ABD 13 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), İnternet Haberciliğine Kontrol Geliyor diye yazıyor. Haberde, Türkiye’de internet ortamında haber yayıncılığını kontrol etmeyi amaçlayan kanun tasarısı, Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıda, internet haber siteleri için savcılıkça iddianame hazırlanması halinde henüz iddia aşamasında basın kartları veya resmi reklam-ilan iptali öngörülmesi dikkat çekti.

 

AKP Hükümeti, 5187 sayılı Basın Kanunu kapsamına internet haber sitelerini de alacak 15 maddelik yasa tasarısı hazırladı. Meclis Başkanlığı’na bugün akşamüstü sunulan tasarı yasalaştığında, Türkiye'deki internet haber siteleri de artık gazete ve dergiler gibi süreli yayın olarak değerlendirilecek.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Obama'dan Putin'e: Bedelini ödetmek zorunda kalırız başlıklı haberinde, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'yı Ukrayna'ya karşı hareketleri nedeniyle uyararak ABD ve diğer ülkelerin Moskova'ya "bedel ödetmek zorunda kalacağı" tehdidinde bulundu. Ukrayna'nın Kırım bölgesinin Rusya'ya katılım konusunda yapacağı referanduma günler kala Obama, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile Beyaz Saray'da dün bir görüşme yaptı. Obama açıklamasında ABD'nin referandumu "tümden reddedeceğini" ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in krizi çözüm için mevcut "başka yolunun" olduğunu söyledi.

 

G-7 liderleri, Rusya'yı Kırım'ı ilhak etmemesi için uyardı.

 

WSJ, Polis memuru, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti diye yazıyor. Haberde, Gezi Parkı protestoları sırasında yaralandıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan için Tunceli'de yapılan eyleme müdahale sırasında kalp krizi geçiren polis memuru, hayatını kaybetti.

 

Cumhuriyet Caddesi'ndeki Şehit Nahit Bulut Polis Merkezi ve önünde bulunan zırhlı araçlara taş, havai fişek ve molotofkokteyli atan gruba müdahale esnasında, zırhlı araç içerisinde bulunan polis memuru Ahmet Küçüktağ (30), kalp krizi geçirdi. Tunceli Devlet Hastanesine kaldırılan Küçüktağ için Elazığ'dan askeri helikopterle kalp pili getirildi. Kalp pili takılan ve yaklaşık 3 saat kalp masajı yapılan Küçüktağ, müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

 

Çin 13 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), "Hava kirliliğine karşı sıkı tedbirlere ihtiyaç var" başlıklı haberinde, Çin Başbakanı Li Keqiang, hava kirliliğine savaş açılması gerektiğini, çünkü bu sorunun toplumun ilgi odağı hâline geldiğini söyledi.

 

Li Keqiang, bugün (13 Mart) düzenlenen basın toplantısında, bir basın mensubunun hava kirliliği sorunuyla ilgili sorusunu yanıtladı. Birçok kişinin, sabah uyanır uyanmaz cep telefonundan hemen PM 2,5 değerlerini kontrol ettiğine dikkat çeken Li, bunun, vatandaşların yaşamını doğrudan etkileyen bir meseleye dönüştüğünü ifade etti.

 

CRİ, Çin Başbakanı: Önceliğimiz, halkın yaşam seviyesi başlıklı haberinde, Çin Başbakanı Li Keqiang, ekonomik büyüme verilerinden çok, vatandaşların yaşam seviyesine ve istihdama daha büyük önem verdiklerini söyledi.

 

Li Keqiang, bugün (13 Mart) 12. Çin Ulusal Halk Meclisi 2. Toplantısı'nın bitiminden sonra Çinli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Ekonomik büyüme hızıyla ilgili bir soru üzerine Li, Çin ekonomisi hakkında kötümser haberler okuduğunu hatırlattı. 2013 yılında kısa vadeli teşvik tedbirleri alınmadan ekonomik hedefe ulaşıldığına işaret eden Başbakan Li, 2014 yılında da aynı şeyin gerçekleştirilebileceğini belirtti.

 

CRİ, Li Keqiang: Reformlarda "önemli alanlara" odaklanmalıyız diye yazıyor. Haberde, Çin Başbakanı Li Keqiang, reformlar kapsamlı bir şekilde derinleştirilirken, önemli alanlara öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

 

Li Keqiang, bugün (13 Mart) Çinli ve yabancı gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Merkez Komitesi'nin 3. Genel Toplantısı'nda reformların ekonomik ve toplumsal gelişmeyi ilgilendiren her alanda yapılması gerektiğinin ortaya koyulduğunu hatırlattı.

 

CRİ, "Terörle mücadele kanunu bir an önce çıkmalı" başlıklı haberinde, Çin Ulusal Halk Meclisi'nin (ÇUHM) delegesi ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Şöhret Zakir, terörle mücadelenin hukuk çerçevesinde yoğunlaştırılması gerektiğini vurguladı.

 

Xinjianglı delegeler, terörle mücadele alanındaki yasal düzenlemelerin hızlandırılmasıyla ilgili bir önerge sundu.

 

Şöhret Zakir, Çin Uluslararası Radyosu muhabirine yaptığı açıklamada, terörle mücadele ile ilgili kanunun bir an önce çıkarılmasının, şiddet yanlısı güçler ve terörist güçlere darbe indirilmesine yararlı koşullar yaratacağını belirtti.

 

CRİ, “Çin ve ABD ortak çıkarlarını genişletmeli" başlıklı haberinde, Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin ve ABD arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesi için fikir ayrılıklarının kenara bırakılarak ortak noktaların bulunması ve kalıcı çıkarların korunması gerektiğini söyledi.

 

Li Keqiang, bugün (13 Mart) 12. Çin Ulusal Meclisi Daimi Komitesi 2. Toplantısı'nın bitiminden sonra düzenlenen basın toplantısında, Çin ve ABD'nin birbirinin temel çıkarları ile başlıca ilgi alanlarına saygı göstererek, fikir ayrılıklarını azaltması ve ortak çıkarları genişletmesi durumunda, ikili ilişkilerin daha yüksek bir seviyeye taşınabileceğini belirtti.

 

CRİ, Çin Başbakanı: Ekonominin sağlıklı gelişmesi sağlanacak başlıklı haberinde, Çin Başbakanı Li Keqiang, 2013 yılında ekonomide görülen durgunluktan ders alan Çin hükümetinin, 2014'te ekonominin sağlıklı şekilde gelişmesini sağlayacağı açıklandı.

