ABD 10 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu(VOA), Ukrayna Başbakanı Washington’a Geliyor diye yazıyor. Haberde, Kırım Seçim Komisyonu Başkanı Mikailo Malişev, önümüzdeki Pazar günü Rusya’yla birleşmeye ilişkin yapılacak olan referandumun hazırlıklarının sürdüğünü bildirdi. Malişev, Kırım’daki tüm kayıtlı seçmenlerin referanduma katılma hakkı olduğunu söyledi.

 

Ukrayna’nın geçici Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, bir santimetrekare bile toprak vermeyeceklerini söyledi. Başbakan Yatsenyuk, Ukraynalı şair ve ulusal kahraman Taras Şavçenko’nun 200’üncü doğum gününü kutlamak için Kiev’de yürüyüş düzenleyen göstericilere seslendi.

 

Arseniy Yatsenyuk, Kırım’daki krizi ele almak üzere Çarşamba günü Washington’da Başkan Obama’yla görüşecek.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Batı, Rusya'nın enerji kıskacını kırmaya çalışıyor diye yazıyor. Haberde, Batılı yetkiler krizi sonlandırmak amacıyla yaptıkları baskının son adımı olarak Rusya'nın Ukrayna üzerindeki enerji kıskacını kırmaya çalışıyor.

 

Brüksel ile Washington'daki yetkililerin değerlendirdiği seçenekler arasında ABD'nin doğal gaz ihracatını artırarak Batı Avrupa'dan Ukrayna'ya doğalgaz akışını sağlamak ve Avrupa'nın Rusya haricindeki ülkelerden daha fazla enerji alımı yönündeki planları hızlandırmak bulunuyor.

 

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague yaptığı açıklamada, "Eğer bu konuda bir çözüm bulunmazsa, Ukrayna ile ekonomik ve enerji bağlarımıza yaklaşımımızı zamanla değiştireceğiz" uyarısında bulundu.

 

WSJ, Ukrayna geçici başbakanı ABD'ye gidiyor diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'nın geçici Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Kırım'daki krizi görüşmek üzere bu hafta ABD'ye gidecek.

 

Daha önce Yatsenyuk'un duyurduğu toplantı Beyaz Saray tarafından da doğrulandı.

 

Açıklama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bölgedeki Rus yanlısı hükümetin hareketlerini savunmaya devam etmesi ardından geldi.

 

Yatsenyuk yaptığı açıklamada Rus güçlerinin bölgeye gelmesi ile gerilimin arttığı Kırım'da diplomatik bir çözüm bulunacağını umut ettiğini söyledi.

 

CNN ise haberinde Yatsenyuk'un Çarşamba günü ABD'ye gelmesinin beklendiğini kaydetti.

 

WSJ, Avrupa genişleme çağrılarına neden direniyor? Diye yazıyor. Haberde, Borç krizinin başlamasından bu yana Euro Bölgesi, çok fazla tasarruf tedbirli uygulamakla, ortaklaşa Euro Bölgesi tahvili yaratmamakla ve zayıf bankaları doğrudan yeniden sermayelendirmemekle eleştiriliyor.

 

Ekonominin toparlanmaya başladığı bugün bile uygulanan politikalar halen tartışmalı. IMF Başkanı Christine Lagarde geçtiğimiz hafta deflasyon tehdidinden kurtulmak için Euro Bölgesi'nin hem mali hem de parasal politikalarını gevşetmesi gerektiği uyarılarında bulundu. ABD hükümeti ile Fed yetkililerinin yanı sıra ekonomistlerin de birçoğu Lagarde'ın endişelerini paylaşıyor.

 

Çin 10 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), E-ticaret hacmi 10 trilyon Yuanı geçti diye yazıyor. Haberde, Çin'de 2013 yılında e-ticaret hacmi 10 trilyon yuanı geçti.

 

12. Çin Ulusal Halk Meclisi 2. Toplantısı kapsamında, Çin Ticaret Bakanlığı E-ticaret Genel Müdür Yardımcısı Zhang Peidong, dün (9 Mart) internet üzerinden vatandaşların sorularını yanıtladı.

 

Zhang, 2013 yılında internet üzerinden gerçekleştirilen perakende satış hacminin 1 trilyon 850 milyar Yuana ulaştığını hatırlattı.

 

CRİ, Çin fırkateyni, sekizinci görevini tamamladı diye yazıyor. Haberde, Çin Deniz Kuvvetleri'ne bağlı Huangshan adlı fırkateyn, kimyasal silahları Suriye dışına taşıyan gemileri koruma amacıyla katıldığı ilk görevini başarıyla sonlandırdı.

 

Kimyasal silahları taşıyan Norveçli gemiler, Huangshan fırkateyni dâhil olmak üzere Çin, Rusya, Danimarka ve Norveç askerî gemilerinin ortak çabalarıyla dün (9 Mart) güvenli bir şekilde Suriye sınırından ayrıldı.

 

CRİ, ABD'de 6,9 şiddetinde deprem diye yazıyor. Haberde, ABD'nin California eyaletinin kuzeyinde 6,9 şiddetinde bir deprem meydana geldi.

 

Yerel saatle dün (9 Mart) saat 21.18'de yaşanan deprem sonrasında tsunami tehlikesi bulunmadığı açıklandı.

 

CRİ, Dünyanın en eski peyniri Xinjiang'da çıktı diye yazıyor. Haberde, Çinli ve Alman bilim adamları, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Tarım Vadisi'nde yürüttükleri kazı çalışmalarında, dünyanın en eski peynir parçasını buldu.

 

Xiaohe Mezarlığı kalıntılarından çıkarılan peynir parçasının, 3 bin 600 yıl öncesine ait olduğu belirtildi.

 

CRİ, Çin ve ABD liderlerinden önemli görüşme başlıklı haberinde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Barack Obama, bugün (10 Mart) yaptıkları görüşmede, ikili ilişkiler ve Ukrayna'daki son gelişmeler üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

 

Xi Jinping, Çin'in, ABD tarafıyla birbirlerinin kaygılarını ve temel çıkarlarını göz önünde bulundurarak, aralarındaki diyalog, karşılıklı güven ve işbirliğini yoğunlaştırmak suretiyle ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı şekilde gelişmesi için çaba harcayacağını belirtti.

 

Yakın gelecekte Obama'yla tekrar görüşmeyi beklediğini ifade eden Xi, Michelle Obama'nın da yakın tarihte Çin'i ziyaret etmesini beklediğini dile getirdi.

 

CRİ, "Çin'de yasamanın niteliği yükseltilecek" başlıklı haberinde, Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi Başkanı Zhang Dejiang, yasama çalışmalarının niteliğinin, kanunların nasıl uygulandığını doğrudan etkilediğini söyledi.

 

Zhang Dejiang, dün (9 Mart) 12. ÇUHM 2. Toplantısı'nda sunduğu yıllık çalışma raporunda, ülkedeki yasama kalitesinin yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

 

CRİ, Zhang Dejiang: Çin'in siyasi sistemine güvenimiz tam başlıklı haberinde, Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi Başkanı Zhang Dejiang, ÇUHM'nin eylül ayında 60. yıldönümünü kutlayacağını ve Çin'in mevcut temel siyasi sistemine güvenlerinin tam olduğunu açıkladı.

