ABD 25 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Türkiye'de 7 bin Kişi Dinlendi mi? Başlıklı haberinde, Türkiye yeni bir dinlenme skandalını tartışıyor. Pazartesi günü hükümete yakın iki gazetede, Yenişafak ve Star, yer alan habere göre, Selam adı verilen bir örgütle ilgili soruşturma kapsamında 7000’den fazla insanın dinlediği iddia edildi.

 

VOA, Türkiye’nin AB Üyeliği Tartışması diye yazıyor. Haberde, İngiliz Times gazetesi, AB’nin Türkiye ile üyelik görüşmelerini askıya alacağını iddia eden bir haber yayınladı. Gazete bu iddiasını, Avrupa Parlamentosu'nun İngiliz üyelerinden Andrew Duff’un sözlerine dayandırdı.

 

Ancak Avrupa Birliği’nin politikalarını tek bir parlamenterin sözlerine göre belirlemediğini söyleyen Türkiye Ekonomik ve Soysal Etüdler Vakfı (TESEV) Başkanı Can Paker, Türkiye’de son dönemde çıkarılan yasaların enine boyuna tartışılmadan bir karar verilmeyeceğini savundu.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Türkiye internete sızan ses kayıtları ile sallanıyor diye yazıyor. Haberde, Pazartesi akşamı, internette Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarının etkisi bugün sürüyor.

 

Başbakanlıktan gece yapılan açılamada ses kaydının “ahlaksız bir montaj” olduğu açıklandı.

 

Gece CHP acil olarak Merkez Yönetim Kurulu’nu topladıktan sonra Başkan Yardımcısı Haluk Koç hükümetin meşrutiyetini yitirdiğini söyledikten sonra Başbakan’ı istifaya çağırdı. Radikal gazetesinde yer alan haberde Koç’un konuşmaları şöyle yer aldı:

 

“Başbakan kendisine ulaşılmasını engellemek istemektedir. Bu saatten sonra Türkiye Cumhuriyeti’ni bu kirli ilişkilerin ortasında olan bir kişinin yönetmesi kesinlikle kabul edilemez. Bu saatten sonra Hükümet meşruiyetini yitirmiştir. Sayın Genel Başkanımız yarın konuyla ilgili detaylı açıklamayı yapacaktır. Olağanüstü toplantımız devam ediyor. Türkiye için umarım yeni bir başlangıç olacaktır. Türkiye arsızlıkla, rüşvetle olan sınavını geçeceğini umut ediyoruz. Bu Hükümet’in şu andan itibaren bizim gözümüzde meşru olmadığını belirtmek istiyorum.”

 

WSJ, Youtube'da ses kaydından önce reklamı çıkan markalar rahatsız diye yazıyor. Haberde, 17 Aralık operasyonu ve ardından başlayan kaset savaşları, sadece görüşmeleri sızdırılanları değil, Youtube'a reklam veren firmaları da rahatsız etti. Reklamları bu ses kayıtlarından önce yayınlanan bir kişisel bakım markasının yöneticisi bunun durması için hem Youtube'a başvuracaklarını, hem de dijital ajanslarını bu konuda uyaracaklarını açıkladı.

 

Yetkili daha önce 'mısır' kelimesi aratıldığında çıkan reklamlar için de dijital reklam vermiştik. Ancak reklam videolarımızın Mısır'daki iç savaş görüntülerinin önünde çıktığını fark ettik. Bu konuda bundan sonra daha dikkatli olacağız" dedi.

 

Çin 25 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Pakistan'da hava operasyonu diye yazıyor. Haberde, Pakistan ordusu ülkenin kuzeybatısındaki Kuzey Veziristan bölgesine bugün (25 Şubat) havadan operasyon düzenledi. Saldırıda 27 militanın öldürüldüğü bildirildi.

 

Alınan habere göre, operasyonda Kuzey Veziristan'ın Miranşah kentinde bulunan militanların çok sayıda yerleşim merkezi tahrip edildi. Öte yandan, Pakistan güvenlik birliklerinin Güney Veziristan'ın Sararogha kentindeki militanların önemli yerleşim merkezlerini de tahrip ettikleri açıklandı.

 

CRİ, Rüzgârla elektrik üretiminde artış diye yazıyor. Haberde, Çin'de 2013 yılında rüzgâra dayalı elektrik üretim kapasitesinin 2012 yılına göre yüzde 23 oranında artarak 77 milyon 160 bin kilovata ulaştığı açıklandı.

 

CRİ, Fransa Dışişleri Bakanı Çin büyükelçiliğinde konuştu diye yazıyor. Haberde, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Çin'le stratejik ilişkileri geliştirmenin, Fransa dış politikasının önemli bir unsuru olduğunu söyledi.

 

Laurent Fabius, Çin'in Paris Büyükelçiliği'nde dün akşam (24 Şubat) düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, kısa süre sonra gerçekleştireceği Çin ziyaretinin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Fransa ziyareti öncesinde bir hazırlık niteliğinde olacağını belirtti.

 

CRİ, Tekstil sektöründe istikrar sürüyor başlıklı haberinde, Yurt içi ve yurt dışında piyasa şartlarının genel olarak iyileşmesi nedeniyle Çin tekstil sektörünün 2014 yılında istikrar eğilimini sürdürmesi bekleniyor.

 

Çin Tekstil Sanayi Federasyonu tarafından dün (24 Şubat) yapılan açıklamaya göre, 2013 yılında tekstil sektöründe gerçekleştirilen kâr 2012 yılına göre yüzde 16 oranında arttı.

 

CRİ, Pakistan'da İran konsolosluğuna saldırı: 2 ölü diye yazıyor. Haberde, Pakistan'ın kuzeydoğusunda yer alan Peşaver kentindeki İran Konsolosluğu yakınlarında dün (24 Şubat) meydana gelen intihar saldırısında en az 2 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

 

Pakistan basınında yer alan haberlere göre, polis üniforması giymiş bir intihar eylemcisi, otomobilini İran Konsolosluğu yakınlarına park ettikten sonra konsolosluğa ait kontrol noktasına yürüdü ve güvenlik kontrolü esnasında üzerindeki bombayı patlattı.

 

CRİ, İsrail savaş uçakları Lübnan sınırını bombaladı diye yazıyor. Haberde, İsrail savaş uçakları dün akşam (24 Şubat) Lübnan'ın doğusunda yer alan sınıra yakın bölgelere iki kez hava saldırısı düzenledi.

