ABD 11 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Amerika’nın Sesi (VOA), Ruhani: ‘Askeri Müdahale Olmamalı’ diye yazıyor. Haberinde, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin nükleer programının sona erdirilmesi konusunda askeri seçeneğin masada olmaması gerektiğini söyledi.

 

İran’da 1979 yılında ABD destekli Şah rejimine son veren devrimin 35'inci yıldönümü kutlamalarında konuşan Hasan Ruhani, İran’ın nükleer programına yönelik askeri bir müdahale seçeneğinin hiç dikkate alınmaması gerektiğini söyledi.

 

Wall Street Journal (WSJ), Şirketler siyasi anketlerin abonesi oldu diye yazıyor. Haberde, 2013 yılına damga vuran Gezi olayları, dershanelerin kapatılması, 17 Aralık operasyonu gibi peş peşe yaşanan birçok gelişme Türkiye'de siyasi gerginliği tırmandırdı. "Kutuplaşma" ve "siyasi baskı" kavramları ve bunun yarattığı tedirginlik iş dünyasının en çok konuştuğu konular arasına girdi. Zaman zaman boykot çağrılarıyla, zaman zaman da geleceği görememe kaygısıyla bu gelişmelerin hedefi haline gelen iş dünyası, çözümü anket şirketlerine başvurmakta buldu.

 

WSJ, Enflasyon, gelişen dünyayı yavaş yavaş tüketiyor diye yazıyor. Haberde, ABD ile Avrupa parlamaya başlarken büyük gelişmekte olan piyasalarda enflasyonun yükselmesi küresel ekonomide istikrarsızlık riski yaratıyor.

 

Asya'da, Afrika'da ve Güney Amerika'da enflasyonun yükselmesi çeşitli ülkelerdeki merkez bankalarını ekonomik büyümenin yavaşlamasına rağmen faizleri yükseltmeye zorluyor.

 

En olumsuz etkilenen ülkelerden biri Güney Afrika oldu. Çok sayıda maden ve fabrika işçisi greve giderek işverenlerin kar marjını düşüren çift haneli ücret artışlarını garantiledi.

 

WSJ, Merkez Bankası'ndan 10 soruluk enflasyon testi diye yazıyor. Haberde, 2013 yılında "Merkez Bankası Bağımsızlığı" kitapçığını yayınlayan Merkez Bankası'nın 2014 yılındaki ilk kitapçığı ise "Enflasyon ve Fiyat İstikrarı" oldu. 25 sayfalık kitapçıkta enflasyon tanımına, çeşitlerine ve zararlarına yer verildi. Ayrıca para politikası ve enflasyona arasındaki ilişkiye değinildi. Kitapçığın sonunda ise 10 soruluk bir enflasyon testine yer verildi.

 

Çin 11 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin'de rekor altın tüketimi diye yazıyor. Haberde, Altın fiyatları 2013 yılı boyunca inişini sürdürürken, Çin'de altın talebi ilk kez 1000 ton barajını geçerek rekor kırdı.

 

Çin Altın Derneği tarafından dün (10 Şubat) yapılan açıklamaya göre, geçen yıl ülkede altın tüketimi yüzde 41,36 artarak 1176 tonu geçti. Hindistan'da altın ithalatına getirilen kısıtlamalar nedeniyle, Çin'in 2014 yılında dünyanın en çok altın tüketen ülkesi olması bekleniyor.

 

CRİ, BM'den KC'ye buluşma desteği diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kore Demoratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ile Kore Cumhuriyeti arasında bölünmüş ailelerin bir araya gelmesi anlaşmasının hayata geçirilmesi için KDHC'ni teşvik etti.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcüsü Martin Nesirky dün (10 Şubat) BM'nin New York'taki genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuştu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Rusya'nın Soçi kentinde KDHC Yüksek Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Kim Yong-nam'la bir görüşme yaptığını belirten Nesirky, görüşmede KC ile KDHC arasında bölünmüş ailelerle ilgili sorunun ele alındığını ifade etti.

 

CRİ,  İran'dan başarılı iki füze denemesi diye yazıyor. Haberde, İran dün (10 Şubat ) deneme amacıyla iki füzeyi başarıyla fırlattı.

 

IRNA tarafından dün İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan'ın konuşmasına dayandırılarak verilen habere göre, bu kez başarıyla fırlatılan füzeler radara yakalanmama özelliği taşıyor. Ayrıca yüksek öldürücü güce ve hedefte yanılmazlığa sahip füzeler düşman askeri tesislerini yıkabilir.

 

Dehkan, denemede fırlatılan Bina isimli lazer güdümlü füzenin karadan veya havadan fırlatılabildiğini ve karadaki zırhlı tank ve köprü gibi tesisleri yıkabileceğini söyledi.

 

CRİ, Lazkiye'den 3. parti kimyasal madde yola çıktı diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin yurtdışında imha edilmesi planlanan üçüncü parti kimyasal silahı Lazkiye limanından bir Norveç gemisiyle yola çıktı.

 

BM Sözcüsü Martin Nesirky tarafından dün (10 Şubat) yapılan açıklamada, söz konusu silahların Norveç gemisine yüklendiği ve Lazkiye limanından ayrıldığı doğrulandı. Nesirky şu ana kadar ne kadar kimyasal maddenin Suriye'den götürüldüğüne ilişkin bilgi vermedi.

 

CRİ, El Nusra saldırısında 42 sivil öldü başlıklı haberinde, Suriye'deki hükümet karşıtı silahlı örgüt El Nusra Cephesi'nin dün (10 Şubat) Hama'da düzenlediği saldırıda çoğu kadın, çocuk ve yaşlı 42 sivil öldü.

 

Saldırıyla ilgili açıklama Suriye hükümet ordusundan geldi. Yazılı açıklamada hükümet karşıtı silahlı örgüt olan El Nusra Cephesi'nin Hama kentinin Ma'an köyüne bir saldırı düzenlediği ve saldırıda 42 sivili öldürdüğü ifade edildi.

 

CRİ, Homs'ta ateşkesin uzatılmasına BM'den destek diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye'nin Homs kentinde uygulanan geçici ateşkesin üç gün daha uzatılmasını olumlu karşıladı.

 

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos dün (10 Şubat) yaptığı açıklamada, ateşkesin üç gün uzatılmasının verdiği fırsatla, daha fazla sivilin güvenli bölgeye tahliye edileceğini ve daha fazla yardım malzemesinin insanların ellerine ulaştırılabileceğini söyledi.

 

CRİ, Lübnan'a sığınan mülteci sayısı 915 bin diye yazıyor. Haberde, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından dün (10 Şubat) Beyrut'ta yapılan açıklamada, Lübnan'a sığınan mülteci sayısının 915 bine ulaştığı kaydedildi.

 

Lübnan'ın çeşitli bölgelerindeki ofislerinde mültecilerin kayıt işlemlerini yapan BMMYK'ya göre, 867 bin kişinin işlemleri tamamlandı, 48 bin mülteci ise kayıt için bekliyor. Mültecilere, BM ve diğer uluslararası kuruluşlar tarafından yiyecek, barınma ve sağlık yardımları sağlanıyor.

