ABD 19 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Ukrayna Polisi Göstericilerin Kampına Girdi diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de çıkan çatışmalardan sonra polis silahlar ve ses bombalarıyla muhalefet göstericilerinin kamp kurduğu meydana baskın düzenledi. Dünden bu yana çıkan olaylarda yedisi polis 21 kişi öldü.

 

Amerika’nın Sesi, AKP’nin Komplo İddialarına BDP’den Destek başlıklı haberinde, Yolsuzluk iddiaları ile boğuşan AKP hükümeti kendine beklemediği bir yerden destek buldu. BDP’li liderler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin uluslararası bir komployla karşı karşıya olduğu iddiasına destek çıktı

 

Amerika’nın Sesi, Pussy Riot Üyeleri Soçi’de Gözaltına Alındı diye yazıyor. Haberde, Rusya’nın ses getiren muhalif grubu Pussy Riot üyeleri renkli giysileriyle bir polis istasyonundan çıkarken görüntülendi.

 

Grup üyeleri “Putin Sana Vatanını Sevmeyi Öğreteceğiz” adlı şarkıyı söylüyordu.

 

Grup üyelerinden Nadejda Tolokonnikova, polis kamyonetinden attığı tweet’te kendisi ve diğer grup üyelerinin herhangi bir protesto yapmaksızın üç gün içinde üçüncü kez gözaltına alındığını belirtti.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Kiev'de ölümcül çatışmalar yeniden alevlendi diye yazıyor. Haberde, Rusya'nın, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç hükümetine yeni bir yardım hattı açılacağını açıklamasından bir gün sonra Ukrayna'nın başkenti Kiev'de protestocularla polis arasındaki çatışmalar yeniden alevlendi. Çatışmalarda en az 25 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

 

Parlamento binasına ilerlemeye çalışan protestocular kasklı yetkililerle karşı karşıya gelmelerinin ardından tekerlekleri ateşe verip polise kaldırım taşları fırlattı.

 

WSJ, Siyasi kriz, gelişen ülkelerde satışı tekrar tetikledi diye yazıyor. Haberde, Yaşanan siyasi kaos, gelişen ülke piyasalarına duyulan endişeleri tetiklemesiyle, bu ülke piyasalarından tekrar çıkışlar yaşanmaya başladı. Satışlar Türk piyasalarına da yansıdı

 

Başkent Kiev'de hükümete karşı protestolarda dün gece ölü sayısının artmasıyla, bugün borsa yüzde 3'e yakın değer kaybı yaşıyor. Salı günü yüzde 4'ün üzerinde değer kaybeden Ukrayna borsası, iki günde yüzde 6,5 değer kaybetti.

 

WSJ, 1997'de Tayland, Asya krizini nasıl tetikledi? diye yazıyor. Haberde, Tayland'da yaşanan mevcut siyasi kriz ve ülkenin para birimi bahttaki sert değer kaybı yatırımcıların aklına 1997 yılında patlak veren büyük Asya Krizi'ni getirdi. Nisan ayından bu yana yüzde 15 değer kaybeden bahtta, o zamanlar yaşanan değer kaybıyla bankalara hücum olması, Asya'daki krizi tetiklemişti.

 

WSJ, Gül'den, tartışmalı internet yasasına şartlı onay başlıklı haberinde, Meclis'ten geçerek yasalaşan ve tartışmalara yol açan internet yasası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onayladı. Gül yasayı onayladığını, twitter hesabından duyurdu. Gül twitter'da şunları yazdı:

 

"Bir süredir gündemdeki internet yasası hakkında yoğun mesajlar gönderiyorsunuz. Mesajlarınızda özellikle iki husus üzerinde itirazlar ilettiniz. Bu iki noktaya ilişkin sakıncaların esasen ben de farkındaydım. Nitekim, Hükümetimizle temasa geçip bu iki noktaya ilişkin düşüncelerimi paylaşmış ve bunların düzeltilmesini istemiştim. Memnuniyetle görüyorum ki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek. Bu düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan'dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım. Hükümetimiz ve siyasi partilerimize gösterdikleri anlayıştan ötürü teşekkür ederim. Hepinize iyi akşamlar diliyorum."

 

Çin 19 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Türk Kültür Yılı kapanıyor diye yazıyor. Haberde, "2013 Çin'de Türk Kültür Yılı" etkinliklerinin kapanış töreni, 28 Şubat'ta başkent Beijing'de yapılacak.

 

Türk Kültür Yılı kapsamında, geçtiğimiz yıl Türk tiyatro, sinema ve bale sanatçıları, Çinli ziyaretçilere hem görsel hem de işitsel ziyafetler sundu.

 

CRİ, Müşerref hâkim karşısında başlıklı haberinde, Eski Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, dün (18 Şubat) vatana ihanet suçlamasıyla hâkim karşısına çıktı.

 

Müşerref'in avukatı, 2007 yılında Kara Kuvvetleri Komutanı olarak olağanüstü hâl ilan eden müvekkilinin, askerî mahkemede yargılanması gerektiğini savundu.

 

CRİ, Çin'de işletmeleri rahatlatacak reform diye yazıyor. Haberde, Çin hükümeti, piyasaya girişi kolaylaştırmayı hedefleyen işletme kayıt sistemiyle ilgili reform planını açıkladı.

 

Çin hükümetinin resmî internet sitesinde dün (18 Şubat) yapılan açıklamada, işletme kayıt sistemine dair yeni reform yayımlandı. Açıklamada, söz konusu reformun, ülkede uygulanan kapsamlı reform paketinin önemli bir parçası olduğu belirtildi.

 

CRİ, Sadr: Siyasetten çekilme kararından geri dönmeyeceğim başlıklı haberinde, Irak'ta Şii lider Mukteda es Sadr, siyasetten çekilme kararından geri dönmeyeceğini açıkladı.

Sadr, dün (18 Şubat) yaptığı açıklamada, Irak'taki siyasi uzlaşma sürecinde hiçbir ilerleme sağlanmadığını kaydetti.

 

Hükümet ve meclisin bu konudaki sorumluluğu üstlenmesi gerektiğine işaret eden Sadr, ülkede güvenlik durumunun sürekli kötüleştiğini ve büyük can kayıpları yaşandığını ifade etti.

