ABD 24 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Türkiye Suriye Savaş Uçağı Düşürdü diye yazıyor. Haberde, Türk savaş uçaklarının Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağını düşürdüğü bildirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada ‘Suriye’ye ye ait iki adet MIG-23 uçağının, Suriye hava sahasında kuzeye doğru uçuşu, 80 deniz mili mesafeden izlenmeye başlanmış ve Suriye uçakları Türk hududuna on deniz mili mesafeden itibaren Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin dört kez ikaz edilmiştir’ dendi.

 

VOA, NATO Komutanından Yeni Rus Tehditi Uyarısı diye yazıyor. Haberde, NATO başkomutanı Rusya’nın Ukrayna’nın doğu sınırında büyük kuvvet yığdığını belirterek Kırım’dan sonra Moldova’nın ayrılıkçı Transdinyester bölgesini ihlak etmeye hazırlanmasından kaygı duyduğunu açıkladı. Bölgede nüfusun çoğunluğunu Ruslar oluşturuyor.

 

ABD Hava Orgenerali Philip Breedlove Ukrayna sınırındaki Rus kuvvetlerinin çok büyük olduğunu ve emir verildiğinde Transdinyester bölgesine hemen girebileceğini söyledi.

 

VOA, Kayıp Uçağı Arama Bölgesi Belirleniyor diye yazıyor. Haberde, Malezyalı yetkililer, Çin’den sonra Fransa’dan da Hint Okyanusu üzerinde yüzen nesneler gösteren uydu görüntüleri aldıklarını bildirdi.

 

Malezya Ulaştırma bakanlığından yapılan açıklamada görüntülerin Çin ve Avustralya uydularının yüzen nesneler tespit ettiği bölgeye yakın olduğu belirtildi.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Bankalara 25 milyar lira fon sağlayacak formül BDDK'ya sunuldu diye yazıyor. Haberde, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, kredi risk ağırlıklarının azaltılmasını istediklerini, bu yolla bankaların 25 milyar lira kaynağa sahip olabileceğine söyledi.

 

Aydın, bireysel kredilerde sermayeyi risk ağırlıklarının Avrupa Birliği oranlarının çok üzerine olduğunu belirterek, "Yüzde 50 olan risk ağırlıkları yüzde 100'e, yüzde 100 olanları ise yüzde 150'ye hatta oran olarak yüzde 200'lere varıyor. Biz Avrupalı meslektaşlarımıza göre daha fazla sermaye harcıyoruz. BDDK'nın tampon dediği bireyseldeki risk ağırlıkları normalize edilirse yani Basel'deki kurallara uygun hale gelirse, o zaman sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 15'ten yüzde 17'ye geliyor." diye konuştu. Aydın, bu imkanın sağlanması durumunda bankacılık sektörünün 25 milyar lira kaynağa sahip olacağını belirtirken, düşüncelerini BDDK ile paylaştıklarını sözlerine ekledi.

 

WSJ, Türk marka avcıları Twitter için 13 red 2 de tescil aldı diye yazıyor. Haberde, Perşembe günü kapatılması kararıyla dünya çapında ses getiren Twitter, 12 milyon kullanıcısının bulunduğu Türkiye'de kozmetik markası yapılmaya da çalışıldı çocuk kulübü markası da.. Bugüne kadar içinde Twitter geçen markalar için 23 farklı marka başvurusu yapılırken bu başvurulardan sadece 2 tanesi Twitter Co'ya ait.

 

Türk girişimcilerin yaptığı 21 başvurudan sadece 2 tanesi Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanmış tüm işlemleri tamamlanarak tescil almayı başarmışınmış. Twitter Kids Club 2010 yılında, Twitter Atmosfer Ballons 2012 yılında tescil almayı başlamış.

 

WSJ, Türkler, Twitter yasağı ardından VPN'e hücum etti diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de hükümetin Twitter 'a erişimi engellemesi ardından internet kullanıcıları Hotspot Shield gibi VPN programlarına hücum etti. Konuya ilgili açıklamada bulunan Hotspot Shield CEO'su David Gorodyansky, normal bir günde Türkiye'den 10 bin indirim yapılırken yasak ardından 12 saat içerisinde 270 bin kez VPN yazılımlarının indirildiğini söyledi.

 

Sadece indirim sayısı ile ilgili bilgi veren Gorodyansky, gerçek kullanım miktarı konusunda ise bir bilgi vermedi.

 

WSJ, Türkiye, Suriye savaş uçağını düşürdü diye yazıyor. Haberde, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye'ye ait bir savaş uçağını düşürmesiyle tansiyon yeniden yükselirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçimlerden bir hafta önce Suriye devlet başkanı Beşar Esad'a karşı daha sert bir tutum sergileyeceğini ifade etti.

 

Ankara'da silahlı kuvvetler tarafından yapılan açıklamada öğle saatlerinin hemen sonrasında Türk kuvvetlere ait bir F-16 uçağının Suriyeli MIG-23 uçağını dört uyarının ardından geri dönmeyerek hava sahasını ihlal etmesi üzerine füzeyle düşürdüğü belirtildi.

 

WSJ, Türkiye Suriye savaş uçağını düşürdü diye yazıyor. Haberde, Türk savaş uçakları sınır ihlali gerekçesiyle bir Suriye savaş uçağını düşürdü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olay sonrasında Genelkurmay Başkanı, hava kuvvetleri ve pilotları tebrik etti. Erdoğan 'Sınırımızı ihlal ettiler, F-16'mız kalktı ve bu uçağı vurdu' dedi.

 

Hatay Valisi Celal Lekesiz'in Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamaya göre, Suriye'nin Kesab kasabasının batı tarafında bir Suriye uçağının düştüğü bilgisi valiliğe ulaştı.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri valinin demecine rağmen konuya ilişkin bir açıklamada bulunmadı. Bazı TV kanalları uçağını Türkiye tarafından düşürüldüğünü Genelkurmay tarafından teyit edildiği bilgisini verdi. The Wall Street Journal'a açıklama yapan Genelkurmay yetkilileri konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadıklarını bildirdiler.

                                                                                         

Çin 24 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Xi Jinping, Finlandiya Cumhurbaşkanı ile görüştü diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün (23 Mart) Hollanda'da Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile görüştü.

 

Xi Jinping, Niinistö'nün Çin'e geçen yıl gerçekleştirdiği ziyarette ilişkilerin yeni tip işbirliği ortalığı düzeyine çıkarılması kararını aldıklarını söyleyerek, yatırım, çevre, inovasyon ve kentleşmenin işbirliğinin ağırlıklı alanlarını oluşturacağını belirtti.