 

CRİ, "Reformlar hukuk çerçevesinde uygulanmalı" başlıklı haberinde, Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi Başkanı Zhang Dejiang, reform önlemlerinin uygulanmasının, hukuk çerçevesinde hızlandırılması gerektiğini söyledi.

 

Zhang, 12. ÇUHM Daimi Komitesi 2. Toplantısı'nda okuduğu yıllık çalışma raporunda, Çin Komünist Partisi'nin 18. Kongresi'nde, Çin'e özgü sosyalist hukuki sistemin iyileştirilmesi gerektiğinin ortaya koyulduğunu söyledi.

 

CRİ, Çin: Filistin-İsrail barış görüşmeleri ilerletilmeli diye yazıyor. Haberde, Filistin'i ziyaret eden Çin'in Ortadoğu Özel Elçisi Wu Sike, dün (9 Şubat) yaptığı açıklamada, taraflara mevcut tarihî fırsatı değerlendirerek, barış görüşmelerini ilerletme çağrısında bulundu.

 

Wu Sike, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüştükten sonra basına verdiği demeçte, Çin'in Filistin ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasını takdirle karşıladığını ve görüşmelerin çıkmaza girmesinden kaygı duyduğunu belirtti.

 

CRİ, Putin, Cameron ve Merkel'den Ukrayna uyarısı diye yazıyor. Haberde, Rus, İngiliz ve Alman liderlerin, mevcut anlaşmazlıklara karşın, Ukrayna'daki gerginliğin azaltılması konusunda ortak endişelerini açıkladıkları belirtildi.

 

Rusya Devlet Başkanlığı'nın internet sitesinde dün (9 Şubat) yayımlanan habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında yapılan telefon görüşmesinde, Ukrayna'daki son gelişmeler ve Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde 16 Şubat günü yapılması planlanan referandum görüşüldü.

 

Üç lider, görüşmede Ukrayna'daki gerginliğin azaltılması ve durumun bir an önce normale dönmesi için ortaklaşa çaba harcayacaklarını belirtti.

 

Rusya 10 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Kırım rubleye geçmeye hazırlanıyor diye yazıyor. Haberde, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin yönetimi yarın, 11 Mart’ta, ruble alanına geçiş taslağını sunacak.

 

Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yarın, özerkliğin ruble alanına geçiş taslağını sunacağız. Para birimi değişimini, vatandaşlar ve iş dünyası için sancısız yapmaya çalışacağız” ifadesini kullandı.

 

RUVR, Kırım’da yapılacak referandum 1,5 – 2 milyon dolara mal olacak diye yazıyor. Haberde, Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakan Birinci Yardımcısı Rüstem Temirgaliyev, Interfax Haber Ajansı’na bugün verdiği demeçte, Kırım’ın resmi statüsü ile ilgili olarak düzenlenecek olan referandumun 1,5 ila 2 milyon dolara mal olacağını belirterek, ‘‘Ülke hazinesinde Kırım’a ait olan hesapların Ukrayna Yönetimi tarafından bloke edilmesi, herhangi bir sıkıntıya sebebiyet vermeyecektir’’ şeklinde konuştu.

 

RUVR, Malezya uçağın kaybolması ile ilgili tüm versiyonları göz önünde bulunduruyor başlıklı haberinde, Pazartesi günü bir açıklama yapan Malezya Soruşturma Grubu sözcüsü “Yürütülen soruşturmada cumartesi günü Güney Çin Denizi üzerinde içindeki 239 kişi ile beraber kayıplara karışan Malaysia Airlines uçağına yasadışı bir şekilde el konularak kaçırılması versiyonu da göz ardı edinmiyor. Kuala Lumpur’dan Pekin’e doğru giden MH370 uçağının kayıplara karışmasının her türlü versiyonu ele alınmaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

Malezya’nın başkentinde gerçekleşen basın konferansında ayrıca daha önce dünya medyasında çıkan uçağın enkaz parçalarının bulunduğu şeklindeki haberleri Vietnamlı yetkililerin doğrulamadığını vurguladı.

 

RUVR, Sağ Sektör’ün Ukrayna’nın doğusundaki yasadışı faaliyetleri Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı diye yazıyor. Haberde, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Ukrayna’nın doğu bölgelerinde yaşanmakta olan son gelişmeler ve yasadışı eylemler kınanarak, ‘‘Aşırı sağcı radikal örgüt Sağ Sektör’ün Ukrayna’nın doğu bölgelerinde gerçekleştirmekte olduğu kanunsuz eylemler ve kendilerini Ukrayna’nın yeni hükümeti olarak adlandıranların bu yasadışı duruma açıkça göz yumması, Rusya’da endişe ile karşılanmakta ve kınanmaktadır’’ denildi.

 

RUVR, İmralı heyetinden açıklama diye yazıyor. Haberde, BDP-HDP heyetinin, İmralı Cezaevi'nde Abdullah Öcalan ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, Öcalan'nın çözüm süreciyle ilgili mektubunun 21 Mart'ta Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında okunacağı belirtildi.

 

RUVR, Nazarbayev resmi bir ziyaret için Rusya’ya geliyor diye yazıyor. Haberde, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üzerine 10-11 Mart tarihlerinde Rusya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

İtar Tass Ajansı’nın yayınladığı Kremlin Basın Dairesi bildirisinde “Üst düzeyde gerçekleşecek olan görüşmelerde ikili işbirliği ve güncel uluslararası sorunlar gibi önemli konuların ele alınması bekleniyor” denildi.

 

RUVR, Sivastopol’ün resmi dili Rusça oldu diye yazıyor. Haberde, Sivastopol Kent Yönetimi Başkanlığı görevini yürütmekte olan Dmitri Belik tarafından imzalanan emir uyarınca, kentteki tüm resmi yazışmalarda ‘‘resmi dil’’ olarak Rusçanın kullanılmasına karar verildi.

 

ITAR – TASS Ajansı’nın konuyla ilgili olarak geçtiği haberde, Belik tarafından imzalanan emirdeki şu ifadelere yer verildi: ‘‘Şehirde ikamet eden nüfusun büyük bir kısmının anadilinin Rusça olmasından kaynaklanan uluslararası haklara uygun olarak, Sivastopol Kent Yönetimi Başkanlığı tüm resmi yazışmaların Rusça yapılmasına karar vermiştir’’.

 

RUVR, Uluslararası Uzay İstasyonu mürettebatı Dünya’ya dönüyor diye yazıyor. Haberde, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda altı ay çalışan Rus kozmonotlar Oleg Kotov ve Sergey Ryazanskiy, ayrıca Amerikalı astronot Michael Hopkins yörüngeden dönmeye hazırlanıyorlar.

 

Uçuş Kontrol Merkezi tarafından bildirildiğine göre, 11 Mart günü Moskova saatiyle 4:01’de Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki Soyuz TMA-10M uzay aracı kenetlemenin açılımı için teslim edilecek. 1.5 dakika sonra ise uzay aracının istasyondan fiziki ayrılışı gerçekleşecek.

