ABD 20 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), NSA ABD Dışındaki Telefonları Kaydediyor diye yazıyor. Haberde, Gazetenin gizli kaynaklara dayandırdığı haberde, eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın, kurumun casusluk faaliyetleriyle ilgili sağladığı belgelere de yer veriliyor.

 

Gazete, Amerikalı yetkililerin isteği üzerine sistemin kullanıldığı ve gelecekte kullanılacağı ülkelerin adlarını gizli tuttuğunu belirtti.

 

MYSTIC adı verilen ses kayıt sistemi, 2009 yılında kullanılmaya başlanmış ve 2011’de tam kapasite hale getirilmiş. Sistem, konuşmaların geri dönüşümlü olarak dinlenmesine olanak sağlıyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ), BlackRock, Türkiye için "nötr" ancak "fırsatlar da var" diye yazıyor. Haberde, Dünyanın en büyük varlık yöneticisi ve iShares MSCI Türkiye Fonu'nun yöneticisi BlackRock, faiz artışıyla dengelenen Türk Lirası'ndaki sakinliğin ne kadar süreceğinin belirsizliğini koruduğunu belirtti. Ayrıca ABD'li fon yönetim şirketi Türkiye'de fiyatlamaların diğer gelişen ülkelerle yakın olduğunu ancak ABD'ye göre de cazip olduğunu söyledi.

 

WSJ, Ukrayna, Kırım'daki askeri üslerini terk etti diye yazıyor. Haberde, Ukrayna, Kırım'da bulunan askeri birliklerini ve ailelerini çekerek yarımadayı bünyesine katacağını söyleyen Rusya'ya yenildiğini kabul ediyor.

 

Diplomatik çabaların sonuçsuz kalması diğer olaylara da yansıyabileceği sinyalini verirken, Rusya Doğu ile Batı arasında devam eden gerginliğin İran'ın nükleer programı üzerine yapılan görüşmelere de olumsuz yansıyabileceği uyarısını yaptı.

 

Batı'nın yaptırımlarına rağmen Rusya resmi olarak Kırım'ı bünyesine katacak yasayı onayladı. Fakat ABD Başkanı Barack Obama, Kırım için savaşa gitmek istemediğini açıkça belirtti.

 

WSJ, Avustralya: Malezya uçağı bulunmuş olabilir diye yazıyor. Haberde, Avustralya Başbakanı Tony Abbott bugün yaptığı açıklamada uydu teknolojisiyle Hint Okyanusu'nda belirlenen iki parçanın Melazya Havayolları'nın kayıp uçağına ait olmuş olabileceğini belirtti.

 

Arama uçaklarının daha fazla bilgi için olay yerine gittiğini söyleyen Abbott, bulunan objelerin uçağa ait olduğuna dair "kesin" bir bilginin henüz olmadığını da sözlerine ekledi. Fakat bu görüntülerin bile 8 Mart'ta kaybolan uçağa dair yürütülen uluslararası çalışmalardaki en güçlü işaret olarak dikkat çekiyor.

 

Malezya Savunma Bakanı Hishammuddin Hussein, Avustralyalılar'ın sundukları raporların "güvenilir" olduğunu belirtti ve çabuk sonuçlara atlanmaması konusunda uyarılarda bulundu.

 

Çin 20 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Mersin'de tren kazası: 9 ölü diye yazıyor. Haberde, Mersin'in Akdeniz İlçesi'nde bir trenin servis aracına çarpması sonucu ilk belirlemelere göre 9 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

 

Adana-Mersin seferini yapan yolcu treni, merkez Akdeniz İlçesi'nde, Tarsus-Mersin Organize Sanayi bölgesindeki bir fabrikanın işçilerini taşıyan servis minibüsüne çarptı.

 

Mersin Emniyet Müdürü Hasan Hüseyin Bahar, ilk belirlemelere göre 9 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

 

CRİ, 'Haixun 01' Hint Okyanusu'nda MH370'i arıyor diye yazıyor. Haberde, Çin Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı 'Haixun 01' adlı gemi bugün saat 20:00'de Hint Okyanusu'nda kayıp MH370 uçağını aramaya başlayacak.

 

Geminin 21 Mart günü saat 2:00'de asıl arama alanına ulaşması bekleniyor. 'Haixun 01' Çin'in deniz araştırma ve kurtarma işlevine sahip olan ilk büyük kurtarma gemisi.

 

CRİ, Avustralya: Kayıp uçağın iki parçasını bulmuş olabiliriz diye yazıyor. Haberde, Avustralya Deniz Güvenlik İdaresi'nden yetkili John Young bugün (20 Mart) düzenlenen basın toplantısında, Malezya Havayollarına ait kayıp uçağın iki parçasını bulmuş olabileceklerini duyurdu.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Avustralya tarafının açıklamasıyla yakından ilgilendiklerine işaret ederek, arama ve belirleme çalışmasına hız verilmesini beklediklerini söyledi.

