ABD 20 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Obama'dan Erdoğan'a 'Hukuk Devleti' Vurgusu diye yazıyor. Haberde, Obama hukuk devleti ilkelerinin mali piyasalara güvence aşılamak, öngörülebilir bir yatırım ortamını beslemek, ikili ilişkileri güçlendirmek ve Türkiye’nin geleceğine yarar sağlamak için önemli olduğuna işaret etti.

 

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Obama’nın Başbakan Erdoğan’la dün bir telefon görüşmesi yaptığı bildirilirken, görüşmede konu edilen “hukuk devleti ilkelerine dayalı sağlam politikalar” ifadesine açıklık getirilmiyor. Açıklamada yalnızca, “liderler ayrıca küresel ekonominin güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümesinin önemini ele aldılar” deniyor.

 

Türkiye’yle güçlü, karşılıklı saygılı ikili ilişkilere önem verdiğinin altını çizen Başkan Obama’nın Türkiye’nin “pozitif angajman” yoluyla dünya liderliğini ortaya koyabileceğini söylediği de bildirildi.

 

VOA, Kerry ve Abbas Paris’te Bir Araya Geldi diye yazıyor. Haberde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ortadoğu Barış Süreci kapsamında olarak Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’la Paris’te görüştü.

 

ABD’li yetkililer, Dışişleri Bakanı Kerry’nin iki devletli çözüm konusunda taraflar arasındaki görüş ayrılıklarını gidermek istediğini belirtti. İki taraf, oluşturulacak Filistin devletinin sınırları ve Doğu Kudüs’ün statüsü konusunda anlaşamıyor.

 

VOA, Yolsuzluk Operasyonu Seçmeni Etkiler mi? Diye yazıyor. Haberde, KONDA araştırma şirketi genel müdürü Bekir Ağırdır, Türkiye’de 30 Mart‘ta yapılacak yerel seçimleri, “Cumhurbaşkanlığı seçiminin kostümlü provası” olarak niteliyor. Seçmenin her türlü gelişmeye tepki göstereceğini ve bunun da sandığa yansıyacağını belirten Ağırdır, ancak bunun iktidarla muhalefetin yer değiştireceği kadar radikal bir değişim olmayacağını söylüyor.

 

Wall Street Journal (WSJ), 3 milyar dolarlık Türk yatırımında Ukrayna tedirginliği diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'da 28 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan olaylar, ülkedeki 2.5-3 milyar dolarlık yatırımı tedirgin etti. Ancak şu an için ülkedeki olaylardan çok fazla etkilenen bir Türk şirket yok. Deik Türk Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin, "Şu an büyük bir etki olmasa da neler olacağını kestirmek zor. Bekleyip göreceğiz" diyor.

 

Çin 20 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Şam: Cenevre Konferansı başarısızlığa uğramadı başlıklı haberinde, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, 2. Cenevre Konferansı'nın ikinci turunun başarısızlığa uğramadığını söyledi.

 

Mikdat, dün (19 Şubat) yaptığı açıklamada, bazı Batılı ülkelerin aksi yöndeki tüm çabalarına rağmen, konferansın başarısız olmadığını kaydetti.

 

Mikdat, Şam heyetinin, görüşmelerin ikinci turunda şiddet ve terör faaliyetlerinin durdurulması, geçici bir yönetim kurulması, devlet organlarının mevcudiyetini koruması ve ulusal uzlaşma konularında diyalog yapmayı kabul ettiğini belirtti.

 

CRİ, Bilişim tüketiminde artış diye yazıyor. Haberde, Çin'de 2013 yılında gerçekleştirilen bilişim tüketiminin 2012 yılına göre yüzde 28 oranında artarak, 2,2 trilyon yuana ulaştığı açıklandı.

 

Çin Devlet Basın Ofisi tarafından bugün (20 Şubat) düzenlenen basın toplantısında, 2013 yılında gerçekleştirilen e-ticaret hacminin de yüksek bir artış kaydederek 10 trilyon yuanı aştığı belirtildi.

 

CRİ, Çin, patent ve telif başvurusunda yine birinci diye yazıyor. Haberde, Çin'in patent ve telif hakları başvurusu sayısı bakımından dünya birinciliğini 2013 yılında da koruduğu açıklandı.

 

Çin Devlet Patent ve Telif Hakları Müdür Yardımcısı Gan Shaoning, bugün (20 Şubat) yaptığı açıklamada, geçen yıl kabul edilen patent ve telif hakkı başvurusu sayısının 2012 yılına göre yüzde 26,3 oranında artarak 825 bini bulduğunu belirtti. Başvuru sayısı bakımından Çin, son üç yıldır dünya genelinde ilk sırada bulunuyor.

 

CRİ, Ukrayna'da hükümet ve muhalefet görüştü diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, ülkede giderek tırmanan siyasi gerginliği çözmek için muhalefet liderlerinden Vitaliy Kliçko ve Arseniy Yatsenyuk ile dün (19 Şubat) bir araya geldi.

 

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi tarafından dün yapılan açıklamaya göre, iki taraf arasında geçici "ateşkes" ve barış görüşmelerinin başlatılması konularında mutabakat sağlandı. Taraflar, bu uzlaşmanın ülkedeki kanlı çatışmaları durdurmayı ve ulusal istikrarı sağlamayı amaçladığını açıkladı.

 

CRİ, Beyrut'taki saldırılara kınama diye yazıyor. Haberde, Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güney banliyösünde arka arkaya meydana gelen patlamalar, BM tarafından sert bir dille kınandı.

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dün (19 Şubat) sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada saldırıları kınadığını belirtti. Ban Ki-moon, Lübnan'daki tüm taraflara dayanışma içinde yeni hükümeti kurma ve ulusal birliği koruma çağrısında bulundu.

 

Lübnan ordusu, dün sabah saat 9.30 civarında Beyrut'un güney banliyösünde bomba yüklü araçlarla eş zamanlı olarak iki intihar saldırısı gerçekleştirildiğini açıkladı. Saldırılar sonucunda en az altı kişinin öldüğü, 129 kişinin yaralandığı bildirildi.

 

CRİ, Xi Jinping, Pakistan Cumhurbaşkanı ile görüştü diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün (19 Şubat) Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin'le görüştü.

 

Xi Jinping, Çin ve Pakistan'ın zorluklarla birlikte mücadele eden "iyi dost, iyi ortak, iyi komşu ve iyi kardeşler" olduğunu kaydetti.

 

Çin'in Pakistan ile ilişkilerine daha önce olduğu gibi gelecekte de stratejik ve uzun vadeli bir bakışla yaklaşacağını belirten Xi Jinping, ikili ilişkilerin, Çin'in komşu ülkelerle diplomatik ilişkilerinde öncelikli olacağını vurguladı.

 

CRİ, Taliban'dan ateşkes için ön şart başlıklı haberinde, Pakistan Talibanı, Pakistan ordusuyla ateşkes gerçekleştirmek için ön şart ileri sürdü.

 

Taliban'ın Pakistan kolunun sözcüsü Şahidullah Şahid, dün (19 Şubat) basına verdiği demeçte, İslamabad yönetimiyle yürütülen barış görüşmelerine önem verdiklerine işaret ederek, hükümetin Taliban üyelerini öldürmeme taahhüdü vermesi hâlinde, resmen ateşkes başlatacaklarını vurguladı.

 

CRİ, Viyana nükleer görüşmesi erken sona erecek diye yazıyor. Haberde, İran nükleer sorunuyla ilgili altı ülke ile Tahran temsilcileri arasında Viyana'da yapılan görüşmeler, Ukrayna'da tırmanan gerginlik nedeniyle öngörülenden erken bir şekilde bugün (20 Şubat) sona erecek.

 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un, Ukrayna'daki son durumu değerlendirmek üzere Brüksel'de düzenlenecek AB dışişleri bakanları toplantısına katılacak olması nedeniyle, daha önce üç gün sürmesi beklenen İran nükleer görüşmeleri erken sona erecek.

 

CRİ, Gül'den tartışılan internet yasasına onay diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün (19 Şubat) Twitter'daki hesabından "İnternet Yasası"nı onayladığını duyurdu.

 

Gül, "Bu düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan'dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım. Memnuniyetle görüyorumki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek" ifadesini kullandı.

