ABD 4 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu(VOA), ABD-Rusya İlişkileri Uzun Süredir Sorunlu diye yazıyor. Haberde, Amerika ile Rusya’nın aralarındaki ilişkileri düzeltme çalışmalarının elle tutulur sonuçları oldu. Örneğin imzalanan silah kontrol anlaşması iki ülkenin nükleer silah taşıyabilen uzun menzilli silahların sayısında indirime gitmesini sağladı. Moskova ayrıca Afganistan’a giriş çıkış yapan Amerikan askerlerinin kendi topraklarından geçişine de izin verdi. Amerika da, Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmasında Moskova’ya ciddi destek oldu.

 

Uzmanlar “sil baştan,” siyasetinin Washington ve Moskova arasında daha yakın ilişkilerin ilk adımı olma amacı taşıdığını belirtiyor. Ancak ikinci adıma geçişte ciddi sıkıntılar yaşandı. Sıkıntılı konulardan biri Rusya’nın Beşar Esat’a verdiği destekten kaynaklandı.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Suriye'deki sefalet Türkiye'nin sokaklarında diye yazıyor. Haberde, Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler Türkiye'nin sokaklarında dilenmeye başladılar. Dilenenlerin sayısı her geçen yün artıyor.

 

Suriye hükümetinin Halep'i bombardımanından kaçan Suriyeliler, İstanbul ve Türkiye'nin Suriye ile komşu diğer illerinde sokaklarda dilenenlerin sayısını da artırdı.

 

Evlerine geri dönme umutlarını kaybeden veya kendilerini misafirperver olmayan bir ortamda gören bazı Suriyeliler aşırı kalabalıklaşmış sığınma kapmalarından çıkarak şehirlere akın ediyor.

 

Bu tarz sıkıntılar 2.5 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Suriye'nin diğer iki komşusu Ürdün ve Lübnan'da da yaşanıyor.

 

Türkiye bu ülkeler içerisinde sığınmacılara en fazla misafirperverliği gösteren ülke. Mülteciler için kamplar ve sağlık merkezleri açan ülkede şu an 700 binden fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bu mültecilerin 100 bini kadarı İstanbul'da yaşıyor.

 

WSJ, Avrupa Komisyonu usulsüzlük iddialarını incelemeye başladı diye yazıyor. Haberde, Avrupa Komisyonu, Türkiye'ye sağladığı eğitim programlarına sağlanan fonların kullanımındaki usulsüzlük iddiaları ardından denetleme başlattı. Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış dönemini kapsayan incelemenin müzakere sürecine bir etkisinin olması beklenmezken, iddiaların doğru cıkması durumunda cezai yaptırımlar uygulanabilir.

 

İncelemenin nedeni olarak, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamındaki eleman alımınlarında şeffaf olmayan yöntemler ve satın almada AB mevzuatlarına uyumsuzluk hakkındaki ciddi usulsüzlük iddiaları gösterildi.

 

The Wall Street Journal'ın sorularını yanıtlayan Avrupa Komisyonu Sözcüsü Dennis Abbott, denetleme raporunun sonuçlarının Türk otoritelerine Mart sonunda iletilebileceğini umduklarını söyledi. Ayrıca Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Ofisi de konu hakkında bilgilendirildiğini de ifade etti.

 

WSJ, Ukrayna’da sular durulmuyor diye yazıyor. Haberde, Rus ordusunun hafta sonu Kırım’a girmesi sonucu gerginliğin artmasından sonra bu sabah Vladimir Putin Rus askerlerine üslerine dönmeleri konusunda emir verdi, piyasalar yeniden harekete geçti.

 

WSJ, Gül, DDK’ya dinleme iddialarını araştırma talimatı verdi diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Denetleme Kurulu’na “iletişimin dinlenmesi ve tespitine yönelik kurumsal ve mevzuat kapasitesinin değerlendirilmesi ile söz konusu uygulamaların hukuka uygunluğunun sağlanması amacıyla alınması gereken tedbirlerin belirlenmesine yönelik araştırma, inceleme ve denetim” talimatı verdi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, DDK’ya “Yolsuzlukla mücadele kapasitesinin” değerlendirilmesine yönelik araştırma ve inceleme talimatı verdi.

 

Çin 4 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin: Ukrayna krizi diyalogla çözülmeli başlıklı haberinde, Çin'in BM'deki Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, taraflara Ukrayna'daki krizi diyalogla çözerek bölgesel barış ve istikrarı koruma çağrısı yaptı.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi dün (3 Mart) Ukrayna'daki son gelişmeler üzerine acil toplantı düzenledi. Liu Jieyi toplantıda yaptığı konuşmada, Çin hükümetinin Ukrayna'daki gelişmeleri yakından izlediğini söyledi. Çin'in Ukrayna'da meydana gelen şiddet içeren eylemleri kınadığını belirten Liu Jieyi, ilgili tarafların, çatışmaları yasalar çerçevesinde barışçıl bir şekilde çözerek halkın çıkarlarını korumasını ve bir an önce toplumu normal düzenine kavuşturmasını istediklerini kaydetti.

 

CRİ, Kunming saldırısına dünyadan tepkiler sürüyor diye yazıyor. Haberde, Çin'in Kunming kentinde meydana gelen ve çok sayıda insanın ölümüne neden olan terör saldırısına dünya ülkelerinden tepkiler devam ediyor.

 

ABD, dün yaptığı açıklamayla Kunming'deki terör saldırısını kınadığını bildirdi.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de dün yaptığı açıklamada, Kunming olayının masum insanları rastgele hedef alan bir "terörizm eylemi" olduğunu söyledi. Çin'in olayla ilgili nitelemesini kabul ettiklerini belirten Psaki, masum insanları hedef alan şiddeti sebebi ne olursa olsun kınadıklarını ve ölenler için derin üzüntü duyduklarını ifade etti.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dün (3 Mart) düzenlediği basın toplantısında Kunming'deki terör saldırısıyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, "Hiçbir şart ya da neden terör saldırısını haklı gösteremez. Bu saldırıyı şiddetle kınıyorum, terör saldırısı kabul edilemez, şiddet failleri cezalandırılmalıdır." sözlerini kullandı.

 

CRİ, Çin terörizmle mücadelede uluslararası destek bekliyor diye yazıyor. Haberde, Çin, terörizmle mücadelde uluslararası toplumdan daha fazla anlayış ve işbirliği beklediğini belirtti.

 

12. Çin Ulusal Halk Meclisi Yıllık Toplantısı Sözcüsü Fu Ying bugün (4 Mart) düzenlenen basın toplantısında, 1 Mart'ta Kunming tren istasyonunda meydana gelen şiddet olayından bahsederken, vahşi saldırganların masum insanlara düzenledikleri saldırıyı en sert dille kınadıklarını, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulunduklarını kaydetti.

 

CRİ, Türkiye Kunming'deki terör saldırısını kınadı diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Yunnan eyaletinin Kunming kentinde 1 Mart'ta meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınadığını açıkladı.

 

Bakanlık'tan dün (3 Mart) yayımlanan yazılı bildiride, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilendi. Bildiride ayrıca şöyle dendi: "Türkiye, masum sivilleri hedef alan bu tür terör saldırının kabul edilemez olduğunu her zaman vurgulamıştır. Saldırının sorumlularının adalet önünde hesap vereceklerine inanıyoruz."

 

CRİ, ÇUHM Yıllık Toplantısı Başkanlık Divanı toplandı diye yazıyor. Haberde, Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Yıllık Toplantısı Başkanlık Divanı bugün (4 Mart) ilk oturumunu düzenledi.

 

Yıllık toplantının gündeminin belirlenip onaylandığı oturumda, Zhang Dejiang Divan'ın daimi başkanlığına seçildi.

 

CRİ, Ulusal basında terör eylemine karşı çağrı diye yazıyor. Haberde, Yunnan eyaletinde yer alan Kunming kentinde 1 Mart'ta meydana gelen terör saldırısı ulusal basında geniş yer buldu.

 

Xinjiang Günlüğü tarafından yayımlanan "Teröristler Tüm Milliyetlerin Ortak Düşmanıdır" başlıklı değerlendirme yazısında, terör eylemi sert dille kınandı. Teröristlerin masum insanları acımasızca katlederek insanlığı ayaklar altına aldığının belirtildiği yazıda, bunun insan hayatını ve insan haklarını hiçe sayan teröristlerin vahşi yüzünü yeterince gösterdiği vurgulandı. Teröristlerin insanlığa meydan okuduğuna işaret edilen yazıda, bunun vicdan sahibi insanlar tarafından kabulünün mümkün olmadığı kaydedildi.

 

CRİ, Ukrayna'dan Rusya'ya sınırı kapatma uyarısı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Başbakan Yardımcısı, provokasyon yapmakla suçladıkları Rusya'ya sınırı kapatmayı düşündüklerini söyledi.

 

"Ukrainska Pravda" gazetesinin dünkü (3 Mart) sayısında yer alan habere göre, Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Rusya'dan çok sayıda kişiyi taşıyan araçların Ukrayna'ya girdiğini, bu kişilerin Ukrayna'yı bölmeyi hedeflediğini savundu.