 

Li Keqiang, bugün (13 Mart) Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, 2013 yılında ekonomide yaşanan resesyonun bir dizi sıkıntıyı beraberinde getirdiğini söyledi. Merkezi hükümetin vergi gelirinin önceki yıla göre azaldığını ve finansal sistemde açıklar görüldüğünü hatırlatan Li, bazı yabancı basın organlarında, Çin ekonomisinin "sert iniş" yaşayacağı ve yalnızca yüzde 3 ila 4 oranında büyüyeceğinin yazıldığını söyledi.

 

CRİ, "Hong Kong, rekabet avantajlarını koruyacak" başlıklı haberinde, Çin Başbakanı Li Keqiang, Hong Kong'un gelecekte de küresel rekabetteki avantajlarını koruyacağına inandıklarını belirtti.

 

Li Keqiang, bugün (13 Mart) düzenlenen basın toplantısında, bir basın mensubunun sorusu üzerine, son yıllarda dünya ekonomisinde büyük iniş çıkışlar yaşandığını, bu karmaşık ortamda Hong Kong'un refahını korumasının, kendisinin rekabet gücünü gösterdiğini söyledi.

 

CRİ, "Hukuk önünde herkes eşit" başlıklı haberinde, Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin'in bir hukuk devleti olduğunu ve konumu ne kadar yüksek olursa olsun, herkesin hukuk önünde eşit olduğunu vurguladı.

 

Li Keqiang, parti disiplinine ve devletin yasalarına aykırı eylemlerde bulunan kimselerin, yine disiplin kuralları ve yasalar doğrultusunda ciddi şekilde cezalandırılacağını vurguladı.

 

CRİ, Çin Başbakanı: Umut ışığı varsa vazgeçmeyeceğiz başlıklı haberinde, Çin Başbakanı Li Keqiang, Malezya Havayolları'na ait kaybolan uçağı aramak için bir umut ışığı varsa, çalışmalardan kesinlikle vazgeçmeyeceklerini belirtti.

 

Çin Başbakanı Li Keqiang, 12. Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi 2. Toplantısı'nın bitiminden sonra düzenlenen basın toplantısında yerli ve yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

Li, bir gazetecinin kayıp uçakla ilgili sorusu üzerine, kayıp uçaktaki 239 yolcudan 154'ünün Çin vatandaşı olduğunu hatırlatarak, Çin hükümeti ve halkının da olayla ilgili gelişmeleri, büyük endişe içindeki yolcu yakınları gibi yakından izlediğini söyledi.

 

CRİ, Li Keqiang: Çin'de finans krizi çıkmayacak başlıklı haberinde, Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün (13 Mart) Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, ülkede finans krizi çıkmaması için denetim ve yönetimin güçlendirileceğini söyledi.

 

Li, ekonomik resesyondan kaynaklı kaygılara rağmen, hükümetin başlıca ekonomik hedeflerinin gerçekleştiğini belirtti.

 

Rusya 13 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Amerikalı insan hakları savunucuları Ukrayna’yı ABD’nin yardımından mahrum etmeye çalışıyorlar diye yazıyor. Haberde, Amerika’daki ANSWER coalition adlı sivil toplum insan hakları örgütü Washington tarafından Kiev’e mali yardım yapılmasını önlemeye yönelik bir kampanya başlattığını duyurdu.

 

Örgütün web sitesinde her Amerikan vatandaşının destekleyip Kongre ve Beyaz Saray’a gönderebilecekleri bir talep ile ilgili mektup yer aldı.

 

İtar Tass Ajansı’nın haberine göre, insan hakları savunucularının bildirisinde onların Ukrayna’da çoğunluğu aşırı milliyetçilerden oluşan yüksek makamlara getirildiği Ukrayna’nın yeni hükümetinin mali yardım almasına karşı oldukları ve bundan öfkelendikleri ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, 'Cemaat değil örgüt' başlıklı haberinde, Başbakan Erdoğan, "paralel yapı" olarak nitelendirdiği Gülen Cemaati'nin 30-35 yılda devlete sızdığını söyledi. Erdoğan "Takiyye yaptılar ama artık ağızlarıyla kuş tutsalar da bitti o iş" dedi. Başbakan Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partisinin vereceği karara göre hareket edeceğini söyledi.

 

Kanal 24'de gazeteci Mustafa Karaalioğlu'nun sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "paralel yapı" olarak adlandırdığı Gülen cemaatinin devlet içindeki faaliyetleri ile ilgili olarak, "30-35 yıl boyunca hazırlık yaptılar, bu hazırlıkla da devletin kurumlarına sızmayı başardılar" diye konuştu.

 

RUVR, Türkiye Berkin için sokaktaydı diye yazıyor. Haberde, Berkin Elvan'ın cenazesinin toprağa verilmesinin ardından Şişli'de toplanan kalabalığa müdahale etti. Müdahale, Taksim ve Kadıköy'de de sürdü. Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok ildeki eylemlere de polis müdahale etti. Çok sayıda gözaltı ve yaralı var.

 

Berkin Elvan'ın cenazesinin Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verilmesinin hemen ardından, Harbiye önünde bekleyen gruba, TOMA'larla müdahale edildi.

Biber gazı, tazyikli su ve plastik mermiyle müdahalenin ardından kalabalık dağıldı. Bazı gruplar ara sokaklarda ateş yakıp barikatlar kurdu.

 

Taksim Dayanışması, törenin ardından kalabalığın Taksim'de toplanması için çağrı yapmıştı. Polis Gezi Parkı'nı kapattı, geniş güvenlik önlemleri alındı.

 

RUVR, Obama Kırım referandumunun kabul edilemez olduğunu belirtiyor diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Barack Obama 16 Mart’ta Kırım’da gerçekleşecek olan referandumun yasadışı olduğunu düşünüyor.

 

Obama Ukrayna Başbakanı Arsen Yatsenyuk ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında “Biz Kırım referandum planlarını tamamen reddediyoruz” ifadelerine yer verdi. Ayrıca “Son anda diplomatik çabalar referendum girişimcilerini vazgeçirebilir. Referandum gerçekleşse dahi biz hiçbir şekilde referandumu kabul etmeyiz” şeklinde konuştu.

