım olarak niteledi.

 

Vatikan ve İtalya’ya resmi ziyaret düzenleyen ABD Başkanı Barack Obama, temaslarının son durağında İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile devlet konukevi Villa Madama’da bir araya geldi.

 

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen ikili, Ukrayna’daki son gelişmeleri de ele aldı.

 

Basın toplantısında Ukrayna’da yaşanan son gelişmeler ve Rusya’ya yönelik yaptırımlara ilişkin sorulara ABD Başkanı, “Hem ekonomik istikrar hem de seçimlere öngörüldüğü gibi gidilmesi için Ukrayna’yı desteklemek konusunda ne yapabiliyorsak onu yapacağız” dedi.

 

1News, Irak'ta patlamalar: 5 ölü, 17 yaralı diye yazıyor. Haberde, rak'ın Başkenti Bağdat'ın kuzeyinde ve batısında meydana gelen patlamalarda 5 kişinin hayatını kaybettiği, 17 kişinin yaralandığı bildirildi.

 

Bağdat'ın batısındaki el-Amiriyye bölgesinde meydana gelen 2 patlamada 3 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı.

 

Güvenlik kaynağı, Bağdat'ın kuzeyindeki el-Azamiyye bölgesindeki Ragıba Hatun Caddesi'nde bulunan pazar yerinde meydana gelen patlamada da 2 kişinin öldüğünü, 7 kişinin yaralandığını belirtti.

 

1News, Uganda’da mültecileri taşıyan tekne alabora oldu diye yazıyor. Haberde, Uganda’nın Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırında Albert Gölü’nde Kongolu mültecileri taşıyan teknenin alabora olması sonucu 250’den fazla mülteci hayatını kaybetti.

 

BBC’nin haberine göre, 80 kişilik kapasiteye sahip tekne 300 civarında mülteci taşıyordu. Kazada çoğu çocuk olmak üzere 250’den fazla mülteci boğularak yaşamını yitirdi.

 

Uganda'daki bir mülteci kampında kalan mültecilerin tekneye memleketlerine dönmek için bindikleri belirtildi.

 

1News, Suriye'de çatışmalar sürüyor diye yazıyor. Haberde, Lazkiye Bayırbucak Türkmen bölgesindeki hava saldırısında ilk belirlemelere göre 15 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

 

Esed rejimine bağlı savaş uçaklarının Lazkiye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesindeki köylere hava saldırısı düzenlediği; ilk belirlemelere göre 15 kişinin öldüğü, 7 kişinin yaralandığı öğrenildi.

 

Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bölgelerinde muhaliflerle rejim güçleri arasındaki çatışmalar Keseb kasabasının güneyi ve Bayırbucak Türkmen bölgesinde devam ediyor.

 

1News, BM Genel Kurulu: Rusya'nın Kırım'ı ilhakı yasa dışı başlıklı haberinde, 193 üyeli BM Genel Kurulu, Rusya'nın Kırım'ı ilhakının yasa dışı olduğuna ilişkin Ukrayna tasarısını kabul etti. Oylamada 100 ''evet'', 11 ''hayır'' oyu kullanıldı. 58 ülke çekimser kaldı.

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya'nın Kırım'ı ilhakının yasadışı olduğunu içeren tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti.

 

193 üyeli BM Genel Kurulu'nda, Kanada, Kosta Rika, Almanya, Litvanya, Polonya ve Ukrayna'nın hazırladığı, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ilişkin karar tasarısı için, aralarında Azerbaycan ve Türkiye'nin de bulunduğu 100 ülke ''evet'', 11 ülke ''hayır'' ve 58 ülke ise ''çekimser'' oy kullandı.

 

1News, Davutoğlu: Bu Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletine savaş ilanıdır diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesinin Türkiye Cumhuriyeti devletine ve milletine savaş ilanı olduğunu söyledi.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, seçim kampanyası nedeniyle bulunduğu Kütahya'da, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin basın açıklaması yaptı.

 

Türkiye Cumhuriyeti devletinin en üst düzey güvenlik ve kriz masasıyla ilgili tahrif edilmiş bir ses kaydı yayınlandığını ve bu durumun ülke güvenliği açısından son derece vahim bir gelişme olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Bu ses kaydının muhteviyatıyla ilgili herhangi bir yoruma ihtiyaç duymuyoruz, tahrif edilmiş yönleri var. Ama esas itibarıyla bu ses kaydına mevzu teşkil eden bu toplantıyla ilgili böyle bir müdahalede bulunulmuş olması, açık bir siber saldırıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletine ve aziz milletimize yönelik bir saldırı gerçekleştirilmiştir" diye konuştu.

