ABD 21 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Türkiye’de Twitter’e Erişim Kapatıldı diye yazıyor. Haberde, Yolsuzluk skandalını siyasi düşmanların bir karalama kampanyası olarak değerlendiren Başbakan Erdoğan, ‘Twitter, mivıttter kökünü kazıyacağız” dedi. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Başbakanlık Basın Müşavirliği de “Mahkeme kararlarının Twitter tarafından uygulanmaması nedeniyle Twitter’e erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir,” diye bir açıklama yaptı.

 

Türkiye saati ile 23:30’dan sonra Twitter’e ulaşmaya çalışan kullanıcılar, sitenin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından mahkeme kararıyla kapatıldığına ve koruma tedbiri uygulandığına dair bir mesajla karşılaştı. Mahkeme kararının, son haftalarda Twitter üzerinden paylaşılan ve yolsuzlukla ilgili olduğu savunulan ses kayıtlarının paylaşımı nedeniyle alındığı belirtildi.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Yasak, Twitter'ı durdurmadı diye yazıyor. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Bursa'daki miting sırasında Twitter'ın "kökünü kazıyacağız" demesinin ardından gece siteye erişim yasaklandı. Ancak kullanıcılar VPN denen uygulamayla yasağı kolayca delerek sosyal paylaşım sitesine akın etti.

 

Gece erişimin kesilmesinden sonra çeşitli yöntemlerle yasağın nasıl aşılacağını birbiriyle paylaşan kullanıcılar, 2-3 saatlik bir kesintinin ardından tekrar tweet atmaya başladı. Türkiye böylelikle Çin'den sonra Twitter'a erişimi yasaklayan ikinci ülke oldu.

 

WSJ, Gül’ün Twitter’dan yasağa cevabı: “Umarım uzun sürmez” diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kendi resmi hesabından Twitter yasağını değerlendirdi. Gül, artık teknik olarak engellemelerin mümkün olmadığını söylerken, uygulamanın uzun sürmemesini temenni etti.

 

Gül şu mesajları tweet etti:

 

– Sosyal medya platformlarının tamamen kapatılması tasvip edilemez.

 

– Ayrıca, daha önce defalarca belirttiğim gibi iletişim teknolojilerinin bugün ulaştığı noktada Twitter gibi bütün dünyada kullanılan platformlara erişimin topyekun engellenmesi teknik olarak zaten mümkün değil.

 

– Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal gibi suç oluşturan hususlar varsa, ancak mahkeme kararıyla sadece ilgili sayfalar kapatılabilir.

 

– Umarım bu uygulama uzun sürmez.

 

WSJ, Barolar Birliği Twitter yasağına itiraz etti diye yazıyor. Haberde, Türkiye Barolar Birliği, Twitter’ın yasaklanmasına itiraz etti. TBB, kararı verenlerin suç işlediğini de söyledi. Kararın yok hükümünde olduğu iddia edildi.

 

Barolar Birliği sitesinde yapılan açıklama:

 

” Twıtter’a Erişimin Engellenmesi Kararı Yok Hükmündedir

 

Kararı Verenler Ve Uygulayanlar Suç İşlemiştir

 

TMK 10. maddesi ile görevli olup, söz konusu maddenin yürürlükten kaldırılmasıyla birlikte, dosya devri dışında hiçbir işlem yapma yetkisi bulunmayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın internet sitelerine erişimin engellenmesine ilişkin kararı yok hükmündedir.

 

Söz konusu yasaklama kararıyla Türkiye Barolar Birliği ve milyonlarca yurttaşımız kendileriyle hiçbir ilgisi olmayan, ne olduğunu dahi bilmediğimiz bir sebeple Twitter’a erişememekte ve mağdur olmaktadır.

 

Twitter’a genel bir erişim yasağı konulması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, Anayasa’ya ve inernet düzenlemelerini de içeren 5651 sayılı Kanun’a aykırıdır.

 

Türkiye Barolar Birliği, Twitter’a erişimin engellenmesine dair kararın acilen kaldırılması talebiyle İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na itiraz başvurusunda bulunmuştur.

 

WSJ, ABD ve Rusya yaptırım savaşlarına başladı diye yazıyor. Haberde, ABD dün mali yaptırımların ikinci raunduna geçerek Vladimir Putin'e daha yakın çevreleri hedef alırken, Rusya da buna cevap olarak 9 ABD'li yetkiliye yaptırım uygulamaya başladı.

 

Obama hükümetinin bu agresif adımı atarak Rusya'nın en büyük bankalarından birini ve ülkenin en zenginlerini hedef almasının ardından buna cevabın geleceğine yönelik şüphe yok.

