ABD Basını 24 Ocak’ta Bunları Konuştu:

 

Amerika’nın Sesi, Geçtiğimiz hafta hakkında çeşitli reformlara gidileceği Başkan Obama tarafından duyurulan NSA’nın kötü amaçlı amaçlı yazılım (malware) kullandığı ve bilgisayarlar internete bağlı olmasa bile içlerindeki verileri değiştirebildiği oraya çıkmıştı.

 

Washington’da yaşayan siber güvenlik uzmanı James Andrew Lewis bu yöntemlerin NSA’in kullandığı eski yöntemlerden çok farklı olduğunu söylüyor: “NSA’in 15 sene önce bir sorunu vardı. İstihbarat toplama yöntemleri neredeyse bir gecede değişti. Telefon konuşmaları ve Telekom temelli yaklaşım bitti ve NSA Internet çağına geçiş yaptı.”

 

Lewis, aynı zamanda NSA’nın kullandığı yöntemleri bilim kurgu romanlarındakilere benzetmiş ve bu yöntemleri Rusya dahil pek çok ülkenin gerçekleştirdiğinin altını çizmiştir.

 

Amerika’nın Sesi, Pentagon Sözcüsü Tuğamiral John Kirby, Savunma Bakanı Chuck Hagel’ın, nükleer silahlardan sorumlu personele bağımsız bir inceleme başlatacağını duyurdu. Bunun nedeni ise moral gücü, profesyonellik, performans ve emir-komuta zincirinin verimliliği açısından sağlıklı bir yapıya kavuşturulması gösterildi.

 

Tuğamiral Kirby ayrıca, hiçbir askeri birimin, Amerika’nın ulusal güvenliği açısından stratejik nükleer kuvvetler kadar hayati olmadığını belirtmiştir.

 

Amerika’nın Sesi, Rus güvenlik güçleri Soçi’de de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’na saldırı tehditinde bulunan İslami bir militan grup tarafından yayınlanan videoyu inceliyor. Videoda Rusça konuşan iki kişi Rusya Cumhurbaşkan Vladimir Putin’i Soçi Olimpiyatları’nda alacağı bir “armağan” konusunda uyarıyor. 

 

Amerikalı uzmanlar, hem olimpiyatlara gidecek olan Amerikalı sporcuların hem de olimpiyatları izlemek için Soçi’ye gidecek olan Amerikan vatandaşlarının güvenliğinden oldukça endişeliler.

 

Amerika Terörle Mücadele Ulusal Güvenlik Dairesi eski danışman yardımcısı Juan Zarate’e göre Rusya’nın Amerika’yla yeterince güvenlik işbirliği yapmaması en büyük sorunlardan biridir. Zarate, “Güvenliği sağlayamadıkları algısı Ruslar’ı giderek daha fazla rahatsız ettiğinden Amerika veya diğer ülkelerin güvenlik birimlerinden yardım istemediler” ifadesini kullanmıştır.

 

Amerika’nın Sesi, 28 Ocak’ta ABD Başkanı Barack Obama, Birliğin Durumu konuşması yapacak ve siyasi önceliklerini ortaya koyacaktır. 2013 yılının Obama için zor geçtiğini belirten uzmanlar, 2014 yılında Obama’nın siyasi bir yükseliş yakalayıp yakalayamayacağını tartışmaktadırlar. Partilerüstü Politika Merkezi uzmanı John Fortier Kasım ayında gerçekleşecek olan Kongre seçimlerine kadar devam edecek olan süreçte yaşananların Obama’nın aleyhine olacağını belirtmiştir.

 

Amerika’nın Sesi, Adalet Bakanı Eric Holder, NSA’nın gizli izleme programının ayrıntılarını ortaya çıkaran Edward Snowden’in anlaşmalı şartlar altında Rusya’dan dönmesini sağlayabileceklerini, pazarlığa hazır olduklarını belirtmiştir.

 

Snowden hangi şartlar altında ülkesine geri dönebileceği sorusuna "ABD'ye geri dönmek sanırım hükümet, kamuoyu ve benim için en iyi çözüm olacaktır ancak maalesef mevcut muhbir koruma yasaları sebebiyle bu mümkün değil" ifadesini kullandı.

