05.09.2016 Çin Bunları Konuşuyor

 

G 20 Liderleri Onuruna Ziyaret

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, Hangzhou'da Batı Gölü'nün kıyısındaki bir otelde G20 Zirvesi'ne katılan yabancı liderler ve diğer ziyaretçiler onuruna bir ziyafet verdi.

 

Xi Jinping, eşi Peng Liyuan ile birlikte konukları otelin girişinde karşıladı.

 

Xi Jinping, ziyafette yaptığı konuşmada, G20 platformunu dostluk, işbirliği ve gelecek köprüsü olarak niteledi.

 

Xi, "İnovasyon, dinamizm, etkileşim ve kapsayıcılık temelinde dünya ekonomisini inşa etmek ve güçlü ekonomik büyümeye öncülük etmek için buradayız" ifadesini kullandı.

 

Konuklar, ziyafetin ardından klasik Çin müziği, halk dansları, geleneksel şarkılar ve bale performanslarından oluşan, Doğu ve Batı kültürlerinin harmanlandığı gösteriyi izledi.

 

Xi Jinping: THAAD Füze Sistemine Karşıyız.

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kore Cumhuriyeti (KC) Cumhurbaşkanı Park Geun-Hye ile yaptığı görüşmede, Çin'in KC topraklarına ABD'nin THAAD sisteminin yerleştirilmesine karşı çıktığını söyledi.

 

Xi Jinping, Hangzhou'da düzenlenen G20 Zirvesi esnasında KC Cumhurbaşkanı Park Geun-hye ile bir araya geldi.

 

Çin'in ABD'nin THAAD (Terminal Yüksek İrtifa Hava Savunması) sisteminin KC'ye yerleştirilmesine karşı çıktığını dile getiren Xi, meselenin yanlış şekilde ele alınmasının bölgesel stratejik istikrara yardımcı olmayacağı gibi, anlaşmazlıkları yoğunlaştırabileceğini belirtti.

 

Xi Jinping, Güney Koreli mevkidaşına Çin'in Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılmasına, yarımadada barış ve istikrarın korunmasına, ilgili meselelerin diyalog ve istişareyle çözüşmesine bağlılığını da yineledi.

 

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ayrıca yarımadada uzun vadeli barış ve istikrar için Altılı Görüşmeler'e bağlı kalınmasının önemini vurguladı.

 

Xi Jinping, ikili ilişkilerle ilgili olarak ise Çin ve Kore Cumhuriyeti'nin (KC) ikili ilişkileri istikrarlı gelişmeye giden doğru yola oturtması gerektiğini belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Xi, görüşmede iki ülkenin mevcut işbirliği temeline sahip çıkarak zorluk ve sınamaların üstesinden gelmesi gerekliliğine dikkat çekti.

 

Xi Jinping, iki ülkenin "geniş ortak çıkarlara sahip yakın komşular" olduğunu da dile getirdi.

Park ise görüşmede Seul'ün KC-Çin ilişkilerinin geliştirilmesindeki kararlılığının altını çizdi.

 

Çin – İngiltere İlişkileri Altın Dönemi

 

G20 Zirvesi, Çin'in doğusundaki Hangzhou kentinde dün başladı. Zirveye katılan İngiltere Başbakanı Theresa May, önemli bir uluslararası toplantıda ilk kez boy gösterdi. İngiliz basını, yeni başbakanın Çin ziyaretine büyük ilgi gösterdi.

 

Başbakan May, Çin'e gelmeden önce İngiliz basınına kısa bir demeç verdi. May, İngiltere-Çin ilişkilerinin "altın dönemi"nde bulunduğunu söyledi. Zirve sırasında Çin lideriyle ikili stratejik ilişkilerin ilerletilmesini görüşeceğini ifade eden May, G20 platformuyla katılımcılara İngiltere'nin dışa açıklığını sürdüreceği sinyalini vereceğine işaret etti. May, şöyle konuştu:

 

"G20'ye İngiltere'nin iş alanında açık, bunun yanında cesur, özgüvenli ve dışa dönük bir ülke olarak dünya sahnesinde kilit rol oynamayı sürdüreceği mesajı verilecek. Ayrıca, diğer liderlerle bir araya gelip küresel serbest ticaretin nasıl geliştirileceği ve Brexit sonrası İngiltere'nin önündeki yeni fırsatları ele alacağım."

 

May, Xi Jinping ile görüşecek

 

İngiltere'de haziran ayında düzenlenen referandumdan AB'den ayrılma kararı çıktı. Kararın ardından David Cameron görevinden ayrıldı ve 59 yaşındaki Theresa May, yeni başbakan oldu.

 

İngiliz basınında Başbakan May'ın Çin ziyaretine ilgi büyük. May, Hangzhou'daki G20 Zirvesi sırasında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le de görüşecek. Bu, yeni İngiliz hükümetinin kurulmasından sonra Çin ile İngiltere liderleri arasında yapılacak ilk görüşme olacak.

 

May, Çin'e hareketinden önce basına verdiği demeçte şunları da kaydetti:

"İngiltere-Çin ilişkileri şu an 'altın dönemi'nde bulunuyor. G20 Zirvesi sırasında gündemimdeki önemli maddelerden biri, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le bir araya gelerek iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerinin gelişmesini görüşmek."

