ABD 26 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

The Wall Street Journal (WSJ), Mahkemeden Twitter kararına durdurma diye yazıyor. Haberde, 20 Mart’ta erişimi engellenen Twitter hakkında mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

 

Ankara 15. İdare Mahkemesi Twitter’a erişimin engellenmesi kararının yürütmesini durdurdu. Dava, Türkiye Barolar Birliği tarafından açılmıştı. Hukukçular kararın ardından Twitter’ın yeniden erişime açılması gerektiğini belirtiyor. Barolar Birliği Genel Sekreteri Güneş Gürseler, mahkeme kararının henüz kendilerine ulaşmadığını ancak durdurma kararının çıkmış olması haline TİB’in Twitter’a erişimi bir an evvel açması gerektiğini söyledi. Gürseler, “Mahkemenin aldığı karar 30 gün içinde tesis edilmeli. Ancak bu süre genelde bireysel davalarda uygulanıyor. Burada kamuyu ilgilendiren bir durum söz konusu olduğu için karar bir an evvel uygulanmalı ve Twitter açılmalı” dedi.

 

Gürseler, TİB’in 7 gün içinde bölge idare mahkemesinde karara itiraz edebileceğini sözlerine ekledi.

 

WSJ, Vural: Seçimde MHP-CHP işbirliğini kesinlikle düşünmeyin diye yazıyor. Haberde, Sokağa taşan gerginlik, rüşvet ve yolsuzluk operasyonu, cemaat-AKP gerilimi artarken yerel seçimlerde sona gelindi. Gerginliğin 30 Mart seçimlerinden sonra da bitmeyeceğini öngören Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Oktay Vural kamuoyunda sıkça dile getirilen "Seçimde muhalefet partileri arasında işbirliği olur mu" sorusuna "Kesinlikle böyle bir şey düşünmeyin" cevabı veriyor.

 

Vural son dönemlerde takındıkları tavrı şöyle açıklıyor: "Türkiye'yi yöneten AKP olduğu için onu eleştiriyoruz. Çünkü gemi onda. O yanlış yere götürürse hepimiz kaybederiz. "Aman haa" diyoruz. Ben yolcuyum. Kaptan dümeni kırmış kayalıklara. "Çevirme yahu çevirme" diyorum. O zaman dümeni çevirip kaptan köşküne çıkmak lazım. Yandaki yolcuyla tartışırsak kayalıklara çarparız. Ama CHP ile de aynı noktada olmadığımız birçok konu var."

 

WSJ, Obama: En büyük endişem Manhattan'a nükleer bomba saldırısı başlıklı haberinde, ABD Başkanı Barack Obama yaptığı açıklamada en büyük endişesinin teröristlerin tehlikeli nükleer maddeleri ele geçirip New York City'de bir bomba patlamak olduğunu söyledi. Yaptığı basın toplantısında Rusya'nın ABD'ye yönelik bir numaralı güvenlik tehdidi olup olmadığı yönünde soruların soruya Obama, "Söz konusu Manhattan'da bir nükleer silah kullanılması senaryosuna geldiğinde güvenliğimiz ile ilgili daha fazla endişe duyuyorum" dedi. Obama, toplantı öncesinde Hollanda'nın Lahey kentinde dünya liderleri ile dünyadaki nükleer maddelerin güvenliğini sağlama almak amacıyla atılacak yeni adımları da görüştü. Obama açıklamasında Belçika ve İtalya'nın nükleer madde fazlalıklarını ortadan kaldırmayı Japonya'nın ise yüzlerce kilogramlık nükleer maddeyi imha etmeyi kabul ettiğini de sözlerine ekledi.

 

WSJ, Seçimler ve kırılganlık diye yazıyor. Haberde, S&P dün Brezilya’nın notunu “çöp” seviyesinin bir üzerine indirdi ve gözler yeniden gelişen piyasalara çevrildi. Birkaç yıl öncenin ekonomik starları gelişen ekonomilere yönelik endişeler artarken, Moody’s yayınladığı bir raporda siyasi kargaşanın Türkiye’nin dış kırılganlığını artırdığının altını çizdi. 30 Mart seçimlerinin bu kırılganlığın artması veya azalmasında ne gibi bir etkisi olabileceğini seçimler yaklaştıkça daha iyi görmek mümkün. Bugün yurtiçinde kritik bir verinin açıklanması beklenmezken, ABD’de dayanıklı mal siparişleri ABD hisseleri ve dolara bir nebze yön verebilir.

 

Çin 26 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu(CRİ), Kerry'nin rotası yine Ortadoğu diye yazıyor. Haberde, İsrail-Filistin barış müzakerelerinde ilerleme sağlamaya çalışan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bir kez daha Ortadoğu'nun yolunu tuttu.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, dün (25 Mart) yaptığı açıklamada, Bakan John Kerry'nin İsrail ve Filistinli liderlerle barış müzakerelerini görüşmek üzere bugün Ürdün'e gideceğini kaydetti. Lahey'de bulunan Kerry'nin Roma üzerinden Amman'a varacağını belirten Harf, burada Filistin Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas'la yüz yüze, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'yla ise telefon ya da video konferans yoluyla görüşeceğini kaydetti. Gündemin İsrail-Filistin barış müzakereleri olduğunu belirten Harf, Kerry'nin iki taraf arasındaki mevcut fikir ayrılıklarının daraltılması için çaba göstererek müzakereler için bir çerçeve belirlemeye çalışacağını dile getirdi.

 

CRİ, Çin gemileri Perth açıklarında diye yazıyor. Haberde, Çin gemileri Avustralya'nın Perth açıklarına ulaşarak Malezya Havayolları'na ait uçağı arama çalışmalarına başladı.

 

Deniz Kuvvetleri'ne bağlı Qiandaohu, Kunlunshan ve Haikou isimli gemiler, bugün (26 Mart) sabah saatlerinde Perth'in 1100 deniz mili güneybatısındaki arama bölgesinde arama faaliyetlerine başladı. Arama çalışmalarında gemilerin taşıdığı iki helikopter de kullanılıyor.

 

CRİ, Xinjiang'daki hizmet ticaretinde yüzde 9,52 artış diye yazıyor. Haberde, Xinjiang'ın hizmet sektöründe 2013 yılında gerçekleştirilen dış ticaret hacmi 1 milyar 677 milyon ABD dolarını bularak, bir önceki yıla göre yüzde 9,52 artış gösterdi.