 

CRİ, Mahmud Abbas, Obama'yla görüştü diye yazıyor. Haberde, Filistin Devlet Başkanı Muhmud Abbas, sadece İsrail'in Filistin'de yerleşim merkezi inşa etmeyi tamamen durdurması ve Filistinli tutukluları serbest bırakması halinde barış görüşmesinin sürdürülebileceğini söyledi.

 

Abbas (17 Mart) ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmede, Filistin hükümeti ve halkının barış görüşmesinin devam etmesine karşı çıktığını ifade etti. Filistin'i barış görüşmesine devam etmeye ikna etmek için İsrail'in somut adımlar atması gerektiğini söyleyen Abbas, tutukluların serbest bırakılması ve yerleşim merkezi inşasının tamamen durdurulması elzemdir dedi.

 

CRİ, Almanya, Rusya'ya savaş malzemesi satışını durdurdu diye yazıyor. Haberde, Rheinmetall GmbH adlı Almanya silah şirketi Rusya ordusuyla ticaret yapmayı geçici olarak durdurdu.

 

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel dün (20 Mart) bir açıklama yaparak bu haberi doğruladı. Rheinmetall GmbH adlı şirket, Rusya ordusuyla yaptığı ticaret kapsamında, bir savaş eğitim merkezine modern simülasyon cihazları sağlıyordu. Sözleşme tutarı 100 milyon Avro'yu bulan programın 2 sene sürmesi planlanıyordu ve 2014 yılında uygulanması bekleniyordu.

 

CRİ, Viyana'da ikinci nükleer sorun diyalogu diye yazıyor. Haberde, İran, nükleer sorunuyla ilgili altı ülke (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya) ile İran arasında nükleer soruna ilişkin kapsamlı anlaşma imzalanması amacıyla düzenlenen ikinci tur diyalog toplantısının "öze ilişkin ve yararlı nitelik taşıdığı" belirtildi.

 

Bu açıklama, Avrupa Birliği Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'dan geldi.

 

Altı ülke ile İran arasındaki ikinci tur diyalog toplantısı Avusturya'nın başkenti Viyana'da dün (19 Mart) yapıldı. AB'nin dışişleri bakanı konumundaki Catherine Ashton toplantıdan sonra İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, iki gün süren diyalog toplantısı sırasında İran'ın uranyum faaliyetleri, Arak ağır su reaktörü, sivil nükleer işbirliği ve Batılı ülkelerin İran'a uyguladığı yaptırımlar gibi konuların ele alındığını belirtti.

 

CRİ, Kayıp uçak için uluslararası işbirliği sürüyor diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayolları'na ait kayıp uçağı arama çalışmasında bugün (10 Mart) 13. güne girildi. Çin ve Malezya arama ekipleri arasındaki işbirliği güçlendirildi.

 

Çin'in 11 gemisi, yeni tespit edilen iki misyon bölgesine hareket ederken, diğer ülkeler de arama çalışmasını sürdürüyor.

 

Çin Genelkurmay Başkanı Fang Fenghui dün Malezyalı mevkidaşı Zulkifeli bin Muhammed Zin ile telefon görüşmesi yaptı. Fang, Çin'in arama çalışmasını var güçle sürdüreceğini belirtti. Zulkifeli ise Çin'in arama çalışmasına gerekli tüm yardımı sağlayacaklarını söyledi.

 

CRİ, Rusya Anayasa Mahkemesi Kırım kararını onayladı diye yazıyor. Haberde, Rusya Anayasa Mahkemesi, dün (19 Mart) Rusya'nın Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol liman kentiyle imzaladığı anlaşmanın Rusya Federasyonu anayasasına uygun olduğunu bildirdi.

 

Rusya meclisinin alt kanadı olan Devlet Duması tarafından dün yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Anayasa Mahkemesi tarafından onaylanan anlaşmayı ve iki yeni federasyon üyesiyle ilgili ayrıntıları bildiren anayasa taslağını Devlet Duması'na sundu. Devlet Duması, bu hafta içinde gerekli prosedürü tamamlayacak.

 

Uluslararası toplum ise Ukrayna'da gittikçe gerginleşen durumla ilgili müzakereye hız verdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, dün Rusya ve Ukrayna'ya krizin çözümü için doğrudan diyalog çağrısında bulundu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ise arabulculuk yapmak için Rusya ve Ukrayna'ya gitti.

CRİ, G-7 Grubu Ukrayna krizini ele alacak diye yazıyor. Haberde, G-7 ülkeleri Ukrayna krizini ele almak için toplanacak.

 

Almanya hükümet sözcüsü Steffen Seibert, dün (19 Mart) yaptığı açıklamada, G-7 Grubu liderlerinin Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde bir araya gelerek, Ukrayna krizine çözüm arayacaklarını belirtti.

 

Seribert, olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada, adı geçen görüşmenin esas gündeminin Ukrayna krizi olduğunu söyledi. G-7 Grubu liderleri, gelecek aşamada neler yapılması gerektiğini görüşecek.