 

CRİ, Xi Jinping Ban Ki-moon'la görüştü diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün (23 Mart) Hollanda'da Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon'la görüştü.

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Ukrayna krizinin dış etkilerinin son günlerde belirginleştiğini, çeşitli tarafların çıkarları ve kaygılarını ilgilendiren sorunun dengeli bir şekilde çözülmesi gerektiğini belirtti. Xi Jinping, Çin'in ortaya koyduğu üç ilkenin ilgili taraflar arasında ortak payda bularak çatışmanın önlenmesini amaçladığını kaydetti. Xi Jinping, Çin'in Ban Ki-moon'un harcadığı çabaları takdirle değerlendirerek, BM'nin Ukrayna krizinin siyasi yoldan çözülmesi için oynadığı önemli rolü desteklediğini kaydetti.

 

CRİ, Xi Jinping ve Park Geun-hye görüştü diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün (23 Mart) Hollanda'da Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Park Geun-hye'le görüştü.

 

2013 yılında Park Geun-hye'le birkaç defa görüştüklerini hatırlatan Xi Jinping , iki ülke arasında varılan fikir birliklerinin sorunsuz olarak yerine getirildiğini, karşılıklı siyasi güvenin artırıldığını, iki ülkenin çeşitli alanlarda iyi işbirliği ortağı haline geldiğini belirtti. Xi Jinping, birkaç gün sonra, Kore Savaşı sırasında ölen Çin askerlerinin Kore Cumhuriyeti'ndeki naaşlarının teslim töreninin yapılacağını, töreni bizzat hızlandırdığı için Çin'in Cumhurbaşkanı Park'a teşekkür ettiğini ifade etti.

 

CRİ, Lübnan'daki mülteci sayısı bir milyona koşuyor diye yazıyor. Haberde, Lübnan'a sığınan Suriyelilerin sayısı bir haftada 11 bin artarak 979 bini aştı.

 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından dün (23 Mart) Beyrut'ta yayınlanan rapora göre, Lübnan'da kurulan kayıt noktalarına şu ana kadar 930 bin kişi başvurdu, 49 bin kişi ise hala kayıt yaptırmayı bekliyor.

 

Raporda, Suriye hükümet ordusu ile muhalif kuvvetler arasında Suriye'nin Lübnan'a sınır bölgesindeki çatışmaların günden güne şiddetlendiğine işaret edildi. Raporda, Suriye hükümet ordusunun Mart ayının ortasında Yabrud kasabasını yeniden ele geçirmesinden bu yana, yaklaşık 400 Suriyeli ailenin Lübnan'ın sınır kasabası Aarsal'a kaçtığı belirtildi.

CRİ, Xinjiang'da 390 bin öğrenciye burs diye yazıyor. Haberde, Xinjiang'da yoksul aile çocuklarına verilen burslar 650 milyon yuanı aştı.

 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Eğitim Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, bölgede bu yıl toplam 390 bin yoksul öğrenciye 654 milyon yuan (yaklaşık 107 milyon dolar) burs verilmesi planlandı. Söz konusu burs tutarının çoğu, bölgedeki yoksul aile çocuklarının lise ve meslek yüksek okullarında okumaları için harcanacak. Bunun yanı sıra, çeşitli sosyal yardım fonları da yoksul öğrencilere eğitim olanakları yaratılmasında kullanılacak.

 

CRİ, Çin uçakları Perth yönünde aramaya başladı diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayolları'na ait kayıp yolcu uçağını arama çalışmaları devam ediyor. Çin Hava Kovvetleri'ne bağlı uçaklar bugün (24 Mart) Avustralya'nın batısındaki Perth yönünde aramaya başladı.

 

Avustralya Deniz Güvenlik Bürosu tarafından dün yayınlanan son açıklamada, aynı gün 8 uçağın arama çalışmalarına katıldığı ancak çalışmaların sonunda önemli bir gelişme kaydedilmediğine işaret edildi.

 

Güney Hint Okyanusu'na dün yaklaşan Çin gemileri ise bundan sonra Avustralya tarafından açıklanan şüpheli nokta ve Çin uydusunun bulduğu şüpheli cisimlerin yer aldığı yerleri aramaya yoğunlaşacak.

 

CRİ, Suriye uçağı Türkiye tarafından vuruldu diye yazıyor. Haberde, Suriye'ye ait bir savaş uçağı Türk jetleri tarafından düşürülürken, Ankara ve Şam yönetimleri birbirini suçladı.

 

Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Suriye'ye ait iki adet MIG-23 savaş uçağının, Suriye hava sahasında kuzeye doğru uçuşunun, dün saat 13.01'den itibaren 80 deniz mili mesafeden izlenmeye başlandığı bildirildi. Açıklamada, söz konusu uçakların Türk hududuna on deniz mili mesafeden itibaren Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin dört kez ikaz edildiği, ancak Türk hava sahasına 1 kilometre kadar giren bir uçağın hava devriye görevinde bulunan iki F-16'dan biri tarafından füzeyle vurularak Suriye topraklarına düştüğü kaydedildi.

 

CRİ, Xi Jinping Nursultan Nazarbayev'le görüştü diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün (23 Mart) Hollanda'da Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'le bir görüşme yaptı.

 

Xi Jinping görüşmede Çin-Kazakistan işbirliğindeki stratejik anlamın şu an daha büyük önem kazandığını belirtti. Nazarbayev'in Mayıs ayında Çin'de düzenlenecek Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'na katılacağını hatırlatan Xi Jinping, burada Nazarbayev'le ikili ilişkiler ile önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulunmayı beklediğini söyledi. Ekonomi, ticaret, enerji ve tarım alanlarındaki işbirliğini ilerletmeye çalışacaklarını ifade eden Xi Jinping, Nazarbayev'in ziyaretinden daha fazla olumlu sonuç elde etmek için Kazakistan'la birlikte çaba harcayacaklarını da kaydetti.

 

CRİ, Çin ve Hollanda'dan açık ve kapsamlı ortaklık sözü diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Hollanda Başbakanı Mark Rutte arasındaki görüşmenin ardından, iki ülkenin açık ve kapsamlı bir ortaklık kurmaya karar verdiği duyuruldu.

 

Avrupa gezisini sürdüren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün (23 Mart) Lahey'de Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yle bir araya geldi.