 

Obama: Brexit, birçok belirsizlik getirdi

 

Zirve sırasında Başbakan May, ABD Başkanı Barack Obama'yla bir görüşme yaptı. Bu da May'ın başbakanlık görevine başlamasından sonra iki ülke liderleri arasında yapılan ilk görüşme oldu.

 

Daha sonra düzenlenen basın toplantısında Obama, İngiltere'nin AB'den ayrılmasının birçok belirsizlik getirdiğini, buna rağmen iki ülke arasındaki sıkı ilişkilerin sürdürüleceğini belirtti. Obama, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Görüşmede ABD ile İngiltere arasındaki özel ortaklık ilişkileri bir kez daha saptandı. Gelecekte iki ülke arasındaki ilişkiler sürdürülerek gelişecek. İngiltere'nin AB'yle yeni ilişkilerinin belirlenmesi sonrasında, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinde dinamizm ve canlılık sağlanacak."

 

Öte yandan Theresa May, zirve esnasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de bir araya geldi.

 

Fezli: İran – Umman İlişkileri Resmi Çerçevelerden Daha Derindir.

 

Umman İçişleri Bakanı Seyyid Mahmud Faysal Ebu Saidi ile görüşen Fazli, İran’ın bölge ülkelerle ilişkilerinde komşu ülkelerin öncelik taşıdığını belirterek, komşularla dini, tarihi, kültürel ve komşuluk komşularla ilişkilerin öncelik taşımasına sebep olduğunu ifade etti.

Bölge halklarının düşmanlarının dost ve komşu ülkelerin birliğini istemediğini ifade eden Fazli, ‘’Ortak menfaatler ve Akılcılık komşularla ilişkilerin gelişmesini emr etmekte ve İran-Umman’ın güvene dayalı ilişkileri diğer ülkeler için örnek teşkil edebilir’’ dedi.

Umman İçişleri Bakanı da iki ülke ilişkilerini köklü, derin ve eski olduğunu belirterek, ilişkilerin bölgede örnek sayılacağını ifade etti.

Fezli ve Saidi arasındaki görüşmede ekonomik, ticari, güvenlik alanda ilişkilerin gelişmesi hususları incelendi.

 

Tahran Irak’a Desteğini Arttırmaya Hazır Olduğunu İfade Etti.

 

İran İslam Cumhuriyeti Irak Büyükelçisi Hasan Danayifer, İrak eski başbakanı Nuri El Maliki ile yaptığı görüşmede İran’ın Irak ile ikili ilişkilerinin geliştirmeye ve terörizm ile mücadelede daha çok destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

 

Tarafalar görüşmede terörizmle savaştaki son durum hakkında ve siyasi, güvenlik konularında fikir alışverişinde bulundular.

Nuri El Maliki’nin bürosundan yapılan açıklamaya göre, Iraklı güçlerin tamamının IŞİD’in Musul’daki varlığına son vermeye hazır olduklarını ifade ederek, İran’ın ülkesine terörizmle mücadelede verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Danayifer de İran’ın iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin gelişmesi için hazır olduğunu ifade etti.

 

Cihangiri: İran Çeşitli Ülkelerle İlişkilerini Geliştirmek İstiyor

 

Cezayir Petrol Bakanı Nurettin Buterge ile görüşen Cihangiri, İran’ın her hangi bir sınır olmaksızın Cezayir ile ilişkilerinin geliştirmeye hazır olduğunu ve bunun için İranlı yetkililerde ciddi siyasi irade mevcut olduğunu ifade etti.

İki ülke devrimlerinde bir çok ortak noktalar bulunduğunu hatırlatan Cihangiri, iki ülke ilişkilerinin İslami Devrim sonrası geliştiğini fakat siyasi ilişkilere paralel ekonomik ilişkilerin gelişmediğini söyledi.

İki ülke yetkililerinin karşılıklı ziyaretlerinin önemine değinen Cihangiri, Cezayie Petrol Bakanının Tahran ziyaretinin de ilişkilerin gelişmesine vesile olacağını söyledi.

Bankacılık alanındaki engellerin kalkmasının ticari ilişkilerin gelişmesine sebep olacağını ifade eden Cihangiri, bölgesel konulada Cezayir’in daha aktif rol almasını istedi.

Butergebe de yeni dönemde iki ülke ilişkilerinin gelişmesi için uygun zemin hazırlandığını belirtti.

 

05.09.2016'da Rusya Bunları Konuşuyor

 

Putin ve Obama, Çin'de Suriye'yi Görüştü

 

Sputnik'in haberine göre; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Barack Obama, G20 Zirvesi için gittikleri Çin'de 1 saat 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin ve Obama'nın görüşmesine ilişkin olarak, "Görüşme planlanandan uzun sürdü. Hepsinden önce Suriye ve Ukrayna'yı konuştular. Bunun ardından Obama ve Putin baş başa da görüştü" dedi. Peskov, liderlerin görüşmesinin 'iyi geçtiğini' belirtip çalışmanın devam edeceğini kaydetti. Putin ve Obama son olarak Kasım 2015'te Fransa'nın başkenti Paris'teki İklim Zirvesi'nde bir araya gelmişti.