 

Saldırıda ölü ya da yaralı olup olmadığı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

 

CRİ, Kolombiya'da helikopter düştü diye yazıyor. Haberde, Kolombiya'nın orta kesiminde bir helikopterin düşmesi sonucu dört kişi öldü, iki kişi yaralandı.

 

Kolombiya ordusu, helikopterin önceki gün (23 Şubat) ülkenin ortasındaki Meseta ilinde askeri misyonunu tamamladıktan sonra ormanlık alana iniş yaparken düştüğünü dün (24 Şubat) açıkladı. Helikopterin UH 60 Blackhawk tipi olduğu ve hükümet karşıtı güçlere karşı düzenlenen bir operasyona katıldığı belirtildi.

 

CRİ, Rusya, Ukrayna'da geçici hükümeti tanımıyor başlıklı haberinde, Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev dün (24 Şubat) yaptığı açıklamada, yüzlerinde maske ellerinde tüfek tutanların Ukrayna hükümeti olarak tanınması halinde, Rusya hükümetinin böyle bir hükümetle ilişki kuramayacağını açıkladı. Medvedev, buna rağmen Rusya hükümetinin Ukrayna ile imzalanan tüm anlaşmalara uymaya devam edeceğini kaydetti.

 

Rusya parlamentosunun üst kanadı olan Federal Kurul Başkanı Valentina Matviyenko da dün yaptığı açıklamada, Ukrayna'da kriz neticesinde iktidarın şiddet yanlılarının eline geçtiğine işaret ederek, "Ukrayna'da tek bir meşru Cumhurbaşkanı var, o da Victor Yanukoviç'tir" diye konuştu. Matviyenko, şiddet şartlarında çalışan meclisin meşruiyetinin şüpheli olduğunu vurguladı.

 

CRİ, "Mevlana'nın Çağrısı" Çin'de başlıklı haberinde, Mevlana'nın Çağrısı adlı bale, Çin'de Türk Kültür Yılı etkinliklerinin kapanış temsili olarak Çin'de sahnelenecek.

 

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) dans ve sufi müzik öğelerinin yer aldığı Mevlana'nın Çağrısı adlı bale, 28 Şubat'ta başkent Beijing'deki Opera Evi'nde, 4 Mart'ta Shanghai Opera Evi'nde Çinli izleyicilerle buluşacak. Bu iki temsil vesilesiyle, Mevlana'nın yüzyıllar önce tüm insanlığa bir davet niteliği taşıyan "Ne olursan ol, yine gel" sözü Çin'e ulaştırılmış olacak.

 

CRİ, Ban Ki-moon, Erdoğan'ı aradı diye yazıyor. Haberde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı aradı. Görüşmede, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki gelişmeler ele alındı.

 

Genel Sekreter Ban, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde güvenliğin sağlanması amacıyla oluşturulan uluslararası barış gücüne Türkiye'nin de Avrupa Askeri Misyonu çerçevesinde katkı sağlamasını arzuladıklarını belirtti. Başbakan Erdoğan ise bu konuda değerlendirmelerinin devam ettiğini söyledi.

 

Rusya 25 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Türkiye’deki Ukraynalılar Kiev’de ölenler için dua etti diye yazıyor. Haberde, Türkiye’de yaşayan Ukraynalılar, Pazar günü Rum Ortodoks Patrikhanesi’nde bir araya gelerek Kiev’deki şiddet olaylarında yaşamını yitirenler anısına bir ayin düzenlendi. Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönettiği ayine; Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Andriy Mostyskyi, Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi İrakli Koplatadze de katıldı.

 

RUVR, El Şebab: En büyük düşmanımız Türkiye başlıklı haberinde, Somali’deki El Kaide bağlantılı El Şebab örgütünün sözcüsü, Temmuz ayında Mogadişu'daki Türk Büyükelçiliği'ne düzenledikleri saldırıyı, "Müslüman halkın en büyük düşmanı NATO ve onun parçası olan Türkiye" sözleriyle savundu.

 

RUVR, Son iki yıldaki en büyük güneş patlaması gerçekleşti diye yazıyor. Haberde, Rosgidromet Uygulamalı Jeofizik Enstitüsü Başkanı tarafından Ria Novosti Haber Ajansı’na yapılan açıklamada, bugün sabah itibariye Güneş üzerinde çok şiddetli bir patlamanın gerçekleştiği ve söz konusu patlamadan dolayı uzaya büyük miktarda elektromanyetik ışın salındığı, ancak herhangi bir elektromanyetik fırtınanın Dünya’ya ulaşmasının beklenmediği bildirildi.

 

RUVR, Birileri Rusya’nın başarılı olmasını hazmedemiyor diye yazıyor. Haberde, Soçi, Olimpiyat Oyunları’na ev sahibi olduğundan bu yana en çok konuşulan olimpiyat olarak tarihteki yerini aldı. Nedendir bilmem ama benim gidip gördüğüm Soçi’de her şey gayet normal ve başarılı olmasına rağmen, batı basınından bir kesim birçok şeyi aksine göstermeye çalışıyor.

 

RUVR, Ukraynda’da devlet başkanlığı yarışı başlıyor diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’da devlet başkanlığı seçimleri öncesinde yürütülecek olan kampanya çalışmaları start alıyor.

 

Ülke Parlamentosu tarafından erken seçim kararı alınmasına rağmen, hali hazırda bu görevi yürüten Viktor Yanukoviç ise devlet başkanlığı görevinin bir yıl daha kendisine ait olduğu konusunda ısrarcı.

 

RUVR, haberinde, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Rusya’nın Kiev Büyükelçisini ülkeye geri çağırdığını hatırlatarak, “Ukrayna’daki durum ülkede yaşayan Rus vatandaşları için tehdit oluşturuyor” dedi.

 

Büyükelçinin çağrılma nedeninin ülkedeki durumla ilgili bilgi almak olduğunu kaydeden Medvedev, “Büyükelçimiz istişare için çağrıldı. Bu bizim Ukrayna’da ne olup bittiğini bilmiyoruz anlamına geliyor. Büyükelçilikte çalışan vatandaşlarımızın yaşamları ve sağlıkları tehdit altında olabilir.

 

 Ukrayna’da şu an iletişime geçeceğimiz kimse yok. Hükümetin birçok organı durumu meşru kılınca bizde de şüphe uyanmaya başladı. Bir dizi ülkenin de bu organları tanımış olması reel faktörlerin ortadan kalktığını gösteriyor” dedi.

 

Öte yandan Başbakan  Medvedev, Ukrayna ile yapılan tüm anlaşmaların yerine getirileceğini de bir kez daha yineledi.