 

Liderlerin, hem iki ülke hem de Çin ile AB arasındaki ilişkilerin gelişmesini değerlendirdiği görüşmenin ardından yayımlanan ortak bildiride, iki ülke arasında kapsamlı işbirliği ve ortaklık ilişkileri kurulacağı belirtildi.

 

CRİ, Li Keqiang: Çevreyi korumak için kararlılıkla çalışacağız başlıklı haberinde, Çin Başbakanı Li Keqiang, enerji tasarrufunun artırılması, kirletici madde boşaltımının azaltılması ve düşük karbonlu yaşamın teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Li Keqiang, dün (21 Mart) iklim değişikliğiyle mücadele konulu bir çalışma toplantısına başkanlık etti.

 

Başbakan Li, Çin ekonomisinin yüzde 7,5 oranındaki büyümesi korunurken, birim GSYH başına düşen enerji tüketiminin yüzde 3,9 oranına inmesi hedefine ulaşmanın zor olduğunu hatırlattı.

 

Rusya 24 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Putin Merkel ile telefonla görüştü diye yazıyor. Haberde, Kremlin Basın Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında pazar günü gerçekleşen telefon görüşmesinde Kırım’ın Rusya ile birleşmesi sonrasında ortaya çıkan durum görüşüldü.

 

Telefon görüşmesi Almanya’nın inisiyatifi üzerine gerçekleşirken, Putin ve Merkel Kırım’da görev yapacak olan AGİT gözlemci misyonu konusunda anlaşma sağlanmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Ayrıca, liderler uzman düzeyinde dahil diyalogun sürdürülmesine hazır olduklarını dile getirdiler.

 

RUVR, Kırım özel ekonomik bölge statüsüne sahip olacak diye yazıyor. Haberde, Vedomosti gazetesinin pazartesi günü federal devlet görevlilerine dayandırarak bildirdiğine göre, Kırım’ın özel ekonomik bölge olarak ilan edilme durumu bulunuyor. Kırım’ın gelişimi için ayrı bir federal proğram ve özel kalkınma kurumu hazırlandı.

 

Gazeteye göre, bu öneriler cuma günü Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Kozak tarafından ele alındı. Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev pazartesi günü yardımcıları ile Kırım ve Sivastopol’un ekononik kalkınma konularının ele alınacağı bir toplantı gerçekleştirecek. Bu toplantıda özellikle Kırım’ın gelişiminden sorumlu olan Kozak, Kırım ile ilgili önerilerini sunacak.

 

RUVR, Düşürülen uçağın pilotu konuştu diye yazıyor. Haberde, Suriye, Türk jetlerince düşürülen uçakla ilgili "Türk hükümeti saldırganlığa son vermeli" açıklamasını yaptı. Hayatta olduğu öğrenilen pilot ise uçağın Suriye hava sahasında düşürüldüğünü öne sürdü.

 

Suriye Haber Ajansı SANA, paraşütle atlayarak kurtulan pilotun görüntüsünü yayınladı. Pilotun ismi ise belirtilmedi.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait F-16’ların, Türkiye hava sahasını ihlal ettiği belirtilen Suriye uçağını düşürmesine Esad yönetiminden tepki geldi.

 

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türk hükümeti saldırganlığa son vermeli. Ankara, Türk ordusunu maceraya sürüklememeli” denildi.

 

RUVR, Erdoğan ve Gül’ün Twitter konusundaki görüşleri farklılık gösterdi diye yazıyor. Haberde, Türk medyasının bildirdiğine göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Twitter mikrobloğuna ulaşımın kısa bir süre içerisinde mümkün olacağını ümit ettiğini belirtmesinin ardından pazar günü birkaç saat sonra Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden sosyal ağa yönelik sert eleştirilerde bulundu.

 

RUVR, Vurulan uçaktaki Suriyeli pilot hastaneye kaldırıldı diye yazıyor. Haberde, Türkiye Hava Savunma Sistemi savaş uçağı tarafından vurulan uçaktaki Suriyeli pilot paraşütle Lazkiye şehri yakınlarındaki El Bahlyuliya köyüne paraşütle iniş gerçekleştirdi.

 

 Al Mayadin televizyon kanalının bildirdiğine göre, Suriye ordusu askerleri yaralanan pilotu bularak onu tedavi için hastaneye kaldırdılar.

 

Al Mayadin’in verilerine göre, vurulan uçak Türkiye’nin güneyine sınır olan Suriye topraklarına düştü. Suriye savaş uçağı sınır bölgesi Naba el Murr’da militanların konumlarına doğru dört defa baskın düzenledi. Pilotun beşinci dalışı gerçekleştirmesi sırasında savaş uçağına iki füze fırlatıldı.

 

RUVR, Kırım’da resmi olarak Rus rublesi ile işlemler başlatılıyor diye yazıyor. Haberde, Kırım’daki mağazalarda fiyatların hem Ukrayna grivnası hem de Rus rublesi olarak gösterildiği çift etiketli fiyatlar belirmeye başladı. Ancak, bu şekildeki etiketler şimdilik genellikle 1 000 grivna üzerindeki fiyatta olan ürünler için uygulanıyor.

 

Rusya Federasyonu Kırım’ın Rusya’ya bağlanması yasasına göre, Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol şehirlerinde para birimi Rus rublesi olacak. 1 Ocak 2016 tarihine kadar peşin ve banka üzerinden yapılan ödemelerde Ukrayna’nın ulusal para birimi grivnanın kullanılmasına izin veriliyor. İtar Tass Ajansı o tarihten sonra bölgenin resmi para biriminin sadece ruble olacağını hatırlatıyor.

 

RUVR, Beşar Esad'ın kuzeni Türkiye sınırında öldürüldü diye yazıyor. Haberde, France Press Ajansı’nın 23 Mart Pazar günü bildirdiğine göre, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın kuzeni Hilal Esad Türkiye sınırı yakınlarındaki militanlarla gerçekleşen çatışmalarda hayatını kaybetti.

 

Hilal Esad’ın ölümünü hem merkezi Londra’da bulunan İnsan Hakları Örgütü Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) hem de Suriye Devlet Televizyonu doğruladı. Suriye Devlet Televizyonu Hilal Esad’ı Lazkiye şehrinin Milli Savunma Gücü Başkanı olarak tanıttı. Milli Savunma Gücü Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad yanlıları ile karşıtları arasında çatışmaların çıkması sonrasında oluşturulan hükümet yanlısı askeri birlik olma özelliği taşıyor.

