23 Ağustos 2016'da  İngiltere Bunları Konuşuyor

Financial Times'ın Alman Die Wellt gazetesine dayandırdığı haber şöyle:

"İsmi verilmeyen bir güvenlik uzmanına göre, MİT Avrupa'daki 800 kadar ajanının büyük bölümünü Almanya'da görevlendirdi. Ayrıca ülkede 6 bin kadar da muhbiri var ve bunu Türk kökenli Almanları tehdit için kullanıyor.

"Alman Yeşiller Partisi'nden Hans-Christian Ströbele konuyu gelecek ay Alman parlamentosunun istihbarat kontrol komitesinde gündeme getirme sözü verdi.

"Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ofisi, parlamento komitesine gerekli bilgileri vereceğini açıkladı.

"Ancak konu karmaşık, çünkü Alman istihbaratı İslamcı terör örgütlerini ve PKK'yı izlemek için MİT ile uzun zamandır iş birliği yapıyor.

"Almanya'daki Türk toplumu Erdoğan'ı destekleyenler ve onun İslamcı ve giderek otoriterleşen politikalarını eleştirenler olarak ikiye bölünmüş durumda."

Times gazetesi de aynı konuyla ilgili haberinde MİT'i, eski Doğu Almanya'nın güvenlik ve istihbarat birimi Stasi'ye benzetiyor.

Haberde "Geçen yıl Almanya'da ortaya çıkan belgeler, casus ağının Türkiye'ye pahalıya patlamadığını, birçok muhbirin sadece Erdoğan'a bağlılıkları nedeniyle gönüllü olarak çalıştığını gösteriyor" deniyor.

İndependent:12 yaşındaki intihar bombacısı engellendi

Independent,Irak'ta 12 yaşındaki bir çocuğun üzerindeki patlayıcı yüklü yeleğin polis tarafından çıkarılmasını gösteren fotoğraflara yer veriyor. Gazete Kerkük'te yakalanan çocuğun "maskeli kişiler tarafından kaçırılıp, intihar yeleği giymeye zorlandığını" söylediğini belirtiyor.Çocuğun,bir hafta önce IŞİD kontrolündeki Musul’dan Kerkük’e gittiği belirtiliyor.

23.08.2016'da Amerika Bunları Konuşuyor

Josh Earnest: Müttefik Türkiye’ye Güçlü Desteğimizin Devamını Yineleyeceğiz

VOA'nın haberine göre; Beyaz Saray, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın yarın Ankara’ya yapacağı ziyarette, Amerika’nın Türkiye’nin demokratik yoldan seçilmiş hükümetine güçlü desteğini yineleyeceğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, Biden’ın Türkiye ziyaretinde ne mesajlar vereceğine dair bir soruyu da yanıtladı.

“Başkan Yardımcısı’nın en ilk ve en önemli mesajı, müttefikimiz Türkiye’ye devam eden güçlü desteğimizi ifade etmek olacak” diyen Earnest, Türkiye’nin bu yaz başarısız bir darbe girişimini atlattığına işaret ederek, ABD’nin bu girişimi kesin ve alenen kınadığına dikkati çekti.

Biden’ın, Türkiye’nin IŞİD’e karşı çabalara katkı bağlamında attığı adımlara destek ve takdirlerini sunacağını da kaydeden Earnest, Türkiye-Suriye sınırının güvenliğinin artırılması noktasında Ankara’nın ortaya koyduğu ek çabalar ve Türkiye’deki askeri tesislerin koalisyon ortaklarının kullanımına açılması gibi adımların ABD ve koalisyonun diğer üyelerine faydalar sağladığını belirtti.

Josh Earnest: Türkiye’nin Operasyonlarıyla İlgili Bir Açıklamada Bulunmayacağım

VOA'nın haberine göre; Basın brifinginde Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde IŞİD ve PYD hedeflerini vurduğuna dair haberler de soruldu.

Türkiye’nin operasyonlarıyla ilgili bir açıklamada bulunmayacağını belirten Earnest, terörle mücadelede NATO müttefiki Türkiye’nin yanında olduklarını yineledi.

Earnest, “Türkiye, aşırılık ve teröristlerden kaynaklı çok gerçek bir tehditle karşı karşıya. ABD’nin Türk müttefiklerimizi desteklemek için attığı çeşitli adımlar var ve elbette hafta sonundaki (Gaziantep) saldırı gibi spesifik olaylarla başa çıkmada ilave destek önerisinde bulunduk. Başkan Yardımcısı Biden’ın Türkiye ziyaretinde vereceği mesajların bir parçası da bu olacak” dedi.

