ABD 10 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Amerikan’ın Sesi, Spiegel: 'Almanya MİT'le İşbirliğini Azaltıyor' başlıklı haberinde Alman dergisi Der Spiegel’in haberine yer veriyor. Haberde,  10 Ocak 2013 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te PKK kurucularından Sakine Cansız ve örgütün Avrupa’daki önemli isimlerinden Fidan Doğan ile Leyla Şaylemez’in öldürülmeleri olayı ile ilgili bugünkü Der Spiegel dergisinde yer alan bir haber Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) suikastla bağlantısı olduğu iddiasına yer veriyor.

 

Kapsamlı haberde suikastın tetikçisi ve katil zanlısı olarak tutuklu olan Ömer Güney’in doğrudan MİT’ten aldığı emir sonucunda suikastı düzenlediğini iddiasına yer veriliyor.

 

Der Spiegel dergisinin, Ömer Güney ile MİT üyesi iki kişi arasında geçen telefon görüşmelerini kaynak olarak gösterdiği haberinde, MİT görevlilerinin Güney’e Kürdistan Enformasyon Bürosu’ndaki suikastta kullandığı 7,65 mm.lik susturucu takılı tabancayı Belçika'da Arap kökenli bir silah tacirinden alarak ayarladıkları, ayrıca suikast sırasında iz bırakmaması ve kaçış yolları için tavsiyelerde bulundukları da öne sürülüyor.

 

Amerika’nın Sesi, Humus'tan 600 Kişi Tahliye Edildi diye yazıyor. Haberde, Humus valisi, kentin isyancıların kontrolündeki bölgelerinden 600’ü aşkın kişinin tahliye edildiğini açıkladı.

 

BM ve Suriye Kızılay’ı görevlileri isyancılarla hükümet kuvvetleri arasındaki ateşkesin üçüncü gününde büyük bir grubu kentten çıkartmayı başardı.

 

Vali Talal Barazi ve Kızılay yetkilileri, kurtarma çabalarını sürdürmek için  BM tarafından sağlanan üç günlük ateşkes süresini uzatmaya çalıştıklarını bildiriyor.

 

Barazi, kentin tarihi kesimine giden yolun mayınlandığı yolundaki haberlere rağmen bir yardım konvoyunun Humus’a ulaştığını da söyledi.

 

Amerika’nın Sesi, İstanbul’da ‘İnternetime Dokunma’ Eylemi başlıklı haberinde, “Bu yasayla asla internete sansür gelmiyor. Bu yasayla insanların özel hayatları asla fişlenmiyor. Tam tersine bu yasa interneti daha özgür hale getiriyor. Avrupa’ya bakın, Amerika’ya bakın aynı uygulamaları göreceksiniz.” Yeni internet düzenlemesinin ‘sansür, yasaklar ve fişlemeler’ getirdiği yönündeki iddiaları Kartal Meydanı’nda düzenlenen açık hava toplantısında yanıtlayan Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın bu sözleri bir başka meydanda kabul görmedi.

 

Sosyal medyadan yapılan #internetimedokunma başlıklı eylem için yaklaşık bin kişi İstiklal Caddesi’nde birikti. Polis göstericileri dağılmaları için uyardıktan bir dakika sonra caddeyi kesmiş olan iki Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA)’yla tazyikli su sıkarak müdahale etti. Grup biraz gerilerken göstericilerden bir tanesi Fransız Kültür Merkezi’nin hemen önünde bulunan TOMA’nın önüne geçerek engellemek istedi ancak başarılı olamadı.

 

Amerika’nın Sesi, Almanya'da Yabancı Düşmanlığı Artıyor diye yazıyor. Haberde, Almanya’da politikacılar aşırı sağın önünün nasıl kesileceğini tartışadursun, ülkede yabancıları hedef alan şiddet olayları sürmeye devam ediyor.

 

Nitekim 2013’de aşırı sağ ideoloji ve yabancı düşmanlığının izlerini taşıyan suçlarla ilgili rakamlar gene tüyler ürpetici bir boyutta.

 

Alman hükümetinin verilerine göre 2013 yılında en az 11 bin 761 aşırı sağcı motifli suç işlendi. Adam yaralama ve öldürmeye teşebbüs gibi doğrudan şiddet içeren suçların oranı yüzde 15 artarak 574'e ulaştı, bu olaylarda en az 561 kişi yaralandı.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Bu hafta dikkatler Yellen'da olacak diye yazıyor. Avrupa borsaları haftanın ilk gününe yükselişle başlarken bu hafta yatırımcıların odağında Salı günü ABD Kongresi'nde ilk sunumunu yapacak olan Fed Başkanı Janet Yellen'da olacak.

 

İngiltere FTSE 100 şu sıralar yüzde 0,17, Almanya DAX yüzde 0,30, Fransa CAC 40 yüzde 0,30 ve İtalya FTSE MIB yüzde 0,05 artıda iken İspanya IBEX 35 yüzde 0,36 düşüşte.

 

Asya borsaları ise haftanın ilk gününe karışık bir başlangıç yaptı. Japonya'nın Nikkei endeksi 1,77 değer kazandı.

 

Asya'nın diğer önde gelen borsalarından Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi yüzde 1,08, Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2,03 oranında değer kazanırken Güney Kore'nin Kospi endeksi yüzde 0,02, Singapur'un Straits Times endeksi yüzde 0,10, Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 0,27 geriledi.

 

WSJ, Türkiye internet yasasını tartışırken gündem Google’a nasıl yansıdı? diye yazıyor. Haberde, Geçtiğimiz hafta Meclis’te kabul edilen tartışmalı internet yasası internette yeni bir dönem başlatacak. Şu an Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayında olan yasa onaylanırsa internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler, Telekominikasyon İletişim Başkanlığına (TİB) başvurarak doğrudan, içeriğe erişimin engellenmesini tedbirinin uygulanmasını isteyebilecek. Biz de 17 Aralık operasyonun ardından Google’da ve Youtube’da yapılan aramaların trendlerini inceledik.

 

WSJ, Sanayi üretimi Aralık ayında %7.1 arttı diye yazıyor. Haberde, Sanayi Üretimi Aralık ayında geçen yıl aynı aya göre %7.1 arttı. Üretim bir önceki aya göre ise değişim göstermedi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %2,9 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi %0,6 azaldı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %2,8 arttı.

 

Çin 10 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Çin Devlet Radyosu(CRİ), İç turizmde Bahar Bayramı bereketi diye yazıyor. Haberde, Bahar Bayramı tatili sırasında Çin'in çeşitli turistik merkezlerini ziyaret edenlerin sayısı yüzde 14 artarak 230 milyonu aştı.

 

Çin Devlet Turizm Müdürlüğü tarafından kısa süre önce yayınlanan rapora göre, Bahar Bayramı'ndaki yedi günlük tatil boyunca, Çin'in çeşitli bölgelerindeki ünlü yerleri ziyaret eden turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 231 milyonu buldu. Turizm sektöründe gerçekleşen gelir ise yüzde 16,4 artışla 126 milyar 390 milyon yuana ulaştı.