 

CRİ, Çin'den İran nükleer sorunu için öneriler diye yazıyor. Haberde, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Baodong, dün (18 Şubat) Viyana'da yapılan görüşmede, İran nükleer sorununun çözülmesiyle ilgili bir dizi öneri ortaya koydu.

 

İlgili tüm tarafların endişelerine eşit şekilde önem verilmesi gerektiğini belirten Li Baodong, uluslararası ve bölgesel işlerde, karşılıklı güven, eşitlik ve koordinasyon temelindeki yeni güvenlik anlayışı doğrultusunda çifte kazanç hedefine kavuşulması çağrısı yaptı.

 

CRİ, Ukrayna'da çatışmalar: 18 ölü diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de polis ve göstericiler arasında dün (18 Şubat) çıkan çatışmalarda 18 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

 

Ukrayna Meclisi'nden 2004 Anayasası'nın yeniden yürürlüğe sokulmasını talep eden binlerce göstericiyle polis arasında meclis binası önünde yaşanan çatışmalar gece yarısına kadar sürdü.

 

Ukrayna İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, çatışmalarda 18 göstericinin hayatını kaybettiği, 200 göstericinin ve 300 polisin de yaralandığı belirtildi.

 

CRİ, Şam: Cenevre'de tüm muhalifler temsil edilmeli başlıklı haberinde, Suriye Halk Meclisi Başkanı Muhammed Cihad Lahham, yurtiçindeki muhaliflerin de Cenevre toplantısına katılması, karşıt görüştekilerin daha geniş şekilde temsil edilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Lahham'ın dünkü (18 Şubat) açıklamasında isim vermeden değindiği yurtiçindeki muhaliflerin, Suriye Demokratik Değişim için Ulusal Koordinasyon Kurulu olabileceği kaydedildi. Ilımlı muhalif bir grup olarak bilinen Ulusal Koordinasyon Kurulu, daha önce birçok kez Cenevre toplantısına bağımsız bir heyetle katılmayı istediklerini açıklamış, ancak bu talebi kabul görmemişti.

 

CRİ, Xinjiang'da okul öncesi eğitim güçleniyor diye yazıyor. Haberde, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde kırsal ve kentsel kesimlerde okul öncesi eğitimin dengeli şekilde gelişmesi için 810 milyon yuanlık (133,6 milyon ABD Doları) bütçe ayrılacağı açıklandı.

 

Xinjiang Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu bütçe, öncelikle kırsal kesimlerde yaşanan kreş sıkıntısını gidermede kullanılacak. Bu destek sayesinde yürütülecek programdan, kırsal kesimlerde okul öncesi eğitim alması gereken 450 bin çocuğun faydalanması bekleniyor.

 

CRİ, İran nükleer sorununda objektif tavır daveti diye yazıyor. Haberde, Çin, İran nükleer sorununun çözüm sürecinde objektif ve gerçekçi tavır sergilenmesi gerektiğini belirtti.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün (18 Şubat) düzenlenen basın toplantısında Viyana'da yapılan İran nükleer sorununa ilişkin yeni tur görüşmeyi değerlendirdi.

 

Hua Chunying, İran nükleer sorununun karmaşık ve hassas bir sorun olarak hem tarafların önemli çıkarları, hem de taraflar arasındaki karşılıklı güvenle ilgili olduğuna dikkat çekti. Hua ilk aşama anlaşmanın hayata geçirilmesinin gösterdiği gibi, tarafların ortak çabalarıyla İran'ın nükleer programının sınırlanması ve İran'a yönelik uygulanan yaptırımların yumşatılmasının gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

 

Rusya 19 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Federasyonu Parlamentosu’nun üst kanadı olan Federasyon Konseyi’nin Dışişleri Komitesi Başkanı Mihail Margelov, yaptığı açıklamada, dün ve bugün Kiev’de yaşanan sokak olaylarını başlatan militanların oldukça organize hareket ettiklerini söyledi.

 

Rusya’nın Sesi, Salı akşamı yerel medya organlarının haber kaynaklarına dayandırarak bildirdiğine göre, Eski İtalya Başbakanı ve medya patronu Silvio Berlusconi ikinci eşi Veronica Lario ile boşanma prosedürünü tamamladı.

 

Rusya’nın Sesi, Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Kiev’de yaşanmakta olan sokak çatışmalarında ölenlerin sayısının 25’e ulaştığı ve hayatını kaybedenlerin arasında bir de basın mensubunun bulunduğu bildirildi.

 

Rusya’nın Sesi, Antalya’da AK Parti, Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı’yı Konyaaltı’ndan belediye meclis üyesi adayı gösterdi. CHP de Konyaaltı’nda Balcı’nın karşısına Türkiye Futbol Federasyonu Antalya Bölge Müdürü Avukat Cansel Çevikol Tuncer’i çıkardı.

 

Rusya’nın Sesi, Kırgızistan İstihbarat Dairesi Suriye’deki uluslararası militan hazırlık kamplarından Kırgızistan’ın Oş Bölgesi’ne aktarılan bir terör örgütünü daha etkisiz hale getirdi. Gözaltına alınan kişilerin Suriye’deki terörist gruplarında yer alarak Suriye hükümet güçlerine karşı çatışmalarda görev aldıkları bildiriliyor.

 

Rusya’nın Sesi, Venezüela muhalefet lideri Leopoldo Lopez yetkililere teslim oldu. Gözaltına alınma gerçekleşen bir mitingde onun taraftarlarına karşı yaptığı konuşma sonrasında gerçekleşti.

 

Rusya’nın Sesi, France Press Ajansı’nın çarşamba gecesi bildirdiğine göre, ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı USS Taylor füze fırkateyni Karadeniz’deki Türk limanı Samsun’a yakıt ikmali için yanaştığı sırada karaya oturdu.

 

Rusya’nın Sesi, BM Güvenlik Konseyi Başkanı ve Litvanya BM Daimi Temsilcisi Raymond Murmokayte’nin gazetecilere yaptığı açıklamaya göre, Suriye ile ilgili güncellenmiş BM Güvenlik Konseyi insani yardım taslağı metni çarşamba günü görüşülüp tartışılması için sunulabilecek.