 

RUVR, "Ahlaksızca bir montaj ürünü" başlıklı haberinde, Başbakanlıktan yapılan açıklamada Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarının gerçek dışı olduğu belirtildi.

 

Başbakanlıktan akşam saatlerinde internette dolaşmaya başlayan ses kaydına yönelik bir açıklama yapıldı.

 

Ses kaydının montaj ürünü olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu arasında bir telefon görüşmesi olduğu iddiası eşliğinde, bu akşam internet aracılığıyla servis edilen ses kayıtlarının, ahlaksızca bir montaj ürünü olup, tümüyle gerçek dışı olduğunu.

 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nı hedef alan bu kirli tezgâhı kuranlardan hukuk içinde hesap sorulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

RUVR, İsrail Uçakları Lübnan’ı vurdu diye yazıyor. Haberde, İsrail Hava Kuvvetleri 24 Şubat’ta Suriye sınırında yer alan Lübnan’ın doğusunu bombaladı.

 

Hava saldırısı Suriye sınırı ile dağlık bir alanda yer alan Lübnan’ın Nabi Şit şehri yakınlarında meydana geldi. İsrail Hava Kuvvetleri toplam iki baskın düzenledi. Syrian Observatory for Human Rights adlı insan hakları örgütüne göre, hava saldırısının hedefinde Lübnan Şii Örgütü Hizbullah’ın askeri üssü vardı. Hava saldırısında yaralanan olup olmadığı konusunda bir açıklama yapılmadı.

 

RUVR, Azerbaycan ordusuna Türk füzesi diye yazıyor. Haberde, Türk şirketi Roketsan, Azerbaycan ordusu için füze üretecek. 2015 yılında tamamlanması planlanan proje kapsamında 2 adet 107 ve 122 mm’lik üretimi planlanıyor.

 

İngiltere 25 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades Guardian Gazetesine mülakatında, Kıbrıs açıklarında bulunan petrol ve doğal gaz rezervlerinin çözümü daha da acil hale getirdiğini söylüyor.

 

Gazeteye göre büyük petrol şirketleri yatırım için Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesini istiyor.

Haberde özetle şöyle deniyor:

 

"Bu hafta Kıbrıs'ta ABD tarafından desteklenen görüşmelerin yeniden başlamasıyla Ada'yı ikiye ayıran Birleşmiş Milletler denetimindeki Yeşil Hat'ta diplomasi trafiği yoğunlaştı."

 

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiades, 'Birleşik bir ülkenin gücü başka. Kıbrıslı Türklerle daha fazla işbirliği hızlı büyümeye katkıda bulunacak. Çözüm ekonomik krizle daha iyi mücadele etmemizi sağlayacak' diyor."

 

"Kıbrıs'ta mali kriz henüz hala devam ediyor Eylül 2012'de yüde 12,7 olan işsizlik, AB ülkeleri arasındaki görülen en hızlı tırmanışla yüzde 17'nin üzerine çıkmış durumda. Anastasiades, Kıbrıslı Rumların hayata iyimser bakışının krizle mücadelede katkısı olduğunu söylüyor:

 

'Kıbrıslılar bu tür sorunları Akdeniz'deki diğer ülkelerden daha farklı karşılıyor. İspanya, Portekiz ve Yunanistan'daki gibi değil, daha çok İrlanda'daki gibi. Farklı bir zihniyet ve kültürümüz var. İş gücünde istikrar ve sükunet hakim. Gösteri ve grev yok.'

 

"Kıbrıslı lider, başından beri Kıbrıs sorununun çözümünün sadece Ada'daki bölünmüşlüğün yaralarını sarmakla kalmayacağını, 1974'ten sonraki en ciddi ekonomik krizini yaşayan ülkeyi rahatlatacağını söylüyordu."

 

Ukrayna'da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in devrilmesinden sonra yeni bir boyut kazanan krizle ilgili haber ve yorumlar İngiliz gazetelerindeki ağırlığını koruyor.

 

Financial Times'a göre, Viktor Yanukoviç protestoları binlerce asker ve polisle kanlı bir şekilde bastırmaya hazırlanıyordu. Yanukoviç'in lüks konutunun yanında atılmış halde bulunan ancak gerçek olup olmadığı kesin olmayan bazı belgelere göre devrik Cumhurbaşkanı geçen Perşembe bir "terörle mücadele operasyonu" için ülkenin güney ve güneydoğusundaki birliklerden 2500 asker sevkedilmesi talimatını verdi.

 

Gazete, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı'ndan bir kaynağa doğrulattığı bu emrin neden uygulanmadığının bilinmediğine dikkat çekiyor.

 

Ertesi gün AB Dışişleri Bakanları'nın girişimiyle Yanukoviç ve muhalefet liderleri arasında yapılan görüşmelerde uzlaşma sağlanmış ve yılsonunda seçimler yapılması kararı alınmıştı. Ancak protestocular Yanukoviç'in istifasında ısrar eden protestocular haftalardır kamp kurdukları Bağımsızlık Meydanı'nı terk etmedi ve Meclis Cumartesi günü Cumhurbaşkanı'nı azletti.

 

Financial Times, Rusya'nın, Ukrayna'daki yeni liderleri "diktatör" olarak nitelediğini ve Batı'nın yeni yönetime destek vererek hata ettiğini aktarıyor.

 

Gazetenin yazarlarından Gideon Rachman, Ukrayna üzerinde Batı ile Doğu arasında gerginlik yaşanmasını engellemenin tek yolunun Ukrayna'nın kaderine Ukraynalıların karar vermesi olduğunu belirtiyor.

 

Yazar şöyle diyor:

 

"Eğer Rusya ve Batılı güçler birlikte çalışacaksa iki tarafın da tavizler vermesi gerekiyor. ABD ve AB, Rusya'nın güvenlik kaygılarını dikkate alıp, öngörülebilir bir gelecekte, Ukrayna'ya NATO üyeliği teklif edilmeyeceği taahhüdünde bulunabilir. Hatta daha önceki NATO genişlemesinde verilen sözlere rağmen aldatıldığında ısrar eden Rusya'yı rahatlatmak için yazılı güvence verilebilir."

