ABD 21 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi (VOA), Obama'ya 'Türkiye'ye Tavrını Netleştir' Çağrısı başlıklı haberinde, Başkan Barack Obama’ya gönderilen kamuoyuna açık mektupta başta Amerika’nın eski Ankara büyükelçileri Morton Abramowitz ve Eric Edelman’ın yer aldığı 84 Kongre üyesi, eski ve yeni federal hükümet yetkilisi ve ulusal güvenlik uzmanının imzası bulunuyor.

 

Mektupta, Obama yönetiminden “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın otokrat hareketleri ve demagojisinin Türkiye’nin siyasi kurumları ve değerlerine zarar verdiği ve Türk-Amerikan ilişkilerini tehlikeye attığı yönünde, hem kamuoyu önünde hem de ikili görüşmelerde” net bir duruş sergilemesi isteniyor.

 

Mektupta, “Uzmanlara ve eski yetkililere göre Obama, Erdoğan’ın otokrat yönetime kayışına göz yumuyor” deniyor ve bu eğilimin özellikle “geçen yaz, yetkililerin protesto eylemlerini şiddet kullanarak bastırdığı, Başbakan Erdoğan’ın protestocuları ‘yağmacı’ diye tanımladığı, dış mihrakları sorumlu tuttuğu” Gezi olaylarından bu yana arttığına dikkat çekiliyor.

 

VOA, 'İnternetle İlgili Keyfi Uygulama Olmaz' başlıklı haberde, Tartışılan İnternet Yasası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Düzenlemeye gelen sert eleştiriler son olarak Avrupa’dan Amerika’ya uzandı ve ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, “Kanun, ciddi bir şekilde ifade özgürlüğünü, basın hürriyetini ve internette bilgi paylaşımını kısıtlama potansiyeline sahip” şeklinde bir açıklama yaptı.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Ukrayna'da muhalefet ile yönetim anlaşmaya vardı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'da yönetim, hükümet, muhalefet liderleri ve AB temsilcileri ile Rusya temsilcileri arasında gece boyunca süren görüşmelerin ardından ülkeyi sarsan siyasi krize son verecek bir öncü anlaşmaya varıldığı ve anlaşmanın yerel saat ile öğle vakitlerinde imzalanacağı açıklandı.

 

Yönetim tarafından yapılan açıklamada, "Taraflar, krizi çözümleyecek bir anlaşma imzalanması konusunda görüş birliğine vardı. Anlaşmanın öğle saatlerinde imzalanması bekleniyor," ifadeleri kullanıldı.

 

WSJ, Erdoğan, MİT'in gücünü artırmak istiyor diye yazıyor. Haberde, Türk hükümeti, gizli servisine yeni güçler verecek yasa tasarısını meclise sundu. Bu tasarı hükümetin yaklaşan seçimler öncesinde kilit öneme sahip kurumlar üzerindeki kontrolünü genişletme çabasının son adımı.

 

Çarşamba günü Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yasa tasarısına göre Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), devlete ve özel şirketlere ait kayıtlara mahkeme emri olmaksızın sınırsız erişim hakkına sahip olacak.

 

IMT'in faaliyetleri veya çalışanları ile ilgili soruşturma açmak isteyecek savcılar, dava açabilmek için kurumun onayına ihtiyaç duyacak. Muhalif milletvekilleri bu önerinin üst düzey istihbarat yetkililerinin fiili olarak kanunlardan muaf olmasına neden olacağını söylüyor. Yine tasarıya göre gizli MIT belgelerini yayınlayan gazeteciler 12 yıla varan hapis cezası ile karşı karşıya kalacak.

 

WSJ, IMF: Para politikası sıkılaşmaya devam etmeli diye yazıyor. Haberde, MF tarafından G-20 toplantısı öncesi açıklanan bir raporda küresel ekonomideki gelişmeler ve riskler ele alındı.

 

"Piyasalarda normalizasyon portföylerin yeniden düzenlenmesine ve sermayenin gelişen piyasalardan çıkmasına neden olacak" denilen raporda, özellikle yerel zayıflık yaşayan ekonomilerde daha düşük yatırım ve potansiyel olarak finansal aksaklıklara yol açabileceği belirtildi.

 

Çin 21 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Tibet'te internet kullanıcıları hızla artıyor diye yazıyor. Haberde, Çin'in Tibet Özerk Bölgesi'nde yaşayan halkın yüzde 67,5'inin internet kullandığı açıklandı.

 

Tibet Özerk Bölgesi Telekomünikasyon İdaresi'nden edinilen bilgiye göre, 2013 yılı sonu itibarıyla bölgedeki internet kullanıcılarının sayısı 2 milyon 27 bini buldu.

 

CRİ, Tarım Petrol Havzası'ndan doğalgaz sevkiyatı artıyor diye yazıyor. Haberde, Xinjiang'da bulunan Tarım Petrol Havzası'ndan ülkenin doğu ve kuzey kesimlerine 17 Şubat itibarıyla toplam 125 milyar 178 milyon metreküp doğalgaz gönderildi.

 

Tarım Petrol Havzası'ndan Çin'in kuzey ve doğu kesimlerine gönderilen gaz, 120 kentte yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarına cevap veriyor.

 

CRİ, Çin: Obama-Dalai Lama görüşmesi iptal edilmeli başlıklı haberinde, Çin, ABD'ye Başkan Barack Obama ile Dalai Lama arasında yapılması planlanan görüşmenin derhal iptal edilmesi çağrısında bulundu.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Obama'nın Dalai Lama ile Beyaz Saray'da yapacağı gayriresmî görüşme nedeniyle bu ülke nezdinde ciddi girişimde bulunduklarını açıkladı.

 

Sözcü Hua Chunying, Tibet ile ilgili konuların Çin'in iç işi olduğuna işaret ederek, herhangi bir ülkenin buna karışma hakkı bulunmadığını vurguladı.

 

Sözcü, Dalai Lama'nın sürgündeki siyasi bir figür olduğuna ve uzun süredir din şemsiyesi altında Çin karşıtı ve bölücü faaliyetler yürüttüğüne dikkat çekti.

 

CRİ, BM: 3 bin ek asker ve polis gönderilsin başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, uluslararası toplumdan Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki (OAC) olayların yatıştırılması ve sivillerin korunması için 3 bin ek asker ve polis gönderilmesini istedi.

 

Genel Sekreter Ban, BM Güvenlik Konseyi'nde OAC'deki son duruma ilişkin bilgi vererek, şiddetin sonlandırılması ve insanî yardım için bazı öneriler sundu.

 

Ülkede şiddet olayları nedeniyle 2 buçuk milyon kişinin acil insani yardıma muhtaç durumda olduğunu belirten Ban, çok sayıda masum sivilin çatışmalarda hayatını kaybettiğini söyledi.

 

CRİ, Obama, Dalai Lama ile görüşecek diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Barack Obama, bugün (21 Şubat) Dalai Lama ile görüşecek.

Obama, devlet başkanlığına seçildikten sonra, Dalai Lama'yla üçüncü kez bir araya gelecek.

 

CRİ, Xinjiang'da 3,6 milyon köylüye yeni konut diye yazıyor. Haberde, Xinjiang'da üç yıl içinde 3 milyon 600 bin köylü ve çoban, yeni konutlarına taşındı.

 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin iskân ve kırsal kalkınma işlerinden sorumlu departmanı tarafından verilen bilgiye göre, bölge yönetimi 2011–2013 yılları arasında 74 milyar 246 milyon yuan harcayarak, 920 bin 900 adet yeni daire inşa ettirdi.

 

Tanrı Dağı'nın kuzey ve güney eteklerinde yaşayan farklı etnik gruplara mensup 3 milyon 600 bin köylü ve çoban, depreme dayanıklı ve ısı yalıtımlı yeni evlerine yerleşti.

 

CRİ, İngiltere ile İran doğrudan temasa yeniden başladı diye yazıyor. Haberde, İngiltere, İran'la doğrudan diplomatik temasa yeniden başlandığını bildirdi.

 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından dün (20 Şubat) yapılan açıklamada, iki ülke arasında doğrudan diplomatik temasların yeniden başlatılmasının, ikili ilişkileri yeni bir aşamaya götüreceği belirtildi. Açıklamada, İngiltere ile İran arasındaki ilişkilerin sağlam adımlarla ilerletildiğine işaret edildi.

 

CRİ, UAEA: İran'ın uranyum stoku azalıyor başlıklı haberinde, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran'ın yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum stokunun 160,6 kilograma kadar düştüğünü bildirdi.

 

UAEA tarafından dün (20 Şubat) yayımlanan raporda, İran'ın yüzde 5 saflıktaki uranyum zenginleştirme faaliyetlerini ise sürdürdüğü hatırlatıldı.

