ABD 19 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Çeçen Militan Lider Umarov'un Öldüğü Bildiriliyor diye yazıyor. Haberde, Kendini ‘Kafkasya Emiri’ ilan eden Çeçen militan lider Doku Umarov’un öldüğü bildirildi.

 

Militanlara yakın Kavkazcenter.com adlı web sitesinin Rusça, İngilizce, Arapça ve Türkçe yayınlanan web sitesinden yapılan açıklamada haber, “Kafkasya Emirliği emiri Dokku Ebu Osman şehid oldu (inşallah)” başlığıyla duyuruldu.

 

Kavkascenter.com, Doku Umarov’un yaşamı hakkında uzun bilgi vermesine rağmen nasıl öldüğü konusuna açıklık getirmiyor. Site, Umarov’un 1994’teki ilk Çeçen ayaklanmasına katıldığını, 2000 yılının başındaysa ağır yaralanıp bir süre Çeçenistan’dan ayrıldığına dikkati çekiyor.

 

VOA, ABD'den Suriye'ye: 'Büyükelçiliğini Boşalt' başlıklı haberinde, Amerika, Suriye hükümetinden Washington Büyükelçiliği ve iki fahri konsolosluğundaki faaliyetlerini derhal sona erdirmesi talebinde bulundu.

 

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Amerikan vatandaşlığı ya da daimi ikamet hakkına sahip olmayan tüm Suriyeli diplomatların ülkeyi terk etmesinin istendiğini de bildirdi. Carney, hem Suriye büyükelçiliğinin konsolosluk hizmetlerini askıya almış olması, hem de Esat rejiminin kendi halkına karşı işlediği zulümden dolayı bu kararı aldıklarını söyledi. Sözcü, rejim tarafından atanan kişilerin Amerika topraklarında diplomatlık ya da konsolosluk görevi yapmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

 

VOA, 'Görüş Ayrılıkları İkili İlişkileri Tüketmemeli' başlıklı haberinde, Ukrayna ve Kırım’da yaşananlar, Soğuk Savaş’tan bu yana ilk kez Rusya’nın bu denli büyük bir tehdit olarak algılanmasına yol açtı. Washington özellikle Doğu Avrupa’daki NATO üyesi müttefiklerine, Moskova’nın olası tehdidine karşı güvence vermeye çalışıyor. Uzmanlar da Amerika uzun vadede bölgedeki politikalarını yeniden gözden geçirmek durumunda kalacağını yalanlamıyor. Bu durumda NATO üyesi Türkiye’nin bölgede Amerika’yla işbirliği yapacak bir ortak olarak ortaya çıkması kaçınılmaz olabilir. Alparslan Esmer'in sorularını yanıtlayan Obama yönetiminin eski Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones’a göre, Türkiye birçok farklı bölgesel tehditle başa çıkmada Amerika’nın önemli ortaklarından biri olma şansına sahip.

 

VOA, Türkiye’de Siyasi Kutuplaşma Artıyor diye yazıyor. Haberde, Başbakan Erdoğan siyasi huzursuzluğun kendisine ve demokrasiye karşı kurulan bir komplo olduğunu söylüyor. Erdoğan’ı eleştirenler ise AKP’yi siyasi gerilimi arttırmakla suçluyor. Ancak herkesin birleştiği nokta Türkiye’nin onlarca yıldır yaşadığı en ciddi siyasi gerilimi yaşıyor olması.

 

Gezi olaylarında yaralanan 15 yaşındaki Berkin Elvan, 9 ay komada kaldıktan sonra hayata veda etti. Elvan’ın başına gösteriler sırasında polisin attığı bir gaz kapsülü isabet etmişti. 22 yaşındaki Burak Can Karamanoğlu’nun ise DHKP-C üyeleri tarafından vurulduğu iddia ediliyor. Bir polis memuru da gösteriler sırasında kalp krizi geçirerek öldü.

 

Brüksel’deki Carnegie Avrupa Merkezi araştırmacısı Sinan Ülgen, seçimler öncesi ölümlerin yarattığı gerilim ortamının ülkede 1970’lerde yaşanan çatışma dönemini hatırlattığını söylüyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Gül'ün danışmanı: Cumhurbaşkanı internet yasasına direndi başlıklı haberinde, 11 Mart tarihli "Türk siyasetinin paranoyak tarzı" başlıklı editoryal makalenizde Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Erdoğan ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin internete erişimi ciddi şekilde sınırlamasını engellemekte güçsüz kaldığı" savunulmuş ve TİB Başkanı'nın "belirli URL'lere ya da internetin sitelerinin tamamına sansür uygulanmasının kendi takdirine bırakıldığı" belirtilmiştir.

 

WSJ, THY, Nijerya’ya silah taşınmadığını söyledi diye yazıyor. Haberde, Türk Hava Yolları sosyal medyada dolaşan ve Başbakan Başdanışmanı Mustafa Varank ve THY Özel Kalem Müdürü Mehmet Karakaş arasında geçtiği iddia edilen ses kaydı için açıklama yapıldı.

İnternete sızan ses kaydında Karakaş olduğu iddia edilen kişi Nijerya’ya onlarca malzeme taşındığını ve bunların “Müslümanları mı öldürecek, Hristiyanları mı öldürecek vebal altındayım haberin olsun” dediği iddia ediliyor.

 

WSJ, TÜİK bürosuna kanlı saldırı: 7 ölü diye yazıyor. Haberde, Kars’ın Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Türkiye İstatistik Kurumu’nu bu sabah mesainin başlamasıyla birlikte basan silahlı kişi, 6 kişiyi öldürdü. Saldırgan intihar etti. Saldırganın eski bir TÜİK çalışanı olduğu ve işten çıkarıldığı gerekçesiyle saldırıyı gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

 

WSJ, Yellen ipleri eline alıyor diye yazıyor. Haberde, Federal Reserve eski başkanı Ben S. Bernanke’nin emekli olmasının ardından yerini alan Janet Yellen bugün ilk Fed politika yapma toplantısını sonlandırarak basının karşısına geçecek.

 

Bernanke’nin görevden ayrılmadan hemen önce başlattığı parasal genişlemede azalma adımını devam ettiren Yellen’in bu toplantıda faizler konusunda bir sinyal verip vermeyeceği merak konusu. Uzun süredir sıfıra yakın olan faiz oranının artırılması için Fed, işsizliğin yüzde 6.5′in altına inmesi ve enflasyonun yüzde 2′nin altında kalmasını şart olarak koştu.

 

Çin 19 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Ukrayna: Diplomatik yollar tükenmedi diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Başbakanı Arseny Yatsenyuk dün (18 Mart) yaptığı açıklamada, halen Kırım sorununun diplomatik yolla çözülmesini arzuladıklarını belirtti.

 

Interfax Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Arseny Yatsenyuk ile Ukrayna Meclis Başkanı ve devlet başkanlığı görevini vekâleten yürüten Aleksandr Turçinov dün ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada Kırım sorununun siyasi bir sorundan askeri bir soruna dönüştüğü, Ukrayna ve Rusya arasında askeri gerilim tırmanırsa, tüm sorumluluğu Rusya'yı yönetenlerin üstlenmesi gerektiği vurgulandı. Arseny Yatsenyuk, dün Kırım'da Rus ordusunun Ukrayna ordusuna saldırı düzenlediğini, bunun "savaş suçu" niteliği taşıdığını belirtti.

 

CRİ, "Muhalifler halkı korkutmaya çalışıyor" başlıklı haberinde, Suriye'nin pek çok bölgesinde dün (Mart 18) havan topu saldırıları meydana geldi, en az 13 kişi öldü, 52 kişi yararlandı.

 

Aynı gün, İsrail-Suriye sınırında İsrail ordusuna bombalı saldırı düzenlendi, 4 İsrail askeri yaralandı.

 

Suriye Haber Ajansı, ülkenin pek çok bölgesinde yenilgiye uğrayan muhaliflerin, bombalı saldırılar düzenleyerek sivilleri korkutmaya çalıştığını kaydetti.

 

CRİ, Muğla'da tekne faciası diye yazıyor. Haberde, Muğla'nın Bodrum ilçesinde kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu 4 kişi yaşamını yitirdi.