 

"Bunun karşılığında Rusya da Ukrayna'nın AB üyeliğine karşı çıkmaktan vazgeçmelidir. Rusya, Ukrayna'nın AB ile nihai entegrasyonunun kendi çıkarlarına zarar vermeyeceği gerçeğini kabul etmeli. Rusya'yı ikna etmek için, AB'nin Ukrayna'nın üyeliğe almak için acele etmediği gösterilebilir. Ama en önemlisi Ukrayna'nın geleceğine Ukraynalıların karar vermesidir. Bu da Mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dış müdahaleden uzak olmasını gerektiriyor. Sürecin dürüstlüğünün garanti edilmesi konusunda taraflar birbirine güvenmiyor. Bu yüzden Ukrayna demokrasisinin yeniden doğuşu, dünyanın farklı bölgelerinde seçimleri organize eden Birleşmiş Milletler'e emanet edilebilir."

 

Times Gazetesinde yer alan bir analizde, Ukrayna'da "utanç verici bir yenilgiye uğrayan" Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in intikam planlanladığı öne sürülürken, Guardian gazetesindeki bir haberde de, etnik Rusların çoğunlukta olduğu Kırım bölgesinin Moskova'nın komplosuna hedef olabileceği iddia ediliyor.

 

Almanya 25 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Frankfurter Rundschau Gazetesi, Ukrayna'nın devlet iflasının eşiğine gelmesini konu alan yorumunda şu satırlara yer veriyor:

 

“Ukraynalılar oligarklarının, aksi ispat edilene kadar gayrı meşru yollardan edindikleri kesin olan astronomik servetine el koysalar rahat nefes alabilirler. Devlet, ülkenin yerden bitme zenginlerinin kaymağını yiyecekleri kredileri aramak yerine onların servetiyle borcunu ödeyebilir. Ukrayna'nın Karunları, milyonlarının her birini alın teriyle kazandıklarını ispat edebileceklerse, durmasınlar, devleti mahkemeye versinler.”

 

Berlin'de yayımlanan Die Welt Gazetesi Ukrayna'nın yardım arayışında temkinli olunmasını tavsiye ediyor:

 

“Devrim yiyici devlet başkanını henüz alaşağı etmişken, Avrupa'ya dönüşe kocaman bir fatura ekleniyor. Ukrayna'nın devlet iflasını önleyebilmesi için önümüzdeki iki yılda en az 25 milyar Euro ya ihtiyacı olacak. Bu paranın öncelikle Batı'dan gelmesi gerekecek. Bu manzaraya jeostratejik açıdan yaklaşmakta fayda olabilir. 25 milyar Euro Rusya'nın yeniden tezgâhlamaya çalıştığı emperyalist projeyi sekteye uğratmanın bedeli olacaksa, bu parayı gözden çıkarmaya değer. Şimdi Ukrayna'yı kurtarmak yerine uzun vadede emperyalist Rusya'nın etrafına duvar çekmenin bedeli çok daha ağır olur. Ama bu, hemen aşırı bonkörce davranılsın demek değildir. Hedef yükü paylaşmak, Uluslararası Para Fonu'nu ortak etmek ve Avrupa dışındaki Batı ülkelerini de yardım için kazanmak olmalıdır.”

 

Berlin'in Der Tagesspiegel Gazetesinde Ukrayna – Rusya ilişkileri hakkında şu satırları okuyoruz:

 

“Ukrayna'nın aksine Rusya'daki muhalefet, protesto potansiyelinin bulunmasına rağmen halktan fazla destek almıyor. Ukrayna'daki ayaklanmanın başlıca nedeni yolsuzluk rejimi ve rejimin çaldıklarını gerektiği takdirde kuvvete başvurarak koruma vurdumduymazlığını göstermesi idi. Rusların da hırsızlığa ve çalınanların üzerine yatılmasına beslediği öfke giderek artıyor. Putin'in Ukrayna'dan ders alıp, şimdiye kadar başarıyla uyguladığı baskı rejiminin kendisine ve Rusya'ya çok pahalıya mal olacak şekilde başarısızlığa uğrayabileceğini artık idrak etmesi gerekiyor.”

 

Kölner Stadt-Anzeiger Gazetesi Almanya Başbakanı Angela Merkel'in İsrail ziyareti vesilesiyle yayınladığı yorumda Ortadoğu'daki barış arayışının ikili ilişkiler üzerindeki etkilerini ele alıyor:

 

“İki devletli çözümden yana çıkan İsrailliler bile Avrupa'yı, güvenlik açısından içinde bulundukları durumu idrak edememekle suçluyorlar. Merkel ve İran ile yapılan nükleer pazarlıkta İsrail'in yanında yer alan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ithamdan ayrı tutuluyor. Sorulması gereken, bu avantajın İsrail hükümetini barış adımları atması için cesaretlendirmede ne kadar kullanıldığıdır. Lütufkâr ifadelerle netice alınamaz. Merkel, Filistin toprağındaki Yahudi yerleşimleri hakkında ne düşündüğünü Netanyahu'nun yüzüne karşı da söylemiş ve barış yanlılarından alkış almıştı. Bu gibi yüzleşmelerin ritüel haline gelme tehlikesi büyümektedir.”

 

Ukrayna 25 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Kişilerle Değil, Devletlerle Anlaşırız başlıklı haberinde, Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, Ukrayna ile tüm anlaşmalara bağlı kalacaklarını söyledi.

 

Korrespondent’in RİA Novosti’ye dayanarak verdiği habere göre, Ukrayna’daki son gelişmeleri yorumlayan Medvedev, Ukrayna ile hukuksal karakter taşıyan ve bağlayıclığı olan tüm anlaşmaların yürülükte olacağını söyledi.

Habere göre Medvedev şöyle konuştu:

 

“Hukuksal olarak bağlayıcılığı olan anlaşmalar uygulanmak zorunda. Biz kişilerle ya da gruplarla işbirliği yapmıyoruz.”

 

İran 25 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), Belçika ticaret odası Başkan vekili Jack Gloriye, Nisan ayında Belçika’dan ticari bir heyetin İran’ı ziyaret edeceğini açıkladı.

 

FHA, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahian, Tahran, Şam ve Brüksel’in Suriye milletine insani yardım ulaştırmak üzere işbirliği yapmalarını önerdi.

 

FHA, Türkiye’de 7 bin kişi, 3 yıl boyunca dinlenmiş. Dinlenenler arasında, çok sayıda gazeteci, işadamı ve siyasetçi bulunuyor.

 

FHA, Taliban, Ankara'da büro açtı.  Taliban'ın ABD dâhil diğer ülke ve uluslararası kuruluşlarla diyaloğunu bu bürodan yürüteceği öne sürüldü.

 

FHA,  Anadolu Ajansı, Türkiye’de telefon dinlemelerine ilişkin suç duyurusunda bulunulacağı açıkladı.