 

Rapora göre Tahran, IR–40 ağırsu reaktörüne yeni ve büyük donanımların eklenmediği yönünde UAEA'ya somut bilgiler verdi. Batılı ülkeler, işletilmesi durumunda nükleer füze yapımında ihtiyaç duyulan plütonyumun üretilebileceği reaktörün faaliyetlerini uzun süredir yakından izliyordu.

 

CRİ, AB'den Ukrayna'ya yaptırım kararı diye yazıyor. Haberde, Avrupa Birliği (AB), Ukrayna'da giderek artan şiddet olayları nedeniyle, dün (20 Şubat) bu ülkeye yaptırım uygulama kararı aldı.

 

Brüksel'de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı'ndan çıkan karara göre, şiddet olaylarının sorumlularına vize yasağı uygulanacak ve bu şahısların mal varlıkları dondurulacak.

 

Aynı zamanda, AB üyesi ülkelerin Ukrayna'ya eylemleri bastırmada kullanılacak donanımlar ihraç etmesine izin verilmeyecek.

 

Kararda, ayrıca AB'nin bu aşamada krizi siyasi yollardan çözmeye çalışmayı sürdüreceği, ortaklık anlaşması konusunda Ukrayna'ya daha önce verilen taahhütlerin de geçerliliğini koruyacağı belirtildi.

 

CRİ, Irak'ta terör saldırıları: 27 ölü diye yazıyor. Haberde, Irak'ta dün (20 Şubat) meydana gelen terör saldırıları sonucunda 27 kişi öldü, 45 kişi yaralandı.

 

Irak güvenlik birimleri, en şiddetli saldırının Bağdat'a 60 kilometre uzaklıktaki Musayyib kasabasında yaşandığını kaydetti. Kasabada bulunan kalabalık bir çarşıya üç adet havan topu atılması sonucu 17 kişinin hayatını kaybettiği, 35 kişinin yaralandığı belirtildi.

 

Rusya 21 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Kurt Soçi Olimpiyat Köyü'nde dolaştı başlıklı haberinde, İnternet yayın grubu Mashable tarafından bildirildiğine göre, Soçi Olimpiyat Köyü’ndeki binalardan birine giren kurt videosunun Amerikalı televizyon sunucusu Jimmy Kimmel’in yarışma için yapmış olduğu ortaya çıktı.

 

RUVR, Amerikan gemisi Samsun limanına yanaşırken pervaneye hasar verdi diye yazıyor. Haberde, Türkiye’nin Samsun Valiliği’nin açıklamasına göre, Amerika’nın daha önce Pentagon’dan Karadeniz’e sevk ettiği iki gemiden biri olan Amerikan firkateyni “Taylor” 12 Şubat’ta Türkiye’nin Samsun limanına yanaşırken karaya oturdu ve pervanesi hasar gördü.

 

RUVR, Tunus’ta Libya uçağı düştü diye yazıyor. Haberde, Libya askeri nakliye uçağının Tunus topraklarında düşmesi sonucunda uçakta bulunan 11 kişi hayatını kaybetti.

 

Uçak kazası cuma gecesi Grombalia şehrinin Naabel kasabasında meydana geldi. Düşen AN-26 uçağının ülkenin başkenti yakınlarındaki havaalanına yöneldiği belirtilirken, diğer ayrıntılar henüz bilinmiyor. Diğer taraftan yerel Mozaik Radyosu’nun edindiği bilgilere göre, uçağın içinde muhtemelen El Kaide liderlerinden biri bulunuyordu.

 

RUVR, S&P Ukrayna’nın kredi notunu kıtlık öncesi seviyesine kadar düşürdü diye yazıyor. Haberde, Standar&Poor’s raporunda “Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Standar&Poor’s Ukrayna’nın uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu ülkede tırmanan siyasi istikrarsızlık ortamında "ССС+"dan "CCС"ye düşürdü” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, Obama Tibet’in ruhani lideri Dalai Lama ile görüşecek diye yazıyor. Haberde, ABD Devlet Başkanlığı Basın Dairesi’nden yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Barack  Obama’nın Tibet’in ruhani lideri Dalai Lama’yı bugün Beyaz Saray’da kabul edeceği bildirilerek, iki liderin görüşmesinin basına kapalı olarak gerçekleştirileceği bilgisi verildi.

 

RUVR, Kiev’deki görüşmelerden uzlaşma kararı çıktı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Devlet Başkanlığı İdaresi’nden bugün yapılan açıklamada, ülkede yaşanmakta olan krizin çözümü adına başkent Kiev’de bir araya gelen tarafların görüşmesinden uzlaşma kararı çıktığı, mevcut meselenin aşılabilmesi için hazırlanan plan metninin ise bugün Moskova saati ile 14:00’da imzalanacağı bildirildi.

 

RUVR, Vladivostok’ta dünya düzeyindeki Disneyland ortaya çıkabilir diye yazıyor. Haberde,

 

Vladivostok belediyesi tarafından yapılan açıklamada “Disneyland’ın yapım fikri belediye başkanı ile görüşme sırasında Vladivostok’un ticari şirketlerinden birinin genel müdürü olan Gennadiy Smirnov tarafından önerildi. Onun sözlerinde proje telif hakkının sahipleri tarafından kabul edildiği ve yatırımcıların teminatının alındığı belirtildi” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, Mahkeme New York polisinin Müslümanları takibinin yasal olduğuna karar verdi diye yazıyor. Haberde,  New York eyaletinin komşusu olan New Jersey eyaleti Newark şehri yargıcı William Martini tarafından alınan karara göre, New York Polisi’nin Müslümanlara yönelik kitlesel gözetimi olası terör eylemlerinin önüne geçme amaçlı olduğundan ve ABD Anayasa’sına aykırı olmadığından yasal bir konuma sahip bulunuyor.

 

Martin konu hakkında “Bu gözetleme Müslümanlar arasında öfkeye neden olsa bile İslam inançlı teröristleri ortaya çıkarmak amaçlı olduğu için uygulama ayrımcılık özelliği taşımamaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Ukrayna’da 3 günde 75 kişi hayatını kaybetti diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Sağlık Bakanlığı’nın 20 Şubat saat 21:00’de (Moskova saatiyle 23:00) yaptığı açıklamaya göre, Kiev’deki olaylarda 3 gün içinde 75 kişi öldü.

 

Bu süre zarfında tıbbi yardım için 571 kişi müracaat ederken, bunlardan 363 kişi tedavi için hastanelere kaldırıldı. Son gün olan 20 Şubat gününde ölenlerle ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor.

 

RUVR, Venezuela CNN televizyon kanalının ülkedeki faaliyetlerini yasaklayabilir diye yazıyor. Haberde, Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro İletişim ve Haberleşme Bakanı Delsi Rodriguez’e CNN televizyon kanalının onun aleyhinde inceleme başlatıldığı ve kanalın ülkede çalışmasının durdurulabileceği konusunda bilgilendirilmesi talimatını verdi.

 

Ria Novosti’nin aktardığı haberde Maduro’nun “CNN dünyaya Venezuela’da iç savaş olduğunu göstermek istiyor. Ancak, gerçekte halk çalışıyor, eğitim görüyor ve vatanını inşa ediyor” ifadelerine yer verildi.

 

Venezuela Cumhurbaşkanı’nın sözlerine göre, televizyon kanalının ülkede çalışmalarının tamamen durdurulmasından söz ediliyor.

 

RUVR, Kiev’deki protestocular ele geçirdikleri askerleri serbest bıraktılar diye yazıyor. Haberde, İtar Tass Ajansı’nın bildirdiğine göre, Kiev’deki protestocular daha önce radikaller tarafından Bağımsızlık Meydanı’nda ele geçirilen ordu askerlerini serbest bıraktılar.

 

Onların serbest bırakılmaları bir dizi Ukrayna parlamentosu muhalif milletvekillerinin yardımıyla oldu.

 

RUVR, Irak’ta saldırı, 20 kişi öldü diye yazıyor. Haberde, Irak’ın başkenti Bağdat’ın yakınlarında bulunan El Musaip kentine bilinmeyen kişiler perşembe günü saldırı düzenledi. Kente yapılan havan topu saldırısında 22 kişi hayatını kaybetti, 50’nin üzerinde yaralı var.

 

Yere polis güçleri, Bağdat’ın yaklaşık 40 km güneyinde bulunan El Musayip kentine biri pazaryerine, diğerlerinin araç parkı ve apartman yakınlarına olmak üzere beş havan topu düştüğünü açıkladı.

 

RUVR, Ukrayna Parlamentosu’ndan teröre karşı operasyona son verilsin kararı başlıklı haberinde, Ukrayna Parlamentosu, güç birliklerinin merkezlerine geri çekilmeleri yönünde bir karar aldı. Kararı Yuksek Rada’nın 236 milletvekili destekledi.

