ABD 27 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerikan’ın Sesi Radyosu (VOA), Burhan Kuzu HSYK Yasasını Savundu diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Hakimler ve Savcılar Yüksel Kurulu’nun yapısında değişiklik yapan ve Adalet Bakanı’nın kurul içindeki yetkilerini arttıran yasayı onaylaması sonrası yaşanan tartışmayı, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Ak Parti milletvekili Burhan Kuzu Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi.

 

Anayasa Profesörü Burhan Kuzu iktidarın son üç döneminde Anayasa Komisyonu Başkanlığı koltuğunda oturuyor.

 

HSYK’nın Türkiye’de farklı algılandığını ve bir mahkeme sanıldığını, halbuki hakim ve savcılar hakkında karar veren bir kurul olduğunu ve Batı’daki örneklerde de bu kurullarda bir çeşitlilik olduğunu söylüyor. Kuzu, ancak Türkiye’de bu bilinmediği için, düzenlemenin HSYK’nın teminatı mı gidiyor algısının oluşmasına neden olduğunu söylüyor.

 

VOA, ‘Abdullah Gül Hükümetle Çatışmak İstemiyor’ başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısıyla ilgili yasa değişikliklerini veto çağrılarına rağmen onayladı. Gül, özellikle yargıyı yürütmenin kontroluna devrettiği tartışmaları yaratan maddelerle ilgili değerlendirmeyi Anayasa Mahkemesi’ne bıraktı. Ancak karar, muhalefetin büyük tepkisine yol açmış durumda. Uzmanlara göre Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la çatışmaya girmekten kaçınıyor.

 

Abdullah Gül, HSYK yasasını veto etmesi yönündeki çağrıları göz ardı etti. Adalet ve Kalkınma Partili çoğunluk tarafından kavgalı oturumlar sonucu Meclis’ten geçen yasa, Türkiye’de kuvvetler ayrılığı ilkesini tehdit ettiği için ciddi eleştirilere maruz kalmıştı. Yasa Adalet Bakanı’na, yargı üyelerini atayan bu kurum üzerinde denetim kurmasını sağlıyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ),  Uluslararası kurumlar Türkiye hakkında kötümserleşiyor diye yazıyor. Haberde, Uluslararası kurumların Türkiye ekonomisine yönelik büyüme beklentileri, iç politik çalkantı ve ABD'nin parasal çıkışı nedeniyle kötümserleşiyor.

 

IMF, OECD ve Dünya Bankası, Türkiye büyüme tahminlerini aşağı revize etmeye başladı. Dünya Bankası, Türkiye için 2014 büyüme beklentisini 1 puan düşürerek yüzde 3,5'e indirerek şu ana kadarki en karamsar tahmini yapan kurum oldu. Yakın zamanda IMF ve OECD'den de aşağı yönlü büyüme revizyonlarının gelmesi bekleniyor.

 

WSJ, Kırım'da silahlı kişiler parlamento ve hükümet binalarını işgal etti diye yazıyor. Haberde, Ukrayna—Ukrayna'nın Kırım bölgesinde silahlı düzinelerce adam parlamentonun ve yerel hükümet binalarının kontrolünü ele geçirerek binalara Rus bayrağı astı.

 

Ukrayna'nın İçişleri Bakan Vekili Arsen Avakov, Facebook hesabından yaptığı açıklamada Ukrayna ordusunun ve polisinin alarm durumuna geçtiğini duyurdu.

 

Binaların işgal edilmesi dün parlamento binası dışında Rusya yanlısı ve Kırımlı Tatarlar arasında yaşanan gerilimin ardından geldi. Kırımlı Tatarlar Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukovych'e karşı yapılan protestoları genel olarak destekliyor.

 

Çin 27 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin Petrol ve doğal gaz rezervlerinde artış diye yazıyor. Haberde Çin'de yeni keşfedilen ham petrol ve doğal gaz rezervlerinde artış yaşandığı açıklandı.

 

CRİ, Ukrayna'da bölünme endişesi diye yazıyor. Haberde, Viktor Yanukoviç'in geçen hafta Ukrayna Meclisi tarafından görevden alınmasıyla birlikte ülkede bölünme endişesi giderek arttığı belirtildi. Rus uyruklu vatandaşların çoğunluğa sahip olduğu Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde 25 Şubat'ta çok sayıda vatandaş protesto için sokağa çıktı. Protestocular, bağımsızlık için halk oylaması istedi. Halk oylamasında, mevcut iktidarın sürdürülmesi, bağımsızlık ilan edilmesi veya Rusya'ya bağlanılması gibi konularda karar verilmesi isteniyor.

 

CRİ, Tayland'da kaos sürüyor diye yazıyor. Haberde, Tayland'da geçen yıl 30 Kasım'da başlayan protesto ve çatışmalar şu ana kadar 21 kişinin ölümüne ve 762 kişinin yaralanmasına yol açtığı belirtildi. Tayland hükümeti dün Birleşmiş Milletlerden yardım istedi; Genel Sekreter Ban Ki-moon yardım sözü verdi.

 

CRİ, Hardal gazı Suriye dışına taşındı diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri sözcüsü Martin Nesirky, kimyasal silahların Suriye dışına çıkarılmasından memnun olduklarını söyledi.

 

CRİ, İran: Suriye'nin terörle mücadelesini destekliyoruz diye yazıyor. Haberde, Suriye ziyaretini sürdüren İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, Suriye krizinin askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini söyledi.