 

Öte yandan geçtiğimiz aya kadar Putin'i kendisi için önemli uluslararası partnerlerden birisi olarak gören Washington için de bu politika da değişim olacağı sinyalleri ortaya çıkıyor.

 

Rusya yaptırımlara benzer büyüklükte cevap vereceğini ve bunun ABD için önemli olan İran'la nükleer görüşmeler gibi bazı uluslararası konulara da dokunabileceği söyleniyor. ABD'li yetkililer yaptıkları açıklamada ülke için önemli olan ve Rusya yakınlarında bulunan sevkiyat noktalarının Rusya tarafından engellenmesine karşı hazırlıklı olduklarını söyledi.

 

WSJ, Fed: Bankalar, sert bir resesyonda 501 milyar dolar kaybedebilir başlıklı haberinde, Fed tarafından yapılan stres testi sonuçları, şiddetli bir resesyonda ABD'de faaliyet gösteren otuz büyük bankanın 501 milyar dolar zarara uğrayabileceğini ortaya koydu. Öte yandan stres testinin sonuçları ayrıca bankacılık sisteminin beş yıl önceye kıyasla daha iyi durumda olduğunu gösterdi.

 

Fed'in yıllık stres testleri, büyük bankaların piyasaların karmaşık olduğu dönemlerde ciddi kayıplara direnme güçlerini ölçmek amacıyla yapılıyor.

 

Stres testinin sonuçları Fed'in, bankaların hissedarlara temettü ya da hisse geri alımı yoluyla milyarlarca doları geri verme planlarını onaylama ya da reddetme kararını almasında da önemli rol oynayacak.

 

Çin 21 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Avustralya: Kayıp uçağı kısa sürede bulmak zor başlıklı haberinde, Avustralyalı bir yetkili, kayıp uçağı bulmak için zamana ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

 

Avustralya Deniz Güvenlik İdaresi basın sözcüsü bugün (21 Mart) yaptığı açıklamada, Malezya Havayollarına ait kayıp uçakla ilgili parçaların fark edildiği deniz açıklarının çok büyük bir alanı kapsadığını, üstelik bölgede hava şartlarının olumsuz olduğunu, bu nedenle uçağı kısa sürede bulmanın mümkün olmadığını söyledi.

 

Avustralya Deniz Güvenlik İdaresi tarafından bu sabah yapılan açıklamada, Norveç'e ait ticari gemiden başka, bir diğer ticari geminin ilgili deniz açıklarına doğru yola çıktığı belirtildi. Açıklamada, bugün dört askeri uçağın yanı sıra bir sivil uçağın kayıp uçağı arama çalışmalarına katıldığı bildirildi.

 

CRİ, Lagarde: Çin dünya ekonomisinde daha önemli rol oynayacak başlıklı haberinde, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, dünya ekonomisinin büyümeye rağmen birinci viteste bulunduğunu, Çin'deki reformların dünya ekonomisine dinamizm kazandıracağını söyledi.

 

Lagarge dün (20 Mart) basına verdiği demeçte, dünya ekonomisinde Çin'in daha büyük rol oynayacağını dile getirdi. Lagarde, bu yıl yüzde 7.5 oranında büyümesi beklenen Çin ekonomisi için en acil görevin ekonomik artışı hoşgörülü, çevreye dost ve sürdürülebilir hale getirmek olduğuna dikkat çekti.

 

CRİ, Çin Rüyası'na büyük ilgi diye yazıyor. Haberde, İngiltere'nin en büyük reklam ve medya grubu WPP, parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde "Çin Rüyası'nın Gücü ve Potansiyeli" adlı bir rapor yayımladı. Raporda, "Çin Rüyası" teriminin ortaya koyulmasının üzerinden çok kısa süre geçmiş olmasına rağmen, bu terimin çekiciliğinin Amerikan Rüyası'nı aştığı belirtildi.

 

Söz konusu rapor, WPP şirketinin Çin markalarıyla ilgili yaptığı araştırmanın bir bölümü. 29 Eylül-15 Ekim 2013 tarihleri arasında Çin, ABD ve İngiltere'den 500'er kişi araştırmaya katıldı.

 

CRİ, Türkiye'de Twitter'a erişim durduruldu diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de yaklaşık 15 milyon kişi tarafından aktif olarak kullanılan sosyal paylaşım sitesine erişim, mahkeme kararları doğrultusunda dün(20 Mart) gece engellendi.

 

Dün, önce Başbakan Erdoğan "Twitter'ın kökünü kazıyacağız" dedi, ardından Başbakanlık'tan Erdoğan'ın sözleriyle ilgili bir açıklama geldi ve gece saatlerinde Twitter'a erişim engellendi.