 

RUVR, "Üçüncü dünya ülkesi değiliz" başlıklı haberinde, AK Parti'nin "Yeniden Milli İrade Mitingi" başlıklı İstanbul mitinginin düzenlendiği Yenikapı Meydanı tamamen doldu. Mitingde konuşan Başbakan Erdoğan, twitter'a yönelik erişim engelini savundu, muhalefet ve Gülen Cemaati'ne yüklendi.

 

Kentin çeşitli noktalarından toplu ulaşım araçlarıyla miting alanına gelen vatandaşlardan bazıları, yoğunluk nedeniyle miting alanına yürüyerek ulaştı. Alandaki vatandaşlar da çalınan şarkılara, okunan şiirlere coşkuyla eşlik etti.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile ilçe belediye başkan adayları, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ve parti yetkilileri, katılımcıları selamladı.

 

İngiltere 24 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Daily Telegraph gazetesi, Türk savaş uçaklarının bir Suriye savaş uçağını düşürmesiyle ilgili haberinde savaşın NATO'nun doğu sınırını tehdit etmeye başladığını belirtiyor.

 

Haberde şöyle deniyor:

 

"Erdoğan Suriye uçağının düşürüldüğünü, İstanbul'da seçim mitinginde duyurdu. Bu gelişme, Twitter'ı kapatması nedeniyle dikkatlerin Erdoğan'ın üzerinde toplandığı ve Başbakan'ın diktatör gibi davrandığı suçlamalarına hedef olduğu bir haftanın ardından yaşandı. CHP, uçağın düşürülmesini bir diktatörün savaş yürüyüşü olarak tanımladı. Ama partisi Erdoğan'a destek verdi. "

 

"Geçen hafta Twitter yasağında Erdoğan'ı açık bir şekilde eleştiren Cumhurbaşkanı Gül Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'e kutlama mesajı gönderdi. Erdoğan'ın son aylarda sık sık başvurduğu Batı karşıtı söylemine rağmen Türkiye hâlâ NATO üyesi ve topraklarına yönelik bir saldırı, teoride, beşinci madde uyarınca NATO'nun müdahalesini gerektiriyor. Suriye uçağın düşürülmesine sert tepki verdi ancak bir askeri karşılıktan söz edilmedi."

 

Aynı gazetede yer alan Richard Spencer imzalı bir analizde ise, 'sınırda yaşanan bu olay, Esad'a karşı yürütülen savaşın ne kadar yanı başımızda olduğunu gösteriyor" deniyor:

 

"Türkiye NATO'nun önemli ve değerli bir üyesi. Eski Sovyetler Birliği, İran ve Arap dünyasıyla sınır komşusu. Sınırlarında olanlar, NATO sözleşmesinde saldırıya uğramaları halinde diğer üyelerin yardımına koşulmasını öngören madde uyarınca İngiltere için de önemli. Ne hükümet ne de kamuıyu bunu istese de bu, İngiltere'nin de kolayca savaşın içine çekilebileceğini gösteriyor."

 

"Fakat pratikte durum öyle değil. İttifak sözleşmesinin meşru müdafaa sözleşmesi, İngiltere'nin savaşın içine çekilme olasılığını azaltıyor. Bunun nedeni başından beri Esad'ın Batı'nın Rusya'nın vetosuna takılmamak için BM Güvenlik Konseyi'nin by-pass ederek askeri müdahaleyi hukuki açıdan haklı gösterecek bir gerekçe aradığını biliyor. Türkiye'ye misilleme, bu gerekçeyi sağlayacak. Bu nedenle Esad'ın kendini frenlemesi daha da olası."

 

"Bu da savaştaki tezatlardan biri. Türkiye dâhil Batı, askeri müdahale yanaşmadan silahlı isyancılara moral destek ve mali yardım sağlıyor. Barışçıl çözüm istediğini iddia eden Rusya ve İran ise askeri yardım ve İran'ın yaptığı gibi asker gönderiyor. Savaşın yayılması riski hafife alınmamalı, özellikle de Lübnan'a."

 

Financial Times gazetesinde Türkiye'de Twitter'a erişimin engellenmesiyle ilgili bir haberde, Erdoğan'ın dün İstanbul mitinginde Twitter'ı Mısır'da, Ukrayna'da ve Türkiye'yi karıştırmakla suçladığını belirtiyor.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter yasağını, kitap yakmaya benzettiğine dikkat çeken gazete, bu konuda geleneksel müttefikleri tarafından eleştirilen Türkiye'nin giderek yalnızlaştığını savunuyor.

 

"Turkish Awakening" adlı kitabın yazarı Alev Scott, Financial Times'taki yazısında, çok sayıda Twitter kullanıcısının yasağı aştığını belirtiyor. Yazar şöyle devam ediyor:

 

"Ama aynı zamanda Erdoğan'ın Türkiye'yi internet özgürlüğünde Kuzey Kore, Çin ve İran'la aynı kategoriye sokarak uluslararası alanda kınanma riskini almaya hazır olduğunu da gördük… İki hafta önce Erdoğan YouTube ve Facebook'u kapama tehdidinde bulunmuştu. Bu, seçim öncesinde Erdoğan'ın tabanı nezdinde güçlü adam imajını pekiştirmeye yönelik bir çıkış olarak değerlendirildi. Perşembe günü Twitter'a erişim engellenince sosyal medya patladı. Türkler, internet yasaklarını aşmada başkalarından daha usta. Çünkü böyle olmak zorundalar. Ana akım medyanın sansürlendiği ülkede, kentli, laik düşünceli Türkler Twitter'ı can simidi olarak görüyor."

 

"Çaresizlik adımları, Erdoğan'ın çaresizlik içinde olduğunun işareti. Tartışmalı içeriğini gerekçe göstererek sosyal medyayı yasaklamak anlamsız bir adım ve birçok internet kullanıcısı, çok önemli bir şeyin sızacağına ikna olmuş durumda."

 

Times gazetesinde yer alan haberde CHP'nin İstanbul Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül'ün Başbakan Erdoğan'ı, yolsuzluk iddialarına karşı kendini korumak için halka yalan söylemekle suçladığını yazıyor.

 

Gazete, "Zor durumdaki Erdoğan'a ölümcül bir darbe vurmaya çalışan Sarıgül, Erdoğan'ı siyaset sahnesine çıkaran İstanbul'un Erdoğan'ın çöküşüne yol açacağını savunuyor." diyor.

