ABD 18 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

The Wall Street Journal (WSJ), AKP reklamda CHP'yi ikiye katladı diye yazıyor. Haberde, Türkiye 30 Mart yerel seçimlerine hazırlanırken, seçimde yarışacak partiler de projelerini anlatmak için reklam ve tanıtım faaliyetlerini artırdı. Medya Takip Merkezi'nin The Wall Street Journal Türkiye için derlediği bilgilere göre siyasi partiler için sadece mart ayında 13 ulusal kanala 2508 adet reklam yayınlattı. 17 günde yayınlanan parti reklamlarının toplam süresi 27 saati buldu. En fazla siyasal parti reklamı veren parti AKP, alan kanal da NTV oldu.

 

WSJ, ABD'de kuraklık gıda fiyatlarını tetikledi diye yazıyor. Haberde, ABD'de kahveden ete ve sebzeye birçok gıda fiyatının hızla yükselmesi sonrası artan alışveriş maliyetleri zaten yavaş bir performans sergileyen ekonomiyle başa çıkmaya çalışan hane halkı ve şirketler için yeni bir zorluk oluşturuyor.

 

ABD'de gıda üretiminin yoğun olduğu bölgeler başta olmak üzere bazı bölgelerde kuraklığın yaşanmasından dolayı fiyatların bu yıl yüzde 3.5'e varan artışlar göstereceği tahmin edilirken, böylesine bir rakam son 3 yılın en yüksek rakamı olacak. Burau of Labor Statistics tüketici gıda fiyatları ve diğer ürünlere yönelik aylık raporunu bugün açıklayacak.

 

WSJ, Türkiye'de "Holding Bankacılığı" geri dönüyor diye yazıyor. Haberde, Çalık Holding ve Aktif Bank arasındaki borçlanma ilişkisi CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak'ın geçen hafta TBMM'ye verdiği soru önergesiyle gündeme geldi. Öztrak, Aktif Bank'ın ihraç ettiği tahvillerin kamu bankalarınca alındığı iddiasını sorarken, bankanın kredilerinin yarısı da sahibi olduğu Çalık Holding'e kullandırıyor.

 

WSJ, Avrupa’nın 1000 yıllık sınır değişimi diye yazıyor. Haberde, Avrupa sınırları Sovyet Birliği, Çekoslovakya ve Yugoslavya’nın parçalanması ve Almanya’nın yeniden birleşmesinden bu yana değişmedi. Ancak Moskova’daki Duma, Kırım’da çoğunluğun Ukrayna’dan ayılarak Rusya’ya katılma isteğini kabul ederse sınırlar kısa zaman içerisinde bir kez daha değişecek gibi görünüyor. Ancak geniş açıdan bakıldığında Avrupa’nın 1000 yıllık tarihi kıtada sınır değişiminin neredeyse daimi bir şey olduğunu gösteriyor.

 

Centennia Historical Atlas yazılımı ile hazırlanmış aşağıdaki 3,5 dakikalık harita M.S 1.000 yılından 2003 yılına kadar Avrupa kıtasında yaşanan sınır değişikliklerini yansıtıyor.

 

Çin 18 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), "Çinli yolcular arasında terörist olasılığı yok" başlıklı haberinde, Malezya'ya ait kayıp uçakta bulunan Çinli yolcular üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, kimsenin uçağı kaçırma ya da terör saldırısı düzenleme olasılığının bulunmadığı bildirildi.

 

Açıklama, Çin'in Malezya Büyükelçisi Huang Huikang'dan geldi.

 

Huang Huikang bugün (18 Mart) Kuala Lampur'da düzenlenen basın toplantısında, Malezya'nın bu ciddi olayı uygun şekilde çözme konusunda yeterli deneyime ve yeteneğe sahip olmadığını, buna rağmen arama çalışmalarını tüm olanaklarıyla yürüttüğünü belirtti. Huang Huikang, olayın yaşandığı andan itibaren Malezya'yla sıkı temasta olduklarını, olayla ilgili bilgilere hemen ulaştıklarını ifade etti.

 

CRİ, Kayıp uçak Sunda Körfezi'nde aranacak diye yazıyor. Haberde, Çin Ulaştırma Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre, Tayland Körfezi'nde hazırlık yapan Çin gemileri, bugün (18 Mart) saat 8'de yola çıkarak Singapur'da bir araya gelecek. Orada gerekli hazırlık yapıldıktan sonra, gemiler, iki grup halinde güney ve kuzeydeki iki bölgede arama-kurtarma çalışmalarına başlayacak.

 

CRİ, Malezya uçağı 11 gündür kayıp diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı yolcu uçağı tüm çalışmalara rağmen bulunamıyor. Arama çalışmaları bugün (18 Mart) 11. gününe girdi.

 

Çin ve Malezya taraflarının ortak çalışma grubu dün (17 Mart) toplantı düzenledi. Çin çalışma grubu başkanı ve Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Dairesi Başkan Yardımcısı Guo Shaochun, Malezya tarafının arama çapını genişletmesi ve daha çok ülkenin çalışmalara katılması için koordinasyon sağlaması çağrısında bulundu. Guo, Çin'in sivil havacılık, ulaştırma ve taşımacılık alanlarından birçok uzmanı Kuala Lumpur'a gönderdiğini ve Malezya'nın daha kapsamlı, isabetli bilgi ve verileri paylaşmasını beklediklerini dile getirdi.

 

CRİ, AB'den Rusya'ya yaptırım kararı diye yazıyor. Haberde, Avrupa Birliği (AB) Ukrayna'nın egemenlik haklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle 21 Rusya ve Ukrayna vatandaşına yaptırım uygulama kararı aldı.

 

Ukrayna'daki son gelişmeleri ele alan AB Dışişleri Bakanları Toplantısı dün (17 Mart) Brüksel'de yapıldı. Toplantı bitiminde yayımlanan bildiride, Kırım'da yapılan halk oylamasının yasa dışı olduğu, AB'nin oylamanın sonuçlarını tanımayacağı belirtildi. Yaptırıma tâbi Rus ve Ukraynalı vatandaşlara vize kısıtlaması ve AB ülkelerindeki mal varlıklarını dondurma gibi tedbirler uygulanacak.

 

Almanya hükümeti dün yaptığı açıklamada, yaptırımı uygulamaya başladıklarını bildirdi.

 

CRİ, Afganistan'da yardım misyonunun görev süresi uzatıldı diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi dün (Mart 17) toplantı düzenleyerek, Afganistan'daki Birleşmiş Milletler yardım misyonunun görev süresini Mart 2015'e kadar bir yıl daha uzattı. Yardım misyonundan Afganistan seçimlerine ve uzlaşma sürecine yardım etmesi istendi.

 

Karara göre, Afganistan hükümeti ile kapsamlı işbirliği ve istişare yaptıktan sonra, Güvenlik Konseyi bu ülkeye yardım personeli gönderecek, Afganistan hükümetinin Kabil sürecini hızlandırmasına ve yönetmesine destek sağlayacak.

 

CRİ, Suriye meclisi yeni seçim yasasını kabul etti diye yazıyor. Haberde, Suriye Halk Meclisi dün (17 Mart) yeni seçim yasası tasarısını onayladı. Tasarı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın imzasına sunulacak.