 

RUVR, Ukrayna’daki durum Batı’nın 2015 Devlet Başkanlığı Seçimleri için hazırladığı senaryonun sonucudur diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Eski Güvenlik Dairesi Başkanı Aleksandr Yakimenko, son aylarda Ukrayna’da meydana gelen hadiselerin dış güçlerin ve özellikle Amerika’nın 2015 yılındaki devlet başkanlığı seçimleri sırasında ülkede oynanması gereken senaryonun hızlandırılmış bir şekilde uygulanmasının sonucu olduğunu belirtti.

 

RUVR, John Kerry: Rusya’ya karşı yaptırımlar dünyadaki durumu olumsuz etkiler başlıklı haberinde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ABD Temsilciler Meclisi Ödenekler Komitesi’ndeki oturum sırasında yaptığı konuşmada ABD ve diğer Batı ülkelerinin Rusya’ya karşı olası yaptırımlarının uluslararası önemli konularda bir dizi çözümü olumsuz etkileyeceğini itiraf etti.

 

Kerry bundan özellikle İran’ın nükleer sorununu, Suriye’deki silahlı iç çatışmayı ve Afganistan’daki durumun normale dönmesini kastettiğini belirtti.

 

ABD Dışişleri Bakanı Amerika’nın Ukrayna’daki durumdan dolayı Rusya’ya karşı özellikle ne tür ekonomik ve siyasi cezalandırıcı önlemler uygulayabileceği ayrıntılarını açıklamaktan kaçındı.

 

RUVR, Türkiye, Orta Afrika'ya askere yeşil ışık yaktı diye yazıyor. Haberde, Türkiye, Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın istişareleri sonrası Orta Afrika Cumhuriyeti'ne asker göndermeye prensipte yeşil ışık yaktı.

 

Türkiye, AB'den gelen talep üzerine iç savaşın yaşandığı Orta Afrika Cumhuriyeti'ne asker gönderecek.

 

RUVR, New York’un merkezinde patlama diye yazıyor. Haberde, ABD’nin New York kentinde 168 kişilik 39 itfaiye ekibi, bir apartmanda meydana gelen patlamanın yol açtığı büyük yangını söndürmeye çalışıyor.

 

New York itfaiye dairesinden yapılan açıklamaya göre patlama, Manhattan’ın Harlem semtinde 116. Cadde ve Park Avenue arasında bulunan bir binada meydana geldi. İtfaiyeciler, binada birkaç üst katın çöktüğünü söyledi. Patlamanın etkisiyle çevredeki binalarda camların kırıldığı ifade edildi. 11 kişinin yaralandığı, aralarından 4’ünün hastaneye kaldırıldığı bildirilirken bir yaralının durumunun kritik olduğu belirtildi.

 

RUVR, Berkin Elvan eylemlerine polis müdahalesi diye yazıyor. Haberde, Berkin Elvan'ın son yolculuğuna uğurlanmasının ardından cenaze törenine katılan grubun Taksim'e yürümek istemesi üzerine polis müdahale etti. Bölgede gerginlik sürüyor. Berkin Elvan için Ankara ve İzmir başta olmak üzere, birçok ilde de gösteriler yapıldı.

 

Berkin Elvan'ın cenazesinin Halaskar gazi Caddesi üzerinden Feriköy Mezarlığı'na götürüldüğü sırada, Taksim Dayanışması anons aracından, kortejde bulunanların bir kısmının Ergenekon Caddesi'nin girişinde beklemesi çağrısı yapıldı.

 

RUVR, Puşkov: Avrupa Parlamentosu’nda Rusça’nın bölgesel statüsünün kaldırılması kınandı başlıklı haberinde, Avrupa Parlamentosu’nun Strasbourg’daki oturumuna katılan Rusya Millet Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Avrupalı politikacıların Rusça’nın bölgesel statüsünün kaldırılmasını kınadıklarını bildirdi.

 

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Puşkov, “Avrupa Parlamentosu acil olarak Ukrayna Millet Meclisi tarafından kabul edilen Rusça’nın bölgesel dil statüsünün kaldırılmasının şu anda Avrupa’da kullanılan uluslararası hukuka dayalı olan Avrupa Sözleşmesi ulusal azınlık haklarına ve genel olarak tüm yaklaşımlara aykırı olduğunu belirtti. Bu karar katı bir şekilde ifadeler kullanan Avrupa milletvekilleri tarafından yasadışı olarak adlandırıldı, biz bu konuda anlaştık” dedi.

 

RUVR, Kievli Yahudiler kendilerini savunma dersleri alıyorlar diye yazıyor. Haberde, 12 Mart’ta 30’dan fazla Kiev Yahudi Cemaati aktivistleri, Ukrayna ve Kiev Hahambaşısı Moshe Reuven Asman yönetimindeki Merkez Brodskiy Sinagogu’nun katıldığı Kiev Yahudi Toplumu’nun kendilerini savunmalarına yönelik Rusça konuşan Yahudiler’in Dünya Forumu adlı özel bir seminer düzenlendi.

 

RUVR,  Pentagon Polonya’ya 12 adet savaş uçağı ve 300 Amerikan askeri gönderecek diye yazıyor. Haberde, ABD, Polonya’ya 12 adet Fighting Falcon F-16 savaş uçağı gönderecek. Hafta sonuna kadar gerçekleştirilecek sevkiyatla beraber Polonya’ya 300 Amerikan askeri de gönderilecek.

 

Haberi bugün gazetecilere veren Pentagon sözcüsü Albay Steven Warren, kararın Ukrayna’da yaşanan son gelişmeler çerçevesinde alındığını da hatırlattı. Warren’in sözlerine göre, uçaklar ve askerler Polonya’ya Aviano Hava Üssü’nden (İtalya) sevk edilecek

 

Polonya Savunma Bakanı Tomaş Semonyak ise, Amerikan savaş uçakları ve askerlerinin ülkeye tatbikat amaçlı geleceklerini açıkladı.

 

RUVR, New York’taki patlamanın nedeni gaz kaçağı diye yazıyor. Haberde, New York’un Manhattan bölgesinde meydana gelen patlama, gaz kaçağı sonucu yaşandı. Açıklamayı gazetecilere New York Belediye Başkanı Bill de Blasio yaptı.

 

Patlamada iki kadının öldüğünü ve 18 kişinin yaralandığını ve “birçok kişiden de hala haber alınamadığını” belirten Belediye Başkanı “Feci bir trajedi yaşandı” ifadesini kullandı. İTAR-TASS ajansı, Bill de Blasio’nun açıklamasına göre, olayın ilgili merciler tarafından incelendiğini bildirdi.

