24 Ağustos 2016 İngiltere Bunları Konuşuyor

Angela Merkel’in Uyarıları

Financial Times, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dün ülkede yaşayan Türkleri ve Türkiye kökenli Almanya vatandaşlarını "yeni ülkelerinin değerlerine yüksek bağlılık geliştirmeleri konusunda alışılmadık şekilde sert bir tonda" uyardığını yazıyor.

Gazete, Merkel'in uyarısının nedeni Almanya'daki Türk toplumunda yaşanan siyasi bölünme olduğunu ifade ediyor.

Haberde Merkel'in yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada şöyle dediği belirtiliyor:

"Uzun süredir Almanya'da yaşayan Türk kökenlilerden, ülkemize karşı yüksek sadakat geliştirmiş olmalarını bekliyoruz. İfade ve gösteri yapma özgürlüğü, bu ülkede yaşayan herkes için geçerlidir. Ancak görüşlerdeki her türlü farklılık, barışçıl şekilde tartışılmalıdır."

FT, Merkel'in tonundaki sertliğin arkasında, gelecek ay, aşırı sağın yükselişte olduğu iki bölgede yapılacak yerel seçimlerle ilgili kaygılarının da olduğuna dikkat çekiyor.

"MİT'in Almanya'da 6 Bin Muhbiri Var"

Ancak gazeteye göre Merkel'in uyarısının tek nedeni bu değil… Financial Times'a göre "Merkel'in açıklaması, Almanya hükümetinin ülkedeki Türklerin siyasi olarak radikalleşmesinden duyduğu korkuyu da gösteriyor".

Biden’ın Türkiye Ziyareti

Financial Times, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Ankara ziyaretini "sempati toplama hamlesi" olarak niteliyor.

Ziyaretin 'Ankara ile Washington'ın ilişkilerinin son yılların en zorlu dönemindeyken yapıldığını' belirten FT, Biden'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Fethullah Gülen'in iade talebinin en hızlı şekilde inceleneceği konusunda garanti vereceğini yazıyor.

Ancak FT'ye göre Biden, Erdoğan'a özel olarak, 15 Temmuz darbe girişimi ardından yapılan tutuklamalarla ilgili endişelerini de iletecek.

Türkiye'nin ise ABD'den, Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'in kontrolündeki bölgeleri ele geçirmek isteyen Kürt güçlere destek vermeyeceğinin garantisini almaya çalışacak.

FT görüşmenin arka planında Türkiye ile Rusya arasında son dönemde yaşanan yakınlaşmanın da gündeme geleceğini belirtiyor.

"İade Kararını Mahkemenin Vermesi Gerekiyor"

FT, Biden'ın ziyaretinin baş gündemi olacağını belirttiği "Gülen'in iadesi" konusuyla ilgili olarak son gelişmeleri şöyle özetliyor:

"ABD Adalet Bakanlığı'ndan bir ekip, iade talebini ve süreci konuşmak için bu hafta Türkiye'ye gitti. Ancak Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest Pazartesi günü yaptığı açıklamada son kararın kendileri tarafından değil, mahkemece verileceği uyarısında bulundu.

İşçi Partisi Lideri Corbyn'in Trendeki Görüntüleri Tartışılıyor

İngiliz gazetelerinde öne çıkan konulardan biri de İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in, bir trende yerde otururken çekilmiş olan görüntüleri…

Corbyn'in bu görüntüler eşliğinde demiryollarının özel şirketlere ait olmasını eleştirmesi, ülkede yeni bir tartışma başlattı. Guardian'ın haberine göre Corbyn trenin tıka basa dolu olması nedeniyle yere oturmak zorunda kaldığını iddia etmişti. Corbyn o sırada yanında bulunan bir gazetecinin kamerasına "Yolcular her gün bu durumla karşılaşıyor. Trenler hem pahalı hem de tıka basa dolu. Bu durum demiryollarının yeniden kamu mülkiyetine geçmesi gerektiğinin bir göstergesi" demişti.

Görüntülerin çekildiği trenin ait olduğu Virgin Demiryolları ise Corbyn'in 'boş koltukların yanından geçip giderek yere oturduğunu' iddia etti ve olayın yaşandığı günün güvenlik kamerası kayıtlarını yayınladı.