 

CRİ, Türk F-16'larından Suriye sınırında önleme uçuşu başlıklı haberinde, Türkiye'ye ait uçaklar Suriye hava araçlarına karşı önleme uçuşu gerçekleştirdi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı tarafından dün (10 Şubat) yayımlanan açıklamada, sınıra yaklaşan Suriye hava araçlarına yönelik olarak dört F-16 savaş uçağının önleme uçuşu yaptığı bildirildi.

 

CRİ, Cenevre'de ikinci tur başladı diye yazıyor. Haberde, Suriye hükümeti ile muhalif güçler arasındaki ikinci tur görüşmeler bugün (10 Şubat) Cenevre'de başladı. Görüşmelere Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin ortak elçisi Lakhdar Brahimi başkanlık etti.

 

Görüşmelerde Suriye hükümetini Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, muhalif güçleri ise Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu üyeleri temsil ediyor.

 

Hükümet ile muhalefet arasındaki birinci tur görüşmeler bir hafta önce düzenlenmişti. Görüşmelerden sonra Brahimi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a rapor verdi ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la ayrı görüştü. Ban Ki-moon, bu iki ülkenin çözüm sürecinde daha büyük rol oynamasını istediğini ifade etti.

 

CRİ, Doğal gaz üretiminde artış diye yazıyor. Haberde, Çin'de 2013 yılında gerçekleştirilen doğal gaz üretimi, 2012 yılına göre yüzde 9,8 oranında artarak 121 milyar metreküpe ulaştı.

 

Rusya 11 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Rusya’nın Sesi Radyosu(RUVR), Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili müzakereler yeniden başlıyor diye yazıyor. Haberde, Rum ve Türk toplumu liderleri bugün uluslararası toplum tarafından tanınan Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti ile bağımsızlığını ilan edip sadece Ankara tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni birbirinden ayıran tampon bölgede bir araya gelecekler. Bu cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Kıbrıslı Türklerin Başkanı Derviş Eroğlu arasındaki ilk resmi görüşme olacak ve Kıbrıs sorunu çözüm müzakerelerine yeni bir ivme kazandıracak.

 

Rusya’nın Sesi,  Rusya, Suriyeli taraflar arasındaki ikinci tur müzakerelerin başarılı olmasını umuyor diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyeli taraflar arasında dün Cenevre’de başlayan ikinci tur müzakerelerin başarılı geçmesini umduklarını söyledi.

 

Başkent Moskova’da Cezayirli muadili Ramtan Lamamra ile görüşmenin ardından basın toplantısında konuşan Lavrov, Rusya’nın Suriye’deki krizin çözümüne yaklaşımlarının, tüm meydan okumalara ve tehditlere yanıtların kolektif çabalarla bulunması ihtiyacına dayandığını ifade etti. Rusyalı bakan, halkların dış müdahale olmadan bağımsız olarak karar alma hakkını desteklediklerini vurguladı.

 

Rusya’nın Sesi, Cenevre-2’de umutlar ikinci turda diye yazıyor. Haberde, Cenevre-2 Konferası’nın ilk turunda somut adımlar atılamayınca, Suriye’de çözüm için tüm gözler ikinci tura çevrildi. İlk müzakereler sonrası Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmet Carba’nın Moskova buluşması dikkat çekti. Uluslararası İlişkiler Uzmanı Barış Adıbelli, bu teması RS FM'de yorumladı.

 

Rusya’nın Sesi, Bugün 7 dalda madalya dağıtılacak diye yazıyor. Haberde, Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen 22. Kış Olimpiyat Oyunları'nın beşinci gününde yarın 7 branşta madalya mücadelesi yapılacak. Türkiye'yi kayaklı koşuda temsil eden Sabahattin Oğlago, bugün serbest sprint mücadelesiyle ilk yarışına çıkacak.

 

Rusya’nın Sesi, Lavrov: Batı’nın BMGK’ya sunduğu Suriye taslağı gerçeklerden kopuk diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı ülkelerinin BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunduğu ve Suriye’de insani koridorların oluşturulmasını öngören karar taslağının tamamen tek taraflı ve gerçeklerden kopuk olduğunu açıkladı.

 

Rusya’nın Sesi,  İran yeni yaptırımlar nedeniyle Amerika’yı protesto etti başlıklı haberinde, İran Dışişleri Bakanlığı Amerika’nın İran karşıtı kabul ettiği yeni yaptırımlar nedeniyle İran’da Amerika’nın çıkarlarını temsil eden İsviçre’nin Tahran Büyükelçisi Giulio Haas’a protesto ifadelerini iletti.

 

Pazartesi günü İran basının yazdığına göre, İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan İsviçre Büyükelçisi’ne Amerika yönetiminin bu şekildeki tavırlarının 24 Kasım’da Cenevre’de İran ile G6 uluslararası arabulucular arasında kabul edilen ortak eylem planı ruhuna aykırı olduğu ifade edildi.

 

Rusya’nın Sesi, Kaspersky İspanyolca çalışan küresel bir siber casusluk ağını ortaya çıkardı diye yazıyor. Haberde, Kaspersky Laboratuarı, ‘‘Maske’’ adı verilen ve İspanyolca konuşan suçular tarafından yönetilen küresel bir siber casusluk ağının ortaya çıkarıldığını ilan etti. Rus internet şirketinden konuya ilişkin olarak bugün yapılan açıklamada, söz konusu siber casusların öncelikli olarak devlet kurumlarını, diplomatik ofisleri, araştırma şirketlerini ve siyasi aktivistleri kendilerine hedef olarak seçtikleri bildirildi. Kaspersky Laboratuarı’nın elde ettiği verilere göre, Ortadoğu, Avrupa, Afrika ve Amerika kıtalarında yer alan 31 farklı ülkedeki 380 kişi ve kuruluş, Maske isimli siber suç örgütünün saldırılarına maruz kaldı.

 

Rusya’nın Sesi,  İsrail Gazze Şeridi’ne saldırdı diye yazıyor. AP Ajansı’nın bildirdiğine göre, İsrail Hava Kuvvetleri salı günü Filistin’in roket atışlarına misilleme olarak Gazze Şeridi’ndeki iki hedefi vurdu. Saldırılar mayın roket fırlatıcısı ve teröristlerin tesislerine gerçekleştirilirken, İsrail veya Filistin tarafından yaralı olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

 

Rusya’nın Sesi, Lavrov Cezayir Dışişleri Bakanı ile görüşecek diye yazıyor. Haberde,  Salı günü Moskova’da gerçekleşecek olan görüşmede Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtane Lamamra Rusya-Cezayir arasındaki ikili ilişkileri masaya yatıracaklar diye belirtiliyor.

 

Cezayir Dışişleri Bakanı ile görüşme öncesinde bir konuşma yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “Tam teşekküllü müzakereler ikili ilişkileri masaya yatırmaya ve yaklaşımlarımızı karşılaştırmaya yardımcı olacaktır” ifadelerine yer verdi. Diğer taraftan Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtane Lamamra ise bakanlar arasında oldukça sıkça temaslar olduğunu vurguladı.