Gülen’in İadesinde Usül Ve Temeller Esas Alınacak

VOA'nın haberine göre; Earnest, Fethullah Gülen’in iadesi konusunda da, “Başkan Yardımcısı Biden, eğer sorulursa, muhataplarına, Başkan (Barack) Obama’nın doğrudan Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’a söylediğini söyleyecek. Yani, ABD ile Türkiye arasında 30 yılı aşkın süredir yürürlükte olan bir iade anlaşmasının bulunduğunu ve ABD’nin bu anlaşmada yer alan usül ve temellere göre hareket edeceğini belirtecek” diye konuştu.

Bu konuda ABD Adalet Bakanlığı ve Türk makamları arasında kapsamlı bir koordinasyonun yürütüldüğünü ifade eden Earnest, bakanlıktan bir heyetin bu hafta Türkiye’ye giderek muhataplarıyla bir araya geleceğini ve görüşmelerde Türk yetkililerin sunduğu bazı materyallerin birlikte gözden geçirileceğini belirtti.

YPG’den Suriye Ordusuna Not: Silahlarını Bırakın Ya Da Kendinizi Ölü Bilin

VOA'nın haberine göre; Suriye’nin kuzeyinde Kürt güçler Haseke’de rejimin elinde tuttuğu son bölgeyi de almak için saldırı başlattı. Kürt güçler ile Suriye Ordusu arasında bölünen Haseke 5 yıldan fazla bir süredir devam eden iç savaşta Kürt güçler ile Şam arasında en şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Çatışmaların bir başka amacı Türk sınırına yakın bölgenin kontrolünü ele geçirmek.

Suriye ordusu geçen hafta ilk defa Kürt güçlere karşı hava kuvvetlerini kullanmıştı. Pazartesi günü de Haseke gökyüzünde uçaklar vardı fakat bu sefer bölgeye bomba bırakmadılar. Suriye devlet medyası Kürt güçleri ateşkesi ihlal etmek ve Haseke’deki hükümet binalarına zarar vermekle suçluyor. Şam ayrıca Kürt güçlerin Haseke’deki askeri birliklere ateş açtığı suçlamasında da bulunuyor.

Kürt güçler ise ateşkesi ihlal ettiklerini reddediyor. Bununla birlikte bölgeye atılan bildirilerde askere teslim olun çağrısı yapılıyor. YPG tarafından dağıtılan bildiride “Bu savaşa karar verildi ve geri çekilmeyeceğiz, silahlarını bırakın ya da kendinizi ölü bilin” yazısı yer alıyor.

Haseke’yi kaybetmenin Şam rejimi açısında sonuçlarının ağır olacağı yorumları yapılıyor. Sadece Şam için değil, Haseke’nin düşmesi Rusya’nın Esat’a destek çabalarına da darbe vuracak. Çatışmalar nedeniyle aralarında Hıristiyan azınlığın da bulunduğu binlerce kişi evlerini terk ederek komşu bölgelere gitti.

Bu çatışma, kenti sakin tutan Suriye Ordusu ile Kürt güçler arasındaki yazılı olmayan anlaşmanın artık bittiğini gösteriyor.

23.08.2016'da  Rusya Bunları Konuşuyor

ABD'den Gelen Heyetle Gülen'in İadesine Dair Görüşmeler Başladı

Sputnik'in haberine göre ;Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin ABD'den gelen heyetle görüşmelerin başladığı öğrenildi.

 Gülen'in iadesi için ABD Adalet Bakanlığı'ndan üç, Dışişleri Bakanlığı'ndan ise bir temsilciden oluşan dört kişilik heyet gün gece saatlerinde Ankara'ya geldi.

Heyetin sabah saatlerinde Türkiye Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmelere başladığı bildirildi.

İki gün sürecek görüşmeler kapsamında bakanlık bürokratlarınca heyete, Gülen'le ilgili gönderilen 4 ayrı iade dosyasına ilişkin bilgiler sunulacak. Öte yandan Adalet Bakanlığı yetkilileri 15 Temmuz darbe teşebbüsünün Fethullah Gülen'in emir ve komutası altında gerçekleştirildiğine ilişkin önemli delilleri de ABD'li muhataplarıyla paylaşacak.