 

İngiltere 13 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Berkin Elvan'ın dünkü cenaze töreninin ardından düzenlenen eylemlerde yaşanan çatışmalar bugün İngiltere basınında yer alan haberlerden.

 

Independent'ın cenazeden bir fotoğrafla birlikte tam sayfa işlediği haber gazetenin İstanbul'daki Muhabiri Emily Caswell'in imzasını taşıyor.

 

"Türkler biber gazıyla öldürülen gencin yasını tutmak için sokaklara çıktı" başlıklı haberde Berkin Elvan'ın 269 gün komada kaldıktan sonraki ölümünün "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yolsuzluk iddiaları nedeniyle baskı altında olduğu bir dönemde hükümete karşı öfkeyi yeniden ateşlediği" söyleniyor.

 

Haber şöyle devam ediyor;

 

"Protestocular için Berkin Elvan'ın ölümü polisin ve hükümetin cezasız kalmasının yeni bir sembolü. Elvan sonunda yarasına yenik düşüp öldüğünde, Gezi Parkı protestolarıyla bağlantılı şiddet olaylarında öldürülen sekizinci kişi oldu. Ölenlerden biri polis memuruydu. Protestocular ölümlerden sorumlu polis memurlarına karşı hiçbir işlem yapılmamasına öfkeli"

 

Erdoğan hakkındaki yolsuzluk iddialarını ve internete sızdırılan telefon kayıtlarını hatırlatan haberde, hükümetin iddialara inanmayı reddettiğini ve bu iddiaların arkasında Türkiye'nin çöküşünden çıkar sağlamayı amaçlayan dış güçlerin olduğu konusunda ısrar ettiği vurgulanıyor.

 

Guardian'daki haberde de Berkin Elvan'ın cenazesinin ardından cenazeye katılanlara göz yaşartıcı gaz attığı söyleniyor.

 

Haberde cenazeye katılan 18 yaşındaki Eray'ın "O daha çocuktu. Şimdi okulda, aynı benim gibi dersine çalışıyor olmalıydı. Ama bu hükümet onu öldürdü. Onlardan herhangi bir adalet beklemiyoruz. Onlardan artık hiçbir şey beklemiyoruz" dediği belirtiliyor.

 

33 yaşındaki tekstil işçisi Gürkan'ın da 30 Mart'taki seçimlerin hükümeti değiştireceğine inandığını söylediği kaydediliyor. Soyadı açıklanmayan Gürkan "Şiddet istemiyoruz. Seçimle geldiler, seçimle gidecekler. Bu hükümet ne adaleti, ne de demokrasiyi savunuyor" diyor.

 

Cenazeye katılanlardan birkaçının sözlerine daha yer verilen haber şöyle sona eriyor;

 

"Meydanın köşesinde oturan yaşlı bir adam elinde bir Berkin Elvan'ın ölümünün sembolü olan bir somun ekmek tutuyordu. 'En azından bu ekmeği elimde tutabiliyorum. En azında bunu benden çalmayı başaramadılar' dedi."

Boeing 777'lerdeki arıza

 

Times'ın manşetinde Pekin'e giderken radarlardan kaybolan ve hala bulunamayan Malezya Havayollarına ait Boeing 777 tipi uçakla ilgili bir haber var.

 

Habere göre Amerikan Federal Sivil Havacılık Kurumu altı ay önce havayollarına "Boeing 777 tipi uçakların altındaki uydu iletişim anteninin altındaki gövde kaplamalarında oluşan paslanma ve çatlakları 9 Nisan'a kadar tespit etme ve giderme" uyarısı yaptı.

 

Kurumun bu arızaların giderilmemesinin kabin basıncında ani düşüşlere ve gövdenin yapısal bütünlüğünü kaybettireceğini söylediği belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca bir havayolları şirketinin Boeing 777 tipi uçaklarından birinin gövdesinde 16 çatlak bulduğu kaydediliyor ve Malezya Havayollarına ait uçağın kaybolmasına bu arızanın neden olabileceği söyleniyor.

 

Times'ın bahsettiği bir olası senaryo uçak yükselirken kabindeki oksijenin mürettebat fark etmeden artık çok geç olana kadar yavaş yavaş düşmüş olabileceği ve daha sonra uçağı en yakın havaalanına doğru götürmeye çalışan mürettebatın yolunu kaybetmiş olabileceği.

 

Gazete bu senaryonun uçağın nasıl rotasından çıktığını açıklayabileceğini söylüyor. Bir diğer olası senaryo da ani basınç düşmesiyle uçağın havada infilak etmesi.

 

Ancak Times Boeing'in Amerikan Sivil Havacılık Kurumu'nun uyarısının kaybolan Malezya Havayolları uçağı için geçerli olmadığını, çünkü bu uçakta aynı tür uydu anteninin kullanılmadığını söylediğini kaydediyor.

 

Guardian Kerry'in Londra seyahatinden önce ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komitesine yaptığı açıklamada "Bizim işimiz Ukrayna halkı, uluslararası hukuk ve ilgili tüm tarafların çıkarlarına saygı duyulması adına bir dizi seçenek sunmak" dediğini yazıyor.

 

Gazete Kerry'nin geçen hafta Lavrov'la Avrupa'da iki kez buluştuğunu ve bir sayfalık öneriler sunduğunu söylüyor. Bu önerilerin arasında soruna diplomatik bir çözüm bulmak için Rusya, Ukrayna ve diğer ülkeleri bir araya getiren bir "temas grubu" kurmak da olduğu söyleniyor.

 

Independent'ta ise Kırım Tatarlarının durumunu ele alan bir haber var. Haberde Kırım Tatarlarının "Ukrayna'nın eski kötü günlerine dönüşten" korktuğu söyleniyor.

'Kırım Tatarları geçmişin dönüşünden korkuyor'

 

"Beyzbol sopaları taşıyan, sokaklarda ellerinde isim listeleriyle dolaşan adamları ve kapısına çarpı işareti konulduğunu görmek Ava Mamertova'ya fazla geldi ve bayıldı" sözleriyle başlayan haberde, Mamertova'nın tarihte başlarına en kötü şeyin bir daha yaşanmasından korkan çok sayıda Tatar'dan biri olduğu söyleniyor.

 

Independent İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda dönemin Sovyet lideri Joseph Stalin tarafından kitleler halinde sürülen Tatarların şiddetle Rusya'ya yeniden katılma fikrine şiddetle karşı çıktıkları söyleniyor.