 

CRİ, Çin'den Russel'a yanıt: ABD barışa yardımcı olmalı başlıklı haberinde, Çin, ABD'ye çağrıda bulunarak, bölgesel barış ve istikrarı korumaya yardımcı olmasını istedi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, mesele yaratılması ve gerilimin yükseltilmesinin istikrara fayda getirmeyeceğini vurgulayarak, ABD'ye akılcı ve adil davranıp Güneydoğu Asya'da barış ve istikrarı korumaya yardımcı olma çağrısı yaptı.

 

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Daniel Russel'ın Güney Çin Denizi hakkındaki açıklamasını değerlendiren Hong Lei, ülkesinin Güney Çin Denizi'ndeki hak ve çıkarlarının tarihi kökenlerinin bulunduğunu ve uluslararası hukuk tarafından korunduğunu söyledi.

 

CRİ, Homs'tan 600 sivil tahliye edildi diye yazıyor. Haberde, Büyük çatışmaların yaşandığı Suriye'nin Homs eyaletinden dün (9 Şubat) 611 sivil tahliye edildi.

 

Resmi Suriye Haber Ajansı SANA'nın haberinde Suriye hükümeti ile Birleşmiş Milletler (BM) arasındaki geçici ateşkes anlaşması uyarınca sivillerin Homs'taki savaş bölgesinden tahliye edildiği belirtildi. Anlaşma çerçevesinde dün 611 sivil bölgeden çekilirken kalanlar için de insani yardım malzemesi girişine izin verildi.

 

CRİ, Irak'ta terör saldırıları: 15 ölü diye yazıyor. Haberde, Irak'ta dün (9 Şubat) meydana gelen bir dizi terör saldırısı en az 15 kişinin hayatını kaybetmesine, 19 kişinin yaralanmasına yol açtı.

 

Irak polis yetkililerinden edinilen bilgiye göre en büyük saldırı dün sabah başkent Bağdat'ın kuzeyinde yer alan Tuz Khurmatu'da gerçekleşti. Kimlikleri belirlenemeyen bir grup militan bir kontrol noktasına düzenlediği saldırıda 6 polis hayatını kaybetti.

 

Irak'ın doğusunda bulunan Diyala eyaletinin merkezi Baqubah kentinde ise dün sabah üst üste 3 bombalı saldırı meydana geldi. Saldırılarda biri çocuk olmak üzere en az 3 kişi yaşamını yitirirken 5 kişi yaralandı. Baqubah'ın banliyösünde yaşanan diğer 2 saldırıda ise 3 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

 

CRİ, İran-UAEA arasında yeni işbirliği anlaşması diye yazıyor. Haberde, İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı arasında dün (9 Şubat) yeni işbirliği anlaşması imzalandı.

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndaki (UAEA) temsilcisi ve UAEA Güvenlik İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Tero Tapio Varjoranta görüşmeden sonra yeni işbirliği anlaşmasını birlikte açıkladı. Açıklamada, İran ile UAEA arasında geçen iki günde "yapıcı teknik görüşmeler" yapıldığına işaret edildi.

 

CRİ, İran'da beş sınır görevlisi kaçırıldı diye yazıyor. Haberde, İran-Pakistan sınırında beş İranlı sınır koruma görevlisi silahlı militanlar tarafından kaçırıldı.

 

İran basınında dün (9 Şubat) yer alan haberlere göre sınır koruma görevlileri İran'ın güneydoğusundaki Sistan-Belucistan eyaletindeki militanlar tarafından kaçırıldı. Kaçırma olayını Pakistan merkezli İran Sünni Grubu Ceyş-ül Adl örgütü üstlendi. Örgüt 8 Şubat'ta twitter hesabında kaçırılan beş kişinin fotoğrafını yayımladı.

 

CRİ, Almanya'dan Afganistan'a sürpriz ziyaret başlıklı haberinde, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, dün (9 Şubat) Afgaistan'ı ziyaret etti. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'yle görüşen bakanın ani ziyaretinin gündemi NATO anlaşması.

 

Steinmeier, Kabil'e ulaştıktan sonra verdiği demeçte, Alman ordusunun Afgaistan'daki barış koruma görevinin 12 yılı geride bıraktığını belirtti. Bu yılın sonunda ISAF'ın Afgaistan'dan çekileceğini hatırlatan Steinmeier, bundan sonraki süreçte barış koruma çalışmalarının sonuçlarının korunarak, Afganistan'ın şiddetten kurtulmasını umduğunu söyledi.

 

Steinmeier'in sürpriz ziyaretinin amacı, NATO ile Afganistan arasındaki ikili güvenlik anlaşmasını Karzai'yle tartışmak. Steinmeier, ziyaretinin anlaşmada büyük bir atılıma neden olmayacağını, ancak iki ülke arasındaki iyi ilişkinin köprü rolüyle, Karzai'nin anlaşmayı bir an önce imzalamasını umduğunu ifade etti.

 

CRİ, Davutoğlu: İsrail'le ilişkiler normalleşmeye en yakın dönemde başlıklı haberinde, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mavi Marmara olayının ardından İsrail ile ilişkilerin normalleşmeye en yakın olduğu dönemin yaşandığını söyledi.

 

Davutoğlu, katıldığı bir televizyon programında, son dönemde tazminat görüşmelerinde bir ivme ve yakınlaşmanın söz konusu olduğunu kaydetti. Son görüşmelerde aradaki görüş ayrılıklarının azaldığını söyleyebileceklerine dikkati çeken Davutoğlu, "Şimdi tazminatla da önemli bir adım atılacak. Mavi Marmara'dan sonra ilişkilerin normalleşmeye en yakın olduğu dönemi yaşıyoruz" dedi.

 

CRİ,  İran filosu, ABD karasularına yaklaştı diye yazıyor. Haberde, İran deniz filosunun Atlantik'e girdiği ve kuzeye doğru ilerleyerek ABD karasularına yaklaştığı öğrenildi.

İran'ın, Atlantik'teki ABD deniz sınırına ilk kez görev kuvveti gönderdiğine dikkat çekiliyor.

 

İran Kuzey Filo Komutanı Afşin Rıza Haddad, İran resmi haber ajansı İrna'ya yaptığı açıklamada, bir görev kuvvetini Atlantik'e gönderdiklerini açıkladı.

 

Amiral Haddad "Gemilerin görevi 3 ay sürecek, bunu yapmamızın nedeni, Amerikalıların sık sık bizim sularımıza gelmeleri" dedi.

 

CRİ,  Kış Olimpiyatları: İlk günün lideri Norveç başlıklı haberinde, Soçi 2014 Kış Olimpiyatları'nın ilk günü 4 madalya kazanan Norveç, ilk sırada yer aldı.