 

RUVR, ABD'de deprem diye yazıyor. Haberde, ABD'nin Pasifik kıyıları açıklarında 6,9 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

 

Depremin California eyaletine bağlı Eureka kentinin 80 kilometre açıklarında yerel saatle 22:18'de meydana geldiği açıklandı.

 

İlk belirlemelere göre, herhangi bir can kaybı ya da yaralanma olmadığı duyuruldu.

 

Alaska Tsunami Uyarı Merkezi, depremin ardından tsunami tehlikesinin bulunmadığını kaydetti.

 

RUVR, Çin Amerika’ya Ukrayna konusunda itidalli olma çağrısı yaptı diye yazıyor. Haberde, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Ukrayna ile bağlantılı olarak tüm tarafların artan gerginliği önlemek için itidalli olması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

 

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ABD Başkanı Barack Obama ile gerçekleşen telefon konuşmasında “Çin Ukrayna sorununda objektif ve adil bir konuma sahiptir. Ukrayna’daki durum son derece karmaşık ve zor. Bu şartlarda tüm taraflar gerilimin artıp yeni bir düzeye gelmesini önlemek için soğukkanlı ve itidalli olmalıdır” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, HDP Fethiye ilçe başkanlığı açılışında gerginlik diye yazıyor. Haberde, Fethiye'de HDP seçim bürosunun açılışında gerginlik yaşandı. Polis barikatlarını yıkarak açılış yapılan binaya girmek isteyen protestoculara müdahale edildi. Gerginliğin artmaması için binadaki HDP tabelası söküldü.

 

Fethiye'de, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe örgütünün açılışı sırasında gerginlik yaşandı.

 

Cumhuriyet Mahallesi Dispanser Sokağı'ndaki 3 katlı bir binanın en üst katında HDP'nin ilçe örgütünün açılışının yapılacağını duyan bazı kişiler, Salı Pazarı Meydanı'nda toplandı.

 

RUVR, Eski Almanya Başbakanı AB’nin Ukrayna politikasının hatalı olduğunu söyledi diye yazıyor. Haberde, Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya yönelik yürüttüğü politikanın başlangıçtan beri yanlış olduğunu ve Kırım’daki durumdan AB’nin sorumlu olduğunu belirtti.

 

Hamburg’daki “Time” adlı yayın grubunun etkinliğinde konuşma yapan Schröder, Avrupa Komisyonu’nun daha başlangıçta “veya-veya” şeklinde Ukrayna’ya ortaklık anlaşması önererek hata yaptığını ifade etti. Eski Almanya Başbakanı konu hakkında “ Ben kendime Ukrayna gibi kültürel olarak bölünmüş bir ülkeye AB ile Ortaklık Anlaşması veya Rusya ile Gümrük Anlaşması şeklinde alternatif sunulmasının doğru olup olmadığını soruyorum” dedi.

 

RUVR, ABD uçak gemisi Antalya'da diye yazıyor. Haberde, ABD donanmasının 332.8 metre uzunluğunda ve 5 binden fazla personeli bulunan uçak gemisi "USS George HW Bush", Antalya açıklarına demirlendi.

 

Yunanistan'ın Pire Limanı'ndan çıkarak sabah saatlerinde Antalya açıklarına demirlenen gemi, dört gün kaldıktan sonra buradan ayrılacak. Personelin kenti gezmek için ayrıldığı gemi, gazetecilere tanıtıldı.

 

Geminin 2. kaptanı Matthew C. Paradise, gazetecilere yaptığı açıklamada, 50'nin üzerinde savaş uçağı bulunan geminin vurucu görev yapmanın dışında insani yardım götürme görevinin de bulunduğunu anlattı.

 

RUVR, Bulunan enkaz parçaları kaybolan Boeing uçağına ait değil diye yazıyor. Haberde, Vietnam’ın Tuoi Tre Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Güney Çin Denizi çevresinde arama operasyonu gerçekleştiren Amerikan güvenlik birimleri bulunan enkaz parçalarının kaybolan Malezya Havayolları’na ait olduğunu yalanladılar.

 

Hanoi’deki ABD Büyükelçiliği sözcüsü Jacky Ly Thang’ın haber ajansına yaptığı açıklamada Amerikan arama kurtarma ekiplerinin Vietnam’ın Tho Chu Adası’nın 100 kilometre güneybatısında bulunan nesneyi inceledikleri ve onun kaybolan uçakla hiçbir alakası olmadığı ifadelerine yer verildi.

İngiltere 10 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Times dünya haberleri sayfalarındaki bir haberde ve bir başyazısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti hakkındaki yolsuzluk iddialarını ele alıyor.

 

Gazetenin İstanbul Muhabiri Alex Christie Miller'ın Erdoğan'ın İstanbul Büyükçekmece'deki seçim mitinginden geçtiği haber "Rüşvet skandalı seçim kampanyasında Erdoğan'ın peşini bırakmıyor" başlığını taşıyor.

 

Haberde Büyükçekmece mitinginde Erdoğan'ı "Hoş geldin büyük usta" yazılı bir pankartın karşıladığını ancak Erdoğan'ın birkaç bin taraftarına konuştuğu yerin biraz ötesindeki Büyükçekmece sakinlerinin adının anılmasından öfkelendiğini belirtiyor.

 

Alex Christie Miller yakındaki bir manavda bir müşterinin "Halk onun nasıl bir hırsız olduğunu anladı" dediğini aktarıyor ve elleriyle asılma jesti yapıp, "O bir vatan haini ve asılacak" dediğini anlatıyor. Haber şöyle devam ediyor;

 

"Erdoğan'ın kendisi 30 Mart'taki seçimlere girmeyecek olsa da, yerel seçimler sadakat olduğu kadar nefret de uyandıran bir lider hakkında kutuplaştırıcı bir referanduma dönüştü. Ankara ve İstanbul'da belediye başkanlığı yarışı yapılacak ve Erdoğan'ın partisinin ikisini de kazanacağı kesin değil. Yolsuzluk iddialarının tetiklediği bir meşruiyet kriziyle karşı karşıya kalan Erdoğan seçmenlerden sandıkta AKP'yi destekleyerek kendisini aklamalarını istedi"

Haberde Erdoğan'ın aynı günkü bir başka konuşmasında seçimden birinci parti olarak çıkamaması durumunda parti liderliğinden istifa edeceğini söylediği de aktarılıyor.

