1 Eylül 2016 Çin Bunları Konuşuyor

G 20 Zirvesi Koordinatörler Toplantısı Başladı

G20 Zirvesi için geri sayım sürerken , Dördüncü Koordinatörler Toplantısı bugün Hangzhou'da başladı.

Zirve öncesindeki son Toplantı'da, son siyasi hazırlıklar gözden geçiriliyor ve özellikle Zirve'de onaylanacak Liderler Bildirisi taslağı üzerinde son istişareler yürütülüyor.

Toplantıya başkanlık eden Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Baodong, açılışta yaptığı konuşmada, geçen bir yıl içinde G20 üyelerinin "inovasyon, dinamizm, etkileşim ve kapsayıcılığa dayalı dünya ekonomisinin oluşturulması" ana teması çerçevesinde, yoğun temaslarda bulunarak hazırlık çalışmalarında olumlu gelişmeler kaydettiğini söyledi.

Li Baodong, başlangıcına günler kala, Zirve'nin başarıyla sonuçlanması ve küresel ekonomik büyümeye yeni dinamizm katması için eşgüdüm ruhu ile çalışmaların sürdürülmesini beklediklerini söyledi.

Li ayrıca, Zirve'de onaylanacak Liderler Bildirisi'nin ana içeriği ve Zirve ile ilgili etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Xi Jinping Kanada’nın AAYB’ye Başvuru Kararından Memnun

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kanada'nın Asya Altyapı Yatırım Bankası'na (AAYB) başvuru kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kanada Başbakanı Justin Trudeau'yu dün Beijing'de kabul etti. Xi, görüşmede, Çin'in Kanada'yla iletişim ve koordinasyonu geliştirmek, açık ve kapsayıcı çok taraflı ticaret sistemini sürdürmek ve iklim değişikliği ve barış koruma gibi alanlarda işbirliğini derinleştirmek istediğini kaydetti.

İki ülke arasında üst düzey temasların arttırılmasını isteyen Cumhurbaşkanı Xi, liderlerin ortak kaygıya konu meselelerde iletişim ve koordinasyonu çeşitli kanallardan sürdürmesi gerektiğine dikkat çekti.

Kanada Maliye Bakanı Bill Morneau, Beijing'de dün düzenlediği basın toplantısında ülkesinin Asya Altyapı Bankası'na katılma kararı aldığını ilan etmişti.

Başkentteki resmi temasların ardından G20 Zirvesi'ne katılmak üzere Beijing'den Hangzhou kentine geçecek olan Kanada Başbakanı Trudeau, görevi devraldığı 2015 yılı Kasım ayından bu yana ilk kez Çin'e resmi ziyarette bulunuyor.

Trudeau'nun daha evvel başbakanlık yapmış olan babası Pierre Trudeau, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından sonra Çin'i ziyaret eden ilk Kanada Başbakanı olmuştu.

Suriye Ordusu Hama’da 50 Militanı Öldürdü

Suriye ordusunun Hama'da saldırı hazırlığındaki 50 militanı öldürdüğü bildirildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA'ya göre, Soran ve Taibet Al-İmam kasabalarına saldırı hazırlığındaki militanlara yönelik olarak Hama'nın kuzey kırsalında gerçekleştirilen ordu operasyonunda en az 50 militan öldürüldü, 70 militan yaralandı.

Söz konusu bölge, son dönemde militanların hükümet pozisyonlarına karşı yaptığı bir dizi saldırıyla göze çarpıyordu. Saldırıların amacının Suriye ordusunun dikkatini ülkenin kuzey bölgelerinden çekmek olduğu tahmin ediliyor.

Suriye ordusu, muhalif militanların elinde bulunan Halep'e yönelik olarak kuşatma amaçlı harekat yürütüyor.

Çavuşoğlu:Kıbrıs’ta Fırsat Penceresi Değerlendirilmeli

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin, bu son fırsat penceresinin hep birlikte iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs'a ziyareti kapsamında dün Türk kesimi lideri Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi.