G20'deki Aile Fotoğrafı Dünyaya Cevap Niteliğinde

 

Sputnik'in haberine göre; Prof. Dr. Salih Yılmaz, Türkiye ve Rusya'nın uçak krizi öncesinden çok daha iyi ilişki ve işbirliği içinde olacağını ifade etti. Yılmaz'a göre, G20 Zirvesi'nde verilen aile fotoğrafı da çift kutuplu dünyada tarafların oluşumuna karşı bir cevap niteliği taşıyor.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Yılmaz, Sputnik'e yaptığı açıklamada, Erdoğan ve Putin'in Çin'deki görüşmelerinin, 9 Ağustos'ta St. Petersburg'da yaptıkları buluşmanın bir teyidi olduğunu söyledi. Ağustos'taki görüşmede Türkiye'nin Suriye'de yapacağı Fırat Kalkanı harekatının da konuşulduğunu ifade eden Yılmaz, Çin'deki zirvede de bu sürecin nasıl ilerlediği konusunun ele alındığını kaydetti.

IŞİD, Silah Yapımı İçin Ankara'da Torna Ustası Aramış

 

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşan nota göre IŞİD, Ankara’nın bazı köylerinde militan devşirmek için çalışma yaptı. Örgüt, ağır silah yaptırmak için torna ustası bile aradı.

Ankara Emniyeti'nin 26 sanıklı El Kaide davasına gönderdiği ‘bilgi notu'nda, hâlâ önemli bölümü IŞİD saflarında bulunan sanıklar hakkında verdiği bilgiler örgütün Ankara faaliyetlerini gözler önüne serdi. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaşan nota göre IŞİD, Ankara'nın bazı köylerinde militan devşirmek için çalışma yaptı.

Putin ve Erdoğan'ın, G20 Aile Fotoğrafı Çekimindeki Yoğun Sohbeti Dikkat Çekti

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, G-20 için çekilen aile fotoğrafı çekiminde bir süre sohbet ettiği görüldü. Putin ve Erdoğan'ın çekim esnasındaki konuşmaları dikkat çekti.

Çin'in Hangzou kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi, dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip 20 ülkesinin yanı sıra davetli ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirdi. Aile fotoğrafı çektiren liderler açılış törenine geçti.

 

 Putin Ve Erdoğan Sohbet Etti

 

 G20 Liderler Zirvesi'ndeki aile fotoğrafı çekiminde ev sahibi Çin'in Devlet Başkanı Şi Cinping'in hemen yanında yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diğer yanında ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yer aldı. Putin ve Erdoğan'ın aile fotoğrafı çekiminde de bir süre sohbet ettikleri görüldü. 
 

05.09.2016 İngiltere Bunları Konuşuyor

 

IŞİD Türkiye Üzerinden Geçen İkmal Hattını Kaybetti

 

Times gazetesi Suriye'de IŞİD'in Türkiye sınırından temizlenmesinin, IŞİD'e katılmak isteyen yabancıların da rotasını tıkayacağına dikkat çekiyor.

 

Haberde Türkiye sınırıyla bağlantısının kesilmesinin IŞİD için çok büyük bir stratejik ve sembolik darbe olduğu ifade ediliyor.

 

Times'taki makale şöyle devam ediyor:

 

"500'den fazlası İngiliz olmak üzere, en az 86 ülkeden 27 bin İslamcı IŞİD'e katıldı. Bunların birçoğu turist vizesiyle Türkiye'ye giderek sınırdan kaçak olarak Suriye'ye girdi.

 

"IŞİD silah kaçakçılığı ve diğer ihtiyaçlarının ikmali için de bu rotayı kullanıyordu. Avrupa'da terör saldırısı düzenleyecek IŞİD'liler de bu rota üzerinden gönderildi."

 

Haberde Türkiye'nin sınır hattında başlattığı askeri operasyonun IŞİD'i kontrol altına almak kadar Kürt grupların ilerleyişini durdurmak için de yapıldığı yazılıyor.

 

Independent da haberi "IŞİD Türkiye üzerinden geçen ikmal hattını kaybetti" başlığıyla veriyor.

 

Merkel'in Partisine Yerel Seçimlerde Darbe

 

Almanya'nın kuzeydoğusundaki meclis seçimlerinde ilk sonuçlara göre Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birliği (CDU), oyların yüzde 19'unu alarak 3. oldu.

 

Alman medyası bu sonucun, CDU'nun tarihinde, Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde aldığı en düşük oy olduğunu duyurdu.

 

Eyaletteki seçimlerde en yüksek oyu, yüzde 30 ile merkez sol Sosyal Demokratlar aldı.

 

Göçmen ve İslam karşıtı söylemiyle bilinen sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi ise, yüzde 22 oyla CDU'yu geçerek 2. sırada yer aldı.

 

Eyaletteki yerel seçimler, Başbakan Merkel'in mülteci politikası açısından ve gelecek yıl yapılacak federal seçim öncesi bir sınav olarak görülüyordu.

 

Filistin Postalarını Artık Doğrudan Alacak

 

İsrail ve Filistin Yönetimi arasında imzalanan anlaşmayla, Filistinliler artık postalarını İsrail aracılığı olmadan, doğrudan alabilecek.

 

Tüm posta servisi haklarının Filistin Yönetimi'ne devredildiği anlaşmaya finansal işlemler de dahil.

 

Bundan önce Filistin adresli tüm postalar önce İsrail'e gidiyor, buradan Batı Şeria ve Gazze'deki yerel posta ofislerine dağıtılıyordu.

 

Anlaşmadan sonra ise postalar İsrail ya da Ürdün üzerinden Filistin sınırları içine girecek.