 

CRİ, Suriye'den ABD'ye kınama diye yazıyor. Haberde, ABD önceki gün Suriye'nin Washington Büyükelçiliği'nin faaliyetlerini durdurmasını istemişti. Suriye ABD'nin bu çağrısına tepki gösterdi.

 

Suriye Dışişleri Bakanlığı dün (19 Mart) bir açıklama yaparak, ABD'deki Suriye misyonlarının kapatılması talebinin, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi ve Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu belirtti.

 

Suriye Haber Ajansı'nın haberine göre, açıklamada, ABD'deki Suriyeli diplomatların görevini bitirdikten sonra yerine yeni personeli gönderilmesine ABD'nin izin vermemesinin çok yanlış olduğuna dikkat çekildi. Bu ay sonuna kadar yeni diplomatlara vize verilmemesi halinde Suriye'nin de Şam'daki ABD Büyükelçiliği'ni kapatacağı uyarısında bulunuldu. Açıklamada, ABD'nin bu kararı, terörizme daha büyük destek sağlayarak Suriye halkına zarar verecektir ifadesine yer verildi.

 

Rusya 20 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Putin’in çalışmalarının onaylanma seviyesi son 5 yılın zirvesine çıktı diye yazıyor. Haberde, Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi’nin yayınladığı rapora göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çalışmalarının onaylanma seviyesi bu yılın başından bu yana oranında artarak %75.7 oranına çıktı ve son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

 

Son ayda Rusya Devlet Başkanı’nın çalışmalarının onaylanmasında .4’lük artış olurken, yılın başında bu yana geçen dönemdeki artış ise .1 olarak belirlendi.

 

RUVR, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı serbest bırakıldı diye yazıyor. Haberde, Kırım-İnform Ajansı’nın perşembe günü bildirdiğine göre, daha önce Kırım’da gözaltına alınan Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı ve diğer 7 kişi güvenlik birimleri tarafından serbest bırakıldı.

 

Ajansın meclis milletvekili Andrey Sençenko’ya dayandırarak yayınladığı açıklamada “Serbest bırakılma bu sabah sınır yakınlarındaki Çongar köyünde gerçekleşti. Milletvekili Anatoliy Gritsenko da oğlunun serbest bırakıldığını bildirdi” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, Avrupa’dan temin edilen silahların Ukrayna üzerinden Rusya’ya kaçırıldığı tespit edildi diye yazıyor. Haberde, Rusya Federal Güvenlik Servisi Halkla İlişkiler Departmanı tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği ülkelerinden temin edilen silahları Ukrayna üzerinden Rusya Federasyonuna yasadışı yollardan sokan bir kaçakçılık şebekesinin tespit edildiği belirtildi.

 

RUVR, Çurkin: Ukrayna’daki kriz ülke Rusya ile AB arasında seçim yapmaya itilerek yapay olarak tetiklendi başlıklı haberinde, Rusya BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin çarşamba günü gerçekleştirilen BM Güvenlik Konseyi Açık Oturumu’nda yaptığı konuşmada Ukrayna’daki krizin bu ülkenin yapay olarak AB ile Rusya arasında seçim yapmaya itilmeye çalışılarak tetiklendiğini belirtti.

 

RUVR, Mersin'de trenle servis minibüsünün çarpışması diye yazıyor. Haberde, Merkez Akdeniz ilçesinde yolcu trenin işçileri taşıyan servis minibüsüyle çarpışması sonucu ilk belirlemelere göre 9 kişinin öldüğü kazada yaralanan 4 kişi hastaneye kaldırıldı.

 

Mersin-Tarsus arası Taşkent durağı yakınlarında, Tarsus-Mersin Organize Sanayi Bölgesine fabrika işçilerini taşıyan servis minibüsüyle yolcu treninin çarpıştığı kazada yaralanan 4 işçi, kentteki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

 

RUVR, Erdoğan: Komplo yok diyemezsiniz başlıklı haberinde, Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Dış komplo iddiaları 3. dünya söylemi" açıklamasını değerlendirdi.

 

 TRT'de konuşan Başbakan, "Dışardan bize komplolar yapılmıyor dersek yanılırız" dedi. Erdoğan, Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı'nın da hedefte olduğunu söyledi.

 

RUVR, Putin ve Ban Ki Moon Moskova’da Ukrayna’daki durumu görüşecek diye yazıyor. Haberde, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Ukrayna’daki durumu görüşmek için 20 Mart Perşembe günü Moskova’ya gelecek.

 

 Onun Rusya’nın başkentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve diğer üst düzey yetkililerle görüşmesi planlanıyor.

 

Rusya Devlet Başkanı Basın Danışmanı Dmitriy Peskov İtar Tass Ajansı’na yaptığı açıklamada BM Genel Sekreteri ile gerçekleşecek olan görüşmeyi doğruladı.