 

Köşk'ün yasayı onayladığı saatlerde de AK Parti'nin Cumhurbaşkanı Gül'ün işaret ettiği iki maddeyle ilgili düzenlemeyi içeren teklifi Meclis'e sunduğu bildirildi.

 

CRİ, Zhang-Hüseyin görüşmesinde dostluk vurgusu başlıklı haberinde, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Zhang Dejiang bugün (19 Şubat) Beijing'de Çin'i ziyaret eden Pakistan Devlet Başkanı Memnun Hüseyin'le görüştü.

 

Zhang Dejiang görüşmede iki ülke halklarının kalplerindeki derin Çin-Pakistan dostluğunun sürekli korunması ve geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Zhang Dejiang, Çin-Pakistan stratejik işbirliği ortaklık ilişkilerinin yeni dönemin özelliklerine uygun olarak geliştirilmesi, siyasi, ekonomik, kültürel alanlardaki dostluk ve işbirliğinin de yeni bir seviyeye getirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Rusya 20 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Kiev’de 20 emniyet mensubu keskin nişancı kurşunu ile yaralandı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkenin başkenti Kiev’de bulunan Özgürlük Meydanı’nda bugün devam protestolar esnasında, meydan çevresinde görevli 20 emniyet mensubunun keskin nişancı kurşunu ile yaralandığı bildirildi.

 

RUVR, Türkiye’de sübyancının 800 yıldan fazla hapsi isteniyor diye yazıyor. Haberde, İstanbul’da sübyancıkla suçlanan Etiler Spor Kulübü antrenörünün davranışları ile ilgili skandal büyüyor.

 

1news.az tarafından Sabah gazetesine dayandırılarak bildirildiğine göre, antrenör Gökhan K. futbol çalışmalarına yazılan en az 11 gence yönelik cinsel saldırılarda bulundu. Soruşturmaya göre, Gökhan K. görevini kötüye kullanarak çocukları baştan çıkardı. O gençlere sadece kendisi tecavüz etmedi, aynı zamanda onları birbirleri ile cinsel ilişkiye girmeye zorladı.

 

RUVR, El Cezire muhabirleri Mısır’da hakim karşısına çıkacak diye yazıyor. Haberde, Arap televizyon kanalı El Cezire’de çalışan ve Mısır’da yaşanan olaylar esnasında teröristlere yardım etmekte suçlanan 20 muhabir, ülkenin başkenti Kahire’de bugün hakim karşısına çıkacak.

 

Aralarında bir Avustralya, bir Hollanda ve iki de İngiliz vatandaşı olmak üzere, toplam 4 yabancının da bulunduğu 20 muhabir hakkında savcılık tarafından hazırlanan iddianame Ocak ayında mahkemeye sunulmuştu. Söz konusu iddianamede, tüm şüpheliler ‘‘Müslüman Kardeşler Örgütü’nün lehine yalan ve yanlış haber yaymakla’’ suçlanıyor.

 

RUVR, Yanukoviç ile muhalefet ateşkeste karar kıldı diye yazıyor. Haberde, Batkivşçina (Vatan) Partisi Başkanı Arseniy Yatsenük, üç muhalif liderin Yanukoviç ile yaptığı görüşme sonucu ateşkes kararı alındığını ve ülkedeki durumun istikrara kavuşturulması için müzakere başlatılması öngörüldüğünü bildirdi. Haber, Batkivşçina’nın internet sayfasında yer aldı.

 

Yatsenük, “Olumlu bir gelişme var. Planlanan saldırı ve temizlik harekâtı iptal edildi. Ateşkes ilan edildi. Ülkeyi istikrara kavuşturmak için müzakere süreci başladı” dedi.

 

RUVR, ABD yönetimi ayakkabı içindeki patlayıcılardan endişe ediyor başlıklı haberinde, Amerikan İstihbarat Toplumu sözcülerinin çarşamba günü yaptıkları açıklamalara göre, ABD yönetimi havayolu şirketlerini teröristlerin patlayıcı maddeleri ayakkabılarının içerisinde uçağa sokabilecekleri konusunda uyardı.

 

Onların edindiği bilgilere göre, bu şekildeki uyarı Milli Güvenlik Bakanlığı tarafından geldi. Bu kurum özellikle bu tür uyarıların gerçeğe dönüşmesi yönünde belirli bir tehlike olduğunu, ancak çok düşük bir olasılık bulunduğunu vurguladı.

 

RUVR, Ukrayna, Kiev’deki olaylarda hayatını kaybedenler için yasta diye yazıyor. Haberde, Kiev’de iki gün boyunca devam eden sokak çatışmalarında hayatını kaybeden 28 vatandaş için Ukrayna’da bugün yas ilan edildi. Ülkedeki bayraklar yarıya indirilirken, önceden planlanan tüm konserler iptal edildi ve televizyon yayınlarında değişikliğe gidildi. Protestoların ve şiddetli çatışmaların yaşandığı Kiev sokaklarında geçici bir sakinlik durumu söz konusu olmasına rağmen, kurulan barikatlardan halen ateşler yükseliyor ve aşırılık yanlısı radikal protestocular güvenlik güçlerine zaman zaman molotof kokteyli atmaya devam ediyor. Fakat önceki iki günde olduğu gibi protestocularla güvenlik güçleri arasında direkt bir çatışma durumu söz konusu değil.

 

RUVR, Rusya’da halka evlerini silahla korumalarına izin verilecek diye yazıyor. Haberde, Rusya Millet Meclisi’ndeki parlamento oturumunda halkın suçlulardan kendini, yakınlarını ve evlerini korumaları için daha fazla yetki verilmesi önerisi görüşülebilecek.

 

Roi.Ru sitesinde yayınlanan kamu girişimine göre, “Silah Hakkı” adlı toplumsal örgütü inisiyatifi yakın bir zamanda mecliste görüşülmesi için gerekli olan 100 bin oya ulaşacak. Bu oylama sayısı 19 Şubat akşamı itibariyle 99 bin 294 olma özelliği taşıyor.

 

RUVR, Irak Kürdistan’ı petrol ihracatını Bağdat’ın kontrolüne devretti diye yazıyor. Haberde, Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin El Şehristani’nin bildirdiğine göre, Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Türkiye’ye petrol ihracatını federal hükümetin kontrolünde gerçekleştirmeyi kabul etti.

 

RUVR, Facebook, WhatsApp cep telefonu uygulamasını 16 milyar dolara satın alacak diye yazıyor. Haberde, France Press Ajansı’nın Facebook tarafından yapılan açıklamaya dayandırarak perşembe günü bildirdiğine göre, sosyal iletişim ağı Facebook 16 milyar dolara cep telefonu uygulaması Messenger WhatsApp’i satın alıyor.

 

Dünyanın en büyük sosyal ağı bu cep telefonu uygulaması için nakit olarak 4 milyar dolar ve hisse şeklinde 12 milyar dolar ödeme yapacak. Ayrıca, satış anlaşması kapsamında WhatsApp kurucularından biri olan WhatsApp CEO’su Jan Koum Facebook Yönetim Kurulu’na girecek ve sosyal ağın diğer ana uygulamaları ile beraber 3 milyar dolarlık sınırlı hisselerine sahip olacak.

 

RUVR, Ukrayna Cumhurbaşkanı ve muhalefet ateşkes konusunda anlaştılar diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç muhalefet liderleri Arseniy Yatsenyuk, Vitaliy Kliçko ve Oleg Tyagnibok ile müzakere görüşmelerini sona erdirdi.

 

Görüşmeler sonucunda ateşkes ilan edileceği ve ülkedeki durumun normale dönmesi için görüşmelere başlanacağı duyuruldu.

 

Açıklamada “Görüşmeler sonrasında taraflar şu konularda anlaştılar: 1.Ateşkes, 2.Kan akışının durması ve sivil barış uğruna ülkedeki durumun normale dönmesi için müzakereler sürecine başlanması” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, İnternet yasasında değişiklik yapıldı diye yazıyor. Habere göre, AK Parti'nin internetle ilgili bazı kısıtlamaları içeren önergeleri Meclis'te kabul edildi.

 

Buna göre trafik bilgisi tanımı netleştirildi ve TİB'in bu bilgiye ancak mahkeme kararıyla ulaşabilmesi hükme bağlandı. Erişim engelleme yetkisi verilen TİB Başkanı'nın kararı 24 saat içinde sulh ceza mahkemesine götürmesi zorunluluğu getirildi.