Batı Şeria ve Gazze Şeridi Bölgelerinde Hükümet Faaliyetleri Koordinatörlüğü (COGAT) Başkanı Tümgeneral Yoav Mordechai, anlaşmaya ek olarak artık İsrail ile Filistin arasında doğrudan posta servisinin de başlayacağını belirtti.

 

Haberi duyuran Jerusalem Post gazetesi "Anlaşmanın iki hükümetten yetkililerin neredeyse hiç görüşmediği bir dönemde yapılması olağandışı" yazdı.

 

Suriye Ordusu Halep'te Muhalifleri Yeniden Kuşattı

 

Suriye'de hükümet güçlerinin, Halep'in güneyindeki askeri kışlaları ele geçirerek, kentin doğusundaki muhalifleri yeniden kuşatma altına aldığı bildirildi.

 

Muhaliflerin oluşturduğu İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ordusunun kentin güneyindeki bir topçu birliği ile askeri kışlanın denetimini sağlayarak muhaliflerin ikmal yolunu kestiğini duyurdu.

 

Suriye devlet medyası da askeri kışlanın yeniden hükümet güçlerinin eline geçtiğini belirtti.

Suriye ordusunun operasyonuna Rus uçakları da destek verdi.

 

Fırat Kalkanı Operasyonu: ABD-Türkiye Arasındaki Fay Hattı

 

Türkiye uluslararası toplumun beklemediği bir hamle yaparak 24 Ağustos'ta Suriye'nin kuzeyine askeri bir operasyon düzenledi. Fırat Kalkanı olarak adlandırılan bu operasyonun Türkiye ile ABD arasındaki siyasi ve askeri dengeleri etkileyebileceği görüşü hâkim.

 

Kimi uzmanlar, ABD'nin bu harekâtı sürpriz olarak gördüğünü söylerken kimilerine göre Washington Türkiye'nin bölgede ilerlerken "kontrolden çıkmasından" endişe ediyor.

 

Operasyon ABD ile Türkiye ilişkilerinin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra türbülansa girdiği bir dönemde geldi. Türk hükümet yetkilileri kamuoyu önünde açık bir dille darbe girişiminden ABD'yi sorumlu tutmuş, ülkedeki ABD karşıtı hava giderek ağırlık kazanmıştı.

 

Bu tür bir siyasi atmosferde ABD'nin Fırat Kalkanı Harekâtı konusunda yaptığı kaygı dolu açıklamalar Ankara'dan sert karşılık buluyor.

 

Peki Washington Türkiye'nin Suriye operasyonu hakkında ne düşünüyor?

 

BBC Türkçe'ye konuyla ilgili yazılı açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türk ordusu ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasındaki çatışmasızlık durumunu memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

 

05.09.2016 Almanya Bunları Konuşuyor

 

Welt: Türkiye Vize Konusunda Bekleyecek

 

DW’nin haberine göre; Welt am Sonntag gazetesi Türk hükümetinden yetkililere dayandırarak verdiği haberinde, Türkiye'nin vize serbestisi konusunda Avrupa Birliği'ne taviz vermeye hazır olduğunu savundu. Gazete, Türk hükümetinin şimdiye dek dile getirdiği, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye ekim sonuna dek vize serbestisi tanınması talebinde ısrar etmeyecek. Haberde, “vize serbestisinin Kasım ya da Aralık ayına sarkmasının Türk hükümeti açısından bir sorun teşkil etmeyeceği” bilgisine yer verildi. Ancak Türk hükümetinin vize serbestisinin mutlaka bu yılın sonuna dek tanınmak zorunda olduğunun altını çizdiği vurgulandı.

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu AB yetkililerine, ekim sonuna dek Türk vatandaşlarına vize serbestisi tanınmaması halinde, Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşmasının feshedileceğini vurgulamıştı.

 

AB'nin de vize serbestisi konusunda Türkiye'ye karşı uzlaşmacı bir tavır içine gireceği belirtildi. Welt am Sonntag aynı haberinde Brüksel'deki yetkililerden aldığı bilgilere dayanarak, vize serbestisi konusunda sorun teşkil eden Terörle Mücadele Yasaları'nda reformlar konusunda Türk hükümeti ile yakınlaşma sağlandığını yazdı. Ancak gazete bu konuda ayrıntıya yer vermedi.

 

AB ile Türkiye arasında sağlanan mülteci anlaşması, Türkiye'nin yasadışı yollardan Yunanistan'a giden sığınmacıları almasını, bunun karşılığında AB'nin Türkiye'den mülteci almasını, AB'nin Türkiye'ye mültecilerle ilgili projeler için mali yardım yapmasını ve Türk vatandaşlarına Schengen Bölgesi için vize serbestisi tanınmasını öngörüyor. Türkiye'nin vize serbestisi için AB'nin kendisinden talep ettiği 72 kriteri yerine getirmesi gerekiyor. Henüz yerine getirilmeyen kriterden en tartışmalı olanı Terörle Mücadele Yasaları'nda reforma gidilmesi. Türk hükümeti buna karşı çıkıyor. Avrupa Parlamentosu, Türkiye beş kriterin tamamını yerine getirdikten sonra vize serbestisi konusunu gündemine alacağını açıklamıştı.