 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Ticaret Müdürlüğü tarafından kısa süre önce yayınlanan verilere göre, 2013 yılında küresel ekonomik durgunluğun etkisiyle, Xinjiang'ın hizmet ticaretinin büyümesi bir önceki yıla göre yavaşladı. İhracatta küçük düşüş görülürken, ithalat ise bir önceki yıla göre yüzde 24 yükseldi.

 

CRİ, Rusya: Yaptırım tehditlerinden korkmuyoruz diye yazıyor. Haberde, Rusya'nın ABD ve Avrupa ülkelerinin yaptırım tehditlerinden korkmadığı bildirildi.

 

ABD Başkanı Barack Obama Lahey'de düzenlenen 3. Nükleer Güvenlik Zirvesi sırasında basına verdiği demeçte Rusya'nın gittiği yolda devam etmesi durumunda, Avrupa ve ABD'nin uygulayacakları yaptırımların enerji, finans, silah ve ticaret alanlarına genişleyebileceğini ileri sürdü.

 

Buna karşın Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev dün (25 Mart) ülkesinde inovasyon alanındaki temsilcilerle görüşürken, hiç bir yaptırımın Rusya'da işlerini büyütmek isteyenleri kovamayacağını, yurtdışı petrol ve doğal gaz şirketleriyle işbirliğini sürdüreceklerini kaydetti.

 

CRİ, Çin'den ABD-Japonya nükleer anlaşmasına destek diye yazıyor. Haberde,                                                                           Çin, ABD ile Japonya arasında nükleer malzemenin iadesi için varılan anlaşmayı olumlu karşıladı.

 

ABD Başkanı Barack Obama ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe Hollanda'da düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde yayınladıkları ortak bildiri ile Japonya'daki hassas nükleer malzemelerin ABD'ye gönderilmesi konusunda anlaştıklarını duyurdular.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, dün (25 Mart) Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada Japonya'nın hassas nükleer malzemeleri iade etmeyi kabul etmesinin doğru yönde atılmış bir adım olduğunu ve Çin'in ABD'nin yurtdışındaki hassas nükleer malzemeleri almak için harcadığı çabaları takdirle değerlendirerek desteklediğini ifade etti.

 

CRİ, Keseb'te çatışmalar altıncı gününde diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin kuzeyindeki Keseb kasabasında hükümet ile muhalifler arasındaki çatışmalar altıncı gününe girdi.

 

Anadolu Ajansı'nın bildirdiğine göre, şiddetlenen çatışmalarda muhalifler, hükümetin elindeki Keseb kasabası ile Keseb Sınır Kapısı'nın kontrolünü ele geçirdi. Bombardıman seslerinin Yayladağı ilçesinden de duyulduğu, zaman zaman, atılan havan mermilerinin Türkiye topraklarına düştüğü çatışmalarda, hükümet güçleri havadan, karadan ve denizden taarruz ediyor. Saldırılarda iki taraftan da çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı öğrenildi. 5 gündür süren çatışmalarda yaralananlardan 85'i Yayladağı sınırından Türkiye'ye getirildi.

 

CRİ, Suriye radarları Türk F-16'larına kilitlendi diye yazıyor. Haberde, Suriye'yle Türkiye arasında havada yaşanan gerginliğe bir yenisi daha eklendi.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı tarafından dün (25 Mart) yayımlanan bildiride, devriye görevindeki 5 adet F-16 uçağına Suriye hava savunma füze sistemlerinin uzun süre kilitlendiği kaydedildi.

 

Genelkurmay'dan yapılan açıklama şöyle; "Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra eden altı adet F-16 uçağımız, Suriye'ye ait toplam dört adet uçak/helikopterin Hatay / Yayladağı ve Cilvegözü güneyinde sınırımıza doğru yaklaşmaları üzerine bölgeye yönlendirilmiş, ancak söz konusu hava araçları, sınırımıza 1,6-2,7 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaşmıştır. Bu görev esnasında, beş adet F-16 uçağımız, Hatay üzerinde iken, Suriye'de konuşlu SA-2, SA-5 ve SA-17 karadan havaya füze sistemleri tarafından, toplam 10 dakika 53 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle 12 defa taciz edilmiştir."

 

CRİ, Xi Jinping Fransa ziyaretinde diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün (25 Mart) özel uçakla Lyon'a geçerek Fransa ziyaretine başladı.

 

Xi Jinping ve eşini havaalanında Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius karşıladı. Xi Jinping havaalanında yaptığı yazılı açıklamada, iki ülke arasında diplomatik ilişkinin kurulmasından bu yana geçen 50 yıl içinde ikili ilişkilerin günden güne daha da olgunlaşarak sağlamlaştığını belirtti.

 

Rusya 26 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Kırım’da askeri görev yapan yunuslar Rusya’nın hizmetine girdi diye yazıyor. Haberde, Okyanaryum kaynaklarının bildirdiğine göre, Sivastopol Devlet Okyanaryumu askeri amaca hizmet edecek olan yunuslar ve denizaslanlarının Rus donanmasının çıkarlarına olacak şekilde yeni bir proğrama göre eğitim çalışmalarını başlatmaya hazırlanıyor.

 

RUVR, Kırım’daki tüm askeri birliklere Rus bayrağı asıldı diye yazıyor. Haberde, Bugün Moskova’da bir açıklama yapan Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Kırım Cumhuriyeti topraklarındaki tüm eski Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve 193 askeri birime Rus bayrağının asıldığını belirtti.

 

Onun sözlerine göre, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmak istediğini belirten tüm askerler silahlarını teslim etmiş şekilde askeri birlik dışında bulunmakta ve özel eşyaları ile beraber Ukrayna’ya toplu olarak geçmeye hazırlanmaktadırlar. Sivastopol’da onlar için geçici konaklama yeri açılırken, 25 Mart itibariyle oraya yaklaşık 1 500 kişi kaydoldu.

 

RUVR, Tataristan’da resmi bir törenle Kültür Yılı açılışı yapıldı diye yazıyor. Haberde, Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinskiy ve Tataristan Başbakanı İldar Halikov salı günü resmi bir törenle Tataristan’da Kültür Yılı açılışını gerçekleştirdiler.

 

RUVR, Rusya Göçmenlik Polisi 2016’ya kadar faaliyete geçebilir diye yazıyor. Haberde, Rusya Federal Göçmenlik Dairesi 2016 yılına kadar olan süre zarfında kanunlaşarak yürürlüğe girmesi gereken göç denetimi ve kontrolü hakkındaki yeni kanun tasarısı üzerinde çalışmalarına başladı.

 

Kommersant Gazetesi tarafından konuyla ilgili olarak geçilen haberde, Federal Göçmenlik Dairesi’nin söz konusu tasarı ile polis yetkilerine sahip olmayı planladığı bildirildi.