 

Çoğu kadın ve çocuk yüzlerce Tatarın da Ukrayna'nın diğer bölgelerine ve başka ülkeler göçtüğü belirtiliyor.

 

Gazete Tatarların yönetim organı Meclis'in Kırım'da bu Pazar yapılması beklenen Rusya'ya katılım referandumunu boykot çağrısında bulunduğunu, bir yandan da Rus yönetimi ve Kırım hükümetinin Tatar toplumunu kazanmaya çalıştığını vurguluyor.

 

Tatar lider Mustafa Cemilev'in dün Moskova'da Rusya lideri Vladimir Putin ile bir görüşme yaptığı, yeni Kırım yönetiminin Başbakanı Sergey Aksiyonov'un da Tatar Meclisine bir dizi bakanlık, azınlıkları koruyan yasaları güçlendirme, kültürel projelere fon ve başkent Simferopol'deki havaalanına bir Tatar kahramanının isminin verme gibi vaatlerde bulunduğu söyleniyor.

 

Ancak bu vaatlerin şu ana dek Tatar Meclisini ikna edemediği de vurgulanıyor.

 

Almanya 13 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Berliner Zeitung gazetesi Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Polonya ziyaretini konu alan yorumunda, Ukrayna krizinde Polonya'nın oynadığı rolün önemine işaret ediyor:

 

"Ukrayna anlaşmazlığında Polonya ile Almanya'nın son derece sıkı işbirliği yapmaları dikkate değerdir. Merkel'in Varşova'yı ziyaret etmesi gerekli ve önemliydi. Çünkü kim Rusya ile diyalog arıyorsa ki bunun alternatifi olabileceğini sanmıyoruz, Polonya'nın meşru menfaatlerini de diyaloğa dâhil etmek zorundadır. Moskova ile uzlaşabilmek ve gerginliği azaltabilmek ancak bu şartla mümkün olabilir."

 

Die Welt Gazetesi ise Kırım'ın Rusya Federasyonu'na katılmasının diğer dünya devletleri açısından doğurabileceği tehlikelere vurgu yapıyor:

 

"Angela Merkel ve Donald Tusk, Kırım'ı ilhak etmesi halinde Rusya'ya yaptırım uygulanacağını duyurdular. Aynı zamanda da yaptırımları, henüz kurulmamış olan temas grubunun başarısız kalması şartına bağladılar. Avrupa Birliği Putin karşısında siyasi esnekliğini korumaya çalışıyor. Oysa Yediler Grubu, Pazar günü Kırım'da, 1945'ten bu yana barışı geniş ölçüde garanti altına alan devletler hukuku ilkelerinin akıbetinin belli olacağını duyurmuştu. Yediler Grubu Rusya'nın Ukrayna'yı bölüp Kırım'ı ilhak etmekle beş uluslararası antlaşmaya aykırı davranmış olacağını savunuyor. Kırım'daki referandumun hukuka uygunluğu kabul edilirse, bütün çokuluslu devletleri parçalamaya elverişli bir hukuki dayanak yaratılmış olur."

 

Straubinger Tagblatt Gazetesi, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin 2015 yılı bütçesini borçlanmadan kapatma planını şöyle yorumluyor:

 

"Borçlanmadan devlet bütçesini idare etmek başlı başına bir değerdir. Almanya sıfır borçlanmayı son kez 1969 yılında başarmıştı. Ancak federal devlet borçlarının bir trilyon 300 milyar euroyu bulduğu düşünüldüğünde başarının hiç de abartılmaya değer olmadığı görülecektir. Anayasa değişikliği devleti daha tutumlu olup bütçeyi sağlam tutmaya zorluyor. Ancak günümüzün sürdürülebilir mali politikaları sadece gelirle gideri dengede tutarak yapılmıyor. Aynı zamanda geleceği düşünüp, borçlanmadan kaçınırken, borç yükünün azaltılmasını da gerektiriyor. Almanya henüz bu hedefin çok uzağında."

 

Düsseldorf'ta yayımlanan Handelsblatt adlı ekonomi gazetesi de Almanya'daki büyük koalisyon hükümetinin ilk bütçe yasa tasarısına şu satırlarla değiniyor:

 

"Maliye bakanı önümüzdeki yılların bütçelerini tehdit edebilecek kalemleri sosyal sigortalara devretti. Artan emekli aylıkları bundan böyle emeklilik sigortası tarafından karşılanacak. Koalisyon hükümeti bu kararıyla sosyal devlet anlayışına da yeni bir tarif getirmiş oluyor. Maliye bakanının borçlanmayı sıfıra indirme planları daha sağlıklı bütçe anlamına gelmiyor. 2005'te dağılan Sosyal Demokrat – Yeşiller koalisyonundan bu yana emekliler lehinde herhangi bir yenilik yapılmadı. Reform adıyla yapılan değişikliklerle, nüfusun yaşlanması nedeniyle gelecek nesillerin emeklilik hakkından kesinti yaparak sistemi istikrara kavuşturma hedefine ulaşılmış olundu."

 

Ukrayna 13 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Obama: Ukrayna’nın Yanındayız başlıklı haberinde, ABD Başkanı Barack Obama Geçici Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk’u Beyaz Saray’da kabul etti ve ülkesinin ‘Ukrayna’nın yanında olacağını’ taahhüt etti.

 

Obama Rusya lideri Vladimir Putin’e Rusya Kırım’dan askerlerini çekmediği takdirde uluslararası toplumun “bedel ödetmeye zorlanacağı” uyarısı yaptı.

 

Daha önce de gelişmiş ülkelerden oluşan G7 grubu benzer bir tehditte bulunmuştu.

 

Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk Obama’yla görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada Ukrayna’nın “asla Rusya’ya teslim olmayacağını” söyledi.

 

Ukrayna’nın Sesi, G7’den Rusya’ya Kırımı Bırak diye yazıyor. Haberde, Yedi sanayileşmiş ülkeden oluşan G7, Rusya’dan, Ukrayna’nın Kırım bölgesini ilhak etme yolundaki tüm çabalarını durdurmasını istedi.

 

G7, Rusya böyle bir adım atarsa, kendilerinin de ayrı ayrı ve topluca daha ileri önlemlere başvuracağını duyurdu.

 

G7 ülkeleri Kırım referandumunun sonuçlarının da tanınmayacağını vurguladı.

 

Beyaz Saray’dan yayımlanan G7 bildirisinde, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve ABD ile Avrupa Birliği, Rusya’dan “Kırım’ın statüsünü değiştirme yönündeki tüm çabalarından vazgeçmesini” istediler.