 

Rusya’nın Sesi,  Berlusconi yeniden yargılanacak diye yazıyor. Haberde, bugün Napoli Şehri’nde başlayacak olan duruşmada ülkenin eski başbakanı Silvio Berlusconi’nin yeniden yargılanmaya başlanacağı bildirildi. 2006 – 2008 döneminde milletvekillerine rüşvet vermekle suçlanan Berlusconi’nin yargılanacağı davada İtalya Parlamentosu’nun Üst Kanadı ‘‘davacı’’ tarafta yer alıyor. İtalya Senatosu Başkanı Pietro Grasso, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, parlamentonun üst kanadının söz konusu yargılama sürecine şikayetçi sıfatı ile iştirak etmesini ‘‘kurumun ahlaki bir görevi’’ olarak nitelendirdi.

 

Rusya’nın Sesi, Kübalı yetkililer Fidel Castro’nun fotoğrafından işitme cihazını sildiler diye yazıyor. Haberde, Küba tarafından sunulan arşivlerindeki Fidel Castro’nun birkaç fotoğrafına rötuş yapıldı. Tartışmalı fotoğraflar devlet foto stüdyosu Estudios Revolucion tarafından Küba devrimci liderinin Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa ile görüşmesi sırasında çekildi.

 

Rusya’nın Sesi, İngiltere’de yeni sigara yasağı başlıklı haberinde, Hususi otomobillerde çocukların yolculuk yaptığı esnada sigara içilmesini yasaklayan kanun tasarısı İngiltere Parlamentosu tarafından onaylandı. The Daily Express tarafından konuyla ilgili olarak geçilen haberde, söz konusu yasağın İngiltere’yi ve Galler’i kapsadığı bildirildi.

 

Rusya’nın Sesi, Rusya ve Çin Suriye insani yardım karar tasarısını bloke edip engelleyecek diye yazıyor. Haberde, AP Ajansı’nın salı günü bildirdiğine göre, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri Rusya ve Çin, Batı ve Arap ülkeleri tarafından hazırlanan Suriye’ye insani yardım yapılması ile ilgili karar tasarısını bloke etmeyi düşünüyorlar.

 

Rusya’nın Sesi, Gazprom tamamen St. Petersburg’a taşınabilir diye yazıyor. Haberde, Vedemosti gazetesinin durum hakkında bilgisi olan kaynaklara dayandırarak bildirdiğine göre, Gazprom şirketinin St. Petersburg’a taşınması 2015 yılı sonunda tamamen tamamlanabilecek.

 

Rusya’nın Sesi, Mali’de Kızıl Haç görevlileri İslamcılar tarafından kaçırıldı başlıklı haberinde, Daha önce medyada çıkan kayıplara karışan Uluslararası Kızıl Haç Komitesi görevlilerinin aşırıcılık yanlısı örgüt olan Batı Afrika’da Birlik ve Cihad Hareketi tarafından kaçırıldığı belli oldu. 4 Kızıl Haç görevlisi ve kuruluşta eğitim alan 1 kişi cumartesi günü otomobille Kidal şehrinden Gao şehrine gittikleri sırada onlarla iletişim kesildi. Şu an için kaçıranların esir alınan kişilerin serbest bırakılmaları için herhangi bir şart koşup koşmadıkları bilinmiyor. Öte yandan, Mali’nin kuzeyindeki gergin durum devam ediyor.

 

Rusya’nın Sesi, Amerika’daki fabrikada patlama: 15 yaralı diye yazıyor. Haberde, Amerika’nın New Hampshire eyaleti Peterborough şehrindeki bir sanayi tesisinde şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlama sonucunda en az 15 kişi yaralandı.

 

Şirket sözcüsüne göre, yaralıların hiçbirinin hayati tehlikesi bulunmuyor. Patlama anında işletmede yaklaşık 450 kişi bulunurken, bunların hepsi tahliye edildi.

 

Rusya’nın Sesi, Google dünyanın en pahalı şirketleri sıralamasında ikinci sıraya yükseldi diye yazıyor. France Press Ajansı’nın bildirdiğine göre, internet şirketi Google piyasa sermeyesine göre dünyanın en büyük şirketleri sıralamasında 2.sırada olan petrol şirketi ExxonMobil’i yerinden etti. Google şirketi tarihinde ilk defa piyasa sermayesine göre dünyanın en pahalı şirketleri sıralamasında ikinci sıraya yerleşti.

 

İngiltere 11 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

İngiltere basını Kıbrıs'ta taraflar arasında iki yıllık aradan sonra bugün başlayacak görüşmelere geniş yer ayırıyor.

 

Guardian'da Helena Smith imzasıyla yayımlanan analiz yazısında görüşmelerle birlikte her iki tarafta şüphelerin dile getirildiğini, üstelik birlikte yaşama dair hiçbir hatırası olmayan iki kuşak yetiştiğini söylüyor. Ancak Smith'e göre bu kez durum farklı olabilir. Dikkat çeken satırlar şöyle;

 

“Petrol Ve Doğalgaz Faktörü

 

Olayların gelişimi, on yıl önce adadaki kavgalı topluluklar farklılıklarını gidermeye en çok yaklaştığında akla bile gelmeyecek şeyler, tahmin edilemeyecek bir umut ortamı yarattı. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades Türk lider Derviş Eroğlu'yla buluştuğunda meselenin Afrodit'in adasında barıştan daha büyük olduğunu bilecek. Ankara, Atina ve Lefkoşa'da yetkililer Doğu Akdeniz'de keşfedilen geniş petrol ve doğalgaz yataklarının meseleyi tamamen değiştiren ve uzlaşmayı daha acil bir hale getiren bir unsur olarak tanımlıyor. Görüşmelerin yeniden başlatılmasında beklenmeyecek derecede aktif bir rol oynayan Washington, bölgedeki yataklarının sadece Kıbrıs'ta değil, İsrail ve Türkiye arasında bölgesel istikrar olmadan çıkartılamayacağı açıkça görülünce ağırlığını koydu."

 

Rum lider Anastasiades'in 'asıl zor işin' şimdi başladığını itiraf ettiğini belirten yazar, Kıbrıslı Rum yetkililerin Türkiye'de 'büyük bir değişimden' bahsettiğini ve petrol ve doğalgaz yataklarının sınırötesi işbirliğini geliştirebileceğine dair güvenden bahsettiklerini söylüyor.

 

Yazar şöyle devam ediyor;

 

"Uzmanlar Türkiye'nin eleştirilerin hedefindeki lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın özellikle skandallara bulaşmış hükümeti ateş altındayken ve Mart'taki seçimlerle daha önce görülmemiş bir baskı altına girerken bir dış politika başarısını memnuniyetle karşılayacağını söylüyor. Anastasiades barış şansını bir 'kazan kazan durumu' olarak niteliyor. 'Kıbrıs'ın uluslararası arenada tanınan güney kesimi 1974'ten bu yanaki en büyük mali krizini yaşar, Kıbrıslı Türkler de giderek artan oranda tecrit olup, yoksullaşırken daha iyi bir zaman olamazdı' diyor."

 

Financial Times da Doğu Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz keşfinin nihai uzlaşmayı daha olası kıldığını yazıyor. Haberde görüşlerine yer verilen Yunan uzman Philippos Savides, "Kıbrıs'ta bankaların çöküşü ve kurtarma kredileri toplumu çok kötü sarstı. Şimdi daha çok insan çözümün yeniden inşa ve doğalgazın çıkartılmasına dayalı ekonomik büyümenin katalizörü olacağını düşünüyor" diyor.