 

Bodrum'dan, yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Kos Adası'na gitmeye çalışan 8 kişinin bulunduğu tekne, dün (18 Mart) Karaada'nın yaklaşık 1,5 mil açıklarında battı. Sahil Güvenlik ekipleri 3 kişiyi kurtarmayı başardı. Kaybolan bir kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor.

 

CRİ, Putin: ABD Kırım konusunda Kosova örneğine baksın başlıklı haberinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol liman kenti liderleri arasında dün (18 Mart) antlaşma imzalandı.

 

Antlaşmaya göre, Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol liman kenti Rusya federasyonuna dahil edildi.

 

Putin Federal Konsey'de yaptığı konuşmada, Kırım'da düzenlenen referandumun demokratik prosedöre ve uluslararası hukukta belirlenen kurallara uygun olduğunu belirtti. Putin, BM ve ABD'nin, Kırım'da yapılan referandumun sonucunu benimseme hususunda, Kosova'daki durumu örnek almaları çağrısı yaptı.

 

CRİ, Obama ve Merkel, Putin'i uyarmaya devam edecek diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Barack Obama, dün (18 Mart) Almanya Başbakanı Angela Merkel'le Ukrayna'daki son durumu görüştü. İki lider, Kırım ve Sivastopol'un Rusya'ya katılmasıyla ilgili antlaşmayı imzalamasından ötürü Rusya'yı kınadı.

 

Beyaz Saray tarafından dün yapılan açıklamaya göre, telefon görüşmesi yapan Obama ve Merkel, Rusya'nın bu davranışının uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirterek, Rusya'nın, bu tavrının bedelini ödeyeceği uyarısında bulundular. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i uyarmaya devam edeceklerini ifade eden iki lider, Rusya ve Ukrayna'nın çıkarına uygun ve krizi diplomatik yöntemle çözecek bir seçeneğin halen mevcut olduğunu kaydetti.

 

CRİ, Arama sahası genişletildi diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayollarına ait kayıp uçağı arama çalışması bugün (19 Mart) 12. gününe girdi.

 

Çin gemileri, Bangladeş Körfezi'nde ve Endonezya'nın batısındaki deniz açıklarında, biri kuzeyde ve diğeri güneyde olmak üzere iki ayrı bölgede arama çalışmasına devam ediyor. Bu bölge 300 kilometrekarelik geniş bir alanı kapsıyor.

 

CRİ, Güvenlik Konseyi Afganistan'daki saldırıyı kınadı diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Afganistan'ın Faryab eyaletinde meydana gelen, çok sayıda kişinin ölmesine ve yaralanmasına yol açan terör saldırısını kınadı.

 

BM Güvenlik Konseyi dün (18 Mart) bir açıklama yaparak saldırganların yakalanması gerektiğini belirtti.

 

Açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin, Taliban, El-Kaide ve diğer yasadışı silahlı grupların, yerel halka, orduya, Afganistan'da görev yapan uluslararası askeri ve yardım güçlerine verdiği tehditle yakından ilgilendiği tekrarlandı. Aynı açıklamada, terör saldırısını gerçekleştirenlerin, organize edenlerin, saldırıya fon sağlayanların ve destekçilerinin yakalanması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, BM Güvenlik Konseyi, başka ülkelerin Afganistan hükümetiyle işbirliği yapmaları çağrısında bulundu.

 

CRİ, Suriye'nin Washington Büyükelçiliği faaliyetlerini durduracak diye yazıyor. Haberde, ABD, Suriye'nin Washington Büyükelçiliği'nin ve konsoloslukların faaliyetlerini durdurmasını istedi.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dün (18 Mart) yapılan açıklamaya göre, ABD, Suriye hükümetinden Washington Büyükelçiliği ve konsoloslukların çalışmalarını bir an önce geçici olarak durdurmasını istedi.

 

Önceki gün göreve başlayan ABD'nin Suriye sorunu özel elçisi Daniel Rubinstein, yaptığı açıklamada, ABD'nin Suriye hükümetine bir mesaj göndererek, Washington Büyükelçiliği ile Michigan ve Texas eyaletlerindeki konsoloslukların çalışmalarının bir an önce durdurulmasını istedi. ABD tarafı ayrıca ABD uyruklu olmayan veya ABD'de daimi ikamete sahip olmayan, Suriye büyükelçilik ve konsolosluk personelinin ABD'den ayrılmasını istedi.

 

CRİ, İran'la yeni nükleer müzakereler başladı diye yazıyor. Haberde, İran ile 5+1 ülkeleri arasında İran'ın nükleer programı üzerinde yürütülen müzakerelerin ikinci turu bugün (18 Mart) Viyana'da başladı.

 

 Tarafların, görüşmede kapsamlı nükleer anlaşmada yer alacak unsurları tartışacağı öğrenildi.

 

CRİ, RMB-Yeni Zelanda Doları doğrudan ticareti başladı diye yazıyor. Haberde, Çin Başbakanı Li Keqiang, Yeni Zelandalı mevkidaşı John Key'le Çin ve Yeni Zelanda arasında iki ülke para birimleriyle doğrudan ticarete başlanması nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Rusya 19 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), NATO Kırım’ın Rusya’ya dâhil olmasını tanımıyor diye yazıyor. Haberde, NATO Genel Sekreteri Fogh Rasmussen NATO’nun Kırım’ın Rusya’ya dâhil olmasını tanımadığını bildirdi.

 

Fog Rasmussen açıklamasında “Rusya uygun olan uluslararası hukuki konumuna geri dönme çağrılarını kaile almadı ve tehlikeli bir yolda ilerlemeye devam ediyor. Kırım’ın iltihakı yasadışı ve hukuka aykırıdır ve NATO müttefikleri bunu tanımamaktadır. Tüm tarafların itidalli olması ve bunun ileriye yönelik tırmanmasını engellemek için gerekli adımları atmaları gerekir” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Türkiye yeni makineli tabancalarla silahlandırılacak diye yazıyor. Haberde, Defense News haberine göre, Türkiye Savunma Bakanlığı yeni makineli tabanca Mehmetçik’in devlet deneme testini tamamladı ve yakın bir zamanda seri üretime başlanması kararı alacak.

 

200 adetten oluşan küçük ölçekli ilk partinin seri üretimine şu an itibariyle başlanırken, makineli tabancanın üretimi Türk şirketi MKE tarafından gerçekleştirilecek. Bu silahların Mehmetçik’in özel askeri kuvvetlerine ve düzenli orduya dağıtılması bekleniyor.

 

RUVR, ABD ve AB’nin yaptırım getirmesi durumunda Rusya yeni iş ortakları bulacak diye yazıyor. Haberde, Salı günü İngiliz televizyon ve radyo kuruluşu BBC’ye bir demeç veren Rusya Devlet Başkanlığı Basın Sekreteri Dmitriy Peskov, ABD ve Avrupa Birliği’nden olası ekonomik yaptırımlar getirilmesi durumunda Rusya’nın başka iş ortaklarına yöneleceğini belirtti.

 

RUVR, İsrail Hava Kuvvetleri Suriye’nin askeri birimlerine roket saldırısı düzenledi diye yazıyor. Haberde, Reuters Ajansı’nın İsrail Savunma Kuvvetleri Komutanlığı’na dayandırarak bildirdiğine göre, İsrail Hava Kuvvetleri çarşamba gecesi Suriye’nin Golan Tepeleri’ndeki askeri birimlerine yönelik saldırı gerçekleştirdi.

 

RUVR, ABD İstihbarat Birimleri henüz Umarov’un ölümünü doğrulayamıyorlar diye yazıyor. Haberde, ABC televizyon kanalının bildirdiğine göre, ABD İstihbarat Birimleri terörist Doku Umarov’un öldürüldüğü ile ilgili hiçbir bilgiye sahip bulunmuyor.

 

İnternette ortaya çıkan Umarov’un ölümü haberlerini yorumlayan ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü ABC televizyon kanalına yaptığı açıklamada “Biz bunu teyit edemeyiz” dedi.

 

ABD 2011 yılında Doku Umarov’u uluslararası teröristler listesine dâhil etmiş ve onun tutuklanmasına yardımcı olacak bilgi için 5 milyon dolar ödül vaad etmişti.