 

Rusya’nın Sesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tartışmalara neden olan internet yasasını onayladığını açıkladı. Gül, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada "İki maddeyle ilgili kaygılar var, yarın giderilecek" ifadesini kullandı.

 

Rusya’nın Sesi, İnterfaks Ajansı’nın Ukrayna Sağlık Bakanlığı Basın Dairesi’ne dayandırarak bildirdiğine göre, 18 Şubat’ta Kiev’in merkezinde meydana gelen çatışmalarda 11 protestocu hayatını kaybetti.

 

Rusya’nın Sesi, Muhalefet yanlısı radikal gruplar, Lvov ve Ternopol Valiliklerini ele geçirdi. Kentler Emniyet İdarelerini de kuşattı. Haberi Ukrayna’nın UNİAN haber ajansı duyurdu.

 

Rusya’nın Sesi, ABD, muhalefetle müzakereleri ivedilikle başlatması için Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e çağrı yaptı. Washington’da yapılan basın toplantısında gazetecilere böyle bir açıklamada bulunan ABD Başkanı’nın Basın Danışmanı Jay Carney, “Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç’i olayların yayılmasını önlemek için bir an evvel durumu kontrol altına almaya çağırıyoruz. Maidan’da yaşanan kargaşaya son verilmeli. Ayrıca, Ukrayna’nın geleceği çerçevesinde ortak bir çözüm yolu bulmak için muhalefet liderleri ile diyalogun tekrar başlatılmasına çağırı yapıyoruz” dedi.

 

 Rusya’nın Sesi, Rus turistler, şimdiden önümüzdeki yaz için tatil planları yapmaya başladılar. Rusya tur operatörlerinin tahminlerine göre, Rus turistlerin yaz tatili için ilk tercihi önceki yıllarda da olduğu gibi Türkiye olacak.

 

Rusya’nın Sesi, Kiev’de yeniden alevlenen olaylarda ölen güvenlik görevlilerinin sayısı altıya çıktı. Haberi Ukrayna İçişleri Bakanlığı duyurdu.

 

Rusya’nın Sesi, ABD istihbaratının eski görevlisi Edward Sowden, İskoçya’nın Glazgow Üniversitesi’nde Rektör seçimlerini kazandı.

 

Rusya’nın Sesi, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Politik Analiz ve Enformasyon Dairesi Başkanı Elnur Aslanov, Avrupa merkezli bazı uluslararası kuruluşların Ermenistan ve Türkiye sınırının açılmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

 

Rusya’nın Sesi, Ukrayna’nın muhalif Batkivşçina(vatan) Partisi lideri Arseniy Yatsenük, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’ten sabaha kadar ateşkes ilan edilmesini talep etti.

 

 Rusya’nın Sesi, Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus ailelerinin yaşam düzeyini iyileştirmek için Rus hükümetinin uygun koşullar yaratması gerektiğini bildirdi.

 

Rusya’nın Sesi, “Anne, çocuk ve aile alanındaki devlet politikaları” konusunun görüşüldüğü toplantıda konuşan Putin, aile politikaları vektörünün büyük ölçüde değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

 

İngiltere 19 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yaşanan kanlı çatışmalar neredeyse tüm İngiltere gazetelerinin birinci sayfasında.

 

Çatışmalar sırasında üzeri alev alan bir protestocunun etkileyici bir fotoğrafını ilk sayfasında kullanan Guardian, muhalif eylemcilerin polisin keskin nişancılarının çatılardan ateş açtığı yönündeki ifadelerine yer veriyor.

 

Protestocuların yazılı bir açıklamasında, "Çatılara konuşlanan keskin nişancılar eylemcilerin başlarını ve göğüslerini hedef alıyor. Güvenlik güçlerinin engellediği ambulanslar yaralılara ilk yardımda bulunamıyor" denildiği belirtiliyor.

 

Bağımsızlık Meydanı'ndaki atışmalarla ilgili ayrıntıları aktaran gazete, Ukrayna'da olan bitenin Avrupa Birliği’nin zaaflarını gösterdiği görüşünde. Dikkat çeken satırlar şöyle:

 

"Mücadele, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in AB'yle yıllardır müzakeresi yapılan işbirliği anlaşmasını birden askıya almasıyla başladı. Bunun yerine yüzünü 15 milyar dolar kredi ve indirimli doğalgaz için Moskova'ya döndü. Rusya hemen harekete geçip 3 milyar dolarlık Ukrayna tahvili aldı. Ancak Yanukoviç, geçen ay Kremlin yanlısı başbakanı Mikola Azarov'u kurban edince kredi durduruldu. Dünkü 2 milyar dolarlık kredi teklifi Yanukoviç'in 'doğru' başbakanı seçmesine bağlı gözüküyor. Rusya'nın hızla Ukrayna'da nüfuz mücadelesine dönüşen kavgada AB'yi alt etmek için attığı hızçlı adımlar, Avrupa diplomasisinin ve karar vericilerinin komşu bir ülkede yaşanan krizdeki hantal yapısını gösteriyor"

 

Times'ta Giles Whittell imzalı yorumda da Ukrayna'nın geleceğine dair karamsar bir tablo çiziliyor ve bölünme tehlikesinden bahsediliyor. Whittell şöyle diyor:

 

"Yanukoviç bu taktiği daha önce denemişti, dün yine denedi. Bunun sonucunda ölenler oldu. Kiev'deki barikatların her iki tarafında yükselen duyguların protestoları yasaklayan yasalarla ya da eski yasaların yerine geçen yenileriyle kontrol edilebileceği taklitlerinden vazgeçildi. Eldivenler çıktı artık, Ukrayna'nın başkentinde süren savaş ülkenin ruhu adına veriliyor. Putin'in izlediği ve Yanukoviç'in sindiği yerden görünen şiddet eski bir hikâyeyi anlatıyor. Batı'nın provokasyonu ve sokak gösterilerinin ezilmesi gerektiğini anlatan eski hikâyeyi. Bu nedenle polis plastik mermilerle birlikte gerçek mermiler de kullandı. Gerçek mermiler Avrupa yanlısı protesto hareketine evlerine dönme mesajı verseydi, bunu şu ana dek yaparlardı. Ucuz gaz vaadi ve Rusya'nın altında kalınan bir ilişki modeli Ukrayna'nın güneyi ve doğusuna yetebilir. Ancak Kiev ya da yüzünü Avrupa'ya dönmüş ülkenin batı kesimleri için yeterli değil. Bunlar aslında iki farklı ülke. Slovakya ve Çek Cumhuriyeti kadar birbirlerinden farklılar. Farklılıklarını bu kadar barışçıl bir şekilde giderebilecekler mi?"