 

24 Ocak’ta Çin Basınında Öne Çıkanlar

 

Çin Radyosu’nun gündeminde;

 

“Dünyada Yuan kullanımı hızla artıyor 

 

Çin para birimi RMB Yuan, dünyada en çok kullanılan sekizinci para birimi oldu.

 

Bankalar Arası Küresel Telekomünikasyon Birliği (SWIFT) tarafından dün (23 Ocak) yayımlanan rapora göre, Yuan, geçen aralık ayında Singapur Doları ve Hong Kong Doları'nı geçerek piyasada yüzde 1,12 pay elde etti.

 

Yuan, ardı ardına iki aydır dünyada en çok kullanılan on para birimi listesine girdi. Dünyanın en yaygın kullanılan para birimleri sırasıyla ABD Doları, Avro ve İngiliz Sterlini oldu.” haberi vardı.

 

Başka bir haberde; “Çin'de 2014 yılı tüketim harcamalarının yüzde 13 oranında artacağı tahmin edildi. Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Fang Aiqing dün yaptığı açıklamada, 2013 yılında tüketim pazarının istikrarlı büyümesini sürdürdüğünü kaydetti. İstikrarlı büyümenin bu yıl da süreceğini belirten Fang, tüketim harcamalarında yüzde 13 artış beklediklerini ifade etti.

 

Çin'de tüketim piyasasının potansiyelinin çok büyük olduğuna dikkat çeken Fang, buna karşın piyasaının 2014 yılında bazı belirsizliklerin baskısı altında kalacağını sözlerine ekledi.”

 

Başka bir haberinde Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün (23 Ocak) İsviçre'nin Montrö kentinde Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi'yle bir araya geldiğini yazdı.

 

Wang Yi görüşmede, 2014 yılının Çin ve Arap ülkeleri için önemli anlam taşıdığını belirtti. Çin-Arap İşbirliği Forumu ve forum çerçevesindeki bakanlar toplantısının Çin'de düzenleneceğini kaydeden Wang, bunların forumun geleceği için büyük önemi taşıdığını vurguladı.

 

Wang, uluslararası toplumun İkinci Cenevre Konferansı'nda bazı konularda mutabık kaldığını, ancak Suriye hükümeti ve muhalif güçleri arasında büyük anlaşmazlıkların bulunduğunu söyledi. Konferansta karşılaşılan zorluklara işaret eden Wang, Arap Birliği'nin bu süreçte daha etkin ve önemli rol oynayabileceğini ifade etti.” 

 

İngiltere 24 Ocak'ta Bunları Konuştu:

 

Daily Telegraph Gazetesi, Recep Tayyip Erdoğan için rüzgarın ters yönden esmeye başladığını yazıyor. Gazetenin ifadesiyle Erdoğan bir zamanlar Türkiye'yi on yılı aşkın süre engel tanımadan yönetmiş bir halk adamı, kelimenin tam anlamıyla bir popülist bir liderdi.

Ancak şimdi Tayyip Erdoğan'ın ''otokratik iktidarına karşı kendi kalesinde bir başkaldırıyla karşı karşıya olduğunu'' yazan Daily Telegraph, İstanbul Kasımpaşa'da -Başbakan'ın doğup büyüdüğü semtte- 65 yaşındaki bir AKP yandaşının şu sözlerini aktarıyor:

 

''Erdoğan mükemmel bir liderdi. Ama yeni birine ihtiyacımız var. Hala partide kalabilir, ama artık lideri olmasını istemiyorum.''

 

Geride bıraktığımız hafta Türkiye'de 96 yargıcın görevine son verildiğini ya da atandığını yazan ve bunlardan bazılarının yolsuzluk soruşturmasıyla alakalı hukukçular olduğunu vurgulan Daily Telegraph, Türkiye tarihinde yargının bu derece büyük bir yeniden düzenlemeden geçmediğini hatırlatıyor.

Gazete, Türkiye'deki siyasi karmaşanın arkasında, Tayyip Erdoğan'ın eski müttefikiyken şu an Başbakan'ın baş rakibi olan Fethullah Gülen'le arasındaki iktidar kavgasının yattığını anlatıyor.

 

Financial Times, 2012'den bu yana ilk defa piyasalara doğrudan müdahalede bulunan Türkiye Merkez Bankası'nın dün gün içerisinde 3 milyar dolara varan miktarda döviz satışında bulunduğunu fakat liranın dolar karşısındaki değerinin gerilemeye devam ettiğini yazıyor.