 

Rusya'nın Soçi kentinde başlayan Kış Olimpiyatları'nın ilk gününde iki altın, bir gümüş ve bronz alan Norveç en çok madalya kazanan ülke oldu.

 

Rusya 10 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Kıbrıs: liderler bir araya geliyor diye yazıyor, Pazartesi günü Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu arasında görüşme gerçekleştirilecek. Bu görüşme sırasında Kıbrıs sorununa ilişkin ortak açıklamanın onaylanacağı bekleniyor. Daha önce bu belgenin metni konusundaki anlaşmazlıklar yüzünden Kıbrıs çözüm müzakereleri tarihi defalarca ertelenmişti.

 

Rusya’nın Sesi,  Soçi – Rusya’nın üçüncü başkenti diye başlıyor. Haberde, Rus medyalarının gözü bu sıralar Olimpiyat Oyunları ve Soçi şehri üzerindedir. Gazetecilere göre Olimpiyat hazırlıkları sonucunda Soçi o kadar güzelleşti ki Rusya’nın üçüncü başkenti sayılabilir.

 

‘Gazeta’ şunu yazıyor: ‘Soçi Olimpiyat Parkı’na geldiğinde daha bir ay önce burasının geniş bir inşaat alanı olduğuna inanmak çok zor. Parka gelen herkes bu yeni şehrin inanılmaz güzel şahane manzarasını izleme imkânını yakalar. Böyle Soçi şehrini daha önce hiç bir zaman görmemişsinizdir’. Gazeteci izlenimlerini şöyle ifade ediyor: ‘Binlerce turist ve spor meraklısı, neşeli ve misafirperver gönüllüler, her taraftan gelen ulusal motifli müzik sesleri ve bahar’. Olimpiyat Parkı yanında Oyunlar’dan sonra açılması planlanan Soçi Disneyland’ının eğlence alanları yer alıyor.

 

Rusya’nın Sesi,  Türkiye ile İsrail tazminat konusunda anlaşmaya yaklaştı diye yazıyor. Haberde, 31 Mayıs 2010 tarihinde diğer Özgürlük Filosu gemileri ile beraber Gazze Şeridi’ndeki ablukayı yıkmaya çalışan Mavi Marmara feribotunun ele geçirilmesi sırasında zarar gören Türklere İsrail tarafından tazminat ödenmesi konusunda Türkiye ile İsrail arasında belirgin bir şekilde yakınlaşma sağlandı.

 

İtar Tass Ajansı’nın bildirdiğine göre, konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan ve bugün yerel medyada yer alan haberlerde Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “Tazminat ödenmesi ile ilgili görüşmelerde belirgin bir şekilde yaklaşım sağlandı ve büyük bir yol katedilerek dönüm noktasına gelindi. Görüşmelerin son turunda ülkelerimiz arasındaki anlaşmazlıkların sayısının belirgin bir şekilde azaldığını söyleyebiliriz. Şu an Mavi Marmara olayından bu yana İsrail ile yaklaşım dönemini yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Rusya’nın Sesi, Avrupa Birliği Doğu Ortaklığı ülkelerinde tanıtıma başlayabilecek diye yazıyor. Haberde, İtar Tass Ajansı’nın Avrupa’nın “Evroobserver” internet portalındaki açıklamalara dayandırarak bildirdiğine göre, Avrupa Birliği Doğu Ortaklığı ülkelerinde tanıtım çalışmaları için lobicileri işe alabilecek. Bu durum son olarak 10 Şubat’ta Brüksel’deki AB ülkeleri dışişleri bakanları çalışma yemeğinde ele alınacak.

 

Rusya’nın Sesi, Snowden ucuz bilgisayar programları yardımıyla NSA’yı soydu diye yazıyor. Haberde, New York Times tarafından istihbarat birimlerine dayandırılarak bildirildiğine göre, Edward Snowden’e Ulusal Güvenlik Ajansı’nın yüzlerce belgesini çalmak için çok özellikli tablet bilgisayarlar gerekmedi.

 

Rusya’da saklanan eski NSA görevlisinin web sitelerinden hızlı bir şekilde bilgileri kopyalamayı sağlayan ucuz ve ulaşılabilir bir proğramı kullandığı ortaya çıktı. Snowden problemi basitleştirmek için sadece gerekli olan arama parametrelerini girdi. Sorgu hakimlerinin edindiği bilgilere göre, Snowden ek olarak basit bilgisayar hackerlerinden dahi korunmayan 1.7 milyon dosyayı indirmeyi başardı. Neden NSA’nın bunu farkedemediği ise bilinmiyor.

 

Rusya’nın Sesi, Rusya’dan yasadışı yollarla çıkarılan çocukların iadesi hakkında kanun tasarısı onaylandı başlıklı haberinde, Rusya parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması’nın Ceza Hukuku Komitesi, ülkenin Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Yönlerine Dair Lahey Sözleşmesi’ne katılmasıyla ilgili olarak mevzuat boşluklarının doldurulması hakkında hükümetin sunduğu tasa tasarısını onayladı.

 

1 Ekim 2011 tarihinden itibaren Rusya’da da uygulanmaya başlayan sözleşme, yasadışı yollarla sözleşmeye üye 87 ülkeden herhangi birine çıkarılan çocukların bir an önce evlerine iade edilmesini ve çocuk vesayeti ile erişim hakkının etkili bir şekilde sağlanmasını öngörüyor.

 

Rusya’nın Sesi, Paris Suriye insani yardım koridoru tasarısı üzerinde çalışıyor diye yazıyor. Haberde, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un pazartesi günü bildirdiğine göre, Fransa bir dizi ülke ile beraber BM Güvenlik Konseyi’ne Suriye’nin kuşatılmış şehirlerinde insani yardım koridorlarının açılması talepli bir çözüm tasarı sunacak.

 

Rusya’nın Sesi, Olimpiyat şehri doldu uçaklar Trabzon'a indi diye yazıyor. Haberde, Bu yıl 22'ncisi düzenlenen Kış Olimpiyat için Rusya'nın Soçi kentine giden özel uçaklar, şehirdeki havalimanında park yeri kalmaması nedeniyle Trabzon'a yönlendirildi.

 

Rusya’nın Sesi, Cenevre’de Suriyeli taraflar arasında müzakerelerin ikinci ayağı başladı diye yazıyor. Haberde, Cenevre’de Birleşmiş Milletlerin şubesi bulunan Milletler Sarayı’nda Suriyeli taraflar arasında müzakerelerin ikinci ayağı başladı.

 

Rusya’nın haber ajansı RIA Novosti, müzakerelerden sorumlu BM yetkilisine dayandırdığı haberinde, Suriye hükümeti ve muhalefet heyetlerinin farklı odalarda bulunduğunu ve BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi aracılığıyla iletişim kurduğunu bildirdi.