Darbe Girişiminden Önceki Ticari İşlemler Takibe Alındı

Sputnik'in haberine göre ;Sermaye Piyasası Kurulu'dan (SPK) gelecek rapora göre darbe girişiminden önceki kısa süre zarfında olağandışı işlemleri şüpheli bulunan şirketler hakkında soruşturma başlatılacak.

Habertürk'den Serdar Kulaksız'ın haberine göre, savcılık, 15 Temmuz darbe girişimi öncesi piyasa hareketlerini mercek altına aldı. Özellikle 11-15 Temmuz arasında olağandışı işlem yapan şirketler tespit edilmeye çalışılıyor. İnceleme başlatan savcılık, bu tespitin yapılabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) rapor isteyecek. Gelecek rapora göre işlemleri şüpheli bulunan şirketler hakkında soruşturma başlatılacak.

Karkamış'a Havan Mermisi İsabet Etti

Sputnik'in haberine göre ;Gaziantep'in Karkamış ilçesine Suriye'de IŞİD ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasındaki çatışmalardan sektiği değerlendirilen 2 havan mermisi isabet etti.

Halep kentine bağlı Cerablus ilçesinin kontrolünü sağlamak için IŞİD ile ÖSO mensupları arasında çatışmalar birkaç günden beri aralıklarla sürüyor. Sabah erken saatlerde çatışmalardan seken 2 havan mermisi, Karşıyaka mahallesindeki bir bir camiye ait lojmanın bahçesine düştü.

Elektrik tellerinin isabet aldığı, can kaybının yaşanmadığı olayın ardından güvenlik güçleri, mahalleyi giriş çıkışları kapattı. İtfaiye ve 112 Acil Servis ekipleri de bölgeye yönlendirildi.

Belediye hoparlörlerden vatandaşlara evlerinden çıkmamaları konusunda anons yapıldı.

Nijerya Ordusundan Boko Haram'a Hava Saldırısı

Sputnik'in haberine göre ;Nijerya'nın Borno eyaletinde hava kuvvetlerinin düzenlediği operasyonlarda 300 Boko Haram militanı öldürüldü. Operasyonda örgüt lideri Ebubekir Şekau'nun da ağır yaralandığı belirtildi.

Nijerya ordusu, İslami örgüt Boko Haram'a, Cuma namazı içn toplandıkları esnada hava saldırısı gerçekleştirdiklerini ve bu saldırıda hedef aldıkları örgütün lideri Ebubekir Şekau'yu ölümcül bir şekilde yaraladıklarını duyurdu.

Şekau ve örgütün diğer önde gelen militanlarının Cuma namazı için toplandıkları sırada hava saldırısı gerçekleştirildiğini açıklayan Nijerya ordusu, Ebubekir Mubi, Malam Nuhu, Malam Hamman gibi çok sayıda örgüt komutanının öldüğünü, örgüt lideri Şekau'nun ise omzundan ağır yaralandığını belirtti.

23.08.2016'da Almanya Bunları Konuşuyor

Merkel: Türklerden Almanya'ya Sadakat Bekliyoruz.

DW'nin haberine göre ;Almanya Başbakanı, Türk kökenli ve uzun süredir ülkede yaşayan vatandaşlardan sadakat göstermelerini beklediklerini söyledi.

Başbakan Angela Merkel, son dönem Türkiye içi siyasi kutuplaşmaların Almanya sokaklarına yansıması üzerine süren tartışmalara ilişkin görüş bildirdi. Passauer Neue Presse gazetesine verdiği demeçte Merkel, Türk asıllı Alman vatandaşlarından, Almanya Federal Cumhuriyeti'ne sadakat göstermelerini istedi. Başbakan, “Uzun süredir Almanya'da yaşayan Türk asıllı vatandaşlardan ülkemize büyük oranda sadakat geliştirmelerini bekliyoruz” dedi.

Başbakan Merkel karşılığında Alman hükümetinin de Türk asıllı vatandaşların meselelerini dinlemeye ve anlamaya çalışacaklarını, bunun için göçmen dernek ve kuruluşlarıyla yakın iletişim halinde olacaklarını sözlerine ekledi.