 

Salı günü birçok Batılı ajanslar Çeçen çetesi lideri Doku Umarov’un öldüğünü duyurdular.

 

RUVR, Kırım’da iki kişi keskin nişancı tarafından öldürüldü diye yazıyor. Haberde, Kırım İçişleri Bakanlığı tarafından bildirildiğine göre, Simferopol’de salı günü keskin nişancı tüfeği ile ateş açılması sonucunda iki kişi öldü, iki kişi yaralandı. Daha önce Krıminform Ajansı’nın Kırım Polisi kaynaklarına dayandırarak yaptığı açıklamada bir savunma birliği askerinin öldüğü, iki kişinin ise yaralandığı bildirilmişti.

 

Kırım İçişleri Bakanlığı iki kişinin öldüğü, bunlardan bir kişinin savunma birliği askeri, diğerinin ise askeri birimde görevli asker olduğunu duyurdu. Aynı şekilde savunma birliği askeri ve askeri birimde görevli askerin yaralandığı bildirildi.

 

RUVR, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Rusya’ya nota gönderdi diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı 18 Mart akşamı Rusya tarafından Kırım’ın bağımsızlığının tanınması ve yarımadanın Rusya’ya dâhil olması anlaşması imzalaması aleyhine notanın verilmesi için Ukrayna’daki Rus maslahatgüzarı Andrey Vorobyov’u bakanlığa çağırdı.

 

RUVR, Suriye Uzay Ajansı kuruyor diye yazıyor. Haberde, Suriye Parlamentosu, uzay araştırmaları gerçekleştirmek amacıyla Ulusal Uzay Ajansı kurulduğunu açıkladı. Haberde, yeni ajansın başka ne tür görevler üstleneceği konusunda ayrıntılı bilgi verilmedi.

 

SANA ajansının haberine göre, Suriye Ulusal Uzay Ajansı’nın a kurulmasıyla ilgili kararı Bakanlar Kurulu aldı.

 

1987 yılında yegane astronotu Muhammed Ahmet Farris’i Sovyetler Birliği astronotları Aleksandr Viktorenko ve Aleksandr Laveykin eşliğinde Soyuz TM-3 uzay gemisiyle uzay yolculuğuna gönderen Suriye’nin konuya ilgisi şimdiye kadar bununla sınırlı kalmıştı.

 

RUVR, National Geographic haritada Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak işaretleyecek diye yazıyor. Haberde, ABD Ulusal Coğrafta Topluluğu Dairesi National Geographic Maps ABD’nin ve diğer Batı ülke hükümetlerinin yarımadanın Rusya’ya dâhil olmasını kabul etmeyi reddetmesine rağmen haritalarda Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak göstermeyi planlıyor.

 

RUVR, Kars'ta TÜİK Bölge Müdürlüğü'ne silahlı saldırı diye yazıyor. Haberde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kars Bölge Müdürlüğü'ne düzenlenen silahlı saldırıda 2 kişi yaralandı, 7 kişi hayatını kaybetti.

 

RUVR, Ruhani, Tacikistan'dan davet aldı diye yazıyor. Haberde, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi ülkesine davet etti.

 

Tacik basınına göre, Cumhurbaşkanı Ruhani, Tahran'da temaslarda bulunan Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirodjidin Aslov'u kabul etti. Tacik Bakan Aslov, Cumhurbaşkanı Ruhani'ye Devlet Başkanı İmamali Rahman'ı yazılı mesajını iletti. Rahman'ın mesajında, Tacikistan'ın İran ile ilişkilerinin geliştirmek istediği ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ni en yakın zamanda Tacikistan'a davet ettiğine dair ifadeler yer aldı.

 

RUVR, Suriye krizi, 31 milyar dolara mal oldu diye yazıyor. Haberde, Suriye’de yönetim ve muhalefet arasında üç yıldır yaşanan ve silahların da konuştuğu kriz, devlet bütçesine 31 milyar dolar zarar verdi. Haberi, Suriye Başbakanı Vail El Halki’ye atıfta bulunarak France Presse ajansı salı günü duyurdu.

 

Haliki, “Çatışmaların Suriye’ye getirdiği zarar 4 trilyon 700 milyar lirayı (yaklaşık 31 milyar dolar) buldu” dedi.

 

Ajans, zarar maliyetinin Suriye’nin yıllık GSYH’na eşdeğer olduğunu da kaydetti.

 

RUVR, Türkmenistan aşamalı olarak Çin’e doğalgaz ihracatını arttıracak diye yazıyor. Haberde, Türkmenistan, 2009 yılında Çin’e başlattığı doğalgaz ihracatını aşamalı olarak arttırmayı hedefliyor. Türkmenistan, önümüzdeki yıllarda Çin’e doğalgaz ihracatını yıllık 65 milyar metreküpe çıkaracak.

 

İngiltere 19 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Times Ukrayna'nın savaş hali ilan ettiğini bildiriyor.

 

Bölgenin başkenti Simferepol'deki üste bulunan tüm askerlerin de gözaltına alındığı bildirildi.

Saldırı Rusya Lideri Vladimir Putin'in Kırım'ın Rusya'ya katılmasını öngören yasa tasarısını imzalamasından kısa süre sonra yaşandı.

 

Gazete Kırım Rusya'ya katılırken Soğuk Savaş rüzgârlarının estiğini belirtiyor.

 

Guardian da Putin'in Rusya'nın geri döndüğünü gösterdiğini yazıyor.

 

Financial Times ise "Kırım bir kalemde ilhak edildi" diyor.

 

Batılı güçler Kırım'ın Rusya'ya ilhakını kınarken, G7 ve AB ülkelerine gelecek hafta

 

Hollanda'nın Lahey kentinde acil toplantı çağrısı yapıldı.

 

Times ABD Başkanı Obama'nın Batılı liderleri toplantıya çağırdığını kaydediyor.

 

Ukrayna Savunma Bakanlığı Simferepol'deki üssün içindeki parkta görev yapan bir subayın öldürüldüğünü, bir askerin de yaralandığını duyurdu.

 

Independent bu olay ardından savaş korkusunun arttığını belirtiyor.

 

Gazetedeki bir yorum yazısında da "Avrupa'nın elinde ne havuç ne de sopa var" deniyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı saldırının "kimliği bilinmeyen, tam teçhizatlı ve yüzleri kapalı" güçler tarafından düzenlendiğini söyledi.

 

Sözcü askerlerin kimliklerine, silahlarına ve paralarına da el konulduğunu söyledi.

 

Daily Telegraph bu gelişmeler ardından Ukrayna'nın askerlerine ateş emri verdiğini belirtiyor.

Gazeteye göre, Kırım'da yaşananlar "Putin'in on yıllık Soğuk Savaş'ın eğrilerini doğrultma misyonundan kaynaklanıyor".

 

Gülen-Erdoğan çekişmesi

 

Financial Times Analiz sayfasını Türkiye'deki son duruma ayırıyor.

 

Bir tam sayfalık yazıda Fethullan Gülen ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki çekişme ele alınıyor.

 

Gazeteye göre "iki güçlü lider arasındaki çekişme hükümetin meşruiyetini tehdit ediyor".

 

"Sürgün vaiz" olarak tanımlanan Fethullah Gülen liderliğindeki hareketin geçmişi ve faaliyetleri aktarılan yazıda, hareketin devlete sızmaya çalışmakla suçlandığı da belirtiliyor.

 

Hareketin orduya karşı Başbakan Erdoğan ile ittifak içinde olduğu ancak sonra aralarının açıldığı kaydediliyor.

 

Financial Times Gülen hareketi ile girdiği çatışma ardından Erdoğan'ın siyasi ölüm-kalım mücadelesi verdiği belirtiliyor.

 

Türkiye'de yaşanan son gelişmelerin aktarıldığı yazıda, yerel seçimlerden net bir zaferle çıkamaması halinde Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığından vazgeçmek zorunda kalacağı da ileri sürülüyor.

 

Guardian "Galatasaray turnuvanın en coşkulu taraftarlarından birine sahip olabilir ama Mancini'nin neden İngiliz futboluna dönmek istediği belli" diyor.