 

Haber şöyle devam ediyor:

 

"Sarıgül, 'İstanbul'u kaybeden Türkiye'yi kaybeder. Geçmişte bu böyle oldu, şimdi de böyle olacak' dedi. İçine düştüğü yolsuzluk skandalından sonra otokratik bir yönetime kaymakla suçlanan Erdoğan yerel seçimleri hükümeti için bir referandum olarak görüyor."

 

"Mustafa Sarıgül 'Erdoğan Türkiye'yi demokrasiden uzaklaştırıyor. Kendi halkına yalan söylüyor. Kendi halkına zulmediyor. Ülkesini korumak için değil, kendini korumak için' diyor. Bir zamanlar Erdoğan'ın belediye başkanlığı yaptığı, Türkiye genelindeki seçmenlerin beşte birini barındıran İstanbul, tüm taraflar için ana savaş alanı olarak görülüyor. Anketler, başa baş bir mücadeleye işaret ediyor. Geçen hafta yayımlanan bir ankete göre Sarıgül, AKP'nin adayı, şimdiki Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın beş puan gerisinde. Bu tarihten sonra Erdoğan Twitter'ı yasakladı ve büyük uluslararası tepkilere hedef oldu. Birçok kişi seçimlerden önce yeni iddiaların ortaya atılmasını bekliyor."

 

Habere göre Sarıgül, bunun adil bir yarış olmadığını, Başbakan'ın iktidarın tüm kaynaklarını kullandığını söylüyor.

 

Almanya 24 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Die Welt gazetesi, Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin hava sahasına girdiğini belirttiği Suriye'ye ait bir savaş uçağını düşürmesiyle ilgili yorumunda şu satırlara yer veriyor.

 

„Esad'a bağlı Suriye Hava Kuvvetleri yıllardır Türkiye-Suriye sınırında isyancılara karşı saldırılar düzenlemek için uçuyor. Dün Türkiye Başbakanı kendisi için var olma savaşı haline gelen seçimlerin son dönemecini başlattı. Tam da böyle bir dönemde gökyüzünde bir Suriyeli hedef alındı ve Erdoğan zafer ilan etti. Bu durum, sürekli olarak ordunun sempatisini kazanmaya çabalayan, baskı altındaki Erdoğan için bir tesadüf olamaz. Askeri yöntemlerle sürekli olarak iç politika yapılması yeterince kötü. Ancak bundan daha da kötüsü Erdoğan‘ın taktiksel açıdan kullandığı bu olayın gerçekten de tesadüfen böyle bir zamana denk düşmesi olur.“

 

Bugünkü Alman gazetelerinin geniş yer ayırdığı bir başka konu ise Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının ardından Rusya ile uluslararası toplum arasında giderek tırmanan gerginlik. ABD ve AB Rusya’ya yönelik yaptırım kararları alırken, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen‘in, NATO'nun sınırların korunması konusunda daha aktif bir rol oynaması gerektiği yönündeki açıklamaları tartışmalara neden oldu. Von der Leyen gerginliği tırmandırdığı yönünde eleştirilere maruz kaldı. Mannheimer Morgen, konuyu şöyle yorumluyor:

 

„AB, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın Kırım konusundaki misyonunun gerginliğin azalmasına yaramasını umut ederken, Ursula von der Leyen oyuna NATO’yu da dâhil ediyor. Bu tutumu tepkilere neden oluyor çünkü AB ve ABD şimdiye dek NATO’yu işin dışında tutmaya çabaladı. Gerçi Savunma Bakanı’nın ittifakın siyasi bir ittifak olduğunu dile getirmesi doğru, ancak aynı zamanda da askeri bir ittifak. Batı elindeki bütün yöntemleri deneyerek gerginliğin tırmanmasını engellemek istiyor. Bu anlaşılır bir durum. Ancak NATO orduların ülkeden ülkeye böylesine hareket etmesini görmezlikten gelemez. Moskova’nın topraklar konusundaki iştahının Kırım’la giderildiğini ve Rusya’nın başka toprakları da ilhak etmek isteyip istemeyeceğini kim biliyor ki? İşte bu nedenle NATO’nun Avrupa’da neler olup olmadığını çok dikkatli bir biçimde gözetlemek zorunda olması olağan. Buna hava keşfi örnek olarak verilebilir. Bunun gerginliği tırmandırmakla ilgisi yok.“

 

Neue Osnabrücker Zeitung ise aynı konuyla ilgili yorumunda şunları yazıyor:

 

„Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen sessiz kalsaydı, daha iyi olurdu. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier çok büyük önem taşıyan Kırım krizi konusunda diplomatik yollardan çabalarken, Savunma Bakanı sanki askeri bir seçenek söz konusuymuş gibi NATO’nun daha güçlü bir rol oynamasını talep etti. Bu öneri Batı’nın Kırım konusunda izlediği çifte stratejinin bir parçası olarak görülebilir. Ancak Hrıstiyan Birlik Partili Von der Leyen’nin önerisi zamanlama açısından hiç de uygun bir döneme denk gelmedi. Sonuç olarak AGİT gözlemcilerinin Rusya’nın onayı ile Kırım’a gözlemci misyonu ile gönderilmesi daha yeni başarıldı. Gerginliğin yatışması yolundaki bu ilk adımı diğerleri izlemek zorunda.“

 

Bugün gazetelerde yer bulan bir başka konu ise Almanya’nın mülteci politikası ve belediyelerin mülteci masrafları nedeniyle mali açıdan zor durumda olduklarını belirten açıklamaları. Berliner Morgenpost, Berlin'in mülteci sorunuyla ilgili yorumunda şu görüşleri savunuyor:

 

„Berlin bu yıl mültecilerin barınması için 120 milyon euro harcamak zorunda. Bu, planlandığından üç kat fazla. Çünkü Berlin’e geçen yıldan çok daha fazla insan iltica başvurusunda bulunuyor. Federal Göç Dairesi bu yıl 8 bin iltica başvurusu bekliyor. Yani kentte yaşayan 15 bin mülteciye ek olarak 8 bin. Bu bir taraftan mali, insani ve organizasyon açısından düşünüldüğünde Berlin Belediyesi için zor bir durum. Diğer yandan ise akla şu soru geliyor? Gerçekten de öyle mi? Bu rakam, 3,5 milyon Berlin nüfusu için çok mu fazla? Ya da Suriye’den kaçan 2 milyon Suriyeli düşünüldüğünde fazla mı? Berlin’in mültecileri alması zor değil. Bu doğal karşılanmalı. Mülteciler nedeniyle masrafların ortaya çıkması da ne yazık ki aynı şekilde doğal.“

 

İran 24 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

İran Radyosu (İRİB), Netenyahu'dan Filistin'e kapsamlı saldırı tehdidi diye yazıyor. Haberde, Siyonist İsrail rejimi başbakanı Netanyahu, Filistinlileri, yeni saldırıyla tehdit etti.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre, ırkçı İsrail rejimi başbakanı Netanyahu, Cenin mülteci kampında 3 direnişçinin şehid edildiği saldırıya temas ederek, İsrail olarak bundan sonra Filistinliler aleyhinde saldırıları daha da arttıracaklarını söyledi.