 

RUVR, Timoşenko tedavi sonrasında Ukrayna’ya döndü diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Eski Başbakanı ve Vatan Partisi Lideri Yuliya Timoşenko Almanya’daki tedavisi sonrasında Ukrayna’ya geri döndü.

 

Timoşenko 19 Mart’ta konu hakkında Twitter’e bir mesaj bırakarak “Ben kelimenin tam anlamıyla döndüm. Beni destekleyen ve mücadele veren herkese teşekkür ederim. Beni beklemeyen herkese de acıyorum” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Putin nisan ayında canlı yayına katılacak diye yazıyor. Haberde, Kommersant gazetesinin perşembe günü yayınladığı habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geleneksel olarak Rusya’daki insanlarla iletişim için çıkacağı canlı yayın programı nisan ayında gerçekleşecek ve bu proğram büyük bir ihtimalle Kırım’ın Rusya’ya dâhil olmasına adanacak.

 

RUVR, Obama Ukrayna’daki durumda askeri müdahalenin ihtimal dışı olduğunu belirtti diye yazıyor. Haberde, 19 Mart’ta NBC televizyon kanalına bir demeç veren ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin Ukrayna’daki durumda askeri müdahalesinin ihtimal dışı olduğunu belirtti.

 

Obama konu ile ilgili olarak “Biz Ukrayna’da askeri operasyonlara bulaşmayı düşünmüyoruz” ifadelerine yer verdi. ABD Başkanı’na göre, Ukrayna’da yaşayan insanlar dahi ABD’nin Rusya ile çatışmasının hem Washington hem de Ukrayna için uygun olmayacağını itiraf etmelidirler.

 

İngiltere 20 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Times gözyaşları içindeki Ukrayna askerlerine Kırım'dan ayrılma emri verildiğini kaydediyor.

 

Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Andriy Parubiy askerleri "çabuk ve etkin" bir şekilde Ukrayna'ya çekmek istediklerini belirtmişti.

 

Daily Telegraph Ukrayna'nın İngiltere ve ABD ile askeri tatbikat yapacağını açıkladığını bildiriyor.

 

Daha önce Kırım'da Rusya yanlısı güçler Ukrayna Donanması'nın karargâhının da aralarında bulunduğu iki donanma üssünü ele geçirmişti.

 

Independent bu baskının "Kırım'ın yeni yüzünü ortaya çıkardığı" kanısında.

 

Guardian da askerlerin direnmeden üssü terkettiklerini kaydediyor.

 

Kırım'da geçen Pazar günü yapılan referandumda büyük çoğunluk Rusya'ya katılmayı seçti ve Kırımlı liderler bölgenin Rusya'ya katılmasını öngören anlaşmayı imzaladı.

 

Batılı ülkelerin tanımayı reddettiği referandum, Rusya yanlısı Ukrayna lideri Viktor Yanukoviç'in devrilmesi ve Batı yanlısı geçici yönetimin iktidara gelmesinden bir ay sonra yapıldı.

 

Financial Times İngiltere'nin Avrupa'ya Rus doğalgazına bağımlılığını azaltmaya yönelik bir plan yapma çağrısında bulunduğunu yazıyor.

 

Times kamuoyuna sızdırılan son kayıtlarda Türkiye'den Nijerya'ya silah taşındığını bildiriyor.

 

Habere göre silahlar Türk Havayolları uçağıyla taşınmış.

 

Kayıttaki telefon görüşmesinin, THY yetkililerinden Mehmet Karakaş ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlarından Mustafa Varank arasında geçtiği söyleniyor.

 

Nijerya'da, radikal dinci gruplardan Boko Haram hükümeti devirerek bir şeriat devleti kurmak için son dönemde büyük can kayıplarına neden olan şiddetli bir savaş yürütüyor.

 

Times'a göre kayıtlar Nijerya'daki iç savaşta kullanılmak üzere silah taşıdığına yönelik iddialar içeriyor.

 

Kayda göre, Karakaş olduğu iddia edilen kişi Varank olduğu öne sürülen kişiye taşınacak 'öldürücü malzemeler' konusuna açıklık getirilmesini istiyor ve "Onlarca malzeme taşıyorum, Nijerya'ya gidiyor şu anda. Müslümanları mı öldürecek, Hıristiyanları mı? Vebal altındayız, haberin olsun" diyor.

 

Times Varank'ın "Hakan Beyle konuştuktan sonra bir-iki gün içinde yanıt vereceğini" söylüyor.

 

Gazete "Hakan Bey"in MIT Başkanı Hakan Fidan olarak yorumlandığını kaydediyor.

Gazete, THY'nin kayıtla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Nijerya'ya Türkiye'den ya da başka bir ülkeden silah taşınmadığını duyurduğunu da bildiriyor.

 

THY şirketin kargo ile silah ve askeri malzeme taşırken, uluslararası hukuk ve uluslararası taşımacılık kuralları çerçevesinde resmi prosedürlere uygun hareket ettiğini belirtti.