Merkel Türkiye'deki iç politik krizlere karşılık Almanya'daki Türkiye kökenli vatandaşlara itidal çağrısı da yaparak, “Düşünce ve gösteri özgürlüğü Almanya'da yaşayan herkes için geçerlidir. Ancak tabii ki herkes görüş ayrılıklarını barışçıl şekilde ifade etmek durumundadır” şeklinde konuştu.

Türkiye IŞİD ve PYD'yi Vurdu

Dw'nin haberine göre ;Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Cerablus'taki IŞİD hedeflerini obüslerle vurduğu, Menbiç'in kuzeyindeki PYD mevzilerinin de topçu ateşine tutulduğu bildirildi.

Reuters'in NTV kanalına dayandırarak aktardığı haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye'deki IŞİD ve PYD mevzilerini vurdu. Cerablus'taki IŞİD hedeflerinin obüslerle vurulduğu, Menbiç'in kuzeyindeki PYD mevzilerinin ise topçu ateşine tutulduğu bildirildi.

Bir Türk yetkilisinin Reuters’e yaptığı açıklamaya göre, Menbiç'e 20 kez topçu ateşi yapıldı. Yetkili TSK’nın Cerablus‘ta IŞİD’i vurmaya devam ettiğini belirterek, „Amaç, operasyon için bir koridor açmak“ dedi.

Mahkeme Peçe Yasağını Onayladı

DW'nin haberine göre ;Almanya'nın Osnabrück kentinde mahkeme akşam lisesine kayıtlı 18 yaşındaki Müslüman bir kadının peçe ile derse girebilmek için yaptığı başvuruyu reddetti.

Almanya’nın Osnabrück kentinde mahkeme bir akşam lisesine kayıtlı olan Müslüman bir kadının derste peçe takmasına ilişkin yasağı onayladı. İdare Mahkemesi kadının bu yönde yasal koruma başvurusunu reddetti. 18 yaşındaki Alman vatandaşı genç kadın mahkeme kararı ile okulunun aldığı kararı iptal ettirmek istiyordu. Okul yönetimi, öğrencinin derse peçesiz girmesini talep ediyor.

Genç kadın bugün mahkemedeki oturuma katılmadı. Mahkeme sözcüsü Gert Armin Neuhäuser, bu kararın gerekçesinin medyanın yoğun ilgisi olduğunu açıkladı. Mahkeme de öğrencinin yasal koruma talebini reddederek okul yönetiminin kararını teyit etti. Öğrencinin Lüneburg Yüksek İdare Mahkemesi’nde temyize gitme imkanı bulunuyor. Mahkeme sözcüsünün verdiği bilgiye göre, kısa bir süre önce reşit olan öğrencinin ailesi, Eski Yugoslovya’nın parçalanmasından sonra oluşan ülkelerin birinden geliyor.

Öğrenci lehine bir karar da çıkabilirdi

Nisan ayında akşam lisesine kabul edilen Müslüman kadının derste peçesini çıkartmayı reddettiğini belirten mahkeme sözcüsü, genç kadının buna gerekçe olarak inançları açısından peçe takmanın önemini vurguladığını kaydetti. Sadece ders başlamadan önce kadın bir okul görevlisine kısaca yüzünü gösterip kimliğini teyit ettirmeye yanaşan 18 yaşındaki öğrencinin bu tutumu lise yönetimine yeterli gelmediği için, derse katılma izni iptal edildi. Mahkeme sözcüsü, baş hakimin genç öğrencinin mahkemedeki oturuma şahsen katılmasını talep ettiğini, zira dini gerekçeleri yüz yüze konuşarak daha yakından inceleme ve anlama imkanı yaratmayı amaçladığını kaydetti ve oturum öncesi öğrenci lehine bir karar çıkma olasılığının da bulunduğunu hatırlattı.

23 Ağustos 2016 İran Bunları Konuşuyor

Laricani:Başka Ülkelere Üs Tahsis Edilmemiştir.

İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, Hemadan şehrindeki Noje hava üssünde Rus uçaklarının sadece yakıt ikmali yaptıklarını belirtti.

Meclis’in açık oturumunda açıklamada bulunan Laricani, Rusya uçaklarının Noje üssünü geçici olarak ve yakıt ikmali için kullandıklarını belirterek, bu durumu geçici olduğunu ve bundan dolayı Meclisten yetki alınmasına lüzum olmadığını söyledi.