 

Bu arada Filistin'in seçim hükümeti başbakanı İsmail Heniyye, işgal rejimine seslenerek, "Gazze Şeridi'ne ve Gazze halkına yönelik tehditlerinizin dönemi bir daha geri gelmemek üzere geçti gitti. Filistin direnişinin size tahmin edemeyeceğiniz sürprizleri var" dedi

 

İRİB, Siyonist İsrail bazı büyükelçiliklerini kapatıyor diye yazıyor. Haberde, Terör rejimi İsrail, Siyonist diplomatların greve gitmelerinden dolayı dünyanın birçok yerindeki büyükelçiliklerinin faaliyetlerini durduracağını ilan etti.

 

Irkçı İsrail yetkililerinin bildirdiğine göre, Siyonist rejim diplomatlarının bu zamana kadar görülmemiş bir şekilde başlattıkları grevler yüzünden Siyonist İsrail'in birçok büyükelçiliği kapatma noktasına geldi.

 

Bu arada dünya Katolikleri lideri Papa'nın da işgal altındaki Filistin'e mayıs ayında yapacağı ziyaret de diplomatların grevleri yüzünden askıya alınırken başka bir tarihte yapılmasına karar verildi.

 

İRİB, Suriye'nin düşürülen uçağın pilotundan açıklama diye yazıyor. Haberde, Dün Türkiye tarafından düşürülen Suriye savaş uçağının pilotu yaptığı açıklamada, uçağın Suriye hava sahasında vurulduğunu söyledi.

 

Muhabirimizin bildirdiğine göre, söz konusu uçağın pilotu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Suriye topraklarının 7 km. içlerinde teröristleri takip operasyonuyla ilgili olarak uçuş yaptıkları sırada Türkiye tarafından atılan füze saldırısına maruz kaldığını söyledi.

 

İRİB, İranlı sınır koruma muhafızının öldürüldüğü haberine yalanlama diye yazıyor. Haberde, ran İslam cumhuriyeti içişleri bakanlığı müsteşarı, terörist "Ceyş'ul Adl" grubu tarafından rehin alınan 5 İranlı sınır koruma muhafızlarından birinin öldürüldüğü yolunda çıkan haberlerin gerçekleri yansıtmadığını bildirdi.

 

Dün akşam İSNA haber ajansına açıklamada bulunan içişleri bakanlığı müsteşarı "Hüseyin Ali Emiri", "Ceyş'ul Adl" isimli terör örgütü tarafından yapılan açıklamada rehin alınan İranlı askerlerden birinin şehid edildiği yolunda çıkan haberlerin doğru olmadığını ve teyit edilmediğini bildirdi.

 

Emiri, rehin alınan İranlı sınır koruma muhafızlarının her beşinin de sağ hayatta olduklarına dair kesin bilgilerin bulunduğunu belirtti.

 

İRİB, Ankara hükümeti Twitter'dan sonra Youtube'de mi kapatıyor diye yazıyor. Haberde, Youtube yöneticilerinin Ankara hükümetinin istemediği bazı filmlerin siteden kaldırılmasına karşı çıkması ardından Türkiye hükümeti bu sosyal paylaşım ağını da kapatma kararı aldı.

 

Türkiye medyasında çıkan haberlere göre Youtube müdürleri yaptıkları yazılı açıklamada bu firmanın özgür ve bedava internete inandığını ve her hangi bir devletin baskısı sonucu kısıtlamaya gitmeyeceklerini bildirdi.

 

Ankara hükümetinin, mahkeme kararını yerine getirmeye yanaşmayan Twitter sosyal paylaşım ağını kapatma kararı alması ardından şimdi de Youtube ile ilgili benzer bir uygulamaya gitmeyi planladığı belirtilmekte.

 

Yerel seçimler arifesinde hükümetin baskı altında olduğu, özellikle muhalefetin 17 Aralık yolsuzluk olaylarıyla ilgili hükümeti zor durumda bıraktığı belirtilmekte.

 

İRİB, Türkiye yetkililerinden düşürülen uçakla ilgili açıklamalar diye yazıyor. Haberde, Türkiye'nin Suriye'ye ait bir savaş uçağını düşürmesinin ardından Türkiyeli yetkililerden açıklamalar da gelmeye devam ediyor.

 

Türkiye cumhurbaşkanı sözkonusu olayın ardından Türkiye genelkurmay başkanı Necdet Özel'i arayarak tebrik ederken, Türkiye'nin sınırlarının korunmasında taviz verilmeyeceğinin altını çizdi.

 

Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da, Suriye savaş uçağının Türkiye hava sahasına girdiğini iddia ederek uçağın düşürülmesi haklılığını savundu ve Türkiye ordusunu tebrik etti.

 

Suriye 24 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Askeri Saldırılar Erdoğan’ın İflasını ve Başarısızlığını Kanıtlıyor diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak Türkiye hükümetinin geçen Cuma ve Cumartesi günleri Lazkiye kırsalının Keseb sınır bölgesinde Suriye Arap Cumhuriyetinin egemenliği ve topraklarına eşi benzeri olmayan ve hiçbir geçerli nedeni bulunmayan düşmancı bir askeri saldırıda bulunduğunu belirtti.

 

Yetkili kaynak dün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı beyanında Türkiye hükümetinin, silahlı terör çetelerinin Türkiye topraklarından Suriye'ye girişlerini temin etmek için Suriye topraklarına tank ve toplarla saldırdığını vurguladı.

 

SANA, Ben Kesinlikle Sınır İhlalinde Bulunmadım diye yazıyor. Haberde, Lazkiye’nin kuzey kırsalının Keseb Bölgesinde Türkiye topraklarından girip vahşi saldırılarda bulunan silahlı terör çetelerini Suriye topraklarında kovaladığı sırada uçağı Türkiye tarafından düşürülen kahraman Pilot Lazkiye’de tedavi gördüğü hastanede basına açıklamalarda bulundu.