 

Reuters tarafından verilen habere göre, Ukrayna sınır savunma birliklerinin sözcüsü, Kırım bölgesinin diğer yakasında Rus zırhlı birliklerinin toplandığını bildirdi. Ancak bu haber Rusya hükümeti tarafından doğrulanmadı.

 

Rusya'nın RIA Novosti haber ajansı tarafından verilan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov dün Cenevre'de yaptığı konuşmada, şu an Rusya'nın Karadeniz gemi filosuna yönelik yeni provokasyon planlandığı haberini aldıklarını söyledi. Lavrov, Rusya'nın Ukrayna'ya asker göndermesinin Ukrayna'da yaşayan Rus vatandaşları korumayı amaçladığını ve bu kararı Rusya Parlamentosu'nun onayladığını ifade etti.

 

CRİ, ABD: Kunming saldırısı terör eylemidir başlıklı haberinde, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Çin'in Kunming tren istasyonunda meydana gelen olayın "terör eylemi" olduğunu söyledi.

 

Psaki, dün (3 Mart) düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin Çin'in "terör eylemi" olarak nitelendirdiği Kunming tren istasyonundaki saldırıyı aynı şekilde değerlendirdiğini belirterek masum insanlara yönelik herhangi bir şiddet eylemini kınadıklarını söyledi. Psaki saldırıda hayatını kaybedenler için üzüntülerini ifade ederken yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

 

CRİ, Ban Ki-moon'dan Cenevre 2'ye devam çağrısı diye yazıyor. Haberde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Suriye sorunuyla ilgili üçüncü tur görüşmelerin bir an önce yeniden başlatılmasını istedi.

 

Ban Ki-moon dün (3 Mart) Cenevre'de düzenlenen basın toplantısında, Suriye hükümeti ile muhalif gruplar arasında bu yılın başında iki tur görüşme yapıldığını hatırlattı. İlk tur görüşmede üç yıl süren iç savaştan sonra tarafların ilk kez aynı masaya oturduğunu ve bunun Suriye krizinin çözülmesi için iyi bir başlangıç olduğunu belirten Ban, ancak ikinci tur görüşmelerde hiçbir olumlu sonuç alınamadığını açıkladı.

 

CRİ, Terör saldırısına uluslararası tepkiler sürüyor diye yazıyor. Haberde, Kunming'de 1 Mart'ta meydana gelen terör eylemine uluslararası toplumdan tepkiler sürüyor.

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yapılan oturumda terör eylemi sert dille kınanırken, mağdurlar, onların aileleri, Çin hükümeti ve halkı için başsağlığı ve acil şifa dilekleri aktarıldı. Her türlü terörizmin uluslararası barış ve güvenliğe ciddi tehdit oluşturduğunun vurgulandığı oturumda, aktif işbirliği içinde terörizmin her türlüsüyle kararlılıkla mücadele edilmesi ve terör saldırılarının faillerinin, düzenleyicilerinin, finanse edenlerin ve destekçilerinin hukuk önünde cezalandırılmaları gerektiği belirtildi.

 

Rusya 4 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu(RUVR), Mısır’da Hamas’ın faaliyeti yasaklandı diye yazıyor. Haberde, Mısır’ın başkenti Kahire’de bir mahkeme, Filistinli örgüt Hamas’ın bu ülkedeki tüm faaliyetini yasaklama kararını aldı. Mahkeme kararı gereği Hamas’ın Mısır’daki tüm ofislerine el konuldu.

 

Mısır ve Hamas arasındaki ilişkiler, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin görevden alındığı Temmuz 2013’te kötüleşmişti. Yeni Kahire yönetimi, Filistinli örgütü Mısır topraklarında terör eylemlerini düzenlemek için Müslüman Kardeşler ile işbirliği yapmakla suçlamıştı.

 

RUVR, Almanya basını Rusya ile diyalog çağrısı yapıyor diye yazıyor. Haberde, Diyalog her zaman siyasi ayrılık ve tehdit gibi monologdan daha iyidir. Bu şekildeki sonuca Ukrayna çevresindeki durumu yorumlayan bugünkü Alman gazetelerinin yorumcuları vardı.

 

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi “Batı diplomasisi hazırlık aşamasında beklentileri karşılayamadı” şeklinde yazdı. Gazetenin değerlendirmelerine göre, Ukrayna’daki muhalefet varılan anlaşmaları göz ardı etti ve darbe aracılığıyla öngörülen tüm finans ve jeostratejik riskleri ortaya koydu. Rusya bu nedenle haklı bir şekilde kasten kendini aldatılmış ve yanıltılmış hissedebilir” ifadelerine yer verdi. Neue Osnabrücker Zeitung ayrıca “Ahlak, romantik ve saldırgan önyargılar harici bir müzakere gerçekleştirmenin mümkün olması için Rusya’nın şeytanlaştırılması durdurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

RUVR, Ukrayna’nın yeni hükümeti Batı’yı güç duruma düşürdü diye yazıyor. Haberde, “Ukrayna’nın yeni yönetimi, gerçek siyasi durumu anlamıyor ve eylemleriyle Batı’yı zor duruma düşürdü.” Bu görüş, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Gulf News gazetesi tarafından belirtildi.

 

Gazete, “Eski muhaliflerden oluşan yeni yönetim, hemen Rusçayı yasakladı ve şimdi genel seferberlik ilan etti. Destek için ABD ve İngiltere’ye başvurdular. Ancak Sivastopol’deki Rus deniz üssünün kapatılmasını talep edince kendi kendini aştılar.” diye yazdı.

 

Gulf News’ta yayınlanan yazıda, “ABD Başkanı Barack Obama’nın retoriği zaten gergin olan durumu daha da karmaşık hale getirdi. Mevcut durumda Washington ve Avrupalı müttefiklere sadece entrika çevirmek ve Moskova’ya güç kullanmadan mümkün olduğunca büyük acı vermeye çalışmak kalıyor.” ifadesi yer aldı.

 

RUVR, Ukrayna’ya ait 3 füze alayı Kırım’a bağlılık yemini etti diye yazıyor. Haberde, Kırım Özerk Cumhuriyeti Hükümeti tarafından başkent Simferepol’de bugün düzenlenen basın toplantısı esnasında yapılan açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne ait 3 füze alayının Kırım tarafına geçtiği bildirildi.

 

Açıklamada, ülkenin Yevpatorya, Feodosia ve Fiolente Bölgelerinde konuşlanmış olan 50, 55 ve 147. Füze Alaylarında görev yapan toplam 700 asker ve subayın Kırım Halkı’nı korumaya hazır olduklarını ilan ettikleri bilgisi aktarıldı.

 

Kırım tarafına geçen söz konusu askeri birliklerin envanterinde 20 adet 9K37 Buk tipi füze sistemi ve 30 adet de S-300 tipi füze sistemi bulunuyor.

 

RUVR, Ukrayna yakın bir zamanda IMF’den 3 milyar dolar almayı ümit ediyor diye yazıyor. Haberde, Ukrayna yakın bir zamanda IMF’den yaklaşık 3 milyar dolar hacmindeki mali yardımın ilk dilimini almayı ümit ediyor.

 

Bloomberg Ajansı’nın müzakereler hakkında bilgisi olan bir kaynağa dayandırarak bildirdiğine göre, Ukrayna yakın bir zamanda IMF’den yaklaşık 3 milyar dolar hacmindeki mali yardımın ilk dilimini almayı ümit ediyor.

 

Ajansın kaynağına göre, Ukrayna 15 milyar dolar olarak değerlendirilen ihtiyacı olan rakamın ilk dilimini yakın bir zamandaki 10-40 gün arasında alabilecek.

 

RUVR, Ukrayna’nın BM temsilcisinden aşırı milliyetçilere övgü diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler Örgütü nezdinde görev yapan daimi temsilcisi Yuri Sergeyev, bugün yaptığı açıklamada, 2. Dünya Savaşının ardından başlatılan Uluslararası Nürnberg Savaş Suçları Yargılama Süreci’nde Sovyetler Birliği tarafından Ukraynalı aşırı milliyetçilere yönelik olarak yapılan suçlamaların gerçekleri yansıtmadığını belirterek, bu yapılanmaların savaş esnasındaki faaliyetlerinin meşru olduğunu söyledi.

 

Temsilci, açıklamasının devamında ise ‘‘Rus – Sovyet tarafı, söz konusu yargılama sürecinde Ukraynalı milliyetçiler olan Banderecıların birer katil olarak kabul edilmeleri için Batı’lı müttefikleri üzerine baskı yapmıştır’’ şeklinde konuştu.

 

RUVR, Kusturica Rusya’ya Ukrayna’yı kurtarma çağrısı yaptı diye yazıyor. Haberde, Ünlü yönetmen Emir Kusturica Rusya’nın Ukrayna’da yaşayan Rusları koruması ve o ülkeyi felaketten kurtarması gerektiğini düşünüyor.