 

Times yolsuzluk skandalına karşın son kamuoyu yoklamalarına göre AKP'nin yüzde 42 ila 47 oy alacağı belirtilirken, seçimden önce yeni iddiaların gündeme gelmesinin beklendiğini ve seçimde beklenenden düşük oy alınmasının Erdoğan'ın başbakanlığında sonun başlangıcına işaret edebileceğini vurguluyor. Milliyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş'ın "Yüzde 40'ın altında oy alınması AKP içinde liderliğinin daha fazla sorgulanması anlamına gelebilir" şeklindeki sözlerine de yer verilen haber şöyle devam ediyor;

Menderes benzetmesi

 

"Erdoğan yolsuzluk iddialarını Türkiye'nin geleceği adına bir ölüm kalım mücadelesi olarak tanımlıyor ve iddiaları ülkenin siyasi ve ekonomik çöküşünü amaçlayan iç ve dış düşmanların uydurduğunu savunuyor. Seçim konuşmalarında birçok kez kendini 1950'de ülkenin ilk serbest seçimlerinde iktidara gelen Adnan Menderes'e benzetiyor. Erdoğan gibi Menderes de karizmatik ve popülist bir liderdi ve iktidarının son yıllarında otoriter bir tutum almıştı. 1960'taki askeri darbeyle devrildi, yargılandı ve asıldı. Erdoğan Bakırköy'deki mitingde 'Menderes'e yaptıklarını bana da yapmak istiyorlar' dedi. Rakiplerini ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi'nin temsil ettiği eski laik seçkinler, müphem dış güçler ve ABD'de yaşayan imam Fethullah Gülen'in liderliğindeki İslami hareket olarak saydı. Erdoğan seçmenden oy isterken etkileyici siciline işaret ediyor. 11 yıllık iktidarında dev altyapı programları ve sağlıkta reformlar gerçekleştirdi, dindar çoğunluğun üzerindeki laik kısıtlamaları kaldırdı ve Türkiye'nin bölgesel bir güç olarak ortaya çıkmasına liderlik etti."

 

Seçim mitingindeki kalabalığın arasında bulunan Şemsi Özata adlı bir seçmenin "Erdoğan sayesinde Türkiye başka bir döneme, başka bir yüzyıla girdi" dediğini aktaran Times mitingdeki herkesin yolsuzluk iddiaları doğru olsa bile Erdoğan'a oy vereceğini söylediğini aktarıyor. Fatma Murat adlı bir seçmenin de "Yolsuzluk hep vardı. Ama aynı zamanda bizim için çok çalıştı" dediği belirtiliyor. Haber şöyle sona eriyor;

 

"Ancak başka yerlerde iddialar Erdoğan nefretini genel olarak meşruiyetinin sorgulanmasına dönüştürdü. Büyükçekmece'deki manav Aydın Yılmaz, 'Erdoğan hükümetin başına geçen en tehlikeli kişi. Gitmeli' diyor."

 

Yolsuzluk iddiaları: 'İktidar yozlaştırır'

 

Times Erdoğan hakkındaki yolsuzluk iddialarını "İktidar yozlaştırır" başlıklı bir başyazısında da ele alıyor. 'Laik Türkiye’nin başbakanın kayırmacı tavırlarını cezalandırma şansı var" denilen başyazıda, makalede 10 yıldan uzun bir süredir ilk kez Recep Tayyip Erdoğan'ın bir seçim kaybetmeye yakın olabileceği söyleniyor ve bunun hem Türkiye hem de komşuları için iyi bir şey olacağı vurgulanıyor.

 

Times'ın başyazısı şöyle devam ediyor;

 

"Bir yıl önce Türkiye'nin frenlenemeyen başbakanı Batı'ya olağandışı gibi görünen bir sorun çıkardı. Popüler, demokratik yollardan seçilmiş ve ekonomide çok başarılı bir liderin tırmanan İslamcılığına nasıl yanıt verilmeli? Erdoğan artık o kadar da özel görünmüyor. Hala büyük ekonomik büyümeye işaret edebilir. Ama bu göz korkutucu derecedeki çok yakından idaresi sayesinde olduğu kadar, buna rağmen de olabilir. Artık iddia edemeyeceği şey de ahlaki üstünlük. Geçen yaz 11 kişinin öldüğü, binlerce kişinin de yaralandığı çatışmalarda, İstanbul'daki barışçıl protestoculara karşı güç kullanıp, bir çadır kenti dümdüz etti."

 

"Telefon konuşmalarında adalet bakanından laik bir rakibine karşı soruşturmayı hızlandırmasını istediği duyuldu. Yandaşları üzerinden milyonlarca dolarlık yolsuzluk iddialarıyla ilişkilendirildi. Buna 2,5 milyar Dolarlık köprü projesi de dahil ." diyen gazete,

 

"Erdoğan'ın yolsuzluk iddialarını soruşturan, yüzlerce yargıç ve binlerce polisin kovulmasını ya da görev yerinin değiştirilmesini ayarladığını" da söylüyor.

 

Gazete makaleye şöyle son veriyor;

 

"Son olarak da iktidarına karşı çıkan ABD'deki bir din adamının zarar veren iddialarını yaymak için kullanıldığından Facebook ve Youtube'u kapatma tehdidinde bulundu. Erdoğan kirli oyunların kurbanı olabilir. Öyleyse şimdiye kadar bunun bu işin ayrılmaz bir parçası olduğunu öğrenmiş olmalı. Anadolu'daki esaslı Müslüman desteği sayesinde üç kez, özgür ve adil olarak değerlendirilen seçimleri kazandı. Bu destek her zamanki kadar güçlü, ama laik kentli rakipleri de her zamankinden daha öfkeli. Bu ayki yerel seçimlerde bunu gösterme şansları olacak. Eski kalesi İstanbul'u kaybetmek yüzüne atılacak yararlı bir tokat olur"

Uçaktaki güvenlik açığı

 

İngiltere basını 239 yolcu ve mürettebatla Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Pekin'e giderken radarlardan kaybolan yolcu uçağına da geniş yer veriyor. Ancak haberlerde uçağa iki kişinin çalıntı pasaportlarla bindiğinin anlaşılması nedeniyle güvenlik boyutu ön plana çıkartılıyor. Guardian, Interpol'ün iki pasaportunda veri tabanlarında çalıntı olarak göründüğünü, ancak uçağa binişte bu kontrolün yapılmadığını söylediğini aktarıyor.

 

Interpol'ün hükümetlerden ve havayolu şirketlerinden pek çok kez tüm yolcuların pasaportlarının veri tabanlarıyla karşılaştırılmasını istediği, ancak sadece birkaç ülkenin bunu yaptığını söylediği belirtiliyor. Interpol Başkanı Robert Noble da, "Bu hiç görmemeyi umduğumuz bir durum. Interpol yıllardır sınırlarda ve biniş kapılarında sağduyulu tedbirler almak için neden ülkelerin böyle bir trajediyi beklemeleri gerektiğini sordu" diyor.

Kırım Tatarları'ndan misilleme uyarısı

 

Financial Times Kırım Tatarları'nın üst düzey liderlerinden Mustafa Cemilev'in Rusya'ya yaptığı misilleme uyarısını haberleştiriyor. Cemilev Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi halinde, Çeçenistan'daki gibi kanlı bir misilleme riskini göze alacağı uyarısında bulunuyor. Aynı zamanda Ukrayna Parlamentosu üyesi olan Cemilev bazı militan Tatarlar'ın kendisine Ruslarla savaşmak istediklerini söylediğini aktarıyor.

 

Haberde Cemilev'in, "Aramızda İslamcılar, Selefiler, Vahabiler var. Suriye'de muhaliflerle savaşmış örgütler var. Bana topraklarımıza düşman girdi ve biz hazırız diyorlar" şeklindeki sözlerine yer veriliyor.

