Amerika 12 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu’nun gündeminde; Borçlanma Tavanı’nın Temsilciler Meclisi'nden geçmesi vardı:

 

“Federal hükümetin 17,3 trilyon dolarlık borçlanma tavanı Cumhuriyetçi Parti'nin çok az desteğiyle bir yıl boyunca uzatıldı. Geçmişte yaşanan anlaşmazlık ABD hükümetinin 'kapanmasına' yol açmıştı. Amerika Temsilciler Meclisi, az farkla federal hükümetin borçlanma sınırını bir yıl boyunca yükseltme kararı aldı. Borçlanma sınırı arttırılmasaydı, Amerikan hükümeti bu ayın sonunda yine ödemelerini yapamaz duruma gelme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktı.

 

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili Başkanı John Boehner, oylamadan önce 17 trilyon 300 milyar dolarlık borçlanma tavanını yükseltmesi için partisine yeşil ışık yakacağını açıklamıştı. Oylama, muhalefetteki Cumhuriyetçi Partililer’in kısmi desteğiyle 201’e karşı 221 oyla Temsilciler Meclisi’nden geçti.”

 

Başka bir haberinde; Beyaz Saray'da Obama-Hollande görüşmesine değindi: “Fransa ve Amerika arasındaki kalıcı ittifakı öven Başkan Obama Hollande'ı Amerika'nın en güçlü müttefiklerinden ve dostlarından biri olarak tanımladı. Başkan Barack Obama Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ı Beyaz Saray’da kabul etti. Obama, Fransa ve Amerika arasındaki “ uzun yıllara dayanan ittifakı” överken Hollande’ı Amerika’nın “en güçlü müttefiklerinden ve dostlarından biri olarak tanımlandı.”

 

Associated Press Ajansı’nın 11 Şubat’ta bildirdiğine göre, Amerika’nın 6 eyaletinde yaklaşan yoğun kar yağışı nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

 

Amerika’nın Sesi Radyosu’nun haberine göre, ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen küresel finans piyasalarındaki dalgalanmayı izlediklerini ancak “şimdilik durumun Amerika’nın genel ekonomik görünümü açısından potansiyel bir risk oluşturmadığını” söyledi

 

Başka bir haberde, “Amerika’nın Newtown kasabasındaki ilkokulda 20’si çocuk toplam 26 kişinin öldüğü silahlı saldırının üzerinden bir yıl geçti. Silah kontrol yasası hala Kongre’nin onayını beklerken, son bir yıl içinde yasalaşan birçok yasa tasarısı Newtown trajedisine rağmen silah edinmeyi daha da kolaylaştırdı. Silah edinme yasası birçok eyalette oldukça yumuşatıldı.”denildi.

 

Amerika’nın Sesi haberinde, ABD Dışişleri Bakanı Kerry Almanya’da, dedi.

 

“Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry Berlin ziyareti kapsamında Başbakan Angela Merkel ve mevkidaşı Dışişleri Bakanı Steinmeier ile bir araya geldi. Görüşmelerde ana konu dinleme skandalı nedeniyle gündemden düşmeyen Ulusal Güvenlik Dairesi NSA ile bağlantılı Almanya’daki huzursuzluk ve Ukrayna’daki gelişmeler oldu, ayrıca AB ile ABD arasında planlanan serbest ticaret anlaşması ve enerji güvenliği gibi konular da masaya yatırıldı.”

 

Çin 12 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Ulusal Radyosu Kıbrıs'ta Rum ve Türk liderler dün (11 Şubat) bir araya gelerek birleşme müzakerelerini resmen başladığı haberini verdi.

 

“Adadaki BM tampon bölgesinde bir araya gelen Rum Lider Nicos Anastasiades ve Türk Lider Derviş Eroğlu, 80 dakikalık görüşmede Kıbrıs sorununun federal devlet yöntemiyle çözülmesi konusunu ele aldı ve görüşmelere temel teşkil edecek ortak açıklama metnini kabul ettiklerini açıkladı. Anastadides ve Eroğlu, iki bölgeli ve iki toplumlu federal devlet arayışında bulunacağını belirterek, bu devlette egemenliğin eşit paylaşılacağını, vatandaş kimliği ve uluslararası temsilin tek olacağını ifade etti.”