 

Kusturica konu ile ilgili olarak “Maalesef Ukrayna şu anda bir zamanlar Yugoslavya’nın gittiği yoldan gidiyor. Ben bu yüzden çok üzgünüm. Şu an aynı felaket yaşanıyor. Ben Rusya’nın Ukrayna’da yaşayan Rusları koruması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Putin’den askeri birliklere ‘‘geri dönün’’ emri diye yazıyor. Haberde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Basın Sekreteri Dmitri Peskov, bugün gazetecilere verdiği demeçte, Rusya Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hali hazırda tatbikat halinde olan askeri birliklere daimi konuşlanma bölgelerine geri çekilme emri verdiğini belirtti.

 

Basın Sekreteri Peskov, açıklamasının devamında, söz konusu tatbikatın başarı ile tamamlandığının ifade edildiği raporun kendisine sunulmasının ardından Devlet Başkanı’nın ilgili emri verdiği bilgisini de sözlerine ekledi. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Batı Orduları Komutanı Anatoli Sidorov ve Rusya Silahlı Kuvvetleri Tatbikat Yönetimi Başkanı İvan Buvaltsev ile birlikte dün geldiği Leningrad Bölgesi’ndeki Kirillovski Poligonu’nda gerçekleştirilen muharebe manevralarını izlemiş ve tatbikat hakkında yetkililerden bilgi almıştı.

 

RUVR, Riga Belediye Başkanı Ukrayna’yı destekleyen yerel politikacıların ifadelerini ikiyüzlülük olarak tanımladı diye yazıyor. Haberde, Riga Belediye Başkanı Nil Uşakov Letonyalı siyasetçilerin yaptıkları Ukrayna’yı destekleyici açıklamaları ikiyüzlülük olarak ifade etti. Uşakov Facebook sayfasına bıraktığı yazıda Letonya’da yaşayan Ukraynalıların %56’lık kısmının vatandaş olmadıklarını hatırlattı.

 

Riga Belediye Başkanı yazısında “Sevimli milliyetçiler bir kez daha öncelikli olarak Letonyalı Ukraynalılara yardım edin. Siz diğer türlü ikiyüzlüsünüz” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Rusya krizin görüşülme şartlarını ortaya koydu diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının gazetecilere bildirdiğine göre, Rusya 21 Şubat tarihli anlaşmaya uyulması ve o ülkenin siyasi güçlerinin geniş bir katılımı durumunda uluslararası partnerleri ile Ukrayna krizinden çıkış yollarını görüşecek.

 

 Yapılan açıklamada “Rusya uluslararası partnerleri ile Ukrayna’daki olaylardan ve krizden çıkış yollarını görüşecektir. Bizim için prensip olan iki durum vardır. Bunlar anayasa reformunun gerçekleştirilmesi ve koalisyon hükümetinin kurulmasını öngören 21 Şubat tarihli anlaşmaya uyulması ve bu süreçte Ukrayna siyasi güçleri sözcülerinin geniş katılımıdır” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, AP Dışişleri Komisyonu'nda Türkiye raporu kabul edildi diye yazıyor. Haberde, Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'nda Türkiye raporu 36 "evet" oyu ile kabul edilirken imtiyazlı ortaklık önerisi destek bulmadı. Hazırlanan raporda, hükümetin 17 Aralık operasyonuna ilişkin tutumuna eleştiriler getirilirken, çözüm sürecine destek verildildiği kaydedildi.

 

Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu'nda, Hollandalı raportör Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye raporu, 8 "hayır" ve 5 çekimsere karşı 36 "evet" ile kabul edilirken imtiyazlı ortaklık önerisi destek bulmadı.

 

RUVR, Lübnan ve Suriye’de şehir için mücadeleler devam ediyor diye yazıyor. Haberde, Lübnan dağlarının doğu sırt bölgelerindeki askeri operasyon her geçen gün genişliyor.

 

3 Mart Pazartesi günü Suriye radikal örgütü “Cebhat En Nusra” militanları Britel şehri ve onun çevresine, ayrıca vadideki Bekaa At Talia ve El Khodr komşu köylerine silahlı saldırılar düzenledi. Saldırılarda sivil halk yaralanırken, sadece Britel şehrinde 12 roket patlaması meydana geldi.

 

Suriye Hava Kuvvetleri buna karşın Lübnan’ın Ersal ve Kalyamun şehirlerinden gelen teröristlere karşı saldırı düzenledi ve oraya askeri operasyon düzenlenmesi için çalışmalar başlattı. Öte yandan, dağların sınır bölgesi üzerinden çeteler donanımlı olarak geçiş gerçekleştiriyorlar.

 

RUVR, Rus gemileri, Çanakkale Boğazı'ndan geçti diye yazıyor. Haberde, Rus Donanması bünyesindeki iki gemi, Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaptı.

 

Ege Denizi yönünden gelip Marmara Denizi'ne ilerleyen "Yamal" ve "Saratov" adlı Rus Donanması'nın gemileri, Çanakkale Boğazı'ndan geçti.

 

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin bir süre botlarla eşlik ettiği gemiler Marmara Denizi'ne girdi.

 

RUVR, Rusya Kırım’a 25 bine kadar asker yerleştirme hakkına sahip bulunuyor diye yazıyor. Haberde, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin Güvenlik Konseyi’nde Kırım yarımadasına ek Rus güçleri yerleştirildiği şeklindeki iddialara cevap vererek Rusya’nın Karadeniz Filosu anlaşması gereği Kırım’da 25 bine kadar asker yerleştirme hakkına sahip olduğunu belirtti.

 

Onun sözlerine göre, onlar şu anda tesislerini korumak ve sivil vatandaşların sağlığına ve hayatına zarar verebilecek olan aşırı unsurları önlemek için uygun bir şekilde hareket etmektedir. Ukraynalı meslektaşlar bu eylemlerin olağanüstü olduğunu düşünseler dahi en azından Kırım Özerk Cumhuriyeti sözcüleri bunu tamamen kabul etmektedir.

 

RUVR, İspanya'da Dünya Ekonomik Forumu protestosu diye yazıyor. Haberde, İspanya'nın kuzeyindeki Bask bölgesinin Bilbao kentinde düzenlenen "Dünya Ekonomik Formu"na karşı düzenlenen gösteriler olaylı geçti.

 

Maskeli bir grup, kent merkezindeki çok sayıda mağaza ve bankanın camlarını kırıp, araçlara hasar verirken, çöp bidonlarını yakıp, kendilerine müdahale eden polisle çatıştı. Verilen bilgilerde, olaylardan dolayı 1 kişinin tutuklandığı, 6 kişinin gözaltına alındığı ve şiddet uygulayan 50 kadar kişinin de kimliklerinin tespit edildiği bildirildi. Çıkan olaylarda 2 polisin yaralandığı duyuruldu.

 

Guggenheim Müzesi'nde gerçekleşen foruma, IMF Başkanı Christine Lagarde, İspanya Kralı Juan Carlos, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijselbloem, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, AB Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesi Joaquin Almunia, ticaretten sorumlu üyesi Karel de Gucht, iç piyasalar ve hizmetten sorumlu üyesi Michel Barnier ile Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Hoyer gibi önemli isimler katıldı.

 

RUVR, ABD Rusya ile askeri işbirliğini askıya alıyor diye yazıyor. Haberde, Pazartesi günü Pentagon tarafından yayınlanan bildiride ABD’nin Ukrayna’daki olaylar nedeniyle Rusya ile askeri işbirliğini dondurduğu belirtildi.

 

Pentagon’dan yapılan açıklamada “Savunma Bakanlığı bizim son yıllarda şeffaflık, karşılıklı anlayış ve çatışma riskini azaltmak için Rus ordusu ile geliştirdiğimiz işbirliğini takdir etse dahi Ukrayna’da meydana gelen son olayların ışığında ABD ile Rusya arasındaki işbirliğini durduruyoruz. Bu durum tatbikat, ikili görüşmeler, limanları ziyaret ve konferanslar planlanması gibi durumları içermektedir” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, Köşk'te 'Kırım' zirvesi diye yazıyor. Haberde, Kırım’daki gelişmeler Ankara’yı da harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Kırım'daki gelişmeleri görüştü.

 

Çankaya Köşkü’nde “Ukrayna-Kırım Zirvesi” yapıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün günlük programına öğleden sonra eklenen görüşme, saat 17.30'da başladı. Basına kapalı görüşme saat 19.00'da sona erdi.

 

Görüşmede Davutoğlu, hafta sonunda Kiev’de yeni yönetim, Kırım Tatarları ve Yanukoviç yanlılarıyla yaptığı temaslar ile 9 ayrı Batılı mevkidaşıyla gerçekleştirdiği telefon görüşmeleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Davutoğlu, Türkiye’nin resmi tutumunun Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunmasından yana olması gerektiğini vurgulayarak, bunun sağlanması için Ukrayna Meclisi’nin her kesimi temsil edecek şekilde çalışmasının çok önemli olduğunu, bunu Batılı ülkelere de anlattığı bilgisini verdi.

 

RUVR, Yanukoviç askeri yardım için Rusya'ya başvurdu diye yazıyor. Haberde, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, pazartesi günü Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmasında, Rusya’nın Ukrayna konusunda bulunduğu faaliyetlerin duruma uygun ve yasal olduğunu ifade etti.