Görüşme sonrası açıklama yapan Çavuşoğlu, Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Kesimi arasında gerçekleştirilen bilişim ve dijital arşivleme projesinin açılışı için adaya geldiğini belirtti. Çavuşoğlu, adada bulunmaktan ve Akıncı tarafından kabul edilmekten büyük bir mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakere sürecinde hassas bir döneme girildiğine dikkati çekerek, "Müzakerelerin yoğunlaştığı bir ortama girdik. Sayın Akıncı'nın Ankara ziyareti, yine İstanbul'da Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşmesi ve bugünkü yaptığımız görüşmeler bu bakımdan önemlidir." dedi.

 

1 Eylül 2016 İran Bunları Konuşuyor

Kasımi: Arabistanlı Yetkililer Yöntemlerini Düzeltsinler

Kasımi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr’in Pekin’de yaptığı açıklamalara tepki göstererek, ‘’Stratejik hatalarından dolayı Suriye, Yemen ve Irak’ta masum çocuk ve kadınların öldüren ve terörizm bataklığında esir olan Suudi yönetimi boş iddialar yerine kendi yöntemlerini düzeltsin’’ dedi.

Gerçeklerin gizlemeye çalışan Suudi rejiminin çabalarına değinen Kasımi, ‘’Tüm bu çabalara rağmen dünya’da herkes terörist olaylar ve çocuk ölümlerinin kökeninin Suudi rejimi ve o ülkenin siyasi varlığını temeli olan Vahhabiyet olduğunu anlamıştır. Suudi yetkilileri bazı güçlü ülkelerin desteği ile her zaman kan dökme ve çatışma yaratma peşinde olan Saddam gibi uluslararası fitnecilerin kaderini göz önünde bulundurmalı’’ dedi.

Revançi: Zarif, New York’a gidecek, Ruhani’nin ziyareti incelenmekte

Revançi yaptığı açıklamada, Zarif’in 71. BM Genel Kurul oturumuna katılmak ve bazı meslektaşları ile temaslarda bulunmak üzere New York’a gideceğini söyledi.

Zarif’in geçen haftaki 6 Latin Amerika ülkesine yaptığı ziyarete değinen Revançi, İran’ın atin Amerika bölgesi ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmek istediğini ve bu yönde bir engelinin olmadığını söyledi.
Revançi, Zarif’in ve yanındaki büyük ekonomik heyetin ziyareti sonrası ilişkilerin ilerleyeceğini ifade etti.

Rusya, Tahran-Moskova’nın KOEP’i uygulamadaki tutumunun aynı olduğunu söyledi

Rusya Dışişleri bakan yardımcısı Sergey Riyabkov’un dün Tahran’da İran Dışişleri Bakan Yardımcıları Seyyid Abbas Irakçi ve Mecit Tahti Revançi ile yaptığı görüşmeler işaretle, tarafların KOEP’in uygulanma sürecini incelediklerini ve tüm tarafların taahhütlerine bağlılığı gereğini vurguladıklarını belirtti.

Riyabkov, Rusya’nın nükleer müzakerelerdeki yüksek temsilcisiydi ve KOEP uygulama komisyonunun Rus temsilcisidir.

Salihi: İki Yeni nükleer santral yapımı 10 Eylül’de başlayacak

İran İslam Cumhuriyeti Cummhurbaşkanı Yardımcısı ve Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, İran'ın güneyinde yer alan Buşehr'de 10 Eylül tarihinde iki nükleer santralin daha inşaatına başlayacağını bildirdi.

Bu iki santralin yapımıyla İran'da yıllık 22 milyon varil petrol tasarrufu yapılacağını ifade eden Salihi, Santrallere 10 milyar dolar yatırım yapılacağını ve yapımlarının 10 sene süreceğini ifade etti.

Santrallerin yapımında Rusya’nın iştirak edeceğini ifade eden Salihi, Rusya ile bu konuda yapılacak işbirliği anlaşmasında İran'ın yerli sanayinin gücünden yararlanmasının ön görüldüğünü ifade etti.

Salihi, İran'ın nükleer enerji alanındaki yeteneklerine ve gücüne işaretle; ülkenin ihtiyaçlarına ve enerji, sanayi, tarım, tıp gibi alanlarda halkın çıkarlarının temini doğrultusunda gelecek 10 yılda nükleer sanayine finans teminin artacağını söyledi.