 

RUVR, ABD Ukraynalı yetkililere karşı vize yaptırımı getiriyor diye yazıyor. Haberde, ABD ülkedeki şiddetten sorumlu tuttuğu 20 Ukraynalı yetkili aleyhine vize yaptırımı getiriyor.

 

19 Şubat Çarşamba akşamı ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü bununla ilgili bir açıklama yaptı.

 

Vize yaptırımlarının ülkedeki şiddeti durduramaması durumunda ABD Avrupa Birliği ile beraber Ukrayna’nın normale dönmesine yönelik başka önlemleri de almaya hazır olduğunu belirten ABD yetkilisi, ancak ne tür önlemler olacağı konusunda bir açıklama yapmadı.

 

RUVR, İspanya’da bir tren otel kapılarını açacak diye yazıyor. Haberde, İspanya’nın Renfe Demiryolları şirketi, dünyada bir ilke imza atmak istedi.

 

Şirket, dünyada tekerler üzerinde duracak ilk oteli açma karı aldı. Train and Breakfast adı verilen tren otelde, yataklar vagonlara yerleştirilecek. Tren ise ülke sınırları içinde dolaşacak.

 

RUVR, Obama’ya benzeyen İblis filmden çıkarıldı diye yazıyor. Haberde, Amerikan The Son of God (Tanrı’nın oğlu) adlı filminin yapımcıları, çok konuşulan sahnelerin filmden çıkarılması yönünde karar aldı. İblisin oynadığı sahneler, canlandıran artistin ABD Başkanı Barack Obama’ya benzerliğinden dolayı sansürlendi.

 

RUVR, Putin’den Batı’ya “Ukrayna yönetimini suçlamaktan vazgeçin” çağırısı diye yazıyor. Haberde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’yı Ukrayna’da muhalefetin aşırıcı üyelerini kınamaya ve rejimi suçlamaktan vazgeçmeye çağırdı. Putin çağrısını Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde ifade etti.

 

Kremlin Basın İdaresi konuyu şöyle özetledi: “Putin, batılı ülkelerin Ukrayna yönetimini suçlama eğiliminden vazgeçmelerinin nekadar önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, yasadışı ekstremist faaliyetler ve terör eylemleri düzenlemekten suçlu olan muhalefet güçlerinin kınanmasının önemini belirtti.”

 

RUVR, Rusya son 2 ayda 68,5 ton biberi Türkiye’ye geri gönderdi diye yazıyor. Haberde, Türkiye’den Rusya’ya son 2 ayda ihraç edilen 68,5 ton biber Batı Çiçek Tripsi (Western Californian Flower tripsi) bulunduğu gerekçesiyle geri gönderildi.

 

RUVR, Rusya’da şu an sıkı para politikalarına gerek yok diye yazıyor. Haberde, Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç sıkı para politikası uygulamak için şu an herhangi bir gerekçe olmadığını söyledi.

 

İngiltere 20 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Guardian krizin Cumhuraşkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği'yle imzalanması planlanan işbirliği anlaşmasını askıya alıp, Rusya'yla kredi ve ucuz doğalgaz anlaşmasıyla başladığını hatırlatıyor.

 

Gazete bu hamlenin Yanukoviç'in de oy deposu olan ülkenin Rusça konuşan doğusu ve başkent Kiev ile Batı Ukrayna'yı karşı karşıya getirdiğini vurguluyor. Gazete şöyle devam ediyor:

 

"Ukrayna'nın Kara Salısı'ndan sonra ülke, Moskova'nın desteklediği inatçı bir cumhurbaşkanıyla felaketin eşiğinde. Cumhurbaşkanı mevziisini tutuyor büyük bir güç kullanıyor. Muhalefetse daha da radikalleşiyor ve silahlı mücadeleye meylediyor"

Haberde görüşlerine yer verilen 23 yaşındaki gösterici Andrey Pozniyakov, "Halk ya ayaklanacak ya da büyük bir müdahale olursa yeraltına inip partizanlık yapacaklar" diyor.

 

Konuya başyazılarından birini de ayıran Guardian yazıya "Hepimizi etkileyen kriz" başlığını atmış. Dikkat çeken satırlar şöyle;

 

"Ukrayna dünyanın uzun yıllardır karşılaştığı en ciddi kriz olabilir. Protestoların başlıca nedeni olan sorun, AB'yle işbirliği görüşmelerinin askıya alınması artık giderek daha az önemli bir hale geliyor. AB'yle müzakerelerin devam etmesi ve cumhurbaşkanının benimsediği Rusya'yla daha yakın ilişkilerden vazgeçilmesi talepleri, artık cumhurbaşkanı ve tüm adamlarının istifası ve yönettikleri yolsuzluklara bulaşmış, buyurgan ve yarı mafya rejimin yok edilmesi isteğinin gerisine düştü. Kiev'de o kadar çok insanın ölmesi ve sonra ülke çapında sözde terör operasyonları Ukrayna hükümeti, resmi muhalefet ve protesto hareketini artık dönüşü olmayan bir noktaya götürdü. Belki de en başından beri tutarsız ve etkisiz güç kullanan Yanukoviç, Putin'in tavsiyesiyle sertleşti"

 

Financial Times ise Avrupa Birliği liderlerinin Ukrayna'ya yönelik ambargolar için bastırdığını yazıyor.

Gazete üye ülke dışişleri bakanlarının bugün Brüksel'de konuyla ilgili acil bir toplantı yapacağını belirtiyor.

 

Financial Times ambargo arayışının şimdiye dek diplomatik çözümden yana tavır koyan Avrupa Birliği'nin politikasında önemli bir farklılığa işaret ettiğini kaydediyor.

Ancak bazı ülkelerin sert yaklaşımın ülkeyi bir iç savaşa sürüklenebileceğinden kaygı duyduğu, dolayısıyla 28 ülkenin de oybirliğini gerektiren ambargoların garanti olmadığı vurgulanıyor.

 

Gazete Fransa ve Polonya'nın öncülüğünü yaptığı bir grup ülkenin Almanya ve Çek Cumhuriyeti'nin desteğini aldığını, ancak Hollanda ve Finlandiya'nın hızlı bir karar vermekte isteksiz olduğu belirtiliyor. İspanya'nın da diplomatik çözümü tercih ettiği söyleniyor.

 

Times ise başyazılarından birinde Avrupa Birliği'nin daha sert bir tavır takınması gerektiğini savunuyor ve Kiev'deki ölümlerden sonra Brüksel'in üzerinde bir ahlaki sorumluluk bulunduğunu vurguluyor. Gazete şöyle devam ediyor;

 

"Kiev'deki ölümler Avrupa Birliği için önemli bir ilke oluşturdu: Komşu ülkelerdeki çatışmalarda ebediyen tarafsız kalamaz. Yüksek Temsilci Catherine Ashton'ın savunduğu ortak Avrupa dış politikası arabuluculuğa odaklı ve düşmanlardan dost yaratmaya odaklanan bir tür yumuşak güç.

 

Ashton Balkanlar'daki sorunlarda dürüst bir arabuluculuk yaptı ve İran'la nükleer görüşmeleri hazırladı. Ancak AB Ukrayna'da bir oyuncu. Çatışmanın üzerinde değil, aksine tam içinde. Ukrayna'nın yüzünü batıya çevirmek istiyorlar. Bu çok sayıda Ukraynalı tarafından desteklenen meşru bir hedef. Avrupa'nın dış politikasının sınırları Rusya tarafından belirlenmemeli"

 

Financial Times, dünya haberleri sayfalarında İran'ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Tahran'ın nükleer programı nedeniyle karşı karşıya kaldığı ambargoların etkilerine karşı ülkeyi harekete geçirmek için yaptığı "ekonomik cihat" çağrısına yer veriyor.

 

Hamaney'in "direniş" ekonomisi üzerinde odaklandığı ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye "ambargoları gözlemleme ve düşman için bedelini arttırma" çağrısı yaptığı kaydediliyor.

Gazete uzmanlara göre Hamaney'in açıklamalarının Tahran'ın bu hafta Viyana'da dünya güçleriyle başlattığı müzakerelere karşın ambargoların kısa sürede sona ermeyeceğine inandığını sergileyen açık bir gösterge olduğunu belirtiyor.