 

Financial Times, Amerikan Merkez Bankası'nın dolar pompayarak ekonomiyi canlandırma politikasından geri adım atmaya başlamasıyla, bundan en çok darbe yemeye açık ülkeler arasında Türkiye'nin ilk sıralarda yer aldığını, çünkü ülkenin cari açık sorununun sıcak paraya bağımlılığı da beraberinde getirdiğini bildiriyor. Gazete, önemli bir payı devlet ihalaleri üzerinde yoğunlaşan yolsuzluk skandalının ertesinde Türkiye'nin doğrudan dış yatırım çekmekte zorlandığı yönünde işaretler alınmaya başlandığını kaydediyor.

 

Rusya 24 Ocak'ta Bunları Konuştu:

 

Rusya'nın Sesi Radyosu, Rusya’dan geçici sığınma hakkı alan Amerikan İstihbarat Dairesi eski görevlisi Edward Snowden 24 Ocak Cuma gecesi online basın toplantısı gerçekleştirdiğini yazıyor.

Snowden’e sorular hash tag#AskSnowden kullanılarak Twitter üzerinden gönderilebildi. Amerikalı 13 soruya cevap verebilme imkanı bulurken, soruların toplam miktarı ise bilinmiyor. Sorular konferans öncesi tüm gün gönderilebildi.

Snowden cevaplarında özellikle casusluğun hepsinin kötü olmadığını, ancak vatandaşların kitlesel gözetimden endişe ettiklerini belirtti. Ayrıca, kamuya karşı bilgileri açığa çıkaran kişileri korumaya yönelik yasa değişikliğine kadar Amerika’ya dönemeyeceğini anlattı. Öte yandan, Snowden görevlileri kandırarak şifreleri ele geçirdiği ile ilgili medyada çıkan haberleri yalanladı.

 

Gazete ayrıca Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç muhalefet ile görüşmesinde protestocuların güç kullanmaktan kaçınması durumunda Kiev’deki olaylara katılmaktan gözaltına alınanların hepsini serbest bırakma sözü vermesini yazıyor.

 

Almanya 24 Ocak'ta Bunları Konuştu:

 

Ukrayna krizi ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Davos'ta verdiği dostluk ve işbirliği mesajları Alman gazetelerinin bugünkü konusunu oluşturuyor.

 

Nachrichten Gazetesi, Ukrayna'daki tehlikeli duruma ilişkin Ukrayna'nın çıkmaza girdiğini kaydediyor.

 

Süddeutsche Zeitung Gazetesi, Ukrayna anlaşmazlığındaki Putin faktörüne değiniyor. Avrupa Birliği'nin Beyaz Rusya'ya yaptığı gibi Yanukoviç yönetiminede yaptırım uygulamasının mutlaka netice vereceğini belirten gazete, Yanukoviç'in köklü bir iktidar geçmişine sahip olmamasını vurguluyor. Ukrayna'nın oligartları ekonomik çıkarlarının tehlikeye girmesi durumunda Cumhurbaşkanına sırtlarını çevireceklerini ve jeostratejik çıkarlarını ön planda tuttuğunu gizlemeye ihtiyaç duymayan Rusya devlet başkanı Vlademir Putin'nin de bu durumun farkında olduğunu belirten gazete Putin'in amacının Moskova'yı Avrupa Birliği karşısında kurmak istediği Avrupa Birliği'nin merkezi yapmak istediği yorumunu getiriyor. Avrupa Birliği'nin Kiev'deki krize basit bir çözüm bulamayacağını vurgulayan gazete inandırıcılık kredisini tüketmemesi için de Ukrayna'yı ne kendi haline bırakabileceklerini ne de Rusya'ya terk edebileceğini söylüyor.

 

Bulgaristan 24 Ocak'ta Bunları Konuştu:

 

Bulgaristan Radyosu, Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Genel Müdürü Rusi İvanov, Bulgaristan’ın 30 Haziran’a kadar sürecek Karadeniz İşbirliği Örgütü /KEİ/ dönem başkanlığı sırasındaki önceliklerini tanıtmak üzere İstanbul’da olan örgütün Uluslarararası Daimi Sekreterya’sını ziyarette bulunduğunu yazıyor. Belirlenen öncelikler arasında bölgeye ilginin artırılması ve yabancı yatırımları cezbetmeye yönelik işbirliği yer alıyor.