 

Erdoğan: Güneyimizde Terör Koridoru Oluşmasın

 

DW’nin haberine göre; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile görüşmesinin ardından ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. İki lider 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilk kez yüz yüze görüştü. Liderler yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Obama'ya darbe girişimine karşı verdiği destek için teşekkür etti. Erdoğan, "Tüm terör örgütlerine karşı aynı tavrı takınmak durumundayız çünkü terörizmin her türlüsü kötüdür, teröristin her türü kötüdür. İyi terörist, kötü terörist olamaz. Hepsi bunların kötüdür, hepsi lanetlidir, bunlara karşı takınmamız gereken tavır da bellidir" değerlendirmesini yaptı.

 

Türkiye'nin, Suriye ve Irak'ta IŞİD, PKK, YPG ve PYD'ye karşı sürdürdüğü mücadelenin kararlı bir şekilde devam ettiğine dikkat çeken Erdoğan, "Temennimiz odur ki güneyimizde bir terör koridoru oluşmasın. Böyle bir terör koridorunun oluşmaması için de koalisyon güçleriyle birlikte Türkiye bir dayanışma içerisinde bu mücadeleyi vermektedir. Bu mücadeleden de başarılı bir şekilde çıkacağımıza inanıyorum" dedi.

 

ABD Başkanı Barack Obama ise darbeye karışanların yargı önüne çıkarılması konusunda her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

 

Obama, Suriyeli mülteciler konusunda ise "Size ve Türk halkına mültecilere kapılarınızı açtığınız için teşekkür ediyoruz. Dünyada tüm ülkelerden fazla mülteciye kapılarınızı açtınız. Birleşmiş Milletler'in toplantısının yanı sıra bir de mültecilerle ilgili toplantılar olacak. Başkan Erdoğan ve Türkiye mültecilerin yükünü yalnız taşımamalıdır. Hepimiz desteklemeliyiz Türkiye'yi" ifadelerini kullandı.

 

Suriye Ve AB'yi Konuştular

 

DW’nin haberine göre; Bu yıl Çin'in ev sahipliği yaptığı dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisini oluşturan ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını buluşturan G20 Zirvesi, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in açılış konuşmasıyla başladı. Ülkenin kuzeydoğusundaki Hangcou kentindeki zirvenin ana teması “yenilikçi, canlandırılmış, bağlantılı ve kapsayıcı dünya ekonomisi" olarak belirlendi. Bu çerçevede liderler, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için kısa vadede sorunların tespiti ve uzun vadede sorunların temel nedenleriyle mücadele yollarını değerlendirecek. Zirveye Suriye ve Ukrayna'daki krizin damgasını vurması bekleniyor. Almanya'nın isteği üzerine liderlerin toplantı gündemine mevcut mülteci sorunu da alındı.

 

Zirveye dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip G20 ülkeleriyle, ev sahibi Çin'in davet ettiği Çad, Mısır, Kazakistan, Laos, Senegal, Singapur, İspanya veTayland da yer alıyor. İki günlük zirveyi yaklaşık 5 bin basın mensubu izleyecek. Zirvenin düzenlendiği Hangcou kentinde alınan çok sıkı güvenlik önlemleri de dikkat çekti.

 

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Merkel de zirve için Çin'de. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı zirve öncesinde Almanya Başbakanı Merkel ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili bir görüşmede bir araya geldi.

 

İki lider Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilk kez bir araya gelmiş oldu. İkili ilişkiler, Türkiye-AB ilişkileri, Suriye, terörle mücadele ve mülteciler konusunun ağırlıklı olarak ele alındığı görüşmede Türkiye Cumhurbaşkanı, Suriye'deki krizin siyasi çözümle sonlandırılmasının önem taşıdığına dikkati çekti ve Türkiye'nin güney sınırı boyunca “terör koridoru" oluşturulmasına izin vermeyeceğini vurguladı.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Almanya'nın darbe girişimini kınadığını ve demokrasiden yana yer aldığını belirtti.

 

Almanya Başbakanı ayrıca kısa bir süre sonra Alman milletvekillerine İncirlik Üssü'nü ziyaret etmeleri konusunda da izin verileceğini düşündüğünü söyledi.

 

Görüşmenin detaylarıyla ilgili kapsamlı resmi bir açıklama yapılmazken, Alman makamları iki liderin “yapıcı bir görüşme” gerçekleştirdiğini vurguladı.

 

Alman Siyasetçilerin İncirlik Planında Değişiklik Yok

 

DW’nin haberine göre; Sosyal Demokrat Parti (SPD) savunma politikaları sözcüsü Rainer Arnold, Frankfurter Rundschau gazetesine verdiği demeçte Savunma Bakanlığı yetkililerinin planladıkları İncirlik ziyaretiyle ilgili bir değişiklik bulunmadığını kaydetti. Arnold "4 Ekim'de Türkiye'ye seyahat etmeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu.

 

İncirlik üssünde Alman ordusuna ait 6 adet Tornado tipi keşif uçağı, bir yakıt ikmal uçağı ve 200'den fazla Alman askeri bulunuyor. Bu uçaklar ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun Suriye’deki IŞİD milislerine karşı operasyonlarını destekliyor. Ancak Alman Meclisi'nde Ermeni soykırımı kararının kabul edilmesinin ardından Türkiye, Alman milletvekillerinin üssü ziyaret etmesine izin vermiyor.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel cuma günü, RTL televizyonuna yaptığı açıklamada, hükümetinin Türkiye ile ilişkileri düzeltmek için Federal Meclis'in Ermeni soykırımı kararına mesafe koyacağı iddialarını yalanlamıştı.