 

RUVR, Türkiye’deki belediye başkanlığı seçimlerine 26 parti katılacak diye yazıyor. Haberde, Yerel medyanın bildirdiğine göre, 30 Mart’taki Türkiye yerel seçimlerine 26 parti katılacak.

 

Oy verme devam eden yolsuzluk skandalı nedeniyle gergin bir atmosferde gerçekleşecek. Devletin yüksek kademelerindeki rüşvet ve yolsuzluk söylentileri Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı olumsuz etkiledi. Erdoğan daha önce bu ay içerisinde yaptığı açıklamada partisinin önümüzdeki seçimleri kazanamaması durumunda siyaseti bırakacağını belirtmişti.

 

RUVR, Obama’nın yakın korumaları sarhoş oldukları için evlerine geri gönderildi diye yazıyor. Haberde, Associated Press Ajansı’nın 26 Mart gecesi bildirdiğine göre, ABD İstihbarat Dairesi’nin üç ajanı disiplin kurallarını ihlal ettikleri için Hollanda’dan Amerika’ya gönderildi.

 

İstihbarat Dairesi sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, ajanlar onlardan birinin Amsterdam otelinin lobisinde sarhoş olarak görülmesinin ardından evlerine geri gönderildiler. O ajanın bilincini kaybettiği vurgulanırken, diğer iki ajanın ise o kişiye disiplini ihlal etmesinden dolayı engel olmadıklarından dolayı suç ortağı olarak cezalandırıldılar.

 

RUVR, Uzay Aracı “Soyuz” Uluslararası Uzay İstasyonu ile sabitleşemedi diye yazıyor. Haberde, İtar Tass Ajansı’nın 26 Mart sabahı Uçuş Kontrol Merkezi’ne dayandırarak bildirdiğine göre, “Soyuz TMA-12M” uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu ile sabitleşmesi uçak bilgisayarındaki bir hata nedeniyle ertelendi.

 

RUVR, Erdoğan: Bu olayın ardında Youtube var başlıklı haberinde, Başbakan Erdoğan, mahkeme kararlarına uyulması halinde Twitter yasağının sürekli olmayacağına işaret etti, "Bu işin arkasında Youtube var" dedi. 25 Mart söylemine de değinen Erdoğan, "Bugün ayın 25'i ne oldu, bir şey oldu mu? Yarın da olmayacak" diye konuştu.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star ortak canlı yayınında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan, Samsun ve Kastamonu mitinglerindeki izlenimlerinin sorulması üzerine, Kastamonu'da miting alanının dolu olduğunu, coşku ve heyecanın da iyi olduğunu söyledi.

 

RUVR, Kuzey Kore iki adet orta menzilli füze fırlattı diye yazıyor. Haberde, Yonhap Haber Ajansı’nın Güney Kore Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı’na dayandırarak yayınladığı habere göre, Kuzey Kore çarşamba gecesi iki adet orta menzilli füze fırlattı.

 

Bu füzeler yaklaşık 650 kilometre mesafe katetikten sonra Japon Denizi’ne düştü.

Reuters Ajansı füze fırlatımının Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin ABD Başkanı Barack Obama ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Pak Geun Hye ile Lahey’de gerçekleşen görüşmeler ile çakıştığına dikkat çekti.

 

RUVR, İngiltere yaptırımlara rağmen Rus gazını doğrudan satın almaya hazırlanıyor diye yazıyor. Huffington Post’un İngiliz versiyonunun yayınladığı habere göre, İngiltere Rusya’dan doğrudan gaz almaya başlamaya hazırlanıyor. Diğer taraftan Avrupa Birliği liderleri Moskova’yı yeni yaptırımlarla tehdit ediyor.

 

Huffington Post’un yayınladığı habere göre, British Gas şirketinin sahibi olan İngiltere’nin en büyük enerji şirketi Centrica bu yılın ekim ayından itibaren Rus gazını doğrudan satın almaya hazırlanıyor. Centica’nın alım ile ilgili planları Ukrayna’daki diplomatların eylemleri ve onların Avrupa politikacıları üzerinde Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmak amacıyla gerçekleştirdikleri baskılara rağmen yürürlülükte kalmaya devam ediyor.

 

RUVR, Dağıstan’da Hasavyurt çetesinin elebaşI öldürüldü diye yazıyor. Haberde, Uusal Terörle Mücadele Komitesi’nin bildirdiğine göre, Dağıstan’da gerçekleştirilen bir operasyonda Hasavyurt çetesi elebaşısı, ayrıca 4 militan öldürüldü.

 

Konu ile ilgili yapılan açıklamada “Gerçekleştirilen operasyonda 5 suçlu etkisiz hale getirildi. Şu an için onları kimlikleri henüz belirlenmedi. Onların arasında geçen yılın aralık ayında Pyatigorsk şehrinde gerçekleştirilen terör saldırısını organize edenlerden biri olan, Hasavyurt Çetesi olarak adlandırılan grubun lideri 1988 doğumlu Azerbaycan vatandaşı Tural Ataev bulunuyor” denildi.

 

RUVR, Sivastopol’da savunma birlikleri grubu dağıtıldı diye yazıyor. Haberde, Sivastopol Başkanı Aleksey Çalıy savunma birliklerinin dağıtıldığını ilan etti. Çalıy bu kararına gerekçe olarak dış düşmanın artık şehiri daha fazla tehdit etmediğini gösterdi.

 

23 Şubat’ta gerçekleşen mitingde Sivastopollular Sivastopol Yürütme Komitesi Başkanlığı’na Aleksey Çalıy’ı seçti. Şehir Konseyi bir gün sonraki olağanüstü toplantıda onun şehir idari başkanı olarak adaylığını onayladı. Çalıy’ın ilk aldığı kararlardan biri polis ile sıkı bir şekilde işbirliği içerisinde olacak olan gönüllülerden oluşan savunma birliğinin oluşturulması kararı oldu. Sivastopollular 24 Şubat’tan itibaren güvenlik birimleri ile beraber ortak bir şekilde devriye gezmeye başladılar.

RUVR, İstanbul'da polise IŞİD saldırısı diye yazıyor. Haberde, İstanbul Ümraniye'de IŞİD terör örgütüne yönelik operasyon düzenleyen polislere silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 polis memuru yaralandı. Biri kadın iki şüpheli de yaralı yakalandı.

 

Ümraniye'de terör operasyonu düzenleyen polisler silahlı saldırıya uğradı. 3 polis yaralandı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, El-Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti Örgütü'ne yönelik Ümraniye'deki bir adrese operasyon gerçekleştirdi.