 

Rusya’nın Sesi, Snowden’den belge alan gazeteciler kendi projelerini başlattı diye yazıyor. Haberde, Eski CIA çalışanı Edward Snowden’den ABD istihbaratının faaliyetlerine ilişkin gizli belgeler alan gazeteciler, “The Intercept” (Yakalama) adı altında kendi internet projelerini başlattı.

 

Alman haber ajansı DPA, proje sahipleri gazeteci Glenn Greenwald, belgesel yönetmeni Laura Poitras ve muhabir Jeremy Scahill’in açıklamasına dayandırdığı haberinde, sitede Snowden’dan alınan bilgiler temelinde ifşaatın yayınlanacağını bildirdi.

 

Rusya’nın Sesi, Avrupa Parlamentosu Başkanı İsviçre ile AB arasındaki anlaşmanın gözden geçirilebileceğini söyledi diye yazıyor. Haberde, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, bugün yaptığı açıklamada, İsviçre’de gerçekleştirilen ve ülkeye gelen göçmenlere kota koyulması yönünde kararın çıktığı referandum sebebiyle AB ile İsviçre arasındaki serbest dolaşım anlaşmasının yeniden gözden geçirilebileceğini ifade ederek, ‘‘Eğer söz konusu referandumdan çıkan karar sebebiyle İsviçre’nin mevcut mevzuatlarında herhangi bir değişikliğe gidilir ve AB vatandaşlarının bu ülkeye girişine kısıtlama getirilirse, o takdirde bizim de bu duruma bir tepki göstermemiz ve hatta mevcut serbest dolaşın anlaşmasını yeniden gözden geçirmemiz gündeme gelebilir’’ şeklinde konuştu.

 

Rusya’nın Sesi,  Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri yapımı İHA’ların testlerini erteledi diye yazıyor. Haberde, ADCOM Systems Şirketi’nin Rusya’da bulunan temsilciğinden bugün yapılan açıklamada, Rusya için Birleşik Arap Emirlikleri’nde üretilen United 40 tipi saldırı İHA’larının Şubat ayı için planlanan deneme testlerinin Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı tarafından daha ileri bir tarihe ertelendiği bildirilerek, deneme testlerinin ertelenmesine rağmen Rusya ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında imzalanan insansız hava aracı anlaşmasının halen geçerliliğini koruduğu ifade edildi. United 40 saldırı İHA’larının Rusya’ya satış şartlarını içeren söz konusu ön anlaşma, taraflar arasında daha önce imzalanmıştı.

 

Rusya’nın Sesi, Rusya Mısır’a 2 milyar dolarlık silah satacak diye yazıyor. Haberde, Mısır Gazetesi Al Masri Al Yaum’un üst düzey yetkili bir kaynağa dayandırarak bildirdiğine göre, geçen hafta Rusya ile Mısır arasında imzalanan 2 milyar dolarlık büyük silah anlaşmanın ödemesini Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yapacak. Sevkiyat ve ödeme iki etapta gerçekleştirilecek ve ilki 2014 yılı ortalarında uygulanacak.

 

Rusya’nın Sesi, Rus müfettişler Türkiye üzerinde uçuş gerçekleştirecekler diye yazıyor. Haberde, tar Tass Ajansı’nın bildirdiğine göre, Rus müfettişler önümüzdeki günlerde Açık Semalar Anlaşması gereği bu yıl üye ülkelerin semalarında bu yılın ilk kontrol uçuşunu gerçekleştirecekler. Bu sefer Türkiye’deki tesisler denetlenecek.

 

Rusya’nın Sesi,  Hava korsanı Kozlov tutuklandı diye yazıyor. Haberde, Cuma günü Kharkov-İstanbul seferini yapan uçağı kaçırmaya çalışan Artem Kozlov, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

 

Karkov-İstanbul seferini yapan uçağı kaçırmaya çalışan Ukraynalı Artem Kozlov’un terörle mücadele şubesindeki sorgusu tamamlandı.

 

45 yaşındaki zanlı, sağlık kontrolünün ardından İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

 

Rusya’nın Sesi, Soçi’de 5 takım madalya kazanılacak başlıklı haberinde, Olimpiyatlarda pazartesi günü sadece zor bir gün değil, aynı zamanda da parlak bir gün olacak.

 

Soçi’deki iş haftası 5 set madalyanın kazanılması ile başlayacak. Sabahleyin yarışmaların sadece yeterlilik ve grup aşamalarının gerçekleştirilmesi planlanırken, final performansları ve belirleyici yarışlar günün ikinci yarısında gerçekleşecek.

 

İngiltere 10 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

BBC, Suriye krizi: Cenevre görüşmelerinde ikinci tur diye yazıyor. Haberde, Suriye yönetimi ve muhalif grupların temsilcilerinin katılacağı Cenevre görüşmelerinin ikinci turu bugün yapılacak.

 

Geçen ay yapılan ilk turda taraflar somut bir anlaşma üzerinde anlaşamamış ve birbirlerine hakaretler etmişti.

 

Ancak daha sonra BM Temsilcisi Lakhdar İbrahimi bir tür "ortak zeminin" bulunduğunu belirtmişti.

 

Cenevre görüşmeleri, kuşatma altındaki Humus kentinden üç günlük ateşkes sırasında yüzlerce kişinin tahliye edilmesini izleyecek.

 

BBC,  Bosna-Hersek: Saraybosna yaralı ve kederli diye yazıyor. Haberde, Bosna-Hersek’teki protestoların yalnızca geleceğe dair inançlarını yitirmiş gençlerin sorunlarından kaynaklandığını düşünenler, Saraybosna’da geçirecekleri bir Pazar gününün ardından fikirlerini değiştirebilir.

 

Bosna-Hersek’in dumandan kararan cumhurbaşkanlığı binasının önünde öğle saatlerinde toplanan kalabalık arasında kır saçlı protestocular da görülüyor.

 

Yaşlı göstericilerden bazıları, bu protesto hareketinin yalnızca ‘genç holiganların vandallık yaptığı bir akım’ olarak yazılmasını istemediklerini söylüyor.

 

BBC, Guardian: 'AKP-Cemaat kavgasına yakalanan Türk polisi' diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de AKP hükümeti ve Gülen Cemaati arasındaki gerilim Guardian'da "Türk polisi Başbakan ve eski müttefiki arasındaki kavgaya yakalandı" başlıklı tam sayfa bir haberle ele alınıyor.

 

Guardian'ın İstanbul Muhabiri Constanze Lech'in imzasını taşıyan haberde, "Türker Yılmaz sistemin nasıl işlediğini fark ettiğinde polis okulundaki eğitimine yeni başlamıştı. İyi işler, daha iyi maaş, terfi fırsatları hep Pennsylvania'da üslenmiş müphem bir İslami gruba adanmışlığa bağlıydı" ifadeleri kullanılıyor.