 

Haber şöyle devam ediyor;

 

Kıbrıs'ta ilerleme kaydedilmesi Ankara AB'ye üyeliğine yeniden odaklanmış ve İsrail'den doğalgaz satın alabileceğini açıklamışken, Kıbrıslı Türker’in arkasındaki bölgesel güç Türkiye için de çok önemli. Şu anda iki mesele de Kıbrıs sorunu yüzünden karmaşıklaşıyor. 35 müzakere başlığının 14'ü Kıbrıs sorunu yüzünden açılamıyor. İsrail ve Türkiye arasındaki bir doğalgaz boru hattı da mantıken Kıbrıs karasularından geçiyor ve bu hatta Kıbrıs'ın kendi ürettiği gaz da bağlanabilir."

 

Financial Times'a konuşan bir Türk yetkili de, "Çözüm olursa 14 başlığın tümün açabiliriz, onlar da Türkiye'ye gaz gönderebilir. Uzlaşmanın çok sayıda olumlu yanı var. Kıbrıslı Rumlar da ekonomileri için olumlu bir sonuca ihtiyaç duyuyor" diyor. Yetkili ayrıca ortak açıklamanın ilerleyen aylarda bir uzlaşmaya dönüşebileceğini, tarafların bu metinde 'zorlu meseleler üzerinde" uzlaştığını vurguluyor.

 

'İsviçre kendine zarar verdi'

 

İsviçre'de göçmen sayısına önemli oranda sınırlama getirecek ve Avrupa Birliği'yle kişilerin serbest dolaşımına ilişkin anlaşmayı sona erdirecek yasal düzenleme hafta sonundaki referandumda az farkla kabul edilmişti.

 

Uluslararası ilişkilerde tarafsızlık politikası uygulayan İsviçre, Avrupa Birliği üyesi değil. Ancak bu ülke, Avrupa Birliği politikalarının birçoğunu benimsemiş durumda.

 

İsviçre'deki referanduma geniş yer ayıran İngiltere basını, bu oylama nedeniyle İsviçre'nin başının ağrıyacağı görüşünde. Konuya başyazılarından birini ayıran Times AB ülkelerinden göçe getirilen kısıtlamanın ülke ekonomisine ve girişimciliğe zarar vereceği görüşünde. Dikkat çeken satırlar şöyle;

 

Dünyanın en hoşgörülü, en varlıklı demokrasilerinden birinde oy verenler kendilerine zarar vermeyi seçti. Kotaların çekiciliği yüzeyseldir. İsviçre'de işsizlik oranları yüzde 3,2, Avrupa Birliği ortalamasıysa iki haneliyken İsviçre'nin işçi ithal etmesi anlamsız gibi görünüyor. Ama bu 500 milyon tüketiciden oluşan ve İsviçre dahil tüm kıtanın yararına olan Avrupa ortak pazarını çok dar bir açıdan görmek. İsviçre'nin ihraç ürünlerinin yüzde 56'sı AB'ye gidiyor, ithalatının da yüzde 75'ini AB ülkelerinden yapıyor. İsviçre ekonomisi yabancı işçilere de bağımlı. Ülkedeki sekiz milyon kişinin beşte biri yabancı. AB'de yanlış giden pek çok şey var ve yakın entegrasyon politikası demokratik meşruiyetten uzak. İsviçre'deki oylama ülkenin refahına zarar verecek ve aynı zamanda tüketicilerin aleyhine gücü bürokratlara verecek. Bu kötü bir emsal"

 

Almanya 11 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Ludwigshafen’da yayımlanan Die Rheinpfalz gazetesinin İsviçrelilerin ülkeye göçün sınırlandırılması ve göçün yıllık kotalara tabî tutulmasına "evet" oyu vermesi konusundaki yorumu şöyle:

 

“İsviçrelilerin göçün sınırlandırılmasına evet oyu vermeleri bir ‘pot kırma' değil, gerçekten aylardan beri gözlemlenen bir eğilimin dışa vurulması olduğu için düşündürücü. Bulgar ve Rumen göçmenlerin Alman kentlerinde de neden olduğu sosyal sorunlar, sınırların açık olması prensibinde şüphelere yol açtı. AB ülkeleri vatandaşlarının işsizlik parası hakkı gündeme geldiğinde, birliğe bağlı ulusal devletlerde ve genelde Avrupa çapında belirgin olmayan yasalar bu şüpheleri daha da artırdı. Ve siyasî yelpazenin en sağındaki partiler bu konuyu kendi amaçları uğrunda nasıl kullanacaklarını çok iyi biliyorlar.”

 

Berlin’de yayımlanan Bild gazetesi ise yorumunda İsviçrelilerin kararının demokratik olduğunu, çıkan sonuca saygı duyulması gerektiğini anımsatıyor:

 

“İsviçreliler çıldırmış deniyor, ne kadar aptalca bir söz! Brüksel ve Berlin’in oluşturduğu koro, İsviçrelilerin yanlış karar verdiğini seslendirip duruyor. Halk görüşünü söyledi diye onu cezalandırmak isteyen kendine demokratlar! Halk oylamasının yapıldığı pazar gününe kadar her İsviçre vatandaşı doğrudan seçme hakkını kullanabildiği için hepimize örnek oluyordu. Şimdi düzenlenen halk oylamasında ülkelerine göçü sınırlama kararı aldıkları için aforoz edilmek isteniyorlar. Demokrasi oldukça acı verici olabilir! Ancak İsviçrelilerin kararı Avrupa için de uyarı sinyali niteliğinde. Sınırsız bir göç dalgasının getireceği sorunları görmezden gelmek isteyenler bu uyarıyı anlamamış demektir. Etrafa sövüp sayarak kimseyi ikna edemezsiniz; ne İsviçre’de ne de başka bir yerde. Ne kadar acı gelse de demokrasiyi içinize sindirmelisiniz.”

 

Berlin'de yayımlanan Die Welt gazetesi, İsviçre’deki halk oylaması kapsamında Avrupa’daki göç olgusunu irdeliyor:

 

“Bundan daha 20 yıl öncesine kadar Almanya’da da göç tartışmaları yapılıyordu. Ama bu tartışmalar çoktan sona erdi. Siyasî yelpazede modern toplumların göçü önleyemeyeceği ve de önlememesi gerektiği konusunda fikir birliği mevcut. Ancak vatandaşların durumu farklı değerlendirebileceğini İsviçre geçen hafta sonu kanıtladı. Peki böyle karar verdiler diye şimdi İsviçreliler yabancı düşmanı mı? Hiç değil. Göçten yana olan kimi çevreler sıkça, göçün her iki taraf için kazanç anlamına geleceği hatasına düşüyorlar. Hem göçmenleri hem de geldikleri toplumu ileriye götüreceğini ileri sürüyorlar. Bu doğru olabilir, ama her zaman değil! İsviçre’nin şimdi üstesinden gelmek zorunda olduğu şey, halkın iradesine uyacak bir tavır alması ama aynı zamanda kapısını dünyaya açık tutmasıdır. Bunu başardığında Avrupa'daki herkes de bu durumdan bir şeyler öğrenerek çıkacaktır.”