 

CRİ, Rusya: Ukrayna'ya askeri müdahale söz konusu değil diye yazıyor. Haberde, Rusya, Ukrayna'ya askeri müdahale yapmayacağını açıkladığı belirtildi. Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federal Kurul Başkanı Valentina Matviyenko dün basına verdiği demeçte, Rusya'nın, egemenliğe sahip bir ülkenin içişlerine karışma hakkı bulunmadığını ifade ederek, bu ülkeye askeri müdahale yapmalarının söz konusu olmadığını vurguladı.

 

CRİ, Güvenlik Konseyi, Yemen tasarısını onayladı diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Yemen'de barışı, güvenliği ve istikrarı tehdit eden, bu ülkenin siyasi geçiş sürecini engelleyen kişi ve birimlere karşı sermaye dondurma ve seyahat yasağı gibi yaptırımlar uygulama kararı aldığı belirtiliyor.

 

CRİ, Suriye ordusu 175 militanı öldürdü diye yazıyor. Haberde, Suriye ordusunun başkent Şam'ın banliyösünde düzenlediği operasyonda en az 175 militanın öldürüldüğü bildirildi.

 

CRİ, Devlet Müşaviri Yang Jiechi Fransa'da diye yazıyor. Haberde, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Çin ile Fransa arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıldönümü vesilesiyle işbirliği seviyesini yükseltmeye ve ikili ilişkileri derinleştirmeye hazır olduklarını söyledi.

 

CRİ, Irak'ta bombasız gün yok diye yazıyor. Irak’ta dün birçok terör saldırısı meydana geldi, en az 21 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.  Irak polis makamları tarafından yapılan açıklamaya göre Musul, Bakuba, Selahaddin, Bağdat ve Anbar'da gerçekleşen saldırıları üstelenen örgüt veya kişi olmadı.

 

Rusya 27 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Kerry: İsrail ve Filistin Nisan sonuna kadar anlaşmaya varamaz başlıklı haberinde, John Kerry, şu an itibariyle barış görüşmeleri yapan İsrail ve Filistin’in önceden tespit edilmiş olan süre içerisinde anlaşmaya varamayacaklarını belirtti.

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bugün yaptığı açıklamada, şu an itibariyle barış görüşmeleri yapan İsrail ve Filistin’in önceden tespit edilmiş olan süre içerisinde anlaşmaya varamayacaklarını belirtti. Tarafların aralarındaki mevcut meseleleri ele alıp anlaşmaya varabilmeleri için belirlenmiş olan 9 aylık sürenin oldukça kısa olduğunu ifade eden Kerry, İsrail ile Filistin arasında şu anda devam etmekte olan görüşmelerin tamamlanabilmesi için en az bir 9 aya daha ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi. Açıklamasının devamında, İsrail ile Filistin arasındaki görüşmelerin çıkmaza girdiği yönünde çıkan haberlere de değinen ABD’li Bakan, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını, sadece tarafların almış oldukları karar gereği, görüşmelerin hangi aşamasında bulunduklarını açıklamadıklarını ifade ederek sözlerini tamamladı.

 

RUVR, Avrupa Parlamentosu Ukrayna ile ilgili karar tasarısı hazırladı diye yazıyor. Haberde, Avrupa Parlamentosu Avrupa Meydanı’ndaki insan hakları ihlallerini araştırmak ve misillemeye engel olmak için bağımsız bir komisyon oluşturulmasını önermeyi planlıyor.

 

Perşembe günü oylamaya sunulacak olan karar tasarısına göre, Avrupa Parlamentosu Avrupa Uluslararası Danışma Grubu ve AGİT Konseyi ile yakın bir işbirliği içerisinde olacak olan gösterilerin başlamasından itibaren meydana gelmiş olan insan hakları ihlallerini araştırmak için bağımsız bir komisyon kurulması çağrısı yapıyor.

 

RUVR, Rusya’da alkollü yayalara da polis kontrolü geliyor diye yazıyor. Haberde, Görevli polis memurlarının yayalar için de alkol kontrolü yapabilmesinin önünü açan taslak karar metni Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlandı.

 

RUVR, Kırım parlamento ve hükümet binası bilinmeyen kişiler tarafından ele geçirildi diye yazıyor. Haberde, Kırım parlamento ve hükümet binası perşembe sabahı kimliği bilinmeyen ve kendilerinin kim oldukları anlaşılmayan silahlı kişilerce ele geçirildi.

 

Kırım Parlamentosu Basın Merkezi görevlisinin İnterfaks Ukraina Ajansı’na bildirdiğine göre, kimliği bilinmeyen silahlı kişiler binaya baskın düzenlediler, güvenliği etkisiz hale getirerek binanın içine girdiler. Kırım Parlamentosu’nun tüm çalışanları için bugün tatil ilan edildi.

 

İnterfaks Ukraina Haber Ajansı muhabirinin aktardığına göre, şu anda her iki binaya da Rus bayrağı asıldı, parlamento binası girişinde el altında bulunan öğelerle barikat kuruldu. Bina polis tarafından kordon altına alınırken, ancak şu an için tam olarak yeteri derecede bulunmuyor. Öte yandan, güvenlik görevlileri daha çok Kırım Bakanlar Kurulu binasına odaklandılar.

 

RUVR, Suriye'de El Kaide'ye ağır darbe diye yazıyor. Haberde, Suriye resmi haber ajansı Sana, Esad’a bağlı ordu birliklerinin Şam’ın Doğu Guta bölgesinde kurduğu pusuda, çoğu Nusra Cephesi üyesi 175 kişinin öldürdüğünü duyurdu.