 

BBC, Times'ta Türkiye-Suriye sınırındaki 'terör tehdidi' başlıklı haberinde, 'Batı'nın Türkiye-Suriye sınırından kaynaklanan yeni bir terör saldırısı tehdidiyle karşı karşıya olduğunu' yazıyor.

 

Gazete, dünyanın önde gelen istihbarat kuruluşlarının Türkiye-Suriye sınırını Batı'ya karşı bir sonraki ölümcül saldırının kaynaklanabileceği yer olarak gördüğünü belirtiyor.

 

Almanya 10 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

İsviçre’de pazar günü yapılan halk oylamasında -resmî olmayan ilk sonuçlara göre- seçmenlerin yüzde 50’den fazlası ülkeye gelecek göçmenlere kota uygulanmasını istedi. Sağ popülist İsviçre Halk Partisi'nin “Kitlesel Göçe Karşı İnisiyatif” adlı girişimi, referandumu gündeme getirmişti. Alman basınında referandum sonucu bugün çok geniş yer tutuyor. Süddeutsche Zeitung'un yorumunda şu satırları okuyoruz:

 

“İsviçre, ülkeye gelecek göçmenler konusunda ikiyi bölünmüş durumda. Her ne kadar halk oylamasının sonucunda kıl payı bir fark rol oynamış olsa da, bu sonuç ‘kitlesel göçe’ karşı olanların başarı hanesine yazılmıştır. Brüksel’de ve öteki AB başkentlerinde İsviçre’deki bu referandum sonucu yıkıcı bir etki yaratacaktır. İsviçre’den Almanya’daki Hıristiyan Birlik partilerine bir sinyal verilmiş ya da bir uyarı işâreti çıkmış olabilir.”

 

Hannoversche Allgemeine Zeitung referandum sonucuna eleştirel yaklaşıyor:

 

“Avrupa karşıtı bu sonuç, biraz kabaca söyleyecek olursak, ilkel ve geriye dönük. İsviçreliler kendi anlayışları uyarınca bu tür bir sınırlamaya giderken, diğer Avrupalıların dostane bir biçimde çeşitli ürünler ve hizmet sektörü için sınırlarını onlara açmaya devam etmelerini bekleyemez. İsviçre zaten çok uzun zamandan beri işin kaymağını yeme gayretinde. İsviçre bankaları Alice Schwarzer'den Uli Hoeneß'e kadar tüm zengin Almanlara kucak açıyor. Ama iş Avrupa çatısı altında ortak kurallar bulmaya ya da dayanışma göstermeye gelince, İsviçre hep AB üyesi olmadığını vurguluyor ve Avrupa kurumları ile arasında mesafe bulunduğunu ileri sürüyor; sanki güneşten çok uzaklarda, uzayın derinliklerinde gezinip duran, sönmüş Plüton gezegeniymiş gibi. Bu gerçek dışı politikanın geleceği yok; daha şimdiden oylamanın kıl payı çıkması da zaten bu güzel ülkenin ne kadar cepheleştiğini ortaya koyuyor.”

 

İsviçre Avrupa Birliği ile 1999 yılında bir serbest dolaşım anlaşması imzaladı. Ve İsviçre Avrupa Birliği üyesi olmasa da o tarihten bu yana Avrupa Birliği vatandaşları herhangi bir kısıtlama olmadan bu ülkeye seyahat edebiliyor. Pazar günü yapılan referandumda işte ülkeye bu kitlesel göçe hayır sonucu çıktı. Stuttgarter Zeitung'un yorumu da şöyle:

 

“Bu halk oylamasından sonra İsviçre hakkında dar görüşlü, egoist dağ halkı şeklinde yanlış birtakım önyargılar gündeme yeniden gelebilir. Ama bu işin kolayına kaçmak olur. İsviçre’nin yaklaşık 8 milyonluk nüfusunun yüzde 23’ü yabancı. Almanya’da bu oran yüzde 9 civarında. Ülkeye kitlesel göçün endişelere, özellikle de ekonomik açıdan korkulara yol açtığını kim inkâr edebilir ki? İsviçre’yi öfkelendiren ‘sosyal turistler’ değil. Onları öfkelendiren, ülkede kiraların yukarı fırlamasına sebep olan yüksek vasıflı zengin kesim ile dolgun asgari ücretle çalışan İsviçrelilerin iş bulmasını zorlaştıran, düşük ücretlere çalışmaya hazır olanlar. Peki ya sınır aşırı çalışmaya gelenler? Meselâ İsviçre’de iyi ücretli işlerde çalışmaya gelen çok sayıda Alman? Onlar birdenbire İsviçre’yi Romenler ya da Bulgarların gözüyle görmeye başlayacak, bu da onlar açısından yeni bir tecrübe olacak.”

 

Türkiye’de internete yeni düzenlemeler getiren yasanın meclisten geçmesinden sonra hafta sonunda İstanbul ve Ankara'da yeniden protestolar düzenlendi. Hafta sonunda Alman medyası da protesto gösterilerini yoğun bir biçimde duyurdu. Badische Neueste Nachrichten Gazetesinin yorumunda şu görüşler göze çarpıyor:

 

“Erdoğan hükümeti yaklaşık iki aydan bu yana yolsuzluk suçlamaları nedeniyle yoğun baskı altında bulunuyor. İnternette neredeyse her gün kısmen Erdoğan’ı da kişisel olarak hedef alan yeni suçlamalar ortaya çıkıyor. Bir Türk Gazetesi, bu durumda hükümetin gereksinim duyacağı en son şey interneti sansürlemeye çalışma suçlaması olurdu diye yorumda bulunuyor. Ama Erdoğan zihinlerde tam da bu izlenimi yaratıyor. Yeni internet yasası, mahkeme kararı olmadan internetteki yayınların karartılması için makamlara yetki veriyor. Erdoğan alışılmış kaba üslubuyla sansür suçlamalarına karşı çıkıyor. ‘Yasadaki düzenlemeleri protesto edenler, internetteki pornografik ahlâksızlıkları izlemek için karşı çıkıyorlar’ şeklinde konuşuyor. Peki Erdoğan neden böyle yapıyor? Arzu etmediği internet içeriklerini ve devlete yönelik eleştirileri bir sürü para ve gayret sarf ederek bastıran Çin'i Türkiye'ye örnek almak istediğinden mi? Hayır, Erdoğan bunu istemiyor. Onun derdi internet, pornografi ya da Türkiye’yi dijital anlamda dış dünyadan izole etmek değil. Onun derdi önümüzdeki seçimler. Erdoğan interneti yasaklamak değil, interneti kontrolü altında tutmak istiyor. Ve buna seçim kampanyaları sırasında her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.”