 

Neue Ruhr/Neue Rhein Zeitung gazetesi ise İsviçre’deki referandumu AB perspektifinden değerlendiriyor:

 

“AB ülkelerinde bazı üye ülkelerin vatandaşlarını birlik üyesi bir ülkenin vatandaşı olarak değil de yabancı bir unsur olarak algılama eğilimi güçleniyor. İsviçre örneği, insanların sahip olduğu içgüdüleri kâr-zarar teorileri ya da istatistiklerle ortadan kaldırmanın son derece zor olduğunu gösteriyor. Düşünce soyut ama ama otobüsün artık ağzına kadar dolması, dağ taşın yerleşim alanına dönüşmesi gerçeği gayet somut. Genelde siyaset bilimcisi olmayan sade vatandaş tabii ki somut olana bakıyor. İdeal senaryoya göre İsviçrelilerin boğuştuğu zorluklar, bir ülkenin daha fazla izole olma yolunun ne kadar çetrefil olduğunu AB vatandaşlarının gözleri önüne serebilir. Ancak AB içinde göç dalgasının sorunlu çekiciliğini kota bürokrasisi ile ortadan kaldırmaya çalışanların ekmeğine yağ sürme riski de büyük!”

 

Ukrayna 11 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Ukrayna’nın Sesi, Terörist Başı Afişleri Şehir Meydanlarında diye yazıyor.  Haberde, PKK'nın İmralı Cezaevinde bulunan lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının bulunduğu afişler Diyarbakır sokaklarındaki billboardlara asılmıştı.

 

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, afişlerde suç unsuru bulunduğu gerekçesiyle mahkemeden, toplatma kararı verilmesini talep etti.

 

Mahkeme de talebi uygun gördü. Karar, afişleri kaldırması için Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi.

 

İran 11 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Fars Habar Ajansı (FHA), İran milleti bugün bir bütün olarak Amerikalı yetkililerin son küstahlıklarına ve yaftalarına "Kahrolsun Amerika" sloganı ile cevap verdi.

 

FHA,  İşgalci İsrail Başbakanı, İran savaş filolarının ABD’nin deniz sınırlarına sevk edildiğine dair çıkan haberlere tepki olarak “ABD’ye ziyaretimde İran tehdidini görüşeceğim” dedi.

 

FHA, İran Cumhurbaşkanı, yayınladığı bir mesajla uzun menzilli Balistik füzelerin yeni kuşağının başarılı bir şekilde test edilmelerinden dolayı tebriklerini belirtti.

 

FHA, Rusya Cumhurbaşkanı Putin batıyı, Rusya’ya karşı soğuk savaş dönemindekine benzer caydırıcılık politikaları uygulamakla suçladı.

 

FHA, İran Sipahiler Ordusu Baş Komutanı General Caferi “Birçoğu geçmişte inkılapçıydılar, ama bugün bu sıfatı taşımıyorlar” dedi.

 

FHA, Savunma Bakanı General Hüseyin Dehgan, İran yapımı balistik füzelerin başarılı denemesi, Amerikalıların yaftalarına verilen kesin cevap olduğunu belirtti.

 

FHA, Şinhova haber ajansı, UAEK'nun İran'ın nükleer programının muhtemel askeri boyutlarını incelemeye başladığını yazdı.

 

FHA, Ordu Başkomutanı General Ataullah Salihi, İran silahlı kuvvetlerinin üstün gücü, düşmanların yüreğinde panik yaratırken, dostları da umutlandırdığını vurguladı.

 

FHA, İAEK Başkanı Ali Ekber Salihi, eğer barışçıl bir amaç için gerekli olursa İran, uranyumu %60 zenginleştirme gücüne de sahip olduğunu vurguladı.

 

FHA, İran dün 11 Şubat zafer günü eşiğinde bu ülke uzmanlarınca yapılan 2 yeni füzesini başarılı bir şekilde test etti.

 

FHA, İran Meclisi Heştrud Milletvekili “Bugün Kahrolsun ABD ve yandaşları sloganı ülkenin her yanında yükselecek. İran halkı ideallerinden vazgeçmez” dedi.

 

FHA, İran Enerji Bakanı Danışmanı “İran bugün baraj yapımı alanında dünyanın 3 veya 4 ülkesinden biri” dedi.

 

FHA, ABD’nin İranlı bazı şirketleri yaptırıma tabi tutması üzerine bu ülkenin İran’daki Temsilcisi olarak İsviçre’nin Tahran Büyükelçisi Dışişlerine çağırıldı.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Araştırma Merkezi, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik güvenlik stratejisinin yenilgisini araştırdı.

 

FHA, Hava Kuvvetleri Komutanı General Pilot Hasan Şahsefi, İran'ın askeri gücü düşmanlara masadaki seçeneklerini düşünme fırsatı bile vermediğini vurguladı.

 

FHA,  İran ve UAEK iki gün süren sıkı müzakerelerin ardından ortak bir bildiri yayınladı.

 

FHA, ICT Bakanı Yardımcısı Ali Asger Emidian, İran’ın intelsat ve eutelsat uyduları üzerinden kesilen yayınları yeniden başladığını açıkladı.

 

İran Devlet Radyosu(İRİB), Arikat: siyonist rejim meşru değil diye yazıyor. Haberde, Filistin özerk teşkilatı müzakereci heyetin üst düzey üyesi, siyonist rejimin Yahudi bir rejim olarak Filistinliler tarafından asla resmiyete tanınmayacağını belirtti.

 

Mehr haber ajansının Rusya el-Yaum'a dayanarak bildirdiğine göre Filistin özerk teşkilatı müzakereci heyetin üst düzey üyesi Saib Arikat dün yaptığı açıklamada, siyonist rejimin uzlaşma müzakerelerinde kendine resmiyet tanıma peşinde olduğunu fakat bunun Filistinliler tarafından asla kabul edilmeyeceğini söyledi.

 

İRİB, Humus'ta ateşkes 3 gün daha uzatıldı diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin Humus kentindeki ateşkes, sivillerin kentten çıkması için 3 gün daha uzatıldı.

Fransa haber ajansının BM'den dün verdiği habere göre Suriye'nin Humus kentinde sivillerin kent dışına çıkabilmesi için ateşkesin 3 gün daha uzatıldığını belirtti.

 

İRİB, Deniz kuvvetlerinden Amerikalı yetkililere tepki diye yazıyor. Haberde, İran İslam inkılabı muhafızlar ordusu deniz kuvvetleri komutanı, Amerikalı yetkililerin İran'a yönelik son tehditlerine tepki olarak, İran silahlı kuvvetlerinin tam hazırlıklı olarak teyakkuzda olduklarını belirtti.

 

İRİB, İran, imam Humeyni ve inkılap ülküleri ile biat tazeliyor diye yazıyor. Haberde, İslam inkılabının zafer yıl dönümünde İran halkı büyük yürüyüşlere katılarak bir kez daha inkılap ve imam Humeyni'nin ülküleri ile biat tazeleyecek.

11 şubat – 22 Behmen zafer yıl dönümü yürüyüşleri yerel saate göre sabah saat 9'da ülke çapında başlayacak.

 

İRİB, MİT'in 3 PKK'lının ölümündeki rolü başlıklı haberinde, Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisinde 2013 Ocak ayında Paris'te öldürülen üç Kürt kadının (Sakine Cansız, Leyla Söylemez, Fidan Doğan) ölümüyle ilgili kapsamlı bir haber yer aldı.

Haberde Alman güvenlik birimlerinin, cinayetlerle Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) bağlantısı olduğu şüphesini taşıdığı iddiasına yer verildi.