 

Financial Times AB ve ABD'nin uyguladığı bankacılık ambargolarının İran'ın petrol gelirlerini son iki yılda yarıdan fazla düşürdüğünü ve ulusal para birimini yüzde 50 oranında zayıflattığını hatırlatıyor.

 

Gazete ayrıca İran'ın ülke dışındaki bankalarda dondurulmuş 60 ila 100 milyar dolayında olduğu tahmin edilen gelirlere, ayrıca kapasitesinin çok altında çalışan başta petrol ve doğalgaz sektörü olmak üzere sanayinin canlanması için yabancı yatırımlara ihtiyaç duyduğunu vurguluyor.

 

Guardian'da Lübnan'a kaçan Suriyeli kadınların sağlık durumuyla ilgili bir araştırmaya yer veriliyor. ABD'nin Yale Üniversitesi'nden uzmanların yaptığı araştırmaya göre kadın mülteciler ağır bir stres ve sağlık sorunları yaşıyor. Bu sağlık sorunları arasında hamile kadınlar arasındaki erken doğumların da bulunduğu belirtiliyor.

 

Çatışmadan kaynaklanan stresin kendisini aile içi şiddet şeklinde de gösterdiği vurgulanıyor.

Bazı kadınların eşlerinden dayak yedikleri, bazılarının da öfkelerini çocuklarından çıkartıkları ve buna sonra çok pişman oldukları söyleniyor.

 

Kadınlardan biri "Psikiyatriste ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımı anormal bir şekilde dövüyorum. Sonra da çocuk uyuyunca pişman olup ağlıyorum. Ama bir sonraki gün yine geriliyor ve çocuğumu dövüyorum" diye anlatıyor yaşadığı durumu.

 

Times Gazetesinde, oskar ödüllü "Er Ryan'ı kurtarmak" filminin senaryosuna çok benzer bir durumun Birinci Dünya Savaşı'nda yaşandığı yazılıyor.

 

Habere göre Margareth Smith Avrupa'daki siper savaşlarında beş oğlunu kaybetti.

Bu sırada altıncı ve son oğlu er Wilfred Smith ise Fransa'da cephedeydi.

Margaret Smith'in beş oğlunu ve savaş sırasında eşini de kaybetmesi üzerine yaşadığı kasabanın papazının eşi Kraliçe Mary'ye bir mektup yazıp, duruma müdahale etmesini ve oğlu Wilfred'in geri getirilmesini istedi.

 

Böylece evine dönen Wilfred Smith uzun bir ömür sürdü ve beş çocuk yetiştirdi.

 

Almanya 20 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Süddeutsche Zeitung, tartışmalı internet yasasının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından imzalanmasının değerlendirildiği bir yoruma yer veriyor;

 

“Bundan âlâ ironi olamazdı. Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internetin gelecekte çok daha kolay bir şekilde sansürlenebileceğini duyurmak için Twitter'ı kullanıyor. Türkler, internet fanatiği olarak biliniyor. Bu yükselişin, eski medya organlarına getirilen sınırlamalarla da ilgisi var. Hükümetin büyük televizyon kanalları ile gazetelere uyguladığı sansür, internetin parlamasına yol açtı. Gezi protestocuları, Twitter ve Facebook üzerinden organize olmuştu. Gül'ün, yurt içi ve dışındaki eleştirilere rağmen imzaladığı yasa da tam olarak bunu hedef alıyor.”

 

Heilbronner Stimme'de de aynı konuda bir yoruma yer veriliyor:

 

“Erdoğan'ın otoriter dünya algısı içerisinde eleştiriye yer yok. Bu nedenle Başbakan, uzun zamandan bu yana medyayı baskı altına alıyor. Her tür internet sitesinin mahkeme kararı olmadan kapatılabilecek olması da bu dünya görüşü ile örtüşüyor. Bu tutumun, kişisel hakların korunması ile hiçbir ilgisi yok. Yasa, siyasi karşıtların arzu edilmeyen yayınlarını baskı altına almak için güçlü bir araç olacak.”

 

Alman basınında ağırlıklı olarak yer alan bir diğer konu da hükümet karşıtı gösterilere şiddetin karıştığı Ukrayna. Nürnberger Zeitung, eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in arabulucu olarak devreye girmesi önerisini değerlendiriyor:

 

“Sol Parti Meclis Grup Başkanı Gregor Gysi, Sosyal Demokrat Partili eski Başbakan Gerhard Schröder'i Ukrayna konusunda arabulucu olarak önerdi. Böylelikle, Ukrayna'nın kendi demokratik yoluna gidebilmesini sağlamak için, Schröder'in eski dostu Putin'i kendi tarafına çekebileceğini düşündü. Aslında bu doğru: Moskova olmadan çözüm olmaz. Fakat Schröder yan çizdi ve arabuluculuk rolünü Birleşmiş Milletler'e yükledi. Bu sinizmin sınırlarında dolaşan bir davranış. Zira Birleşmiş Milletler'in etkisinin ne denli kısıtlı olduğunu, Suriye örneği gayet iyi gösteriyor.”

 

Der Tagesspiegel'de ise Avrupa Birliği'nin, Ukrayna krizindeki rolü ele alınıyor:

 

“Acil olarak şiddetin durdurulması gerekiyor. Çağrılar yanlış değil. Fakat sorumlular Avrupa Birliği'ni bir güç odağı olarak görmeyi reddettikçe, bu çağrıların etkisi de hafif kalıyor. Başbakan Merkel, pazartesi günü Berlin'de Ukraynalı muhalifleri ağırladı ve onlara destek sözü verdi. Bir gün sonra ise Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç, şiddete dayalı bir çözümü dayatmaya çalıştı. Bu da bir iktidar göstergesi: Kiev ve Moskova yönetimleri, Almanya'nın ve AB'nin istek ve becerisini ölçerken, Ukrayna'da sert bir politika uygulamayı sürdürüyor. Berlin ve Brüksel'in önce yaptırımlar gibi hedefe yönelik icraatlar aracılığıyla saygı kazanması gerekiyor. Ancak ondan sonra müzakerelerin başarıya ulaşma şansı olur.”

 

Ukrayna 20 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Olağanüstü Hal Söz konusu Peki Olağanüstü Halde Ne Olacak başlıklı haberinde, Kiev’in merkezindeki gösteriler devam ediyor.

 

Hükümet binalarının bulunduğu Gruşevskogo Caddesi’nin başlangıcındaki Avrupa Meydanı ve çevresinde yoğunlaşan çatışmalarda şu ana kadar 254 polis memurunun ve yüzlerce göstericinin yaralandığı öte yandan dört kişinin yaşamını yitirdiği bildiriliyor.

 

Bağımsızlık Meydanı ve Avrupa Meydanı dışında Kiev’de hayat normal akışında devam ediyor. Şehri genelinde olağanüstü bir durum yok. Ancak basında Kiev’de olağanüstü hal ilan edilebileceğine ilişkin iddialar var.

 

Ukrayna’nın Sesi, Ukrayna Güne Hareketli Başladı diye yazıyor. Haberde, Dün gece ilan edilen ateşkes sonrası oluşan olumlu hava bu sabah yerini yeniden endişeye bıraktı.

 

Bağımsızlık Meydanı’ndaki göstericiler sabahın ilk saatlerinden itibaren polise karşı saldırıya geçti.

 

Bu sabah polis karşı saldırıya başlayan göstericiler Ukrayna Evi, Ekim Sarayı ve Ukrayna Oteli’ni işgal ettiler.

 

Olaylar nedeniyle Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada ve Bakanlar Kurulu binaları güvenlik nedeniyle boşaltıldı.

 

İran 20 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı(FHA), İslamî Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Türkiye bölgenin önemli ve etkili devleti olduğunu vurguladı.

 

FHA, Batılı bir diplomat “Amerikalı müzakere takımı, İran’ın Balistik füzelerinin de müzakere kapsamına alınmasında ısrarlı, ama İran tarafı kabul etmiyor” dedi.

 

FHA, Almanya’da 62 yaşındaki 1 kişi, İran karşıtı yaptırımları ihlal ettiği suçlamasıyla gözaltına alındı.