 

Pilot Keseb Bölgesinde Suriye topraklarında ve Türkiye sınırlarından 7 km hatta daha fazla uzaklıkta silahlı terör çetelerini kovaladığı sırada kendisine verilen görevi tamamlaması ardından dönüşü sırasında uçağının Türk bir uçak tarafından bir füzeyle hedef alındığını söyledi. Uçağının isabet alması ardından derhal paraşütle uçaktan atladığını belirten pilot; teröristleri kovaladığı sırada herhangi bir sınır ihlalinde bulunmadığını, Türk uçağının, Keseb Bölgesinde ve Türkiye sınırından 7 km’den fazla bir uzaklıkta saldırdığını vurguladı.

 

SANA, Türkiye, Suriye Uçağını Suriye Hava Sahasında Düşürdü diye yazıyor. Haberde, Askeri bir kaynak Türk hava savunma güçlerinin Erdoğan hükümetinin terör çetelerine desteğini kanıtlayan düşmancı bir saldırıyla Suriye toprakları üzerinde teröristleri kovalayan Suriyeli bir savaş uçağını Suriye hava sahasında düşürdüklerini belirtti.

 

Kaynak uçak pilotunun paraşütle atlayıp sağ kurtulmayı başardığını söyledi.

 

SANA, Sivil Yerleşim Alanlarına Havan Saldırıları Devam Ediyor diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör gruplarının Şam’da Ebu Rummani, Mezze ve el Afif bölgelerinde düzenledikleri havan saldırıları sonucunda 4 vatandaşımız yaralandı.

 

Emniyet Müdürlüğünde yetkili bir kaynak silahlı terör gruplarının fırlattıkları bir havan mermisinin Ebu Rummani bölgesinde ana caddeye isabet ederek 4 vatandaşımızın yaralanmasına yol açtığını dile getirdi.

 

Teröristlerin fırlattıkları bir diğer havan mermisinin de el Afif Bölgesinde bir evin balkonuna isabet ettiğine değinen kaynak üçüncü havan mermisinin ise Mezze semtinde el Celaa Parkı yakınlarında bir sivil konut bölgesine isabet ettiğini belirtti. Kaynak havan saldırılarında ev, araç ve işyerlerinde hasar meydana geldiğini ifade etti.

 

SANA, Homs ve Şam’da 74 Kişi Silahlarıyla Birlikte Teslim Oldular diye yazıyor. Haberde, Eski Homs Kenti semtlerinden 41 kişi, Şam Kırsalında da 33 kişi dün silahlarıyla birlikte ilgili kurumlara teslim oldu.

 

Homs Valiliğinde yetkili bir kaynak Eski Homs Kentinde dün sabah saatlerinde 24 daha sonra da akşama doğru 17 kişinin silahlarıyla birlikte ilgili kurumlara teslim olduğunu ifade etti.

 

Teslim olan kişilerin Genel Af ve Pişmanlık yasaları kapsamında ifadeleri alınıp hukuki durumlarının yeniden düzenlendiğine işaret eden kaynak; ulusal güvenliği tehdit edecek herhangi bir eyleme katılmama konusunda yazılı taahhüt imzalamaları ardından teslim olan kişilerin serbest bırakıldıklarını belirtti.

 

SANA, El Esad’ın Kesin Talimatları Var diye yazıyor. Haberde, İçişleri Bakanı Muhammed el Şear Suriye devletinin tüm kurumları ve cihazlarıyla gerek sivil gerekse asker olsun kaçırılan her vatandaşını kurtarma ve selametini korumaya büyük önem verdiğini belirtti.

 

Birkaç gün önce Rakka ilinin Tabaka Bölgesinde teröristlerin ellerinden kurtarılan iç güvenlik elemanları ile bir araya gelen Bakan Şear; kaçırılanların kurtarılması, kayıpların bulunması, yaralıların tedavi edilmesi ve şehit ailelerinin ihtiyaçlarının korunmasının devletin öncelikleri arasında yer aldığını ifade etti.

 

SANA, Orduya Destek Mitingleri Devam Ediyor diye yazıyor. Haberde, Tekfirci ve kiralık terör çetelerine karşı savaşında Suriye ordusuna destek mitingleri devam ediyor.

 

Bu bağlamda Tartus kırsalının el Hmeydiye Nahiyesi ve civar köylerinden kalabalık halk kitleleri dün orduya destek sloganlarıyla yerleri inletti.

 

Azerbaycan 24 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Kırım Tatar Milli Kurultayı olağanüstü toplanacak diye yazıyor. Haberde, Kırım Tatar Milli Kurultayı, yarımadadaki Tatarların haklarını görüşmek üzere olağanüstü toplanacak.

 

Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve Rusya'ya bağlanma anlaşması imzalayan Kırım'da, Kırım Tatar Milli Meclisi, geleceklerini şekillendirmek amacıyla günlerdir karar almaya çalışıyor.

 

Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Rifat Çubarov, Tatarların kaderini tayin etmek üzere Milli Kurultayı toplama kararı aldıklarını bildirdi.

 

1News, 3. Nükleer Güvenlik Zirvesi toplanıyor diye yazıyor. Haberde, 3. Nükleer Güvenlik Zirvesi (NSS) 53 ülkenin, 4 uluslararası örgütün ve 58 liderin katılımıyla Lahey’de toplanıyor.

 

İlki 2010’da Washington’da ikincisi ise 2012’de Seul’de düzenlenen NSS’te, bir yandan nükleer güvenlik alanında son dört yılda atılan adımlar masaya yatırılırken diğer yandan üç ana konu üzerine odaklanılacak.

 

Toplantının ana gündem maddelerini, tehlikeli nükleer malzemeleri azaltarak nükleer terörizmi engellemeye çalışmak, tüm nükleer malzemelerin ve radyoaktif kaynakların güvenliğinin iyileştirilmesi ve nükleer güvenlik alanında uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi oluşturuyor.

 

1News, Bir askerimiz kendini vurdu diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Ordusu bir askerini daha kaybetti.

 

Olay Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında konuşlanan birliklerden birinde meydana geldi.

 

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinde vatani görevini yapmakta olan 20 yaşındaki er Heybetgulu Azizov, üzerine zimmetli otomatik tüfekten açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

 

1News, Ukrayna, Kırım için gözlemci ve barış gücü istedi diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'daki Demokrasi İçin Reformlar İttifakı lideri Kliçko, AGİT ve BM'ye, Kırım'a gözlemci ve barış gücünü göndermeye çağırdı.