 

Chelsea'nin ilk yarı golleriyle, kendilerini pek de fazla yormadan sahadan galip ayrıldığını belirten gazete, Galatasaray'ın ikinci yarıda rakibi için bir tehdit oluşturmadığını kaydediyor.

 

Mancini'nin ilk yarıda takımına saha kenarından emirler yağdırdığını belirten gazete, son otuz dakikada ise koltuğuna oturup, ayaklarını uzatarak için için öfke duyarak maçı izlediğini kaydediyor.

 

Guardian, eski Chelsea forveti Drogba'nın ev sahibi taraftarlar tarafından sevgiyle karşılandığını ve bu sevginin karşılığını sahada "eski dostlarını rahatsız edecek hiç bir şey yapmayarak geri ödediğini" kaydediyor.

 

Times ise Hazard'ın Chelsea'nin hem teknik beceri hem de mücadele azmine sahip olduğunu gösterdiği kanısında.

 

Gazete Chelsa'nin maçı zorlanmadan kazandığını belirtiyor.

 

Gazete zaferin tipik bir Mourinho takımının damgasını taşıdığını belirtiyor.

 

Ancak grubunda Schalke, Basel ve Steaua Bucharest'i geride bırakan, bu turda da Galatasaray'ı eleyen Chelsea'yi bundan sonra daha zorlu rakiplerin beklediğine de dikkat çekiliyor.

 

Independent da Mancini'nin Galatasaray taraftarından özür dilediğini bildiriyor.

 

Gazete, İtalyan hocanın şu sözlerini aktarıyor: "İstanbul'daki maçtan sonra iyi oyun çıkaracağımıza güvenim tamdı, gol atabileceğimizi de düşünüyordum. Ama sahada hiç bir şey yapamadık. Taraftarlar adına üzgünüm, staddaki en iyi oyuncumuz onlardı".

 

Gazete, Chelsea hocası Mourinho'nun da "çok sağlam ve korkusuz" oynadıklarını söylediğini aktarıyor.

 

Gazete "Sneijder'i unutun, şimdi günün adamı Hazard" diyor.

 

Diğer bir değerlendirmeye göre de "Drogba bir efsane olabilir ama artık bacakları bitmiş durumda".

 

Daily Telegraph da Drogba'nın maç sonunda adeta sahadan ayrılmak istemediğini ancak maç boyunca eski takım arkadaşlarının ona soluk aldırmadığını kaydediyor.

 

Gazete, Galatasaray'ın İngiltere'de bir kez daha düşkırıklığı yaratan bir futbol sergilediğini belirtiyor.

 

Gazete "Galatasaray o kadar kötüydü ki Chelsea'nin performansını değerlendirebilmek mümkün değil" diyor.

 

Gazete, 100. Şampiyonlar Ligi maçına çıkan Chelsea kalecisi Petr Cech'e yapacak bir iş düşmediğini belirtiyor.

 

Almanya 19 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Berlin'de yayımlanan Tagesspiegel gazetesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım krizi konusundaki tutumunu ele alıyor:

 

“Putin'in baskısı herkesi eziyor, ülkesini, yurtdışında parası olan Rusları ve dolayısıyla bu ülkeleri. Putin'e direnebilmek için birlikte hareket etmekten başka çare yok. Zira Batı kendi değerlerini korumak zorunda, çünkü aksi takdirde içeride olduğu gibi dışarıda da ‘demokrasinin koruyucusu' olma konusundaki samimiyetini kaybeder. Dolayısıyla Batı'nın tam da bu nedenle değerlerini zekice savunması ve 21'inci yüzyılda ihtilafların askeri yöntemlerle değil, karmaşık bir etki-tepki şeması çerçevesinde çözüldüğünün bilincinde hareket etmesi gerekiyor. Yaptırımlar, şimdi Putin'e olduğu kadar öngörülemez olmamalı.”

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung'da da aynı konuda bir yorum yer alıyor:

 

“Nisan ayından itibaren Kırım'da Rus dönemi başlayacak. Bu tıpkı Poljot marka bir saat gibi tıkır tıkır işleyen jeopolitik bir planın sembolik olarak son aşaması olacak. Putin'in insanın kanını donduran bir soğukkanlılıkla Kırım'ı Rusya'ya katması ve Avrupa'nın sınırlarını yeniden çizmesi, bazılarında hayranlık uyandırıyor, üstelik sadece Rusya'da da değil. Zira Putin karşıtlarını, rakiplerini ve eski stratejik ortaklarını şaşırtmakta ve onları tüm dünyanın gözü önünde stratejik bakımdan aptal durumuna düşürmekte usta. Ama hepsi bu değil. Putin kendi propagandasının yapıldığı bir dünyada yaşıyor ve o dünyanın buyruklarına göre hareket ediyor. Birinin kazandığı kadar diğerinin kaybettiği jeopolitik bir oyunda açıklamalarının bunu gösterdiğini düşünüyor.”

 

Nürnberger Zeitung gazetesinde ise Ukrayna'nın AB üyeliğine ilişkin eleştirel bir yoruma yer veriliyor:

 

“Kendisi bir Çek olan Avrupa Birliği Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, tüm olan bitene rağmen hala Ukrayna'nın AB'ye üye olabileceğini söyleyebiliyorsa, geçmişten fazla bir şey öğrenmemiş demektir. Yüksek oranda borçlu bir tarım ülkesinin AB'ye girmesi halinde bunun zaten kırılgan durumda olan AB ekonomisine getireceği yük bir kenara bırakılsa bile, Ukrayna şu andaki durumu göz önünde bulundurulduğunda bir ortaklık anlaşması için dahi gereken olgunluğa sahip değil. AB'nin bir dönemin Stalingrad'ına 450 kilometrelik mesafeden geçen dış sınıra sahip olması, Avrupa'nın bölünmesi ve Rusya'nın daimi düşmanlığını kazanması anlamına gelir.”

 

Süddeutsche Zeitung'da ise Federal Anayasa Mahkemesi'nin Avrupa'nın kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) hakkındaki kararına ilişkin bir yorum göze çarpıyor. Mahkeme, uzun süreli kalıcı kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması'nın Alman Anayasası'na aykırı olmadığına hükmetti. Gazetenin yorumu şöyle:

 

“Milyarlarca euro değerinde kefaletler sağlanırken, önemli bir saptama gözden kaçtı, Anayasa Mahkemesi de bunu dile getirmeye cesaret edemiyor. Daha fazla Avrupa ancak kurucu anlaşmaların değişmesi, yeni bir sözleşme ve tüm bunlara onay veren bir halk oylaması ile mümkün olur. Alman anayasasının bir ortağa ihtiyacı var, yanında bir Avrupa temel yasal düzenlemesinin de bulunması gerekiyor. Bir 'Avrupa devletine' ulaşmak için yürünecek kefaletlerle örülü bir yol, anayasal zeminden uzaklaşmış demektir, dolayısıyla yeni bir anayasal zemin oluşturulmasını gerektirir. Karlsruhe'de Anayasa Mahkemesi bunu ima etti fakat doğrudan söyleyebilecek cesareti bulamadı. Artık zamanı geldi. Avrupa'nın daha fazla demokrasiye ihtiyacı var.”

 

Ukrayna 19 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, NATO Kırım’ı Tanımıyoruz diye yazıyor. Haberde, NATO Genel Sekreteri Fogh Rasmussen NATO’nun Kırım’ın Rusya’ya dâhil olmasını tanımadığını bildirdi.

 

Fogh Rasmussen açıklamasında “Rusya uygun olan uluslararası hukuki konumuna geri dönme çağrılarını dikkate almadı ve tehlikeli bir yolda ilerlemeye devam ediyor. Kırım’ın iltihakı yasadışı ve hukuka aykırıdır ve NATO müttefikleri bunu tanımamaktadır. Tüm tarafların itidalli olması ve bunun ileriye yönelik tırmanmasını engellemek için gerekli adımları atmaları gerekir” ifadelerine yer verdi.

 

Ukrayna’nın Sesi, Sivastopol Ukrayna İşgal Edildi diye yazıyor. Haberde, Sivastopol’daki Ukrayna Deniz Kuvvetleri Karargâhı önündeki miting gösterisi yapanlar oluşturulan kordonu bugün aşmayı başararak askeri birlik alanına girdiler. Oraya Rus ve Aziz Andrey bayrağı çekildi.