 

FHA, Bahreyn Temsilcisi dün Tahran’da, ülkesinin terör kurbanı ülkeler listesine alınmasını istedi.

 

FHA, Batılı bir diplomat, Reuters haber ajansı muhabiriyle konuşurken “İran’la 5+1’in nükleer müzakereleri şaşırtıcı bir şekilde iyi gidiyor” dedi.

FHA, Tahran’da düzenlenen İslami İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin 9. Parlamentolar Birliği Toplantısı 2 günlük çalışmasının ardından dün akşamüstü sona erdi.

 

FHA, İran Meclis Başkanı Laricani’yle Parlamentolar Birliği eski Genel Sekreteri İbrahimov, bu Birliğin Müslümanlar arasında vahdet oluşturmak rolünü vurguladılar.

 

FHA, İranlı nükleer müzakereci Abbas Irakçi, İran ve 5+1 grubu arasında bir sonraki oturumun Şubat'ın ortalarında Viyana'da düzenleneceğini açıkladı.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, düşmanlar türlü sorunlar çıkararak Filistin meselesini unutturmaya çalıştığını belirtti.

 

FHA, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem, Beyrut'ta düzenlenen terör saldırılarını şiddetle kınadıklarını açıkladı.

 

FHA, Çin'in nükleer müzakereci heyeti Başkanı Lee Bao Dung, Pekin yönetimi Viyana müzakerelerini olumsuz etkileyecek her türlü baskıya karşı çıkacağını belirtti.

 

FHA, Yargı Erki Başkanı Ayetullah Sadık Amoli Laricani, İran'da çıkarılan fitne bir iç mesele olduğunu, Amerika İran'ın iç meselelerine karışamayacağını vurguladı.

 

FHA, Hükümet Sözcüsü Muhammed Bagır Nobaht, nükleer müzakerelerde İran'ın füze gücünün gündeme gelmesi, sadece Amerikalıların arzusu olduğunu belirtti.

 

FHA, İran İslam Cumhuriyeti’nin başkenti Tahran'da dün sona eren İSİPAB 9. Konferansı'nda 16 maddelik Tahran Deklarasyonu yayımlandı: İsrail, işgalci ve gayrimeşru bir rejim!

 

FHA, Bölgenin enerji geçişini kendi kontrolüne almak isteyen ABD-AB Batı ittifakı, Suriye’ye dişini geçiremeyince, gücünü Ukrayna’ya odaklamaya başladı.. Pentagon’un 24 ülke haritası planı hayat geçirilmek isteniyor.

 

FHA, ABD ile AB üyelerinin protesto ve şiddet olaylarının her geçen gün tırmandığı Ukrayna'ya yönelik yaptırım kararı almaları bekleniyor.

 

FHA, İnterneti düzenleyen teklif TBMM’de komisyondan geçti diye yazıyor. Haberde, Türkiye, Batıyı rahatsız eden internet kontrolünü kanunlaştırarak Batılı ülkelerin içerideki oyunlarına set vurma önlemi aldı.

 

İran Radyosu (İRİB), Türkiye cumhurbaşkanına internet yasası tepkisi diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tartışmalı internet yasasını onayladığını Twitter'dan duyurmasının ardından,  onaylanmasına karşı çıkan Twitter kullanıcıları ise Abdullah Gül'ün hesabını unfollow ederek tepki gösterdi.

 

İRİB, Beyaz Saray: Suriye krizinin askeri çözümü yoktur başlıklı haberinde, Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Suriye krizine askeri bir çözüm olmadığını ve müzakere edilmiş siyasi çözümün ABD yönetiminin görüşü olmayı sürdürdüğünü söyledi.

 

Carney, günlük basın brifinginde Cenevre görüşmelerinde ilerleme sağlanamaması nedeniyle, ilgili soruları da yanıtladı. "Suriye krizinin çözüme ulaştırılmasında Cenevre sürecinin ABD yönetiminin ana odağı olmayı sürdürüp sürdürmediği, şu aşamada yeni bir süreç arayışının olup olmadığının" sorulması üzerine Carney, şunları kaydetti:

 

"Sorunuza cevap olarak, bu savaşa askeri çözümün olmadığı ve müzakere edilmiş siyasi çözümün Suriye için tek ileri yol olduğu hala bizim görüşümüzdür. Cenevre süreci şu anda izlenebilir ve başarılabilir bir süreç. Ama hiç şüphesiz, büyük çapta bir ilerleme olmadı."

 

Carney, tarafların bir araya gelmelerinin önemli olduğunu ancak uluslararası toplumun bu süreci daha ileriye nasıl taşıyabileceklerine odaklanması gerektiğini ifade etti.

 

İRİB, ABD'li tecavüzcü asker intihar etti diye yazıyor. Haberde, Irak'ta tecavüz ettiği 14 yaşındaki kızı ve ailesinin üç ferdini öldürmek suçundan mahkûm olan eski ABD askeri, hücresinde kendini astı.

 

ABD askerlerinin Irak işgali sırasında Iraklılara karşı çok sayıda suç işlediği ortaya çıktı.

2006 yılında Irak'ta 14 yaşında bir kıza tecavüz edip anne-babası ve kız kardeşini öldüren eski ABD askeri ömür boyu hapse mahkûm edilmişti.

 

Los Angeles Times gazetesinin Arizona'daki hapishane yetkililerine dayandırdığı habere göre Steven Dale Green adlı eski asker geçen hafta hücresinde ölü bulundu.

 

İRİB, 6 ay sonra Obama'dan Erdoğan'a ilk telefon diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Obama ve Türkiye Başbakanı Erdoğan, 6 ay sonra ilk kez telefonda görüştüler. Görüşmede ikili ilişkiler, Suriye, Irak enerji anlaşmazlığı, Kıbrıs ve İsrail ile ilişkiler ele alınırken, Obama Erdoğan'a hukukun üstünlüğü ilkesinin önemini vurguladı.

 

İRİB, Efhem: Dış Müdahale Ukrayna'da Durumu Vahamete Sürüklemiştir başlıklı haberinde, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ukrayna'daki gelişmeler karşısında İran'ın duyduğu kaygısını dile getirdi.

 

Fars Haber Ajansının bildirdiğine göre İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Merziye Efhem, dün Ukrayna'daki gelişmelere tepki göstererek, Ukrayna olaylarına yönelik dış müdahalenin bu ülkeyi çok derin krizlere sürükleyebileceğini söyledi.

 

İRİB, İran Dışişleri Bakanı Lübnanlı Meslektaşı İle Görüştü diye yazıyor. Haberde, Lübnanlı meslektaşı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta İran Kültür Ataşeliği karşısında gerçekleşen terör saldırısını kınadı.

Tesnim haber ajansının bildirdiğine göre İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif dün Çarşamba günü Lübnan dışişleri bakanı Cobran Basil ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, Beyrut patlamasında birkaç Lübnan vatandaşının şehid düşmesi dolayısıyla taziyetlerini bildirerek, bu gibi terör saldırılarına gereken cevabın verilmesinin şart olduğunu bildirdi.

 

Suriye 20 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), El Esad’tan Maduro’ya Mektup diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad dün kendisi ve Suriye halkı adına Bolivarcı Venezüella Cumhurbaşkanı Nicholas Maduro’ya bir mektup gönderdi.

 

El Esad mektubunda Maduro’nun Venezüella’yı yönetmede dünya mirasının ilkelerinin yanı sıra Latin Amerikalı büyük liderlerin tarihi birikiminden esinlenen yöntemine Suriye'nin devlet ve halk olarak desteğini ifade etti.

 

Suriye halkının daha önce istikrar ve güven içinde olup da günümüzde hırçın saldırı hamlelerine maruz kalan devletlerden biri olan Venezüella halkı ve Cumhurbaşkanı Maduro ile dayanışmasını ifade eden el Esad; kimi devletlerin egemen ve bağımsız devletleri hegemonya altına alma, doğal zenginliklerini sömürme ve halkın olanaklarına el koyma amacıyla kaos ve şiddeti provoke ettiklerine vurgu yaptı.

 

SANA, Durumlar Halkın Çıkarları Doğrultusunda Gelişiyor diye yazıyor. Haberde, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani; Suriye yönetiminin terörle mücadele ve ülke genelinde güvenlik istikrarı sağlamadaki çabalarına İran’ın desteğini bir kez daha yineledi.