 

Suriye Devlet Televizyonu ile Suriye resmi Haber Ajansı SANA, Şam'ın doğusundaki Guta'da silahlı muhaliflere kurulan pusuda çoğunluğu Nusra Cephesi üyesi 175 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. SANA'nın haberine göre saldırıda ölenler arasında Suudi Arabistan, Katar ve Çeçenistan vatandaşı olduğu belirtilen savaşçılar da bulunurken, onlarcası da yaralı olarak yakalandı.

 

RUVR, Kerry: ABD İran nükleer sorununun barışsal çözümünü tercih ediyor başlıklı haberinde, John Kerry, “ABD İran’ın nükleer sorununun askeri çözümünü göz önüne almadan önce o sorunu müzakereler yoluyla çözmeye çalışacaktır” şeklinde konuştu.

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Moskova saatiyle cuma gecesi gazetecilerden oluşan bir gruba yaptığı açıklamada “ABD İran’ın nükleer sorununun askeri çözümünü göz önüne almadan önce o sorunu müzakereler yoluyla çözmeye çalışacaktır” şeklinde konuştu.

 

Gençliğinde ABD Deniz Kuvvetleri subayı olarak Vietnam Savaşı’na katılan Kerry, “Vietnam deneyiminde gençleri savaşmaya göndermeden önce bu sorunun çözümünde başka alternatif olup olmadığını çok iyi düşünmek gerektiğini anladım” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Venezuela Devlet Başkanı barış adına ulusal bir konferans düzenledi diye yazıyor. Haberde, Nicolas Maduro’nun başkanlığında farklı siyasi güç ve iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla Ulusal Barış Konferansı düzenlendi.

 

Venezüela’da çarşamba günü Miraflores Devlet Başkanlığı Sarayı’nda Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun başkanlığında farklı siyasi güç ve iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla Ulusal Barış Konferansı düzenlendi. Mıuhalefet liderleri bu etkinliğe gelmeyi reddederken, ancak hükümet karşıtı güçlerin bazı temsilcileri yine de katıldılar. Bu görüşme 50’den fazla kişinin hayatını kaybettiği kitlesel protesto eylemleri ışığında düzenlendi.

 

RUVR, Yuan ileride dünyanın rezerv para birimi haline gelebilir diye yazıyor. Haberde, Financial Times gazetesinin yayınladığı habere göre, Avrupa Merkez Bankası Üyesi ve Lüksemburg Merkez Bankası Başkanı Yves Mersch Çin parası yuanın bir gün dünya rezerv para birimi olarak ABD dolarını geriye atabileceğini belirtti.

 

Mersch konu ile ilgili olarak “Uluslararası hesaplarda ve ödemelerde daha önemli bir döviz haline gelen yuan, şu an uluslararası döviz yatırım statüsüne ulaşmak için ilk adımları atıyor. Çin ekonomik hacmi ve onun dünya ticaretindeki önemli yeri göz önüne alınarak, yuanın nihayetinde finans sisteminde ABD dolarına meydan okuma potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, ABD yönetimi telefon görüşmeleri ile ilgili verilerin 5 yıldan fazla korunmasına izin verilmesini istiyor diye yazıyor. Haberde, ABD yönetimi hukuksal olarak Ulusal Güvenlik Ajansı’na Amerikalıların telefon görüşmeleri ile ilgili verilerin 5 yıldan fazla bir süre muhafaza edilmesine izin verilmesini istedi.

 

Ria Novosti’nin aktardığı Wall Street Journal gazetesinin edindiği bilgilere göre, ABD İdaresi telefon görüşmeleri ile ilgili kayıtların incelenmesi ve insan hakları örgütlerine yanıt vermek için daha uzun bir zaman gerektiğini gerekçesi ile bu isteğini haklı gösterdi. Bununla beraber Ulusal Güvenlik Ajansı analitiklerine eski telefon görüşmeleri ile ilgili olarak veri tabanında arama yapmaları yasaklanacak.

 

RUVR, Suriye yönetimi kimyasal silahların çıkarılması ile ilgili yeni süreleri kabul etti diye yazıyor. Haberde, Suriye yönetimi kimyasal silahların ülkeden çıkartılması ile ilgili yeni süreleri kabul etti. Buna göre, zehirli maddeler nisan ayı sonuna kadar ülke topraklarından çıkartılmış olacak.

 

Ria Novosti’nin Al Arabiya televizyon kanalına dayandırarak bildirdiği yeni plana göre, Suriye yönetimi kalan kimyasal silahların büyük bir kısmını imha için 13 Nisan’a doğru Lazkiye limanına ulaştırmaya hazır bulunuyor. Kimyasal silahların diğer iki partisinin ise 27 Nisan’a doğru çıkartılması planlanıyor.

 

RUVR, Yemen İstihbarat Başkanına suikast düzenlendi diye yazıyor. Haberde, Yemen İstihbarat Başkanı General Rişad El Kaladi, kim olduğu bilinmeyen militanlar tarafından öldürüldü. Haberi istihbarat idaresi duyurdu.

 

Alınan son bilgilere göre, Hadramut kentinde motosikletli iki kişi, restorandan çıkan El Kaladi’ye ateş açtı. İstihbarat Başkanı, yaralanma sonucu hayatını kaybetti.