 

Diplomat konuşmasında, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in ülkesinde anayasal düzeni sağlamak için Silahlı Kuvvetlerini harekete geçirmesi talebiyle Rusya’ya başvurduğunu açıklayarak Yanukoviç’in 1 Mart tarihli mektubunu okudu: “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Vladimiroviç Putin’e, ülkede barışı, toplumsal düzeni, ve istikrarı sağlamak, ve Ukrayna halkını korumak amacıyla Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerini kullanması için talepte bulunuyorum”

 

 Mektubu okuyan Daimi Temsilci, BM GK üyelerine Yanukoviç’in mektup aslının fotokopisini de ibraz etti.

 

RUVR, Belçika Kralı çocuklarda ötenaziyi onayladı diye yazıyor. Haberde, Belçika Kralı Philippe, çocuklar arasında ötenazi uygulamasına dair kanunu onayladı. Haberi yerel medya duyurdu. Daha önce Belçika Parlamentosu’nun alt kanadında oylamaya sunulan çocuk ve gençlerin kendi isteğiyle hayatına son verme hakkı, parlamenterlerin çoğunluğu tarafından desteklenmişti.

 

Yeni kanuna göre, hasta çocuğun tedavi edilemez ve sürekli maruz kaldığı fiziki ve ruhsal acıların dindirilemez olması durumunda, ötenazi talebi kabul edilecek. İşlem, ebeveynlerin onayı ile ve hekimlerin kontrolünde yapılacak.

 

RUVR, Putin, Nazarbayev ve Lukaşenko’yla Ukrayna gelişmelerini değerlendirdi diye yazıyor. Haberde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Belarus Cumhurbaşaknı Aleksandr Lukaşenko ile birer telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 

Kremlin Basın İdaresi’nin haberinde, “Telefon görüşmeleri çerçevesinde, öncelikle Kırım ve ülkenin doğusun dâhil ülke topraklarında yaşayan Rusların hayatı ve yasal hakları açısından fiilen tehdit oluşturan Ukrayna’daki gelişmeler değerlendirildi” ifadeleri yer aldı.

RUVR, İran yüksek seviyede zenginleştirilmiş uranyum rezervlerini azaltıyor diye yazıyor. Haberde, Yukiya Amano, “Zenginleştirilmiş uranyumun seviye düşürme sürecinde yol yarılandı” dedi.

 

Yüksek seviyede zenginleştirilmiş uranyum rezervlerinin yarısına seviye düşürme işlemi uygulayacağı konusunda 5+1 grubuyla mutabakata varan İran yönetimi, sorumluluklarının % 50’sini yerine getirdi. Açıklamayı UAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı) Yönetim Kurulu toplantısında yapan ajans Başkanı Yukiya Amano, “Zenginleştirilmiş uranyumun seviye düşürme sürecinde yol yarılandı” dedi.

 

İngiltere 4 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Guardian’ın manşet haberinde, Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’na askeri müdahalede bulunan Rusya’ya karşı takınılacak tavır konusunda ABD ile Avrupa arasındaki görüş ayrılıklarının su yüzüne çıkmaya başladığı belirtiliyor.

İlgili Haberler

 

Haberde, ABD Başkanı Barack Obama’nın Rusya’yı ekonomik yaptırımlarla tecrit etmeyi tasarlamasına karşın, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bakanlarının buna sıcak bakmadığı belirtiliyor.

 

Almanya ve İngiltere gibi ülkeler, Rusya ve Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in Rusya’ya sığınmak zorunda kalmasının ardından kurulan yeni hükümet arasında diyalog sağlanmasından yana.

 

İç sayfalarda, Rusya’nın Kırım’daki Ukrayna birliklerine silahlarını teslim etmeleri için baskı yaptığı anlatılıyor.

 

Independent’in başyazısında, ABD Başkanı’na, ‘sorumluluğu yüklenmesi’ için “Değneği al Barack” çağrısı yapılıyor.

 

Kırım’ın fiilen Rusya tarafından ilhak edildiği belirtilen başyazıda şöyle deniyor: “Batı’nın doğrudan askeri müdahalesi, Putin’in de bildiği gibi, düşünülemez bile. Ama Rusya’nın bedel ödemesini sağlamanın başka yolları da var. Rusya’nın (baştan hiç dahil olasına izin verilmemesi gereken organizasyon) G8 grubundan çıkarılması sadece bir başlangıç olabilir.”

Başka bir haberde, Moskova’nın dibe vuran para birimi rubleyi toparlamak için 10 milyar doları piyasaya sürdüğü aktarılıyor.

 

Times gazetesindeki bir haberde, Rus medyasının Kırım’da devam eden ve Ukrayna’nın doğu kesimine sıçrama ihtimali bulunan askeri çıkarmayı haklı gösteren yanlı yayınlar yaptığı anlatılıyor.

 

Habere göre, Ukrayna’nın batısındaki Polonya sınırında uzun kuyruklar oluşturan hafta sonu tatilcileri, “Kiev’deki faşist hükümetten kaçarak Rusya’ya sığınan Doğu Ukraynalı yüz binler” gibi aktarılıyor televizyon kanallarında.

 

“Ukrayna küresel ekonomiye tehdit” deniyor Telegraph’ın manşetinde.

 

Ekonomi yorumcusu Liam Halligan, Avrupa’nın başlıca doğal gaz tedarikçisinin Moskova yönetimi olduğunu hatırlatarak, “Rusya, Ukrayna üzerinden Putin’e meydan okumamızı engelleyen bazı anahtar kartlara sahip” diyor.

 

Bu kartlardan biri de, uzun süredir Rusya’nın desteğine muhtaç olan Ukrayna ekonomisinin çökmenin eşiğinde olması.

 

Financial Times gazetesi için bir makale kaleme alan Gürcistan’ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Ukrayna’daki gelişmeleri kendi ülkesinde 2008’de yaşanan Rus askeri müdahalesine benzeterek, ‘deja vu’ hissettiğini belirtiyor. O zamanki olaylar, Gürcistan’ın özerk Güney Osetya bölgesinde patlak vermiş ve Gürcistan’a yayılmıştı.

 

Saakaşvili şu ifadeleri kullanıyor:

 

“Sadece taktikler değil benzer olan. Benzer bahaneler de öne sürülüyor. Putin, Ukrayna’nın işgalini, Rusya vatandaşlarının korunması gerekçesiyle haklı çıkarmaya çalışıyor. 2008’deki de aynı hikâyeydi. Önce birçok Gürcistanlıya Rus pasaportları dağıtıldı. Sonra tahrikçiler gelip bela çıkardı. Sonunda Rus askerleri bu yeni vatandaşlarını korumak adına Rus askerleri geldi.”

 

“Putin’in davranışı ne kadar deja vu duygusu uyandırıyorsa, dünyanın verdiği tepki de öyle yapıyor. Putin, önce Avrupa’yı bölmekte ve kendi belirlediği sahadaki ülkelere Batı ülkelerinin yönelimini kösteklemekte başarılı olmasaydı, Gürcistan’a karşı harekete geçemezdi. Putin 2008’de NATO’nun Gürcistan ve Ukrayna’yı üyelik planına dahil etmesini engelledi. Birkaç ay önce de Ukrayna’nın AB ile ortaklık anlaşmasını bozdu.”

 

Batılı ülkeleri; Gürcistan ve Ukrayna gibi ülkelere yeterli desteği sunmadıkları için eleştiren Saakaşvili şöyle sonlandırıyor makalesini:

 

“Putin’in Ukrayna için planı açıkça belli. Toprağının bir bölümünü koparmak, ülkenin geri kalanında kaos yaratmak, Avrupa’nın Ukrayna’yı çatısı altına alma hevesini kıracaktır. Bu ülkeyi kinci Rusya için kolay ava çevirir.”

 

“Orada da kalmaz. Eğer Putin başarılı olursa, sonra Baltık ülkelerinin peşine düşecektir. Eğer bunu engellemek istiyorlarsa AB ve NATO’nun şimdi harekete geçmesi gerekir. Ekonomik yaptırımlardan askeri caydırıcılığa kadar her türlü seçeneği değerlendirmeliler.”

 

Financial Times’ın yorumcularından Gideon Rachman ise Rusya ekonomik ve sosyal hayatının, Soğuk Savaş döneminden farklı olarak Batı ülkeleriyle birbirine geçtiğine dikkat çekiyor.

 

Rusya’nın 1968’de Çekoslovakya’yı işgali sırasında Rus ekonomisinin etkilenmemesine rağmen, Kırım harekâtı sonrasında Rus piyasasında ’luk düşüş görüldüğünü belirten Rachman, bunun Batı ülkelerine yaptırım uygulama şansı olduğunu söylüyor:

 

“Geçen 10 yılda Putin ve maiyeti sıkça Soğuk Savaş söylemine başvururken küreselleşmenin meyvelerini yediler. Şimdi bir seçim yapmakla karşı karşıya kalabilirler. Yeni bir Soğuk Savaş isteyebilirler. Veya Batı’nın zenginliklerine erişim isteyebilirler. Her ikisine de sahip olamazlar.”