 

Financial Times, Erdoğan'ın dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmayla 17 Aralık soruşturmasına karşı zafer ilan ettiğini yazıyor.

 

Gazetenin Ankara Muhabiri Daniel Dombey'in imzasını taşıyan haberde Erdoğan'ın bir darbe girişimi olarak tanımladığı yolsuzluk soruşturmasına karşı mücadelesinde zafer ilan ettiği belirtiliyor.

 

Ancak Başbakan'ın bu soruşturmadan kaynaklanan siyaseten hassas dinleme kayıtlarının internette yer almasını önlemeyi başaramadığı kaydediliyor.

 

Binlerce polis ve çok sayıda savcı ve yargıcın görev yerinin değiştirilmesinin soruşturmayı rayından çıkarttığını belirten Financial Times, soruşturmayla Türk lirasi üzerinde yoğunlaşan baskının azaldığını vurguluyor.

 

Haberde görüşlerine yer verilen RBS Bankası uzmanı Abbas Ameli Renani "Şimdilik piyasa siyasi gürültüleri tamamen duymazdan geliyor. Ancak önümüzdeki haftalarda yolsuzluk ve ses kaydı ifşaatları arttıkça hoş olmayan bir dönüş görmeyi bekliyoruz" diye konuşuyor.

 

Ekonomi uzmanı Atilla Yeşilada da "iddiaların zamanla yok olmayacağını ve 30 Mart'taki yerel seçimin sonuçlarını etkileyebileceğini" söylüyor.

 

Gazete ayrıca, Erdoğan'ın seçimleri kendisi ve karşıtları arasındaki bir mücadele olarak tanımladığını da vurguluyor.

 

Times'ın dünya haberleri sayfalarında, Washington'ın Suriye politikasının işe yaramasına öfkelenen Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, dönemin CIA Başkanı General David Petraeus'un 15 ay önce sunduğu muhalifleri silahlandırma planını gizlice yeniden incelediği söyleniyor.

 

Kerry'nin CIA başkanıyken Obama yönetimindeki şahin isimlerden biri olarak görülen ve defalarca Suriyeli muhaliflerin silahlandırılmasını talep eden Petraeus ile bir görüşme yaptığı vurgulanıyor.

 

Adı açıklanmayan bir ABD'li yetkili, "Kerry politikanın işe yaramamasına o kadar öfkeli ki, diğer seçenekleri de düşünmek istiyor. Ancak bu seçenekleri isteksiz biz Beyaz Saray'a kabul ettirip ettiremeyeceği bir başka mesele" diyor.

 

Daily Telegraph'ta Çin'deki yoğun hava kirliliğiyle ilgili olarak ülkenin başlıca solunum yolları hastalıkları uzmanının yaptığı uyarıya yer veriliyor.

 

Şangay'daki Zongşan Hastanesi'nde solunum yolları bölümünün başı Bai Çunşue hükümetin hava kirliliğine karşı kararlı bir şekilde harekete geçmemesi durumunda milyonlarca yaşamın gereksiz yere kaybedilebileceği uyarısı yapıyor.

 

Son 30 yılda ülkedeki akciğer kanseri vakalarının beş kat arttığını vurgulayan Bai, bunun başlıca nedeninin hava kirliliği ve tanı tekniklerinin gelişmesi olduğunu söylüyor.

 

Doktor Bai, akciğer kanseri vakalarında birinci nedenin yine tütün olduğunu, ancak hava kirliliğinin de ikinci en büyük neden olduğunu vurguluyor.

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung krizin tırmanmasından Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’i sorumlu tutuyor.

 

“Ukrayna, iç savaş tehlikesinin son derece büyüdüğü bir noktaya ulaştı. Suç, siyasî çözüm şansını sabote eden Yanukoviç rejiminde. Salı günü muhalefetin talep ettiği anayasa değişiklikleri konusunda mecliste tartışma oturumu düzenlenmesine bile izin vermedi. İşaret çok açık: Yanukoviç, iktidarı paylaşma konusunda diyaloğa yanaşmıyor. Böylece haftalardır üzerinde konuşulan, krizden çıkışa yönelik tüm öneriler anlamını kaybetmiş oldu. Rejimle müzakerelere hazır olan, tavizler veren ve parlamentoyu yeniden siyasî anlaşmazlıkların çözüm yeri haline getirmek isteyen muhalif liderler, Yanukoviç tarafından aldatılmış oldu.”

 

Nürnberger Nachrichten Gazetesinin yorumunda ise şu satırlar yer alıyor:

 

“Ukrayna’da hangi tarafın ‘iyi' hangisinin ‘kötü’ olduğunu ayırt etmek giderek zorlaşıyor. Göstericilerin, sürekli taktik uygulayan hükümete karşı öfkesi doğal. Ancak bakanlıklar ve parti binalarına saldırmak, ateşe vermek, memurları dövmek… Tüm bunlar medenî protestonun sınırlarını fazlasıyla aşıyor. Almanya’da çok tutulan muhalif lider Vitali Kliçko da her zaman zekice davranmıyor. Gerçi göstericileri yeterince sık itidale çağırdı. Ama bir yanda diğer muhalif liderlerle birlikte Devlet Başkanı Yanukoviç ile görüşmeye gidip hemen ardından onu ‘suçlu’ ilan etmek de pek şık değil.”