 

Batkivşçina (Vatan) partisi milletvekili Nikolay Knyajitskiy, alınan kararda; teröre karşı ülke çapında başlatılan operasyona son verilmesi, gözaltında bulunanların serbest bırakılması ve yolların güç birlikleri tarafından kapatılmasına yasak getirilmesi öngörüldüğünü ifade etti.

 

RUVR, Venezüella muhalefet lideri, kargaşalardan sonra Devlet Başkanı’nı diyaloga çağırdı diye yazıyor. Haberde, Venezüella muhalefetinin lideri ve Miranda Valisi Henrique Capriles, Başkan Maduro’ya politikalarını destekleyenler ve karşı olanlar arasında diyalog başlatmak için net bir tarih belirlemeye çağırdı.

 

Basın toplantısında konuşan Henrique Capriles, “Karşı olanlar diyaloga davete dilmeli. Ancak, diyalog hükümetin bakış açısını izah edeceği bir monologa dönüşmemeli. Diyalog, vatandaşların talep ettiklerini öğrenmek için yapılmalı” dedi.

 

RUVR, BAE Müslümanlarına Mars’a yolculuk yasak başlıklı haberinde, Müslümanlar için tek yönlü Mars yolculuğu günah sayıldı. Khaleej Times, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) İslamiyet ve Vakıflar Ajansı tarafından konuyla ilgili bir fetva yayınlandığını bildirdi.

 

Ajans Konseyi “tek yönlü” seyahatin, Mars’ta insanın yaşayabileceğinin garantisi olmadığı için riskli sayıldığını belirtti. Gerçek bir nedeni olmadan bu tür bir seyahate çıkacak olan bir Müslüman’ın intihara eşdeğer bir eylemde bulunmuş sayılacağına kanaat getiren Konsey, intiharın ise affedilemez günah olduğunu belirtti.

 

RUVR, CHP’ye ‘Sarıyer’ şoku diye yazıyor. Haberde, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Seçim Kurulu, seçim listesini geç teslim ettiği gerekçesiyle CHP’nin seçime girmemesi yönünde görüş bildirdi. Kurulun 5'e 2 oyla bu kararı aldığı belirtildi. CHP, karara itiraz için İl Seçim Kurula gidecek.

 

CHP'nin Sarıyer ilçesi meclis üyesi aday listesini geç verdiği iddialarının ardından diğer partiler İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulunmuştu. İlçe Seçim Kurulu, 5'e karşı 2 oyla CHP'nin seçime girmemesi yönünde görüş bildirdi.

 

İngiltere 21 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Birinci sayfasına "Ukrayna'nın en kanlı günü" atan Guardian, öldürülen eylemcilerin yan yana dizilmiş cesetlerinin başında dua eden diğer eylemcileri gösteren bir fotoğraf kullanıyor.

 

Times "Kiev'de kanlı katliam" manşetini atarken, "Ukrayna iç savaşın eşiğinde", "Onlarca kişi öldürüldü", "Polis memurları rehin alındı" ifadelerini kullanıyor.

 

Dünkü ölü sayısını 70 olarak duyuran Financial Times da "Çatışmaların en kanlı gününde 70 kişinin ölmesinden sonra Ukrayna iç savaşın eşiğinde" diyor başlığında.

 

Daily Telegraph da Ukrayna'nın en kanlı günü başlığıyla, polise molotof kokteyli atan eylemcilerin büyük bir fotoğrafını kullanıyor.

 

Independent da "Kiev'de kan banyosu" başlığını atıyor.

Bugün piyasaya çıkan Economist dergisi de kapak fotoğrafında Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda yanan ateşlerin içindeki bir eylemciyi gösteriyor ve "Putin'in cehennemi" başlığını kullanıyor.

 

Financial Times, iç sayfalarındaki Ukrayna haberlerinde ise Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in orduyu devreye sokabileceğine dair kaygıların büyüdüğünü yazıyor.

 

Ancak böyle bir durumda ordunun Yanukoviç'e sadık kalıp kalmayacağıyla ilgili soru işaretleri bulunduğu da kaydediliyor.

 

Gazeteye konuyan Ukrayna İstihbarat Servisi SBU'nun eski başkanı Ihor Şimeşko, "Protestocuları temizlemek için güç kullanma kararı alınırsa, bu yapılabilir ama içsavaş başlatır. Ordu şu ana ktadar tarasızdı, ancak çatışmaya çekilirlerse bu geri dönüşü olmayan nokta olur. Ordu personeli de Ukrayna vizyonları konusunda yarı yarıya bölünmüş halde" diyor.

 

Rus yetikili: Kırım için savaşırız

 

Financial Times'a konuşan üst düzey bir Rus yetkili de, Kırım'daki Rus nüfusu ve askeri üslerini korumak için Rusya'nın savaşabileceğini söylüyor.

 

Yetkili, "Ukrayna bölünürse, bu bir savaşı tetikler. Bu durumda ilk kaybedecekleri yer Kırım olur. Çünkü oraya gireriz ve koruruz. Tıpkı Gürcistan'da olduğu gibi" diyor.

 

Gazete, Rus Donanması'nın Karadeniz Filosu'nun üstlendiği Kırım'da nüfusun yüzde 60'ını Ruslardan, geriye kalan kısmının da Ukraynalılar ve Kırım Tatarları'ndan oluştuğunu belirtiyor.

 

Kırım Parlamentosu Başkanı Volodimir Konstantinov'un da ülkenin bölünmesi durumunda ayrılmalarının mümkün olduğunu söylediği kaydediliyor.

 

Guardian da "öfke başkentin dışına taştıkça bölünme kaygıları artıyor" diyor.

 

Gazete özellikle İstihbarat Servisi Başkanı Oleksandr Yakimenko'nun televizyonlardan yayımlanan açıklamasında "Ülkenin pekçok bölgesinde belediye binaları, içişleri bakanlığı, savcılıklar istihbarat servisinin büroları, ordu binaları ve cephanelikler ele geçirildi" demesinden sonra tüm bir ülkenin şiddete sahne olacağı kaygılarının arttığını vurguluyor.

 

Başyazılarından birini Ukrayna'daki gelişmelere ayıran Times da, Avrupa Birliği'nin aldığı ambargo kararlarını doğru bir adım olarak niteliyor, ancak yetmeyeceğini vurguluyor ve çok net bir şekilde "Yanukoviç gitmeli" diyor. Dikkat çeken satırlar şöyle;

 

"Yanukoviç yeni seçimlerin önünü açmak için istifa etmeli. Avrupalı liderler de bundan aşağısını kabul etmemeli. Bir zamanlar Ukrayna'nın da Polonya'nın gittiği yoldan gitmesi için usturuplu tartışmalar yapılırdı. Bu dönem daha Ukrayna Oteli'nin lobisinin derme çatma bir morga dönüşmesinden çok önce geçti. Şimdiki görev Avrupa'nın doğu kıyısında yeni bir Belarus'un oluşmasını engellemek"

 

Times: Erdoğan görev süresini uzatmayı amaçlıyor

 

Times dünya haberleri sayfalarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "dördüncü dönem iktidarda kalmayı amaçladığını" yazıyor. Gazetenin İstanbul Muhabiri Alex Christie-Miller'ın imzasını taşıyan haberde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın üç dönemden fazla milletvekili olmayı yasaklayan parti kurallarını değiştirilebileceğini söylediği belirtiliyor. Haber şöyle devam ediyor;

 

Haberde, "Bülent Arınç'ın sözleri, karşıtlarının otoriterliğe doğru meyletmekle suçladığı zor durumdaki liderin süresiz iktidara tutunmayı planladığına dair en açık işaret oldu" denirken, Arınç'ın "ihtiyaç hissedersek, üç dönem sınırıyla ilgili prensibimizi değiştirebiliriz. Ama bu henüz gündemimizde değil" şeklinde konuştuğu söyleniyor. Haber şöyle devam ediyor;

"Geçmişte Erdoğan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin üç dönemden fazla göreve gelmeyi yasaklayan tüzüğü uyarınca Başbakanlıktaki bu döneminin son dönemi olacağında ısrar ediyordu. Erdoğan'ın Ağustos'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışması bekleniyordu. Şu anda uzun süredir müttefiki olan Abdullah Gül'ün işgal ettiği makam büyük ölçüde sembolik. Erdoğan daha önce icraci bir cumhurbaşkanlığı makamı yaratmak için anayasayı değiştirmeyi umduğunu söylüyordu. Ancak geçen yazki hükümet karşıtı gösteriler ve Aralıktaki yolsuzluk skandallarıyla şöhretinin zarar görmesiyle gereken partilerüstü desteği bulamadı. Partisinin hala büyük desteği var, ancak Erdoğan'ın kendi popülaritesi düşüyor olabilir ve cumhurbaşkanlığı yarışını kazanamayabilir.Geçen ayki bir kamuoyu yoklaması Erdoğan'ı onaylayanların oranını yüzde 39,4 olarak göstermişti."