 

ABD ve İngiltere’nin 2011 sonundaki Afganistan işgali sonrasında Devlet Başkanı olan ve Nisan seçimleri sonrasında koltuğunu devretmeye hazırlanan Hamid Karzai, Independent gazetesine konuşmuş.

 

Kevin Sieff’in haberinin başlığı Karzai’nin sarf ettiği, “El Kaide gerçek olmaktan çok bir mit” sözünden alıntı.

 

ABD’nin ve diğer yabancı güçlerin Taliban ve El Kaide militanlarına yönelik operasyonlar sırasında Afgan sivilleri öldürmesini eleştiren Karzai, “Afganlar kendilerinin olmayan bir savaşta öldü” diyor.

 

Telegraph gazetesinin spor ekinin kapağında, FIFA Güvenlik Direktörü Ralf Mutschke ile yapılan bir röportaj yer alıyor.

 

Ben Rumbsy imzalı ve Zürich mahreçli röportajda, Haziran-Temmuz aylarında Brezilya’da yapılacak olan Dünya Kupası maçları öncesinde futbolculara ve hakemlere yönelik “dürüstlük oturumları” yapılacağı belirtiliyor.

 

Bu oturumlarda, neyin şike kapsamına girdiği ve şikenin hangi yollarla yapıldığı anlatılacak. Ayrıca, futbolcuların ve hakemlerin şüpheli durumları bildirmesi için bir telefon hattı kurulacak.

 

Mutschke’nin aktardığına göre, “riskli” görülen maçlar, oyuncular ve hakemler hakkında istihbarat çalışması yürütülecek. 64 maç 12 stadyumdaki güvenlikçiler tarafından takip edilirken, bahis hareketleri ve sosyal medyadaki paylaşımlar yakından takip edilecek.

 

İngiltere’de geçen aylarda yapılan şike soruşturması kapsamındaki tutuklamaların “uyarı” olduğunu belirten Mutschke, olumlu adımlar atılmasına karşın hükümetin belirli bir yasal düzenleme yapmaktan kaçınmasını şöyle eleştiriyor: “Sorunu çözmek, suçluları tutuklamak, suç eylemlerini soruşturmaktır. Fakat eğer ilgili yasalarınız yoksa, sahtekârlık maddesiyle bir şey yapmak çok zor. Benim tavsiyem, Avrupa Konseyi’nin de önerdiği gibi, belirli bir madde olmasıdır.”

 

Almanya 4 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung'da yer alan yorumda, Obama ile Putin arasındaki görüşmelere değiniliyor. ABD Başkanı Barack Obama, cumartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesinde, Putin'i olası bir "siyasi ve ekonomik izolasyona" karşı uyarmıştı. Gazetedeki yorum şöyle:

 

“Putin'in Obama'nın uyarılarına sanki hiçbir önemi yokmuşlar gibi kulak tıkayabileceğine inanması oldukça düşündürücü. Pek de inandırıcı olmayan gerekçelerle Rus birliklerinin Kırım'da ilerlemesini sağlıyor. Bir zamanlar Bush'u ‘güvenilir' bulmadığını söyleyen Putin'in zamanında bunları da gördük. Doğu Avrupa'daki krizin ne ölçüde tehlikeli olduğunu borsalardaki, hatta Moskova borsasındaki hareketlilik gösterecek. Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Rusya'nın Ukrayna konusundaki tutumunun Berlin Duvarı'nın yıkılışından bu yanaki en ciddi kriz olarak nitelendiriyor. Bu olayın üzerinden 25 yıl geçmemiş gibi, yeniden bir bölünmenin herkesi saran soğuğunu ve Rusya ile doğrudan çatışma ortamını yaşıyoruz.”

 

Der Tagesspiegel'deki yorumda Rusya'nın tutumu değerlendiriliyor:

 

“Putin'in askerî operasyon seçeneğini gündemde tutarak, daha büyük bir gerginliğin önlenmesini amaçlayan asimetrik bir iktidar politikası uyguluyor olması kuvvetle muhtemel. Herkesi, Ukrayna'yı olduğu kadar Yarımada'daki Rusları ve Rus yanlılarını da bir savaşın içine sürüklenmekten caydırmayı amaçlayan bir politika. Tabi bunun tam tersine yol açacak bir çatışma yaşanmazsa… Zira Rusya, Kırım'da savaş gemileri ve askerî birlikler konuşlandırdı. Kendilerini tehdit altında hissedenlerin yanı sıra eğer onlarda da bir huzursuzluk baş gösterirse ne olacak? Böyle bir durumda Putin'in vereceği işaret şu olur: Sakin olun, biz zaten oradayız, gerekirse sizi defederiz. Deli olmaya gerek yok. Böyle olabilir mi?”

 

Frankfurter Rundschau gazetesindeki yorumda Avrupa'nın krizdeki rolü ele anlıyor:

“Avrupa'nın gelecek günlerde sıçrama tehlikesini barındıran bu krizde ‘Batılı değerler topluluğu' olma iddiasının ne kadarını yerine getirebildiğini göstermesi gerekecek. Etkili yaptırımların uygulanması yönündeki büyük baskıya boyun eğilmeyecek ve Rusya'ya kanallar açık mı tutulacak? Yoksa çaresizlikten sembolik olarak Moskova ile tüm bağlar kesilecek mi? Almanya, Fransa ve İngiltere'nin dışişleri bakanlarının Putin ile yeni Ukrayna yönetiminin diyaloga geçmesi için baskıyı artırması ve arabuluculuk teklifinde bulunması iyi olur. Böylelikle gerginliğin tansiyonu biraz olsun düşer. Bunu kabullenmek ne kadar acı olsa da, Rusya'ya tavizler verilmeden yakın bir tarihte bu krizin yatıştırılması mümkün olmayacak.”

 

Süddeutsche Zeitung'un yorum sütunlarında ise Putin'in tavrı ele alınıyor:

 

“Putin, Rusya'nın askerî bakımdan Ukrayna'dan çok üstün olduğunun gayet farkında. Moskova'nın alınacak askerî önlemlerden korkmasını gerektirecek bir neden olmadığını da çok iyi biliyor. İyice zedelenmiş itibarının el verdiği ölçüde pervasızca davranmayı sürdürüyor. 20'nci yüzyılın politik anlamda sosyalize olmuş KGB ajanı, 21'inci yüzyılın otokratı Putin, Ukrayna karşısında 19'uncu yüzyılın emperyalist yöntemlerini kullanıyor.”

 

Ukrayna 4 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım Askeri Birliklerini Kuruyor diye yazıyor. Haberde, Bugün brifing veren Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Sergey Aksenov Kırım Silahlı kuvvetlerinin kurulacağını açıkladı

 

Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Sergey Aksenov Kırım Savunma Bakanlığının da kurulacağını silahlı kuvvetlerin bakanlığa bağlı olacağını belirtti

 

Ukrayna’nın Sesi, Rusya Gövde Gösterisi Yaptı diye yazıyor. Haberde, Rusya ve Batı arasında Kırım konusundaki gerginlik giderek yükselirken Kremlin, bir askeri tatbikatla gövde gösterisinde bulundu.

 

Devlet Başkanı Vladimir Putini, Leningrad bölgesinde yapılan tatbikatı yerinden izleyerek teftişte bulundu.

 

Basın açıklamasında tatbikatın kriz durumlarında ordunun hazır olup olmadığının kontrol edilmesi amacıyla yapıldığı belirtildi.

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım’da 25 Bin Asker Yerleştirme Hakkımız Var diye yazıyor. Haberde, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin Güvenlik Konseyi’nde Kırım yarımadasına ek Rus güçleri yerleştirildiği şeklindeki iddialara cevap vererek Rusya’nın Karadeniz Filosu anlaşması gereği Kırım’da 25 bine kadar asker yerleştirme hakkına sahip olduğunu belirtti.

 

Onun sözlerine göre, onlar şu anda tesislerini korumak ve sivil vatandaşların sağlığına ve hayatına zarar verebilecek olan aşırı unsurları önlemek için uygun bir şekilde hareket etmektedir. Ukraynalı meslektaşlar bu eylemlerin olağanüstü olduğunu düşünseler dahi en azından Kırım Özerk Cumhuriyeti sözcüleri bunu tamamen kabul etmektedir.

 

Ukrayna’nın Sesi, Savaşı Biz Başlatmayacağız başlıklı haberinde, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky, Kırım’daki gerginliğin artmasından endişe ederek ‘‘Savaşı başlatan taraf biz olmayacağız. Ancak işgaller fiilen askeri çatışmaya dönüşürse topraklarımızı elbette korumamız gerekir.’’ şeklinde konuştu. Korsunsky, Türkiye’den ihtiyaç halinde askeri yardım beklediklerini, Kırım Tatarlarının Ukrayna toplumun vazgeçilmez bir parçası olduğunun altını çizdi.