 

24 Ocak’ta İran Basınında Öne Çıkan Haberler

 

İran Radyosu İran ve Türkiye dışişleri bakanları arasında Suriye içerikli görüşmeye değinmiştir.

 

İRNA'nın haberine göre, dün Davos konferansı kulisinde bir araya gelen iki ülke dışişleri bakanları,  Suriye konusunda görüş alış verişinde bulunurlarken,  söz konusu görüşmede Türkiye dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, İran'ın Cenevre 2 Konferansı'na katılmasının engellenmesine de temasla, 'İran'ın katılması konferans için yararlı olacaktı' dedi.

 

İran Radyosu’nda öne çıkan bir diğer haber ise “HAMAS'tan Mahmut Abbas'a tepki” başlıkla haber olmuştur. Haberin devamında şunları okumaktayız:

 

“Filistin İslamî Direniş Hareketi (HAMAS)'ın önde gelen liderlerinden milletvekili Dr. Salah El-Berdevil, Arap liderlerinden birinin daha önce işgal rejimi parlamentosu Knesset'i ziyaret ederek düştüğü hataya düşmemesi konusunda Mahmut Abbas'ı uyardı.

 

El-Berdevil, Mahmut Abbas'ın Knesset'te konuşma yapmaya ve Netanyahu'yu da Filistin Parlamentosunda ağırlamaya hazır olduğunu söylemesi üzerine konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: "Abbas'ın Netanyahu'yu Filistin Parlamentosunda ağırlamasına karşıyız. Çünkü kendisi böyle bir hakka sahip değil. Abbas Filistin Parlamentosunun vasisi değildir. O sadece kendini bağlıyor. Biz Netanyahu gibi terörist bir caninin Parlamentoya girmesine asla izin vermeyiz. Abbas'ı böyle bir çağrı yaptığı için Filistin halkından özür dilemeye davet ediyoruz."”

 

Dış basına da değinen İran Radyosu Mısır çatışmaları ile ilgili haberinde; 

 

“Mısır Sağlık Bakanlığı, Mısır güvenlik güçleriyle ülkenin devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları arasında İskenderiye'de çıkan çatışmalarda en az bir kişinin öldüğünü belirtti.

 

Tesnim haber ajansının bildirdiğine göre, Mısır Sağlık Bakanlığı Perşembe günkü bildirisinde, dün Mısır'ın İskenderiye şehrinde güvenlik güçleriyle Muhammed Mursi taraftarları arasında meydana gelen çatışmalar sonucu 15'i aşkın kişinin yaralandığı açıklandı.

 

Öte yandan Mısır güvenlik kaynakları yaptığı açıklamada, Çarşamba günü silahlı kişiler tarafından ülkenin güneyindeki Beni Suyef'de bir kontrol noktasına düzenlenen saldırılarda 5 polis ölürken, iki kişinin de yaralandığını belirtti.” ifadelerine yer vermiştir.

 

Bir diğer İran yayın kuruluşu olan Fars Haber Ajansı Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in açıklamalarına yer vermiştir.

 

“Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim Cenevre-2 konferansında yaptığı konuşmada, Suriye milletinin katilleri ile aynı masaya oturmaktan esef duyduğunu belirtti.

 

Cenevre-2 konferansının ilk gününde bir konuşma yapan Muallim, Şam yönetimini temsilen konferansa katılan heyetin Suriye milletini, ordusunu ve Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ı temsil ettiğini belirtti.

 

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yee, Suriye'de çatışma tarafları siyasi çözüm yolu bulmaya çalışmaları gerektiğini vurguladı.

 

Cenevre-2 konferansına katılan Çin Dışişleri Bakanı Vang Yee, Suriye'de çatışma tarafları anlaşmazlıklarını gidermek için siyasi yollara baş vurmaları gerektiğini belirtti.

 

Başka bir haberinde: Cenevre-2 başarısız olursa, Suriye milleti bedelini ödeyeceği haberi yer aldı:

 

“İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Cenevre-2 konferansı başarısız olursa binlerce Suriyeli bunun bedelini ödeyeceğini belirtti. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Cenevre-2 konferansında yaptığı konuşmada adeta Suriye milletini tehdit etti.