 

Halk Meclisi Başkanı Mahmut el Ebraş ile Tahran’da dün bir araya gelen Ruhani Suriye ve halkının teröre karşı mücadelesini pekiştirmede İran’ın gereken desteği takdim etmeye devam edeceğini belirtti.

 

Ruhani Suriye ordusunun teröre karşı savaşında sağladığı başarılar neticesinde durumların Suriye halkının çıkarları ve Suriye egemenliğinin korunması yönünde ilerlediğine dikkat çekti.

 

SANA, Bakanlar Konseyi Patlamaları Kınadı..Beyrut Patlamalarını Kınadı.. Suriye, Lübnan ve Irak’taki Terör Birdir başlıklı haberinde, Bakanlar Konseyi dün Lübnan'ın Başkenti Beyrut’un Biir Hasan Bölgesinde meydana gelen ve onlarca masum sivilin kurban gittiği bombalı terör eylemini en keskin ibarelerle kınadı.

 

Başbakan Vail el Halaki bugün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı kınama bildirisinde bölgede teröre silah, para ve her türlü desteği sağlayan devletlerin bu bombalı eylemin yanı sıra Suriye ve Lübnan'a ilaveten tüm bölgeyi tehdit eden terörün sorumluları olduklarını ifade etti.

 

SANA, Vatan Evlatları Şehitlerin Yolunda Yürümeye Devam Ediyorlar diye yazıyor. Haberde, Suriyeli vatan evlatları vatan savunması uğruna hesapsızca canlarını feda eden şehitlerimizin yürüdükleri yollardan yürümeye devam edeceklerini ifade etmek ve üzerinde yaşadıkları topraklar üzerinde hiçbir komploya yer olmadığını haykırmak için sokaklara döküldü.

 

Şam Kırsalının Seyyida Zeynep Semti, el Bahdliye, el Hüseyniye ve Hirbet el Verd beldelerinde sokaklara dökülen binlerce vatan evladı vatan uğruna canını feda eden şehitlerimize duydukları vefayı ve devam eden terörle mücadelede kahraman ordu birliklerimizi desteklediklerini ifade ettiler.

 

SANA, Terör Saldırılarında İkisi Çocuk 10 Vatandaşımız Şehit Düştü diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör gruplarının Şam Kırsalında düzenledikleri bir dizi saldırıda aralarında iki çocuk bulunan 5 vatandaşımız şehit düştü,

 

Şam Emniyet Müdürlüğünde yetkili bir kaynaksilahlı terör gruplarının dün akşam Cdeydet el Vadi Beldesinin bir semtinde yol üzerinde yerleştirmiş oldukları bir patlayıcı düzeneğini patlatmaları sonucunda ikisi çocuk 5 vatandaşımızın şehit düştüğünü ifade etti.

 

SANA, İnsani Yardımlar Meclisin Gündeminde diye yazıyor. Haberde, Halk Meclisi dün meclis başkan yardımcısı Fehmi Hasan başkanlığında düzenlediği oturumda; silahlı grupların terör eylemleri neticesinde tehcir edilen vatandaşlara takdim edilen insani yardımları masaya yatırdı.

 

SANA, Mikdat Büyükelçiler, Diplomatik Heyet Başkanları ve BM Temsilcisiyle Görüştü diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat dün Suriye Arap Cumhuriyetinde mutemet ülkelerin Büyükelçileri, diplomatik heyet başkanları ve Birleşmiş Milletlerin Suriye’deki daimi temsilcisi ile bir araya geldi.

 

Mikdat görüşme sırasında Cenevre görüşmelerinin 1. ve 2. Turu sırasında cereyan edenlerle ilgili bilgi verdi.

 

Mikdat, Suriye hükümetinin krizin başından beri, Suriye düşmanlarının teröristleri para ve silah desteği verip Suriyelilerin kanlarını akıtmaya, ulusal ve uygar kurumlarını yıkmaya teşvik ettiği bir zamanda, krize siyasi çözüm bulmak çalıştığını belirtti.

 

SANA, 30 Gencin Durumları Düzeltildi. Eski Kentten 11 Sivil Daha Çıkarıldı diye yazıyor. Haberde, Homs Valisi talal el Berazi, ilgili tarafların Homs kentinin eski semtlerinden çıkarılan 30 gencin durumlarını araştırması ve düzeltmesi ardından normal hayatlarına geri döndüğünü belirtti.

 

Vali Berazi, Valiliğin eski Homs kentinden çıkarılan bütün gençlerin durumlarını araştırmalar ardından düzeltmeye özen gösterdiğine dikkat çekerek şu ana kadar 240 gencin durumlarının düzeltildiğine işaret etti.

 

Berazi oyuna getirilenlerin durumlarının düzeltilmesi ardından normal yaşantılarına ve vatanın yeniden yapılandırılması çalışmalarına geri döndüklerini hatırlattı.

 

SANA, Kökleri İslam ve Hıristiyanlık Öncesine Dayanan Kültürün Korunması Gerekiyor diye yazıyor. Haberde, Cumhuriyet genel müftüsü Ahmet Bedrettin Hassun, tekfiri kültür ve ideoloji işgaliyle mücadele etme, dini, kültürel ve demokratik söylemlerin Suriye halkının onur ve ahlakı üzere büyüdüğü şekilde yeniden yazılması zorunluluğunu belirtti.

 

SANA, Rusya Dışişleri Bakanı Sergi Lavrov Suriyeli taraflar arasında direk diyalogun devam etmesi için olanakları olan herkesi etkilerini sürdürmeleri için Rusya'nın çağrısını yineledi.

 

Rusya ve Körfez İşbirliği Konseyi arasında Kuveyt’te bakanlar düzeyinde düzenlenen III. Stratejik diyalog oturumunda konuşan Lavrov; Suriye’deki olayların silahlı çatışmadan önkoşulsuz siyasi sürece dönüştürülmesi gereğinin altını çizdi. Lavrov Suriye'ye gayrı meşru bir şekilde silah göndermenin oldukça büyük bir tehlike teşkil ettiğine dikkat çekti.

 

Lavrov Suriye'de şiddet ve teröre derhal son verilmesi gereğinin altını çizerken, yüz binlerce Suriyelinin acılarına son verilmesi önemini vurguladı.

 

SANA, Yermuk Kampı Krizini Çözme ve Sivil Barış İnisiyatifini Uygulama Çalışmaları Sürüyor diye yazıyor. Haberde, Şam’daki Filistin Kurtuluş Örgütü Politbüro müdürü Büyükelçi Enver Abdulhadi, Şam’ın Yermuk kampındaki gıda yardımlarının dağıtılmasına yeniden başlandığını ve Kamp krizini çözmek için sivil barış inisiyatifini uygulamada insani durumların çıkarıldığını belirtti.

 

SANA, Irak’taki Terör Suriye'deki Terörün Uzantısıdır diye yazıyor. Haberde, Irak Başbakanı Nuri el Maliki Suriye'de olanların tüm Ortadoğu ve dünyaya ciddi bir tehlike teşkil ettiğini belirtirken Irak’ta radikalcilere karşı yürütülen savaşın Suriye'deki kriz sonucunun bir parçası olduğuna vurgu yaptı.

 

Amerikan Foreign Policy açılış makalesinde Maliki; radikal tekfirci teröre karşı Irak hükümetinin uluslar arası toplum tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi.

 

Azerbaycan 20 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Fukuşima'da radyoaktif su sızıntısı diye yazıyor. Haberde, oğutma havuzlarından birinde yeni bir sızıntının bulunduğu bildirildi.

 

Nükleer santrali işleten Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPCO), bir vananın yanlışlıkla açık bırakılması sonucu soğutma havuzundan yaklaşık 100 ton radyoaktif suyun sızdığını açıkladı.

 

TEPCO Sözcüsü Masayuki Ono, litresinde 230 milyon bekerel radyoaktif izotop tespit edilen radyoaktif suyun okyanusa dökülmediğini söyledi.

1News, Kalıcı bir yol haritası konusunda anlaştık başlıklı haberinde, AB Temsilcisi Asthon ile İran Dışişleri Bakanı Zarif, “Kalıcı bir yol haritası konusunda anlaştıklarını” açıkladılar.