 

01.09.2016'da Rusya Bunları Konuşuyor

Türk-Rus Ortak Fonuyla Suriye Yeniden İnşa Edilecek

Sputnik'in haberine göre; Türkiye-Rusya Medya Forumu'nda, yakında Türk-Rus Ortak Yatırım Fonu kurulacağı ve iki ülkenin firmalarının üçüncü ülkelerdeki yatırımlarının finanse edileceği duyuruldu. Özellikle Suriye ve Irak'ın yeniden inşasında kullanılacak sermayenin bu fondan sağlanacağı ifade edildi. Türkiye-Rusya dostluk maçı öncesinde, Antalya'da düzenlenen Türkiye-Rusya Medya Forumu'nda iki ülkenin ilişkilerinde yeni bir sürece girildiği mesajı verildi. Ekonomiden eğitime, ticaretten yatırıma pek çok konunun masaya yatırıldığı forumda, ortak bir fonla Suriye gibi üçüncü ülkelere yatırım yapılması yönünde çalışmaların yapıldığı belirtildi. Uluslararası medya kuruluşu Global Connection tarafından düzenlenen forumda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in yapıcı adımlarıyla önemli aşama kaydeden Türk-Rus ilişkilerinde yeni bir sürece girildiği vurgusu yapıldı. Oturumda 60'tan fazla Rus gazeteci ağırlandı. Forumun açılış oturumuna, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Antalya Valisi Münir Karaoğlu, Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan gibi isimler katıldı.

Antalya valisi: Rus Heyeti Türkiye'nin Güvenli Olduğunu Gördü

Sputnik'in haberine göre; Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya'nın güvenli ve huzurlu bir tatil bölgesi olduğunu belirterek "Bunu sadece Antalya'nın valisi olarak ben değil, buranın güvenli olup olmadığını denetlemeye gelen Rus heyeti de ifade etti" dedi. Antalya'da düzenlenen Rusya-Türkiye Medya Forumu'nda Sputnik'e konuşan Vali Karaloğlu şunları söyledi: "Güvenliğin sağlanması Rusya ve Türkiye arasındaki önemli bir konu. Bunu yerinde incelemek üzere Türkiye'ye Rusya'dan özel, önemli bir heyet geldi. Rus heyeti havaalanları, şehir, tesis ve otellerin güvenliği ile ilgili geniş ve ciddi çalışmalar yaptılar. Hem İstanbul hem de Antalya'da… Döndüklerinde olumlu raporlar sundular ve bu olumlu raporların sonucunda Rusya charter yasağını kaldırdı. Bizim 'Çok güvenliyiz' dememiz bir anlam ifade etmiyor. Gelecek insanların, özellikle Rusya'dan gelen teknik heyetin 'Türkiye güvenli bir ülkedir' demesi ve böyle bir olumlu raporu sunması bizim için önemli. Zaten Rusya heyeti de bunu söyledi ve rapor olarak Rusya hükümetine sundular. Türkiye'ye gelecek Rus turistler için burada hiçbir güvenlik sorunu yok. Rus dostlarımızı ülkemize davet ediyoruz."

Efkan Ala'nın İstifasına İlişkin 4 İddia

Sputnik'in haberine göre; Efkan Ala'nın İçişleri Bakanlığı görevinden istifa etmesi Ankara politik gündeminin bir numaralı gündemi haline geldi. Ankara kulislerinde, sürpriz olarak nitelendirilen istifanın ardındaki gerekçelere ilişkin 4 iddia konuşuluyor. Efkan Ala'nın, dün akşam saatlerinde 3 yıldır sürdürdüğü İçişleri Bakanlığı görevinden istifa etmesinin ardından politika kulisleri hareketlendi. Sürpriz görev değişikliği öncesinde gizli bir görüşme trafiği yaşandığı ortaya çıktı. Başbakan Binali Yıldırım, Efkan Ala'nın istifasıyla yerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu'nun atandığını bildirdi.Kabinedeki değişiklik Resmi Gazete'de yayınlandı.