 

Rusya, Putin’in ‘Ukrayna’daki Rusya vatandaşlarının hayatına yönelik güvenlik tehdidi’ gerekçesiyle bu ülkeye asker gönderme kararını açıklamasının ardından Kırım’daki kontrolünü sıkılaştırıyor. Nüfusun yüzde 60’nın etnik olarak Ruslardan oluşan Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde Rus vatandaşlarına yönelik hiçbir tehdidin olmadığını savunan Büyükelçi Korsunsky, Rusya’nın Kırım’daki işgale yönelik dezenformasyon yaptığını kaydetti. Büyükelçi Korsunsky, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) verdiği özel demeçte ‘‘Kırım’da yaşayan Rusların hayatını tehlikeye düşürecek herhangi durumun meydana geldiği yönünde yapılmış olan güya resmi açıklamalar asılsız ve gerçeği katiyen yansıtmıyor. Hiçbir zaman herhangi bir yerde memleketimizde Rusça konuşan azınlıkların haklarının yerine getirilmediği yönünde herhangi bir ispat bulunamaz.’’ şeklinde konuştu.

 

Ukrayna’nın Sesi, Havalimanı Füze ve Uçaksavarla Kontrol Altına Alındı diye yazıyor. Haberde, Sabah saatlerinde Rodnikovoye köyünden Simferopol şehrine ilerleyen askeri araçlar görüldüğü, bildirildi. Araçlar Simferopol Havalimanı yakınlarındaki Ukromnoye köyü civarında konuşlandırıldığı bildirildi.

 

Daha öncede Rusya ordusuna ait tank ve zırhlı personel taşıma araçları aynı bölgede konuşlandırılmıştı. Söz konusu araçlarda uçak savar ve füze sistemi olduğu belirtiliyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım Parlamentosu Acil Toplanıyor diye yazıyor. Haberde, Bugün Kırım Özerk Cumhuriyeti parlamentosunun olağanüstü olarak toplanacağı ve Kırım'ın siyasi statüsü ile ilgili durumun ele alınacağı bildirildi.

 

Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Sergey Aksenov Kiev Yönetimi tanımadıklarını belirterek daha 25 Mayıs olarak açıklanan referandum tarihinin en son 30 mart tarihine alındığı fakat referandum tarihinin daha da erkene alınması için çalışmalar yaptığını açıkladı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov Kırım'ın Ukrayna'nın parçası olduğunu referandum'un yasadışı olduğunu belirtmiş. Ayrıca silahların gölgesinde yapılan bir referandumdan sağlıklı bir karar çıkmayacağının altını çizmişti.

 

Ukrayna’nın Sesi, Rusya Yanukoviç’i İade Et diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Baş savcılığı Rusya Federasyonundan eski Başkan Yanukoviç'i istedi.

 

Ukrayna Başsavcılığı Evromeydan olaylarında ölümlerden sorumlu olarak Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç hakkında arama kararı çıkarmıştı. Yanukoviç'in şuan Rusya Federasyonuna bağlı Rostov şehrinde bulunması üzerine başsavcılık Rusya Federasyon'undan eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in iadesini istediklerini bildirdi.

 

Rusya konu ile ilgili açıklama yapmadı.

 

İran 4 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, korsan İsrail’in güvenliği Amerika’nın birinci önceliği olduğunu belirtti.

 

FHA, Erdoğan, Pensilvanya’dan Türkiye’ye uzanan elleri deşifre ettiği konuşmasında “Allah’ın meleğine oy vermem diyen Pensilvanyalı, şimdi CHP’ye oy verdiriyor” dedi.

 

FHA, İngiltere Başbakanı Cameron "Rusya'nın Ukrayna'daki girişimlerine karşı açık bir mesaj verme niyetiyle bu ülkeyi siyasi, ekonomik ve diplomatik baskılara uğratacağız" dedi.

 

FHA, İşgalci İsrail Başbakanı Netanyahu, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Obama'yla görüşmesinde "İran'ın nükleer silah sahibi olmasına engel olmalıyız" dedi.

 

FHA, Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanının Rusya aleyhindeki ifadelerini bir tehdit ve kabul edilemez olarak tanımladı.

 

FHA, İran İlam eyaleti Valisi "Alınan tedbirler üzerine İran'la Irak arası ticari ilişkiler artıyor" dedi.

 

FHA, Haber kaynakları dün, Bağdat'taki El Taci havaalanının saldırıya uğradığı ve olayda birçok kişinin öldüğü ve yaralandığını bildirdiler.

 

FHA, Rusya'nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilcisi, Moskova'nın, Ukrayna krizinin giderilmesi için her tür çözüme açık olduğunu belirtti.

 

FHA, Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) İran'ın nükleer programının barışçı olduğunu ilan etti.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Zarif, Hindistanlı bir kanala verdiği röportajda "Gerekli irade olduğu takdirde gelecek 5 ayda kapsamlı nükleer anlaşmaya varmak mümkün" dedi.

 

FHA, Sipahiler Ordusu İkinci Komutanı General Hüseyin Selami, İran silahlı kuvvetlerinin tüm askeri tatbikatları belirlenen takvime göre düzenleneceğini açıkladı.

 

FHA, Bahreyn halkı Suud rejiminin ülkelerini işgal etmesine yönelik protesto eylemlerini sürdürüyor.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu üyesi İsmail Kevseri, Dışişleri Bakanlığı’ndan Amerika’nın İranlı parlamenter heyeti engellemesine misillemede bulunmasını istedi.

 

FHA, Rusya Senatosu Uluslararası İşler Komisyonu Başkanı Mihail Margeliyev, İran ve 5+1 arasında yeni tur müzakerelerin sonunda İran’a yönelik tüm yaptırımların kaldırılmasını beklediklerini vurguladı.

 

FHA, UAEK Genel Müdürü Yokio Amano, Tahran yönetiminin Cenevre anlaşması çerçevesinde uygulamalarını olumlu ve ileriye dönük adım niteledi.

 

FHA, Cumhurbaşkanı Ruhani, İran ve Arabistan arasındaki ilişkilerin gelişmesi, bölgenin istikrarı ve güvenliği üzerinde etkili olacağını vurguladı.

 

FHA, İran’ın UAEK daimi temsilcisi Rıza Necefi, İran ve 5+1 grubu arasında müzakere süresi uzatılmadığını belirtti.

 

İran Radyosu (İRİB), Irak'ta teröristlere ağır darbe diye yazıyor. Haberde, Irak Emniyet Müdürlüğü dün ülkenin kuzeydoğusuna düşen Diyali İlinde şiddet şebekesini organize eden terör şebekesine sızıldığını ifade ederken, 'Irak ve Şam İslami Devleti' adlı terör oluşumuna tabi azılı elebaşlarının yüzde yetmişinin öldürüldüğünü veya tutuklandığını belirtti.

 

Diyali Emniyet Müdürü Kurmay Tümgeneral Cemil el Şommari İçişleri Bakanlığı adına yayınladığı ve SANA'nın bir nüshasını aldığı beyanda; Irak güçlerinin Diyali'de söz konusu terör oluşumuna tabi beş bölgede gizli karargahlarını tahrip edip onları ciddi kayıplara uğrattığını söyledi.

 

İRİB, Amano: İran'ın uygulamaları ileriye dönük adımdır başlıklı haberinde, UAEK Genel Müdürü Yokio Amano, Tahran yönetiminin Cenevre anlaşması çerçevesinde uygulamalarını olumlu ve ileriye dönük adım niteledi.

 

Fars Haber Ajansının bildirdiğine göre UAEK Yönetim Kurulu'nun oturumu Viyana'da başladı.

 

İRİB, Mescid-i Aksa'nın Girişinde Siyonist Fanatiklerden Kışkırtıcı Girişim diye yazıyor. Haberde, Fanatik Yahudi cemaatleri üyeleri ve yüzlerce Yahudi yerleşimci, dün (3 Mart Pazartesi) akşam saatlerinde hahamların öncülüğünde Mescid-i Aksa'nın kapılarının önünde yürüyüş yaptı.

 

İbrani yılbaşı münasebetiyle "Kapılar Yürüyüşü" adıyla düzenlenen gösteriye katılanlar, İsrail bayrakları taşıyarak "Heykel bir an önce inşa edilsin" şeklinde sloganlar attı. Yürüyüşe katılanların aynı sloganı ve sözde heykelin resimlerini taşıyan t-shirtler giydikleri ifade edildi.

 

İRİB, Alevi mezarlarına saldırı diye yazıyor. Haberde, Antalya'nın Teoman paşa Mahallesi'ndeki mezarlıkta Alevilere ait 20'ye yakın mezar tahrip edildi.

 

Ehlibeyt (a.s) Haber Ajansı ABNA'nın bildirdiğine göre Antalya'nın merkez ilçelerinden Kepez'de çevreyolu üzerinde bulunan Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Çevreyolu Mezarlığı'nda, aralarında çocuk mezarlarının da bulunduğu 20'ye yakın mezar tahrip edildi, mezar taşları kırıldı.