 

Ludwigshafen kentinden Rheinpfalz Gazetesi ise yorumunda muhaliflerin tavrını eleştiriyor:

 

“Maidan'da artık 2004-2005 yıllarındaki Turuncu Devrim gibi barışçıl bir değişimden bahsetmek mümkün değil. Kiev’in Bağımsızlık Meydanı'ndaki protestolarda haftalardır yapılan açıklamalar artık tehlikeli bir şekilde darbe sınırına dayanmış durumda. Devlet doğal olarak buna tolerans gösteremez. Protestocuların bir bölümünün milis gibi davranması, muhalefetin yolsuzluklara batmış bir rejimi baskı altına alma gibi iyi niyetli hedefine hiç de hizmet etmiyor. Muhalefet liderleri darbe bahislerine girip poker oynamak yerine, akıllarını başlarına toplayıp 2015’teki devlet başkanlığı seçimlerine odaklansalar daha iyi olur. Parlamentoyu güçlendiren eski anayasaya geri dönüş tabii ki arzu edilen bir şey. Ama bunun da aynı şekilde seçim sandığında meşruiyet kazanmış olması gerekir.”

 

Süddeutsche Zeitung ise Almanya ile Fransa arasındaki yakınlaşma işaretlerini konu alıyor yorumunda:

 

“Berlin’de şimdi Sosyal Demokrat Parti’nin işlere dâhil olması, ekonomik açıdan çok daha güçlü konumdaki Almanya ile ilişkileri geliştirme konusunda Paris’te iktidardaki sosyalistlerin işini kolaylaştırmış oldu. Şimdiye kadar ‘Alman modeli’, Fransa’da muhafazakâr muhalefetin hükümete vurduğu bir kırbaçtı. Artık sosyalist Cumhurbaşkanı Hollande, Almanya’nın da asgarî ücret uygulaması gibi konularda komşusundan kopya çektiğine işaret edebilecek durumda. Bu kendisinin de bir dönüşüm yaşamasına yardımcı oldu.”

 

İran 19 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Türkiye Meclis Başkanı Çiçek’le görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkileri olumlu ve giderek gelişen bir ilişki şekli olarak değerlendirdi.

 

FHA, Beyaz saray sözcüsü Karney yaptığı kışkırtıcı açıklamasında, İran yönetimi balistik füze programı ile ilgili konularla yüzleşmesi gerektiğini ileri sürdü.

 

FHA, UAEA Genel Müdürü Amano, İran’ın nükleer programına şeffaflık kazandırma yolunda atılan adımlara değinerek “Yine de henüz zor bir yolun kat edilmesi lazım” dedi.

 

FHA, 9. İİT Parlamento Birliği konferansının kulisinde düzenlenen sergide, İran yapımı santrifüjler boy gösterdi.

 

FHA, Cumhurbaşkanı Ruhani 9. İİT Parlamento Birliği konferansının kulisinde İslam ülkelerinin meclis başkanları ile ayrı ayrı görüştü.

 

FHA, Kuveyt Meclis Başkanı, İran ve 5+1 grubu arasında devam eden nükleer müzakerelerde daimi anlaşma sağlanmasını diledi.

 

FHA, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, UAEK Genel Müdürü Yokio Amano ile görüştü.

 

FHA, Cezayir Meclis Başkanı, teröristler ve uyuşturucu madde bölge için en büyük tehlikeler olduğunu belirterek, bazı ülkelerden teröristleri desteklememelerini istedi.

 

FHA, Cumhurbaşkanı Ruhani bugün İran’a dayatılan tek yanlı yaptırımların şiddetin en somut örneği olduğunu belirtti.

 

FHA, Sipahiler Başkomutanı General Muhammed Ali Caferi, düşman İran’ın nükleer tesislerine saldırdığı takdirde peşini bırakmayacaklarını vurguladı.

 

FHA, İran Genel Kurmay Başkanlığı ICT Birimi Komutanı General Muhammed Ağakişi, silahlı kuvvetlerin düşmanın siber savaşlarına karşı tam hazırlıklı olduğunu açıkladı.

 

FHA,  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem, 5+1 ile ilk günkü veya bir sonraki müzakerelerden sonuç beklemediklerini açıkladı.

 

FHA, Viyana’da bulunan İranlı ve Amerikalı nükleer müzakere heyetleri dün kapsamlı çözüm çerçevesini belirlemek üzere uzmanlık düzeyinde fikir alışverişinde bulundular.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Afham, dün Irak’ın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilen terör eylemlerini şiddetle kınadı.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Zarif, İran’la 5+1 Grubu müzakerelerinin kulisinde, BM Sanayi Kalkınma Teşkilatı Genel Müdürüyle görüştü.

 

FHA, Pakistanlı bir Milletvekili İslami İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin 9. Parlamentolar Birliği zirvesinin kulisinde “İslamabad, İranlı rehinelerin kurtarılması için her tür yardıma hazır” dedi.

 

FHA, İran Cumhurbaşkanı, Kuveyt Meclis Başkanıyla ziyaretinde son 20 yılda bölgede yaşanan gelişmelere değinip “Fars Körfezi ülkelerinin dayanışması bölge güvenliğini sağlıyabilir” dedi.

 

İran Radyosu (İRİB), Erdoğan'dan basına sansür uygulanmasında ikinci skandal diye yazıyor. Haberde, Zaman gazetesinin yazdığına göre, Türkiye başbakanı Erdoğan'ın  Habertürk'ü arayarak bu kez Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün CHP İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı aday adaylığına ilişkin haberleri sansürlediği belirlendi. Medyanın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını engellemek ve Sarıgül'ün aday olmasını sağlamak için tezgah kurduğu kuşkusu da ortaya çıktı.

 

İRİB,  Beyrut'ta İran kültür merkezi yakınında patlama diye yazıyor. Haberde, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta İran İslam cumhuriyeti Kültür merkezi yakınlarında bir patlamanın vuku bulduğunu bildirdi.

 

Tasnim haber ajansının El-Meyadin televizyonundan naklen verdiği habere göre İran'ın Beyrut'taki kültür evi yakınında bir bomba patladı.

Alınan ilk haberlere göre bu patlamada şimdiye kadar iki kişi şehid olmuş ve birkaç kişi de yaralanmıştır.

 

İRİB, İslam İnkılâbı Rehberi "Direniş Ekonomisi Genel Siyasetleri"ni bildirdi başlıklı haberinde, İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, "direniş ekonomisi, İslam'ın ekonomi sisteminden ilham verici bir model ve ekonomik hamasetin tahakkuku için güzel bir fırsattır" dedi.