Ocak ayında bazı internet sayfalarına yansıyan, MİT'e ait olduğu iddia edilen belgenin Alman makamlarını bu yönde alarma geçirdiği belirtildi. Belgede, öldürülen üç kadından birinin susturulması yönünde ifadelerin yer aldığı kaydedildi.

 

İRİB, Fetih heyeti Heniye ile görüştü diye yazıyor. Haberde, Filistin kurtuluş örgütü hareketinden üst düzey bir heyet Gazze şeridinde Filistin'in seçilen Başbakanı İsmail Heniye ile Hamas ile barış yollarını görüştü.

 

Görüşmede Heniye hükümetinin Fetih hareketi ile milli barış doğrultusunda stratejik kararlılığına vurgu yaparak Hamas hareketi Fetih hareketi ile barışmak için olumlu bir atmosfer oluşturma doğrultusunda bazı adımlar attığını kaydetti.

 

Suriye11 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Suriye Haber Ajansı(SANA), Katliamdan Teröristleri Destekleyen Devletler Sorumludur diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün; silahlı terör gruplarının Pazar günü Hama kırsalının Maan Köyünde işledikleri insanlık dışı dehşet verici katliam konusunda Birleşmiş Milletler genel sekreteri (BM) ve Güvenlik Konseyi başkanına eş mektup gönderdi.

 

Bakanlık mektubunda; teröristlerin güven içinde yaşayan masum köy halkına karşı işlediği bu katliamda birçok ailenin tamamen kurban gittiğini, aralarında kadın, çocuk, yaşlı ve bedensel engellilerin bulunduğu onlarca masum sivilin şehit düştüklerine dikkat çekti. Teröristlerin köyde vatandaşlara ait birçok evi yağmalayıp, yakıp, yıktığını belirten Bakanlık; terör gruplarının daha önce de birçok kez aynı köye saldırdıklarına işaret etti.

 

SANA, Dehşet Katliamda 42 Şehit başlıklı haberinde, Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı Nusra Cephesinden terör gruplarının Pazar günü Hama kırsalının Maan Köyünde güven ve istikrar içinde yaşayan masum sivil vatandaşlara karşı insanlık dışı bir vahşetle dehşet verici katliamda bulunduklarını belirtti.

 

Komutanlık dün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı beyanda; tekfirci terör çetelerinin söz konusu katliamlarında kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan 42 vatandaşı şehit ettiklerini ifade ederken, şehitlerin arasında bedensel engelli 4 vatandaşın bulunduğuna dikkat çekti. Komutanlık soğukkanlılıkla öldürdükleri masum vatandaşların cansız bedenlerini parçaladıklarını ifade etti.

 

SANA, Koalisyon Heyetinin Çocukça Söylemlerin Esiri Olması Utanç Verici diye yazıyor. Haberde, Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre’deki resmi heyeti başkanının birinci yardımcısı Enformasyon Bakanı Omran el-Zoubi, Koalisyon Heyetinin Cenevre’ye gelip hala siyasi çocukluk ve ergence söylem ve tutumların esiri kalmasının utanç verici olduğunu söyledi.

 

SANA, Yüzlerce Terörist Ölü Yaralı ve Sağ Olarak Ele Geçirildi diye yazıyor. Haberde, Vatan savunucusu ordu birliklerimiz teröre karşı başarıyla sürdürdükleri mücadele çerçevesinde yüzlerce teröristi ölü yüzlercesini de yaralı ve sağ olarak ele geçirmekle birlikte teröristlerin birçok katliam girişimini çökerttiler.

 

Şam Kırsalında Birçok Terör Grubu Etkisiz Hale Getirildi

 

Askeri bir kaynak kahraman birliklerimizin Adra Beled’te ve Arda İşçi Konutları Kentinde düzenledikleri operasyonlarda teröristlere ait silah yüklü bir aracın imha edildiğini ve “İslam Cephesine” bağlı çok sayıda teröristin öldürüldüğünü ifade etti.

 

SANA, Terör Saldırıları Halkı Hedef Almaya Devam Ediyor diye yazıyor.Haberinde, Silahlı terör grupları hayatın bütün alanlarını felç etmek amacıyla bütün sektör çalışanlarına ve sivil halka saldırılarını sürdürüyorlar. Üç yıla yakın süredir devam ettikleri saldırılardan hala istedikleri sonuçları alamadılar.

 

Deyrezzor’da Yargıç Katledildi

 

Silahlı terör gruplarının halkı hedef alması çerçevesinde silahlı bir terör grubu Deyrezzor Cinayet Mahkemesi Başkanı Yargıç Züheyr Tvayr’ı katletti.

 

Adalet Bakanlığı dün yayınladığı beyanda terör saldırını şiddetle kınayarak Yargıç Tvayr’ın şehitler kervanına katıldığını ifade etti.

 

SANA, Lavrov: Suriyelilere Kendi Kaderlerini Tayin Etme Fırsatı Verilmelidir diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Cezayirli Mevkidaşı Ramazan el Amara; Rusya ve Cezayir’in Suriye kriziyle ilgili dış müdahaleyi reddetme ilkesinde uzlaşma içerisinde olduklarını ve Suriye halkının herhangi bir dış müdahaleye maruz kalmadan kendi geleceğini belirlemesi gerektiğini savunduklarını ifade ettiler.

 

SANA, Halaki: En İyi Yatırım Mekanı Vatan Toprağıdır başlıklı haberinde, Başbakan Vail Halaki, hükümetin sanayi ve yatırım sektörleriyle, “tüccar, sanayici ve yatırımcının isteklerini karşılayacak kanun ve yasamaların geliştirilmesi, küçük ve orta proje ve sanayilerin kurulması, fırsat ve adaleti sağlayacak gerçek reform projesinin” uygulanmasına devam edileceğini belirtti.

 

SANA, Homs’ta Sivilleri Tahliye Çabaları Sürüyor diye yazıyor. Haberde, Homs Kentinde silahlı terör gruplarının bulunduğu eski semtlerden sivil vatandaşları tahliye etmekle birlikte onlara tıbbi ve gıda yardımları takdim etme çabaları devam ediyor.

 

Homs Valisi Telal el Berazi bugün basına yaptığı açıklamada yaşları 16 ila 54 arasında değişin 111 sivil vatandaşın eski semtlerden dışarı çıkarıldıklarını açıkladı.

 

SANA, Lazkiye Ahalisinin Görkemli Mitinginde Suriye Ordusuna ve Esad’ın Adaylığına Destek diye yazıyor. Haberde, Lazkiye ahalisi’nin düzenledikleri görkemli mitingde, Silahlı terör gruplarıyla mücadelesinde Suriye Arap ordusuna desteklerini ve Suriye ile ilgili Cenevre 2 uluslar arası konferansı çerçevesindeki görüşmelerin 2. Turunda katılan Suriye Arap Cumhuriyeti heyetinin taşıdığı ulusal ilkeleri onayladıklarını bir kez daha yineledi.

 

SANA, Çabaların Suriye Hükümetiyle Ulusal Muhalefet Arasındaki Görüşmelere Yoğunlaşması Gerekiyor diye yazıyor. Haberde, Avrupa ve Amerika işlerinden sorumlu İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Mecit Tahtrevancı, Suriye hükümetiyle ulusal muhalefet arasında görüşmeler kanalıyla Suriye’de şiddetin durdurulması ve krize çözüm bulmaya varan çabalara yoğunlaşma zorunluluğunu belirtti.