 

Başka bir haberinde “Brahimi: Barış görüşmelerinde çok ilerleme yok” denildi.

 

“BM ve Arap Birliği'nin Suriye Temsilcisi Lakhdar Brahimi, Suriye sorununa ilişkin ikinci tur barış görüşmelerinde çok fazla ilerleme kaydedilmediğini söyledi.

 

Suriye sorununa ilişkin İkinci Cenevre Konferansı ikinci tur barış görüşmeleri dün (11 Şubat) devam etti. Brahimi, Suriye hükümeti ve muhalefet temsilcileriyle bir araya geldi.”

 

İran İslam Devrimi'nin 35'inci yıldönümü’ne de yer verildi.

 

“İran İslam Devrimi'nin 35'inci yıldönümü dolayısıyla başkent Tahran'da dün (11 Şubat) bir anma töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani törende İran'ın nükleer enerjiyi barışçı amaçla kullanma hakkından asla vazgeçmeyeceğini ve İran'ın asla yaptırımlar tarafından yıkılmayacağını belirtti.”

 

Başka bir haberde “ABD Başkanı Barack Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İran ve Suriye sorunlarında "baskıya devam" noktasında fikir birliğini ifade etti.

 

Obama ve Hollande dün (11 Şubat) Beyaz Saray'da görüştükten sonra ortak basın toplantısı yaptı. Obama burada yaptığı konuşmada İran'a yönelik yaptırımlara devam edilmesi gerektiğini belirtti. İran ile ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya arasında gelecek hafta Viyana'da yapılacak görüşmeyi hatırlatan Obama, bu görüşmenin İran'ın kapsamlı bir çözüm anlaşmasına varılması noktasında ciddiyetini göstermesi için önemli bir fırsat olduğuna işaret etti. ”denildi.

 

Ayrıca, “Çin, İran nükleer görüşmelerine ilgili taraflarla yakın teması güçlendirerek yapıcı bir şekilde katılmaya devam edeceğini açıkladı.”

 

Son olarak, “Çin askerleri ilk kez "Cobra Gold" tatbikatında” başlığıyla, “Çin askerleri, bu yıl otuz üçüncüsü yapılan ABD-Tayland tatbikatına ilk kez katıldı. Çin, "Cobra Gold" adıyla ABD ve Tayland tarafından ortak düzenlenen çok taraflı ortak askeri tatbikata ilk kez asker göndererek katıldı. Çin tatbikata 2002 yılından itibaren gözlemci sıfatıyla katılıyordu.”

 

Rusya 12 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Kommersant Gazetesi’nin haberine göre, Rusya Federal Göçmenler Dairesi ve Rusya Ekonomi Bakanlığı Rusya ekonomisine en az 10 milyon ruble yatıran yabancılara Rus vatandaşlığı verilmesini öneren yasa tasarısını hazırladılar. Rusya’da kolej ve yüksekokul bitiren ve Rusya’da en az üç yıl çalışan yabancılara da basitleştirilmiş şekilde vatandaşlık verilmesi öneriliyor.

 

Rusya’nın Sesi Radyosu’nun haberine göre; Uzay üssü tarafından İnterfaks-Kazakistan’a yapılan açıklamaya göre, Briz-M fırlatma bloğuna sahip Rus taşıyıcı füze Proton-M ve Türk uzay iletişim uydusu “TürkSat-4A” Baykonur Uzay Üssü’nün 81.fırlatma rampasına yerleştirildi. Ajansın görüştüğü kişi konu hakkında “Uzaya gönderilme amaçlı füze hazırlık takvimine uygun olarak fırlatma rampasına getirildi ve uzay üssü uzmanları onun ünitesini fırlatma cihazına bağladı, marş konumuna geçirimi tamamlandı ve bugünkü programda yer alan ilk ateşleme grafiği çalışmalarına başlandı” ifadelerine yer verdi.

 

Başka bir haberinde, Rusya’da kurulan Türk dernekleri arasında yer alan ve resmi statüye sahip en genç dernek olma özelliği taşıyan Moskova Türk Öğrenciler Birliği 12 Şubat günü 1 yaşına bastığı belirtildi.