İngiltere Başbakanı May: Sığınmacı Konusunda Kırmızı Çizgi, Pazarlık Yok

Times, İngiltere Başbakanı Theresa May'in AB'den gelen sığınmacı sayısının sınırlandırılması konusunu kırmızı çizgi olarak belirlediği ve bu alanda Brüksel ile herhangi bir pazarlığa girmeyeceğini yazdı. Times gazetesinin birinci sayfasından duyurduğu habere göre, AB'yle üyelikten çıkışı müzakereye hazırlanan Başbakan Theresa May, AB üyesi olmayan Norveç ya da isviçre gibi ülkelerdeki anlaşmalardan daha dezavantajlı bir anlaşmayı kabul etmeyecek. İngiltere'nin AB üyeliğinden çıkışına ilişkin müzakerelerinin ardından ortaya çıkacak taslağı parlamento oylamasına götürmeyeceği belirtilen May, AB üyeliğiyle ilgili ikinci bir referandumun yapılmayacağını belirtmişti.

 

01.09.2016 Amerika Bunları Konuşuyor;

Yıllar Sonra ABD’den Küba’ya İlk Ticari Uçuş

Amerikanın Sesi’nin haberine göre; 50 yıldan sonra ilk kez bir Amerikan havayolu şirketi, Küba’ya ticari sefer düzenledi. JetBlue havayoluna ait 386 sefer sayılı uçak 150 yolcusuyla birlikte Santa Clara’ya indi. Yolcular arasında Amerikan Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx, JetBlue CEO’su Robin Hayes ve gazeteciler de bulunuyordu. Amerikan yasaları hala pek çok Amerikalı’nın Küba’ya ziyaretlerini yasaklıyor. Başkan Barack Obama, aile ziyaretleri, iş ve resmi ziyaretler, gazeteci ve eğitim amaçlı gezilere ise izin verdi. Amerika’dan Küba’ya en son ticari uçuş 1961 yılında yapıldı. İki ülke uçuşların başlaması ve ilişkilerin normalleşmesine Aralık 2014’te karar vermişti.

‘PYD İle Anlaşma Söz Konusu Değil’

Amerikanın Sesi’nin haberine göre; ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, dün Pentagon’da düzenlenen brifingde IŞİD’e karşı mücadelede Türkiye kadar kritik önemde gördüğünü açıkladığı Suriye Demokratik Güçleri içerisindeki Kürtler’in “büyük oranda şu anda Fırat’ın doğusunda” olduğunu söyledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı, her ne kadar YPG için “Bize taahhütlerine uydular” dese de Türkiye aynı fikirde değil. Üstelik Ankara, kendisini YPG ile eş tutan “Türkiye, YPG’yle anlaştı” şeklindeki haberlerden rahatsız.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Anadolu Ajansı Editör Masası programında bu ifadelere tepki gösterdi.

Çelik, “Bazı ülkelerin sözcüleri Türkiye'yle Kürt unsurlar arasında PYD'yi kastederek bir uzlaşma ya da bir ateşkes sağlandı' gibi sözler söylüyor. Türkiye Cumhuriyeti egemen bir devlettir, meşru bir devlettir. Bir terör örgütüyle eşit değerlendirilerek bu ikisi arasında bir mutabakat varmış, bir anlaşma varmış gibi, bu değerlendirilemez. Ayrıca bunu yapanların işi de değil," diye konuştu.

Seçim Yarışında Irkçılık Tartışması Sürüyor

Amerikanın Sesi’nin haberine göre; ilk siyah başkanını sekiz yıl önce seçen Amerika’da ırkçılık konusu, yeni başkan adayları arasında bir söz yarışına dönüştü.

Trump bir konuşmasında, “Her yıl, altı binden fazla siyah Amerikalı cinayete kurban gidiyor” derken, Clinton da, “Trump, beyaz kitleler önüne çıktı ve siyahları, aşağılayıcı ve hakaret içeren sözlerle tanımladı”diye konuştu.

Trump, siyahların yaşadığı bölgelerde işlenen suçlara, kamu güvenliğini tehdit eden unsurlar olarak bakıyor ve başkan olması halinde kamu düzenini sağlama sözü veriyor.

Clinton ise, rakibi ve bazı destekçileriyle ilgili karanlık bir tablo çiziyor, “Trump, zararlı ve kalıplaşmış yargıları daha da güçlendiriyor ve nefret dolu destekçilerini cesaretlendiriyor. Bu durum Trump’ın nasıl bir başkan olacağına dair korkutucu bir tablo çiziyor” diye konuşuyor.