 

İngiltere 26 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Financial Times, Obama'nın Kırım'ın ilhakını Rusya için bir zayıflık işareti olarak değerlendirdiğine dikkat çekiyor. Gazete, ABD Başkanı'nın Rusya'yı "komşularını tehdit eden bir bölgesel güç" olarak tanımladığına dikkat çekiyor.

 

Aynı gazetede yer alan Tony Barber adlı bir analizde, Kırım'ın ilhakıyla yarımadadaki azınlıkların geleceğinin belirsizleştiği belirtiliyor:

 

"Putin 16 Mart'ta Kırım'da yapılan referandum – ki Kremlin'in tezine göre yarımadanın Ukrayna'dan alınmasını meşru kılıyor- Kırım Tatarlarının Rusya'ya meylettiğini gösterdi. Belki de plebisite hâkim olan korku havasının etkisiyle bazı Kırımlı Tatarlar, bölgenin Rusya'nın kontrolüne geçmesi yönünde oy kullandı. Ancak referandumdan önce Kırım Tatarlarının siyasi ve dini temsilcileri, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünden yana olduklarını vurgulayan açıklamalar yaptılar. Ukrayna'nın 1991'de bağımsızlığını kazanmasından sonra yarımadanın 2 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 13'ünü oluşturan Kırımlı Tatarlar arasında bu eğilim yayıldı. "

 

"Putin bunu görmezden gelerek eski Sovyet sahasındaki siyasi adımları için uygun bir emsal oluşturdu. Özellikle de Moldova'da. Şimdi Kremlin'i bu ülkedeki ayrılıkçı Trans-Dinyester bölgesinde yaşayan Moldovalıların, tıpkı Kırımlı Tatarlar gibi Rusya'ya meylettiklerini söylemekten kim alıkoyacak? Trans-Dinyester'de Kırım tarzı bir operasyonun temelleri 2006'da düzenlenen bir plebisitte atıldı. Bu oylamada, Rusya'yla bütünleşmek isteyen Moskova yanlısı unsurların yüzde 97'lik bir çoğunluk elde ettiği öne sürüldü."

 

"Ancak o zaman Kremlin, meseleyi ileri götürmedi. Kremlin aynı şekilde Moldova'daki Gagavuz azınlığın oylamasında da bu yaklaşımı sürdürdü. Putin şimdi Kırımlı Tatarlara Rusya'ya sadakat göstermeleri karşılığında daha fazla koruma vadediyor. Putin konuşmasında, 1944'te Nazilerle işbirliği yaptıkları suçlamasıyla 40 yıldan uzun bir süre Orta Asya'ya sürgüne gönderilen Kırımlı Tatarların haklarını geri alacağı ve adlarının temize çıkacağı taahhüdünde bulundu."

 

"Peki Kırımlı Tatarlar Putin'e güvenecekler mi? Putin'in konuşma yaptığı gün, yüzlerce Kırımlı Tatar, Rusya'nın Kırım'ı ele geçirmesini protesto eden Tatar aktivist Reşat Ahmetov'un cenazesindeydi. Ahmetov, asker üniformalı kişilerce Simferopol'de kaçırılmış ve cesedi iki hafa sonra bir çukurda bulundu. Düzensiz milis gruplarının faaliyetleri ve Kırım Parlamentosu'nda Rusya yanlısı siyasetçilerin hâkimiyeti, Kırımlı Tatarların Putin'in vaatlerine neden şüpheyle yaklaştıklarını açıklıyor."

 

"Kırımlı Tatarlar, Kırım'daki yeni yönetimin, kendilerini mağdur edecek mülkiyet düzenlemeleri yapacağından endişe ediyor. Trans-Dinyester'de de azınlıkları koruyan yasaların doğru uygulanıp uygulanmayacağı tartışmalı bir mesele. Putin'in Kırım'a el koyması, Trans-Dinyester'de Rusya'yla birlik yanlılarının bu arzusunu yeniden alevlendirecek. Bu bölgede yaşayan Moldovalıların, tıpkı Kırım Tatarları gibi, geleceği hiç olmadığı kadar belirsizleşmiş durumda. "

 

Guardian gazetesi ise manşetinde, Obama'nın Amerikan istihbaratının aralarında Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de bulunduğu 35 liderin telefon görüşmelerini dinlediği yolundaki ifşaatların ardından Avrupalıların yeniden güvenini kazanma sözü verdiğini aktarıyor.

 

Gazeteye göre, Obama yönetiminin birkaç içinde sunacağı yeni öneriler, elektronik istihbarattan sorumlu Ulusal Güvenlik Kurumu'nun toplu telefon kayıtları tutma uygulamasından vazgeçmesini, telekomünikasyon şirketlerinin ellerinde bulunan veriler için bir tür mahkeme emri almasını öngörüyor.

 

Almanya 26 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

ABD’nin Ukrayna ile ilgili açıklamalarını inandırıcı bulmayan Rheinpfalz gazetesi şu satırlara yer veriyor:

 

“Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri için eskiden olduğu gibi hala stratejik açıdan önem taşıyor. Ancak Obama hükümeti şu anda transatlantik serbest ticaret anlaşması ile Kırım krizinden daha fazla ilgileniyor. Ukrayna’nın egemenliği ile ilgili yapılan açıklamalar göstermelik. Bu açıklamalar en fazla Rusya‘nın değil, aynı zamanda ABD ve İngiltere’nin de 1994 yılında verdiği sözleri yerine getirmediği için kayda değer olabilir. Kiev, 1994 yılındaki anlaşma ile sınırlarının korunması karşılığında sahip olduğu nükleer silahlardan vazgeçmişti.“

 

Berliner Zeitung gazetesi de ABD‘nin Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’yle ilgili tartışmalara dikkat çekiyor. NSA’in Avrupa ülkelerinde çok sayıda kişiyi internet üzerinden izlediğinin ortaya çıkması rahatsızlık yaratmıştı. ABD Başkanı Barack Obama’nın reform planlarına işaret eden gazetede şu yoruma yer veriliyor:

 

“Obama, NSA'ye sadece kozmetik müdahaleler planlıyor. Gizli servis çalışanları herhangi bir engelle karşılaşmadan cep telefonu ağlarına, internete ve e-posta trafiğine ulaşmaya devam edecek. Planlanan reformlarla Amerikalılar gelecekte daha az şüpheli konumunda olacak ancak bu yabancılar için geçerli değil. İnternette geniş çaplı taramalarla şüphelilerin aranması devam edecek. Obama’nın fikrinin yürürlüğe girmesi için Kongre'den geçmesi gerekiyor. Ancak Kongre'de her iki partinin milletvekilleri NSA'in yetkilerini mümkün olduğunca koruması ve istisnai durumlarla yasaların dışına çıkabilmesinden yana.“