 

FHA, AP Dışişleri Komisyonu Başkanı Brok, AB'nin Ukrayna'ya 20 milyar avro vermeye hazır olduğunu söyledi.

 

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Elmar Brok, AB'nin, Ukrayna'ya, yeni hükümet kurulduktan sonra 20 milyar avro yardımda bulunabileceğini belirtti.

 

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de temaslarda bulunan Brok gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın ekonomik geleceği ve ülkeyi AB ile yapılacak ortaklık anlaşması için hazırlamak üzere Birliğin 20 milyar avro yardım yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

 

FHA, NATO savunma bakanlarının çarşamba günü başlayacak iki günlük toplantısının önemli gündem maddeleri arasında yer alan Afganistan konusunda NATO’nun 2014 sonrasında bu ülkede görev yapmasına olanak sağlayacak belgelerin Cumhurbaşkanı Hamid Karzai tarafından imzalanmamasının sıkıntı yarattığı belirtiliyor.

 

FHA, Ukrayna’da eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in Kiev’den ayrılmasının ardından tansiyon düşmüş değil. Soçi Kış Olimpiyatları kapanış törenleri nedeni ile sessizliğini koruyan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yoğun bir temas sürdürmesi bekleniyor.

 

FHA, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns Türkiye'ye geliyor. Burns, Başkent temasları kapsamında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüşecek.

 

Görüşmeler Türkiye ile ABD arasındaki yakın siyasi diyalog kapsamında gerçekleştirilecek. Her iki müttefikin de ortak gündeminde yer alan, öncelikle ikili ve bölgesel konuların, ayrıntılı şekilde ele alınması bekleniyor.

 

FHA, Ukrayna parlamentosunun Batkivşina fraksiyonu başkanı Arseniy Yatsenyuk, devlet hazinesinin boş olduğunu, ülkenin iflas eşiğine getirildiğini açıkladı.

 

FHA, İran ve Türkiye arasındaki doğalgaz fiyatlarına ilişkin tahkim süreci devam ederken; Tahran, Türkiye'nin İran'dan ithal ettiği doğalgaz hacmini arttırması durumunda fiyatları düşürebileceğini bildirdi.

 

FHA, Mısır’da darbe karşıtı zanlıların, soruşturmada kendilerine yöneltilen suçlamaları reddettiği ve "gelişigüzel gözaltına alındıkları" öğrenildi.

 

FHA, Genel Kurmay Başkanı Yardımcısı General Mesut Cezayiri, Washington yönetimi Amerika’dan ayrılmak isteyen eyaletlere özerklik hakkı tanıması gerektiğini belirtti.

FHA, Mısır mahkemesi savcısı, azledilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi İran’la işbirliği yapmakla suçladı.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Başkanı Uluslararası İşler Danışmanı Hüseyin Şeyhülislam, çeşitli ülkelerden parlamenter heyetlerin Tahran’ı ziyaret edeceğini açıkladı.

 

FHA, İran Gümrük Kurumu, Hicri Şemsi takvimine göre bu yılın ilk 11 ayında petrol dışı ticaret hacmi 79 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

 

FHA, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’le Rus mevkidaşı Sergey Lavrov dün bulundukları telefon temasında Ukrayna’yla ilgili son gelişmeleri görüştüler.

 

“Rusya’nın Sesi”nin verdiği habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı yayınladığı bir bildiriyle bu telefon temasının Kerry’nin girişimiyle gerçekleştiğini kaydetti.

 

Aynı habere göre, bu görüşmede iki taraf, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurguladılar.

 

Suriye 25 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Terör Karargahları ve Cephanelikleri Tahrip Ediliyor diye yazıyor. Haberde, Vatan topraklarının muhtelif bölgelerinde şan ve onur destanları yazmaya devam eden ordu birliklerimiz çok sayıda teröristi ölü yaralı olarak ele geçirirken, çok sayıda yuva ve karargahlarının yanı sıra cephaneliklerini muhtevalarıyla tahrip etti.

 

SANA, Terör Saldırılarında 2 Vatandaşımız Şehit Düştü diye yazıyor. Haberde, Şam’da el Kebbas ve el Amara Semtlerinde silahlı terör gruplarının düzenledikleri saldırılar sonucunda bir kadın vatandaşımız şehit düştü ve kimi vatandaşlarımız yaralandı.

 

Emniyet Müdürlüğünde yetkili bir kaynak silahlı teröristlerin fırlattıkları bir havan mermisinin Kebbas Köprüsü yakınlarında bir sivil konut bölgelerinde isabet etmesi sonucu bir kadın vatandaşımızın şehit düştüğünü kimi vatandaşlarımızın da yaralandığını ifade etti.

 

SANA, Grandi Suriye Hükümetinin İşbirliğini Övdü diye yazıyor. Haberde, Başbakan yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim dün sabah saatlerinde Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere yardım ve Çalıştırma Örgütü UNRWA’nın Yakın Doğu Koordinatörü Filippo Grandi ve ona eşlik eden heyeti kabul etti.

 

Görüşmede Grandi UNRWA ekibinin başta Şam’ın Yermük Semtinde olmak üzere Suriye'deki olaylardan zarar gören Filistinli mültecilere yardım etmede harcadığı çabalara ışık tuttu.

 

SANA, Eyyüp: Silahlı Kuvvetlerimiz Terörü Bitirmede Kararlı ve Israrlıdır başlıklı haberinde, Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ali Abdullah Eyyüp; Silahlı Kuvvetlerimizin ulusal görevini sürdürerek silahlı terör gruplarının tümünü vatan topraklarından temizleme mücadelesinde kararlı ve ısrarlı olduğunu dile getirdi.

 

Subay ve Genel Komutanlarla birlikte dün iç bölgelerdeki askeri birlikleri ziyaret eden Genelkurmay Eyyüp; askeri birliklerimizin her an savaşmaya hazır bulunmalarını ve terörle mücadelede motivasyonlarının üst seviyede olmasını övgüyle takdir etti.

 

SANA, Hama ve Haseke’de Görkemli Miting Lazkiye’de ise Dayanışma Duruşu Düzenlendi diye yazıyor. Haberde, Ulusal ilkeleri teyiden, terörle mücadelede kahraman ordumuzu destek, vatanın dört bir yanında terör gruplarının işlediği vahşi katliamları kınamak amacıyla Hama iline bağlı Bseyrin ve Şeyzer ile ona bağlı köylerde binlerce vatandaş görkemli ulusal bir yürüyüş düzenlediler.