Ukrayna’nın Sesi, KTMM 14 Mart’ta Meydanlara İnmeyecek diye yazıyor. Haberde, Kırım Tatar Milli Meclisi 14 Mart 2014 günü miting yapacağı iddia edildi

 

Kırım Tatar Milli Meclisi Basın Sekreteri Leyla Müslimova'nın bildirdiğine göre Kırım Tatar Milli Meclisi YASADIŞI REFERANDUMA HAYIR mitingini düzenlemediği Kırım Türklerinin bilgisine sundu.

 

14 Mart günü saat 14 -15 arası yapılacak miting konusunda net bilgi olmazken Kırım Tatar yerel Meclislerinden ve Kırım Türklerinin provokasyona gelmeleri istendi

 

İran 13 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı(FHA), Abdurrahman Dilipak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ameliyatta girdiğinde suikast yapılmak istendiğini ifşa etti.

 

FHA, Fethullah Gülen'in 20 yıl önceki talebesi Münip Erdem’in ifşaatları kan dondurdu: “Fethullah Gülen, Hz İsa olmadığını söyleyemedi!”

 

FHA, Pensilvanya paralelinin yakın isimleri Türkiye’nin Başbakanını Menderes’in akıbetiyle tehdit etmeye başladı. Bir ecnebinin Türkiye Başbakanını açıkça ölümle tehdit etmesi şok yarattı.

 

FHA, Erdoğan’dan CHP’ye eleştiri: “Fetvayı veren hocaları da var artık. Fetvayı da Pensilvanya'dan alıyorlar. Ondan sonra da 'iftira at tutmasa da iz bırakır' diyorlar.”

 

FHA, Ard arda medyaya servis edilen haberler ve yapılan deşifreler, Siyonist İsrail’in Gazze’ye yeni bir saldırı hazırlıkları içinde olduğu tespitlerini doğruluyor.

 

FHA, İran gemisi kumpası, Gazze’ye saldırı hazırlığı amaçlı diye yazıyor. Haberde, İslami Direniş Hareketi liderlerinden Muşir El-Mısri, işgal yönetiminin sürekli silah yüklü İran gemisinden bahsetmesinin, Gazze Şeridi'ne düzenleyeceği olası bir saldırı için bahane oluşturmayı amaçladığını söyledi.

 

İsrail her gün bombaladığı Gazze'ye saldırmak için bahane arıyor. İsrai'lin iddialarına cevap, Hamas milletvekilinden geldi. Muşir El-Mısri, el-Cezire kanalına İsrail'in silah yüklü İran gemisi iddiaları ile ilgili açıklama yaptı.

 

FHA, Katil İsrail Gazze halkının suyunu da kesti diye yazıyor. Haberde, Gazze’ye uyguladığı kanunsuz ambargoyu kaldırmayan Siyonist İsrail’e BM ve ABD ve AB hiçbir yaptırım uygulamayarak katil rejimi açıkça cinayete teşvik ediyor. Filistin ve Ürdün halkının kendi topraklarındaki nehir sularını kullanmalarına izin vermeyen ve Ürdün nehrinin suyunu silah zoruyla çalan Siyonist İsrail Gazze’yi dünyanın gözü önünde susuzluktan ölmeye mahkum ediyor.

 

FHA, Ergenekon Davası'ndan tahliye olan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Silivri Cezaevi'nden çıktıktan sonra gazetecilere açıklama yaptı. Haberde, Perinçek, sözlerine, "Bizleri Ergenekon'a hapsettiler, Türkiye'yi bölmek için. Ve şimdi Ergenekon'dan çıkıyoruz. Türkiye'yi birleştireceğiz. Bizi Ergenekon'a hapsettiler, Cumhuriyet'i yıkmak için, Türkiye'yi şeyhler, müritler, dervişler, meczuplar, cemaatler ülkesi haline getirmek için. Şimdi Ergenekon'dan çıkıyoruz. Cemaatlerin, tarikatların kökünü kazıyacağız. Cumhuriyet'i ayağa kaldıracağız" diye başladı.

 

FHA, Tarih Uzmanı Yılmaz Koç’un “Unutulanlar” adlı kitabında, Mustafa Kemal Atatürk’ün Hazine’ye bağışladığı malların listesi yer aldı. Haberde, Tarih Uzmanı Yılmaz Koç, “Unutulanlar” isimli kitabında Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasının tam listesini yayınladı. Atatürk’ün, Hazine’ye sadece çiftliklerini değil koyun, tavuk gibi birçok hayvan ile yoğurt imalathanesi bağışladığı da ortaya çıktı.

 

Vatan'ın haberine göre kitapta, 1937 yılında, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, zirai kalkınmaya yardımcı olmak maksadıyla önemli bir karar aldığı belirtiliyor. Buna göre Atatürk, yıllarca bizzat uğraşarak meydana getirdiği çiftliklerini, içinde bulunan fabrika, hayvan, alet ve benzer tüm varlığını, Hazine’ye bıraktı.

 

İran Radyosu (İRİB), Ruhani: İran- Umman Tarihi İlişkileri Her Zaman İyi Olmuştur başlıklı haberinde, Umman'a resmi bir ziyarette bulunan İslami İran Cumhurbaşkanı İran ile Umman arasındaki tarihi ilişkileri, her zaman iyi ve gelişmekte olan ilişkiler olarak niteledi.

 

Dün Umman başbakan yardımcısı "Fahad bin Mahmud Al-ı Said"i kabul eden İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bölge şartları ve iki ülke çıkarlarının Tahran ve Maskat ilişkilerinin daha da güçlendirilmesini gerektirdiğini belirterek, iki ülkenin işbirliği konusunda geniş potansiyellere sahip olduğunu söyledi.

 

İRİB, Liberman'dan Gazze'yi İşgal Tehdidi diye yazıyor. Haberde, Siyonist İsrail rejimi Dışişleri bakanı, Gazze'yi tekraer işgal etmekle tehdit etti.

 

Siyonist İsrail rejimi Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsrail Kanal-2 televizyonuna yaptığı açıklamada, "Gazze'ye düzenlenen iki saldırıdan (Dökme Kurşun, Bulut Sütunu) sonra da bölgede sükunet sağlanamadı. İsrail'in, güney halkının güvenliğini sağlayabilmesi için Gazze'nin işgal edilmesi kaçınılmaz" ifadesini kullandı.