 

SANA, Silahlı Gruplar Suriye’ye Türkiye Sınırı Kanalıyla Geçiyor başlıklı haberinde, İngiliz Times Gazetesi dün yayınladığı makalede, aralarında yüzlerce İngilizin bulunduğu binlerce Avrupalının son iki yıl içerisinde, Suriye’de silahlı gruplar safında savaşmak için, Türkiye-Suriye sınırı kanalıyla geçtiklerini belirtti.

 

Michael Evans, Antony Loyd ve Tom Koglan’ın “Batı Suriye sınırından gelen terörle karşı karşıya” başlığıyla hazırladığı makalede, Suriye Türkiye sınırının dünyadaki en önemli istihbarat cihazları tarafından batıya gelen öldürücü saldırının başlangıcını teşkil edebilecek terörün kaynağı olarak bakılmaya başlandığını belirtti.

 

Azerbaycan 11 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

1News.az, Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, Esad rejimine bağlı güçlerin, muhaliflerin denetimindeki bölgelere karadan ve havadan düzenlediği operasyonlarda 94 kişinin öldüğü bildirildi.

 

1News,  Bosna Hersek'teki protestolar sona erdi diye yazıyor. Haberde, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Cumhurbaşkanlığı binası önünde öğleden sonra başlayan protestolar sona erdi.

 

Bosna Hersek'in kuzeydoğusundaki Tuzla'da, geçen çarşamba günü başlayan, ardından ülke geneline yayılan eylemler kapsamında, bugün Saraybosna'da kalabalık bir grup Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplandı.

 

Bosna Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) hükümetinin istifasını talep eden gruptakiler, daha sonra FBIH hükümet binası önüne yürüdü.

 

1News, Davutoğlu: Kıbrıs konusunda olumlu bir hava var diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Avrupa Birliği-Türkiye Siyasi Diyalog Toplantısı’nda Kıbrıs konusunun geniş şekilde ele alındığını belirterek "Son derece olumlu bir hava var" dedi.

 

1News, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, imzaladığı kararla “Azerbaycan Cumhuriyeti’nde Devlet Sırrının Korunması Sisteminin Geliştirilmesine İlişkin 2014-2018 Dönemi Devlet Programı”nı onayladı.

 

1News, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi'nin Rus ve ABD'li yetkililerle bir araya geleceği bildirildi.

 

Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin Rus ve ABD'li yetkililerle bir araya geleceği bildirildi.

 

BM Cenevre Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İbrahimi, 14 Şubat Cuma günü Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov ve ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Wendy Sherman ile görüşecek.

 

1News, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Polis Hakkında Kanun’a değişiklikler yapılmasına ilişkin 27 Aralık 2013 sayılı yasanın yürürlüğe konmasına ilişkin karar imzaladı.

 

1News, Irak Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi'nin konvoyunu hedef alan bombalı saldırıdan yara almadan kurtulduğu bildirildi.

 

Irak Meclisi basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Meclis Başkanı Nuceyfi'nin konvoyunun, Musul'da bombalı saldırıya uğradığı belirtildi.

 

Nuceyfi'nin suikast girişiminden yara almadan kurtulduğu aktarılan açıklamada, saldırıda konvoydaki araçların birinde büyük çapta hasar meydana geldiği ve yaralananların olduğu kaydedildi. Açıklamada yaralı sayısıyla ilgili bilgi verilmedi.

 

1News, İşgalci Ermenistan ordusuna bağlı birlikler Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında ateşkes ihlallerini dün de sürdürdü.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı internet sayfasında yer alan açıklamaya göre, işgalci Ermenistan birlikleri son 24 saatte cephe hattının farklı noktalarında olmak üzere ateşkesi toplam 34 kez ihlal ettiler.

 

1News,  Türkiye Dışişleri Bakanlığından, Bosna Hersek vatandaşlarına, "ifade ve gösteri hakkını kullanırken, şiddete başvurmamaları ve şiddeti teşvik eden ifadeler kullanmaktan kaçınmaları" çağrısında bulunuldu.

 

1News, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, iki devletli çözüme dayalı Filistin-İsrail barışını desteklediklerini belirtti.

 

Schulz, Ramallah'taki resmi temasları çerçevesinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la bir araya geldi.

 

Schluz, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, bölgede barışın sağlanması için "oluşan fırsatın" önemine değinerek, "İsrail'in yanı sıra Filistin'e güvenlik ve istikrar içinde yaşayacak bağımsız bir devlet olma imkanı sunan 2 devletli çözüme dayalı Filistin-İsrail barışını destekliyoruz. Ayrıca İsrail-Filistin barış görüşmelerinde somut bir ilerleme katedilmesi için ABD'nin sarf ettiği çabayı da destekliyoruz" dedi.

 

1News, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’un beraberindeki heyet dün Irak’ı ziyaret etti.

 

Dışişleri Bakanlığının basın hizmetinden verilen bilgiye göre, ziyaret çerçevesinde Elmar Memmedyarov, Irak Başbakanı Nuri Al-Maliki ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüşme yaptı.

 

1News, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki, ülkesini ziyarette bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’la görüşmesinde, Azerbaycan’la çeşitli alanlarda işbirliği yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

 

1News, Türkiye Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu’nun ardından konuştu.

 

Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, toplantıda bakanların iç ve dış temasları, Başbakan Erdoğan'ın da İran, Almanya ve Rusya temasları hakkında bilgi verdiklerini söyledi.

 

1News, Hindistan'ın doğusunda aşırı hız yapan kamyon, düğünden dönenleri taşıyan araca çarptı. Kazada 19 kişi yaşamını yitirdi.

 

1News, Suriye'de insani yardım ihtiyacı olan bütün bölgelere yardım ekiplerinin girişine tam izin verilmesini emreden karar tasarısının bugün BMGK'da görüşülmesi bekleniyor.

 

BM Güvenlik Konseyi üyeleri Avustralya, Lüksemburg ve Ürdün tarafından hazırlanan ve Suriye'de insani yardım ihtiyacı olan bütün bölgelere yardım ekiplerinin girişine tam izin verilmesini emreden BMGK karar tasarısının bugün tüm üyelere dağıtılması ve BMGK'da görüşülmesinin beklendiği kaydedildi.

 

1News, Azerbaycan, Irak doğalgazının Avrupa’ya ihracatına yardım amacıyla Irak’a Hazar Denizi’ni AB ile bağlayan Güney Doğalgaz Koridoruna katılmayı önerdi. 

 

Agence France Presse’nin haberine göre, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, dün Bağdat’ta düzenlenen basın toplantısında Irak’a Güney Doğalgaz Koridoruna katılmayı önerdiklerini, Bağdat yönetiminin bu öneriye sıcak baktığını ifade etti.

 

1News, Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, "Karşılaştığımız, en büyük sorun ön yargılar. Bunun yabancı düşmanlığına, ayrımcılığa sebep olduğunun farkındayız" dedi.

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa'da ön yargıların islamofobi, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığına neden olduğu uyarısında bulundu.

 

1News, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 19 Şubat tarihinde Bakü’ye gelecek.