Guardian ise kayıtlarda, boş koltukların üzerinde, koltukların rezerve edilmiş olduğunu gösteren biletler bulunduğuna dikkat çekti.

Corbyn de Virgin Demiryolları'nın bu iddiasına karşı, o gün eşiyle birlikte trene bindiğini ve yanyana iki boş koltuk bulamadıkları için yere oturduğunu söyleyerek itiraz etti.

Independent ise haberi "Corbyn'in tren kampanyası raydan çıktı" başlığıyla veriyor.

"Putin, Orta Doğu Barış Görüşmelerine Arabuluculuk Etmek İstiyor"

Times, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmelerine ev sahipliği yapmak için girişimde bulunduğunu duyuruyor.

Gazete Putin'in bu adımını, Orta Doğu'da siyasi dengeleri kuran güç olarak ABD'nin yerini almak istemesi olarak yorumluyor.

Putin'in bu niyetini Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'ye ilettiği belirtiliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Cerablus’a Harekat Başlattı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Müşterek Özel Kuvvetleri ve koalisyon uçaklarının, Suriye'nin Türkiye sınırında, Halep kentine bağlı Cerablus kasabasında IŞİD'e yönelik operasyon başlattığı açıklandı.

Operasyon 04.00 civarında top atışlarıyla başladı. Kara harekâtının ise henüz başlamadığı belirtildi.

TSK'ya ait çok sayıda tank sınırda bekliyor.

Anadolu Ajansı harekâtın amacını "sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye'nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi" olarak duyurdu.

Harekâtla Suriye'den Türkiye'ye yeni göç dalgalarının önlenmesinin ve bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılmasının da hedeflendiği belirtildi.

AA, Türk savaş uçaklarının da Cerablus bölgesindeki IŞİD hedeflerini bombaladığını duyurdu.

"63 hedefe 224 atış"

Askeri kaynaklar, sabaha karşı başlayan ve yaklaşık 1 buçuk saat süren top atışında 63 hedefe 224 atış gerçekleştirildiğini belirtti.

Ardından Türk savaş uçakları 4 kez havalanarak bölgedeki hedefleri vurdu.

CNN Türk'ün bölgeden yaptığı canlı yayında Cerablus bölgesinden dumanlar yükseldiği ve iş makinelerinin sınır bölgesinde yol açma çalışmaları yaptığı görülüyor.

Dün Gaziantep'in sınır ilçesi Karkamış'a IŞİD'in elindeki bölgeden havan mermileriyle yapılan saldırılar ardından Valilik Karkamışlılara "daha güvenli yerlere" gitmeleri uyarısında bulunmuş ve sınır bölgesindeki askeri hareketlilik artmıştı.

Kırkamış'a Havan Mermileri Atıldı.İlçe Boşaltılıyor

Türkiye Pazartesi de Cerablus'taki IŞİD ve Menbiç yakınlarındaki Kürt YPG hedeflerini topçu ateşine tutmuştu.

Cerablus'a yaklaşık 15 km uzaklıkltaki Menbiç, PYD'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri tarafından önceki hafta IŞİD'den geri alınmıştı.

Türkiye'den Cerablus ve Menbiç'e Topçu Ateşi

Birkaç gündür Suriyeli silahlı muhalif grupların Türkiye-Suriye sınırı üzerinden Cerablus'a yönelik büyük bir operasyona başlayacağı bildiriliyordu.

BBC'nin Gaziantep'te konuştuğu bir Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesi, yaklaşık 1500 silahlı muhalifin Karkamış'a geldiğini ve Türk topçularının da desteğiyle Cerablus'u IŞİD'den almak için kuzeyden cephe açmaya hazır olduklarını ifade etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da akşam saatlerinde yaptığı açıklamada "Cerablus operasyonu için her türlü desteği sağlayacağız" demişti.

24.08.2016'da Amerika Bunları Konuşuyor

Toner: Resmi Bir İade Talebi Aldık

VOA'nın haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Fethullah Gülen’in iadesini Washington’dan resmen talep ettiğini açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü Mark Toner, günlük basın brifinginde, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olmakla suçlanan ve Pennsylvania eyaletinde yaşayan Fethullah Gülen’in iade sürecinin hangi aşamada olduğuna dair bir soruyu da yanıtladı.