 

Arınç'ın değişiklik konusunda "Bunu yapsak bile, demokratik yollarla olur. Putin-Medvedev gibi olmaz" dediğini aktaran gazete, Arınç'ın bunu da sadece "acil" durumlarda yapabileceklerini eklediğini de vurguluyor.

 

Times'ın başka haberi şöyle sona eriyor;

 

"Erdoğan geçtiğimiz haftalarda, internetteki faaliyetlerin izlenmesi, üst düzey yargıçların adalet bakanlığına bağlanması ve Milli İstihbarat Teşkilatına geniş yetkiler veren yasalar geçirdi. Siyasi rakipleri, insan hakları grupları ve Avrupa Birliği yasaların demokrasi ve kuvvetler aykırı ilkesinin altını oyduğunu savundu. Bu yeni yasalar büyük ölçüde hükümeti sarsan, üç bakanın istifa etmesine, başbakan'ın bazı önemli müttefiklerinin hapse girmesine yol açan yolsuzluk soruşturmasına tepki olarak geçirildi."

 

Financial Times da MİT yasasındaki değişiklik önergelerini "Türk casusları daha fazla yetki kazanıyor" başlığıyla duyuruyor okuyucularına. Değişiklikleri eleştirenlerin yükselen bir otoriterleşmeden bahsettiğini belirten gazete, değişikliklerle MİT'in dinleme, vatandaşların şahsi ve mali kayıtlarına ulaşma kabiliyetlerinin arttırıldığını söylüyor. Sızan MİT belgeleri yayımlayan gazetecilerin de 12 yıla kadar hapisle cezalandırılmasının öngörüldüğü belirtiliyor.

 

Carnegie Europe adı düşünce kuruluşundan Sinan Ülgen, "Bunlar neredeyse savaş zamanı verilen yetkiler. Bu özünde Türk anayasasındaki özgürlükler rejimini askıya almaktır. Ancak hükümet yine de bunu yapıyor, çünkü hayatta kalma modundalar" şeklinde konuşuyor. Haber şöyle sona eriyor:

 

"Değişiklikler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile hükümeti devirmeye çalışmakla suçlanan vaiz Fethullah Gülen'in hareketi arasındaki savaş sürerken sunuldu. Gülen bu suçlamayı reddediyor. Taraftarları da Erdoğan'ın dikkatleri hükümetle bağlantılı isimler hakkındaki yolsuzluk soruşturmasından uzaklaştırmaya çalıştığını söylüyor. Hükümetin yargı üzerindeki yetkilerini arttıran yasa da zaten meclisten geçirildi."

 

Almanya 21 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Berlin'de yayımlanan Die WelGazetesi Ukrayna'da kanlı çatışmaların yeniden başlamasını yorum sütunlarına taşıyor. Gazete, yaşananların Bosna Savaşı'nı hatırlattığına dikkat çekiyor:

 

"Kiev'deki katliam 20 yıl önceki Bosna Savaşı'ndan bu yana Avrupa topraklarında yaşanan en korkunç şiddet olayı. Keskin nişancılar en son 1994 yılında Saraybosna'da silahsız insanların üzerine salınmıştı. Üstelik Kiev yönetimi seçimle başa geldi. Bu durum sergiledikleri tutumu çok daha aşağılık kılıyor. Katil zihniyeti cumhurbaşkanlığı sarayı ve demokrasiyle örtüşmüyor. İşte tam da bu yüzden AB'nin taraf olması ve taraf tutması gerekiyor. Sadece Yanukoviç yönetimine yönelik yaptırımlar yoluyla değil, aynı zamanda uluslararası hukuk ihracat hücumuna geçerek. Bir ihtimal Ukrayna'da bütünlüğü sağlayabilecek denge sadece AB'nin azınlıkları koruyan hukuki araçları ve ölçülü bir özerklik sayesinde temin edilebilir."

 

Münih'te yayımlanan Süddeutsche Zeitung'un aynı konudaki yorumu ise şöyle:

 

"Ukrayna'yı daha ne bir arada tutabilir? Hiçbir halk, hiçbir ulus sonsuza dek tarihi nedeniyle lanetlenemez. Bağımsızlık Meydanı'nda yaşananlar Ukrayna'da nelerin mümkün olabileceğini gösterdi. Protestolar sırasında birlik içinde bir Ukrayna rüyası hayata geçirildi. Daha fazla refah ve seyahat özgürlüğü uman Avrupa değerlerinin destekçileri ve evet, Rusya karşıtları ve milliyetçiler bir araya geldi. Hepsini birleştiren ise tek hedefti: Yanukoviç'in yozlaşmış yönetimi altında yaşamak zorunda kalmamak."

 

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in 19 milyar dolar karşılığında en sevilen mesajlaşma uygulamalarından biri olan Whatsapp'ı satın alması basında öne çıkan konulardan. Frankfurter Rundschau'nun konuyla ilgili yorumu şöyle:

 

"450 milyon telefon numarası satın alındı, belki bir o kadar da seri numarası; ayarlara göre ise 450 milyon kişinin ikamet yeri… Her ne kadar şirketlerin önceliği para kazanmak olsa da, bu kişisel verilerin kötüye kullanılması tehlikesini de beraberinde getiriyor. Ne var ki tecrübeler, bu farkın konuya nereden baktığınıza göre değiştiğini de gözler önüne seriyor: Bireysel açıdan bakıldığında, verilerin iktisadi amaçlar doğrultusunda kullanılması ile suistimal edilmesi arasında pek de bir fark yok. Böylelikle, bu tür ticari işlemlerin riski bir kez daha gündeme gelmiş oluyor. Veri güvenliği açısından daha zor zamanlar bizleri bekliyor. En azından, Facebook üyesi olmasak bile, telefon numaralarımızın yanı sıra çok sayıda verimizi de Bay Zuckerberg'le paylaşıyoruz.”

 

Schwäbische Zeitung ise geleceğe bakılması gerektiği yorumunda bulunuyor:

 

“Whatsapp'ı satın alan Facebook, kapsama alanı, veriler ve reklam gelirleri gibi konularda epeyce güç kazanmış oldu. Baş rakip Google da ilk kez Facebook'un ağırlığını hissetti. Ancak verilerin güvenliği konusunda endişe duyanların tepkileri bu kez havada kalıyor. Tabii ki bir veri devi diğerini yutacak ve elbette Zuckerberg'in amacı daha fazla kâr elde etmek. Onu bununla suçlamak anlamsız. Facebook'un iyiliği ya da kötülüğü, Whatsapp'tan bağımsız olarak, üyelerin onu ne şekilde kullandığına göre değişir: Veri güvenliği konusunda bilgi sahibi olan kişiler, verilerini koruyabilir. Whatsapp ile varılan anlaşma, genel olarak sosyal medyanın kullanımına ilişkin eğitimin tartışılmasına vesile olmalı. Bu platformları doğru kullanmayı nasıl öğrenebiliriz? Eğitim uzmanı politikacıların devreye girmesi gerekiyor. Ailelerin de bu konulara ilgi duyması ve iletişimin imkânları ile ilgilenmesi şart.”

 

Ukrayna 21 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Ukrayna Erken Seçim Gidiyor diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, erken seçim kararı aldı.

 

Devlet Başkanlığı Resmi internet sitesinden bir açıklama yapan Yanukoviç, erken devlet başkanlığı seçimleri için gerekenin yapılmasını istedi.

 

Açıklamada 2004 Anayasası’na yeniden dönüş içinde sürecin başlatılması talimatını verdi.

 

Ukrayna’nın Sesi, 2004 Anayasasına Geri Dönüş diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada bu sabah yeniden toplandı.

 

Kısa bir süre önce başlayan oturum gergin bir havada devam ederken, Parlamento Başkanı Vladimir Ribak, oturuma bir süre ara verdi.

 

Parlamentonun bugünkü gündeminin ana konusu 2004 Anayasası’na geri dönüş ve ülkede krizden çıkış için atılacak adımlar.

 

Ukrayna’nın Sesi, İktidar Partisi Herkes Silahını Bıraksın başlıklı haberinde, Ukrayna’da iktidarda bulunan Bölgeler Partisi basın merkezinden yapılan açıklamada, taraflar silahlarını bırakmaya çağrıldı.