 

Radikal İslamcı bir savaşı teşvik etmediğini özellikle belirten Cemilev buna karşın "Onurlarıyla ölmek isteyen insanları durduramayız" diye de ekliyor.

Alzheimer'ı önceden tespit eden kan testi

 

Bugün neredeyse tüm İngiliz basınında yer alan bir sağlık haberi Alzheimer hastalığına yakalanma riskini üç yıl öncesinden belirleyebilen kan testi.

 

ABD'deki Georgetown Üniversitesi'nden uzmanların Alzheimer'ın ilk işaretlerini gösteren kandaki 10 farklı yağı tespit etiklerini belirten Independent, testin bazı ahlaki sorunları olduğunu da vurguluyor.

 

Çünkü habere göre test bu haliyle yüzde 90 oranında doğru sonuç veriyor ve her 10 kişiden birinin yanlış bir şekilde tedavisi olmayan bir hastalığa yakalandıklarını öğrenebileceklerine dikkat çekiliyor.

 

 

Almanya 10 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Geçen hafta yaptığı açıklamalarda Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, yasadışı ses kayıtlarının yayımlandığı Facebook ve YouTube gibi sosyal paylaşım sitelerinin kapatılabileceğini söylemiş, bu açıklama sadece Türkiye’de değil, Almanya’da da yankı uyandırmıştı. Münih’te yayımlanan Münchner Merkur adlı gazetenin konuya ilişkin yorumunda şu görüşlere yer veriliyor:

 

“Yakınlarını kayırma ve yolsuzluk şüphesi uyandıran bir takım telefon görüşmelerine ilişkin karanlık ses kayıtlarının internette yayınlanmasından bu yana Erdoğan’ın günlerinin geri saymaya başladığı söylenebilir. Bu açıdan bakıldığında, onun Facebook ve YouTube’a saldırıları, hissedilir darbeler almış ve ringde kontrolünü kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olan bir boksörün etrafına gelişigüzel yumruk atmasını çağrıştırıyor. Erdoğan bu tür girişimleriyle Türkiye’nin Avrupa’nın açık toplumlarının çok uzağında kaldığını söyleyenleri onaylamış olmasına pek aldırış etmiyor. Erdoğan ayrıca bilgilenme özgürlüğüne karşı başlattığı saldırıları ile liberal kesimleri karşısına aldığını ve elektronik iletişim ağını günlük hayatlarında vazgeçilmez bir unsur olarak gören milyonlarca genç Türk’e meydan okuduğunu idrak edemiyor. Burada anlaşıldığı kadarıyla gerçeklerden uzaklaşmış olan bir iktidar sahibi, siyasî çöküşüne karşı kürek çekmeye çalışıyor.”

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung'un Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy'nin görüşmelerinin gizlice dinlenmesi ve ortaya çıkan yolsuzluk iddiaları kapsamındaki yorumunda da şu görüşler göze çarpıyor:

 

“Sarkozy'nin yanı sıra, onun partisinin -zaten tartışmalı konumda olan- Genel Başkanı Jean-François Cope de yakınlarını kayırdığı zannı altında bulunuyor. Bu durum Fransa'da kimseyi şaşırtmıyor. Siyasilerin herkesin bildiği kötü bir imajı var; halk -ister sağ, ister sol politikacı olsun- neredeyse hepsinin manipülasyon yapmaya açık olduğuna inanıyor. Şimdilerde muhalefetin dikkat odağı haline gelmesi solcuların işine yarayamayacak, tam tersine zaten hepsinin adının yolsuzluğa karıştığı yönünde halkta yaygın olan önyargıları daha da güçlendirmiş olacak. Bundan kâr sağlayacak olan öncelikle Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Cephe (Front National) olacaktır. Çünkü gittikçe artan sayıda Fransız seçmeni artık oyunu kişilere vermiyor, sistem karşıtı oy kullanıyor.”

 

Köln'de yayımlanan Kölner Stadt-Anzeiger gazetesi ise vergi kaçırdığı gerekçesiyle Bayern Münih Futbol Kulübü'nün Başkanı Uli Hoeneß hakkında bugün ilk duruşmanın yapılacak olması nedeniyle bu konuyu yorum sütununa taşımış:

 

“Vergi kaçakçılarının ellerine geçirdikleri ganimetten hayatlarının sonuna kadar ceza almadan faydalanma şansı Almanya'da oldukça yüksek, özellikle Bavyera Eyaleti'nde. Bu durum bilindiğine göre eyaletlerin vergi daireleri neden buna uygun önlemler almıyor, neden yılda yaklaşık 50 milyar euro tutarındaki vergi kaçakçılığını göze alıyorlar? Zira bulundukları bölgenin avantajını kullanmak istiyorlar. ‘Eyaletimiz çok şirin' gerekçesine sığınarak yatırımcı bulamazsınız; yatırımcının malî defterlerine ya seyrek ya da hatta hiç bakmayacak bir maliyeniz varsa, o zaman yatırımcı oraya gelir. Bundan dolayıdır ki çok sayıda işletme Bavyera'yı tercih ediyor. Uli Hoeneß olayı dikkatleri bu derece üzerine çekti çünkü olmaması gereken bir durumdu. Ortaya çıkan bu olay her anlamda nadiren görülen bir şey.”

 

Kırım'da 16 Mart'ta yapılacak referandumda Kırım'ın Ukrayna'ya mı, Rusya'ya mı bağlı kalmak istemesi yönünde halk oyunu kullanacak. Kiel'de yayımlanan Kieler Nachrichten gazetesinin yorumu bu konu kapsamında kaleme alınmış:

 

“Batı artık sonunda ekonomik yaptırımlarda karar kılmalı. Evet, tabii ki olası bir boykot kararı Avrupa ve ABD'yi etkiler, bir ihracat ülkesi olan Almanya'yı ise daha da fazla! Ancak uzun vadede batının elinde daha etkili imkânlar var çünkü Rus ekonomisi ham petrol ve doğal gaz satışlarından elde edeceği gelirlere bağımlı. İkincisi, olaya Kırım konusunun ötesinde bakmak gerekir. Batı, Gürcistan olayında da pek şanına yakışan bir rol üstlenmemişti. Eğer Putin şimdi Kırım'ı da Rusya topraklarına katmayı başaracak olursa, o zaman iştahı daha da kabarmış olacak.”

 

Ukrayna 10 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Putin, Merkel, Cameron Kırım ve Ukrayna’yı Görüştü diye yazıyor. Haberde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, Almanya Başkanı Merkel ve İngiltere Başbakanı Cameron ile telefonda görüştü.

 

Tvrain.ru sitesinin Kremlin’e dayandırdığı haberde liderler Ukrayna’yı ve Kırım’daki referandumu görüştü.

 

Putin Kırım’daki sorunun çözümünü halkın istekleri göz önünde bulundurularak uluslararası kanunlarla olması gerektiğini, Kiev yönetiminin sorunun çözümüne yardımcı olmadıklarını belirtti.