 

İran’ın nükleer programına ilişkin kalıcı bir yol haritası konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

 

AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Asthon ile İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran ile 5+1 ülkeleri arasında Viyana’da devam eden nükleer müzakerelerin bugünkü oturumu öncesi basına açıklama yaparak, kalıcı bir yol haritası konusunda uzlaştıklarını ifade ettiler.

 

1News, Savunma Bakanı Hasanov, AGİT Dönem Başkanı Özel Temsilcisini kabul etti diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Savunma Bakanlığının internet sayfasında yer alan habere göre, görüşmede, cephe hattında mevcut durum, yapılan izleme çalışmalarının sonuçları, Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin barış görüşmelerinde varılan nokta ve perspektiflerine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

 

1News, BMGK Suriyelileri yüzüstü bırakmaya devam ediyor başlıklı haberinde, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusundaki tutumunu eleştirerek, "Güvenlik Konseyi, halkın temel ihtiyaçlarının karşılanmasının sağlanmasında bile anlaşmayı başaramayarak Suriyelileri yüzüstü bırakmaya devam ediyor" dedi.

 

1News, Hameney: Nükleer Müzakereyi Neden Destekliyor? Başlıklı haberinde, İran dini lideri Hameney sürekli nükleer müzakerelerin sonuç vermeyeceğinden bahsetmekte ve batılıların özellikle ABD’nin gerçek niyetinin nükleer çalışmaların ötesinde İran rejimini devirmek olduğunu söylemektedir.

 

1News, Elazığ'da "Hocalı Katliamı" konferansı diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Milli Meclisi Üyesi Ganire Paşayeva, "Tek amacımız Hocalı Katliamını gerçekleştirenlerin adalet önünde hesap vermesidir" dedi.

 

Fırat Üniversitesi Bahattin Öger Konferans Salonu'nda düzenlenen "Hocalı Katliamı" konferansı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Paşayeva, Azerbaycan Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı'da dünyanın gözü önünde bir katliam gerçekleştirildiğini belirtti.

 

1News, ASAN, Avrupa Parlamentosunda diye yazıyor. Haberde, Avrupa Parlamentosunda dün “Azerbaycan’da Yenilikler ve Taşınabilir Kimlik: Avrupa’yla Dijital Entegrasyonun Yeni Şekli” konulu konferans düzenlendi.

 

Etkinlikte Azerbaycan’da e-Hükümet konusunda gerçekleştirilen reformlar ve diğer ilgili konular ele alındı.

 

1News, Pakistan'da hava operasyonu: 15 ölü diye yazıyor. Haberde, Pakistan Hava Kuvvetleri'nin Taliban'ın etkin olduğu Kuzey Veziristan'da düzenlediği hava saldırılarında en az 15 militanın öldürüldüğü bildirildi.

 

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Pakistan Talibanı'nın etkin olduğu Kuzey Veziristan'a hava saldırısı düzenlendi.

 

Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait jetlerin militanların bulunduğu Kuzey Veziristan’ın Mir Ali bölgesindeki sığınakları hedef aldığı belirtildi.

 

1News, Azerbaycan’ın BM Daimi Temsilcisi, Güvenlik Konseyinin “Uluslararası Barışın ve Güvenliğin Korunmasında Hukukun Üstünlüğünün Teşvik Edilmesi ve Pekiştirilmesi” gündem maddesiyle yapılan açık toplantısında konuştu.

 

Azerbaycan temsilcisi konuşmasında, “Dağlık Karabağ Savaşı döneminde suç işleyen kişilerin, ki bunların içinde şu an Ermenistan’da üst düzey politik ve askeri görevlerde bulunanlar da var, cezasız kalmaları iki devlet arasında anlaşmanın ve barışın sağlanması yolundaki en önemli engeldir” ifadelerini kullandı.

 

1News, Azerbaycan’ı temsilen bir heyetin 4-7 Mart tarihlerinde Karadağ’a bir ziyaret gerçekleştireceği bildirildi.

 

Azerbaycan’da İhracatı ve Yatırımları Teşvik Fonundan (AZPROMO) yapılan açıklamaya göre, 5 Mart tarihinde Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanlığının desteği ile AZPROMO tarafından Podgoritsa kentinde Azerbaycan-Karadağ iş forumunun düzenlenmesi planlanıyor.

 

1News, Ukrayna'ya yaptırımlar yolda diye yazıyor. Haberde, ABD ile AB üyelerinin protesto ve şiddet olaylarının her geçen gün tırmandığı Ukrayna'ya yönelik yaptırım kararı almaları bekleniyor.

 

ABD, Ukrayna’da yaşanan şiddet olaylarından sorumlu gördüğü bazı kişilere karşı yaptırım getirmeyi gözden geçiriyor.

 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, ABD Başkanı Barack Obama ile birlikte Meksika’ya giderken Air Force One uçağında soruları yanıtladı.

 

1News, 53 ülkenin parlamentosu Hocalı katliamının Soykırım olarak tanınması konusunda hemfikir diye yazıyor. Haberde, İran’ın başkenti Tahran’da 18-19 Şubat tarihlerinde İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üye ülkelerinin Parlamentolar Birliğinin 9. toplantısı yapıldı.

 

Edinilen bilgiye göre, toplantıya katılan İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF-DC) Uluslararası Sekreterliği Başkanı Elmeddin Mehdiyev basına yaptığı açıklamasında, toplantıya 53 üye ülkenin parlamenterlerinin katıldığını ifade etti.

 

1News, Tayland'da polisle protestocular arasındaki çatışmalar sırasında göstericilerin attığı polis tekmeyle uzaklaştırmak istedi.

 

Polisin tekmeyi attığında yaşanan patlama anı kameralara yansıdı. 2 polisin öldüğü ve çok sayıda yaralının olduğu bildirildi.

 

1News, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, işgalci Ermenistan birliklerinin son 24 saat içinde cephenin farklı noktalarında ateşkesi toplam 10 kez ihlal ettiğini duyurdu.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, işgalci Ermenistan birliklerinin dün ve bugün gece Azerbaycan’ın Füzuli ilçesine bağlı Garahanbeyli, Ağdam ilçesine bağlı Yusifcanlı, Hocavend ilçesine bağlı Kuropatkino köyleri çevresi ile Goranboy ve Cebrayıl ilçelerinin hudutları içindeki tepelerdeki mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin karşı mevzilerine ateş açtıkları belirtildi.

 

1News, İSİPAB Tahran Deklarasyonu yayımlandı diye yazıyor. Haberde, Tahran'da dün sona eren İSİPAB 9. Konferansı'nda 16 maddelik Tahran Deklarasyonu yayımlandı.

 

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen ve dün sona eren İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği (İSİPAB) 9. Konferansı'nda Lübnan’da meydana gelen terör saldırısı kınandı. Konferans sonunda açıklanan Tahran Deklarasyonu'nda ise İsrail karşısında Filistin’in meşru haklarının desteklenmeye devam edileceği bildirildi.

 

1News, Uşak'ta “Hocalı'yı Unutma” semineri verildi diye yazıyor. Haberde, Uşak Üniversitesinde, Hocalı'yı Unutma semineri düzenlendi.

 

Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu Zeynalov, Uşak Üniversitesi Bir Eylül Yerleşkesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi'nde düzenlenen seminerin açılışında, Ermeni askeri birliklerinin, 1992 yılında aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 600 sivili bir gecede katlettiğini belirtti.

 

1News, Kazakistan Meclis Başkanı resmi temaslar için Azerbaycan’da diye yazıyor. Haberde, Kazakistan Cumhuriyeti Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin’in Azerbaycan’a resmi ziyareti dün başladı.

 

1News,  New Mexico’da düzenlenen etkinlikte Azerbaycan da temsil edildi diye yazıyor. Haberde, ABD’nin New Mexico eyaleti başkenti Santa Fe kentindeki tarihi La Fonda otelinde Turkuaz Amerikalı ve Avrasyalılar Konseyi (Turquoise Council of Americans and Eurasians) adlı ABD Türk Topluluğu tarafından “New Mexico – Türk Dünyası Ziyafet Akşamı” düzenlendi.