 

Sabahın erken saatlerinde karargâh önünde miting başlarken, birkaç yüz kişi kordonu kırarak karargâh içerisine girdi ve direğinin üzerindeki bayrakları değiştirdiler. Şu an miting katılımcıları ile Ukrayna Deniz Kuvvetleri arasındaki müzakereler devam ediyor. Askerlere yönelik şiddet tatbik edilmezken, Rusya Silahlı Kuvvetleri de operasyonda görev almıyorlar.

 

Ukrayna’nın Sesi, Ukrayna’dan Rusya’ya Nota diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı 18 Mart akşamı Rusya tarafından Kırım’ın bağımsızlığının tanınması ve yarımadanın Rusya’ya dâhil olması anlaşması imzalaması aleyhine notanın verilmesi için Ukrayna’daki Rus maslahatgüzarı Andrey Vorobyov’u bakanlığa çağırdı.

 

Kiev Kırım’ın Rusya’ya dâhil olmasını ilhak tutanağı ile duyurdu. Bildiride Kırım’ın Rus askerleri tarafından işgal edildiği iddia edilirken, Ukrayna yönetiminin yarımada topraklarının Rusya egemenliğine dâhil olmasını tamamen reddettiği, Ukrayna ve uluslararası hukuka uygun olarak önlem alma haklarının saklı tutulduğu ifade edildi. Metinde ne tür önlemlerin kastedildiği ise açıklanmadı.

 

İran 19 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), Viyana'da başlayan İran ve 5+1 grubu arasındaki nükleer müzakerelerin çerçevesinde İran Dışişleri Bakanı Zarif ve AB Dış Politika Sorumlusu Ashton ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

 

FHA, Afgan senatör Muhiddin Münsif, Nevruz bayramı kutlamaları bölge ülkelerinin yakınlaşmasına vesile olduğunu vurguladı.

 

FHA, İngilizlerin ünlü gazetesi Independent de Arabistan rejiminin Suriye'de teröristlere mali destek verdiğini itiraf edenlerin kervanına katıldı diye yazıyor. Haberde, İngiliz Independent gazetesi bir rapor yayınlayarak, Arabistan rejiminin Suriye'de silahlı teröristlerin mali sponsorluğunu yapmasını masaya yatırdı.

 

Gazate, Arabistan ve Fars Körfezi'nde bazı Arap rejimlerin sözde cihatçı gerçekte teröristleri desteklediklerini, Kuveyt de Suriye'de teröristlere mali yardım toplama merkezi haline geldiğini belirtti.

 

Gazete ayrıca, Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry'nin gizlice Arabistan istihbarat şefi Bender Bin Sultan'ı Suriye'de yaptıklarından ötürü eleştirdiğini yazdı.

 

FHA, Suriye medyası, Amerika'nın Suriye'ye atadığı yeni Büyükelçisi'nin görevi Amerika'yı Suriye çıkmazından kurtarmak olduğunu yazdı.

 

FHA, Azerbaycan Cumhuriyeti'nde bazı uzmanlar Nevruz bayramı İran ve Azerbaycan arasında ortak kültür olduğunu vurguladı.

 

FHA, Irak polisi Kerbela eyaletinde bomba yüklü bir aracın Bab-ul Bağdat bölgesinde infilak ettiğini duyurdu.

 

FHA, Kremlin sarayı dün yaptığı açıklamada, Kırım yarımadası bugünden itibaren Rusya'ya ilhak edildiğini belirtti.

 

FHA, AB Dış Politika Sorumlusu Sözcüsü Michael Mann, İran Dışişleri Bakanı Zarif'in Ashton'un Tahran'da fitnecilerle görüşmesinden haberi olmadığını açıkladı.

 

FHA, Korsan İsrail basını bu rejimin Fars Körfezi'nde bazı Arap rejimlerle gizli irtibat kanalları bulunduğunu itiraf etti.

 

FHA, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani'yi ülkesine davet etti.

 

İran Radyosu (İRİB), Ayetullah Rafsancani müslümanları ihtilaftan sakındırdı diye yazıyor. Haberde, İran İslam Nizamının maslahatını teşhis kurulu başkanı işgalci güçlerin İslam ülkelerinde var olmalarının başlıca sebebinin Müslümanların ihtilaf ve bölünme içinde olmaları olduğunu bildirdi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre İslami Şura Meclisi eski milletvekilleri ve İran'ın Ehli Süne şehitlerinin evlatlarından bir grubu kabul eden İran İslam Nizamının maslahatını teşhis kurulu başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani yaptığı konuşmada, Afganistan, Pakistan, Irak, Arabistan, Yemen, Mısır ve Suriye'de Şii ve Sünni Müslümanlar arasında var olan anlaşmazlıklardan bazılarına temasla, bu kardeş kavgasının sonucunun, yabancı işgal güçlerin İslam ülkelerine çöreklenmeleri olduğunu söyledi.

 

İRİB, Suriye'de hasar 31 milyar dolar diye yazıyor. Haberde, Suriye buhranı ve bu ülkede teröristlerin saldırılarının Suriye'de en az 31 milyar dolarlık bir hasara yol açtığı bildirildi.

Suriye'de yönetim ve muhalefet arasında üç yıldır yaşanan ve silahların da konuştuğu kriz, devlet bütçesine 31 milyar dolar zarar verdi. Haberi, Suriye Başbakanı Vail El Halaki'ye atıfta bulunarak France Presse ajansı salı günü duyurdu.

 

İRİB, BM: 'IŞİD katliam yaptı' başlıklı haberinde, BM Suriye Araştırma Komisyonu'na göre Irak Şam İslam Devleti terör örgütü Suriye'de Ocak ayında yaptığı katliamlarla savaş suçu işledi.

 

Birleşmiş Milletler Suriye Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı rapor, BM İnsan Hakları Komisyonu'nun Cenevre'deki toplantısı öncesinde yayınlandı.

 

Araştırma Komisyonu, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün 'tutuklulara toplu katliam yaptığını' açıkladı. IŞİD'in Halep'teki çocuk Hastanesi'ni işgal ettiği ve burada tutukladığı kişileri hapsettiği, daha sonra bu kişilerin dışarı çıkarılarak 'idam alanları' olarak belirlenen yerlerde toplu biçimde öldürüldüğü kaydedildi. Rapora göre IŞİD, Halep dışında Rakka ve İdlib'de de toplu katliamlar gerçekleştirdi.

 

İRİB, Erdoğan'dan Birlik ve beraberlik vurgusu diye yazıyor. Haberde, Türkiye başbakanı Türk halkının birlik ve beraberlik içinde olmaları zaruretini vurgulayarak, ülkenin yabancılar ve ülke içindeki hainler karşısında teslim olmayacağını bildirdi.

 

Çanakkale Zaferi'nin 99. yılı törenlerindeki konuşmasında, herkesin birbirinin yaşam tarzına saygıyla yaklaşacağı, hoşgörünün egemen olduğu bir iklimi inşa edeceklerini ileri süren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cemaate yönelik de mesajlar verdi. Erdoğan, "Türkiye'yi hiçbir fitne girişimi, ahlaksız saldırı, namert taarruz da teslim alamayacaktır" dedi.

 

İRİB, İsrail Hava Kuvvetleri Suriye'nin askeri birimlerine roket saldırısı düzenledi diye yazıyor. Haberde, Reuters Ajansı'nın İsrail Savunma Kuvvetleri Komutanlığı'na dayandırarak bildirdiğine göre, İsrail Hava Kuvvetleri çarşamba gecesi Suriye'nin Golan Tepeleri'ndeki askeri birimlerine yönelik saldırı gerçekleştirdi.

 

Açıklamaya göre, bir gün önce Suriye sınırı yakınlarında Golan Tepeleri'nde mayın patlaması sonucunda 4 İsrail askeri yaralanmıştı. İsrail Savunma Kuvvetleri Komutanlığı Suriye askeri birimlerine yönelik roket saldırısının İsrail'in Suriye tarafından şiddetin tırmandırılmasının kabul edilemeyeceğini düşündüğü mayın patlaması olayına karşılık gerçekleştirildiğini vurguladı.