 

Ayrıca, “Fransız komedyen Dieudonne, Yahudi aleyhtarı anlam taşıdığı bir harekette bulunma suçundan tutuklandı.” haberi yer aldı.

 

24 Ocak’ta Suriye Basınında Öne Çıkan Haberler

 

Suriye Arap Haber Ajansı SANA’nın gündemindeki haberler:

 

“Çin’le İlişkileri Her Alanda Geliştirmeye Özen Gösteriyoruz”

 

Başbakan Vail el-Halaki dün Çinli CAMP Şirketiyle, kamu ve özel sektörlerle inşaat, enerji ve sanayi alanında imzalanan çerçeve anlaşmaları ele aldı.

 

El-Halaki, Çinli Şirketin Bölge Müdürü ve beraberindeki heyeti kabulü sırasında Suriye’nin Çin’le ekonomik, ticari, sanayi ve kalkınma alanında ilişkilerini geliştirmeye gösterdiği özeni vurgulayarak Çinli şirketlere Suriye’nin yeniden imarı ve yapılandırılmasına katkıda bulunma çağrısı yaptı.”

 

Diğer haberi“İntihar eylemcisi bir terörist dün Haseke iline tabi Malikiye Kentindeki ticari çarşının merkezinde bomba yüklü bir araçla kendini havaya uçurdu. Yetkili bir kaynak Jip tipi bir araçla gerçekleştirilen hain terör eyleminde 3 vatandaşın şehit düştüğünü, kimi vatandaşların da yaralandığını aktardı.” şeklinde oldu.

 

Diğer haberinde Cenevre Görüşmeleri ele alındı: “Ulusal Uzlaşma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Haydar, kendilerini muhalefet olarak adlandıranların somut olarak hiçbir gerçek temsile sahip olmadıklarını, çıkarlarına hizmet edecek şekilde Amerika Birleşik Devletleri ve Körfez ülkelerinin lisanıyla konuştuklarını belirtti. Bakan Haydar Rus NTV kanalına verdiği demeçte, ABD’nin içerdeki gerçek ulusal muhalefeti Cenevre II Konferansından taammüden uzaklaştırdığına ve kendisinin Suriye’yi güven sahiline çıkarabilecek siyasi durumu değil şiddet durumunu yansıtan sözde “dışarıdaki muhalefetin” gerçek hamisi olduğuna işaret etti.

 

Bakan Haydar, Suriye toprakları üzerinde savaşan tekfiri teröristlerin sayısının 100 bini geçtiğini yarısının dışarıdan geldiklerini ve Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye finansıyla sözde “Irak ve Şam’da İslam Devleti”, “İslami Cephe” ve “Nusra Cephesi” adlı terör örgütlerine bağlı olduklarına dikkat çekti. Muhalefet Partilerinden Demokratik Ulusal Koalisyonu, muhalefetten herhangi bir şahsiyet veya siyasi gücü dün (Çarşamba Günü) çalışmalarında başlayan Suriye ile ilgili Cenevre II konferansında kendilerini temsilen yetkilendirmediğini ve yetkilendirmeyeceğini belirtti.”

 

Suriye içindeki karışıklıklar hususunda da “Şiyr Vebim Manastırını Hedef Almak İsteyen Teröristler Bertaraf Edildi”, “İdlib’te Çok Sayıda Terörist Öldürüldü”, “Halep’te Terör Saflarına Büyük Kayıplar Verdirildi” ve “Terörle Mücadele Suriye Halkının Önceliğidir” başlıkları dikkat çekti.

 

 Başka bir haberde: “Suriye İçindeki Muhalefetin Önünde Yol Açılmalıdır” başlığı atıldı ve:

 

“Suriye'deki krizin siyasi çözümü ve Suriyeliler arasında diyalog temelinin oluşturulmasını amaçlayan Cenevre II Konferansına katılan Suriye Arap Cumhuriyeti resmi heyeti başkanı Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim Çarşamba akşam saatlerinde Montrö Kentinde Çin Dışişleri Bakanı Wang Ye ile bir oturum düzenledi.