 

Sosyal paylaşım sitesine ulaşmak isteyenler, Telekominikasyon İletişim Başkanlığı'nın erişim sorgulama sayfasında da yer alan, mahkemelerin Twitter'a erişimi engelleme kararlarıyla karşılaştı.

 

Konuyla ilgili resmi açıklama ise, gece yarısından sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan geldi.

 

Kurum, vatandaşların şikâyetleri üzerine, Twitter'da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararları verildiğini bildirdi.

 

CRİ, MH-370 14 gündür kayıp, aramalar sürüyor diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayolları'na ait kayıp uçağı arama çalışmasında bugün (21 Mart) 14. güne girildi.

 

Avustralya dün kayıp uçağın iki parçasını bulmuş olabileceğini duyurmuştu. Ancak Avustralya makamlarının işaret ettiği sularda yapılan aramalardan sonuç çıkmadı. Avustralya, aramanın sürdürülmesi için ilgili deniz açıklarına bugün uçaklar gönderdi.

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün (20 Mart) Avustralya Başbakanı Tony Abott'la telefonda görüştü. Xi, Avustalya'nın güney bölgesinde gerçekleştirdiği arama-kurtarma çalışmalarını takdirle değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Xi, küçük bir umut varsa bile tüm çabaların ortaya konacağını belirtti. Öte yandan Çin gemileri, Güney Hint Okyanusu'na giden yola doğru hareket etti.

 

CRİ, Kabil'de beş yıldızlı otele saldırı diye yazıyor. Haberde, Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan Serena Oteli dün (20 Mart) akşam saatlerinde bir grup militanın saldırsına uğradı. Otelin güvenlik görevlileri ile militanlar arasında çıkan çatışmada bütün militanlar öldürüldü.

 

Olayın hemen ardından Taliban saldırıyı üstlendi.

 

CRİ, Çin ekonomi ve ticaret heyetinin Türkiye ziyareti diye yazıyor. Haberde, Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Gao Yan'ın başkanlığındaki Çin ekonomi ve ticaret heyeti kısa süre önce Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Gao Yan ziyareti sırasında Türkiye Ekonomi Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Demiryolları Genel Müdürlüğü'nün yetkilileriyle ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerde taraflar Çin ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da pekiştirilmesi, "İpek Yolu Ekonomi Hattı" ve "Deniz İpekyolu" inşasının ilerletilmesi gibi her iki tarafı ilgilendiren konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

 

CRİ, Çin: İran nükleer sorunu diyalog yoluyla çözülmeli başlıklı haberinde, Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Wang Min, dün (20 Mart) yaptığı konuşmada, ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya'dan oluşan İran nükleer sorunuyla ilgili 6 ülkenin, İran'la diyalogu sürdürerek, müzakere yoluyla nükleer sorunu barışçı şekilde çözmesi gerektiğini belirtti.

 

New York'taki BM merkezinde dün düzenlenen Güvenlik Konseyi toplantısında, İran'a yaptırım komitesinin bildirisi okundu.

 

CRİ, ABD: İran nükleer programı durdurulmalı başlıklı haberinde, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, İran'ın nükleer silaha sahip olmasını engelleyeceklerini söyledi.

 

ABD Savunma Bakanlığı tarafından dün (21 Mart) yapılan açıklamaya göre, Chuck Hagel önceki gün İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon'la yaptığı telefon görüşmesinde, İran'ın nükleer programını engelleme taahhüdünü yineledi.

 

Pentagon sözcüsü, Yalon'un kısa süre önce ABD'yi eleştiren konuşmasının yakından takip edildiğini ve ABD'nin daha önce verdiği taahhütlerinin arkasında olduğunu belirtti. İki taraf güvenlik işlerinde işbirliğini sürdürme sözü verdi.

 

CRİ, Suriye'deki kimyasal maddelerin yarısı taşındı diye yazıyor. Haberde, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ve Birleşmiş Milletler ortak koordinatörü Sigrid Kaag, Suriye'deki kimyasal maddelerin yarısından fazlasının yurt dışına taşındığını veya imha edildiğini söyledi.

 

Kaag dün (20 Mart) yaptığı açıklamada, Suriye'deki kimyasal maddelerin yüzde 53.6'sının yurt dışına taşındığını veya imha edildiğini belirtti ve bu olumlu eğilimin korunmasını beklediklerini dile getirdi.

 

Rusya 21 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Şam askeri kimyasal potansiyelini hemen hemen sıfırladı diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı Basım ve Enformasyon Dairesi tarafından gazetecilere yapılan açıklamaya göre, Şam askeri kimyasal potansiyelini hemen hemen sıfırladı.