 

Parlamentonun Ermeni kararına saygı duyulması gerektiğini kaydeden Merkel, hükümetin Federal Meclis'in aldığı bir kararla ilgili açıklama yapmayacağını belirtmişti. Merkel, kararın bağlayıcılığı olmadığını Türk hükümetine ilettiklerini ifade ederek “Bunun Türkiye karşısında bir diz çökme hamlesi olup olmadığına” yönelik soruya ise “Kesinlikle hayır" cevabını vermişti. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert de Federal Meclis'in aldığı bu tip kararların bağlayıcılığı olmadığına dikkat çekmişti.

 

Konuyla ilgili Ankara'dan henüz resmi bir açıklama gelmedi.

 

Berlin Büyükelçiliği Basın Müşaviri Refik Soğukoğlu ise Funke Medya Grubu'na verdiği demeçte "Bunu daha çok olumlu bir gelişme olarak görüyoruz" şeklinde konuştu.

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Federal Meclisi’nin Ermeni soykırım tasarısını kabul etmesinin ardından yaptığı açıklamada Almanya'nın İncirlik ziyaretinin bundan sonra atılacak adımlara bağlı olduğunu kaydetmişti. Çavuşoğlu, "Eğer Almanya gerekli adımları atarsa biz ziyareti sağlarız. Bizim tarihimizle hadsiz şekilde oynayanların bizim özel bölgelerimizi ziyaret etmesine izin vermeyiz" diye konuşmuştu.

 

05.09.2016 Amerika Bunları Konuşuyor

 

Türkiye Suriye Sınırı Işid’den Temizlendi

 

Voice Of America’nın haberine göre; Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun Türkiye-Suriye sınırındaki son IŞİD bölgesini de temizlediği bildirildi.

 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu, Azez ile Cerablus arasındaki bölgeyi IŞİD’den temizledi.

 

Bu gelişme, IŞİD’in Türkiye sınırı ile bir fiziksel temasının kalmadığı ve böylece dış dünya ile bağlantısının kesildiği anlamına geliyor.

 

Türkiye, sınırından IŞİD’i temizlemek için 24 Ağustos’ta Suriye’nin kuzeyine tanklar göndermişti.

 

G-20 Zirvesi Çin’de Başladı

 

Voice Of America’nın haberine göre; Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hangzhou kentindeki zirvenin açılışında liderlere hitaben yaptığı konuşmada ticari engellerin artırılması yönündeki baskılara direnmeleri çağrısı yaptı.

 

Pekin, dünya piyasalarına ucuz çelik sunmak ile ilgili şikayetlerle karşı karşıya. Hangzhou kentinde 2 gün devam edecek zirvenin açılışında konuşan Cinping, ekonomik büyümeyi harekete geçirmek için daha fazla yenilik çağrısında bulundu. Çin Devlet Başkanı, vergilerde, yolsuzlukla mücadelede ve risklere karşı direnmede daha fazla işbirliği ihtiyacının da altını çizdi.

 

Cinping, “açık dünya ekonomisi inşa etmeliyiz” ifadesini kullandı.Çin Devlet Başkanı, “G-20 ülkeleri yeni korumacı önlemlerden uzak durmaları gerektiği yönündeki taahhütlerine sadık kalmalı ve ticaretin büyümesi için aktif olarak harekete geçmeli” ifadelerini kullandı.

 

Çin, bu yılın G-20 lideri olarak küresel ekonomi yönetimindeki etkisini artırmak istiyor. Çinli yetkililer, G-20’nin daha uzun vadeli bir düzenleyici rol üstlenmesini istiyor. Dünya Ticaret Örgütü bu yıl küresel ticari büyümeyi yüzde 2,8 olarak öngörüyor. Bu, ticari büyümenin üst üste beşinci yılında yüzde 3’ün altında olduğu anlamına geliyor.Zirveye katılan liderler kapsayıcı bir büyüme çağrısı yapacaklarını belirtti.

 

Obama: Adaletli Bir Ekonomi İçin Birlikte Çalışmalıyız

 

Başkan Barack Obama da düzenlediği basın toplantısında “birçok vatandaşımızın küreselleşmenin hızından hayal kırıklığına uğradığını anlıyoruz, uluslararası ticaretin avantajlarını yaşamadıklarını hissediyorlar. Ekonomik büyümeyi teşvik etmek, serbest ticareti güçlendirmek ve herkese faydası olacak daha adaletli bir ekonomi inşa etmek için hepimiz birlikte çalışmalıyız” dedi.

 

AB, Çin'in Çelik Üretmine Dikkat Çekti

 

Avrupa Birliği (AB) de Çin’in çelik endüstrisi konusunda harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

 

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, G-20’nin aşırı çelik üretimine acilen çözüm bulması gerektiğini söyledi. Juncker, Pekin’i fazla üretim konusunda bir gözlem mekanizması kabul etmeye çağırdı. Çin’in ticari ortakları, fazla üretim nedeniyle Pekin’i düşük fiyatlar ve iş kayıplarına neden olmakla suçluyor.

 

Juncker ayrıca, Amerika’nın AB’nin Apple’a verdiği 14.5 milyar dolar ceza konusundaki eleştirilerini de reddetti. Juncker, “serbest ticaret adil ticaret olmalı” ifadelerini kullandı.