 

Suriye Haber Ajansı'nın haberine göre, Suriye Halk Meclisi üyeleri dün bir toplantı düzenleyerek söz konusu tasarının ilgili maddelerini ele aldı. Yapılan oylamada tasarı onaylandı.

 

Yeni seçim kanunu tasarısında, devlet başkanlığı adayının Suriye'de 10 yıl kesintisiz ikamet etmiş olması, Suriye dışında herhangi bir ülkenin vatandaşı olmaması, eşi ve anne babasının da Suriye vatandaşı olması gerektiği belirlendi. Devlet başkanlığı adayının ayrıca 40 yaşını doldurmuş olması ve halk meclisinden en az 35 destek oyu alması gerekiyor.

 

CRİ, Ban Ki-moon: Referandum kaygı verici başlıklı haberinde, Birleşmiş Milletler(BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon Kırım'da düzenlenen referandumun sonucundan kaygı duyduğunu ve ilgili tarafların aceleyle hareket etmemeleri gerektiğini belirtti.

 

Ban Ki-moon'un yeni sözcüsü Stephane Dujarric dün(17 Mart) bir basın toplantısı düzenleyerek Ban Ki-moon'un açıklamasını okudu.

 

Genel Sekreter Ban Ki-moon'un Kırım'daki durumu yakından takip ettiği ve referandumdan memnun olmadığı bildirildi. Ban, referandumun bölgedeki durumu kötüleştirebileceğini savundu.

 

CRİ, Obama yaptırımları onayladı diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Barack Obama dün(17 Mart) 7 Rus ve 4 Ukraynalı yetkiliye karşı yaptırım uygulanacağını açıkladı.

 

Beyaz Saray tarafından dün yapılan açıklamaya göre Obama, Rus ve Ukraynalı yetkililere yaptırım uygulanmasını sağlayan kararnameyi imzaladı. Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiği tespit edilen yetkililer için vize yasağı ve varlık dondurma gibi yaptırım önlemleri alınacak.

 

ABD tarafından yaptırım uygulanan Rus yetkililer arasında Devlet Başkanı Vladimir Putin'in iki danışmanı ve Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin de bulunuyor. Ukraynalı yetkililer arasında eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ve Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov yer alıyor.

 

CRİ, Çin'den Afganistan çağrısı diye yazıyor. Haberde, Çin, Afganistan'da geçiş sürecinin sorunsuz şekilde tamamlanması için uluslararası toplumun daha fazla destek sağlaması gerektiğini açıkladı.

 

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Liu Jieyi dün (17 Mart) Güvenlik Konseyi'nde Afganistan konulu oturumda konuştu. Liu Jieyi, bu yılın Afganistan'da siyaset, ekonomi ve güvenlik alanlarını kapsayan geçiş süreci için kritik bir yıl olduğuna dikkat çekti. Ülkede istikrar, refah ve barışın tesis edilmesi için Afgan hükümeti ve halkının sürekli çabalarına ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Liu, bu konuda uluslararası toplumun da yeri doldurulamaz bir rol oynayacağını söyledi.

 

CRİ, Lübnan'da Suriye gerginliği: 12 ölü diye yazıyor. Haberde, Lübnan'ın kuzeyindeki Tripoli kentinde Suriye hükümeti destekçileriyle karşıt görüşlüler arasında meydana gelen şiddetli çatışmalar dün (7 Mart) de devam etti. En az 12 kişi öldü, 96 kişi yaralandı.

 

Edinilen bilgilere göre, Tripoli kentinde yer alan Cabal Muhsin mahallesinde Şam yönetimini destekleyen Alevi gruplar ile Babal Tabneh mahallesinde Beşar Esad karşıtı Sünni gruplar arasında 13 Mart'ta çatışma çıktı. Çatışmaya sebep olan ise aynı gün Sünni bir kişinin öldürülmesi.

 

Asayişi sağlamak isteyen Lübnan ordusu, militanlara ateş açarak, bölgede yer alan başlıca mahallelerde silahlı devriyeyi yoğunlaştırdı. Çatışma bölgesinde okullarlar ve dükkanlar geçici olarak kapatıldı.

 

Rusya 18 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rus milyarder Usmanov Çinli internet şirketlerine yatırım yapmaya karar verdi diye yazıyor. Haberde, Dünyaca ünlü Rus milyarder ve yatırımcı Alişer Usmanov, elindeki Amerikan Apple ve Facebook şirketlerine ait hisse senetlerini satarak Alibaba Group gibi Çinli teknoloji şirketlerine yatırım yapmaya karar verdi.

 

RUVR, Türkiye Ukrayna'daki krize Soğuk Savaş mantığı ile bakmıyor diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Kırım’daki referandumun Ukrayna’daki durumda toprak bütünlüğünün korunması temelinde ileriye dönük çözüm arama yollarını kapatmadığını belirtti.

 

Türkiye Dışişleri Bakanı bu referandumun gerçekleşmesinin sorunun çözüm yollarını kapatmadığını vurguladı ve “Hızlı bir şekilde diplomatik çalışmalara başlanmalı ve anayasa reformları çerçevesinde Ukrayna’nın batı ve doğru kısmı ve Kırım Özerk Cumhuriyeti toprak bütünlüğü ilkelerine dayalı müzakere süreci organize edilmelidir” ifadelerine yer verdi. O ayrıca Ankara’nın AB ve NATO ile Ukrayna’daki duruma çözüm yolu arama çalışmaları için iletişime devam ettiğini belirtti.

 

RUVR, NATO Rusya ile ilişkilerini yeniden gözden geçiriyor diye yazıyor. Haberde, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Ukrayna’da yaşanmakta olan gelişmelere ilişkin olarak Amerikan CNN Televizyonu’na verdiği röportajda, Rusya’nın Ukrayna meselesine ilişkin tutumu sebebiyle NATO’nun bu ülke ile olan ilişkilerini yeniden gözden geçirmekte olduğunu ifade etti.

 

RUVR, “Kırım’ın kararı Ukrayna krizinin sonu değil” başlıklı haberinde, Kırım’da halk Rusya’ya bağlanmaya ‘evet’ dedi. Bazı ülkeler ise Kırım’ın bu kararını tanımayacaklarını belirten mesajlar yayınladı. Peki, Kırım’da neler olacak, gelişmeler AB’yi ve Türk- Rus ilişkilerini nasıl etkileyecek? USAK’tan Habibe Özdal RS FM mikrofonlarında yanıtladı.

 

Kırım’ın Rusya’ya bağlanma kararını halk oylamasına sunduğu referandum dün gerçekleşti. Halk, oy çokluğu ile Rusya’ya bağlanmaya ‘evet’ dedi ve Kırım Parlamentosu bugün, Rusya’ya katılmak için resmen Moskova’ya başvuruda bulundu. 30 Mart’ta Rusya saatine geçme kararı alan Parlamento, Rus rublesini resmi para birimi olarak da kabul etti. Bu sırada aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını tanımayacakları yönünde mesajlar yayınladı.

 

RUVR, Putin Kırım’ın Rusya’ya kabul anlaşmasının imzalanmasının faydalı olacağını düşünüyor diye yazıyor. Haberde, Rusya hukuki bilgiler portalında yayınlanan devlet başkanlığı kararnamesine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Kırım’ın Rusya Federasyonu’na kabul edilmesi ve yeni bölge oluşumu hakkındaki Rusya ile Kırım arasındaki anlaşma taslağını onayladı.