 

Neue Osnabrücker Zeitung, yorumunda konuya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün perspektifinden yaklaşıyor ve yeni yasanın Gül ile Erdoğan arasında kırılma noktası oluşturulabileceğinden yola çıkıyor:

 

“Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan daha liberal pozisyonlara sahip olduğunu çoğu kez ortaya koymuştur. Örneğin Erdoğan’ın sulandırmaya çalıştığı hukuk devleti prensipleri konusunda birkaç kez uyarıda bulundu. Ancak Gül eski yol ve parti arkadaşı ile köprüleri nihaî olarak atmaktan şimdiye kadar kaçındı. Ne var ki Erdoğan’ın girişimiyle başlatılan yeni internet yasa tasarısı, Gül’ün kamuoyu önünde bu konudaki rengini belli etmesini dayatabilir. Zira Cumhurbaşkanı bu yasayı veto ederek, durduracak tek mercii konumunda. Ancak mevcut durum Gül’ü iki açıdan sıkıştırıyor. Eğer yasayı onaylayacak olursa Türkiye’de düşünce özgürlüğü biraz daha kısıtlanmış olacak. Ayrıca Gül’ün de hukuk devleti için mücadele eden temiz adam imajı da çizilmiş olacak. Diğer yandan Gül eğer liberal pozisyonlarına sadık kalıp yasanın altına imza koymayı reddedecek olursa, o zaman da sadece Erdoğan ile köprüleri atma tehlikesini değil, iktidar partisi AKP’nin bölünmesi tehlikesini de göze almış olacaktır. Mart ayındaki yerel seçimlere az bir zaman kala ve yazın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde böyle bir şey hem parti, hem de Gül açısından felâket olur. Anketler daha şimdiden seçmenin sadece yüzde 36’sının bir kez daha AKP’yi seçebileceğini gösteriyor. 2011 yılındaki genel seçimlerde bu oran yüzde 50'ye yaklaşıyordu. Gül'ün Erdoğan’dan başbakanlığı devralması planları da riske atılmış olacak.”

 

İran 10 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Fars Haber Ajansı (FHA), İran ve UAEK iki gün süren sıkı müzakerelerin ardından ortak bir bildiri yayınladı.

 

FHA,  ICT Bakanı Yardımcısı Ali Asger Emidian, İran’ın intelsat ve eutelsat uyduları üzerinden kesilen yayınları yeniden başladığını açıkladı.

 

FHA,  Sipahiler ordusu 22 Behmen zafer yıldönümü dolaysıyla yayınladığı bildiride, düşmanların her türlü tehdidine yıkıcı karşılık verileceğine vurgu yaptı.

 

FHA, İran DMTK Başkanı Rafsancani “Batı eğer bahane arayışından vazgeçerse, aradaki bütün sorunlar tek oturuşta çözülür” dedi.

 

FHA, Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, İran’ın nükleer dosyasına Suriye krizi gibi hiç bir konuyu karıştırmayacaklarını açıkladı.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi “Kesin olarak söylüyorum, İran’ın savunma meseleleri müzakere konusu olamaz. Bunlar her müzakerede kırmızı çizgimizdir” dedi.

 

FHA,  İran Meclisi Yargı Komisyonu üyesi “Hükümetin ABD’ye karşı dava açıp, onu resmi kayıtlara geçirerek, halkımızın nükleer hakla ilgili kaygılarını gidermesi lazım” dedi.

 

FHA, Almanya Dışişleri Bakanı, Afganistan’a yaptığı sürpriz ziyaretinde, Kabil-Washington güvenlik anlaşmasının imzalanmasını istedi.

 

FHA,  İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD yurttaşı kimselerin İran’da tutuklu bulunduklarına dair iddiayı reddederek, Amerikalı hiç kimsenin İran’da tutuklu veya gözaltında olmadığını vurguladı.

 

FHA,  İAEK Sözcüsü Behruz Kemalvendi, ajans yetkilileri İranlı nükleer bilimcilerle görüşme talebinde bulunmadığını açıkladı.

 

FHA,  Amerika’nın Huffington Post Gazetesi, siyonist lobi AIPAC’ın İran yaptırımlarından geri adım atmasını, bu lobinin son bir yılda üçüncü büyük yenilgisi olarak yorumladı.

 

FHA, İranlı uzman Hasan Hanizade, 5+1 üyeleri arasında yaşanan çatlağa işaret ederek, İran en kısa sürede %20 zenginleştirme faaliyetine geri dönebileceğini vurguladı.

 

FHA, İran’ın Hatem-ul Enbiya –s- Hava Savunma Karargahı Komutanı General Pilot Ferzad İsmaili, İran’ın hava savunması 3600 noktaya yayıldığını belirtti.

 

FHA,  Irak-Şam İslami Devlet (IŞİD) terör örgütü Suriye’nin doğusunda bir diğer terör örgütü El Nusra’ya karşı intihar eylemi düzenledi.

 

FHA,  Suriye Ordusunun Humus’taki Yemhed yerleşkesinde silahlı terör gruplarına karşı gerçekleştirdiği operasyonda, Şeyh Ahmed El Esir’in kardeşi dahil bir grup terörist öldürüldü.

 

FHA, İran İslami Tebligat Koordine Konseyi Başkanı, bir bildiri yayınlıyarak, İran halkını 11 Şubat zafer yürüyüşlerine genişçe katılmaya davet etti.

 

FHA, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Macid Tahti Revançi, İran’ın hiç bir nükleer tesisi kapatılmayacağını vurguladı.

 

İran Radyosu(İRİB),  Genel Kurmay Başkanı: İran Halkının 11 Şubat Yürüyüşü Muhteşem Olacak diye yazıyor. Haberde, ran İslam Cumhuriyeti Ordusu Genel Kurmay Başkanı, İran halkının İslam İnkılabı 35. Zafer yıl dönümü tören ve yürüyüşe katılmasının muhteşem olacağını bildirdi.

 

İRİB,  İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu: Düşmanların tehdidine kahredici cevap verilir başlıklı haberinde, İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu 22 Behmen zafer yıldönümü dolaysıyla yayınladığı bildiride, düşmanların her türlü tehdidine kahredici karşılık verileceğine vurgu yaptı. 

 

İRİB, General Pilot İsmaili: İran hava savunması 3600 noktaya yayıldı diye yazıyor. Haberde, ran'ın Hatem-ul Enbiya –s- Hava Savunma Karargahı Komutanı General Pilot Ferzad İsmaili, İran'ın hava savunması 3600 noktaya yayıldığını belirtti.

 

İRİB,  Celili: İran fazla sorumluluk ve az hukuku kabul etmez diye yazıyor. Haberde, İran İslam Cumhuriyeti Nizamı Maslahatını Teşhis Kurulu üyesi, İran İslam Cumhuriyetinin de NPT'nin tüm öteki üyeleri gibi yasal haklara sahip olduğunu ve bu doğrultuda İran'ın fazla sorumluluk ve az hukuku kesinlikle kabul edemeyeceğini bildirdi.