 

RUVR, Başsavcılık, Kiev olaylarına askerlerin katılımını araştırıyor diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Başsavcılığı, Kiev’in merkezinde cereyan eden olaylara Savunma Bakanlığı’na bağlı güçlerin yasadışı olarak katılmış olmaları konusunda araştırma başlattı.

 

İnterfaks ajansı, Başsavcı Mahnitskiy’in konuya ilişkin şu sözlerine yer verdi:

“Eski cumhurbaşkanının Anayasa’ya aykırı olarak 2014 Ocak ayında Bakanlığa başvurması neticesinde, silahlı güçlerin ve devlet malının toplumsal ve iç siyasi krizi çözmek için kullanılmasına ve vatandaşlık hak ve özgürlüklerinin kısıtlanmasına yol açılmış olmasıyla ilgili Savunma Bakanlığı yetkilileri Silahlı Kuvvetlerde görev alan generaller tarafından suç işlendiği gerekçesiyle iki dava açıldı”

 

RUVR, Türkmenistan Hükümeti'nden bedava arsa! Diye yazıyor. Haberde, Türkmenistan Hükümeti'nin 35 bin 671 hektar arsayı vatandaşlara bedava dağıtacağı açıklandı.

 

Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un video konferans ile gerçekleştirdiği toplantıda, Türkmen vatandaşlarına 35 bin 671 hektar arsanın konut yapmak için dağıtılacağı belirtildi.

 

RUVR, Suriye’den bir parti hardal gazı çıkarıldı diye yazıyor. Haberde, Suriye’den, hardal gazı olarak bilinen bir parti kimyasal çıkarıldı.

 

 Açıklamayı KSYÖ ve BM Ortak Görev Koordinatörü Sigrid Kaag yaptı. Kaag olayı, “Suriye’nin kimyasal silahlarını imha sürecinde önemli bir adım “ olarak değerlendirdi. Haberi İTAR-TASS ajansı duyurdu.

 

İngiltere 27 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Financial Times Gazetesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısında değişiklik yapan yasa tasarını onaylamasıyla ilgili haberinde yargıçların yeni bir baskıyla karşı karşıya olduğunu yazıyor.

 

Gazetenin haberinde özetle şöyle deniliyor:

 

"Abdullah Gül, karşıtlarının Türk yargısının bağımsızlığını tehdit edeceğini söylediği yasal düzenlemeyi imzalarken, hiddetli bir savaş ülkenin kurumları üzerinde iz bırakmaya başladı. Bazı kesimler Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin, devlet içindeki düşmanlara karşı elini güçlendirmeye çalışırken Türk kurumlarının bağımsızlığını ortadan kaldırmakta olduğunu söylüyor.

 

"Avrupa Komisyonu yasayla ilgili kaygılarının "çok iyi bilinmekte" olduğunu ve buna ilişkin değerlendirmenin Türkiye'nin ilerleme raporuna yansıtılacağını açıkladı.

 

"Erdoğan, bu yasanın Gülen hareketinin yargıya sızmasını önlemek için gerekli olduğunu söylüyor. Erdoğan, ailesini de soruşturan yolsuzluk soruşturmasını durdurma arzusunu ortaya koydu. Bu çabaya paralel olarak bu soruşturmadan sızan bilgilerin internete konmasına yasak getirdi."

 

"Parlamento ayrıca Türk istihbarat servisinin yetkilerini artıran bir başka yasal düzenlemeyi değerlendiriyor. Erdoğan, MİT'i, Gülen hareketinin güçlü bir etkisi bulunan polis teşkilatından daha sadık görüyor. "

 

Guardian Gazetesi, Ukrayna'daki son gelişmelerle ilgili haberinde Kırım bölgesinde gerilim tırmanırken, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in, Rus silahlı kuvvetlerine 'yeni hükümete gözdağı vermek amacıyla alelacele' Batı Rusya'da tatbikat yaptırma kararı aldığını yazıyor.

 

Gazete Rusya Savunma Bakanlığı'nın tatbikatın Ukrayna'daki siyasi gelişmelerle bağlantısı olmadığını açıkladığını belirtiyor ancak bu kararın iki haftadır Moskova'nın Ukrayna'daki etnik Rusların haklarının çiğnendiği yolundaki açıklamaları izlediğini aktarıyor.

 

Aynı gazetede yer alan Luke Harding imzalı bir yorumda, Putin'in Ukrayna'ya ağır bedel ödettirecek bir intikama girişebileceği belirtiliyor. Analizde özetle şöyle deniyor:

 

"Ukrayna sınırında tatbikat kararına rağmen, bu Rusya'nın askeri müdahale planladığı anlamına gelmiyor. Bu olası bir senaryo değil ancak, Rusya'nın işgale girişmeden Ukrayna'da sorun yaratmak için pek çok seçeneği var."

 

"Bunlardan en aşikâr olanı Kırım'daki ayrılıkçı güçleri teşvik etmek. Rusya'nın en güçlü denetim aracı ekonomik. Avrupa Dış İlişkiler Komisyonu'ndan Andrew Wilson'ın söylediği gibi ekonomik iflasın eşiğinde. Yabancı rezervler hızla azalıyor, Ukrayna parası Amerikan doları karşısında hızla düşüyor. Bunun sonucu olarak Ukrayna ekonomisi büyük bir mali kara delikle karşı karşıya. Putin Aralık'ta Ukrayna'da 15 milyar dolarlık tahvil alma sözü vermiş, bu ülkeye sattıkları gaza da yüzde 30 indirim yapmıştı."