 

Ukrayna'daki Demokrasi İçin Reformlar İttifakı lideri Vitaliy Kliçko, AGİT ve BM'ye, en kısa zamanda Kırım'a gözlemci ve barış gücünün gönderilmesi çağrısında bulundu.

 

Demokrasi İçin Reformlar İttifakı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kliçko, AGİT ve BM'ye en kısa zamanda Kırım'a gözlemci ve barış gücünün gönderilmesi gerektiğini kaydederek, bu gözlemci ve barış gücünün yarımadadaki esas görevinin, Kırım'da bulunan Ukrayna askerler ve onların aileleri ile bölgeden ayrılmak isteyen sivillerin çıkması için bir koridorun oluşturmak olduğunu belirtti.

 

1News, Obama, Avrupa ve Suudi Arabistan seyahatine çıkıyor diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Obama’yı, 3 Avrupa ülkesi ve Suudi Arabistan’ı kapsayacak 6 günlük turunda yoğun bir diplomasi trafiği bekliyor.

 

ABD Başkanı Barack Obama, Nükleer Güvenlik Zirvesi ve G-7 toplantısına katılmak, müttefikleriyle bir dizi ikili görüşme yapmak üzere yarın 3 Avrupa ülkesi ve Suudi Arabistan'ı kapsayacak 6 günlük yurtdışı seyahatine çıkıyor.

 

Obama’nın temaslarının özellikle Avrupa ayağında Ukrayna’daki gelişmeler gündemin merkezinde olacak. Bu noktada, Hollanda’nın Lahey kentindeki Nükleer Güvenlik Zirvesi sırasında Rusya’sız toplanacak G-7 toplantısı özel bir önem taşıyor. G-7 liderleri bu toplantıda, Kırım’ı kendisine bağlaması sonrası Rusya'ya verilecek ilave yanıtlar ve Ukrayna’ya destek bağlamında atılacak adımlar masaya yatırılacak.

 

1News, Türk F-16’ları Suriye uçağını vurdu diye yazıyor. Haberde, TSK Genelkurmay Başkanlığı, Türk hava sahasını ihlal eden Suriye’ye ait bir savaş uçağının düşürüldüğü bildirdi.

 

Türk Silahlı Kuvveleri Genelkurmay Başkanlığı Suriye sınırında vurulan uçakla ilgili açıklama yaptı.

 

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, Suriye’ye ait iki adet MIG-23 uçağının, Suriye hava sahasında kuzeye doğru uçuşunun, dün saat 13.01’den itibaren Diyarbakır’daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından 80 deniz mili mesafeden izlenmeye başlandığı bildirildi.

 

Bulgaristan 24 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

“Standart” gazetesinde yer alan bir habere göre Avrupa Birliği, Ukrayna krizi ve Kırım’da yapılan referandumdan dolayı Rusya hakkında yaptırım uygularsa eğer, Bulgaristan yaptırımlara veto uygulayabilir. Hükümet kaynaklarının gazeteye yaptığı yorumlardan anlaşıldığı üzere ulusal menfaatlerden dolayı alınan gayri resmi karar Bulgaristan’ın Rusya hakkında uygulanabilecek sert önlemleri desteklememesi yönündedir. Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, Rusya’dan doğalgaz tedariklerinin durdurulması halinde ülkemizin göreceği doğrudan zararların aylık 450 milyon avronun üzerinde olacağından endişelidir. “Standart” gazetesinin kaynaklarına göre kabine bakanları ayrıca “Güney Akım” projesinin geleceğinden de endişelidir.

 

“24 çasa” gazetesine konuşan İtalyan müdafi Mario Bruza: “Milano’ya gelip gelmeme kararı Brendo’ya aittir” diyor. Uyuşturucu kaçakçılığından dolayı geçen sene 20 yıl hapis cezası alan Bulgar Evelin Banov Brendo, şimdi verilen hükmü temyiz davası tarihinin belirlenmesini bekliyor. Bulgaristan’da ev hapsi altında olan Banov’un vekiline göre kendisinin uyuşturucu kaçakçılığını yapan örgütün başı olduğu yönündeki suçlamayı destekleyen herhangi bir delil yoktur.

 

“Monitor”  gazetesi, “Çiftçiler, yol boyu ve şehir içinde biber ve domates reklamını yapacaklar” diyor. Haberde küçük çiftliklerin, bir sonraki program döneminde kırsal bölgeleri kalkındırma programının odağında yer alacakları belirtiliyor. Yapılan analizler ve önceki yıllardan alınan dersler bazında eksperler, ülkemizde küçük çiftliklere yönelik altprogramın uygulanması tavsiyesinde bulunmuştur. Toprak mahsullerinin doğrudan satışı, ülkede gittikçe popüler hale geliyor. Amaç, mahalli Pazar yerlerine dair mümkün olduğu kadar çok alıcının haberdar edilmesidir. Bu Pazar yerlerinde tarım üreticileri, malını doğrudan satışa sunacaklar ve böylece fiyatın tarladan marklete kadar kat kat artmasına neden olan aracı zinciri devre dışı bırakılacaktır.

 

Yine “24 çasa” gazetesinde Bulgaristan’daki müelliflerin YouTube’tan kazanç elde ettiklerini okuyoruz. Haberde milyonlarca tüketicinin görsel içerik izlemekte ve paylaşmakta oldukları en popüler global topluluk ve Bulgaristan Telif Hakları Toplu Yönetimi Örgütü “Musicautor” arasında artık sözleşme imzalandığı belirtiliyor. Böylece “Musicautor” tarafından temsil edilen 2500’ün üzerinde Bulgar bestecisi ile yazar, YouTube’taki izlemelerden ücret alacaklar.

 

Soydaşlarımıza göre turizm, evden kısa mesafede yapılan kısa süreli tatil anlamına geliyor. Eurobarometre tarafından Avrupalılar olarak Bulgaristan vatandaşlarının turizme olan tutumuna dair düzenlenen bir araştırmadan alınan sonuçlar bunu gösteriyor. “Sega” gazetesi, uzun süreli tatil sıralamasında Bulgaristan’ın en son yerde bulunduğu bu ilginç rapora yer veriyor. 2 haftadan uzun tatil yapan soydaşlarımızın sayısı çok az olurken evden uzak olmayan yerlere kısa geziler düzenleyenler çoğunluktadır. Deneklerin yüzde 66’sı bu durumu izah ederken düşük gelirlerine işaret etmiştir.