 

Türkiye'de muhalefetin bu kayıtla ilgili olarak hükümetten açıklama istediğini belirten gazete, bu kaydın yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya olan AKP hükümeti üzerindeki baskıyı daha da artıracağı kanısında.

 

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan 239 yolcu ve mürettebatla 8 Mart'ta havalandıktan sonra Güney Çin Denizi üzerinde radarlardan kaybolan uçak öne çıkan bir diğer konu.

 

Financial Times olayı çevreleyen esrar perdesinin kalınlaştığını yazıyor.

 

Malezyalı yetkililer uçağın bilerek rotasından çıkartıldığını ve bilinen son konumundan güneye ya da kuzeye doğru gitmiş olabileceğini söyledi.

 

Yetkililer uçağın gitmiş olabileceği bu iki muhtemel rotayı değerlendiriyor.

 

Bu çerçevede pilotun intihar etmiş olabileceği ihtimali gündemde.

 

Independent uçakta bulunanların yakınlarının umutlarını yitirmemeye çalıştığını belirtiyor.

 

Gazete, polis tarafından el konan kaptan pilotun evindeki uçuş simülatörünün incelenmesi için FBI'dan yardım istendiğini kaydediyor.

 

Daily Telegraph da bu simülatör bilgilerinin bir kısmının pilot tarafından silinmiş olduğunu yazıyor.

 

Guardian araştırmalardan hala bir sonuç alınamamış olmasının genişleyen bir öfkeye neden olduğunu belirtiyor.

 

Malezyalı yetkililer bir askeri radara göre uçağın döndüğünü ve kuzeybatıya doğru yönelmeden önce Malezya'ya doğru uçtuğunu söylüyor.

 

MH370 sefer sayılı uçağı arama çalışmalarına katılmak ve radar ve uydu verilerini değerlendirmek için 20'den fazla ülkeden yardım istendi.

 

Almanya 20 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Haftalık Die Zeit gazetesinde, Kırım krizinin ekonomik boyutuna dikkat çekiliyor:

 

“Söz konusu olan öfkeli bir lidere haddini bildirmekse, rant ve iş rol oynamamalı. Gerçekten de böyle mi peki? Avrupa'nın ekonomik gücü, Doğu Avrupa'daki mücadelenin ne şekilde sonuçlanacağı konusunda belirleyici olacak. İstensin veya istenmesin, Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılması ile sistemlerin de rekabeti başlayacak. Batı, Kiev'i yeni kriz yardım projesi olarak destekleyecek ve orta sınıf için bir takım fırsatları barındıran bir piyasa ekonomisinin oluşmasına çabalayacak; bu sırada Rusya ise eski ve yeni yarımadasındaki ekonomik durumu istikrara kavuşturmak için petrol ve doğalgazdan kazandığı milyarların bir kısmını feda etmek zorunda kalacak. Siyasî bir seçeneğin bedelini ihmal etmek şimdiye kadar kimseye yarar sağlamadı.”

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung'da yer alan bir yorumda ise Batı'nın krizdeki rolü ele alınıyor:

 

“Batı, soğuk savaşın sona ermesinden bu yana geçemediği jeopolitik bir sınavın eşiğinde duruyor. Kendisini, milliyetçi bir hezeyana kapılmış, –Sivastopol 21. Yüzyılın Stalingrad'ıdır nidalarıyla- ‘büyük güç' çanları çalan Rusya'nın karşısında görüyor. Geçmişte birbirini umursamazlık ve artan ilgisizlik ile suçlayan Avrupalı ve Amerikalı ortaklar şimdi AB, NATO ve G7 içerisinde ve aynı zamanda ikili olarak kararlı bir tepki vermek zorunda. Almanya Başbakanı Merkel'in bu krizde Obama için merkezi bir rol oynaması tesadüf değil. Merkel, onun en önemli Avrupalı takım arkadaşı.”

 

Die Tagespost, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tutumunu eleştiren bir yoruma yer veriyor:

 

“Rusya Devlet Başkanı Avrupa'daki barışın yıllardır temelini oluşturan unsurların hepsini tartışmaya açıyor: Devletler hukuku, uluslararası düzeyde tanınmış sınırların dokunulmazlığı, komşu ülkenin egemenliği, uluslararası kurumların arabuluculuğu… Rusya, BM Güvenlik Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Konseyi ve G8'de bir ortak olarak görülmesine ve bu oluşumlarda da belli bir ağırlığa sahip olmasına rağmen, rövanşist şiddet politikasına bel bağlıyor. Bu politika 20'nci yüzyılda soğuk ve sıcak savaşlarda etnik temizliklere, sürgünlere, birçok halkın acı çekmesine ve yeni hukuksuzluklara yol açmıştı. Putin, Avrupa'daki barış düzenini tehlikeye atıyor. O yüzden bu yöntemle başarılı olmasına izin verilmemeli.”