 

Liderler sorunun çözümü için kendi fikirlerini beyan ettikleri görüşmede ortak paydanın Kırım’daki krizin bir an önce sona ermesini gerektiğini belirterek. Referandum ve Ukrayna’nın durumu hakkında görüşmelerin devam edeceği açıklandı.

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım’da Ukrayna Kanalları İzlenemiyor diye yazıyor. Haberde, Kırım Özerk Cumhuriyetinde Ukrayna kanalları yayın yapamıyor.

 

Kırım'da karasal yayında Ukrayna kanallarının izlenemediği kanalların frekansların da Rusya kanallarının çıktığı belirtildi.

 

Ukrayna kanalları sadece uydudan izlenebiliyor.

 

 

 

 

 

İran 10 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), İran Ordusu Başkomutanı General Ataullah Salihi, düşman kendini dost göstermeye çalıştığını, ancak silahlı kuvvetler onlara asla güvenmediğini vurguladı.

 

FHA, Genel Kurmay Başkanı Yardımcısı General Mesut Cezayiri, siyonistlerin ileri sürdüğü asılsız iddialar İran milletinin azim ve iradesini asla etkileyemeyeceğini vurguladı.

 

FHA, AB Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton Tahran temaslarının devamında İslamî Şura Meclisi’ni ziyaret ederek, Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüştü.

 

FHA, AB Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton Tahran temaslarının devamında İMGYK Ali Şamhani ile bir araya geldi.

 

FHA, AB Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton Tahran temaslarının devamında İMGYK eski sekreteri ve eski nükleer baş müzakereci Said Celili ile görüştü.

 

FHA, Cumhurbaşkanı Ruhani, Tahran yönetimi karşılıklı çıkar ve saygı çerçevesinde Avrupa ile iktisadi ilişkilerini ihya etmeye hazır olduğunu vurguladı.

 

FHA, 6. Uluslararası İslamî Uyanış Forumu Yüksek Konseyi Zirvesinde konuşan Rehber’in uluslararası işler danışmanı Dr. Velayeti, düşmanlar İslam dünyasının önceliklerini değiştirmeye çalıştığını belirtti.

 

FHA, Irak’ın eski Başbakanı İbrahim Caferi, İslamî uyanış süreci müslüman milletlerin arasında hâla canlı ve dinamik olduğunu vurguladı.

 

FHA, 6. Uluslararası İslamî Uyanış Forumu Yüksek Konseyi Zirvesi bu sabah Tahran’da çalışmalarına başladı.

 

FHA, Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Habibullah Seyyari, Fatih denizaltıları yeni yılda görücüye çıkacağını açıkladı.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve AB Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton ikili ilişkileri ve İran’ın nükleer meselesini görüştü.

 

FHA, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Daire Başkanlıkları'na yapılan atamalar sonrası paralel medyanın başlattığı "MİT'çi başkan", "TİB'e MİT ayarı" ve "TİB'de kıyım" şeklindeki spekülasyonların sebebi ortaya çıktı. Yapılan incelemeler TİB'in paralel örgüt tarafından ele geçirildiğini ortaya koydu. Hatta, TİB çatısında bulunan ve yönü yabancı bir iletişim uydusuna bakan anten üzerinden tüm önemli verilerin Kanada'ya gönderildiği tespit edildi.

 

FHA, Taşgetiren'den Gülen'e Zor Sorular diye yazıyor. Haberde, 17 Aralık operasyonu sonrası cemaat ile yollarını ayıran ve Bugün gazetesindeki yazılarına son veren Star gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren cemaatin gelecek planlarıyla ilgili can alıcı soruları sıraladı.

 

FHA, Bu defa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dışarıya karşı rehin durumda olduğunu iddia eden Zaman gazetesi yazarı Mümtaz'er Türköne geri dönüşün de olmadığını söyledi.

 

FHA, Bir dönem Gülen hareketinin en etkin isimlerinden eski Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Latif Erdoğan çarpıcı açıklamalar yaptı: Gülen Yahudi bir CIA görevlisine belli periyotlar dâhilinde rapor sunuyor.

 

FHA, Başbakan Erdoğan'ın 'Obama'dan Gülen'in iadesini istedim, mesajı aldı' açıklamasını yalanlamaya çalışan cemaat ve Doğan medyası asparagas haberlere imza attı.

 

FHA, Erdoğan, cemaat yurtlarından atılan kız öğrencilere "KYK yurtlarına yerleştireceğiz. Yetmezse otellere yerleştireceğiz" sözünü verdi.

 

İran Radyosu (İRİB), İsrail ırkçı siyasetlerine itirazların artması diye yazıyor. Haberde, İsrail apartaidı haftası eşiğinde bu rejimin ırkçılığa dayalı siyasetleri aleyhinde tepkilerin de arttığı bildiriliyor. Özellikle de son haftalarda dünyanın birçok bölgesinde terör rejimine karşı tepkiler artarken, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu rejimin ırkçı siyasetlerini kınamak ve protesto etmek amacıyla Mart ayı boyunca dünyanın birçok yerinde gösterilerin düzenlenmesi bekleniyor ki, bu doğrultuda dün Amerika'da Siyonizm karşıtı Yahudilerden 100 binden fazla katılımın olduğu bir gösteri gerçekleşti.

 

İRİB, Lugansk kenti Rusya militanlarının elinde diye yazıyor. Haberde, Rusya yanlısı Ukraynalı göstericiler, itiraz amacı ile ülkenin Lugansk kentinin kontrolünü ele geçirdiler.

PRESSTV'nin bildiğine göre Ukraynalı göstericiler dün Lugansk kenti belediye binasını ele geçirerek, Ukrayna bayrağını indirip Rusya bayrağını göndere çektiler. Göstericiler ayrıca Lugansk'in Rusya'ya ilhakı için bir referandum yapılmasını istediler.

 

İRİB, Laricani: Siyonist rejimin Hizbullah aleyhindeki hatasını yeniden tekrarlamaya cesaret edemez başlıklı haberinde, Laricani: Siyonist rejimin Hizbullah aleyhindeki hatasını yeniden tekrarlamaya cesaret edemez

 

İran İslami Şura Meclisi Başkanı, siyonist İsrail rejiminin Hizbullah'a saldırı konusundaki geçmiş hatasını tekrarlama ve yeni bir saldırı başlatma ihtimalinin çok düşük olduğunu bildirdi.

 

İRİB, Tekfiriler İslam âlemini tehdit ediyor diye yazıyor. Haberde, Mısır el-Ezher hocası, bugün İslam ümmeti içerisinde vahdetin daha da pekiştirilmesi gerektiğnii, zira Tekfirilerin tüm İslam alemini tehdit ettiklerini bildirdi.

İRNA'nın bildirdiğine göre İran'ı ziyaret etmekte olan El-Ezher hocalarından Şeyh Tacettin el-Hilali Kum kentinde katıldığı bir basın toplantısında, tekfiriler ve tekfiri düşüncenin ilaç karşısında dayanıklık kazanan mikrop ve virüsler gibi bugün takrib düşüncesi meselesi karşısında bağışıklık kazandığını, fakat bu mikroplara karşı direnmek için yeni ilaçların bulunması gerektiğini bildirdi.