 

Başka bir haberde, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov’un açıklamasına göre, Rusya BM Güvenlik Konseyi’ne Suriye’de terörle mücadele konulu bir karar tasarısı sunmaya hazırlandığı belirtildi.

 

Son olarak, Rusya, Suriye’nin kimyasal silahlarını uluslararası denetime devretme konusunda sorumluluklarını yerine getirmesini temin etmeli. Fransız mevkidaşı François Hollande ile Washington’da katıldıkları ortak basın toplantısında ABD Başkanı Barack Obama bu yönde bir konuşma yaptı, haberine yer verildi.

 

Almanya 12 Şubat’ta bunları konuşuyor

 

Rusya Devlet Başkanı Putin’in yeni politikaları, Irak’ta şiddetin yeniden tırmanması ve Amerikan Dışişleri Bakanı Kerry’nin Ortadoğu girişimleri…

 

Soçi’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nın başlamasına az bir zaman kala Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in miting ve gösteri eylemleri düzenlenmesine ilişkin yasağı kaldırması olumlu yankı buldu. Ancak Saarbrücker Zeitung yorumunda Putin’e ilişkin çekincelerini şöyle dile getiriyor:

“Vladimir Putin gerçek bir demokratlığa bürünmedi. Kremlin şefi sadece şu anki diktatör imajını düzelterek, milyarlık prestij projesini, Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları’nı kurtarmaya çalışıyor. Böyle bir durumda Putin bedel ödemeye hazır ve bu yüzden de aslında ‘can sıkıcı olan’ vatandaş protestolarına izin veriyor. Ama dikkat! Putin bu girişimiyle düşünce özgürlüğünü kastetmiyor. Putin yönetimi gösterilerin nerede, hangi zamanda ve içerikte olacağını bizzat belirliyor. Hiçbir çözüm bulunamadığı takdirde de gösterilerin yapılacağı caddede buldozerler bir gecede düzeltme çalışmalarına başlıyorlar ve böylece gösteriler baştan engellenmiş oluyor. Sonra da buna şanssızlık deniyor, ya da Putinvari siyaset!”

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi Irak ve Ortadoğu bağlamındaki yorumunda ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu’yu barışa kavuşturma hedeflerinin başarısızlığa uğradığını belirterek şu görüşlere yer veriyor:

 

“Terör örgütü El Kaide, Suriye ve Irak’ta gövde gösterisinde bulunuyor. Aşırı güçlerin Felluce’ye bayrak dikmeleri hayra alâmet değil! Sünnilerin kalesi konumundaki bu kentte bir zamanlar Amerikan askerî birlikleri, Irak Ordusu ve kabilelere bağlı milisler, aşırı güçlerle yıllar boyunca ağır savaşmışlardı. Felluce’nin şimdi yeniden fanatiklerin eline geçmesi, El Kaide milislerinin uzun dayanma iradeleri olduğunu gösteriyor. Spor ayakkabılı, kalaşnikoflu fanatikler, Şiiler ile Sünniler arasındaki eski anlaşmazlıkları yeniden deşiyorlar. Öte yandan Felluce örneği, müttefik askerî birliklerin Afganistan’dan çekilmesinden sonra bu ülkede de gelecek perspektifinin karanlık olacağına işâret ediyor. Önümüzdeki yıllar kanlı geçebilir.”

 

Irak’ta gelinen son duruma ilişkin olarak Lüneburg’ta yayımlanan Landeszeitung gazetesi de yorumunda batının takınması gereken siyasî tavrı irdeliyor:

“Irak’ta şu sıralar tarihin en çelişkili durumları yaşanmakta. Bundan 12 yıl önce o zamanki Amerikan Başkanı George W. Bush, Saddam Hüseyin’e karşı başlattığı savaşı iki yalana, Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu ve El Kaide terör örgütünün bu ülkedeki varlığına dayandırmıştı. Irak diktatörünün iktidardan alaşağı edilmesi, söz konusu bu ikinci yalanın gerçeğe dönüşmesinin zeminini hazırladı. Batının dinsel grupların etkisi altındaki ülkedeki iç savaş durumuna bir kez daha askerî müdahalede bulunmasının fazla bir getirisi olmayacaktır. Ancak kökten dinci Körfez krallıkları İran ya da Suriye’deki Şiilere karşı cephe oluşturduklarında, batılı ülkeler sürekli biçimde onların yükümlülüğü altına girmeseler, bunun yararı daha fazla olurdu.”