 

Gece geç saatlerde yapılan açıklamada:

 

“ Başkentin merkezinde ve bölgelerde yaşanan olaylar Ukrayna ailelerine acı getirmiştir.  Kabul etmek güç ama olayların hedefinde sadece Ukrayna halkı değil Ukrayna devleti de bulunmaktadır. Kardeşin kardeşi öldürdüğü bu savaşı, barış için, adalet için ve Ukrayna’nın geleceği için durdurmak zorundayız. Bölgeler Partisi Grubu, bu çatışmanın tüm taraflarını silahlarını bırakmaya çağırıyoruz. Bu hareket Ukrayna’nın geleceği için yapılmış büyük bir hizmet olacaktır. Bugün hepimiz vatan topraklarımızda barışın sağlanması için kenetlenmeliyiz” denildi.

 

Ukrayna’nın Sesi, Lutsenko, Lviv Polisi Kiev’e Gelsin başlıklı haberinde, Ukrayna’nın eski İçişleri Bakanı Yuri Lutsenko, Lviv şehrindeki görevde bulunan ve emekli olmuş tüm emniyet görevlilerini Kiev’e gelmeye çağırdı.

 

UNİAN’ın haberine göre, Lutsenko polislere “saldırı için değil, Meydan’ı korumak için Kiev’e gelin” diye seslendi.

 

Öte yandan yine UNİAN’ın haberine bu sabah çoğu Lviv’den olduğu tahmin edilen polis memurları Bağımsızlık Meydanı’na ulaştı.

 

Ukrayna’nın Sesi, Haberler umut verici, taraflar arasında krizden çıkış anlaşması imzalanacak diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet temsilcileri arasında “Krizden çıkışı anlaşması imzalanacak”.

 

UNİAN’ın haberine göre, Ukrayna Devlet Başkanlığı basın merkezinden yapılan açıklamada, “taraflar, Krizden Çıkışı Sözleşmesi’ni imzalamak konusunda anlaşmaya vardılar. Anlaşma saat 12.00’da Devlet Başkanlığı İdaresi Binası’nda imzalanacak” denildi.

 

Uzlaşmaya, iktidar temsilcileri ve muhalefet liderlerinin yanı sıra Fransa, Almanya ve Polonya Dışişleri bakanları ile Rusya temsilcisinin de katıldığı görüşmeler sonunda varıldığı bildirildi.

 

Ukrayna’nın Sesi, Göstericiler Yine Ateş Avına Çıktı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan kısa bir süre önce yapılan açıklamada, Bağımsızlık Meydanı’nda konuşlanmış göstericilerin güvenlik güçlerine doğru ateş açtıkları bildirildi.

 

Açıklamada, göstericilerin İnstitutskaia Caddesi üzerinden Parlamento’ya doğru yürüyüşe geçtikleri ve polise ateş açıldığı kaydedildi.

 

Öte yandan dün gece varılan anlaşma sonrası taraflar arasında ateşkes sağlanmıştı.

 

Parlamento’ya doğru giden yollar üzerindeki gerginlik sürerken, Genel Kurul salonunda krizden çıkış için yollar aranıyor.

 

Ukrayna’nın Sesi, Rehin Polisler Serbest Bırakıldı.  Haberde, Eylemciler tarafından olaylar sırasında rehin alınan güvenlik güçleri dün gece geç saatlerde serbest bırakıldı.

 

Lenta.ru’nun haberine göre, dünkü olaylar sırasında rehin alınan güvenlik güçleri, tutuldukları Belediye Binası’ndan serbest bırakıldı.

 

İran 21 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), AB Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton, Viyana'da üç gün süren oldukça yapıcı müzakereler gerçekleştirdiklerini açıkladı.

 

FHA, Amerikalı bir yetkili Viyana müzakereleri hakkında yaptığı açıklamada, müzakerelerde ilerleme sağlandığını belirtti.

 

FHA, Cumhurbaşkanı Ruhani, Türkiye Başbakanı Erdoğan'a bir mektup yazarak, ICT Bakanı Mahmut Vaizi'yi Türkiye özel temsilcisi olarak atadığını açıkladı.

 

FHA, İtalya Dışişleri Bakanı, AB üyesi Dışişleri Bakanlarının Ukraynalı yetkililere karşı ambargo uygulanması konusunda uzlaştıklarını açıkladı.

 

FHA, Amerikalı bir yetkili Reuters’e yaptığı bir açıklamada “İran’la kapsamlı anlaşma sağlansa bile, ABD’nin tek taraflı petrol yaptırımı kalkmayacak” dedi.

 

FHA, Irak Dışişleri Bakanı Zebari, Rus mevkidaşı Lavrov’la ortak basın toplantısında “Moskova, Irak’a terörle mücadele bağlamında silah teslimatını hızlandıracağını vaad etti” dedi.

 

FHA, S. Arabistan İçişleri Bakanlığı, ülkenin doğusunda meydana gelen bir silahlı çatışmada 2’si ülkenin Şii kesimi, 2’si de güvenlik güçlerinden toplam 4 kişinin öldürüldüğünü ilan etti.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve nükleer müzakere heyeti üyesi Tahtravançi dün Viyana’da İran’la 5+1 müzakerelerinin kulisinde Avusturya Dışişleri Bakanı Vekiliyle görüştü.

 

FHA, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham “Ukrayna’daki gelişmelere dışarıdan müdahale olması, anlaşmazlıkları derinleştirip, durumu daha kritik bir hale getirebilir” diye vurguladı.

 

FHA, İngiltere Dışişleri Bakanlığı yayınladığı resmi bildiride, Tahran ve Londra ilişkileri mukim olmayan maslahatgüzar düzeyine yükseldiğini açıkladı.

 

FHA, İran'ın Tahran kentinde başlayan ve Kum kentinde devam eden Nükleer fıkıh milli konferansı iki gün çalışmanın ardından sona erdi.

 

FHA, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, 5+1 grubu ile müzakerelerde sadece İran'ın nükleer meselesi görüşülmesi gerektiği konusunda tüm taraflar hemfikir olduğunu vurguladı.

 

FHA, İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Habibullah Seyyari, İran donanması Hazar Denizi'nde terör ve çevre kirliliği gibi tehditlerle mücadele ettiğini belirtti.

 

FHA, Başbakan Erdoğan, "Gezicilerle paralel örgütün patronu bir. Bunlar zaten ezelden kardeştirler. Biz bunları 28 Şubat'taki ihanetlerinden de tanırız" dedi.

 

FHA, Türkiye’de devlet içinde devlet oluşturan cemaatçi yapılanmalar hakkında hep barışçı durmaya ve ortamı germemeye çalışan Erdoğan, artık sessizliğini bozarak net ifadeler kullandı.

 

FHA, İran İslam Cumhuriyeti mazlum ve mustazaf halkların ilahi referanslara dönüşün dirilişin uyanışın miladı olmuştur

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Türkiye bölgenin önemli ve etkili devleti olduğunu vurguladı.

 

İran Radyosu (İRİB), Rusya ve Irak'ın terörizmle mücadele kararlılığını ortaya koymaları diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Irak dış işleri bakanı Huşyar Zebari Bağdat'ta Perşembe günü yaptıkları görüşmede, iki ülkenin Irak, Suriye ve Ortadoğu bölgesinde terör ile mücadelede yakın işbirliğini sürdüreceklerini vurguladılar. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Irak başbakanı Nuri El-Maliki ile de görüştü. Bu görüşmede iki ülkenin çeşitli alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesi gerektiği vurgulandı. Görüşmelerde Irak ve Rusya arasında siyasi, ekonomik, ticari ve insani ilişkilerin geliştirilmesi konuları ele alındı.

 

İRİB, Suriye'de teröristler can almaya devam ediyor diye yazıyor. Haberde, Suriye'de bulunan teröristler en son cinayetlerinden 14 Suriyeli vatandaşı öldürdüler.

 

Tesnim haberin dün bildirdiğine göre IŞİD terör grubu en son cinayetinde 14 Suriyeli vatandaşı, sorgulama ve işkencenin ardından kurşunlayarak öldürdüğü belirtildi.

 

İRİB, İzmir' de 700 polisin daha görev yeri değişti diye yazıyor. Haberde, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan dört emniyet müdür yardımcısı ve 70'e yakın üst rütbeli polis olmak üzere yaklaşık 700 polisin görev yeri değiştirildi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre değişikliklerin, kısa süre içinde resmî kanallardan memurlara iletileceği bildirildi.

 

İRİB, Tuğamiral Seyyari: kimse İran sularına izinsiz giremez başlıklı haberinde, ran İslam cumhuriyeti deniz kuvvetleri komutanı hiçbir ülkeye İran sularına izinsiz girmesine izin verilmeyeceğini belirtti.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre İran İslam cumhuriyeti deniz kuvvetleri komutanı tuğamiral Habibullah Seyyari dün İran'ın kuzeyinde Enzeli limanında muhabirlere yaptığı açıklamada, İran deniz kuvvetlerinin tüm sınır sularında serbestçe dolaşabilmesi gerektiğini ve her yerde İran çıkarları ve iktidarını koruması gerektiğini belirtti.