 

İngiltere, AB'ye Alternatif Arıyor

 

G-20’de önemli gündem maddelerinden biri de İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma kararı.

 

İngiltere Başbakanı Theresa May, Obama ile düzenlediği ortak basın toplantısında ülkesinin yeni ticari fırsatlar arayışında olduğunu belirtti.

 

May, “İkinci bir referendum olmayacak. Saati geri çevirme gibi bir girişimi sözkonusu değil” dedi.

 

Almanya, Güney Kore ve diğer bazı hükümetler küresel ısınma, enerji ve küresel vergi sisteminde olası reformlar gibi konuları da görüşmek istediklerini belirtiyorlar.

 

Zirve, Başkan Obama ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in, ülkelerinin Paris İklim Anlaşması’na olan bağlılıklarını teyit etmesiyle başlamıştı.

 

Suriye’de Rejime Bağlı Güçler Halep’te İlerliyor

 

Voice Of America’nın haberine göre; Suriye’de rejim güçleri hava unsurlarının da desteğiyle Halep’te yeni bir operasyon başlattı. Şam’ın geçen ay kaybettiği yerleri geri aldığı ve muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri neredeyse tamamen kuşattığı belirtiliyor.

 

Saldırı, muhaliflerin Halep’in güneyinde geçen ay ilerleme kaydetmesinden ve muhaliflerin kontrolündeki bölgelere koridor açmasından sonra geldi.

 

Devlet haber ajansı SANA’ya konuşan askeri bir yetkili, askerlerin Silah Akademisi’ni aldığı ve ilerleyişlerine devam ederek Halep’teki bütün silahlı güçleri neredeyse tamamen kuşattıklarını belirtti.

 

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejim güçlerinin akademiyi aldığını doğruladı ve muhaliflerin de karşı saldırı başlattığını kaydetti.

 

Lübnan’daki Hizbullah Örgütü’nin yayın organı Al-Manar televizyonu da askerlerin civardaki Topçu Birliği Akademisi’ne doğru ilerlediğini kaydetti. Hizbullah, Esat güçlerini desteklemek için binlerce üyesini Suriye’ye göndermiş durumda.

 

Özgür Suriye Ordusu ilerliyor

 

Halep’in kuzeyinde ise el-Rai’de Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu ile IŞİD arasındaki çatışmaların şiddetlendiği belirtiliyor.

 

Türkiye, dün el-Rai’ye tanklar göndermiş, IŞİD’i bölgeden uzaklaştırmak için yeni bir cephe açıldığını kaydetmişti. El-Rai Cerablus’un 55 km batısında bulunuyor. Türkiye’nin desteklediği güçler şimdi iki taraftan birbirlerine yaklaşıyor. Amaç, Suriye sınırını radikal gruplardan temizlemek.

 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ile Yerel Koordinasyon Komiteleri, IŞİD intihar saldırganının kuzeyde Khafatli kasabasında saldırı düzenlediğini, aralarında muhaliflerin de bulunduğu kayıplar olduğunu söyledi.

 

Yerel Koordinasyon Komiteleri, Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun Pazar günü el-Rai’nin güneyindeki Tweiran kasabasını IŞİD’den aldığını belirtti.

 

Erdoğan ve Putin Çin'de Bir Araya Geldi

 

Voice Of America’nın haberine göre; G20 Zirvesi için Çin’in Hangzhou kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi. Son 25 günde üçüncü defa görüşen iki lider görüşmenin basına açık bölümünde konuştu.

 

Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Putin, “Türkiye'de durumun normalleşmesi konusunda önemli başarılar var” dedi.

 

Karşılıklı olarak terörle mücadeledeki pozisyonlarını birçok kez dile getirdiklerini hatırlatan Rus lider, “Umarım bundan sonra da ülkeyi normale döndürmekte ve sonrasında işbirliğimizi daha ileriye taşımakta başarılı olursunuz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da enerji alanındaki konuların masaya yatırılacağını açıkladı.Erdoğan, enerji alanda gelinen noktanın daha da ilerisine gitmek için atılması gereken adımlar bulunduğunu söyledi.

 

Erdoğan, "St. Petersburg'daki görüşmelerde ele aldığımız konuları burada tekrar değerlendirmek suretiyle çok çok önemli, geleceğe yönelik, gerek siyasi, gerek ekonomik, gerek bölgesel birçok konuları ele alma fırsatımız olacak" dedi.

 

Basın açık bölümde liderler, Rusya’dan Türkiye’ye başlayan uçak seferleriyle ilgili de konuştu.

 

Putin, “Gördüğünüz gibi, 28 Ağustos'ta yasağı kaldıran kararnameyi imzaladık ve Rus turistleri taşıyan ilk charter uçağı Türkiye'ye uçtu" dedi. "Evet, gerçekten de dün charter seferleri başladı ve ilk uçak Türkiye'ye geldi" diyen Erdoğan da, Putin’e teşekkür etti.

 

İki lider 9 Ağustos'ta St. Petersburg'da bir araya gelmiş, 26 Ağustos'ta da telefonda görüşmüştü.

 

Obama: "Türk Hükümetinin Korku ve Endişeleri Anlaşılır"

 

Voice Of America’nın haberine göre; ABD Başkanı Barack Obama, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye ile güvenlik alanındaki ilişkilerinde bir eksilme görmediklerini, Türkiye’nin güçlü bir NATO müttefiki olmaya devam ettiğini söyledi.