 

Ekonomi gazetesi Handelsblatt da Almanya’da Hristiyan Birlik – Sosyal Demokrat koalisyonunun iktidardaki ilk 100 gününün bilançosunu çıkarıyor. Gazeteye göre, ekonomi dünyası büyük koalisyondan memnun değil:

 

“Ekonomi dünyası, yeni koalisyonun iktidara gelmesinden bu yana ılımlı davranılması uyarılarında bulunuyor. Son olarak da Rusya’ya karşı planlanan ekonomik yaptırımlar konusunda uyarıda bulunmuştu. Ancak yapılan çağrılar boşuna ve bu nedenle kimileri eski koalisyon ortağı Hür Demokratları bile arıyor. Birlik partilerinden ekonomi dünyasına destek çok az. Birlik partilerinin ekonomi politikalarının büyük bir bölümü Sosyal Demokrat Parti’den pek farklı değil. Sendikalar, büyük koalisyonun ilk 100 gününde kendini kazanan taraf olarak hissediyor. Genel seçimlerden kısa bir süre öncesine kadar birileri sendikalarla ilgili böyle bir tahminde bulunsaydı, kesinlikle buna gülerlerdi.“

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, 2012’de yaklaşık 7 milyon kişi hava kirliliğinden öldü. Märkische Oderzeitung gazetesinde yer alan yorumda yenilenebilir enerjilere işaret ediliyor:

 

“Batılı ülkeler geçen yıllar içinde çevre kirliliğinin önüne geçti ancak son olarak Paris’te de görüldüğü gibi hava kirliliğini bertaraf etmeyi başaramadı. Avrupa’nın sanayi ülkelerinde yılda 279 bin kişi hava kirliliği yüzünden hayatını kaybediyor. Yenilenebilir enerjilere yatırım yaparak insanların soluduğu hava daha sağlıklı hale getirilebilir ve bu Asya’ya da ihraç edilebilir”.

 

Ukrayna 26 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Rusya’da 70 Milyar Dolar Para Kaçtı diye yazıyor. Haberde, Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç, Ukrayna’da yaşanan kriz nedeni ile Batı ile bozulan ilişkilerin ekonomik büyümeyi etkileyeceğini ve özellikle de nakit çıkışını hızlandıracağını söyledi.

 

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç, Ukrayna’da yaşanan kriz nedeni ile Batı ile bozulan ilişkilerin ekonomik büyümeyi etkileyeceğini ve özellikle de nakit çıkışını hızlandıracağını söyledi. Ilk çeyrekte kaçan paranın 70 milyar doları bulmasını beklediklerini ifade eden Klepaç, bunun 2008 kriz sonrası en büyük rakam olduğu uyarısında bulundu.

 

İran 26 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

İran Radyosu (İRİB), Arabistan'dan Suriye çıkışı! Diye yazıyor. Haberde, Suudi Arabistan veliahdı Selman Bin Abdulaziz, Kuveyt'de düzenlenen 25. Arap Birliği zirve oturumunda Suriye kürsüsünün Suriye muhalif koalisyonuna verilmemesi karşısında şaşkınlığını gizlemedi.

 

Suriye yönetimi aleyhindeki silahlı terör gruplarını açık bir şekilde destekleyen Suudi veliahdı, diğer ülkelerin Suudi Arabistan'la ortak hareket etmemesinden dolayı da rahatsızlığını dile getirdi.

 

İRİB, Kılıçdaroğlu: Bir kadın cumhurbaşkanını görmeyi arzularım diye yazıyor. Haberde, CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de demokratikleşme yolunda görmek istediği en büyük arzusunun Türkiye'de bir kadın cumhurbaşkanı olması olduğunu söyledi.

 

İRNA'nın haberine göre, Kılıçdaroğlu Kral Radyosu'na verdiği demeçte, Türkiye'nin siyasi sahnesinde kadınların başarılı bir rol sergilediklerini ve bu doğrultuda bir kadın cumhurbaşkanını Türkiye'de görmek istediklerini söyledi.

 

İRİB, Brüksel'de Obama'nın ziyareti öncesinde ABD karşıtı gösteri diye yazıyor. Haberde, Amerikan başkanı Obama'nın Avrupa Birliği ve Amerika arasında ortak oturuma katılmak için Belçika'ya yapacağı ziyaret öncesinde insan hakları kuruluşları ve çeşitli kuruluşlar Brüksel'de Amerika'nın siyasetlerini protesto eden gösteri düzenlediler.

Guantanamo tutuklularının elbiselerini giyen göstericiler Amerika'nın insan hakları ihlalinde dünyada ilk sırada yer aldığını belirterek, Amerika'nın ihlaller konusundaki siyasetlerini kınadılar.

 

İRİB, Suriye Türkiye'ye ait bir casus balonunu imha etti diye yazıyor. Haberde, Suriye ordusunun vurduğu casus balonun Türkiye'ye ait olduğu açıklandı. Suriye'nin Lazkiye kenti bölgesinde vurulan casus balonun Türkiye'ye ait olduğu tespit edildi.

 

Türkiye basınından Suriye gerçekleri internet sitesinin haberine göre, söz konusu balon Suriye güvenlik güçlerince imha edildi.

 

Bu arada bazı siteler de, söz konusu balonun Lazkiye'nin Salma kasabası bölgesinde imha edildiğini bildirdiler.

 

İRİB, Erdoğan Twitter'e erişim engelinin nedenlerini açıkladı diye yazıyor. Haberde, Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star ortak canlı yayınında, gündeme ilişkin soruları cevapladı.

 

Twitter'a erişimin engellenmesine de temas eden Erdoğan, mahkeme kararına twitter tarafından saygı gösterilmesi gerektiğini zira twitter şirketinin Amerika, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerin hatta mahkeme kararı olmaksızın bile taleplerini dikkate aldığını ama Twitter'in mahkeme kararına saygı duymadığını belirterek; 'bu doğrultuda twitter üzerine düşeni yaparsa biz de engelleri kaldırırız' dedi.

 

İRİB, Ukrayna'dan Belarus'a nota ve Belarus'tan tepki diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun "Kırım artık Rusya toprağıdır" sözlerinin ardından Belarus'a nota verdiği bildirildi. Ukrayna Dışişişleri Bakanlığı Enformasyon Politikası Departmanı Direktörü Yevgeniy Perebiynis, Belarus'a nota verildiğini bildirdi.