 

İslam İnkılâbı Rehberi eserleri koruma ve yayma merkezinin bildirdiğine göre Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, İslam Nizamının maslahatını teşhis kurulu ile gerekli danışıklıklar sonrası belirlenen İran anayasasının 110. maddesi birinci bendi uyarınca "Direniş Ekonomisi" genel siyasetlerini açıklayarak, "İslami ve İnkılâbı kültür'den kaynaklanan bilimsel ve yerel modelin hayata geçirilmesi, düşman'ın İran halkı aleyhindeki ekonomik savaşta yenilmesi ve geri çekilmesine sebep olacaktır" ifadesini kullandı.

 

İRİB, Amerikan gemisi Türkiye kıyılarında karaya oturdu diye yazıyor. Haberde, ABD Deniz Kuvvetleri'ne bağlı USS Taylor füze firkateyni Karadeniz'deki Türk limanı Samsun'a yakıt ikmali için yanaştığı sırada karaya oturdu.

 

Basında çıkan haberlere göre, yaklaşık 200 mürettebata sahip askeri gemi limana yanaştığı anda deniz yatağına dokundu.

 

İRİB, Katar Meclis Başkanından Açıklama başlıklı haberinde, Katar Meclis başkanı, İsrail'in şu anda uluslararası kanun ve kurallar karşısında ciddi bir sorun olduğunu ve uluslararası topluluğun, uluslararası kanunlara uyması konusunda İsrail'e baskı yapması gerektiğini söyledi.

 

İRİB, Zarif, Video Konferansa Katıldı diye yazıyor. Haberde, İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı, Amerika'nın Denver üniversitesi hoca ve öğrencileri ile bir video tele konferansına katılarak, İran ile 5+1 grubu arasındaki görüşmelerin Mart ayına kadar sonuçlanması temennisini dile getirdi.

 

Suriye 19 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı(SANA), Vatan Topraklarını Terörden Temizleme Mücadelesi Başarıyla Sürüyor diye yazıyor. Haberde, Vatan savunucusu ordu birliklerimiz vatan topraklarının her köşesini silahlı terör gruplarından temizleme mücadelesini başarıyla sürdürüyorlar. Şam, Halep, Homs,Dera, Haseke ve diğer bütün illerimizde devam eden nitelikli operasyonlar çerçevesinde silahlı terör grupları ve destekçileri bugün de büyük kayıplar verdiler.

 

SANA, Bakanlar Konseyi Patlamaları Kınadı başlıklı haberinde, Bakanlar Konseyi bugün Lübnan'ın Başkenti Beyrut’un Biir Hasan Bölgesinde meydana gelen ve onlarca masum sivilin kurban gittiği bombalı terör eylemini en keskin ibarelerle kınadı.

 

Başbakan Vail el Halaki bugün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı kınama bildirisinde bölgede teröre silah, para ve her türlü desteği sağlayan devletlerin bu bombalı eylemin yanı sıra Suriye ve Lübnan'a ilaveten tüm bölgeyi tehdit eden terörün sorumluları olduklarını ifade etti.

 

SANA, Beyrut'ta İki Bombalı Eylem diye yazıyor. Haberde, Başkent Beyrut’un Biir Hasan Bölgesinde bugün sabah saatlerinde meydana gelen iki bombalı eylem neticesinde 5 kişi şehit düştü, 80 kişi de kişi de yaralandı.

 

SANA, Venezüella’nın Meşru Hükümetinin Devrilmesi Girişimleri Şiddetle Kınandı diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, Suriye Arap Cumhuriyeti Hükümetinin bazılarının Venezüella Cumhuriyetinin istikrarını sarsma ve demokratik yolla seçilen meşru hükümetini devirme girişimlerini şiddetle kınadığını belirterek, Venezüella halkı tarafından özgür seçimlerle gelen Başkan Nicolas Maduro Hükümetine mutlak desteğini ilen etti ve onunla tam bir şekilde dayanışmasını dile getirdi.

 

SANA,  Kitleler Kahraman Ordumuza Destek İçin Sokaklara Çıktı başlıklı haberinde, Homs ve Hama kentlerinde yüzlerce kişinin katılımıyla düzenlenen yürüyüşlerde silahlı terör gruplarının Maan Köyünde işledikleri vahşi katliam kındı ve kahraman ordu birliklerimize destek sloganları haykırıldı.

 

Homs Kentinde el Zehra ve el Ermen Semtleri sakinleri kahraman ordu birliklerimizin teröre karşı mücadelesini sonuna kadar desteklediklerini yansıttıkları yürüyüşlerinde, bu vatan topraklarında kök salmış ulusal bağımsızlık ve egemenlik ilkelerine sımsıkı bağlı kalacaklarını ifade ettiler.

 

SANA, İİÖ Parlamentolar Birliği Konferansı 9. Dönem Çalışmaları Tahran’da Başladı diye yazıyor. Haberde, İslam İşbirliği Örgütünde üye ülkelerin Parlamentolar Birliği Konferansının 9. Dönem çalışmaları “İslam Parlamentoları, Dayanışma, Kalkınma ve Adalet” başlığı altında, Halk Meclisi Başkanı Muhammed Cihad el Lahham başkanlığındaki Suriye heyeti ve Suriye’nin Tahran Büyükelçisi Adnan Mahmut’un katılımıyla dün İran’ın Başkenti Tahran’da başladı.

 

SANA, Halk Meclisi Oturumunda Vatandaşların Hayat Şartları ve Ulusal Uzlaşma Ele Alındı diye yazıyor. Haberde, Halk Meclisi dün Başkan Yardımcısı Fehmi Hasan Başkanlığında düzenlediği oturumda, Vatandaşların hayat şartları ve muhtelif kentlerde ulusal uzlaşmanın vardığı aşamalar konusunda, İç Ticaret ve Tüketiciyi Koruma ile Ulusal Uzlaşma Bakanlarının açıklamalarını dinledi.

 

SANA, Suriye Lirasının Hedef Alınması Mücadele ile Geçici İkamet Merkezlerinin Kurulması başlıklı haberinde, Başbakan Vail Halaki, Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanlığı ile Merkez Bankasına, Suriye lirasının döviz fiyatının istikrarına verdiği önem ve pazardaki malların değerinde indirim sağlamaya gösterdiği önemi vurguladı.