 

Alman basınından seçtiğimiz son yorum konusu ise Almanya'daki asgari ücret düzenlemesi ile ilgili. Almanya'da 1 Ocak 2015 tarihinde saatte 8,5 Euro olmak üzere asgari ücret uygulamasının yürürlüğe girmesi üzerinde uzlaşmaya varıldı. Reutlinger General Anzeiger gazetesindeki yorum şöyle:

 

“Sosyal Demokratların hayata geçirmeyi istediği bu projeye büyük umutlar bağlandı. Bunun gerçekten bir başarı hikâyesine mi dönüşeceğini, yoksa yeni düzenleme ile istihdama darbe mi vurulacağını uygulama gösterecek. Bu nedenle taslağın sunulmasının ardından işveren ve sendika temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından incelenmesini engelleyen hiçbir şey yok. Böylece dezavantajlar asgariye indirilip, avantajlar azami seviyeye çıkartılmış olmaz mı? Oysa bunun yerine koalisyon ortakları her sorunun cevabının masa üstünde bulunabileceği izlenimi veriyor. Bu çok ağır bir hataya yol açabilir.”

 

Ukrayna 20 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırımı Tanıyan ve Tanımayan Ülkeler diye yazıyor. Haberde, Dünya ülkeleri Kırım konusunda kutuplaşmaya başladı.

 

Evromeydan olayları sonrası Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ‘in Rusya'ya kaçması ve Ukrayna İktidarını batı yanlıları ve Ukrayna Milletçilerinin ele geçirmesiyle Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu ve Bakanlık binaları silahlı kişilerce işgal edilmiş. İşgal altında toplanan Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu Kırım’ın kendi kararını vermesi için 25 Mayıs tarihinde Referandum kararı almış karar daha sonra 30 Mart’ta daha sonra ’da 16 Mart’a alınarak Kırım ve Sivastopol şehirlerinde referandum yapılması kararlaştırıldı.

 

Suriye 20 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), İsrail, Teröristlerin Saldırısına Eş Zamanlı Olarak Saldırdı diye yazıyor. Haberde, Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı dün yayınladığı beyanda siyonist düşmanın ‘güçleri birbirinden ayırma anlaşmasına’ yeni bir ihlalle Salı günü öğleden sonra Kunaytra kırsalının Sheyta Köyü yakınları ve 1023 Tepesine top ve tank mermilerinin yanı sıra füze saldırısında bulunduğunu belirtti.

 

Komutanlık SANA’nın bir nüshasını aldığı beyanda siyonist düşmanın söz konusu saldırılarında beşeri kaybın olmadığı ve sadece maddi hasarın oluştuğunu ifade etti.

 

SANA, ABD Teröre Desteğinde Yeni Bir Adım Attı diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı ABD’nin Uluslararası Viyana Diplomatik ve Konsolosluk İlişkileri anlaşmasına açık bir ihlalde bulunduğunu belirtti.

 

Bakanlık dün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı beyanında ABD’nin Washington'da görev yapan Suriye diplomatik heyetinin görev sürelerinin bitmesi ardından yerlerine atanan yeni diplomatların görevlerine başlamalarına izin vermemekle söz konusu anlaşmayı ihlal ederek keyfi ve çirkef bir ihlalde bulunduğunu ifade etti.

 

SANA, Ras el Ayn ve Şveyhed Bölgeleri Kahramanlarımızın Kontrolünde diye yazıyor. Haberde, Vatan koruyucuları ordu birliklerimiz Şam Kırsalında Yebrüd’teki zaferinden sonra dün bölgede Ras el Ayn Beldesini ve Homs Kırsalının Şveyhed Köyünde kontrolü ele geçirerek alarak güvenlik ve istikrarı sağladı.

 

Yebrud Kenti çevresinde teröre karşı operasyonlarını sürdüren kahraman birliklerimiz kentin güneybatı girişinde bulunan bütün terör yuvaları ve toplanma merkezlerini yok ederek buralarda bulunan büyük miktarda silah ve mühimmatı da imha edip bütün terör gruplarını temizledikten sonra güvenlik ve kontrolün sağlandığını ilan ettiler.

 

SANA, Terör Saldırısı Sonucu 9 Vatandaşımız Yaralandı diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör gruplarının Şam’da el Hafız Parkı yakınlarında düzenledikleri havan saldırısı sonucunda 9 vatandaşımız yaralandı.

 

Emniyet Müdürlüğünde yetkili bir kaynak teröristlerin fırlattığı bir havan mermisinin el Hafız Parkı yakınlarında bir noktaya isabet ederek 9 vatandaşımızın yaralanmasına sebep olduğunu ifade etti.

 

SANA, Mikdat: Kimyasal Silah Konusu Teknik Konudur.. Politikleştirilmemesi Gerekiyor başlıklı haberinde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat Suriye’nin Kimyasal silahlarla ilgili taahhütlerini uygulamada tamamıyla bağlı olduğu belirtti.