 

Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun’un yaptığı açıklamasında Türkiye Dışişleri Bakanının Gürcistan-Azerbaycan-Türkiye Dışişleri Bakanlarının toplantısına katılmak üzere Azerbaycan’a geleceğini belirtti.

 

1News, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye giden 4 milyon Rus turist sayısının önemli bölümünün Soçi’ye yönlendirilmesini ve bunun için yeni olumlu koşulların oluşturulmasını istedi.

 

1News, Bugün Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisinde TÜRKPA Ekonomi, Ticari ve Mali İşler Komisyonu 3. Toplantısı düzenlendi.

 

Toplantıda konuşma yapan Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Birinci Yardımcısı Ziyafet Esgerov, toplantının gündeminde ulaştırma konusunun tesadüfi olmadığını, gelecek yılın başlarında Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun hizmete açılacağını vurguladı. Esgerov, bu projenin ülkelerin yakınlaşmasına yardım eden önemli bir proje olduğunu belirtti.

 

1News, Bugün AB tarafından maliyeleştirilen Doğu Ortaklığı Sınırötesi İşbirliği Programının tanıtım töreni düzenlendi.

 

Törene katılan AB’nin Azerbaycan Temsilciliği Başkanı Malena Mard, programın Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki sınırötesi işbirliğini teşvik ettiğini ve projeye 1,35 milyon avro ayrıldığını belirtti.

 

1News, Ermenistan’da bir grup kadın bebek ticaretinden yargılanacak.

 

Yeni doğan bebekleri satma girişimlerinden dolayı Aragatsotnsk vilayetinin Aştarak kenti sakini sabıkalı Gegetsik Vardanyan ve Lori vilayeti sakini Anna Engoyan yargı önüne çıkacaklar.

 

1News, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Anastasiadis bir araya geldi.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis bir araya geldi.

 

Kıbrıs müzakere sürecinde yeni dönem, Eroğlu ile Anastasiades'in ara bölgede görüşmesiyle resmen başlamış oldu.

 

Kıbrıs Türk ve Rum liderleri arasındaki müzakereler kapsamında 22 ayın ardından yapılan ilk toplantıya, Kıbrıs Türk ve Rum basınının yanı sıra uluslararası basının da ilgisi yoğun.

 

1News, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Gambiya Cumhurbaşkanı Yahya Jammeh'i törenle karşıladı.

 

1News, Gürcistan Dışişleri Bakanı Maya Pancikidze 19 Şubat’ta Azerbaycan’a gelecek.

 

Gürcistan’ın Azerbaycan Büyükelçiliğinden verilen bilgiye göre, Gürcistan Dışişleri Bakanı, Gürcistan-Azerbaycan-Türkiye Dışişleri Bakanlarının toplantısına katılmak üzere Azerbaycan’a gelecek.

 

Bulgaristan 11 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

“Trud” Gazetesi ilk sayfadan verdiği haberde bu yıl Sevgililer Gününde çiçeklerin daha pahalı olacağını okuyoruz. Haberini BBC’ye dayandıran gazete, Avrupa piyasalarına yönelik milyonlarca çiçeğin iki ülke nakliyecileri arasındaki savaştan dolayı Bulgaristan’ın Türkiye ile olan sınırında, güney komşumuzun depolarında bekletildiğini yazıyor. Sevgililer Günü için Avrupa’nın 40 ülkesine nakledilmesi gereken çiçekler, yol geçiş belgeleri ile ilgili yaşanan sorundan dolayı Bulgaristan’ın Türkiye ile olan sınırın abluka altında olmasından dolayı şimdi depolarda sönmektedir. Sektör örgütlerinin Pazar günü sınırın abluka altına alınmayacağına dair teminat vermelerine rağmen dün sabah 50 kadar küçük nakliye şirketinin temsilcileri tarafından Kapitan Andreevo hudut kapısı TIR trafiğine kapatıldı. Lesovo kapısında da aynı şey oldu.

 

“24 çasa” Gazetesi ise evlerden hırsızlık olayları ile mücadele etmek üzere 12 ile gönderilen polis görevlilerinin halk tarafından büyük heyecanla karşılandığını yazıyor. Gazete, jandarma tarafından düzenlenen kampanyanın startından duygulandıran bir sahne anlatıyor. Sofya’ya bağlı Dolno Kamartsi köyü yakınındaki Trıni dol villa bölgesinde yaşayan 82 yaşındaki Hristo dede, Sofya Özel Polis Güçleri Şefi Stefan Stefanov’la el sıkışırken göz yaşlarını zor tutarak “Bu bir mucizedir, ben burada 40 yıldır polis görmemiştir” diyor gazetenin röportajında. Son dönemde sıklaşan hırsızlık olaylarından dolayı 146 jandarma erinden oluşan 54 ekip 12 saatlik nöbetler yapacaklar, jandarma erlerine yerli polis görevlileri ve muhtarlar yardım edecekler.

 

İngiltere üniversite öğrencilerimiz için cennet köşesi olmaktan çıktı. “Standart” Gazetesi, İngiltere’de Bulgaristan ve Romanya’dan gelen üniversitelilere sağlanan krediler dondurulunca 6000 kadar gencin üniversite ücretini ödeyemediği için eğitimini yarıda kesmek zorunda kalabileceğini yazıyor. İngiltere Bilim Bakanı David Willets, gazetey’e verdiği demeçte son 3 aylık dönemde iki ülkeden gelen 7450 kadar öğrenciye sağlanan finansmanın dondurulduğunu, onlardan 850 gence tekrar ödeme yapılmaya başlandığını belirtiyor. Yurt dışı eğitim alanında danışmanlık hizmeti sunan “İntegral” şirketi kredilerin durdurulmasından dolayı İngiltere’de eğitim almak isteyenlerin yüzde 11 oranında azaldığını ve gençlerimizin gittikçe çok Hollanda ve Danimarka’da İngilizce okutulan programları tercih ettiklerini öne sürüyor.

 

“Duma” Gazetesi, Venedik Komisyonunun makina ile oy verme prosedüründen vazgeçmemiz tavsiyesinde bulunduğunu yazıyor. Habere göre bunu dün Halk Meclisi Başkan Yardımcısı Maya Manolova, yeni Seçim Kanunu Müzakere ve Onay Komisyonu toplantısının başında bildirmiştir. Venedik Komisyonunun görüşünde hükümlülülerin ve çifte vatandaşlığı bulunan vatandaşların oy vermeleri ile ilgili bazı eleştirici notlar AGİT ve Avrupa Konseyi katında istişare organı olan Venedik Komisyonu tarafından seçim mevzuatının oylamadan en az bir yıl önce değiştirilmemesi gerektiği yönünde kesin görüş belirtiliyorsa da Manolova’nın sözlerinden anlaşıldığı üzere iktidar, AP seçimlerini yeni yasaya göre düzenlemek ve tavsiyelerin ancak bir kısmına uymak konusunda kararlıdır, gazetenin haberine göre.

 

“Sega” Gazetesinde “Bulgaristan, ABD, Kanada ve Avustralya tarafından uygulanan vizeler konusunda AB’nden destek istiyor” başlığını okuyoruz. Üç devlet vizeleri kaldırmazsa AB Komisyonu onların vatandaşlarına uygulanan vizelerin bir kısmını tekrar uygulamaya koyabilir.