 

1News, Dünya ayağa kalktı ateşkes ilan edildi dite yazıyor. Haberde, Ukrayna’da AB yanlısı göstericilerle polisin çatışmasında can kaybı 26’ya yükselince dünya sert tepki gösterdi. ABD, bu tablodan sorumlu tuttuğu hükümeti “şiddetin sonuçları” konusunda uyardı. Bugün olağanüstü toplanacak Avrupa Birliği’nden Ukrayna yönetimine “yaptırım” çağrıları geldi. Merkel ve Putin tansiyonu düşürme konusunda anlaşınca taraflar ateşkes ilan etti.

 

1News, Elmar Memmedyarov Ukrayna’ya giden Azerbaycanlılara çatışmalardan uzak durmaları çağrısında bulundu başlıklı haberinde, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Gence’de yapılan 3. Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’da durumun kötü olduğunu belirtti.

 

Ukrayna ile Azerbaycan arasında işbirliğinin stratejik nitelikli olduğuna dikkat çeken Memmedyarov, Ukrayna’da kısa bir sürede istikrarın sağlanmasını dilediğini belirterek, “Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Azerbaycan vatandaşları Ukrayna’da hem ikamet ederken, hem turist, hem de iş faaliyetiyle ilgili bu ülkeye giderken çatışmalardan uzak dursunlar. Azerbaycan tarafı Ukrayna’da iktidar, muhalefet ve tüm güçler birleşsinler. Çünkü şu anda durum çok kötüdür” ifadelerini kullandı.

 

1News, Esed güçlerinin saldırılarında 58 kişi öldü diye yazıyor. Haberde, Suriye'de Esed'e bağlı ordu güçlerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik saldırılarında 58 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

 

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e bağlı ordu güçlerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik kara ve havadan düzenlediği saldırılarda 9'u çocuk, 11'i kadın olmak üzere 58 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, Esed rejimine bağlı birliklerin, muhaliflerin denetimindeki bölgelere hava destekli düzenlediği saldırılarda Halep'te 30, Dera kentinde 11, başkent Şam'ın banliyölerinde 7, İdlib'de 5, Hama'da 2, Haseke, Deyru'z Zor ve Humus'ta birer olmak üzere 58 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

 

1News, Ramiz Mehdiyev: Hocalı katliamı Azerbaycanlılara yönelik soykırım politikasının dehşetli bir yansımasıdır başlıklı haberinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Ramiz Mehdiyev, kendi resmi Facebook sayfasında Hocalı Soykırımı ile ilgili bir not paylaştı.

 

Ramiz Mehdiyev paylaştığı bilgi notunda şunları kaydetti:

 

“Bazı tarihi olaylar vardır ki, onlarla ilgili çok yazılmış olmasına rağmen, insan saldırganlığının sayısız ıstırap ve acılara neden olduğunu, farklı grupların politik hırslarının Srebrenitsa, Hocalı katliamlarına neden olduğunu her defasında büyük acı ve esefle hissediyorsun.

 

1News, Davutoğlu, Gence Ziyaretini Değerlendirdi diye yazıyor. Haberde, Gence'de yaptığı ziyaretlerle ilgili bilgi veren Davutoğlu, Gence'nin Türk tarihinin altın sayfalarını oluşturan şehirlerden biri olduğunu, başta Nizami Gencevi olmak üzere Türk kültür ve edebiyatının büyük öncülerinin bu şehirde yaşadığını ifade etti.

 

1918 yılında Azerbaycan'ın elde ettiği bağımsızlığı hatırlatan Davutoğlu, "Modern dönemde Türk istiklalinin habercisi, Azerbaycan'ın Gence'de ilan olunan istiklali olmuştur. 1918 yılında Azerbaycanlı yöneticilerin Osmanlı devletinden yardım istemesi üzerine Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu Gence'ye ulaşmış, buradan Azerbaycanlılarla birlikte Bakü'ye hareket ederek orayı da kurtardıktan sonra Azerbaycan'ın istiklali sağlandı" diye konuştu.

 

1News, 6 ay sonra Obama’dan Erdoğan’a ilk telefon diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Obama ve Başbakan Erdoğan, 6 ay sonra ilk kez telefonda görüştüler. Görüşmede ikili ilişkiler, Suriye, Irak enerji anlaşmazlığı, Kıbrıs ve İsrail ile ilişkiler ele alınırken, Obama Erdoğan’a hukukun üstünlüğü ilkesinin önemini vurguladı.

 

Bulgaristan 20 Şubat’ta Bunları Konuşuyor  

 

Çoğu gazetelerin ilk sayfalarında Ukrayna’daki dramatik olaylarla ilgili haberler ve tepkiler yer alıyor. 24 Saat Gazetesi “Kiyev’de savaş. 26 ölü, 1000’den fazla ölü” diye yazdı. Gazete, Reuters haber ajansına dayanarak haberini vermiştir. Trud Gazetesine göre AB Yanukoviç için yaptırımlar hazırlıyor, ülkesi ise sadece Rusya tarafından destekleniyor. Standart Gazetesi ise “Kiyev’deki Avrupa Meydanı dehşetler meydanına döndü, orada yaşananlar bütün dünyayı ürküttü”. Gazeteler, Ukrayna’daki olup bitenleri ayrı deklarasyonlarda sert bir dille kınayan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ve Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin’in sözlerini aktararak Bulgaristan’ın konumunu da aktardılar.

 

Milli kahramanımız Vasil Levski’nin Sofya’daki anıtına çiçek koyan binlerce Bulgarın fotoğraflarıyla gazeteler, hayatını Bulgaristan’ın Osmanlı Egemenliği’nden kurtuluşuna adanan Özgürlük Havarisi’nin ölümünün 141. yıldönümünü kaydetti. “Özgürlük Havarisi devlet adamlarını bir araya getirdi” diye yazan Standart gazetesi, Vasil Levski’nin darağacında asılmasından 141 yıl sonra da Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in “temiz ve kutsal cumhuriyet” için ülkülerini henüz gerçekleştirmediğ için özür dilediğini yazdı. Anıt önündeki konuşmasında Cumhurbaşkanı Plevneliev, “Levski’nin bize gösterdiği özgürlük, eşitlik, demokrasi ve Avrupa gelişimi yolundan sapmayalım” diye söyledi.

 

Trud Gazetesine verdiği bir demeçte Ataka Partisi lideri Volen Siderov, “Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra kabine tamir edilecek. Parlamentoyu terk etmek kolaydır, bir sonraki parlamentoda ne yapacağın soru işareti kalıyor. GERB partisi, en büyük siyasi güç olduğunu iddia ediyor ama Bulgaristan’ı nasıl yöneteceğini bilmiyor. BSP, HÖH’e bağlıdır. Benim için GERB ve HÖH çok daha doğal müttefiktir. Hepsi bizi dışlanmaya çalışıyor ve Ataka ile ilgisi olmadığını açıklıyor ama aynı zamanda bizden program fikirleri ve mesajlar alıyor” diye söyledi.

 

Capital Daily’ye göre Bulgaristan AB içinde neredeyse bütün olumsuz demografya eğitimleri konusunda önde gidiyor. Uzun vadeli planda bu olaylardan risk, ülkenin nüfusunun yılda 35 bin kişi ile azalacağıdır ve daha az çalışanın daha çok yaşlı insanın emeklilik maaşlarını sağlaması gerekeceğidir. Bu kaygı verici eğilimler, Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı tarafından hazırlanan “Bulgaristan’daki Demografya Politikası – Meydan Okumalardan İmkânlara” hükümet raporunda tasvir edilmiştir.

 

Trud Gazetesine göre her Buglar örğencisinin tablet vaya düzüsüt bilgisayarı vardır. Bu, hükümetin eğitim için stratejisinde yer alan başlıca amaçlardan biridir. Bunun nedeni, Bulgar çocuklarının okullarda İT tekonolojileri göstergesi açısından geride kaldığıdır, bu ise uluslararası testlerdeki sonuçlarına yansıyor. Ülkemizde her 11 lise öğrencisi başına 1 bilgisayar düşüyor.

 

Novinar Gazetesine demeç veren Sofya Üniversitesi Rektörü Prof. İvan İlçev, “Son yıllarda ülkemizde yapılan her şey için olumsuz konuşmak modern oldu. Ama ülkemizde çok kaliteli insan var. Gençlerin çoğu, yurtdışında eğitim seçiyor ve bu normaldir. Ama son yıllarda onların birçoğu Bulgaristan’a geri dönüyor. Bu eğilimin devam etmesini umuyorum.”