Yabancılara üs tahsis edilmesinin Anayasaya göre yasak olduğunu ifade eden Laricani, İran’ın böyle bir şey yapmadığı ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi dün yaptığı açıklamada, Rus uçaklarının Hemedan'daki Noje üssünü kullanmalarının sona erdiğini söyledi.

Kasımi, İran ve Rusya’nın terörizmle mücadelede işbirliği yaptığını, Hemeden Noje Hava Üssü’nün Ruslara verildiği yönündeki iddiaların mesnetsiz olduğunu belirtti.

Rusların Noje Hava Üssü’nü kullanımının sona erdiğini ifade eden Kasımi, ''İran ve Rusya terörizmle mücadele doğrultusunda işbirliği yapıyor. Biz Ruslara ne askeri üs verdik ne de Rus uçakları İran’da konuşlandırılmıştır. Bu İran’ın izniyle yapılan geçici bir işbirliğiydi” ifadesinde bulundu.

 

Zarif, Küba Cumhurbaşkanı İle Görüştü

Küba'da bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, Cumhurbaşkanı Raol Castro ile görüştü.

Zarif ve Küba Cumhurbaşkanı Raol Castro bu görüşmede başta ekonomik alanında olmak üzere ikili ilişkilerinin geliştirilmesi yollarını ve bir takım uluslararası meseleleri görüştüler.

Ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, bağlantısızlar hareketinin Venezuella zirve toplantısı, bölgesel ve uluslararası meselelerin incelenmesi bu görüşmede ele alınan konulardan bazılarıydı.

Zarif bu görüşmeden önce de Küba cumhurbaşkanı yardımcısı Rikardo Cabrisas ve Küba ekonomi bakanı ile de görüşerek iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yollarını ele almıştı.

Zarif Latin Amerika ülkelerine düzenlediği dizi gezisinde Küba'dan sonra Nikaragua, Ekvador, Şili, Bolivya ve Venezuella ülkelerini ziyaret edecek.

Zarif’in Latin Amerika ülkeleri ziyaretine özel ve devlet sektöründen toplam 60 kişi katılmaktadır.

Bu ziyaret Zarif’in Latin Amerika ülkelerine ilk ziyaretidir.

Kasımi:Rus Uçaklarının Noje Üssünü Kullanmaları Sona Ermiştir.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Rus uçaklarının Hemedan'daki Noje üssünü kullanmalarının sona erdiğini söyledi. Kasımi bugün yaptığı açıklamada, İran ve Rusya’nın terörizmle mücadelede işbirliği yaptığını, Hemeden Nuje Hava Üssü’nün Ruslara verildiği yönündeki iddiaların mesnetsiz olduğunu belirtti.

Rusların Nuje Hava Üssü’nü kullanımının sona erdiğini ifade eden Kasımi, ''İran ve Rusya terörizmle mücadele doğrultusunda işbirliği yapıyor. Biz Ruslara ne askeri üs verdik ne de Rus uçakları İran’da konuşlandırılmıştır. Bu İran’ın izniyle yapılan geçici bir işbirliğiydi” ifadesinde bulundu.

Türkiye’nin Suriye politikasının değişip değişmeyeceği sorusu üzerine Kasımi, “Bunu öngörmek kolay değildir. İran ve Türkiye bölgede etkin rol oynayan iki ülkedir. Tabii ki Tahran-Ankara ilişkilerinin geliştirilmesi de bölgede güven ve istikrarın sağlanmasına zemin hazırlar” diye yanıt verdi.

Kasımi, “Türkiye bizim açımızdan önemli bir ülkedir. Komşu ile işbirliği yapmak eskilerden beri süregelen bir gelenektir. Bölgesel konularda bazı görüş ayrılılığımz olabilir, ancak bu bizim ilişkilerimizin geliştirilmesine engel olamaz” diye konuştu.

Kasımi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran ziyareti ile ilgili, ziyaretin tarihinin belli olmadığını, tarihin belli olması sonrası konunun açıklanacaını söyledi.

Kasımi, Arabistan’ın İran aleyhindeki politikası ile ilgili bir soruya karşılık, ‘’Umarım Arabistan’a akılcılık geri döner ve onlar kendi geleceklerini düşünürler, zira bölge istikrarı Arabistan’ın yararına ve Arabistan tehlikeli davranışları bırakmalı’’ dedi.