 

Mikdat Amerikan Wall Street Journal gazetesinin kendisiyle yaptığı ve dün yayınladığı görüşmesinde, kimyasal silahlar konusunun politikleştirilmemesini umduklarını ve bu meselenin salt bir teknik konu olduğunu söyledi.

 

Mikdat, Suriye hükümetinin bu dosyadan kurtulmak için belirlenen tarihe bağlı kalacağına ve konulan plan gereğince gelecek ayın bitimiyle birlikte ülkedeki bütün kimyasal silahların taşınması yolunda ilerlediğine işaret etti.

 

SANA, Orduya Destek Gösterileri Devam Ediyor diye yazıyor. Haberde, Kiralık ve tekfirci terör çetelerine karşı onurlu savaşında orduya destek olarak yurdun muhtelif bölgelerinde kitlesel gösteriler devam ediyor.

 

Bu bağlamda dün Homs Kentinin Hamra Semti ahalisi ve Şam kırsalının Cdeydet el Fadl Bölgesinde yaşayan Golanlı vatandaşlarımız ve civar bölgelerden kalabalık kitleler halinde meydanlara döküldü.

 

SANA, Teröristler İnsani Yardımların Yermuk Kampına Girişini Yeniden Engelledi diye yazıyor. Haberde, Filistin Ulusal Diyalog ile Filistin Ulusal Uzlaşma Grupları Komitesi, Şam’daki Yermuk Kampında bulunan teröristlerin insani yardımların kamp dahiline girişi ile insani durumların çıkışını yeniden engellediklerini belirtti.

 

Komite basın açıklamasında, söz konusu engelin gıda yardımlarının dağıtılması noktasına yönelik keskin nişancıların tetiklemeleri ile gelişigüzel açılan ateş yanı sıra söz konusu yardımları elde etmeye çalışan ahali saflarında oluşan kaos ve korku sonucunda geldiğini söyledi.

 

SANA, Rusya Sivil Yerleşim Alanlarını Hedef Alan Gelişigüzel Havan Saldırılarını Kınadı diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı yayınladığı beyanda Suriye’deki terörist grupların Suriye kentlerindeki bazı bölgelerde sivil yerleşim bölgelerine gelişigüzel fırlattıkları havan topları ve işledikleri suçların yanı sıra terörist grupların bu ayın 17’sinde Homs kentinin el Zehra Semtinde işledikleri ve aralarında çocuk ve kadınların kurban gittiği terör eylemini şiddetle kınadı.

 

SANA, Lübnan Hükümetinden Terörle Mücadeleye Olağanüstü Önem İlanı diye yazıyor. Haberde, Lübnan Başbakanı Temmam Selam, hükümetinin terör eylemleriyle mücadeleye olağanüstü bir önem vereceğini ilan etti.

 

Selam, Hükümetin Lübnan ordusu ve Güvenlik Güçlerinin bu görev ile sınır ve güvenliği korumadaki vecibelerini yerine getirmedeki güçlerinin pekiştirilmesi adımlarını devam ettireceğini belirterek hükümetin Lübnan ordusunu acilen silahlandıracağını ve gerekli bütün donanma ile arttıracağını vurguladı

 

Azerbaycan 20 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Ukrayna’da askeri sefere gitmeyeceğiz diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Barack Obama, ABD ordusunun, Ukrayna’da Rusya’ya karşı askeri bir eylemde bulunmayacağını söyledi.

 

ABD Başkanı Barack Obama, bazı yerel medya organlarına verdiği röportajda, “Ukrayna’da askeri sefere gitmeyeceklerini” bildirdi.

 

“Ukraynalılar bile bizim Rusya ile askeri anlamda angajmana girmemizin uygun düşmediğinin ve Ukrayna için de bunun iyi olmadığının farkındadır” diyen Obama, bu konuda yaptıklarının ise Ukrayna'nın kendi geleceğini belirlemesi gerektiği noktasında güçlü uluslararası koalisyonun olması için diplomatik kaynakları harekete geçirmek olduğunu kaydetti.

 

1News, TBMM yolsuzluklarla ilgili genel görüşmeyi reddetti diye yazıyor. Haberde, Dört eski bakanın yolsuzluk yaptıkları ile ilgili fezlekeler konusunda TBMM’de genel görüşme açılması talebi dün yapılan Genel Kurul oturumunda kabul edilmedi.

 

TBMM Genel Kurulunda fezlekeler için yapılan olağanüstü toplantıda, CHP’nin genel görüşme talebine AKP’den 259 ret oyu çıktı. Muhalefetten ise genel görüşmeye 158 kabul oyu geldi.

 

TBMM Genel Kurulunda dün yapılan olağanüstü toplantıda CHP yolsuzluk fezlekelerinin genel görüşmeye açılması için önerge verdi. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, genel görüşme önergesini milletvekillerinin oylarına sundu.