 

Bunun karşılığında devrik Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Avrupa Birliği'yle ticari işbirliğini imzalamaktan vazgeçmişti. Protestoları da bu karar başlattı. Rusya şimdiye kadar Ukrayna'ya kredinin 3 milyar dolarını verdi. Şimdi geri kalanını vermeyecek. Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu IMF yardım sözü verdi ancak ilk yardım dilimi Mayıs'taki yeni hükümete yetişecek. Bu süre zarfında Ukrayna iflasa doğru sürüklenecek. Rusya'nın en büyük silahı gaz. Rusya Ukrayna'dan 2013 ve 2014 için 1,6 milyar dolara ulaşan alacağını isteyebilir."

 

"Ama bunun karşılığında Ukrayna'nın da kozları var. Avrupa'ya giden Rus doğalgazının yüzde 60-80'i Ukrayna toprakları üzerinden geçiyor. 2009'daki krizde, Avrupa'ya enerji sevkiyatı kesintiye uğramış, Gazprom'un itibarı zedelenmişti. Ayrıca Ukrayna'nın iflası Rus yatırımlarına da zarar verebilir. Zira Rus bankaları Ukrayna'da savunma, tarım ve nükleer teknolojiye yüklü miktarda para yatırmış durumda"

 

Times Gazetesi, Torres'in golünün İngiliz futbolunun Avrupa'daki geri çekilişini durdurduğunu, ancak Jose Mourinho'nun takımının çeyrek final için rövanş maçına çıkacağı Stamford Bridge'te daha işi olduğunu yazıyor.

 

Times, Galatasaray'ın burada dünyanın en pahalı futbol takımı karşısında en büyük silahının Drogba olacağını belirtiyor.

 

Independent Gazetesi, beraberliği bozacak birçok fırsatı kaçırmasına rağmen gelecek ayki rövanş için avantajlı olarak geri döneceğini ve maçı alacağına inandığını aktarıyor.

 

Daily Telegraph'ın maçla ilgili yorumundaysa Chelsea'nin Torres'in golünün üzerine asılabilecekken konsantrasyonu eksikliği yaşadığını ve Galatasaray'ın güçlü bir oyun sergilediğini belirtiyor.

 

Almanya 27 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Berlin'de yayımlanan Die Welt Gazetesi Rusya'nın Ukrayna krizine gösterdiği tepkiyi konu alan yorumunda şu görüşlere yer veriyor:

 

“Rusya, Vladimir Putin'in hayalindeki Avrasya İmparatorluğu'nu Ukrayna olmadan kuramaz. En azından şimdilik. Bunun sonuçlarını Putin açısından da sınırlandırmak mümkün olmaz. Rusya, dolar karşılığında Batı Avrupa'ya doğalgaz taşıyan borularını Ukrayna topraklarından geçirmek zorunda. Ancak bu gözü dönmüş Rusya'dan zarar gelmeyeceği anlamına da gelmez. Sihirli formül, kendi çıkarlarını göz ardı etmeden bütün taraflar arasında denge kurabilmektir. Önce Avrupa, Ukrayna'ya müdahale etmesinin son derece olumsuz sonuçlar doğuracağı hususunda Rusya'yı aydınlatmalıdır. Ama aynı zamanda Washington, Londra, Paris ve Berlin yönetimleri Rusya'nın menfaatlerini kale almazlık etmediklerini de açıkça göstermelidirler.”

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung da Kırım yarımadasındaki huzursuzlukları konu alan bir yorum yayınlamış:

 

“Önde gelen Rus politikacılarının Kırımlıları Ukrayna'dan ayrılmaya çağırdığını kimse iddia edemez. Ancak kullandıkları ifadeler Rusça konuşan ayrılıkçılara geniş bir yorumlama alanı açıyor. Kırım'daki protestolara Moskova'nın Kiev yönetiminden farklı bakması anlaşılabilir bir tutumdur. Ama yine de Rus yönetimi sadece yurttaşlarının çıkarlarına sahip çıkmayıp başka emeller peşinde de koştuğundan şüphe duyulmasına adeta davetiye çıkarıyor. Yoksa Rus Karadeniz donanmasının üslendiği Sivastopol'da ateşle oynayanlara suskun kalmaz ve onlara dayanışma ziyaretlerinde bulunmazdı. Orada bir Rus vatandaşı silahlı birlikler kurup yollara barikat kuran harekete önderlik ediyor. Tansiyonun yükseldiği ortamda bu tehlikeli bir oyundur.”

 

Alman Anayasa Mahkemesi'nin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde uygulanan 3'lük oy barajını, siyasi partiler arasındaki fırsat eşitliği ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etmesi, bugünkü Alman basınında geniş yankı buldu. Frankfurter Rundschau gazetesinin yorumu şöyle:

 

“Hür Seçmenler, Hayvan Severler ve diğer küçük partiler ilk kez Avrupa Parlamentosu'nda koltuk kazanma şansına kavuştu. Büyük bir heyecanla seçim kampanyası için kolları sıvayacaklar. Mahkeme kararı büyük partilerin seçmenlerini de moral bozukluğuna uğratmayacak, aksine motive edecektir. Çünkü aşırı Alman milliyetçilerinin Avrupa Parlamentosu'nda işi olmadığını düşünen herkes mutlaka sandığa gitmek zorunda olduğunu biliyor. Yüzde üçlük oy barajı Alman Nasyonal Demokrat Partisi ve kafadarlarını parlamentodan uzak tutmaya artık yetmiyor. Kitle partileri de seçim kampanyasında tansiyonun yüksek olacağını hesaba katacaklardır. Büyük partiler öncelikle Euro'yu kurtarmanın neden kaçınılmaz olduğunu seçmene anlatmak zorundalar. Bu bakımdan Anayasa Mahkemesi kararının birçok olumlu sonuç doğurduğu söylenebilir.”