 

İRİB, Yahudi Haham'dan Kışkırtıcı Fetva diye yazıyor. Haberde, Üst düzey siyonist bir Yahudi, kışkırtıcı bir fetva yayınlayarak, Mescidi Aksa'ya saldırmanın tüm Yahudiler için farz olduğunu bildirdi.

 

Maariv gazetesinin yazdığına göre siyonist haham Meir mozoz kışkırtıcı açıklamalarının devamında Mescidi Aksaya akın etmenin Yahudi inancına göre bir ibadet olduğunu, kim buna aykırı davranırsa Allah'ın gazabına uğrayacağını bildirdi.

 

İRİB, Türkiye'nin Tahran Elçisi: Suriye krizinin tek çözüm yolu diyalogdur başlıklı haberinde, Türkiye'nin Tahran büyük elçisi, Suriye krizinin tek çözüm yolunun görüşmeler ve diyalog olduğunu bildirdi.

 

Tahran'da çıkan İtimad gazetesine açıklamada bulunan Türkiye'nin Tahran Elçisi Ümit Yardım, Suriye'de olup biten olaylar karşısında somut adımların atılması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin Tahran elçisi, Suriye'ye her hangi bir dış müdahalenin bu ülkede durumun daha da kötüleşmesine sebep olacağını, bunun için siyasi krizin çözümlenmesi için somut siyasi adımların atılmasının bir zaruret olduğunu hatırlattı.

 

Suriye 10 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Valilerin Görevi Sınırlı Kalmamalıdır diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad dün Başbakan Vail el Halaki ve Başbakan Yardımcısı Yerel Yönetimler Bakanı Ömer Ğalavanci’nin huzurunda il valileri ile bir araya geldi.

 

Görüşmede Cumhurbaşkanı el Esad vatandaşlar ile sürekli iletişim ve onlarla buluşmaları pekiştirmenin yanı sıra daimi olarak saha gezilerinde bulunmanın önemine dikkat çekti. Vatandaşları karar mekanizmasına dâhil etmenin önemine işaret eden el Esad; vatanın tanık olduğu koşullar içinde vatandaşların temel ilgi alanı sayılan gereksinimlerin temininde hükümetin mevcut olanaklar dâhilinde harcadığı çabalar hakkında bilgi vermenin önemini belirtti.

 

SANA, Rahibeler Kassa Semtinde Dini ve Halk Kitleleri Tarafından Karşılandı diye yazıyor. Haberde, Teröristlerin geçen Aralık ayında Şam kırsalının Malula Beldesindeki Mar Takla Manastırına saldırıları sırasında kaçırdıkları rahibeler günün erken saatlerinde Şam’ın Kassa Semtine ulaşırken dini ve halk kitleleri tarafından karşılandı.

 

SANA, Mahkeme Toleranslı Davranmayacak diye yazıyor. Haberde, Adalet Bakanı Necm el Ahmet ülkede yaşanan olaylarla ilgili suçları belgeleme komiteleri üyelerinden çalışmalarında dakik, şeffaf, objektif, tarafsız ve dürüst olmalarını, gerçekleri tamamen olduğu gibi belgelemelerini talep etti.

 

Bakan Ahmet bugün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı genelgede olaylara ilişkin gerçeklerin aydınlatılmasında kanuni belge düzeyinde sayılabilecek belge ve kanıtların toplanması gereğine vurgu yaptı.

 

SANA, Silahlarıyla Teslim Olanların Sayısı Artıyor diye yazıyor. Haberde, Homs Valiliğinde yetkili bir kaynak Homs Kentin eski semtlerinden 19 kişinin bugün silahlarıyla birlikte ilgili kurumlara teslim olduklarını söyledi.

 

Kaynak elde edilen kesin bilgilere göre birçok kişinin silahını teslim etmek istediğini, fakat tekfirci ve kiralık terör çetelerinin baskı ve tehditlerinden çekindiklerini ifade etti.

 

SANA, Kiralık ve Tekfirci Çetelerin Ağır Kayıpları Devam ediyor diye yazıyor. Haberde, Vatan topraklarının muhtelif bölgelerinde şan ve onur destanları yazmaya devam eden ordu birliklerimiz çok sayıda teröristi ölü yaralı olarak ele geçirirken, çok sayıda yuva ve karargâhlarının yanı sıra cephaneliklerini muhtevalarıyla tahrip etti.

 

SANA, Terör Saldırıları Sonucunda 14 Vatandaşımız Yaralandı diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör gruplarının Şam Kırsalının Harasta Banliyösünde düzenledikleri havan saldırılarının sonuçları maddi hasarla sınırlı kaldı.

 

Şam Emniyet Müdürlüğünde yetkili bir kaynak teröristlerin fırlattıkları havan mermisinin Harasta Banliyösünde bir sivil konut binasına isabet ettiğine dikkat çekerek saldırıda şans eseri can kaybı olmadığını zararın maddi hasarla sınırlı kaldığını beyan etti.

 

SANA, Zara Beldesinde Onlarca Patlayıcı Düzeneği Etkisiz Hale Getirildi diye yazıyor. Haberde, Kahraman ordu birliklerimiz geçtiğimiz günlerde güvenlik ve istikrarı sağladıkları Homs Kırsalının Zara Köyünde terör kalıntılarını temizlemek amacıyla arama tarama çalışmalarını sürdürüyorlar.

 

Bu çerçevede dün Zara Köyünde teröristlerin katliam planlarını uygulamak amacıyla farklı noktalara yerleştirmiş oldukları onlarca patlayıcı düzeneğini etkisiz hale getirdiler.

 

SANA, Zoubi: Suriye Terör ve Destekçilerine Karşı Büyük Bir Zafer Kazanacak başlıklı haberinde, Enformasyon Bakanı Omran el Zoubi; Suriye ve Demokratik Kore arasında on yıllardır gelişmekte olan ilişkilerin derinliğine işaret ederek bu ilişkilerin geliştirilmesi ve pekiştirilmesi gereğini vurguladı.

 

Demokratik Kore’nin Şam’daki Büyükelçisi Choi Su Hun ile dün bir araya gelen Zoubi; Suriye’nin yaşanmakta olduğu süreci zaferle atlatacağını ifade ederek teröre ve destekçilerine karşı kazanılacak bu zaferin aynı zamanda bütün dünya özgürlerinin de zaferi olacağını beyan etti.

 

Azerbaycan 10 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Davutoğlu, BM Genel Sekreteri ile görüşecek diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Birleşmiş Milletler mesaisi yarın başlıyor.

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun görüşmesinde ilk olarak Ukrayna'da yaşanan gelişmeler, Suriye'de devam eden şiddet ve Kıbrıs'ta canlanan müzakere süreci değerlendirilecek.

 

1News, Almanya Rusya'ya uygulanacak yaptırımlardan etkilenebilir diye yazıyor. Haberde, Uluslararası finans kuruluşlarının ekonomistleri, AB tarafından alınan Rusya'ya yaptırım kararlarının Alman ekonomisi ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilere etkisinin ağırlıklı olarak hissedileceği görüşünde.