 

SANA, Suriye Daima Ilımlı İslam’ın Pusulası Olmaya Devam Edecektir diye yazıyor. Haberde, Şeriat, Arap Dilbilgisi ve İslam Araştırmaları Bilimi Şam Yükseköğretim Enstitüsü İslami Fetih Kompleksi Şubesi dün Maliye ve İslami Bankacılık Bilimleri Şubesi öğrencilerinin birinci dönem mezunlarına Şam Esad Kültür ve Sanat Evinde mezuniyet töreni düzenledi.

 

Vakıflar Bakanı ve Enstitü Meclis Başkanı Muhammed Abdulsettar el Seyyid, Şam Yüksek Enstitüsünün Sayın Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın bu büyük dini bilimler esrinin kurulmasını öngören 48 sayılı yasa tasarısını çıkarmasının bir eseri olduğunu belirtti.

 

SANA, Suud Ailesi Rejiminin Teröristlere Desteği.. Batılı Ülkelerin Endişesi.. Özgür Ordu Liderinin İsrail’de Eğitimi başlıklı haberinde, Suud ailesinin Suriye’de en çirkef katliamları düzenleyen ve dünyanın dört bir yanından gelen teröristlere sunduğu para, silah, eğitim ve barınma destek gerçeği gün be gün ortaya çıkıyor. Baştan beri terör gruplarına destek veren batılı ülkeler geri dönüşlerinden endişeli. İsrailli Maarif Gazetesi “özgür ordu yeni liderinin” İsrail’de eğitildiğini ortaya çıkardı.

 

SANA, İnsani Yardımlar Kampa Girmeye Devam Ediyor.. Kamptan 3400 Hasatlık Durumu Çıkartıldı diye yazıyor. Haberde, Yermuk Kampında Filistin Halkını Kurtarma Hamlesinin gözlemcisi Abu Kifah Gazi, gıda yardımlarının girişi ve insani durumların kamptan çıkarılması eylemlerinin kamp krizini çözmek için barışçıl kitlesel inisiyatifini uygulama yolunda devam ettiğini belirtti.

 

Gazi, bugüne kadar 7700 gıda sepetinin dağıtıldığını, refakatçileriyle birlikte 3400 hastalık durumu ile Suriye Üniversitelerindeki eğitimlerini tamamlamak üzere öğrencilerin çıkarıldığını, tıbbi ve ilkyardım hizmetlerinin sunularak zor koşullardaki durumların Şam’daki Hastanelere gönderildiğini açıkladı.

 

SANA, Berazi: Homs Eski Kentteki Sivillerin Tahliye Çabaları Sürüyor başlıklı haberinde, Homs Valisi Talal el Berazi; Valiliğin Eski Kentte terör ablukası altında bulunan sivilleri tahliye etme ve ihtiyaç sahiplerine insani yardım ulaştırma çabalarının kesintisiz bir şekilde devam ettiğini yineledi.

 

BM Mülteciler Yüksek Komisyonu Temsilcisi Volker Türk başkanlığında bir heyetle dün bir araya gelen Vali Berazi; Eski Kentteki terör ablukasından kurtarılan sivillere gerekli bütün kolaylıkların ve yardımların sağlandığına işaret ederek terör ablukasından kurtarılan bütün vatandaşların en kısa zamanda eski normal yaşamlarına dönmeleri için gerekli bütün desteğin sağlandığını belirtti.

 

SANA, Velayati: Suriye Komplolar Karşısından Her Zamankinden Daha Güçlü başlıklı haberinde, İran İslam Devrimi Yüksek Mürşidi Ali Hamenei'nin Müsteşarı Ali Ekber Velayeti ülkesinin, bölgedeki direnişin merkezi olması itibariyle Suriye’ye desteğini sürdüreceğini yineleyerek Suriye’nin bu süreçte maruz kaldığı komplolar karşısında her zamankinden daha güçlü durduğunu dile getirdi.

 

Japonya Uluslararası Araştırmalar Kurumu Başkanı Yoshiji Nougama ile görüşmelerinden sonra Tahran’da ortak basın konferansı düzenleyen Velayati; İran’ın, Suriye'de ulusal ve toprak bütünlüğü desteklediğini ifade etti.

 

SANA, Çözüm Suriye’nin Toprak Bütünlüğü ve Ulusal Egemenliğini Korumalıdır diye yazıyor. Haberde, Filistin Başkanlığı, Suriye krizine siyasi çözüm bulunmasını destekleyen tutumunu yineleyerek Suriye krizinin siyasi çözümünün toprak bütünlüğü ve ulusal egemenliğini koruma güvencesi vermesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Filistin Başkanlığı Resmi Sözcüsü Nebil Ebu Rdeyne; Filistin Başkanı Mahmut Abbas’ın tutumunun Suriye toprakları ve ulusal egemenliğinin korunması gerektiği şeklinde özetlendiğini dile getirerek savaş, parçalanma ve yıkımın önüne geçilmesinin tek yönteminin diyalog ve siyasi çözüm olduğunu vurguladı.

 

SANA, Başarısızlıkları Onları ve Efendilerini Çıldırttı başlıklı haberinde, Suriyelilerin masum kanlarını akıtma vahşetinde sınır tanımayan teröristler; efendileri arasındaki anlaşmazlığı kendi aralarına taşıyarak birbirlerini yemeye devam ediyorlar.

 

Azerbaycan 25 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Erdoğan: Hocalı'da katledilenler Azerbaycan'ın evlatları olduğu kadar Türkiye'nin de evlatları başlıklı haberinde, Partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 

Konuşmasına yıl dönümü dolayısıyla Hocalı katliamını anarak başlayan Erdoğan, Hocalı'da katledilenlerin Azerbaycan'ın evlatları olduğu kadar Türkiye'nin de evlatları olduğunu söyledi.

 

Başbakan Erdoğan, vefatının yıl dönümü dolayısıyla eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ı da andı.

 

1News, Afganistan'da Taliban'a karşı operasyonlar: 109 ölü diye yazıyor. Haberde, Afganistan'da Taliban'a yönelik operasyonlarda 109 kişi öldürüldü, 8 kişi yaralandı.

 

Afganistan İçişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında, Gazne kentinin Andar ilçesinde saat 11.00 sularında Taliban'a karşı başlatılan operasyonda 30 militanın öldürdüğü ifade edildi.