 

Cenevre II Konferansının başarılı olması yollarının masaya yatırıldığı oturumda Muallim; terörle mücadelenin Suriye halkı açısından temel öncelik olduğunu vurguladı. Muallim terörle mücadelenin Suriyeliler arasında diyalogun başlatılması ve siyasi çözümün bulunmasına yol açacağının altını çizerken bu bağlamda herhangi bir dış müdahalenin olmamsı önemini vurguladı.”

 

Son olarak; “Ramadi ve Felluce Irak Güçlerinin Kontrolünde.. Terörle Mücadelede Saf Birliği” başlığı altında

 

“Irak Parlamentosunda Güvenlik ve Savunma Komitesi, Irak silahlı kuvvetlerinin Ramadi ve Felluce’yi tamamen ablukaları altına aldıklarını, Kaide terör örgütüne bağlı sözde “Irak ve Şam’da İslam Devleti” çetelerinin bulunduğu bazı bölgelerdeki operasyonlarını sürdürdüğünü belirtti.

 

Irak Parlamentosunda Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi Hakim Zamili SANA’nın Bağdat muhabirine açıklamasında, Enbar Kenti operasyon yönetiminin Ramadi ve Felluce’yi tamamen ablukaları altına aldıklarını ve Felluce dahilinde Kaide terör örgütüne bağlı sözde “Irak ve Şam’da İslam Devleti” çetelerinin bulunduğu bazı bölgelerdeki operasyonlarını sürdürdüğünü ve çok sayıda teröristin öldürüldüğünü belirtti.”yer aldı.

 

Kosova Basını 24 Ocak’ta Bunları Konuştu:

 

Kosova Haber, Myanmar Kosova’yı bağımsız ve egemen bir ülke olarak tanıyan 106.ülke oldu. Myanmar gönderdiği bir yazılı nota ile Kosova’yı tanıdığını bildirmiştir.

 

Kosova Haber, Avrupa Parlamentosu Kosova Raportörü Ulrike Lunacek’in Kosova’ya vize muafiyetinin 2-3 yıl sonra da verilmeyebileceği açıklaması Avrupa Entegrasyonlar Bakanı tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Kosova, Balkan ülkeleri arasında AB'nin vize muafiyeti tanımadığı tek ülkedir.

 

Avrupa Entegrasyonları Bakanı Vlora Çitaku’ya göre, Avrupa Birliği’nin belirlediği kriterlerin yerine getirilmesine bağlıdır. Çitaku, konu hakkında“Kosova’ya diğer bölge ülkelerine kıyasen iki kez daha fazla kriterler verildi. Buna rağmen Kosova son iki yıl içerisinde yol haritasıyla istenen kriterleri yerine getirmek için tüm kurumlarıyla meclis, belediyeler ve bağımsız kurumlarıyla çalışmalarını sürdürdü.” İfadelerini kullandı.

Dünya Basını 24 Ocak’ta Türkiye Hakkında Bunları Konuştu:

 

Amerikan’nın Sesi, Freedom House, Türkiye dahil pek çok ülkenin özgürlüklerinin gerilediğini bildirdi. Yayınladığı yıllık raporda, Gezi Parkı olayları sırasında protestocuları sert bir biçimde bastırmasının ve AKP’nin özel sektöre, kendi politikaları çizgisinde yer alması için baskı yapmasının Türkiye’yi “kısmen özgür” ülkeler arasında yer almasında etkisinin büyük olduğunu belirtmiştir.

 

Wall Street Journal, 17 Ocak Yolsuzluk Operasyonu kapsamında Bilal Erdoğan hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı. Ancak Bilal Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, eline herhangi bir çağrı kağıdının ulaşmadığını belirtmiş ve ”Müvekkilim sabit ikamet sahibi olup, savcılık makamlarınca yapılacak bir bildirim üzerine ifadeye gitmek için hazır olduğumuzu kamuoyuna arz ederiz” ifadelerini kullanmıştır.

 

Daily Telegraph, Recep Tayyip Erdoğan için rüzgarın ters yönden esmeye başladığını belirtmiştir. Erdoğan’ın 10 yılı aşkın süredir ülkesini yönetmiş bir halk adamı bir popülist lider olduğundan bahsetmiş ancak şimdilerde otokratik iktidarına karşı bir başkaldırı ile karşı karşıya olduğunu belirtmiştir.