 

İRİB, Suriye: Türkiye'nin girişimleri düşmanca başlıklı haberinde, Suriye başbakanı Vail el-Halaki, Türkiye hükümetinin Suriye aleyhindeki girişimlerinin düşmanca olduğunu söyledi.

Suriye televizyonunun bildirdiğine göre, Türkiye başbakanı Erdoğan'ın Suriye aleyhindeki tutumunu sert dille kınayan Suriye başbakanı, Erdoğan'ın Türkiye içinde yaşanan sorunların ve mali fesatın üstünü örtmek için Suriye aleyhinde girişimlerini yoğunlaştırmasının dikkat çekici olduğunu dile getirdi.

 

İRİB, Arınç: İsrail ile anlaşma seçim sonrasında başlıklı haberinde, Türkiye başbakan yardımcısı Bülent Arınç, siyonist İsrail ile Mavi Marmara konusundaki tazminat müzakerelerinde son aşamaya gelindiğini, seçimden sonra anlaşmanın imzalanma ihtimalinin büyük olduğunu söyledi. Arınç, siyonist İsrail'le varılacak uzlaşmada "en büyük payın", ABD Başkanı Barack Obama'ya ait olduğunu da vurguladı.

 

İRİB, İran'ın yeni büyükelçilerinin cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmesi diye yapıyor. Haberde, İslami İran'ın Slovenya, İrlanda, İspanya, Hollanda, Sudan ve Kazakistan'daki yeni büyükelçileri görevleri için söz konusu ülkelere gitmeden önce cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından kabul edildi.

 

Söz konusu görüşmede cumhurbaşkanı Ruhani, İran'ın dış siyasette, bütün ülkelerle ve dünya ile ilişkilerinin karşılıklı çıkarların korunarak saygı çerçevesinde geliştirmek ve kalkındırmak olduğunu belirtti.

 

İRİB, Cask İran'ın petrol ihracatında ikinci terminali oluyor diye yazıyor. Haberde, İslami İran özel iktisadi ve serbest bölgeler koordine şurası sekreteri Ekber Türkan, İran'ın güneyinde yer alan Cask limanının İran'ın petrol ihracatında ikinci terminale dönüşeceğini söyledi.

 

Türkan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Cask limanıyla ilgili olarak planlarını hayata geçireceklerini ve projelerinin onayını almak için İran meclise sunulduğunu söyledi.

 

İRİB, Efhem: Pakistan İranlı askerin şehit edilmesinden sorumlu başlıklı haberinde, İslami İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Merziye Efhem, İran-Pakistan sınırlarında yer alan Sistan ve Belucistan'da 5 İran sınır güvenlik gücünün bir terör örgütü tarafından kaçırılarak Pakistan topraklarına götürülmesi ve bunlardan bir askerin şehit edilmesinin esef verici bir gelişme olduğunu belirterek bu durum karşısında Pakistan devletinin cevap verme sorumluluğunun bulunduğunu söyledi.

 

İRİB, İran'ın Batı Azerbaycan kara sınırından 9 bin yabancı turist giriş yaptı diye yazıyor. Haberde, İran'ın kuzeybatısında yer alan Batı Azerbaycan eyaleti terminaller ve ulaştırma müdürü Mücteba Rahmani Rızai, Nevruz tatillerinde (21 mart) söz konusu kara sınırından en az 9600 yabancı turistin giriş yaptığını söyledi.

 

Suriye 26 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Teröre Karşı Sağlanan Başarılar Halkın Umutlarını Besliyor diye yazıyor. Haberde, Kahraman ordu birliklerimiz silahlı terör grupları karşısında sağladıkları başarılarla, direnişi kanıyla canıyla destekleyen halkımızın zafer umudu ve inancını büyütmeye devam ediyor.

 

Lazkiye Kırsalında Ağır Kayıplar Veriyorlar

 

Askeri kaynak ordu birliklerimizin Lazkiye kırsalının kuzeyi 45 Noktasına saldırı girişiminde bulunan teröristleri ağır kayıplara uğratıp geri püskürttüğünü ve onları kovaladığını belirtti.

 

Kaynak Nisr Dağı Bölgesinde de saldırganları büyük kayıplara uğratıp onları silah ve teçhizatlarıyla etkisiz hale getirdiğini ifade etti.

 

SANA, Sivilleri Havan Toplarıyla Hedef Alma Vahşetleri Sürüyor diye yazıyor. Haberde, Eli kanlı terör çetelerinin sivil yerleşim alanlarına havan ve roket saldırıları devam ederken dün Şam’da terör mağdurlarının geçici olarak ikamet ettikleri bir merkezi hedef aldılar.

 

Şam Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak teröristlerin bugün Şam’ın Zahire Semtindeki terör eylemleri neticesinde evlerinden tehcir edilen masum sivil vatandaşların geçici olarak ikamet ettikleri el Mutasım Okulunu iki havan mermisiyle hedef aldıklarını belirtti.

 

Kaynak terör saldırısında yaşları 1 ila 10 arasında değişen 8 çocuğun yaralandığını ifade ederken okulda da maddi hasarın oluştuğunu söyledi.

 

SANA, Hükümetin Öncelikli Görevleri Arasında Vatandaşların İstek ve Emellerini Gerçekleştirmek diye yazıyor. Haberde, Başbakan Vail Halaki başkanlığında kabinenin düzenlediği oturumda, hükümetin öncelikli görevleri arasında bütün illeri kapsayan, bütün sorunları ele alan ve kapsamlı kalkınmayı gerçekleştirecek olan vatan evlatları arasında katılımı pekiştirecek muntazam bir zaman cetveli içerisinde vatandaşların istek ve emellerini gerçekleştirmek olduğunu belirtti.

 

Bakanların vatandaşları yerinde ziyaret etmesinin önemini vurgulayan Halaki, yeniden yapılanma ve imar aşamasının, beşeri ve maddi kaynakların istismar edilmesinde kapsamlı ve gerçek bir idari ve kalkınmanın bulunmasını gerektirdiğini açıkladı.

 

SANA, Keseb Bölgesinde Ambulans Aracına Saldırı Sonucunda Sağlık Görevlileri Yaralandı diye yazıyor. Haberde, Sağlık Bakanı Saad el Nayef, Keseb bölgesinde vatandaşların canlarını kurtarmadaki insani vecibelerini yerine getirdikleri sırada iki sağlık görevlisi ile ambulans şoförünün Türkiye tarafından destekli terörist gruplarca düzenlenen saldırı sonucunda yaralandıklarını ve tedavi için hastaneye kaldırıldıklarını söyledi.