İsrail'den Batı Şeria'da 500'den Fazla Yerleşime Onay

İsrail, Filistin'in Batı Şeria kesiminde 300'e yakını yeni olmak üzere 500'den fazla Yahudi yerleşim birimine onay verdi.

Açıklama yerleşim inşalarını gözlemleyen Peace Now organizasyonu tarafından yapıldı.

Evlerden 234'ü Elkana, 30'u Beit Arye ve 20'si Givat Zeev'de inşa edilecek.

Ayrıca Ofarim bölgesinde 1980'lerde inşa edilmiş olan 179 eve de yasal izin verildi.

ABD, İsrail hükümetinin yeni yerleşim kararından "derin endişe" duyduklarını ve Yahudi yerleşimlerinin genişletilmesinin Filistin'le barış sürecine yönelik ciddi bir tehdit olduğunu açıkladı.

AFP haber ajansına konuşan bir üst düzey Amerikalı yetkili, yerleşimlerin genişlemesinin ve aynı zamanda Filistinlilerin evlernin yıkılmasının "iki devletli çözüm umutlarını yıktığını" belirtti.

Trump Ve Meksika Arasında Duvar Parası Kavgası

Meksika ziyareti sırasında duvar planlarını Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'ya anlatan ABD'nin Cumhuriyetçi Başkan adayı Trump, 'parasını kimin ödeyeceğini konuşmadık' dese de Meksika 'Trump'a duvarın maliyetini üstlenmeyeceğimizi söyledik' dedi.

Meksika ziyaretinin ardından ABD'nin Arizona eyaletinde bir konuşma yapan Trump, taraftarlarına seslenirken, iki ülke arasına örülecek olan duvarın maliyetini yüzde 100 Meksika'nın üstleneceğini iddia etti.

Her ne kadar Trump Meksika Devlet Başkanı Nieto'yla görüşmesinin olumlu geçtiğini ifade edip Nieto için 'dostum' dese de, görüşmeden saatler sonra Meksika Devlet Başkanı Nieto, Trump'ın uygulamak istediği politikaların ülkesi için tehdit unsuru olduğunu söyledi.

Nieto, Trump'la yaptığı görüşme nedeniyle ülkesinde yoğun eleştirilerin hedefi olmuştu.

 

01.09.2016 Almanya Bunları Konuşuyor;

Ankara'da Sürpriz İstifa

Deutsche Welle’in haberine göre; Efkan Ala’nın İçişleri Bakanlığı'ndan istifası Ankara’da ‘sürpriz’ olarak karşılandı. Gün içinde Fethullah Gülen ve IŞİD’le bağlantılı okullarla ilgili bir basın toplantısı da düzenleyen Ala'nın görevini bırakacağına dair Ankara kulislerine hiçbir bilgi sızmadı.

Ancak AKP’nin eski ve yeni bakanlarıyla bir akşam buluşması yapması beklenen Başbakan Binali Yıldırım resmi programda olmamasına karşın bu buluşma öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi. Erdoğan’la yarım saat görüştükten sonra açıklama yapan Başbakan Yıldırım, Efkan Ala’nın İçişleri Bakanlığı’ndan istifa ettiğini açıkladı.

Yerine kabineden bir başka bakanın kaydırıldığına ilişkin kısa bir açıklama yapan Yıldırım, "İçişleri Bakanımız Efkan Ala’nın istifasıyla boşalan bakanlığa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na da Bursa milletvekili Mehmet Müezzinoğlu atanmıştır” dedi.

Yıldırım’ın bu kısa açıklamasından hemen sonra Süleyman Soylu ile Mehmet Müezzinoğlu’nun gün içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildiği bilgisi ortaya çıktı.

Neden İstifa Etti?

2003 ve 2004 yılları arasında Batman, 2004-2007 arasında da Diyarbakır valisi olarak görev yapan Efkan Ala, 2007-2013 yılları arasında Başbakanlık müşteşarlığı görevini sürdürdü. Ala, 2013’ten beri de İçişleri Bakanlığı görevini yürütüyordu. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen’le mücadele kapsamında başlatılan operasyonlar sürerken, 81 ilin 74’ünün emniyet müdürünün Gülen destekçisi olduğunun belirlenmesi üzerine tüm dikkatler Ala’ya çevrilmiş, emniyet müdürü atamalarından onun sorumlu olduğu eleştirileri yapılmıştı.