Berliner Zeitung ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ortadoğu’daki mekik diplomasisini yorum sütununa taşımış:

 

“Kerry Ürdün ve Suudi Arabistan’a yaptığı kısa ziyaretlerde Ortadoğu için hazırladığı çerçeve anlaşmasına bu ülkelerden destek bulacak mı, bulamayacak mı? Birçok şey bu gelişmeye bağlı. Kerry’nin destek sağlaması, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Filistinlilerin Başkanı Abbas’ı ikna anlamında tam bir joker olabilir. Filistin ve İsrail’den oluşan iki bağımsız devlet çözümü hâlâ mümkün ve yapılabilir görünüyor. Ancak eğer Kerry en ufak bir başarı sağlayamayacak olursa, yıllar boyunca kimse, bu her an patlamaya hazır bomba niteliğindeki anlaşmazlığa çözüm bulmaya yanaşmayacaktır. O nedenle ‘yolun açık olsun John Kerry’ diyoruz.”

 

İngiltere 12 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Times gazetesi, Mısır'da darbenin ardından hapse atılan devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin avukatıyla hapishanede yaptığı görüşmenin ses kaydıyla ilgili bir haber yayımlıyor.

 

Haberde basına sızan ses kaydında Mursi'nin darbenin başındaki Mareşal Abdülfettah el Sisi'nin cumhurbaşkanlığına seçileceğini söyleyerek yenilgiyi kabul ettiği belirtiliyor.

 

Kayıtta çökmüş bir portre çizdiği belirtilen Mursi'nin avukatı Selim el Avva'dan İskenderiye kenti yakınlardaki hapishanede yiyecek ve giysi alabilmek için para istiyor.

 

Şimdiye dek dört kez mahkemeye çıkan Mursi'nin genelde meydan okuyan bir tavır takındığını söyleyen Times, bunun sonucunda devrik liderin son duruşmada ses geçirmeyen bir cam kafeste tutulduğunu hatırlatıyor. Times şöyle devam ediyor;

 

"Ülkenin güvenlik güçleri tarafından sızdırıldığına inanılan kayıt kritik bir dönemde ortaya çıktı ve Müslüman Kardeşleri gömmeyi kendisine görev edinen halefi Abdülfettah el Sisi için çok büyük bir propaganda değeri taşıyor. Nisan ortasında cumhurbaşkanlığı seçimleri var ve büyük bir farkla kazanması bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı adaylığını birkaç gün içinde resmen açıklaması bekleniyor. Mursi'nin avukatıyla yaptığı görüşme, eski Cumhurbaşkanının azalan desteğini ve kendisinin bile gösterilerin bir işe yaramadığını düşündüğünü göstermek için dün rejim yanlısı El Vatan gazetesine verildi."

 

Habere göre kayıtta Mursi avukatına "sokaklarda neler olduğunu" soruyor. Avukat Selim el Avva ise gösterilerin ve çatışmaların devam ettiğini, ancak bir sonuç getirmediğini söylüyor. Avva ayrıca uzlaşma görüşmeleri yapılmasını öneriyor. Mursi de protestoları ve Müslüman Kardeşler'e yönelik baskıyı kast ederek "Bu her iki taraf için de yararsız" diyor.

 

Times ayrıca Mısır'daki hapishanelerde nakit paranın yasak olduğunu. Mahkumların ziyaretçilerin hesaplarına yatırdığı parayla alabildikleri kuponları kullanarak harcama yapabildiklerini aktarıyor. Gazete Mursi'nin avukatları aracılığıyla sızdırdığı, destekçilerine darbeye karşı meydan okuma çağrısı yaptığı mesajının ardından, normalde kendisine kıyafet ve yiyecek getiren ziyaretçilerinin yasaklandığını hatırlatıyor.