 

Kararnamede “Üst düzeyde anlaşma imzalanmasının uygun olduğu kabul edilmelidir” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, Venezuela Devlet Başkanı Karakas’a asker gönderdi diye yazıyor. Haberde, Latin Amerika medyasının bildirdiğine göre, pazartesi günü Venezuela Devlet Başkanı’nın talimatıyla muhalefetin başlıca kalelerinden biri olan Venezuela’nın başkentindeki Chacao ilçesine ordu birlikleri sevk etti.

 

Chacao Venezuela’da şubat ayı ortasındaki protesto eylemlerinin merkezlerinden biriydi. Bir aydan fazla süren olaylar ve gösterilerde son verilere göre 30 kişi hayatını kaybetti.

 

Venezuela yönetimi Karakas’a askeri birliklerin sevk edilmesini “kurtuluş” olarak adlandırdı. Diğer taraftan Chacao Belediye Başkanı muhalif Ramon Muchacho bu tür önlemlere karşı sert tepkisini dile getirdi.

 

RUVR, Fransa Rusya’yı Mistral Anlaşması’nı feshetmekle tehdit etti diye yazıyor. Haberde, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius Rusya’yı Kırım eylemine karşı askeri tepki olarak Mistral Anlaşması’nı feshetmekle tehdit etti.

 

Fransa Dışişleri Bakanı tehditsel ifadelerini Fransa televizyon kanalı TFI canlı yayınında belirtti.

 

Fabius Kırım’daki durumu “soğuk savaş döneminden bu yana en büyük kriz” olarak değerlendirirken, Rusya’nın eylemine karşı askeri yanıtın söz konusu olabileceğini vurguladı. Bakan konuşmasında “Belli bir sınırdan sonra güç dahil tepki belirecektir. Biz Rusya’nın her şeyi yapmasına müsaade edemeyiz. Fransa öncelikle Saint Nazaire’de yapımı devam eden iki adet Mistral gemisinin yapım anlaşmasını feshedilebilir” ifadelerine yer verdi. Fabius ayrıca İngiltere’deki Rus işadamlarının büyük varlıklarını dondurmayı önerdi.

 

RUVR, Berkin soruşturmasında tanıklar konuştu diye yazıyor. Haberde, Gezi eylemleri sırasında gaz kapsülüyle yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan sonra 11 Mart'ta yaşamını yitiren Berkin Elvan ile ilgili soruşturmada iki görgü tanığı konuştu.

 

Berkin Elvan'ın avukatı Evrim Deniz Karatana'nın talebi üzerine soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Faruk Bildirici, görgü tanıkları 18 yaşındaki Ö.K. ve 38 yaşındaki S.Y.'nin ifadesine başvurdu.

 

RUVR, Putin Kırım'ın Rusya'ya dâhil olması ile ilgili bir açıklama yapacak diye yazıyor. Haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinin Rusya Federasyonu’na dâhil olması için yapılan başvurular nedeniyle bugün bir konuşma yapacak.

 

Rusya Devlet Başkanlığı Basın Dairesi’nin açıklamasına göre, Moskova saatiyle saat 15.00’e Rusya Millet Meclisi milletvekilleri, Rusya Federal Meclisi Federasyon Konseyi üyeleri, bölge liderleri ve sivil toplu örgütleri sözcüleri Kremlin’e davet edildi.

 

RUVR, Rus ve Kırımlı yetkililer Kanada’nın yaptırımları altına girdi diye yazıyor. Haberde, Kanada Başbakanlık Dairesi’nin resmi internet sitesinde yayınlanan listeye göre, Rusya ve Kırım’ın resmi yetkilileri ve Ukrayna Eski Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Viktor Medvedçuk’tan oluşan 10 kişi Ukrayna’daki durum nedeniyle Kanada’nın yaptırımı altına girdi.

 

Geçen gün Kanada Başbakanı Stephen Harper ülke yönetiminin Rusya ve Kırım üst düzey yetkilileri için yeni ekonomik yaptırımlar ve vize sınırlamaları getirdiğini belirtmişti.

 

RUVR, Şam ve Humus’ta yaşanan patlamalarda sekiz kişi öldü diye yazıyor. Haberde, Suriye’de aşırıcı militanlar tarafından gerçekleştirilen bir dizi saldırıda sekiz kişi hayatını kaybetti, en az 47 kişi de yaralandı. Suriye’nin başkenti Şam’ın semtlerinden bir olan El Barada’da aşırı dinci militanlar tarafından Ömer El Hattab Camii yakınına bırakılan mayın döşeli bir araç patlatıldı. Saldırıda iki kişi öldü, ikisi çocuk 14 kişi yaralandı, camii binası hasar gördü.

 

RUVR, NATO, Afganistan’da neler başardığını açıklamalı diye yazıyor. Haberde, NATO gücünün Afganistan’da 2014 yılından sonra da kalabilmesi için BM Güvenlik

 

Konseyi tarafından ilgili kararın alınmasını gerekir. Rusya Federasyonu BM Daimi

Temsilcisi Vitaliy Çurkin, böyle bir açıklama yaptı.

 

Çurkin’in sözlerine göre, yılsonunda NATO, Afganistan’daki durumu istikrara kavuşturmak ve ulusal güvenlik güçlerini eğitmek gibi görevlerinde neler elde edildiğine ilişkin hesap vermek zorunda olacak. Diplomat konuşmasında, “Kabil’in onayıyla 2014 yılından sonra da NATO’nun ülkede kalabilmesinin hukuki dayanağını, BM GK tarafından alınacak yeni bir kararın oluşturması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

 

İngiltere 18 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Times gazetesi Kırım referandumu nedeniyle Batılı ülkelerin aldığı yaptırım kararının Rusya'yı etkilemediğini yazıyor.

 

Avrupa Birliği ve ABD Rus ve Ukraynalı bazı yetkililerin malvarlıklarının dondurulması ve seyahat yasağı getirilmesine karar verdi.

 

Times Rusya'nın bu tavra "görelim yaptırımlarınızı" şeklinde yanıt verdiğini yazıyor.

Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna'dan 21 yetkili hakkında malvarlıklarının dondurulması ve seyahatlerine sınırlama getirilmesine hükmetti.

 

AB yetkilileri, Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılarak Rusya'ya geçmesini öngören referandumdan sonra böylece ilk yaptırım kararlarını da almış oldular.

 

Financial Times da Putin'in ilk görüşme teklifinin reddedildiğini yazıyor.

 

Yaptırım kararına hedef olacak yetkililerin isimleri açıklanmadı, ancak referandumda kilit rol oynadıkları sanılıyor.

 

Ancak Times'da yer alan bir yoruma göre ticari yaptırımlar Avrupa'yı olumsuz etkileyebilir.

 

Amerikan yönetimi de yedi üst düzey Rus hükümet yetkilisi ve milletvekiliyle Kırım'daki ayrılıkçı liderlere mali ambargolar koydu.

 

Ambargonun gerekçesi "demokratik süreç ve Ukrayna'daki kurumların altını oyma" diye açıklandı.