 

İRİB, Amerika'da siyonist lobiler İran'a karşı tekrar devrede diye yazıyor. Haberde, Uluslar arası meseleler uzmanı ve araştırmacı, ABD'de AİPAC'ın yıllık oturumunun başlamasıyla birlikte bu grubun İran'a karşı yeni dönem faaliyetlerinin startının verildiğini söyledi.

Uluslar arası meseleler uzmanı ve araştırmacı Puriz Müçtehitzade İran gazetesinin bugünkü sayısında çıkan yazısında, Amerikan İsrail Halkla lişkiler Komitesi AİPAC'ın Washington'daki yıllık oturumu ardından bu İsrail yanlısı kuruluşun üyelerinden bazıları İran ile 5+1 grubu aleyhinde yeni dönem saldırı ve planlarını da gündeme getirdiklerini belirtti.

 

İRİB, İran dışişleri bakanı Japonya gitti diye yazıyor. Haberde, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Japon meslektaşının daveti üzerine bugün Japonyaya gidecek. Bu ziyaretin iki gün süreceği açıklanmıştır.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem, bu ziyaret İran ve Japonya arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi doğrultusunda yapılmakta olduğunu ve Muhammed Cevad Zarif'in Japonya'da bulunacağı süre içinde bu ülke üst düzey yetkilileri ile bir araya gelerek görüşeceğini açıkladı.

 

Suriye 4 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Teröristler Yuva ve Araçlarıyla Bertaraf Ediliyorlar diye yazıyor. Haberde, Yurdun muhtelif bölgelerinde tekfirci ve kiralık terör çetelerine karşı önemli başarılar kaydeden ordu birliklerimiz çok sayıda terör yuvası ve karargahını muhtevalarıyla tahrip etmeye devam ediyor.

 

Şam Kırsalında Araçları İmha Edildi

 

Ordu birliklerimiz Şam kırsalının doğu kırsalının Yebrud Bölgesinde teröristlerin kullandıkları ve ağır makineli silahlarla donatılmış olan birçok aracı beraberindeki teröristlerle birlikte imha etti.

 

SANA, Teröre Karşı Mücadelesini Her Vesileyle Sürdürecek başlıklı haberinde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’dan Suriye'deki insani durumlara ve Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre’deki resmi heyetinin performansına ilişkin gerçeklerden uzak çarpıtılmış sözler duymanın esef verici olduğunu belirtti.

 

Bakanlık dün yayınladığı beyanda; Ban’ın objektif ve gerçeklerden uzak sözler konuşması yerine Suriye'deki krizin uluslar arası kararlar ve BM misakı kapsamında kökten çözümünün gereğini vurgulaması gerektiğini ifade etti.

 

SANA, Meclis Elektronik İşlemler Kanununu Onayladı diye yazıyor. Haberde, Halk Meclisi bugün başkanı Muhammed Cihad el Lahham başkanlığında düzenlediği oturumda elektronik işlemler kanun tasarısını onayladı.

 

Kanun tasarısı meclisin onayından sonra yürürlüğe girmiş oldu.

 

Kanun elektronik vesilelerle ticari alışverişi teşvik etme ve pekiştirmekle birlikte elektronik ticaret ortamı yaratmakla dış pazarlara açılmayı hedefliyor. Elektronik ticaret kuralları ve ilkelerini organize eden kanun bu alanda faaliyet gösterenlerin haklarını da koruyor.

 

SANA, Hama ve Süveyda'da Ulusal İlkelere Destek Mitingleri diye yazıyor. Haberde, Ulusal ilkelere ve ordu birliklerimizin teröre karşı savaşında bulunduğu fedakarlık ve sergilediği üstün başarılara destek amacıyla Hama ili işçileri bugün Pamuk İplikleri Kamu Şirketi meydanında kitlesel bir miting düzenledi.

 

Mitingde binlerce vatandaş terör gruplarının vatan evlatlarına karşı işledikleri suçlar ve bu terör çetelerini destekleyen rejimler şiddetle kınandı.

 

SANA, Sivil Bölgelere Yine Havan Saldırısı diye yazıyor. Haberde, Eli kanlı gaddar teröristler İdlib Kentinin muhtelif bölgelerine havan mermileriyle saldırdı.

 

İdlib Valiliğinde yetkili bir kaynak teröristlerin sivil yerleşim alanlarını hedef alan havan saldırılarında bir vatandaşın yaralandığını, birkaç vatandaşın da yaralandığını ifade etti.

 

SANA, Erdoğan Suriye ile İlişkilere Dönmek İstiyor diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban Suriye hükümetinin ülkede kanların akıtılmasına son vermek için çalması gerektiği her kapıyı çalacağını belirtti.

 

Meyadin Kanalı ile dün akşamki mülakatında Şaban; Suriye hükümetinin Suriye halkının çıkarlarını sağlama ve koruma ilkelerinden hareketle Cenevre I deklarasyonu çerçevesinde Cenevre II Konferansına katılmayı kabul edenlerin başında yer aldığını, karşı tarafın ise siyasi sürecin tekerine çomak sokmak için her gayreti gösterdiğine dikkat çekti.

 

Cenevre II Konferansının başlı başına bir hedef olmadığına ve tam tersine hedefi gerçekleştirmek için bir vesile olduğunu belirten Şaban; asıl hedefin Suriye'de kanların akıtılmasına son vermek ve krize siyasi çözüm sağlamak olduğunu söyledi.

 

SANA, Suriye Hükümeti Uzlaşılan Noktaları Destekliyor diye yazıyor. Haberde, Şam’da Filistinli mültecilerin yoğun olarak yaşadıkları Yermük Semtinde Filistin Ulusal Diyalog Komitesi Nusra Cepheli teröristlerin yeniden Yermük Semtine girmelerini şiddetle kınadı.

 

SANA’nın bir nüshasını aldığı beyanında Komite Nusra Cephesinin semte yeniden girmesinin Yermük’e özel halk uzlaşma çabalarının tekerine çomak sokma niteliğinde olduğunu ifade etti.

 

Azerbaycan 4 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Kırım'da Rus askerlerinden Ukraynalı askerlere uyarı ateşi diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde, Rus kuşatması altındaki Belbek hava üssü yakınlarında gergin dakikalar yaşandı.

 

Rus askerleri, Sivastopol'daki üsse doğru ilerleyen yaklaşık 300 Ukraynalı askeri durdurmak için havaya uyarı ateşi açtı.

 

Askerlerin ellerindeki Ukrayna bayraklarıyla yürümeyi sürdürmesi üzerine ise Rus askerler silahlarını doğrultarak, "Durmazsanız sizi vuracağız" diye bağırdı. Ukraynalı askerlerin silahsız olduğu öne sürülürken, görüntüler taraflar arasındaki münakaşa sürerken kesildi.

 

1News, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Irak’ta mezhep çatışmasına yol vermemeliyiz.

 

Homojen olan devletler ve toplumlar yoktur. Farklı renklerin olması çok önemlidir” dedi.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde 2’incisi düzenlenen "Süleymaniye Forumu’ndaki" konuşmasında katılımcıları Kürtçe selamladı. Bakan Davutoğlu, konuşmasına Kürtçe bir iki cümle ile devam ederek tedavi gören Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’ye acil şifalar dileyince salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.

 

“Talabani’nin aramızda olmasını isterdim” diyen Davutoğlu, KYB liderinin Irak’ta önemli mücadeleler verdiğini söyledi.

 

Ortadoğu ülkelerinin, "Arap Baharı'nı" kendi halklarının çıkarları için bir fırsata dönüştürmesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, “Yeni neslin talepleri önünde kimse duramaz. Herhangi bir gruba veya mezhebe karşı gelmek doğru değildir. Dini ve etnik unsurlara saygı gösterilmeli” diye konuştu.

 

1News, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Ordunun Ukrayna'ya girmesine şimdilik ihtiyaç yok ama böyle bir olasılık var" dedi.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'ya yönelik askeri seçeneğin masada olduğunu, ancak gerekli olmadığını söyledi. Putin, Kırım'a yardım sözü verdi.

 

"Biz Ukrayna'yla savaşmak istemiyoruz" diyen Putin, "Kırım'ın Rusya ile birleştirilmesi konusu gündemimizde değil." şeklinde konuştu.

 

Putin, "Biz G8 Zirvesi'ni düzenlemeye hazırız. Toplantıya katılıp katılmamak liderlerin kendi kararı" dedi.

 

1News, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den beş flaş hamle diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün gündemi meşgul eden farklı konularla ilgili Devlet Denetleme Kurulu'na talimatlar verdiği açıklandı.

 

1News, Mısır'dan Hamas'a ağır darbe diye yazıyor. Haberde, Filistin'in Gazze bölgesinde yönetimde bulunan Hamas'ın faaliyetleri Mısır'da yasaklandı. Hamas'ın Kahire'deki merkezinin de kapanmasına karar verildi.

 

Mısır'da bir mahkeme, Hamas'ın bu ülkede faaliyetlerini durdurma ve başkent Kahire'deki merkezini kapatma kararı verdi.

 

İsminin açıklanmaması şartıyla konuşan Mısırlı bir yargıç, "Mahkeme, Hamas'ın Mısır'daki faaliyetlerini durdurdu" dedi.