 

İRİB, Berkin protestosu Türkiye'yi karıştırdı diye yazıyor. Haberde, Berkin Elvan'ın ölümünün ikinci gününde de Türkiye'nin birçok ilinde olaylar yaşandı.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre Berkin'in ölümünün ikinci gününde Türkiye'nin birçok şehri hükümete karşı protesto eylemlerine tanık oldu. Ulaşan haberler bu gösterilerin Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde daha şiddetli olduğunu göstermektedir.

 

Polis güçlerinin göstericilere göz yaşartıcı gazlar ve su fışkıran araçlarla müdahale ettikleri bildiriliyor.

 

İRİB, Suriye dostları, teröristlere silah yardımının engellenmesini istedi diye yazıyor. Haberde, 8 ülkenin Parlamento dış siyaset komisyonu başkanının katıldığı Suriye dostları grubu oturumu yayınladığı bildiride Suriye içindeki teröristlere silah sevkıyatının engellenmesini istedi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre Suriye dostları 8 ülke Parlamentoları dış siyaset komisyonu başkanlarının katılımıyla düzenlenen oturumda Suriye krizinin siyasi yollardan çözümlenmesi, terörizm ile mücadele ve insani yarımların yapılması zaruretine vurgu yaparak, ulusal görüşmelere dayanarak halkın temel haklarının korunması ile ülke siyasi kaderinin belirlenmesine vurgu yapıldı.

 

İRİB, Yargı gücü, batı kültürünün saldırısı konusunda uyarıda bulundu diye yazıyor. Haberde, İran İslam cumhuriyeti yargı erki başkanı ülkenin, batının kültürel saldırılarına karşı koyma hazırlığı içinde olduğunu söyledi.

 

İSNA'nın bildirdiğine göre Ayetullah Sadık Amoli Laricani dün yaptığı açıklamada batının İran İslam cumhuriyetine kültürel saldırısının inkâr edilmez olduğunu bu olaya karşı ciddi önlemlerin alınması zaruretine vurgu yaptı.

 

Azerbaycan 13 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, New York'ta patlamada ölü sayısı 3 oldu diye yazıyor. Haberde, New York'un doğu Harlem bölgesinde gaz sızıntısı nedeniyle meydana gelen patlamada 3 kişinin öldüğü, 60'dan kazla kişinin yaralandığı, 9 kişinin halen kayıp olduğu bildirildi.

 

Harlem'in doğusunda 116. Sokak ile Park Caddesi'nin birleştiği bölgede meydana gelen patlamanın bilançosu ağırlaşıyor. Yerel saatle 09.30'da meydana gelen patlama sonrasında yıkılan iki bina ve çevresinde onlarca itfaiyeci ve sağlık ekibinin katıldığı arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

 

Son belirlemelere göre, olayda hayatını kaybedenler üçe yükselirken, yaralıların sayısı 60'ı aştı. Yetkililer 9 kişinin kayıp olduğunu bildirdi.

 

1News, Türk Dışişleri, Azerbaycan-Türkiye- İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısıyla ilgili açıklama yaptı diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan-Türkiye- İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın üçüncüsü, 14 Mart Cuma günü Van'da düzenlenecek.

 

Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın üçüncüsü, 14 Mart Cuma günü Van'da düzenlenecek. Bu arada toplantıya katılan Bakanlar arasında ikili görüşmeler de gerçekleştirilecek.

 

1News, ABD Karadeniz’de Kırım açıklarında askeri tatbikata başladı diye yazıyor. Haberde, ABD savaş gemisi Truxtun, Kırım’a 130 mil mesafede Romanya ve Bulgaristan’a ait savaş gemileri ile ortak askeri tatbikata başladı.

 

Karadeniz’de gerçekleşen tatbikatın Ukrayna’da yaşanan krizle ilgili olmadığı, takvimin çok daha önce belirlendiği ifade ediliyor.

 

Romanya karasularında Köstence limanında başlayan tatbikat kötü hava koşulları nedeni ile bir gün gecikmeli başladı.

 

Bulgaristan’dan Druzki firkateyninin katıldığı tatbikatla NATO üyesi ülkeler arasında iletişim ve koordinasyon gücünün artırılması hedefleniyor. Tatbikat çerçevesinde helikopterden indirme ve taktik manevra çalışmaları planlanıyor.

 

1News, Rusya Dışişleri Bakanlığı: Moskova’da Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin gündemdeki konular görüşüldü başlıklı haberinde, Rusya Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin AGİT Minsk Grubu formatı çerçevesinde istişarelerin devamı olarak dün Moskova’da Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigori Karasin’in AGİT Minsk Grubu Eş başkanlarıyla bir araya geldiği belirtildi.

 

1News, Ban Ki-mun: Suriye dünyanın en büyük kriziyle karşı karşıya başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri Ban, Suriye'nin dünyanın en büyük insani, barış ve güvenlik kriziyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye krizinin 3. yılını geride bırakması nedeniyle yayımladığı mesajda, Suriye'nin dünyanın en büyük insani, barış ve güvenlik kriziyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

 

1News, Türkiye İlerleme Raporu kabul edildi diye yazıyor. Haberde, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, 2013 yılı Türkiye İlerleme Raporunu 153'e karşı 475 oyla kabul etti.

 

Fransa'nın Strazburg kentinde devam eden Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda dün tartışılan 2013 Türkiye İlerleme Raporu, bugün yapılan oylamada 153'e karşı 475 oyla kabul edildi.

 

1News, Putin, Tatar lider Cemilev’le “uzun” telefon görüşmesi yaptı diye yazıyor. Haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım’da yaşanan gelişmeleri Kırım Tatar Meclisi Eski Başkanı Mustafa Cemilev’le yaptığı telefon görüşmesinde ele aldı. Interfax’a açıklamada bulunan Kremlin kaynakları görüşmenin “uzun” sürdüğüne vurgu yaptı.

 

Kaynak açıklamasında, “Rus lider Putin, Moskova’da temaslarda bulunan Cemilev’le uzun bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kırım’da yaşanan gelişmeler ve 16 Mart’ta yapılması planlanan referandum ele alındı.” dedi.

 

1News, Erdoğan: Artık yasadışı dinleme yapmak imkânsız başlıklı haberinde, Türkiye Başbakanı Erdoğan, özel bir televizyon programında gündemi değerlendirdi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Siirt ve Mardin'de düzenlediği mitinglerin ardından akşam da, özel bir televizyon kanalında gündemi değerlendirdi.