 

Independent'ın tecrübeli muhabirlerinden Patrick Cockburn, Suriye'de zarar gören tarihi eserlere dikkat çeken bir habere imza atmış. Haberde radikal İslamcı güçlerin Bizans mozaikleri, Yunan ve Roma heykelleri gibi arkeolojik hazineleri yok etmeye başladığı söyleniyor. Geçen ayın ortalarında ülkenin kuzeydoğusunda büyük bir bölgeyi denetim altında tutan İŞID militanlarının Rakka kenti yakınlarında bulunan altıncı yüzyıla ait bir Bizans mozaiğini yok ettiği belirtiliyor.

 

Daha sonra başkent Şam'a kaçan Rakka bölgesindeki eski eserlerden sorumlu yetkili gazeteye yaptığı açıklamada, "12 ila 15 gün önce oldu bu. Bir Türk işadamı mozaikleri satın almak için Rakka'ya gelmişti. Bu şekilde İŞID'ın mozaiklerden haberi oldu ve gelip havaya uçurdular.

 

Tamamen kayboldu" diyor. Haberde ülkedeki tarihi eserlere yönelik bir başka büyük tehlikenin de yağma olduğu kaydediliyor.

 

Financial Times, Fransa'da Türkiye'deki Sayıştay'ın karşılığı olan Cour des Comptes kurumunun hükümete yaptığı borç uyarısını haberleştirmiş.

 

Haberde kurumun hükümetin bütçe açığını kapama hedeflerini kaçırma tehlikesi altında olduğu ve ülkenin mali güvenilirliğine büyük bir darbe vuracağı uyarısında bulunduğu belirtiliyor.

 

Kurumun başkanı Didier Migaud "Kamu maliyesinin konsolidasyonunda daha fazla gecikme, Avrupalı komşularımızla endişe verici bir ayrışma, büyük miktarlarda yeni borç ve Fransa'nın mali güvenilirliğine ciddi bir darbe olur" diyor.

 

Fransa'nın borç miktarının 'tehlikeli düzeylerde' olduğunu söyleyen Migaud ayrıca, faiz oranlarındaki bir puanlık artışın şu anda 52 milyar Euro düzeyindeki faiz ödemelerine iki milyar Euro daha ekleyeceğini vurguluyor.

 

Migaud bütçe açığını kapatmak için "ciddi bir çaba harcandığını" da teslim ediyor. Ancak bunun çoğunlukla vergi artışlarıyla yapıldığı ve bir dizi Avrupa ülkesinden daha çok başarı sağlanamadığını kaydediyor.

 

Daily Telegraph dünya haberleri sayfalarında 1492'de engizisyon mahkemesi tarafından ülkeden sürülen Yahudilerin neslinden gelenlere çifte vatandaşlık önerdiğini yazıyor. Yeni yasayla dünya çapında 3,5 milyon kişiye İspanya ve dolayısıyla Avrupa Birliği vatandaşlığı verileceği kaydediliyor.

 

Haberde verilen bilgilere göre sürgün kararından önce İspanya'da 300 bin kadar Yahudi yaşıyordu. Arap hâkimiyetine son veren Katolik İspanyollar Yahudi ve Müslümanlar'dan Katolik olmalarını, aksi takdirde ülkeyi terk etmelerini talep etti.

 

İspanya iki yıl önce Seferad Yahudilere vatandaşlık hakkı vermiş, ancak mevcut vatandaşlıklarından vaz geçme şartı koymuştu.

 

Haberde ayrıca aynı dönemde ülkeden sürülen, ya da Katolik olmaya zorlanan Müslümanlarla ilgili henüz bir yasal düzenleme olmadığı belirtiliyor.

 

Suriye 12 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

SANA’nın haberinde Cenevre görüşmelerine değinerek; “Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre’deki resmi heyeti BM Suriye Özel Temsilcisi el Ahdar el İbrahimi’nin katılımıyla sözde muhalefet koalisyon heyetiyle bir oturum düzenledi.

 

Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre’deki resmi heyetinin başkan yardımcısı Enformasyon Bakanı Omran Zoubi, Suriye heyetinin terör ve şiddetin durdurulmasını tartışıp bu konuda bir anlaşmaya varılmadan Cenevre bildirisinin hiçbir bendini herhangi bir baskı ve nedenden dolayı tartışmayacağını açıkladı.”