 

İRİB, Nevruz tüm bölge ülkeleri kültürünün ortak mirası diye yazıyor. Haberde, Türkiye'nin Tahran elçisi, Nevruz'un bölge ülkeleri kültürünün ortak mirası olduğunu bildirdi.

 

İran gazetesinin bugünkü sayısında "Günün Notu" isimli köşedeki makalesinde Türkiye'nin Tahran Büyük Elçisi Ümit Yardım, Nevruz'un bölgenin en önemli kültürel simge ve miraslarından biri olduğunu ve bugüne kadar korunarak nesilden nesile aktarıldığını yazdı.

Türkiye'nin Tahran elçisi Ümit Yardım ayrıca nevruz'un Türkiye ve İran başta olmak üzere tüm bölge coğrafyasının ortak mirası olduğunu ve birliğini yansıttığını söyledi.

 

Suriye 19 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Terör Karargâhları ve Cephanelikleri Tahrip Ediliyor diye yazıyor. Haberde, Vatan topraklarının muhtelif bölgelerinde şan ve onur destanları yazmaya devam eden ordu birliklerimiz çok sayıda teröristi ölü yaralı olarak ele geçirirken, çok sayıda yuva ve karargâhlarının yanı sıra cephaneliklerini muhtevalarıyla tahrip etti.

 

SANA, Suriye Uzay Ajansı Kurumuna ilişkin Tasarı Onaylandı diye yazıyor. Haberde, Başbakan Vail Halaki Başkanlığında toplanan kabine dün düzenlediği oturumda, itibari kişiliğe, yönetim ve mali bağımsızlığa sahip İletişim ve Teknoloji Bakanına bağlı Suriye Uzay Ajansı adıyla bilimsel ve araştırma misyonlu genel heyetin oluşturulması için öngörülen kanun tasarısını karara bağladı.

 

Kanun tasarısı, yerkürenin keşfi ve izlenmesi ile muhtelif devlet kurumlarının çıkarı için proje ve araştırmaların uygulanması yoluyla kalkınma hizmetine koyulacak uzay tekniklerinden yararlanmayı hedefliyor.

 

SANA, Sivil Yerleşim Alanlarına Havan Saldırıları Devam Ediyor diye yazıyor. Haberde, Gaddar teröristlerin dün Şam kırsalının Ceramana Kasabasına attıkları 2 havan mermisinde 4 vatandaş şehit düşerken, 10 vatandaş da yaralandı.

 

Emniyet Müdürlüğünde yetkili bir kaynak yaralanan vatandaşların arasında biri 8 diğeri 10 yaşında olmak üzere 2 çocuğa ilaveten bir kadının bulunduğunu açıkladı.

 

Kaynak teröristlerin Şam’ın sivil yerleşim alanlarından Zablatani Semtinde sebze halini 4 havan mermisiyle hedef almaları neticesinde 1 vatandaşın şehit, 10 vatandaşın da yaralı düştüğünü belirtti.

 

SANA, Şveyhed Köyü Çevresinde Teröre Karşı Büyük Başarılar Sağlandı diye yazıyor. Haberde, Kahraman ordu birliklerimiz Homs’ta Telkelah Kırsalının el Şveyhed Köyü yönünde teröre karşı büyük başarılar sağlayarak köy çevresindeki Ayrun Dağı yükseltilerinde Bilal Tarım Arazilerinde ve Karh Dibo Tepelerinde bulunan bütün teröristleri bertaraf ederek güvenlik ve istikrarı sağladıklarını ilan ettiler.

 

SANA, Lavrov’dan Muallim’e Geçmiş Olsun Dileği diye yazıyor. Haberde, Federal Rusya’nın Lübnan Büyükelçisi Aleksander Zaspikin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velit Muallim’e geçmiş olsun, takdir ve dayanışma mesajı taşıdı.

 

Lavrov’un Bakan Muallim’e Beyrut Amerikan Üniversitesi Hastanesinde yapılan ameliyatın başarılı geçmesinden dolayı sağlık dileklerini içerdiği mesajında Bakan Muallim’in oynadığı büyük role dikkat çekti.

 

SANA, Kurtarılan 48 Vatandaş Hama’ya Ulaştı diye yazıyor. Haberde, Vatan koruyucularımızın teröristlerin elinden kurtardıkları 48 vatandaşımız dün Hama Kentine ulaştı.

 

Halk kitlelerinin katılımıyla düzenlenen karşılama etkinliğinde kitleler ve kurtarılan vatandaşlar yurt genelinde kaçırılan ve rehin alınan tüm vatandaşların ailelerine sağ salim dönmeleri temennilerinde bulundular.

 

Gözleri yaşartan duygusal anların yaşandığı karşılamada konuşan Hama Valisi Ğassan Halef; 48 vatandaşın ailelerine dönmelerinin silahlı kuvvetlerimizin yeni bir başarısı olduğuna işaret etti.

 

SANA, Terör Mağdurlarından Orduya Destek Gösterisi diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör çetelerinin insanlık dışı vahşetleri ve ortaçağdan kalma dayatmaları nedeniyle muhtelif bölgelerde mülklerini terk edip Tartus’ta geçici olarak ikamet eden terör mağdurları vatandaşlar dün Tartus’ta kitlesel bir gösteri düzenledi.

 

Gösteride tekfirci ve kiralık terör gruplarının yanı sıra onları destekleyen tarafları keskin bir dille kınayan terör mağdurları, bu yobaz ve tekfircilere karşı savaşında orduyu kanlarıyla ve canlarıyla desteklediklerini haykırdı.

 

SANA, Teslim Olan 13 Silahlı Genel Af ve Pişmanlık Yasasından Yararlandı diye yazıyor. Haberde, Şam Kırsalının Malula Beldesinde terör olaylarına karışmış silahlı 15 kişi ilgili kurumlara teslim olarak Genel Af ve Pişmanlık yasasından faydalandılar.

 

Emniyet Müdürlüğünde yetkili bir kaynak; Malula Beldesinde daha öncesinde terör olaylarına karışmış 15 silahlının, çalışmalarını sürdüren uzlaşma komisyonunun çabaları ve teşvikleriyle ilgili kurumlara teslim olduklarını ifade etti.

 

SANA, Batı Ğuta’da Halk Kitleleriyle Buluşma Oturumları Başladı diye yazıyor. Haberde, Şam kırsalının Batı Ğuta Bölgesinde halk kitleleri ile buluşma oturumları başlarken, oturumlarda bölgede ulusal uzlaşma çabalarını sürdürme üzerine odaklanıyor.

 

Muhtelif şekillerde oyuna getirilerek ya da baskı altında kalmaları neticesinde silahlı eylemlere katılmaları ardından havzalarında bulunan silahlarla birlikte teslim olmak isteyenlerin kanuni durumlarının düzeltilmesinin de ele alındığı oturumlarda güvenlik ve istikrarın sağlandığı bölgelerde altyapı kurumları ve şebekelerinin onarılması üzerine de odaklanıyor.

 

SANA, Muaddamiye Ahalisi Bir Kez Daha Uluslararası Yardımları Reddetti diye yazıyor. Haberde, Şam kırsalının Muaddamiye el Şam Kasabası ahalisi dün Batının Suriye halkının ticaretini yapmak için muhtelif insani terimler altında kullandığı ve politikleştirdiği uluslararası yardımların kasabalarına girmelerine izin vermedi.

 

Muaddamiye ahalisi Suriye devleti ve Suriye Arap Kızılayı Örgütünün görevlerini en iyi şekilde yerine getirdiklerini, gıda ve tüketim maddelerinden tüm ihtiyaçlarını temin ettiklerini belirtti.

 

Halk uzlaşmaları neticesinde kasaba ahalisinin yaralarını sarıp birbirleriyle kucaklaşmalarıyla kasabada durumların oldukça iyi bir hale geldiğini ifade eden ahali; her türlü gıda tüketim ve ilaçların kasabada büyük kolaylıkla temin edildiğini söyledi.

 

SANA, Tunus’ta Teröristleri Eğiten Kamp ile Avustralyalı Terösitin Suriye’de Ölümü Ortaya Çıktı diye yazıyor. Haberde, Tunuslu bir radyo Tunus’ta teröristleri eğiten ve Suriye’deki terör gruplarının yanında savaşmak için gönderen kampın bulunduğunu ortaya çıkardı.