 

Suriye’de kullanıma hazır halde olan tek askeri kimyasal hardal gazı ülke dışına çıkarıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında “Şam şu anda elindeki askeri kimyasal potansiyelini neredeyse sıfırladı. Kimyasal silah üretim tesisleri, özel donatım ekipmanları ve teslimat gereçleri imha edildi. Şam’ın elinde olan ve kullanıma hazır olan tek kimyasal özelliği taşıyan hardal gazı tamamen ülke dışına çıkarıldı” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, ABD istihbaratından sanayi casusluğu iddialarına yalanlama diye yazıyor. Haberde, ABD’de yayın yapan Business Times Gazetesi’nde bugün yer alan haberde, Amerikan istihbaratının sanayi casusluğu yapmadığı belirtildi.

 

Gazeteye konuşan ve isminin gizli kalmasını isteyen ABD’li istihbarat temsilcisi, yabancı şirketlerin faaliyetleri ile ilgili olarak çeşitli çalışmalar yürüttüklerini, ancak bunların sanayi casusluğu kapsamı içinde değerlendirilemeyeceğini söyledi. Gazeteye verdiği demecin devamında, ABD’nin ekonomi alanındaki bilgileri Dünya ülkelerinin finansal istikrarını değerlendirmek maksadıyla topladığını iddia eden temsilci, söz konusu bilgilerin aynı zamanda terör örgütlerinin finansmanı ve silah kaçakçılığı gibi suçların izlenmesinde de kullanıldığını ifade ederek sözlerini tamamladı.

 

RUVR, BM Genel Sekreteri Kiev’de görüşmeler gerçekleştirecek diye yazıyor. Haberde, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon cuma günü müzakereler için Kiev’e gitmek istediğini belirtti ve Rusya ile Ukrayna’ya doğrudan diyalog gerçekleştirme çağrısı yaptı.

 

Ban Ki Moon perşembe günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada “Yarın Kiev’i ziyaret edecek, cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Turçinov ve başbakan Yatsenyuk, ayrıca diğer resmi yetkililer ve sivil toplum sözcülerini ile görüşmeler gerçekleştireceğim” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Moskova Nevruz Bayramı’nı kutluyor diye yazıyor. Haberde, Pers kültüründe yeni yıl olarak kabul edilen ve Dünya’nın en eski halk bayramlarından biri olan Nevruz, Moskova’da yaşayan Müslüman vatandaşlar tarafından bugün kutlanıyor. Farsçadan ‘‘yeni gün’’ olarak tercüme edilen Nevruz, antik Güneş takvimine göre ilkbahar ekinoksu ile çakışan yeni yılın başlangıcını temsil etmektedir.

 

RUVR, Esad: Okullara saldırılar Suriye’nin gelişimine engel oluyor başlıklı haberinde, Perşembe günü Şam’daki öğretmenler heyeti ile görüşmesinde bir konuşma yapan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, ülkede üç yıldır süren kriz sonucunda Suriye’deki eğitim sektörünün büyük kayıplar yaşadığını itiraf etti.

 

Onun sözlerine göre, Suriye cehalet güçlerine karşı mücadele gerçekleştiriyor. Bu güçler eğitim alanında gelişimi önlemek ve Suriye toplumunu geride bırakmak eğiliminde bulunuyorlar.

 

RUVR, Maydan’da ateş açan keskin nişancıların kimlikleri belirlendi diye yazıyor. Haberde, UNİAN Haber Ajansı’nın Ukrayna Başsavcısı Oleg Mahnitskiy’in sözlerine dayandırarak bildirdiğine göre, Ukrayna Başsavcılığı Maydan’da ateş açan keskin nişancıların Ukrayna vatandaşları olduğunu belirledi.

 

5.Kanal’a konuşan Mahnitskiy “Maydan’da ateş açan keskin nişancıların kimlikleri belirlendi. Onların kim olduklarını söyleyemem, ama onlar biliniyor. Şu an için sadece onların Ukrayna vatandaşı olduklarını söyleyebilirim” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Rusya ile Ukrayna arasındaki gaz anlaşması gözden geçirilecek diye yazıyor. Haberde, Kommersant gazetesinin cuma günü Rusya Devlet Başkanlığı Basın Danışmanı Dmitriy Peskov’a dayandırarak bildirdiğine göre, Ukrayna’nın Rusya’dan bin metreküp başına elde ettiği 100 dolarlık gaz indirimi her türlü durumda gözden geçirilecek.

 

RUVR, AB Rus ve Ukraynalılara yönelik kara listeyi 33 kişiye çıkartarak genişletti diye yazıyor. Haberde, France Press Ajansı’nın 21 Mart Cuma gecesi bildirdiğine göre, AB devlet başkanları toplantısı sonrasında bir açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Avrupa Birliği’nin AB’ye girişi yasaklanan ve Avrupa bankalarındaki banka hesaplarının dondurulması gereken Rus ve Ukraynalıların listesinin 33 kişiye kadar genişletilmesi kararı aldığını belirtti.