“Türkiye’nin Sayın Gülen’in iadesini talep ettiğini teyit edebiliriz” diyen Toner, ancak talebin 15 Temmuz’daki darbe girişimiyle bağlantılı olmadığını belirtti. Toner, “Resmi bir iade talebi aldık, ama darbe girişimiyle ilgili değil” ifadesini kullandı ancak içerik hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

Türkiye, Gülen’in iadesiyle ilgili Amerikan makamlarına daha önce dosyalar göndermiş ancak Amerikalı yetkililer, bu dosyaları incelediklerini ve henüz resmi iade talebi olarak sınıflandıramayacaklarını kaydetmişti.

Toner, bu incelemelerin neticesinde, Türkiye’nin sunduğu belgelerin resmi iade talebi kapsamına girdiğine kanaat getirildiğini ve şimdi iade talebin değerlendirilmesi aşamasında olduklarını bildirdi. Toner, kararın “son birkaç gün içinde alındığını” söyledi.

Amerikalı sözcünün açıklamaları, Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye ziyaretinin bir gün öncesine denk geldi. Biden yarın Ankara’ya yapacağı günübirlik ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile görüşecek. Joe Biden ayrıca Meclis’teki temasları sırasında 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bombalanan yerleri inceleyecek.

Biden’la görüşmelerin ana gündem maddelerinden birinin Fethullah Gülen’in iade sürecinin olması bekleniyor.

Türkiye Washington’dan bu sürecin hızlandırılmasını talep ederken, Amerikan yönetimi yetkilileri, iki ülke arasında 30 yılı aşkın süredir yürürlükte olan bir suçluların iadesi anlaşmasının bulunduğuna dikkati çekerek, Gülen’in iadesi konusunda bu anlaşmadaki usul ve kaidelere göre ve kanıtlar temelinde hareket edeceklerini belirtiyor. Yetkililer, kararı Başkan’ın vermeyeceğini, bunun hukuki bir süreç olduğunu vurguluyor.

İtalya'nın Rieti kentinde 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Başkent Roma başta olmak üzere çevre kentlerde de hissedilen depremde 14 kişi hayatını kaybetti.

İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü, (INGV) merkez üssünün Rieti kentine bağlı Accumoli bölgesinde meydana gelen depremin büyüklüğünü 6.2 olarak açıkladı.

24.08.2016'da  Rusya Bunları Konuşuyor

Cerablus Operasyonu Başladı: TSK ve Koalisyon Uçakları IŞİD'i Vuruyor

Sputnik'in haberine göre; TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin IŞİD'den temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatıldı.

Operasyonun Adı 'Fırat Kalkanı' Oldu

Harekatın adının Fırat Kalkanı olarak belirlendiği kaydedildi.

DHA: Putin,  Türkiye'ye Geliyor

DHA, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Antalya'da oynanacak Türkiye-Rusya hazırlık maçını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte izlemek üzere Türkiye'ye geleceğini duyurdu.

Türkiye A Milli Futbol Takımı, FIFA Dünya Kupası'na 2018 yılında evsahipliği yapacak Rusya ile 31 Ağustos tarihinde Antalya Stadyumu'nda hazırlık maçı oynayacak.

Doğan Haber Ajansı (DHA), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de mücadeleyi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte tribünden izlemek üzere Antalya'ya geleceğini bildirdi.

İtalya'da 6.2 Büyüklüğünde Deprem: 14 Ölü

İtalya'nın Rieti kentinde 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Başkent Roma başta olmak üzere çevre kentlerde de hissedilen depremde 14 kişi hayatını kaybetti.

İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü, (INGV) merkez üssünün Rieti kentine bağlı Accumoli bölgesinde meydana gelen depremin büyüklüğünü 6.2 olarak açıkladı.

Japonya BM Operasyonlarına Destek Olmak Üzere İlk Kez Askeri Birlik Verecek

Japonya, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez askerlerini ülke dışında görevlendirerek, Birleşmiş Milletler faaliyetleri kapsamında kurtarma veya askeri eskort görevleri üstlenecek.

Savunma Bakanı Tomomi İnada'nın bugün yaptığı açıklamaya göre, Öz Savunma Gücü adlı bu unsurların eğitimi bu ay başlayacak ve birlikler Kasım ayında Güney Sudan'da barış gücü askeri olarak konuşlandırılacak.