Fethullah Gülen’le mücadele kapsamında TSK başta olmak üzere devletin tüm kurum ve kuruluşlarında binlerce görevli açığa alınırken, hükümette de görevden almalar olup-olmayacağına ilişkin meraklı tartışmalar yapılıyordu. Ala’nın istifasıyla Gülen'le mücadele kapsamında hükümetteki ‘ilk görevden almanın’ da gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Merkel: Mülteci krizini uzun süre görmezden geldik

Deutsche Welle’in haberine göre; Almanya Başbakanı Merkel, hükümetinin geçmişteki mülteci politikasına yönelik özeleştiride bulundu, hatalar yapıldığını kabul etti. Merkel, mültecilerin ülkede büyük toplumsal değişimlere yol açmayacağına dikkat çekti.

Angela Merkel, Süddeutsche Zeitung gazetesine verdiği röportajda Başbakanlık döneminin başlarında dünya genelindeki mülteci akınına uygun bir politika geliştirilmediği özeleştirisini yaptı. Merkel, "Biz Almanlar da sorunu uzun süre görmezden geldik ve Avrupa genelinde bir çözümün aciliyetini öteledik" şeklinde konuştu.

Başbakan Merkel röportajında, vatandaşların mülteci krizinin ülkedeki etkilerine yönelik korkularını yatıştırmaya da çalıştı. Merkel, yüzbinlerce yeni mülteciye rağmen Almanya'nın Almanya kalacağının güvencesini verdi. Merkel, değişimlerin normal ancak kötü olmadığına dikkat çekti.

Erdoğan Merkel ile Görüşecek

Deutsche Welle’in haberine göre; Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çin düzenlenecek G20 Zirvesi'ndeki gündemi yoğun olacak. Obama ve Putin ile görüşmesi beklenen Erdoğan'ın Merkel, Hollande ve Renzi ile de dörtlü bir görüşme yapacağı açıklandı.

Türkiye Cumurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın pazar günü Çin'de başlayacak G20 Zirvesi'nde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de görüşeceğini açıkladı. Kalın çarşamba günü yaptığı açıklamada Erdoğan'ın Merkel, Hollanda Cumhurbaşkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile dörtlü bir görüşme yapmasının planlandığını kaydetti.

Frankfurt Havalimanında Güvenlik Alarmı

Deutsche Welle’in haberine göre; terminalin güvenlik bölgesine kontrolsüz giren bir kişi Frankfurt havalimanının kısmen tahliye edilmesine yol açtı. Tahliyeden binlerce yolcu etkilendi. Uçuşlar rötarlı yapılabildi, bazı seferler iptal edildi.

Bir kişinin kontrol edilmeden güvenlik bölgesine geçmesi üzerine polis Frankfurt Havalimanı'nın 1'inci terminalini tahliye ettirdi. Federal Emniyet'ten yapılan açıklamada terminalin önlem amacıyla boşaltıldığı ve herhangi bir bombalı saldırı tehlikesinin söz konusu olmadığı belirtildi.

Tahliyeden terminaldeki iki perondan uçağa binecek olan binlerce yolcu etkilendi. Uçuşlar rötarlı yapılabildi, bazı kıtalararası uçak seferleri ise iptal edildi. Havalimanı sözcüsü işlemleri tamamlanan bütün yolcuların yeniden güvenlik kontrolünden geçeceğini söyledi. Terminal binasındaki şüpheli madde arama çalışmaları sürüyor. Polis sözcüsü peronların tehlikesiz olduğunun yüzde yüz garanti edilebilmesi için çalıştıklarını ve can güvenliğinin mutlak öncelik taşıdığını söyledi.

Böhmermann Raporu Gizli Kalacak

Deutsche Welle’in haberine göre; Alman komedyen Jan Böhmermann’ın geçen mart ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içeren şiiri Alman hükümetinin talebiyle hükümete bağlı hukukçular tarafından incelendi. Berlin İdare Mahkemesi de hukukçuların yaptığı inceleme sonrası hazırlanan raporla ilgili gizlilik kararı aldı. Rapor bu nedenle mahkeme kararı ile kamuoyu ile paylaşılmayacak.