 

RUVR, Türkiye yönetimi Twitter’e ulaşımı engelledi diye yazıyor. Hürriyet gazetesinin yayınladığı habere göre, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu şekilde bir şeyin mümkün olduğunu açıklamasının ardından birkaç saat sonra Türkiye yönetimi cuma gecesi Twitter mikro bloğuna ulaşımı engelledi.

 

Perşembe günü Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) seçim kampanyası kapsamında gerçekleştirdiği mitingde yandaşlarına karşı konuşan Erdoğan, Türkiye’de Twitter dahil sosyal ağların ortadan kaldırılacağını belirtti. O bu şekilde adımlar atmaya müsaade eden mahkeme kararına dayandırarak onun hükümetinin uluslararası toplumun tepkisinin umurunda olmadığını vurguladı.

 

İngiltere 21 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Independent, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kırım için Moskova'ya karşı yeni bir tur cezai yaptırım kararı aldığını bildiriyor.

 

Hedef Rusya Başkanı Vladimir Putin'e yakın isimler.

 

Gazeteye göre, Rusya Ukrayna içine daha da giderse sonraki hedef Rusya'nın önemli petrol ve enerji sektörleri olacak.

 

Gazete kararın Brüksel'de Avrupalı liderler arasında görüşmelerin sürdüğü bir sırada geldiğini belirtiyor.

 

Gazeteye göre, yaklaşık bir düzine ismin, Pazartesi günü AB dışişleri bakanları tarafından şu anda yaptırıma hedef olan 21 Ukraynalı ve Rus yetkiliye eklenecek.

 

Başkan Barack Obama tarafından açıklanan yeni önlemlerin, krizin başında eylemlerinin Rusya'ya "maliyeti olacak" dediğinde ciddi olduğunu göstermek için alındığı belirtiliyor.

 

Daily Telegraph da, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in, referandumdan iki hafta önce Kırım'ı askeri güç kullanarak ilhak etme kararı aldığını belirtiyor.

 

İddiaya göre, Putin 25 ya da 26 Şubat akşamı konuyla ilgili gizli bir toplantı düzenledi.

Hatta dışişleri bakanı Sergei Lavrov'un bile bu toplantıdan dışlandığı ileri sürülüyor.

Bir gün önce, Putin Kış Olimpiyatları kapanış töreni için Soçi'deydi.

 

Gazete Rus basınından gizli tutulan toplantının Moskova'ya geri döndüğünde yapıldığını kaydediyor.

 

Gazeteye göre toplantıda, Putin, başyardımcısı Sergei İvanov, güvenlik konseyi sekreteri Nikolai Patruşev ve istihbarat servisi FSB'in başkanı Alexander Bortnikov Kırım'ın Rus kontrolü altına alınması konusunda anlaştılar.

 

Türkiye'de Twitter'a getirilen kısıtlama İngiliz gazeteleri tarafından çeşitli yönleriyle ele alınıyor.

 

Guardian "Türkiye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medyanın "kökünü kazıma" tehdidi ardından, Twitter'a erişimi kısıtladı" diyor.

 

Gazeteye göre sosyal medyaya sızan kayıtlar yerel seçimler öncesinde hükümetin itibarına zarar veriyor.

 

Gazete, Erdoğan'ın yolsuzluk yaptığı iddia edilen konuşmaların ses kayıtlarının sızdırılması ardından sosyal medya sitelerini kapatma tehdidini tekrar tekrar dile getirdiğini kaydediyor.

 

Gazete son uygulamanın Türkiye'yi, birçok sosyal medya platformları sıkı şekilde kontrol edilen İran ve Kuzey Kore ile karşılaştıran tepkilere yol açtığını yazıyor.

 

Gazete bazı kullanıcıların uygulamayı protesto etmek için sokağa dökülme çağrısı yaptığını ancak bir o kadar da sükûnet çağrısı yapıldığını belirtiyor.

 

Times da gelişmeyi "Erdoğan şimdi de Twitter'ı kapatacağını söyledi" başlığı ile okuyucularına duyurdu.

 

Gazete, Erdoğan'ın kendisini yolsuzluk skandalı ile ilişkili gösteren ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Twitter'ı kapatacağını ifade ettiğine dikkat çekti.

 

Haberde Erdoğan'ın "Şimdi mahkeme kararı çıktı. Twitter'ın kökünü kazıyacağız." ifadelerine yer verildi.

 

Financial Times Bazı avukatların son zamanlarda geçirilen bir internet yasasının, sosyal medya erişimi engellemek için yasal dayanak olabileceğini söyeldiğini belirtiyor.