Japon askeri birliklerinin kurtarma görevlerine gönderilmesi kararı ise bakanlar kuruluna ait olacak.

24.08.2016'da Almanya Bunları Konuşuyor

Kıbrıs Görüşmelerinde Kritik Aşama

DW'nin haberine göre; Kıbrıs'la ilgili devam eden barış görüşmelerinde kritik aşamaya gelindiği bildirildi. Kıbrıslı Türk ve Rum liderler, 14 Eylül'e kadar kilit konuları ele alacak.

Kıbrıs'ta Türk ve Rum yönetimleri arasında devam eden barış görüşmelerinde taraflar belirleyici aşamaya geldi. Alman haber ajansı dpa'nın edindiği bilgilere göre, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ve Türk lider Mustafa Akıncı'nın 14 Eylül'e kadar kilit konuları görüşmek üzere bir araya gelmeyi planlıyor. Görüşmelerin bir kısmının ikili olacağı belirtildi.

Türkiye-ABD İlişkilerinde Gülen Kavşağı

DW'nin haberine göre; ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın kritik Ankara ziyareti başlıyor. Ziyaretin en kilit konusunu Amerika’nın Fethullah Gülen’i iade edip etmeyeceğine ilişkin tartışmalar oluşturuyor.

Ankara’nın “Gülen’in terörist olduğunu Amerika kabul etmeli” dediği ziyaret için uzmanlar, “Amerika Türkiye’yi tatmin edecek bir adım atmazsa ilişkiler çıkmaza girecek” görüşünde birleşiyor.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Gülen’in iadesine kilitlenen Ankara-Washington hattında ilk yüz yüze temas Amerikan Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’un Ankara ziyaretiyle gerçekleşmişti. Darbe girişiminin arkasında Amerika’nın da olduğu ve Washington yönetiminin Fethullah Gülen’i koruduğu iddialarının gölgesinde geçen ziyarette “Darbe girişimini biz de kınıyoruz” mesajı veren Dunford, Gülen’in iadesiyle ABD Adalet Bakanlığı’nın ilgilendiğini söylemişti. Dunford’un Ankara ziyaretinin üstünden tam 20 gün geçti. Gülen’in Amerikan yönetimince ‘terörist’ ilan edilmesini ve tutuklanmasını isteyen Ankara’nın bu süreçte Amerika’yla kurduğu her diyaloğun ana konusu Gülen’in Türkiye’ye iadesi oldu. Amerika’ya Gülen’in iade edilmesi için 85 koli gönderildiğini, bu kolilerde Gülen’in özellikle yurtdışı örgütlenmesiyle ilgili dosyaların yer aldığını belirten Türk Adalet Bakanlığı’nın, Washington’a “Gülen örgütünün özellikle Amerika’da finansal açıdan çökertilmesi gerekiyor. Ancak böylelikle tüm dünyadaki etkinliği kırılabilir” mesajı verdiği öğrenildi.

Teröristlerin İmha Ettiği Dünya Kültür Mirası

Uluslararası Ceza Mahkemesi‘nda ilk kez tarih yıkımı yargılanıyor. Bir radikal İslamcı Mali’nin tarihi Timbuktu şehrini yağmalamakla suçlanıyor. Teröristlerin imha ettiği Dünya Kültür Mirası Timbuktu ile sınırlı değil.

Türkler Sığınmacılar Konusunda Endişeli

DW'nin haberine göre; Uluslararası bir ankete göre Türkler, sığınmacıların arasına teröristlerin karışabileceğinden endişelenenler arasında başı çekiyor. Türklerin çoğunluğu sınırların kapatılmasından yana.

İpsos Piyasa Araştırmaları Enstitüsü'nün 22 ülkede düzenlediği kamuoyu anketi, ülkelerin sığınmacı krizini nasıl değerlendirdiğini ortaya koydu. Dünya genelinde ankete katılanların yüzde 49'u ülkelerinde “çok fazla sığınmacı olduğunu”, yüzde 46'sı ise “göçün ülkelerini istemedikleri bir yönde değiştirdiğini” belirtti. Ankete katılan her on kişiden ortalama altısı ise teröristlerin sığınmacıların arasında ülkelerine girebileceği endişesini taşıyor. Bu konuda endişenin en yüksek olduğu ülke ise Türkiye.