 

CNN televizyonunda yayınlanan GPS adlı programda ünlü sunucu Fareed Zakaria’nın sorularını yanıtlayan Obama, Türkiye’de yaşananlarla ilgili bir soru üzerine, “Fırtınalı bir olaydan geçtiler. Darbe girişimi ciddiydi. Ordunun mensupları demokratik yoldan seçilmiş bir hükümete karşı haince eylemlerde bulundu. Cesaret verici olan şey, Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’a karşı olanlar da dahil olmak üzere Türk halkının öne atılarak bunun kabul edilemez olduğunu söylemesiydi. Bence bu, ciddi manada sıkıntılı bir olaydan çıkan bir umut ışığıydı” diye konuştu.

 

Türk hükümetinin korku ve endişelerinin anlaşılır olduğunu kaydeden Obama, “Böyle bir şeyin ABD’de olduğunu, ülkeyi nasıl yeniden istikrara kavuşturacağımız noktasında yaşayacağımız zorlukları düşünün” ifadesini kullanın.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kariyerine “demokrat ve reformcu” olarak başladığını, bunu darbe girişiminden dahi önce, uzun zamandır Erdoğan’a doğrudan söylediğini belirten Obama, uzun süre iktidarda kalan liderlerin, ilk geldikleri değerleri sürekli olarak kendilerine hatırlatmaları gerektiğini kaydetti.

 

Obama’dan demokrasi vurgusu

 

Türkiye’de gazetecilere demokratik uygulamalarla tutarsız biçimde baskı uygulandığı, muhaliflerin ve sivil toplumun giderek daha fazla seslerinin kısıldığı tartışmalarına işaret eden Obama, “Demokrasi sadece oy kullanmaktan ibaret değildir. Hukukun üstünlüğü, basın ve toplanma özgürlüğü, bunların hepsi onun (demokrasinin) bir parçasıdır. Türk halkının gelecek aylarda bunu tartışacağını, üzerinde çalışacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin durumuna dair, “Güvenlik ilişkilerimizde eksilmeye yol açıcı bir etki görmedik” diyen Obama, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Türkiye güçlü bir NATO müttefiki olmaya devam ediyor. IŞİD’i yenilgiye uğratmada bizimle birlikte çalışıyorlar ve bölgede güvenlikle alakalı birçok meselede önemli bir ortak. Ülkelerinde siyasi ve sivil bir depremden geçtikleri kuşku götürmez. Yeniden toparlanmaları gerekiyor ve bunu nasıl yapacakları önemli olacak. Türk halkını destekliyoruz ama eğer attıkları adımların kendi uzun vadeli çıkarlarına ve ortaklığımıza ters düştüğünü düşünüyorsak, her dostun yaptığı gibi biz de onlara dürüstçe bu düşüncemizi aktarmak istiyoruz.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin’de Almanya Başbakanı Merkel ile Görüştü

 

Voice Of America’nın haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çin’in Hangzhou kentinde düzenlenen G-20 Zirvesi sırasında biraraya geldi.

 

Görüşmenin ardından iyimser açıklamalarda bulunan Merkel, Almanya ve Avrupa Birliği (AB) ile Ankara arasındaki zorlu konularda ilerleme sağlanacağı umudunu dile getirdi.

 

Sığınmacı akınını önlemek için Türkiye’nin yardımına ihtiyacı olan Almanya ve AB, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşananlara getirdikleri eleştirilerin ardından Türkiye ile gerilen ilişkilerini yumuşatmak istiyor.

 

Merkel, AB ile Türkiye’nin vize serbestisi konusunda anlaşmazlığı çözüme kavuşturmada umutlu olduğunu belirtti, ancak söz konusu anlaşmanın hala haftalarca uzakta olduğunu kaydetti. Almanya Başbakanı, Avrupa Komisyonu ile müzakerelerin yoğun biçimde devam ettiğini belirtti.

 

Merkel ayrıca Ankara ile İncirlik konusunda, üsse yönelik ziyaretlerle ilgili anlaşmazlığa bir çözüm bulunacağını umduğunu da vurguladı. Merkel ve Alman yetkililer Türkiye’nin Alman milletvekillerine üsteki 250 Alman askerini ziyaret etmesine izin vermesi gerektiğini ifade ediyor.

 

Almanya Başbakanı Erdoğan ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “önümüzdeki günlerde bu konuda olumlu haber alacağımızın mümkün olduğuna inanıyorum” dedi.

 

Türkiye, Alman milletvekillerinin Alman Parlamentosu’unun 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelemesinin ardından İncirlik Üssü’nü ziyaret etmelerine yasak getirmişti.

 

Avrupa Birliği Türkiye’deki terörle mücadele yasalarının çok geniş bir şekilde uyuglandığından endişe ediyor. Ankara daha önce vize serbestisi olmadığı takdirde Brüksel ile imzalanan Sığınmacı Anlaşması’ndan çekileceğini belirtmişti.

 

Merkel ayrıca Erdoğan ile Suriye’de çatışmaların sona ermesi için siyasi sürecin yeniden başlatılması gerektiği, Halep’teki durumun kabul edilemez olduğu, bir ateşkese acilen ihtiyaç duyulduğu hususlarında uzlaştıklarını da söyledi.