Berlin'deki mahkemenin kararı, Der Tagesspiegel gazetesinin raporu yayınlamak istemesine dayanıyor. Mahkeme yargıçları, bu belge içerisinde yer alan görüşlerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne (AİHS) aykırı düşebileceğine hükmetti. Kararda, AİHS'nin bir kişi aksi ispatlanıncaya kadar masum olduğuna ilişkin düzenlemesine işaret edildi.

Gazetede mahkemenin "devlet yetkililerinin yargı süreci devam eden bir kişi ile ilgili görüş bildiremeyeceği" ifadesine dikkat çekildi.

 

1 Eylül 2016 İngiltere Bunları Konuşuyor

Theresa May'den göçmen sınırı sözü

Times gazetesinin birinci sayfasında AB'yle üyelikten çıkışı müzakereye hazırlanan Başbakan Theresa May'in stratejisine dair detaylar yer alıyor.

Haberde Theresa May'in AB'den gelen göçmen sayısının sınırlandırılması konusunu kırmızı çizgi olarak belirlediği ve bu alanda Brüksel ile herhangi bir pazarlığa girmeyeceği ifade ediliyor.

May'in AB üyesi olmayan Norveç ya da isviçre gibi ülkelerdeki anlaşmalardan daha dezavantajlı bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini ifade eden gazete, üyelikten çıkış müzakerelerinin ardından ortaya çıkacak taslağı parlamento oylamasına götürmeyeceğini de ifade ediyor.

“Esad'dan kurtulmadan IŞİD'i yenemeyiz”

Daily Telegraph gazetesi yazarı David Blair’in haberine göre; IŞİD yöneticilerinden Ebu Muhammed el Adnani'nin öldürülmesinin ardından örgüte karşı mücadelenin nasıl şekillenmesi gerektiğini ele alıyor ve 'Esad gitmeden tam başarı elde edilemez' diyor:

kabul edilmesi gereken bir gerçek var: IŞİD'in elindeki toprakların geri alınması örgütün yenilgiye uğradığı anlamına gelmeyebilir.

"IŞİD yeni saldırılar düzenlemek için her yolu deneyecektir. Suriye ve Irak'ı hedef alacaklardır. Ama aynı zamanda Avrupa'da da saldırılar düzenlemek için uğraşacaklardır.

"Ellerindeki toprakları yitirip idare edecek kentleri kaybedince tam anlamıyla bir terör örgütüne dönüşmeleri muhtemel.

"Bu sorun bizi krizin temeline götürüyor. IŞİD'in yükselişi rastlantı sonucu olmadı.

"Hem uluslararası güçleri hem de Suriye halkını kendisi ve cihatçılar arasında bir seçime zorlayan Esad, IŞİD'in palazlanmasına izin verdi.

"Eğer nihai amaç Orta Doğu'da terörizmin bitirilmesiyse IŞİD'in askeri manada yenilgiye uğratılması yeterli olmayacaktır.

"Suriye'de Sünnilerin de siyasi sisteme dahil olduğu bir yapı oluşturulmak zorunda. Bu da Esad Şam'da oturduğu sürece mümkün değil."

Meksika ziyareti sırasında duvar planlarını Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'ya anlatan ABD'nin Cumhuriyetçi Başkan adayı Trump, 'parasını kimin ödeyeceğini konuşmadık' dese de Meksika 'Trump'a duvarın maliyetini üstlenmeyeceğimizi söyledik' dedi.

Meksika ziyaretinin ardından ABD'nin Arizona eyaletinde bir konuşma yapan Trump, taraftarlarına seslenirken, iki ülke arasına örülecek olan duvarın maliyetini yüzde 100 Meksika'nın üstleneceğini iddia etti.

Her ne kadar Trump Meksika Devlet Başkanı Nieto'yla görüşmesinin olumlu geçtiğini ifade edip Nieto için 'dostum' dese de, görüşmeden saatler sonra Meksika Devlet Başkanı Nieto, Trump'ın uygulamak istediği politikaların ülkesi için tehdit unsuru olduğunu söyledi.

Nieto, Trump'la yaptığı görüşme nedeniyle ülkesinde yoğun eleştirilerin hedefi olmuştu.