 

Gazete, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde hukuk profesörü Yaman Akdeniz'in görüşlerini de aktarıyor.

 

Akdeniz "Türkiye'de serbest bilgi akışını durdurmak mümkün olmayacak" diyor.

"Bu aşamada hukuk, yasal ve anayasal haklar hakkında konuşmak anlamsız" diyen Akdeniz Erdoğan'ın bazı televizyon kanallarının, meclisteki yolsuzluk tartışmasının yayınını kestiğini belirtiyor.

 

Akdeniz "Şu anda farklı bir döneme tanıklık ediyoruz – hükümetteki çoğunluğun kendini başkalarına empoze ettiği bir döneme."

 

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan 239 yolcu ve mürettebatla 8 Mart'ta havalandıktan sonra Güney Çin Denizi üzerinde radarlardan kaybolan uçak öne çıkan bir diğer konu.

 

Times Hint Okyanusu'nda bulunan enkazın kaybolan Malezya Havayolları uçağının kaçırılmış olduğunu gösterdiği kanısında.

 

Malezyalı yetkililer uçağın bilerek rotasından çıkartıldığını ve bilinen son konumundan güneye ya da kuzeye doğru gitmiş olabileceğini söylemişti.

 

Gazete pilotun uçağı intihar etmek için kaçırmış olabileceğini de belirtiyor.

 

Malezyalı yetkililer bir askeri radara göre uçağın döndüğünü ve kuzeybatıya doğru yönelmeden önce Malezya'ya doğru uçtuğunu söylüyor.

 

Guardian enkazın uydudan tespit edildiği bölgede olumsuz hava koşullarının arama çalışmalarını sekteye uğratabileceğini kaydediyor.

 

Gazete benzer uçak kazalarından yola çıkarak enkaz ve diğer parçaların çok geniş bir alana yayılmış olabileceğini, bunun da çalışmaların çok uzun zaman almasına neden olacağını belirtiyor.

 

MH370 sefer sayılı uçağı arama çalışmalarına katılmak ve radar ve uydu verilerini değerlendirmek için 20'den fazla ülkeden yardım istendi.

 

Almanya 21 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ekonomi gazetesi Handelseblatt'ta Avrupa Birliği'nin Rusya'ya karşı genişletmeyi planladığı yaptırımlara ilişkin bir yorum göze çarpıyor:

 

“Avrupa Birliği şu ana kadar oldukça itidalli bir yaklaşım sergiledi ve yaptırım planını üç aşamaya böldü. Şu anda seyahat yasakları ve banka hesaplarının dondurulmasını öngören ikinci aşama uygulanıyor. Avrupa Birliği, gerginliğin büyümesinde rolü olduğunu düşündüğü 13 Rus ve sekiz Kırımlı politikacıdan oluşan 21 kişiye bu yaptırımları uygulama kararı aldı. Söz konusu listeyi Putin'e yakın politikacılar, iş dünyasından isimler ve şirketleri de kapsayacak şekilde uzatmak akıllıca olur. Fakat bu yeterli mi? Uzun vadede bakıldığında yaptırımlar Rusya ekonomisine büyük zarar verebilir. Bazı gözlemciler ise felakete yol açabilecek sonuçlardan söz ediyor.”

 

Stuttgarter Zeitung'da aynı konudaki yorumda Almanya Başbakanı Angela Merkel'in tutumu irdeleniyor:

 

“Her şey birbirine bağlı. Başbakan Merkel'in Putin'e karşı temkinli bir diplomasi izlemesi için yalnızca dış siyasi sebepler yok. Merkel'in soğukkanlı tutumunun mantıklı olduğu görülüyor. Madalyonun diğer yüzü ise Ukrayna'ya yapılması planlanan yardım. Kiev’in göstermelik hükümeti, karanlık güçlerin elinde olduğu sürece Merkel'in bu konuda da temkinli hareket etmesi gerekiyor. Paraları ile yüzleri mavi-sarıya boyanmış aşırı sağcıların desteklenmesi kesinlikle Alman vergi mükelleflerinin menfaatine değil. Avrupa, yeni ortaklarını Avrupa değerlerine saygı duymaya zorlamalı.”

 

Bonn'da yayımlanan General Anzeiger gazetesindeki yorumda da büyüyen Rusya-ABD gerginliği ele alınıyor:

 

“Birleşmiş Milletler'in büyük güçlerinin etkisi olmaksızın, Suriye'deki çatışmayı diplomatik yollarla çözüme kavuşturma ihtimali yok oluyor. Ruslar ve Amerikalılar el ele verirse çok şey başarabilir. Fakat bu yönde bir işaret yok. Uluslararası toplumda daha çok Moskova ile Washington arasında bir buz çağı başlayacak gibi görünüyor ve bunun kurbanı da barış olacak.”