 

İRİB, Kemalvendi: nükleer silah artık caydırıcı değildir başlıklı haberinde,  İran Atom Enerjisi Kurumu İAEK başkan yardımcısı günümüzde atom bombası ve nükleer silahın önemli oranda önemini kaybettiğini ve artık caydırıcı rolü olmadığını belirtti.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre İAEK başkan yardımcısı Behruz Kemalvendi dün Kum kentinde düzenlenen Nükleer Fıkıh ulusal seminerinde yaptığı konuşmada, günümüzde hükümetlerin aldığı kararların etkisinin, sivil toplum kuruluşları, insan hakları kurumları lehine değiştiğini belirtti.

 

Suriye 21 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı(SANA), Teröre Karşı Askeri Üstünlük Pekiştiriliyor diye yazıyor. Haberde, Vatan topraklarımızın üzerine kara bir bulut gibi çöreklenen terör ve uzantılarına karşı ülkenin dört bir yanında nitelikli operasyonlarını başarıyla sürdüren kahraman birliklerimiz dün de Şam, Homs ve Halep başta olmak üzere bütün il, bölge, belde ve köylerimizde teröre karşı askeri üstünlüklerini pekiştirdiler.

 

Askeri bir kaynak kahraman birliklerimizin Yebrud Kentinin kuzey ve güney taraflarıyla birlikte Rima Tarım Arazilerinde onlarca terör yuvasını, içindeki silah ve mühimmatla birlikte yok ettikten sonra teröre karşı ciddi bir ilerleme sağladıklarını ifade etti.

 

SANA, Ordu ve Ulusal İlkelere Destek Yürüyüşleri Devam Ediyor diye yazıyor. Haberde, Teröre karşı savaşında vatan koruyucuları ordu birliklerimize ve ulusal ilkelere destek bağlamında yurt genelinde kitlesel halk gösterileri devam ediyor.

 

Halk kitleleri dün Hama ilinin Misyaf Kenti ve kırsalı, Tartus Kentinin Korniş Bölgesi, Şam'ın Necha ve Şam kırsalının Kudsiye Bölgesinde meydanları yurtsever sloganlarla inletti. Kitleler terör grupları ve onları destekleyen tarafları kınayıp lanetlerken, ordunun terörle mücadelesinde sergilediği ulusal duyarlık e kahramanlıkları övdü.

 

SANA, Düzensiz Yerleşime Sınır Koymak Hükümetin Öncelikleri Arasındadır başlıklı haberinde, Başbakan Vail el Halaki modern gelişmelerle uyumlu bir imar planları hazırlama ve bu planlar çerçevesinde modern yerleşim bölgeleri inşa etmenin hükümetin temel öncelikleri arasında yer aldığını belirtti.

 

İmar kalkınma birimleri imar etme ve alternatif yerleşim projelerini hayata geçirmekle ilgili 2012/66 sayılı yasama kararını hayata geçirmekle mükellef komitenin nitelikli oturumuna dün başkanlık eden Halaki; hükümetin düzensiz yerleşimi inleme amacıyla okul, sağlık kurumları ve daha muhtelif hizmet kurumlarının bulunduğu modern yerleşim siteleri inşa etme özeni ve çabasında olduğunu belirtti.

 

SANA, Terör Saldırısı Sonucu Bir Kız Çocuğu Şehit Düştü diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör gruplarının Halep Kentinde düzenledikleri havan saldırısı sonucunda bir kız çocuğu şehit düştü bir çocuk da yaralandı.

 

Halep Emniyet Müdürlüğünde yetkili bir kaynak teröristlerin dün akşam fırlattıkları bir havan mermisinin el Ğafran Camisi yakınlarına isabet ederek bir kız çocuğunun şehit düşmesine ve bir çocuğun yaralanmasına yol açtığını ifade etti.

 

SANA, Suriye Bütün Evlatlarına Müsamaha Gösteren Şefkatli Annedir başlıklı haberinde, Cumhuriyet Genel Müftüsü Ahmet Bedrettin Hassun, Suriye’nin bütün evlatlarına müsamaha gösteren şefkatli anne olduğunu, vatanları ve onurunu savunan salih evlat olmaları için yollarını açtığını bir kez daha belirtti.

 

Hassun, eski Homs kentinden çıkarılan gençlerle dün bir araya gelişinde, dünyanın Homs kentini taifevi yelpaze çerçevesinde sevgi, hoşgörü ve yakınlaşmanın örneği olarak gördüğü en güzel kentlerden biri olduğuna işaret etti.

 

SANA, Kültür Bakanlığı Halep Tarihi Eserlerinin Korunmasına Çağrı Yaptı diye yazıyor. Haberde, Kültür Bakanlığı, kültürel ilişkiler konusunda ilgili uluslar arası örgütleri Halep Kalesi’ni teröristlerin saldırılarından koruma ve eski kent ile kültürel mirasların kentte cereyan eden olaylardan uzaklaştırılmasında Suriye’ye yardımcı olmaya harekete çağırdı.

 

Bakanlık yayınladığı beyanda, Halep kentinde geriye kalan tarihi eser mevkilerini kurtarmak için Suriye hükümetiyle işbirliği yapma zorunluluğuna işaret etti.

 

SANA, Tüm Devletlerin Siyasi Çözümü Desteklemeleri Gereğinde Hem Fikiriz diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Iraklı mevkidaşı Hoşyar Zebari dün başkent Bağdat’ta bulundukları temasların ardından ortak önem taşıyan konulara ilişkin basın toplantısı düzenlediler.

 

Basın toplantısında konuşan Zebari Lavrov ile Suriye'deki krizin gelişmeleri ve Cenevre II görüşmelerinin sonuçlarını ele aldıklarını ifade etti. Zebari Suriye'deki insani faciaya sınır koymada Suriye'ye komşu devletlerin yanı sıra büyük devletlere düşen rolü masaya yatırdıklarını söyledi.

 

SANA, Suriye'deki Kriz Kanun Egemenliği İhlalinin Sonucudur başlıklı haberinde, Suriye'nin Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi; uluslar arası düzeyde kanun üstünlüğü ve egemenliğine ihlallerin bu kanunları uygulama mekanizmaları ve uluslar arası anlaşmalardan kaynaklanmadığı, bu ihlallerin nüfuz sahibi kimi devletlerin çifte standartlı tutumları ve hegemonya dayatma politikaları nedeniyle yapıldığının deneyimlerle kanıtlanmış olduğunu belirtti.

 

SANA, İnsani Durumların İyileştirilmesini Engelliyorlar diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Alexander Lukasevich Suriye'deki silahlı grupların bulundukları bölgelerde sivil insanlara insani yardımların ulaştırılmasını engelleme çabalarının insani çalışmaları aksatma amacı taşıdığını belirtti.

 

Lukasevich dün yaptığı açıklamada uluslar arası toplumun, silahlı grupların bu çabalarını kınaması gerektiğini ifade etti.

 

SANA, İçişleri Bakanlığı Son Lübnan Patlamalarını Şiddetle Kınadı diye yazıyor. Haberde, İçişleri Bakanlığı Lübnan’da güvenli vatandaşları hedef alan terör eylemlerini şiddetle kınadı.

 

Bakanlık, terörle mücadele ve teröristlerin kovalanması alanı yanı sıra, Suriye, Lübnan ve bütün bölgeyi hedef alan suç edatlarını yakalamada Lübnan İçişleri Bakanlığıyla işbirliğine hazır olduğunu belirtti.

 

SANA, Suriye’ye Savaşta Sultan’ın İpi Çekildi Yerine Nayef Getirildi başlıklı haberinde, Batılı ve Arap güçlerin Suriye’ye karşı yürüttüğü terör savaşı dosyasında yeni gelişmede, bu savaş Suudi Arabistan istihbarat Başkanı Bender bin Sultan’ı devreden çıkararak yerine yeni ve sıcak baş olan Muhammed bin Nayef’i Bender’in Suriye’de batı projesinin hedeflerinden hiçbir hedefi sağlamaması ardından, bu projenin başına getirdi.

 

Batılı bir düplomat dün yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Suriye dosyasını Bender bin Sultan’dan alarak İçişleri Bakanı Muhammed bin Nayef’e verdiğini söyledi.

 

SANA, Kamışlı’ya 39 Bin Ton İnsani Yardım Gönderildi diye yazıyor. Haberde, Haseke iline tabi Kamışlı Kentindeki Uluslar arası havalimanına dün muhtelif illerde terör eylemleri neticesinde tehcir edilen ve Haseke’de ikamet eden ailelere 39 ton insani yardım ve gıda taşıyan bir uçak indi.