 

Yasadışı dinlemeler konusunda, Başbakan'ı dinlemenin suç olduğuna değinen Erdoğan, " Gayri hukuki dinleme bundan sonra Türkiye'de olamayacak" dedi.

 

Erdoğan, paralel yapıyla mücadele konusunda da, şu anda bir şer olarak görünüyor ama inşallah bunun sonu hayır olacak " dedi.

 

1News, İhvan liderlerine yönelik gözaltılar diye yazıyor. Haberde, Mısır Cumhuriyet Başsavcısı Hişam Bereket, İnterpol polislerinin, Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinden 2 kişiyi Suudi Arabistan ve Kuveyt'te gözaltına aldığını duyurdu.

 

Bereket, yaptığı yazılı açıklamada, İnterpol'ün, Mısır'daki İhvan liderlerinden Ekrem eş-Şair'i Suudi Arabistan'da, Muhammed el-Kabuti'yi de Kuveyt'te gözaltına aldığını belirtti.

 

1News, İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı diye yazıyor. Haberde, İsrail savaş uçaklarının, Gazze'deki İslami Cihad Harketi'nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri'ne ait iki eğitim kampına hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

 

İsrail Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının, Gazze'deki 29 noktaya saldırı düzenlediği bildirildi.

 

İsrail ordu sözcüsü Ovijaa Adraei, yaptığı açıklamada, "İsrail'i hedef alan füze saldırılarına karşılık 29 'terör noktasına' hava saldırısı düzenlendi" ifadesini kullandı. Adraei, saldırılarda ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.

 

Bölgede bulunan AA muhabiri Ala er-Rimavi ise saldırıların, Gazze'nin özellikle güneyindeki tarım alanlarını hedef alması nedeniyle ölen ve yaralanan olmadığını belirtti.

 

1News, Gösterilerde kanlı gece diye yazıyor. Haberde, Berkin Elvan’ın cenaze töreninin yapıldığı Okmeydanı semtinde dün gece saat 22.00 sıralarında silah sesleri duyuldu. Olayda yaralanan 3 kişiden birinin hayatını kaybettiği açıklandı.

 

DHA muhabirinin edindiği bilgiye göre, saat 22.00 sıralarında Okmeydanı sakini oldukları belirtilen bir grup, Fatih Sultan Mehmet Caddesi'nde toplanarak tekbir getirmeye başladı. Gruptakilerden bazılarının ellerinde sopa olduğu görüldü. Bu grup ile, Okmeydanı’nda Berkin Elvan ailesinin evinin çevresinde bekleyen başka bir grup karşı karşıya geldi. Kavga esnasında silah sesleri de duyuldu. Olayda 3 kişi yaralandı. Yaralılardan ikisi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, biri de Kasımpaşa'daki Deniz Hastanesi’ne kaldırıldı. Başından yaralanan ve Deniz Hastanesi'nde tedavi altına alınan Burak Can Karamanoğlu kurtarılamadı. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan kişilerden birinin elinden, diğerinin ise sırtından yaralandığı ileri sürüldü. Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, olayda ölen gencin 22 yaşında olduğunu açıkladı ve olay sırasında bölgede polisin olmadığını belirtti.

 

1News, Obama Rusya'yı uyardı diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Obama, Rusya'yı sert bir dille uyararak, Kırım’daki referandumu reddettiklerini söyledi.

 

ABD Başkanı Barack Obama,"Rusya'ya şunu söylemeye devam edeceğiz, eğer şu anda izledikleri yolu izlemeye devam ederlerse, sadece biz değil Avrupa Birliği ve uluslararası toplum, Rusya'ya uluslararası kanunları ihlal etmesinin ve Ukrayna’nın haklarına tecavüzünün bedellerini ödetme yoluna başvurmak zorunda kalacak. Başka bir yolu da mümkün ve umarım (Rusya) Devlet Başkanı Putin bu yolu izlemeye isteklidir" dedi.

 

Obama, Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile görüştü.

 

1News, Gül'den dershane düzenlemesine onay diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dershanelerle ilgili düzenlemeyi de içeren kanun ile kamuoyunda "Demokratikleşme Paketi" olarak bilinen kanunu onayladı.

 

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Gül, 6528 sayılı "Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile 6529 sayılı "Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

 

1News, Suriye'de kan durmuyor diye yazıyor. Haberde, Suriye'de Esed güçlerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik düzenlediği operasyonlarda 55 kişi öldü.

 

Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 2'si çocuk, 4'ü kadın olmak üzere 55 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarının denetimindeki bölgelere hava ve karadan düzenlediği operasyonlar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 15, Halep'te 12, Humus'ta 9, Dera'da 6, İdlib'te 5, Hama'da 4, Rakka'da 2, Deyru'z Zor ve Suveyda'da birer olmak üzere 55 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

Bulgaristan 13 Mart’ta Bunları Konuşuyor        

 

Bulgaristan Radyosu(BNR), Dragomir Stoynev “Güney akım” projesi ile ilgili çalışmaların sürdüğünü açıkladı diye yazıyor. Haberde, “Güney akım” doğalgaz projesi dondurulmadı, proje ile ilgili teknik ve uzman düzeyindeki çalışmalar sürüyor. Proje yalnız Bulgaristan için değil bütün Avrupa için yararlıdır ve projede öncü Avrupa enerji şirketleri yer almaktadır. Ekonomi ve Enerji Bakanı Dragomir Stoynev, Ukrayna krizi ile ilgili Rusya’ya yaptırım olarak projenin dondurulduğu iddialarına ilişkin ilgili BNT devlet televizyonunda bu açıklamada bulundu.

 

BNR, Ukrayna’daki olaylar Bulgaristan ekonomisine etkisini göstermeye başladı diye yazıyor. Haberde, Bulgaristan Sanayi ve Ticaret Odası kaynaklarına göre, Ukrayna’daki kriz, iki ülke arasındaki tedariklerin gecikmesine yol açtı. Sorun, siyasi ve ekonomik açıdan sadece Ukrayna’da sınırlı kalmıyor, etrafındaki bütün ülkeleri de ilgilendiriyor ve ciddi jeopolitik boyutlar kazanıyor. Bulgaristan iş dünyası, krizin diplomasi vasıtasıyla barışçıl yolla çözülmesini ümit ediyor. Bulgar iş çevrelerine göre, diplomasi yaptırımlara değil, krizin barışçıl yol ile çözülme modellerine odaklanması gerekiyor.