 

Azerbaycan 10 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

1News.az, Türkiye Başbakanı Erdoğan, paralel örgütün CHP'yi ele geçirmiş olabileceğine işaret ederek, "Ama benim samimi, hasbi ve temiz kardeşlerim bu oyuna gelmez, bu çirkin ittifaka asla prim vermez" dedi.

 

1News,  19 Şubat 2014 tarihinde İstanbul’da, Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası ve Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Sekretaryası ile işbirliği içerisinde Türk Konseyi İş Forumu ve Türk İş Konseyinin toplantısının yapılması planlanıyor.

 

1News, Irak'ın Kerkük ve Musul kentlerinde meydana gelen şiddet olaylarında 3 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

 

1News, Suriye'de Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik saldırılarında 14'ü çocuk, 19 kadın olmak üzere 156 kişinin öldüğü bildirildi.

 

1News, Soçi’de devam eden 22. Kış Olimpiyatları çerçevesinde geçtiğimiz Cumartesi “Azerbaycan Günü” düzenlendi.

 

Etkinliğe, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği (EOC) Başkanı Patrick Hickey, Soçi Olimpiyatları’nda yer alan ülkelerin ulusal olimpiyat komiteleri başkanları ve diğer yetkililer katıldı.

 

1News,  Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mavi Marmara saldırısının ardından İsrail ile ilişkilerin normalleşmeye en yakın olduğu dönemin yaşandığını söyledi.

 

1News, Hristiyan çetelerin ve militanların artan saldırılarına uğrayan Müslümanlar için Orta Afrika Cumhuriyeti, dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri haline geldi.

 

Başkent Bangui'de yaşamaya devam eden nadir Müslümanlardan, işadamı Muhammed Sallah, AA'ya açıklamasında, ''Bangui'de yaşamak kabusa döndü'' ifadesini kullandı.

 

1News, Rusya’nın uzak doğu bölgesinde Yuno-Sahalin adasında bir Ortodoks kilisesine ateş eden saldırgan 2 kişiyi öldürdü, 6 kişiyi de yaraladı. Saldırıda ölenlerden birinin kilisede çalışan rahibe olduğu, birinin de ayin için gelen vatandaş olduğu belirtildi.

 

1News, Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Fetih Hareketi Merkez Komitesi'nin üyelerinden oluşan heyeti kabul etti.

 

Hükümetin resmi haber ajansı "Ra'y"da yer alan habere göre, heyeti evinde kabul eden Heniye, burada yaptığı konuşmada, taraflar arasındaki mutabakat sürecine değinerek, "Milli mutakabat, Hamas ve Filistin yönetimi için stratejik öneme sahip bir karar. Biz, taraflar arasındaki yakınlaşmayı sağlamak, olumlu bir atmosfer yaratmak için birçok kez girişimde bulunduk"

 

1News, İran'ın, El Kaide üyelerini Türkiye üzerinden Suriye'ye taşıdığı iddia edildi. Transferi üstlenen Yasin El Suri ise Tahran'la direkt temasta.

 

Türkiye Gazetesinden Melik Duvaklı'nın haberine göre İran istihbaratının Türkiye'yi “terörü destekleyen ülke” olarak göstermek amacıyla yaptığı El Kaide oyunu, ABD tarafından teyit edildi. Önceki gün ABD Hazine Bakanlığı, Suriye'ye giden El Kaide üyeleri ve para yardımlarıyla ilgili ulaştığı bilgileri kamuoyuna açıkladı.

 

1News, Suriye'deki krizi sona erdirmek amacıyla düzenlenen Cenevre barış görüşmelerinin ikinci turu bugün başlıyor.

 

İsviçre'nin Cenevre kentinde BM arabuluculuğuyla yapılan görüşmelerde Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmet Carba liderliğindeki muhalifleri temsil eden heyet ve Suriye rejimi adına Dışişleri Bakanı Velid Muallim başkanlığındaki heyet bulunacak.

 

1News, Bugün Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) Genel Merkezinde Azerbaycan’ı ziyaret eden Çin Komünist Partisi heyeti ile görüşme yapıldı.

 

Edinilen bilgiye göre, görüşmede konukları selamlayan YAP Başkan Yardımcısı ve Yürütme Sekreteri Ali Ahmedov, ziyaretin iki parti arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

 

1News, Bugün Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) Genel Merkezinde Azerbaycan’ı ziyaret eden Çin Komünist Partisi heyeti ile görüşme yapıldı.

 

Edinilen bilgiye göre, görüşmede konukları selamlayan YAP Başkan Yardımcısı ve Yürütme Sekreteri Ali Ahmedov, ziyaretin iki parti arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

 

1News, Rusya, nükleer programı nedeni ile kısmi ambargonun uygulandığı Tahran’la petrol takas anlaşması için hazırlık yapıyor. Gelecek ay İran’a gidecek Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev tren yolu inşaatı karşılığında petrol alım anlaşması önerecek.

 

1News, Hocalı Soykırımı’nın 22. yılı dolayısıyla Almanya’da çeşitli etkinlikler başlatıldı. Azerbaycan Diaspora Çalışmaları Devlet Komitesi basın hizmetinden verilen bilgiye göre, Alman kamuoyunun dikkatini işgalci Ermenistan birliklerinin 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Hocalı kentinde yaptıkları vahşiliklere ve katliama çekmek amacıyla Magdeburg kentinde araçların katıldığı yürüyüş düzenlendi.

 

1News, Bakü’de bugün Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri mensuplarının katılımıyla uluslararası etkinlikler düzenleniyor.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı resmi internet sayfasından yapılan açıklamada, 10-13 Şubat tarihlerinde Bakü’de Operasyon Olanakları Konsepti Taburunun 2. düzey NATO değerlendirme eğitimine hazırlıkla ilgili istişare toplantısının yapılacağı kaydedildi.

 

1News, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "BM arabuluculuğunda ahiren Suriye'nin Humus kentine insani yardım sevkiyatı sağlanması hususunda mutabakata varıldığının açıklanmasının hemen ardından, bölgeye intikal eden BM yardım konvoyunun 8 Şubat'ta rejim güçlerinin silahlı saldırısına maruz kalmasını büyük bir infialle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz" denildi.

 

1News, Avrupa Birliği ülkelerinin Dışişleri Bakanları Brüksel'de bir araya geliyor. Avrupa Birliği ülkelerinin Dışişleri Bakanları krizin bir türlü durulmak bilmediği Ukrayna ve insani durumun giderek kötüleştiği Suriye'yi konuşmak üzere Brüksel'de bir araya geliyor.

 

1News, İşgalci Ermenistan ordusuna bağlı birlikler, Soçi Olimpiyatları sürensince ateşkesin ihlal edilmemesi yönünde verilen vaatlere rağmen, ateşkes ihlallerini sürdürdü.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, işgalci Ermenistan birlikleri son 24 saatte cephe hattının farklı noktalarında toplam 49 kez ateşkesi ihlal ettiler.