 

Almanya'nın Essen şehrinde yayımlanan Neue Ruhr/Neue Rhein Zeitung Gazetesi servet dağılımının giderek bozulmasını konu alan yorumunda devletin düzenleyici eline ihtiyaç duyulduğunu yazıyor:

 

“Devletin görünen eli, piyasanın sosyal meseleleri çözmekten aciz olan elini şimdiden kavrayıp ona yön vermelidir. Veraset vergisinin arttırılıp servet vergisinin yeniden yürürlüğe konmasını talep etmenin sosyalizmle ilgisi yoktur. Ne için? Eğitimi, kütüphaneleri, gençlik projelerini desteklemek için. Yaşlılıkta fakir düşme problemini çözmek için. Dünyada, büyük servetten bu kadar az vergi kesip güçlünün katkısından böylesine kayıtsızca feragat eden başka büyük sanayi ülkesi yoktur.”

 

Ukrayna 27 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

İran 27 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Amerika yönetimi İran'a karşı askeri seçenekten önce müzakereleri sürdürmesi gerektiğini açıkladı.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Afham, Almanya Başbakanı Merkel'in Tel Aviv'de İran'la ilgili yaptığı açıklamasına tepki gösterdi.

 

FHA, İran'ın Bakü Büyükelçisi Muhsin Pakayin, Cumhurbaşkanı Ruhani'nin resmi davet mektubunu Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e teslim etti.

 

FHA, Türkiye-İran yakınlaşmasının gerçekleşmemesi ve 2 Müslüman kardeşin elele vermemesi için elinden geleni yapan “paralel” in Türkiye’ye kurduğu oyunlar kan donduruyor.

 

FHA, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zibari, Bağdat yönetimi ile Tahran arasında herhangi bir silah anlaşması yapılmadığını belirtti.

 

FHA, Irak Savunma Bakanlığı bir bildiri yayınlayarak, İran'dan silah alımı ile ilgili anlaşma hakkında çıkan haberleri tekzip etti.

 

FHA,  Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, 5+1 grubu büyük İran milleti ile uzlaşmaktan başka çaresi olmadığını vurguladı.

 

FHA, Türkiye’ye okyanus ötesinden uzanarak kendi ülkesini yıkmaya çalışan yapılanma etrafında farklı değerlendirmeler sürerken Siyonist İsrail’i hatırlayan hafızalar da var.

 

FHA, Kuveyt'in Es'siyaset gazetesi, Arabistan Suriye'de teröristlere ulaştırılmak üzere Ürdün'e bir gemi dolu silah ve mühimmat gönderdiğini yazdı.

 

FHA, "Reuters" bilir kaynaklara dayanarak, İran'ın petrol ihracatının bu Şubat ayında 4. kez arttığını kaydetti.

 

FHA, Erdoğan'ın, "Devletin kriptolu telefonlarını bile alçakça dinlemişler" dediği TÜBİTAK'la ilgili skandallara bir yenisi daha eklendi.

 

FHA, Fethullah Gülen'in ilk talebesi olan Latif Erdoğan “Ülkünün içi boşaltıldı. Değişim ABD'de hızlandı ..Cemaat MİT konusunda da dış güçlerin gönüllü taşeronluğunu yaptı.” Dedi.

 

FHA, Financial Times: Pensilvanya ‘dan düğmesine basılan Erdoğan-Gülen savaşında Türk kurumları darbe alıyor.

 

FHA, Selam örgütü soruşturması kapsamında telefonlarının dinlendiğini iddia eden AKABE Vakfı üyeleri, kendilerini dinleyenler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

 

FHA, Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay, Başbakan Erdoğan'ın ya istifa etmesini ya da ülkeyi terketmesini istedi. Böylece, Ankara’da Fethullah Gülen için neden saray hazırlandığı da anlaşılmış oldu.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Zarif dün Tahran'da, Iraklı mevkidaşı Zebari'yle görüşmesinde iki ülke arası ilişki ve işbirliği seviyesinin çeşitli alanlarda arttırılması gerektiğini vurguladı.

 

FHA, ABD Dışişleri Bakanı Kerry "Rusya Devlet Başkanının Ukrayna halkının sesini duyması gerekiyor" dedi.

 

Suriye 27 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Kahramanlarımız Teröristlerin Yüreklerine Korku Saldılar diye yazıyor. Haberde, kahraman ordu birliklerimiz ülke genelinde silahlı terör grupları, yuvaları ve toplanma merkezlerine yönelik operasyonlarda sağladıkları başarılarla teröre ve destekçilerine meydan okumaya devam ettiği belirtildi.

                                                                

SANA, Suriye Ordusunun Dış Desteğe İhtiyacı Yoktur diye yazıyor. İran Şura Meclisinde Milli Güvenlik ve Dış Politika Komitesin Başkanı Alauddin Brojerdi Suriye ziyaretinde ele alınan en önemli konuların başında Siyonist İsrail’e karşı direnişin ön çizgisinde yer alan Suriye'ye İran’ın desteği olduğunu belirtirken, İran’ın maruz kaldığı terör savaşı karşısında Suriye hükümeti ve halkına desteğini bir kez daha belirtti.