 

Bulgaristan 28 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

“Sega” gazetesine göre, 42. Halk Meclisi, şimdiye kadar mevcut tüm rekorları kırma şansına sahiptir, kampanyanın başlamış olmasına rağmen büyük olasılıklı Seçim Kanununda yeni değişikliklere gidileceğini açıklayınca. Böylece 12’ye beş kala kanunda değişikliklerin yapılması âdeti bozulacaktır. Gazete, bu adımın da Anayasa’ya ve Seçim Kanununa aykırı olmayacağını yorumlarken GERB partisinin Seçim Kanunda değişiklikler sununca böylece Merkez Seçim Kurulunun bir sanedalya ile ataracağını ve bu sandalyanın Hak ve Özgürlükler Hareketine (DPS) verileceğini açıklıyor. Anlaşılan bu değişiklikler Boyko Borisov ile DPS lideri Lütfi Mestan arasında Kırcali’de çok ünlü “kahve içme” merasimi sırasında yapılmıştır. Bu görüşmeden sonuçlar iki gün sonra ortaya çıktı, DPS milletvekilleri GERB partisinin Merkez Seçim Komisyonuna başkan yardımcısı adayını destekleyince. Şimdi ise GEPB’liler anlaşmanın onlara düşen kısmını yerine getirdiler.

 

“Trud” gazetesi, 7 yıl öncesine dönerek “Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicola Sarkozy’nin eski eşi Cecilia Attias’in Kadaffi’yi tehdit ederek Bulgar hemşireleri olmadan Libya’dan ayrılmayacağına dair sözlerini anlattı” diye yazıyor. Libya’da tutuklu Bulgar tıp görevlilerinin serbest bırakılmasına dair görüşmeler yaklaşık 70 saat sürmüş. Bütün bunları Libya olayının mutlu son ile bitmesinde büyük katkısı olan Cecilia Attias ayrıntılarıyla anlattı. Fransa eski Cumhurbaşkanının eski eşi Cecilia Attias, 24 Temmuz 2007 yılndan sonra Bulgaristan’a ilk defa geliyor ve Bulgar tıp görevlileri serbest kalmalarından bu yana kendisiyle ilk defa görüştüler. Bayan Attias, “Görüşmemizden dolayı gerçekten derin bir heyecan içindeydim” diye paylaştı. Bulgar hemşireler, Cecilia Attias’dan Libya’daki cezalarının kaldırılması için yardım talebinde bulunmuş, çünkü Bulgar tıp görevlilerinin Libya’da ömür boyu hapis cezası hala geçerlidir.

 

“Duma” gazetesinin sayfalarından sosyolog Kolyo Kolev şöyle bir yoruma imza atıyor: “Avrupa seçimleri, “Oreşarski” kabinesine en iyi notu verecektir ve bundan dolayı da bu seçimlerde daha yüksek katılım beklenmektedir. Çünkü bu seçimler soyut Avrupa ve soyut Avrupa Parlamentosu ile değil iç politika ile yakından bağlantısı olacaktır.”

 

“Trud”, “Hükümet, İsrail’den yatırımlara bel bağlıyor” başlığı altında İsrail Dıişleri bakanı Avigdor Liberman’nın Sofya ziyareti sırasında bu konunun görüşmelerin odak noktası olduğuna dikkat çekiyor. İsrailli Bakan, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, Başbakan Plamen Oreşarski, Dışişleri bakanı Kristiyan Vigenin ve İç işleri Bakanı Tsvetlin Yovçev ile görüştü. Eylül ayında iki hükümetin 3.ortak toplantısı gereçekleşecek ve bu amaçla Plamen Oreşarski ve bir hükümet heyeti daha Mayıs ayında Kudüs’ü ziyaret edecek.

 

“Sega” gazetesi manşetten duyuruyor: “Bulgaristan’daki iş, AB çapında en hızlı pahalaşmasına rağmen yine de en ucuz olarak seyrediyor.” Avrupa İstatistik Dairesinin verileri, ülke çapında saat başında ortalama iş masrafının AB’de en düşük seyrettiğini fakat en hızlı bir şekilde arttığını da gösteriyor.

 

Masraflara işçi maaşın ve işverenin yatırdığı sosyal sigorta ücreti dâhildir. 2013 yılında iş masrafları saat başına 3.7 avro olurken bu rakam AB çapında ortalama iş masrafından 6 kat düşüktür.

 

“Novinar” gazetesi, İT uzmanlarının geleceğe dönük hayallerine yer verirken “İT uzmanları, neredeyse Hollywood filmlerini aratmayacak bir idil manzara yaratmak üzeredir” diye yazıyor. Yüksek maaş alan uzmanlar, neredeyse masalları andıran küçük, ancak temiz yerleşim yerlerinde çalışıp iyi kazanç sağlamayı düşünüyorlar. Bu yeni fikir, bilgisayar uzmanı İvan Kukov’a ait. İvan Kukov, uzaktan çalışabilen meslektaşlarıyla birlikte boş kalan köyleri satın almayı düşünüyor. Genç uzman, sosyal ağıların başlattığı “Daha fazla Bulgar malları satın alın” kampanyasının bir parçası olan “Bir köy satın al, Bulgaristan’da daha güzel bir yaşam alanı yarat” yarışmasını tanıdıktan sonra bu heyecana kapılmıştır.