 

Başka bir haberinde; “Üç yıldır ülkenin dört bir yanında yaşamı felç etmeye çalışan silahlı terör grupları ve destekçilerinin, kahraman birliklerimizin ve halkımızın ısrarlı ve kararlı direnişi karşısında hiçbir yaşam şansı kalmadı. Bunu anlamamakta ısrar eden teröristler bu ısrarlarının bedelini canlarıyla ödemeye devam ediyorlar.”

 

SANA, “Silahlı terör grupları Şam’ın Berze ve Bab Tuma Semtlerinde havan saldırısı düzenlediler.

 

Emniyet Müdürlüğünde yetkili bir kaynak; sivil konut bölgelerinin hedef alındığı havan saldırıları sonucunda şans eseri can kaybı olmadığını zararın maddi hasarla sınırlı kaldığını ifade etti.”

 

SANA’nın başka bir haberinde; ‘Bakanlar Kurulu Maan Katliamını Şiddetle Kınadı’başlığı atıldı.

 

“Bakanlar Kurulu Nusra Cephesinin Hama’nın kuzeyindeki Maan Köyünde güvenli vatandaşlar hakkında işlediği ve çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 42 şehidin kurban gittiği katliamı kınadı.”

 

Son olarak; Maan Katliamı hakkında;

 

“Silahlı terör gruplarının geçtiğimiz günlerde Hama Kırsalının Maan Beldesinde işledikleri katliamda yaşamını kaybeden şehitlerimiz geniş kitlelerin katılımıyla son yolculuklarına uğurlandılar.

 

Birleşmiş Milletlerin Suriye Temsilcisi el Ahdar el İbrahimi Suriye hükümeti heyeti ile koalisyon heyeti arasında Cenevre'de cereyan eden görüşmelerin büyük bir ilerleme sağlamadığını belirtirken; fakat ilerlemenin sağlanması ve siyasi sürecin tam olarak başlatılması için çabaların devam edeceğine işaret etti.”

 

Bulgaristan 12 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Radio Bulgaria, “Bulgaristan- Türkiye sınırındaki gerginlik tırmanıyor” başlığını attı. Haberde: “Bulgaristan’ın Türkiye’ye açılan Kapitan Andreevo ve Losovo sınır kapılarında küçük ve orta ölçekli Bulgar nakliye şirketleri TIR giriş-geçişleri bloke ederek eylem yaptılar.Bulgar şirketleri, transit geçiş belgelerinin Türk tarafından tanınması konusunda ısrar ediyorlar. Lesovo sınır kapısındaki TIR kuyruğu 7-8 kilometre, Kapitan Andreevo sınır kapısnda ise 6 kilometreye ulaştı. Otomobil ve otobüslerin geşiçi sağlanıyor. Medyada yer alan haberlere göre, Ulaştırma Bakanlığı, sorun ile ilgili 21 Şubat için belirlenen müzakere tarihinin daha erken bir tarihe alınması için Türkiye yetkililerine mektup gönderdi.Analizatörlere göre geçiş belgesi ile ilgili sorun, yalnız nakliyecileri deği Bulgaristan- Türkiye ilişkilerini ilgilendiren bir krize yol açabilir.”

 

Başka bir haberinde ise; “Bulgarların % 32’sine göre Bulgaristan’ın Avrupa Birliği üyeliğinden faydası varken ankete katılanların % 51’ine göre önemli bir değişiklik meydana gelmemiştir. 

‘Alpha Research’ Ajansı’nın Ocak ayında  Bulgaristan’ın Avrupa Birliği üyeliğinin 7’inci yılı  ve yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri ile ilgili olarak gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları bunu gösteriyor. Yurttaşların sadece % 15’i Avrupa Birliği üyeliğinden kişisel faydaları olduğunu belirtirken, % 73’ü şu ana kadar kendileri için önemli bir değişiklik görmediklerini açıklıyorlar. Bulgarların % 90’ı Avrupa Birliği üyeliğinin bize yurtdışına seyahat ve % 81’i orada çalışma olanakları sağladığını düşünüyorlar.”yer aldı.