 

Independent yaptırımlarla "Obama'nın Putin'e yakın isimleri hedef aldığı" kanısında.

 

ABD'nin ambargo koyduğu isimler arasında Kırım lideri Sergey Aksiyonov, Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin ve Rus Parlamentosu'nun üst kanadının Başkanı Valentina Matviyenko da var.

 

Daily Telegraph da Batı'nın yeni bir Soğuk Savaş uyarısında bulunduğunu belirtiyor.

 

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan 239 yolcu ve mürettebatla 8 Mart'ta havalandıktan sonra Güney Çin Denizi üzerinde radarlardan kaybolan uçak öne çıkan bir diğer konu.

 

Financial Times Malezya'daki siyasi gelişmelerin olayla ilişkisi olabileceğini yazıyor.

 

Malezyalı yetkililer uçağın bilerek rotasından çıkartıldığını ve bilinen son konumundan güneye ya da kuzeye doğru gitmiş olabileceğini söyledi.

 

Bu çerçevede pilotun intihar etmiş olabileceği ihtimali gündemde.

 

Times yetkililerin pilotun son mesajında stres emaresi olup olmadığını bulmaya çalıştığını belirtiyor.

 

Kokpitten son olarak duyulan "Tamam, iyi geceler" sözlerinin, uçaktan yere önemli bilgileri aktaran Uçak İletişim ve Bildirim Sisteminin kasten kapatılmasından sonra söylendiğini açıklandı.

 

Financial Times Malezyalı muhalif lider Enver İbrahim hakkında alınan hapis kararının, uçağın havalanmasından bir kaç saat önce geldiğini ve bu kararın pilotu kızdırdığını yazıyor.

 

Times da uçağın Kaptan Pilotu Zahari Şah'ın Enver İbrahim destekçisi olduğunu kaydediyor.

 

Gazete Şah ve Yardımcı Pilot Faruk Abdül Hamid'in evlerinde arama yapıldığını belirtiyor.

 

Kaptan pilotun evindeki uçuş simülatörünün polis tarafından alındığı ve incelendiği de kaydedildi.

 

Her iki pilotun da yakınları, pilotların özellikle birlikte uçmak için bir talepte bulunmadığını ve uçağın kayboluşuyla bir ilgileri olduğuna inanmadıklarını söylüyor.

 

Times uydulardan edinilen bazı verilerin uçağın son saatlerine ilişkin bazı bilgiler verdiğini belirtiyor.

 

Yetkililer yolcular ve kalkıştan önce uçakla temas eden teknik personeli de inceliyor.

 

Malezyalı yetkililer bir askeri radara göre uçağın döndüğünü ve kuzeybatıya doğru yönelmeden önce Malezya'ya doğru uçtuğunu söylüyor.

 

Daily Telegrah'a göre de Malezyalı yetkililer kriz yönetiminde sınıfta kaldı.

 

Yetkililer şu an uçağın gitmiş olabileceği iki muhtemel rotayı değerlendiriyor.

 

MH370 sefer sayılı uçağı arama çalışmalarına katılmak ve radar ve uydu verilerini değerlendirmek için 20'den fazla ülkeden yardım istendi.

 

İngiliz gazetelerinin spor sayfalarındaki başlıca konu bu gece Şampiyonlar Ligi'nde oynanacak olan Chelsea-Galatasaray karşılaşması.

 

Konuya ilişkin haber ve yorumların odağında da eski Chelsea oyuncusu olan, Galatasaray forveti Drogba var.

 

Gazeteler eski Chelsea yıldızının Galatasaray formasıyla fotoğraflarına geniş yer veriyor.

 

Guardian Drogba'nın fotoğrafı üzerine "işini bitirmeye geliyorum Jose" başlığını atmış.

Gazete, Chelsea menajeri Jose Mourinho'nun eski golcüsünün bu gece eline fırsat geçerse eski hocasının gözünün yaşına bakmayacağını bildiğini belirtiyor.

 

Independent da Mourinho'nun "Drogba'nın Chelsea'ye dönmesi lazım" dediğini belirtiyor.

 

Gazeteye göre, Portekizli hoca eski talebesinin bir gün Chesea'ye dönmesine "kaçınılmaz" gözüyle bakıyor.

 

Times ise Drogba'nın Chelsea taraftarlarının kendisine maç öncesinde yapacağı sevgi gösterisini heyecanla beklediğini kaydediyor.

 

Daily Teleraph da "Drogba eve dönüyor" başlığı altında, forvet oyuncusunun önümüzdeki sezon Stamford Bridge'e dönebileceğini belirtiyor.

 

Almanya 18 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde pazar günü yapılan referandumdan Rusya Federasyonu'na bağlanma kararının çıkmasına AB ve ABD'nin tepkisi sert oldu. Yaptırımlar sertleştirilirken, referandum sonucunun da tanınmayacağı ifade edildi.

 

Frankfurter Rundschau gazetesinde yer alan konuyla ilgili yorum şöyle:

 

“ABD ve AB, ürkek yaptırım kararları aldı ve çok da önemli konumlarda olmayan Rus politikacı ve diplomatların banka hesaplarını dondurdu. Bu mu Putin'i etkileyecek? Putin ile Batılı liderler arasındaki yoğun telefon ve görüşme trafiğine karşın, şu ana kadar tüm tarafları tatmin edecek bir çözüm planı ortaya konulmadı. Böyle bir planın önemli bir ayağı, örneğin Sivastopol kentindeki Rus Karadeniz Donanma Üssü'nün kira sözleşmesinin süresiz uzatılması olabilir. Bağımsızlık Meydanı'ndaki gösterilerin en sıcak anlarında AB üyesi üç ülkenin dışişleri bakanları Kiev'e gitmiş ve çeşitli güçlerle müzakereler yürütmüşlerdi. Ne var ki Alman Bakan Steinmeier ve Batılı mevkidaşları daha da doğuya, Moskova'ya gitmeli. Zira Kırım'ın geleceğinin belirlendiği yer orası.”

Wetzlarer Zeitung'da yer alan aynı konudaki yorumda Kırım'ın emsal teşkil edebileceğine işaret ediliyor:

 

“Bu referandum tanınacak olursa, diğer ülkelerin iç işlerine karışmak, hatta devlet sınırlarını kendi isteğine göre yeniden çizmek alışkanlığa dönüşebilir. Bu nedenle Moskova'ya bu kez çok ileri gittiği açıkça ifade edilmelidir. Birkaç Rus ve Ukraynalı'ya uygulanan seyahat yasakları ve banka hesaplarının dondurulması şeklindeki yaptırımlar, kör kılıç etkisi yapacaktır. Bu önlemlerin alınacağı çok önceden duyurulmuştu, banka hesaplarının içi çoktan boşaltılmıştır. Esas, ekonomik yaptırımlar etkili olabilir.”