 

SANA, Şam Kırsalı ve Dera’da Kahraman Ordumuz ve Ulusal İlkelere Destek Mitingleri Düzenlendi diye yazıyor. Ordu Kahramanlarımızın terör sürülerine karşı sağladığı zaferler ile desteleyicileri ve ortaklarının Suriyeliler için timsah gözyaşları döken ve aynı zamanda teröristlere maddi ve silah yanı sıra kiralık terörist desteği sunanların nifakını ortaya çıkaran başarılı Suriye diplomasisinden telakki ettikleri ağır darbelerin eseriyle taçlanıyor.

 

SANA, Ulusal Birliğin Pekiştirilmesinde Sivil Örgütlerin Rolü Büyüktür diye yazıyor. Başbakan Vail el Halaki ulusal uzlaşma çabalarının ülkedeki krizin siyasi çözümü programının hayata geçirilmesine önemli bir destek teşkil ettiğini belirtti.

 

SANA, Yermük’teki Krizin Çözümü İçin tüm Kolaylıkları Sunmaya Hazırız diye yazıyor. Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı yardımcısı Faysal Mikdat Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Siyasi Daire Başkanı Müdürü Büyükelçi Enver Abdülhadi ile Suriye'de Filistinli mültecilerin yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde son durumları masaya yatırdı.

 

SANA, Sükunet Dönemleri İnsani Durumları İyileştiriyor diye yazıyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Suriye hükümetinin, Uluslararası Güvenlik Konseyinin birkaç gün önce Suriye'deki insani durumlara ilişkin onayladığı 2139 sayılı kararına olumlu tepki göstermesinin Moskova tarafından memnuniyetle karşılandığını ilan etti.

 

Azerbaycan 27 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Himayesinde Stratejik Araştırmalar Merkezinde (SAM) Sumgayıt olaylarının 26. yıldönümüyle ilgili düzenlenen “Sumgayıt Olayları: Tarihi Hafıza ve Tarihi Sorumluluk” konulu yuvarlak masa toplantısı yapıldı.

 

1News, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Kırım, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü içinde bir parçasıdır.Ukrayna'nın toprak bütünlüğü içinde bütün sorunların çözülebileceğine inanıyoruz" dedi.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kırım'daki olaylara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Davutoğlu'nun değerlendirmeleri şöyle:

 

"Kırım, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü içinde bir parçasıdır. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü içinde bütün sorunların çözülebileceğine inanıyoruz."

 

"Kırım, Türkiye açısından hem Ukrayna'nın Türkiye'ye açılan bir kapısı olarak önemlidir hem de oradaki Kırım Tatar soydaşlarımızın ve Türkiye'nin oradaki kültürel mirası açısından önemlidir."

 

1News,  Çin, Japonya'ya karşı zafer ve Nancing katliamı kurbanlarını anmak için iki ayrı günün ulusal gün ilan edildiğini açıkladı.

 

Çin Ulusal Kongresi Daimi Komitesi'nin üç gün süren toplantılarında, 3 Eylül "Japonya'ya karşı zafer günü" olarak kabul edilirken, 13 Aralık'ın da "katliam kurbanları için ulusal anma günü" olması kararlaştırıldı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying de konuyla ilgili, Japon liderlere, "Japonya'nın işgalçi tarihiyle dürüstçe yüzleşmesi" çağrısı yaptı.

 

1News, Ukrayna Parlamentosu, Vatan Partisi Grup Başkanı Yatsenyuk'u Başbakan olarak seçti.

 

Ukrayna Parlamentosu Vatan Partisi Grup Başkanı Arseniy Yatsenyuk'un Başbakan olarak seçti.

 

Parlamentodaki 250 milletvekilinin yeni kurduğu "Avrupa Seçimi" isimli parlamento koalisyonunun adayı Yatsenyuk, oylamaya katılan 417 milletvekilinden 371'inin oyuyla başbakan oldu.

 

1News, Ürdün Temsilciler Meclisi, İsrail'in Amman Büyükelçisi Daniel Nevo'yu sınır dışı etme kararı aldı.

 

Filistin Komitesi Başkanı Yahya Suud tarafından Ürdün Temsilciler Meclisi'ne sunulan, "İsrail'in Amman Büyükelçisi Daniel Nevo'nun sınır dışı edilip, Ürdün'ün Tel Aviv Büyükelçisi Velid Ubeyde'nin geri çağrılmasını öngören" önergenin oy çokluğuyla kabul edildiği belirtildi.

 

1News, NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Avrupa’daki en önemli güvenlik konusunun Ukrayna olduğunu belirtti.

 

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO savunma bakanları toplantısının ilk gün oturumu sonrasında düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’daki gelişmeleri yakından izlemeye devam ettiklerini söyledi.

 

Bulgaristan 27 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Seçim Kanunu ile ilgili tartışmalar bugünkü basının odağında olmaya devam ediyor. “Sega” gazetesi, Cumhurbaşkanı ve iktidardakiler aralarında sağlanan uzlaşmaya son verdiler ve düşmanca hareketlerle yine savaşa girdiler, yorumunu yapıyor ve devam ediyor. Rosen Plevneliyev, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS) tarafından zor bir şekilde kabul edilen yeni Seçim kanununa veto uyguladığını açıkladı. Buna karşılık iktidardakiler, Cumhurbaşkanının Avrupa milletvekili seçimleriyle birlikte referandum teklifini reddetiler.