 

Mozaik FM ardyosu dün, Tunus İçişleri Bakanlığının resimlerini yayınladığı Monaster vilayetinde teröristleri eğiten kamptaki yetkililerin itiraflarının yazılı olduğu belgeleri yayınladı.

 

Radyo, söz konusu kampta eğitim gören 4 teröristin şu anda halen Suriye’de bulunduklarını ve silahlı terör grupları saflarında savaştıklarına dikkat çekerek, terör eğitim şebekesini finanse eden kişinin Soussa’daki Sehlul tarafına düşen ve dün tutuklanan “Kılle” Restoranı sahibi Tevfik İsa’nın bulunduğuna işaret etti.

 

SANA, İsrail ile Körfez Şeyhlikleri Arasında İlişki Kurulmasında Müthiş Rol diye yazıyor. Haberde, İsrailli Maarif Gazetesi siyasi işler muhabiri İli Berdenştayn’ın üst düzey kaynaklardan naklettiği ve İsrailli Diplomat Brus Keşdan’ın Körfez ülkeleriyle ortak ilişkilerin kurulmasında en bariz rolü oynadığını ve bu ilişkilerin tam bir gizlilik içerisinde geçmesinde müthiş bir rol oynadığını belirten gizli bilgiler yayınladı.

 

İsrailli gazetenin yayınladığı gizli bilgiler, Keşdan’ın İsrail ile Körfez şeyhlikleri arasındaki ilişkileri geliştirme yolunda harcadığı çabaların İsrail Başbakanı Bünyamin Netenyahu’nun açık açık: “Körfez ülkeleri İsrail devletini düşman değil dost görüyor” demeye kadar ittiğine dikkat çekti.

 

Azerbaycan 19 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News, Trans-Dinyester'den Rusya'ya katılma talebi diye yazıyor. Haberde, Moldova'nın ayrılıkçı Trans-Dinyester bölgesindeki siyasetçiler Rusya Parlamentosu'ndan bölgenin Rusya'ya katılmasına izin veren bir yasa geçirmesi talebinde bulundu.

 

Trans-Dinyester'in talebi Moskova'nın Kırım'ı ilhak ettiği bir dönemde geldi.

 

Ukrayna, AB ve ABD ilhakın yasadışı olduğunu savunuyor.

 

Trans-Dinyester'de nüfusun büyük çoğunluğunu Ruslar oluşturuyor.

 

1News, AGİT cephe hattında izleme yaptı diye yazıyor. Haberde, AGİT, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında izleme çalışmaları gerçekleştirdi.

 

Savunma Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, AGİT Dönem Başkanı Özel Temsilcisinin yetkileri doğrultusunda Azerbaycan-Ermenistan cephe hattının Ağdam ilçesine bağlı Mireşelli köyü yakınından geçen bölümünde bugün izleme çalışmaları yapıldı.

 

1News, ABD: Rusya'ya yaptırımlar artacak başlıklı haberinde, ABD yönetimi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasını öngören anlaşmaya imza atmasını kınayarak, bu ülkeye yönelik yaptırımların artacağını bildirdi.

 

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde, "Rusya'nın Ukrayna'nın Kırım bölgesini resmen ilhak etme yönünde attığı adımları kınıyoruz. Böyle bir eylem, uluslararası barış ve güvenliğe tehdit ve uluslararası hukuka aykırı" dedi.

 

1News, Uzman görüşü: Kırım’da ve Dağlık Karabağ’da yaşananlar arasında önemli bir fark yok diye yazıyor. Haberde, Uluslararası ilişkiler uzmanı Vügar Seyidov, Kırım’da yaşananların, benzer gayrimeşru halkoylaması yapılması senaryosuna kadar Karabağ olaylarının birebir yansıması olarak nitelendirilebileceğini söyledi.

 

Seyidov’un sözlerine göre, Kırım’da yapılan halkoylaması uluslararası hukuk hükümlerini ihlal ettiği için gayrimeşrudur.

 

“Uluslararası hukukun aynı ilke ve hükümlerini temel alacak olursak, Kırım’daki ve Dağlık Karabağ’daki olaylar arasında önemli bir fark bulunmuyor. Tek fark Karabağ’dan farklı olarak Kırım’da herhangi bir etnik temizlik yapılmadı” diye Seyidov kaydetti.

 

1News, TÜİK bürosuna saldırı: 7 ölü diye yazıyor. Haberde, Türkiye İstatistik Bürosu'nun Kars bürosunda bu sabah mesai saatinin başlamasının ardından katliam yaşandı.

 

Kurum çalışanı altı kişiyi öldürüldü. Saldırının ardından dehşet verici bir ayrıntı ortaya çıktı. Katliamı yapan kişi daha önce TÜİK'te çalışan bir psikolog du.

 

 Türkiye İstatistik Kurumu Bürosu'nun Kars'taki bürosu bu sabah bir saldırının hedefi oldu. Sabah mesai saati başladığında büroyu basan bir kişi ve büroda bulunan altı kişiyi kalaşnikof ile öldürdü ve ardından intihar etti. Bir kişi halen yaralı, hayatını kaybedenler arasında kurum müdürü Mehmet Tolon da bulunuyor.

 

1News, Reşat Ametov toprağa verildi diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ve Rusya'ya katıldığını ilan eden Kırım Özerk Cumhuriyetin'de, kaybolduktan sonra ölü halde bulunan Kırım Tatarı Reşat Ametov, toprağa verildi.

 

Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ve Rusya'ya katıldığını ilan eden Kırım Özerk Cumhuriyetin'de, kaybolduktan sonra ölü halde bulunan Kırım Tatarı Reşat Ametov (38), toprağa verildi.

Ametov'un Abdal Mezarlığı'ndaki camide kılınan cenaze namazına yüzlerce Kırım Tatarı katıldı.

 

1News, Mursi'ye ziyaret engeli diye yazıyor. Haberde, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin savunma heyeti sözcüsü Dimati, Mursi'yi tutuklu bulunduğu cezaevinde ziyaret etmek için yaptıkları başvurunun reddedildiğini söyledi.

 

Mısır'da, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin savunma heyeti sözcüsü Muhammed ed-Dimati, yaptığı açıklamada, "Mursi'nin el-İttihadiyye Sarayı önündeki göstericileri öldürmekle suçlandığı davanın 6 Mart'ta yapılan son duruşmasından sonra nerede tutulduğunu bilmiyoruz. Ziyaret etmek için dilekçe sunduk ancak savcılık yasaları ihlal ederek talebimizi reddediyor" ifadesini kullandı.

 

1News, Davutoğlu: Kırım'daki referandum kabul edilemez başlıklı haberinde, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kırım'daki referandumun kabul edilemez olduğunu belirterek, "Korumaya çalıştığımız husus, Kırım Tatar Türklerinin mevcutiyetine zarar gelmemesi" dedi.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TV Net'de yayınlanan "Müzakere Özel" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

 

Sunucunun, "Kırım'da olan biteni bir medeniyetler savaşı olarak mı algılayacağız" sorusu üzerine Davutoğlu, Ukrayna bağlamında bir medeniyetler çatışmasından bahsedilmesinin zor olduğunu söyledi. Bundan ziyade soğuk savaşın devam ettiğini gösteren olgularla karşı karşıya olunduğuna işaret eden Davutoğlu, Türkiye'nin iki aydır bütün taraflarla görüştüğünü vurguladı.

 

1News, Çeçen lider Doku Umarov öldürüldü diye yazıyor. Haberde, Ayrılıkçı Çeçenlerin internet sitesi Kavkaz Center'dan yapılan açıklamada, "Kafkasya Emirliği'nin lideri Umarov'un şehit olduğu" bildirildi.

 

Açıklamada, Umarov'un hayatını nasıl kaybettiğine dair bilgi verilmezken, Rusya yanlısı Çeçenistan yönetimi tarafından öldürüldüğü ileri sürüldü.

 

Doku Umarov, 2006 yılında, Rusya'ya karşı ayrılıkçı mücadele veren Çeçenlerin lideri olmuştu.

 

1News, Obama ve Merkel'den Ukrayna mesaisi diye yazıyor. Haberde, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Ukrayna'daki son gelişmeler üzerine ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştüğü bildirildi.