 

1News, Bosna Devlet Başkanlığı Konseyinde görev değişikliği diye yazıyor. Haberde, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzzet Begoviç, konsey başkanlığı görevini Hırvat üye Jelyko Komşiç'ten devraldı.

 

Alınan bilgiye göre, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanlığı görevini, 8 ay süreyle İzzet Begoviç yürütecek.

 

1News, ABD savaş gemisi Çanakkale Boğazı'ndan geçti diye yazıyor. Haberde, Pervanelerinde oluşan hasar nedeniyle Samsunport Sanayi Rıhtımı'nda bir süre bekletilen ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait "USS Taylor" savaş gemisi, römorkör tarafından çekilip, Çanakkale Boğazı'ndan geçirildi.

 

Marmara Denizi yönünden Çanakkale Boğazı'na giren ve Ege Denizi yönüne doğru ilerleyen, Hollanda Antilleri bandıralı 32 metre boyunda "Coastal Voyager" adlı romorkörün çektiği geminin geçişine, Sahil Güvenlik'e ait 2 bot ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait "Kurtarma-3" ve "Kurtarma-5" römorkörleri refakat etti.

 

1News, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları Dağlık Karabağ sorununun çözümünü Moskova’da görüşecekler diye yazıyor. Haberde, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları Paris’te Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’la görüşmeden sonra Moskova’yı ziyaret edecekler.

 

Edinilen bilgiye göre, AGİT Minsk Grubu ABD’li Eşbaşkanı James Warlick kişisel Twitter hesabında, eşbaşkanların Dağlık Karabağ sorununun çözümünü Moskova’da görüşeceklerini belirtti.

 

1News, Cameron’la Putin Ukrayna'yı görüştü diye yazıyor. Haberde, İngiltere Başbakanı Cameron ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'daki son durumla ilgili telefon görüşmesi yaptı.

 

İngiltere Başbakanlığından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i arayarak Ukrayna'daki durumu tırmandırmama ve Rusya ile Ukrayna hükümetleri arasında doğrudan görüşmeleri sağlayacak bir temas grubunun oluşturulmasına destek vermeye çağırdığı kaydedildi.

 

1News, Irak’ta intihar saldırısı: 39 ölü diye yazıyor. Haberde, El-Hille'de polis kontrol noktasına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, 39 kişi öldü, 121 kişi yaralandı.

 

Irak ordusu bünyesindeki Orta Fırat Operasyonları Komutanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, bomba yüklü araç, Bağdat'ın 100 kilometre güneyindeki Babil'e bağlı El Hille girişindeki polis kontrol noktasında patladı.

 

Bulgaristan 10 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

“24” çasa gazetesinin haberine göre Burgas’ta “Sarafovo” havaalanında 18 Temmuz 2012 tarihinde düzenlenen saldırının soruşturulması ile ilgili daha 3 uluslararası adli yardım talebi vardır. Gazetenin kaynaklarına göre adli yardım taleplerinden biri, Baş Savcı Sotir Tsatsarov’un bundan kısa süre önce bildirdiği gibi saldırıya müdahil üçüncü bir kişinin kimlik tespiti ile ilgilidir. Baş Savcı, gelen yeni bilginin şimdiye kadar saldırıya müdahil olduğu saptanan 2 kişi hakkındaki iddianamenin mahkemeye intikal etmesini geciktireceğini açıklamıştı. Gazetenin kaynaklarına göre Burgas havaalanında ölen intihar eylemcisinin 3. yardımcısı söz konusudur.

 

AB’nin SAPARD programından yaklaşık 7,5 milyon avronun hortumlanması davasına bakan yargıç, davanın görülmesine 3. kez başlamaya çalışacak. “24 çasa” gazetesi, ilk duruşmanın sanıklardan bazıları celp kâğıdı almadıkları için, ikinci duruşmanın ise zanlılardan ikisinin iddianameyi ancak mahkeme salonunda okuma imkânını buldukları için yapılamadığını hatırlatıyor.

 

“Sega” gazetesinin ilk sayfasında yer alan bir habere göre Ulusal İstatistik Kurumu NOİ bir kez daha üzüntü verici istatistik verileri açıkladı. Açıklanan verilere göre Bulgaristan’da bir sigortalı kişi, artık birden fazla emekliyi geçindiriyor. Verilere göre ülkede çalışanların sayısı emeklilerin sayısından 600 000 ile büyüktür, ancak çalışanların bir bölümü geçici olarak veya part time olarak istihdam ediliyorlar.

 

“Standart” gazetesinde yer alan bir habere göre ise Bulgaristan’ın en zengin vatandaşı, 5 milyon avro kaybetti. Gazete, zenginlerin aldığı gelirlerin de 2013 yılında hızla düştüğünü yazıyor. 2012 yılında en büyük vergi mükellefi, 7 milyon avro beyan ederken 2013 yılında en büyük ilan edilen kazanç, 2 milyon avroya düştü. Verileri açıklayan Ulusal Gelir İdaresi uzmanları, geçen yılda 3 en zengin adamın kazandığı para bir araya getirilse de 2012 yılında en zengin adamın kazancının altında kalacağını belirtiyorlar. Bu arada vergi uzmanları, zenginlerin gelirlerindeki dev düşüşün ya ekonomideki çöküşün ya da vergi kaçakçılığının sonucu olabileceği yönünde yorum yapıyorlar.

 

“Trud” gazetesinin ekonomi köşesinde yer alan habere göre iş gücü talebi daralırken ve işsizlik artarken Call center olarak bilinen telefon merkezleri ve yüksek teknoloji şirketleri ile otomotiv sanayi, çalışma piyasasında tek umut kaynağıdır. Gazetenin, Ulusal İstatistik Kurumu verilerine dayanarak verdiği bilgiye göre anılan sektörlerde son yıllarda sözleşmeli personel sayısı artmış bulunuyor. Habere göre bu yılda maliye, muhasebe ve satışlar alanında bilgili olan ve yabancı dillere hakim personele talep olacak. Bununla ülkenin çalışma piyasasında yeni iş yerlerinin açılması ile ilgili iyi haberler bitiyor. Araştırmaya göre krizin etkili olduğu son 5 yıllık dönemde 320 binden çok iş yeri kapatıldı. İstihdam düşüşü, çoğunlukla özel sektörden kaynaklanıyor, en çok işçinin işten çıkarıldığı sektörler ise inşaat ve ticaret olmaktadır.

 

“Monitor” gazetesi, Bulgaristan ve Türkiye arasındaki gaz bağlantısının kurulması muhtırası ile ilgili nihai görüşmelere katılmak üzere Bulgaristan uzman grubunun bugün Ankara’da bulunduğunu yazıyor. 20 kilometre uzun ilk bölümün önümüzdeki yılda tamamlanması bekleniyor. Yapılan ön değerlendirmelere göre Bulgaristan’daki bölümün kurulması, 75 milyon avroya mal olacak. Borunun kapasitesi, 3 – 5 milyar metre küp olacak.