 

“Trud” Gazetesi  konuya ilişkin şu başlıkla çıkıyor bugün “Cumhurbaşkanı Seçim kanununa çelme taktı, ancak veto nedenleri henüz hazır değildir.”

 

Doğu Avrupa konularında Avustrulyalı uzman Profesör Doktor Peter Bachmayer “Hem Ukrayna, hem de AB için adaylık anlaşmasının imzalanmaması akıllı bir karardı” yorumunu yaparken “Novinar” Gazetesinin sorusu üzerine şu argümanı öne sürüyor.”Ukrayna’nın adaylık anlaşmasından pek fazla yararı olmayacaktı. Uluslararası konsorsiyumların yararına gelince – evet! Onlar için Ukrayna’nın doğa kaynakları, sanayi ve piyasaları ele geçirmek onların işine çok yarayacaktır. Fakat AB bir birlik olarak pek az olmayan harcamalarda bulnması gerekecekti. Ukrayna dev bir ülkedir ve onun adaylığı çok pahalıya mal olacaktı. Bu durumda ise uluslararası konsorsiyumlar hiç birşey ödemiyor, herşey milyonlarca insanın, vergi ödeyen Avrupalı vatandaşların hesabınadır.”

 

Mülteciler Ajansı Müdürü Nikolay Çirpanliyev “Telegraf” Gazetesinin sayfalarından şu uyarıda bulunuyor “Avrupa, Suriye ve Afganistan’dan mülteci dalgası bekliyor”. Nikolay Çirpanliyev’in sözlerine göre, yeni mülteci dalgası ilkbaharda bekleniyor. Çirpanliyev “25 Şubat tarihi itibariyla geçici olarak mültecileri kaldığı merkezlerde 3702 kişi var, ki kapasite 3162’dir. Suriyeli mültecilerin sayısı 2665, ki bunların 272’si çocuktur. Bunun dışında dış adreslerde kalan yaklaşık 3800 kişi bulunuyor” diye açıklık getiriyor. “Monitor” gazetesi de konuya ilişkin şunları yazıyor:“Öğrenci olan ilk mülteciler artık üniversiteye kayıt oldu.” Dört Suriyeli, Nov Bılgarski Üniversitet, “Siyasi bilimler” İngilizce bölümünde okuyor.

 

Sosyal antropoloji uzmanı Haralan Aleksandrov “24 çasa” Gazetesine verdiği demeçte ülke çapında artık sönme derecesine gelen protestoları şöyle yorumluyor: “Seyirciler artık protesto gösterisinden bezdi usandı ve yine eski siyasi sirke geri döndü, ki orada eski palyaçolarla birlikte birkaç yetenekli ilk oyununu oynayan aktörler de bulunuyor.” Buna rağmen sosyolji uzmanı, Avrupa milletvekili seçimlerinde GERB partisnin galip çıkacağı tahmininde bulunuyor. Haralan Alekasandrov’un sözlerine göre, GERB partisi lideri Boyko Borisov, “görüldüğü gibi iyi formda ve kalabalık olan hayranları için fatal çazibesinden hiç birşey yitirmemiştir.”

 

“Presa” Gazetesi akademisyen Georgi Markov ile yaptığı söyleşiyi “Milli duygusundan maruz kalan kişiler Bulgaristan’ı yokediyor” başlığı altında yayınlıyor. Georgi Markov’un sözlerine göre, “tarih siyasetin hizmetçisi değildir. Tarih gerçekleri yansıtan bir bilimdir, maalesef gerçekleri doğru şekilde yansıtmayan tarihçiler de var.” Akademsiyen Georgi Markov’un bu sözleri, Sofya Üniversitesi tarihçisi Vladimir Stanev’in “Bulgaristan’da Türk hâkimiyeti olmamıştır, çünkü o dönemlerde Bulgaristan halkı, mülk sahibi olma hakkına, ticaret yapma ve serbest dolaşım hakkına sahipmiş” ilgili sözleri nedeneyle söylendi.

 

“Telegraf” Gazetesi, “20 saatlik İnternet üzerinden konuşmalardan sonra öğrenciler derslerde bayılıyor” başlığı ile tehlike çanlarını  çalıyor. Genç neslin yüzde 20 oranı bilgisayarlara karşı bağımlılık hastalığına kapılıyor. Psikologlar, gençlerin İnternette en az 8 saat zaman geçirdikleri anlamını taşıdığını açıklıyorlar. Kaygı yaratan son haber Veliko Tırnovo’dan geldi. Orada ergenlik çağındaki bir oğlanın 22 saat boyunca İnternette chat yaptıktan sonra derste bayıldığı haberi geldi.

 

“Monitor” Gazetesi,  “Holywood filmlerini aratmayan bir aileyi, polis kaçırmaktan kurtardı” başlığını atmış. 750 bin leva değerindeki fidye karşılığında iş adamı Atanas Çervenkov’un eşi Eva ya da 11 yaşındaki ikiz çocukları kaçırılmaya çalışılmış. Karanlık çöktüğünde saldırganlar Çervenkov’un güzel eşini kaçırmaya çalışmışlar, fakat zengin olacakları yerde birden bire kaçırmaya teşebbüs suçlamasıyla tutuklanmışlardır. Polis, saldırganları iki ay boyunca takip etmiş.