 

Pforzheimer Zeitung'da ise Kırım halkının duruşuna dikkat çekiliyor:

                                     

“Kırım referandumu yasalara aykırı olabilir, fakat vatandaşların çoğunluğu yine de Rusya'ya bağlanmayı tercih etti. Referandum sonucunu yalnızca Rusya'dan korkulmasıyla gerekçelendirenler, Kırımlılarının halet-i ruhiyesini gözden kaçırıyor demektir. İkilem burada başlıyor: Putin devletler hukukuna aykırı hareket ediyor, ama bunu Kırım vatandaşları adına yapıyor. Peki şimdi ne yapılması gerek? Avrupa ve ABD çok sert çıkarsa, diyalogda iplerin kopması tehlikesi var. Ayrıca yaptırımlar sadece Rusya'yı değil, Batı'yı da etkiler. Peki ya Batı'nın yanıtı yeterince sert olmazsa ne olur? Putin daha da cesaretlenip aynı oyunu Gürcistan ve Moldova'da da oynayabilir. Canımızı acıtacak olsa da Rusya'ya karşı yaptırımların alternatifi yok.”

 

Ekonomi gazetesi Handelsblatt'ta yer alan yorum ise şöyle:

 

“Rusya, Kırım'daki Karadeniz Donanma Üssü'nü güvence altına aldıktan sonra, Batı'dan daha konforlu bir konuma sahip olacak. Zira Ukrayna'da halkın muhtemelen sadece yarısının destek verdiği kırılgan yeni hükümete arka çıkmak Batı'nın görevi. Bu siyasi açıdan çok meşakkatli ve Ukrayna ekonomisindeki hızlı düşüş göz önünde bulundurulduğunda da çok maliyetli olacaktır.”

 

Ukrayna 18 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Kıdef Çanakkale’de Kırım İçin Yürüdü diye yazıyor. Haberde, Çanakkale’de Kırım Dernekleri Federasyonu-KIDEF Vatan Kırım'da meydana gelen olayları protesto etti.

 

 

KIDEF sabah saatlerinde Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret ettikten sonra Morabbin Parkında toplanıldı. KIDEF, mehteran eşliğinde bir süre yürüdükten sonra Cumhuriyet Meydanı'na geldi. Kırım Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Kırım Tatarları'na sormadan ata vatanlarının başkalarına verilmeye çalışıldığını belirterek, "Bugün Çanakkale’deyiz. Bugün özelikle Çanakkale’ye geldik. Sebebi burada yatan o muhteşem şehitlerdir. Biz bu yola çıkarken bir resim koyduk. Bugün orada sözde bir referandum yapılıyor. Kırım tatarları bu referanduma katılmıyorlar çünkü silâhaltında alınan bir karar. Kırım Tatar Milli Meclisimiz bunu başından beri reddediyor. Türkiye Cumhuriyeti bunu reddediyor. Fakat buna rağmen orada bugün bizimde soydaşlarımızın kararıymış gibi bir sözde referandum yapılıyor. Biz bir avuç millet değiliz, bir yumruk milletiz” dedi.

 

İran 18 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), İslamî Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, İranlı firmalar Tacikistan'ın kalkınmasına büyük katkı sağlayabileceğini vurguladı.

 

FHA, Suriye ordusu ülkenin kuzeyinde, Rake eyaletinde teröristlerin kaçırdığı 42 Suriyeli vatandaşı kurtardı.

 

FHA, Nizamın Maslahatını Belirleme Kurumu Başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, Filistin, süper güçlerin mazlum bir millete 60 yıllık zulmünün tablosu olduğunu belirtti.

 

FHA, Katar'la Arabistan, Bahreyn ve BAE arasında tırmanan gerginliğin devamında FKİK'in tüm oturumları Doha'dan Riyad'a alındığı bildirildi.

 

FHA, Uluslararası ilişkiler uzmanı Muhsin Celilvend, Batı'nın nükleer müzakerelerde İran'dan talepleri, soru işareti yarattığını, bu yüzden nükleer müzakerelerin sonuçları hakkında iyimser olmadığını belirtti.

 

FHA, Adalet Bakanı Mustafa Pur Muhammedi, düşmanlar İran'dan asla gafil olmayacaklarını ve bu yüzden her gün yeni bir bahane ileri süreceklerini belirtti.

 

FHA, İran'da direniş ekonomisi ile ilgili bir yazı yayınlayan Bloomberg, Rehber Hamanei'nin Şubat ayında tebliğ ettiği direniş ekonomisi, nizamı korumayı amaçladığını belirtti.

 

Bloomberg’in haberine göre, direniş ekonomisi ayrıca Cenevre nükleer anlaşmasını eleştiren iç çevreleri sakinleştirmeye ve her türlü anlaşmadan hızla on yıllık ekonomik durgunluğa son verme beklentisini dengelemeye yönelik olduğunu yazdı.

 

FHA, BM Suriye özel temsilcisi Ahzar İbrahimi'nin Tahran ziyareti ile ilgili bir haber yayınlayan El-Meyadin kanalı, Tahran yönetimi özel temsilciye Suriye krizinin çözümü için dört maddelik bir plan sunduğunu duyurdu.

 

FHA, Filistin asıllı Ürdünlü bir yargıcın işgalci İsrail askerleri tarafından öldürülmesi yüzünden Ürdün’le Siyonist İsrail arasında ortaya çıkan gerginlik hızla tırmanışa geçerken, olay işgalci İsrail’in üst düzey yetkililerinin Ürdün’den özür dilemelerine kadar gelişti.

 

İsrailli “Haaretz” gazetesinin bildirdiğine göre, Siyonist İsrail Başkanı Şimon Perez ve Başbakanı Bünyamin Netanyahu, Ürdün Kralı 2. Abdullah’la kurdukları birer telefon temaslarıyla, Ürdünlü yargıcın İsrailli askerler tarafından öldürülmesi nedeniyle özür dilediler.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Zarif “İran, Suriye’yle ilgili oturumlara katılma konusunda hiçbir ön şartı kabul edemeyeceğini daima vurgulamıştır” dedi.

 

FHA, Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton Moskova’yı, Rusya’yı Ukrayna krizini yatıştırmaya davet etti.

 

“Sky News”un haberine göre, Ashton aynı zamanda Ukrayna krizinin siyasi yolla çözüme kavuşturulmasını isterken “Ukrayna krizinin siyasi çözümüne teşvik edici her tür girişimden yana olup ona davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

FHA, İngiliz Dışişleri Bakanı Hague “Avrupa Birliği, Rusya enerjisine uzun vadeli bağımlılığını azaltmasına ilişkin görüşmeleri başlattı” dedi.

 

FHA, İran Cumhurbaşkanı, Belarus Dışişleri Bakanıyla görüşmesinde, kapsamlı ilişkilerin geliştirilmesi yolunda iki ülkenin kapasitelerinin kullanılması gerektiğini vurguladı.

 

FHA, Dün akşam Viyana’da İran Dışişleri Bakanı Zarif’le AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Ashton arasında gerçekleşmesi beklenen ortak yemek programı iptal edildi.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Zarif “İran’ın nükleer teknolojiyi elde etmesini engellemek kuruntudan ibarettir” diye vurguladı.

 

FHA, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Viyana’da tarafları önemli ve zorlu bir müzakere süreci beklediğini belirtti.

 

İran Radyosu (İRİB), İspanya'da Türkiye gemisinde 12 ton uyuşturucu madde diye yazıyor. Haberde, İspanya Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, Fransız gümrük polisinin de işbirliğinde düzenlenen operasyonda ''Berk Kaptan'' adlı Türk balıkçı gemisinde 12 ton haşhaş bitkisinin ele geçirildiğini ve dört kişilik Türk mürettebatın gözaltına alındığını açıkladı.