 

SANA, Suriye'deki Kriz Konusunda Gizli Görüşmelerin Olduğu Asılsızdır diye yazıyor. Haberde, ran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murdiye Afham Suriye dosyasına ilişkin cenevrede İran, Suudi Arabistan ve ABD arasında gizli görüşmelerin olduğu yönündeki haberlerin aslı gerçeği olmadığını belirtti.

 

Haftalık basın toplantısında Afham dün; bu yöndeki haberlerin cümleten ve tüm ayrıntılarıyla gerçekle hiçbir ilgisi olmadığını ifade etti.

 

SANA, Arap Öğrenci Birliği BM’i Terörün Edatı Olmamaya Çağırdı diye yazıyor. Haberde, Şam’da düzenlenen Suriye’nin direnişini desteklemek için Arap Öğrenci Gençliği Sempozyumunda katılımcılar Birleşmiş Milletler Bürosu önünde düzenledikleri oturma eyleminde, uluslar arası örgütten terör veya kaynaklarından herhangi bir ülkenin edatı olmamaya çağırdı.

 

SANA, Kerry Lavrov’u Aradı diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov dün ABD’li mevkidaşı John Kerry ile telefon görüşmesinde Suriye'deki durumlar ve Amerika’da hapis yatan Rus vatandaş Constantine Yaroshenko’nun sağlık durumunu ele aldı.

 

SANA, Sağ Yakalanan Teröristler Katıldıkları Eylemleri İtiraf Ettiler diye yazıyor. Haberde, Kahraman birliklerimizin takip ve incelemeleri ışığında Süveyda’da bir eve düzenlenen baskında 3 terörist sağ olarak yakalanırken evde bulunan Fransa yapımı silahlar ve mühimmat ele geçirildi.

 

Yakalanan teröristler sorgularında “Sukur el Lucca Tugayı” isimli terör oluşumuna tabi olduklarını itiraf ettiler.

 

SANA, Rusya ile Aynı Vizyonu Paylaşıyoruz diye yazıyor. Haberde, Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra ülkesinin Arap Birliğinde üye olması sıfatıyla Suriye'deki krizin mutlaka siyasi yollarla çözülmesi ve Suriye'nin içişlerine herhangi bir müdahalenin olmaması kapsamında Cezayir’in sabit tutumunu bir kez daha belirtti.

 

SANA, Kızılhaç ile Koordinasyon ve İşbirliği Önemlidir başlıklı haberinde, Sosyal İşler Bakanı Kinda el Şammat dün Uluslar arası Kızılhaç Örgütünün Suriye Temsilcisi Boris Michel ile bir araya gelerek Kızılhaç Örgütünün Suriye'deki çalışanları ile Sosyal işler Bakanlığı arasındaki işbirliği ufukları ve alanlarını genişletme önemini masaya yatırdı.

 

Azerbaycan 19 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Cumhurbaşkanı Aliyev, İnguşetya eski Cumhurbaşkanı Auşev’i kabul etti diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Aliyev, İnguşetya eski Cumhurbaşkanı Auşev’in Azerbaycan’ın büyük dostu olduğunu vurgulayarak, kendilerinin bölgede barışın ve güvenliğin pekiştirilmesinde aktif rol aldığını, Azerbaycan’la Rusya Federasyonu, aynı zamanda, Kuzey Kafkasya cumhuriyetleri arasında geleneksel dostluk ilişkilerinin geliştirilmesinde önemli bir fonksiyon üstlendiğini kaydetti.

 

1News, Davutoğlu: Dağlık Karabağ sorunu çözülmeden Ermenistan’la sınırlar açılmayacak başlıklı haberinde, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmesi ve sınırları açması için Dağlık Karabağ sorunun çözülmesinin şart olduğu söyledi.

 

Ahmet Davutoğlu, bugün Gence’de Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan dışişleri bakanlarının görüşmesinden sonra yapılan basın toplantısında sınırların açılması ile ilgili yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

 

1News, Esed güçlerinin saldırılarında 68 kişi öldü diye yazıyor. Haberde, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed yönetimine bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik hava ve karadan düzenlediği saldırılarda 9'u kadın, 8'i çocuk olmak üzere 68 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, Esed rejimine bağlı birliklerin, muhaliflerin denetimindeki bölgelere hava destekli düzenlediği saldırılarda Dera kentinde 25, Halep'te 10, başkent Şam'ın banliyölerinde 8, İdlib ve Humus'ta 6'şar, Hama'da 5, Kuneytra ve Haseke'de 4'er olmak üzere 68 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

 

1News, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül "İnternet Yasasını" onayladı diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Gül, "Bu düzenlemenin (iki maddeyle ilgili) süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan'dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım" ifadesini kullandı.

 

Gül, sosyal paylaşım sitesi Twitter'taki hesabından, bir süredir gündemdeki söz konusu yasa hakkında kendisine yoğun mesajlar gönderildiğini, mesajlarda özellikle iki husus üzerinde itirazların iletildiğini belirtti.

 

1News, Eroğlu: Maraş’ı vermek gibi bir konu gündemimizde yok başlıklı haberinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bir kabul sırasında yaptığı açıklamada, müzakerelerin henüz başında olduklarını, karşılıklı "al-ver" tartışmaları içine girilmediğini, Rum tarafının müzakere masasına ne getireceğini ancak müzakereler süratlendiğinde göreceklerini belirtti.

 

“Müzakere masasındaki başlıklar belli. Bu başlıklar müzakere masasında tartışılacak” diyen Eroğlu, Kıbrıs Türkü’nün kabul edebileceği bir anlaşmayı referandum öncesinde halkın önüne koymaya çalışacağını ancak şu anda kesin bir şey söyleme durumunda olmadıklarını ifade etti.

 

Bulgaristan 19 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR), Başbakan Oreşarski Azerbaycan’ı ziyarette bulunuyor diye yazıyor. Haberde, Başbakan Plamen Orşearski bugün ve yarın Azerbaycan’ı resmi ziyarette bulunacak. Ziyaret çerçevesinde Başbakan Plamen Oreşarski, Cumhurbaşkanı İlham Aliev, Başbakan Artur Rasizade ve Halk Meclis Başkanı Oktay Asadov ile görüşecek. Başbakanın bereberindeki heyette Maliye Bakanı Dragomir Stoynev, Ekonomi ve Enerji Bakanı Petır Çobanov, Tarım ve Gıda Bakanı Dimitır Grekov, Ulaştırma Bakanı Danail Papazov, Çevre ve Sular Bakanı İskra Mihaylova ve işveren örgüt temsilcileri yer alıyorlar.