 

Bakanlık, ülkenin Nangarhar, Kunduz, Faryab, Logar, Lağman, Kunar, Paktika, Herat ve Helmand vilayetlerinde son 24 saatte Taliban örgütüne yönelik operasyonlarda da 76 militanın etkisiz hale getirildiğini, ikisinin yaralandığını belirtti.

 

1News, Litvanya’da Hocalı Soykırımı’nın 22. yıldönümü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan’ın Litvanya Büyükelçiliğinde 23 Şubat tarihinden itibaren Hocalı Soykırımı’nın 22. yıldönümü dolayısıyla Litvanya kamuoyunun bilgilendirilmesine yönelik etkinlikler düzenleniyor.

 

Büyükelçiliğin basın hizmetinin açıklamasında, öncelikle, İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu Kültürler Arası Diyalog Genel Koordinatörü ve Haydar Aliyev Vakfı Başkan Yardımcısı Leyla Aliyeva’nın girişimleriyle başlatılan “Hocalı’ya Adalet!” kampanyası çerçevesinde Vilnius sokaklarında ve toplu taşıma araçlarında posterler ve afişlerin yerleştirildiği kaydedildi.

 

1News, Ukrayna'yı seçim yapmaya zorlamak tehlikeli başlıklı haberinde, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Ukrayna'yı, ya bizimlesin ya bize karşı prensibiyle seçim yapmaya zorlamak tehlikeli" dedi.

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moksova'da Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Ukrayna'nın Avrupa ailesinin bir parçası olarak kalmasından yana olduklarını söyledi.

 

Ukrayna'nın içişlerine karışılmaması gerektiğine dikkati çeken Lavrov, "Bu konudaki temel prensibimizin Ukrayna'nın içişlerine karışmamak olduğunu belirttik. Herkesin buna benzer bir tavır içinde olacağını ve Ukrayna'daki tüm siyasi taraflarla diyalog içinde hareket edeceğini düşünüyoruz. Ukrayna'yı, 'Ya bizimlesin ya bize karşı' prensibiyle seçim yapmaya zorlamak tehlikeli" dedi.

 

1News, İngiliz basını, İngiltere ile Azerbaycan arasında Avrupa’nın en son çok amaçlı uçak modeli olan EuroFighter Typhoon’ın satışı ile ilgili sözleşme imzalanabileceğini yazdı.

 

Telegraph’ın yazdığına göre, Birleşik Arap Emirliklerine 60 uçağın satışına ilişkin sözleşmenin suya düşmesinin ardından şirket uçakların Kuveyt, Katar ve Azerbaycan’a satışı olanağını görüşmeye başladı.

 

1News, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Türkiye'nin, Hocalı Katliamı'nı Azerbaycan'la birlikte tüm dünyaya anlatmaya devam edeceğini söyledi.

 

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği'nde, Hocalı Katliamı'nın 22. yılı anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe, Büyükelçi Coşkun, büyükelçilik müşavir ve çalışanları, KKTC Azerbaycan temsilcisi Sadettin Topukçu, Azerbaycanlı milletvekilleri, bilim adamları, Türk işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

 

1News, AGİT Dönem Başkanı İsviçre Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter, BM Daimi Güvenlik Konseyi üyelerinin New York toplantısında yaptığı konuşmasında, Dağlık Karabağ sorununun mevcut aşamada özel yaklaşım gerektiğini ifade etti.

 

Burkhalter, İsviçre’nin AGİT Dönem Başkanlığı sırasında Dağlık Karabağ sorununun çözümünde ABD, Rusya ve Fransa’nın eş başkanlığını yaptıkları AGİT Minsk Grubunu destekleyeceğini sözlerine ekledi.

 

1News, BMGK'da Suriye kararı çıktı, sıra uygulamada diye yazıyor. Haberde, Suriye'ye insani yardım ulaştırılması ve kentlerdeki kuşatmanın kaldırılmasını isteyen BM Güvenlik Konseyi kararının kabul edilmesinin ardından, dünya kamuoyunun ve Birleşmiş Milletler'in gözü sahadaki uygulamalara çevrildi.

 

BM'de yaklaşık iki yıldır süren tartışmalar ve Rusya'yı ikna çabalarının ardından Suriye'nin tüm noktalarına yardım ulaştırılmasına izin verilmesini emreden BMGK kararı, oybirliği ile kabul edildi.

 

1News, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dünya medyasının da tanıklık ettiği Hocalı katliamının insanlık tarihine sürülen büyük bir leke olduğunu ifade etti.

 

Çiçek, Hocalı Soykırımı'nın 22. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, 20. yüzyılın en büyük katliamlarından birinin, Ermenistan tarafından işgal altında tutulan Dağlık Karabağ'da işlendiğini kaydetti.  22 yıl önce  bin 500'e yakın Azerbaycan Türkü'nün Hocalı kasabasında katledildiğini belirten Çiçek, Dağlık Karabağ'ın yanı sıra Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sini işgal altında tutan Ermenistan'ın, yüzbinlerce Azerbaycan Türkü'nü yerlerinden yurtlarından uzak yaşamak zorunda bıraktığına dikkati çekti.

1News, Mescid-i Aksa'da Filistinlilere gazlı müdahale diye yazıyor. Haberde, Kudüs'te, İsrail güvenlik güçlerinin, Mescid-i Aksa'nın avlusundaki Filistinlilere göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği belirtildi.

 

Gazdan yaklaşık 30 kişinin etkilendiği öğrenildi.

 

1News, Renzi hükümetine Senato'dan güvenoyu diye yazıyor. Haberde, İtalya’da, geçen hafta sonu Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’nun önünde yemin ederek göreve gelen Matteo Renzi liderliğindeki geniş çaplı koalisyon hükümeti, parlamentonun üst kanadı Senato’dan güvenoyu aldı.

 

Cumhuriyet Senatosu’nda gün boyu süren görüşmelerin ardından yapılan oylamaya 308 senatör katıldı. 139 ret oyuna karşılık, 169 oyla Renzi ve kabinesi parlamentonun üst kanadından güvenoyu almış oldu.

 

1News, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Dağlık Karabağ sorununu değerlendirdi.

 

“Ermenistan tarafından 1992-1993 yıllarında işgal edilen Azerbaycan toprakları konusu ile Dağlık Karabağ yaklaşık 20 yıldır Güney Kafkasya’nın çözüm bekleyen önemli sorunlarından birisi olarak durmaktadır“ diyen Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Ermenilerin Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinin başladığı 1980’li yılların sonlarına doğru, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’den toprak talebinde bulunduğuna dikkat çekti.