 

Fransa haber ajansına dayanarak haberi veren Anadolu ajansının haberine göre, İspanya Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, 14 Şubat'ta Almeria açıklarında durdurulan ve uyuşturucu yapımında kullanılan haşhaş bitkisi taşıyan Türk bandıralı gemi hakkında basına bilgi verdi.

 

İRİB, İran dünya ile kültürel teamüllerini artırmaya hazır diye yazıyor. Haberde, İran İslami kültür ve ilişkiler teşkilatı başkanı, İran'ın dünya ülkeleri ile kültürel işbirliği ve teamüllerini artırmaya hazır olduğunu bildirdi.

 

İran gazetesinin bugünkü sayısına bir açıklamada bulunan İran İslami kültür ve ilişkiler teşkilatı başkanı Ebuzer İbrahimi Türkeman, İran İslam İnkılâbının siyasi olmaktan daha ziyade kültürel bir inkılâp olduğunu artık tüm dünyanın kavradığını bildirdi.

 

İRİB, Halepçe faciası yıl dönümünde Nuri Maliki bildiri yayınladı diye yazıyor. Haberde, Irak başbakanı, Halepçe kimyasal faciasının 26. yıl dönümü münasebetiyle bir bildiri yayınladı.

 

Kurdpres'in bildirdiğine göre Irak başbakanı Nuri Maliki Halepçe şehrinin diktatör Saddam rejimi tarafından kimyasal silahlarla bombalanarak 5 bini aşkın savunmasız sivil halkın şehit edilmesi yol dönümü dolayısıyla yayınladığı bildiride bu korkunç facia yıl dönümü dolayısıyla başta Kürt halkı olmak üzere tüm Irak halkına taziyetlerini bildirdiğini vurgulamıştır.

 

İRİB, Ayetullh Rafsancani: bazıları İran'a şantaj yapma peşinde başlıklı haberinde, İran Nizamının Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, nükleer müzakerelerin nihaîleşmesi yönündeki müzakerelerin zorlu olduğuna işaret ederek, bazılarının İran'a şantaj yapabilecekleri gibi yanlış bir düşünceye kapıldığını belirtti.

 

Belarus Dışişleri Bakanı ile görüşen Ayetullah Rafsancani, Belarus halkının bağımsızlık çabalarına işaret ederek "Son yıllarda bazı Batılı ülkelerin zalim politikaları nedeniyle iki ülke ilişkileri yaptırımlardan etkilendiyse de Belarus, bağımsızlığından sonraki yıllarda İran ile ilişkilerini korumak ve geliştirmek yönünde bir tutum sergiledi." dedi.

 

İRİB, Laricani: İran, Belarus ile ilişkilerine önem veriyor başlıklı haberinde, İran İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, İslam Cumhuriyetinin Belarus ile ilişkilerine uzun vadeli ve tüm alanlarda kalıcı gözüyle baktığını belirtti.

 

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei ile görüşen Laricani "İki ülke liderleri çok yönlü işbirliğin geliştirilmesi konusunda kararlılar. İslami Şura Meclisi, parlamento ilişkileri dâhil olmak üzere siyasi, ekonomi ve sanayi alanlarında ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde duruyor." dedi.

 

İRİB, Dehgani: Ekonomik işbirlikleri Afganistan'ın istikrarı için gerekli başlıklı haberinde, ran'ın BM Teşkilatındaki elçisi, ekonomik işbirliği ve kalkınmanın Afganistan'da sebat ve istikrarın sağlanması için gerekli olduğunu bildirdi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre BM Güvenlik Konseyinin Afganistan konulu dünkü oturumunda cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidileceği ve yabancı güçlerin çıkacağı açısından 2014 yılının Afganistan açısından çok önemli bir yıl olduğunu bildiren İran'ın BM elçisi Gulam Hüseyin Dehgani, bu olayların Afganistan hükümetinin gayreti ve uluslar arası yardımlar sayesinde Afganistan'da barış, istikrar ekonomik ve sosyal kalkınma ve gelişmenin sağlanacağını bildirdi.

 

Suriye 18 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Terörün Kirlettiği Topraklarda Güven ve İstikrar Yeşertiliyor diye yazıyor. Haberde, Kahraman birliklerimiz teröristlerin toprağını, suyunu hatta havasını kirlettikleri vatanımızın her karış toprağında güvenlik ve istikrarı yeşertme çabalarını ve mücadelesini azim ve ısrarla sürdürüyorlar.

 

Katliam ve şiddetle, vatandaşlarımızı evlerinden ve ait oldukları topraklardan göçe zorlayan, yüreklerindeki fitne, nifak, kin ve nefreti vatan topraklarına yaymaya çalışan teröristler kahraman birliklerimizin nitelikli operasyonlarıyla bertaraf ediliyorlar.

 

SANA, Yebrüd’te Onarım Çalışmaları Başladı diye yazıyor. Haberde, Suriye Arap Cumhuriyetinin şanlı bayrağı bugün vatan koruyucularımızın teröristlerden temizlediği Yebrüd Kenti ortasında göndere çekildi.

 

Operasyon komutanlı, yetkili isimler ve halkın katılımıyla Yebrud Kenti Meydanında düzenlenen bayrak töreninde yapılan konuşmalarda, Yebrud Kentinin terörden temizlenmesinin büyük bir başarı olduğuna işaret edilerek bu bölgenin terörle mücadelede stratejik bir öneme sahip olduğu belirtildi.

 

SANA, Terör Saldırılarında 8 Vatandaşımız Şehit Düştü diye yazıyor. Haberde, Homs Kentinin el Zehra Semti Meydanında silahlı terör grupları tarafından patlayıcı yüklü bir araçla düzenlenen saldırı sonucunda 6 vatandaşımız şehit düştü 26 vatandaşımız da yaralandı.

 

Homs Valiliğinde yetkili bir kaynak terör saldırısının sivil konut bölgesinde düzenlenen terör saldırılarında 3’ü kadın 6 vatandaşımızın şehit düştüğünü çoğu çocuk ve kadınlardan oluşan 26 vatandaşımızın da yaralandığını ifade etti.

 

Öte yandan Şam Kırsalının el Baride Beldesinde düzenledikleri terör saldırısı sonucunda 2 vatandaşımız şehit düştü 14 vatandaşımız da yaralandı.

 

SANA, Nitelikli Bir Operasyonla 48 Vatandaş Kurtarıldı diye yazıyor. Haberde, Vatan koruyucuları ordu birliklerimiz Rakka iline tabi Tabaka Bölgesinde gerçekleştirdiği nitelikli bir operasyonla aralarında asker ve sivillerin bulunduğu 48 kişiyi teröristlerin elinden kurtardı.

 

SANA, Terör Saldırılarında 13 Vatandaşımız Yaralandı diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör gruplarının Şam’da halkı hedef alan havan saldırıları sonucunda 13 vatandaşımız yaralandı.

 

Şam Emniyet Müdürlüğünde yetkili bir kaynak teröristlerin fırlattıkları Kassaa Bölgesi ve Emeviler Sahasına isabet eden havan mermilerinin 11 vatandaşımızın yaralanmasına neden olduğunu ayrıca Kassaa Bölgesinin Kaymeriya Semtine isabet eden bir havan mermisinin de 2 vatandaşımızın yaralanmasına yol açtığını ifade etti.