 

1News, Taliban'a yönelik operasyonlarda 24 saatte 17 militan öldürüldü. Afganistan İçişleri Bakanlığı, operasyonların Nangarhar, Lağman, Zabul, Vardak, Host, Paktika ve Helmand vilayetlerinde yürütüldüğünü bildirdi. Bakanlık, 16 militanın yakalandığını duyurdu.

 

1News, ABD ile diyalog ve P5+1 grubuyla nükleer barış sürecini sürdüren İran, savaş gemilerini ilk defa ABD karasuları sınırına gönderdiğini açıkladı.

 

1News, Hindistan'da kapasitenin üzerinde yolcu taşıyan tekne alabora oldu. Hindistan'ın doğusunda kapasitesinin üzerinde yolcu taşıyan teknesinin alabora olması sonucu 11 kişi hayatını kaybetti.

 

1News, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Himayesinde Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Bilimsel Araştırma Uzmanı Mahir Hümbetov, BM Avrupa Ekonomik Komisyonunun (UNECE) daveti üzerine 10-14 Şubat tarihlerinde Cenevre’yi ziyaret edecek.

 

1News, Irak Türkmenleri, iç savaş dolayısıyla Suriye'deki mazlum Türkmenlerin yaşadığı sorunun çözümü için Türkiye'nin devreye girmesini istiyor.

 

Irak Türkmenleri, kendilerinin yıllar önce yaşadıkları mağduriyeti iç savaş dolayısıyla Suriye'deki mazlum Türkmenlerin de yaşadığına işaret ederek, sorunun çözümü için Türkiye'nin devreye girmesini talep ediyor.

 

Bulgaristan 10 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

“Capital daily” Gazetesi manşetinde “Bulgaristan Sosyalist Partisi /BSP/, yabancıları toprak piyasasından kovuyor” başlığını veriyor. Gazete, ancak Bulgaristan’da 3 yıl yaşamış kişilerin arazi sahipleri olabileceklerini belirtiyor. “Capital daily” “BSP milletvekilleri bir piyasayı daha saptırmaya kalkıştılar, bu da toprak piyasasıdır”, yorumunu yapıyor. Geçen haftanın sonunda milletvekilleri yabancıların toprak satın almasını engelleyen bir tasarıyı daha Parlamentoya sundular. Fakat, çok ilginç 3 yıllık süre sadece özel kişiler için değil şirketler için de öngörülüyor. Şirketlerin Bulgaristan’da en az 3 yıl kaydı olmalı ve aynı zamanda da şirket sahipleri en az 3 yıl ülkemizde ikamet etmeleri gerekiyor. Şimdiye kadar, Bulgaristan’da kaydını yaptıran yabancı şirketin toprak satın alması için hiçbir bir engel yoktu.

 

“Standart” Gazetesinin manşetinde şu başlık dikkat çekiyor: “Bulgarlar İsveçre ve Fransa’da daire sahibidir”. Varlıklı Bulgarlar İsviçre, Almanya ve Fransa’da daire satın alıyorlar. Bu insanların büyük bir bölümü orta yaşlarında olurken güvenli iş sahibi kişilerdir. Artı çocukları da yurtdışında ya eğitim görüyor, ya da çalışıyor. Ebeveyenler, her ay yüklü miktarda aylık kıra ödeyeceğine, çocuklarını ev satın almayı tercih ediyorlar. Gazete, Emlakçı Dernek üyelerinin görüşüne yer vermiş. Yunanistan, Bulgarlar için emlak satın almak için en ilginç ülkeler arasında yer alıyor. Komşu ülkelerde emlak satın alan Bulgaristan vatandaşları, genelde yaz mevsiminde olduğu gibi, yılın bir bölümünde orada yaşıyorlar ve turizm ile uğraşıyorlar.

 

Parlamentodaki Çalışma ve Sosyal politika komisyonu başkanı Korneliya Ninova “Trud” Gazetesine verdiği demeçte “BSP için işsizlik bir numaralı sorundur” açıklamasına yaptı. Ninova, devamla “Bundan dolayı da yüzde 35 oranında işsizliğe sahip belediyelerde yatırım yapan şirketlerin gelir vergisini iade etmeyi kabul ettik” diye konuştu.

 

Gelir ve vergi konusu, BSP milletvekili Borislav Gutsanov’un “24 çasa” Gazetesinde verdiği demecinde de yer alıyor. “Düz vergi sadece orta direk vatandaşlar için uygulanacaktır. 340 levanın altındaki asgari maaşlar vergiye tabi turulmayacak. 4500-5000 levanın üzerindeki en yüksek maaşlar için de progresif vergi uygulaması tartışılıyor” diye konuşuyor Gutsanov.

 

Demografik Politika Merkezi başkan yardımcısı Profesör Petır İvanov’un sözlerine “Telegraf” Gazetesi yer vermiş. Profesör Petır İvanov” Bulgaristan’da geriye ancak emekliler, Romanlar ve hukukçular kalacaktır” açıklamasında bulunmuş. Sözlerine göre, Bulgaristan milleti her yıl 70 bin kişi azalırken ülkemiz polis, gümrük, yargı sisteminde yolsuzluk açısından birinci, vergi dairelerindeki yolsuzluk açısından ikinci, savcılıktaki yolsuzluk açısından altıncı ve sağlık sektöründe yolsuzluk açısından yedinci sıradayız.

 

“Capital daily” Gazetesi “Bulgaristan ‘ın turizmine ilişkin iki yeni reklam kampanyası sonbaharda start alıyor” başlığa yer vermiş. Gazete ayrıntıları da veriyor. “Yeni turizm reklamları özellikle İngiltere ve Fransa yönelik olacaktır. Ekonomi bakanlığı bunun sonbaharda yapılmasnı öngörüyor, finansman ise Avrupa Birliği ve devlet bütçesine ait olacak.

 

“Monitor” Gazetesi, “Türkiye sınırındaki abluka şimdilik erteleniyor” haberine geniş yer veriyor. Erteleme nedeni ise, Bulgaristan ve Türkiye arasında 10 gün sonra planlanan görüşmeler. Bu arada Bulgaristan Nakliyeci Derneği AEBTRİ, bugün olağanüstü toplantısında Bulgaristan-Türkiye sınırındaki durum incelenecektir.

 

“Monitor” Gazetesi uyarıyor: “Yurtdışından gelen sahte bal pazarlarda satışa sunuluyor.” Gazete “Avrupa Birliği dışında işlenen arı balı, ülke çapında birkaç markette satılmaktadır.” Şeklinde tehlike çanlarını çalıyor. En fazla sahte bal Çin ve Arajantin’den geliyor. Ulusal Arıcılar Bilim Derneği üyesi İliya Tsonev bu konuyu şöyle yorumluyor. “İki ülke de tarımında GDO kullanmaktadır, ki bu durum arı balı kalitesini de olumsuz etkiliyor.”