 

1News, Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında 17 Aralık'ta geçtiği iddia edilen 4 ayrı ses kaydı Ankara’da hareketli dakikaların yaşanmasına neden oldu.

 

Ses kaydının internete düşmesinin ardından CHP MYK'sı olağanüstü toplandı. Ses kayıtlarının internete düştüğü sıralarda Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Merkez Bina’da çalışıyordu. Saat 22.50’de MİT Müsteşarı Hakan Fidan Başbakanlığa geldi. Erdoğan-Fidan görüşmesi sürerken Başbakanlık konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı;

 

"Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu arasında bir telefon görüşmesi olduğu iddiası eşliğinde, bu akşam internet aracılığıyla servis edilmiş olan ses kayıtları, ahlaksızca bir montaj ürünü olup tümüyle gerçek dışıdır. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nı hedef alan bu kirli tezgâhı kuranlardan hukuk içinde hesap sorulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

1News, İsrail Hava Kuvvetlerine ait savaş uçağının Lübnan-İsrail sınırına yakın bölgelere iki kez hava saldırısı düzenlediği kaydedildi.

 

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçağı Lübnan'ın sınır köylerinden Nebi Şit ve Berital'e hava saldırısı düzenledi.

 

Saldırıda ölen olup olmadığı konusunda henüz açıklama yapılmadı.

 

1News,  Adli Mansur hükümetin istifasını kabul etti diye yazıyor. Haberde, Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, Hazım Biblavi başkanlığındaki hükümetin istifasını kabul etti.

 

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Mısır'ın geçici Cumhurbakanı Mansur, Biblavi hükümetinin istifasını kabul etti. Başbakan ve hükümet üyelerini, son derece hassas bir dönemde yürüttükleri görevleri ve vatan için sarf ettikleri çabadan dolayı takdir ediyoruz" ifadesine yer verildi.

 

1News, Erdoğan Ban Ki-mun ile görüştü diye yazıyor. Haberde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile telefonla görüştü.

 

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, telefonla Başbakan Erdoğan'ı aradı. Görüşmede, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki gelişmeler ele alındı.

 

BM Genel Sekreteri Ban, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde güvenliğin sağlaması amacıyla oluşturulan uluslararası barış gücüne Türkiye’nin de Avrupa Askeri Misyonu çerçevesinde katkı sağlamasını arzuladıklarını belirtti.

 

1News, ABD ve IMF’den Ukrayna’ya destek diye yazıyor. Haberde, ABD ve IMF geçici Ukrayna hükümetinin kurulmasının hemen ardından bu ülkeye destek vermek için anlaştıklarını açıkladı.

 

ABD Hazine Bakanı Jacob Lew ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Avustralya’nın Sydney kentinde yapılan G-20 toplantısından dönerken yaptıkları açıklamada Ukrayna’daki son gelişmeleri değerlendirip bu ülkeye destek verilmesi konusunda anlaştıklarını duyurdu.

 

Bulgaristan 25 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Onaylanan yeni Seçim Yasası ve Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in yasaya veto uygulayıp uygulamayacağı yönündeki soru işaretleri, çoğu gazetelerin ana konusu olmaktadır. “Duma” Gazetesi, Seçim Yasasının onaylanmış olduğunu ve yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde uygulanacağını yazarken Halk Meclisi Başkan Yardımcısı Maya Manolova’nın sözlerini aktarıyor. Gazeteye demeç veren Manolova, “önceden doldurulmuş oy pusulasının sonunun göründüğünü ve pusulaların numaralı olmasının kontrollü oylama ve oy ticaretine karşı atılan önemli bir adım olduğunu öne sürüyor. Gazete, şimdi Cumhurbaşkanı Plevneliev’in seçim yasasına seçimlerden önce Meclis’te tekrar onaylanmasına imkan verecek bir süre içinde veto uygulayıp uygulamayacağı konusunun gündemde olduğunu yazıyor. Aksi halde seçimler, eski yasaya göre düzenlenecek.

 

“Sega” Gazetesi, “Bulgaristan, halkına layık mıdır” sorusunu soruyor. Her halk hükümetini hakediyor, ancak her devlet halkına layık değildir. En azından bu, halkını böylesine rahat bir şekilde yitiren bugünkü Bulgaristan için bu böyledir. Halk ise ülkeyi rahatlayarak hatta nefret ederek terkediyor. Bulgaristan Bilimler Akademisi katındaki Ekonomi Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre 480 bin 310 vatandaş, ilk fırsatta göçetmeye hazırdır. “Podkrepa” İş Konfederasyonu tarafından vatandaşların tutumuna dair yapılan bir araştırma 2013 yılının sonu itibari ile çalışanların yarısının yurt dışında daha yüksek ücretli işten dolayı Bulgaristan’ı terketmeye hazır olduğunu, yüzde 60’lık bölümünün ise yurtta iyi yaşamak için yeterince para kazandıktan sonra da dönmek istemediklerini gösteriyor.

 

“Novinar” Gazetesi, 2016 yılında Sofya ile Üsküp arasındaki mesafenin 90 dakikaya ineceğini yazıyor. O tarihte iki başkent arasında hızlı tren projesinin tamamlanması bekleniyor. Tren saatte ortalama 120-130 kilometre hızla hareket edecek. Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin ve Makedonyalı mevkidaşı Nikola Poposki, 8 Nolu koridorun bir kısmı olan demiryolu bağlantısının kurulması için AB Komisyonundan destek istedileri.

 

“Trud” Gazetesinin verdiği bir haberde Balkanlar’da bağışlanan organ bankasının oluşturulması fikri sunuluyor. 18 Kasım 2004 tarihinde bizde ilk karaciğer naklinin gerçekleştiren ve yeni ulusal transplantoloji danışmanı olan profesör Lübomir Spasov, Eurotransplant misali Balkantransplant örgütünün kurulmasını öneriyor. “Nakledilecek organların ömrü çok kısa oluyor, dolayısıyla bu kısa süre içinde hareket etme imkanını sağlayacak Balkantransplant gibi bir örgütün kurulması önemlidir” diyor profesör Spasov.

 

“Standart” Gazetesi “Kennedy havaalanında Bulgar harikası” başlığını veriyor. 5 metre boyunda bir Bulgar sanat eseri, New York John F. Kennedy havaalanı yolcularını uğurlayacak. 35 yaşında olan Plovdiv’li heykeltraş Dimitır Lukanov’un elinden çıkan modernistik heykele “Zaman dışı” adı konuldu. Dev bir ağaç andıran eser, yerden 9 metre yüksekliğinde asılı olarak duracaktır.