Kasımi, İran’ın İngiltere ile ilişkilerin hakkında, ‘’İki ülke ilişkileri çeşitli nedenlerden dolayı gergindi, fakat büyükelçilikler müsteşar düzeyinde faaliyetlerini devam ediyorlar ve umarın ileride ilişkiler büyükelçi düzeyine çıkar’’ dedi.

 

22.08.2016'da Çin Bunları Konuşuyor

Çin: Suriye'deki İnsani Krizi Kaygıyla İzliyoruz

ÇRİ'nin haberine göre ; Çin'in Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, uluslararası toplumun Suriye'de siyasi çözüm siyasetinde ısrarcı olması gerektiğini dile getirdi.

Güvenlik Konseyi'nde dün Suriye'deki insani durumu değerlendirmek amacıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Wu Haitao, son zamanlarda Suriye'nin bazı bölgelerinde çatışmaların şiddetlendiğini ve Halep'te gerginliğin tırmandığını hatırlatarak, Çin'in Suriye'deki insani krizi kaygıyla izlediğini vurguladı.

Halep'te her hafta uygulanan 48 saatlik ateşkes çağrısını olumlu karşıladıklarına işaret eden Wu Haitao, Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun ortak başkanları olarak Rusya ve ABD'nin çabalarını övgüyle değerlendirdi.

Wu Haitao, ilgili tarafların geçici ateşkes anlaşmasını yerine getirerek BM kurtarma ve yardım kuruluşlarına yardımcı olmalarını istedi ve Halep'teki insani krizin hafifletilmesi çağrısında bulundu.

Suriye sorununun çözümünde terörle mücadelenin önemli bir görev olduğunu belirten Çinli temsilci, bölgesel krizin siyasi yolla çözülmesine uygun ortam yaratmak amacıyla, uluslararası toplumun, koordinasyonu güçlendirerek Güvenlik Konseyi'nce belirlenen listede yer alan tüm terör örgütlerine karşı ortaklaşa mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

G20 Hangzhou Zirvesi İçin Geri Sayım Başladı

ÇRİ'nin haberine göre; Çin’in dış politika alanında bu yıl en önemli çalışması olan G20 Hangzhou Zirvesi 4 Eylül'de başlayacak. G20 liderleri, misafir ülkelerden temsilciler ve ilgili uluslararası kuruluşlar zirvede hazır bulunacak.

Cumhurbaşkanı Xi, zirveye katılacak tüm taraflarla birlikte, "İnovasyon, dinamizm, etkileşim ve kapsayıcılık temelinde dünya ekonomisinin oluşturulması" teması çerçevesinde, dünya ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu tüm zorlukları ele alarak uluslararası işbirliğine yön verecek. Xi, ayrıca ilgili ülkelerin liderleriyle ikili görüşmeler yaparak, zirve gündemi, ikili ilişkiler ve ortak ilgi alanları üzerine fikir alışverişinde bulunacak.

Obama'nın Takvimi Netleşti

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Başkan Obama 2-9 Eylül günleri arasında Çin ve Laos'u ziyaret edecek. Obama, Çin temasları kapsamında G20 Hangzhou zirvesine katılacak ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le bir araya gelecek.

Cui Tiankai: Zirvenin Misyonu Dünya Ekonomisinin Geleceğine Işık Tutmak

Yaklaşan bu ziyaret öncesi Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, Çin ve ABD liderlerinin Hangzhou'da yapacakları görüşmenin büyük önem taşıdığını söyledi.

Büyükelçi Cui Tiankai, küresel ekonomi ve finans alanlarında birçok belirsizlik bulunduğuna ve ekonomik büyümenin yetersiz olduğuna işaret ederek, "Dünya ekonomisinin geleceğine ışık tutmak, G-20 Hangzhou zirvesinin önemli bir misyonu olacaktır" dedi. Cui Tiankai bu konuda şunları ekledi: 

"Çin ve ABD, dünyanın en büyük ekonomileri. Dolayısıyla bu iki ülke, dünya ekonomisinin geliştirilmesi konusunda kaçınılmaz görevler üstlenmeli, daha büyük rol oynamalı, böylece Hangzhou zirvesinde yapıcı sonuçlar elde edilmesine destek olunmalı. İki ülke öteden beri bu konuda yoğun koordinasyonu koruyor."

Erdoğan-Putin Görüşmesi De Söz Konusu

Hangzhou Zirvesi misafir liderlerin ikili görüşmelerine de evsahipliği yapacak. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hangzhou'da Putin'le görüşmek istediği belirtiliyor.