 

Bakan Nayef SANA’ya açıklamalarında, Bakanlığın Lazkiye Sağlık Müdürlüğüne Keseb kırsalındaki bir sağlık merkezinin hastaneye dönüştürülmesi ve 5 ambulans aracının hizmetine koyulması talimatını verdiğini belirtti.

 

SANA, Teröristler Masum İnsanları Kovalayıp Vahşet İşliyor diye yazıyor. Haberde, İnsani Yardım Yüksek Komisyonu Başkanlığı dün yayınladığı beyanda silahlı terör gruplarının birçok bölgede terör mağduru ailelerin geçici olarak ikamet ettikleri merkezleri havan mermileri ve bombalı araçlarla hedef aldıklarını belirtti.

 

Komisyon beyanında teröristlerin, mülklerinden tehcir edilen ve güvenli barınak arayan masum vatandaşlara saldırdıklarına dikkat çekti.

 

SANA, Suriye Savaşı Aşmada Hikmetli Yönetime Sahiptir diye yazıyor. Haberde, Moskova ve Tüm Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Keril, Suriye’nin kendisine karşı düzenlenen ve kiralık teröristlerin katıldığı savaşı aşmak için hikmetli bir yönetime sahip olduğunu belirtti.

 

Patrik Keril dün Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad ile bir araya gelişinde, Malula rahibelerinin kurtarılmasında oynadığı rolden dolayı kurtarılmalarında etkin bir rol oynayan Suriye hükümeti ve Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’a şükranlarını iletti.

 

SANA, Abbas’ın Direktifleriyle Geçmiş Olsun Ziyaretinde Bulundu diye yazıyor. Haberde, Filistin Devleti Başkanı Mahmut Abbas’ın direktifleri doğrultusunda Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Siyasi Daire Direktörü Büyükelçi Enver Abdülhadi dün Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim’e geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Abdülhadi birkaç gün önce başarılı bir kalp ameliyatı geçiren Muallim’e geçmiş olsun dileklerinde bulunurken Filistin Başkanı Abbas adına bir demet çiçek takdim etti.

 

SANA, Baas Üniversitesinde Orduya Destek ve Arap Zirvesindeki Bazı Ülkeleri Kınama Mitingi diye yazıyor. Haberde, Terörle mücadelede ordu ve silahlı kuvvetlerin fedakârlıklarını takdiren, başta Suudi ve Katar olmak üzere sözde Arap zirvesinde bulunan bazı temsilcilerin konuşmalarını kınamak amacıyla Baas Üniversitesi Öğrenci Şubesiyle Üniversite öğrencileri bir dayanışma mitingi düzenledi.

 

Katılımcılar, vatan bayraklarını taşıyarak Suriye ve ordusuna zafer ile güven ve istikrarın yeniden dönmesi için sloganlar attı.

 

SANA, Sözde Arap Zirvesinde Kırık Plak Çalmaya Devam Etti diye yazıyor. Haberde, Kuveyt’te dün düzenlenen sözde Arapların zirvesine katılan Suriye’ye saldırı cephesi liderlerinin yaptıkları konuşmalar, Suriye’de kiralık teröristlerinin Suriye Arap Ordusunun darbeleri altında hezimetlere uğramalarından sonra onları kurtarmak adına daha fazla silah veya müdahale olsun ortaya attıkları ilk yardım çağrılarını tekrar etmekten başka hiçbir şey taşımamıştır.

 

Bazı sorunlardaki derin anlaşmazlıklardan uzak saldırı cephesi Suriye krizi dosyasını gündemlerine taşıma girişiminde bulundular ancak her zamanki acizlikleri de gözlerden kaçmadı.

 

SANA, Tüm Devletler Siyasi Çözüm Yönünde Olanaklarını Kullanmalıdır diye yazıyor. Haberde, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin Suriye'deki krize ilişkin görüşmelerin Cenevre II konferansı çerçevesinde yeniden başlatılması ve bu görüşmelerin 30 Haziran 2012 tarihinde ilan edilen Cenevre I Deklarasyonundaki tüm noktalarda uzlaşma sağlaması gereğini vurguladı.

 

Kuveyt’te dün düzenlenen Arap Zirvesi katılımcılarına gönderdiği mesajda Putin; Cenevre II görüşmelerinin sürdürülmesi aracılığı ile Suriye'deki krize siyasi çözüm sağlama öneminin altını çizerken, tüm devletlerin bu bağlamda tüm olanaklarını kullanmaları ve bu hedefte yoğunlaştırmaları çağrısında bulundu.

 

SANA, Mart Ayında Teslim Olanların Sayısı 500'ü Aştı diye yazıyor. Haberde, Homs Kentinin eski semtleri, Hasye ve kırsalına ilaveten Mahram Bölgesindeki Batma Köyünde silahlı eylemlere katılan 158 kişi dün silahlarıyla birlikte ilgili kurumlara teslim oldu.

 

Homs Valiliğinde yetkili bir kaynak teslim olanların sorguya alınmaları ardından yeniden silahlı eylemlere ya da ulusal güvenliği tehdit edecek faaliyetlere katılmama konusunda taahhüt imzaladıklarını belirtti. Kaynak taahhüt imzalamaları ardından teslim olanların serbest bırakıldıklarını söyledi.

 

SANA, İsrail'in Suriye'ye Askeri Saldırıda Bulunmasını Talep Etti diye yazıyor. Haberde, İsrailli Yediot Ahranot Gazetesi Suriye'deki çatışmalarda yaralanan ve tedavi için İsrail’in Zeif Hastanesine kaldırılan bir teröristin işgalci hükümet başkanı Benyamin Netanyahu’ya bir mesaj göndererek İsrail'in Suriye'ye askeri saldırıda bulunmasını talep ettiğini aktardı.

 

Söz konusu hastanede Suriye'de yaralanan 16 teröristin tedavi gördüğünü ifade eden gazete; teröristlerden naklen tedavilerinin bitmesi ardından yeniden Suriye'ye döneceklerini ve silahlı çatışmalara katılacaklarını aktardı.

 

SANA, Erdoğan Hükümeti Terör Örgütlerinin Ortağı Olduğunu Kanıtladı diye yazıyor. Haberde, Arap Demokratik Dayanışma Partisi Türkiye'deki Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin Suriye'de teröristleri desteklemesi ve Lazkiye kırsalında çirkef saldırılarda bulunmasının Suriye ve halkının hedef alınmasında tüm terör örgütleri ve sömürücü güçlerin ortağı olduğuna kanıt teşkil ettiğini belirtti.