 

Rhein-Zeitung'da ise üzerinde anlaşmaya varılan Avrupa Bankalar Birliği'ne ilişkin bir yorum yer alıyor:

 

“Bir inşaat projesi, bitmiş bir ev demek değil. Mali sektörü daha güvenli bir hale getirmek için sürecin sonunda yeterince bilgi birikimi sağlamak ve kurumların üzerinde bir işbirliğini oluşturmak mümkün olacak mı, bunu zaman gösterecek. Fakat buna rağmen, Avrupa ülkeleri mali krizden etkileyici bir ders çıkardı. Ancak tüketici, bankacılık sisteminde yapılan büyük ve küçük düzeltmelerin çoğunun maliyetinin düşük olmayacağının da bilincinde olmalı. Yüksek öz sermaye oranları, 2 binden fazla çalışanla ortak bankacılık denetleme kurulu, ilave bir tasfiye birimi, tasfiye fonlarını elinde bulunduran bir idare, bütün bunlar piyasadan milyonlar çekileceği anlamına geliyor.”

 

Suriye 21 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Suriye Bayrağı Tarihi El Husn Kalesi Üzerinde Dalgalanıyor diye yazıyor. Haberde, Vatan Savunucularının işbirliğiyle Suriye Arap Ordu Birlikleri Suriye Arap Cumhuriyeti Bayrağını el Husn Kalesinin üzerinde dalgalandırmayı başararak el Husn Beldesi ve onu çevreleyen beldelerde güven ve istikrarı sağladı.

 

Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı yayınladığı beyanda, Suriye Arap Ordusunun Vatan Savunucularının da işbirliğiyle dün öğleden sonra el Husn Kalesinin üzerinde Suriye Arap Cumhuriyeti Bayrağını göndere çekmeyi başararak, terör çetelerinin silah ve Lübnan sınırları kanalıyla sızan teröristlerin toplanma merkezi haline getirdiği el Husn Beldesi ve onu çevreleyen Beldelerde güven ve istikrarı sağladı.

 

SANA, Moskova Amerikalı Yetkililere Bil Misil Yaptırımlar Uyguladı.. Putin Ukranya Askeri Rütbelerin Tanınması Emri Çıkardı diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı dün, Washington’un daha önce Rus yetkililere dayattığı yaptırımlara karşılık olarak Amerikalı bazı yetkililere yaptırım uyguladığını ilan etti.

 

Rusya Today kanalı Bakanlıktan naklen, yaptırım listesinin Amerika Başkanı yardımcıları Daniel Pfeiffer ve Benjamin Rodos, Ulusal Güvenlik İşlerinden sorumlu ABD Başkan yardımcısı Caroline Atkinson yanı sıra, Meclisi Başkanı John Boehner ile senatörler Robert Mendns ve John McCain’i kapsadığını ifade etti.

 

SANA, Gerçekleri Amerikan halkından Saklamak İçin Büyükelçiliği Kapattırdı diye yazıyor. Haberde, Amerika’da savaş karşıtı Birleşik Ulusal Koalisyon Lideri Jeo Losbaker ABD idaresinin Suriye'deki krizle ilgili gerçeklerin Amerikan halkına ulaştırılmasını engellemek için Suriye'nin Washington Büyükelçiliğini kapatma emri verdiğini belirtti.

 

İranlı Press Tv web sitesine yaptığı açıklamada Losbaker ABD dışişleri bakanlığının Amerika'daki Suriye ofislerini Amerikan halkının Suriye ve halkına yönelik yürütülen savaş konusunda Suriye tararının görüş ve düşüncelerini dinlemesini engellemek amacıyla kapattırdığına dikkat çekti.

 

SANA, Lübnan Ordusu Ersal’da Konuşlandı diye yazıyor. Haberde, Lübnan ordusu Çarşamba günü, Suriye'den kaçmaları ardından Suriye ve Lübnan'ın güvenlik istikrarını sabote etmek amacıyla beldeyi terör karargâhına dönüştüren Nusra Cephesinin yoğun bir şekilde bulunduğu Bika Bölgesindeki Ersal Beldesine konuşlandı.

 

Lübnanlı bir güvenlik kaynağı Ahbar Gazetesinin aktardığı açıklamalarında; Lübnan ordusunun Nusra Cepheli teröristlerin yoğun olarak bulundukları ve terör karargahına dönüştürdükleri Ersal Beldesi cadde ve sokaklarında geniş bir şekilde konuşlandığını aktardı.