 

1News, Rasmussen: Avrupa'nın güvenliğine en ağır tehdit diye yazıyor. Haberde, NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri girişimlerinin Soğuk Savaş’tan sonra Avrupa’nın güvenlik ve istikrarına yönelik en ağır tehdit olduğunu söyledi.

 

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri girişimlerinin uluslararası yükümlülüklerin apaçık ihlali olduğunu belirterek, “Bu, Avrupa-Atlantik toplumu, NATO ve tüm, özgür ve barış içindeki bir Avrupa’ya taahhüdü bulunan diğerleri için bir uyarı işaretidir” dedi.

 

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, temaslarda bulunduğu ABD'nin başkenti Washington’da düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nde konuştu. Rasmussen, bir ay öncesine göre şu anda farklı bir dünyada yaşadıklarını belirterek, “Rusya’nın Ukrayna’daki askeri saldırganlığı, uluslararası yükümlülüklerin apaçık ihlali ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına saldırıdır. Silah tehdidi altında sözde bir referandum ile Kırım’ın ilhakı, hukuka ve yasalara aykırıdır. Bu, Avrupa-Atlantik toplumu, NATO ve tüm, özgür ve barış içindeki bir Avrupa’ya taahhüdü bulunan diğerleri için bir uyarı işaretidir” diye konuştu.

 

Bulgaristan 20 Mart’ta Bunları Konuşuyor 

 

“Standart” gazetesinin haberinde üç elektrik dağıtım şirketinin Ulusal Elektrik Kurumu NEK’e olan borçlarından meblağların mahsup edilmesinin bu karara neden olduğunu okuyoruz. Habere göre ihlaller Devlet Elektrik Kurumu tarafından sunulan şikayetler üzerine düzenleme organının başlattığı incelemeler sonucu tespit edildi. “Trud” gazetesinin sayfalarında CEZ ve EVN şirketlerinin lisanslarının alınması için bir sebep görmediklerini okuyoruz. Bu arada Bulgaristan Sanayiciler Konfederasyonu, DKVR tarafından alınan kararı eleştirdi ve bu önlem sonucu elektrik fiyatının rekor seviyeye çıkmasının beklenebileceği yolunda uyardı, habere göre.

 

Yine “Trud” gazetesi, elektrik ihracatında yıkım yaşandığını yazıyor. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı oluşan elektrik fazlası, Devlet Elektrik Enerjisi Sistem Operatörü ard arda ikinci yıldır santrallerdeki üretimi azaltıyor. Operatörün talimatı üzerine “Kozloduy” nükleer elektrik santrealinde, “Maritsa İztok 2” termal elektrik santrali ve ardından da yeşil santrallerde üretilen elektriğin miktarı tenzil edildi.

 

“Sega” gazetesinde “Gençleri kumar bağımlılığından koruyorlar” başlığını okuyoruz. Habere göre on-line bahis organizatörleri her yıl Şans Oyunları Devlet Komisyonuna 25 bin avro yatıracak. GazinolarI 5’şer bin avro, öbür türlü şans oyunu tertipleyenler ise 2500 avro yatıracak ve toplanan para ile “sorumlu kumar” önlemleri uygulanacak. Kumar bağımlılığını psikoterapi yolu ile tedavi uzmanları ve bahisler sektöründe çalışanların yer alacağı özel bir komisyon uygulanacak olan önlemleri belirleyecektir.

 

“Standart” gazetesi, ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi DEA ve Bulgar görevlileri arasında karma ekipler oluşturulacak, diye yazıyor. Bulgar heyetinin ABD ziyareti çerçevesinde DEA Başakan Yardımcısı Thomas Harrigan ve İçişleri Bakanı Tsvetlin Yovçev arasında görüşme yapıldı. DEA şefi, son yıllarda kurulan ikili ilişkilerden dolayı teşekkür ederken 2014 yılının Şubat ayında 1400 kilogram kokainin ele geçirildiği ortak operasyona yüksek değer biçti.

 

“Sega” gazetesi, şampiyon “Ludogorets” ve İspanyol takım “Valencia” arasında Avrupa Ligi yarı çeyrek finalinde oynanacak rövanş maçı ile ilgili olarak antrenör Stoyço Stoev’in yorumuna yer veriyor. Stoev, takımının galip gelebileceğini söylüyor. Sofya’da oynanan ilk maç İspanyol takımı tarafından 3- 0 kazanıldıktan sonra bu konu, şüphe uyandırıyor. Valencia ile karşılaşmak üzere yurttan hareketinden önce “Kazanmamızı istiyorum. Kazanmak üzere yola çıkıyoruz” diyen Stoev, Bulgar takımında ciddi kadro probleminin yaşandığını da paylaşıyor – cezalı olan iki oyuncu takımda yer almayacak, sakatlığı bulunan başka bir futbolcu sahaya çıkmayacak, üç futbolcu da ciddi travmalarla oynayacak.