23 Ağustos 2016 İran Bunları Konuşuyor

İran Gazze ve Mescid-i Aksa Saldırılarını Şiddetle Kınadı

Kasımi, bu saldırıların işgal rejimi İsrail'in vahşi ve saldırgan yüzünü gösterdiğini, aynı zamanda Filistin halkı ve direniş örgütlerinin mukavemeti karşısında siyonistlerin ne kadar aciz konuma geldiklerini gözler önüne serdiğini söyledi.

Mesci'di aksanın siyonistler tarafından yakılması üzerinde 47 yıl geçtiğini belirten Kasımi, yer altı tünellerin kazılması, ayrıca bölgenin etnik yapısı değiştirilerek Yahudileştirilmek istenmesinin kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve siyonistlerin derhal bu saldırı ve girişimlerini durdurması gerektiğini söyledi.

Kasımi, bazı ülkelerin siyonist İsrail ile ilişki kurması veya ilişkilerini normalleştirmesinin de siyonistlerin Filistin halkı aleyhindeki zulüm ve cinayetlerinin görmezlikten gelinmesi anlamına geldiğini söyledi.

Laricani: İran-Malezya’nın Çok Yönlü İş Birliği İslam Ülkerinin Ekonomik Gelişmesine Katkı Sağlar

Malezya Meclis Başkanı Emin Haji Molia ile Tahran’da görüşen Laricani, daha sonra yaptığı açıklamada, Malezya’nın İslam ülkeleri arasında önemli bir ülke olduğunu ve İran milletinin Malezya için çok önem atfettiğini belirterek, iki ülke ilişkilerinin dostane ve kardeşçe olduğunu söyledi.

Malezya Meclis Başkanı ile Parlamentolar arası ilişkiler ve ekonomik ilişkilerin gelişme yollarını incelediklerini ifade eden Laricani, Malezya şirketlerinin İran’daki faaliyetlerine yönelik iyi öneriler yapıldığını ifade etti.

İslam ülkeleri güvenliğine zarar veren bölge krizleri konusunda da Malezya Meclis Başkanı ile görüştüklerini ifade eden Laricani, tarafların bu konudaki görüşlerinin bir birine yakın olduğunu söyledi.

Molia da laricani şle bölge güvenliği ve ekonomik işbirliği konularında konuştuklarını belirterek, İran’ın bölgedeki rolünün önemli olduğunu söyledi.

Hoşru:Nükleer Silahlardan Arınmak Mutlak Öncelik

Dün BM Güvenlik Konseyi açık oturumunda nükleer silahsızlanma ile ilgili düzenlenen toplantıda Bağlantısızlar Hareketi adına konuşan Hoşru, Bağlantısızlar Hareketinin kitle imha silahları özellikle nükleer silahlardan dolayı duyduğu kaygıyı dile getirerek bu silahların tamamen yok edilmesini istedi.

Terörist gurupların bu silahlara ulaşmasının tüm insanlık için bir tehlike olduğunu ifade eden Hoşru, bu tehlike ile mücadelenin tüm ülkelerin desteğini gerektirdiğini söyledi.

BM üyesi ülkelerin terörist gurupların kitle imha silahlarını ulaşmasını engellemek için vardığı anlaşmanın sevindirici olduğunu ifade eden Hoşru, ‘’BM kararları ve BM Güvenlikk Konseyinin eylemleri kitlem imha silahlarla mücadeleye halel getirmemeli’’ dedi.

Nükleer silahlandırma ve nükleer silahların yok edilmesi konularının yavaş ilerlemesinin kaygı verici olduğunu ifade eden Hoşru, Bağlantısızlar Hareketinin silahsızlanma ve kitle imha silahlarının yayılmasını engellemek için çoklu diplomasiye bağlılığını belirterek bu konuda diplomasinin daha çok faal olmasını istedi.

Nükleer silahlar tehlikesi ve tehdidinden kurtulmanın en iyi yolunun bu silahların tüm dünyada tamamen imha edilmesi olduğunu bildiren Hoşru, bağlantısızlar hareketinin tüm dünyada nükleer silahlardan arınmış bölgeler oluşturulmasını olumlu karşıladığını bildirdi.