 

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert tarafından yapılan açıklamada, Merkel ve Obama’nın Ukrayna’daki gelişmeleri hukuki açıdan yaptığı değerlendirmede Kırım’da yapılan referandumun Ukrayna anayasasını ve uluslararası hukuku ihlal ettiği konusunda hemfikir oldukları belirtilerek ‘’Kırım’ın tek taraflı bağımsızlık bildirgesi ve bugün Rusya Federasyonu'na alınmasının başlatılması Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne karşı darbelerdir’’ ifadesini kullandı.

 

1News, ABD’nin Azerbaycan Büyükelçisi Richard Morningstar basına yaptığı açıklamasında, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Azerbaycan’ı ziyaret etmeyi planladığını ifade etti.

 

1News, İsrail'den Suriye'ye hava saldırısı diye yazıyor. Haberde, İsrail ordusu, savaş uçaklarının Suriye ordusuna ait hedeflere yönelik 4 hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

 

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, " İsrail Hava Kuvvetleri, gece yarısından sonraSuriye ordusuna ait hedeflere 4 hava saldırısı düzenledi" ifadesi kullanıldı.

 

Açıklamada, saldırılarda, İsrail devriyesine yönelik saldırıyı kolaylaştıran ve yardımcı olan Suriye ordusunun birlikleri hedef alındığı kaydedilerek, uçakların hedeflerini vurup üslerine döndüğü belirtildi.

 

1News, Kırım'da askeri üsse saldırı diye yazıyor. Haberde, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde, askeri topografi merkezine düzenlenen saldırı sonucunda, bir Ukrayna askeri ve Kırım öz savunma gücü mensubu hayatını kaybetti.

 

Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ve Rusya'ya katıldığını ilan eden Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde, askeri topografi merkezine düzenlenen saldırı sonucunda, bir Ukrayna askeri ve Kırım öz savunma gücü mensubu hayatını kaybetti.

 

1News, Gül: Ukrayna'da soğukkanlı olunmalı başlıklı haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili, "Bu konularda soğukkanlı olunmasını ve uluslararası hukuka özellikle riayet edilmesi gerektiğini" bildirdi.

 

Kopenhag Christiansborg Sarayı'ndaki başbakanlık binasında yapılan basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt yaptıkları görüşmeyi aktardı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Bulgaristan 19 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Bulgaristan Radyosu (BNR), Bulgaristan ve Yunanistan Savunma Bakanları Atina’da temaslarda bulunuyorlar diye yazıyor. Haberde, Savunma Bakanı Angel Naydenov, Yunanistan meslektaşı Dimitris Avramopulos ile savunma alanındaki ikili ilişkileri görüşmek üzere Atina’da bulunuyor. Bakanlar stratejik iyi komşuluk ilişkilerin yoğunlaştırılması konusunda kararlılık belirttiler. Bunun yanı sıra savunma becerilerini geliştirilmesi ve çağdaş riskler ve tehditlerle mücadele yönetmeleri konusunda ortak görüşte birleştiler. İki ülkenin Hava kuvvetleri komutanları, sınır ötesi polis hava operasyonları( Air Policing) teknik anlaşmasını imzaladılar. Savunma Bakanlıkları arasında 2014 yılı askeri işbirliği programı da imzalandı.

 

Moskova’nın Kırım yarımadasını Rusya’nın bir parçası olduğunu resmen ilan ettikten sonra bugünkü gazetelerin odağında yine Doğu’daki durum var. ‘Capital Daily’  manşeti ‘ Putin Avrupa’nın sınırlarını yeniden çizdi’ . ‘Standart’  gazetesinin manşeti : ‘Batı Kırım’ı yuttu’. BSP lideri Sergey Stanişev ‘Trud’ gazetesinde yorumluyor: ‘Ukrayna’da yaklaşık 250 -300 bin etnik Bulgar yaşıyor ve tabii ki devletimiz onlar için endişelidir. Hükümetin esas görevlerinden biri Bulgar devletinin desteğini onlara hissettirmektir. Bundan dolayı diyorum ki : ‘Bulgaristan’ın Rusya konusunda AB’nde  ‘şahinler’  arasında olmasını beklemeyin’.  Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin ‘Standart’  gazetesine yaptığı açıklamada :‘ Ukrayna konusunda konumumuzun belirlenmesinde Bulgaristan’ın milli çıkarları önde gelmektedir. Moskova’ya karşı olası ekonomik yaptırımlara gidilmesini biz ve başka ülkeler de büyük kaygı ile izlemekteyiz. AB çerçevesinde ülkeler Rusya ile değişik yoğunlukta ilişkilerde bulunmaktadır. Bulgaristan olası yaptırımlardan ve Rusya’nın olası cevabından en fazla etkilenebilecek ülkeler arsındadır’ diyor.

 

‘Sega’ gazetesi: Elektrik dağıtım şirketleri ÇEZ,  EBN ve Energo-Pro ve iktidardakiler arasında açılan savaş elektrik fiyatlarının pahalılaşmasına götürebilir’ diye vurguluyor. Gazete DKEVR  /Devlet enerji ve su düzenleme komisyonu /  Başkanı Boyan Boev’in sözlerini aktarıyor.

 

’24 çasa’ gazetesi  ‘Elektrik fiyatı için ücretsiz yemek yoktur’  deyimini başlık olarak kullanırken ‘2012 yılında popülizm adına elektrik fiyatının fiyatlarını düşük tutmak için domino etkisinde bir yeni yöntem kullanıldı. Sistemde açık oluşturuldu. NEK ve üç ERP için yeşil enerji satın almaları zorunluydu. Aynı zamanda tanzimin etme mekanizması yoktu. ‘.Dünden beri her türlü siyasetçi, uzman ve şefler tartışma ile ilgili görüşlerini paylaşmaktadır.

 

‘Sega’ gazetesine konuşan  ‘Job-tiger insan kaynakları şirketinin başkanı Svetoslav Petrov , ‘Stajyer talebi kriz öncesi düzeylere döndü’ diyor. Sofya’da başlayan Ulusal kariyer günlerinde 122 firma stajyer programlarını ve boş iş yerlerini tanıtmaktadır. ‘Presa’ gazetesi aynı konuda ‘Geleceğin yüksek tahsillileri 250-700 leva arasında maaş ile saatlik işe başlayabilirler’ diye yazıyor.

 

‘Presa’ gazetesi ‘Her damla su değerlidir’ başlığı altında Çevre ve sular bakanı İskra Mihaylova ile yapılan söyleşiyi yayınlıyor. Sözlerine göre su dağıtım şebekelerinden kayıp su miktarının  %60’a varırken çoğu devletlerde bu oranın ’i geçmiyor. Mihaylova ‘ Bundan dolayı bundan sonraki ‘Çevre’ opreasyonel programında su sektöründeki projelere su dağıtımın da dâhil edilmesi gerekiyor. Gerçekleştirilen projeler boru, istasyon ve başka tesislerin değişimi sonrasının kayıpların %30 azaldığını gösteriyor’ diye izah ediyor.  

 

‘Trud’ gazetesi mülteciler ile ilgili yeni problemin meydana geldiğini uyarıyor. Şimdiye kadar sayıları, konaklama ve statüleri ile mücadele ettik. Ama bundan sonra statü alanlarla ne olacak? Mevzuatımıza göre söz konusu prosedürden sonra mülteci kampı iki hafta içinde terk etmelidirler. Gerçek şu ki, gidecek yerleri yok. Mültecilerin entegrasyonunun ilk adımlar Bulgarca kurslardır. ‘Voenna rampa’ mahallesindeki kamptaki kursa 200 kişi yazıldı, diye ekliyor gazete.

 

‘24 çasa’ gazetesinin haberi: Bakanlar Kurulu 529 yeni bayrak satın alıyor.277’si Bulgaristan bayrağı, 252’si AB’nin. Bu bayraklar 6 yıldan beri yenilenmemiş. Bakanlar Kurulu bayraklar için 58 bin leva ayırıyor ve kamu ihalesi açıyor. Amaç sınır noktalarında ve devlet kurumlarındaki bayrakları yenilemek. En büyüklerin ebatları 9/15 metre olacak.