 

SANA, Halk Kahraman Ordu Birliklerimizi Desteklemeye Devam Ediyor diye yazıyor. Haberde, Homs Kırsalının el Menzül ve Mehrem Beldeleri sakinleri kahraman ordu birliklerimizin terörle mücadelede sağladıkları başarıları kutlamak ve bu mücadele nihai zafere ulaşıncaya kadar kahraman ordumuzu desteklemeyi sürdüreceklerini ifade etmek amacıyla sokaklara döküldüler.

 

Yaşasın vatan yaşasın ordu birliklerimiz sloganlarıyla caddeleri çınlatan kalabalık kitleler ellerinde dalgalandırdıkları vatan bayrakları ve vatansever ibareler taşıyan pankartlarıyla vatan topraklarının sahipsiz olmadığını dünya âleme tekrar gösterdiler.

 

SANA, Yeniden Yapılanma Sürecinin Temel Dayanağı Vatan Sevgisidir diye yazıyor. Haberde, İçişleri Bakanı Muhammed el Şear vatandaşların yaşam lokmalarını hedef alan katı ekonomik yaptırımların etkisinin hafifletilmesinde işadamları ve tüccarların rolüne vurgu yaparak, ulusal ekonominin temel dayanaklarını teşkil ettiklerini belirtti.

 

Şam Ticaret Odası Başkanı Muhammed Ğassan el Kalla ve oda üyelerinden bir heyetle dün bir araya gelen Şear; ülkede ekonomi ve sosyal hareketin etkinleştirilmesi amacıyla devletin yurdun her yerinde vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamaya gösterdiği özene ışık tuttu.

 

SANA, Sosyal İşler Bakanlığı dün Suriye Arap Kızılay’ı ile işbirliği içerisinde Şam Kırsalı Muaddamiye kenti bazı ailelerine 150 gıda paketi dağıttı.

 

SANA, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif; BM’nin bağımsız misyonunu gözden geçirip Suriye Krizinin siyasi yöntemlerle çözülmesi süreci çabalarının sürdürülmesi için kimi devletlere baskı yapması gereğini dile getirdi.

 

BM’nin Suriye Özel Temsilcisi el Ahdar el İbrahimi ile dün tahranda bir araya gelen Zarif; İran’ın, bölgede Suriye’nin gerçekliğine uygun her çabaya katılmaya hazır olduğunu ifade ederek Suriye'de adil ve demokratik seçimlerin düzenlenmesi için gerekli ortamın hatırlanması gerektiğini vurguladı.

 

SANA, Kahraman ordu birliklerimiz Homs’ta Telkelah Kırsalının el Şveyhed Köyü yönünde teröre karşı büyük başarılar sağlayarak köy çevresindeki Ayrun Dağı yükseltilerinde Bilal Tarım Arazilerinde ve Karh Dibo Tepelerinde bulunan bütün teröristleri bertaraf ederek güvenlik ve istikrarı sağladıklarını ilan ettiler.

 

SANA, Tunuslu Gençleri Ölüme Gönderenlerin Adlarının Açıklanması Zamanı Geldi diye yazıyor. Haberde, Tunus Cumhuriyet Güvenlik Sendikası Tunus Cumhuriyet Genel Savcılığından, Tunuslu teröristlerin Suriye’deki terörist gruplara katılmak için gönderen şebekelerle bağı olan İhvancı el Nahda hareketi ve Cumhuriyet için Konferans Partisinden bazı milletvekilleriyle acil soruşturma başlatılmasına çağrı yaptı.

 

Tunus Cumhuriyet Güvenlik Sendikası genel yazar yardımcısı Habib el Raşidi Tunuslu el Şuruk gazetesine verdiği demeçte, binlerce Tunuslu genci “cihat” gerekçesiyle Suriye’de ölüme gönderen ve bir avuç para için kanlarıyla ticaret yapanların acilen yargılanmaları zamanının geldiğini söyledi.

 

SANA, Filistin Ulusal Uzlaşma grupları, Yermuk Kampındaki terör gruplarının kaçırılan vatandaşları korkuttuğunu, insani yardımların girişi ve hastaların çıkışını engellediğini belirtti.

 

SANA, Sihirbaz Amerika’dan Şapka Altındaki Başları Değiştirme Oyunu diye yazıyor. Haberde, Sihirbazlık oyunlarında üstüne olmayan Amerikan şapkalarını değiştirmedeki yeni oyununda Amerikan yönetimi dün, 3 yıl süren çabadan sonra Suriye’nin düşürülmesindeki görevlerinde başarısız olan Robert Ford yerine Suriye’ye özel temsilci sıfatıyla Daniel Robenstein’i tayin ettiğini ilan etti.

 

Azerbaycan 18 Mart’ta Bunları Konuşuyor   

 

1News.az, Greenpeace'den nükleer santrale baskın diye yazıyor. Haberde, Greenpeace üyeleri, Fransa'nın en eski nükleer santraline girdi. Eylemde, 14 farklı milletten 60'tan fazla aktivistin içeri girdiği belirtildi.

 

Greenpeace, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesaplarından, eski nükleer santralle ilgili "ne kadar eski o kadar riskli" ifadesini kullanarak, Fransa'nın Almanya sınırında bulunan Fessenheim kentindeki nükleer santrale sabah saatlerinde girdiklerini duyurdu.

 

1News, Suriye'de esir düşen askerler takas istiyor diye yazıyor. Haberde, AA ekibi, Suriye'de Tevhid Tugayı'nın esir aldığı askerlerle görüştü. AA aracılığıyla rejime mesaj gönderen askerler, rejimin elindeki tutuklularla takas edilmek istiyor.

 

Halep'teki muhalif Tevhid Tugayı'nın çeşitli kentlerde çatışmalarda esir aldığı 34 Nusayri subay ve askere karşı, rejimin elindeki tutuklu kadınlarla takas edebilecekleri bildirildi.

 

1News, Afganistan'da bombalı saldırı: 16 ölü diye yazıyor. Haberde, Afganistan'da özel bir bankanın şubesi hedef alınarak düzenlenen saldırıda 16 kişi hayatını kaybetti.

 

Ülkenin kuzeyindeki Faryab vilayetinin merkezi Maymana şehrinde düzenlenen bombalı saldırıda 36 kişi yaralandı.

 

Faryab Emniyet Müdürü Turyaley Abyani, eylemcinin üç tekerlekli motosiklete yerleştirdiği bombayı, Maymana'nın Meysere kavşağında patlattığını belirtti.

 

1News, 18 Mart Şehitleri Anma Günü diye yazıyor. Haberde, Türkiye Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99'uncu yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

 

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende, Atatürk Anıtı'na, hükümet adına Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin ile Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından çelenkler konuldu. Bu sırada TCG Turgut Reis Fırkateyni'nden 21 pare top atışı yapıldı.

 

1News, Domino etkisi diye yazıyor. Haberde, Rusya’nın Kırım’ı işgalinin bölgede domino etkisi doğuracağına ilişkin ihtimallerin gerçekleşmesini beklemek için uzun zaman gerekmedi.