24.08.2016 Çin Bunları Konuşuyor

Tahran'da Xinjiang Temalı Kültür Festivali: "İran'da Çin'i Yaşamak 2016"

CRI’ nin haberine göre Çin ile İran arasında değişim ve işbirliğini pekiştirmek amacıyla İran'da Xinjiang kültürünü tanıtan bir festival düzenleniyor. Bir hafta sürecek festivalin açılış töreni başkent Tahran'daki Niavaran Kültür Merkezi'nde dün gerçekleştirildi.

"İran'da Çin'i Yaşamak 2016" adlı etkinliğin açılış törenine İran'da çeşitli çevrelerden 500 yetkili katıldı.

İran İslami Kültür ve İletişim Teşkilatı Başkan Yardımcısı Abbas Hamyar, törende yaptığı konuşmada, İran ile Çin arasında tarihe dayanan ilişkilerin iki halk arasındaki barış ve dostluğa hizmet ettiğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı Tokyo'da

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Japonya ve Kore Cumhuriyeti'nden mevkidaşlarıyla bir araya geleceği üçlü toplantıya katılmak üzere bugün Tokyo'ya ulaştı.

Japonya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yarın düzenlenecek toplantıya Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida'nın başkanlık edeceği belirtildi.

Bu yıl 8'incisi düzenlenecek Çin-Japonya-KC Dışişleri Bakanları Toplantısı, üç ülke arasındaki işbirliğinin sürmesini ve Doğu Asya'daki bölgesel entegrasyon sürecini ilerletmeyi hedefliyor.

Çin'den Barış ve İstikrarı Koruma Çağrısı: Kore Yarımadasında Nükleer Sorunun Çözümü

BM Güvenlik Konseyi'nde dün nükleer silahların yayılmasının önlenmesiyle ilgili olarak düzenlenen oturumda konuşan Liu Jieyi, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması, yarımadada barış ve istikrarın korunması, sorunun diyalogla çözülmesinde tüm tarafların ısrarcı olmalarının önemine vurgu yaptı.

Çinli temsilci, nükleer silahların yayılmasını önleme bahanesiyle askeri konuşlandırma yapılmaması ve askeri tatbikatların kapsamının genişletilmemesi gerektiğine de dikkat çekti.

Liu, terörle mücadele alanındaki gelişmelere göre ilgili uluslararası kriterler oluşturularak, kitle imha silahları, ilgili diğer malzeme ve teknolojilerin teröristlerin eline geçmesinin önlenmesi gerektiğine işaret etti. Liu, Çin'in uluslararası toplumla birlikte dünya barışı ve güvenliğini koruyacağını kaydetti.

Çin-Pakistan Stratejik Diyaloğunun 7.si Başkent Pekin’de Yapıldı

7. Çin-Pakistan Stratejik Diyaloğu dün başkent Beijing'de yapıldı. Diyalogda, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Kong Xuanyou, Pakistan Dışişleri Bakanı Aizaz Ahmed Chaudry ile bir araya geldi.

Kong Xuanyou, iki ülke arasındaki her koşulda stratejik ortaklık ve dostluk ilişkisini övgüyle değerlendirerek, ikili temasların yoğunlaşacağını, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru ile ilgili çalışmaların sürdürüleceğini kaydetti.

Çin tarafı, diyalogda Pakistan'ın bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğünü korumak için harcadığı çabalara saygı gösterdiklerini yineledi.

Pakistan tarafı da kritik meselelerde Çin'i kararlılıkla destekleyeceklerini vurguladı.

Çin’in "Stratejik Değerlendirme 2015" Raporu

"Stratejik Değerlendirme 2015" raporu, bugün Çin Askerî Bilimler Akademisi Savunma Politikaları Araştırma Merkezi tarafından yayımlandı.

Çince ve İngilizce olarak iki dilde yayımlanan son raporda, önceki raporlarla benzer şekilde, uluslararası güvenlik koşulları ve küresel ekonomik gelişme üzerindeki araştırma ve tahminlere yer verildi.

Bu yıl içeriği zenginleştirilen raporda, buna ilave olarak ise terörizm tehdidi, "Renkli Devrim" tehdidi, Çin'in yurt dışındaki çıkarlarının karşılaştığı sınamalar, Taiwan Boğazı'nın durumu ve yeni askerî reformların etkileri gibi Çin ve uluslararası kamuoyunda dikkat çeken meseleler üzerinde kapsamlı analiz ve objektif değerlendirmeler bulunuyor.