 

SANA, Dünya Sendikaları Federasyonundan Suriye'ye Destek diye yazıyor. Haberde, Dünya Sendikaları Federasyonu ABD’nin Suriye'ye yönelik düşmancı saldırılarını şiddetle kınadığını belirterek, Suriye halkını hedef alan bu saldırıların derhal durdurulmasını talep etti.

 

Merkezi Roma’da bulunan Federasyon dün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı bildirisinde; Suriye'de ABD, İngiltere, Fransa, İsrail ve Türkiye'nin yanı sıra kimi körfez emirleri ve şeyhleri tarafından desteklenen silahlı grupların savunduklarını iddia ettikleri demokrasi, insan hakları yada barışla kesinlikle hiçbir ilgileri olmadıklarının altını çizdi.

 

Azerbaycan 21 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Tunus'ta askeri uçak düştü: 11 ölü başlıklı haberinde, Libya'ya ait bir askeri nakliye uçağı Tunus'ta düştü. Tunuslu yetkililer, 11 kişi taşıyan uçakta kurtulan olmadığını açıkladı.

 

Tunus Savunma Bakanlığı, Grombalia bölgesinde Libya'ya ait bir askeri nakliye uçağının düştüğünü, kazada 11 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

 

Savunma Bakanlığı sözcüsü Tevfik er-Rahmuni, olayın ardından yaptığı açıklamada, Libya'ya ait Antonov An-26 tipi nakliye uçağının başkentin doğusundaki Grombalia bölgesinde düştüğünü belirtti. Rahmuni, uçakta bulunan altı mürettebat, üç hasta ve iki refakatçinin hayatını kaybettiğini aktardı.

 

1News, ABD Deniz Kuvvetleri Akademisinde ABD-Azerbaycan ilişkileri görüşüldü diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan’ın ABD Büyükelçisi Elin Süleymanov, Maryland eyaletinin başkenti Annapolis’te bulunan Deniz Kuvvetleri Akademisinde ABD-Azerbaycan ilişkilerine ilişkin yapılan etkinliğe katıldı.

 

Etkinlikte konuşma yapan Büyükelçi, Milli Lider Haydar Aliyev’in NATO’nun kuruluşunun 50. yıldönümüyle ilgili ABD ziyareti çerçevesinde 23 Nisan 1999 tarihinde Akademide konuşma yaptığını hatırlattı, Azerbaycan’ın coğrafi konumu, ülkemizin tarihi ve demokratik devletçilik gelenekleriyle ilgili bilgi verdi, Doğu’da ilk parlamenter cumhuriyetin Azerbaycan’da kurulduğunu ve kadınlara oy hakkının ABD’den de önce tanındığını kaydetti.

 

1News, Ukrayna'da taraflar anlaştı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç, muhalefet liderleri ile AB ve Rusya'nın temsilcileriyle yapılan görüşmelerde anlaşmaya varıldığını açıkladı.

 

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, muhalefet liderleri ile Avrupa Birliği ve Rusya'nın temsilcileriyle yapılan görüşmelerde anlaşmaya varıldığını açıkladı.

 

Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, tarafların anlaşmayı bugün öğlen saatlerinde imzalayacağı belirtildi.

 

Muhalefet, anlaşma ile ilgili henüz herhangi bir açıklama yapmadı.

 

1News, Hocalı Soykırımı’nın tanıtım etkinliği New York’ta sürüyor diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Amerika Derneğinin kurucusu Anar Memmedov’un girişimleriyle her yıl ABD’de düzenlenen Hocalı Soykırımı ile ilgili geleneksel tanıtım kampanyası devam ediyor.

 

New York metro istasyonlarına Hocalı Soykırımı’nı anlatan posterler ve afişler yerleştirildi. İstasyon sayısına göre dünyanın en büyük metrosu olan New York metrosunun 34 istasyonuna yerleştirilen poster ve afişlerde Hocalı Soykırımı’na ilişkin bilgiler bulunuyor.

 

1News, Dokunulmazlıkları kaldırılsın başlıklı haberinde, Yunanistan’da, Yüksek Mahkeme Savcısı Kucamani, aşırı milliyetçi Altın Şafak partisinin tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istedi.

 

Yunanistan’da, Yüksek Mahkeme (Arios Pagos) Savcısı Efterpi Kucamani, aşırı milliyetçi Altın Şafak (Hrisi Avgi) partisinin tüm milletvekillerinin "suç örgütüne üye olma ve yönetme" suçundan dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istedi.

 

1News, Barzani'den Rojava çıkışı diye yazıyor. Haberde, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD), Suriye'nin kuzeyinde ilan ettiği kantonlara tepki gösterdi.

 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, "Biz Suriye'de tüm siyasi tarafların içinde yer alacağı oluşumu muhatap alırız. Bizim Rojava'da kabul edip onaylayabileceğimiz şey halkın ortak sesidir" dedi.

 

1News, Gürcistan, Şahdeniz-2 projesi çerçevesinde her yıl bir milyar metreküp doğalgaz elde edecek diye yazıyor. Haberde, Şahdeniz havzasının işletiminin ikinci aşaması çerçevesinde doğalgazın nakli karşılığında Gürcistan’ın transit bedeli olarak her yıl yaklaşık bir milyar metreküp doğalgaz alacağı bildirildi.

 

Avrupa Birliği Enerji Konularından Sorumlu Komiseri Günther Oettinger ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere konuşan Gürcistan Enerji Kaha Kaladze konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

1News, Erdoğan: Ofisime böcek koyanlar kaçtı diye yazıyor. Haberde, Ofisine dinleme cihazı yerleştirilmesiyle ilgili soruşturmanın tamamlandığını belirten Başbakan Erdoğan, üç şüphelinin yurtdışına kaçtığının belirlendiğini söyledi.

 

AK Parti Genel Merkezi’nde milletvekilleriyle kahvaltıda bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ofisinde dinleme cihazı bulunmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

1News, Azerbaycan Dışişleri Sözcüsü Elman Abdullayev, Azerbaycan’ın Ukrayna Büyükelçiliğinin bu ülkede yaşayan Azerbaycan vatandaşlarını dikkatli olmaları ve karışıklıkların yaşandığı yerlerden uzak durmaları konusunda uyardığını söyledi.

 

1News, ABD’nin Arkansas Eyalet Senatosu, “Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlığına, Egemenliğine ve Toprak Bütünlüğüne, Onun ABD ile Stratejik Ortaklığına Destek Çağrısı” isimli kararı oybirliğiyle kabul etti.

 

1News, Türkiye Başbakan Yardımcısı Arınç, partisindeki üç dönem milletvekili olma kuralının değişeceği yönünde bir şey söylemediğini belirtti diye yazıyor. Haberde, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İngiltere'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House'da, "Türkiye'de Demokrasinin Geleceği: Algılar ve Gerçekler" konulu bir konuşma yaptı. Arınç, bir katılımcının, Reuters haber ajansının, kendisine atfen yaptığı "Üç dönem kuralı değişebilir" yönündeki haberinin anımsatması üzerine, şöyle konuştu:

 

"Üç dönem kuralı değişecek mi? Aslında yaptığımız görüşmede basın mensupları bu konuyu sordular, 'değişecek' şeklinde bir şey söylemedim. Şunu söyledim, biz Türkiye'de yeni bir partiyken, 15 aylık bir partiyken iktidara geldik. Gelirken de bazı prensipler koyduk. Bu kanun maddesi değil, anayasa maddesi değil. Kendi iç tüzüğümüze koyduğumuz prensipler.

 

1News, Putin, aracı olması için Kiev’e yardımcısını gönderdi diye yazıyor. Haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in talebi üzerine muhalefetle müzakerelerde aracı olması için Ombudsman Vladimir Lukin’i Kiev’e gönderdi.

 

Kremlin basın sözcüsü Dmitri Peskov, Yankoviç’in Putin’le telefon görüşmesi yaptığı, arabulucu için temsilcisini Kiev’e göndermesini talep ettiğini söyledi. Peskov, Putin’in İnsan Hakları Ombudsmanı Lukin’i Kiev’e göndermeye karar verdiğini belirtti.

 

1News, ABD’li Eşbaşkan James Warlick Türkiye’de görüşmeler gerçekleştirdi diye yazıyor. Haberde, AGİT Minsk Grubu ABD’li Eşbaşkanı James Warlick Türk yetkililerle bir araya geldi.

 

Konuyla ilgili olarak Warlick kişisel Twitter hesabında şunları yazdı: “Türk hükümetinin bölgesel konular, Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin görüşlerini dinlemek faydalı oluyor. Biz Minsk Grubu eşbaşkanlarının formatına sadık kalıyoruz.”