 

Parti dün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı bildirisinde; Erdoğan hükümetinin Suriye'ye karşı politikasında siyonist politikayla uyumluluk içinde olduğuna dikkat çekti.

 

Azerbaycan 26 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, BM’den Mısır’a idam cezalarını erteleme çağrısı diye yazıyor. Haberde, BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Haq, "Genel Sekreter Ban, üye ülkelerden idam cezalarının infazlarının ertelenmesi konusunda kabul edilen karara uymalarını istiyor" dedi.

 

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Genel Sekreter Ban Ki-mun’un üye ülkelerden, BM Genel Kurulu’nun 2007’de kabul ettiği ölüm cezalarının infazının ertelenmesi kararına uymalarını istediğini söyledi.

 

Farhan Haq, basın brifinginde AA muhabirinin, Mısır’da 528 kişiye idam cezası verilen davaya ilişkin Genel Sekreter’in tutumunu sorması üzerine yaptığı açıklamada, dava sürecine ilişkin bilgileri incelemekte olduklarını kaydetti.

 

1News, Gül: Barışçıl kullanımı destekliyoruz diye yazıyoruz. Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde konuştu.

 

Hollanda’nın Lahey kentinde 53 ülkenin katılımıyla düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, nükleer silahlardan arındırılmış bir dünyanın ortak hedefleri olduğunu belirtti. Gül, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ile mevcut silahların geri dönülmez şekilde imhasının, hiçbir ülkenin tek başına altından kalkamayacağı büyük bir sorumluluk olduğunu kaydetti.

 

1News, Keseb’te çatışmalar sürüyor diye yazıyor. Haberde, Suriye'de muhaliflerin Keseb kasabasına yönelik başlattığı saldırının ardından yoğunlaşan çatışmalar Bayırbucak Türkmen bölgesi kırsalında sürüyor.

 

Muhaliflerle rejim birlikleri arasında Lazkiye’nin Keseb kasabası ve Bayırbucak Türkmen bölgesinde yaşanan çatışmalar 6. gününde de devam ediyor. Keseb kasabası ile sınır kapısını ele geçiren muhalifler dün de bölgeye hâkim stratejik öneme sahip Kırkbeş tepesini (Burç Hamsevi Erbain) ele geçirdiğini duyurmuştu.

 

1News, Erdoğan: Biz kesin tavırlıyız başlıklı haberinde, Türkiye Başbakanı Erdoğan, özel bir kanalda gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yerel seçim öncesi özel bir televizyon kanalının canlı yayınında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

 

Başbakan, Twitter'a erişim engeli konusunda kesin tavırlı olduklarını şu sözlerle ifade etti.

 

Bulgaristan 26 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Yeni Merkez seçim komisyonundaki tayinler ile ilgili skandal BSP ve DPS arasında yeni anlaşmazlık konusuna dönüşmek üzere. HÖH lideri Lütfi Mestan sürpriz bir şekilde seçim komisyonunda üçüncü yerden vazgeçtiğini ve GERB’e verdiğini bildirdi. Hak ve Özgürlükler Hareketi, Borisov partisinin Merkez Seçim Komisyonu’nun başkan yardımcısı adayını destekleyecek. HÖH, BSP ile bu konuda anlaşamadı, parti lideri Sergey Stanişev ise bu sırada Avrupa Sosyalist Parisi / PES/  sorunlarıyla ilgili Ürdün ziyaretinde,  diye izah ‘Trud’ gazetesi.

 

Bugünkü basın Bulgaristan’ın Rusya’ya karşı yaptırımlara veto hakkını kullanmayacağı üzerinde odaklanıyor. ‘Sega’ gazetesi Başbakan Oreşarski’nin Sofya’da Bulgar-Rus Ticaret ve sanayi odasında bir iş forumuna katıldıktan sonra AB’nin liderleri arasındaki ilişkilerde vetonun araç olmadığını bildirdi. Oreşarski Avrupa Komisyonu’nun uyum prensibine dayalı çalıştığını ve değişik sorunların tartışıldığını, her bir ülkenin nihai kararlardan belirli düzeyde memnun kalması hedefleniyor. İş çevreleri görüşmede Bulgar-Rus ekonomik ilişkilerin gelişiminden ve özellikle turistik sezon beklentilerinden sıkıntıları dile getirildi. 

 

‘Novinar’ gazetesi  ‘Çok işsiz, çalışan yok’ başlığı altında Bulgaristan’da gençlerin büyük bir oranı çalışmadığı,  ana babasının parasıyla geçim sağladığını yazıyor. Çoğu aile yurtdışından gelen maaşlara bel bağlıyor. Bunu İktisat odasına bağlı Milli değerlendirme merkezinden Dr. Tomço Tomov bildirdi.

 

2011 yılında yapılan nüfus sayımına göre Bulgarların sayısı 7,3 milyon olduğu doğru değil. Muhtemelen bu sayı daha azdır. Bunu Milli istatistik enstitüsünün analizi gösterdi. ‘Telgraf’ gazetesi yılsonuna kadar bir yeni mikro sayımın yapılabileceğini yazıyor. Analizatörlere göre 2007 yılında AB’ne göç eden vatandaşımızın sayısı belirlenen 306 binden daha fazladır, diye ekliyor  ‘Standart’ gazetesi.

 

‘Sega’ gazetesi birinci sayfasında Eurobarometre’nin sürpriz ve çok ilginç araştırma sonuçlarını yayınlıyor. Eurobarometre’ye göre Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde, elden para alan çalışanların sayısı Avrupa Birliği’ndeki ortalamanın üstündedir, bütün Kuzey ülkelerinde ise bu sayı AB’ndeki ortalamasının altındadır. Bulgaristan’da, 2007 yılına nazaran maaşlarını elden alan işçi sayısında azalma kaydedildi.

 

 ‘Monitor’ gazetesi ‘Trafik polisi hafta sonunda cezaları artırıyor’  başlığı altında tatil günlerinde yolda kaza durumunda daha yüksek ceza keseceğini izah ediyor. Bu yeni trafik yasası konusunda düzenlenen yuvarlak masada yapılan önerilerden birisi.

 

‘Trud’ gazetesi UEFA’nın 19 yaşına kadar gençler maçı ile ilgili bir araştırma sonuçlarına dikkat çeviriyor. Merkez Sofya’ya 2013 yılında Portekiz ile oynanan ve Bulgarların 0.7 yenildiği maça ait tuhaf bahşişleri araştırmak üzere iki temsilci gönderdi. Bulgar oyuncu ve antrenörlere karşı şimdilik suçlama yok. Sadece UEFA soruşturma sonucu bir rapor hazırladı.