 

1News, ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "İsrail’in güvenliği ABD’nin en öncelikli konusu" dedi.

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail'in güvenliğinin sağlanmasının ABD'nin en öncelikli konusu olduğunu söyledi.

 

Kerry, ABD’deki en etkili İsrail lobi kuruluşlarından Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin (AIPAC) yıllık konferansında konuştu.

 

ABD ile İsrail’in önemli iki müttefik olduğunu vurgulayan Kerry, "Bugün İsrail hala geleceğine yönelik ciddi zorluklarla karşılaşırken, onların yanında kesin olarak yer alacak olan ABD’dir" dedi. Kerry, Başkan Barack Obama’nın da İsrail’in güvenliğine verdiği önemi hatırlattı. Kerry, "İsrail’in güveliği ABD’nin en öncelikli konusudur" ifadesini kullandı.

 

1News, Rusya Dışişleri Bakanlığı, ''ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin, Ukrayna ve Kırım'da yaşanan gelişmelerle ilgili Moskova'yı adres gösteren tehditleri kabul edilemez'' açıklaması yaptı.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Keryy'nin CBS, NBC ve ABC kanallarında yayına katılarak Ukrayna ile ilgili açıklamaları değerlendirildi.

 

Açıklamada, ''ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin, Ukrayna ve Kırım'da yaşanan gelişmelerle ilgili kamuoyu önünde yaptığı açıklamalarda Moskova'yı adres gösteren tehditleri kabul edilemez'' ifadeleri yer aldı.

 

1News, Obama-Netanyahu buluşması diye yazıyor. İsrail gazetesi Yahronot’un haberinde, Obama-Netanyahu buluşmasını “Dün Beyaz Saray’ın dıșında kar yağıyordu ve hava soğuktu… Netanyahu, makam aracı Beyaz Saray'ın önüne park edildiğinde, araba ile Beyaz Saray’ın giriși arasındaki yolun kaygan olduğunu farketti. Anlayacağınız, "her taraf kaygan" diyen Bașbakan Netanyahu Beyaz Saray yolunun tehlikelerle dolu olduğunu hemen kavradı!”, diyerek verdi.

 

1News, "Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık" önerisi destek bulmadı diye yazıyor. Haberde, Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'nda Türkiye raporu 36 "evet" oyu ile kabul edilirken imtiyazlı ortaklık önerisi destek bulmadı.

 

Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu'nda, Hollandalı raportör Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye raporu, 8 "hayır" ve 5 çekimsere karşı 36 "evet" ile kabul edilirken imtiyazlı ortaklık önerisi destek bulmadı.

 

Liberal gruptan İngiliz Andrew Duff, Alman Alexander Graf Lambsdorff ve Sloven Ivo Vajgl tarafından verilen değişiklik önergesinde, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinin, yeni seçilecek Avrupa Parlamentosu ve AB Komisyonu tarafından gözden geçirilerek tam üyelik yerine alternatif ortaklıklara bakılması teklif edildi.

 

1News, AB'den Rusya'ya kınama diye yazıyor. Haberde, AB, Rus silahlı güçlerinin Ukrayna'daki eylemlerini "saldırı" olarak niteleyip Rusya’yı güçlü şekilde kınadı.

 

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Rus silahlı güçlerinin Ukrayna'daki eylemlerini "saldırı" diye niteleyerek, bu ülkenin egemenlik ve toprak bütünlüğünün açık ihlalini, güçlü şekilde kınadı.

 

AB'nin "işgal" kelimesi yerine "saldırı" ifadesini tercih etmesi dikkat çekerken, diplomatik kaynaklar konunun toplantıdaki önemli tartışma başlıkları arasında yer aldığını belirtiyor.

 

1News, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Kırım konusundaki gerginliğin diplomatik yollardan barışçıl bir şekilde çözülmesini istediğini bildirdi.

 

Alman Bild gazetesine özel demeç veren Yatsenyuk, "Geçmişte olduğu gibi şimdi de bu krize siyasi ve diplomatik bir çözüm bulunmasından yanayım. Çünkü Avrupa’nın merkezinde askeri bir çatışma yalnızca güvenlik durumunu tehdit etmeyecek aynı zamanda fiili olarak Avrupa’da askeri, siyasi ve ekonomik istikrarın temellerini de tehlikeye atacaktır" dedi.

 

1News, Obama'dan Rusya'ya uyarı diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Obama, "Rusya'yı yalnızlaştıracak ekonomik, diplomatik bir dizi adımları gözden geçiriyoruz" dedi.

 

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik eylemleriyle uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve eğer Ruslar bu tutumunu sürdürürse ABD yönetimi olarak Moskova'yı yalnızlaştırmaya dönük bir dizi ekonomik ve diplomatik adımları devreye sokmayı düşündüklerini belirtti.

 

Obama, Beyaz Saray'da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinden önce Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili de açıklamalarda bulundu.

 

Bulgaristan 4 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’da olayların dramatik seyri, bugünkü gazetelerin ana konusu olmaktadır. “Standart” gazetesi, manşet haberinde krizden dolayı Rus gazı tedarikinin tehlikede olduğunun alarmını veriyor. Öte yandan “Trud” gazetesi, hanelere ve küçük işletmelere önümüzdeki bir buçuk ayda gaz temininin sağlanmış olduğunu, ancak gaz tamamen kesilirse tedarik alternatifi olmadığı için büyük endüstriel tüketicilerin açıkta kalacaklarını yazıyor.

 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç devrildikten sayılı günler sonra Bulgar bankaları, paralarını izliyorlar. “24 çasa” gazetesinin haberine göre yaklaşık bir hafta önceden banka görevlileri, Yanukoviç’ten ve yakınlarından mevduat ve hesap kabul etmemek konusunda uyarılmıştı.

 

“Sega” gazetesinin manşetinde “Bulgaristan AB Direktifinden dolayı ABD tarafından sağlanan milyonlarca dolarlık desteği yitiriyor” başlığını okuyoruz. Avrupa Komisyonu, Avrupa direktiflerine zıt düştüğü için ülkemizin ABD ile imzalanan ekonomik, tekniksel ve diğer destek anlaşmasından çıkmasını istemiştir. Anlaşmanın iptal edilmesi, Bulgaristan’ın ABD’den her yıl aldığı milyonlarca dolarlık desteği ile ilgili soru işaretlerini getiriyor. Ülkemiz 1990 ila 2007 arasındaki dönemde 600 milyon dolar almıştır, bu desteğin esas faydalanıcısı Savunma Bakanlığı olmaktadır, gazetenin haberine göre.

 

“Trud” gazetesi, AB tarafından sağlanan tarım sübvasyonları ile yeni dolandırıcılık şemasının uygulanması tehlikesinin mevcut olduğu yolunda uyarıyor. Büyük tarım üreticileri, çiftliklerini çok sayıda küçük çiftliğe bölmeye yeltenebilir, zira 30 hektar altında kalan parsellere sağlanan sübvansyon daha büyüktür. Tarım Bakanı Dimitır Grekov, bu konuda gerekli önlemlerin alındığı ve dolandırıcılığa meydan verilmeyeceğini öne sürüyor.

 

“Sega” gazetesinin yorum köşesinde “Industry Watch” uzmanı Lıçezar Bogdanov, “Rakamlara bakılırsa Bulgaristan halkının çok çalışkan olduğu yönündeki rivayetler asılsızdır” diyor. Bu görüşünü desteklemek üzere Bogdanov, bir dizi rakamı örnek veriyor. AB içinde 15-64 yaş arası vatandaşların yüzde 64’lük bölümü istihdam edilirken, Bulgaristan’da bu oran yüzde 59’da kalıyor. Ülkemizde 15-24 yaş arası gençlerin ancak yüzde 1’i saatlik çalışırken, Hollanda’da örneğin bu oran yüzde 49. Ayrıca açıklanan verilere göre bizde yüksek tahsilli vatandaşların yüzde 82’si iş sahibi olurken temel ve daha düşük eğitim sahibi olanların ancak yüzde 27’si iş sahibidir.

 

Hava durumu konusu da bugünkü gaz etelerin sayfalarında yer buluyor. “Standart” gazetesi, “8 Mart’ta soğuk ve kar” başlığını ilk sayfadan veriyor ve soğuk havanın önümüzdeki hafta da etkisini sürdüreceğini yazıyor. “Trud” gazetesi ise önümüzde nemli ve serin bir bahar mevsiminin olduğunu, yazın ise ancak Temmuz ayının ortasından sonra geleceğini yazıyor.

 

“Monitor” gazetesinin, spor sayfalarında verdiği habere göre Grigor Dimitrov, Acapulco’da geçen turnuvanın yarı final karşılaşmasının ardından aşırı yorgunluk ve düşük tansiyondan dolayı hastaneye kaldırıldı. Turnuva doktorunun sözlerinde göre Dimitrov, doktor yardımı aldıktan sonra otele dönmüştür. Gazete tenisçinin birincilik yolunda böyle zorluklar yaşadığından bir kez olsun bahsetmediğini öne sürüyor.