 

1News, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, "12 yıl boyunca nasıl dik durduysak son darbe girişiminde de dimdik durduk dik duracağız" dedi. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Memur-Sen tarafından düzenlenen "Medeniyet, İnsan, Demokrasi ve Şehirler" konulu "Büyük Türkiye Buluşması"nda yaptığı konuşmada, etkinliğin tüm Türkiye için hayırlı olmasını dileyerek, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’ya bugüne kadar sürdürdüğü emek mücadelesi, Türkiye’nin ekonomisi ve demokrasisine verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

 

1News, Ermenistan farklı noktalarda ateşkesi ihlal etti diye yazıyor. Haberde, İşgalci Ermenistan ordusuna bağlı birlikler Azerbaycan-Ermenistan cephe hattının farklı noktalarında ateşkes ihlallerini sürdürdü.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, işgalci Ermenistan birlikleri dün ve bugün gece Azerbaycan’ın Füzuli ilçesine bağlı Garahanbeyli ve Aşağı Abdurrahmanlı, Ağdam ilçesine bağlı Yusifcanlı, Hocavend ilçesine bağlı Kuropatkino ve Terter ilçesine bağlı Gızıl Oba köyleri çevresi ile Cebrayıl ilçesi hudutları içindeki tepelerde bulunan mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin karşı mevzilerine ateş açtılar.

 

1News, Ban: 3 bin ek asker ve polis gönderilsin başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, uluslararası toplumdan Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki (OAC) olayların yatıştırılması ve sivillerin korunması için 3 bin ek asker ve polis gönderilmesini istedi.

 

Genel Sekreter Ban, BM Güvenlik Konseyi'nde OAC'deki son duruma ilişkin bilgi vererek şiddetin sonlandırılması ve insani yardım için BMGK'ya bazı öneriler sundu.

 

Ülkede şiddet olayları nedeniyle 2 buçuk milyon kişinin acil insani yardıma muhtaç durumda olduğunu belirten Ban, çok sayıda masum sivilin çatışmalarda hayatını kaybettiğini kaydetti.

 

1News, Milletvekilleri Güney Afrika Cumhuriyeti Parlamentosunda Hocalı Soykırımı’nı anlattılar diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekilleri Tahir Rzayev, Azer Badamov ve Fazil Mustafa, Güney Afrika Cumhuriyeti ziyaretleri çerçevesinde bu ülkenin Parlamento Komitesi Başkanı Nomalungela Gina ve Parlamento İdaresi yetkilileriyle görüştüler.

 

Edinilen bilgiye göre, görüşme sırasında milletvekilleri Azerbaycan Milli Meclisinin faaliyetleri, ülkede devam eden sosyoekonomik kalkınma, iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğinden söz ettiler.

 

1News, Suriye tasarısı cumartesi oylanacak diye yazıyor. Haberde, Suriye'ye insani yardım ulaştırılması için Avustralya, Ürdün ve Lüksemburg tarafından sunulan BMGK insani yardım karar tasarısının cumartesi oylanacağı bildirildi.

 

Tasarının sunucularından Avustralya'nın BM Daimi Temsilcisi Gary Quinlan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, tasarının cumartesi günü New York saati ile 11.00'de oylamaya sunulacağını ifade etti.

 

1News, Ukrayna'da protestocular 67 emniyet görevlisini rehin aldı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna İçişleri Bakanlığı, yönetim karşıtı gösterilerde protestocular tarafından 67 emniyet görevlisinin rehin alındığını açıkladı. Kiev'de çıkan çatışmalarda 47 kişi öldü.

 

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, hükümet karşıtı gösterilerde 67 emniyet görevlisinin protestocular tarafından rehin alındığını bildirdi.

 

İçişleri Bakanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, radikal gruplar tarafından yapılan saldırılarda 67 emniyet görevlisinin rehin alındığı, söz konusu emniyet görevlilerinin durumunun belirsiz olduğu ifade edildi.

 

1News, Elmar Memmedyarov’un Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik ve Botsvana’yı kapsayan ziyareti başladı diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının internet sayfasında yer alan bilgide, ziyaret çerçevesinde Elmar Memmedyarov’un Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik ve Botsvana yetkilileriyle görüşmesi ve ikili ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin bir dizi belgelerin imzalanması planlanıyor.

 

1News, Türk Genelkurmayında Dış Güvenlik Toplantısı diye yazıyor. Haberde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığında Dış Güvenlik Toplantısı yapıldı.

 

Genelkurmay Karargahı'nda düzenlenen toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Başbakanlık Müsteşarı Fahri Kasırga ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı.

 

Bulgaristan 21 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Kiev’teki gelişmelere neredeyse bütün Bulgar gazeteleri odaklanarak bunları birinci sayfalarında yansıtıyor. Yaşanan feci olaylar, ‘Trud’ Gazetesinin ‘Ateşkesten sonra Kiev’te kanlı olaylar yaşandı’, ‘Monitor’ Gazetesinin ‘Maydana’ binalarının yüksek katlarındaki keskin nişancılar korkutuyor’, ‘Sega’ Gazetesinin ‘Ukrayna’daki şiddet tırmandı’başlıkları ülkedeki faciayı özetliyorlar.

 

’24 çasa’ Gazetesi, Başbakan Oreşarski’nin Bakü ziyareti ile ilgili olarak yer verdiği haberde ‘Azeriler bize üç kat fazla doğalgaz veriyorlar’ diye yazıyor. Gazete, bu ziyaretin temel sonucu olarak Cumhurbaşkanı İlham Aliev’in Azerbaycan’ın SOKAR şirketinin Bulgar ortakları ile birlikte ülkemizin konut ve sanayi işletmelerindeki gazifikasyonu gerçekleştirecek bir iş ortaklığını kuracağı, Bulgar şirketlerinin ise Hazar Denizi bölgesinde yeni bir şehrin projelenmesine katılabilecekleri teminatını gösteriyor.

 

‘Sega’ Gazetesinin attığı bir manşette Bulgaristan’daki büyük siyasi partilerin  seçmenlere karşı bir komplo hazırladıkları belirtiliyor. Gazeteye göre yeni Seçim Kanunu’nun milletvekili seçiminde öncelikli oy kullanılmasına izin vermeyeceği endişeleri tamamen haklı çıkmıştır. Metinlerin nihai oylamasında sosyalistler koalsiyon ortağı HÖH’nin baskısına boyun eğerek tavizli bir metin kabul edilmiştir. Bu, yurttaşların kişilikler için oyunu kullanma düşüncesini anlamsız kılıyor.‘Trud’ Gazetesi ise bu konuda ‘BSP ile HÖH çoğunlukoyu sistemini anlamsız kıldılar’ diye yazıyor.

 

Maliye Bakanlığı verilerine dayanan ‘Standart’ gazetesi, 2007’de Avrupa Birliği üyesi olalıdan beri Bulgaristan’ın Birlik bütçesine 5.25 milyar Avro yatırdığını, ondan ise 9.35 milyar Avro almış olduğunu yazıyor.  

 

‘Monitor’ Gazetesi, Avrupa Hile ile Mücadele Birimi OLAF’ın Avrupa kaynakları ile dalaverelerinden dolayı  Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile eski Bölgesel Gelişme ve Bayındırlık bakanı Lilyana Pavlova’nın peşini bırakmadığını yazıyor. ‘Ekoglasnost’ Siyasi Klübü’nün bir ihbari üzerine OLAF, Stara Zagora ve Dimitrovgrad kentlerinde arıtma istasyonları inşaası ile ilgili olarak onların  mahkeme kararına muhtemel uymamaları ve mevcut olmayan bir Alman şirketine para transferi gerçekleştirilmesinden dolayı bir soruşturma başlatmıştır.

 

‘Trud’ Gazetesinin yazdığına göre bazı Bulgar bilim adamları Facebook ve Twitter’de yalan detektörü yapıyor. Bulgar bilim adamları ile uzmanlarının üzerinde çalıştıkları program, Facebook ve Twitter’de yazılanların  bir söylentiyi veya gerçeği yansıtıp yansıtmadıklarını saptayacak. Sheffild Üniversityesi’nden Dr.Kalina Bonçeva yönetimindeki  program Avrupa Birliği’nden 4.3 milyon Avro para alacak.

 

‘Standart’ Gazetesi, Bulgaristan’ın ‘Ludogorets’ futbol takımının Roma’da ‘Lacio’ takımına karşı elde ettiği başarıyı kutlarken ‘Ludogorets Lacio’yu da Fethetti’ başlığını atıytor. Bulgar futbolcularının Avrupa Ligi çerçevesindeki  1/16 final  karşılaşmasındaki zaferi ile ilgili olarak ‘Ludogorets’in çalıştırıcısı Stoyço Stoev, bunun takımın bundan sonra da bu yarışta başarı sağlama şanslarını artırdığı, İtalyan başkentindeki zaferin de bir rastlantı olmadığını belirtiyor ancak ‘ Bir maç daha oynamamız gerektiğini de unutmayalım’ diyor.