 

BNR, Parlamento, etnik, dini ve siyasi temele dayanan gerginliğin tırmanmasına ilişkin bir deklarasyonu destekledi diye yazıyor. Haberde, Halk Meclis Başkanı Mihail Mikov’un sunduğu deklarasyonun oylamasına katılan 113 milletvekili arasından Ataka partisinden 3 milletvekili karşı çıktı, çekimser oy ise kullanılmadı. Deklarasyonda, başta parlamento grupları olmak üzere bütün siyasi güçlerine, temsilcilerinin gerginlik ve nefrete yol açan milli birlik ile vatandaşların çıkarlarını zedeleyen konuşmalar yapmalarına fırsat vermemelerine çağrısında bulunuluyor. Aynı zamanda Özgürlük Havarisi Vasil Levski’nin anıldığı günde, vatandaş ve siyasi oluşumlarının Levski’nin “ Bulgar, Türk, Yahudi vs. milletlerin her açıdan eşit olacağı ve herkesin tek kanun altında birleşeceği” demokratik bir devleti kurma vasiyetini izleme sorumluluğunu üstlenmeye çağrılıyorlar.

 

"Standart" Gazetesinde yer alan habere göre Bulgaristan ve Türkiye Ulaştırma Bakanları Danail Papazov ve Lütfi Elvan, 7 saat süren görüşmelerden sonra iki ülke arasında yük nakliyatının aşamalı olarak tamamen liberalleşmesi için anlaştı. İki ülke, 30 Ocak’ta geçersiz için ilan edilen tek kereli izinleri yeniden tanıdı. Liberalleşme, ikili ve transit izinler ile nakliyet rejiminin iyileştirilmesi ile başlayacak. Çok kereli nakliyet izinleri ve üçüncü ülkelere nakliyat izinleri rejimleri kaldırılmayacaktır, ama sayısı 1977 yılında imzalanan iki ülke arasındaki uluslararası araç nakliyatı sözleşmesinin yenisinin yürülüğe getirilmesi ardından çok artırılacaktır.

 

Mayıs ayında sağlık kasası, 279 milyon leva değerindeki öngörülmeyen harcamalar için rezervinden mahrum kalacaktır. Milli Sağlık Sigortalama Kasası’na bağlı hastalar temsilcisi İvan Dimitrov, "Trud" Gazetesi önünde bu tahminde bulundu. Milli Sağlık Sigortalama Kasası yetkilileri ise, bu konuda kaygılar duymadığını, Haziran ayından sonra da bütçenin güncellenmesinin istenebildiğini yorumladı. "Trud" Gazetesine demeç veren Prof. Andrey Pantev, bugünkü etnik grupları haritasının çok tehlikeli olduğunu uyardı. Kendisine göre bu, toplumun zayıflığını gösteriyor. Prof. Pantev, dünya genelinde eski ideoloji ve sınıf mücadelesinin yerine geçen etnik tahammülsüzlüğü yaşandığını belirtti. Seçim öncesi kampanyasında ana dilinde ajitasyon olup olmaması gerektiği sorusuna Prof. Pantev şu cevabı verdi: “Ana dilinde konuşulsun ama çevirmen ile, öyle ki geri kalanlar da duysun. Aksi halde Bulgar olmayan bir dilde konuşarak Bulgar olmayan bir bilinç, davranış ve oylama aşılandığı izlenimi olabilir”.

 

Ekonomi uzmanı Vladimir Karolev, "Sega" Gazetesinde “Devlet en çok Bulgarlara yatırım yapmalıdır” diye yorum yaptı ve devamla şunları söyledi: “Siyasetçiler yıllardan beri gerçek ile hiçbir ilgisi olmayan ekonomi hakkında neler neler konuşuyor. Bulgaristan’ın ekonomisi, endüstrisi olmadığı, ülkemizde hiçbir şey üretilmediği konuşuluyor. Bundan başka Bulgaristan’ın rekabet edebilen ve ihraç edilebilen malları olmadığından bahsediliyor. Tarımın öldüğü, ülkemizin de gıda ithalatçısı olduğu belirtiliyor. Öte yandan dış piyasalarda sadece hammaddelerin ve tarım üretiminin rağbet gördüğü söyleniyor. Siyasetçiler ve ekonomi uzmanları ayrıca, devletin ve hükümetin belli branşları desteklemesi gerektiğini düşünüyor. Oysa hiç de öyle değildir. Devlet Bulgarlara yatırım yapmalı. Eğitim en önemlidir. Bulgaristan’da başlıca risk, pek çok kişinin geleceğin mesleklerinde eğitim gördüğüdür.

 

"Duma" Gazetesi, orta eğitim planlarında ciddi bir değişiklik olacağını yazdı. Bakan Aneliya Klisarova, 2006 yılında Halk Meclisi’nin lisenin iki aşamalı olmasını planladıklarının felsefesini anlamadığını açıkladı. Sol partilerden milletvekillerine göre 2006 yılında ülkemizin eğitim, demografya ve ekonomik durumunda ciddi değişiklikler yaşandı ve bunlar eğitim politikasında yer almalıdır. Aneliya Klisarova ve Halk Meclisi’ne bağlı Eğitim Komisyonu Başkanı Vanya Dobreva, Bulgar dili, Bulgar tarihi ve coğrafyası derslerinin 12. sınıfa kadar zorunlu olacağı konusunda hemfikirdir.

 

"Presa" Gazetesine göre Sofya Üniversitesi’nin İktisat Fakültesi ilk defa TOEFL ve İELTS gibi uluslararası sınavlardan sonuçlarla öğrenci kabul edecektir. Ülkemizde bu notlar, ekonomi, maliye ve iktisat yönetimi gibi bölümlere giriş sağlayacaktır. Sofya Üniversitesi yetkilileri böylece yurtiçinde ile yurtdışında eğitim arasında kararsız kalan öğrencileri çekmeyi umuyor.