 

Azerbaycan 21 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, ÖSO'dan Kesep Sınır Kapısı'na saldırı diye yazıyor. Haberde, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri, Yayladağı sınır Kapısı'nın karşısında, rejimin kontrolünde bulunan Suriye'nin Kesep Sınır Kapısı'na saldırı gerçekleştirdi.

 

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri, Yayladağı sınır Kapısı'nın karşısında, rejimin kontrolünde bulunan Suriye'nin Kesep Sınır Kapısı'na saldırı gerçekleştirdi. Bölgede yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle sınır köylerinde yaşayan vatandaşlar uyarıldı.

 

Esed'in kontrolünde olan ve Yayladağı ilçesine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan Kesep Sınır Kapısı ile Kesep kasabasına ÖSO birlikleri tarafından sabah saatlerinde saldırı düzenledi.

 

Bulgaristan 21 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

“Ukrayna” konusu bugünkü basında yer almaya devam ediyor. “Standart” gazetesi iki ülkenin karşılıklı yaptırım tehditleri konusunda “Moskova ve Washington birbirine tokat indiriyor” başlığını verdiği yazısında Başbakan Oreşarski’nin Brüksel’de büründüğü Bulgaristan tutumunu kısaca şöyle özetliyor: “Oreşarski, Rusya yaptırımlarını karşı çıkıyor. Yaptırımlar uygulanırsa, tazminat isteyecek.”

 

Bugün çıkan gazeteler, Bulgaristan’ın yeni Merkez Seçim Komisyonun kurulması konusunu mercek altına alıyorlar. “Sega” gazetesi, “Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri, Avrupa seçim yoluna mayın döşediler” iddiasını ortaya atarken Merkez Seçim Komisyonuna hakim olan denemelerinin hukuk kararlarında saçmalıklara yol açtığını yazıyor. Öyle oluyor ki, hem muhalefet, hem de iktidardakiler Anayasa Mahkemesine başvururken Hak ve Özgürlükler Hareketi ise ülkemizdeki diplomatik heyetine şikâyet edecek. “Monitor”, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev’in tüm kanunlara aykırı düşerek DPS aleyhine GERB partisine söz konusu komisyonda bir sandalya ek olarak armağan etmiştir, diye yazıyor.

 

“Standart” gazetesi manşete “Parlamento vahşi orman değildir” başlığını taşıdığı yorumunda şunları yazıyor: Halk Meclisini ziyaret eden öğrenciler, Meclis Başkanı Mihail Mikov’un kürsüdeki “Ataka” milliyetçi partisi milletvekilinin sözlerine karşılık veren GERB partisi milletvekilinin kovulmasına ve Meclis Başkanı Maya Manolova’nın başka bir bayan milletvekiline “Sus, mare!” sözlerine şahit olunca çok şaşırmışlar. 17 yaşındaki bir öğrenci “Zavallı görüntü!” demiş. Bundan bir ay önce aynı öğrenciler, Strasbourg’taki Avrupa Parlamentosunu ziyaret etmiş ve buna benzer manzaralarla karşılaşmamıştır.

 

“Trud” gazetesi, ilk sayfasında Bulgaristan’daki ruh hastalarının ilaçsız kaldıklarından dolayı tehlike çanlarını çalıyor. 12 ruh sağlığı merkezi, yeni yıldan bu yana Sağlık bakanlığından hastalarının tedavisi için bir kuruş almamıştır. Aynı zamanda ruh hasatlıkları uzmanları, gazeteye hiç bir boş yatağın olmadığını paylaşmışlardır. Bu gerçeği gazete ekibi de doğruladı.

 

“24 çasa” gazetesi, yaşlı bir Sofyalı vatandaşın evinde yakaladığı hırsızı polis merkezine götürdüğü, ancak hırsızın misafirliğe gittiği bahanesiyle polisin onu salıverdiğinden şoke olmuş. Helsinki Komitesi ise, hırsızın tutuklama sırasında yaralanıp yaralanmadığını araştırıyor. Evinde hırsızı yakalayan kişi ise şimdi hırsızı polise teslim edeceği yerde ona bir dayak atmadığından dolayı pişman.

 

“Gong” spor sayfası, “Çao Avrupa” başlığı altında Ludogorets Futbol takımının Valensiya takımından mağlubiyetini yorumluyor. Bulgaristan şampiyonu Ludogorets takım oyuncuları rövanş maçında 0-1 skorla mağlubiyete uğrarken böylece Ludogorets takımının Avrupa marşına son verildi. Bulgaristan futbol takımı İspanya’da güzel oyun sergiledi ve rakibine iyi karşılık verdi. Bundan dolayı da tribünlerdeki Bulgar taraftarları takımını alkışlarla uğurladılar.