 

Kırım’ın ilhakıyla ilgili “resmi prosedürler” tamamlanmadan Moldova’ya bağlı ayrılıkçı Trans Dinyester rejiminin Rusya’ya bağlanmak niyetinde olduğu açıklandı.

 

1News, Ermenistan’da bir Türk vatandaşı bıçaklanarak öldürüldü diye yazıyor. Haberde, Ermenistan İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre E.G.(54) adlı Türk vatandaşı Gümrü kentinde bıçaklanarak öldürüldü.

 

Yerel basında çıkan haberlere göre ağır yaralı olarak Gümrü Hastanesi’ne kaldırılan Türk vatandaşı, doktorların tüm müdahalelerine rağmen hayatını kaybetti.

 

1News, MHP lideri Bahçeli: "30 Mart seçimleri, önemli bir dönüm noktasıdır. Ülkemizin geleceğinin belirlenmesinde, yeniden siyasetin şekillenmesinde bir başlangıç teşkil etmektedir" dedi.

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince İzmit'teki Perşembe Pazarı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 30 Mart yerel seçimlerinin, Türkiye'nin sosyal ve ekonomik sorunlarının yoğunlaştığı, iç ve dış tehditlerin arttığı bir zamanda yapılacağını söyledi.

 

1News, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kırım'daki referandumun bölgedeki durumu daha da kötüleştireceğini bildirdi.

 

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, gelişmelerden dolayı büyük endişe ve hayal kırıklığı yaşayan Ban, "Kırım'daki referandum sadece durumu daha da kötü hale getirmeye hizmet edecek" ifadelerini kullandı.

 

1News, İran’da Babek skandalı büyüyor diye yazıyor. Haberde, İran’da eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın yardımcısı Rıza Rahimi hakkında yolsuzluk soruşturması açıldı.

 

Özel bir mahkemede yargılanacağı bildirilen Rahimi’nin ne ile suçlandığı açıklanmadı. Rahimi, geçen yıl görevinin başındayken rüşvet ve yolsuzluk iddialarını yalanlamış, “İddialar kanıtlanırsa iki elimin kesilmesine razıyım” demişti.

 

1News, Irak'ta şiddet olayları: 7 ölü, 7 yaralı diye yazıyor. Haberde, Irak'ın değişik yerlerinde düzenlenen saldırılarda 7 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin yaralandığı bildirildi.

 

Irak polisinde görevli Yüzbaşı Taha el-Meşhedani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Musul'da düzenlenen silahlı saldırılarda 6 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

 

Ülkenin kuzeyindeki Diyala kentinde meydana gelen patlamada da 1 polis öldü, 4 polis yaralandı.

 

1News, Rusya Kırım'ı resmen tanıdı diye yazıyor. Haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'ın "bağımsız bir devlet olarak" tanınmasına ilişkin belgeyi imzaladı.

 

Kremlin resmi internet sitesinde yer alan belgede, "Kırım halklarının 16 Mart 2014 tarihindeki referandumda ortaya koyduğu özgür irade göz önünde bulundurularak Kırım Cumhuriyeti'nin, Sivastopol şehrinin özel bir statü taşıyarak bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanındığı" belirtildi.

 

1News, Gül: Türkiye çok köklü reformlar yaptı başlıklı haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin özellikle son 10-12 yılda demokratik ve hukuk alanlarında köklü reformlar yaptığını ve bu reformlarla yerli yabancı ayrımının ortadan kalktığını söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Danimarka ve Türkiye arasındaki 1,8 milyar dolarlık ticaret hacminin çok düşük olduğunu belirterek "Her iki ülkenin de büyük potansiyeli var ama bu potansiyelin tam farkında değil gibiyiz" dedi.

 

Bulgaristan 18 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

“Standart” gazetesi, haberi “Batı Moskova’ya rest çekmeye cesaret edemedi” başlığı ile veriyor. “Monitor” gazetesi, “Kırım Moskova saatine geçiyor, ruble artık resmi dövizdir” manşetini veriyor. “24 çasa” konuya dair analizini okurlara “Elveda Kırım” başlığı ile sunuyor. “Trud” gazetesi, “Putin Batı’yı uyandırdı” başlığını atarken Ukrayna’dan gelen Bulgar kökenli sığınmacılara hemen sığınmacı statüsünün verileceğini yazıyor ve Mülteciler Devlet Ajansı Başkanı Nikolay Çirpanliev’in Ukrayna’dan gelebilecek sığınmacılara iki hafta içinde statü verileceğini ardından ise vatandaşlığa alınma prosedürüne başlanacağı yönünde sözlerini aktarıyor.

 

“Capital Daily” ise, “Kırım krizi Karadeniz’de emlak piyasasını hareketlendirebilir” başlığı ile verdiği bir haberde AB Rus zenginlerinin varlığına önlemlerin uygulanması ile göz dağı verirken Rusya’da orta kesimlerin de tasarruflarına dair endişeli olduklarını yazıyor. Ukrayna’daki ihtilafın yarattığı istikrarsızlıktan dolayı çoğu analistler bu paranın emlak piyasasına aktarılmasını bekliyorlar. Bu bahar mevsimi Karadeniz kıyılarımızda yer alan gayri menkullerle yapılan ticareti canlandıracak, çünkü Rus alıcıları, uygun fiyattan mülk edinmek konusunda aceleci davranacaklar, analistlere göre.

 

“Trud” gazetesine demeç veren politolog Dimitır Avramov, “Parlamento’da sonucu sağlanan çoğunluğa dayanan bu hükümetin ülkenin gelişmesine dair uzun vadeli stratejiler uygulayabileceğini düşünmek gerçekçilikle çatışıyor” diyor. BSP ve DPS ekonomideki dengeyi sağlayabiliyor, ancak sektörlerde uzun vadeli stratejiler uygulayamıyorlar. Reform yapmak, işçi çıkarmak, para ve yatırımcı bulmak demektir. Oysa bu Parlamento’da istikrarlı çoğunluk ve güçlü siyasi irade gerektiriyor” diyor politoloji uzmanı.

 

“Trud” gazetesinde “Pravets’te belediye başkanlığı üniversitesi. İsrailliler mahalli yönetim inceliklerini açıyorlar” başlığını okuyoruz. Belediye başkanı adayları Pravets’te kurulacak yeni üniversitenin sıralarında ter dökecek, çünkü İsrail, Pravets’te Yerel Özyönetim ve Devlet İdaresi Fakültesini açacak. Yüksek okul, Batı Şeria’da Ariel şehrinde yer alan prestijli üniversitenin şubesi olacak, hukuk, tıp ve fen bilimleri de okutulacaktır.

 

“Standart” gazetesinin manşet yaptığı bir haberinde ithal malların sadece Bulgarca yazılı ambalajlar içinde sunulacağını okuyoruz. Ekonomi Bakanlığı uzmanları bu fikir üzerinde çalışıyorlar.  Amaç, ambalajdaki metnin Bulgar dilinde olup üretici tarafından basılmasıdır. Şu anda ithal edilen ürünlere ilişkin Bulgar dilindeki bilgiler orijinal ambalajın üzerine yapıştırılıyor, ancak sık sık bu bilgiler eksik kalıyor, yer yer üretici şirket, besinlerin enerji değerleri ve ürünün içindekileri gösterilmiyor.